HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna EerstegBlad. No. 4560 DINSDAG 30 NOVEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 ,t 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Versohijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlön van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent Elke regel meer 8 ot Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 oent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groots letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bowljs-axemplaar 2$ cent De Nederlandsehe Boerenstand In oorlogstijd. Overal in den lande hoort men tegenwoordig gewagen van de reus achtige winsten, die de Nederlandsehe land- en tuinbouwers dit jaar maken. In bladen van verschillende richting, op vergaderingen, in particuliere ge sprekken klinkt het telkens weer, hoe de boeren op 't oogenblik feite lijk de eenigen zijn, die leven te mid den van overvloed,, terwijl de rest van de burgerij hongersnoodsprljzen moet betalen. De meest fantastische verhalen doen daarbij de ronde, verhalen waar omtrent iemand met een greintje gezond verstand direct kan zeggen, dat het vertelde te dwaas is om los te ioopen. Of waar ergens ter wereld zou een boer worden gevonden, dte in dit jaar reusachtige winst behaald hebbende, naar zijn landheer ging en hem drie jaar huur vooruit betaalde, zooals onlangs in een der bladen werd verkondigd? En toch worden zulke en andere dwaasheden in de pers gelanceerd en vinden geloof ook bij een goed deel der Nederlandsehe burgerij, bij wie zich langzamerhand een gevoel van wrok tegen den evengoed al niet te best bekend staanden Nederlandschen boer begint te openbaren. Klaarblij kelijk wordt in dezen drukkenden tijd omgezien naar een zondenbok en als zoodanig moet nu de boer dienen. Men schildert hem 't liefst af als een monster van inhaligheid, levende 74jn leven van genoegzaamheid ter wijl de burgerij door hem wordt uit gebuit. Hij is het verpersoonlijkt egoïsme en offervaardigheid is hem te eenenmale vreemd. In een verga dering van de S.D.A.P. werd ver kondigd, dat de boeren met behulp van de Regeering zulke oorlogswin sten hebben behaald, dat zü „bulken van de lol, nog harder dan hun vee in de weidel" Ieder krantlezer kan dit verder zelf aanvullen, maar omdat ook in onze gemeente meer en meer wordt gesproken over de boeren en hun reusachtige verdienste achten we het noodig de zaak ook eens van een andere zijde te bezien. Inhaligheid wordt den boerverwe ten als hij den hoogsten prijs voor zijn waren tracht te bedingen. Maar eilieve, wie onzer zou in zoo'n geval dat niet doen Zou men dan waarlijk van den boer verlangen, dat hij in dien hem voor zyn producten een zeker bedrag wordt geboden, daarvan uit eigener beweging een deel liet vallen en maaktedat de extra winst vloeide in den zak van den handelaar? Gebrek aan offervaardigheid? Evenals ieder heeft ook de boeren stand offers gebracht, brengt ze weg alle dagen niet zoo weinige ook en zonder morren 1 Toen in Augustus van dit jaar een uitvoerverbod van groenten dreigde, wat een ramp zou zijn goweest voor den ganschen tuinbouwstand, waren dadelijk de producenten bereid 40% van hetgeen op de veilingen werd aan gevoerd voor binnenlandsch gebruik beschikbaar te houden tegen gemid delde prijzen. Toch waren dit jaar de veilingprijzen volstrekt niet abnormaal hoog, zelfs lager dan die in het droge jaar 1011. De aardappelprijzen zyn dit jaar stellig niet hooger dan vorige jaren, maar indien de grenzen zouden wor den geopond, zou meu zien hoeveel duurder ze werden, alzoo een niet geringe winstderving, die de boer lfldt. Varkens, jong vee, paarden, rogge, kool enz. zouden zeniet ontzaggelijk in prijs stijgen indien ze naar't buiten land mochten worden uitgevoerd? De kaasboeren laten 40% van de hoeveelheid tegen een door de Re- geering bepaalden prijs voor den blnnenlandschen consument. Als we nu aannemen, dat 'de gemiddelde kaasprjjs f 60 per 100 pond is, ter wijl de Regeeringsprijs f 37 bedraagt, dan offert de Nederlandsehe kaasboer per 100 pond niet minder dan f 13 per 100 pond voor zijn medeburgers. Ja dat moest het eigenlijk zijn, maar de werkelijkheid leert anders. Immers van het quantum Edammer kaas wordt gemiddeld niet meer dan 6% in ons eigen land gebruikt en zoo hadden de exporteurs gelegenheid om ds 86% met een zoet winstje van de hand te doen. Boter geldt voor 't buitenland f 1.40 11.50, maar de 60%, die in ons land blijven, moet worden betaald met f 0.77'. Melk, die als ze voor de ka&smaking wordt gebruikt, f 0.14 per liter op brengt bieden de boeren voor de bur gers van onze gemeente aan tegen den prijs van f 0.09 per liter. In durft men dit wetende, nog spreken van gebrek aan offervaardig heid? Maar er is meer. In het stellen van maximumprijzen schuilt een zekere onbillijkheid, een onbillikheid, die zou vervallen indien ook minimumprijzen bestonden, maar wie heeft daarvan ooit gehoord, wie zou er van willen hooren Hoe lager prijzen, hoe beter, zegt het publiek en het heeft van zijn kant gelijk, mits het dan ook zoo eerlijk zij den boer gelijk te geven, als hij de hoogste opbrengsten zoekt En slechte tijden hebben c boeren ook gekend! Toen r.o-z \obr luttele jaren het Koegras een woestijn gold en de boe ren niet dan met groote moeite zich staande wisten te houden, toen de een na den anderzijn kapitaaltje zag" wegsmelten, wie, vragen wij, wie^verhief toen zijn stem tejhunnen Toenjde'kaaspryzen'niet veel hooger liepen dan 19 a 20 gld., toen mond en klauwzeer den veestapel teister den en de melkopbrengst deden dalen, wie uit het publiek drong aan op hulp voor den boerenstand? g-Toen in 1912 de groenteprijzen ongekend laag waren, wie was toen bekommerd over den tuinder, die niet wist hoe zijn pacht bij elkaar te krijgen, wie drong toen aan op vaststelling van minimum-prijzeD, op^ dat de menschen in hun bedrijfje konden blijven? Toen in 1913 de Beverwijker-tuin- ders de aardbeien op 't land moesten laten verrotten omdat ze het pluk- loon niet opbrachten, wie sprak toen van prljaverhooging? Toen de Langedy kers jaren hadden, dat de kool niets waard was of de uien als waardeloos goed in de sloot konden werpen, had het publiek toen medelijden met hen? Neen, met een gerust hart at de Nederlandsehe burger zijn aardbeien, profiteerde van de lage kaasprijzen, kocht goedkoope kool of uien en dacht niet aan den voortbrenger, voor wien de toekomst vaak heel donker scheen. En nu, nu de prijzen in de hoogte zjjn gegaan en de boeren ongetwijfeld een goed jaar maken, spreekt men van reuzenwinsten, die men hen liefst zoo gauw mogelijk afhandig zag maken. Toch zijn die winsten niet zoo groot als menigeen ze in de werke lijkheid voorstelt. Loonen, pachten, renten, zaaizaad, voedermiddelen en vooral de kunst- mestprijzen zijn gestegen en juist dat totaal gemis aan kunstmest kan voor onzen polder wel eens leelijke gevolgen hebben. Immers de hooge prijzen schrikken af en maken, dat minder zwaar wordt gemest, ja, waar de kunstmest niet voorhanden is, wordt ze heel niet uitgostrooid en dat is vooral voor Koegras een ramp, want onze zandgrond kan niet zonder minerale meststoffen. Dit jaar reeds was het "ig gevolg van minder zware bemesting op verschillende perceelen te constateeren in opbrengst en kwa liteit en waar het in 1916 met de kunstmestvoorziening niet beter maar eer slechter zal zyn, valt hieruit met zekerheid te voorspellen, dat de zullen verminderen en de kwaliteit van 't land achteruit zal i. En om dat euvel te verhelpen zal de boer als de tijden weer nor maal zijn, dieper in de beurs moeten tasten en is 't een geluk te achten, dat hij daartoe door een goed jaar in staat is. Op de productiviteit van den bodem steunt toch mede de volkswelvaart. Zie, daar zijn velen in de steden, die totaal onbekend zjjn met de boe ren en hun bedrijf, iets wat hun moeilijk euvel kan worden geduid maar men zij voorzichtig in zijn be weringen en oórdeele niet, dan na grondig onderzoek. En als dat wordt gedaan zijn wij er zeker van, dat men tot de ervaring komt, hoe er over den Nederlandschen land- en tuinbouwer vaak hoogst onbillijk wordt geoordeeld in dezen oorlogstijd. Koegras. j. de Vbibs. DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 26,27 en 28 November. Van het West el.ijk tront. De telegrammen van 26 en 27 dezer melden van weerszijden, dat de toestand onveranderd bleef. Een be richt van 28 Nov. uit Berlijn maakt melding van een „gelukkige" ont ploffing in de streek van Neuville (tusschen Atrecht en Lens) en het bezetten van een in den grond gesla gen „trechter", hetgeen-van Pransche zijde wordt bevestigd. Van het Qostelijk front. Het Russische legerbericht van den 26sten geeft aan, dat de gevechten om de hofstede bij Bersemünde den geheelen dag voortduurden, zonder voor een der partijen eenig voordeel op te leveren. Ten N. van Widra werd een bosch door de Russen bezet Tusschen Rowono en Luck, ten W. van Oeycka werd een offensieve beweging der Duitschers tot staan gebracht. Eveneens mislukte dit bij Janowka |(N.O. van Buczacz). Op de overige deelen van het front b' het rusitg. In de mededeeling van den27sten wordt gezegd dat de dag rustig voorbijging. Alleen bij het SwenteD- meer deden de Duitschers een poging om de verloren loopgraven te her nemen. De aanval werd afgeslagen. Het Duitflche legerbericht meldt dat de toestand onveranderd is. De berichten uit Weenen en Berlijn van 27 en. 28 dezer melden niet anders, dan dat een vijandelijk vlieg tuig is neergMchetsn. Van het Zuidelijk front. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld dat een aanval der Oosten rijkers op de stellingen op den Monte Sief en in het Consei-dal afgeslagen werd. N.W. van Görz werden de ge vechten voortgezet. De Italianen kon den zich in alle veroverde stellingen handhaven. fiia'a Op het Karstplateau werden de gevechten met verbittering voortge zet. Op de noordelijke helling van den San Michele werden de heuvel kammen bij overrompeling door de Oostenrijkers genomen. Door een tegenaanval werden zij evenwel weder hernomen. Datum 27 Nov. wordt gemeld dat de Italianen bij een aanval op den Mrzli 210 man gevangen namen. N.W. 'van Görz werden de gevechten voort gezet. Hier werden 80 man, en op het Karstplateau 89 man gevangen Oostenrljksche, zoowel als Italiaan sche öerichten melden het afslaan van aanvallen op den Col di Lana. Wie of er baas was op den top was uit de verschillende berichten niet op to maken. Van Oostenrjjksche zijde wordt gemeld dat de Italianen op den helling genesteld zijn, doch dat de top die korten tijd in handen der Italianen was door de Oosten rijkers bezet was. Wat het Sief-Sattel betreft, ook deze hoogte is in Oosten- rijksche handen, terwijl de Italianen melden, dat een aanval op hun stellingen op die hoogte werd afgesla gen. Heel veel duidelijker maakt het Oostenrijksche bericht de situatie dus niet. Uit Weenen werd verder den 27en gemeld De bedrijvigheid van de Italiaan sche artillerie en de vijandelijke aan vallen strekten zich gisteren over het geheele front in de kuststreek uit. De aanvallen op onze stellingen op Mrzli Vrh en ten Z. van dezen berg zijn deels in handgemeen deels voor de versperringen onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Voor het bruggehoofd van Tolmein heeft onze artillerie elke aan valspoging onderdrukt. Bij Plawa hebben de Italianen ook te vergeefs aangevallen. Het heftigst waren de gevechten aan het bruggehoofd bij Görz en by Oslavia. De stad Görz wordt voortdurend onder zwaar geschutvuur genomen. In den sector van de Dobcrdo-hoog- vlakte is een gevecht op de noorde lijke helling van den Monte San Michele geëindigd met algeheele hand having van ons front. Terwijl een telegram van den 28en zegt: De Italianen hebben bun offensief langs het geheele front van het Kust land voortgezet. Hun inspanning, die als altijd vergeefsch was, kostte hun gisteren bizonder groote verliezen. Het zwaarst was de strijd aan het Görzer bruggehoofd, waar de vijand door voortdurend met telkens versche troepen aan te vallen, vooral bij Oslaviga en langs den straatweg, trachtte door te breken. Een korten tijd was de top ten N.W. van de plaats in zijn hand. Na een hevig vuur van onze artillerie, heroverden onze troepen alle oorspronkelijke schansen stormenderhand. De grond vóór het bruggehoofd ligt met lijken van de vijanden bedekt. 'J Oslaviga alleen liggen er meer dan duizend. Aan den rand van de hoogvlakte van Doberdo bepaalden de Italianen zich tot een aanval ten Z.W. van San Martino, die werd afgeslagen. Even vruchteloos waren alle aan vallen in het Noordelijk deel van de Izonzo; zoo bü Zagora en Plawa, tegen verschillende punten van het Tolmeiner bruggehoofd, te Mrzli Vrh, waar 400 dooden vóór ons front lagen, en op de Vroio-stelling. Do toestand is dus onveranderd. Het Izonzo-front is vast in de handen onzer troepen. Van het Servische front. Van OostenrijkBche zijde werd den 27 Nov. gemeld: Op de Soeha Planina, t. W. van van Mitrawitsa, hebben onze troepen de Serviërs tegen de Montenegryn- sche grens teruggeworpen. Het aantal gevangenen neemt van urn- tot uur toe. In Mitrowitsa zijn sedert de inneming van de stad 11,000 Servische soldaten en 3500 dienst plichtige burgers binnengebracht. Bij Pritstina zijn weer 800 man krijgs gevangenen gemaakt. Ook ver achter het front der legers wordt op vele verBtroode manschappen de hand gelegd. Terwijl een telegram van 28 Nov. uit Weenen zegt: De aan de noordelijke grens van Montenegro strijdende Oostenryksch- Hongaarsche troepen hebben den vijaud over het Metalkazadel ge worpen. Ook het grensgebied van Celebic is gezuiverd. De Bulgaren hebben den Coles Brdo, ten Z.W. van Prinstina, en de hoogten ten W. van Ferizowits bezet. Bovendien wordt van Dultsche zijde den 28n uit Berlijn geseind: De vervolging van den vijand wordt voortgezet. Ten zuidwesten van Mitrowitsa is Rudnik bezet. Meer dan 2700 gevan genen vielen in onze handeD. Met de vlucht van de karige over blijfselen van het Servische leger in bat Albaneesche gebergte, zijn de groote krijgsverrichtingen tegen dat kgar besloten. Het eerste doel daar van: het in het leven Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Hesren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. een vrije verbinding met Bulgarije en Turkije is bereikt. Sin Meaopotamif. De Engelsche berichten over aen overwinning bü Bagdad worden van Turksche zyde tegengesproken. Zelfs wordt melding gemaakt van het terugwerpen der Engelschen bij Koet- el-Amara, hetgeen een stuk Zuidelijker ligt dan de plaats door de Engelschen opgegeven van hun overwinning. Het is waarschijnlijk dat de Engel schen krachtige pogingen zuilen-doen om Bagdad, het hoofdstation van den spoorweg in Mesopotamil in handen te krijgen, voordat de invloed van de Duitschers zich zal doen gevoelen. Da dulkbootenoorlog. Ben Bngelsch bericht meldt het in den grond boren van het Noorsche stoomschip „Klar". De bemanning werd gered. Volgens een bericht van Duitsche zijde werden van 1 tot 16 November 27 schepen, metende 112,080 ton, in den grond geboord, en bovendien nog 2 transportschepen. Orlekanland an da antanta. Er zit voor Griekenland niets anders op dan toegeven, 't Moet natuurlijk voorzichtig zijn om tusschen de klippen door te zeilen. De gezanten der entente-mogend- heden hebben Zaterdag eene nieuwe gemeenschappelijke nota overhandigd aan de Grieksche regeering, als ver volg op de eerstgezondene. Na het bezoek der gezanten heeft Skoeloevis een onderhoud gehad met den koning. Daarna werd minister raad gehouden. Reuter seint nader uit Athene, dat de nieuwe nota der entente nader aanduidt de materieele lisschikkingen, die de entente mogendheden van de Grieksche regeering verwachten, in overeenstemming met de beginselen, in de voorafgaande nota vervat. De entente vermoedt, dat Griekenland zich niet zal verzetten tegen de praktische verwezenlijking dezer be ginselen, vooral niet nu de welwil lende maatregelen derentente-mogend heden ten aanzien van den Griekschen handel voor den vervolge* de gemak kelijke voorziening van alle benoodigd- heden hebben gewaarborgd. Van gezaghebbende zijde wordt verzekerd, dat de Grieksche regeering waarschijnlijk aan de entente zal voorstellen om militaire deskundigen te benoemen, die samen met den Griekschen generalen staf de eischen aangaande Saloniki, vervat in de nota van Zaterdag, zullen behandelen. Hiermede stemt overeen een parti culier telegram uit Saloniki, waarin igd wordt, dat de bevelhebbers der geallieerden de offlcleele mede deeling hebben ontvangen dat Grieken land waarborgen heeft gegeven voor de vrijheid van handelen der Engel sche en Fransche legers op den Balkan. Dit heeft een aanmerkelijke ontspanning en voldoening gegeven. De winter is op den Balkan dit maal vroeger ingevallen dan gewoon lijk, 'tgeen waarschijnlijk de krijgs verrichtingen aan beide kanten zal belemmeren. Goed onderrichte reizi gers uit Kocstantinopel verzekeren, dat de Turksche regearing werkelijk onthutst is over de aanwezigheid der Duitschers in Turkije, en besloten heeft te verhinderen dat er nog meer komen. Aan de „overzijde" is de schikking begrijperfijke wijze niet enthousiast ontvangen. Het „Fremdenblatt" sohrljffc Hoe bescheiden waren de eischen, indertijd door Duitschland aan Belgie geBteld, vergeleken bij de onmatige eischen van Engeland en Frankrijk aan Griekenland, en welk een storm van verontwaardiging verhief zich tegen Duitschland, dat als schender van het volkenrecht, veraehter van verdragen en vijand der beschaving, werd gebrandmerkt. De Engelsche' regeering heeft daarvan het welkome voorwendsel gemaakt om zijn lang voorbereiden aanval tegen Duitsch land den schijn van bescherming der zwakken te geven. Het blad constateert verder dat O.-H. en zijn bondgenooten er nooit aan gedacht hebben Griekenland tot prij8geving van zijn onzijdigheid te dwingen zij hebben altijd de ernstige beweegredenen beseft, die Griekenland hebben bewogen bij haar zeker niet onwelwillende houding jegens de entente te blijven. Wat zouden onze vijanden vervolgt het „Fremden blatt" een vreeseiyk misbaar heb ben gemaakt als O.-H. of Duitsche troepen te Saloniki waren geland of door Griekenland naar de Bulga&rsche grens waren getrokken. En het blad besluit met de woordenGriekenland blijft onzijdigde Entente heeft op nieuw een zware nederlaag geleden. Betreffend de houding van Grieken land werd in den Italiaansche mi nisterraad nog meegedeeld dat de toestand zeer bevredigend is. De Grieksche regeering zal het gervlsehe leger vólkernen vrij laten naar Grieksch Macedonië of over Och- rida naar Epirus terug te trekken. Verder heeft zij de entente-troepen vrijheid van actie en gebruik van spoorwegen en telegraaf toegestaan. Binnenkort zal een deel van het Grieksche leger (de Embros spreekt van vijf lichtingen) demobiliseeren. Tegen do mogelijkheid eener be zetting door troepen der centralen van Albanië heeft de entente maat regelen van verweer getroffen. Vooral Italië heeft daarbij belang. LÏEeb telegram uit Londen van 28 Nov. maakt melding van een bericht van Reuter uit Athene, waarin gezegd wordt dat, met betrekking tot de nieuwe nota van de Entente, het optimisme geweken is voor scepti cisme. VolgenB een Llodsberlchtuit Athene heeft de Entente zoo spoedig mogelijk antwoord gevraagd. Verscheidene eischen zijn aannemelijk voor örie kenland. De toestand wordt als ern stig beschouwd. Di Oostinrljksahi gavangantn In SarvlB. Toen de Serviërs in December de Oostenrijkers versloegen maakten zy ruim 60,000 krijgsgevangenen, zegt de Manchester Guardian. Wat is van hen geworden? Het bericht, dat sr velen naar Italië zijn gezonden, gelooft bet blad niet. Althans was het niet in het begin van November gebeurd. De M. G. hoort, dat velen van die krijgsgevangenen, meest Kroaten en Tsjechen, gewapend zijn en ais gen darmerie aan de Albaneesche grens dienst deden. In andere streken liet men ze aan de wegen werken. Waar schijnlijk zijn er nu een aantal, naar Montenegro overgebracht, van 'waar ze naar Italië kunnen worden ge zonden, maar in grooten getale, zegt het blad. is dat nauwelijks mogelijk. BUITENLAND. Qroote ri]kdommen. Carnegie, die dezer dagen tachtig jaar is geworden, is nog eens terug gekomen op zyn bekende denkbeelden omtrent groote rijkdommen en wat de bezitters er mee moeten doen. Alle rijkdom verklaarde Carnegie komt too aan de gemeenschap; daarom had hij ook al 400,000,000 dollar weggegeven voor doeleinden van openbaar nut. E>n merkwaardig preoes. Voor den politierechter van de Bow- street te Londen wordt een merk waardig proces gevoerd. Daar staat terecht een zekere .Victor Sly, be schuldigd, zonder verlof van admirali teit, departement van oorlog of departement van munitie, onderhan delingen te hebben gevoerd in samen werking met Barter van Nieuw-Tork, voor de levering van munitie. Merkwaardig is het proces, omdat het een kijk geeft op de enorme hoeveelheden munitie waarom het bij dezen oorlog gaat. Den 29en Septem ber werd a3n beklaagde de vergunning geweigerd, en hij werd gewaarschuwd niet met zijn haudel voort te gaan. Niettemin trachtte hU In samenwer king met den hertog van Manchester, die te Parijs vertoefde, de autoriteiten om den tuin te leiden. Wij vertalen eenigs van do tele grammen, die bij het proces werden overgelegd. Ze waren oorspronkelijk in code. Sly aan Lurion (St. Petersburg) 81 Augustus. Nieuw Yorktreft alle noodige maatregelen voor 12 millioen granaatkartetsen, 2 millioen geweren en 5 billioen (6 duizend millioen) patronen. Lurion aan Sly. 2 Septembor. Regeering aanvaardt 6 millioen bri- santgranaten v. a. b., Sly aan Lurion. 10 8eptember Onmogelijk ze geladen te leveren in minder dan 90 dagen. Ongeladen is vroegere levering mogeiljk. Dageiyk- sche aflevering vermeerderd tot 12000. Het laden van tljdbuizen en schok- buizen schijnt niet in Spanje te gebeuren wegens gevaar. Sly aan Lurion. 11 September. Nieuw-York adviseert 12 millioen granaatkartetsenook geweren, en veldkeukens. Sly aan Lurion. IS September. Wij hebben voor Petrograd al de ^mil lioen granaatkartetsen gekooht. Gra naten kunnen ten volle geladen worden, maar onraadzaam wegens gevaar. Prijs voor geladen granaten 68 sh. 6 d. inplaats van 67. Lurion aan Sly. 14 September. Contract tot 5 millioen brisante granaten en ga tot 12 millioen granaatkartetsen. Te krijgen als onzen prijs 66 sh. 6 d. verkrijgt, en de verkoopers 14 dagen bindt. Er werd ook een brief gevonden, geteekend J. H. Manners aan de South American Railles Traction Co. te Londen, van 2 November 1915, over den verkoop van Zuid-Ameri- kaansche leger behoef ten, waarvoor contract was geteekend met Abe Stein Co. te Nieuw-Tork. Yoor de levering van artillerie zou Stein Co. 67 pet van de winst krijgen, brief schrijver en geadresseerde de rest; van geweren en munitie beide partijen de helft. In het geheel zou er gele vei d worden, volgens dezen brief voor 2,361,000, waarvan de winst voor geadresseerde $86,000 en voorschrij ver 57,100 zou bedragen. Vtrder is er sprake van een levering van 100,000 geweren uit •antfefo ea 24,000 geweren uit Bue nos Aires, waarop geadresseerde 39,000 zou verdienen en schrijver 57,900. In hoeverre Sly in deze transactie betrokken was blijkt niet. (N. Rott. Ct.). BINNENLAND. Melkvoorziening. Door den burgemeester van Alk maar is met ingang van heden de muximumprljs van de door produ centen te leveren comsumpttemelk aan melkverkoopers bepaald op 9 ct. per L. en van die door laatstgenoem den te leveren aan de consumenten op 11 ct. per L. In verband hiermede vergaderden Vrijdagavond de leden der Vereenl- ging van Melkveehouders, alwaar twee vooratellen In bespreking kwa men. Het eerste voorstel was om de melk te bly'ven leveren tot 1 Mei 1916 voor 0 ct. per L. en het tweede de melk tot 1 Dec. a.s. te leveren voor 9 ct. en daarna voor 10 ct., ongeacht of daarop goedkeuring van autoriteiten wordt, verkregen. Het tweede voorstel werd aange- nomen met 89 tegen 8 stemmen, waardoor het eerste voorstel niet In stemming kwam. In October van dit jaar la in de Rijkspostspaarbank meer ingelegd dan terugbetaald f528.868.86. Hat 14,000-tons dok voor Soerabaja. Op een in het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de In dische begrooting voor 1916 gedane vraag, heeft de minister van kolo niën, in zijn memorie van antwoord, medegedeeld, dat onderhandeliogen werden gevoerd over het aan een particuliere maatschappij in bedrijf geven van hst 14,000 tons drijvend droogdok, dat in 1918 uit Nederland naar Soerabaja werd gesleept. De bedoelde onderhandelingen - zoo meldt men ons hebben geleid tot een overeenkomst welke dezer dagen tusschen den minister van koloniën en de droogdokmaatschappl) Soerabaja is afgesloten. Deze maat schappij, die een eigen drijvend droog dok in bedrijf bracht en voor haar werkplaatsen aan de nieuwe handels haven te Soerabaja een haventerrein met waterfront en daarbij beboorende reparatiehaven van de regeering huurde, krijgt nu ook het 14,000-tons dok in huur. De tot stand gekomen regeliDg, die voor de haven van Soeiabaja een be hoorlijke gelegenheid tot het dokken en herstellen waarborgt, is in over eenstemming met hetgeen deheeren dr. J. Kraus en G. J. de Jongh, in hun verslag verslag over de verbe tering van haventoeatanden van Soe rabaja, hebben aanbevolen. Landvirhulzlug. Het stoomschip „Nieuw Amster dam" is Zaterdag van Rotterdam naar New York vertrokken met 284 eerste-, 292 tweede- en 629 derde klasse-passagiers, te zamen 1155 passagiers. Het Engelsche *.s. „Balgownie" van Londen Zaterdagavond te Rotter dam binnengekomen, is Zaterdag middag om half drie door 8 Duitsche vliegtuigen by den Noord-Hinder aan gevallen. Het B.s. is met bommen bestookt en met machinegeweren en geweren beschoten; er is geen schade aangericht. De aanval duurde 20 minuten. Daarna verdwenen de vlieg tuigen in Zuidelijke richting. ContrOle van da broodbakkara. De eerste contróle van de brood bakkers te Delft heeft tot resultaat gehad, dat 18 bakkers werden ge straft, 9 werden voor altyd afgevoerd van de lijst van broodbakkers, die ongebuild tarwebrood tegen vermin derde prijs beschikbaar stellen, 1 voor tijd van 6 maanden, 3 voor een maand, 1 voor 8 weken en 4 voor sen week. Van de broodverbruiker» worden 4 personen voor goed en 21 voor een tijdvak varieerend tueschen 1 week en 1 maand van het gebruik uitgesleten. Hondan alt waaraahuwara. In een der Noord-Brabantsche bla den wordt medegedeeld, dat in de laatste dagen in de nabijheid der grenzen honden wordsn aangetroffen, die bij de komst van patrouilles een luid geblaf aanheffen om daardoor hun meesters te waarschuwen, dat er gevaar in de buurt is. Enkele schildwachten hebben reeds op deze afgerichte viervoeters geschoten, die het hun moeilijk maken, hun plicht ts vervullen. Eau avonturlar. Men schrijft uit Deventer: Woensdag trof een stadgenoot op straat iemand aan, die in 'tDuitsch vroeg naar den Evang.-Luth. pastor; hjj geleidde den vreemdeling daar heem Ten huize van ds. Steginga bleek dat de onbekende een Dultsch deserteur was, die gaarne wilde worden voort geholpen naar Groningen, waar zijn zuster gehuwd met een Neder lander, woonachtig Ib, volgens 'smans verklaring. Naar de Duitscher, een 84 i 16 jarige boekhouder uit Keulen, die vrijwillig dienst had genomen, mede deelde, was by afkomstig uit een ge- Mn, waarvan niet minder dan elf broeders ten oorlog zijn getrokken. Van die elf waren er zes in Beigië en drie aan het oostelijk froni ge sneuveld. Zijn laatste broeder stond nog in het veld. Hy zelf was eenige malen gewond geweest, den laaisum keer bij den stryd om Warschau. Van daar is hij getransporteerd naar een lazaret in Belgiëhet laatst hau hij nabij Antwerpen gestaan. Met vier anderen is hy toen ge vlucht naar Nederland. Vau de vyf zijn er evenwel vier door den elee- trischen stroom aan de grens gedood. Hy was de eenige die bet veilige Nederland bereikte. Hy deelde meue dat de Duitschers niet alleen een electrischen draad langs de grens ge spannen hebben, doch ook met elec- triciteit geladen metalen platen onder het gras hebben verborgen. De vjer kameraads waren met zoo'n plaat in aanraking gekomen. Toen hy in Holland kwam, had de Duitscher nog 40 mark by zich. In Breda voorzag hy zich van nieuwe kleeding, ten dsele gekocht, aodei- deels gekregen. Zoo voortgeholpen, is hy eerst naar Arnhem sa vandaar naar Deventer geloopen. Door toedoen van ds. Steginga is den Duitscher hier nachtverbiyf en voeding verstrskten werdhy Donder dag naar Groningen voortgeholpen. Ean doktërsrsksnlnfl. Een geneesheer te Euacuedo had als patiente een dame te Hengelo (O.) behandeld en haar voor 40 con sultaties een rekening van f60 go- gezonden. Na die eerste rekening zond de dokter, waarschyoiyk van meening dat hy een hooger honora rium kon vorderen, een tweede nota, thans f600 groot. De dokter ontving een postwiaael ten bedrage van f 60 ter voldosning van zyn eerste reke ning, doch hy weigerde den postwis sel. Ds tweede rekening bleet onbe taald. Dezs rsksnlngsnkwestie heeft aan leiding gegeven tot een proces, waurin thans door het Arnhemsche gerechts hof uitspraak is gedaan. Dti doktor trad als eischer op, gaf toe dat hy eerst f 60 had willen berekenen, doch dat hy later op dit voornemen terug kwam. De 40 consultaties vorderden volgens zyn berekening 60 uren van zyn tyd en volgens zyn meening komt hem f 10 per uur voor de be handeling toe, iets wat de gedaagde bestrydt. Het gerechtshot besliste, dat het hier te lande het gebruik is, dat een patiënt aan den arts betaalt hetgeen deze daarvoor in biliykbeid in reke ning brengt, doch dat de eischer in casu deabewust en weloverwogen een bedrag in rekening had gebracht, waarop door de tegenparty geeu aanmerking werd gemaakt en dit hij daarop nu niet eenzydig kan terugkomen, afgezien van de vraag of dat bedrag al dan niet zeer matig was berekend. Wol zal de gedaagde de f60 alsnog hebben te voldoen, doch alle proceskosten werden ge bracht ten laste van den eischendea geneesheer, die het proces onnoodig veroorzaakte. Deze zal aan gedaagde hebben te betalen een bedrag van ongeveer f860 voor gemaakte proces kosten, terwyi ook de door hemzelf gemaakt» proceskosten voor zyn rekening biyven. Ingezonden Mededeeling. Waterstoornissen. Waarom wordt het water zoo nauw keurig onderzocht by ieder genees kundig onderzoek? Omdat de urine aantoont of de nieren verzwakt of ziek zyn. Alt bet wat»r dik »n bewolkt is, sterk verkleurd, van een scherpen, doordringenden reuk of branderig, is dit een zek»r teeken van nieraau- doening. Sommige patiënten moeten 'snachts dlkwyis opstaan om het water te loozen dit kan wyzen op niergruie, blaassteen of gevorderde nieikwaai. In normalen toestand wordeD om streeks 1V4 liter urine per dag ge loosd, maar onder enkele vormen van nieraandoening is deze hoeveelheid veel grooter. Daarentegen kan de hoeveelheid ook beperkt zyn en bet water branderige pyu veroorzaken. Anderen kunnen het water met op houden en het komt ook voor, dat de urineloozlng verstopt raakt. Al d»ze verschijnselen zijn ernstig, niet alleen door den last dien zy ver oorzaken, maar ook doordat zy dui- deiyk ernstige kwalen aanduiden. Foster's Rugpyn Nieren Pill6n wer ken rechtstreeks op de nieren en blaas, en geven spoedig baat in de meeste gevallen van waterstoornis sen, doordat zy de natuuriyke wer king der nieren en blaas heratellen. Vele moeders spraken ook hare te vredenheid uit over de werking van dit geneesmiddel in gevallen van blaas- zwakte bjj kinderen (bedwateren). Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. naontv. vaD postwissel h f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eiecht de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1