Waai is de Flesch vaiUongUolM"? GRAFSTEENEN KUNSHANDEN een flinke WINKELJUFFROUW, HEVEA Advertentiën. K. ACKEMA, 's WOENSDAGS Stationstraat 11, Kennisgeving. „VERBETERING ZIJ ONS DOEL". Dansinstituut Dijkstraat 37. Solo-, Karakter- en Gelegenheidsdansen. Gevraagd Ingezonden Mededeeling. L»,IUJTUIG..*« AUTOBAND! Sint Nicolaas. 5 December. Buiten hoor ik gewoel en kinderstemmen met jeugdige krachtige frischheiduitgalmen inden helderen sterrennacht „Zie de maan schijnt door de boomen, Jongens staak je wild geraas 't Heerlijk avondje is gekomen, 't Avondje van Sint Nik'laas." Sint Nicolaas! Wal zal de goede Bisschop dit jaar brengen? Eik kinderhart klopt in blijde verwachting naar de; komende dingen. En de ouderen gevoelen mee in de vreugde van wat komen zal. Voor het kind schuilt er iu een voor spel van zijn later leven. De eerste roerselen van 't ontwakend' geweten komen zich aan 't oppervlak van zijn hart yertoonen, doch 't gaat niet heel diep. De wasindrukken van 't kinderhart worden zoo licht glad gestreken om plaats te maken voor later schrift.. Geen diepe sporen wor den gegrift, doch er rijst een kort verleden voor hem op. Ben ik niet ondeugend geweest? Had ik dit of dat maar niet gedaan. Moeder zal 't aan Sint Nioolaas zeg gen. De anderen krijgén cadeaus en wat niet al, maar wat zal ik in mijn mandje vinden? Misschien komt Jan de zwarte knecht mij wel straf fen. Zoo komt het eerste verantwoor- dingsgevoel bij 't kind tot ontwaking, maar in 't latere leven zullen deze vragen zich herhalen, eindeloos De mensch en ziju geweten is in 'r, embryo van 't bind reeds wor stelend. Sint Nicolaas! Weer zie ik ze terng mijn goede ouders, die ons een prettige Sint be reidden, werkend aan hun eigen ge luk. Als de kinderen woelend en zin gend mijn ramen voorbij dartelen en ik hun stemmen in heldere klaarte hoor uiljubelon, rijzen de beelden uit een blij verleden langzaam mijn gees tesoog voorbij. Het lijstje van verlangens werd weken te voren besproken en op den blijen verwachtingsvollen avond met kinderlijke zorgzaamheid bij de kleeren gelegd. Nooit vouwde ik die zoo netjes op als in den avond van 5 December. Mijn schoenen stonden zoo recht en glad onder den stoel met hooi gevuld voor het paard van den grijzen Spaanschen Bisschop, want honger had de schimmel bij zulk een lange reis in weer en wind. Werd de lijst te groot en bevatte zij te veel begeerlijkheden, dan sloeg de Sint iets over, maar toch zouden de kinderoogen in blije verrassing de dingen bewonderen, die wel in de korf van den weldoener aanwezig waren geweest. En dau de morgen, dat alles lag op de plaats bij stoel of schoen of in verscholen hoeken! Hot hooi was verdwenen, maar in de plaats daar. van een klein wereldje van geluk- „Ik heb dit gekregen," riep de een, „ik heb dat gekregen," jubelde de ander en vol innige blijdschap werd alles aan vader, moeder, broer tjes of zusjes vertoond. De gemaakte belangstelling der ouders gleed het kindersoog voorbij, want de kleinon waren te opgetogen om uithetdroo- menland van den Sint te kijken naar het wakende leven. Nooit had op school de meester zulk een moeite om het in de klasse rustig te doen worden als op 6 De cember. Betraande oogen van arme kleinen, die niets hadden gevonden, omdat vader werkeloos was en moeder geen weekgeld beurde, vervlekte in deal gemeede vreugde. Dan kwam de meester, de menschenkenner, het leed van de armere kinderen verzachten.1- Als de rust was weergekeerd uit de eerste vreugde-roes nam hij eenige griffels en sponzendoozen uit de kast en deelde die aan de arme kinderen uit. Hij vertelde dan een eenvoudig ver haaltje. Sint Nicolaas had hem ver zocht, die cadeaus aan enkele leer lingen te geven, die Ijverig hun best hadden gedaan, maar die zoo ver af woonden en in zulke nauwe steegjes, dat de schimmel er niet kon komen. Zoo leek den gift geen aalmoes maar een belooning Yoor 't vlijtige kind. Maar Sint Nicolaas had hem nog meer gezegd. Hij verwachtte dat de jongens en meisjes, die vele cadeaus hadden gekregen aan arme kinderen van hun overvloed zouden afstaan. En de meester had niet tevergeefsch gesproken, want menig arm kind wachtte een blijde verrassing. LezersEr zijn vooral dit jaar, in de sombere oorlogs- en mobilisatie maanden vele ouders, die in nijpende armoede verkeeren. Er zijn er velen, die door duurte en werkeloosheid worden getroffen en hun kinderen op het Sint Nicolaasfeest zullen moeten teleurstellen. Och, schiet een enkele zonnestraal in hun armelijke woningen. Doe als de meester. Zorg, zoo gij kunt, dat geen voch tige kinderoogen straks staren op een ledige schoenen. S. N. B. zenders eon geschenk naar keus. Fotografietoestel, Zwitsersche klok, Vulpenhouder eDZ. Deskundige maakt den uitslag op. In te zenden voor 5 November met 34 ets. postw. of postzegels. Uit slag ontvangt ieder deelnemer 12 November. Die geen prijs heeft ont vangt een verrassing, ter waarde van 60 centen. Haagsch Prijskampkantoor Afd.29 'sGravenhage (Holland). Door het oogenschijnlljk aanlokke lijke van deze advertentiön, zouden vele van de geachte lezers en leze ressen even als o.g. er toe kunnen overgaan, hieraan mede te willen doen en dan hoogstwaarschijnlijk eveneens tot de minder prettige er varing komen, dat een en ander niet alleen bedriegelijk is, maar zelfs als zwendel zou kunnen worden aange merkt; want wat toch is het geval? Na toezending van de woordenlijst plus 34 ct. aan postzegels, ontvangt men een brief mot den uitslag van wedkamp, -benevens, wanneer men prtjswinner is, een prijscourant, waarop verschillende klokken en barometers voorkomen, onder prfjsno- teering varieerende van f 4.50 tot INGEZONDEN. Waarschuwing. Versandhaus Mercurius. Geachte Kedactie. Gelieve het onderstaande op te wil len nemen in Uw blad.- Herbaalde malen komen er in ver: schillende bladen advertentiön voor over prijskampen, uitgeschreven door het Versandhaus Mercurius te 's Gra- vonhage, Rijswijksche weg 833, van den ondervolgenden inhoud: Wedkamp. Aangenaam en Winstgevend. Die de meeste goede Hollandsche woorden van hoogstens 6 letters, uit gezonderd eigenamen, uit Wapenoefeningen zendt, zooals: foei, woning enz, krijgt een guitaar. Volgende 5 ieder een fraaie Zwitsersche Koekoekklok. Alles met 8 jaar zekerheid. 50 vol gende en 50 eerste, dus vlugste in- f l Daar ondergeteekende behoorde tot de goede en viugge inzenders, ver kreeg hij het recht op twee prijzen ad f 4.50. Om deze evepwel te verkrijgen, moest bij tweemaal 81 centen aaD jostzegels opzenden als dekking der tosten aan invoerrechten enz. Verlangt men daarentegen andere, maar duurdere voorwerpen, zoo moet men het verschil tusschn.n prijzen en bedrag bijpassen, benevens voor ieder voorwerp afzonderlijk weer deze 81 centen. Naar aanleiding van een bericht voorkomende in de „Courant" van 1 December jl. behelzende eene aan gifte bij de Haagsche politie, van een van Haarlemdie, na toezending van een bedrag groot f 22.50 aan meergenoemd Versand haus, slechts drie miniatuur voorwer pen van weinig waarde ontving, blijkt duidelijk, evenals uit het niet toeken nen der verrassing ter waarde van centen, aan de niet prljswinners, het verdachte der handelingen van dit Versandhaus, naar aanleiding waarvan ondergeteekende heeft ge meend een en ander te moeten publiceeren, opdat niet nog meerdere personen het slachtoffer worden van dergelijke, alleszins zeer verdachte praktijken. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de plaatsruimte, noem ik mij, Achtend, Uw abonné, A. te Boekhorst. Piet Heinstraat 31, Helder. In verband met deze klacht zullen wij de nog te plaatsen advertentiön van het Versandhaus Mercurius niet meer opnemen. [Adm. „Held. Ct."] troepen der Entente uit Griekonland te verdrijven. Naar de „Voss. Zeitung" weet te berichten, stelde de Entente' in haar tweede nota de volgende eischen aan Griekonland le. terugtrekking van alle Griek- sche tioepen uit Saloniki en omge ving; 2e. de spoorwegen en wegen in het. geheele operatiegebied der ge allieerde troepen, van Salonikj naar Monastir, worden ter beschikking der Entente gesteld3e. het recht om Saloniki on het schiereiland Cbalki- dike te versterken4e. overdracht der zeepolitie in eenige Grieksche havens, waaronder die van de Piraeus. De nota verlangt, dat Griekenland niet slechts door beloften, doch door daden, bijvoorbeeld door een onmid dellijke ontruiming van Saloniki, zijn toegevendheid bewijst. De nota werd overhandigd door den Fransche gezant, hetgeen algemeen betreurd werd. In elk geval is de. toe3taud erg ouzeker. Naar het schijnt geeft, de Grieksche regeeriDg herhaaldelijk ver zekeringen van hare vriendschappe lijke gezindheid, maar beeft zij niet de eischen der Entente ingewilligd, zoodat dus de troepen welke om en bij Saloniki samengetrokken zijn, niet verplaatst zullen worden. DE OORLOG. Servië. Henry Barby, de oorlogscorrespon dent van het Journal, heeft uit Prizrend, waarheen hij het Servische leger op zijn terugtocht gevolgd was, met de luchtpost een van 20 Novem ber gedagteekend bericht gezonden, dat vandaar door een vlieger naar elders is overgebracht en toen door gezonden is. Hij meldtOnze toestand is, terwijl ik dezo regelen schrijf, tragisch. Hongersnood met al de el- landige gevolgen daarvan vermeer deren de verschrikkingen van den oorlog en den inval. Van Mitrowitsa tot Prizrend heb ik in de vier dagen, die ik noodig had, om laatstgenoem de plaats te bereiken, meer dan hon derd vluchtelingen, meerendeels vrou wen en kinderen gezien, die insneeuw en modder van koude eu honger be zweken waren of lagen te sterven. Tusschen Prisjtina en Prizrend alleen zijn duizenden ongelukkige vluchtelingen die vlieden om hun lijf te bergen en door vrees voortge dreven worden. De correspondent be schrijft dan de dappere verdediging van den pas van Katsjanik door de Serviërs, die door het verraad van de Albaneezen onhoudbaar werd. Onder leiding van eenige Albaneezen baanden zich de Bulgaren een weg over do bergen heen en trokken zj de stelling, die de Serviërs bezet hielden, om. Een Bulgaarsche ko- lonne verscheen plotseling in den rug van de Servischen staf en slaagde er bijna in hem gevangen te nemen. De Serviërs hadden slechts 200 gen darmes om hun hoofdkwartier te be schermen, maar dozen verweerden zich zoo goed, dat versterkingen tijd hadden om aan te komen 8n den vijand terug te slaan. De Serviërs waren echter gedwongen de hoogten rondom Katsjanik te ontruimen, die daarop onmiddellijk door de Bulgaren bezet werden. De Balkan. De toestand in Servië. In het Bulgaarsche legerbericht van den 28sten wordt de meening sproken, dat met den slag bü Prizrend de eigenlijke veldtocht tegen Servië wel afgeloopen zal zijn. Het groote aantal gevangen geno men soldaten, welk aantal steeds ver meerdert, moet worden beschouwd als het overschot van'het Servische leger. Men mag dus aannemen dat van het Servische leger slechts deel der troepen, welke nu in de bergen rondtrekken, is overgebleven, Nu Prizrend gevallen is wordt Mon tenegro ook vanuit het "O. bedreigd. De houding van Griekenland laat zich nog steeds niet juist bepalen. Een telegram uit Athene, dd. 1 Dec. meldde, dat de toestand nog vrij ge spannen was, doch dat men hoopte, dat de terugkeer van Kitchener en Denys Cochin, resp. naar Londen en Parijs, er toe zal bijdragen aan den ingewikkelden toestand een einde te maken. Een bericht uit Sofia, dd. 2 dezer, meldt echter, dat het oogenblik spoedig zal komen, waarop do centralen Griekenland de hulp kunnen ver- leenen, die het noodig heeft, om de De houding van Roemenië, Volgons een Engelsch bericht heb ben de gezanten van de' Centrale mogendheden in Roemenië eenig suc ces gehad. Zij trachtten Roemenië te bewegen zich aan de zijde van Bul garlje te scharen. Tenminste weet het Eagelac'ne be richt te verzekeren, dat men op 1 Dec. algemeen van meeniDg was, dat zich eerstdaags een nieuwe vijand van de Entente op den Balkan zoj.1 vertoonen. Aan Roemenie zou groote gebiedsuit breiding in uitzicht zijn gesteld. Daarentegen wordt uit Parijs ge meld, dat Roemenië eerstdaags aan de zijde der bondgenoten aan den strijd zal deelnemen. Iotusschen heeft deopenbaarmaking van een overeenkomst tusschen Oos tenrijk en Roemenië, betreffende de uitvoer van 500,000 wagons graan en levensmiddelen, in St. Petersburg groote teleurstelling gewekt. Verder hoeft'Roemenië medegedeeld dat de Donau, zoowel naar het O. als naar W. met mijnen versperd is, en dat het elke doortocht van troepen over den Donau, zoo deze in strijd is met de neutraliteit, met geweld zal keeren, Eeu bericht uit Zurich meldt, dat generaal Tsjerbokof het Russische leger op don Balkan zal aanvoeren. Verder worden reeds troepenverplaat singen gemeld bij de Duitsehers. Met het oog op een door de Russchen voorbereid groot offensief in Galicië, worden hierheen groote Duitsche troepen massa's gezonden. Vluchtelingen. In het Berliner Tageblatt vertelt een Duitsch officier van de landbe woners, die in het Oosten van de frontstrook vijftig tot zestig kilome ter achteruit worden gebracht. Wie eenmaal, zoo zegt hij, met twee- tot drieduizend van deze ban nelingen dagen lang door het land getrokken is, weet, dat hij den be ker vau het menschelljk geduld tot den laatsten druppel moet ledigen en tevens ook, dat hij zijn hart driemaal verloochenen moet, als hij nog voor uit wil komen. Het transport over een afstand van vijftig tot zestig kilometer eisebt vele dagen. De lange, torenhoog bepakte ladderwagens, waarop bovendien ook nog de oude vrouwen en de zoogends moeders zitten, komen slechts langzaam voort op de zware zandwegen. Kinderen, vrouwen, mannen cn grijsaards loopen er naast. Vierhonderd van zulke wa gens met begeleiding - men kan zich een voorstelling maken van het marachtempo. Zoo'n kilometers lange stoet van schuddende, knarsende hit- tenwagens en het bont gekleede, blootevoets gaande volk er naast, is het toppunt van troosteloosheid. Ik heb oude veldofficieren gezieD, die hem met vochtige oogen nastaarden. Daar drijven drie kleine, barvoets loo- pende meisjes, met den hoofddoek baar gezicht tegen den wind beschut tende, ondor voortdurend geschreeuw, het laatste weerbarstig varken dc-r familie met stokslagen in de modder voor zich uit. Hier sleepen twee vrou wen een zwaren zak met aardappels, die van den wagen gegleden is en trachten den verder rollenden wagefl weer in te halen. Andere vrouwen loopen gebogen, met kleine kinderen in de lange, gele doeken op den rug. En nog een anderen bundel hebben ze onder den arm. Een moeder zoogt boven op den wagen haar schreeuwend kind en dekt het met den rug en haar geopenden mantel tegen de koude. Merkwaardig, hoe suf en on verschillig de mannen zijn. Waar iets te doen i3, of te sleepen, doen de vrouwen het. De mannen sturen slechts den wagen. Vergeefs tracht ik een verschrom peld, oud moedertje op een wagen te laden. Ze is er niet van af te brengen, op hoar gelijkmatige wezenlooze ma nier verder te loopen. Ze ziet niet naar rechts en ook niet naar links. Ze hoort niet. In zichzelf trippelt ze haar weg. Haar oogen zijn koud en hard en zien over ons heen, als waren wD maar ééndagsvliegen. Ze klaagt niet, ze loopt, met de rechterhand op een stok geleund, terwijl zij met de linker- een heiligenbeeld tegen de borst gedrukt houdt. Dit is haar ge wichtiger dan eten en drinken. Ze zal het overal mee heen sleepen. Na drie dagen marseh 'zie ik het oudje nog mot haar beeld in denzelfden ge- Hjkmatigen, bijna eigenzinniger! pas naast den wagen. Er is iets heldhaf tigs in deze kracht en stille berusting in het noodlot. In het algemeen toonen deze mensehen een verbazende taai heid en weerstandsvermogen tegen weer en wind en ontberingen, vyf dagen lang was ik met ongeveer drie duizend menschen onderweg, waar onder kleine kinderen en oudo vrou wen. Vier nachten hebben zjj ge deeltelijk bij sneeuw en slechts be schut door het kampvuur en primi tieve gevlochten raatten tegen den wind in de open lucht gekampeerd. Geen enkelen zieke heb ik onder hen gezien. Even verbazingwekkend is de taaiheid der kleine paarden. Van hooi, een beetje haverstroo en gras levende, trekken ze de zware lasten door het diepe zand, tot ze er bij neer vallen. Toen ik het bevel kreeg, met twintig ruiters de ontzaggelijke colonne te be geleiden en achter het front in te kwartieren, meende ik, dat met de gebrekkige wagens en met deze ellen dige menschen geen drie kilometer ver te komen was. Toen wij na vijf dagen aankwamen, ontbrak er ter nauwernood een wagen. De meusch6n weten zich ook te helpen. Breekt een wiel, dan krijgen zij wel, de duivel weet waar vandaan, een ander. Of lappen het op de een of andere wijze op, zoodat de wagen weer ver der bonkt. Ze willen zelf vooruit, om dat ze weten, dat daar ginds hun een nieuw tehuis geopend wordt. Is de colonne eenmaal in gang, dan rolt bijna vanzelf verder. Hot ergste echter is het vertrek. Op 66n morgen worden de dorpen door gendarmerie patrouilles omsin geld en den inwoners medegedeeld, dat zij in drie uur klaar moeten zijn voor den marsch. De plotselinge aan kondiging en de omsingeling is nood zakelijk, omdat anders vele families in de bosschen de wyk zouden nemen, waar zij ellendig zouden om komen. Onmiddellijk verheft zich eon groot gehuil en geschreeuw in het geheele dorp. De vrouwen hollen naar de orthodoxe kerk en kuSsen w6enend alle heiligenbeelden. In de huizen werpen eenige weerspannigen :ich op den grond en moeten met geweld weggesleept worden. Dan be gint het inpakken. Natuurlijk willen zij eerst het onmogelijkste meenemen, tot ze zelf inzien, dat het paard en de wagen niet zooveel verdragen kunnen. Daarom, wordt nog eens overgepakt. Van elk stuk huisraad wordt onder tranen afscheid geno men. Enkelen hebben kreupele paar den ,t anderen geen tuig. Men scheldt elkaar uit, omdat eenige familieleden niets vau de anderen willen opladen. Ten slotte zijn er nog eeuigen, die in het geheel geen paard en wagen hebben. Voor hen staan eenige groot e ladderwagens van onze bagage ge reid. Daar dit echter ten slotte geen meubelwagens ziju on de menschen meenen er alles -te kunnen opladen, houdt bij elk van deze wagens gendarme streng toezicht. Dan zitten natuurlijk de mannen en jonge vrou wen bij hoopen op de vol beladen wagens, zoodat de paarden niet voor uit kunnen. Allen, op.de gebrekkigen na, worden er af gejaagd. Men moet zich bij het uitvoeren van dit onver kwikkelijk bevel zelf hardvochtigheid inpraten. Want anders staat men acht dagen later nog op dezelfde plek. Eeu andere moeilijkheid levert het nachtkwartier. Dit moet zooveel mo gelijk in de nabijheid van een water put en van boach opgeslagen worden, opdat paarden en menschen water en eenige besehermiug tegen de koude hebben. Daar echter de eindelooze ry niet op den weg, die vrij moet blij ven voor automobiel kolonues, mag blijven staan, moet men bet land op. Dat kost reeds in het leger veel oefe ning. Men kan dus denken hoe het hier is. Nauwelijks zien de achtersten, dat de voorste wagens den weg ver laten, of zy weten reeds dat er een put is en varen zelf het land op. Dwars over het veld heen. Plotseling staat men tegenover een reusachtige golf van naderende wagens, een on ontwarbaar kluwen. Men gelooft nooit meer orde te krijgen. De ruiters komen er by te pas. Vloeken en razen. Ik zelf galoppeer in den troep, dreig de lieden door den tolk, dat ik ze zal laten ophangeD, braden, spietsen, als ze niet stilhouden. Ik laat mijn paard steigeren, dat alles schreeuwend uit elkaar vliegt, als een Pruisische gendarme bij een oploop, en bereik ten slotte, dat alles stil houdt. Dan worden de wagens bij twintig afgeteld en door een kurassier in volgorde gesteld. Twv£ uur duurt het, voordat het veld met ordentelijke ryen bezet is. Als bij tooverslag branden overal tusschen de wagenrljen de kampvuren. Het is mij nog een raad sel, hoe deze lieden, die meestal geen lucifers hebben, met het natte hout zoo gauw vuur aanleggen. Den volgenden morgen bij het ver trek weer een dergelijk tooneel. Ieder wil de eerste zijn. 's Middags gaat het echter reeds geregelder. Eu den avond van den vierden dag rijden allen zoo goedmoedig en ordelijk op hun plaats, als hadden ze acht weken Pruisische kazsmetuebt achter zich. Eindelijk, op den vijfden dag komt de verlossing en de belooning. In de morgenzon liggen de dorpen, die op de nieuwe inwoners wachten. Van den heuvel af kan ik drie dorpen overzien. Ik laat de huizen tellenen verdeel de lieden over dorp na dorp. Bij het verdeelea der huizen worden zelfs de mannen wakker. Zeidon heb ik zulke begeerige en levendige oogen gezien, als waarmede zij de rijen hui zen afkeken, om er een uit te zoeken, dat zij voor het beste hielden. in de praktik; C. Larsson,DasHaus in der SonneG. A. Ootmar, De we reld van 't kindP. Rosegger, De landvorstin; Josine A. SimonsMees, Het einde; Parlement en kiezer jaar boekje 1915-'16. Onze stadgenooten, de in onder- offleierenkringen welbekende beer Theinert en echtgenoote, hebben in den te Eindhoven gehouden uationa- len wedstrijd in solo's en duo's (ge houden 24 Oct., 7 eu 21 Nov.), alleen voor le prijswinners, in deafdeeling duo's den tweeden prijs behaald. PLAATSELIJK NIEUWS. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder. De Openbare Leeszaal en Biblio theek werd in November bezocht- door 1533 personen, 1481 mannen en 52 vrouwen. Over November 1914 waren deze cijfers 2119, 2054 en 65. Het aantal uitgeleende boeken be droeg 327, waarbij 87 wetenschappe lijke werken. Uit de Bibliotheek der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werden 2577 banden uitgeleend, waarby 843 kinderboeken. De biblio theek werd dezo maand aangevuld met de volgende werken: R. Descartes, Wijsbegeerte; R. Ha- merling, Sinnen und Minnen; Cb. W. Barclay, The broken halo; Felicitas Rose, Bilder aus dem vier Wanden A. M. Pjesjhof, Drei Menschen; Ge schenken van den heer H. C. Redeko M. de la Fayette, De prinses de Clè vesH. Brugmans, De middeleouwen H. F. Tillema, Over't vraagstuk van het wonen in Kromo's groote land. J. P. Lotsy, Het tegenwoordig stand punt der evolutie-leer; G. V" Lijkverbranding; Anne Kingsford, De ware voeding; E. Scburé, Lésgrands initiéa; J. Voorhoeve, Homoeopathie BINNENLAND. Demobilisatie? Naar do „Telegraaf' mededeelt, zou de Tweede Kamer Vrijdag jl. in ge heime vergadering zijn bijeengeko men, ter bespreking van de vraag of gedeeltelijke demobilisatie, dan wel verruiming der verloven, mogelijk is. Het comité generaal zou worden aangevraagd, als de verschillende sprekers bij het algemeen begrootings debat in eersten termijn het woord hebben gevoerd, en dus voordat deze sprekers van de regeeringstafel zullen zijn beantwoord. Kaasvoorzloning. Men schrijft uit Schagen aan de .Telegraaf' In verband met de overname en het bewaren in de Regeeringspak huizen van de hoeveelheid kaas voor binnenlandsch gebruik, zullen de producenten binnen enkele dagen eene overeenkomst moeten aaogaan voor de garantie van het procent vet in de droge stof van hunne kaas. Zoo als bekend geacht mag worden, is de Regeering3prij3stelling gebaseerd op volvette kaas; kaas mot minstens 40%; met minstens 80% en min stens 200/° vet in de droge stof. Bij de nieuwe regeling zal, blijkens een daartoe in te voeren algemeens kaaseonti öle, de prijs worden betaald naar de klasse waartoe de kaas hoort, terwijl tevens rekening zal worden gehouden met de kwaliteit van de kaas. Minnes; Anna, d. v. D. van Duin en A. Mostert; Gerbrig, d. v. C. Tijsen en R. KuitHermen, z. v. M. Baijs en M. Keizei Jacob Jan, z. v. 'Jb. Landolt en M. Koster Maaltje, d. v. Jn. Heeeman en G. de Jongh. ONDERTROUWD: R. Windsma en A. van der Mei; R. Kaleveld en A. de Wit. GEHUWDJb. Móói en G. Wieg man; C. M. Tijsen en M. Smid", S. Rotgans en G. J. HegemanR. Winds ma en A. v. d. Mei. OVERLEDEN Jan Poppen, oud 51 jaren, echtgenoot v. M. Numeijer; Helena Geertje van Geertrulj, oud 3 maanden, d. v. P. v. Geertrulj en M. v. CampenhoutHaartje Maar», oud 78 jaron echtgenoote v. V. Heijblok Pietertje Rus, oud 10 jaren, d. v. J. H. Rus en G. Wijsman Hendrik Vregat-, oud 88 jaren, we duwnaar v. M. Kuljt; Klaas Spren- keling, oud 74 jaren, echtgenoot van M. Koster Neeltje Klok oud 86 jaren, weduwe v. W. Knol. UIT DEN OMTREK. Texel, 3 December. Nu de vijfde December op Zondag valt, zal het Sint Nicolaasfeest cp Maandag 6 December gevierd worden. Visschers, die dan afwezig zijn, zouden het liever op 4 December gesteld ge zien hebben. Te De Cocksdorp is een zangver- eeniging opgericht met aanvankelijk 50 leden onder directie van het hoofd der O. L. school, den heerWiersma. De oefeningen worden gehouden in hetgebouw voor Christelijke belangen. De heer H. KoDiug, geboren te Oosterend, alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor Apothe- kers-adsislent. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. J. Brouwer, slaagde dezer dagen bij 't gehouden examen voor krankzin nigen-verpleegster. De poging om geld in te zameleD voor een verrassing voor de kinder tjes der Wilhelmina-Bewaarschool zijn naar wensch geslaagd. Ruim f30 werd door ouders en andere kinder vrienden bijeengebracht, zoodat het dames comité zich op onbekrompen wijze van haar taak kon kwijten. In 't- vorig jaar werd hier opge richt 'n coöperatieve vereeniging voor de visseherü en den handel van gar nalen, die uitstekend werkte. Thans echter is deze vereeniging weer ont bonden en werkt bijna iedere visscher op zich zelf. Sommigen leveren de vaDgst aan elders wonende handelaars, f overeengekomen prijzen. Bij Kon. besluit van 1 dezer is, met ingaDg van 1 Februari, benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Den Burg (Texel), J. A. Jonker, thans commies der posterijen en telegraphie tweede Burgerlijke Stand van Texel, 26 November tot en met 3 Dec. 1915. GEBOREN: Ceene. ONDERTROUWD: Jan Boerhorst, den Burg, en Neeltje Cornelia Roeper, Dijkmanshuizen. GEHUWD: Geeue. OVERLEDEN: Antje Slot, 68jaar Oosterend. Burgerl.Standv.Anna Paulowna, over de maand November 1915. GEBORENCatharina, d. v. Chris- tianus Jacobus Kapitein en van Dirkje Buisman. Cornelis Jochem, z. v. Ger- hardus Cornelis Barneveld en van Jantje Oost. Louwris, z. v. Pieter Muntjewerf en van Diewertje Voort- huljsen. Hendrik, z. v. Gerrit Wes- terlaken en van Hendrikje Camphorat. Christiaan, z. v. Adam de Leeuw en van Rensje de Jong. Maria, d. v. Adrianus van den Berg eu van Catha rina Maria Verkade. ONDERTROUWD: Cornelis Dom per, 21 j., landbouw arbeider wonende te Schagen en Pietertje Boerman, 20 j., zonder beroep wonende te Anna Paulowna. GETROUWD: Willem Blaauboer en Grietje Voorthuljsen. Cornelis Dom- pgr en Pietertje Boerman. OVERLEDENAnna van Teulin- gen, 17 j., dienstbode, d. v. Pleun van Teulingen en van Jacoba Kossen. Sipkje de Vries, 29 j., echtgenoote van Wiebe de Vries. Jantje Jonker, 68 j., weduwe van Thomas Kamp huis, eerder van Cornelis de Hart. Nicolaas van Dljke, 22 dagen, z. v. Jacob van Dljke en van Geertje Kaan. Cornelis Waiboer, 71 j., wethouder, echtgenoot van Elisabeth Jimmink. Hendrik Meijer, 47 jlos werkman, wonende te Helder, ongehuwd. Burgerlijke Stand v. Wierlngen, over de maand November 1915. GEBOREN: Simon, z. v. C. J. Half weeg en G. KooljGeortje, d. v. J. Verfaille en A. KooljNeeltje Tryntje, d. v. P. Mulder en M. Kos ter Simon, z. v. M. de Jong en A. Levert met toenemend succes A. v. d. WOUW, Steenhouwer. - Janzenstraat 2. VRAAGT PRIJSOPGAAF. Dansclub,.Feodora" Opgericht 3 Nov. 1913. SCHILDERIJ gevallen op Steunbon Serie C 31. B.'Indien vóór 1 Jan. 1916 niet af gehaald, vervalt bovengenoemd Schilderij aan de Club. De ondergeteekende bericht, dat zijn zaak a.s. MAANDAG 6 DEC. 's avonds na 9 uur GESLOTEN is. A. GOVERS, Spekslager, BASSINGRACHT 3. Een Slagersknecht of Leerling gevraagd. ZAANDAM. Spreekuur te HELDER: van 1—4 uur, p/a. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zend ik gratis een nuttig boekje met inlichtingen en wenken. Bericht aan de Ouders. Het St. Nicolaasfeest op de Fröbelschool, Vischmarkt, zal gevierd worden op WOENSDAG 8 DECEMBER, van 2 tot 4 uur. Schoolopening te half twee. HET BESTUUR. VERMIST. Algemeen verzoek aan hen, dio sinds 26 November §en Rijwiel gekocht of gepand hebben Van een Marine matroos, merk „Prometheus", No. >9075 Adres te willen opgeven aan J. APPEL, Rijwielhandel, Spoorstraat. 4 8, Helder. VERLOREN een wit SERVET, gemerkt S. B. Terug to bezorgen, liefst Maandag, Binnenhaven 78. Gevraagd een net Jongmertsch voor loop- en magazynwerk. Adres: G. HAAGEN, Kanaalweg 147. Twee fatsoenlijke Kostgangers gevraagd, vrije. Slaapkamer. Adres: J. VAN KLAVEREN", Vos- straat 4. Gevraagd: een Huishoudster uit den boeren stand, door A. KUIPER, Stoomweg, Breezand (N.-H.) Gevraagd een flinke Dag-Dienst bode, of een flink Meisje voor halve dagen. Te bevragen: Algm. Adv.- Bureau SAUNDERS, Weezenstraat 45. Twee ZeemilicieDS vragen ZIT-SLAAPKAMER (twee Bedden). Adres: Th. VAN DEUTEKOM, Marine-Hospitaal. Te koop, zoo goed als nieuw, een Petroleumkachel. Prijs f5.-. Adres: Basstraat No. 17. Te koop gevraagd een of twee Woonhuizen, bij voorkeur in 't centrum der stad. Brieven met prijsopgaaf onder No. 188, bureau van dit blad. Te koop gevraagd: OUD RUBBER, bij groote of kleine partijen. Adres: I. DE JONG, Zuidstraat 72. FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH zeer vlugge methode. LESSEN tegen billijke conditiën aange boden door W. SMULDERS, Breewaterstraat 6. Melkslijtersvereeniging Aan onze geachte Clièntèle! Aangezien de meeste Melkleveranciers gedurende de wintermaanden uitsluitend de melk 's morgens leveren, hebben de melkslijters in beginsel besloten zoo mogelijk de melk alléén vóór den mid dag te bezorgen gedurende de wintermaanden December, «Januari en Februari, uit gezonderd de avonden, vooraf gaande op Zon en Feestdagen, dan dus wel. Vertrouwende op de medewerking hunner ge achte clidntèle. Aanbevelend, De Vereenigde Heldersche Melkslijters. Maintien. Kallisthenie. Plastiek. DirecteurBENölT H. POLAK, Autaur van „HET DANSEN". LeerarenPh. B. en JAC. B. POLAK. FRAAIE moderne dansen, o.a.: HALF-TIME BOSTON. i I TWO STEP S RIVIERA THE BABY. FRENCH CONTINENTAL WIENER ■-„i Boston-Simple. Triplo-Boston Mondain. Fishwalk. Boston-run. Boston varlaton. Maxixe Brésilienne, American One Step. Valse Courante. La valse a l'envers. (Linksomwalsen). UITSLUITEND ADRESDUKSTRAAT 37. PRIVE-LESSEN. BESLOTEN CLUBS. voor Manufacturenzaak. Zij die met het vak bekend zijn genieten de voorkeur. Brieven onder No. 189, Bureau van dit blad. Sint NicolaaS-Cadeaux. Het BESTE ADRES voor Sigaren en Sigaretten, is in het BEKENDE Magazijn van G. J. FEKJEN, ZUIDSTRAAT 70. Groote keuze in KISTJES van 25, 50 en 100 stuks, uit de voornaamste fabrieken. In voorraad geïmporteerde HAVANA SIGAREN. Aanbevelend, G. J. FEIJEN.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2