Wyberi Aanbesteding. Paardenmarkt KUNSTTANDEN H EVEA CONCERT Advertentiën. Paardenmarkt Muziek voor den dans bü J. BIJVOET, CASINO HELDER. Donderdag 25 Nov. 1915, 8 uur: Mevrouw TILIA HILL, sopraan. De Heer JAC. VAN KEMPEN, tenor. De Heer WILLEM ANDRIESSEN, piano. HET VLIEGKAMP K. ACKEMA, 's WOENSDAGS Stationstraat 11, Ingezonden Mededeeling. ^WG«airToaAiu)u booten te gaan. Op ieder oogenblik werd het gedoe! to waarop zij stonden kleiner. Enkele gewoDden sprongen in zee. Vele matrozen doken om hen te redden, terwijl de verpleegsters met bewon derenswaardigen heldenmoed hielpeu om de gewonden in de booten te brengen. Een der booten, waarin een verpleegster met gewonden zat, be reikte juist de „Lusitania" toen de ontzettende odtploffing plaats had. Door een toeval werden allen gespaard. De Balkan. Da toestand in Sarvië. Uit Rome wordt medegedeeld dat de gebeurtenissen een voor Serviö on- gunstigen loop nemen. De weg van Kriwolak naar Prilep wordt door de Bulgaren met hun artillerie beheerscht. De Pranschen kunnen hen zoodoen de niet te hulp komen. De verdedigers van de Baboena pas moesten op Monastir terugtrekken. Bij den Katsa- nik pas duren de gevechten voort. Een bericht uit Londen, d.d. 18 dezer zegt dat de toestand zeer kritiek, doch niet hopeloos is. De opmarsch der Bulgaren zal zich niet verder uitstrekken dan Monastir. Albaneesch gebied zou niet door hen worden be zet. De verovering van Montenegro zal aan Duitscliland en Oostenrijk worden overgelaten. Russische berichten melden even eens dat de toestand voor de Servifirs wanhopig is. De Roesskoje Slowo schryft: Nog noöit heeft de wereld geschiedenis het aanschouwd, dat, ovenals de Serviërs, een volk, met den zekeren doodsteek van den tegen stander voor de oogen, tot den laatsten ademtocht vecht. Intusschen komen er' weer ver schillende berichten over Russische en Italiaansehe hulp. Volgens de Temps zal Italiaansehe hulp door Albanië oprukken, en zijn Russische legers in Bossarabië samen getrokken. Een ander bericht meldt zelfs dat zes Russische transportsche pen Odessa hebben verlaten en Zuid waarts stevenden. Een Duitsch bericht weet nog mede te deelen dat de Serviërs op het front Raskja-Mitrowitsa-Pristjina hun leger verzamelen en zich voor de laatsten beslissenden slag voorbereiden. D« houding van Grleksnland. De Grieksche bladen toonen eenige ongerustheid bij het vernemen van de tijding dat de Bulgaren op Mona stir aanrukken. De Chronos verklaart, dat het Griekenlands plicht is te ver hinderen, dat de stad door de Bul garen bezet wordt. Intusschen doet de Entente allerlei pogingen om Griekenland tot deel neming te bewegen, of een bindende verklaring te krijgen, welke toestaat dat de Geallieerden en Serviërs op Oriekschen bodem terugtrekken. Wa ren eerst Grieksche schepen te Liver- pool aangehouden, thans heeft men in Frankrijk verboden lading voor Griekenland in te nemen. Gustave Hervé waarschuwt de Fransche regeering voor de gebeur tenissen met betrekking tot Saloniki. Wanneer de Serviërs en geallieerden op Grieksch gebied teruggaan, zullen Bulgaren en Duitschers niet aarzelen om op Saloniki aan te rukken. Wanneer men daar niet voldoende versterkingen heen zendt, zal het een nog grooter catastrophe worden dan indertijd te Antwerpen. Omtrent de voorgenomen aanval van de Grieken op het leger der Entente te Saloniki - welk voorne men volgens een Russisch bericht bestond wordt medegedeeld dat Griekenland daartoe wel niet overgaan. Alle groote Grieksche plaatsen liggen binnen het bereik van het geschut van de verbonden vloten. Het koninklijk paleis te Athene ligt slechts 7 K.M. van de plaats waar men de vloot der geallieerden ver wacht. Onder die omstandigheden zal Griekenland zich wel wachten verraad te plegen tegenover de vreemde troepen te Saloniki. Aldus laat zich de „Secoio" (een Italiaansch blad) uit. Perilë. St. Petersburg, 18 November. Hier is telegrafiisch bericht ontvangen dat de Turksche, de Oostenrljksche en de üuitBche gezant uit Teheran zyn vertrokken, nadat hun pogingen om invloed op de regeeringspolitiek te oefenen, volslagen waren mislukt. De pro-Duitschers hebben een nieuwe nederlaag geleden aan de Turksch- Perzische grens, welke hoogst belang rijke gevolgen kan hebben. Een bende van vijfhonderd, onder aanvoering van Turken en Duitschers, heeft, verschanst in ontoegankelijke bergen, de Russen bevochten, die den vijand verjoegen en versloegen en tot aan de Turksche grens achtervolgden. Dl veldpost In Frankrijk. De administratie der Fransche posterijen deelt een statistiek mede, waaruit blijkt, dat er 11,500,000 brieven aan Fransche militairen om verschillende redenen niet aan de geadresseerden besteld zijn. Vier mil- Hoen van die brieven zyn aan de afzenders teruggezonden kunnen wor den, evenals de 30,000 paketten van 70,000 die onbestelbaar gebleken zijn. Voorts zijn er 155,000 postwissels en 400,000 frank aan klein bankpapier van 560,000 frank, die er gevonden zijn, aan de afzenders teruggezonden. Dl Afflirikisnschi vloot. Volgens een bericht uit Washing ton zal de regeering der Vereenigde Staten kruisers laten bouwen van 800 voet lengte, voorzien van ma chines van 175,000 tot 200,000 paar- dekrachten, die den vaartuigen een snelheid van 35 knoopen zullen geven. Het is nog niet bekend, hoe de be wapening dezer schepen zal zijn, maar naar verluidt zullen er40c.M.- kanonnen b(j zijn. Ter vergelijking dicnc, dat de grootste Kngelsche drcadnoughts van het „Queen Elisaboth"en „Warspite"- type slechts 650 vojl lang zijn". Aan da grans. Men meldt aan de N. Rott. Ct. De Duitsehe grenswacht in Belgiö, die eerst bestond uit landstormmau- nen van 40—45 jaar, wordt thans betrokken door jonge militairen, mees tal jongens van 19 en 20 jaar. Hun optreden is veel strenger dan van hun voorgangers. PLAATSELIJK NIEUWS. Bigrafenis C. Swaving. Donderdagmiddag werd op het kerk hof te Huisduinen het stoffelijk over schot van den heer C. Swaving, in leven Commissaris van Politie alhier, ter aarde besteld. Behalve het Dageltjkseh Bestuur der gemeente en het politie corps, dat den stoet volgde, waren zeer vele raadsleden en andere belangstel lenden op den doodenakker aanwezig. De Burgemeester, de heer Houwing, nam het woord en wijdde eenige woorden van sympathie aan den overledene. Ofschoon spr. zelf niet meer in persoonlijke relatie met den heer Swaving gestaan heeft, daar hij al sukkelend was toen spr. hier kwam, weet spr., dat, mocht zijn physiek dan al niet meer meewillen, zijn geest nochtans helder was. Meer dan 50 jaar heeft de over ledene de belangen der gemeente trouw gediend, en meer dan 30 jaar als Commissaris van Politie. Hij was streng, maar bezat veel tact, was steeds hulpvaardig en een ilink en humaan chef. Steeds werkte hij met Ijver en opgewektheid, zoodat alle diensten, die redelijkerwijs van een voor deze uitgestrekte gemeente klein corps konden worden verwacht, ge daan werden. Met alle krachten, die hem ten dienste stonden, heeft hij de belangen dezer gemeente oehartigd. Spr. bracht daarvoor den dank dei- Gemeente. Hierop nam de heer Muntinga, Inspecteur van politie het woord. Geen rechtgeaard zoqp, zeide spr. met bewogen stem, kan zijn vader met meer leed ten grave zien dragen dan wij onzen chef. Aan groote ken nis paarde hij een humane en vader lijke zorg. Velen onzer hebben hem langejaren gediendookspr., vlak naast hom. Nooit is één onaangenaam woord tus- schen ons gevallenmochten wij al eens van raeening verschillen, dan was het zijn tact steeds, die een.bot sing wist te vermijden. Eén taak slechts was te zwaar voor hemdie van afscheid te nemen van zijn werk kring. Daar moest de dood tusschen- komen eer hij heenging. Geachte familie, aldus besloot de heer Muntinga, wees verzekerd, dat wij de nagedachtenis van onzen chef steeds in eere zullen gedenken. Een schoonzoon van den overledene dankte voor de eer den overledene bewezen. Kransen van het gemeente bestuur en het politiecorps dekten de de baar. A. B. Klurikopir In „Tlvoll Voor de sociaal-democratische mobi lisatie-club alhier trad Donderdag avond in „Tivoli" op het lid der Tweede Kamer, de heer A. B. Kleere- koper, om eene lezing te houden over „De oorlog en de arbeidersklasse". De zaal was geheel gevuld, en de vergadering, in afwachting van den spreker, kortte zich den tijd met het zingen van strijdliederen. De voorzitter der club, de heer B. Wiersma, opende de bijeenkomst met een rede, waarin h(j er den nadruk op legde, dat de toestand van den arbeider voortdurend slechter wordt in de huidige crisis, terwijl aan den anderen kant de rijkdom tengevolge van enorme oorlogswinsten steeds toeneemt. De sociaal-democratie en het Vakverbond z(jn de eenige partijen, die voor de arbeidersbelangen op de bres staan. Daarom kunnen de soc.- democraten dan ook met een gerust geweten de toekomst tegemoet zien. Wij moeten geen dienstweigering propageeren, maar onze strijd poet bestaan door propaganda maken C de militairen in de rljeD der s.cla.p. moet men medestrijden. De nood is nijpend en scherp steekt de houding der burgerlijke partijen daarbij ai. De rechterzijde pleegt sabotage in de Kamer bij de behandeling van de interpellatie-Sannes. Men houdt ze bezig met onderwerpen als „Een dag in Jerusalem" of „Het IJzeren Kruis'" Daaruit blijkt wel hoe diep de inzin king b|j de rechtsche partijen is ge worden, en hoeveel er nog te doen is. De heer Kleerekoper, die thans het woord krijgt, begint met een woord van dank te richten aan de militaire autoriteiten, voor de vrijheid van spreken, die hier bestaat, eene vrij heid, die gunstig afsteekt by andere in staat van beleg verkeerende plaat sen. Juist ook omdat het hier eene vergadering betreft van en voor mi litairen, verheugt het spr. Niet om dat het feit van die vrijheid van be weging zelf zoo bijzonder is, maar omdat men zich hier tot een rui mer standpunt heeft kunnen opwer ken dan in vele andere plaatsen van ons land. In de mobilisatieclubs heeft men thans gelegenheid gehad onze menschen gade te slaan en de er varing heeft geleerd, dan men met hen minder last heeft dan met an deren. Voor wie de arbeiders kent spreekt dat vanzelf, want wij hebben onze menschen geleerd weliswaar strijd te voeren tegen het militarisme, maar dan in 't groot, tegen het stelsel als zoodanig. Wij hebben ze geleerd, dat het noodig is uit de ruwe massa proletariërs een samengewerkte een heid te maken die het militairisme zal knauwen, zal vermoorden. De eerste periode der stamelende mach teloosheid, toen we in een hoek de vuisten balden tegen dat militarisme, die periode zijn we te boven. Den strijd tegen het militarisme voeren wij niet in het klein door eraan te tornen, maar wel door in het groot de bewuste arbeiders optezamelen, en hen te scholen, te ontwikkelen, bolwtg weigeion van vorloven, lioUlj door clandestieve ovorplaatsiugen. Te sptjtiger is dat, omdat gebleken is, dat hier door politieke tegenstander» vaak misbruik 'wordt gemaakt van de hun verleende macht. Dezulken zijn de slechtste vrienden van een land, want het is duidelijk, dat slechts gekken en boeven den oorlog verlan gen. Wij hebben alles te doen om Nederland Nederland te; doen bly ven, de maanden achter ons hebben ons dat nog eens te meer geleerd. Spr. hoopt, dat het waardige verloop dezer vergadering waarborgen moge geven, dat ook in de toekomst onze verga deringen worden toegestaan. Thans op zyn eigenlijk onderwerp komend, constateert spr. allereerst, dat de aanblik, die de Nederlandsche natie oplevert, meer en meer veront rustend wordt. Elk sociaal democraat vestigt allereerst de aandacht op de tegenstelling kapitaal en arbeid, en dan moei hij constaloeren dat ook de bezittende klasse deze tegenstelling thans voelt. Men leze maar eens wat het „Handelsblad" zegt blj-denjong- sten maandstaat. Het recht op de keuring van goud en zilver is hooger dan ooit te voren en het „Handels blad", anders niet gewoon aandacht op te vestigen, constateert deze tegenstelling, ontstaan uit de groote welvaart in sommige kringen. Enkele jaren geleden, bij een tijd van ongekende duurte, toonden wij aan, dat, terwijl de arbeiders honger leden, en de bezittende klasse winsten maakte, ten koste der arbeiders, er ng velband tusschen beide verschijnselen bestond. Thans is het zóó erg geworden, dat de bezittende klasse zelf niet ophoudt den vinger op deze wond te leggen. Cijfers kunnen geen beeld geven van het aantal bedeelden. Bovendien weten de niet arbeiders niet wat het is werkeloos te zijni Onze groote grief is, dat de bour geoisie niet meer dan het minimum geeft aan den arbeider. De spr. behandelde thans het vraag stuk der demobilisatie en wijst op een artikel van luit. G. Polvliet, die wijst op htt demoraliseerende van langer onder de wapens blijven. Spr. zet uiteen, dat de onkosten der mobilisatie, hoewel improductief, toch geen weggesmeten geld zyn geweest omdat wij daarvoor hebben gekocht onze ongeschonden neutraliteit. In verband hiermede besprak hij de af lossing ineens van de leening van 275 millioen (en straks nog meer), zooals o.a. de grootindustrieel Stork ook voorstelde, en kwam vervolgens op het smokkelbedrijf, dat thans ont staan is in Nederland, waartegen de N. O. T. vaak nog machteloos staat. Het Europa vau vandaag begrijpt niet, dat het zijn Christendom van twintig eeuwen bezig is te niet te doen. China en Japan sturen thans munitie naar Europa: ze komen zelf wel achterna. De westersche cultuur is bezig in elkaar te zinken. Nederland moet Nederland blijven. Zoogoed als wij in de Kamer de Djambi-Consessies bestreden hebben, omdat Indiö voor de Indiërs moet blijven,zoogoed willen wij dat Holland voor de Hollanders blijfc. En die be zittende klasse, die destijds een In- dianengohuil aanhief als wy spraken van onze idealen, 'diezelfde klasse versjachert thans de boel die wij zelf noodig hebben, uit het land, maakt, dat de prijzen omhoog gaan en gaan zelf met ontzettende winsten strijken. Eene loonsverhooging thans van 40 °/0 zou niet eens meer beteekenen de op voering van de loonen tot gewoon peil. Vrageis onze taktiek in dezen oorlog goed geweest of niet? Van het oogenblik af, dat de oorlog uit brak, hebben wy alles op één kaart gezet: instandhouding der partij. Waar zou het heen moeten, als thans de party haar centrale kwijt was? Het Vakverbond is bijeenge weest en heeft kunnen zeggenonze macht is toegenomen, de gelederen zijn versterkt. Naarmate de tegen stellingen zich verscherpen, zal de politieke stryd scherper worden. Naarmate het getij verloopt, zullen wy de bakens verzettenonze eischen om de arbeiders op peil te houden veranderen. Wij willen niet terug, maar vooruit. Eene regeering, die de nooden des volks kent en ze wil lenigen, kan rekenen op onzen steun en onze zelfbeheersching, maar wee de regeering, die niet den nood zietl We hebben één kans nu de grond wetsvoordracht Cort van der Linden. Deze is gemaakt aan den breeden kant; ze is een eerlijke uitwerking niet alleen van het bij het optreden van dit ministerie ontwikkeld pro gram, maar zelfs een loyale uitwer king. Spr. bespreekt nader een en ander in deze grondwetsherziening voorgesteld en critiseert o.a. het be perkte vrouwenkiesrecht. Laten we echter vooral niet denken, dat men hervormingen schept, zooals, volgens het bijbelverhaal, de wereld daar zij licht en daar was licht. Er moet moeizaam worden gestreden, stuk voor stuk moet worden ver overd. Die zich verbeeldt van ont wapening te kunnen spreken vóór men algemeen kiesrecht heeft, zou een kamer willen verlichten zonder eerst de gaskraan open te draaien. Natuurlijk, de Katholieke arbeiders, die van ons het stembiljet zullen krygen, zullen dat tegen ons gebrui ken. Het is hun noodlotzy zullen nog moeten leeren het te gebruiken. Naarmate wy ouder worden en achter ons jongeren komen, wordt de horizont wijder en wijderde dui zenden van nu worden tien worden honderdduizenden. Laten wy klaar staan om hen te ontvangen Daarom is het zoo jammer, dat in verschillende streken van ons land een hardnekkige strijd wordt gevoerd tegen onze menschen, hetzij door Voor debat meldden zich twee per sonen aan. De eerste, de heer Van Gelder, stelde eenige vragen, waarvan de strekking was, dat de Belgische arbeiders toch geen voordeel hebben gehad van hunne verdediging des lands. Hoe wilt gij de neutraliteit handhaven, als gij de mannen naar huis wilt zenden En waarvoor vechten de arbeiders? No. 2, de heer De Leeuw, vroeg of het spr.'s persoonlijke meening was, dat wij'door onze vlugge mo bilisatie de neutraliteit hebben ge handhaafd. Als Duitschland of En geland het noodig hadden geoordeeld te schenden, zouden wij meteen ïv'.g grootero macht meer gevaar hebben geloopen. Spr. behandelde het begrip nationalisme, hetgeen eigenlijk een onding is. Alle arbeiders zijn broeders, de nationale grenzen moe ten verdwijnen. De heer Kleerekoper beantwoordde de sprekers uitvoerig. Hij toonde aan, dat het begrip nationalisme niet maar is een woord, maai' inderdaad bestaatwij Nederlanders hebben één taal, één geschiedenis, één verleden, en juist in de Internationale van Marx kwam die handhaving van na tionaliteiten zoo sterk uit. In Polen en Finland zijn juist de felste revo lutionairen de hevigste strijders ge weest voor de nationale onafhanke lijkheid. W(j willen de mannen naar huis zenden, omdat zelfs in de oorlogvoerende landen gebleken is, dat zeer goed heele legercorpsen eenigen tijd met verlof kunnen gaan en op den eersten oproep weer aanwezig zijn op hun post. En zeer zeker zouden Duitschland of En geland onze neutraliteit hebben kun nen schenden, maar het doel .der mobilisatie was ook niet die te voor komen, maar zoo moeilijk mogelijk te maken. Uitvoerig zette spr. nog de houding uiteen der soc.-dem. Kamerfractie, die vóór de mobilisatie credieten stemde. Door een en ander was het zeer laat geworden, en te half twaalf ging de vergadering, dit al begon te ver- loopen, uiteen. Militair Mannincorps „D. M. V." Blijkens achterstaande advertentie zal het Mil. Mannencorps D. M. V. directeur de heer Joh. Brands, Woensdag 24 dezer eene uitvoeriDg geven in Casino, waarbij Mejuffrouw N. Kaan van Amsterdam hare mede werking zal verleenen. Over deze zangeres schreef de heer J. W. Kers bergen in „Het Nieuws van den Dag" „Mejuffrouw Kaan, die met eenige zangsoli voor de noodige afwisseling zorgde, heeft prachtig 3temmateriaal. Van de bijna twee octaven, die wij gisteren van haar hoorden, kon men in Zweers' „Kind der aarde" de mooie lage tonen| bewonderen, in „Liederen leeft" van Kees Andriesen haar volle, krachtige hoogte". Concert. Mevrouw Tilia Ilill en de hoeren Jac. van Kempen en Willem Andries sen zullen op Donderdag 25 Novem ber a.s. een concert geven in „Casino". Ieder die in de muziekwereld eenigs- zins bekend is, zal deze artisten, aan wie, zoowel in binnen-als buitenland, hoogen lof wordt toegewezen, weten te apprécieeren. Geven toonaangevende buiteuland- sche bladen onverdeeld hunne be wondering te kennen, onze Holland- sclie bladen laten zich evenmin on betuigd. Moeten wij, met het oog op de beperkte plaatsruimte, slechts enkele feiten aanstippen, dan mag zeker het optreden van mevrouw Hill als even knie van mevrouw Noordewier wel gereleveerd worden. O.a. schrijft in „Caecilia" de heer v. Milligen„Mevrouw Hill sloot zich in de voordracht waardig bij mevrouw Noordewier aan. Wat het technische betreft, mogen haar prachtige trillers bijzonder worden gereleveerd." Was het niet de beroemde Italiaan sehe componist Enrico Bossi, die, persoonlijk zyn liederen begeleidend, van de vertolkster Tjlia Hill getuigde „dat zij met warme, stralende stem en bijzonder vloeiende Italiaansehe uitspraak zong?" De heer Van Kempen, in ons land wel een zeer bekende, zong ontelbare malen, ook onder de meest bekende dirigenten, met groot succes, terwijl ten slotte Willem Andriessen, geniale pianist, opjongen leeftijd in het bezit vnn den Prix d' excellence van het conservatorium te Amsterdam, thans reeds als hoofdleeraar aan het Kon. conservatorium te den Haag verbonden, zeker wel een onzer grootste Hollanders is. Als om strijd wordt zijn groot klaviertalent geprezen, zoowel in ons vaderland als elders. Om enkele kritieken te noemen „De Telegraaf": ...Niet dikwijls heb ik gelijk gisterenavond, luisterend naar het spel van dezen pianist, zoo sterk de overtuiging gekregen tegenwoordigheid te zijn van een geniaal aangelegde, „stormloopende persoonlijkheid". „Het Vaderland": ...De vertolking was kortweg meesterlijk van zelf bedwang en zuivere intentie. „De Nieuwe Courant" ...Zijn voor dracht was een sublieme, machtige, grootgevoelde en doorwrochte her schepping, welke de introductie van het geweldig werk des te belangrijker maakte. „Algemeen Handelsblad": ...Een heerlijke avond! Als de vingers van een pianist als Willem Andriessen het klavier aanraken, voelen wij in eiken klank het innige sentiment en liefde voor de overal aanwezige schoonheid. Om dit concert te bezoeken, zal voorzeker verdere aanbeveling wel overbodig zyn. Een nieuwe mailboot. Do stoomvaartmaatschappij „Ne derland" heeft aan de Nederlandsche scheepsbouwmaatschappij den bouw opgedragen van een stalen mail stoomschip ter vervanging van het 3. „Koningin Emma". Het nieuwe schip is lang tusschen de loodlijnen 482 voet, breed 59 voet en hol 30 voet. Het schip zal 10,000 reg. tons meten en plaats aanbieden voor 181 lste, 134 2e, 36 3e en 140 4e klasse BINNENLAND. Landweer Lichting 1909. De dienstplichtigen der landweer behoorende tot de landweerlichting 1909, zullen omstreeks 20 December aanstaande met voorloopig (klein) verlof naar huis worden gezonden, geheel op denzelfden voet als 25 November aanstaande met de latid- weerlichting 1908 zal geschieden. Uitvoerrechten op vlsch. Dé regeering heeft besloten een uitvoerrecht te heffen op visch, waar van de opbrengst zal gebruikt worden ter bestrijding van de kosten voor de zeevischvoorziening in Nederland. Dit uitvoerrecht zal bedragenvoor vaste zeevisch tot en met vier colli niets, van 5 tot en met 10 colli 25 cent, van 11 tot en met 80 colli 50 cent, van 31 tot en met 100 colli f 1. Voor alle volgende 100 colli of ge deelten daarvan f 1 meer. Voor haring tot vier colli niets, van vijf tot. en met tien colli 26 cent, van 11 tot en met 10 colli 50 cent, verder voor elke 5000 K.G. of gedeelten daarvan fl meer tot een maximum van f2 per waggon. (H. blad.) Voor deze maatschappij zijn verder in aanbouw vijf vrachtbooten van 10,000 tons draagvermogen, en wel twee bij de Ned. Scheepsbouwmaat schappij, twee bij de Maatschappij „Feyenoord" en een bij de Rotterd. Droogdok Maatschappij, welke booten alle in 1916 en begin 1917 worden opgeleverd. Een vreemde zaak. In ons vorig nummer hebben w(j een stuk uit de „Telegraaf" overge nomen, waarin onder bovengeuoemd opschrift eenige raededeelingen wer den gedaan over den uitvoer van een partij lijnolie-vetzuur. De „N.Rott. Ct." merkte naar aanleiding van dit stuk op, dat uit een onderhoud met Min. Treub gebleken was, dat de uitvoer op volkomen normale wijze had plaats gevonden. Door dezen toch werd een brief getoond, waarin vermeld stond, dat de N. O. T. volkomen genoegen nam met den naam van den im porteur. Van een instructie, waarop de „Te legraaf' doelde, was geen sprake. De „Telegraaf" teekent bij deze opmerkingen van de „N. Rott. Ct." aan, dat de mededeeling van Min. Treub, dat de uitvoer van lijnolie- vetzuur niet verboden is, reeds bekend was. Het blad houdt vol, dat de ge noemde olie-importeur, Klaas Visser, te Groningen niet bestaat. Boven dien merkt het blad op, dat de naam van den importeur genoemd moet worden niet ten genoege van de amb tenaren van de N. O. T., maar ten genoege van de ambtenaren van den Staat. Het geval wordt. du3 niet ontkend. Alleen zegt men, dat de N. O. T. er genoegen mee nam. En het was zuiver N. O. T. goed. „Ra, ia wat is dat?" vraagt de „Telegraaf". Betreffende de opmerking van het blad, als zoude aan de beambten te Rotterdam een instructie gezonden zijn, behelzende, dat de lading zonder onderzoek zou moeten worden door gelaten, merkt het blad op, dat het na een ernstig onderzoek bij deze meening blijft. Hierbij merkt de „Te legraaf" o. m. op: „Volgens het Kon. besluit van 7 Aug. moeten aan de ambtenaren der invoerrechten naam en woonplaats van den importeur worden opgegeven. Deze ambtenaren moeten het dus beoordeelen of deze opgaaf voldoeude is. Dit nu is niet gebeurd. Sinds bepaald werd, dat de impor teur genoemd moe9t worden, werd bijna niets meer van bovengenoemd product uitgevoerd. Hieruit-, volgt dus, dat de iu ons land aanwezige voorraad afkomstig was van N. O. T. lijnzaad. Nu wordt medegedeeld, dat de N. O. T. aan het Departement heeft verklaard met den importeur (die als olie-importeur.... niet bestaat) genoe gen te nemen, en dat zijnerzijds het Departement met die verklaring ge noegen nam. Maar daaruit volgt dau toch, dat het Departement aan de betrokken ambtenaren daarvan kennis moest geven. Dat is dus wat wij noemden dé instructie. Maar het feit staat vast dat de betrokken ambtenaar te Rot terdam van het Departement bericht kreeg om de partij zonder onderzoek door te laten. Hoe wij dit weten? Wel aan exporteur, die de partij vervoerde, werd eveneens schriftelijk medege deeld, dat een dergelijke missive aan den inspecteur te Rotterdam was gezonden. Het bewijs daarvan, geda teerd op 30 October 1915, hebben wij onder de oogen gehad. Het Departement heeft zich dus met de zaak bemoeid, en de verklaring dat het genoegen nam met den im porteur was beslissend voor de douane beambten." Wy vragen aldus de „Tel.' of de „N. Rott. Crt." thans nog van meening is of de uitvoer op de juiste en normale wijze heeft plaats gehad. Dat is onwaar. Hierbij komt nog de tegenstrijdig heid in de tegenspraak van de „N. Rott. Crt." en die van het correspon dentie-bureau (het laatsgenoemde bureau gaf ook aan dat de uitvoer op normale wijze had plaats gehad). De „N. Rott. Crt." zegt dat de importeur genoemd is ten genoege van den minister. Het corresponden tie-bureau daarentegen zegt „ten ge noege van de ambtenaren der douane". Hoe zit dat nu? Slordig gemeentebestuur. Men schrijft uit Geldermalaen aan „Het Volk" over slordig gemeente- beheer In de raadsvergadering is door de commissie, benoemd voor het nazien van de gemeenterekening, bij monde van het raadslid M. Kolff verslag uitgebracht over hun bevinding, waarbij heel. wat aan den dag kwam. Verschillende mandaten, waarop uitbetaling was geschied, waren niet door de burgemeester geteekend, zelfs waren er bij, die noch het bedrag noch de handteekening bevatten. Ook* waren een paar mandaten ongeldig, omdat zij door den vorigen burge meesier geteekend waren, één op 15 Jan. en één in Juni 1915, of schoon hij met ingang van 19 Januari '15 als zoodanig ontslagen en dus niet meer in functie was. Door dien burgemeester was van een bedrag van f30,000, opgenomen voor het overnemen van een beurs gebouw, f 16,000 betaaldde rest hield hij een heelen tijd onder per soonlijk beheer, waarna hij het voor andere doeleinden gebruikte. Een leening van f 8000, opgenomen voor kasgelden enz., tegen een zeer hooge rente, hield hij ook onder eiger. beheer gedurende eenige maanden, zoodat de gemeente f300 f400 rente voor niets betaalde. Verschillende rekeningen, die uit betaald waren, waaronder zelfs een van f17,000, bevatten geen haudtceke ningen voor voldaau. Van verschillende posteu, waar voor de raad geld had toegestaan, werd het uitgegeven bedrag eigen dunkelijk verdubbeld; voor een toe gestaan bedrag van ruim f300, werd zelfs meer dan f1000 uitgegeven. De rekening van de gasfabriek was zoo slecht in orde, dat de commissie niet den moed had er aan te begin nen en ze maar zoo heeft terzijde gelegd. De raad nam de rekening dan ook niet aan, maar stelde haar weer aan B. en W. ter hand, mot verzoek haar opnieuw in te dienen. Mishandeling van een schildwacht. De rechtbank te Groningen ver oordeelde Donderdag Jan Nie- zwaag, Jac. Duitscher, Joh. Duitscher en Geert Bonder wegens mishande ling van den schildwacht, J. Marij- nissen, die bij een voor de Engelsche geïnterneerden verboden café op post stond, ioder tot 2£ jaar overeenkom stig den eisch van het O. M. Vermist. Te Maastricht is sedert Maandag avond verdwenen dr. V., leeraar aan de H. B. S. aldaar. De heer V., die een liefhebber van wandelen is, schijnt Zondag het laatst gezien te zyn, toen hij te Eys-Wittem uit de tram slapte. Men vermoedt,' dat hij zonder het te weten op Duitsch grondgebied is geraakt en daar hij geen pas had, niet is vrijgelaten. In die richting zijn reeds stappen gedaan, tot nu toe zonder gevolg. Griezelig. "Woensdag is op do spoorbaan bij Vechten (gemeente Bunnik) het lijkje gevonden van een kindje van eenige dagen oud. Vermoedelijk is het uit een der treinen geworpen. Militair Mannenkoor „D. M. V." Directeur: JOH. BRANDS. op WOENSDAG 24 NOVEMBER, 'savonds 8 uur, in „CASINO", met medewerking van: Mej. NELI KAAN, Concertzangeres, Sopraan, den Heer ANTON LAMPE, Bariton, Haarlem, •n hel Duhfaeimannenkwartet „0. M. V." Toegangsbewijzen f 0.50, f 0.26 en Militairen beneden den rang van Onderofficier f0.15. BAL. Direct gevraagd een flinke JONGEN, die in-het rijwielvak bekend is. Adres: I. DE JONG, Zuidstraat72. te JULIANADORP, op Woensdag 24 November a.s. Café „PRINS HENDRIK". Aanvang 's morgens 10 uur. De ondergeteekende zal, namens de Heeren Gebrs. BONZELAAR, alhier, publiek aanbesteden op Dins dag 30 November a. s., in du Sociëteit „Eensgezindheid", aati du Dykstraat, te elf ure des voormiddags Het bouwen van een Var- kensstalling, gedeeltelijk van gewapend beton, groot 35 14 Meter. Bestek en teekening vanaf Dinsdag a.s. verkrijgbaar bij ondergeteekende, tegen f 1.25 per stel. Aanwijzing a.s. Oonderdag, 25 No vember, des voormiddags te elf uur, op een terrein nabij den Fort weg. J. J. SCH0EFFELENBER8ER, Architect. te Julianadorp (Koegras), op 24 November a.s. Er zal worden uitgokeerd aan den eigenaar die 't grootste aantal paarden aan de markt brengt f 10.-aan den daarop volgende f 7.50, vervolgens f5.- en f 2.50. Marktgeld wordt niet geheven. HET BESTUUR. PROGRAMMALiederen - Duetten - Pianosoli. ENTRÉEZaal f 1.-, Gaanderij f 0.50, s% ,m. bei. Plaatsbespreking op den concertdag, van 11 2 uur, in „Casino". Kaarten vanaf 16 November verkrijgbaar bij de Boekh. J. C. DUINKER, Spoorstraat, N.V. Boekh. v.h. A. J. MAAS, Kanaalweg, P. SPRUIT, Ka naalweg, en voor zoover nog beschikbaar op den coöcertdag in „Casino". Administratie en inlichtingenMuziekschool, Weststraat 74. Conoertvleugel „Bechstein", uit de Kon. Ned. Pianofabriek van J. F. CUYPERS, te den Haag. H ET COMITÉ: Mevr. G. Naudin ten Cate—Gébel. Mevr. M. Ibish Strphenson-Haoen. J. Dullemond-van Haaften. J. Dibbetz-Romeny. Mej. A. SNELLEN, godsdienstonderwijzer es,gediplomeerd door den Ned. Prot. Bond en do Ned. Herv. Kerk, ook in het bezit van de acte Engelsch L.O., geeft gaarne Privaatlessen of Cursussen aan kleine groepjes Kinderen of volwassenen. Adres: KANAALWEG 64. Verschenen bij C. DE BOER Jn. te Helder: MAANDBLAD VOOR BELANGSTELLENDEN IN DE VLIE8SP0RT. Onder Redactie van den len luitenant vliegenier F. van Heyst, den luitenant ter zee Kakel Mul- lek, den 2en luitenant J. Duinker. ibmniminlipiiji I 1.50 pir kasitiil. ij In Huis m behooren sleedt Wy- üf bcrt-labletlcn bij de hand gj| lijjÊ le zijn, om ze bij hoeiien, verkoudheid of kalarrha- ff|j le aandoeningen direct fe l§j kunnen aanwenden. Zij smaken aangenaam en hebben veel uitwerking. =g| §§g BH alle apolheken en drogl»ten 40 cent. Tabletten ZAANDAM. Spreekuur te HELDER: ian 1-4 uur, p/a. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zend ik gratis een nuttig boekje met inlichtingen en wenken. Te koop: ongeveer 80.000 grijze Metsel- en vlakke Straatklinkers. Te bezichtigen a/h. N.-H. Kanaal, voor het terrein der nieuwe Gemeente- Reiniging, nabij den Helder. Adres: Gebr. VAN PELT, Keizer straat No. 94. WEDKAMP. Die de meeste goede Holland- sche woorden van hoogstens 6 letters uitgezonderd eigenamon, uit Kanongebulder zendt, zoo als: deur, kade, enz. krijgt een Fonograaf met muziekrollen. Vol gende 5 ieder een fraaie Zwitser- sche Koekoekktok. Alle met 3 jaar zekerheid. 100 Volgende en 100 eerste, dus vlugste inzenders een geschenk naar keus, zooals Foto grafietoestel, Zwits9rsche Klok, Vulpenhouder enz. Deskundige maakt denuitslag op. In te zenden vóór, 2 December met 34 cents postwissel of post zegels. Uit9lag ontvangt ieder deelnemer 7 December. Alleen winDers betalen later vracht enz. Die geen prijs heeft ontvangt een verrassing ter waarde van 60 ets. Haagsehe Prijskampkantoor. Afd.C 82. Rijswijkschsweg 333, 'sBravenhage. NAAJU ii de „Held. Courant"

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2