HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4551 DONDERDAG 2 DECEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ei, franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ci Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ci Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoogor berekend. Qroote letters en cllché's naar plaatsruimte. - BewIJs-exemplaar 2J cent DE WEEK. 30 November. W|j leveu in den tijd der „Nova", der nieuwe, nog niet aanschouwde dingen. Men heeft er onder zeer afschuwwekkende en Ijselijke in deze dagener zijn ook goede „noviteiten" en verder van wat men zou kunnen noemen: neutralen, onzijdigen aard. Op Maandag 29 November 1915 her vatte het Parlement de behandeling der Indische Begrooting onder zéér bijzondere omstandigheden. Minister Pleyte was 't benauwd, te „unhei misch" geworden in de atmosfeer van wantrouwen, tekort aan sympa thie, waarin Z.Ex., de zaal der Tweede Kamer (om van de Senaat niet eens te spreken) betredend moest trachten te ademen. Hij had een votum van vertrouwen gevraagd, op Dinsdag 23 November dat hem feitelijk-onthouden was. Dehee- ren hadden er zich toe bepaald te verklaren weet men dat zij „het persoonlijk karakter" des Ministers van Koloniën niet hadden willen aantasten. Toch nam mr. Pleyte ge noegen met dit woord. Maar de in spanning, de emotie, ze werden hem te machtig. Een aanval van hart- neurose die gelukkig tot dusver geen ernstige gevolgen schijnt te hebben dwong den heer Pleyte rust te nemen. Hij toog naar het heerlijk-landelijke, Geldersche Velp, anders in dezen tijd des jaars niet voor het verblijf „en villégiature" gezocht. De Indische Begrooting werd gekortwiekt. Er uit werd geschakeld wat tot diepgaand, principieel debat aanleiding kon geven. En aan de groene tafel verscheen Exc. Ram- bonnet, van Marine, om zoo moge lijk inlichtingen te geven. En ove rigens te fungeeren als spreekbuis voor zijn collega van Koloniën. Dat zij, die reeds voorspelden, dat de heer Pleyte niet meer aan de groene tafel zou terugkeeren, voorbarig waren, bleek wel zeer duidelijk uit de aan kondiging, dat deze minister het uit geschakelde later per suppletoirs begrooting hoopt te verdedigen. Maar nu het „Novum", Waarop ik doolde. In het Parlement, dat na enkele dagen van gansch ongedacht recès (in 't drukst van den winter-werk- tljd 1) op 29 November weêr bijeen kwam miste men den Nijmeegschen heer O. van Nispen tot Sevenaer, wijlen mr. Regoüt's opvolger als tijde lijk gezant bij het Vatikaan, en wiens afscheidbrief reeds inkwam. Tusschen haakjes merk ik op, dat de heer O. van Nispen in tegenstelling van wijlen senator gezant Regoüt, zijn mandaat niet wenschte hernieuwd te zien. De verkiezing, door de Staten van Brabant, van den Tilburgschen indu strieel Diepen voor de Eerste Kamer, in de vacature Regoüt, viel ongeveer samen met jhr. O. van Nispen's be noeming bij het Vatikaan. Ik keer na dezen omweg tot mijn „Novum" terug. In het Parlement zat dan, ter „ver dediging" van de nieuwe Indische Begrooting, minister Rambonnet. De bekwame bewindsman van Marine is - weet men ook - geen geboren redenaar. Maar wèl zeer beperkt vatte hij zijn taak hier op. Aandachtig, scherp, aanhoudeud luisterend naar elk woord, dat gesproken werd. Alsof er geen „Handelingen", geen Kort Verslag, geen bladen in Patria be staan. Aanteekeningen makend, alsof hij straks ijlings naar Velp moest tijgen, om collega mr. Pleyte verslag te doen van wat in de oude ex dans zaal op het Binnenhof den 29en en den 30en November alzoo was ge zegd Zelf sprak de heer Rambon net nagenoeg geen woord. Niet slechts de principieels, maar ook al de andere vragen en opmerkingen liet hij vrij wel langs zich heengaan. Zoodat men kreeg een „da capo", tweede editie, van het Voorloopig Verslag. Iemand, Diet bekend met de „détours" van het Parlement, zou allicht zoo lang3 z'n neus weg gevraagd hebben, waar toe, in zulke omstandigheid, het rede voeren dan diende Maar door zulke vragen toont men eerst recht,' een groen, vreemdeling, „outsider" te wezen in al wat met de zaken des Parlements verband houdt I eenmaal zoo uitbundig gevierde Jef Orelio, welhaast zijn veertig-jarig zangers jubileum vierend, ervaren, dat zijn populariteit nog sterk genoeg is om hem, op den ouden dag en bij tanende glorie, de „banden des levens" wat rekbaar temaken, zooals Busken Huet 't eens in soortgelijk geval uit drukte? Al zulke diijgen beginnen ons, geloof ik, gaandeweg meer te interesseeren dan dingen der politie ker ij Zélfs waar die in nauw verband staan met het gevoeligste plekje van velen onzerde beurs Zullen de vroede vaderen van het Haagsche Binnenhof, aan de zijde waar ons Lagerhuis zetelt, zich straks wederom in comité-generaal begeven om de rekening met generaal Bosboom te vereffenen Het be richt, op die vergadering met ge sloten deuren zinspelend, verkondigde ook dat bedoeld samenzijn wel eens „niet zeer kort van duur" zou kunnen blijken. Men heeft niet eens journa- listiscb-profetische gave noodig, dunkt me om die mogelijkheid „aanwezig te achten". Het plan om het naderende stormdebat „intra muros" te houden van een Parlement, dat publiek en pers voor een uur of wat „uit wandelen" zendt, vind ik overigens prachtig. Mits men de pers niet gelijk de vorige maal dwiDge om de kouze te hebben „in 't Freie" te vertoeven of „een tele foontje" af te wachten in een der Haagsche café's. Terwijl ik dit schrijf is op winterdag, ons zeer sterk her innerend aan de Siberische tempe ratuur van nu een kwarteeuw hér, toen wijlen Koning Willem III ter aarde werd besteld gevolgd een zoele lente-zon, ons plotseling in April stemming brengend. Maar de thermometer is even grillig en on naspeurbaar, nu, als zoovele andere dingen Juist die opeenvolging van zeer-scherpe contrasten stompt bij ons allen, zij 't dan niet steeds in gelijken graa$, de ontvankelijkheid voor waar achtige belangstelling af. Brengt over ons allen gaandeweg zekere loome apathie. Zoodat zelfs de brochure, door dr. Kuyper's naaste trawanten, door wat men den lijfstaf, de lijfgarde van den leider der anti revolutionairen kan noemen, tegen de dictatuur van den Heerscher gericht, nu ja, in zekeren kring wel opzien wekt Maar toch„je ware" is 't niet Me. Antonio. DE OORLOG. De offlcieele legerberichten van 30 November. Van het W e a t e 1 tj k front. Yan Duitsche zijde worden artil lerie-, mijn werpers- en mijngovechten Er zyn thans zeer vele gansch- nieuwe dingen te aanschouwen. Ver rassende durf ik niet neërschryven. Want wij hebben immers de kunst van ons over wat-ook te verbazen nu verleerd. De tijding, dat er een nieuw Oorlogs-krediet van vijftig millioen op komst is, laat ons koud. En wanneer iemand de vraag stelt, waar de dertig millioen, die minister Treub onmiddellijk noodig heeft, van daan moeten komen, dan geeuwen we achter 't handje. De oninteres sante, aarts vervelend^ kerel 1Er zijn nu in periode van naderenden Sinterklaas toch waarachtig wel „leuker" dingen te bepraten. Bijvoor beeld: zal de Commissie voor het Haagsche Thomson-monument de aan de zevenduizend gulden nog ontbre kende vierhonderd in kas krijgen Zal de strafvervolging, tegen redac teur E. Polak, van „Het Volk", vanwege de woorden „schavuit met besmeurde handen" ingesteld er op uitloopen, dat de heer Polak wer kelijk naar het hötel „De houten Lepel" wordt verwezen?..Zal De Franschen melden dd. 29 Nov., dat in een scherp gevecht ten Noor den van het Doolhof, de vijand ge voelige verliezen heeft geleden en uit een mijntrechter geworpen werd, die hij twee dagen bezet had. Een Fransch vliegtuig in het Maasgebied is gedwongen tot eene landing. Londen, 29 Npv. Veldmaarschalk French meldt: In den nacht van 25 Nov. is een Britsche afdeeling de loopgraven van den vijand bij Gommecourt binnen gedrongen en heeft verscheidene diepe holen vol Duitschers met handgra naten bestookt. Op het front van Givenchy heb ben wij een mijn doen ontploffen waardoor twee vijandelijke mijngan gen zijn ingestort en aanzienlijke 'lezen onder de Duitsche bom- werpers zijn aangericht. De vijande lijke vliegtuigen zijn zeer actief op getreden. Den 28en zijn er vijftien gevechten in de lucht geleverd. Een Duitsch vliegtuig is ten val gebracht. De laatste dagen hebben wij ver-" scheidene gedeelten van het vijande lijke front gebombardeerd. De vijandelijke artillerie heeft be drijvigheid getoond ten Oosten van Aveluy, ten N.O. van Loos, ten O', van Nieuw-Kapelle, ten O. van Ar- mentières en ten O. van Yperen. Een En gelach vlieger heeft alleen vijf vijandelijke vliegtuigen bevochten. Viertien vliegtuigen hebben Gits aangevallen, negentien La Chapelette. Er is aanzienlijke schade aangericht. Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Den 28en hebben Duitsche vlieg tuigen bommen geworpen op de kust-, daar heeft een Fransch vliegtuig een Duitsch neergeschoten. Een Engelsch watervliegtuig heeft een Duitsch neergeschoten. Een Engelsch watervliegtuig heeft een Duitsche duikboot vernietigd men heeft de duikboot in tweeén zien breken. Van het Oostelijk front. „Toestand onveranderd" raelijthet Duitsche bericht. Een vliegtuigeska der heeft het spoorwegemplacement van Ljac-howitschi, Z.O. van Barano- witschi, aangevallen. De Russen melden in de buurt van Riga geschutvuur. St. Petersburg, 29 Nov. (Mededeeling van den Generalen Staf): Ten Noordwesten van Dunaburg openden de Duitschers in den nacht voor den 29sten November een hevig vuur op onze stellingen by Illoext en gingen tegen den dageraad tot het offensief over. Zij stuitten op het geconcentreerde vuur van onze artil lerie en infanterie en trokken zich op hun stellingen terug. Bij deze gelegen heid kwamen zij onder het vuur van hun eigen batterijen. Van dezen stand van zaken gebruik makend, gingen onze troepen tot een tegenaanval over, tengevolge waarvan de vyand uit de hofstede „Kazimirisjki" en bet boschje ten Westen daarvan werden geworpen. Tegelijkertijd drong een deel van onze troepen in Illoext door en bezette een Oostelijke buitenwijk van die plaats. Ons succes werd verder tot ontwikkeling gebracht. Ten Zuidwesten van dePripet zijn de onzen op schitterende wijze in de Duitsche linies doorgedrongen. Daar na moesten wij ons onder den druk van toesnellende versterkingen des vijands terugtrekken. Links van de Styr werd de vijand gedwongen zich! bij Tsartorisk naar het Westen terug te trekken. St. Petersburg, 29 November. Bij een aanval van de Duitschers bij het dorp Komora, in de streek van Pinsk, is een Duitscho compagnie, die zich dekte met Russische vluchtelingen, de rivier de Stroemen overgestoken. Gebruik makende van dit weerzin wekkende middel om hare operaties to verbergen, trachtte zij onze stellin gen te naderen. Onze wakkere soldaten wierpen echter den vijand terug en dwoDgen die onwaardige compagnie in paniek te vluchten. St. Petersburg, 30 November. Blij kens hier ontvangen berichten zijn de Duitschers bezig de geheele Boeg- linie krachtig te versterken. Zij bezi gen daarvoor groote getalen Fran- sche en Belgische krijgsgevangenen. Drie versterkte linies met tal van basementen voor zwaar geschut wor den aangelegd. Dozijnen treinen en stoomschepen met bouwstoffen komen dagelijks te Brest Litowsk aaD. Van het Z u i d e 1 ij k front. Rome, 29 November. De offlcieele mededeeling maakt melding van felle gevechten op de steile hellingen van den Moute Nero. Sterke verschansin gen des vjjands werden genomen. Verwoede gevechten ten Noordwesten van Goerz, waar de vijand groote versterkingen heeft ontvangen en in de Italiaansche'loopgraven van man tegen man gevochten werd. Ten slotte werd de vijand teruggedreven. De Italianen ontwikkelden een krachtig offensief op de Karst in de richting van den MartiDO, waar nog meer loopgraven werden genomen. In het geheel werden 702 gevan genen gemaakt, 3 machinegeweren en veel materiaal veroverd. Het„Berliner Tageblatt" verneemt, dat de vierde slag aan de Isonzo nog altijd niet het culuminatiepunt be reikt beeft. Het bericht vermeldt, dat de Italiaansche legeraanvoering er naar streeft om in ieder geval Görz te nemen en daarvoor geen offers sparen wil. Steeds weer opnieuw worden doorbraakpogingen aange wend, die telkens afstuiten op de Oos tenrijksch Hongaarsche regimenten. Alle stellingen aan het bruggehoofd van Görz, hoewel stukgeschoten, zijn nog in het bezit der Oostenrijksch- Hongaarsche troepen. Een Wolff- bericht van 30 November, dat in hoofdzaak het bovenstaande bevestigt, spreekt van het terugtrekken van een kléin deel van het O. H. front. In de middenstad van Görz zijn weer ongeveer honderd zware bom men gevallenop de hoogvlakte van Doberdo zyn krachtige en taai vol gehouden aanvallen tegen den Monte San Michele en den sector van San Marino gedaan. Van het Servische front. Berlijn, 30 Nov. Offlcieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Bij Roednik, ten Z.W. van Mitro witsa, zyn vijandelijke strijdkrachten door gedeelten van het leger van Kövess teruggeworpen. Hier en ten W. van de Sitnitsa hebben troepen van het. leger van v. Gallwitz samen ongeveer 1000 gevangenen gemaakt. Bulgaarsche strijdkrachten hebben op 28 dezer Prizrend genomen en meer dan 3000 gevangenen en 8 kanonnen buitgemaakt. De „Times" verneemt uit Salóniki, dat de Bulgaren' die Zondag tegen Monastir oprukten versterking hebben ontvangen van Oostenrljksch-Duitsche troepen, die uit Mitrowitsa kwamen, De Serviërs, die Monastir verdedigen, worden hierdoor teruggedreven. (Een later bericht meldt, dat sneeuwval den aanval op Monastir vertraagt). Het Servische leger, aldus de „Times", waarvan de hoofdmacht opnieuw aan gevangenneming ont snapt moet zijn, door naar Albaniö te trekken, volgt den weg die naar Durazzo en Skoetari voert. Het is echter nutteloos om het droevige feit te verheimelijken, dat, met uitzonde ring van de kleine zuidelijke zone die de Engelschen en Franschen bezet houden, het geheele Servische konink rijk binnen een dag of twee onder den hiel van den invaller ter neer moet liggen. Weenen, 30 November. Officieel be richt uit het hoofdkwartier: Ten Z.W. van Priboj hebben wij de Montenegrljnen tegen Plewljeterug- geworpen. Aan de Montenegrynsche grens ten Z.W. van Mitrowitsa, hebben wl de Servische achterhoede overvallen en haar 210 gevangenen afgenomen. De Bulgaren naderen Prizrend. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Een Engelsche leening In de Vereenigde Staten. New-York, 30 November. De nieuwe leening van 50 millioen aan acht Londensche banken, ten einde den wisselkoers tusschen Engeland en de Vereenigde Staten to verbeteren, is reeds meer dan volteekend. De nieuwe daling van den wisselkoers op Duitsch- land en Oostenrijk wordt hier toege schreven aan de toenemende uitwer king van de blokkade door de gealli eerden. Turkije en Bulgarije. Londen, 30 November. De corres pondent van de Times meldt uit Saló niki Vandaag uit Sofia ontvangen berichten bevestigen de geruchten over een spanning tusschen Bulgarije en Tutklje. Men meldt dat er in Bul garije thans een volksbeweging gaan- is, welke Duitsche agenten ver geefs trachten te bedaren. De bewe ging heeft haren oorsprong in den eisch, dien Turkije gesteld moet heb ben, betreffende teruggave van de onlangs afgestane districten in Thra- cié, op grond dat Bulgarije het in niet geringe mate 'aan Turklje's hulp te danken heeft, dat het met Servisch Macedonië vergroot zal worden. Wel verre van de billijkheid van dien eisch te herkennen, zegt men dat het Bul gaarsche volk niet voldaan zal zijn, tenzy bij de regeling van het einde van den oorlog ook Adrianopel aan Bulgarije wordt afgestaan.De Bulgaren zien met leede oogen de samentrek king van Turksche troepen in Thracië, en men verzekert, dat er reeds grens-1 incidenten zijn ontstaan. Hoewel zegt de correspondent van d8 „Times" bovenvermelde berichten op het eerste oog geloof waardig lijken, is het noodig ze voorzichtig op te nemen, daar zij misschien in de wereld gezonden z|jn met het doel om de Entente-mogend- heden nopens de ware bedoelingen van de Bulgaren en de verplichtingen, die zij bij tractaat jegens bun tegen woordige bondgenooten hebben aan gegaan, te misleiden. Uit Montenegro. Berlijn, 30 Nov. Uit Lugano wordl: aan bet „Berl. Tageblatt" geseind, volgens een mededeeling van den consul van Montenegro te Rome, koning Nikila een manifest beeft uitgevaardigd, waarin h{j bet volk herinnert aan de traditie, dat de Montenegrijnen liever willen sterven, dan slaven te worden. Hij is vast besloten tot het uiterste tegenstand te bieden en zal zijn residentie, indien het noodig mocht blijken, van den eenen berg naar den anderen ver plaatsen. Griekenland en de entente. De „Köln. Volkszeitung" verneemt uit Lugano, dat de „Corrière delle Sera" meldt, dat Griekenland in zijn antwoord op de tweede nota der entente een gereserveerde houding aanneemt. De Atheensche pers ver langt, dat de regeering de eischen zal afwijzen. Kltchener In Engeland terug. Londen, 30 November. Kitchener is in Engeland aangekomen. Donder dag zal een kabinetsraad worden ge houden, waaraan Kitchener zal deel nemen. voortdurend met meer kracht op dringen en telkens wat nader komen, zoodat Goerz als ernstig bedreigd mocht gelden, zoo niet spoedig ver sterkingen op kwamen dagen. Reeds herhaalde malen waren de Italianen in de Oostenrijksche loopgraven bin nengedrongen. Thans maken de Italianen melding van het .optreden van Oostenrijksche versterkingen ten Noorden van Goerz, wier aanvallen zij met moeite af sloegen. Dat deze versterkingen hier noodig geworden waren, mag tot zekere grens als een succes der Ita lianen worden aangemerkt. Er zyn wel zonderlinge dingen ge beurd in Tweestroomenland, in het gebied van Irak. Eenige dagen ge leden kondigden de offlcieele Engel sche berichten een groote overwinning aan, die door de troepen van generaal Townshend bij Ctesiphon was behaald. Dertienhonderd gevangenen werden gemaakt; het gevecht moet wel zeer hevig zijn geweest, daar 2500 Engel schen gewond werden. Het aantal dooden kon nog niet worden opge geven. De Turken trokken terug op Diala, 10 K.M. afstand van Bagdad. Uit de bijzonderheden bleek verder, dat de troepen van generaal Towns- hend's divisie na het einde van het gevecht moésten terugtrekken naar de rivier, wijl zij gebrek hadden aan water. Maar uit de telegrammen leid den de Engelsche bladen af, dat daarna een nieuwe aanval op de Turken werd gedaan, met het gevolg, dat dezen naar Diala werden terug gedreven. En nu komt een officieel bericht uit Londen, dat generaal Townshend zijn troepen heeft teruggetrokken naar een meer achterwaarts gelegen stelling, stroomafwaarts, wijl bericht was ontvangen, dat de Turken ver sterkingen hadden gekregen. De Turksche berichten uit Irak geven een andere voorstelling van het gebeurde. Zij melden, dat de Engelschen op de vlucht werden ge slagen, dat er in het Engelsche leger een paniek heersebte, et dat een aantal dooden en gewonden, benevens jroote voorraden oorlogsbehoeften op iet terrein van het gevecht achter gelaten werden. Klaarblijkelijk is de terugtocht van generaal Townshend te wijten aan een nederlaag in een nieuw gevecht. Nadat de Eugelschen in de Turksche stellingen bij Ctesiphon waren bin- iedrongen, waarbij dan waar- schijnlek de 1300 gevangenen werden gemaakt, waarover generaal Towns hend spreekt, deden de Turken tegen aanvallen, voordat de Engelschen in staat waren geweest, zich in hunne pas veroverde stellingen te bevestigen. Het gevecht dat op 24 November gunstig voor de Engelschen was ver- loopen, werd den volgenden dag voort gezet, en daarbij werden de troepen van generaal Townshend terugge slagen zij moesten de genomen Turk sche stellingen opgeven en zich terug trekken in een meer achterwaarts ge legen positie, stroomafwaarts. BUITENLAND. eigen weg te volgen, ofschoon dezen keer geen beletselen aanwezig zijn om de door hem zelf mede opgestelde besluiten der fractie te eerbiedigen. De Ryksdagfractie wijst die voort durende provocatie door Liebknecht in de meest scherpe bewoordingen af en weigert elke verantwoordelijk heid. Waarom men zich niet druk moet maken. Of de logica van den mannetjes putter. Een Fransch poilu, vertrokken als gewoon soldaat en nu tweede luite nant, heeft het volgende briefje aan zijn marraine geschreven, die het aan een Parijsch blad afstond: „In ons tegenwoordig bestaan zijn steeds twee mogelijkheden; en de ervaring heeft bewezen, dat menxich in géén dier twee gevallen druk moet maken. Ziehier waarom: Als je b.v. in depöt bent, dan zijn er twee gevallen mogelijk: öf je wordt naar het front gestuurd, -öf je. gaat naar de basisga je naar de basis, dan maak je je niet druk, dat 's dui delijk ga je naar het front dan zijn er twee gevallen mogelijk: je komt in de met-soepketeltjes-beschoten streek, of in een streek die niet met soepketeltjes beschoten wordt; in 't laatste geval maak je je niet druk, dat ligt voor de hand; als je in de be-soepketelde streek bent, dan zijn er twee gevallen mogelijk: óf de soepketels springen bf ze springen niet; als ze niet springen, dan lach je er wat om, springen ze wel, dat zijn er twee gevallen mogelijk: je wordt geraakt of je wordt niet ge raakt; als je alleen maar een beetje schrikt, hoef je je niet druk te ma ken, dat 's logisch, maar als je ge raakt wordt, zijn er twee gevallen mogelijk: je wordt zwaar of je wordt licht gewond, in 't laatste geval kun je je zelf verbinden en je maakt je er niet druk om, en in 't eerste ge val kunnen zich twee mogelijkheden voordoen: je gaat er van dood of je gaat er niet van doodin het eerste geval behoef je je natuurlijk nooit ergens meer druk om te maken, maar als je niot dood gaat, zijn er twee gevallen mogelijk: ze amputeeren je of ze amputeeren je niet; als je ge amputeerd wordt, ga je naar huis en dus hoef je je niet druk te makeD. In beide gevallen wordt je naar het hospitaal gebracht en daar verzorgd door lieve dametjes, zoodat je je min der dan ooit druk behoeft te maken, maar in het tweede geval zijn er twee mogelijkhedenje wordt bij je genezing naar het depöt terugge stuurd of je gaat ja et ziekenverlof; als je met ziekenverlof gaat krijg je een lekker leventje en je maakt je niet druk, maar als je naar bet depö' bent gestuurd, dan zijn er twee ge vallen mogelijk: bf je wordt naar het front gestuurd, bf je gaat naar de basisZie verder als voren." de neutraliteit van ons lai.d in ge vaar heeft gebracht, vraagt pleiter het maximum der straf, zes jaar. PI. vindt niets steeds de schrijfwijze van bekl. te verdedigen, maar daar om kan hy toch zeer goed met volle overtuiging dienB onschuld beplei ten. ,Dezo openbare terechtzitting- heeft dit nut, dat daardoor het bui tenland ziet, hoe Ijverig wij waken tegen de artikelen van bekl. Op het oogenblik weet men niet wat men niet of wel schrijven mag, tegen de felste uitingen wordt vaak niet op- Men vergete ook niet, dat de ge ïncrimineerde woorden stonden onder een ingezonden stuk, waarin „De Telegraaf" werd beschuldigd tot oor log te prikkelen. Ter bestrijding van die zienswijze werd door beklaagde gezegd, dat in het centrum van Eu ropa zich bevonden een troep ge- wetenlooze schurken, die dezen oor log veroorzaakt hebben. De bezadigde overzichtschi ijver van het „Handelsblad" schreef, «»at Europa wordt gemaakt tot een kerk hof, waarop alle idealen van men- schelijkheid en beschaving begravtn worden. Mag ik van hem, die dat veroor zaakt, niet zeggen, dat hij inderdaad een schurk is? Elders betoogt pl., dat een Neder- landsch minister veronderstellen derwjja gesproken die tin ver kocht aan Duitschland, zou vallen onder art. 100, niet echter bekl. Uitspraak 13 December. Inbraak kastaal „Oldenaller". In verband met de inbraak in het. kasteel „Oldenaller" tusschen Nykerk Putten en toebehoorende aan baronesse Van Goltstein, wordt in de streek 'n prachtig verhaal verield. Zooals men weet, waren tal van kasten opengebroken, zelfs op den zolder. Dat openbreken was zeer onhandig gedaan. Het toonde gemis aan routine. ]Sen beroepsinbreker vernielt minder. Bovendien, eerst met moeite open breken en dan van den kostbaren inhoud zich niets toeëigenen, dat is op zyn minst zonderliDg te noemen. Nu is wijlen baron Van Goltstein korten tijd minister geweest en ver scheiden jaren' gezant in Engeland. Naar het loopend verhaal zouden de inbrekers Duitsche spionnen zijn ge- die zochten naar gegev.ns van waarde voor de internationale politiek! BINNENLAND. De centralèn zijn op verschillende plaatsen de Servisch-Montenegrijnsche grens overgetrokken en de Bulgaren rukken van het Oosten aan op de Servisch-Albaneesche grens. Daar ligt nog, in een uitspringenden hoek van het Servische gebied, het plaatsje Prizren, dat het voorloopige doel der Bulgaren in deze streek is. Van Prizren gaat een (zeer gebrekkige) weg naar Dzjakowa in Montenegro. Van Servische zijde was reeds ge meld, dat op den terugtocht door Albanië de artillerie niet kon worden meegenomen en derhalve vernietigd werd. Van Bulgaarsche zijde wordt dit bevestigd. Slechts het berggeschut wordt meegenomen. Waar nu de Duitschers melden, dat het Servische leger 602 kanonnen verloren heeft, mag men aannemen, dat het op het stuk van artillerie weinig meer bezit. Het offlcieele Bulgaarsche bericht van den 27sten bevestigt, dat de Bulgaarsche troepen tusschen Prilep en Monastir over de Tserna istfn ge trokken. De Franschen, wier terugtocht naar den Zuidelijken oever reeds uit hun eigen mededeelingen bekend was, hebben allo bruggen over dat rivier tje vernield. Het zijn de spoorweg brug bli de uitmonding van de Tserna in de Wardar, de br ug van den weg van Prilep naar Negotien (by Wodzartsi) en nog een voetbrug verder stroomopwaarts. Wy hebben reeds eenige dagen ge leden erop gewezen, dat door hun voortdurend herhaalde aanvallen bij Goerz en de hoogten teni Noorden en ten Zuiden daarvan, de Italianen, al behouden ook de Oostenrj jkers over I het algemeen hun «telllq gen, toch De Duitsche Rijksdag. Ia de openingszitting van den Rijksdag releveerde de president den toestand aan de verschillende fronten en deelde mede dat Servië thans gestraft is voor den moord te Sera- jewo en aan de Servische Intriges, naar wij hopen, thans voor goed een einde is gemaakt. Het Servische leger is verslagen. De president eindigde aldus „Het trotsche Engeland siddert van bezorgdheid, dat het den sleutel van zijn wereldmacht zal verliezen. Al onze vijanden zijn tot het besef ge komen, dat wij op de slagvelden onoverwinnelijk zijn. (Toejuichingen). Des te krampachtiger klampen zij zich vast aan de hoop, om ons economisch te gronde te richten en door honger te bedwingen. Zooals zij zich vergisten omtrent onze finan- cieele kracht - het verbazingwekkend succes van onze oorlogsleeningen bewijst het vergisten zij zich ook in de beoordeeling van onze econo mische kracht. (Toejuichingen). Brood graan en aardappelen, de voornaamste volksvoedingsmiddelen zijn in ruime mate voorhanden. (Zeer juiBt). Wij zullen niet betwisten, dat er ten deele schaarschte heerscht aan andere artikelende bardheden, die daarvan het gevolg zijn voor een groot deel der minvermogenden zullen echter overwonnen worden door organisatie van de levensmiddelenmarkt. Wij heb ben derhalve alle reden om wat onzen financieelen en economischen toestand betreft, met vastberadenheid en on wrikbaar vertrouwen de toekomst tegemoet te zien. Het ingediende ontwerp-belasting op oorlogswinsten werd in banden der begrootingscommissie gesteld. De minister van financiën, Helfferichs, bepleitte het ontwerp op grond, dat het denkbeeld van eene belasting op de oorlogswinst thans gemeengoed van het volk is geworden, en dat belasting geen straf, maar een eere plicht is voor den staatsburger. De sociaal-democratische Rijksdag- fractie heeft het volgende besluit genomenMet terzijdestelling en uitschakeling der fractie gaat Karl Liebknocht, door indiening van korte interpellaties, onafgebroken voort zijn De kaasmarkt te Purmerend. Bij den aanvung der kaasmarkt te Purmerend, die flink met kaas was bezet, werd aan de aanvoerders door de kaashandelaren medegedeeld, dat door hen besloten was, noch te Purmerend, noch te Alkmaar of Hoorn kaas te koopen zoolang de uitvoer is verboden, daar het niet langer aan gaat de zeer dure kaas in te koopen wanneer ze die niet kunnen uitvoeren. De ontevredenheid der aanvoerders, dio nu een vergeefsche reis gemaakt hadden, was zeer groot. „Da Telegraaf" vervolgd. Voor de Vierde Kamer der Recht bank te Amsterdam werd Dinsdag voortgezet de strafzaak tegen den heer J. C. Schröder, hoofd redacteur van „De Telegraaf". Hij stond terecht wegens overtreding van art. 100 Wetboek van Strafrechthet in geval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk verrich ten van een handeling, waardoor de onzijdigheid van den Nederiandscben Staat in gevaar wordt gebracht, en dit naar aanleiding van een onder schrift onder een ingezonden stuk, waarin o. a. de woorden voorkomen „In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze Bchurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben". Er was veel belangstelling voor deze procedure. In afwijking met de gewoonte be gon het Openbaar Ministerie met den eisch, n.1. zes maanden gevangenis straf. De Officier van Justitie voegde er aan toe, dat de jurisprudentie d. i. de toepassing van de wet in dezen weinig hoop laat, dat wil dus, populair gezegd, zeggen, dat hoogst waarschijnlijk van de geheele actie wel niets komen zal, gezien de vroe gere opgedane ondervinding. Men zal zeggen, dat geen der oorlogvoerende mogendheden aanleiding heeft ge vonden in het artikel tot optreden, en dat het dus niet zoo erg gevaarlijk is, maar men moet oordeelen naar het gevaar, naar het inzicht van alle normaal oordeelenden in Nederland, die, zoover het hun gegeven is, den toestand kunnen overzien. En die toeschouwers nu oordeelen, dat het oorlogsgevaar door een dergelijk ar tikel wordt vergroot. De verdediger, mr. Kappeljne van de Capello, zeide een gansch ander standpunt in te nemen dan het O.M. Als beklaagde schuldig is, is de eisch van zes maanden veel te gering, en als men meent, dat bekl. opzettelijk RECTIFICATIE. BU de verdediging van zyn voorstel om een bedrag van f 9000.- voor kosten van overlading van steenkolen als ontvangstpost te brengen op de begrooting, zeide de heer Biersteker, dat z. i. deze post gegrond is op een wettelijk recht, en dat in hoogste instantie de rechter zal hebben te beslissen over de toewljziDg daarvan. Wij gaven als volgt spr.'s bedoeling weer Deze vordering van f 9000,— op het Rijk, die spr. op de bpgrooting wil zetten, is op een wettel|ik recht gegrond; zou de Min. niet willen, dan zal zeer zeker de rechter haar toewijzen. En rectiflceeren bU deze het ge sprokene. BOEKBESPREKING. „Kun je nog zingen, zing dan mee", door J. Veldkamp en K. de Boer. 10e diuk. Bij de firma P. Noord hof, te Gro ningen, verscheen de 10e druk van Kun je nog zingen, zing dan mee", samengesteld door J. Veldkamp en K. de Boer, met begeleiding van P. Jonker. De 10e druk, en dat binnen be trekkelijk korten tijd. Wel een bewijs, dat aan een dergelijke liederen ver zameling behoefte bestond. Wat zich ook wel laat begrijpen. Van de vele dikwijls mooie op school ge leerde liederen, gaat later maar al te vaak het grootste deel verloren. De kinderen zingen in den beginne de liederen niet meer, en later kuDnen zy ze niet meer zingen omdat ze de wijs of de woorden van het lied ver geten hebben. Dit te voorkomen, is het doel van de uitgave. Bovendien hoopt men hierdoor de volkszang in het algemeen op een booger peil te brengen, gelijk ook de Vereeniging tot verbetering van den Volkszang tracht te doen. Het orgel van de Vereeniging, waarop nu eens niet allerlei stukken uit operette's en opera's in alle mogelijke en onmogelijke tempo's worden af gedraaid, trekt, ter bereiking van bet doel, van stad tot stad. Evenwel, het orgel gaat verder, doch de bundel blijft. De begeleidende muziek ls zoo eenvoudig mogelijk bewerkt, zoodat de kinderen zelf de liederen kunnen spelen. Vermelden wij nog, dat de bundel langzamerhand uitbreiding heeft on dergaan. Van 60 Bteeg het aantal liederen tot 111. De, laag gestelde prijs van den bundel is f 1.gebonden fl.40. Wij twijfelen niet, of ook deze herdruk zal haar weg wel vinden, re voorgangers.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1