DE WET VAN DE Waai is da Flesch vanJoniHollaid"? Eerste Heldersche Bioscoop Do Vorstin ven Monte Cabello. Aanbesteding. Advertentiën. Nutsspaarbank MARINE. Nationale Hypotheekban Bij VAN LEIJEN St. Nicolaas-Cadeau N. EISELIN, Fotograaf, KANAALWEG 3. Jan Klaasen, Vrijdag, Zaterdag en Zondag Extra nummer, TWEEDE KAMER. Zooala men in „De Week" van Mr. Antonio ziet, wordt de Indische 'oegrooting tijdens de afwezigheid van Minister Pleyte, verdedigd door diens ambtgenoot van Marine, Minister Rambonnet. Daaraan ia het vermoedelijk toe te schrijven, dat de belangstelling zoo gering was. De heer Bichon bracht het feit ter sprake, dat voor de duik- booten „K 2" en „K 3" eenige jaren achtereen telkens nieuwe termijnen op de begrooting zijn aangevraagd, terwijl er nog niets aan die booten was gedaat. De kiel van de „K 2" is eerst heden vóór tien dagen gelegd, zoo verbeterde de heer Bichon. En de Minister van Marine, die hier als deskundige stond, sprak op dit laatste punt den heer Bichon niet tegen. Alleen betoogde hy dat, met het opmaken van plannen en bestek ken, zooveel tijd heenging en dat men ook zoo sukkelde met aanvoer van onderdeelen uit het buitenland. Daarmee echter werd allerminst op gehelderd waarom er, Indien er zoo weinig schot zat in den bouw, noch tans* zooveel schot bleef in het aanvragen van gelden....' die immers voor het doel, waarvoor ze werden aangevraagd, niet konden worden >d. En de heer Bichon had dan ook het gelijk zoo overduidelijk aan zijn kant, dat Minister Rambonnet het amendement van dien afgevaar digde (schrapping, voorshands, van alweer een nieuwen termijn op deze begrooting) op.raad van de Commissie van Rapporteurs maar overnam. De SI Correspondent van het „Handelsblad", die het betreurt, dat de minister niet zelf aanwezig was ter verdediging allereerst van zijn beleid, meent, dat de geheele behan deling dezer begrooting het karakter heeft gehad van een deftigmalle vertooning, staande in den ban van de twee Indische tooverwoorden „kassian" (met den minister) en „soedah" (met lands zaken.) De algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting zijn slapjes ingezet. Zoowel de heer De Meester als de heer Schaper schudden een aantal varia uit, eenigermate te vergelijken bij de vaak wel interessante waar van een marskramer. De afgevaar- digde van Den Helder herinnerde er nog eens a$n, dat de oorlog ook voor ons land een geesel is, verheugde zich over de algemeene houding van onze vrije en van de Regeering onafhankelijke pers, gispte, onder teekenen van instemming uit de Kamer, de afwijkende gedraging van zeker Amsterdamsch blad (de heer Schaper voegde daaraan later nog een woord van afkeuring toe aan't adres van zeker weekblaadje), betoogde de noodzakelijkheid van wederzij dsch vertrouwen tusscben Regeering en Kamer - en kondigde, een voorstel aan tot het sluiten der deuren (dit schijnt echter eerst op 't eind der discussie te zullen worden ingediend). Voorts had hij 't over de groote moeilijkheden waarin de Minister van Landbouw ten aanzien van de econo mische maatregelen verkeert, daar immerB telkens blijkt dat men, door het eene belang te helpen, het andere schaadt. Hij meende dan ook dat de Regeering zooveel mogelijk alles zijn natuurlijken gang moest laten gaan om, als daardoor zwakken te zeer worden gedrukt, dezen uit de schatkist (en niet karig) te steunen. De heer Schaper besprak de oorza ken van den oorlog (het kapitalisme) en de geheimzinnigheid der diplomatie en bepleitte een aansturen op ontwa pening. Dat de Regeering in stede daarvan nu reeds weer versterking van be wapening na den oorlog voorbereidt, keurde hij af. Overigens bracht hij haar hulde voor het handhaven van onze neutraliteit. Tegen de dienstweigeringsbeweging eindelijk liad dè Regeering, zoo meende de heer Schaper, niet moeten optreden. Die ware haar eigen dood wel gestorven. Marinebegrooting 1915 Verschenen in het voorloopig Ver slag van Hoofdstuk XI der Staats begrooting 1916 (Marine). Wy nemen er het voornaamste uit over Sommige leden stelden prijs op nadere mededeelingen, o.a. omtrent de nieuwe bepalingen voor aanneming van matrozen met kort dienstver band, de exameneischen voor perso neel beneden den rang van officier; de maatregelen van financieelèn aard, in het belang van het personeel ge nomen, en zij de spraken de ver wachting uit, dat bij de volgende be grooting, liefst met betrachting van de grootst mogelijke volledigheid op den ingeslagen weg, van het geven van inlichtingen als thans geschiedde omtrent genomen maatregelen, zou worden voortgegaan. Opnieuw werd aangedrongen door verscheidene leden, op de in de laat ste jaren ter sprake gebrachte in stelling van eene vlootcommissie, waardoor ongetwijfeld de band tus- schen de Volksvertegenwoordiging en de vloot in niet onbelangrijke mate zou worden versterkt. Terwijl sommige leden geen aan leiding vonden omtrent de uitbreiding van onze vloot in principieole bespre king te treden, wezen anderen erop, dat ten deze geen vaste lijn wordt gevolgd, terwijl toch aan regelmatige versterking onzer marine zoozeer behoefte bestaat. Eenige leden vroegen of de Mi nister zich verantwoord acht de in diening van het ontwerp-vlootwet nog uit te stellen, nu toch reeds waardevolle gevolgtrekkingen zijn te maken uit de krijgsbedrijven, welke ter zee plaats haddenen of de onder vinding en de uitkomsten van de actie der onderzeebooten den Minster nog niet tot eene gevestigde over tuiging hebben geleid. Het is voor de Kamer moeilijk de wisselvallige po litiek van opvolgende ministers met juist inzicht te volgen. Als voorbeeld van onstelselma tige vlootpolitiek wees men op voorgenomen verwapening van de pantserschepen van het typ-.Konin- gin Regentes". Tot de vraag of aldus niet opnieuw geld nutteloos zal wor den weggeworden, leidde ook het voornemen de kanonnen van 7.5 c. M. door kanonnen van 15 c. M. te vervangen. Dat regelmatige versterking der vloot niet mag uitblijven, bewees, naar sommigen opmerkten, hetgeen omtrent de onderzeebooten békend is. De Minister constateerde het vorig jaar, dat men in het bezit zou komen van 10 onderzeebooten, n.1. de booten I—VII en de 3 K booten. Wanneer nu twee van de eerstgenoemde booten naar Indie worden gezonden, blijven er voor de marine in Neder land slechts 5 over, waarvan een reeds in 1904 op stapel werd gezet en dus verouderd mag heeten. Vele andere leden wenschten zich y den aandrang om thans reeds een ontwerp Vlootwet in te dienen onder de tegenwoordige omstandigheden niet aan te sluiten en ontwikkelden uitvoerig de redenen die hen daartoe leidden. Ten slotte stelden enkele leden de vraag of de inrichting van ons ma- rinebestuur in den tegenwoordigen vorm behouden moet blijven. Hun stond daarbij de Engëlsche organisa tie voor oogen, welke h. i. onmis kenbare voordeelen had en althans voor een deel zeer wel ten onzent zou zijn na te volgen en in het be lang van de continuiteit van belang werd geacht. Andere leden zagen de uitvoerbaarheid en het nut van zoo danige organisatie bij een kleine ma rine als de onze niet in. t e r i e e 1. Men informeerde wanneer de kiel der kruisers zal worden gelegd en waarin de oorzaak te zoeken is van dezen uiterst tragen gang van zaken? Zijn de contracten reeds geteekend en wanneer zullen de schepen volgens deze gereed zijn? In verband met de geruchten be treffende opdracht van den bouw der kruisers aan de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, terwijl de Maatschappij Feijenoord schade loos zou worden gesteld, oordeelde men het waarschijnlijk, dat indien de schepen door de combinatie De Schelde-Feijenoord waren gebouwd, de bouwsom lager zou zijn geweest. Men vroeg, indien dit juist is, hoe veel het verschil bedroeg en wat de motieven der Regeering zijn i om over dit verschil heen te stappen. Men zou alsnog gaarne eenige vragen beantwoord willen zien. Onderzeebooten 1915. Ook omtrent den bouw van de vier onder 'zeebooten ontving men gaarne eenige inlichtingen. Verschillende leden drongeii aan op bewapening en betreurden, dat geen grooter type boot verkozen was, omdat nu ook de pantsering moet uitblijven. Vooral met het oog op den dienst in Ned.-Indië achtten grooter type gewenscht. Men vroeg wanneer de indienst- stelling is te wachten van de pantser- bood „Oruno", die in Februari j.1. zou gereed komen. Men vernam gaarne hoe de Minister denkt over de ge- vechtswaarde van de pantserbooten „Friso" en „Gruno" en of het geschut steeds behoorlijk kan worden gericht. Men meende toch te weten, dat zich op deze schepen sterke trillingen hebben voorgedaan. Opgemerkt werd, dat het reddingmateriaal dezer booten onvoldoende schijnt te zijn. Daarin zou niet genoeg plaats zijn vooralle opvarenden. Algemeen waardeerde men hetgeen de marine, met name die in Indie, heeft gedaan en nog doet ter beveili ging 's Rijks belangen, eenige leden vroegen, of de Minister bereid is, zij het ook door tijdelijke traktements verhooging, in den nood, door de duurte der eerste levensmiddelen ontstaan, vooral voor de gehuwde schepelingen, te voorzien. Voorts men er op, dat aan de gezinnen der vrijwillige reservisten wel, doch aan die der verplichte geen vergoeding werd gegeven, en men vroeg of den langen duur der mobilisatie ge lijke behandeling van beide catego rieën niet billijk ware. In het bijzonder werd nog j op de positie van het minder perso neel bij den onderzee- en bij den torpedodienst. Terwijl de officieren toelagen ontvangen, o.m. voor gemis van comfort, is van toeslag voor de minderen geen sprake. Men vroeg's Ministers oordeel over het adres van den Bond van Zee miliciens, waarin gelijk salaris gelijke bevorderingskansen worden verzocht als voor de vrijwillig dienen de matrozen gelden, voor zoover de werkzaamheden gelijk zijn; daarin wordt voorts op uitbetaling van voedinggeld gedurende de verloven, als bij de landmacht, aangedrongen en eene toelage voor kleeding ver zocht op den grondslag als voor de lichting 1909 is toegestaan. Deze verzoeken kwamen aan eenige leden redelijk voor. Ook hebben de bijzondere tijdsom standigheden, naar men meende weten, den duur van het verblijf in de tropen van drie tot vier jaar ver lengd. Drie jaar is met het oog op de gezondheid en den moreelen toe stand van het personeel reeds een te lange termijn, weshalve men er op aandrong althans met dè tijdelijke overschrijding daarvan niet voort te gaan. Men gaf voorts in overweging om de actief-dienenden, wier dienstver band geëindigd is, met verlof te zenden. Met voldoening had men van de bevredigende resultaten vernomen, verkregen bü de werving der ma trozen K. D. Gaarne zag men die resultaten met cijfers toegelicht. Verschillende uit latingen in het „Marineblad" getuig den van minder goede gezindheid tegenover dit nieuwe instituut. Men hoopte dat deze op den Minister van geen invloed zouden zijn. Eenige leden wezen erop, dat, wil men den geest onder het personeel in goede richting leiden, aan de gees telijke verzorging meer aandacfit moet worden gewijd, terwijl anderen betoogden dat in meerde mate moet worden tegemoet gekomen aan rede- lyke.wenschen. Déze leden betreurden, dat de Mi nister voortgaat elke uiting van het vereenigingsleven aan boord te ver bieden. Niet overal wordt door commandanten akn dit verbod gelijke toepassing gegeven. Met aandrang herhaalde men het verzoek tot epbei - fing van het bestaande verbod. Voorts werd ter verbetering van den goeden geest onder het personeel aanbevolen het bevorderen van ge schikte gelegenheden voor ontspan ning aan den wal. Ook het betrachten van redelijkheid bij de passagiersre geling kan hiertoe bijdragen. Zoo schijnt deze regeling te Hellevoet- sluis veel minder gunstig voor het personeel te zijn dan in andere Voor de kustwachten werd de diensttijd zeer lang geacht en de op merking gemaakt dat het schijnt voor te komen, dat onderofficieren bij de kustwacht zich geschenken van eenvoudigen aard laten aanbieden, om meer of langer verlof te doen geven. Ziekenzorg, gezondheids toestand. Eenige leden wezen op den onvoldoenden toestand, waarin de medische dienst der marine ver keert. Over het algemeen bevinden zich de hospitalen in een verouder den en slechten staat. Verschillende klachten betreffende hospitalen waren vernoqjen. Op goede hygiënische toe standen aan boord moet, meende men voorts, de aandacht gevestigd blijven. Pensionneering. Gevraagd werd of de Minister omtrent de alge- heele herziening der militaire pen sioenwetten 1902 nadere mededeelin m kon doen. Voorts vroegen eenige leden of niet aan schepelingen, die met een ontoereikend pensioen uit den dienst wordpn ontslagen wegens ziels- of lichaamsgebreken, in en door den dienst ontstaan, systematisch hulp kan worden verschaft bij het zoeken naar een betrekking in de burger maatschappij. Vervolgens werd opgemerkt dat onderofficieren, boven den leeftijd voor pensioen gesteld, in dienst wor den gehouden, waardoor de promotie kansen van anderen worden bemoei lijkt. Ontslag van officieren, Sommige leden meenden, dat de wijze, waarop ten aanzien van het ontslag van officieren wordt gehandeld aan de ambitie om zich bij dit corps te voegen niet bevorderlijk is. Nog werd de opmerking gemaakt dat de mede- deeling, dat zij voor eervol ontslag in aanmerking zullen komen, tijdig behoort te geschieden. Korps Mariniers. Men vroeg of ten aanzien van dit korps bijzon dere voornemens bestaan. Het was niet duidelijk of op geleidelijke inkrim ping wordt aangestuurd. P o s i t i e v e r b e t e r.i'n g. Eenige leden'hadden met leedwezen dat voor het personeel beambten en werklieden by 's Rijks werven, de verificatie van 's Rijks zee-instrumen ten en het betonnings-magazljn te Vlissingen slechts omstreeks de helft is aangevraagd van de bedragen, die verleden jaar van de aanvankelijke begrooting werden afgevoerd. Verloop onder het perso neel. Op de gebruikelijke gi omtrent de aanneming en het ver loop van het personeel stelde men wederom prijs, /net een beschouwing omtrent den invloed van het instituut van de matrozen K. D. Ingenieurs. Gevraagd werd of het aantal ingenieurs voldoende is, en hun bezoldiging van dien aard is, dat zij niet trachten elders geplaatst te wor den. Kan de Minister positie-verbete ring in het vooruitzicht stellen Wat de positie van het werfperso- neel betreft, spraken sommige leden den wensch uit, dat uitvoering zoude worden gegeven aan de voorstellen van de Staatscommissie voor arbeids voorwaarden der Rijkswerklieden, in het bijzonder wat aangaat die be treffende de regeling van de grond slagen der pensioenen. Eenige leden hadden den indruk gekregen dat de overplaatsing van mindere geëmployeerden en werk lieden van de werf te Amsterdam tot onbillijkheden had geleid. Men vroeg voor hoevelen de kazerne voor marinepersoneel te Willemsoord zal worden ingericht, of het de be doeling is, ook de zeemilitie daarin onder te brengen en of er tevens logies voor een of meer officieren zal worden aangebracht. Men achtte de kosten voor de py- rotechnische werkplaatsen aan- den leidam te Den Helder zeer hoog en de vraag rees of deze uitgaaf niet ware te vermijden, alhans aanzienlijk te verminderen door de bestaande munitiewerkplaatsen aan de Hembrug ook voor marine doeleinden te be zigen. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de instelling van het Internaat voor adspirant-adelborsten te Dor drecht en tegen de wijze waarop door den Minister in deze is gehandeld. Waarom, zoo vroeg men, is de Min, met zoo groote overhaasting te werk gegaan. Wenscht hij de keuze van het beroep van zee officier aan te moedigen en in een goedkoopere op leiding voor hen te voorzien en koos hij daartoe den juisten weg Hoewel men het billijkte dat het toezicht over het kleine aantal jon gelieden, dat zich had aangemeld aan een [geschikt persoon werd opgedra gen, achtten verschillende leden eene bezoldiging van f3000 te hoog. Men vroeg waarom geen gelden zijn uitgetrokken voor den bouw van een nieuwe school. Loodsen. Door sommige leden werd er op aangedrongen, dat de wisselvallige bezoldigingen zouden worden veranderd in een vaste rege ling. Ook werd verbeteringen van de pensioenen bepleit. Men vroeg door welke motieven de Minister zich by de wyziging van art. 69 van hef Alg. Reglement had laten leiden. J. de Vries Helder, f 12100.- F. Spruit f 11442.- W. J. Braggaar f 11424.- Gebr. v.d. Vegte, Heeren veen (Friesland)f 11346.— K. Zeeman, Helder f 10890.— G. Schellinger f 10720.— T. Dry ver JJ. f 10489.- A. Last Zn., Enkhuizen f 10332.— J. Kossen, Koegras f 9650.— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. PLAATSELIJK NIEUWS. De heeren J. F. Ekkers en H. Lavell, beiden alhier, zy Zaterdag 1.1, geslaagd voor het voorloopig diploma Machinisten-examen. (Verbeterd bericht.) Uitslag aanbesteding. Door den architect J. J. Schoeffelen- berger is Dinsdag namens Gebr. Bon- zeiaar, alhier aanbesteedHet bouwen van een varkensBtalling, gedeelteiyk van gewapend beton, groot 35 X 14 Meter. Ingekomen waren de volgende billetten Gebr. van Pelt, Helder f 16300.— A. Krtjaen - f 14200. Langs dezen weg betuig ik mijn hartelljken dank voor de vele bewijzen van belangstelling zoo wel van binnen als buiten de gemeente gedurende de ziekte en het overiyden- van myn dierbare Vrouw ontvangen, in het bizonder aan den Heer Dokter G. van der Lee, de families Jan zen en Sülzle. Haar diepbedroefde Echtgenoot C. E. J. VAN OLM. BINNENLAND. Een Christelijke kweekschool te Haarlem. Uit Haarlem schryft men: Het ligt in het voornemen, te Haarlem een Christelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen op te richten. Daartoe is een vereeniging gevormd, met het volgende bestuur: Mr. H. B. VerLoren van Themaat, voorzitter; I. van Marle, plaatsvervangend voor zitter; E. baron Mackay, secretaris; J. H. de Wilde, penningmeester; R. W. dë Clercq. De kweekschool zal den naam van ,Da Costa-kweekschool" dragen. Ongeval op de Moerdijkbrug, Sedert de vorige week wordt de spoorbrug te Moerdyk ook bereden door militaire vrachtauto's. Daarvoor brug ter zijde van de spoorrails geheel dicht gemaakt. De proefritten goed voldaan. Een paar auto's, welker chauffeurs de brug nog niet bereden hadden, zijn gisteravond de brug opgegaan, doch reden ter zijde en tusschen de rails, met 't gevolg, dat zij er door zakten. Een heele stagnatie in het treinverkeer was hiervan het gevolg. Direct werd met de opruiming begonnen en is de auto door een locomotief er af getrokken. Eerst tegen den morgen was het ver keer hersteld. Pseudo ontvluchte gevangenen. Omtrent de aanhouding van twee bedriegers, die zich te Ulft dezer dagen hebben voorgedaan als uit Duitschland ontvluchte krijgsgevan genen, deelt „De Post" de volgende bijzonderheden mede Het le bedrijf speelt in Etten. De dienaar van de H. Hermandad viudt een paar zwervers, naar voorgeven een gedeserteerden Duitscher en een gevluchten Rus. De burgemeester wordt opgebeld. Opbrengen naar Gen- dringen. 2e bedrijf. Het tooneel stelt voor i secretarie van het raadhuis te Gendringen. Drie. ambtenaren zijn aanwezig. Burgemeester en secretaris niet. Zwervers worden zeer minzaam ontvangen, ruim van sigaren voorzien, terwyi gemeubileerde boterhammen worden besteld en de uitgever eener courant moet verschynen voor het nieuws. Een gesprek wordt knoopt: de Duitscher antwoordt met rappe tong, van den Rus meent men niets anders te verstaan dan: tjip, tjap, tjoep. Grenswacht-commandant te Ulft wordt opgebeld. Opbrengen naar Ulft. 3e bedrijf. De handeling heeft plaats in de kazerne, alias St. Jozefsgebouw. Luitenant ondervraagt den Duitscher, Rus laat niets hooren dan een geluid, geiykende optjip, tjap, tjoep, nu gemengd met een soort bobbel, bob bel, bobbel, want de Rus is eigeniyk een Pool, zegt de Duitscher. Een uit komst'! In UIff, waar zoo zoetjes alle nationaliteiten vertegenwoordigd zyn, woont een Poolsche. Luitenant geeft twee soldaten bevel, den Pool daarheen te voeren, hem door de vrouw te laten ondervragen en ant woord mee te brengen. Vrouw kan uit tjip, tjap, tjoep en bobbel, bobbel, bobbel niet wijs worden. „Is geen Pool, misschien een Rus", zegt ze. Terug. Rapport wordt uitgebracht. Dan naar Terborg, waar twee Russin nen wonen, per rijtuig. Paard schrikt voor tram, ordonnans van den luite nant springt uit het rijtuig, bezeert z'n rechterbildames niet thuis. Retour Ulft. Daar heeft een soldaat den Duitscher reeds herkend als een inwoner van DoetiuchemNaar de kast met de zwervers. 4e bedrijf speelt in de kazerne der marechaussee. Duitscher en Rus zit ten by elkaar in 't cachot, worden door een marechaussee beluisterd hy hoort ze beidenHollandsch spreken. Bij den opperwachtmeester bekennen ze, een inwoner van Doe tinchem en van Deventer te zyn. Naspel. Proces verbaal en opzending naar het huis van bewaring te Arnhem. Terug uit Afrika. Men meldt uit Vlissingen, d.d, 80 Nov.: Met de mailboot „Mecklenburg' die hier te vier uur aankwam, arri veerden onder meer 88 manschappen en 17 officieren van het Duitsche Roode Kruis uit Duitsch Zuid-West- Afrika, na sinds Juli in gevangen schap in Afrika te hebben doorge bracht. Volgens den man, dien wy spraken, viel daar over de behande ling- niet veel te klagen, vooral waar men in de gelegenheid was, by ge brek van voldoende voedsel, zelf by te koopen en te koken. De reis naar Engeland was een kwelling door strenge bewaking en gebrek aan vol doende voedsel. De reis duurde on geveer een maand. Na een verblyf van vier dagen in Engeland werd hun veroorloofd ver der te reizen. Allen waren verheugd op vrijen bodem te zijn en vooral Duitsche couranten en illustraties, gekocht aan den spoorwegboekhandel, waren zeer welkom. Men wist van den oor log byna niets. Met trein 6.10 ver trokken allen naar Goch. Provincie Noordholland. Op DONDERDAG 16 DECEM BER 1015, des voormiddags ten lO'/s ure, zal onder goedkeuring van Heeren Gedeputeerde staten, door den Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland of,by zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedepu teerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks-Waterstaat in de 9d° directie, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem worden aai steed Het'drlejarig onderhoud der heven beoosten Oude Schild op Texel. Raming f 15000.— par jaar. Het bestek ligt ter lezing aan de lokalen der Provinciale Besturen, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling van vyftig cent per exem plaar, verkrijgbaar aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlem, aan het bureau voor buitenlandsche paspoor ten op het Stadhuis te Amsterdam aan de secretarie der gemeente Texel. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur-Directeur DU CROIX te Haarlem, den Ingenieur DE GELDER te Alkmaar en den Opzichter SCHMAND te Helder. De nota van inlichtingen ligt op Vrydag, den 6don dag vóór dien dei- aanbesteding, van des voormiddags 9 uur tot des middags 12 uur en van U/s uur tot 4 uur namiddags ter in zage by bo vengenoemden Opzichter, Heden overleed te Rotterdam, in den ouderdom van 78 jaar, mijn geliefde Zuster en *onze Tante, Mej. de Wed. t. Johanna Jacoba Bouman gab. Kuntz. Mede uit naam der Familie, Wed. A. VEEN—Kontz. Helder, 30 November 1915. Loodsgracht 6. Gevraagd een flinke Dag-Dienst bode, of een flink Meisje voor halve dagen. Te bevragen: Algm. Adv.- Bureau SAUNDERS, Weezenstraat45. GEOPEND: alleen voor pensioenen lederen Woensdag, n.m. van 7 tot 81/* uur, en iederen Zaterdag, n.m. van 7 tot 9 uur, voor het Inbrengen en afhalen van gelden. Openbare Aanbesteding bij de Directie van 's RIJKSWERF te WILLEMSOORD, op DINSDAG 7 DECEMBER 1915,des voormiddags ten elf en een half uur, van: Het weghalen van Stof en Gruis uit en van de Steenkolen- en Br.iketten-berg- en opslagplaatsen van het Etablissement Willems oord, gedurende het jaar 1916. Het bestek ligt ter lezing by de Afdeel ing Boekhouding van 's Rijks werf te Willemsoord, terwyl verdere inlichtingen kunnen bekomen worden bij den Chef der Afdeeling Magazljns- dienst. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken gratis te bekomen by de Afdeeling Boekhouding voor noemd. De inschrijvingen, op gezegelde biljetten, ingericht volgens artikel 5 der Algemeene Voorwaarden, behoo rende by de bestekken voor de ver schillende Ryks Marine werken, moe ten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn in de bus, ge plaatst by de Afdeeling Boekhouding op 's Rijkswerf te Willemsoord. FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH zeer vlugge methode. LESSEN tegen billijke conditiën aange boden door W. SMULDERS, Breewaterstraat 6. Do Directie der Nationale Hypotheek bank te Amsterdam maakt bekend, dat zij met ingang op 1 December a.s. Mr. K. A. COHEN STUART, op diens verzoek heeft ontslagen als agent der Bank voor Alkmaar en Omstreken en als zoodanig heeft benoemd Mr. P. A. OFFERS, advocaat-procureur te Alkmaar Het agentschap blijft gevestigd aan de Gedempte Nleuwesloot No. 83, aldaar. H. P. VAN HEUKELOM, Voorzitter. J. P. JOLLES, Secretaris. Mevrouw DE GRAAFF, Hoofdgracht 33, vraagt tegen half December een nette DIENSTBODE. Gevraagd: •en Huishoudster uit den boeren stand, door A. KUIPER, Stoomweg, Breezand (N.-H.) Zuidstraat, Zaterdag en Zondag BILJARTEN om de vette Hap. Aan hetzelfde adres aan VULKACHEL te koop, voor café of kantoor. Laat bijtijds een maken bij Tot het geven van PIANO-ONDERWIJS in 't bijzonder aan maergeverrlerden, beveelt zich aan: ARIE D. VAN DE WEG. Oud-leeraar Conservatorium Koningsbergen i/P. WEEZENSTRAAT 6. in zijn oud-Hollandscha poppenkast, „groot of klein model". Speelt door 't geheele land op Bruiloften en Kinderpartijen. Billijke conditiën. Adres: Achtergracht W/z. 74, den Helder. WITTE.BI0SC00P HOOFDNUMMER: Een avontuur van den detective JOE. DEEBS, in 4 acten. Buitengewoon intressante geschiedenis. Houdt U een uur in spanning. er varieerend programma, waaronder als politiek actueele Satire, waarin voorkomen: De onpasselijke vredesduif. De Ke^er in 't gedrang. Carnegie en Het Vredespaleis. Per ezel door het Panamakanaal. Moderne onderzeebooteh. Enz. Enz. Kanaalweg 112. Telefoon 195. Van af Vrijdag 3 Dec. tot en met Donderdag 9 Dec. Hoofdnummer Dramatisch levensbeeld In 4 acten. PROGRAMMA: 1. Heldersche Courant. 2. Reisje door het hooge Noorden. (Natuur.) 3. 4, 5, 6. De Vorstin van Monte Cabello. 7. Een liefhebbend Vader. (Klucht.) In de hoofdrol BILLIE RITCHIE, de wereldberoemde Amerikaansche filmkomiek!! Een van de groote bladen schrijit over deze film het volgende „In het bioscooptheater „Union", op den Heiligeweg, liep deze week de Cines-film „De Vorstin van Monte Cabello", waarin de bekende Italiaansche film actrice Francisca Bertini de hoofdrol vervulde. Dit dramatisch levensbeeld in 4 af- deelingen, dat ons voert in vorstelyke paleizen in volle grootheid, en door de meest prachtvolle landstreken met grootsche natuur-tafereelen, in theater en tooneel, is in zyn genre onovertrefbaar, zoowel wat handeling, aankléë- ding als regie betreft. Het spel van deze eminente actrice boeit van begin tot einde, en vooral als zij in de laatste afdeeling den „doodendans" uitvoert, is haar spel kunstvol en aangrijpend. Aan deze pracht-film zal zeker nergens hot succes onthouden worden, wat baar dan ook ruimschoots toekomt. ZIE VERDER PROGRAMMA.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2