r- Witto BioBcoop, Koningstraat. 2 Hoofd nummers: „Sobaduwou dos levens" en „Charlle'! nummers: „Schuld on Boete" en -De wraak van don Opzichter". Eersto Holdersclio Bioscoop, Kanaalweg 112. Hoofdnummer: „De Vorstin vbn Monto Cabello". I Doe. Ned, Prol. Bond- Lezing in Tivoli,8uur. 10 Deo. Orde van do Ster in liet Oosten. Openbare bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, 9 uur. 12 Deo. Xboo80il8Che voroeniging. Openbare ver gadering, Sluisdykstr. 64, v.m. 10 uur. 15 Deo. Liofdadigbeidsconcert in Casino, Buur. 21 Dec. Dansclub „I. M. O." Aftornoon-Bal lil Casino, 'smidd. balf drio. Burgerlijke Stand van Helder, Yan 7 tot 8 December. ONDERTROUWD J. G. Vermeer en N. Dijkshoorn. J. C. Brauns en G. Teters. A. J. Clowting en C. M. Boll. K. Nieuwstad en H. A. v. Dijk. BEVALLENA.E. Dortmundt geb. Buck, z. M. Brinkman geb. Lumke- man, d. 'A. Zandijk geb. Vermaat, d. M. van Hor ik geb. Moolj, d. OVERLEDEN G. Roosendaal, 2 w. E. K. Griek wed. M. Marchand, 80 j. Hubbeling, 81 j. MARINE EN LEGER. Do luiteuant ter zee der lo kl. W. C. Cauters wordt binnenkort uit Oost Indifi terugverwacht. Het bet op 12 Januari 1'JKi vortrekkend stoom schip „Soontoer" van do Rottordamseho Lloyd zal naar Oost-Indiö vertrekkon oon transport marine-schepoliogen, bestaande uit sorgt.-maj. J. mar. P. Westerink, sergt-lorpedo- maker J. C. van Ballegooü, sergt. torpodist P Vermeulou. sorgt.-inachinedru'vors E. Venema en P. C. van Kuekuni, korpl.-konstabols G. Tor- luin en J. van dor 'i'ang, matroos-timmorman W. E. de Niot, matroos-bottelier H. J. v. d. Sig- tenhorst, korpl. ziekenverplegers G. Pijl on J. F. Nienwenliuis, matroos-hofmeesters J. G. Strongbolt en W. Kalkman, matroos lo klasso (telografist) H.J. v. d.Wal, korpl.-torpedomakor J. Stolk, korpl.-torpodi8ton H. Hazoleger en G. M. Aveling, scheerders G. van Soolon, W. Hol- fensleun en J. Hoets, korpl.-mach dr. 2o klasse G. Mangel, korpl.-stoker W. van Knoo, stokor- olieman K. do Ruijtor, matrozen dor 3o klasse K. Dilg en H. van Stroe, lichtmatroos S. Koo- koek.matrozen der 3e klasse (K. D.) J. F. Boere, J. J. Beijersbergen, A. Jansen, Beert Verhaar, M. Nieuwdorp, J- H. v. d. Eük, J. Pronk, P, G. van der Laan, C. H. de Jager, J. van der KulJl, J. H. J. Mertens, P. Grovol, J. C. Ragut, P, G. Kuift, o. ri. u, menens, i. cri J. C. Donker, M. A. J. Knijff Pijper der le klasso F. A. 5e klasse J. van 8trien. Als geleider van het transport is aangewezen do sorgt.-majoor dor mariniers P. Wostorink. Hr. Ms. depfitschlp voor ondorzeebooten „Cor- □elis Drabbel" zal op 13 dezer te Haarlem in dienst worden gesteld on daarna worden ge- stationnaerd to vilsslngon. Het bevel don luit. tor zoo uer zo jci. c. w mode daar aan boord wordtgoplaatst de oificler- rnacli. der 8e kl. G. J. de Groot. Chef dor equlpago is schippor R. Schuring. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Jan Piotorz. Coon, thuisr.,arrl v. dezer to Genuu. Java, uitr., vertrok 6 dezer van Colombo. Kon. der Ned., uitr., vertrok 0 dezer van Colombo. Lombok, thuiBr., vertrok 6 dezer van Sa bang. Batjan, van A'dam naar New-York, pasa. 6 dt DungonesB. Celobes, van Napels naar Hampton Roads, pat dezer Gibraltar. Rotti, thuiex., arriv. 6 dezer te Marseillc. Grotius, ultr.,arriv, 7 dezer te Port Said. Karimoon, uitr.,pasa. Gdezer Gibraltar. Krakatau, uitr., pass. 6 dezer Porim. Ambon, uitr., pass. 7 dezer Prawlopoint. Banda, thuisr., vertrok? dezer van Port Sald. BlUlton, thuisr., vertrok 7 dezer van Port-Sah Rottordamseho Lloyd. Binua, thuisr., vertrok 4 dezer van Bataviu. Rlu djani, uitr., arriv. 6 dezer to Batavia. DJocJa, uitr., pass. 6 dezer Bevozlor. Ooontoer. thuisr., arriv. 7 dezer te Suez. Suinarlnda arriv. 6 dezer van Tocopilla tu Corc Djebres nrriv. 7 dezor van Marsoillo teCardif Kawi, thuisr., is 7 dozer bij Deal geankerd. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Tubantin, thuisr,, pas. 6 dezor Pornando Noronhn, Frlsla, thuisr., pass. 7 dezor Dover. Kernland, uitr., arriv.6 dozer te Buonos-Ayres. Hollandia vertrok 8 dezer v. A'dam naar Brazilië en Buenos-Ayres. Rijndam, van New-York naar R'dam, pass. 7 dezer Scilly. Haven te Nieuwedlep. X Doe. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.8. „Starling". 9 Dec. Idem van Harlingen naar Newcastle Ned. a.%, „Mldaland". VISSCHER IJ BERICHTEN. Nieuwe diep, 7 Dec. Aangebracht door sardijn- visschere360 ranndjus sardijn, per mandje fl.G6 a f236, 60 mandjes kleine haring, per mandje f030 a f 1.20. 8 Dec. Van sardijnvisschera70 md. sardijn, por mandje fl.75 a f2.10. 30 mandjes kloino haring, por mandje fl.— a r 1.20. MARKTBERICHTEN. Purmorend, 7 Deo. 1916. 0 K.G. f 0.- DE OORLOG. "ui. 19 stapels Pabrlekskaas per 80 Boerenkaas 3 Commissie 4 Middelbare 3 Goudsohe kaas 1SS9 K.G. Boter per K.G. f 628 Runderen: 437 vette per K.G. f 0.78 f 1.05 191 molke en gelde f 160.- f 840.— 5 Stieren f 0.- f 0.- 18 Paarden f 0.- f 0.- 21 vette Kalveren per K.G. f 0.90 - f U0 161 nuchtero id. per atnk f 12.- Slachtkalveren f Fokkalvoren per stuk f 291 vette Yorkons per K.G. f 36 magere 'J *-*" f 32.- f -.- r .- Schagen, 9 December 1916. 3 Paarden Veulens 3 Stieren 14 Geldekoolen (magere 130 Geldekoeien (vette) 10 Kalfkoeien 40 Vaarzen Pinken 9 Graskalveren 10 Nuchtere kalvoron 1140.- 275.- 0.- 0.— 0.- 0.- eo.- o.- 'm Schapen (magere) 260 8chapon (votto) 1280 Overhoudors 9 Varkens 180 Biggen 60 Konijnen m üKsss Duiven Ganzen Zwanen 260 K.G. Boter M Kaas 200 Kipeleren p. 100 stuks Eendoieren p. 100 stuks v.— Handel votte geldekoeien matigld. magere geldekoeien stug; id. Kalfkoeien stugid. vaar zen stug. Hoorn, 9 December 1916. 1 stapels fabriekskaas fO—5 stapels boe renkaas f44.00 netto,00 stapols fabrlokscommis- kaas f00.— 1 stapel boeren commissie kaan r00.—00 middolbare kaas f00.—Totaal 7 stapels, wegende 716 K.G. Verkocht 2 stapels. Handel matig. a- 136 0.00 0- L46 030 1L- Staatsloterij. Trekking van 7 December. 2e klasse. 2e lijst. No. 116 f1600. No. 6992 f1000. No. 12916 f400. Nos. 6821 en 6371 f200. Nos. 9000, 16649, 17481, 18918 en 19789 f100. Trekking van 8 December. 2e klasse. 3e lijst. Nos. 8693 en 16888 elk f 1000. Nos. 2459 en 10886 elk f400. Nos. 3863 17228 en 19727 elk f 200. Nob. 12 2012 8084 en 16849 elk f100. per atuk f 26.- f 40.- per atuk f 10.- f 16.- f IA- f -57.50 3017 Schapen Overhoudors Lammeren f 0.— f 0,— 262 Ganzen f 4.60 f 6.60 Kalkoenen f 0.— f 0.— 60 Zwanen f 7.— f Kipeieren per 100 stuks f 9.— f 10.— Eendoloron 100 t 0.— f 0.— Kievitseieren per stuk f 0.- f 0.— 200 zak Appelen f 1.25 f 2.— 76 zak Peren f L— - f L60 Handel: melke- on geldekoeien matig; vetto- en nuchtere kalvoron matig; votto varkens vlug; magere idem matig; biggen matig;scha pen en lammeren stug; kaas geen handel. Broek op Langendjjk, S Dec. 1915. Prijzen; bloemkool f830-f 12.20,2e soort f 1,00 f 1.80, roodo kool f2,00-f 17.60, gele kool fl.70- f 12.60, witte kool f 3.00-f7.—alles per 100, 0 baal uien f6.70 a fO.-, 00 baal wortelen f0.- a f0.-, 0000 rammenas 110.10, 0000 bieten f AanvoerS900 bloemkool, 17.600 roode kool, 1600 witte kool, 20,800 gele kool, 1 wagon roode kool 10,000 K.G. f708. De aigemeene toestand. Op den Balkan zijn de Franschen in den Tserna-Waardar-driehoek aan het terugtrekken'. Het is het Duitsche hoofdkwartier dat dit meldt, terwijl Weenen erover zwijgt. Duitsche troepen zijn dus naar de Wardar ge trokken, zooals wij eenige weken reeds, toen het front der centralen in Servie geleidelijk korter werd, en sedertdien nog eenige malen, als ons vermoeden uitspraken. Wij voegden erbij dat op die wijze de centralen waarschijnlijk sneller op het Zuid Macedonische front een groot aantal troepen zouden kunnen bijeenbrengen dan de geallieerden, die het van de ontschepingen bij mondjesmaat in Saloniki moeten hebben. HoeJiet hier mee staat, zullen de eerstvolgende igen leeren. Intusschen zijn eenige vroegere Bulgaarsche stafberichten ingekomen, waaruit blijkt dat, behalve Dzjakowa en Ipek in Montenegro, ook Dibra (ten Noorden van het meer van Ochrida) en Resna (nabij het Prespa- meer) zijn bezet. Over Smilowo .op Resna aanruk kend, poogden de Bulgaren blijkbaar Servische groep van Monastir van Albanië af te scheiden, een be weging, die wel tot de ontruiming van Monastir door de Serviërs leiding heeft gegeven, maar, naar het schijnt, niet tot de beoogde af sluiting geleid. (N. Rott. Ct.) Van het Westelijk front. Parijs, 9 December. In Artois hevig kanonvuur. In Champagne is het gevecht om het bezit van de vooruitgeschoven loopgraaf ten Zuiden van St. Couplet voortgezet. Onzo tegenaanvallen heb ben ons reeds het grootste gedeelte van de verloreD loopgraaf terugbe zorgd. Berlijn, 8 December. Pogingen van den vijand, om ons succes ten O. van Auberive te betwisten, zijn mislukt. Behalve gevangenen z(ju daar 8 ma chine-geweren in onze handen ge vallen. Ten N.O. van Souain is een Fran- ache stelling op de hoogte 193 over een uitgestrektheid van ongeyeer 500 M. door ons genomen. Vier tegen aanvallen werden afgeslagen. Wij namen 1 officier en 120 man gevan gen en maakten 2 machine-geweren buit. Van het Oostelijk Iront. St. Petereburg, 7 December. In de buurt van Janowka, ten Noordoosten van Buczacz, heeft de vijand onder bescherming van een hevig artillerievuur gepoogd vooruit to komen, maar hij werd terugge dreven. Eveneens waren de pogingen des vijands vruchteloos, onze troepen bij de dorpen Jazlowecz en Pysch- kowtze (bij .Buczacz) aan te vallen. Overigens niets bizonders. Van het Servische front. Berlijn, 8 December. Bij Ipek zijn 80 kanonnen en veel oorlogsmaterieel buitgemaakt. Gisteren maakten wij ruim 2000 gevangenen. Sofia, 7 December. Officieel Bul- gaarsch bericht over de krijgsver richtingen van 5 dezer: Onze troepen zetten op de beide oevers van de Wardar de vervolging van de terugtrekkende Franschen voort. De kolonne, die ten noorden van Monastir over Smilewo op den weg Monastir ResDa aanrukt, heeft na verbitterden strijd de Serviërs bij het Bigla-ge|)ergte (ten N.O. van Resna) verslagen en de stad Resna bezet. De kolonne, welke ten noorden van Monastir tegen Ochrida oprukt, heeft na hardnekkigen strijd de sterk .be vestigde stelling bij de dorpen Medowo en Mriamorats genomen en marcheert thans op Ochrida aan. De kolonne, welke van Kitsjewo tegen Dibra oprukt, heeft de Serviërs na een bloedig gevecht aan de water scheiding, welke den kam van het Jamagebergte (15 K M. ten oosten van Dibra volgt) verslagen en heeft vanmiddag Dibra bezet. Zij vervolgt vandaar den vijand in de richting van Stroega (ten zuiden van Dibra aan de noordpunt van het meer van Ochrida). De duikboot- en mljnoorlog. Het van Grimsby naar Stockholm bestemde, Zweedsche stoomschip „Norrvik" is op een mijn geloopen en vernield. De kapiteiD, een machi nist, een stoker, de hofmeesteres en een kok zijn verdronken. De overige (14) opvarenden werden gered. Het Eng. s.s. „Comodore" is gezon ken. Op één man na werden de op varenden gered. Volgens een bericht uit Rome is voor Tripoli het Amerikaansche petro- leumschip „Communipaw" tot zinken gebracht. Omtrent het lot van de be manning en de nationaliteit van de duikboot is niets bekend. Verder wordt uit New-York gemeld, dat aldaar bericht is ontvanngen, dat het Amerikaansche stoomschip „Pe- trolite" van de Standard Oil Com- pany tusschen Tripoli en Kreta door een OoStenrljksche duikboot werd be schoten. Een der opvarenden werd gekwetst. Italiaansche kruiser gazonken. Weenen, 8 Dec. Officieel. Een onzer onderzeebooten torpedeerde den 5en December te 10 u. v. m. voor Valona een kleinen Italia&nschen kruiser met twee schoorsteenen. De zaak van de „Baralong". Van Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat do rapporten over de verhooren, in de Vereenïgde Staten afgenomen, in verband met de „Bara- long"-zaak zijn aangekomen. Naar men zich zal herinneren be treft deze het vermoorden van de bemanning van een Duitschen onder zeeër door de bemanning van de Baralong", een Engelsche hulpkrui- Het rapport is in druk verschenen en aan den Amerikaanschen gezant te Berlijn overhandigd ter doorzen ding aan de Engelsche regeering. Volgens een aantal getuigen voerde de Baralong" de Amerikaausche vlag, en had aan de zijden groote borden met de Amerikaansche kleuren be schilderd. Over de toedracht van de zaak wordt gezegd, dat toon in Aug. 1915 het stoomschip „Nicosian" door een Duitschen onderzeeër bescho ten werd, nadat het door de be manning was verlaten de „Bara long" in gezicht kwam. Men hield het schip voor een Amerikaanschen stoomer welke ter hulp kwam. Toeu het schip evenwel dichterbij was gekomen werd de onderzeeër beschoten. Toen deze daarop begon te zinken sprongen de bemanning en de commandant over boord. Op de drenkelingen werd geschoten. Eenigen vau hen gelukte het aan boord van de „Nicosian" te komen. Z(j werden echter van boord gehaald en gedood. Volgens getuigenverklaringen werd hiertoe uitdrukkelijk last gegeven door den Engelschen commandant. De Duitsche regeering deelt deze ,ad aan de Engelsche regeering mede, en neemt aan dat de comman dant en de bemanning van de „Baralong" ter verantwoording zullen worden geroepen, onovereenkomstig de krijgswetten zullen worden gestraft. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou Duitschland zich verplicht zien, tot zwaar wegende besluiten over te gaan. Duitschland en de Vereenigda Staten, Washington, 7 Dec. Met buitenge wone belangstelling vervolgt men de ontwikkeling van het geschil tusschen Duitschland eti Amerika, daar in wel ingelichte kringen afbreking van de diplomatieke betrekkingen als moge lijk wordt beschouwd. Onbruikbare soldatenlaarzen. Wegens het leveren van onbruik bare soldatenlaarzen.-voor het Oosten- rijkscbe leger, waardoor gevaar ont staan kon, dat de troepen niet ter rechter tjjd op de bevolen plaatsen hadden kunnen aankomen, wat voor overwinning of nederlaag van grooté beteekenis had kunnen zijn zooals in de motiveeriüg van het vonnis wordt gezegd zijn Arthur Jacoby en Kari Kohn veroordeeld, de eerste tot 5 jaar on 2 maanden gevangenis straf, en 5 Jaar verlies van eer, en de tweede tot 4£ jaar gevangenisstraf en 5 jaar verlies van eer. Een kras oordeel. Admiraal Charles Beresford schrijft aan de „Times": Wij zijn op het oogenblik in een ingewikkelden warboel vau wanorde en wanbeheer. Onze militaire veld tochten worden zonder eenig doel of plan geleid. Men houdt alleen reke ning met politiek. In een oorlog moet de politiek door vloot en leger dwingend voorgeschreven worden. De staven zijn niet geraadpleegd aan gaande de vraag, of zij in manschap pen en materieel de middelen hadden om verschillende soorten van politiek van het kabinet door te zetten. Op zichzelf staande personen zijn ge raadpleegd; maar de gemeenschap pelijke meening van do staten is niet gevraagd. Het gevoig ervan zijn bijna overal rampen. Wij hebben niet ten volle partij getrokken van onze heerschappij ter zee. In elk departement zien w(j twijfel, aarzeling en uitstel. Eon oor log eischt snelle besluiten en onmid dellijk handelen. De kwestie van den toevoer van rekruten voor het leger is al eens uitgesteld, en zal blijkbaar opnieuw uitgesteld worden. Tenzij men onverwijld tot een beslissing komt, zal er een jaar mee gemoeid zijn, voor de rekruten die krachtens het een of andere nieuwe plan dienst hebben genomen, klaar zullen zijn, om ce veldo te trekken. Het publiek walgt van de potltiek, die geformuleerd is in het gezegde: Wacht maar eens af? Het gevaar voor het rijk wordt met den dag duidelijker. Het land wacht op een krachtige, duidelijke leiding. Onze tegenwoordige methoden zullen den oorlog eindeloos verlengen. Indien wij blijven aarzelen, zonder over een enkel vraagstuk in verband met den oorlog een besluit te nemeD, zullen wij hals over kop een ramp gaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaatsgenoot C. Keizer, thans tijd. onderwijzer aan school I v. M. U. L. O. te Dieren, is benoemd tot onderwijzer aan de Wil- helmina Catharinaschool, Wetering schans te Amsterdam. Bij het te 'a-Graven hage ge houden examen slaagden voor 2en stuurman groote vaart, de heeren P. J. Dïesbergen en A. Gravenmaker, voor machinist groote' sleepvaart de heor J. Erkelens en voor het Voor- loopig Machinisten-diploma de heer H. Lavell, allen alhier. Naar wij vornomen heeft do heer H. Uurbanus, secretaris dezer ge meente, met 1 Mei 1916 als zoodanig ontslag gevraagd. Hr. Ms..„Kortenaar". Aan den commandant van Hr. Ms. in West-Indië vertoe vende„Kortenaer" is telegrafisch de lastgeving verstrekt om begin Januari a.s., na ontvangst van de victualie, welke por West- Indische mail aan het schip is toe gezonden, de terugreis naar Nederland te aanvaardon via de Bermuda's en de Azoren. Het schip kan dan in de eerste helft van Februari hier te lande wor den verwacht. (Reeds in eoa gedeelte tab ons vorig No. opgenomen). Hr. Ms. „de Ruyter". Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „de Ruvter",' onder be vel van den kapitein ter zee J. C. Bentz van den Berg, 4 dezer te Colombo aangekomen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hen drik", op de tetugreis van Indië naar Nederland is Dinsdagavond vau Co lombo, waar het door Hr. Ms. de „Ruyter" is afgelost, vertrokken ter voortzetting van do reis naar het vaderland. Het schip dat van „de Ruyter" de adelborsten, die met dien bodem de reis medegemaakt hebben, heeft over genomen, zal op de terugreis, naar nader bepaald is, ook Malaga aandoen. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders is Dinsdagmiddag aanbesteed De levering van haver, paardeboo- nen, zout, groene zeep, rijtuigkaar sen, lucifers, petroleum, raapolie, En- - en stalbezems, baggernetten, lijnkoeken, maïsmeel en mangelwor- tels, gedurende 1916, ten behoeve der gemeente-reiniging. iDgekomen was 1 biljet van A. Go- vers alhier: 350 H.L. haver, per H.L. f 7.49 25 H.L. paardebobnen, per H.L. f 17.50; 20 Kg. zout, per K.G. f0.09; 52 K.G. groene zeep, per K.G. f O.f 1500 stuks rljtulgkaarson, per i (8) f -0.30; 25 pak lucifers, per pak f 0.10; 500 liter petroleum, per liter f 0.10; 25 liter raapolie, per liter f 0.60; 2 dozijn Engelsche bezems, per dozijn f 6.6015 dozijn stalbezems, per dozijn f 1.60; 15 stuks baggernetten. per stuk f 1.50; 2 dozijn groote En gelsche bezems, per dozijn f 17.50 1500 K.G. Amerikaansche lijnkoek (gebr.), per 100 K.G. f 16.50; 30 H.L. maisraeel, per H.L. f 9.75600Ö K.G. mangelwortelon, per 1000 K.G. f 15.— Totaal der inschrijving f 3922.75. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf alhier, werd jl. DiDsdag aanbesteed 't weghalen van stof en gruis van steenkolen, van het Etablissement Wilfbmsoord, gedurende het jaar 1916, waarvoor werd ingeschreven als volgt: H. Heeman. fl.75 p. 1000 K.G. J. Spruit 1.54 J. Karreman 0.50 G. J. Walboom 0.25 Concert Klicka. Gelijk wij reeds in ons vorig num mer mededeelden, geeft de beroemde Boheemsche harpist Klicka op Woens dag 15 December een concert iu „Casino". Hieronder laten wij nog eenige be oordeelingen van zijn spel volgen „Het Vaderland". Vele uitnemende harpisten hebben wij Hagenaars al gehad, maar een kunstenaar als Klicka hoorden wij nog niet. Uit z(jn Erard harp toovert deze Czech sonoriteiten van wonderlijke pracht en buitenge woon veelvuldig en rijk timbre. Hetgeen Klicka verricht, ontvangt de leiding van een intelligenten kop, de bezieling van een gloeiend hart. Zijn klankzin en gehoor zijn even ontwikkeld als die van geboren orkest leider. Het coloriet, dat h(j op zijn barden-instrument bereikt, is veel- tintig, en teeder of forsch om beur ten; het doet ons denken aan het clair-obscur van Rembrandt zoowel als aan het wazige van Mauve. (A. de Wal.) „Utrechtsch Prov. en Stod. Dag blad", 14 April 1915. Dichterlijke', souverein-virtuoze meesterlijkheid. Klicka geeft het allermeeste, en aller beste, wat er op zijn instrument ge geven worden kan. Z(jn techniek verbluft en verheugt. Zijn muzikali teit is groot en zeer intelligent. Hij l3at het uit zijn instrument wonderlijk suizen, golven en stormen. (J. S. Brands-Buys). St. Nlcolaas In de Fröbelschool aan de Vischmarkt, 't Spreekt vanzelf, nu Sint Nicolaas eenmaal in den Helder V?as (zie ons vorig [nummer), dat hij nu ook de kindertjes van de Fröbelschool aan de Vischmarkt bezocht. En zoo kwam het, dat wij gisterenmiddag een be zoek brachten aan die inrichting, waar de Sint en zijn helper bereids gearriveerd waren. De goede oude heer had thans een wit gewaad aan, fraai bestikt met goudbrocaat, en Pieterman de knecht glom van de zwartigheid. U weet, dat is het ken merk van de ware zwartheid; hoe glimmender hoe echter. De oudere kindertjes hadden onder leiding van de directrice, mejuffrouw Metzelaar een schier onuitputtelijke massa liedjes geleerd, die ze op aller aardigste manier wisten voor te dragen, nu eens met de vingers waarschuwend in de lucht dan weder zichzelf rhythmisch begeleidend. De heele kleintjes, die men wel onder den naam van „hot grut" placht samen te vatten, hielden zich op hunne beurt onledig met gezang, waarbij zelfs een aria vaD brom stemmen niet ontbrak. En onder de hand kwam Sint Nicolaas binnen en zongen ze een groot aantal welkomstliedjes voor den goeden Sint. Ja zelfs declameer den ze in koor een van dio leuke versjes, die de tegenwoordige jeugd zoo gul ten deel vallen. En het mooiste was nog toen de jongenheer Purmer boven op een stoel werd gezet en begon op tezeggen van de baardjes: „Baarsjes, baarsjes kom toch naar boven" en de baarsjes in koor riepen: „We doen het niet!" Ja, hij hield zich goed, »de kleine Purmer, al bleef hij ook voortdurend in contact met den Sint: ze zeggen nou wel dat-ie een kindervriend is, maar je kon nooit weten wat h\j in 't schild_ voorde. Want dat is waar: norsch' zag hij er uit, de oude heer. Maar 't ging prachtig en Sint Nico! laas was heel tevreden, niet het minst over dat mooie gezang. Er waren ook zes meisjes, die een versje opzeiden voor den Sint, en zelfs zong de heels klas tweèstemmig, d. w. z. de kinderen de boven- en de dames Metzelaar en De Boer de tweede stem. Later net andersom en 't ging mag nifiek in den toon en de maat. Toen zei de Sint: h(j had éen kleine ondeugd in het dikke boek staan, inanr, hoewel we allemaal vreeseljjk schrokken en dachten: wat zal er nou met hem gebeuren liep het goed af met het jongemensch, de Sint dan zei dat-ie nou wat lekkers had meegebracht voor de kinderen en het duurde niet lang of ze knabbelden allemaal op een speculaasje. Toen uit dankbaarheid maar weer zingen en later deden ze mooie spelletjes in de vestibule. En daarna gebeurde er nog een heeleboel andore dingenen 't slot was, dat Pieterman met ze aan 't spelen ging. U ziet dus, dat ze een prettigen middag hebben gehad en dat de Sint beleefd verzocht wordt, een volgend jaar terug te komen. Dat-ie oud is, hindert niet van- ege z'h onsterfelijkheid. BINNENLAND. De gevangenneming van den hoofd redacteur van „Oe Telegraaf". In haar avond- en ochtendblad gaat De Telegraaf" voort met de publicatie van ingezonden stukken, sympathie betuigingen. Frederik van Eeden wil een mani fest met deze woorden „WieSchröder in de doos stopte is een stommeling", en daarop een duizend bandteeke- ningen, maar is bang, dat „stomme ling" niet kras geDoeg is om ook een vervolging uit te lokken. En' J. H. Speenhof! stuurt een versje met me lodietje, waarvan het begin luidt: „Amsterdam is opgeschrokken, Holland is er van ontzet, Barbarossa die moet brommen, H(j is in de bak gezet". De rest der sympathiebetuigingen zullen wij den lezer schenken. Verzoek om invrijheidstelling. Aan den Minister van Justitie werd Woensdag telegraphisch het volgende verzoek gericht: Het bestuur van „De Amster- damsche Pers", Vereeniging van Am- sterdamsche Journalisten van alle richtingen, kennis genomen hebbende van de inhechtenisneming van den heer Schröder, hoofdredacteur van „De Telegraaf", van oordeel, dat voor dezen maatregel geen enkele gewich tige reden aanwezig is, dringt er b(j Uwe Excellentie eerbiedig op aan, onzen collega zoo spoedig mogelijk, liefst heden nog, zijn vrijheid te her geven. Get. Helmer, voorzitter; Box, secretaris. Afschrift van het telegram werd gezopden aan de Ministers van Bin neulandache Zaken en van Buiten- landsche Zaken. Een lasteraar. Het H.bl. neemt eenige zinsneden over uit een intervieuw van de „Daily Mail" met den heer J. C. van der Veer, Londensch correspondent van de „Telegraaf". Deze belastert Nederland en de Nederlandsche dagbladen op de vol gende wijze: „De vervolging (van „DeTelegraaf') is zeer merkwaardig, daar zij is in gesteld op verzoek van de Duitsche regeering". „W(j weten zeker, dat e e n g r o o t deel (sic.) van wat naar Holland wordt gezonden, geconsigneerd aan de N. O. T., naar Duitschland wordt gesmokkeld", „Alle Nederlandsche dagbladen, die vijandig („undfriendly") tegenover ons en de geallieerden (men lette op de volgorde) staan, hebben erkend, dat, er gesmokkeld wordt". En onder die „andere Nederland sche bladen" wordt dan „De Nieuwe Courant" genoemd, die wordt voor gesteld te leven in de hoop en af wachting van de vernietiging der Eugelsche macht ter zee. Dan verder: Eenige Nederlandsche pro-Duitsche dagbladen gaan naar Beigië in uuro's met veel meer benzine, dan zij (de dagbladen) voor die reis noodig heb ben". Het „Handelsblad" teekent hierbij aan: „Met die „pro-Duitsche" bladen be doelt deze heer Van der Voer .klaar blijkelijk ook ons blad, daar wij' tot de weinige bladen, dehooren die in een automobiel naar België vervoerd worden. De bedoeling van dezen verachte lijken laster kan geen andere zijn, dan om de Engelsche pers op te hitsen tegen Nederland en de Neder landsche pers met uitzondering van „De Telegraaf". Ja, misschien is de bedoeling niet in de eerste plaats zijn land en den goeden naam van de Nederlandsche pers te bekladden, maar alleen om de „Daily Mail"-Engelschen naar den mond te spreken. Dan is het echter niets minder verachtelijk." Aanklacht tegen de „Telegraaf". De heer D. Polak te Almelo, gros sier -iu koloniale waren, vetten en oliën, bericht ons, dat hij op grond van grove beleediging naar aanleiding van een stuk in de „Telegraaf' d.d. 29 October 1915 onder het motto: Heler en steler, betrekking hebbende op eon verkoop van 100,000 K.G. lijnolie, bij den officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, te_ den onderteekenaar van dat stuk, den heer H, M. C. Holdert, een klacht heeft ingediend. Gearresteerd. Op last van den officier van justitie te Middelburg heeft de burgemeester van Zoeterwoude gisteren gearre steerd den commies-deurwaarder bij de directe belastingen te Leiden G. K., wonende te Zoeterwoude. Smokkelen. Omtrent de reeds in ons vorig nummer gemelde aanhouding van het motorschip „Limburgia", geladen met 375 vaten lijnolie, te Bath, deelt de „Telegraaf" nog mede, dat autoriteiten wisten dat het schip van Vlisaingen moest komen. De onder nemer De Mooy uit Amsterdam en een commies der belastingen, Kuipers, werden gearresteerd, verdacht van bij deze zaak betrokken te zijn. De laatste was uit Amsterdam of Leiden afkomstig en was reeds Zaterdag avond te Bath gesigualeerd. Een com mies te Bath heeft hij f 2000 geboden, indien deze het schip zou doorlaten. Deze ging hier schijnbaar op in. Don 6en werd getracht het schip door te brengen. Door een marinesloep met een commies en 6 matrozen werd het vaartuig echter aangehouden. De bemanning moet aan boord blijven en wordt streng bewaakt. Naar men zegt is ook de Duitsche regeering bij de zaak betrokken en waren der bemanning groote sommen beloofd als de zaak gelukte. Olie-uitvoer van Nederland naar Duitschland. Naar aanleiding van de verschil lende berichten over uitvoer van lijnzaad en -olie naar Duitschland schrijft de heer Frank Tehr vice president van de „London Oil and Fallow Trades association" in de Timos" dat lijnzaad en lijnolie ge consigneerd moeten worden aan de N. O. T. Lijnolie wordt slechts in kleine hoeveelheid naar Nederland uitgevoerd. Deze hoeveelheid is be stemd voor de Ned. regeering. Het resulaat van deze bepalingen is dat de uitvoer naar Duitschland geweldig ts afgenomen. Door den schrijver wordt nog me degedeeld dat de uitvoer naar Duitsch land in October bedroeg: Lijnolie 2 ton, katoenolie 1 ton, margarine 20 ton. In Sertember waren die cijfers16 ton, 0 ton 182 ton. Daarentegen werden in October naar Engeland 10.469 ton magarine uitgevoerd. Doodgestoken. Uit Weert meldt men Een vroeselijke misdaad heeft de Sint Barbara kermis te Tungelrolj verstoord. Zondagavond kenmerkte zich door een buitengewone drukte in de cafés. In het café aan de tramhalte bevond zich onder de aanwezigen een Belgisch vluchteling, die reeds een 5 tal maanden bij een landbouwer in betrelcking is en door zijn ijver en aangenamen omgang vele vrienden had. Door eenige aardige voordrachten te geven meende h(j de feestvreugde te verhoogen. Op een stoel staande, was hij nauwelijks met een voordracht begonnen, of daar komen luid schreeuwende en zingende eenige jongens binnen van het gehucht ,de Dijkerstraat". De niets kwaad vermoedende voordrager werd onmid-" dellljk zonder de minste aanleiding van zijn stoel geduwd on beetge nomen. De verschrikte jongeling sloeg op de vlucht, doch kreeg in deg bfj de deur reeds zulk een steek met een mes, dat hij dood neerviel. Van drie personen, die gearresteerd werden, werd zekere S. als vermoede lijke dader, met het lijk geconfronteerd. Misbruik van drank schijnt ook bier weer de oorzaak van deze treurige misdaad te z\jn. Ned. schoener gestrand. Uit Londen wordt dd. 7 Dec. ge meld, dat de Nederlandsche schoener „Geziena", met een lading hout op weg van Noorwegen naar West-Hart- lepool, op de Beaconrotsen schipbreuk heeft geleden. De bemanDiDg is ge red. Een adellijke oplichter. Ter beschikking van de justitie is Woensdag gesteld een koopman, ver dacht van oplichting. De man, een baron, was met een Rotterdamsche ■firma in relatie getreden, om [aan deze eenige vaten olie te leveren. Hij kreeg daarvoor f1000 ia voor schot. Dg olie - werd niet geleverd. Toen de Rotterdammer op levering bij den adellijken koopman aandrong, wist laatstgenoemde hem over te halen, nog een hoeveelheid olie te koopen, waarvan hij een monster bij zich had. De Rotterdamsche firma deponeerde f 3000 bij de Rotterdam sche Bank, in afwachting van deze levering der olie. Hier kwam echter weer niets van. Nu werd de zaak verdacht gevonden en de firma deed bij de politie aangifte, dat zij opge licht was voor f1000. Langen itijd was de koopman zoek, Woensdag werd hij echter door politie-agent in de „Kroon" te Am- gearresteerd. to toononj dat de censuur door do redactie van het blad aangevraagd was. Dit was evenwel niet het geval. Zelf had z(j kunnen bedenken^ dat Tiel niet in staat van beleg was ver klaard, en art. 7 aangaf dat zij zich in deze niet in het geval had te schikken. De houdiDg van de plaatselijke autoriteiten, alsmede die van de hoogere ambtenaren te Arnhem geeft alleszins aanleiding tot critiek. Door den Min, wordt medegedeeld dat bijzonderheden inzake de „Tiel- sche Courant" hem niet bekend zijn. Door den heer Kleerekoper werd gevangenneming van den heer Schröder met het geval van de „Tiel- sche Courant" op een lijn gesteld, jeen den Min. aanleiding gaf mede- te deelen, dat hij nooit censuur zou dulden, doch dat wanneer misdrijven worden gepleegd, deze dienen te wor den achterhaald. De Kamer ls nog steeds aan de aigemeene beschouwingen voor de Staatsbegrooting. De „hoefijzercor respondent van het „Hbld." merkt op, dat de redevoeringen, na het comité, er niet belangrijker op zijn geworden. De gansche Woensdagmorgen ging heen met een zeer lange redevoering van den heer Rutgers over den vrede, over het Kolenbureau en over minister Treub's houding in zake de Invalidi teitswet. De heer De Geer viel insgelijks 's ministers houding aan. Deze afgevaardigde, en de heer Sannes, bespraken ook nog de econo mische politiek der Regeering. Niet juist in denzelfden geest. Tegenover den heer De Geer, die het belang van den producent meer op den voorgrond wilde gebracht zien omdat het een nationaal belaog is dat onze handel levendig blijft, betoogde de heer Sannes dat het belang van de productie een nationale waarde heeft maar dat men dit niet moet verwar ren met dat van den producent. En terwijl de afgevaardigde van Veendam de politiek der- Regeering verdedigde en haar aanspoorde tot voortgaan op sn weg, vermaande die van Schiedam tot bedachtzaamheid. Hij verklaarde zich zelfs aan te sluiten bij de heeren De Meester en Bos doch wij kregen van hem niet te hooren dat hij een gansch ander stelsel had willen zien volgen. Wel drong hl) aan op soberheid in de toepassing Gewaar afgegaan. Dinsdagmiddag waren twee artis- ten, acrobaten uit Amsterdam, bij een wator bij Zeeburg aan het jagen. Er werd een vogel aangeschoten, die in het water viel. Toen een der mannen in een bootje stapte, v de geweren lagen, trapte hij op den haan met het gevolg, dat hij de volle laag in den buik kreeg. De man was dadelijk dood. Het l(jk werd naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Een ongewanschte gast. Aan do kust bij Bergen-aan-Zee is een nog levende haai aangespoeld. De kustwacht doodde hot dier, dat eon lengte had van ongeveer 1.55 Meter. He8renveen-één. Op het station te Heerenveen stond sedert 8 dagen een wagon groenten, geadresseerd aan den Burgemeester van Heerenveen dat tot drie ver schillende gemeenten behoort en dus drie burgemeesters heeft. Na een week van schrijven en seinen bleek, dat de groenten bestemd waren voor Heeren veen—Engwirden. Het wordt tijd zegt de correspondent van het „Hbl.", dat Heeren veen één wordt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 7 December. De aigemeene beraadslagingen over hoofdstuk 4 (Justitie) van de Staats begrooting worden voortgezet. Door den heer Kleerekooper wordt de aandacht gevestigd op het feit dat te Tiel, een commissaris van politie, hierin bijgestaan door hoogor autoriteiten, meer dan een jaar lang een plaatselijk blad (de „Tielsche Courant") onder censuur gehouden heeft. Dit geschiedde zonder eenige bevoegdheid. Door het bestuur van den Ned. Journalistenkring op het onrechtmatige van deze daad attent gemaakt, trachtte de redactie van het bedoelde blad ontheffing van de censuur te verkrijgen. Daarbij kwam het onwettige van het optreden aan het licht. Door den procureur-generaal te Arnhem werd toen getracht aan Ten slotte verdient nog een finan- cieele opmerking van den beer De Geer te worden vermeld. Namelijk deze: dat indien bfj de Leeningswet het amendement-De Meester (tot uitstel van de aflossing) ware aange nomen, thans de middelen tot dekking van het tekort (althans ten deelc) aanwezig zouden zijn. .Nu echter is het middel der opcenteD, voor de be taling van rente en aflossing der lee ning, reeds zóó sterk aangesproken, dat het niet meer beschikbaar is voor het dekken van het begrootingstekort. Zoodat men nu, dat tekort ongedekt latend, eigenlijk toch weer aan het uitstellen is. Laatste berichten. Van het Servische front. i, 8 December. Onze aan vallen tegen de Montenegrljnsche stellingen- ten noorden van Beïane hebben succes. Wij hebben op ver scheidene pnnten de vijandelijke linies stormenderhand genomen. Ipek is van vijanden gezuiverd. Onze troepen hebben 80 kanonnen, 160 munitie wagens, 40 auto's, 12 rijdende veld keukens, eenige duizenden geweren en veel ander oorlogstuig buitgemaakt. Het aantal gevangenen, gisteren door het leger van generaal Van Koevess ingeleverd, is wederom meer dan 2000; onder hen zijn 300 Montene- Albaneezen hebben overal deelge nomen aan de gevechten tegen de overschotten van het Servische leger. Sofia, 8 Dec. Officieel Bulgaarsch bericht van den 6en dezer: De vervolging van de Franschen op beide oevers van de Wardar wordt onverpoosd door onze troepen voort gezet. De van Kitsjewo tegen Ochrida oprukkende kolonne heeft de linie Tsernawoda-Pesotsan-Wolina (15 K.M. ten Noorden van het meer van Ochrida) bereikt. In Dibra zijn 1000 geweren, 120 kisten patronen en 22 kisten rook- loos kruit buit gemaakt en 750 man gevangen genomen. In Dibra is ook een kamp metOostenrijksch-Hongaar- sche krijgsgevangenen aangetroffen, die sedert 10 dagen geen brood had den gekregentachtig hunner waren halfdood. Cettinje, 8 Dec. Montenygrijnsch communiqué van 6 dezer Onze troepen hebben krachtdadige tegenaanvallen ondernomen in de richting van Jaboeka en Matoroge. Wij zijn er in geslaagd den vijand achter zijn stellingen terug te werpen Van Grieksche zijde wordt mede gedeeld, dat de Engelsch—Franache troepen in de richting van de Griek sche grens blijven terugtrekken. Omtrent den terugtocht van het Servische leger door Albanië, wordt verwacht, dat ongeveer 100,000 man de kust zullen kunnen bereiken. De dulkbootenoorlog. Van Engelsche zijde wordt mede gedeeld dat de Franscho onderzeëer „Fresnel", door de Oostenrijkers be schoten werd terwijl het vaartuig aan den grond zat. Wat het in den grond boren van verschillende schepen be treft, wordt gezegd, dat dit slechts schepen van kleine afmetingen betrof. Uit Rome wordt bericht dat het stoomschip „Dimis" en het zeilschip „Pietro Lafora" in den grond weldon geboord. Eenzelfde lot trof het stoomschip „Tunis". De bemanningen werden gered.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2