Magazijn „INSULINBE", 1 vr. emespoi, s>«m bt-bs. St. Nicolaas-Cadeaux GRAFSTEENEN GRIESHAVER, Abdijsiroop HEVEA Advertentiën. hIET HOLLANDSCH TOONEELGEZELSCHAP Woensdag 1 December - 8 uur, Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Concert SPECIAAL ADRES BONTSOORTEN. ALBERT HEIÜN, Spoorstraat 130-132, Den Helder. De St.Nicolaas-étalage is gereed. Ome bekende RECLAME-SPECULAAS kost 28 cent per 5 ons. Neemt ook vooral eens proef met onze prima SPECULAAS POPPEN r Spoorstraat 87-89. Heerenmodearti kei e n Ingezonden Mededeeling. instandhouding drukt, dus shr.hts op weinige ingezetenen. Vandaar dat wij redeneerden hot moet niet noodig zijn, dat het Steuncomité een fancy- fair noodig heeft tot versterking dei middelen, het moet ëeii zaak van gemeentebelang worden en daarom hebben wij een uitspraak van den Raad willen uitlokken, om te zorgen, dat het Steuncomité ten allen tijde voldoende middelen heefr. De heer Biersteker beant woordt den heer Mlcliels. 't Is wel eigenaardig dat oen penning meester het niet noodig oordeelt geld te ontvangen, maar het is werkelijk zoo. Wij kunnen ons de eerste vier maanden redden, indien er althans niets bizonders gebeurt. De heer Michels heeft zeer zeker gelijk, maar voor 't oogenblik willen wij alleen zeggen, dat als de behoefte blijken mocht wij gaarne van de zoo loyaal aangeboden hulp gebruik zullen maken. De heer De Ven is het met den heer Michels eens. Ook wij vonden het zeer onaangenaam, dat zoovele menschen in deze nalatig bleven en daarom verdient het. plan-Michels de voorkeur. Spr. hoojM, dat, als de behoefte blijkt, de Raad geven zal, De Voorzitter is het in theorie met den heer Michels eens. Deze zal wellicht de consequenties van zijn betoog wel willen aanvaarden, maai de heer De Ven ook? De heer Michels repliceert. Juist het feit', dat er nog maar voor vier maanden voldoende is, moest den penningmeester den angst om het hart doen slaan voor de toekomst. Als het nu eens voor het heelejaar was geweest. De heer De Geus meende, dat ook steun kon worden verkregen van het Kon. Nat. Steuncomité, doch dat die nog niet gevraagd is, omdat daar door de werkzaaradeden van het plaatselijk eenigszins aan banden worden gelegd. We verkeeron hier in ongunstige condities, doordat we vele gezinnen van vreemde militairen herbergen. Spr. vraagt: is er steun gevraagd aan liet Kon. Nat. Steun comité of heeft men bezwaar? De heer Biersteker licht in, dat het pi. Steuncomité op het oogen blik in gunstige omstandigheden ver keert, in de eersto plaats doordat door tusschenkomst van den Burgemeester de Rijksuitkeeringen verhoogd zijn en in de tweede plaats doordat de uitkeerlngen verminderd zijn. Wij zijn in onderhandeling met het Kon. Nat. St. dat een belangrijk deel zal restitueeren. Als de toestand zooals die ons is voorgespiegeld, werkelijk zoo is, is er inderdaad nog wel voor een jaar steun. De heer Michels: Dat is een vogel in de lucht. De heer De Ven: De heer Michels kan gerust zijn voorstel intrekken. Het is zoo: er is stellig nog te rekenen op een restitutie van het Nationaal Steuncomité. De heer Michels trekt daarop zijn voorstel terug. v Nog is ingelascht, in het algemeen rapport Volgno. 205c: Buitengewone uit gaven terzake van den oorlogstoe stand. In de 2e sectie stelt een lid voor met f 6000. te verhoogeu, teneinde den gemeente-ambtenaren en werklieden een toeslag te geven ad f25.— en een ander lid wenscht dan maar f 50,000.— te verhoogen om allen gemeentenaren die lijden door den duren tijd een toeslag te geven. Meerdere leden en de Voor zitter merken op, dat de gemeente werklieden pas eene loonsverhooging hebben ontvangen. In de 3e sectie stellen twee leden voor f 5500.- extra te subsidieeren uit het Crisisfonds, te betalen voor duurtetoeslag aan werklieden, politie agenten, onderwijzers, die minder dan f 1000.— verdienen; andere leden zijn er sterk tegen. B. en W. beantwoorden deze op merkingen als volgt: Nu de Raad in zyne zittiug van den 26sten October j.1. besloot aan de gemeente-ambtenaren en werklieden geen toeslag op de salarissen te ver- leenen, achten wij verdere beant woording van do hier gedane voor stellen overbodig. De heer Verstegen merkt naar aanleiding hiervan op, dat van de zjjde der soc.dem. deze zaak toen niet besproken is, daar men er bij de begrooting op terug wilde komen. De Voorzitter zegt, dat do zaak afgestomd is. De heer Verstegen: Maar nie mand wist waarom het voorstel was gedaan. Wij waren te goeder trouw en rekenden op de behandeling bij de begrooting. Toen werd het, afge stemd en wij hebben de motieven niet naar voren kunnen brengen. De Voorzitter merkt op, dat het D.B. het voorstel deed om de debatten te bekorten. Dat heeft do Raad goedgevonden. De heer Verstegen wenscht stemming. De heer Gr^inwald vindt het eigenaardig als de Raad nu weer zou terugkomen op zijne beslissing van den vorigen keer. De Voorzitter heeft geen vrij heid om het verzoek van den heer Verstegen te weigeren. De heer Van Breda merkt op, dat den vorigen keer door den heer Verstegen uitdrukkelijk gezegd is: wy komen er met de begrooting op terug. Bij de secties was niet te voorzien, dat deze zaak in eene andere vergadering zou worden behandeld. Het is dus zeer logisch als de hoeren dit thans ter sprake brengen. De heer Baak heeft zich den vorigen keer met de beslissing ver enigd omdat door den heer Verstegen uitdrukkelijk was gezegd erjop terug te zullen komen. Had spr. kunnen vermoeden, dat de bedoeling van den Itaad was er nic-t meer op terug te komen, dan had hij anders gestemd. Spr. zou deze zaak thans gaarne in bespreking zien. De zienswijze van B. en W. is juist, maar het ligt toch in de lijn van dergelijke dingen, dat bij do begrooting worden be handeld. De heer Van N e c k merkt op, dat. het. toch niet aangaat de kwestie opnieuw in debat te brengen. Dan hadden de heeren er zich den vorigen keer t.egon moeten verzetten. De heeren hebben meegedaan aan de stemming en toen is de beslissing gevallen. Spr. maakl er principieel bezwaar tegen thans op die beslissing terug te komen. De heer Michels: Men kan zich op geen enkel wettelijk artikel be roepen dat beletten zou, dat men weer terugkomt, op eene beslissing. Ilot voorstel-Verstegenom de zaak weder in debat te brengen, komt in stemming en wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Blanco stem men de heeren Biersteker, Boon, De Geus, De Ven, Bommel en Iiarjer; togen stemden de heeren Van Neck, Grunwald, Bok en Verfaille. De heer Verstegen alsnu het woord verkrijgende, deelt mede, dat hij niet om de discussies te rekken deze beslissing heeft uitgelokt, maar alleen om dit voorstelde begrooting te belasten en een toeslag te geven te verdedigen. Het is bekend, dat ettelijke gemeenten zijn voorgegaan en dat ook tientallen werkgevers overgegaan zijn tot het. geven van een duurte-toeslag. Hier is de toe stand even nijpend als elders en nu moge het waar zijn, dat een deel der bevolking in betere conditie ver keert, de vaste inkomens worden het meest getroffen, en daartoe be hooren de gem. werklieden. De werk gever, die zijn Laak begrijpt, zorgt, dat de loonen op peil blijven, buiten heeft men dat begrepen, ook gemeen te-besturen, en onze hoop is, dat dit gemeente bestuur het eveneens be grijpen zal. Het is waar dat getracht wordt door goedkoope levensbehoeften den toestand zoo dragelijk mogelijk te maken, inaar ondanks dat zijn de prijzen van levensmiddelen e.d. toch mot, 25% gestegen. Het is de rao- reele plicht van het gemeentebestuur in te grijpen. De arbeiders moeten thans interen, dat drukt, daardoor heeft ondervoeding plaats. Het voor gesteld bedrag van f 25.— nu de winter voor de deur staat, is o. i. beneden het middelmatige gebleven, maar wij meenden rekening te moe ten houden met de finantieele positie der gemeente. De Voorzitter meent, dat, waar deze gemeente zoo royaal ge weest is om tijdens de crisis de loo nen te verhoogen, de gem. werk lieden wel de minste aanspraak ma ken op verhooging. De heer Baak legt uit, dat deze loonsverhooging een zeer normale is geweest, het gevolg van de rege ling. Spr. heeft geen bewondoring OTerigens voor die regeling. De loonen zijn voor normale tijden berekend en het gaat niet aan dat men deze periodieke verhooging thans gebruikt om een verzoek om een duurte-toe slag af te wyzen. Spr. heeft een lijst van 35 gemeenten, die allemaal een toeslag gegeven hebben, en noemt verscheidene fabrieken en instellin gen, die het ook gedaan hebben. En de werklieden aan die fabrieken heb ben allemaal hoogere inkomens dan die hier ter plaatse. Reeds vóór den oorlog bleek al, dat de koopkracht met 20% was gedaald, thans is dat stellig 25% geworden. De Koningin en de Koningin-Moeder hebben het beter begrepen, die hebben wèl een duurte-toeslag gegeven en dat schiedde nog wel uit eigen middelen. De Voorzitter acht de werkl. te hoog om ze giften te ge ven. De heer Baak is daar ook geen voorstander van, maar het kan thans niet op andere manier geschieden zonder de verordening te veranderen, De heer Bok constateert, dat de beer Baak flink overdrijft. De tijden zijn duur, maar de gem. werkl. zijn in boter conditie dan de particuliere en de inrichtingen, die hij opnoemt, en die toeslag hebben gegeven, heb ben ook van de crisis geprofiteerd. Maar die zijn geen verantwoording schuidig voor do gebruikte gelden. De hoer Baak repliceert. Die philantropie van de gemeente gaat eraf, want de 35 gemeenten, die spr heeft opgeschreven, zijn begonnen dien toeslag te geven. De heer Biersteker is tegen den duurte-toeslag, niet uit gebrek aan liefde voor de arbeiders, maar alleen uit overweging, dat in Juli 1914 de traktementen zijn verhoogd met f 10000. in doorsnee met 20 4 25 pCt. Jan. 1915 is weer een periodieke verhooging. Tengevolge van het doorwerken dezer nieuwe regeling zijn de gem. arbeiders in veel gunstiger conditie dan ooit. De heor Baak was toen nog geen lid, toen die nieuwe regeling is aange nomen, maar kan. toch kennis ge nomen hebben van een en ander uit het rapport. Spr. kan een brief laten lezen van arbeiders, dië dankbaar waren voor de royaliteit, waarmede ze behandeld zijn. De heer Verstegen: Dat is een gruwel De heer Biersteker, voort gaande: Maar het bewijst, dat ze tevreden zijn met de regeling. Met dit voorstel kan men wel aan den gang blijven, de tijdsomstandigheden zijn voor ieder benard. De heer Van Breda: De heer Biersteker vergeet, dat de regeling gemaakt is in normale tijden, in Juli 1914. Spr. zal vóór het voorstel- Verstegen stemmen De heer Verstegen repliceert. Spr. noemt de redeneering van den heer Bok demagogie, zoo geredeneerd zouden de gem. werkl. te veel ver dienen en dan is het veel logischer als die heer een voorstel tot salaris verlaging doet. Verder wordt er erg geroemd over die salaris-regeling, maar als spr. voorstel was aange nomen, zag zij er thans heel anders uit. Wo bobben een compromis gesloten om tenminste nog wat te krijgen. Do menschen die dan die hooge loonen hebben, hebben ook de meeste slijtage aan kleederen enz. In gemeenten als Alkmaar en Amsterdam zijn partij- genooten van den heer Bok voorge gaan met het geven van een duurte- roeslag. Wat slaat die heer dan hier voor eon figuur om aan het begin van den winter deze zaak af te stemmen Do heer Bok repliceert. Vervolgens de heer Biersteker, die zegt, dat p.g. van dén heer Verstegen, de heeren Van Hinte en Van den Tem pel de huidige regeling zoo prachtig vonden. De lieer Yan Breda, die thans zoo voor een toeslag is, heeft toch tegen de salarisverhooging ge stemd op [grond van de ongunstige tijdon. Hierover wordt nog eenigen tijd gediscussieerd en het voorstel-Ver- stogen om een duurtetoeslag te geven vervolgens met II tegen 8 stemmen verworpen. Vóór, de hli. Van Breda, Over de Linden, Spruit, Adriaanse, Michels, Verstegen, Baak en Terra. Bij volgno. 207 Onvoorziene uit gaven stelt de heer Bommel voor dezen post te verminderen met f 4000. - omdat de kwestie dfr mulo- school niet vóór Sept. 1916 tot stand komt. Na eenige discussie wordt de post aangehouden tot na de afhan deling dei begrooting. Men is thans gevorderd aan de Waterleiding. Bij volgno. 1 Water levering aan particulieren bepleit de heer Spruit een billijker levering aan abonne's, die wel het volle bedrag moeten betalen ook als ze minder verbruiken, maar wien ook bij meer der .verbruik dat meerdere in reke ning wordt gebracht. Vooral voor wijkwoningen is dat onbillijk, daar niet de verbruiker, maar de eigenaar betalen moet. De heer Michels citeert in dit verband cijfers uit het boekje van den heer Oortgijsen om tebetoogen, dat het waterverbruik hier zeer ge ring is in verhouding tot andere plaatsen. En bij groot verbruik, zoo als voor w.c., waschgelegenheden etc. komt de onbillijkheid uit van het huidige tarief. Spr. geeft in over weging om net als bij de gasfabriek, na zekor verbruik het tarief te ver lagen. Hierover wordt nog van gedachten gewisseld. De heer Grunwal.d wil den post met föOOO.— verhoogen wegens de nieuw gebouwde en nog in aanbouw zjjnde woningen. De heer De Ven bestrijdt dit. Ook de heer Michels op de bij de alg. besch. ontwikkelde gronden en ook omdat spr. niet door wil gaan met de heffing van indirecte belastingen. Het voorstel-Grunwald wordt aan genomen. Tegen de bh. Michels en Verstegen, blanco de hh. de Geus, Do Ven en Van Neck. Bij volgno. 28 Smeermiddelen be pleit de heel Spruit de aanbeste ding daarvan. De heer De Ven zegt dat dit wel bezwaren oplevert, vooral voor olie. De Voorzitter zal nog eens een onderzoek instellen. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot Vrijdagavond. (Zie verder tweede blad, Naar Oost-Indifi: Vergendingeweg. I Datum der :TUdBt.der ter post- laat. bual. °er bezorging, l a/h Postic. SDec. 8. - 'sav. 10 &- "sav. Naar Atjeh en ouderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Kugoland eiken Dinsd.i S.-iO n. Naar Guyana (Suriname) Naar CuraQao, Bonaire en Aruba: of Queenstown dag en Dond.j 3.40 'a n. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba ipoat vla Amsterdam i 2 Dec. 1 8.—'sav. (alloon opverl. d.atz.)1 mail vla Engeland 29 Nov.1 .140 's n. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: elkeu Donderdag, 3.40 's n INGEZONDEN. De Kooij (Koegras), 25 Nov. 1915. Aan de Redactie van de „Heldersche Courant", te Helder. Mijnheer de Redacteur Eene bevriende hand bezorgde mij het bijblad van uw nummor van Dins dag 16 November 1915, waarin voor komt het. verslag eener vergadering van hot „Visschersfonds" te Wie- ringen. Naar aanleiding nu van dit verslag zou ik nog wel het een en ander wenschen te zeggen, maar aangezien (volgeus dat verslag alweer) de ver gaderiDg algemeen van oordeel was, „dat de Vereeniging „Ewijck- sluis", in het bijzonder haar Voor zitter, die leiding meende te moeten geven, zeer aarzelend in zijn bestuur was", verwacht ik, dat één der leden van het bestuur van het, Visschers fonds of één van de op de vergade ring aanwezigen, ons nu eerst toch wel eens zal willen vertellen, waarin nu oigeniyk die aarzelende houding van het bestuur, in het bijzonder van den Voorzitter onzer Vereeniging, dan wel is uitgekomen. Ik acht het beter, dat die Wierin- gers, welke de door ons ten aanzien der krabben-leverings contracten aan genomen houding veroordeelen (ge rust er zijn er nog wel anderen ook, óf ook dezen moeten met den wind meedraaien), nu eerst eens duidelijk uiteenzetten, waar wij in onze actie verkeerd hebben gehandeld. Misschien zal het dhn mogelijk zijn eens eene vruchtbare polemiek te voeren. Tot dusver hebben wy, wanneer wij con tact met het „Visschersfonds" zoch ten, in den regel tegen stommen sproken. Men kome dus nu maar eens uit den hoek en spare ons niet! In afwachting, K. KEURIS Azn, Secretaris der Vereeniging „Visschersbelaugen" te Van Ewljcksluis. SPORT. Voetbal. Vriendschappelijke wedstrijden voor Zondag a.s. Terrein Strooweg 10 uur: Victoria-Leonidas. Terrein Tuindorp: 10.15 uur: H.B.S.III-Ajax. Terrein Bolweg: 9.30 uur: H.F.C. IV-Quick H. 11 uur: QuickI—H.F.C.Hl. De ontvangende V6reenigingen wor den verzocht zelf voor scheidsrechters te willen zorgen. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 25 Nov. Ie Klasse 4e lijst. Nos. 8273 en 16881 f100. Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is Donderdag 25 dezer van Ooat Indié op de thuisreis vertrokken. Hr. Ms. „de Ruyier" is Woens dag 24 dezer te Aden aangekomen en Donderdag d.a.v. naar Colombo vertrokken. De Directeur van het post kantoor alhier, brengt ter kennis van het algemeen, dat in afwijking van de daaromtrent geldende voorschrif ten, dit jaar op Zondag 5 December geen postpakketten ter verzending zullen worden aangenomen. De heer H. R. Scholten, alhier, is Donderdag te 'sGravenhage ge slaagd voor het voorlooplg diploma Machinisten. Concert. Kan de commissie, die Donderdag avond den concert avond in „Casino" introduceerde, tevreden zijn over het bezoek het aanwezige publiek kan der commissie wederkeerig dankbaar zijn, dat het in de gelegenheid werd gesteld zoo hooge kunst, als daar geboden werd, te hooren. Want hooge kunst was het waarop op Mevrouw Tilia Hill, en de heeren Jac. van Kempen en Willem Andriessen ons vergastten. 't Begon met een drietal duetten voor sopraan en tenor, waarbij de begeleiding in handen was van Willem Andriessen. En al dadelijk viel op hot meesterlyk samenstemmen van Me vrouw Hill en de heer Van Kempen. We zouden later gelegenheid krijgen beider stem afzonderlijk te bewonde ren. De sopraan zong een vijftal zoet vloeiende Italiaansche liedjes, zoo innig mooi als wij maar zelden hoor den, de tenor een viertal waarvan o.a. „Sur la terre il tombe"mot zooveel diep gevoel, dat het ook den koudste ontroeren moeBt. Wij kunnen on9 voorstellen dat toonaangevende binnen- en buiten- landsche bladen dit tweetal hoogen lof toezwaaiden. Die klanken, rein als paarlen, zoo innig, zoo zacht soms, dan weer bruisend, dat was heerlijk schcon I Wat een kracht legde de sopraan in het slot van „der Wetterhahn" als zij het „juhee, juhee, ei Wehl" uitschalde' En hij, Van Kempen, die reine, zachtjes wegstervende klank b.Y. aan 't slot van „oh, quand je dors!" Als slotnummer werd gegeven duet uit Jahreszeiten van Jos Haydn en ook thans weer kwam beider schoone samenzang, dat volkomen beheerschen van de stem, weer zoo sterk uit. Nietwaar, die trillers, dat was subliem! Willem Andriessen gaf tweemaal twee nummers op den vleugel. De geniale pianist, die reeds op jeugdigen leeftijd den prijs ü'exelehee van het •conservatorium te Amsterdam ver wierf en thans reeds hoofdleeraar is aan het Kon. Conservatorium inden Haag, heeft het met zijn techniek tot een verbazende hoogte gebracht. H(j gaat geheel in zyn spel op. Zijn aan slag is forsch en krachtig, hty kneedt de tonen op zijn instrument, dat klaagt of jubelt en juicht naar de kunstenaar wil. Geen wonder dat de toehoorders verrukt waren over zoo prachtig spel. Trouwens ook de beide solisten werden herhaaldelijk en krachtig toe gejuicht. Wij herhalen: een avond vol kunst genot, waarvoor wij deze commissie dankbaar zijn. De Toffe Jongens van het 7e. Deze militaire klucht zal door het Hollandsche Tooneelgezel schap, direc teur J. F. Mertens, te Rotterdam a.s. Woensdag 1 Dec. in „Casino" alhier worden opgevoerd. De pers is omtrent dit kluchtspel eenstemmig in haar lof. De „Haagsche Courant" schrijft over een „dolle reeks enormiteiten in Nappiaanschen trant"; de „Avondpost" zegt er van „Wat deze klucht van andere van hetzelfde „lichte" genre onderscheidt, is, dat er ditmaal eens geen boemelende oude heer en geen echtgenoote-Xan- tippe in voorkomen, en dat het ook niet draait om een onbeperkt aantal persoons-ver warringen" De „Nieuwe Courant" schrijft „Er gaat weer een klucht in Scala, die, wat verwikkelingen betreft, weer zóódol is, dat navertellen moeilijk valt, wat trouwens een speciale ver dienste van dit genre schijnt te zlin. Maar het publiek kan lachen om „De tofle jongens van het 7de" en dat is de hoofdzaak. De hoofdrol wordt uitnemend ver vuld door den heer J. Mertens, die tevens de leiding van de regie heeft. De aankleediDg is welverzorgd, zooals we dat in Scala gewoon zijn". Burgerlijke Stand van Texel, van 19 t.m. 26 November 1915. GEBORENJan, zoon van Willem Trap en Fljtje Dros, Oosterend. ONDERTROUWD: geeno. GETROUWD: geene. OVERLEDEN: Dieuwertje Brans, 76 jaar, echtgen. v. Willem Brans, Bierhand. Maandag 29 Nov. a. s. hopen mijn geliefde Kinderen A8RAM VOGELAAR en ANTJE HELDER, Amstordam, Spaarndnmmorstr. 12huis, den dag te herdenken dat zij vóór 20 jaar in den Echt werden verbonden. Hun liefhebbende Moeder, Wed. R. HELDER en familie. Directie: J. F. MERTENS. 11B I voorstelling van: J. HAM en ADR. VAN DE POLL, die, mede namens wederzljdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Haag, 25 Nov. 1915. Geboren: CHRISTIAAN FREDERIK, zoon van C. C. STEILBERG en A. STEILBERG SMIT. Helder, 24 November 1915. Herplaatst wegens misstelling. Evangelisatie-lokaal in de PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-95. ZONDAG 28 NOVEMBER, voorm. 10 uur: Ds. T. KLOOSTERMAN, van Alkmaar. Doopsgezinde Gemeente Zondag 28 November: geen dienst. „Helders Mannenkoor". Directeur: F. L. K. NEIJTS. op Maandag 29 November 1915, 's avonds 8 uur, ln de Concertzaal „CASINO", met welwillende medewerking van den Heer JOH. BRANDS (Plano). Solist: de Heer J. A. KEIZER, te Amsterdam (Tenor). Het Bestuur: M. H. Ruijoh, Pres., Spoorstr. 68. C. Heijblok, Secr., Dljkstr. 18. Zij, die zich alsnog opgeven als donateur of begunstiger, hebben tevens toegang tot dit Concert. Groote keuze. - Nette afwerking. Billijke prijzen. I VRAAGT PRIJSOPGAAF BIJ: A.VAN DE WOUW, 1 Steenhouwer. - Janzenstraat 2. Tot het geven van PIANO-ONDERWIJS in 't bijzonder aan meergevorderden, beveelt zich aan: ARIE D. VAN DE WEG Oud-leeraar Conservatorium Koningsbergen i/P. WEEZENSTRAAT 6. Me|. A. SNELLEN godsdienstonderwijzeres,gediplomeerd door den Ned. Prot. Bond en de Ned. Herv. Kerk, ook in het bezit van de acte Engelsch L.O., geeft gaarn Privaatlessen of Cursussen aan kleine groepjes Kinderen of Adres: KANAALWEG 64. Biedt zich aan een Meisje, van buiten als;oienstbode voor dagen nacht. Brieven onder No. 183, Bureau van dit blad. Terstond gevraagd een flinke Hulp, wegens ziekte der vrouw, in een huishouding zonder kinderen, door Jb. GEERLIGS, Grasweg, Anna Paulowna. Wordt gevraagd tegen ongeveer 9 December een fatsoenlijke Dag- Dienstbode, van 7-4 uur, die goed kan werken. Zich te vervoegen Dinsdag 30 No vember en Woensdag 1 December tusschen 12 en 4 uur, Hoofdgracht 28. Aan de gemeente-Zeevaart school te Texel wordt gevraagd een Bootsman-Conclerge belast met het geven van onderwijs in practische vakken en het schoon houden, enz. dec schoollokalen. Jaarwedde (behoudens goedkeuring van den Minister) f500.- (zonder vrije woning). Benoeming voorloopig vooreen jaar. Sollicitatie in te zenden bij den vóór 8 December 1916. Ter overname aangeboden voor onderofficier K.M. middelbare lengte witte Uniform. Brieven onder No. 182, bureau van dit blad. MODES. KANAALWEG 65-66. VOOR HET LEVEREN EN VERMAKEN VAN ALLE MOGELIJKE „CASINO". Groot militair blijspel in 3 bedrijven van MOUEZY-EON. Schrijver van „De Big van het 1688,°". Regie: J. F. MERTENS. Grootste succes van dit seizoen in „Scala", Den Haag, „Grand Theatre", „Frascati", Amsterdam, „Tivóli Schouwburg" Rotterdam. De hoofdrollen worden vervuld door de heerenJ. F. MERTENS, MAURICE DE VRIES, H. HULSTMAN, K. STOETE, CH. 8PECHT, DE NECIJL, H. STIJNS en du dames MARY BEEKMAN, C. MERTENS - DE JAGER, M. CORDES, COBA KINSBERQEN, d. WIELEN, enz. ïiefes het oordeël der pers. PrijzenIe rang f 1.-, 2e rang 0.60, 3e rang 0.40, plus 5 sted. belasting en 5 auteursrecht. Plaatsbespreking op den speeldag van 11-2 en 4-5 uur in „Casino". INFLUENZA-LIJDERS ancht. u„w !e,iichl, De influenza begint meestal met I een gewoon hoestje, doch eindigt bij verwaarloozing dikwijls in een gevaarlijke borstaandoening. Voorkom 'dat gevaar! Gebruik tijdig de ABDIJSIROOP, welke de vastzittende slijm en tegelijk daarmede de ziektekiemen kan verwyderen, de hardnekkige hoest kan doen bedaren en verzachtend werkt. Doet als de heer L. Dekker, oud 78 Jaar, en handelaar te Wcstzaan (N.-H.) E 1.0, welke verklaarde-. „Ik leed aan een hevigen inlluenza, „gepaard gaande met een hardnekki- „gen drogen hoest. Doordien de slijm „met wilde loskomen, had ik het zoo „benauwd, dat ik vreesde te zullen „stikken en niet slapen kon. Ook at „ik zeer slecht en vermagerde met „den dag. Toen niets hielp, nam ik „de Abdijsiroop en nu kwam de slijm „gemakkelijk los, hetgeen ray zeer „verlichtte. De hoest bedaarde, ik „kon weer wat slapen, zoodat ook „de vermoeidheid verdween. Myn „eetlust keerde terug en in wei- „nige dagen was ik nu totaal ge- „uezen." De De lieer L. DEKKER (volgene portrot). wordt door velen geroemd als een onmisbaar huismiddel bij influenza, hardnekkigen hoest, kinkhoest, bronchitis, catarh, heeschheid, keelpijn en asthma. Prijs per ilacon van 230 gram f 1. van 550 gram f2.—, van 1000 gram f 3.50. Eischt, rooden band met onze hand- teekening: L. I. AKKER, Rotterdam. Alom verkrijgbaar. pQF" Heerlijke Chocoladeletters 17 cent per ons. Prima Borstplaat per ons 9 cent. Fijnste Fondant-Borstplaat per ons 10 cent. Alle soorten Suikerbeestjes. Betere soorten 35 en 40 cent per 5 ons. Friesche Taai-Taai 22 en 24 ct. per 5 ons. SpOOrbanket I alken dag voreeh, per ont 10 c.nt, in >11. grootlan, Boterletters 'In «l" kwaliteit, p.r 5 ons 47) ent. Alle gewenschte letters kan men vooruit bestellen, men ontvangt ze op eiken opgegeven dag VERSCH. ad f0,40 per 5 ons. Zie Cl* etalages! Aanbevelend, ALBERT HEIüN. SIS vindt men in GROOTE KEUZE in het Eon piachtsortearing in lantasie an geborduurde Zakdoekjes, in lu» dooien. LETTER-OOEKJES van af 80 ennt p.r b.lf dozijn. FANTASIE-, HUISHOUD, an DIENSTBODESCHORTEN, OLACÉ-, NAPPA- •n TRICOTKANDSCHOENEH, LINNEN- «n TENNERIFEKLEEDJES an vard.r vele ARTIKELEN, geschikt voor cadeaux. y in dan meelt ultgebreiden zin. FANTASIE-, PIQUÉ-, A JOUR- nn FLANEL- OVERHEMDEN, look voor Jongnheeran naar maat.) BOORDEN an MANCHETTEN. Een prnchtealloctia HEERENDASSEN en ZELF- BINDERS. (Nlauwata daaalne). OLACÉHANDSCHOENEN MET WOL GEVOERD t 2.25. PARAPLUIES VAN AF f 2,00 tot I 7.S0. (Moderne Stokken). WOLLEN FANTA8IEVESTEN, AUTO SHAWL8, POCHETS, CACHENEZ an KRAASBESCHERMERS. GEKLEURDE ZAKDOEKEN, (WASCHECHT), f 2.S0 PER DOZIJN. f8" Zie de Étalages! De St. Nicolaasweek geopend tot 10 uur 's avonds. - Tal. 207.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2