I4ELDERSCHE COURANT Tweede blad. No. 4546 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1915 43e JAARGANG Bioscoop, Koningstraat. Hoofd- irt De Circusbrand. *0 Nov. 30 Nov. 22 Nov. 28 Nov. 23 Nov. 24 Nov. Witte BIoscoo] uumraor1 ThHH Cinema Palace, Binnenhavon 2. Hoofd nummer: Noodlottige Schoonheid. Eerste Holdorsclio Bioscoop, Kanaalweg 112. 2 Hoofdnummers: 1. Memento Mor! Iöedenk te sterven), en 2. De Tooneel- :nocht. Bioscoop Tavonu, Spoorgracht. Hoofd nummer: Door wiens hand? Hcltler'B Gemengd Koor". Uitvoering IÏ1U1UUI O uc n Casino, 8 Tooneel-ver. «Justus van Maunk". Uit voering in Tivoil, 8 uur. Lozing-avond iu het Militair Tehuis, Kanaalweg, 3 uur. Held. FootEallclub „Heldor". Feestelijke biloonkoniBt In Casino, 8 uur. „Nieuw-Maltliusiaansche Bond". Groote oponbaro vorgadoring in Tlvoli, half 8. Militair Mannenkoor „D. M.V." Concert in Casino, 8 uur. 25 Nov. Muziekavond in Casino, 8 uur. 37 Nov. -Kunst aan 't Volk". Concert in Casino, 8 uur. 27 Nov. Danscl. „Feodora". Bal-Masqué in Tivoii- DE OORLOG. De algemeene toestand. Het gaat slecht met Servië. De nieuwe berichten, zoowel van Duitsche als van Eogelsche zyde, wijzen er op, dat het Servische leger niet meer in staat zal zijn zich nog langer te verdedigen. Een Reuter-bericht uit Athene verklaart dat de toestand der Serviörs van dien aard is, dat naar men verwacht, Monaatir niet meer kan worden verdedigd. En de Servische officieren, die naar Saloniki kwamen' om hulp te zoeken, verklaarden, dat er aan alles gebrek is, aan troepen, aan levensmiddelen. Zoodat de solda ten van honger moeten sterven, zonder Servië te kunrien redden. Telkens opnieuw blijkt, hoe juist het verwijt is, dat Sir Edward Carson in het Lagerhuis uitsprak, toen hij zeide „In de laatste bijeenkomst van het ooriogscomité, die ik bij woonde, is naar mijn meening, een besluit genomen, dat gegrond was op den raad van de militaire adviseurs, dat het te laat was om Servië te helpen. Ik protesteerde met alle kracht, en heb gezegd, dat als men Servië niet te hulp kwam, men dit den Servischen gezant moest zeggen, opdat deze kleine natie de stappen zou kunnen nemen, die zij noodig acht om de volkomen vernietiging ie voorkomen. Ik verliet het Kabinet, omdat dit besluit genomen is. Met den minister van koloniën en den minister voor ammunitie twee ministers aan wier meeDing in het Kabinet ik groote waarde hecht, heb ik over de" zaak gesproken, en zij waren met mij van dezelfde meening. Zij zonden jeen memoran dum over deze zaak in, en wanneer men nu zegt, dat dit besluit niet genomen is, dan doe ik een beroep op de regeering en verzoek haar die memoranda over te leggen. „Maar ik zeg nog iets meer. „Wij weten heel gosd, dat Mille- rand en generaal Joffre hier zijn ge komen om de regeering te overreden haar staatkunde te wijzigen en eerst daarna, 'drie weken later dus, werd de staatkunde gevolgd, die de min.- president hier in hot Huis heeft uit eengezet. Wat drie weken vroeger had mooten gebeuren, doch toen te laat werd geacht, was drie weken later nog tijd genoeg". Hierin lag het verwijt, dat de troe penzending, die Servië had kunnen helpen, wellicht, die den ellendigen toestand, waarin Servië thans ver keert, bad kunnen voorkomen, door oorzaken die Sir Edward Carson meer aanduidde dan aangaf, werd verzuimd toen het nog tijd was, en nu te laat gekomen is. Wellicht zou ook de houding van Griekenland een andere zijn geweest, wanneer er bijtijds en afdoende hulp voor Servië ware gezonden. Nu ko men Eogelsche troepen te Saloniki aan, maar, zooala de „Daily Mail" dezer dagen uiteenzette, zal het wel twee maanden duren, voordat een voldoend leger zal kunnen ontscheept zijn om krachtig te kunnen optreden. Dan moet het nog veel langer duren voordat deze troepen, met alle hulp middelen waarover een modern leger moet kunnen beschikken, met voor raden en levensmiddelen, in Servië kunnen zijn aangekomen. De beste militaire schrijvers hebben altoos gewaarschuwd tegen het nutte- looze opofferen van troepen: De kracht var, een leger is gelijk aan de massa, vermenigvuldigd met de snelheid zeide Napoleon. Van dezè lessen is in den Servischen veldtocht aan de zijde der geallieerden niet veel te merken. En daardoor is wellicht ook daar de gunstige ge degenheid voorbijgegaan, die men snel moet aangrijpen. In den oorlog is er slechts één gunstig moment, zeide Napoleon ook, en hij voegde er bij: „de groote kunst is om het te be nutten." Het snelle oprukken van de kleine pransche afdeelingen, die het eerst te Saloniki waren, hun dapper op treden in Zuid Servië, hunne be haalde successen, kunnen den toe stand al niet meer wijzigen. De belangrijke toegang tot Mace donië en Noord-Servic, de passen van het Baboena-gebergte, zijn in handen 4e r Bulgaren, en deze zijn in staat au dio stellingen, zelfs voor een zeer groot leger, onneembaar te maken, omdat zij kunnen beschikken over de materieels hulpmiddelen, die' den Serviërs begonnen te ontbreken, ammunitie en levensmiddelen. Wat er voor de Servische troepen, die er nog in slaagden naar Zuid- 3ervié te ontkomen, kan overschieten, ia een terugtocht Daar Albanië of Griekenland. In Albanië heerscht ook groote gisting, en gebrek aan levens middelen, en bovendien is de geest der Albaneesche bevolkiog niet van dien aard, dat een uitwijken Daar die richting aanbevelenswaardig schijnt. Waarschijnlijk is dus, dat de terug tocht zal worden ondernomen naar Gritkenliud, Over de houding, die Griekenland in"dit geval zal aannemen, worden onderhandelingen gevoerd. De gezan ten der Entente-mogendheden te Athene overleggen met de regeering, 0D de reis van Denys Cochin npar Athene stond met die quaestie in het nauwste verband. Het resultaat van die besprekingen is officieel nog niet bokend gemaakt, maar een par ticulier telegram, door de „Times" uit Athene ontvangen, zegt dat de Grieksche regeering ook bij een terug tocht aan de troepen der geallieerden dezelfde rechten zal toestaan, als bij de landing» dat dus de terugtrek kende troepen niet >ullen worden ontwapend en geïnterneerd. Wat, in dat geval gebeuren zal met Bulgaarsche en Oostenrljksch- Duitsche troepen, die mogelijk de Servische en Entente-troepen zouden kunnen vervolgen, is nog niet duide lijk. Maar waarschijnlijk zal ook daar omtrent wel een overeenkomst wor den aangegaan. Nog steeds is de strijd in den Balkan het eenige belangrijke gebeu ren. Op de gevechtsterreinen in Frankrijk en Rusland blijft het by de traditioneele beschietingen, die in den toestand daar geenerlei wijziging brengen. Uit het telegram van maar schalk French blijkt, dat het bericht in het Duitsche legertelegram over een afgeslagen aanval op den weg MessinesArmentières, slechts be trekking had op een verrassend voor posten-gevecht, dat enkele dooden, gewonden en gevangenen kostte aan •de Duitschers, rnaar overigens slechts een zeer locale beteekenis had. „H.bl." Van het Westelijk front. Londen, 18 Nov. (Reuter.) Generaal French seint: In den nacht van 16 op 17 dezer heeft een kleine afdeeling onzer troe pen zich toegang verschaft tot de voorste vijandelijke loopgraven ten Z.W., van Meesson. Na 30 man van de bezetting met de bajonet te heb ben neergeveld, keerde zij terug, met verlies van één doode en één ge wonde, en meebrengende 30 gevan genen. Dit is het voorval, dat de vij and vermeldt als het afslaan van een overval op Meessen aan den weg naar Armentières. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 18 Nov. Officieel bericht, van den generalen staf Op het gehoele front is de alge meene toestand onveranderd gebleven. In de streek van den weg Riga Mitau, zijn de Duitschers in den nacht van 16/17 dezer ten Z W. van Olai tot het offensief overgegaan, maar het vuur van ons geschut en machi negeweren heeft hen teruggedreven. Bij het Swentenmeer, waar de Duitschers in de streek ten westen Dunaburg hun loopgraven hebben ontruimd, lagen vee) onbegraven lij- sn yan Duitschers. Op het front tusschen het meer van Driswiaty en Bogwin heeft de vijandelijke artillerie hier en daar in zeer hevig vuur -onderhouden. Op den linkeroever van de Styr, in de streek van den spoorweg Kowol- Sarny, begon den vijand den 16den een offensief van Medwedzje uit in de richting van Nowo Podtzjrewitsji. Hij is echter reeds door ons vuur gestuit. Van het Zuidelijk front. Rome, 18 November.. Later inge komen mededeelingen toonen hoe belangrijk ons succes was in het dal en de heuvels ten Noordwesten van Görz. Na talrijke verschansingen en hindernissen te hebben ontdekt, be gonnen wij onze methodischen aanval den 13den No/êmbsr. Terwijl eenige afdeelingen den vijand aan het front bezighielden, voerden andere een flankbeweging uit, die den 17den November was voltooid. Weinig vij anden ontkwamen. De bodem was bedekt met lijken van Oostenrijkers. Tweehonderdacht lijken werden in één loopgraaf gevonden. Bommen op Venetië. WeeneD, 19 November. Gistermid dag heeft een van de watervliegtuig eskaders van de vloot de forten San Nicolo, Alberoni, het tuighuis> het vliegstation, den gashouder en ver scheiden kazernes van Venetië met succes met bommen bestrooid. Niettegenstaande het hevige vuur van de verdedigers der stad en ondanks de aanvallen van drie vliegtuigen van den vijand is ons eskader in zijn ge heel behouden teruggekeerd. Van het Servische front. Londen, 19 November. De bladen bevatten telegrammen uit Italië welke de gevechten aan den Baboenapas beschrijven. Die pas, zoo heet het daarin, is door de Serviërs ontruimd, zonder, dat zij artillerie of gevangenen verloren, nadat zij hem zestien dagen lang tegen 50,000 Bulgaren gehouden hadden. De verliezen van dezen gingen het totaal van de verdedigers, die 5000 in getal 'waren, te boven. Wegens een aanval op hun front konden de Serviërs geen manschappen missen om de omvattende troepen van de Bulgaren te keeren. Dezen kwamen over de bergen, man achter man, langs een geitenpad en staken bergstroomen en diepe kloven over. De laatste fase van het gevecht droeg een woest karakter. De Bulgaren en Servische achterhoeden vochten met messen pp de bergstelling die den weg van Weles (Keuprulu) naar Prilep omringt, terwijl het overschot van de Serviërs op Monastir terug trok. en correspondent te Florina be- schrijfc hartverscheurende tooneelen die zich te Monastir afspeelden. Heel de bevolking van Oud Servië spoedt zich voort naar de Grieksche grens. De bevolking verkeert in angst voor de Bulgaarsche komitadzji's die al in de stad zijn aangekomen en, naar men vreest, een moordpartij zullen aan richten. De correspondent ontmoette twee Servische officieren die op weg naar Saloniki waren, om de hulp van de geallieerden in te roepen. Zij zeiden met tranen in de oogen „Wij kunnen- het niet langer uithouden. Wij hebben geen brood om aan onze soldaten te gegen. Wij zijn ten doode opgeschreven en niet bij machte om Servië te redden." Berlijn, 19 November. Bij de voor spoedige vervolgingsgevechten van gisteren zijn ongeveer 5000 Serviërs gevangen genomen. Parijs, 19 November. BJj het Oos- terleger den 17den aan de Tserna en de Wardar niets bijzonders. Den 16deu en den 17den hebben de Bulgaren ten Noorden van Rabrowo in de riGhting van- de Kosloedere aangevallen. Wij behielden al onze stellingen. In de Mlddellandsche Zee. Berlijn, 19 Nov. Een van onze" duikbooten heoft op 5 dezer aan de noordkust van Afrika den Engel- schen hulpkruiser „Para" (6322 ton) door een torpedo-schot in den grond geboord en den 6den dezer in de haven van Soloem de twee, elk met twee kanonnen gewapende Engelsch- Egyptische kanonneerbooten „Prinee Abbas" (300 ton) eD „Abd el Menem" (450 ton) bij verrassing aangevallen en door kanonvuur vernietigd. De zelfde duikboot bracht het vuur van een gewapend Engelsch koopvaardij schip tot zwijgen en bracht zijn kanonnen als buit binnen. Ouitsch koopvaarder ultgeloopen. New York, 18 November. De ka pitein van het Eogelsche stoomschip Torugero meldt, dat het Duitsche koopvaardijschip Prinz August Wil helm, dat bij hot begin van den oorlog in de haven Santa Maria (Columbia) een toevlucht zocht, den llden dezer de haven is uitgestoomd in de rich ting van Haïti. Het vergaan van het hospitaalschip „Anglia". Londen, 19 November. Er worden treffende verhalen gedaan door over levenden van de ramp van de „Anglia" betreffende den heldenmoed, betoond door vepleegsters waaraan het te danken is dat nog zoo velen gered zijn. Toen het water de zieken ver blij ven aan den voorsteven binnenstroomde zoo verhaalde een aan de dij ge gekwetste Canadeesche soldaat lagen hijzelf en 10 anderen verpleeg den, die niet loopen konden, op tien matrassen. Plotseling hooren zij een hevig geraas onder zich. Het hout werk werd naar buiten gedrukt en hij werd pardoes van zijn sponde dooi den scheepswand heen in zee geslin gerd. Overal om hem heen regende het wrakhout. Hij greep zoo'n'stuk hout en bleef een half uur lang naakt in het water liggen vóór hij gered werd. Zijn nachtgoed en verband waren hem afgerukt. Een gewonde soldaat vertelde dat hy na de ontploffing naar het dek was gekropen. De verpleeg sters hielden zich prachtig. Hij zag hoe zij gewonden reddiugsgoidels om deden eu weigerden, die zelf om to doen. AI wat zij zeiden was: „Eerst de vechtsoldaten." Een verpleegter hielp mij het dek langs; en ik pro beerde haar op de torpsdobootjager te duwen. Maar mei bleek, vastbe raden gelaat antwoordde zij: „Neen, soldaatje, jij moet eerstVlak daarna viel ik in hot water. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „de Ruyter." Hr. Ms. de Ruijter is 16 dezer te Port-Said aangekomen, vanwaar den volgenden dag zou worden ver trokken. Hr. Ms. Kortenaer. Blijkens een op 18 dezer bij het departement van marine ontvaDgen telegram is Hr. Ms. pantserscbip Kortenaer, onder bevel van den ka pitein ter zee L. P. W. van der Wal, van Fort de France (Martinique) vertrokken. Raadsvergadering. Op de vergadering van den ge meenteraad, uitgeschreven voor a. s. Dinsdag, komt, behalve de begrooting voor 1916, nog ter tafel de aanbieding van een concept-verordeniDg voor een arbeidsbeurs. In hun schrijven zeggen B. en W. hieromtrent: In hoofdzaak is daarbij gevolgd hetgeen door de Raadscommissie is aangegevenalleen met betrekking tot artikel 9 is eenig verschil blijven bestaan, waarom wy de redactie van do commissie en die waaraan door ons de voorkeur wordt gegeven, naast elkander hebben geplaatst, terwijl wij bovendien nog wijzen op de arti kelen 10 en 11, die bepalingen be vatten welke in het voorstel van de commissie niet voorkomen. Bedoeld art. 9 luidt in beide lezin gen Indien aan de Arbeidsbeurs bekend is, dat door werkstaking of uitslui ting plaatsen zyn opengekomen, wordt door de Beurs elke hulp, om die plaatsen te doen bezetten, geweigerd. Werkstakingen en uitsluitingen worden bovendien aan de Arbeids beurs ter algemeene kennis gebracht. Indien aan de Arbeidsbeurs bekend is, dat een plaats door werkstaking is opengekomen, wordt van die om standigheid, zonder meer, mededee- ling gedaan aan den werknemer, wien die plaats wordt aangewezen. Indien haar bekend is, dat een werknemer door uitsluiting werkloos is geworden, wordt van die omstan digheid, zonder meer, mededeeling gedaan aan den werkgever, wien die werknemer is aangewezen.- Werkstakingen en uitsluitingen worden bovendien aan de Arbeids beurs ter algemeene kennis gebracht, De art. 10 en 11 luiden als volgt: Art. 10. Geen arbeidsbemiddeling zal worden verleend, wanneer het te voorzien is, dat. deze zal leiden tot het sluiten van arbeidsovereenkom sten tegen loonen, die lager zijn dan lo. de loonen, ter plaatse door werklieden der betreffende vakken in dienst van de gemeente of van het Rijk genoten of als minimum-loonen genoemd in de bestekkon der voor rekening van het Rijk of de gemeente uit te voeren werken; 2o. de loonen, door patroons- en werklieden-organisaties voor de be treffende vakken overeengekomen of bij gebreke daarvan 3u. de loonen, die uit andereu hoofde door het Bestuur als standaard- loonen worden beschouwd. Da hiervoor bedoelde loongrenzen zullen alleen in acht worden geno men ten aanzien van volwassenen en volslagen werklieden, die niet invalide zijn of niet uit anderen hoofde op een standaardloon geen aanspraak kunnen maken. Art. 11. Het Bestuur kan aan be paalde personen, die bedrieglijke op gaven hebben verstrekt of op eeniger- lei wijze de bemiddeling der Arbeids beurs hebben misbruikt of getracht hebben zulks te doen, het gebruik maken van de Arbeidsbeurs ontzeggen. Het Bestuur geeft hiervan den be trokkene schriftelijk kennis. Deze kan zijne bezwaren schriftelijk inbrengen bij Burgemeester en Wethouders; deze geven van hunne beslissing schriftelijk kennis aan de belangheb bende partijen. Verder komen nog ter tafel een voorstel tot het aanstellen van een adj. gasmeester aan de Gasfabriek. Voorgesteld wordt: lo. den tegenwoordigen fabrieks baas K. Nieuwstad aan te stellen tot gasmeester en den stokersbaas P. R. van Franeker tot len adjunct-gas- meester, op een salaris, zooals thans door hen wordt genoten, n.1. voor den eerste van f900.— tot f1200.— en voor den tweede van f900.— tot f 1100. 2o. aan te stellen een 2en adjunct- gasmeester, mede op een jaarwedde van f900.- tot f 1100. 3o. op het verzoek betreffende 52 vrije dagen per jaar afwijzend te be schikken. Alsmede een reeds vroeger in gekomen adres van dr. H. J. Ooa- ting betreffende toelatiDg van leer lingen op school 8. B. en W. zeggen in hun advies hieromtrent: Het verzoek betreffende de toelating van leerlingen op de school No. 8, is nog niet door ons behandeld, om dat een geheele reorganisatie van die school in wording is en het daarom minder op den weg lag de door den adressant gewenschte ver andering in de toelating afzonderlijk te behandelen. Het komt ons even wel, in verband met den tegenwoor digen stand van die aangelegenheid, gewonscht voor den adressant een antwoord op zijn verzoek te doen toekomen, waarom wij u voorstellen te berichten, dat de verandering in de toelating tegelijk met de reorgani satie van do school zal worden be handeld. Tenslotte wordt door B. en W. voorgesteld aan de beide geneesheeren, die zich tot nu toe vrijwillig hadden belast met het geven van lessen aan leerling-verpleegsters elk f125.- als bozoldiging Lootekennen wegens het belang, dat de gemeente hierbij heeft. Yan de Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder" is riog ingekomen een verzoek, om het aan de Gemeente behoorend gebouw in de Wachtstraat aan de Vereeniging voornoemd te willen afstaan, ten einde aldaar eenige goedkoope woningen te bouwen voor gezinnen, waarvan- het hoofd, uit hoofde van zijn beroep, moeieiyk in een andere wijk der Gemeente kan wonen. Vereeniging „de Dageraad". Gisterenavond sprak iu het Bonds- gebouw voor de afd. Helder van bovenstaande vereeniging de heer W. Ha vers van "den Haag over het onderwerp: „Hebben de Vrijdenkers den oorlog besteld? Verweer tegen de beschuldiging van Christelijke zijde gedaan". Er was slechts weinig publiek aan wezig. De bijeenkomst werd door den Voorzitter der afdeeling, den heer Tuk, geopend. De heer Havers besprak allereerst de voorwaarden die hem door den plaats." commandant waren opgelegd voor het houden dezer lezing, welke hy aan eene kritiek onderwierp. Hij had zich in zijn antwoord beroepen op de vryheid van spreken die de grondwet waarborgt, waarop hem door den pl. commandant was geant- waard, dat de generaal, opperbevel hebber van land- en zeemacht deze beperkende bepalingen had vastge steld. Tegen dit veranderde stelsel, dat éen enkel man kan zeggen wat men al of niet zeggen mag, wilde spr. een deel van zijn betoog richten. Hij constateerde den achteruitgang van het vrije denken en den econo- mischen en verstandelijken achteruit gang in de maatschappij, tijdens en tengevolge van den wereldoorlog ontstaan. De zeden zijn ruwer ge worden en deze ruwheid van zeden heeft de plaats ingenomen van de langzame ontwikkeling in 't denken, waardoor een afstomping, een depri meering van 't gevoel is ontstaan. Waaraan is dit te danken Aan het feit, dat de geestesrichting der raensch- heid, hoezeer ze uiterlijk ook in be schaving en ontwikkeling is voor uitgegaan, nog twee, drie eeuwen ten achter is gebleven. De groote massa laat zich nog te gemakkelijk van bovenaf leiden. Spr.'s betoog ging tegen de wering van Christelijke zijde, dat de oorlog een straffe Gods is. Niemand wil er de verantwoording voor aan vaarden en nu werpt men die rnaar op God. Eigenaardig, dat elke mogend heid voor zichzelf God smeekt om de overwinning en aan het volk zegt, dat het de Voorzienigheid was, die den oorlog wilde. De waarheid is, dat de geheime diplomatie haar heeft veroorzaakt. Toen echter deze debacle van het geloof, nl. dat iedere oorlogvoerende mogendheid God aanriep voor de overwinning, meer en meer bekend werd, gooide men het over anderen boeg en beweerde dat liet een straf Gods was! Frankrijk werd gestraft van wege het twee kinaerenstelsel en België omdat het er maar op losleefde en maar kinderen verwekte! Men schreef van Katholieke zijde den oorlog toe aan de bloote halsjes on open blouses der meisjesEn toen ook dit geen ingang vond zei men, dat de vrijdenkers hem ontketend hadden. Zy trokken de menschen van God af. Spr. wijst deze beschuldiging terug, omdat juist de vrijdenker gelooft, dat- het niet mogelijk is met ruw geweld een betere levensinrichting te krijgen, omdat iedere daad van geweld de kiem voor een nieuwe in zich draagt. Vervolgens zet de spr. uiteen hoe de imperialistische politiek der re geeringen de oorzaak is geworden van dezen oorlog, 't Was hier voor namelijk de economische strijd tus schen Engeland en Duitschland al jarenlang gevoerd, die de oorzaak werd van den oorlog. Aan het slot wekte spr. speciaal de moeders op om vooral geen sol daatjes, kanonnetjes etc. voor de kinderen met St. Nicolaas te koopen, daar hierdoor reeds vroeg de kiem voor het militarisme werd gelegd. Wat men ook van kerkelijke of niet-kerkelljke zijde zegge, nooit kan men volhouden, dat de vrijden kers aansprakelijk mogen worden gesteld voor de huidige crisis, die een slag in het aangezicht is van de Christelijke beschaving. Debat werd niet verlangd. Soldij-regeling Onderoffioieren. Door het bestuur van den Bond van actief dienende onderofficieren machinedrijver en -stoker „Voor waarts'' is aan den Minister van Ma rine een adres verzonden, waarin verzocht wordt, in aansluiting op een vroeger, bereids van de hand gewezen verzoek, om eene wijziging van de sedert 1 Juli 1918 in werking getreden soldij regeling in nadere overweging to nemen, wolk verzoek gegrond is op het feit, dat de soldijen van onderoff.-mach.di-. en stoker niet noemenswaard zijn vooruitgegaan bij de onderofficieren met den rang van sergeant doen zich gevallen voor van achteruitgang en twee dons op de voortdurende stijging dei- prijzen van allereerste levensbehoeften. Aan het adres is toegevoegd eene uitvoerige memorie van toelichting, terwyl tevens wordt overgelegd een afdruk van het „Rapport van het onderzoek en voorstellen tot verbe tering inzake de met 1 Juli 1918 in gevoerde soldij-regeling." In de „inleiding" tot het rapport wordt gezegd: Langen tjjd was door Onderoffl- cieren-Machinedry ver en -Stoker reik halzend uitgezien naar eene verbete ring in hunne bezoldiging. Algemeen was men van oordeel, dat de soldijen niet meer in overeenstemming wareD met den steeds hooger wordenden levensstandaard en dat ook de ge leidelijke opvoering van de eischen van bekwaamheid en daarmede ge paard gaande grootere verantwoor ding, verhooging der soldijen vol komen wettigden. De Wit a. Platen en kaarten (korting) b. Lees-, leer-, reken- en teekenbehoeften (korting) c. Overige Schoolbehoeften Scholen 1-8 f 4080.80 Egner 7°/o Duinker Maas fi'/i 6V» Spruit 5 ld. Zeevaartschool ld. Visscherijschool ld. Burger-Avondschool d. Innaaien en cartonnee- ren van nieuwe en ge bruikte boeken e. Kaften van boeken f. Opplakken en vernissen van schoolplaten 278.46 ü/o 6Va 6V« 5 o/0 f4042.241 f 4110.18' f4160.- 288.45 289.45 30O.- 468.66 440.80 650.- Alle hoop was dan ook gevestigd op de nu sinds 1 Juli 1918 inge voerde „Nieuwe soldij-regeling". Wij hoopten op eene regeling, waarin met de wenschen der onder officieren en -stoker, vervat en toe gelicht in verschillende verzoekschrif ten door onze Organisatie ingediend, rekening zou worden gehouden. Teleurstelling was echter ons deel I Van eene verhooging der soldijen van onderofflcieren-machinedry ver en ker was zelfs geen sprake, eerder van een teruggang. Zulks was den toenmaligen Minister niet onbekend. Ziehier wat het desbetreffende wets ontwerp dienaangaande zegt: „en waar nu bevonden werd, dat die soldijen (stokers-soldijen n.1.) reeds aan billijke eischen voldoen, worden deze niet verhoogd, doch slechts zoodanig gewijzigd, dat zij bij de „nieuwe regeling aanpassen". Na het verschijnen van bedoeld wetsontwerp werd nog door het Hoofdbestuur op enkele der meest in 't oog vallende bezwaren de aan dacht der Regeering gevestigd, even wel zonder eenig resultaat. Het korte tijdsbestek tusschen in diening en behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, liet niet toe een uitgebreide studie van do „nieuwe regeling" te maken, zoodat uiteraard het door het Hoofdbestuur ingediende verzoekschrift geenszins op volledig heid kan bogen. Om tot een volledig overzicht te iraken, werd, op initiatief van het Hoofdbestuur, door do Afd. Helder een Commissie benoemd, bestaande uit 5 leden, welker Cammissie werd opgedragen te onderzoeken: 1. Iu hoeverre bij de nieuwe soldij- regeling voor de ondoroffleieren- machine-drijver en -stoker van een vóór- dan wel Achteruitgang sprake kon zijn. In hoeverre de teruggang in soldij voor enkele rangen gecompen seerd werd door een hoogere soldij in voorgaande raDgen. 3. De gevoelens van de leden ten opzichte van toelage voor gehuwden. Welke verbeteringen alsnog wenschelijk en noodig werden geacht, en jn verband hiermede te ontwerpen een nieuwe regeling voor de onder officieren-machine drijver en -Btoker. Diefstal. In den nacht van Woensdag op Donderdag, is bij een bewoner van den Polderweg wasebgoqd ontvreemd. Men zij dus gewaarachuwd, zijn wasebgoed 's nachts niet bulten te i hangen. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd gisterenmiddag ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed de levering van schoolboeken, schoolbehoeften, enz. voor de O. L. scholen, burgeravondschool en zeevaart school voor 1916. Da uitslag is als volgt: f 0.16 0.02 1.- 1.66 3.50 0.18 0.02 1.- 016 0.01 1.76 2 95 Vervolgens werd aanbesteedde levering van benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken op de OX. scholen, een en ander gedurende 1916. Hiervoor waren de volgende biljetten ingekomenOud- kerk en van Praag f 988,30, firma I. Grunwald f969.40, L. Rumpff f986.69. BINNENLAND. dezen avondmaaltijd zijn in beslag genomen en naar het centraal labo ratorium te Utrecht ter onderzoek opgezonden. (Alkm. Ct.) Vergiftigd door kolendamp. De gebroeders Bijwaard te Alkmaar, 76 en 77 jaar oud, zijn, naar de A. Ct. meldt, Donderdagmorgen in hun armoedig bovenwonink je in hot Ach- terfnidBèn vergiftigd door kolendamp in hun bedstee gevonden. Op de tafel in het kleine vertrek stond een com- foor met gedoofde kolen. Een opliohtsr. Te 's-Gravenhage is aangehouden een knecht die reeds jarenlang in dienst was, onder verdenking zich reeds geruimen tijd te hebben schul dig gemaakt aan diefstal en verduis tering ten nadeele van zijn patroon. Wanneer hij door dezen word uitge zonden om vaten of kruiken jenever of andere bestellingen bij klanten te bezorgen, wist hij onderweg gelegen heid te vinden, ln daartoe door hem medegenomen leege flesschen, een hoeveelheid van do te bezoruen dran ken over te schenken, terwijl hij dan flesschen gevuld met water bij de hand had om vat of kruik weer bij te vullen. Ook wordt do aangehoudene ver dacht bij herhaling klanten van zijn patroon te hebben bestolen door ten hunnen nadeele, indien hy een vat of anderszins in den kelder moest bren gen, de gelegenheid te baat te nemen öen of ander ln den regel flesschen met wijn of anderen drank weg te nemen. Het aldus gestolene werd door hem verkocht of door hem zelf gebruikt. De man, die bekend heeft, is naar het Huls van Bewaring overgebracht- Moordaanslag. Uit Amsterdam is Rotterdam ge bracht de koetsier F. W. W., aldaar woonachtig, die op den Schi-dim schen dijk bij een twist de 19jarige M. de R. met welk meisje hij geleefd heeft, met een hamer der schedel heeft ingeslagen. De toestand van het meisje is voor het oogenblik niet levensgevaarlijk. Door aan train gadaod. Te Zaandam is gistermorgen de melkventer W. Kuyt, in dienst bij de coöperatieve vereeniging te Koog aan de Zaan, door den trein over reden en terstond gedood. De man was den laatsten tjjd eenigszius ma lende. Aan den heer M, J. Kriens haven meester, tevens inspecteur der mark- te Haarlem die, wegens het be reiken van den 65 jarigen leeftijd, den Raad verzocht had hem met ingaDg van 1 Januari, 1916 een eervol ont slag te willen verleenen, is dat ont slag verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Een militaire plechtigheid. Op de voormalige Kogelgieterij aan de Buitenwatersloot te Delft, had Maandag een militaire plechtigheid plaats. Onze vroegere plaatsgenoot de wachtmeester-trompetter Joh. Wentel was 12 jaar in den militairen dienBt, waarvoor hem de bronzen médaille werd uitgereikt. Nadat de troep zich had opgesteld werd, bij monde van den commandant van den muoitietrein, luitenant Hoog kamer, de jubilaris met een kern achtige toespraak met dozen dagge- lukgewenscht en werd hem tevens het eore-metaal op de borst gespeld. Het mobilisatiemuziek-korps, dat zich het hoofd van den troep had opgesteld, gaf ter opluistering eeDige muzieknummers ten beste. Do Kamerzetel voor Hoorn. Naar de Telegr. uit Hoorn ver neemt, zal de heer W. J. E. K. M. de Jong, lid van de Tweede Kamer voor het district Hoorn, binnenkort bedanken. Dit zou ln verband staan met handelingen van don heer De Jong als lid van de peulvruchten- commissie. Smokkelen. Het Twentsche dagblad „Tubantiar meldt Het geleek den afgeloopen nacht in de Broekhemme wel of een veld slag geleverd werd Geweer- en revolverschoten knaldenenorm is er dezen nacht weder gesmokkeld. Twee rijksambtenaren ontmoetten een troep van niet minder dan 80perso- i, allen met een pakje smokkel waar op den rug. De ambtenaren heb ben van dezen troep 22 personen ge verbaliseerd. De andere aldaar gesta tioneerde ambtenaren hebben 1000 K.G. margarine, 400 K.G. rijst en 800 K.G. meel in beslag genomen, terwijl tegen een 60-tal personen proces-verbaal werd opgemaakt. Massa-varglftiglng. Eergisternacht openbaarde zich in een barak by de nieuwe Ambachts school te Alkmaar by bijna alle man schappen der 8e compagnie (moer dan 400 man) verschijnselen van een hevige maag-darmaandoening. Men kan zich, ook zonder dat wij in min- smakelijke bijzonderheden treden, voorstellen, welk een verschrikkelijke toestand hierdoor iu hef leven werd geroepen. De dépöt arts, dr. J. H. Pameljer, schreef den patiënten pijn stillende middelen voor. In den loop van den dag ondervonden velen nog steéjs de onaangename gevolgen van bun ongesteldheid, maar gelukkig dt:d zich geen enkel ernstig geval vtnr. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft meteen massa-vergiftiging, veroorzaakt door het voedsel, dat den vorigen avond werd genuttigd en dat, naar wy vernemen, bestond uit vet, boonen en aardappelen. Resten van SPORT. Voetbal. Heldersohs Voetbalbond. Wedstrijden voor Zondag a.s. Terrein Strooweg. Victoria-Ajax 10 uur. Terrein Bol weg. H F.C.IV—Quickll 9.80 uur. H.F.C.III—Quickl 11 uur. Terrein Tuindorp. H.B.8. III—Leonldas I 10 uur.| H.B.S.IV—LeonidasII 12 uur. Van 't H.B.S.-terrein. Door de onvoldoende regeling in de voetbalbonden moeten ten tweede male in dit seizoen het le en 2o elftal van H.B.S. to gelijk buiten de stad spelen. H.B.S. I gaat naar Holland in Alkmaar met: tDQkshooro. I ramor H. H. F.Luilekx Bol Tan Hack» D# Waard Itoffols Vo» A. Eram.r Korff Past op groen-wltten, het Holland- elftal valt niet mede, het sameospel u de overwinning moeten bezor gen. H.B.S. II gaat naar Edam te spelen met o. Hofman Schot De Voa R. Luflckx Hoek ProoUeo De Groot Hoogers Steegerl Bakker Er is wel eene overwinning moge lijk, maar dan ook allen van 't begin af aangepakt. Voorhoede spelers maakt gebruik van de kansen, die u geboden zullen worden, door onmiddellijk te schieten als gij den bal vrij krijgt en vooral haalt den bal eens op van uwe eigene helft om dan vlug samenspe lend op het doel van uwe tegenstan ders af te gaan. H.F.C. I-Hollandla I (2-4 uur). Voor de 2a maal krijgt 't Helder- sche publiek gelegenheid het Hoorn- sche elftal te zien spelen. Den vorigen keer verscheen slechts een tiental spelers daar de keeper zyn vereeniging in den steek had gelaten. Het ook nog met invallers spelende tiental verloor toen met 3-0 van H.B.8., hoofdza- keiyk 'door grove blunders van den invaller-doelman, We willen hopen dat 't elftal nu vollediger ia. Dat kat niet anders dan de spanning van den wedBtryd ten goede komen. Tegen West-Frisla heeft Hollandia al bewezen een nog lang niet te versmaden tegenstander te zyo. Met 4-0 («n niet met 6-0 zooals 't Dagblad schre-fj gingen deEnkhulzers er in. Laat H.F.C. dus goed op haar tellen passen. Het wordt werkeiyk weer eens tyd dat er een paar puntjes bijkomen. Het aantal winstpunten is nog steeds 6 en geen 7, zooala sommigen denken, daar volgens 't nieuwe reglement art. 146 een cadeau gekregen wedstryd geen 5-0 overwinning meer betee- kent, doch de niet opkomende ver eeniglng 2 punten in mindering wor- den gebracht. Zoodoende heeft dus Purmer8teyn, dat 4 wedstryden won en er één geiyk speelde, slechts 9 2 7 punten. Denkt er dus om, H.F.C.-ers, niet nog lager af te zakken dan de op 2 na laatste plaats. Door de nieuwe regeling is ook het doel- gemiddelde verre van schitterend! (6 -16) Een overwlnniDg zoumiBschien de rood-witten 2 plaatsen doen rijzen Indien n.1. H dland verloor tégen

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5