HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. 6EMEENTERAADJAN HELDER. No. 4S4G ZATERDAG 27 NOVEMBER 1915 43* JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 85 ct., franco per po6t 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losso nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 60 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ot. Ingezonden mededeeltngen van 1 tot 4 regels 75 oent Elke regel meer 15 oent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote lettors en cllohé's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2j> cent. öp° sn ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan 200 Nov- op: ouder: op: onder: v.m.: n.m. Zondag M a. 10.18 a. 0.14 7.40 3.51 11,00 11.60 Maandag 39 „11.38 0ÜS 7.46 3.60 0.88 Dinsdag 80 0.40 7.47 3.49 9.36 1.26 Dec. Woensd. 1 ra, 0.45 0.62 7.48 3,19 1.84 080 Honderd. 2 2.6 1,6 7.49 3,48 2.60 3.42 Vr«dng 3 3.29 1.20 7.61 8.48 2M 4,49 Zaterdag 4 4.69 1.40 7.62 3.47 6.- 6.60 DE OORLOG. De offlcleela legerberlchten van 24 an 25 November. Van het W e s t e 1 ij k front. De Fransche berichten van 24 en 26 dezer alsmede de Duitsche mede- deeling van den 25sten geven den toestand als onveranderd aan. Van het O o s t e 1 ij k front. Het Russische legerbericht van den 24sten deelt mede, dal; de Duitschers bij Riga opnieuw moesten terug trekken. De hofstede „Bersemünde" welke kort geleden door de Russen was genomen, werd voor korten tijd door. de Duitschers heroverd. Een tegenaanval der Russen noodzaakte ben echter weder terug te trekken. Ten N. van IUuxt, bij Dunaburg, werd het gehucht Janopol door de Russen genomen. Ten N. van, het Swenten-meer werd; oen aanval der Duitschers op een door hen kort te voren verloren loopgraaf afgeslagen. Op de linkeroever van de Styr alsmede bij het dorp Kozlinitsji duren de hardnekkige gevechten voort. Op het overige deel van het front geen verandering. Het Duitsche bericht van den 2östeu meldt echter dat Bersemünde" we der in Duitsche handen is. Het aantal gevangenen steeg tot 9 officie ren en 760 man. 3 machinegeweren v werden veroverd. Volgens eeu Oostenrljksehe mede- deeling is het Russische bericht betreffende de herovering van Tsario- lisk onwaar. Geen enkele patrouille der Russen bevindt zich nog aan den Westelijken oever van de Styr. Van het Zuidelijk front. Volgens liet Italiaansche communi- Ingezonden mededeeling. Dt herstelling van het bloed. Een reeks van maatregelen zyn uoodig wanneer een lyder aan bloed armoede moet behandeld worden. Die maatregelen vormen den leef regel en hebben betrekking op de hygiëne, op het voedsel,'op de uren van werk, van oefening, van rust. Buiten den leefregel is het de genees wijze, die bestaat in hulp aan het gestel, om opnieuw een.rijk, zuiver,, krachtig bloed te maken. Dat is wel de zaak der Pink Pillen, die, wat spreekwoordelijk is, bloed met iedere pil geven. Ia den prospectus, die om de doosjes is gerold, vinden de zieken alle noodige aanwijzingen voor het vaststellen van een goeden leef regel; in het doosje zelf vinden zij de pillen, die hen genezen door nieuw bloed te vormen. Aan de zieken, die over de gevolgde geneeswijze niet voldaan zijn, raden wij den strijd niet op te geven en een laatste proef te nemen met de Pink Plllep, die, z(j hebben het her haalde malen bewezen, genezen wan neer andere geneesmiddelen gefaald hebben, Hiervan wordt ons opnieuw een treffend bewijs gegeven door de genezing van een Pransche dame, Mme Vauthier, wonende te La Va- renne-St.-Hilaire (Seine-Frankrijk), Avenue Coffin no. 42, die ohb den volgenden brief schrijft „Ik was door een erge bloedarmoede aangetast en zeer vervallen doordat ik bjjna niet at en even weinig sliep. Ik was aan het eind van mijne krachten en leed voortdurend aan benauwdheid, vooral bij het bestijgen van trappen, aan hartkloppingen, aan schele hoofdpijn. Ik was zoo zwak, dat ik al mijne bezigheden had moeten opgeven, en bleek om bang van te worden. Na vele versterkende mid delen te hebben genomen, zonder eenige merkbare verbetering, was ik ongeruBt en vroeg mij af of ik niet een dier borstziekten had waarvoor geen kruid is gewassen. Eindelijk heb ik uwe Pink Pillen gebruikt, die, door het goed dat zij mij onmiddellijk hebben gedaan, mij volkomen gerust hebben gesteld. Ik heb begrepen, dat ik daar het ware geneesmiddel voor mijn kwaal had. De Pink Pillen hebben mij inderdaad genezen". De Pink Pillen genezenbloedar moede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, ze nuwpijnen, neurasthenie, storingen van het vrouwelijk geslacht. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizérstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen b« J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. qué van den 24sten deden de Oosten rijkers hevige tegeuaunvallen op den Col di Lana, bij Zagora en Oslavia Deze werden alle afgeslagen. Opeen punt moesten zij 300 dooden laten liggen. In de streek van San Michele be haalden de Italianen een belangrijk succes. Een groot aantal loopgraven en een der heuveltoppen werden ge nomen. 514 man werden gevangen genomen, terwijl een groote hoeveel heid munitie on oorlogsmateriaal veroverd werd. Het Ooatenryksche communiqué van den 25sten geeft aan, bij San Martine en by den Monte San Miehele verwoed werd gevochten. Verschil lende malen drongen de Italianen tot in de Oostenrljksehe linies, doch tel kens werden zij weder verdreven. Bij San Martino werd do in door de Italianen veroverde stelling eveneens hernomen. Görz werd wederom hevig bescho ten. Een aanval der Italianen bij Oalaria werd ook afgeslagen. Twee compagnien werden geheel vernietigd. Van het Servische front. Het, Duitsche bericht van den 25sten meldt: Bij Mitrowitsa hebben de troepen van het leger van generaal Kövess ongeveer 10,000 Serviërs gevangen genomen en 19 kanonnen buitge maakt. In de gevechten om Prisjtina en aan de Sitnitsa vielen 7400 gevange nen en 6 kanonnen- in onze handen. De buit aan oorlogsmaterieel en voorraden is zeer groot. Het Oostenrljksehe communiqué geeft aan, dat ten O. van Fotsa de Montenegrijnen teruggeworpen wer den. Bij Sjenitsa werd de grens over schreden. Bij do inneming van Mitrowitza werden door de Oostenrijkers 10.000 Serviërs gevangen genomen en 6 mortieren, 12 kanonnen, 7 locomo tieven, 31 wagons en veel munitie en oorlogstuig buitgemaakt. De troepen die voorbij Mitrowitza oprukten trek ken de Sjenitsa over. Het Bulgaarsche communiqué van den 28sten meldt, dat om PrisjtiDa 10 dagen laag verwoed werd ge vochten. Na omsingeling van de Serviërs, deden- deze nog een wanhopig* poging om Prisjtina te behouden. Door de Bulgaren werden zij evenwel ge dwongen naar het westen af te trekken. Engelsche bladen maken melding van het feit dat de Bulgaren nog steeds niet op Monastir aangerukt zijn. De reden hiervoor zou hoofdzakelijk vau strategischeu aard zijn. Aan de beneden Tserna werden zij terugge slagen. Evenzoo was dit het geval aan het Wardar front, waar zij een groote aanval op het Fransche front deden. Dagen achtereen woedt reeds de strijd bij Grodsko. Door den Franschen opperbevel hebber werd verklaard, dat hij geen grooten slag zal aannamen, tenzij hij over voldoende strijdkrachten beschikt. Echter laten de Bulgaren het uit zoeken van het juiste oogenblik niet aan hem over. Meer dan 80.000 man nebben zy tegenover het Fransche front samengetrokken. De Franschen verdedigen zich evenwel krachtig. Niettemin is hun toestand moeilijk. Wat Monastir betreft, wordt mede gedeeld, dat de Bulgaren indien zij nog op de stad zullen aanrukken, ondervinden zullen, dat de tijd welke de Serviërs gelaten is, goed gebruikt werd. Volgens berichten uit Salonikizou de Tsaar van Rusland persoonlijk getelegrafeerd hebben, dat binnen een week Russische troepen Bulgarije zoude binnenrukken. Ook had de Italiaansche regeering de zending van een leger van 40.000 man toegezegd. Ssrvië. Tegelijkertijd met het bericht van de bezetting van Mitrowitsa en Prisj tina bereikt ons het bericht dat de Servische regeering naar Skoetarie is verhuisd. Mitrowitsa en Prisjtina waren de laatste steunpunten der Serviërs op het Merelveld, en de dusgenaamde hoogvlakte het eenige deel des lands, dat zij nog in hun bezit hadden. Een tamelijk getal gevangenen worden bij de bezetting van deze steden gemeld, en waar de Oostenrijkers van het Noordoosten (zij namen Mitrowitsa,) den Duitschers van het Noordwesten en de Bulgaren van het Zuidoosten vlakte binnendrongen (Bulgaren en Duitschers ontmoetten elkaar in Priqjtina) heeft de Servische hoofd macht, als daar nog sprake van zijn kan, het veld geruimd en nu trekt "j waarschijnlijk door het onherberg zaam Albanië de regeering achterna, die reeds naar Skoetari is uitgewe ken. Naar Skoetari en Albanië staat in het telegram. Men weet, het ligt wel in Albanië, maar Is door de Montenegrijnen bezet. Zoo is nu dan Servië een land geworden waarvan de regeering in ballingschap vertoeft en het leger, op' een klein troepje aan de Grieksche grens Da, op vreem den bodem staat. Waar het ook de entente aan ontbroken heeft om dit veel beproefde land te helpen, aan tijd zeker niet en geen optimistische beschouwingen in de Engelsche bla den over den militairen toestand kunnen dit verzuim weer goed maken. Een Servische beschouwing zegt evenwel dat het in het voornemen der Serviërs ligt, eerlang het offensief te hernemen, n.1. zoodra de hulp troepen voldoende sterk ziju. Enge land ia vastbesloten de expeditie door te zetten. Eerdaags zou men voor groote ver rassingen te komen staan. Over den toestand bij Monastir wordt gemeld dat dagelijks verster kingen aankomen, zoowel van mate riaal als van manschappen. Groote hoeveelheden proviand worden ge reed gemaakt. Te Saloniki zijn weder vier groote Fransche schepen met troepen aan gekomen. Vijf andere met kanonnen, vliegtuigen enz. volgen. Bovendien gaan groote versterkingen naar den Katsanik-pas die de Serviërs taai verdedigen. Rusland an Roemenië. Berlijn, 24 Nov. Uit Boekarest wordt aan de „Voss. Ztg." geseind, dat de ontvangst van den Tsaar gisteren te Reni het karakter droeg van een volksbetooging. De Tsaar vertrok van Reni naarlsmaila. Reni is een groot militair kamp herscha pen. In do haven liggen 200 sloep- booten, gevuld met uitmuntend uit geruste soldaten. Gisteren werd het scheepvaartverkeer tusschen Reni en Galatz stop gezet. (Reni ligt aan den Donau op Rus sisch gebied, tegenover de Roemeen- sche haven Galatz.) (Vervolg der zitting van Woensdag 24 November). De heer Verstegen. Het is nog nooit geprobeerd. We kunnen alles probeeren als we maar willen. De heer Biersteker besprak de in nige verhouding die zou bestaan tus schen de partijen van rechts en ons. Deze heer nam aanstoot aan de uit drukking „onze vrienden van rechts". Misschien heeft spr. het wel te vrien delijk gezegd, maar spr. beschouwt de a.-r. en de s.-d. als één collegiaal genootschap. Al die uitingen, zooals de heer Biersteker er een hoorde, doet men hot best niet te zwaar te wegen. De heer Biersteker had het over het vrijzinnig program. De soc. dem. zullen daaraan medewerken, als de heeren er maar aan beginnen. Maar het gemeentelijk vrijzinnig progam is een slap afkooksel' van dat van de vrijzinnige partij. De belasting para graaf ontbreekt. De heer Mie hels heeft den vo- rigon keer, om den-Raad niette ver moeien, niet veel cijfers gebruikt. Spr. verzoekt evenwel opname van zijn staat in de notulen. Spr. is o. a. bestreden met de. op merking, dat, wat hij. zeide, niet nuchter zou zijn. Laat men niet te dikwijls met dit woord aankomen. Spr. is niet gewend iets te zeggen zonder het onderwerp bestudeerd te hebben. Met deze opmerking wenscht spr. niet te worden bestreden. Uit aanhalingen van prof. Oppen- heim betoogt spr. de juistheid van zijne woorden, dat de directe belas tingen de hoofdmiddelen voor eene gemeente zijn. Prof. Oppenbeim is vrijzinnig en vrij nuchter. Eigenlijk heeft men spr. betoog niet bestreden, slechts er wat omheen gepraat. Wat de heer Biersteker opmerkte, heeft spr. zelf ook al gezegd; de heer B. vergat er bij te voegen, dat spr. onmiddellijk daarna de cijfers uit één jaar (1910/11) vergeleken had. De begrooting 1905 wijst aan een totaal por hoofd van f 18.1-5. De be lasting per hoofd bedraagt f 4.50, de bedrijfsuitkeering f 1.35. In 1913 waren de cijfers f 18. -f 5.76, f 3.85. Percentsgewijs is bet even erg, n.1. een percentage van 34, in 1911 ge daald tot 11.5, terwijl de bedrijfs- uitkeeringen stegen van 12 op 20. Die cijfers wijzen op grootere druk king van het belastingbedrag. Inconsequentie is spr. verweten. We willen niet aan een belasting- verhooging, werd gezegd. We zouden er niet tegen zijn, maken alleen het bezwaar, dat het sprongsgewijs ge schiedt. Spr. komt er tegen op, dat bij een geleidelijke opvoering der belasting deze ondragelijk zou zijn geweest, wel deze sprongsgewijze verhooging. De bedragen der incasso's bij de post en de kassiers zijn met 50, resp. met 200% gestegen, dat wijst toch niet op achteruitgang. Voortgaande, zegt de heer Mic h e 1 s verder, dat hij juist heeft willen doen zien wat de belasting had moeten opbrengen, indien wy nu eens niet de bedrijfswinsten hadden gebruikt, Dan ware er tegen die hooge belas; tingen verzet gekomen, omdat men 't gevoeld had. Thans is dat verzet er niet, omdat men niet voelt zoo veel te betalen. Wy zijn thans begonnen met tonnen gouds voor de bedrijven te leenen, doordat wij geen reserve hebben. Daardoor wordt hot stamkapitaal steeds grooter en dus ook rente en aflossing. Niemand van mijn bestrij ders is hierop ingegaan. We hebben geen voldoende afschrijvingen gedaan op machines etc., slechts 37a pet., ter wijl volgens deskundigen 7 pet. moët worden afgeschreven. Op het kapitaal waarvoor de fabriek gekocht is en dat jaarlijks vermindert, wordt jaarlijks V40 afgeschreven, maar niet al die machines kunnen 40 jaar mee. Ale we nieuwe machizes noodig heb- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. ben, wordt daarvoor geld geleend en dit wordt bij het stamkapitaal ge voegd. Zoo doorgaande, zal straks van winst geen sprake meer zijn. Spr. becijfert thans het vormen eener reserve. Amsterdam heeft uit die reserve thans de oorlogskosten betaald. Wij zijn bezig onze bedrijven op te eten. Men kan zeggen wat hebben wo aan die theoretische beschouwingen Maar 't gevolg ervan is gebrek aan kasgeld. In 1912 was zoo goed als geen winst, in 1913 f 67000.- of 2l7s van de totale begrooting in 1914 36%, 1915 66% en thans ook 66%- Het uitstaande bedrag onder de menschen is gedaald. De gemeente maakt niet alleen het kapitaal op, maar reeds vooraf de begrootte winst en moet een maand later het dubbele bedrag weer leehen. Ik hoor zeggen: „dat weten we allemaal wel", er is echter nooit tegen geageerd. Een kort woord over spr. voorstel. Wij willen gaarne eendrachtig samen werken, maar wenschen niet mee te doen aan het beknibbelen van posten. Hoe men ook over de politiek van B. en W. denke moge, het College heeft steeds voorzichtig geraamd. De heer Adriaanse repliceert. Spr. constateert dat juist van vrij zinnige zijde altijd eene moeraspoli- tiek is gevoerd; getuige de houding b(j de laatste verkiezingen en die van de kwestie Hartsinck. De min derheden zijn thans tot elkander ge- komeu, maar tusschen hen is niet één woord van overeenkomst gespro ken. We zitten hier met eigen kracht. De vrijzinnige partij gebruikt in haar bestrijding de uitdrukkingen „looden pijpen samen deelen" en „groudpo- litielc". Adres 't jongste strooibiljet. Wij hebben getoond met de vrijzin nigen te willen medewerken. Het standpuntYan de S.D.A.P. is bet zuiverste standpunt dat men kan innemen, resumeert spr. De heer K r ij n e n zet nog iets recht wat door den beer Verstegen verkeerd was voorgesteld. Ook de heer de Ven wonscht een verkeerden indruk weg te nemen. De algemeene beschouwingen zijn hiermee geëindigd en de artikels- gewijze behandeling wordt aange vangen. Men begint met de Uitgaven. De heer Over de Linden zegt iets onverstaanbaars over zijn voorstel. Bij volgno. 60 Jaarwedden wet houders f 1500.— bepleit de heer Grünwald verhooging van dit bedrag. Oorspronkelijk was het voor stel het salaris op f 1200.— voor elk te brengen, tenslotte is door de meer derheid besloten er f 1000.— van te maken. Alle salarissen zyn veranderd de laatste jaren, slechts dit niet, en waar thans de functies verdeeld zijn, zijn de werkzaamheden van dien aard geworden, dat verhooging wel ge- wenscht is. De heer Over de Linden heeft 18 jaar als wethouder gewerkt voor veel kleiner salaris. Spr. zal tegen stemmen. De heer Adriaanse idem. De heer Verstegen vindt de motiveering vau het voorstel-GrCin- wald mager. Als het wethouderschap het hoofdbestaan vormde zouden de s.-d. zich niet tegen verhooging ver zetten. Verleden jaar wilde men niet aan eene verhooging met het oog op de tijdsomstandigheden, thans komt men met niet minder dan 100 pet. De heer Bok doet een bemidde lingsvoorstel: f750.— De heerSpruit zegt, dat er misschien wel wethouders (liberalen) zyn, die het gratis willen doen. De heer BierstekerDat is geen standpunt. Elke arbeid is z(jn loon waard. Speculatie om te gaan hen gelen of we het niet voor niets kunnen krygen, voor niets te gaan hengelen is beneden de waar digheid van den Raad. Spr. voelt voor het voorstel-Bok. De heer G r u n w a 1 d repliceert, vervolgens de heer Adriaanse. De Voorzitter merkt op, dat niet medegewerkt wordt tot verdemo- cratiseoring van de gemeente al3 we er gefortuneerde wethouders inhalen. Het voorstel-Grunwaldom het salaris op f 1000. te brengen, komt in stemming. De stemmen staken met 7 tegen 7. Tegen de heeren Baak, Michels, Over de Linden, Adriaanse, Bok, Verstegen en Spruit. De zitting wordt daarna verdaagd. ZITTING VAN DONDERDAG 26 NOV. Afwezig de heeren De Zwart (met kennisgeving) en Zander. Voortgegaan wordt met de be handeling der B E G R O O TIN G dienst 1916. Men is gevorderd tot do Uitgaven, Hoofdstuk I, art. 2, Jaarwedden van de Wethouders. Den vorigen avond staakten de stemmen over het voor- ■tel-Grunwaldde jaarv*«dden te verhoogen tot f1000.-. Bij nieuwe stemming wordt dit voorstel ver worpen met 8 tegen 7 [stemmen. Tegen de hh. Verstegen, Baak, Terra Vau Breda, Over de Linden, -Spruit, Adriaanse en Michels. Het bemiddelings-voorstel-Bok f750.— wordt eveneens met dezelfde stemmen-verhoudig en dezelfde tegen stemmers verworpen. De oödo jaarwedden blijven dus gehandhaafd. Id ons blad van Zaterdag 13 No vember hebben wij de voornaamste voorstellen in de afdeelingen ver meld. Wij kunnen belangstellenden daarnaar dus verwijzen en zullen alleen de discussies mededeelen. Bij volgno. 64 Jaarwedden en toe lagen voor ambtenaren en bedienden ter Secretarie, den Conciërge en de boden bepleit de heer Bommel het geven eener belooning voor buiten gewone diensten aan het Secretarie- personeel. Het vorig jaar is op een dergelijk verzoek geantwoord, dat dit te gelegenertijd overwogen zou. worden. De Voorzitter vindt het ver keerd overwerk te honoreeren. Het D. B. erkent ook de noodzakelijk heid vau eenige erkenning van diensten. De bedoeling is aan het eind van het jaar eene gratificatie te geven. Daaromtrent zullen den Raad voorstellen bereiken. De heer Spruit bepleit eenzelfde belooning voor de ambtenaren der controle en den hulpkeurmeester. Na re- en dupliek wordt een en ander ter regeling aan B. en W. overgelaten. Bij volgnr. 74, kosten van de be volkingsregisters bepleit de heer Biersteker de afschaffing van eene belooning van ambtenaren door particulieren van berichten omtrent uitgaande en inkomende personen. Wanneer voor die opgayen betaald moet worden, behoort dat geld in de gemeentekas te komen. De Voorzitter vindt er geen kwaad bij. Aan alle regeeringsbureaux geschiedt het. Als wij zelf die kosten heffen, moetde opgaaf ook in den tijd van de gemeente gebeuren. De heer Biorsteker vindt het stelsel op zichzelf afkeurenswaardig. Vandaag zijn het kleine bedragen, morgen misschien groote. De gem.- ambtenaren moeten op dergelijke wyze geen bijverdiensten maken. Spr. stelt voor bedoelde opgaaf dan liever gratis aan de bladen te verschaffen. De Voorzitter meent, dat de consequentie van dezen maatregel, tot rare toestanden zou leiden. De heer Verstegen vindt het zoo erg niet, dat de ambtenaren dat in hun vrijen tijd doen. Men moet hen daarin vrijlaten. Het voorstel-Biersteker komt in stemming en wordt aangenomen. Tegen de heeren Van Breda, Over de Linden, De Ven, De Geus, Van Neck en Verstegen. Bij volgno. 75. Kosten van de kie zerslijsten en van het uitoefenen der kies verrichtingen informeert de heer Verstegen naar de kwestie, in de secties ter sprake gebracht, nl., dat herhaaldelijk gebleken is, dat perso nen niet op de lyst voorkomen. Spr. meende dat de fout lag bij de Direc tie der Marine, die de opgaven niet tijdig verstrekte, ofschoon deze ook weer door allerlei bepalingen ver bonden is. Is or nu niet op een of andere manier hieromtrent eene con trole intestellen? vraagt spr. De Voorzitter zegt, dat ge bleken is, dat heel dikwijls de kiezers zelf de schuldigen zyn, doordat zo van hunne overplaatsing geene kennis geven. Slordigheid is hier de oorzaak. Bij volgno. 76. Kosten van aan plakken, ad verten tien, 'enz. informeert de heer Spruit of B. en W. al over wogen hebben de publicatiën ook in de Heldersche Courant te doen op nemen, op grond, dat het Dagblad zoo weinig lezers telt. De Voorzitter deelt mede, dat hieromtrent een adres van de firma de Boer is ingekomen, dat eerstdaags den Raad bereiken zal. Bij volgno. 91. Onderhoud van straten en pleinen informeert de heer Spruit naar de arbeidsloonen van eenige straatmakers, die z. i. wat in 't gedrang zyn gekomen. Nu kry gen ze met Jan. allen het maximum terwij) twee ervan altijd wat achter zijn geweest bij de andere. Volgno. 98. Onderhoud Yan wan delplaatsen en plantsoenen f 8350. In de eerste sectie heeft een lid hier omtrent opgemerkt, dat oprichting van een ijzeren hekwerk bij het hek werk bij het terrein-Watertoren niet noodig is en een belangrijk minder bedrag, bv. de helft, kan worden aangewend voor aanplantingen van boomen. B. en W. meenen, dat het noodig is langs den Polderweg een hek van 220 M. te plaatsen. De heer Adriaanse heeft spijt, dal: B. en W. niet zijn ingegaan op de besprekingen betreffende het hek werk. Spr. bepleit nogmaals deze voorstellen. Men moet er het publiek aan wennen dat niet alles wordt af gesloten en we hebben in het plant soen bij het station toch wel de er varing, dat het dit weet te waar- deeren. De Voorzitter zegt, dat het hier een watertoren geldt met kot- bare machlnerien en dat men dien toch niet open kan laten yooi- het publiek. De heer Adriaanse zal zich bij die zienswijze neerleggen. Spr. be doelde alleen'nogmaals de aandacht op de zaak te vestigen. De heer Biersteker vraagt of de bedoeling is alleen langs den watertoren een hek te plaatsen. Spr. vindt een vlag op een modderschuit, om het langs den weg te doen. Dat terrein is geen terrein voor een hek van f 550.—. En de watertoren is omheind, laat de jeugd haar gang maar gaan op het braakliggend ter rein. Spr. wil den post van f 650.— terugnemen en f 250.— meer voor beplanting besteden. De heer De Geus is het daar niet mee eens. Als wij op een onbe schermde plaats gaan planten, komt daar niets van terecht. De heer De Ven wil afwachten wat voor hek de Holl. Spoor om haar terrein zet en den post handhaven. Tenslotte wordt de post gehand haafd pro memorie. Bij volgno. 99 Onderhoud van be graafplaatsen, enz, merkt de heer Spruit op, dat ook dit voorgestelde hek wél vervallen kan, daar het zoo, min dienst doet als het andere. De V 0 0 r z i 11 e r is het daar niet mee eens. Hier is slechts een slootje tiisschon de begraafplaats en den weg en de bedoeling is te voorkomen, dat de jeugd op het kerkhof kan komen. De heer Spruit merkt op, dat dit ondervangen kan worden door een diepere sloot te graven. Na re- en dupliek wordt de post gehandhaafd. B(j volgn. 106/07Jaarwedde Com missaris van Politie, enz, merkt de heer Michels op, dat het antwoord yan B. en W. op de opmerkingen gemaakt in de eerste sectie, n.1. om binnenkort de Politie te reorgani- aeeren, niet bevredigt. B. en W. hadden n.1. opgemerkt, dat, waarde Burgemeester nog slechts zoo korten tijd in functie is, het niet te vorderen was, dat hieromtrent spoedig plannen zouden worden ingediend, aangozïen daartoe noodig is een degelijk onder zoek naar plaatselijke toestanden. B. en W. gaven in overweging nor male tijden af te wachten. De heer Michels geeft toe, dat de Burgemeester thans het politie corps niet kan reorganiseer en. Maar spr. dringt toch aan op spoed. Een behoorlijke salarisregeling is er thans, maar nog verre van bohoorlljke dienst tijden. Spr. zal geen voorstel doen, daar we de ondervinding hebben, dat de Burgemeester, als hij wil, vlug kan werken. De Voorzitter zegt de aan dacht op dit vraagstuk gevestigd ,te zullen houden. Bij volgno. 119: Schrijfloonen aan het Commissariaat van politie, enz, vestigt de heer B 0 k de aandacht op den post van f200.— voor toelage aan den Co mm. v. Pol. voor schrijf loon. Die post kan thans, nu de titularis gestorven is, vervallen, of zoo niet, dient hiervoor een klerk te worden aangesteld. De Voorzitter zegt, dat de post eigenlijk een vermomde trak- tementsverhooging is. De heer Bok wil dan het trakte ment verlagen. Den post komt spr. in ieder geval scheef voor. De heer Verstegen merkt op, dat dit bij de reorganisatie der politie ook wel terecht zal komen. De post wordt pro memorie open gelaten. Bij volgno. 127: Kosten der wo ningwet bespreekt de heer Michels de wenschelijkheid eener woning telling of eigenlijk woningstatistiek. Spr. meent dat de kosten geen be zwaar mogen zijn, kan echter geen voorstel doen, daar omtrent de kos ten niets bekend is. Laat B. en W. eens onderzoeken hoe dit in andere plaatsen geregeld is, in Utrecht bv. is een zeer goede statistiek. Verder bespreekt spr. het yerleenen van bouwcredieten. B. en W. maken er zich af met de opmerking, dat nog geene aanvragen zijn ingekomen, dit komt omdat de zaak nieuw is en het geld duur. Spr. meent dat de gemeente het wel goedkoop kan geven en vraagt overweging en on derzoek. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak vanzelf weder ter tafel komt bij de behandeling van het thans ingekomen verzoek om een bouwcrediet. Bij volgno. 129 Jaarwedden der onderwijzers merkt de heer Ver stegen op, dat al die toelagen, zooals thans weder wordt voorge steld voor het diploma Toonkunst, uit den booze zijn. De salarissen moeten worden verhoogd. Een massa actes, die niet extra gehonoreerd worden, zijn voor de jeugd even nuttig als de toonkunst. De Voorzitter zal dit in over weging nemen. Volgno. 141Kosten van beloonin gen en eoreblyken. De heer Michels heeft .voorgesteld den post eereblijken te doen vervallen. Wat spr. hiervan gezien heeft leelijke goedkoope prentjes - geeft hem aanleiding te zeggen, dat men de daaraan be steedde gelden nuttiger gebruiken kan. De heer Bommel zegt, dat het de eereblijken geldt, die de kindereu krygen als ze de school verlaten. Dat zijn zeer mooie diploma's. De Voorzitter zal de opmer king aan de Schoolcommissie over brengen. Bij volgno: 149: Belooning van doctoren, enz. bespreekt de heer Biersteker nogmaals de kwestie van een vroedvrouw te Koegras. Indertijd is op het verzoek afwijzend beschikt, maar de omstandigheden zijn eenigszins gewijzigd. De Voorzitter merkt op, dat in het algemeen Koegras en Juliana- dorp stiefmoederlijk bedeeld zijn. Ze zijn alleen goed voor belastingbetalen. De heer Verstegen zegt, dat de Raad destijds geheel vóór de aan stelling was, maar tegelijk kwam de telefoonkwestie, en moenden we, dat als de vroedvrouw telefonisch kon worden opgeroepen, al voor een deel aan het bezwaar tegemoet zou zijn gekomen. Bovendien, als een vroed vrouw in het raidden van Koegras woont, kunnen de bewoners van het Zuidelijk deel net zoo goed naar den Helder gaap als naar haar. De Voorzitter rdpllceért en deelt mede, dat enkele Koegrassers, die hij sprak, niet zoo erg enthousiast waren ,en meer voelden voor een nieuwe school. Bij volgno. 150 Geneesmiddelen voor behoeftigen was door meerdere leden opgemerkt, dat door het Arm bestuur soms op zeer lichtvaardige wyze briefjes worden verstrekt. Naar aanleiding van deze opmerking zegt de heer Michels dat men toch voorzichtig moet wezen ten opzichte van die armbriefjes. Iemand die om zoo'n briefje komt, heeft het ook noodig, en die enkele uitzondering die bedoeld wordt, is zoo erg niet. Achter volgno. 205 zijn twee nieu we artikelen ingelascht205a een crediet voor het werkeloozen fonds, gevolg van de aanneming door den Raad, 205b, een crediet aan het Steuncomité. Hieromtrent hebben w(j in ons blad niets vermeld; wij zullen dus even de gemaakte opmerkingen releveeren. In de 2e sectie Btelde een lid voor een crediet te verleenen aan het Steuncomité groot f3000. Burge meester en Wethouders ontraadden dit, en wilden deze aangelegenheid, evenals tot dusver geschiedde, per Tiuppletoire begrooting regelen. De heer Michels merkt naar nleiding hiervan op, dat het Steuncomité tot heden vrij goed aan de behoefte voldaan heeft. Het tekort is door het Rijk vrijwel bijgepast. Door vrijwillige bijdragen is het aan de gelden gekomen. Nu is deze post vau f3000.— te laag voor een jaar. Feitelijk wordt met den post dan ook een principieele beslissing uitge lokt, hetgeen er de bedoeling van was. Het gaat nog voor eenige maanden een Steuncomité uit vrij willige bydragen in stand te houden maar waar zooals hier de toestand nu al bijna V/3 jaar dezelfde is, daar wordt het een ander geval; de ge meenschap moet bijspringen. Iemand die van begin af steeds de raaandé- lijksche contributie van 25 ct. had bijgedragen, veel meer betaald heeft dan hij als belasiingschuldige zou moeten betalen ,De zorg voor de Ingezonden Mededoeltng. Herinnertgij u uw jeugd? Gij werd nooit vermoeid, at goed en sliept goed. Waurom nu niet? Herinnert gij u welk een eetlust g(j hadt in uw jeugd, boe gij den j*e- beelen dag bezig kondtziju? Hoevij 'savond8 met tegenzin naar bed ginu Is het doordat gij ouder wordt, oat nu een maaltijd geen genot, m^er voor u is; dat gij u altijd vermoeid eu zenuwachtig gevoelt? Neen, want de krachtigste men schen zijn volwassenen, die veel ster ker zijn dan jeugdige personen. Het is, omdat gij vao gewoonten veranderd zijt. Want als kind liepi gij den heelen dag en waart gij voort durend bezig. Neemt du meer li chaamsoefening, dan die alleen in loo pen bestaat. Misschien overwerkt gij u, eet gij te veel vleeBch, slaapt gy te weinig. Slechte gewoonten zijn oorzaak dat urinezuur in het bloed achterblijft, verzwakken de nieren en veroorzaken rugpijn, rheumatiacbe pijnen, water- stoornissen en een dof, slaperig gevoel. Wekt de nieren op dooi het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, laat de slechte gewoonteneen tijd na en gij zult ondervinden hoe gij voor uitgaat. Personen op meer gevorderden leef tijd dienen nauwkeurig te letten op verschijnselen van nier- en blaas- zwakte, want door het spoedig be handelen der eerste verschljuselen van nieraandoeningen worden vele kwalen van den ouden dag voorkomen. Voor oudere menschen zullen Foster's Rug pijn Nieren Pillen een waardevol ge neesmiddel blijken. Te Den Helder verkrijgbaar bi) Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (66)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1