GEMEENTERAAD VAN HELDER, Zitting van Dinsdag 23 Novambar. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De notulen van de vorige verga dering worden zonder op of aanmer kingen goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende Ingekomen stukken. Aanneming van de benoeming als Hoofd van School no. 8 door den heer B. T. Avenai ius, als Hoofd van School 7a door den heer Y. Lunshof en als onderwijzer aan school no. 6 door den heer H. N. Muts. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van twee kohieren 1916. Missive van Gedeputeerde Staten, berichtende de ontvangst van de gewijzigde instructie voor den ge meenteontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de firma C. de Boer Jr. inzake het plaatsen van advertentién in de „Heldersche Courant". Verzoek van P. de Beurs te Jullana dorp om inzake de BtichtiDg van een nieuwe school te Koegras thans eene beslissing te willen nemen. Missive van de afd. Helder van den Alg. Ned. Timmerliedenbond met ver zoek om het artikel in 't gemeente bestek, waarin het loon van een timmerman gesteld wordt op 24 cent per uur, te willen wijzigen zóódanig, dat een timmerman een loon moet worden uitbetaald van 26 per uur. Verder wordt verzocht den werktijd des Zaterdags te doen eindigen te 4 uur. Verzoek van H. H. London om een bouwcrediet en hypotheek van ge- meemewege teneinde eenige nieuwe woningen te kunnen zetten op de plaats van do onbewoonbaar ver klaarde in de Oude Kerkstraat. Verzoek van A. Bakker, conciërge bij deD gemeentelijken vischafslag, om eene salaris-vei hooging nu volgens de wet de cantine by dien vischaf slag niet meer mag worden gehouden en adressant dientengevolge de helft van zijn wekelyksch inkomen moet derven. Bovenstaande stukken geren voyeerd naar B. en W. om advies. Do heer G r u n w a 1 d dringt ten opzichte van bet adres van P. de Beurs op spoed aan, daar reeds in een vorige vergadering hierover ge sproken is. Kunnen B. en W. niet in de volgende vergadering advies geven? vraagt spr. DeVoorzitter kan hieromtrent geen toezegging doen, maar wel be loven, dat zooveel mogelijk spoed zal worden gemaakt. Arbeidsbeurs. Aanbieding van een concept-veror dening voor een arbeidsbeurs. (Zie Held. Crt. van 20 Nov.). De artikelen 1 tot en met 8 wor den zonder stemming en zonder dis cussie vastgesteld. Bij artikel 9, waar omtrent in het ontwerp twee lezingen zijn gegeven, licht de heer Verstegen het standpunt van de Commissie toe. De commissie is uitgegaan van dit standpunt nl., dat- bij economische conflicten tusschen werkgever en werknemer de overheid zich op abso luut standpunt hobbe te stellen. Wan neer dus de overheid alle hulp wei gert b\j conflicten, is dat het eenig juiste standpunt. Doet ze daarentegen mededeeling aan een van de partijen, dan werkt ze daardoor reeds mee aan het conflict, neemt een stand punt in. Do Voorzitter daarentegen ver dedigde het standpunt van B. en W. De arbeidsbeurs moet het vertrouwen genieten van beide part{jeD, aldus zegt spr. en spr. betreurt het, dat de commissie dit standpunt is blijven innemen. De bepalingen zijn zoo neu traal mogelijk gemaakt, wat spr. thans zegt is de meening van de minderheid der staatscommissie. In stemming gebracht wordt de lezing der commissie, om b|j geschil len zich te onthouden, verworpen met 9 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de heeren Bommel, De Ven, Boon, De Geus, Harjer, Biersteker, GrQnwald. Verfaille, Bok, Van Neck, Krijnen en Zander. De overige artikelen, alsmede de verordening in haar geheel, worden vervolgens bij acclamatie goedge keurd. Benoemingen. Voor de benoeming van een Ge meente Ontvanger is de volgende aanbeveling ingediend: 1. P. Van Dalen, Controleur der Plaatselijke Belastingen te Helder. 2. H. G. Jansen Fzn., Gemeente Ontvanger te Ridderkerk. Benoemd wordt de heer Van Dalen met 14 stemmen. De heer Jansen kreeg 7 stemmen. Ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van de Heeren F. Boon en W. Poll als leden van het Burgerlijk Arm bestuur zijn de volgende dubbeltallen ingediend: 1. F. Boon. 2. G. Bramlage. 1. W. Poll. 2. A. Klopper. Gekozen worden de beeren Boon en Poll met resp. 13 en 18 stemmen. De hoer Bramlage kreeg 5, de heer Klopper 4 stemmen. Verder werden uitgebracht op de heeren A. W. Mi- chels en W. Spangenberg elk 3 stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer Biersteker een voorstel is ingekomen om mot ingang van 1 Januari 1916 aan den ontvanger der belastingen tevens op te dragen den controledienst en de bezoldiging dezer functies te stellen op een salaris van 2600.- tot een maximum van f2800.— Gasfabriek. Voorstel voor het aanstellen van een adjunct gasmeester aan de Gas fabriek. (Zie „Held. Crt." 20 Nov. 1915). Bij acclamatie goedgekeurd. Onderwijs. Advies op het adres van den heer Dr. Oosting. (Zie „Held. Crt." 20 Nov.). Als boven. Ziekenhuis. Voorstel betreffende belooning voor de lessen aan de leerling-verpleegsters van het Ziekenhuis. (Zie „Held. Crt." 20 Nov.). Als boven. Thans is aan de orde de behande ling der Begrooting, Dienst 1916. De algemeene beschouwingen wor den geopend. De heer G run wal d BH de vorige begrooting meende spr. geene algemeene beschouwiogen te moeten houden wegens den oorlogs toestand. Niemand had zeker ver wacht dat ruim een jaar later Europa, neen, de gebeele wereld, nog geteis terd zou zijn door den vernietigenden verachrikkelyken krijg, die de bloem der naties opoffert aan eén ideaal wat geen ideaal meer is. In verband hiermede bespreekt spr. de lasten der gemeente daardoor opgelegd. De afsluiting van het Hel derscbe Kanaal, de belemmering der gemeente reiniging, het in gebruik nemen door de militaire overheid van schoolgebouwen, enz. Door de afslui ting van het Heldersche Kanaal al leen is een hoogere onkosten rekening voor vervoer van kolen ontstaan van f 16.600.—. Buitendien zyn er ver scheidene artikelen welke uitsluitend per scheepsgelegenheid kunnen wor den afgeleverd, belangrijk in waarde verminderd door de hoogere onkosten der overlading. Ook aan handel en nijverheid heeft die sluiting belang rijke schade veroorzaakt. Spr. [dringt opnieuw bij B. en W. aan om alle pogingen in het werk te stellen de opening van het Kanaal te verkrijgen. Er is spr. medegedeeld, dat de stel lingcommandant er geen bezwaar tegen had. Ook dringt spr. er op aan, dat als nog getracht worde schadevergoeding te krijgen van het Rijkz. i. is het Rijk verplicht de schade te vergoeden, ook wat betreft het wegwerpen van faecaliën in zee. De begrooting overziende treft bet spr., dat B. en W. de noodzakelijkheid betoogen om den hoofdelijken omslag te verhoogen met 40 °/0. Spr. kan zich voorstellen, dat bij het opmaken der begrooting het spook van een groot nadeelig saldo B. en W. voor den geest zweefde, maar ware het, nu de behandeling zoo laat geschiedt, niet wenscbelijk geweest deze nog eens te.herzien? Het wil spr. voorkomen, dat door B. en W. de uitgaven zoo hoog mogelijk, doch de ontvangsten zoo laag mogelijk zijn geraamdzeker een voorzichtige politiek, wanneer niet daardoor de belasting met 40% verhoogd zou moeten worden. Het gaat echter niet aan dit nu te doen, te minder daar wij belangrijk hoogere Rijksbelastingen krijgen, welke door dezelfde menschen, hoofdzakelijk mid denstanders, moeten worden opge bracht, die volgens spr. meening zoo groote lasten niet kunnen dragen. Spr. merkt vervolgens op, dat de voordeelen, die onze plaats geniet van de mobilisatie, niet zoo heel groot zijn. Tegenover groote omzetten van winkels staan ook duurdere in- koopen en belangrijk meer onkosten. De losse werklieden verdienen over het algemeen goed geld, doch uit den aard der zaak betalen deze weinig in de gemeenschap. Spr. heeft de overtuiging, dat de Raad dan ook een dergelijke last, verhooging van den h. o., niet zal aanvaarden, zoo lang het mogelijk is daarvoor andere middelen aan te wijzen. Dat die er zijn, gelooft spr. stellig, wanneer wij de cyfers der gemeente-bedrijven juister onder de oogen zien. Spr. releveerde nu hetgeen door den Raad in het afgeloopen jaar ver richt is. Het instituut van schoolarts is bestendigd, een commissie voor een mulo school werd in het leven geroepen, waarvan het resultaat was, dat de Raad besloot zoo'n school te stichten, de verplaatsing van de stads reiniging, verlaging van den cokes- prijs, het werkoloosheidsfonds, de ver hooging van het belastbaar inkomen, dit alles werd door spr. even ge releveerd. Het Steuncomité woorden van waardeering, spr. hoopte, dat de verdeeling van de functies door B. en W. de gelegen heid mocht geven aan dit college te doen wat in het belang der ge meente noodzakelijk is. Spr. herdenkt de overleden ambte- üaren dezer gemeente, de heeren Van Steyn en Swaving, en den af tredenden ontvanger, den heer De Jongh, en breogt hen woorden van hulde en achting, en eindigt met den wensch uittespreken, dat de huidige burgemeester nog vele jaren in het belang der gemeente werkzaam moge zyn. De heer Over de Linden be spreekt het door hem den 5den Maart 1916 aan den Raad ingediende voor stel om eene leening te sluiten van f60.000.— aflosbaar in 80 jaarlijksche termijnen van f2000.- om daaruit te betalen het geldelijk bedrag dat waarschijnlijk voor het jaar 1915, door stijging van den koleDprlj8 méér voor aanschaffing van benoodigde kolen voor de gasfabriek vereischt. zou worden dan op de begrooting voor 1915 werd geraamd. Hoewel door den waarnemende voorzitter, den heer Van Neck, in een volgende vergadering geantwoord werd dat de zaak In behandeling was by het col lege, heeft spr. er tot op heden, 8 maanden na dato, niets van verno men. Integendeel is in de ontwerp- begrooting voor 1916 een voorstel opgenomen om den hoofdelijken omslag met dit bedrag te verhoogeD, in strijd dus met spr. voorste], dat juljit eene belasting-ver hooging wilde voorkomen. Is deze behandeling, zou spr. willen vragen, moedwillig achter wege gelaten, of is mijn voorstel door het lange tijdsverloop uit het geheu gen geraakt? In het eerste geval zou het miskenning zijn van den Raad en van den voorsteller, welke handel wijze niet met een minzaam woord zoude zyn te qualiflceerenin het tweede geval geeft spr. zijne ver wondering er over te kennen,dat een zoo belangrijke zaak vergeten kan worden en is bet natuurlijk dat de Voorzitter in dezen ook verkeerd ia ingelicht. Nu inmiddels gebleken is, dat de schadepost door verhoogden kolen- prijs aanmerkelijk grooter is gewor den, stelt spr. voor f 100.000. - te leenen, ook met eene aflossing in 80 jaar. Spr. vermeent, dat Gedepu teerde Staten tegen deze leening en aflossing geen bezwaar zullen heb ben, daar vroegere leeningen voor de bedrijven ook werden goedgekeurd. Als de ongunstige tijdsomstandig heden binnen niet te langen tijd voorby zullen zijn en de kolenprijzen normaal, dan zullen de winsten uit de exploitatie van de Gasfabriek weder even ruim in de gemeentekas vloeien als gedurende de laatste jaren, en de voldoening van rente en aflossing der leening den gemeentenaren min der pijnlijk treffen dan een aflossing in korten tijd na het doorstaan van den duren tijd. Nog wenscht spr. te bejammeren de schade aan de gemeente berokkend door het eigenaardig optieden van den wethouder De Ven, die op eigen gelegenheid twee duizend ton kolen bestelde, niettegenstaande, volgens door spr. ontvaDgen informatien, de directeur der gasfabriek dit bad ontraden, omdatlo. het kolenbureau nog te leveren had volgens bestaand contract en bij opvraag daaraan voldeed; 2o. alle kolenbergplaatsen van de gasfabriek geheel gevuld wa ren en voor meerdere kolen geen plaats was; 3o. de marktprijs voor kolen reeds dalende was, zoodat voordeeliger aanbiedingen voor de gemeente te wachten waren4o. niet vooruit kon worden nagegaan of de aan te voeren kolen, niettegenstaande deu hoogen prijs, wellicht zeer infe rleur van kwaliteit zouden zijn. Spr. legt een prijscourant aan den Raad over, waaruit blijkt, dat reeds 5 Sep tember, dus ongeveer een week na de bestelling van den heer De Ven, dezelfde soort gaskolen werden aan geboden tegen een prijs, die ruim f 15,000.— minder uitgaaf zou ge vorderd hebben. Het feit, aldus eindigt spr., dat het beheer van de bedrijven sedert is overgegaan aan den Burgemeester, is geruststellend voor hen, die ver- meenen daardoor meer gevrijwaard te zullen zijn om geldelijke lasten te moeten voldoen die noodig kunnen worden als door onervarenen kracht dadig wordt ingegrepen bij handelin gen,die boven hun geestelijke krachten gaan. Tenslotte deelt spr. nog mede, dat by de aanvaarding van het burge meesters-ambt door den Voorzitter gesproken is van de belangeloosheid van den heer Van Neck, die al die maanden lang de functie van waar nemend burgemeester heeft waarge nomen zonder daarvoor geldelijke vergoeding te hebben genoten. Reeds toen verwonderde dit spr., daar art. 78 der gemeentewet van vergoeding wel degelijk spreekt. Spr. heeft het eens nagegaan en heeft becijferd, dat de heer Van Neck in het tijdsverloop van 16 Mei tot 5 Aug. heeft genoten een bedrag van f777,76. Daar den vorigen keer hierover in openbare vergadering gesproken ia, wenscht spr. dit in openbare zitting ook recht te zetten. De lieer Verstegen heeft niet. zonder genoegen geluisterd naar de redevoeringen des heeren Grunwald en Over de Lindennaar de eerste in de goede beteekenis van het woord. Wat spr. te zeggen heeft is een tegenhanger van 'sheeren Grunwald's ministerieele rede. De behandeling der begrooting is voor de politieke partyen in den Raad bet eenige moment, waarin zij gelegenheid heb ben hunne ideeën, hare kritiek en waardeeriog uit te Bpreken. Waar de heer Grunwald woorden van waardeeriüg heeft gesproken, wensch ik me tot de kritiek te bepalen. De wijze, waarop de begrooting thans in de afdeelingen wordt be handeld, is onvolkomen, zoolang daar geene gelegenheid gegeven wordt tot het houden van algemeene beschou wingen. Over het beleid van B. en .W. kan daar niet worden gesproken er wordt dus ook niet schriftelijk op geantwoord en daarom komt een en ander niet tot zijn recht. Spr. dringt er op aan, dit in den vervolge anders te doen. Thans krijgen we een heele bladzijde toelichting over een post van f45. terwijl een post van f 100000. - met eenige regeltjes wordt becommen tarieerd. Er zijn er, die nieenen, dat de po litiek buiten den raad moet blijven. Dit is een vrome wensch; met de personen komen in den Raad de in zichten. Spr. beeft eens door een zeer geacht collega hooren zeggen we moesten eigenlijk een economl schen.raad hebben ;'diu tijd ligt nog ver voor ons, wij worden gekozen op een politiek progam. De verkiezingen hebben een andere constellatie in den Raad gebracht. Spr. wyst hier op, omdat nog maar al te ve8l de sociaaldemocraten als een ongewenscht aanhangsel worden be schouwd, en zou den Raad in over weging willen geven er aan te den ken, dat z|j eon aanzienlijk deel van do kiezers vertegenwoordigen. Wij hebben voor ons doen en laten den juisten weg aan oos politiek pro gram daaraan zullen wij ons houden. In het afgeloopen jaar is aardig wat gepasseerd. Toen de heer Grun wald de handelingen van het D.B. ter sprake bracht, moet hij toch ook wel gevoeld hebben dat daaraan nog een en ander haperde. Verleden jaar heerschte de godsvrede, feitelijk een onding, maar het geschiedde onder den druk der tijden. Die godsvrede is thans verbroken, en waar in de eerste plaats de nadeelen van den kritieken toestand op de arbeiders komen, daar gevoelen wij ons ver plicht den strijd weer opteneraen. Vanaf Aug. 1914 heeft spr. niet bij het Dagelljksch Bestuur kunnen vin den de vasten hand, de activiteit, die noodig waren. Zonder eenigo schriftelijke verbinding zijn allerlei bindende bepalingen aangegaan en wij moeten maar afwachten of we vergoeding krygen van het Rijk. De militaire vergoedingen zijn te laag en stonden ver ten achter by andere gemeenteD. Als wij er over spraken, werd ons van de bestuurstafel gezegd, dat ze tot volle tevredenheid waren geregeld van den Minister. Jawel, maar niet van de burgerij. Bij de verstrekking van goedkoop brood heerschte een taktiek van de-kat uit- den-boom-kjjken. Eorst bij de tweede circulaire van den minister word iets gedaan. Met de vleeschvoorziening is het net zoo gegaan. In andere gemeenten werden bouwcredieteu in 't leven geroepen om do werklieden aan den gang te houden, hier werd niets gedaan. Er is thans een andere stroom werkzaam. Wij houden er niet van om de loftrompet te steken, maar toch mag hier wel gezegd, dat in den korten tijd, dat de Burgemeester hier werkzaam is, reeds meer gedaan is dan in het afgeloopen jaar. Wij kregen den indruk spr. toont dit door enkele voorbeeldtn aan dat niet een vrijzinnig college regeerde, maar een college, dat van zinnen vrij was. Toen de reserve-voorraad kolen opraakte werd eerst de opper bevelhebber gewaarschuwddat had veel eerder moeten gebeuren, dan waren we voor de ontzaglijke kosten gevrijwaard geworden. Toen zijn kolen gekocht, f 10.— per ton dnurderdan het kolenbureau ze levert, wat de gemeente op f 100.000 - extra komt. Spr. levert op verschillende punten kritiek, zoo over het niet aansteken der lantaarns gedurende eenige weken, welke bezuiniging naar spr. becijfe ring neerkomt op '/so van het gas verbruik. Hoewel we geen bewonde raars zijn van het politieke stelsel, dat ook de Burgemeester huldigt, moet een woord van waardeering gespro ken worden voor hetgeen deze deed door met vaste hand in te grijpen. Bij de Wethouders, die verschil lende takken van dienst voorzitten, ontbreekt de kennis van zaken.. Bij de behandeling van het werklozen fonds maakte de betrokken Wethou der een treurig figuur. De burge meester, die hier pas eenige maanden was, kon wèl met kennis van zaken een voorstel verdedigen, wat de Wet houder, tot wiens ressort het be hoorde, niet kon. Toen onzerzijds gesproken werd over woningbouw, antwoordde de heer Van Neck niets, de heer De Geus sprak van kranten vulsel, en principieel ging men er niet op in. Toch is het zeer nuttig om principieel op iets in te gaan. Het belastingvraagstuk ging boven het bevattingsvermogen van de hee ren uit. Spr. wilde, dat hij, als de heer Grunwald, ook een ministerieele speech kon afsteken, maar het ia hem onmogelijk. Misschien in de toekomst. Door du vrijzinnigen is bij hunne verkiezing een program voorgelegdwij zullen hen daaraan van tijd tot tijd herinneren. Als ze het willen verwezenlijken, kunnen ze op. onzen steun rekenen. Maar we willen ook vrijzinnige daden. De benoeming zooals nu weer geschied is bij het Armbestuur, is dat niet; want vrijzinnigheid sluit in, dat men waardeeriüg hebbe ook voor andere overtuigingen dan vrijzinnige alIeeD. Het vrijzinnig program zegt wel, dat de vrijzinnigen er prijs op stellen arbeiders in het Armbestuur te heb ben, maar in de praktijk biykt uiets daarvan. Volksbadhuis is naar het hart der vrijzinnigen. Een ziekenhuis staat eveneens op het program. Wij voor ons zeggendat hierin zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien en geven in overweging de zaak flink aantepakken en een modem flink ziekenhuis te bouwen met aan het hoofd een geneesheer directeur. Het mag niet getolereerd, dat op het oogenblik de operaties voor arme menschen kosteloos geschieden. Mis schien kan dan tevens de armhuis kwestie worden opgelost. Ook in het onderwijs zooals dat in het program der vrijzinnigen is opgenomen, hebben wy een aan- knoopingspunt. Hoe denken de heeren over school voeding eD -kleeding? Spr. heeft liever, dat dit uitgaat van het D. B,, maar als dat in gebreke blijft, zullen wij ermee komen. De werkliedenreglementen vragen om verandering; een scheidsgerecht ont breekt, wel worden geschillen scheids rechterlijk behandeld, maar het is onzuiver, dat hierin geen arbeiders zeggenschap hebben. Dit is geen specifiek soc. eisch, want het blad „Gemeentebelangen" spreekt in den zelfden geeBt. De spr. behandelt nog in het kort het vraagstuk der wettelijke winkel sluiting, der volkshuisvesting, waar omtrent het D. B., zijn plicht heeft verzuimd en hoopt dat eens tot eene woningtelling kan worden overgegaan. Tenslotte de bedrijven. Als even tueel hier electrisch bedrijf komt, zal het misschien mogelijk zijn de tram in eigen beheer te nemen. De misère die we thans met dit moderne meubelstuk hebben, is van dien aard, dat dit niet lang uit kan blijven. De Kanaalplannen. Misschien kan men dezen winter nog wel een begin maken. Is er iets gedaan toen bleek, dat de directeur der gasfabriek on juiste opgaven bad vorstrekt betref fende cokes? De directeur had gezegd, dat alle handelaren vol zaten, maar dit bleek niet waar en het bracht de zaak der goedkoope cokes in gevaar. Spr. hoopt, dat de salarisregeling aan de gasfabriek haar beslag krijgt. Ten opzichte van die regeling heeft een soort lijdelijk verzot in den Raad geheerscht. Nog bespreekt de heer Verstegen een geval van broei in steenkolen, die te hoog waren opgestuwd en waar al broei inzat, toeD ze werden opgetast. Het is ons niet te doen, aldus eindigt spr., om willens en wotens iemand onaangenaam le zijn. Wij willen steeds de goede zaak dienen zoo zakelijk mogelijk. Iedere poging om in vooruitgaande richting te werken kan op onzen steun rekenen, we zullen ons houden aan de pro gramma's der verschillende partijen. De heer M i c h e 1 s bespreekt het flnancieele gedeelte der begrooting. Spit is bij de bestudeering ervan nl. tot eenige conclusies gekomen, die hy zoo beider mogelyk wenscht uit een te zetten, en die niet van de aangenaamste zyn. Spr. heeft de begrootingen van de laatste 10 jaren nagegaan, en hem bleek, dat bij eene stijging van do ontvanesten uit de gewone middelen van 300% in het tijdvak 1900-1916 de bevolking slechts is toegenomen met 8 Dat wijst al op een grooter bedrag dat per inwoner moet, worden opgebracht, maar ook op grootere uitgaven in engeren zin. Er is hier dus finantieelo nood ontstaan en do rykswetgever heeft dat ook al erkend door een oud stelsel accijnzen dat nog slechts in 'een paar gemeenten bestaat, te laten besteld ige. In de jaren 1900, 1901 en 1902 toen men nog geen bedryfsuitkeerin- gen had, moest de begrooting met de gewone middelen op de gewone ma nier sluitend worden gemaakt. Deze toestand, dat de directe belastingen- de middelen leverden, was de nor male, en die belastingen moesten zoo progressief'mogelijk worden toe gepast. Willen wij dus de plaats ge- had hebbende veranderingen in de gemeente voorstellen, dan moeten we ods dus een oogenblik voorstellen, dat we ook nu die middelen niet zouden hebben. Als we in 1911 geea bedryfs-uitkeeringen hadden gehad, dan zouden we een belasting-opbrengst hebben gehad van f 280000. - inplaats van f76000.— dat wijst toch wel op finantieelen nood. Spr. geeft toe, dat het heffen van indirecte belastingen voordeelen heeft, maar de nadeelen zijn, dat hierin geea progressie be staat en ze op alle belastingacbul digen even zwaar drukken. Het kan dus geen goede politiek zijn het groot ste deel der ontvangsten te willen dekken door bedrljfa uitkeeringen. Een andere vraag is: kon do ge meente wel anders? (Geroep, juist!) Maar toch had niet in de mate als waarin het geschied is, deze uitkeering behooreu te geschieden. In eeo tijd, dat de uitgaven stegen, zijn de directe belastingen verminderd, o.a. is de stiaatbelasting afgeschaft. In het tijdvak 1903-1911 is de totale som per hoofd uit de gewone ontvangsten gestegen met 50 de directe belastingen met slechts 25 de bedrljfs-uitkeeringen daarentegen met 450 Zóó erg had ik het zelf ook Diot verwacht. Men kan zeggen, dat een dergelijk cijfer te subjectief is, omdat de vergelijking gemaakt wordt met een minimum eener- en een maximum anderzyds, maar over het jaar 1910/11 alleen bv. zijn de cijfers 6 wat belasting-verhooging, 32 wat vermeerdering van be- drijfs-uitkeering betreft, dus toch waarlijk een zeer aanzienlijk ver schil. Spreker heeft eenige malen het jaar 1911 genoemd, in dat jaar n.1. heeft de grootste bedrijfsuitkeering plaats gehad. Dat na dien tijd 'de uitkeeringen verminderd zijn, zal wel ook te danken zijn geweest aan de kritiek van sociaaldemocratische en christendemocratische zijde daarop uitgeoefend. Was men na 1907 doorgegaan met een geleidelijke stijging der directe belastingen, en eene daling der be drijfsuitkeering, dan waren thans de lasten billijker verdeeld. Ik neem aan, dat de belasting eindelijk een hoogte punt bereikt had, waardoor verzet ontstond tot nog hooger opdrijven. Maar zelfs indien men ze toch hooger opgevoerd had, ware dit beter ge weest, want dan had de bevolking tenminste geweten waarvoor ze be taalde, terwijl haar nu een rad voor de oogen is gedraaid. In deze ge meente trouwens niet alleen. Mag de overheid op een dergelijke manier belasting heffen vraagt spr. en antwoordt, dat dit immoreel is. Afgescheiden van de meening, dat het Rijk al eerder had moeten ingrijpen indien de belasting al niet zoo opgedreven was, doet zich deze vraag opware, indien al deze be dragen nu eens waren gebruikt om rente en aflossing te betalen van de schulden der gemeente, niet veel be spaard De netto winsten - of wat men zoo noemi zijn verbruikt Langs min eerlijken weg en door schandelijk lage afschrijvingen heeft men alles gedaan om de belastiDg laag te houden. Dat aan de water leiding ook geen commercieel boek houden is ingevoerd evenals aan de gasfabriek is niet 'oirbaar. Een derge lijke politiek wreekt zich aan de bedrijven zelf. We hebben immers de déb&cle voor ons in den vorm van eene belastingverhooging. Wij hebben geen hezwaar er tegen, op het oogenblik, dat de belasting opgevoerd wordt tot f 175,000. wel dat dit met zoo'n grootec sprong moet ge- beureu. Als onze politiek vroeger doorgevoerd ware, waren we wellicht ook wel aan dit bedrag gekomen thans, maar dan was het althans geleidelijk gegaan. Wij hebben bewondering voor den moed van B. en W. om een derge lijk bedrag als thans geschiedt op de begrooting te brengen, ofschoon we voor den moed op zichzelf geen be wondering voelen. Het is een soort wanhoopsmoed. B. en W. hadden moeten zorgen voor oen behoorlijke reserve. Thans kan de gemeente zich zonder rijkshulp niet meer redden. Ze doet' thans al niet wat ze doen moet, een armhuis als het tegen woordige is een schande voor eene gemeente als deze. Daar in de afdeelingen geen al gemeene beschouwingen konden worden gehouden, wenscht spr. thans nog eenige woordeD te zeggen naar aanleiding van het voorstel der s.d.a.p. Wij hebben ons afgevraagd: wat moet hier nu gedaau worden? We hebben het tekort niet in den zak, als we tien jaar geleden anders ge daan hadden, zou dat wel het geval zijn. Spr. Is van meening dat het Rijk moét helpen. Er zijn drie wegen: lo. eene be lastingverhooging van f 50.000, 2o. de begrooting indienen meteen tekort. Zaandam heeft dit gedaan, maar dit geschiedde in overleg met Ged. Sta ten en niet dan nadat men zoo goed als zeker was van hulp. Daar wy ons op het standpunt hebben geplaatst, dat het Ryk ons de f73.000 vergoe den moet, willen wy niet zoo revo lutionair zijn de begrooting met een tekort intedienen, maar het bedrag als leening opbrengen. Wy moeten dan f 100.000 van het Ryk leenen, uit welk bedrag een fonds wordt ge vormd, waaruit de oorlogs-onkosten worden bestreden in afwachting van definitieve hulp door het Rijk. Dit voorstel is reeds bestreden met de opmerking, het Ryk zal niet by springen, dit heeft de weigering van den minister van Oorlog bewezen om vergoeding te gevsn voor het werpen van faecalien in zee. M. d. V., dit is juist eeD bewijs vóór ons. Gelukkig, dat Oorlog niet wil, nu staan we sterker tegenover het Ryk. Als wy wel vergoeding hadden gokregeu hiervoor had het Rijk kunnen zeggen, bet zal wel niet zoo erg zijn, gij hebt nu reeds vergoeding gekregen. De gemeente Utrecht is bezig over leg te plegen met verschillen groo te gemeenten teneinde rijkssutwidie te bekomen. Onze gemeente is daar niet by, als wy niet tot de groote gemeenten behooren, is dat de schuld van B. en W. En de groote gemeen ten zullen met den bdit schootgaan als wy ons niet haasten ons daarbij, aantesluiten. Resumeerende stelt spr. dus voor het bovenomschreven stelsel van tij delijke leening te aanvaarden en zoo spoedig mogelijk met het Ryk in onderhandeling te treden teneinde in den noodstand te voorzien. De hoer Adriaanse gevoelt iets voor den lof door den heer Grunwald het [college toegezwaaid. Daarentegen wenscht spr. zachter het beleid te critiseeren dan dit door den heer Verstegen is geschied, die, wel wat eenzijdig de zaken bekykt en som migc goede dingen over het hoofd ziet. In vele dingen zijn verande ringen tén goede geschied. Door de verandering van voorzitter is er ver betering gekomen in de Raadsver gaderingenverder is het een groote verbetering, dat de byiagen van den Raad worden gedrukt. De waarne ming van de functie door de oudste Wethouder zou spr. niet zoo willen becritisoeren als de heer Verstegen beeft gedaan. Deze speech hadde beter gepast bij de installatie van den nieuwen Burgemeester. De heer Van Neck heeft gestreefd naar het bereik bare, en de tekortkomingen zijn het gevolg van sleur. Hierin zal nu wel verandering ten goede komen. Zeker is het, dat door de activiteit der s.d.a.p. de anderen wakker zijn geschud. Er is reden om op verschillende dingen inzake het beleid van B. en W. te wijzen. Zoo de vertooning door het bedanken van een van de wethouders, waarna de Raad, zonder verder on derzoek, dien Wethouder handhaaft. Als deze zaak niet in den Raad tot helderheid komt, heeft de Raad ook niet de bevoegdheid zooiets te doen. Spr. kan overigens veel van wat de sprekers zeiden, met sympathie on derschrijven. De beantwoording van het algemeen rapport stelt spr. teleur; spr. kreeg den indruk, dat de uit gaven laag, de inkomsten hoog zijn geraamd, en waar het hier zoo'n be langrijk voorstel betreft van belasting verhooging, daar moeten alle midde len' worden aangewend die te voor komen. By de woorden van den heer Michels, die dezen belastingsprong te hoog vond, sluit spr. zich aan. Met wat over de bedrijven gezegd is, kan spr. instemmen, wy behooren te gaan in de richting der sociaal-democra-, ten. Het winstcyfer der Gasfabriek is onrechtvaardig. Laat men in kleine sprongen dat bedrijf anders regelen, goede salariaregeling invoe ren, flink afschrijven. De winst be hoort te komen aan de verbruikers. Oök het bouwen van een nieuw armhuis is urgent. De beantwoording in het rapport van de hieromtrent gedane vragen is geene beantwoor ding, want de vooretellen, die inder tijd van de zyde van B. en W. zijn ingediend, zijn afgewezen op grond van hun praktische onbruikbaarheid. De gemeente heeft grond in eigen dom, die ze er voor gebruiken kan. De toestand van het tegenwoordige armhuis is eene schande voor deze gemeente. Op de verkiezinga speeches zal spr. niet iugaandaar er in den Raad geen scherpe kritiek is geleverd, zal spr. zich daarvan ook onthouden. De Voorzitter beantwoordt, voor zoover ze hem zelf betreffen, de verschillende sprekers. Allereerst dankt hy voor de waardeerende woor den aan zyn adres gericht, en vraagt voor de verdere behandeling der be grooting de welwillendheid van den Raad, daar spr. natuurlijk nog lang niet voldoende in alle zaken thuis is en dit de eerste begrooting is, welke hy medemaakt. Categorisch beantwoordt de Voor zitter thans de opmerkingen. Wy zul len ze even categorisch en kort ver melden. Afsluiting Held. Kanaal. Door den Stellingcommandant zelf is bij de Regeering aangedrongen om den dam te verwijderen, waaropeen weigerend a'ntwoord is ontvangen. Vergoedingen. Het D. B. zal nogmaals aan den Minister schry ven. Hoofd. Omslag. De sprong die thans gedaan wordt, wordt te groot gevondeD. Het D. B. heeft nagevolgd wat men in Engeland heeft gedaan. Daar redeneert men wat we verteren moeten we betalen. Trouwens, de heer Vliegen heeft hetzelfde gezegd. Arbeidsbeurs. Spr.hoopt,dat deze iu een behoefte zal blijken te voorzien. Aan de instelling zyn be langrijke onkosten voor de gemeente verbonden. Steuncomité. Spr. sluit zich gaarne aan by den lof, den Voorz. van dit comité toegezwaaid, LeeninRsvoorstelOverde Linden. Waar B. en W. meenden het tekort te vinden uit een ver hooging van den h. o., daar behoeft het geen betoog, dat we het voorstel van den heer Over de Linden op zy legden. Spr. verdedigt den heer Van Neck tegen den aanval van den heer Over do Linden en brengt, dien heer hulde voor dieDS arbeid, al die maan den verricht (applaus). Algemeene beschouwingen in de secties. Met dit plan kan spr. zich zeer goed vereenigen. Spr. hoopt die het volgeDd jaar in te voeren. Partypolitiek In den Raad. Zeker, ia nuttig, maar ze mag geen eerste viool spelen. Dat bij den gods vrede alleen de bovenste lagen der maatschappij voordeel zouden hebben, is een wei wat stoute bewering. Juist de socialistische party heeft er zijde bij gesponnen, Werkverschaffing, De ge meente heeft niet te klagen over te weinig werk in de bouwvakken. Er wordt veel gebouwd, De heer Verstegen dankt spr. voor zijne woorden; merkt ten aanzien van de kritiek op don wd. Voorzitter op, dat deze waarnemend burgemees ter was, terwyi spr. beroeps-burge meester is, hetgeen ten aanzien van de verantwoordelijkheid, wel verschil maakt, zooals België bewezen heeft. Kolenvoorziening. Is ge makkelijk achteraf te kritiseeren. Volksbadhuis Hieromtrent bestaan geen directe plannen. Het zou er nog wel eens eerder kunnen zijn dan men dacht. Ziekenhuis. We zyn het eens, dat deze toestand niet is zooals het behoort. Maar vergeleken met vroeger is er groote vooruitgang te consta- teerenspr. heeft den Helder gekend zonder ziekenhuis. Het is echter te kleiD, ook het Armhuis, maar Keulen en Aken zijn niet op één dag ge bouwd. Van hetgeen de Voorzitter verder zeide, releveeren wy de opmerking, dat de Kanaalplannen gereedliggen eD dat de vergunning van de re geering verkregen is om een loozing te maken met de fortgracht. Echter wachten ze op dringender zaken. 8pr. verdedigd den directeur der Gasfabriek tegen de aanvallen op hem gericht, en beantwoordt verder nog den 'heer Michels in enkele dingen. De heer Van Neck zal kort zijn in zyne repliek. De heer Verstegen levert thans kritiek op handelingen mynerzijds, toen ik verplicht was de fuuctie van wd. burgemeester waar te nemen. Kritiek achteraf is ge- raakkelyk te leveren, men kent de omstandigheden niet waaronder gu werkfwerd. Aan de zaak der vergoedin gen is door spr. altyd gewerkt, maar steeds weer bond de min. spr. aan de li raitede vergoedingen z{jn zoo hoog mogeiyk opgevoerd. Zelfs in het korte tijdsverloop dat de heer Van Steyn hier was, heeft deze goed gevonden ze hooger te stellen, en de Minister schrbef terug: dan moet de gemeente dat zelf betalen. Spr. protesteert ertegen, dat de beer Verstegen het voor doet komen, alsóf spr. willens en wetens verzuim zou hebben gepleegd inzake de brood en vleeschlevering. Integendeel is alles gedaan om die levering ook bier te krijgen de burgemeesters der groote gemeenten confereerden on middellijk met den minister hierover. Spr. is voor zichzelf overtuigd, dat op de regeliDg zooals die door spr. is gedaan, weinig af te dingen vair. De burgemeester zegt, dat thans dezelfde regeling nog onveranderd geldt. Op de opmerkingen van den heer Over de Linden zal spreker niet in gaan, daar hy dat beneden zich acht. Spr. vermeent aanspraak te mogen hebben op waardeeiing, niet eene reprimande te hebben verdiend. De heer Over de Linden wil interrumpeeren, doch de Voorzitter legt hem het zwijgen op. De heer B i e r s t e k e.r merkt op, dat het ook hem gegriefd heeft, dat de heer Over de Linden deze zaak ter sprake heeft gebracht. De heer Van Neck moge dan niet alles gedaan hebben zooals wy wel hadden ge- wenscht, gedurende den korten tijd, dat hij Balaria heeft genoten, komt hem dat volkomen terecht toe, en zal wel Diemand hem dat misgunnen. (Applaus).- De heer De Ven beantwoordt eenige opmerkingen en kritieken. Nie mand zal van ray verwachten, aldus zegt spr., dat ik mij op de onzinnige be schuldigingen van den heer Over de Linden verdedig. Als Voorz. van het Steuncomité betuigt spr. zyn dank voor de waardeerende woorden aan den arbeid van dat comité gebracht, en onderschrijft wat is gezegd in zake de waterleiding. De beschuldi ging van den heer Verstegen als zou het D. B. niet goed gehandeld hebben inzake de broodvoorziening schuift spr. van zich af, daar die alleen tot de competentie van den Voorzitter behoort. Op verschillende andere punten beantwoordt, spr. de repliek en con stateert er nogal genadig afgekomen te zijn. De heer De Geus wenscht ver schillende opmerkingen te maken, maar vindt het niet goed als dat te vluchtig zou moeten geschieden. Beter is het als ook van de bestuurs tafel op het gesprokene dieper wordt ingegaan. De heer Michels stelt dan voor de zitting 3f te breken, en to verdagen. Juist de groote grief van ons is, dat onze kritiek altyd zoo kort wordt behandeld, meestal hls de Raad moe ia van den ganschen avond verga deren en naar huis wil. laten wy dus de zitting afbreken, dau kan de heer De Geus aan het begin van een nieuwen avond het woord krygen. De heer Van Neck heeft er be zwaar tegen omdat er op deze repliek weer dupliek volgt en de behande ling der begrooting daarmede niet vooruitgaat. Deze begrooting staat niet in contact met de thans be sproken principieele zaken, die heel goed op oen anderen beer tot haar recht kunnen komen. We z(jn al zoo ten achter met de indiening der be grooting. De heer Michels: Maai-er wordt altijd gezegd: later gaan wo er wel eens op in, zonder dat het gebeurt. De heer De Geus zegt, dat in de afd. waarvan spr. voorzitter was, de gelegonheid is gegeven om algemeene beschouwingen te houdefi, doch daarna werd geen gebruik is gemaakt. Één enkele dag van vertraging kan op de begrooting geen invloed heb ben. De wethouders zijn hier in 'f geding gebracht en we kunnen van onzen Voorzitter, die nog maar koit hier Is, niet verwachten, dat hij alle opmerkingen goed beantwoorden zal. Er is gesproken van hot program der vrijzinnigen, on spr. kan dat niet op xich laten zitten. Hut voorstel Michels om de zitting te verdagen wordt met algemeene stemmen aangenomen. (Zie het vervolg van het Raadsverslag in. het tweede blad)t

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 6