HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna NO. 4553 DINSDAG 7 DECEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland hij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct IgKar^ Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. - Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2\ cent. DE OORLOG. De officieels legerberichten van 4 en 5 December. Van het W e s t e 1 (j k front. Fransche zoowel als Duitsche be richten geven aan, dat slechts artille rie-gevechten geleverd werden. Alleen bij Lombaerlz(jde werd eenFransche post door de Dnitschers genomen, doch later door de Franschen her nomen. Slecht, regenachtig weer be lemmerd de operaties. Van het O o s t e 1 Jj k front. Het Russische communiqué van van den 3en geeft aan, dat de toestand op het front van de golf van Riga tot aan den Rripet onveranderd is. Op den linkeroever van de Styr, ten Z.W. van Rafalowka ondernamen de Duitschers een nachtelljken storm aanval. De Russen werden aanvan kelijk teruggedreven, doch wisten door een tegenaanval hunne vroegere posities te hernemen. Door de artillerie werden de Duit schers bij het dorp Semki, op den linkeroever van de Styr op de vlucht gedreven, en werden troepenconcen traties bij Nowo Alexsiniec verhinderd. Een aanval der Oostenrijkers ten N. van Tremblowa werd afgeslagen, evenals het offensief tegen Janowko ten N.O. van Buczacz. In het bericht van 4 dezer wordt gemeld dat een aanvallende beweging der Duitschers in de streek van Dunaburg gestuit werd. Op dit deel van het front, en ook bij Riga wor den den laatsten tijd weder verster kingen aangevoerd. Zelfs worden van het N. front, bij Dunaburg troepen naar Riga gezonden. Naar het schijnt willen de Duitschers hier nogmaals tot het offensief overgaan. Beide oevers van de Duna, welke spoedig bevroren zal zijn, zijn thans in handen der Russen. Volgens het bericht van den Ben was de dag kalm verloopen. In de Duitsche en Oostenrijksche berichten wordt de toestand als on veranderd aangegeven. Van beide zijden wordt het bericht betreffende een teruggaan in W. richting van de Oostenrijksche en Duitsche troepen aan de Styr als een verzinsel aange merkt. Van het Z u i d e 1 ij k front. Van Italiaansche zijde wordt d.d. 4 d6zer gemeld, dat de Oostenrijkers in den Tonalezone en in het Pedrodal een aanval deden. Deze werd evenwel afgeslagen. De aanval op de Itali aansche stellingen bij den Mrzli Vrh. werden eveneens afgeslagen. De Oostenrijkers slaagden er eerst in tot in de Italiaansche stellin gen door te dringen. Na een hevig gevecht werden zij evenwel terug geworpen. Hierbij verloren zjj 500 man aan dooden en 131 aan gevan genen. Het bericht van den Bden geeft den toestand als onveranderd aan. Naar het Oostenrijksche legerbe- richt van den 4den mededeelt zetten de Italianen hun offensief tegen de hoogvlakte nan Deberdo en tegen het bruggehoofd van Qörz nog steeds voort. Qörz wordt; nog steeds hevig beschoten. Aanvallen der Italianen op den 8an Michole en San Martino werden afgeslagen. Volgens de mededeeling van den Ben bepaalden de krijgsfêrrichtingen zich tot artilleriegevechten. Van het Servische gevechts terrein. Volgens het Duitsche legerbericht van den 4en duren de gevechten tegen de verspreide afdeelingen van het Servische leger in het gebergte nog Yoort. Den 3den werden ruim 2100 gevangenen en overloopers binnengebracht. Het bericht van den Ben geeft aan, dat in gevechten bij Plewlje en in het gebergte ten N. van Ipek eenige honderden Serviërs gevangen genomen werden. Ten O. van Dibra en halverwege Kroesevo en Ochrida werden de Servische achterhoeden teruggeworpen. Door Duitsche en Bulgaarsche af deelingen werd Monastir binnenge rukt. Het Oostenrijksche communiqué van den 4den geeft aan, dat de hoogten van Plewlje stormerhand genomen werdén. Z.W. van Sjenitsa werden de Montenegrijnen evene terggeworpen. In de mededeeling van den Ben wordt medegedeeld dat ten Z. van Plewlje de Montenegrijnen weder tegenaanvallen deden. Echter zonder succes. In Plewlje werd een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt, o.m. 1.000.000 patronen en 100 kisten artilleriemunitie. Arrestatie van Duitschers In Amerika. San Francisco, 5 Dec. Er is bevel uitgevaardigd tot inhechtenisneming van baron Brincken, Duitsch cava- lerie-k&pitein, wegens poging tot ver nietiging van den handel in de Ver- eenigde Staten; voorts is er een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen Robert Capelle, agent van de Norddeutsche Lloyd. Beide gevallen betreffen het uitrusten van schepen om Duitsche oorlogsschepen van be- noodigdheden te voorzien. Het bevel tot inhechtenisneming van Brincken is een gevolg van het géval met Crowley, die beschuldigd was geld te zenden, ten einde de vernietiging van munitie schepen van de entente-bondgenooten te ver zekeren. Brincken trachtte zijn aan houding to beletten door te zeggen, dal hij attaché was aan het Duitschen consulaat, maar volgens mededeeling uit Washington zal dit hem niet be schermen. Capelle was in de afgeloopen twee weken gezocht als getuige in zake de beweerde schending van deAme- kaansche onzijdigheid door Duitsche agenten. Hij zeide de wijk genomen te hebben aan boord van een geïn terneerd Duitsch-vaartuig in de buurt van San Salito. Een later bericht meldt, dat Brincken tegen borgstelling op vrije voeten is gesteld. Duitsche samenzweringen in Amerika. New York, 5 December. Er wordt groote beteekenis gehecht aan het feit dat tot het verzoek om terug roeping van Boy-ed en von Papen is besloten voordat het vonnis in geding tegen de Hamburg-Amerika-lijn was uitgesproken. Men veronderstelt dat de regeering heeft gehandeld op grond van bewijsmateriaal, onafhan kelijk van dat hetwelk ten processe is aangevoerd. Het Providence Journal, dat zeld zaam goed is ingelicht omtrent de onderzoekingen naar de Duitsche samenzweringen, zegt dat de regeering voornemens is om de onmiddelyke terugroeping te eischen van baron von Zweidnik, dén Oostenrijkschen zaakgelastigde, en Yon Nuber, den Oosterljkscben consul te New York, zoomede van de Oosteurljksche con suls te Pittsburg en Clevèland, en van den consul-generaal te Phila- delphia. De regeering is ook van plan de terugroeping te eischen van een Duitsch consul generaal en van ge heimraad Al bert, Duitsch fiskaal agent in de Vereenigde Staten. Het verzoek tot terugroeping van de Duitsche attaché's Boy-ed en Yon Papen wordt door de Engelsch-Ame- rikaansche pers verwelkomd als een onvermijdelijke stap om een eind te maken aan de Duitsche samenzwe ringen in Amerika. Volgens berichten uit Washington is het besluit 1.1. Dinsdag genomen, doch de uitvoering ia opgeschort teneinde niet vooruit te loopen op het geding tegen de ambtenaren der Hamburg-Amerika-j lijn. De rattenplaag. Wij hebben onlangs aan de Matin ontleend, dat de Fransche soldaten aan het Westelijk front zulk een last van de ratten ondervonden. In de Temps vonden wij deze klacht terug. Een vijand, zoo schrijft iemand in het blad, die er zijn indrukken uit Cham pagne weergeeft, welke moeilijker te verdragen is misschien dan de koude en zelfs dan den regen, is de rat. In kantonnementen vooral wemelt het van die weerzinwekkende dieren. Hun vraatzucht, ja hun grimmigheid, maken ze als ze uitgehongerd zijn gevaarlijk. In een hulppost, die uit gegraven was in de ruïnen van het dorp Squain, zeide men tot den cor respondent der Temps, dat de ratten nog erger waren dan de Duitschers. Het zijn reusachtige ratten, vijfen twintig centimeter lang en langer. Deze verschrikkelijke knagers pakken alles aan wat ze bereiken kunnen. Tevergeefs hangt men broodzakken en ransels aan touwen op, die men door de schuren of barakken spant; ir de ratten eten de touwen op en verslinden den inhoud van zakken en ranselsvoedsel, riemen, dingen van leer, wol, ze sparen niets. Er worden klopjachten georganiseerd en de ratten graven zich in. Men denkt, dat ze weg zijn, maar ze hebben zich slechts verborgen en komen weldra weer te voorschijn, 's Nachts vooral zijn ze brutaal, ze loopen over de manschappen heen, die niet rusten kunnen. In sommige kantonnementen houdt men katten, maar die zijn on machtig tegen de enorme ratten. Men zou rattenhonden moeten hebben en op sommige punten van het front heeft men die laten komen. Er moet, zoo besluit de schrijver ia de Temps, er moet een middel tegen deze plaag gevonden worden om onze soldaten van deze extra-kwelling té bevrijden. (N.Rott.Ct.) 60.000 Liter wodka In da Wolga. Uit Twer verneemt de „Roeskoje Slowo", dat bij het inrichten der rijksgebouwen voor militaire doelein den, waar vroeger de rijkswodka-de pots waren gevestigd nog 60.000 kan wodka werd gevonden, die de politie terstond door pijpen in de Wolga liet wegloopen.Hettoegestroomdenieuws- gierige publiek moest het „met lc oogen" aanzien. BINNENLAND. Gedenksteen-Marmelstein. Zaterdagmiddag had op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam de onthulling plaats van den gedenksteen, namens het Nederl. Jongelingsverbond geplaatst op het graf van den 9 Maart j.1. overleden bestuurder van dien bond, Johan Philip Marmelstein. Onder groote belangstelling nam ds. J. J, van Noort het woord. Spr. schetste de wijze, waarop de gelden voor dit gedenkteeken bijeengekomen waren. Alle beurzen, zoowel groote als kleine, waren in geheel het land hiervoor geopend geweest. Na de rede van ds. Van Noort werd jzang 76 4e vers gezongen. Een zoon van den overledene dankte voor de groote eer, zijn vader hier gebracht. Het gedenkteeken stelt voor een beeld van den overledene, die een jongeling, verdiept in zijn lectuur, overredend de hand op den schouder legt en hem wijst op het stralende licht in het Oosten. Buitengewoon Congres S. D. A. P. De onmiddelijke aanleiding tot dit congres is het indienen van het wets voorstel tot herziening der Grondwet. Het dient,.naar „Het Volk" meedeelt, ,,om samen te beraadslagen over de acties welke wij te voeren hebben om de handhaving en versterking van onzen geheelen kiesrechteisch naar voren te brengen. Ons congres zal een strljdroep zijn van de Partij der Nederlandsche arbeiders om voor den eisch van Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen in de Grondwet onverzwakt te blijven opkomen. Ons congres moet het parool uitgeven aan de arbeidersklasse van Nederland om door haar krachtige wilsluiting aan de Eerste Kamer duidelijk te maken, dat zij, door de grondwetsherziening af te stemmen, hoog spel zou spelen, dat door de arbeidersklasse van Nederland niet met stille berusting zou worden aanvaard. „Dit congres moet de inz6t worden voor eón vernieuwden strijd, dien wij te voeren zullen hebben om van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen een voldongen feit te maken. Verder zullen op het congres behan deld worden de sociale wetgeving en de belastingen". Regearingsvlsch. Men meldt uit IJrnuiden aan de N.Rott.Ct. De zeelieden en havenarbeiders te IJrnuiden hebben ten aanzien van de regeeringsvisch een motie aan genomen, waarin afkeuriDg wordt uitgesproken over de miskenning van hun organisaties bij het treffen van de genomen maatregelen. Z(j ge ven als hun wensch te kennen, dat, bij eventueel blijkende noodzakelijk heid, om kracht aan hun wensch bij te zetten, de besturen in ernstige overwegiDg zullen nemen, om, indien een gewone staking hun ongewenscht mocht voorkomen, pp zoo kort moge lijk te voren kenbaar te maken tijden, in alle takken van het bedrijf in den volsten omvang, door demonstratieve stakingen van korten duur het be oogde doel te bereiken. Vergaan. Eergisternacht -is b(j hevige storm het houten tjalkschip van den Har- linger schipper Pascal in de Zuiderzee vergaan. Het vaartuig was geladen met ruais en kwam van Amsterdam met bestomming voor Friesland. Het schip zeilde in het Krabbersgat voor Eakhuizen en botste hevig tegen het klipperschip Hendrika, van Eerkes te Wildervank. De opvarenden, onder wie de schippersvrouw en twee vol wassen dochters, werden na eenige moeite door Eerkes'gered en te Enk huizen aangebracht. Het schip dreef voor den storm weg en zonk geheel. Het vaartuig was niet verzekerd, de lading wel. Ds leugens der photographie. Een onzer lezers toonde ons een photo van de voorplecht van Hr. Ms. „Noord-Brabant" waarop een Neder - landsch matroos staat, met twee handvlaggen seinen gevend aan een duidelijk zichtbare Nederlandsche duik boot op eenigen afstand. De photo is niet lang geleden als illustratie in ,De Prins" verschenen. Dezelfde photo vindt men nu als voorplaat over de geheele eerste blad zijde van „Ueber Land und Meer" (jaargang 58 no. 5) met het volgende onderschrift „Holliuidische Küstenwache" sig- nalisiert einem heraonahenden „engli- schen" Unterseeboot, daas es sich in neutralen Gewassera beflndet. Zoo is aan een heel gewoon manoeuvreprentje, alleen voor Neder landers van belang, een internationale beteekenis gegeven. In dit geval tamelijk onschuldig, maar toch alweer een bewijs dat photograpbiebureaux uit winstbejag ofbuitenlandsche week bladen ter wille van de reclame te_ vervalsching en misleiding van het publiek niet opzien. („N. Ct.") Mallstoomschepen voor Ned.-lndië. De thuisvarende mailstoomschopen der Stoomv. Mij. „Nederland" zullen, te beginnen met het stoomschip „Rembrandt", Napels aanloopen in plaats van Genua. De hoofdredacteur van „de Telegraaf" gevangen genomen. De hoofdredacteur van het dagblad „de Telegraaf', de heer J. C. Schruder, is Zaterdagmiddag in zijn woning, Weesperzljde 17, op last der justitie door de politie gevangen genomen en naar het Huis van Bewaring over gebracht, waar hij ingesloten werd. De gevangenneming geschiedde krachtens beschikking van de recht bank dd. 4 December, waarbij tegen den heer Schröder rechtsingang werd Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. verleend. De substituut officier van justitie, mr. L. Th. Jorissen, gelastte de gevangenneming van den hoofd redacteur van „de Telegraaf' en droeg aan de inspecteurs van politie K. H. Broekhof! en A. van IJzendijk op den heer Schröder te arresteeren. Inspecteur Broekhoff kreeg opdracht zich naar de bureaux van „de Tele graaf' in de Sint Nicolaasstraat te begeven, terwijl inspecteur Van IJzen dijk naar de woning van den heer Schröder op de Weesperzljde moest gaan. Aan. geen van'beide adressen de heer Schröder te vinden. Hij was met zijn echtgenoote de stad ingegaan om inkoopen te doen voor het Sint Nicolaasfeest. Te ongeveer vijf uur kwam hij met zijn echtgenoote tehuis. Toen hij de woning was binnengegaan, schelden de politiemannen aan, be gaven zich naar boven en maakten het doel van hun komst bekend. Men kan zich de ontsteltenis der faihilie Schröder voorstellen, te meer waar de gevangenneming geschiedde op den dag voor een familiefeest als de Sint Nicolaasdag. Mevrouw Schrö der en de beide zoons waren zeer ontdaan, doch na de eerste emotie herstelde de heer Schröder zich en vroeg en verkreeg verlof zich in verbinding te stellen met het bureau vau „de Telegraaf" eu met zijn rechts geleerden raadsman mr. J. Kappeyne van de Coppello, die wel niet anders kon doen dan den raad te geven mede te gaan. Met de politiemannen vertrok daar op de heer Schruder. Daar geen taxi te krijgen was, begaf het gezelschap zioh met lijn 10 naar het Leidsche- plein. Vandaar ging men te voet naar het Paleis voor Justitie, waar mr. Jorissen den arrestant afwachtte. Daar werd den heer Schröder de beschikking der rechtbank beteekend. Hem wordt ten laste gelegd over treding van art. 100 van het Wetboek vaD Strafrecht, luidende: Met gevangenisstraf van ten hoog-' ste ze8 jaren wordt gestraft 1. hij die, in geval van een oorlog, waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verricht, waardoor de onzijdigheid van den staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzonder voorschrift tot hand having der onzijdigheid van regee- ringswege gegeven en bekend ge maakt, opzettelijk overtreedt; 2. enz. De overtreding van art. 100, op grond waarvan rechtsingang werd verleend, werd in „De Telegraaf" van 3 December, ochtendblad, als volgt meegedeeld Het dozijn Is vol I Tegen onzen hoofdredacteur is wederom een aanklacht ingediend. En wel op grond van het volgende In een polemiek tegen de „Nieuwe Courant", in ons blad van 27 Novem ber j.1., wordt o. m. gezegd .,dat wjj niet zullen ophouden een regeering en een medeplichtige pers te bestreden, die onder het mom van een „waardige neutraliteit" door een onverantwoordelijke uitvoer-politiek Duitschland voorziet van de meest noodige levensbehoeften, het daardoor in staat stelt den strijd vol te houden en verraad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook aan de zaak der menschheid, die door een krachtige, moreel hoogstaande rogee- ring, op geheel andere wijze zou gediend zijn." Deze zin heeft aanleiding tot de vervolging gegeven. De gevangenneming geschiedde op grond van art. 86'van het Wetboek van Strafvordering. Op het ochtendblad van „De Tele graaf' van 27 November, waarin het artikel met de geïncrimineerde zin snede voorkwam, staat als verant woordelijk adviseur vermeld H. M. C. Holdert, als hoofdredactie J. C. Schröder. Op het ochtendblad van 2 December het blad waarin het bericht „Het dozijn is vol" voorkwam staat voor het eerst alleen vermeld „Verant woordelijk voor den inhoudH. M. C. Holdert." Het is, voor zoover wij weten, voor de eerste maal, dat te Amsterdam een journalist wegens een politiek misdrijf in preventieve hechtenis wordt gezet. De „Telegraaf' van Zondag 5 De cember bevat de volgende verklariDg van den heer Holdert, die zich zooals hierboven gezegd, sedert 2 Dec. ver antwoordelijk stelt voor den inhoud van het blad: Aan onze lezers! Gisteravond heeft de justitie onzen hoofd-redacteur, den heer J. C. Schru der in hechtenis doen nemen. Wanneer Men meent daarmede de houding van „De Telegraaf' te kun nen veranderen dan verklaar ik, dat dit niet het geval zal zijn. Ik zal blijven verdedigen, hetgeen ik meen, dat goed en rechtvaardig is. Ik ver klaar hierbij pro-geallieerd te zijnen alles te zullen doen om de zaak der geallieerden te verdedigen. Ik meen hierdoor tevens, in tegen stelling met Men, Nederland een grooten dienst te bewijzen en zal voortgaan te werken zooals onder leiding van onzen bekwamen hoofd redacteur gewerkt is. De heer J. C. Schröder is het slachtoffer van iets, dat mij zeer veel op willekeur schijnt te gelijken. H. M. C. Holdert. Een volks- en legerbelang. Een „volkomen betrouwbaar per soon, die tijdelijk in de Brabantsche grensstreken verblijf houdt" schrijft aan de Nieuwe Courant naar aanlei ding van het smokkelen aan onze Zuidgrenzen. Waarom geen beter toe zicht vraagt hijwaarom de cavale rie er niet gebruikt Het aantal Hol- landscbe soldaten, dat uit den smok kelhandel groot voordeel trekt, is op sommige plaatsen zeergroot; ze maken er tegenover elkaar ook geen geheim van en koopen elkaar soms voor f 25 en meer de wacht af. Waarschijnlijk is aan dit alles niet afdoend een eind te maken. Maar of er genoeg gebeurt? Waarom - zoo vraagt de briefschrijver: Waarom geeft men aan de soldaten niet 50/° van de waarde van het door hen aangehaalde dadelijk uitbetaald, en niet gelijk nu geschiedt een kleine premie welke 9 10 maanden na het feit wordt uitgereikt Waarom niet ter belooning onmiddellijk een paar dagen verlof En dan, er wordt 't geheel veel te weinig met de man nen gesproken. Hoe wil men plichts gevoel, offervaardigheid, toewijding verlangen, indien niets wordt verricht ter aankweeking van die eigenschap pen? Maar al te veel officieren zeg gen met die kerels valt niet te praten en daarmee uit. Toch onder vinden degenen die het wel doen, wel degelijk het voordeel van een goeden omgang met de troepen. En ook de ontvanger der registratie en domeinen te Roermond, de heer de Kleijn, doet in hetzelfde blad een boekje open over smokkel winsten. Hij verbaalt van landweermannen die tijdens de mobilisatie vele honder den (tot zelfs f 2000) verdiend hebben. Werden vroeger wachten aan de grens voor 3 kwartjes per keer aan collega's „uitbesteed", tbans is dit bedrag tot tien gulden en meer gestegen. Aau een milicien werd, als hij een kwartier van zijn post ging f 500 geboden. Hij bleef, maar een collega stak later de f 500 op en lachte hem nog uit. In 't Geldersche wordt voor het laten doorgaan van iéder paard f 25 cijns geheven. Verwijdering van verdachte mili taire elementen van de grens, dikwijls aflossen van troepenonderdeelen aan de grens, meer surveillance door troepen wielrijders (zooals nu in Twente geschiedt) en vooral de leiding aan den fiscus geven, zou ongetwijfeld gunstig werken. De ambtenaren van den fiscus gevoelen voor dit werk en hebben er slag van, evenals de marechaussee en de rljksveldwacht. Maar heel veel militairen voelen er weinig voor en hun handen staan op dat gebied verkeerd. En het blad eindigt met aan te dringen op betere organisatie der grensbewaking. Een mooie vangst. Het „Hbld." schrijft: Een ware „St. Nicolaas tafel" vol met goud en zilver, zagen wij Zater dag op het politie-bureau Stadhou derskade te Amsterdam. Daar was een tafel van een meter breed en ongeveer twee meters lang, als het ware bezaaid met gouden ringen in allerlei soorten, smalle en breede, trouwringen en zegelringen, niet minder dan 800 b, 900, met den prijs er nog aan, die netjes op rijtjes ge legd waren. DaD lagen er horloge's, gouden dames horloge's met armband, sommige tot f 140 per stuk geprijsd, voorts armbanden en horloge kettin gen, dikke en dunne, van dof en glimmend goud, voorts was er een chaos van gouden broche's, spelden, camée's met aardige vrouwen-kopjes erop te zien en zilveren beugels voor tasschen en nog allerlei, dat men in een goudsmidswinkel koopen kaD. Al dit goud, f 8000 a f 10,000 waard, wa3 door de politie in beslag genomen, na een aanhouding van drie mannen en twee vrouwen. En in dezelfde kamer van den in specteur waren op een andere tafel nog eenige minder glinsterende en fonkelende voorwerpen ten toon ge steld. Daar lagen vele sleutels, loopers, een electrische zak-lantaarn, stopverf, waarin nog sleutel-afdrukken zicht baar waren, een weegschaaltje Omtrent de voorgeschiedenis van de goede vangst, welke onze politie gedaan heeft, vernamen wij het vol gende: Drie weken geleden kwamen drie mannen een leegstaand huis zien, dat naast een goudsmidswinkel in de Utrechtschestraat was gelegen. De maDnen zeiden het huis te willen huren en het knechtje van den ma kelaar liet het daarop zien. Het drie tal wist in het perceel zoo te ma noeuvreeren, dat een hunnor op een gegeven oogenblik den sleutel van het leege huis in zijn handen had, terwijl het knechtje ergens bezig werd gehouden. Vlug werd toen in een sigarettendoosje met stopverf een afdruk van den sleutel gemaakt. Deze manipulatie, vermoedelijk een voorbereidende maatregel voor een inbraak in den bewuaten goudsmids winkel via het leegstaande huis, werd echter van buiten gezien, met het gevolg, dat de politie van een en ander op de hoogte kwam. Vele nachten werd het huis in de Utrechtschestraat door een inspecteur en door een rechercheur in het oog gehouden. Wanneer de booglampen 's nachts om de ander brandden, waren er daar twee mannen voor het bewuste huis op verdachte wijze bezig. Zij deden, alsof zij voor de deur stonden te praten, doch hielden in werkelijk heid „pasoefeningen" met een sleutel, waarvoor zij destijds den afdruk ge maakt hadden. Blijkbaar paste de sleutel niet goed. Voortdurend hield de politie 's nacbts intusschen een oogje in het zeil en de rechercheur volgde de mannen, tot dusver onbe kenden bij de politie, naar hun woningen. Half December zou het huis ver huurd worden en tot zoolang zou er de wacht gehouden moeten worden, had niet Vrijdag de rechercheur de bewuste mannen in gezelschap van een beruchten opkooper gezien, toen zij uit een huis in de Kuiperstraat kwamen. Bij den rechercheur kwam plotseling de gedachte op, den op kooper aan te, houden en te fouilleeren en met het gevolgdat er vier pakjes gouden ringen op hem werden bevonden. Het „politie-instinct" had hora dus niet bedrogen. Successievelijk werden nu onmid dellijk op de bij de politie bekende adressen van de mannen, die de ver dachte manoeuvers in de Utrechtsche straat hadden uitgehaald, huiszoekin gen en arrestaties gedaan, ODder lei van den inspecteur. Eén man, die met een vrouw uit het huis in de Van Ostadestraat kwam, werd met deze vrouw gearresteerd in de Van Woustraat. Men vond_ lodpers bij hem, en een bedrag van pl.m. f1500. Een ander tweetal, ook een man en een vrouw, met wie hij leefde, werd in de Oosterparkstraat evens Zater dagavond aanghouden. Ook deze had f 1500 in zijn zak. Bij een huiszoeking ia de Kuiper straat werd daarop de groote hoe veelheid gouden voorwerpen gevon den, welke Zondae een geheele tafel vol vulden. Het bleek dus, dat er met de ar restatie van den opkooper, pl.m. 40 jaar oud en een bekende van de politie, en met die van de twee mannen en' -vrouwen een prachtige vangst gedaan was. De quaestie was nu nog; aan wien behoorde deze enorme goud massa. liet de goudsmeden uit de Pontanusstraat en Van Swindenstraat komen, bij wie eenige weken geleden ingebroken was en waar ook groote hoeveelheden gouden voorwerpen verdwenen waren, waarvan de daders nog niet gepakt waren. Maar deze goudsmeden herkenden niets ervan. Doch weldra bleek, dat alles gestolen was te Utrecht, waar Vrijdagnacht zooals gemeld werd ingebroken word bij den goudsmid Mandersloot op de Oude Gracht bij de St. Jacobs- brug. Dadelijk werd met de Utrechtsche politie getelefoneerd en Zondagmiddag arriveerde de heer Mandersloot op het bureau Stadhouderskade en voor de „St.-Nicolaastafel" staande, zeide hij dadelijk„alles is van mij gestolen. Mijn goudsmid teeken staat er in, en ik herken ook het handschrift op de prljs-papiertjes. Hij zelf schatte de waarde op 8000 f 10,000. De dieven hebben, zooals men ziet, nog niet den tijd gehad de prijs papiertjes er af te doen, wat de herkenning dus vergemakkelijkte. Vrijdagnacht was de inbraak ge pleegd en Zondag had men dus het gestolene en de daders reeds. Thans zal nog vastgesteld moeten worden, of er aan den grooten gouden voorraad nog iets ontbreekt, terwijl ook elk voorwerp beschreven moet worden en de aangehoudenen verhoord moeten worden vóór de zaak in handen der justitie wordt gesteld. Intusschen mag hier zeker een woord van hulde aan den inspecteur Kater en den rechercheur Van Dijk, niet ontbreken. Van de vijf aangehoudenen in verband met den inbraak bij een goudsmid te Utrecht zullen de twee vrouwen vermoedelijk op vrye voeten gesteld worden. Een harer is nog minderjarig. De drie mannen die van den inbraak verdacht worden, zullen beschikking van de Utrechtsche justi tie gesteld worden, waar mettertijd de zaak ook voor de rechtbank be handeld wordt. al wat menschon gelukkig, die van dieren houden. Komt, jongens en meisjes, die nog niets hebben gegeven, ook gauw be gonnen. Dank zij de andere kinderen hebben de leeuwen weer de eerste in eten, nu jullie 1 Mevr. v. d. Holst. Voetbal. 8«el-Zwart-H.F.C. II. Met een mooie 2—0 overwinning keerde H.F.C. H uit Purmerend huis waarts. Door verschillende omstan digheden slechts met 10 man uit trekkend en dan vijf invallers uit het 8de elftal, wist men op het bijna onbespeelbare terrein de zege te be- ilen. Ondanks het gebroken elftal werd er met vuur en animo gespeeld en dachten de spelers er niet aan, hun weg naar het kampioenschap hunner afdeeling, door een nederlaag onder broken te zien. Verwondering baart het, dat in Purmerend het terrein door den Consul werd goedgekeurd, waar het toch beter was geweest niet te spelenimmers indien er greppels met water gevuld aanwezig zijn op een voetbalten eiu, dan is goed voetballen onmogelijk. Dan keurt hier in onze plaats de Heer Consul van den N.V.B. het terrein scherper, want ofschoon er geen liter water van "t terrein ware af te halen geweest, mocht H.F.C. I niet spelon, tot spijt van hare vele supporters. Het terrein was wat „glibberig", om het zoo eens te zeggen,, maar blijft het H. F. C.-veld steeds tot Zaterdag in gebruik door dehee- militairea, dan kan het Zondags onder de huidige weersgesteldheid nimmer een ideaal voetbalveld zijn. Hopen wij dat daar spoedig een verandering ten goede in mag komen. INGEZONDEN. Da hongerige leeuwen. Geachte Redactie Naar aanleiding van bovenstaande mag ik zeker nog wel een paar woordjes zeggen? Dan allereerst dank aan de vele kinderen, die direct gevolg gaven aan mijn oproeping en vooral ook mijn erkentelijkheid aan de dames en heeren der scholen voor hunne medewerking in dit geval. Zaterdagmiddag kon de eerste post wissel verzonden wordeD. Van school 8 kwam reeds f 12.72 binnen (er volgt nog meer) en van 3 klassen van school 5, fO.92. Dan vonden we nog een briefje in mijn bus met 2 mooie nieuwe stuivers van Gerrit van Praag, zoodat er een kleine 14 gulden naar het postkantoor ging. Zoo ik verneem, is ook op andere scholen de inzame ling aan den gang. Er z(jn dus nog SPORT. LANGS DE STRAAT. St. Nlcolaasavond. O Het is en blijft toch maar een bijzondere, een prettige avond. Er zit nu eenmaal iets in iets waardoor oud en jong wordt aangetrokken - en wel: de verrassing ra die kunnen komen. Op den avonu van den vjjfdeu December verloochent men zuinig heid, verloochent men zijn hand schrift ja, sommigen verloochenen zelfs hun „fatsoen", door met zware, dikwijls dwaze pakken te durven sjouwen. We zagen burgers en ma trozen en soldalen met groote man den en reuzen-kisten op stap in de wijken van Helder en Nieuwedi>q>. Maar het stoud niet gek, want uut was immers St. Nicolaasavond? En wat geheimzinnige, verdachte, onge wone handelingen kou je hier en daar terwille van de echte Sinter- klaasjool observeeren. In de Koning straat, Spoorstraat, Keizerstraat, Weststraat, Zuidstraat en in nog andere stillere, rustige buurten bracht de een of ander een pak, eon mand, een kist, die zoo maar op stoepen, in portiekeu door onbekenden onbe heerd werden neergezet en als er twee, driemaal hard gebeld was, dan gingen ze op een draf er vandoor en om den hoek ergens koekeloerden ze net zoolang totdat de surprise in bedoelde deur verdween. Er waren ook verkleede mannen en vrouwen opgeschoten jongens en meisjes bij dat zonderlinge gedoe, in de meeste gevallen door voorbijgangers met een glimlach, met vroolljke gezichten na gekeken. Leuke Sinteiklasen, met kleedingstukken aan het lijf die veel bekijks hadden, trokken naar de Schagenstraat, Gravenstraat, Bas- straat, Goversstraat, Rozenstraat, Wilhelminastraat, enz. Eu vooral in de volksbuurtjes: Jonkerstraat, Gas- straat, Oranjestraat, Brouwerstraat, Vijzelstraat en Langestraat, Midden straat, Breestraat, enz., was de lieve straatjeugd present om met enthou siasme mee te doen. Och, die kleu ters! Nu ja, ze droegen wel eens in tieme dingen uit de garderobes van moeder on vader, van zusters en broeders, maar ze maakteu onschul dig pleizier met hun gescheurde rok ken en jakken en broeken en hem- Ingezonden mededeeling. Huidziekten. De behandeling van huidziekten als eczeem, gordelroos, dauwworm, netel- roos, wiuterhanden eu -voeten, en verschillende andere jeukende huid aandoeningen vordert in het algemeen veel geduld en volharding. Vóór alles dient men zorg te dragen voor een gueden stoelgang en licht verteerbaar, gezond voedsel te gebruiken. Voorts zorg te dragen, dat men zooveel mo gelijk frissche lucht, rust en slaap geniet. De prikkeling, ontsteking en jeuking, die het gevolg zijn van een huidaan doening, worden spoedig verdreven door de aanwending van Foster's Zalf, die een opmerkelijk verzachtende en heelende werking op de aangedane huid heeft. De zalf heeft een antisep tische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet te gemakkelijk wegvegen. Tal van hardnekkige ge vallen werden erdoor genezen en blijvend genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder veikrljgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat'98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. .4 f 1.75 p. doos. (31)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1