COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna EersteïBlad. No. 4548 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/z 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent. DE WEEK. 23 November. Onlangs veroorloofde ikmij de opmerking, dat de band van sympathie en vertrouwen tusschen het Parle ment en het in 1913 opgetreden extra parlementaire Kabinet bevestiging, versterking noodig heeft. En ik meen, in alle bescheidenheid gezegd dat de loop der dingen in den aller jongste tijd wel heeft getoond, dat er eenige waarheid in dat woord is gelegen De Algemeens Beschouwin gen over de Indische Begrooting voor 1916 zijn bijna achter den rug. Na het groote Djambi échec voor min. Pleyte. Zelden zal gebleken zijn van zulk eene wantrouwende stemming tegenover een bewindsman, van zulk een schromelijk tekort aan sympathie bij het Lagerhuis als hier, waar mr. Pleyte aan de groene tafel is gezeten! Voor wie in het Parlement niet tot de vreemdelingen in Jeruzalem be hoorden, was deze stemming reeds sinds lang „secret de Polichinelle" publiek geheim. En naar de oorzaken kan men gissen zonder die aanstonds te vinden. De heer Pleyte verkeert eenigermate in de positie van den man, die kool en geit wilde sparen en ten slotte bedrogen uitkwam.-Of wel van dien ander, twistende echt- genooten met elkander willende ver zoenen, en die van meneer zoowel als van mevrouw op z'n falie kreeg. De vurige, vrjjz.-democratische propa gandist uit de stembus-periode van vroegzomer 1913 metamorfoseerde zich, minister geworden, in iemand, die bijbelteksten citeerde en lonk oogjes naar Rechts wierp. Wiens woorden van lof, gebracht aan den man, door hem aangeduid als „den fanaticus, op den troon te Buitenzorg gezeten", zóó uitbundig waren, op zóó gevoeligen toon werden gezegd, dat een hart, minder nuchter-sceptisch dan dat van ons Parlement, er door vermurwd zou zijn geworden. Bij de Algemeene Beschouwingen over de Indische Begrooting is pas zeer duidelijk en scherp gebleken, hoe weinig minister Pleyte bij de Tweede Kamer „in de pas" is. Dat een scherptongig-aangelegd, maar toch „au fond" fijn-beschaafd man als de hoogbejaarde Victor de Steurs ver klaart, hoe zelfs de Kamer „een rad voorjde oogen wordt gedraaid" (inzake het doorvoeren van het burgerlijk bestuur op Atjeh) was zeer kras. Eu de wijze, waarop èn uit deLinksche èn uit de Recbtsche gelederen kritiek werd geoefend op 's ministers hou ding inzake het facultatief-stéllen van het godsdienst onderwijs op de bijzon dere gesubsidieerde scholenzij was „zonder antecedent", zou de referen daris uit Van Lennep's „Klaasje Zevenster" (herinnert men zich Z.H.Edg. nog wel van het beroemde diner bij Van Zirik?) 't noemen. Dat min. Bosboom, op zjjn beurt, tamelijk harde noten met het Parle ment zal hebben te kraken welhaast; de pas verschenen „stukken" bewijzen 't voldoende. Het met z.g. klein ver lof zenden ook van de Lichting 1909 geeft ongetwijfeld zekere ontspanning. Maar ook hier stuit men het Voor- loopig Verslag over de Oorlogs- begrooting lezend op een zeer sterk tekort aan vertrouwen en waar deering. Moge 't dan wezen, dat der gelijke stemming niet de Kamer in haar geheel omvat. Op Maandag 22 November heeft, dat zal niemand betwisten min. Posthuma (nauwelijks de macht over zqn stembanden herkregen hebbend) zich op flksch-kranige wijze door den storm der melk-interpellatie heen geslagen. Men behoeft werkelijk niet „door dik en dun" met dezen be windsman te willen méégaan om tot het besef te komen, dat de goede wil, de eerlijke en ernstige, om in den dreigenden melknood, die voor ons volk zeker eene ramp zou be duiden te voorzien, den heer Pos thuma heeft beheerscht. En ook: dat het Amsterdamsche Prinsenhof, aan den O.Z. Voorburgwal, den min. heel wat scheutiger van voorlichting had kunnen dienen. De uitdrukking, van de lippen eens verantwoorde lijken bewindmans komend, dat hij op zeker oogenblik bespeurend hoe men hem onduidelijk en verwarring- berokkenend had voorgelicht „het bijltje er bij neerlegde"'t getuigt stellig niet van kracht. En dat tekort aan stevigheid, aan stabiliteit, vastheid van koert vormt dan ook de groote grief tegen het departement aan de Haagsche Princessegracht. De interpellatie-San- nes heeft gebracht de belofte des ministers, dat voor zwakken, kinde ren, zieken de meerdere melkkosten van Overheidswege zullen worden vergoed, naar men weet. Op dien grondslag kon de pais tusschen Kamer en minister worden gesloten. En de man. van zekere zijde in niet ge makkelijk te kwalificeeren schimptaal genoemd „schavuit met besmeurde handen", - had niet veel moeite om te bewijzen, dat 't hem aan eerlijken wil niet ontbrak. Wie - trouwens - van verachtelijke scheidtermen, als die ik zooeven noemde, gebruik maakt, heeft het pleit al bij-voorbaat ver loren! Ontkend kan echter niet worden, dat de heer Posthuma zijn positie beduidend krachtiger zou hebben ge maakt, indien de voortreffelijke maat regelen, thans dooi hem aangekondigd, niet zouden geweeet z$n het gevolg Tot de gelukkig nooit geheel ont brekende „lichtpunten" in de duister nis, ons thans omhullend, en welke, mag men dr. Kuyper's te Kralingen nog eens uitgesproken profetie gelooven, zal uitloopen, binnenkort, op 'teind aller aardsche dingen behoort, om iets te noemen, de terugkeer van vrede en verzoening in de streek der textiel-nlj verheid te Hengelo. Moge het ontwerp tegen de smokkelarij ertoe bijbrengen om het vertrouwen in de waarachtig- neutrale gezindheid van onze Regee ring te versterken. Samenwerking in eigen kring is nu onmisbaar, 't Kan niet genoeg herhaald. Deze leuze is ook steeds met kracht en met talent hoog gehouden door den man, kort geleden aan zijn nuttigen werkkring ontrukt, door den stichter van den Middenstandsbond wijlenMeuw- sen heeft getoond, hoe stalen wils kracht wonderen kan volbrengen. Hij heeft den kamp gevoerd met vooroordeel, jaloezie, onkunde, mis verstand. Ten slotte wist hij al de „vijandige machten" te overwinnen, en zijn Middenstands beweging te doen worden tot eene met ernst, achting, officiéél erkende macht, 't Is niet te veel gedaan wanneer aan zulk een arbeid een weemoedig woord van hulde en waardeering wordt gebracht. Mr. Antonio. van een drang, uit het Parlement komend, maar hun bron hadden ge vonden in eigen initiatief. Wij gaan nu de groote Algemeene Beschouwingen over denieuwe Staats- begrooting tegemoet. En bij die ge legenheid zal heel wat, nu nog duister, vaag, nevelachtig schijnend, tot klaar heid moeten komeD. De Rijksmiddelen waren in Oetober-1915 ongeveer een millioen hooger dau in 1914; dat is verblijdend, doch millioenen zijn en blijven nu „peulescbillen", in verge lijking met wat momenteel noodig is Minister Treub wacht alvast opzijn dertig millioen. En van het Oorlogs winst-ontwerp heeft men slechts ver nomen, dat het zeer vermoedelijk teleurstelling zal brengen aan hen, er zich hooge gouden van vooratellen I DE OORLOG. De offlcleele legerberlchten van 22 en 23 November. Van het Westelijk front. De berichten van Duitsche-zoowel als van Fransche zijde geven aan, dat slechts artillerie- en mangevech ten plaats vonden. Verder groote bedrijvigheid der vliegmachines, waar bij een Fransch cn verschillende Duitsche vliegtuigen naar beneden geschoten werden. Van het Oostelijk front. Het Russische legerbericht van den 22en geeft aan, dat. ten Zuidoosten van Riga de Duitschers eenigszins teruggedrongen werden. Overigens, tot aan het front van dp Pripet, geen verandering. Kleine gevechten wer den links van de Styr geleverd. Op den Oostelijken oever van deStrypa (Gallicie) hadden slechts ontmoetingen van patrouilles plaats. Zuidelijker werd een aanval der Oostenrijkers Oostenrijkers nog steeds het door hen sedert het begin van den oorlog ge kozen front. Naar een| mededeeling van den Zwoedschen kolonel Ackermann heeft deze zelf geconstateerd, dat de Col di Lana in Oostenrljksche handen is. Van het Servische gevechts terrein. Hot Duitsche legerbericht van den 23en luidt: Ten Noorden van Mitiowltsa en ten Noorden en ton Noordoosten van Pristina is de vijand in'achterhoede gevechten teruggeworpen, en meer dan 1500 gevangenen en 6 kanonnen werden binnengebracht. Ook de ten Zuidoosten van Pristina vechtende Bulgaarsche strijdkrachten zijn voorspoedig voortgedrongen en daar wordt de gevangenneming van 8000 Serviérs en een buit van 22 machinegeweren en 44 kanonnon gumeld. Het Oostenrykscho bericht geeft aan, dat de Montenegrijnsche stel- lingeu van den boven-Drin werden genomen en tevens, dat Prijepblje werd binnengerukt. De gevechten op het Merelveld hebben eon voor de Centralen gunstig verloop. Op een hal ven dagmarsch ten Noorden van Prisjtina zijn de Duitschers in ge vecht. Volgens het Bulgaarsche bericht betreffende de operaties op 21 dezer duurden de gevechten om Prisjtina voort. Tot op dien datum werden 7000 Serviërs gevangen genomen en werden 2 machinegeweren en 4 ka nonnen veroverd. Volgens een Servisch communiqué worden de laatste dagen gevechten geleverd langs de oude Servisch- Turksche grens. Bij den Gegowats- berg zouden de vijanden de nederlaag geleden hebben. 5 bergkanonnen werden door de Serviérs buitgemaakt. Een Fransch bericht deelt mede, dat den 19en de Bulgaren aan de Tserna verslagen werden. Den 20en werd het gevecht hervat. Ook wordt medegedeeld,' dat de Serviérs het front Prilip—Weles weder hebben bezet en oprukken naar den Baboena- pas, die nog steeds wordt verdedigd. Het gevecht ten Westen van Ohmielewka duurt nog voort. Ten Noordoosten van Buczacz werd de vijand uit het dorp Petlikowce ver dreven. Daarentegen bezetten de Oos tenrijkers het dorp Janowka. Van Russische zijde wordt nog op gemerkt, dat de Duitschers het doen voorkomen, alsof de terugtocht bij het Swenten-meer geen overwinning voor de Russen beteekent. Het tegen deel is waar.' Behalve toch by het Swenten-meer moesten de Duitschors over een front van 300 werst op ver schillende belangrijke punten hunne troepen terugnemen. Ten Westen van Dunaburg hadden zij nieuwen tegenslag, daar zij voor het offensief der Russen hun front sterk moesten terugbuigen. Na twee maanden, waarin zij 100.000 man verloren, zijn de Duit schers dus niet verder gekomen dan zij in October waren, toen zij reus achtige versterkingen aanvoerden om Dunaburg te nemen. De Duitsche en Oostenrljksche be richten van den 23en geven aan, dat de toestand onveranderd is. Van het Z u i d e 1 Ij k front. Het Italiaansche communiqué van den 22en meldt, dat de gevechten tusschen Podgora en Sabatino in he vigheid toenemen. De Oostenrijkers deden verwoede tegenaanvallen, ten einde de door hen verloren stellingen te hernemen, doch hadden geen succes. Zy leden zware verliezen en verloren 89 man aan gevangenen. In de richting van San Martino ver meesterden de Italianen nog een loopgraaf, waarbij 202 man, een ka non, wapens en munitie in hun han den vielen. Het Oostenrljksche bericht van den 21en meldt ook thans niet anders dan tegenspraken van de door de Italianen behaalde voordeelen. De groote slag aan de Isonzo duurt voort. Op de hoogvlakte van Doberdo konden de Italianen zich tijdelijk in de Oosten rljksche stellingen vastzetten, doch door een tegenaanval werden zij weder verdreven. Volgens dll bericht, bezetten de De Dardanellen. Volgens een Fransch bericht, dd. 22 November, hebben doEngelschen op Gallipoli een loopgraaf en een bommen-opslagplaats veroverd. De beschieting der Turksche stellingen door de Fransche artillerie werd door Engelsche kruisers ondersteund. In de Oostzee. St. Petersburg, 22 November. Den 20sten November hebben in do Oost zee onze torpedobooten na een kort gevecht in de buurt van Windau een Duitsch patrouille-vaartuig in den grond geboord. Een officier en 19 sol daten werden gevangen genomen. Aan onze zijde geen verliezen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een Engelsch eskader, bestaande uit dreadnoughts, verscheidene kruisers eu vele torpedo-booten een flotielje Engelsche duikbooten, waarvan de sterkte als tusschen de 10 en 25 wordt opgegeven, om Denemarken heen dezer dagen naar de Oostzee heeft begeleid. De dreadnoughts en de kruisers hielden stil bij Kaap Skagen, terwijl de torpedo- en duik booten t.ot Elseneur voeren. Vandaar zetten de duikbooten hun reis door den Sond, langs Kopenhagen naar de Oostzee voort. De Duitschers ontdekten deze be drijvigheid van de Engelschen te laat, maar een torpedo-flotielje kreeg last om met volle vaart den Sond in de richting van Gotenburg over te steken. Men gelooft, dat zij de Engelsche torpedo-booten nazetten, omdat de laatste geringer in aantal waren en die vervolging voortzetten, tot z|j by Skagen kwam, waar de aanwezigheid van de groote Engel sche schepen hen van plan deed veranderen. D« Balkan. Griekenland en de Entente. Een bericht uit Saloniki, dat d.d, 28 dezer te London openbaar gemaakt werd, gaf aan, dat men naar aanlei ding van de door Engeland afgekon digde vreedzame blokkade, ernstige verwikkelingen verwachtte. De Fran sche senator Denys Coctain, welke opweg was naar het Fransche front keerde naar Athene terug, waar hij opnieuw door den Koning zou worden ontvangen. Volgens Fransche berichten uit Frankrijk wordt uit Athene gemeld, dat men van meening is dat Grie kenland alle eischen der geallieerden zal aannemen behalve deelneming aan den oorlog. Wordt door de Entente een duidelijk omschreven voorstel gedaan, dan is men bereid te demobiliseeren of de troepen uit de buurt van Saloniki te verplaatsen, en zoodoende deD l lieerden alle mogelijke vrijheid op Grieksch gebied te laten. Algemeen is men echter verwon derd, dat nog tijdens de onderhande lingen door de Entente represaille maatregelen werden genomen. Door het Engelsche ministerie is thans verklaard, dat geen Griekache schepen in Engelsche havens werden opgebracht en aangehouden, en dat Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Hearen Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af 117.00. Nieuwste kleuren en modellen. geen blokkade van de Grieksche havens is ingesteld of van kracht is. Tegenover de van Fransche zijde medegedeelde berichten uit Athene staat de uitlating van den leidenden Min. in het Grieksche kabinet, Rhallis. Deze verklaarde, dat, indien de Ser vische, Fransche of Engelsche troepen over de grens gedreven werden, zij niet zouden worden ontwapend. Wat de demobilisatie betrof, verklaarde hij dat zulks zoo geschieden, 1 etmaal nadat de geallieerden Saloniki had den verlaten. Hij klaagde over de houding van Engeland. Volgens Duitsche berichten zal Griekenland de tegenwoordige hou ding handhaven. Ook Roemeniö zal zich door de in Bessarablë samenge trokken troepen geen vrees laten aanjagen. Deze zijn te zwak om een ernstige bedreigirfg te vormen. Te Rome is men overtuigd dat er tusschen Griekenland en Bulgarije een rechtstreeksche overeenkomst be staat. Men gelooft dan ook dat de Bulgaren Monastir niet zullen bezet ten, doch dit aan de Duitschers en Oostenrijkers zullon overlaten. Latei- zou de stad dan aan Griekenland komen. In verband met de houding van Griekenland schrijft majoor Morruth in het Berliner Tageblalt dat. het drama in Servie de ontknooping na dert. Mocht Griekenland den Serviérs vrijen aftocht toestaan, dan kan het zijn dat de Grieksche grens door de overwinnaars ook niet geëerbiedigd wordt. Het land kan de Serviérs best ontwapenen en de te Saloniki gelan de troepen dwingen zich weer in te schepen. Volgens berichten uit Boekarest (Roemenië) bedraagt het aantal voor operaties op den Balkan samenge trokken Russische troepen thans 350.000 man. In het geheel moet het leger uitstekend zijn uitgerust, en gereed zijn om op te rukken, zoodat in de naaste toekomst op het Balkan- front, dicht by de Roemeensche grens belangryke gebeutenissen zullen plaats vinden. Als bevelhebber wordt ge noemd Koeropatkin, bekend uit den Russisch-Japanschen oorlog. De toestand van de Serviërs in het district Kossowo is allertreurigst. Een Servisch hoofdofficier geeft een beeld van de ellende die iu dit district geleden wordt. De helft der bevolking van Oud-Servié heeft daar een toe vlucht gezocht en al die menschen lijden gebrek. Het grootste deel is dakloos en zonder eenige dekking blootgesteld turn het ruwe winterweer. By gebrek aan voedsel sterven hon derden ossen en paarden en hun ïyken liggen op het veld te rotten. De weg naar Albanië is voor dezen rampzaligen niet begaanbaar. Intusschen zet het Servische leger zijn heldhaftigen tegenstand voort het bewaakt de toegangen tot deze vallei van ellende". Volgens de laatst ontvangen tydin- gen is een wanhopige stryd gaande in die streek; de uitslag is nog onbekend. Thans is evenwel door Min. Grey in het Engelsche Lagerhuis rne<_ deeld dat al het mogelijke is gedaan om het Servische volk van den hon gersnood t,e redden. De Engelsche regeering stelt, met haarbondgenoo- ten, pogingen in het werk om ten spoedigste de noodige levensmiddelen te zenden. Uit Duitschland. By Mtlnchen is Maandagmiddag een vliegtuig (tweedekker) door onbekende oorzaak van 20 M. hoogte gevallen. De waarnemer, luitenant von Secken- dorf, was terstond dood, de bestuur der, luitenant von Crailsheim, is met een zware hersenschudding opge nomen. Zeppelin ontploft. Naar de „Daily Mail" uit Kopen hagen verneem t, behoort de te Tondern (Sleeswyk) ontplofte zeppelin, tot een nieuw zeer groot type. Het nummer was Z. 18. De ontploffing die plaats had even voor een tocht ondernomen zou wor den, was zoo geweldig, dat het dak der loods geheel In de lucht geslin gerd werd. Een soldaat werd gedood, 8 gewetst. Er wordt bevestigd dat het ongeluk te wy ten is aan het achte loos ïooken van een sigaar. BUITENLAND. Uit de Vereenigde Staten Het proces tegen eenige van de Duitsche agenten is thans begonnen. De jury is na veel moeite ongeveer voltallig. Naar men verwacht zullen alle bewijzen over de werkzaamheden der Duitsche agenten nog deze week aan de juryleden worden voorgelegd. De omvang van dit-bewijsmateriaal is ontzaggeiyk. Thans worden verschillende spoor wegen bewaakt wegens bedreiging met bomaanslagen. De correspondent van de „Times" te New-York meldt dat Duitschland aan de Vereenigde Staten een schade loosstelling aangeboden heeft voor 125 Amerikaansche levens die met de Lusitania verloren zyn g van 12.000 gulden per hoofd. Het voorsteï komt dus hierop neer, dat de regeering bereid moet zyn, om het geschil over de Lusflania als af gedaan te beschouwen als Duitschland oen som van IJ mJllloen gulden be taald heeft. Naar hy vernam, werd dit aan bod afgewezen, omdat. Duitschland geweigerd heeft, de bedrijvers Yan den wreeden aanslag te verloochenen, Uit Canada. Men meldt uit Parry Sound (On tario) dat door ontploffingen vijf ge bouwen van de Canadinu Explosies Cy. zyn vernield. Het feit dat de ont ploffingen gelTJkttfdifc plaata vonden, geeft aanleiding aan opzet te denken. BINNENLAND. J. C. van Iterson Ia den Haag is officieel bericht ontvangen, dat de overleden luitenant ter - zee le klasse J. Chr. Iterson, commandant van het flottieljevaar tuig Assahan, het slachtoffer is ge worden van een ongeval, doordien hy 19 dezer bij een tocht in Ambon van een rots is gevallen on daarby een hersenschudding heeft bekomen. De thans ontslapene stond bekend s een kundig officier, die vooral ook op bet gebied der radio-telegrafie goede diensten heeft bewezen. Minister Pleyte. Toen de Minister zich Dinsdagmid dag zich weder naar de vergaderzaal der Tweede Kamer had begeven, werd hij, vóór de vergadering weder begon door een flauwte overvallen. Na overbrenging naar de voor de Ministers bestemde zaal van het Kamergebouw, werd hy door het Kamerlid Dr. Scheurer behandeld, 'wien het spoedig gelukte de Min. weder bij te brengen. Deze wilde zich daarop weder naar de Kamer begeven, doch Dr. Scheurer verzette zich hier Tenslotte werd hy per auto naar zyn woning gebracht. De ongesteldheid bleek later van voorbygaanden aard. De houding van Nederland. Een der medwerkers van het Pa- rijsche dagblad „Le Journal" heeft een onderhoud gehad met minister Cort van der Linden. De verklaringen van laatstgenoemde kwamen neer op het volgende: „Nederland is vol strekt onzydig" en „Voor Nederland is het beginsel der onzydigheid heilig". Verder merkte de minister nog op, dat de Nederlanders geen afstand kunnen doen van het recht om over de producten van hun land te be schikken. De melketrljd. De motie-Sannes Inzake de melk- voorziening werd Dinsdag in de Tweede Kamer verworpen met 62 tegen 15 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democra- n, benevens de heeren Eerdmans en Ketelaar. (Reeds in een deel onzer vorige oplage gemeld). „Het Volk" vervolgd. Tegen de redactie van „Het Volk" is, naar het blad meldt, op last van den minister van Justitie een ver volging ingesteld, wijl in het nummer van 12 November ter zake van het melkschandaal van den minister van Landbouw gesproken zou zyn als van een „schavuit", die „de macht in zyn onbekwame en besmeurde handen had". Als verantwoorde!yk voor het ar tikel heeft zich by de politie, die het eerste onderzoek instelde, de redac teur Ed. Polak bekend gemaakt. Nader wordt bericht, dat een straf vervolging tegen het Dagblad „Het Volk" te wachten is, wegens de kwalificaties in een artikel in dat dagblad, gebezigd ten aanzien van Minister Posthuma. Het Haagsche Correspondentiebureau verneemt dat deze vervolging door de Amsterdam sche justitie zou worden ingesteld, wegens beleediging van een ambte naar in de uitoefening van zyn func tie, een delict dus, dat strafrechteiyk vervolgbaar is in het algemeen, ook al is er geen klacht by de justitie direct door den beleedigden persoon ingedieifd, hetgeen dan ook door Mi nister Posthuma niet is geschied, Reed voor do Sohaopvaart, De „Monnikendam". Gisterenmiddag stelde de Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in naar het stooten op den Noorderpler van IJrauiden van hets.s. „Monnikendam" op 6 November j.1. Gezagvoerder was W. Dekker, ree- dery Stoomv.-Maatschappy „Et" te Amsterdam. De gezagvoerder deelde mede, dat hy van Newport-News kwam en dat er niet veel wind was. Hy was niet bekend met den stroom by IJmuiden, Hij liep volle kracht binnen. De loods had geen bezwaar om binnen te loopen. Hy stuurde op de lichten van de Noor- derpier en den wal aan. Hy stoom de op, totdat hy deze lichten in één iyn had. Vóór de pieren werd hard stuurboord gecommandeerd, doch het schip luisterde daar niet naar. Het anker werd uitgeworpen en er werd 120 vaam ketting gestoken. De anker ketting brak, Er werd ook volle kracht achteruit geslagen. Het schip was even op den pier gestooten en schoof daarop doorde voorpiek maakte water. De pompen werden in het werk gesteld. Het lek was aan bakboordzijde. Later werd dit gedicht door een duiker. In Amsterdam word het schip ge dokt. De zeeloods D. van Leeuwen, die de „Monnikendam" binnen had ge bracht, zeide: De gezagv. had hem leeld, dat het schip goed stuurde. Het was eb. Er stond niet veel stroom. Ondanks het hard stuur boord-roer buiten de pier gegeven op 300 k 400 meter, luisterde het schip op het kritieke oogenblik niet daar naar. Kort achter elkaar werd gecom mandeerd Achteruitslaan en beide ankers vallen. De gezagvoerdar gaf echter bevel bak boord anker te laten vallen. Het schip stootte daarop. Mr. Cnoop Koopmana, de voorzitter, vroeg aan getuige, waaraan hy de ramp toeschryven zou. Getuige zeido, dat als inderdaad stuurboord-roer gegeven is op het desbetreffende commando, deze vraag moeilyk te beantwoorde valt. De inspecteur, de heer Sluiter, merkte op, dat het wel een3 meer voorkomt, dat schepen by de pieren zoodanig ronddraaien, dat zy.opnieuw moeten binnenstoomen. Ten slotte werd gehoord de le stuurman A. W. Teerling. Aan hem was gecommandeerd „val anker". Er word niet by gezegd welk anker. Hy liet het bakboord-anker vallen. Het duurde ongeveer een minuut vóór het viel. De Inspecteur, de heer Sluiter, wees er ten slotte op, dat het hier een merk waardig geval gold. Onlangs was de „Gelria" met de schroef op den Zuider pier gestooten en bad het schip niet twee schroeven gehad, dan was misschien een ernstigongeval gebeurd. Het kwam den inspecteur wensche- lijk voor, dat er nu te IJmuiden eens een goede observatie plaats zou vin den, hoe het water loopt by den ingang van de haven van IJmuiden. De loodsen gaan altyd by eb naar den noorderpler, en by vloed op den zul- derpier aan. Een goede observatie van den stroom is wel noodzakeiyk. Later volgt uitspraak. Dienstweigering. De hulpbesteller der posteryen H. Kapteyn, te Utrecht, is in verband met de niet-herroeping van zyn hand- teekening onder het bekende manifest inzake militaire dienstweigering, met ingang van 1 Januari door den mi nister van Waterstaat ontslagen. Weer smokkelaars In uniform. Men schrijft uit Weert aan de Liinb. Koer.: Vry dagnamiddag bemerkte de mili taire grenswacht een paar Duitsche soldaten op Hollandsch grondgebied, waarop deze attent werden gemaakt. Desniettegenstaande verschenen de zelfde twee een tydje later weer aan een anderen kant, thans met zich voe rende een partijtje boter, dat zy trachten door te smokkelen zy wer den daarin evenwol verhinderd en door de grenswacht gevangen nomen. Beiden hadden het geweer by zich en waren gekleed in groen uniform, behoorende tot het korps Jagers." De een was 18, de ander 19 jaar. Zy zullen, na hun straf uitge zeten te hebben, worden geïnterneerd. Een oplichter. Een 22-jarige man, die zich nu _jns Cornelis de Bruin, dau weer Cornelis van der Peer noemde, heeft te Haarlemmermeer by verschillende landbouwers paarden gekocht tegen zeer hooge pryzen. De dieren moesten over een paar dagen worden gele verd, de waggons voor het vervoer waren reeds besteld. Het bleek ech ter dat hy geen geld by zich had. Toen volgde aangifte by de politie. Daar hy echter nog geen strafbaar feit had gepleegd, moest de burge meester hem laten gaan. Dadeiyk heeft hy een goed heenkomen ge zocht en vergeten den hotelhouder, bij wien hy een week heeft gelo geerd, te betalen. 'n Qoede vangst. De Buesurnsche politie heeft aan gehouden zekeren D., te Hilversum woonachtig. Dit heerschap biykt lid te zyn van een bende, die er haar werk van maakte overal in den lande fietsen te stelen en deze dan weder aan den man te brengen. In Alk maar, waar dezer dagen fietsen waren gestolen, vermoedde men, dat ze per spoor naar Bussum verzonden waren en waarschuwde men dus de politie aldaar. Het vermoeden bleek Juist te zyn en men legde de hand op ge noemden D. Een huiszoeking in zyn woning aan den Geuzenweg bracht liefst 24 ry wielen te voorschyn, waar van er reeds verscheidene herkend zyn als thuis te behooren te Hil versum. In die mate het vertrouwen van de Kamer bezat, welke hy noodig hei-ft om in dezen moeilijken tyd zijn ambt te vervullen. Hy hoopt dat do heeren Kamer in gelegenheid zullen stellen in haar geheel haar oordt-ol hierover te doen kennen en verzoekt daarop de zitting te schorsen, opdat men zich zal kunnen beraden. Aan dit verzoek wordt voldaan. Na heropening spreken verschil lende leden hunne bevreemding uit over deze „uitdagende" houding van den Min. Zy zien niet de minste aanleiding voor een motie. De Heor de Beaufort merkte op dat de Min. de eindstemming over de begrooting moest afwachten. De nu door de Min. evolgde manier was een novum in e parlementaire geschiedenis. De Min. antwoord hierop dat hy ernstig zal overwegen welke beteeke- nis van de stemming over do bo- grooting zal zyn te hechten. Hierna komt de motie Sannes, in zake de melkvoorziening in stemming Deze wordt verworpen met 62 tegen 15 stemmen. TWEEDE KAMER. Zitting van 28 Nov. Tijdens do behandeling van da In dische begrooting gaf do Min. van Koloniën, de heer Pleyte to kenneu, dat de uitlatingen van de heeren De Meester, Gerhard on Ketelaar hem hadden doen twyfelen of h| nog wel SPORT. Voatbal. H.F.C.—Hollandla 2-3. Ook dezen keer is H.F.O. er niet in geslaagd de overwinning te beha len. Haar beste spel schijnt ze to bewaren voor de uitwedstrijden. Nog enkele overwinning is op haar eigen veld behaald en dan te moeten bedenken dat er nog slechts één thuis- wedstryd te wachten is, nl. die tegon West-Frisia I Niet erg aanmoedigend I De fortuin was anders wel zeer tegon Den Helder, 't Grootst# deel van den wedstryd is H.F.C. In de meerderheid geweest maar do voor hoede sag geen ksns deze In doel punten uit te drukken. Teel gevaariyker waren de door braken der gasten die al voor do rust met wind tegen, de leiding nameu door een kalm schot lange den grond. Hoe er door de HeldeiBchen ook op Hollandia-doel werd gezeten, hoe mooi Groote en Aardweg do ballen ook voer doel plaateten, eteeds was er een Hoornsch been dat den bal weer 't verre veld inwerkte. Met dien stand ging de rust ln. Daarna begon de voorhoede zeer verdiensteiyk te spelen, vooral Dito zwoegde enorm en zag zyn moeite dan ook beloond door maken van 2 inderdaad fraaie doel- junten. Toen werkte ook Fey als links-bulten zeer goed. Aan de voor hoede lag 't in de 2e helft dus niet. De achterhoede, vooral de halflmie, draagt in deze de grootste schuld. De mid-half Bak scheen er al heel weinig zin in te hebben en werd keer op keer gepasseerd. Op 't laatst ging 'J met v.d. Poll van plaats verwis selen, wat ook al geen verbetering bracht. De Hollandia-voorhoede wist na rust dan ook vry spoedig een 2e doel- junt te maken. Wel stond hierby de inks-buiten buitenspel, doch daar hem geen bal wérd toegespeeld, was hy niet strafbaar en wees de scheids rechter 't protest dan ook zeer terecht van de hand. Die 2-0 achterstand schudde de spelers wat wakkor. Tiessen en Aard- spelen heel goed samen en eon voorzet van den iaatsten wordt door Dito ineens ingezet. 2 1. De vreugde is echter maar van korten duur. Van den uittrap af neemt de Hol- landia voorhoede den bal mee. Even van rechtB volgt een mooie voorzot die door den mid-vóor via de bovenlat in 't net wordt gewerkt. 3—1. Hollandia legt zich nu hoofd- zakeiyk op verdedigen toe, slechts 8 man spelen er in de voorlinie, wat niet belet dat Dito ten 2e male kans ziet een doelpunt te fabrlceeren. Hef tig wordt er nog om den geiykmaker gestreden tot op 't laatste oogenblik heer8cht er onzekerheid, totdat 't oinde Hollandia's 2e overwinning in dit seizoen brengt. By de gasten valt 't moeilyk iets van de spelers te zeggen v daar zu elk oogenblik op een andere plaats speelden. By H.F.C. was in de ver dediging de kleine Roolvink verreweg de beste. Verbazend, wat heeft hy gewerkt, en hoe zeldzaam trapvast toonde hy zich. V. d. Wal en v.d. Poll werkten als van ouds, terwyi heel op 't eind ook Kikkert aan zyn ouden vorm herinnerde. Wat er met Bak aan haperde, weten we niet, zeker is dat we hem nog nooit zoo futloos en onverschillig hebben zien spelen. In de voorhoede hebben de vleugels wel voldaan, 't Binnen- trio was voor rust telkens absent om van de voorzetten te proflteeren. Daarna is 't aan 't stevig doorzetten van Dito te danken geweest dat er nog 2 doelpunten kwamon. Persoon had misschien den eersten goal kun nen voorkomen. Overigens heeft hy geen fout gemaakt. Rest nog te vermelden dat H.F.C. zonder Heyting en De Boer speelde. De opkomst van 't publiek viel zeer tegen. Haldereehe Voetbalbond. Se uitslagen van Zondag 21 November. Victoria-Ajax 1—1. H.B.S. III-LeoDidas 0-4. M.B.S. IV—Leontdas II 0-4.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5