HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste; Blad. Viigiftiging van het bloei No. 4555 ZATERDAG 11 DECEMBER 1915 43* JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 cL, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52"/2 0.85 Modeblad 65 75 1,00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlfln van t tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent AdvertentlBn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en ollché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 2Jr cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Sïït »ec. op: onder: op: onder: v.m.: n.m. Zondag X3m.ll.49a. 11.9 8.8 3.44 -.- 0.17 Maandag 13 a. 0.1 S.4 3.44 0.22 110 Dinadag 14 O.llm.O.27 8£ 8.44 1.14 2.8 Woensd. IS 0.25 n 1.42 8.6 3.44 2.12 8.6 Donderd. lö 0.8» 2.67 8.7 3.44 8.16 4.4 VrUdag 17 0.S6 4.11 83 8.48 4J8 6.8 Saterdag II 1.1» 6.24 8.10 3.43 6.21 6.8 DE WEEK. 7 December. Over het doode Bestand, wijlen den Godsvrede, of „treuga Dei", zooals dr. Kuyper 't blijft noemen de groote Leider, wiens dictatuur door de brochure van zijn oproerig ge worden lijfstaf slechts kan vergroot worden, over wylen het Bestand heeft de leider der vrij liberalen bij de Algemeen# Beschouwingen over de Staatsbegrooting-1916 op Donder dag 2 December een splinternieuw woord gesproken. Het laat mij vol komen, absoluut koud aldus mr. Tydeman of van dat Bestand be weerd wordt dat het nog leeft dan wel dood is. Ik ken dat ding niet. De Godsvrede is iets, op en neer gaand met den oorlogs-thermometer. Eene mentaliteit, stemming, andere niet. Voor veler gevoel schuilt er waarheid in deze opvatting. Weet-ge, 't gaat met ons, menschen, evenals met de runderen in de wei. Wan neer het onweer gaat dreigen, *t stil wordt in de natuur, vreemd stil, de vogels hun getjilp staken, vanuit de verte vreemd aanrollend gedruisch in de lucht is, loodgrijze wolken zich samenpakken, dan steken de run deren haar koppen bijeen. Dan wor den liefdes-veeten van favoriet- en andere koeien vergeten. Zelfs de norsch-woeste stier wordt gedwee. Maar als 't noodweer is voorbij-ge dreven, ëe lucht helder, de vogels we4r aan 't kwinkeleerenwel, dan herleven de twisten. Ik mag de beeld spraak gevoegelijk gebruiken, waar dr. Bos bij het reeds genoemde groot- politieke dfibat ook allegorie koos, aan het dierenleven ontleend. Hij vergeleek immers de Kamer met het kameel, - het grillige dier - dat niet verkiest te loopen, voor en aleer men van den opgeladen last ook al is die zeer klein een brokje heeft afgenomen. De heer Bos zei dit, doe lend op minister Treub's belasting- Ingezonden Mededeellng. Voor hen die geene renten hebben. De ziekte is nooit welkom, daarmee is iedereen het eens. Toch is het zeker dat zij minder moeiel(jk zal zijn voor hem die geen zakelijke zorgen heeft, dan voor den werkman die slechts rekenen kan met zijn kracht, den goeden staat van zijne armen en zijne beenen en het evenwicht van zijn gezondheid. Aan dezen laatste kan men natuurlijk noch rust, noch een duren en saamgestelden leefregel, noch ook de een of andere luchtkuur voorsehrljvenhij zou dat toch niet kunnen uitvoeren. De werkman die op z\jn Zaterdagscb loon rekent, heeft een middel noodig, krachtig genoeg om te genezen zonder dat hy met werken behoeft op te houden. Dit is zeker niet gemakkelijk, maar in heel wat gevallen hebben de Pink Pillen dergelijke genezingen aan werklieden bezorgd. Mej. Hblöne Qoenel, fabriekwerk- ster, wonende te Rosières (Frankrijk), rue des Ecoles, schrijft: „Ik ben zeer bloedarm geweest, ik had al mijne krachten verloren en zag [het oogenblik naderen waarop ik mijn werk moest verlaten. Gode zij dank heeft men my de Pink Pillen doen innemen en deze pillen hebben mij dadelijk mijne krachten en mijn eetlust doen weervinden, zoo dat ik zeer spoedig een volkomen gezond heid heb weergekregen." De heer Rogeb Gustavb, wegwer ker, 78, rue de la Petite-Tannerie, te Troyes (Frankrijk), schrijft: „De Pink Pillen hebben mij goed genezen. Een jaar geleden ben ik met de behandeling opgehouden en Bedert dien tijd heb ik geen nieuwen aanval van ziekte gehad." De heer Luoien Gaboriaud, machi nist in de papierfabriek te Montfourat- les Eglisottes (Frankrijk), schrijft: „Bij afloop van mijn diensttijd was ik, ten gevolge van bloedarmoede, zeer zwak. Ik zag er slecht uit. Mijn eetluBt was grillig en ik verrichtte met moeite mijn werk. Ik heb veel aan schele hoofdpijnen, hartkloppingen en benauwdheid ge leden. De behandeling met de Pink Pillen heeft mij veel goed gedaan en mij de krachten weergegeven, noodig om m(jn nogal moeielljk werk te ver richten." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hooiddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en OmBtreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij vemhilleade Apothekers en goede Drogisten. ontwerpen. Aangenaam was 't niet voor onzen kranigen Gogel H. Trou wens, men behoeft geen zwartkijker te zijn om te beseffen, dat de Alge meens Beschouwingen, voorzoover die zich uitstrekten tot het comité- generaal van Vrijdag 3 December, waarop de geheime vergadering van Dinsdag 7 December volgde, het kabinet Cort v. d.-Linden zware, moei lijke, gevaarlijke uren voorspellen. Rechts over gansch de linie, bij monde van den vurigen Lohman den bezadigden, maar niettemin di puntjes op de i's zettenden dr. Nolens en den hartstochtelljken Van der Voort van Zijp, sprekend ook p. p. van dr. Kuyper, Rechts heeft „den hand schoen opgenomen, door het kabinet toegeworpen". De oorlog is verklaard aan het „zuiver-vrljzinnige, het Con centratie-kabinet". Niet slechts de Godsvrede, maar ook het extra par lementair karakter van het in Augus- tus-'lS opgetreden ministerie is door Rechts verworpen. Men had aldus de woordvoerders der Coalitie veel meer in de neutrale zóne moeten blijven. En de doodzonde, de hoofd grief is dat minister Treub, met wreede hand, een dikke streep heeft gehaald door Talma's socialen arbeid. Dat heeft den stryd op leven en dood ontketend. Er dreigen inderdaad on heilspellende wolken aan den gezichte einder. Dat de leider der vrij-li be ralen, de heer Tydeman, zijn hart verpand heeft aan het Algemeene, zelfs bijna aan het vrouwenkiesrecht 't deed dr. Bos, den vrijz.-democr&at, jubelen, 't Is voor de vrienden en vriendinnen van deze hervorming ook werkelijk een „Sinterklaas-surprise", waar zij nauwelijks op hadden durven hopen. Maarde „donkere stippen" zyn er in grooten getale. Naast overvloed van vraagteekens". Minister Pley te keerde uit de korte „villégiature" in Den ig terug. Werkt voorloopig nog niet op hot Plein-departement, maar in zyn woning. Sommigen beweren, dat 't slechts een voorspel beduidt van zijn aftreden als minister van Koloniën, dat volgen zal zoodra men den nieuw te benoemen titularis aan de Kroon kan voordragen. Intusscben kwam de nieuwe Gouv.-generaal in de Hofstad aan. En de „menschen, die 't weten kunnen", houden vol, dat de heer Van Limburg Stirum den tijd tot half Januari, als wanneer Z.Exc. per „Insulinde" naar de Oost vertrekt, zal gebruiken om met den demisaionairen mi nister van Koloniën, in overleg na tuurlyk met den premier, te confe- reeren over velerlei, met het beleid van den onder-Koning te Buitenzorg verband houdend. Het lijkt niet on aannemelijk, maar ik heb 't meer opgemerkt met al wat voorspel lingen betreft in zaken van Staats bestier dient men nu driedubbel voorzichtig te wezen Wij hebben de Sinterklaas-surprises straks reeds genoemd ontvan- m. De geheimen zyn ontsluierd. De van verwachtings-spanning popelende harten zijn tot rust gekomen. Ondanks wereld-crisis en heerschende nooden i 't voor den Middenstand een goede, gebenedijde Sinterklaas. De bekende „oudste menschen" kunnen zich niet zulk eene drukte herinneren op 4 en 5 December. De poging om de feestviering op Zaterdag 4 Decem ber ie schuiven, had tengevolge, dat w(j nu twee Sinterklaas dagen kregen. De dreigende papiernood in Patria, welke reeds leidde tot een „stroo ming", ten doel hebbend om den uitvoer van lompen en oud papier te verbieden, deed niets minder dan in normalen tijd kwistig zijn van drie- en vierdubbele windsels. Wy, menschen, kunnen zoo dartel-licht zinnig zyn ondanks al onze deftige theorieën en plechtstatig gekljk I Er was ook eene zeer pijnlijke Sinterklaas surprise. De arrestatie, in voorarrest, op Zaterdag-namiddag van den hoofdredacteur van „De Tele graaf'. Ik wil over deze zaak niets zeggen. Te midden van den „choc des opinions", den hevigen strijd, de woeling der meeningen, waaruit allicht eenmaal „de waarheid" moet voortkomen, naar de bekende, mooie „Du choc des sentiraents et des [opinions La vérité 'sélance et jaillit en [rayons". houd ik my omzichtiglijk in de streng-neutrale zóne. Terwijl ik dit schrijf, wordt gemeld dat verschillende leden van ons Par lement - de heer Duys voorop - stappen hebben gedaan om te bereiken dat men den heer J. C. Schröder op vrije voeten zal stellen. Wat bij de emotie, de beroering, die het geval der arrestatie van den bekwamen Amsterdamschen pereman, den onstuimigen journalist met zijn eerlijk hart maar echte scherpge punte pen, weldadig aandoet, het is de warme, krachtige, hartstochtelijke opwelling ten gunste der bescherming van onze vrijheid van pers. De „Rot terdammer", de streng-Rechtsche, spreekt van „den vrijen man met het vrye woord". De vrye socialisten en anarchisten, de sociaal democraten, zeker niet de beste, naaste vrienden van den heer Schróder geven aan hun gevoel van verontwaardiging vrijelijk uiting. Ik beoordeel de zaak, waar 'thier over gaat, niet. Maar stip dit ver schijnsel slechts aan met echte waar achtige vreugde. Hot echte oude Nederland van do „klassieke vrljhied van het woord" is wakker geworden. Laat zich dergelijke dingen niet wel gevallen. Dat is goed. Dat vind ik van alle „surprises", welke de Sinterklaas week in 1915 ons bracht, de mooiste. De beteekenis daarvan verdringt al het andere. Er zijn zeker interes- sant-actueele nieuwtjes, zooals: de benoeming van generaal Van Ter- wisga tot Commandant van het veld leger, als opvolger van gen. Buhl- man, de candideering van oud-mini- ster Kolkman te Nymegen in de vacature—O. van Nispen, ter speciale bekamping van zijn opvolger mr. Treub. Maar dit, en nog veel meer belangwekkends, zinkt voor mijn gevoel in het niet bij wat het geval- Schröder te aanschouwen gaf. Het Nederlandsche volk, in al zijn sferen, heeft hier de Nederlandsche justitie een lesje gegeven, eon zeer vriende lijken wenk, waarmee zij haar voor deel kan doen. Mr. Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberlchten van 8 en 9 December. Van het W e s t e 1 y k front. Het Fransche communiqué van den 8sten meldt eenige vooruitgang in de streek van Souain. Van 3000 M. hoogte werd een Duitsch vliegtuig naar beneden ge schoten. Het viel binnen de Fran sche linies. In het bericht van 9 dezer wordt aangegeven dat de Franschen bly ven vooruitgaan ten O. van de heuvel van Souain. De Duitschers beheer- schen nog slechts een klein gedeelte van de thans geheel ontredderde eerste loopgraaf. In Argonne mangevechten. Het Duitsche legerbericht van den 9en maakt slechts melding van vrl) hevige artillerie-gevechten op ver schillende punten van het front. Van het Oostelijk front. De berichten van Russische zijde melden het verijdelen van een poging der DuitBchers om by Uxküll een arm van de Duna over te steken. Een kabelballon der Duitschers werd tot dalen gedwongen. Na de daling werd een ontploffing waargenomen, waarschynlyk ontstaan door het tref fen van de ballon of van een gas houder. Een groot Duitsch vliegtuig moest wegens een motor gebrek binnen de Duitsche linies landen. De Duiteche en Oostenrljksche mede deelingen geven den toestand als on veranderd aan. Van het Z u i d e 1 ij k front. Volgens een Italiaansche mede- deeling van den 83teD, werden de stellingen in het Ledro-dal door de Oostenrijkers aangevallen. De aanval werd evenwel afgeslagen. Op het Karstplatcau blijven de Italianen in het offensief. Na een schitterend ge vecht bij San Michele werd een sterke stelling der Oostenrijkers genomen. 146 man, w.o. 8 officieren werden gevangen genomen. Verder werden 1 geweren en ander oorlogsmate riaal buitgemaakt. Van Oostenrljksche zijde wordt evenwel gemeld dat de Italianen op verschillende gedeelten van het front tevergeefs hunne aanvallen voort zetten. Bij Görz, San Michele, en San Martino werden alle aanvallen afge slagen. By Tolmino werd het front der Oostenrijkers verbeterd door de verovering van een deel der Italiaan sche stelling. In Zuid-Tirol artillerie gevechten. Van het Servische front. Het Duitsche legerbericht van den 9en geeft aan dat de gevechten tegen de Montenegrljnen met succes worden voortgezet. Verschillende plaatsen werden bezet. Aan de Wardar maken de vorderingen eveneens goeden voort- het Oostenrljksche com muniqué werden de Montenegrynen in de streek van Berane gedwongen hunne rechtervleugel terug te trek ken. De Serviërs werden op de hoog ten van Ipek teruggeslagen. Den 8sten werden twee officieren en 1000 man gevangen genomen. Het Bulgaarsche legerbericht van den 7en meldt de voortzetting van de vervolging der Franschen aan beide oevers van de Wardar. Het spoorwegstation Demir Kapoe is door de Bulgaren bezet. Bij het dorp Petroz werd een Fransch bataljon uiteengeslagen. Het kamp viel in handen der Bulgaren. Ten Z. van Stroemitsa worden de Franschen en Engelscben aangevallen. 114 Engelschen werden gevangen genomen, 2 kanonnen met munitie wagens, en een machinegeweer buit gemaakt. De gevechten worden met de grootste verbittering voortgezet. De kolonnes welke oprukken in de richting van Ochrida, zijn in de vlakte van Ochrida aangekomen. De door de troepen aan de Servisch- Albaneesche grens ingezamelde buit neemt reusachtige afmetingen aan. BU Dzjakowa werden 18 kanonnen, Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. 100 munitiewagens, 15 automobielen, 4 wagens met oorlogsmaterieel etc. buitgemaakt. Van Engelsche zijde komen thans verschillende berichten over den terug tocht der troepen op den Balkan. Volgens deze mededeelingen was het Fransche front by de pogingen om verbinding te krijgen met de Serviërs welke in de Baboena-pas stand hiel den, zeer sterk uitgerekt. Na de nederlaag der Serviërs was het een gebiedende noodzakelijkheid deze linie te verkorten. De terugtocht werd met groote orde uitgevoerd. Alle materieel werd meegenomen. Het front werd eenigszins meer naar het O. verlegd ten einde in nauwere aanraking t6 komen met de Engelsche strijd krachten. Dit wordt medegedeeld in berichten van den 7en. Daarna wordt melding gemaakt van de voortdurende aanvallen der Bulgaren, waarby de laatsten groote verliezen leden en geen icces behaalden. Datum 8 dezer wordt echter reeds gemeld, dat gebleken is, dat de Bulgaren voortdurende versterkingen ontvangen. By de voortzetting van de aanvallen, waarbij de Bulgaren een geweldige artilleristische voor bereiding toepassen, moeten de voor uitgeschoven posten op de hoofdlinie terugwijken. Dit was nog slechts een begin. Volgens een Engelsch bericht van den 9en hebben de Engelschen bij Doiran ook aardig klop gehad. De Bulgaren slaagden er aanvankelijk in met kleine afdeelingen tot aan de Engelsche stellingen door te dringen. Daarna vielen zy evenwel met groo- tere macht aan, waarbij zy er in slaagden de Engelschen te verdrijven. Dit alles gebeurde den 6en Decem ber. Volgens het bericht van den 9en werden de Engelschen in den loop van den 8stea dezer opnieuw aangevallen, De tigaren werden overal teruggeslagen. Echter wordt er bijgevoegd dat 's avonds op nieuwe stellingen werd teruggegaan, daar deze beter aansloten b(J de algemeene linie. Volgens een Duitsch bericht trach ten 4 Servische divisies door Albanië naar Durazzo terug te trekken, ten einde aldaar te worden ingescheept voor Saloniki. Volgens de Basler NAchrichten zyn Fransche en Engelsche troepen te Santi Quaranta geland, en is do uit zending van Italiaansche troepen van Bari naar bovengenoemde haven in vollen gang. In Mesopotamia. Van Turksche zijde wordt dd. 8 gemeldOnze troepen breügen den vijand, die Koetel-Amara verdedigt, duchtig in het nauw. Enkele vijan delijke kolonnes die trachtten te vluchten hebben aanmerkelijke ver liezen geleden. Wij hebben 300 beladen kameelen buitgemaakt. Onze vooruitgeschoven kolonnes, die van onze flanken tot by Sjaik Saad zijn doorgedrongen, belemmeren den terugtocht van den vijand. Da dulkbootenoorlog. Officieel wordt bevestigd dat door de Vereenigde Staten aan de Oos- tenrijksche regeering een nota is gezonden, waarin onvoorwaardelijke bestraffing wordt gevraagd van den gezagvoerder van de duikboot welke het schip in den grond boorde, en volledige schadevergoeding voor de gezinnen der omgekomen Ameri- kaansche passagiers. Omtrent de nota wordt nog mede gedeeld dat zij kort en krachtiger is dan alle tot Duitschland gerichtte nota's. De kortheid is een gevolg van den wensch om de zaak zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen, en niet eerst een reeks stukken te wis selen als na het in den grond boren van de „Lusitania" is Naar wij in ons vorig nummer mededeelden, werd bericht dat het Amerikaansche stoomschip „Commu- nipaw" gezonken was. Thans wordt echter uit Washington gemeld, dat het schip werd aangehouden en naar een ongenoemde haven werd opgebracht. Volgeri's een Engelsch bericht zijn twee stoomschepen, de „Veria" en de „Goulandis", gezonken. In de Adratlsche Zee. Weenen, 9 Dec. Een onzer duik- booten heeft eergisterochtend in de Golf van de Drin (Adriatische Zee, ten Zuiden van het meer van Skoe- tari) een Albaneesch motor-zeilschip, waarop zich 80 Servische soldaten met geweren, vier kanonen en mu nitie bevonden, aangehouden en naar Cattaro opgebracht. Db Duitsche Rijksdag. De rijkskanselier Von Bethmann Hollweg hield in den Duitechen Rijks dag eene rede over den toestand. Hü deelde mede, dat door de Entente alle pogingen waren aangewend om Bulgarije tot ingrijpen aan hare zijde te bewegen, zelfs bood men bet een gedeelte van Servië aan. Door Rus- laud in den steek gelaten na den jongsteu Balkanoorlog, moest Bul garije, dat de grootste lasten van den oorlog had gedragen, het aanzien dat de vruchten van zijne overwin ning aan zijne buren toevielen. Ser vië besloot, in plaats van naar een overeenstemming te streven en het land de offers vau een nieuwen veld tocht te besparen, niet alleen den vereenigden aanval van de verbon den Duitsch Oostenrijksche legers opnieuw het hoofd te bieden, maar ook tegen zyn oostelijken buurman op te trekken. De kanselier her dacht, onder toejuichingen, den moed van de verbonden legers der centra- len en besprak de vrijmaking van den weg naar het naburige Oosten, een mijlpaal in de geschiedenis van dezen oorlog. Uit militair oogpunt is een rechtstreeksche verbinding met Turkije van onschatbare waarde; in economisch opzicht zal de toevoer uit de Balkan8tateu en Turkije onze voorraden op voor ons zeer welkome wijze aanvullen. Daarenboven z(jn de vooruitzichten veelbelovend. Dank zij de vooruit ziende staatkunde van koning Ferdi- nand, is een vaste brug tusachen de onverbreekbaar verbonden keizerlijke mogendheden, den Balkan en het Naburige Oosten geslagen. Deze brug zal na het sluiten van den vrede niet weerklinken van de stappen der marcheerende bataljons, maar aan werken des vredes en der Kultur dienstbaar zijn. (Levendige toejuichingenLiebknecht interrum peert: „En van de Duitsche Bank!" Groote opwinding). Over de landing van Entente troepen te Saloniki sprekend, zeide de rijks kanselier W(j zijn nu getuige van het belangwekkend schouwspel, dat de bestrijders van het Pruisische mili tarisme de overheerschende macht der Engelsche vloot gebruiken als brutaal dreigement, om de Griekache regeering tot verzaking van bare plichten als onzijdige mogendheid te dwingen. (Hoort! Hoort!) Hij' critiseerde hetgeen de Entente van Griekenlands „welwillende neu traliteit" had geëischt. Met geraffineerd komediespel heeft Engeland aan de wereld de voorstel ling opgedrongen, dat het in edel moedige onbaatzuchtigheid ter wille van het overweldigde België naar de wapens heeft gegrepen en aan Duitsch land een strafrechtelijk vonnis heeft te voltrekken. Het is Engeland gelukt daarmee overal zaken te doen. Mettertijd heeft het België toch als oorlogsmotief los gelaten. Hij geeft daarna de Duitsche mee ning weer over Engeland's ingrijpen, onzen lezers genoegzaam bekend, en bespreekt den toestand aan de verschillende fronten, en dien achter het front. In België zijn de toestanden op landbouw- en economisch gebied na genoeg normaal; het is echter niet mogelijk de arbeidsmarkt gebeel te herstellen, omdat Engeland door af sluiting van den overzeeschen uitvoer de Belgische nijverheid verworgt. (!Red. „H. CL"). Nooit is in de wereldgeschiedenis achter het front zooveel vredeswerk verricht. Wij beschikken over voldoende levensmiddelen, als we ze juist weten te verdeelen, daarop komt het aan. Ooze vijanden betalen voor de be langrijkste levensmiddelen liooger prijzen dan wij. (Liebknecht wordt wegens een interruptie tot de orde geroepen). Onze tegenstanders trekken uit onzen militairen en economischen toestand de conclusie, dat wy weldra uitgeput zullen zijn. Vooral ons bede len om vrede speelt een groote rol. De kanselier schrijft dezen persveld tocht toe aan de pogingen der En tente na de mislukking der Balkan- politiek. Als onze vijanden zich thans nog niet voor de feiten willen buigen, zullen zij het later moeten doen. Het Duitsche volk is onoverwinnelijk, enz. Hierna heeft de interpellatie van i Soc. Dem. plaats: „Ie de rijks kanselier bereid te verklaren op welke voorwaarden hy bereid zou zijn in vredesonderhandelingen te treden?" De interpellatie wordt toe gelicht door Scheidermann, die meent, dat men geen veroveringsoorlog mag voeren, maar ook geene afscheiding van Elzas Lotharingen moet eischen. Het uithongeringsplan van Engeland is mislukt. Wy staan sterk genoeg om openlijk over vrede te kunnen spreken zonder dat men dit voor zwakte aanziet. Wü wenschen, dat de eerste beslissende stap om een eind te maken aan den oorlog, van Duitschland zal uitgaan. De rijkskanselier merkte op, dat het buitenland, dat in deze inter pellatie zwakheid zag, uit de toe lichting wel zal merken, dat dat geenszins het geval is. Onze vijanden moeten, na de door ons en onze bondgenooten bevochten successen, wel tot de conclusie komen, dat het spel voor hen verloren is en moeten wü daarom geene poging doen den oorlog te beëindigen? Onzo tegenstanders verkondigen Duitschlands vernietiging. De kan selier kritiseert nogmaals de hou ding van Engeland, en alle gealli eerden roepen om vernietiging van het Pruisische militarisme. Al deze eischen houden zeer rekening met den feitelüken militairen toestand, maar men mag den vyandelyken machthebbers niet te kort doen door ze als bluf op te vatten. Hst nieuwBte middel om tot blinde oorlogswoede te prikkelen, is de hoop op een uitputtingaoorlog. Dat onze levensmiddelen toereikend zü'n, dat het er alleen op aankomt ze juist te verdeelen, daarover zün wü het eens. Een gebied van Atrecht tot Meso- potamië kan aan levensmiddelen niet worden uitgehongerd. Nu dat niet is gelukt, wil men het uithon geren aan grondstoffen. Wy zijn echter voor een zeer langen oorlogs- duur van al het noodige voorzien. Wat betreft de uitputting van het menschenmateriaal, zoo heeft deze oorlog totnogtoe geleerd, dat het ge tal alleen niet voldoende is. Eerst moeten de maskers vallen. Nog wordt een vernietigingsoorlog tegen ons gevoerd. Met theoriën en Vredesbetuigingen komen we niet verder. Wanneer onze vüanden met vredesvoorstellen komen, die met de waardigheid en de veiligheid van Duitschland strooken, dan zün wü te allen tüde bereid ze te bespreken. In het volle bewustzün van de be langrüke successen met de wapenen behaald, wüzen wü.de verantwoorde lÜkheid voor de ellende, die Europa en de wereld teistert, af. Men mag niet kunnen zeggen dat wy den oor log noodeloos willen verlengen, omdat wy nog dit en gene pand wilde ver overen. In vroegere redevoeringen heb ik het algemeene oorlogsdoel geschetst; ik kan ook vandaag niet in bizonderheden treden en u niet zeggen welke waarborgen de regee ring büvoorbeeld Inzake België zal eischen in welke grondslagen zü voor deze waarborgen noodig acht. Een zaak moeten onze vü&nden zich duidelük makenhoe langer en verbitterder zü den oorlog voeren, dos te grooter wordende waarborgen, die wy noodzakelijk vinden. (Toejui chingen, handgeklap.) Geen bedreiging van kleino volke ren, bescherming van ons leven en vrüheid, dat was het thema waarop de kanselier zün slot peroratie bouwde. Daarna legde Spahn namens alle partyen (behalve interpellanten) een verklaring af van vertrouwen in den goeden afloop. Ook de soc.-dem. legden eene verklaring van bevrediging af. Nlauwt plannen. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph" Beint, langs een omweg uit Konstantinopel te hebben vernomen dat er thans een groot Duitsch-Turksch leger wordt gevormd om op Britsch-Indië aan te rukken. Het zou bestaan uit 600,000 man, 400,000 Turken en 100,000 Duitschers, onder bevel van maar schalk von der Goltz, die volgens een bericht in ons vorig blad het leger in Mesopotamië zou aanvoeren. Te Konstantinopel zün volgens den „Telegraph" correspondent tal van Duitsche officieren aangekomen. De expeditie zal, voorspelt bü, ln het voorjaar worden ondernomen. De voorgenomen expeditie naar Egypte zou zün opgegeven. TWEEDE KAMER. Zitting van 9 December. In een gedeelte van ons vorig nummer gaven wij reeds een uit treksel uit de rede van Minister Cort van der Linden, in antwoord op de gemaakte opmerkingen bü de algemeene beschouwingen. Het volgt hier nogmaals. De Minister verklaart, dat tusachen de Regeering en de Kamer geene tegenstellingen bestaan inzake het waken voor de volksvrüheid. Er zün echter wel regeeringen geweest, die in deze hunne roeping vergaten. Spr. heeft juist de grondwetsher zlening aan de orde gesteld omdat hü vertrouwen in het volk heeft. Doordat de ministers zich een groot deel van het jaar moeten voorberei den op allerlei aanvallen op hun be leid in zaken van betrekkelijk belang, verminderd hun lust iete goeds te doen voor het land. Spr. komt nu tot de neutraliteits politiek. De Regeering heeft kunnen rekenen op den steun van de Staten- Generaal. Wel zün er groepen in het land die een andere politiek volgen wil, maar dat deze geen enkele stem in de Staten-Generaal hebben ge vonden, is het beste bewüs van den geringen invloed dier groepen. Wüzyn het sterkst als ook het volk neutraal is. De neutraliteit is zeker wel voor- deelig, maar inzake bet volksleven hoersehen nog andere betere gedach ten. Schaper: Bedoelt u oorlogswinsten? De Minister: Ik spreek daar niet van, maar alleen hiervan, dat mate rieel de neutraliteit het voordeeligst is. Er is echter ook deze gedachte, dat men moet werken aan in den oorlog zoo droevig geschonden rechten. Men kan zün sympathieën voor de oorlogvoerenden veilig uitspreken, maar dat behoeft niet gepaard te gaan met beleedigingen van de belligerente volkeren. Over de „Telegraaf" zal spreker niets meer zeggen. Vrüheid van druk pers is een kostbaar goed, maar een even hoog beginsel voor de persvrü- held is eerbied voor de wet. Als de wet geschonden iB, is er slechte éen macht, die daarover uitspraak zal doen, de rechterlüke macht. Het bui tenland moet weten, dat zonder te zien naar rechts of naar links, de eerbied voor de wet zal worden ge handhaafd. Waar de bultenlandsche toestand bü voortduring waakzaamheid elseht, zal nog een groot deel des volks onder de wapenen gehouden moeten worden. Intusscben zal overwogen worden of niet iets gedaan kan worden en zoodra de toestand het toelaat zal een deel naar huis worden gezonden. Het vermogen der regeering om iets te doen tot beëindiging van den oorlog is zeer gering. De oorlogvoerenden zyn eenigszins wantrouwend tegen over ons gestemd, en w(j moeten wachten tot het begrip in hen is door gedrongen, dat recht en beschaving meer gediend zü'n door vredesonder handelingen. Wat de bljeenroeping van eenicon- ferentie van neutrale staten aangaat, zegt spr., dat de Regeering niets bü- eengeroepen beeft. Niet, dat de wensch tot samenwerken zou ontbreken, maar omtrent de opportuniteit van zulke conferenties kunnen de mee- ningen verschillen bü verschillende mogendheden. Deze rede vulde den ganschen mor gen. Daarna kwam minister Treub aan het woord, die den geheelen middag volsprak. Wat minister Cort zeide, komt in hoofdzaak hierop neer, dat het Ka binet „den draad van vóór den oorlog weer opvatte"zooals de minister hét uitdrukte; en dit is niet het program van de concentratie, maar het eigen program dezer Regeering. In 1918, zeide de minister, was nog slechts _,hoop" op goeden uitslagthans be- Btaat een „goede verwachting". Zelfs getuigde de minister, dat de aange wende poging met succes schünt te zullen worden bekroond. Wat ouderdoms-voorziening en be lastingplannen betreft, schynt er tus achen de Regeering in haar geheel en den minister van Financiën eene duidelüke politieke verwüdering te zyn ontstaan, aldus het „Handels blad". Tot nu toe liep de individueel- politieke lün van dezen -minister parallel met die van de Regeeriogs- collectiviteit. In den laatsten t(jd echter scheen zü, op de quaestie van den voorrang der behandeling van wetsvoorstellen, te gaan divergeeren van deze laatste. Dit vooruitzicht werd reeds eeniger- mate geopend in de rede van den premier. Als het aan de orde stellen van ze kere voorstellen, zoo zei deze, de conti nuïteit der Regeering zou dreigen te verbreken (m. a. w.): het ministeri eels leven der gansche Regeering ln gevaar zou kunnen brengen), dan zouden zulke voorstellen thans niet mogen worden ingediend (men ziet dus ook hier weergeen vermüden van politieken s t r d, alleen maar van groote politieke crises). Het zal kunnen voorkomen, dat één minister wèl aftreedt om een reden, die, in deze buitengewone omstandig heden, de gansche Regeering nog stoelvaBt zou hebben gelaten. De inconsequentie ligt erbovenop. Het verschil in gedragslün, dat bier wordt geteekend tusachen het gan sche Kabinet, dat zich een oorlogs pantser heeft aangetrokken, en één minister, die in vredestenue strijdt, zal dan ook wel liggen in verschil van gevoelen tusachen den minister raad en dien eenen ministerden heer Treub. Ingezonden mededeellng. Er is geen verontschuldiging voor, als gij er zelf aanleiding toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. By sommige menschen vormt zich tweemaal zoo veel urinezuur als by andereu. Het ontBtaat gedeeltelijk uit vleesch en andere sterke voeding, gedeeltelijk uit weefsels van het lichaam bü in spanning. Slachtoffers van urinezuur zyn rheumatisch, zenuwachtig, slecht ge humeurd, achterdochtig, lüden aan hoofdpijn, zün soms duizelig of wor den gekweld door plotselinge, vreemde pün. Zü worden te spoedig oud en na verloop van tyd ontwikkelen zich hartkwalen, niergruia, verharding der aderen, waterzucht of de noodlottige Bright's ziekte (chronische nieront steking). Neemt uw maatregelen by het eer ste teeken van urinezuur-kwalen, want urinezuur is het kwaadaardigste ver gift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet weinig vleesch en niet te veel van hetzelfde voedsel. Drinkt melk en water. Neemt voldoende lichaams oefeningen en rust, en slaapt meer. Gebruik Foster's Rugpün Nieren Pillen om de verzwakte nieren te herstellen en verschaft aan deze organen de noodige hulp om hen ln staat te stellen hot urinezuur uit het bloed te fll- treeren. Foster's Rugpün Nieren Pillen ver- wüderen het urinezuur en andere nier- giften, de gewone oorzaak van nier steen, blaasontsteking en rheumatiek, en zü helpen het opgehoopte water bü waterzucht af te voeren. Dit ge neesmiddel werkt alleen op de nieren en blaas. Te Den Helder verkrijgbaar bü Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpün Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1