Laatste berichten. Advertentiën. Heldersche Bestuurdersbond. Algemeene Vergadering op (morgen] Zondag 28 November, P.PLÜIJLAAR Do luitenant» ter zee lo kl. 3. 3. de VrlM, J. A. Brouwer en J.O.P.EeftlnckSchattenkork wordon tegen het einde dor volgende maand uit Oost-Indie terugverwacht. De luitenant» ter zee 2e kl. H. lndie terugverwacht. a HIe, J. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bllllton, thuier., vertx 28 Nor. van Coohln. Bawean, ultr., vertr. 21 Nov. van Saoz. Boetan, Ihulsr., pass 26 Nov. Porlm. Tlmor, ultr., paaa. 26 Nov. Oueaaant. Rotterdamseha Lloyd. Ka wi, thulsr., vertr. 21 Nov. van Port-Sald. Medan, van Marseille naar Norfolk,arrlv.8! Nov. to Huelva. Slndoro, ultr., vortr. 21 Nov. van Lissabon. Soerakarta, arrlv. 28 Nov. van Port-Sald te New- port-Newa. Tambora, arriv. 25 Nov. van Batavia tuR'dam. Besoekl, thuier., pass. 81 Nov. Porlm. Dell, ultr., pass. 24 Nov. Sagres. Goentoor, thulsr., vertr. 23No v. van 8abang. DJember, thulsr.. arrlv. 26 Nov. In „the Downa Monade, thuier., Is 21 No v. Ponlche gepaas. Mernuke, thulsr., is 21 Nov. Gibraltar gepass. Koninklijke Holiandiche Lloyd. Eemland, ultr., arriv. 26 No v. te Blo Janelro. Hollandla, thulsr., paaa. 21 Nov. Prawlepoint. Maasland, thularvertr. 26 Nov. van Bahia. Gelrla, ultr., la 25 Nov. Dungeneas gepaas. Kon. West-lndleche Maildienst, Jan van Nassau, arriv. 85 Nov. vanNew-Yorkte R'dam. Commewyne, thulsr., pass. 21 Nov. Dover. Colombia, vertr. 20 Nov. v.A'dam naar W.-Indifl, Prins Froderlk Hendrik, vertr. 21 Nov. van New- York naar W.-Indli5. Prins Willem I, arriv. 24 Nov. van Paramaribo te New-York. Haven ta Nleuwadlap. 25 Nov. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harllngen, Ned. s.s. „Min. Tak". 26 Nov. Idem van Harllngen naar Goole, Ned. s.s. „Noord-Hollana". MARKTBERICHTEN. Broek op Langendyk, 26 November. Prijzen: bloemkool fl0.40-19.80, 2e soort f4- r .1 - 1 „o 1- oa V 1 f 1 QA. Beverwijk, 26 Nov. 1916. Groenten. Andijvie f0.76-f 2.00p.lOOstnks, bloemkool le soort 1120-130.—, Idem 2e soort f7.00—110.--, ld. 8esoort 13.00-f6.- p.lOOstuks, komkomm. lo soort fO-OO-fOJJO, 2esoort f0.00- <0-, 8e soort fOOO-fO.— p. 100 st„ poene kool 5VC r 100 krop, savoye kool f2—f 8.- 0 per 100 K.G. spinazie L28-1XO ct. por *-'nn f7-f 12 '"LBO—2per mi U ct. por kist,"knolselderij f 2—f 0 per 10Ö, prei Idst, spinazie 0-0- ct. per ben, wortelen per 100 bos, spruiten f L60-2- per mand, raap- stelen f 0—fO.— nor 100 bos, boeronkool 36- Foc 'rob p' "dst, spil ?er 100 t itelen f- H ct. pet- - 6- f 12, radijs fO-fO per 100 bos. 8eldorlJ f l—13.— per 100 bos. Alkmaar, 26 Nov. 1916. KAAS. Fabriokskaas meikaas f-.-. Jongs kaas kl. fabriekskaas f72- a f-.-, kleine boerenkaas f7260, commissie fabriekskaas f—.-, oommls- sie boerenkaas f78.—, middelbare fabriekskaas f—middelbare boerenkaas f71.-. Aange voerd 102 stapels, wegende 176.790 k.g. Handel kleine goed. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 2179 H.L. Tarwe f 10.- a f1066, rogge f.—a fa-, gerst f0 - a fO.-,id.chev.flL-aflL65, haver l&SO a f 7.26. Bruine boonen flS.— a f26. f26a (27.-, rood mosUrdzaad f—splnazlea. f—blauwmaandxaad f—.00- 00, paar de boonen f 19.— a f2060, dtroenboonen (22— a f22-, duiven boonen f karwei*. (22- t .- geel mosterdzaad f rogge f2— ft f0.-. Erwten: groene f26.- a 22—grauwe f22— a 23 vale f-.— witte f— VISSCHERIJBERICHTEN. Hleuwedlep, 26 November. Aangebracht d«>r 10 korders: 80 stuka middel tong, por atukf 0.80, 10 atuks kleine tong, per stuk (080., 6 mand stortscbol, per mand f 10.—,a f12—,8mand kleine schol por mand f8.- a f7.-, 1 mand schar, per mand f4—, 20 November. Aangebracht door 2 korders: 2 mand kleine schol, per mand f7.—. Burgerlijke Stand van Heldar, Van 25 tot 26 Nov. ONDERTROUWD: J. van Zonen en R. v. d. Mey. GETROUWD: J. Ham en A. van de Poll. D. Heljblok en T. Molyn. J. Mulder en G. J. C. Karsman. P. Vervaart en C. M. P. Verschuren. J. J. Doornhaag en D. Verdries. O. S. Fasol en E. Koopman. BEVALLENH. C. Langerys geb. Kluit, d. A. Visser geb. Goedknecht, d. A. Steilberg geb. Smit, z. J. Vis ser geb. Kramer, d. G. P. van Tol geb. Bosma, d. A. E. C. BoelsumB geb. de Rave, d. OVERLEDEN: C. A. de Krujjf, 80 j. BINNENLAND. Oortogskrsdiet. Naar het Haagsch Correspondentie bureau verneemt, moet binnenkort wederom de indiening te verwachten zijn van een wetsvoorstel, waarbij opnieuw een buitengewoon oorloga- krediet wordt aangevraagd, ditmaal naar verluidt van 50 millioen gulden. Qszantichap bl] dan Paua. Be „Staatscourant" bevat de be noeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister In tijde lijke en bijzondere zending bij den Pauselljken Stoel van Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, Tweede-Kamerlid. De weldra te benoemen gezant in tijdelijk en bijzondere zending by den Pauselljken Stoel jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer behoort tot de meest begaafde leden der Katho- lleko Staatspartij in de Tweede Kamer. Op 2 Ootober 1867 te Arnhem ge boren, bezocht hij het Gymnasium te Nijmegen, promoveerde op 19 Decem ber 1892 in de rechtswetenschap aan de Rijks-Universiteit te Leiden en vestigde zich spoedig daarna als 'advocaat en procureur te Arnhem. In Juni 1901 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Nijmegen, welk district hy sedert dien onafgebroken ver tegenwoordigde. „H.blad". Vischvoorzlenlng. De reederlj van den IJmuider stoom trawler „Union" welke vaartuig Don derdag te LJmuiden aan do markt kwam, weigerde ten tweede male een gedeelte van de aangevoerde visch, welke in aanmerking kwam voor Regeeringvisch, als zoodanig af te staan. Echter werd bij beschikking van den Minister door de Zeevisch- vereeniging aldaar beslag gelegd op dit gedeelte vah de visch, door ge noemden stoomtrawler aangevoerd, welke aangewezon was voor Regee- rlngs visch. De reederü van den trawler „Union" is niet bij de Vereenigde Reed era van VtBscheravaartuJgen te LJmuiden aan gesloten. Vtrvilsohlng. Te Winschoten werd gisteren E. Kw., 15 November j.L ontslagen als deurwaarder bij het kantongerecht aldaar, na verhoor voor den rechter commissaris, naar het Huis van Bewaring overgebracht, verdacht van vervalsching van authentieke stukken. Ultvoarvarfaid van Haring. Met ingang van 26 November ia bij Kon. BesL de uitvoer van haring in eiken vorm verboden. („St.-Ct.") Nlauva verlofregeling. De inspecteur der infanterie heeft zich bereid verklaard om aan het instructie-kader, dat voor vast bij de depots geplaatst ia, eenige meerdere vrijheid te laten, doch wenscht de regeling niet aan de depot-comman danten over te laten, wat tot onge lijke behandeling en nieuwe klach ten aanleiding zou geven. Mitsdien wordt door den inspec teur, voornoomd, bepaald, dat de vergunning tot terugkeer op Maan dag voor de ongehuwden per eerste, voor de gehuwden per laatste ge legenheid voortaan voor zooveel de dienst bet zal gedoogen, tweemaal 's maands zal worden verleend. Uit breiding van het vry vervoer per spoor wordt in geen geval toegestaan. Voor de strafkamer te Dortmund hebben Donderdag twee Hollanders, Diederich Friederich W. en Gerhard H., terecht gestaan wegens hulp, aan een Franschen krijgsgevangene bij zijn pogingen tot ontvluchting ver leend. De krijgsgevangene kreeg van hen burgerkleeren en ontsnaptedaarin, doch werd weer gevangen genomen. W. werd vrijgesproken, H. veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Drtlgind gebrek aan zeeppoeder. In een onzer vorige nummers maak ten wy reeds gewag van een request, verzonden door de Vereeniging van stoomwasscherijen aan de ministers van Binnen- en Buiteolandsche Zaken en van Landbouw, waarin gewezen werd op het dreigend gebrek aan zeeppoeder als gevolg van het in Engeland uitgevaardigde uitvoerver bod van Sel de Soude. Tevens werd er op gewezen, dat de meeste zeep fabrikanten de aflevering van zeep poeder hebben moeten staken en dat verschillende stoomwasscherijen haar bedrijf zullen moeten stopzetten, in dien geen maatregelen getroffen worden. We hebben dienaangaande een ge sprek gehad met den directeur van een der grootste stoomwasscherijen hier ter stede, en wat deze odb me dedeelde, was niet bepaald bemoedi gend. Volgens geruchten zal de voor raad zeeppoeder binnen vier vijf weken uitgeput gerakeD. Of, wij, Amsterdammers, zullen fabelachtige prijzen voor ons gewasschen goed moeten betalen. Br is reeds een lading onderweg naar Nederland, maar hierop is door verschillende fabrikanten 6D bestuurders van waschinrichtingen beslag gelegd. Zij, die er niet in ge slaagd zIjd, een party te bemachtigen, zyn er dus leelyk aan toe. Te ver vangen is zeeppoeder al héél slecht. Men is nu eenmaal gewend om met zeeppoeder en niet om met gereed gemaakte zeep te wasscheD. Men verwacht uit Amerika een groote lading Sel de Soude, het nood zakelijke bestanddeel van zeeppoeder. Maar hierop zal natuurlijk 't eerst de hand worden gelegd door de groote Goudsche fabrikanten, die zeeppoeder vervaardigen. In normale tyden werd een prys van f3.75 voor de poeder gevraagd, Nu durft men zestig gulden vragen, Onder den druk der geruchten be treffende het onderweg zyn van eeD lading Sel de Soude is die prys gedaald tot f40. Onze zegsman noemde dit grof misbruik maken van de omstan digheden. Voor chloor, vroeger f 4.50, wordt thans negentig gulden govraagd. Het ergst zijn de bleekers er aan toe, die voor een matig loontje moeten werken. Zy zullen het eerst van allen genoodzaakt zijn, hun bedrijf stopte zetten. In verband met de hooge vrachten is men algemeen van oordeel, dat de komende party f 14 f 15 zal kosten dat is nog driemaal zooveel als de normale prys van vroeger. Zooals men dus ziet, zyn onmiddel- ïyke regeeriDgamaatregelen dringend noodzakeiyk, wil het bedrijf niet geheel of gedeelteHjk ten onder gaan, („Telegraaf'). D« meaee-verglftlglng. Het onderzoek door het Centraal Laboratorium te Utrecht, van de voedingsmiddelen door de soldaten van het dépót-bataljon te Alkmaar gebruikt op 18 en 21 November, heeft, naar wij vernemen, tot nog toe geen schadelijke bestanddeelen daarin kun nen aantoonen. Intusschen wordt het chemisch onderzoek nog verder voort gezet. (Alk. Ct.) De melkprijs. De Minister van Landbouw, NÖ' verheid en Handel heeft den burge meester van Alkmaar gemachtigd den prijs der melk te bepalen op 9 cents, voor de melkverkoopers, die haar weer mogen verkoopen 11 cents per liter. Deze pryzen gelden van heden af aan. In verband met deze vaststelling van den prys vergadert de vereeniging van melkveehouders gisteravond in het café „Het Paards hoofd", ter bespreking van de te nemen maatregelen. Aan da granzan. Men schrijft uit Zeeuwsch-Ylaande- ren aan „De Tijd": Zondagochtend is naby de kruising tramweg Belgische grens nab(j LJzen- dljke een Duitsche soldaat gevonden, vastgebrand aan den electrischen draad. De man schijnt met een stok een haas te hebben willen wegslaan, die aan den draad zat, is toen ge vallen en met z(jn bandon en zyn hoofd tegen den draad geraakt. Zijn vingers waren verkoold en ook zijn gelaat was verschroeid, maar de Duitsche grensbewakers verzekerden, dat h|j des middags nog leefde. Uit den toren te Watervliet, even over de grenzen, zijn 4 Belgische metselaars te voorschijn gekomen die zich daar vier weken hadden woten schuil te houden. Zy waren door de Duitschera gerequireerd om voor hen te werken maar hadden jeweigerd. Nu konden zy het niet anger uithouden en gaven zich in Godsnaam maar over. Zij verkeerden in jammeriyken toestand. PLAATSELIJK NIEUWS. Beroepsgeheim. Het Hoog Militair Gerechtshof deod uitspraak in de zaak tegen den heer C. M. B., officier van gezondheid le klasse, die by het Hof in appèl was gekomen van een tegen hem door den Krijgsraad te Willemsoord ge wezen vonnis, waarby hy was schul dig verklaard aan als officier in an dere gelegenhedén dan in eene af faire tegen den vyand, in de naby- heid van denzei ve, of in oorlogstijd op de brandwacht, in tijd van vrede en niet voor den vyand, lo. uitdruk- keiyk weigeren, 2o. opzettelyk na laten, de hem door zyn superieur gegeven order na te komen, beide feiten beschouwd als eene voortge zette handeling, en veroordeeld tot één dag militaire gevangenisstraf, ter zake dat hij belast met den ge neeskundigen dienst aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter", op den 31en Mei 1915 aan boord van dien bodem te "Vlissingen uitdrukkeiyk heeft ge weigerd en opzettelyk heeft nage laten te voldoen aan de hem, nameos zyn meerdere in rang, in dienst ge geven order om den commandant opgave te verstrekken van officieren, die aan een bepaalde ziekte hadden geleden. Mr. A. H. J. van den Biesen te Amsterdam was als verdediger op getreden. In de breed gemotiveerde sententie wordt overwogen, dat het ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen was verklaard en dat be klaagde zich had beroepen op zyn ambtseed als geneesheer, die hem tot geheimhouding verplicht, dat voor hem hier bestond overmacht, dat moet worden aangenomen dat de officieren, die zich onder zyn behan deling hadden gesteld, inderdaad waren zijne patiënten en de opgave mitsdien bestreek een terrein waarop de eed is geldend, dat door hem met grond op overmacht in den vorm van uit een conflict van rechtsplich ten voort vloeienden nood-toestand een beroep kon worden gedaan, om dat van hem, die geneeskundige was toen hy werd officier, en officier is geworden en heeft kunnen worden enkel omdat hy geneeskundige was, in redeiykhoid en ook rechtens niet mag worden gevorderd, dat hy aan zyn eed als geneeskundige te kort zou doen; Op deze gronden deed het Hof het veroordeelend vonnisvan den Krijgs raad te Willemsoord te niet, ver klaarde appellant niet strafbaar ter zake van het in het vonnis te zijnen laste «wetttig en overtuigend bewezen verklaarde feit en sprak hem vrij. Vervolgens deed het Hof uitspraak in de zaak tegen den officier van gezondheid le klasse, W. d. V., die door den krijgsraad te Willemsoord was vrijgesproken wijl hy op last van den commandant een lijst had ingediend, waarop vermeld was de naam van een officier met vermel ding van den aard van de bij bevonden ziekte. Als verdediger was opgetreden Mr. van Woelderen, die bevestiging van het vonnis vroeg, doch op andere gronden dan door den Krijgsraad waren aangevoerd. Het Hof overwoog daarbij o.m. dat de aangevoerde gronden niet geheel juist waren, dat een plicht tot ge heimhouding van hetgeen in de uil oefening van zyn dienst tot zyn kennis is gekomen voor een officier van gezondheid tegenover z|jn com mandant niet bestaat; dat integen deel onderscheidene bepalingen van dit reglement den officier Van gezond heid verplichten om aan don comman dant byzonderheden te openbareD omtrent hetgeen hpm bij de uitoefe ning van zijn ambt is geblekendat, waar bet ten laste van gedaagde be wezen feit ook niet by eenige andere wet of wettelijk voorschrift is straf baar gesteld, in het vonnis is aange nomen, dat het niet strafbaar is en gedaagde tertcht is vrygeBproken. Met verbetering der bewysvoering, als boven aangegeven, werd dit vry sprekend vonnis van den Krijgsraad, als juiBt aangegeven, bevestigd. Raadsoverzloht. Na een korte, niet onbelangrijke agenda, is de Raad Dinsdagavond aan de behandeling der begrooting be gonnen. Over die agenda eerat een onkel woord. Die korte voorafgaande agenda ken merkte zich door eene verkiezing, die verscheiden inwoners dezer ge meente verheugen zal. Wy bedoelen die van den heer Van Dalen tot gemeente-ontvangor. De heer Van Dalen is een populair man in onze stad en een geacht ambtenaar. De ontworpen verordening op de ar beidsbeurs werd, na korte discussie over twee verschillende lezingen, aan genomen volgens het ontwerp van B. en W. De heer Verstegen ver dedigde de opvattiDg van de soc. dem., dat de overheid zich by ge schillen niet hebbe te mengen in dezen strijd tusschen werkgever en werknemer, terwyi B. en W. en ook de Raad wilde, dat by werkstakinj of uitsluiting kennis gegeven wen aan den werkgever. Toen kwamen de algemeene schouwingen over de begrootiDg die uitteraard in het toeken stonden der dreigende belastingverhooging tenge volge van de hooge kolenprijzen. O, die algemeene beschouwingen! Wij bedoelen'met dezen uitroep niet, dat z|j zonder nut zouden tyn geweest, integendeel, ze waren interessant en leerzaam, alleen maar vermoeiend. Met prijzenswaardig geduld liet de voorzitter de debatten tot hun recht komen, greep niet in, liet den stroom vloeien. „En die stroom rees al meer en meer". Op een van soc. dem. rijde sis „mi nisterieel" gekarakteriseerde speech van den heer Grünwald volgde de heer Over de Linden met een vry onzinnig en heftig speecbje, waarvoor als eenige verontschuldiging moge gelden de invloed van den ouden dag. De heer Over de Linden richtte een heftigen aanval, van persooniyke antipathieën niet vrij, op de wethou ders De Ven en vooral op den heer Van Neck, wien hy notabene verweet gedurende den tijd na het overiyden van den heer Van Steyn salaris te genoten. Een dergelyk bot vieren van persoonlijke antipathieën is toch waarlyk al te mal, waar deze regeling by de wet bepaald is. De aangevallenen en de Raad legden de philippica van dezen mopperenden ouden heer naast zich neer. Overigens is den eersten avond felle kritiek geleverd van sociaal democratische zyde op de faits et gestes van het Dagelljksch Bestuur, waarnaast woorden van waardeering geuit werden aan het adres van den nieuwen burgemeester, die getoond net vaste hand te willen re- geeren en een open oog heeft voor de belangen der gemeente. De heer Verstegen besprak in zyn speech meer in het algemeen de sociaal-democratische gemeenteraads- politiek en stelde die tegenover die van ons huidig gemeentebestuur. Hy laakte het in dat bestuur, dat hy, van het begin der mobilisatie af, daarin niet had kunnen vinden de vaste leiding, de activiteit, die in die dagen noodig waren. Ver strekking van goedkoop brood, mili taire vergoedingen, dat alles raakte in verdrukking. Daartegen steekt gunstig af de houding van den Burgemeester, dien wy sinds korten tyd hebben: nu is er wèl eene vleeschvoorziening, een groente en vischregeling, en zyn de militaire vergoedingen verhoogd. Verder be toogde de heer Verstegen, dat by de wethouders de noodige kennis van zaken ontbrak; de wethouder onder wiens ressort den woningbouw hoort, wist er veel minder van dan de burgemeester, die hier kort is en zich moest inwerken in een hem vreemde materie. Ook van het belastiugvraag- stuk begrepen de heeren niets. Dit zyn enkele grepen uit het vele, dat de heer Verstegen te berde bracht, en voor den nuchteren lezer is er in die kritiek veel waars. Ook ten opzichte van de ateenkool-voorziening is de gevoerde politiek, naar'thans blykt, niet steeds de goede geweest. Maar er staat tegenover, zooals in zijn repliek de heer Van Neck op merkte, dat het achteraf gemakkeiyk critiseeren is, maar dat men er zelf maar eens voor moet staan. De heer Michels hield hierna een flnantieele rede, die haast voor een academische rede kon doorgaan. Zijn betoog was zeer zuiver gesteld eu logisch opgebouwd, en werd dan ook door den Raad onder volkomen stilte en met groote belangstelling aange hoord. Hy constateerde uit de be- grootingscyfers der laatste tien jaren, dat de thans gevoerde politiek zooals die ten opzichte der gasfabriek wordt gehandhaafd, verderfeiyk is voor de gemeente en voor het bed-ryf als zoo danig. „We zijn bezig onze eigen bedryven op te eten", concludeerde hy. Allereerst betoogde de heer Michels, dat het geen goede politiek is de ontvangsten voor een groot deel te willen halen uit de bedrijfa-uitkee- ringen. Immers, daardoor wordt wel iswaar de belasting laag gehouden, maar op een andere wyze betaalt de verbruiker het geld, dat töch in de gemeentekas moet vloeien, op welke wijze dan ook. Hij betaalt dat langs den indirecten weg en de lezer weet dat dit beginsel door de sociaal democraten principieel verworpen wordt. Nu is de vraag,aldus de heer Michels: kon de gemeente wel 3ndere? O zoo, werd er geroepen, alsof de interrumpant op die erkenning had zitten wachten. Neen, de gemeente kan thans niet anderser heerscht een erge noodstand, maar toch had men, volgens den heer Michels, die bedrijfsuitkeering wel eenigszins kun nen temperen. Want de voorbeelden, die hy mededeelde, toonden aan, dat deze bedryfsuitkeeringen inderdaad op ongehoorde mate waren gestegen; ieder extra winstje van gasfabriek en waterleiding werd met gretige grypvingers der gemeente in ont vangst genomen, ja, het was zóó erg zeide de heer Michels, dat zy zelfs reeds bij vooruitbetaling de begrootte eentwaalfden der nog te maken winst in ontvaDgstnam. Het gevolg hiervan was, dat de gasfabriek nimmer geld heeft en telkens voor haar kasgeld tydelijke leeningen moet aangaan. Inplaats dus van rente te kweeken, moet zy zelf rente betalen wy eten het bedrijf op. Want dat kan zoo niet blijven. Zoo kwam de heer Michels er toe een drietal wegen aan te wijzen om uit dit moeras te komen. Deze zijn de voorgestelde belasting-verhooging van f 50.000.-, 'de indiening der begrooting met een tekort en ten slotte eene leening van het Rijk, waaruit een reserve-fonds kan wor den gevormd, om alle oorlogsuitga ven te bestrijden. Dit laatste bepleitte de heer Michels verder op gronden, die de lezer in het raadsverslag kan vinden. De heer De Geus, die met be langstelling naar deze redevoeringen had geluisterd, zeide, by de replie ken, dat hy daar nu eens princi pieel op in wilde gaan. Echter kon spr. de rede, vooral van den heer Michels, niet maar zoo a bout por- tant beantwoorden en vroeg daarom verdaging tot den volgenden avond. Deze zeer verstandige en alleszins begrypeiyke opmerking vond gereede instemming en zoo gingen wy dien eersten avoDd naar huis. Vermelden wij torloopB nog, dat de Burgemee ster op verschillende opmerkingen van de sprekers geantwoord had en dat obk de beide andere wethouders even op de zaak ingingen. De lezer vindt dit alles in het verslag. Maar den volgenden avond begon de heer de Geus met het voorlezen van een uitvoerige verdediging. De spreker was zoo vriendelijk die op. ods verzook voor ons blad af te Btaan evenals trouwens de hee ren Over de Linden en Grünwald hun redevoeringen aan ons afston den zoodat wy die uitvoeriger dan gewooDiyk konden opnemen. Nu heeft die verdediging, hoe in teressant ook op zichzelf, eene eigen aardigheid: zij gaat nergens princi pieel op in. Terwyi juist de bedoe ling van deze verdediging wasprin cipieel het door de beide vertegen woordigers der arbeiders party ge sprokene te weerleggen. Nu zeide de heer de Geus, dat hem de tijd daar voor 24 uur tekort was, dat hy slechts heel enkele dingen kon bespreken en de rest zou laten zwemmen. Zoodat dan ook de heer Verstegen kon constateeren, dat de repliek hem al heel gemakkeiyk werd gemaakt. Het zakelijke dat de heer de Geus weerlegd heeft en waarin dan ook wel het principieele naar voren komt, behoeven wij hier niet te herhalen en kunnen den daarvoor naar het verslag ver- wyzen. Maar dat waren slechts de kleinigheden. De strekking van de beide betoogen im Grossen und Ganzen, èn de scherpe kritiek op het beleid van het College èn de finan- cieele politiek werden onaangeroerd gelaten. Trouwens, de heer de Geus voelde dat zelf ook, waar hy begon met de opmerking, dat men, nu in de afdeelingen geen algemeene beschou wingen waren gehouden, men een gedocumenteerde en principieele rede niet wel van hem verwachten kon. Daar de Voorzitter toezegging heeft gedaan, dat deze het volgend jaar wèl zullen worden gehouden, mogen wy alsdan een zoodanig betoog met eenigen grond verwachten. De heer De Geus had nog eenige cyfers byeengezocht om daarmede de sterke styging der belastingen te be- wyzen, en de financieele politiek, die gevoerd was tegenover de kritiek van den heer Michels, te verdedigen. Zoo toonde h(j met cijfers aan, dat de verschillende posten der begroo tingen in de laatste jaren op schrik barende wyze waren toegenomen en daarin de winsten der bedrijven wa ren verdwenen, en dat men hierin niet had kunnen voorzien uit eene verhooging der directe belastingen, zoodat, ware er uit de bedryven geen winst gehaald, men al die zaken, waarvoor die bedragen waren besteed, niet had kunnen verrichten. Maar dit zou de heer Michels ook niet ontkend hebben, het bewijst echter niets tegen het betoog als zoodanig, dat n.1. de huidige financieele politiek verkeerd is en de gemeente haar eigen bedryven opeet. Dat is onze meening en vrij gelooven, dat de li het by ernstig nadenken daarmee eens zal zyn. Een politiek, die geen reserve-kapitaal kweekt uit de winsten van een bedryf, is altijd verkeerd, ook al heeft men een financieelen noodstand. Toen nu ook de heer Biersteker aan het woord kwam om te replicee reD, verplaatste zich weldra de strijd op min of meer politiek terrein. Want inmiddels was ook de heer Adriaanse aan het woord geweest om in een kort speechje wat zalf te strooien op de wonden door de heeren Verstegen en Michels geslagen in de boezems van het D. B. En de heer Biersteker profiteerde van de gelegenheid, dat de heer Verstegen zich had laten ontvallen „onze vrienden van rechts" en merkte op: „de heer Adriaanse is daar zoo lekker- mee, dat hy er niets aan toevoegt. Als ik over die samenwerking tusschen rechts en de sociaal-democraten nadenk, zoo ging de heer Biersteker voort, dan vraag ik me wel eens af Waarop hem de ondeugende heer Verstegen in de rede viel met de op merking: Wat kan daar achter ste ken Waarop ze allemaal begonnen te lachen. Ook deze heer kwam met cijfers aandragen om den heer Michels omtegooien en te betoogen dat bet winstcyfer uit de gasfabriek niet zóó groot is als deze heer wilde doen voor komen, en betoogde verder dat het middel van den heer Michels een sprong is in 't duister, daar er geen enkel wettelyk recht is dat het Rijk verplicht bytespringen waar nood is. Deze spr. wilde geene belastingver- booging, maar de middelen ter dek king uit de begrootlhg zelve halen. Wy zullen over de replieken maar niets meer vermelden. De belangstel lende lezer vindt ze in ons verslag uitvoerig. Ook zullen wy niet ver melden tot welke vriendeiykheden de debatten tenslotte leidden, hoe zeer wy ook in de verzoeking komen om de „raoeraspolitiek" van rechts die de heer Biersteker ter sprake bracht te vergeiyken met de klassieke uitdrukking in der vrijzinnigen jong ste strooibiljet „looden pijpen samen deelen" door den heer Adriaanse met beminnenswaardigen glimlach tegen den Voorzitter gelanceerd. Deze laatste heer Adriaanse eindigde met de merkwaardige woorden „het standpunt van de s.d.a.p. is het zui verste dat men innemen kan". Over de artikelen kunnen wy kort zyD, te eerder, daar de lezer al zoo veel begrootingsdebatten geslikt heeft. Wy zullen er slechts uit ver melden, dat de sociaaldemocraten er in slaagden, zy het niet dan na eenigen str|jd, de kwestie van den duurte-toeslag weder in het debat te brengen. Den vorigen keer was die afgestemd, maar hadden de soc. dem. gezegd er thans op terug te zullen komen. Het voorstel werd verworpen. Het eigenaardig geval deed zich voor dat de pennigmeester van het Steuncomité er tegen was, dat hem een subsidie verleend werd uit de gemeentekas. Maar men kan dit ook in het verslag vindén en dan zal het wel blijken, dat de omstandighe den, waarin dit plaatseiyk Steunco! mite verkeert, het vooralsnog moge lijk maken een dergeiyke houding aan beurtenis als een loopond vuurtje door de gemeente is verspreid, dan komen mannen en vrouwen en kin deren uit allerlei wyken om het le gertje van belangstellenden te ver- grooten. Dinsdagavond was het ook weer druk en gezellig en honderden haal- hun hart op. Krioelende massa's gingen van 't Westplein mee en aan de Kerkgracht, waar de muziek al spoedig zich liet hooren, werd het weldra vroolyk en luidruchtig. Men zong, men danste, men sprong van uitgelatenheid op de maten. Arm aan arm trokken jongens en meiden voorop en die brulden het soms uit en gierden van pret. Men moet al nurksch van aard zijn, om zich te ergeren aan hun vermaak, maar ruwe en baldadige zeden kunnen de genoegens ontsie ren en daarvan zagen-we een staaltje voor de Postbrug. Jonge mannen die wat te diep in het bierglas hadden gekeken,-kwamen in het gedrang in botsing met een arm tenger vrouwtje. De stakkert kwam te vallen en schreeuwd (het uit van angst in haar benarden toestand. Er ontstond even paniek on enkele dames werk ten geducht met vuisten en elle bogen om wat ruimte te houden en zoodoende het slachtoffer op den grond gelegenheid te geven weer behoorlyk op te staan. Doch dat'gaf niets, 't Was alom een woest en vreeselyk geraas van helsch stem- menlawaai. En op de meest onbe schaamde manier drongen menschen in de kracht van hun leven voor waarts en eerst toen de joelende troep in warreling voorbij was, werd door eenige kalme wandelaars met bezorgde blikken omgezien naar do vrouw, die jammerlijk te keer ging en klaagde over pijn in de borst, omdat ze zoo maar over haar lichaam hadden geloopen. Door een paar menschen, die met smart en afkeer van het voorge vallene hoorden, werd het vrouwtje onder den arm genomen en naar huis gebracht. Het restant van de begrooting het is nog een groot kliekje komt Vrydagavond. Dan is de Raad vier avonden bezig geweest. Esn ruw taonatltjt. De taptoe lokt alt|jd heel wat volk op de been, daar gaat niets van af. Ouze marinemuziek verschaft b|j zoo'n populaire gelegenheid veel ge not, zij brengt ontegenzegiyk overal een opgewekte stemming en zorgt volop voor vreugde in 't leven onder het publiek dat er aan deelneemt. Wanneer bet nieuwtje van deze ge DE OORLOG. De algemeene toestand. Op het Servische gevechtsterrein is een overgangs-periode ingetreden. De strijd tegen de Serviërs kan voors hands alB in hun nadeel beslist wor den beschouwd. Wat er van het leger over is, is het land uitgejaagd. lotus schen zyn de Oostenrijkers by Sienitsa ook Montenegro van het Noordoosten binnengedrongen en dat ook dit land door de centralen zal .worden bezet, begint waarschijnlijk te worden. Het wordt meer en meer omsingeld. Nu wordt langzamerhand de dacht verplaatst naar het krygsbedryf van de entente bondgenooten in hot Zuiden van Servie en Griekenland, dat zou moeten dienen om Serviö te helpen en de door de Duitschera verkregen verbinding met Konstan- tinopel te verbreken. Als wy het goed begrypeD, dan heeft de „vriendschappelijke" druk van de entente op Griekenland tot dit resultaat geleid, dat Griekenland zyn troepen terugtrekt uit het gebied waar de entente tegen de centralen wil vechten, en geld krijgt. Met andere woorden het staat een gedeelte van zyn grondgebied tijdelijk als arena af. In zoover een goede oplossing, dat Griekenland er zich nu ook buiten kan houden, als de troepen der entente soms klop kry'gen en de centralen hen op Grieksch gebied mochten vol gen. Dat gebeurt dan allemaal in het afgehuurde arena. - Of Roemenie op dergelijke wyze een gangetje vrij gaat maken voor de Russen? Men kan er nog niets van zeggen. Op de hoogvlakte van Doberdo en in Goerz houden de Oostemykers het nog. Goerz zonder die hoogvlakte heeft geen waarde en met de Doberdo vlakte valt ook Goerz. De Italianen dringen hier echter meer en meer op. Z|j z|jn waarschijDiyk versterkt met troepen uit Tyrol, waar in ver band met den winter het krygsbe dryf eenigszins tot stilstand is geko men. Het is de vraag of de Oosten- rykers zich nog lang zullen kunnen handhaven, als zij geen versterkin gen krijgen. („N. R. Ct."). Van het Westelijk front. Par|js, 26 November. Officieel be richt van vanmiddag: Vannacht is het op 't Fransche front rustig geweest. In de Vogezen is overvloedig sneeuw gevallen, vooral in de streken van Fecht en Thur. Van het Oostelijk front. Weenen, 26 November. Officieel bericht uit het hoofdkwartier: Geen gebeurtenissen van Van het Zuidelijk front. Weenen, 26 November. Officieel bericht uit het hoofdkwartierIn het gebied van Görz is de toestand onveranderd gebleven. De hevige gevechten duren voort. Herhaalde aanvallen van den vijand tegeD den sector van Oslavia zijn mislukt. Op de noordelyke helilng van den Monte San Michele was het gevecht van nacht nog gaande. Een aanval op den top van dezen berg is door ons vuur in de kiem verstiktaanvallen tegen den sector van San Martino z|jn afgeslagen. Hoe duidelijker den Italianen blijkt, dat ook hun jongste offensief nutte loos is, boe meer zware bommen en handgranaten zy in Górz werpen. Deze stad wordt nu stelselmatig in puin geschotendagelijks stygt het aantal afgebrande en vernielde huizen en kerken. De totdusver aan gebou wen aangerichte schade bedraagt ongeveer 25 millioen kronen, de schade aan particulier eigendom en verzamelingen van kunstwerken is niet te schatten. Van hat SarvIsDhe front. Weenen, 26 November. Officieel bericht uit het hoofdkwartier: De aan de boven-Drlna vechtende troepen hebben den v|Jand over Gelesenden Kerara-zadel geworpen en Tsapries genomen. Ook op den Giljewa. ten Z.W. vaD Sjonitso, zijn de Montene- grijoen door onze bataljons terugge worpen. Ten Zuiden van Nowipazar bestij gen onze kolonnes de Mekra Planina. Ten Z.W. van Mitrowitsa verdrijven wij de Servischo achterhoede. Het Merelveld is geheel in het bezit der bondgenooten. Van het Russisch-Turksche front. Konstantinopel, 26 November. Offi cieel. Op h6t Kaukasische front is niets van belang gebeurd. St. Petersburg, 26 November. Offi cieel bericht: Geen verandering. Griekenland en de Entente. BerlijD, 26 November. Het bericht uit Saloniki aan de Daily Telr-graph, dat de koning van Griekenland ge neigd is het leger te demobiliseeron, wordt te Beriyn op grond van daar ontvangen betrouwbare berichten be twijfeld. UIT DEN OMTREK. Texel, 26 Nov. Gisteren slaagde voor het examen vrije en ordeoefeningen, te Amster dam, mej. C. C. A. Koorn, leerlinge van de byz. Normaalschool, alhier. Dat het vee dit jaar buitengewoon duur is mag men algemeen bekend achten. Sommige uitgekeusde dieren werden zelfs met buitensporige prij zen betaald. Zoo verkocht een ODzer veefokkers twee in dit jaar geboren ramlammeren, voor het fabelachtig bedrag van f100. Door hef kiscollege der Ned. Herv. Gem. te Oudeschild, zijn herkozen tot onderling on diakeu dier ge meente, de periodiek aftredende hee ren W. Jz. Veen en G. Kuiper, Cz. Wegens de vele sneeuw, welke gisteren gevallen is moest nu ook 't laatste rundvee dat nog in de weiden graasde, gestald worden. Tengevolge het vele gras in de weiden, bleef hel rundvee dit jaar veel langer buiten dan gewoonlijk. AGENDA. zondor woning. 2. De Zusters. Cinema Palave, Binnenhaven. 2 Hoofd nummers 1. Le Gier en de Duif. 2. Cyrano de Bergérac. Eerste Heldersche Bioscoop, Kanaal wog 112. Hoofdnummer: Duivelsoog. Bioscoop Tavenu, Spoorgracht. 2 Hoofd nummers: 1. Eeuwige duisternis. 3. Do geheimen van de He/gelgroeve. 87 Nov, ^Kunst aan 't Volk". Concert In Casino, 27*Nov. Dansc'l. „Feodora". Bal-Masquó InTivoli. 29 Nov. „Helder'sMannenkoor", Concert, Casino. 8 uur. 1 Dtc. _De toffe Jongens van h6t 7e", in Casino, 8 uur. „Nieuw Malthuslaansche Boud", Open bare Cursusvergadering in Tlvoli half 6. D. HEIJBLOK en C. MOLiJN die mede namens wederzljdsche fa milie hartelijk dank zeggen voor de betoonde belangstelling. Helder, 25 Nov. 1915. Heden overleed, na een lang durig lijden, in don ouderdom van ruim 78 jaar, onze geliefde Pleegmoeder, Zuster, Behuwd zuster en Tante, Mevrouw JOHANNA BEÉRTRUIDA DAMMAN- VAN DER STAAL, Weduwe van den Heer j. damman. Namens Pleegkinderen en Familie, Rotterdam, P. van deb Staal. Helder, A. G. van deb Staal. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Dinsdag n.m. één uur. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Hieimede betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele biyken van belangstelling en hulp, by de ziekte en het overiyden van onze geliefde Moeder, Zuster en Behuwdzuster, Mejuffrouw de Wed. H. OUT-ROMIJN, ondervonden. In het bijzonder aan den WelEdel Zeergeleerden Heer Dr. en Mejufft. de Wed. Schoe. Namens Kinderen eit verdere Familie. 's morgens 11 uur precies, in „Helders Marinegebouw". Aller opkomst noodzakelijk. N.B. Voor deze vergadering worden BEEN convocatie's gezonden. Zegt het voort! REKENINGEN EN VORDE- RINGEN WORDEN INGE WACHT VAN DEN HEER WESTSTRAAT 100 BINNENHAVEN 81 Mevr. LOUWERSE, Anberpurk 19, vraagt een flinke Dag-Dienstbode. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur. Terstoud gevraagd een nette Dag-Dienstbode. Adres: Dfikstraat 11. Gevraagd een net Meisje, voor hulp in de huishouding. AdresVan Galenstraat 63.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 6