HELDERSCHE COURANT Tweede blad. Laatste berichten. No. 4555 ZATERDAG 11 DECEMBER 1915 43e JAARGANG LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats Van; Gol. W. Cornelis, gepd., Hoofdgracht 8, Uirocht. Geen. A de Groot, arb., Molenstraat 66,Oudshoorn. N H. A.de Jonge, matr.-ttmm., Brakkev.w. 2, A'dam. E.C.v Amerongon, verpl., Ziekenhuis, Utrecht. K.Bruinsman, mjj.-mont-, Breestr.61,v 'singen. J.J.v.Djjk, achaalkn., Tuindorp86. Veenendaal. J.C.Westerveel, Rjjksfclerk, Tuindorp 80, Sluis. H J C.Deul, machin.,Sluisdüksu. 133,Busaum. K.Schrander, stoker, Rozenstraat 67, Texel. DU. L N'.Helder, boekh-bd., Janzenstr. Sd/s-Hage. N.H. F.W.Möhlman, kwarten., Buitenh. 87, H'stode. 13UUUUU. oi.xxotuua. - W.Th.H Borndsen, s.-tp m„ 2e V roonstr. 72, A'd. A.v.d^erg, kp.-konst., Huvjterslr. 11, Dordrecht. .1 J.Verhaar, mar., Achtergr. W.z. 76, 's-Hage. Ru. C.Muldor-MelJer, zond., Blnnenh. 116, A'dam. G.K. VERTROKKEN. Naam: Boroep: Woonplaats: Naar: Gel. a.J.Bakker,verpleegst,,Spoorstr .101, A'dam. Oer. C.B.Eenlioorn,mach.,Hoogstr.99,Koudokerke.NH. v »»n"."n.Breewater8tr.63.Maassluis, Ger. •■de Brauw, d w. uOlc. y. gez.h Ankerpark 36, 's Uage. Ge ,..chterBinneb.23.Leeu-wardt'D. P.G.Kikkert, le atuurm.,Weststr. 106. A'dam. J.D.Wolterbeek.le luit.artill.,Sluisdükstr.l63, 's Hage. Geen. K. F. Kramer, bakker.2eVroonstr.35, A'dam. N.H. .1. F. Steenman, sergt.torpedom., Wllh.str.79, Apeldoorn. Wed. H. J. Bros, zond., Weatgr. 87, A'dam. R C. A. Vermeulen, matr, hol'm., Bloemstr.6, N.-Helvoet. N.H. J. J. Bols, wlskund., Plantsoenstr. 2, R'dam, J.VoorthuÜBen,krp,st.,Schngonstr.7,Schagen. WedJ-Bfllsma, zd.,. Herzogstr.7,Hilversum. J.J.H. Suverljn, operat., fiinnenh. 116, Utrecht. H ,M. Boone-Tromport, z., Hoofdgr.66, A'dam. R.C. AGENDA. Witte Bioscoop, KonlngBtraat. 2 Hoofd- mers„Schaduwen des levens en „Charlio's avonturon". Cinema Falace, Binnenhaven 2. Hoofd- „Oordeel niet lichtvaardig". Bioscoop Tavenu, Spoorgracht. Hoofd nummer: „De ongeziene getuige". 12 Dec. Theosofische vereonigiog. Openbare gadering, SluisdUkstr. 64, v.m, 10 ui 16 Dec Liefdadigheids concert in Casino, Suur. 16 Dec. Mobilisatieclub van soa-dem. militairen. Huish. Feestvergadering in Casino, half8 20 Dec. Alg. Nod. Geh.Onth.Bond. Propaganda- avond In Casino, 8 uur. 21 Dec. Dansclub „I. M. O." Aftornoon-Bal Casino, 'smidd. half drie. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het belangrijkste gedeelte van het oorlogsterrein blijft nog steeds de strijd in Macedonië, waar de Bul- gaarsche troepen hevige aanvallen doen op de Fransch-Engelsche troe penmacht. Uit de Reuter-berichten uit Saloniki, waar do eerste berichten van dit front worden ontvangen, blijkt, dat de aanval der Bulgaren met grooter kracht plaats heeft, dan eerst werd aangenomen. De Bulgaren, wier troepenmacht steeds grooter wordt en die goed zijn toegerust, ook met artillerie, rukken in drie colonnes aan, waarvan de eene de Engelsche linies aanvalt, die ten westen van het meer van Doiran, dus vlak aan de Grieksche grens, zijn opgesteld. Uit het Engelsche legerbericht blijkt, dat het resultaat dier aanvallen is geweest, dat de Engelsche linies tweemaal zUn terug gegaan in den nacht van den 7en December gingen ze onder bescher ming van de duisternis in nieuwe stellingen terug, en in den avond van den 8en werden zjj nogmaals teruggedrongen, ditmaal om zich aan te sluiten bij het algemeene front. De Bulgaren schijnen vast besloten te zijn zegt het Reuter-bericht uit Saloniki, om door de Engelsche linies te breken, die flink verdedigd en krachtig gehandhaafd worden. Berichten uit Athene, zegt de „Ti mes", melden dat volgens officieele Grieksche mededeelingen de Engel- sche-Fransche troepen in de richting van de Grieksche grens terugtrekken. Wanneer de troepen der Entente' mogendheden over de grens terug gaan, begint de moeilijkheid eerst. De koning van Griekenland heeft verklaard, den terugtocht der Entente troepen te zullen beschermen, zoo deze troepen dan ook worden scheept en Saloniki verlaten. Het schijnt echter niet het plan te zijn. De „Tenips" zegt: „De troepenen het materiaal, die dagelijks worden aan land gebracht te Saloniki, toonen dat wij geen plan hebben de positie daar te verlaten. De versterking van het expeditiekorps geeft de beste waarborgen tegen verrassingen, ter wijl de hulp van Rusland en Italië in den Balkan duidelijk de solidariteit der Entente toont." DeParljsche correspondent van de „TimeB" wijst er op, dat er in Frank rijk ernstig verschil van meening heerscht over de Balkan expeditie. ^De beide uiterste meeningen in de "pers worden aangegeven door Cle- menceau in „1'Homme encbainé", en door Gustave Hervé in de „Guerre Sociale". De eerste verklaart zich krachtig tegen de voortzetting der Saloniki-expeditie, de laatste'is er be slist voor, doch de geallieerde mogend heden hebben te beslissen. En vol gens de „Times" beslisten deze, dat er geen sprake van is, de expeditie op te geven. „H.blad." Van het Servische front. Berlijn, 10 December. Het leger van generaal Kövess heeft in de twee laatste dagen ongeveer 1200 gevangenen binnengebracht. De Bulgaarsche troepen hebben ten Z. van de Stroemitza van de Engel- schen 10 kanonnen afgenomen. Parijs, 9 December. In den middag van 6 December hebben de Bulgaren een krachtigen aanval gedaan op ons bruggehoofd bij Demir Kapou aan Wardar. Die aanval werd volkomen afgeslagen. De ochtend van den 6den bleef over het geheele front rustig. Dienzelfden dag voerden de Mon- tenegrijnen in de richting van Jabuka en Mataroge een hevigen tegenaan val uit. Zij slaagden er in den vijand tot achter zijn stellingen terug te werpen. Londen, 10 December. De „Times" verneemt uit Athenei.i. Woensdag: De Bulgaren schijnen zich in zeer sterkengetale samengetrokken te heb ben met hel doel om de spoorlijn Demir Kapoe-Gevgeli in handen te krijgen. Hun basis is Isj tip, van waar sterke troepen naar Stroemnitsa zijn gezonden. Vandaar worden hevige aanvallen op de Engelschen gedaan, die zich haastig verschansen op de hoogten van Bogowits. Een telegram aan de „Hestia" meldt, dat het doel van de Bulgaren schijnt te zijn de Engelsche linie in te drukken en het spoorwegstation Stroemnitsa te bemachtigen. De correspondent van de „Times" meldde DonderdagDe Franschen hebben de brug ten W. van Hudovo opgeblazen. Een officieel telegram meldt, dat hospitalen van de gealli eerden te Gevgeli ontruimd zijn. Van het Westelijk front. Berlijn, 10 Dec. Officieel. Fransche aanvallen met handgranaten op onze nieuwe stelling op hoogte 193. ten noordoosten van Sonain, werden afge slagen. Overigens bU het stormachtige regenweer geen belangrijke gebeurte- 'ssen. Van het Zuidelijk front. Rome, 9 December. In het gebied van den Monte Nero zijn vljandeiijko afdeelingen, onder bescherming van mist, een van onze verschansingen op de Vodil -hoogte binnen gedrongen, doch zijn er dadelijk weer uit verdreven. Op den Cal vario berg hebben wij een vijandelijke schuilplaats bezet en 80 geweren en munitie buit gemaakt. In kleine offensieve operaties tegen den Monte San Michele hebben wij 71 gevangenen gemaakt. Van het Oostelijk front. Petrograd, 9 December. Rapport van den generalen staf: Op enkele plaatsen van het Riga- front slaagde de actie van onze artil lerie tegen de vijandelijke batterijen, welke tot zwijgen werden gebracht. Ten Zuiden van Uxkul verspreidden de Duitschers vergiftige gassen in onze loopgraven. Op het Dunafront poogden de Duitschers herhaaldelijk uit hun loop graven te komen, maar ons infanterie- vuur dwong hen gemakkelijk tot terugkeer. Elders niets bijzonders. Oe geallieerden in den Balkan. Londen, 10 Dec. De „Times" meldt uit Parijs: Er is reden om aan te nemen, dat de oorlogsraad der ge allieerden besliste, dat er geen sprake kan zijn van een opgeven der Saloniki expeditie. verleenon. Er werden dicht bij de Dupont-fabrieken twee personen, die ontploffingsmiddelen in hun bezit hadden, gearresteerd. Men vermoedt dat het Duitsche agenten zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. - Onze plaatsgenoot de heer F. Ekamp slaagde voor het examen derde stuurman, -groote stoomvaart. Mejuffrouw Henr. S. Polak alhier, leerares in het dansen, is na gehouden examen toegelaten als lid van de „British A.ssociation of Teachers of dancing" te Londen. Mejuffrouw Polak is het eenige vrouwelijke lid in Nederland dezer vereoniging van dansleerarenop de ledenlijst vinden wij slechts als eere lid vermeld in Holland de heer Felix A. Delgorge in Groningen. Uit Perzië. Teheran, 9 December. Russische troepen hebben den Sultan Boelas-pas bezet, waar gendarmen en huurtroe pen zich onder leiding van Duitsche en Turksche officieren versterkt had den. De weg naar Hamadan is nu open. De vijand vlucht in volslagen wanorde, door de Russische troepen achtervolgd. BUITENLAND. Een goudzending naar Rotterdam. Wkshington, 9 Dec. De Britsche ambassade heeft aan het Britsche departement vanbuitenlandschezaken mededeeling gedaan omtrent den goeden naam van een New-Yorksche bankflima, die eon millioen dollars goudgeld verscheepte voor Rotter dam aan boord van de „Noordam", die thans door de Britsche autori teiten wordt aangehouden. De quaes- tie waarom het gaat is deze, of goud dat contrabande is, van het eene neu trale land naar het andere kan wor den overgebracht krachtens den nor malen gang van zaken in het inter nationale wisselbedrijf, indien er reden te veronderstellen, dat dit goud ten slotte Duitschland zal bereiken ter regeling van de handelsbelans. Louis Raemaeker8 in Engeland gehuldigd. Woensdag werd te Londen aan Louis Raemaekers.den bekonden teeke naar van de platen in de „Telegraaf" door een 120 tal journalisten een lunch aangeboden. In de redevoerin gen welke gehouden werden werd hem hulde gebracht voor zijn werk, waarin hij zoo getrouw uiting had weten te geven aan de gevoele van Groot-Brittanie. Een merkwaardige proefneming. Een merkwaardig resultaat van den oorlog is, dat de Staat zich in vele landen verplicht heeft gezien, op een tot nu ongekende wijze in de econo mische verhoudingen in te grijpen. In Engeland is de regeering in een niet nader aangeduid munitie district in het Noorden des lands verplicht geweest alle koffiehuizen (ten getale van 30) en alle winkels aan te koopen en te beheeren. De koffiehuizen zijn als cantine9 en als pensions voor munitie arbeiders in gebruik genomen. Maar de regeering treedt hier boven- i als slager, bakker en kaarsen maker op. Dronkenschap In Engeland. Volgens-de Daily Chronicle komt dronkenschap thans zoo weinig meer voor, dat toen de magistraat te Wil lesden Woensdag zulk een geval te behandelen kreeg, h(j met belangstel ling aan den beklaagde vroeg, hoe hij er, met al die verbodsbepalingen, nog in geslaagd was dronken te raken. De man verklaarde, het zelf niet te weten. Een stad verbrand. Richmond (Virginia), 9 Dec. De stad Hopewell, waar de nieuwe Dupont kruitfabrieken gevestigd zijn, is zoo goed als geheel verbrand. De fabrieken werden niet beschadigd. De regeering beeft troepen gezonden om hulp te bedanken van den heer F. L. K.~ Neyts, als directeur van „Helders Mannenkoor", is in diens plaats wederom benoemd de heer C. W. Rusting, oud-directeur van boven- genoomd koor. Muziekschool Leewens. De 19e jaarlljksche voordrachts oefening van de leerlingen der muziek school onder directie van den heer A. J. Leeuwens werd gisterenavond in„Casino" voor belangstellende ouders en familieleden gehouden. Op deze voordrachtsoefening, eigenlijk een openbare les, leggen de leerlingen proeven af van hunne vorderingen in het afgeloopon jaar gemaakt en zoo zijn ze voor ouders eigenlijk een stimulans voor den graad van muzi kaliteit hunner kinderen. Er waren er, die heusch een heel aardig figuur sloegen, naar wie het een genot was te luisteren. Daar wij het geheele programma niet hebben geboord, zou het tegenover anderen mogelijk onbillijk zijn namen te noe men. Maar wij hoorden öen piano stukje, dat ons trof door opvatting, muzikaliteit en rhythme, en voor spellen der executrice een muzikale toekomst. Anderen raffelden haastig hun nummertje af, of hakkeldeh, zenuwachtig geworden, tot wanhoop van den directeur. Ter afwisseling werden zangnum mers gegeven aardige 18 d'eeuwsche bergerettes door de koorklas, en een strljkorchest van 8 violen, met mede werking van twee alten en twee cello's gaf zeer verdienstelijk een ge deelte van een „Kwartet" van dr W. Volckmaz. De oefeningen werden geleid door den directeur, den heer Leeuwens en den Ieeraar in vioolspel, den heer Jan Sluis. Den directeur werden een drietal fraaie cadeaux vereerd door zijn dank bare leerlingen een gravure „Aller Anfang ist schwer"; een smaakvol gemodelleerden Wagner in zittende houding en een orgelstoeltje. Wanneer een komeet zich aan het uitspansel vertoont dan is het zeer wel mogelijk dat deze, niette genstaande al haar glans en pracht, ongemerkt voorbij gaat, wanneer niet even de aandacht er op wordt vestigd. Doch dan - dan is iedere com mentaar overbodig. Heeft men slechts éénmaal den blik op het luchtver schijnsel gericht, dan wordt het onmo gelijk zich af te wendensteeds weer en steeds meer wil men van het heerlijke, schitterende schouwspel nieten. Weldra zullen aan den muzikalen hemel twee sterren verschijnen, wier glans die van vele anderen zal doen verbleeken, doch ook nu is het noodig dat de aandacht er even op wordt gevestigd. En ook maar heel even, want het aangeven der namen alleen is meer dan voldoendetoelichting overbodig. Wanneer men hoort dat Mevrouw Dullemond een declamatie-avond geeft in vereeniging met den grooten har- penaar Klicka, dan vraagt men niet verder naar een programma, naar persverslagen. Men weet wat er komt is verheven boven alle kritiek, men geniet niet alleen van het begin tot het einde, doch lang daarna savoureert men van de klankrijke woorden, van de veelzeggende klanken. Gaarne brengt het kunstlievend publiek een woord van dank aan het comité, dat deze avond organiseert, en |nog gretiger toont het die dank baarheid door in groote getale op te gaan naar den tempel der kunst, om daar een avond door te brengen van het schoonste kunstgenot, van de hoogste artisticiteit, Vom reinsten Glück auf Erden Von einem himmlischen Genuss; Denn, da kann man selig werden, Ohne dass man sterben musz. Tenslotte de prozaïsche mede ling dat aan de leden van Toonkunst reductie wordt verleend. J. C. Kon. Ver. „Het Naderlandeoh Tooneel". Op Dinsdag 21 December zal de Kon.Ver. „Het NederlandschTooneel" van den stadsschouwburg te Amster dam hier weer een buitengewone voorstelling geven. Ditmaal zal een opvoering plaats hebben van het tooneelspel „Paria", naar hetEngelsch .Outcast" van Hubert Henri Davies. De hoofdrollen hierin worden ver vuld door de damesW. van der Horst—van der Luyt Melsert, Fie Carelsen, en de heerenLouis Gim- berg, C. van Kerckhoven Jr., A. v. Dalsum, J. de Jong e. a. De pers is vol lof over bet superieure spel van bovengenoemden. vooruit gaat. Hij heeft gegronde hoop, dat deze vooruitgang blijvend zal zijn en zich geen depressie meer zal voordoen. Provinciale Staten van Noord-Holland. De commissie uit de Staten, belast met het samenstellen van een ont- werp-adres aan H. M. de Koningin, waarin verzocht zal worden aan de Staten-Generaal een ontwerp van wet voor te dragen, houdende wijzi ging van de artikelen 64—67 der Provinciale Wet en zoo noodig van artikel 130 der Grondwet, heeft dit bij de Staten ingediend. De commissie wijst er op, dat de taak der provincie een evolutie onder gaat, die aanmerkelijke verzwaring meebrengt van de werkzaamheden der Staten en de wettelijke bepalingen van 1850 ten aanzien van de werk wijze der Staten voldoen niet meer aan de behoeften, welke in 1915 BINNENLAND. Mr. Troelstra. „Het Volk" meldt: Uit «en particulier schrijven aan een partij-vriend blijkt, dat Troeletra vooral ia de laatete weken goed De commissie meent, dat het aantal gewone zittingen moet worden ver meerderd, al behoeft deze vermeerde ring niet imperatief in de provinciale wet t,e worden neergelegd. Ged. Staten zouden de bevoegdheid moeten verkrijgen, en misschien op aanvrage van een bepaald aantal Statenleden verplicht moeten worden, meer zittingen bijeen te komen. Suppletoirs Marinebegrootlng voor 1914. Ingediend is een wetsontwerp tót nadere wijziging van het Vle hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1914. Daarbij wordt het begrotingsartikel voor aanschaffing en herstelling van voortstuwingsmiddelen, daarvoor be- noodigde materialen en voorwerpen, machinekamerbehoeften kosten van vervoer, van toezicht bij de vervaar diging en van beproeving verhoogd met f 263,000, en daardoor gebracht op f669,000 en het begrotingsartikel voor kosten buitenlands gemaakt tot herstelling, betuiging en uitrusting van schepen, uitgezonderd steenkolen, kosten van toezicht en vervoer, verhoogd met f 269,000 en daardoor gebracht op f 569,000. Twee andere artikelen worden ver minderd met respectievelijk f 132,000 en f 400,000. Het 250-jarlg bestaan dar mariniers. In alle stilte, zonder vlag uitsteken, zonder toespraken, dagorders en ook zonder officieren-diner ging Vrijdag het 250-jarig bestaan der mariniers voorbij. Zooals men weet, worden er sinds eenige jaren geen officieren meer bij het korps aangesteld en het is dus ten doode opgeschreven. Ook melden zich tegenwoordig voor het korps, dat vroeger zoo populair was, niet zooveel vrijwilligers meer aan vooral nu er in den handefen de zee vaart zooveel verdiend kan worden. De mariniers liggen thans verspreid over de oorlogsschepen in Indie, in de marine kazerne in de Kattenbur gerstraat, en langs de kust. Sinds de mobilisatie is de marinierskazerne te Rotterdam opgeheven. Inspecteur van het korps is kolonel Linckers; het telt 20 officieren en pl.m. 1500 man. Het roemrijk verleden van het korps, en de vele gevechten, waarin zich de mariniers onderscheiden werden door den oud-kolonel Cambier in het „Ned. Zeewezen" geschetst, waaruit wjj in ons nummer van Zaterdag 4 Dec. een gedeelte overnamen. Kaasmarkt ta Alkmaar. Op de Alkmaarsche kaasmarkt was gisteron weinig kaas aangevoerd en er werd bijna niet gekocht. Tegen tien uur werd een gedeelte der aan gevoerde kaas alweer huiswaarts getransporteerd. Er is eergisteren voorloopig één pakhuis gehuurd !toe- behoorende aan den wethouder-kaas handelaar Lubbe voor het opslaan der kaas voor het binnenlandsch gebruik. Komen de normale markten terug, dan zal één pakhuis voor deze kaas wel onvoldoende blijken te zijn. Ge lukkig is er nog meer ruimte. Er heerschte onder de kooplieden groote belangstelling voor de beslissing in zake de oude consenten, waar het eigenlijke wachten op is. Loonsverhooglng Door de Directie der H. IJ. S. M. is een dienstorder uitgevaardigd, waarin het personeel wordt verblijd met eene verhooging van loon met ingang van 1 Jan 1916. De verhooging betreft alleen die loonen beneden de f1500 'sjaars. Deze worden met f0.10 per dag ver- qoogd. Terwijl de beambten voor den Dienst van Weg en Werken gelijk gesteld worden met die van Vervoer. Aan enkele categorieën nl. die bij de electriciteitabeweging betrokken, zal f 0.50 per week worden toegekend. Goede maatregelen bij de S. S. Door de Directie der S.S. is bepaald dat bij vertraging van treinen, be halve de vermelding op de vertra gingsborden, ook aan de op de per rons wachtende reizigers van de vertraging moet worden kennis ge geven. Geen demobilisatie. De Nieuwe Ct. schrijft naar aan leiding van de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting in t Tweede Kamer De algemeene beraadslaging is van ochtend voortgezet, alsof er geen comité generaal van twee dagen tus- scben lag. Slechts aan de redevoering van één der sprekers, den heer De Visser, heeft men kunnen bemerken, hoe het met geheime beraadslaging over be perking der mobilisatie zoo ongeveer is afgeloopen. De regeeriDg heeft blijkbaar tegen over de Kamer het standpunt weten te handhaven dat de internationaal- politieke toestand verlichting van aen mobilisatie druk niet gedoogt. Bedenkt men hoe sterk de aandrang in tegenovergestelde richting is ge weest, die zoowel in de pers als in de Kamer om haar geoefend is, dan moet men aannemen dat de regeering door een zeer krachtige houding het comité generaal overiuigd heeft van de juistheid harer inzichten. Niets al thans in de beraadslaging van heden duidde op eenigen lust bij wolke par- tljgroep ook, om haar door een motie of andere beslissing in de richting van geheele of gedeeltelijke demobili satie te dringen. Veeleer gaf de heer De Visser te kennen dat de samenstelling van het kabinet zelf voldoende waarborgen bood, dat kosten of lasten voor mili taire doeleinden geen oogenblik lan ger zouden worden bestendigd dan met het oog op den buitenlandschen toestand onvermijdelijk is. Wij hebben dat altijd zoo ingezienwat men noemt „militaristische neigingen" kunnen in dit ministerie niet over- heerschend zijn. Zelfs den tegenwoor- digen minister van oorlog zyn zij vreemd. De heer Bosboom moet dus zeer krachtige argumenten in de geheime vergadering hebben gebezigd om de algeheele kalmte teweeg te brengen, die ter zake van de mobilisatie in de Kamer is teruggekeerd. Doet het ons leed dat een toestand moet voort duren die de schatkist dagelijks eenige tonnen kost en tienduizenden manschappen oogenschljnHjk zonder nut aan hun werk en gezinnen blijft onttrekken, aan den anderen kant is het zeer bevredigend te mogen con- stateerer., althans met voldoenden grond supposeeren, dat miniBter Bos boom de moeilijkheden die een deel der Kamer geneigd scheen allengs op zijn weg te stapelen, is te boven gekomen en dat zijn positie in het Kabinet haar volle sterkte heeft her wonnen of liever behouden. Het is duidelijkhet comité gene raal heeft het ministerie in geen enkel opzicht verzwakt. Ruhber in tabak. Gisteren veroordeelde de 6e Kamer te Amsterdam tot drie geldboeten, van f 100, subsidiair voor elk 10 dagen hechtenis, den heer C, A. Koning, firma C. A. Koning en Co., aan de Keizersgracht te Amsterdam, be klaagd van overtreding van art. 25 van het K. B. van 26 Maart 1878. ge handhaafd bij art 7 der Invoeringswet. Uit de behandeling der zaak op 26 Nov. j.1. bleek, dat beklaagde de volglijsten had geteekend voor 174 pakken „tabak", welke uit Oost-Indie waren aangevoerd, terwijl bij visitatie bleek, dat die pakken voor2/, rubber inhielden, terwijl een hoeveelheid tabak slechts als omwikkeling diende. Geöiacht waren zeven boeten f400. Een vreemde portemonnale. - Door een heer te Amsterdam is aan de politie kennis gegeven, dat hij Donderdagmiddag op het Water- loo-plein plotseling tot de ontdekking kwam dat zich in een der buitenzak ken van zijn jas een dames porte- monnaie bevond, welke door een hem onbekend persoon daarin moest zijn gestopt. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de portemonnaie toebehoort aan een 15 jarig meisje, aan wie dien middag op het Water- loo-plein genoemde portemonnaie was ontrold. Verduistering. Te Arnhem is Donderdagavond 11 uur in een volkslogeraent aangehou den de koopman J. K., uit Nijmegen, wieDS opsporing gevraagd was, aan gezien hij verdacht wordt van ver duistering van een party leer, ter waarde van f 26,000 ten nadeele van een Duitsche firma. Twee men8chen verdronken. Omtrent het treurig ongeluk in de Laakhaven te "s Gravenhage, dat gis termiddag te omstreeks 6 uur aan een tweetal mannen het leven heeft gekost, ban nog het volgende worden gemeld. Een met stoenen zwaar beladen lichtervlet, komende uit de richting van de Yaillantlaan, liep tengevolge van de zeer krachtige doining (som mige ooggetuigen spreken zelfs van golven van wel één meter hoogte) plotseling nabij bet brugwachters huisje aan de brug bij bet abattoir (eind van tramlijn 2) vol en zonk. De twee opvarenden geraakten onder de schuit. Hoewel men in het circa 80 M. breede water van den wal het onge luk waarnam maakte de hevige storm het onmogelijk, oogenblikkelijke hulp te bieden'. De beide mannen op de schuit, de steenzetters De Bruin, gehuwd, en Van den Berg, gehuwd en vader van 8 kinderen, beiden in dienst by den expediteur Barendrecht, aan wien de schuit behoort, kwamen jammerlijk te verdrinken. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 10 Deo. Ook Minister Posthuma heeft de in de Kamer gemaakte opmerkingen beantwoord. Hij betoogde dat men ten onrechte bet belang van den landbouwer zoo scherp stelt tegen over het algemeen belang. HU ver dedigde het beleid der regeering met de oprichting van het kolenbureau. Daarna kwamen de replieken. Van rechts trachtte men de behandeling der ouderdomsrente te verschuiven en de heer Tydeman sloeg den spyker op den kop toen hU zeide, dat, als we dat deden, wU ons de gunstige electorale kans van 1918 lieten ont glippen. Ook de „Telegraaf'-kwestie is ter sprake gebracht. De oude heer Lohman liet zich nog al kras uitook de heer Schaper spreekt erover, de laatete keurt de inhechtenismemiig af. Voetbal. Van 't H.B.S.-terrein. Door de meer dan slechte regeling van de competitie van den N.H.V.B. door den competitie leider, waardoor voor H.B.S. I en II ook reeds 3 maal te gelijk uitwedstrijden zijn vastge steld geweest, spelen H.B.S. I en H Zondag a.s. beiden een thuiswedstrijd. H.B.S. H speelt om 12 uur tegen West-Frisia II, beide elftallen zullen elkaar niet veel toegeven, wanneer West-Frisia tenminste niet al te onvolledig verschijnt. H.B.S. I krUgt om 2 uur Purmer- steyn op bezoek. Nog heugt mfi de 3-0 nederlaag, die H.B.S. in Pur- merend ging halen, hoewel het elftal toen toch niet zoo slecht was samen- De H.B.S.-ers zullen die neder laag moeten wreken, maar zy zullen daartoe alleen in staat zijn, wanneer van 't begin af aan flink wordt aan gepakt, goed samengespeeld en onmid- dellUk, als er een kans is, wordt ge schoten. Dit laatste geldt vooral voor den jeugdigen links binnen, die door talmen al heel wat kansen heeft ver loren doen gaan. H.B.S. I komt uit met Dijkshoorn Kramer Schut Tan Backen Muller P. Lu|ckx Waard Bol Vos Kramer y. Alphes Terrein Bolweg. H.F.C. II Goei-Zwart I (2-4 uur). De reeds eenmaal uitgestelde wed strijd tegen Geel-Z wart uit Purmerend is opnieuw vastgesteld op a.s. Zondag. Het 2e elf-tal van H.F.C. heeft nog steeds een prachtkans op 't kampioen schap harer afdeeling. Ongeslagen bezetten de reserves de le plaats van de ranglUst. en we twijfelen er niet aan of Zondag zal de reeks overwin ningen wel weer met één worden vergroot. Voor een groot deel dankt 't elf-tal dit succes aan het vurige enthousiaste spel dat 't voor het publiek een genot doet zyn erbU tegenwoordig te zijn, en dat dan ook tengevolge heeft dat steeds meer bezoekers deze wedstrijden met groote belangstelling volgen. De grootste kracht van 't elf-tal is de soliede ver dediging, waarin Keeper Kwast voor Persoon niet onderdoet. De beide backs Gode on Ter Burg vormen met Seeboldt, Rooi vink en aanvoerder Goes een betrouwbaar quintet, dat al menigen vijandelijken aanval heeft afgeslagen. In de voor hoede slaat de handige Rapati op de center voorplaats met |Tiessen en Schrier naast hem, terwijl Dorlljn en Gomes de vleugelplaatsen bezetten. Zoo men ziet een stevig elf-tal dat 't den Purmerenders lastig genoeg zal maken. H.F.C. I moet met 3 invallers (Groote, Heijting en De Boer) naar Holland, dat op eigen terrein zeer moeilijk te slaan is; zelfs W.F.C. moest hier een veer laten en zich met een gelijk 'spel tevreden stellen. We hopen dat deze wetenschap H.F.C.ers eon reden te meer zal zijn om zich juist nu eens buitengewoon in te spannen en den Alkmaarders te toonen dat de rood-witte spelers voor hun uitwedstrijden hun beste spel bewaren. De opstelling is als volgt: Persoon» y. d. Poll. d. Zalm Bak. Klkktit. r. d. Wal i. Aardweg. Taylor.- 1- Dlta. Fay. WedstrUden voor Zondag a.s. Terrein Bolweg. H.F.C. 3—Leonidas I 9 30 uur. Ajax-H.F.C. 4 11 uur. Terrein Strooweg. Quick I—Victoria 10 uur. Leonidas H—Quick II 12 uur. Van het Servische front. Parijs, 10 December. Montene- grUnsch communiqué van den 9en dezer Ondanks hevige aanvallen hebben wij den vyand overal teruggedreven en hem tot voorby Doebotsjitsa terug gedreven. Hij heeft tal van dooden laten liggenwU hebben een honderd gevangenen gemaakt. Parijs, 10 December. Een corres pondent van de Petit Parislen seint dat de Bulgaren met een aanzienlUke krUgsmacht, vermoedelijk gesteund door Duitsche artillerie een geduchten aanval op den sector Rabrovo—Ko- stoerino—Osmanli—Meimisli van den Engelschen linkervleugel. De zware Fransche artillerie en het berggeschut hebben door afsluitingsvuur, in samen werking met een regen van mitrail- leurvuur, den Bulgaarschen aanval gestuit. Hierdoor kreeg het Engelsche front gelegenheid terug te buigen naar de tweede linie. Ten Noorden van de Demir Kapoe hebben wy in uitstekende orde een deel van het terrein ontruimd. De duikboot- en mljnoorlog. Het Italiaansche stoomschip „Dante Alighieri" en het Noorsche stoom schip „Nereus" zyn gezonken. Van laatstgenoemd schip ic de eerBte officier verdronken. Orlekenlend en de entente. Athene, 10 Dec. Mot het oog op den keer, dien de gebeurtenissen in Maceloniö dezer dagen hebben geno men, dringen de gezanten der entente er bij de Grieksche regeering op aan onverwijld den onzekeren toestand aldaar op te helderen. Men acht het Ingezonden Mededeeling. van overwegend belang dat de troe pen der bondgenooten volle vrijheid van beweging genieten. Er heerscht een eenigszins gedrukte stemming. SederL de berichten, gisteren uit Londen en Parijs ontvangen, wijzon de gezantschappen op de vastbesloten honding der entente-regeeringen. De gezanten verklaren intusschen, dat er geen sprake kan zijn van nieuwo stappen zoolang de militaire bespre kingen te Saloniki geen resultaat bob zen opgeleverd. Zij achten don toe stand niet verontrustend. De Vereenlgde Staten en Oostenrijk. Washington, 10 December. Volgens de „Associated Press" bestaat er ge vaar voor verbreking van de diplo matieke betrekkingen met Oostenrijk door de Vereenigde Staten, wanneer niet aan den dringenden oiscb tot verloochening van het in den grond boren van de „Ancona" en hei stel van de schade wordt voldaan. De brand te Hopewell. New-York, 9 December. De brand, die gisteren te Hopewell woedde, heeft bijna de heele stad verweest. De schade bedraagt meer dan een millioen dollar. Duizenden menschen zijn dakloos. De staat van beleg is afgekondigd. Een neger is wegens plundering door het volk terechtgc steld. De berichten over brandstichting houden aan. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna, 10 Dec. 1915. Vrijdagavond vergaderde in het café van Mej, Wed. R. v. Ekeren te Bree- zand de Melkleverancieravereeniging „Gelijkheid en Eendracht zU ons streven". De Voorzitter, de Heei A. BuU opent de vergadering en heet allen welkom. Deelt mee, dat de convoca tles wel wat laat rondgezonden 7.Un. Dit komt omdat er Dinsdag te Helder met de leveranciers van Helder ou Texel vergaderd was. Deze vergade ring moest eerst worden afgewacht. Vervolgens leest de secretaris, de Heer N. A. Wyker de notulenwelke onder dankzegging worden goedge keurd. Naar aanleiding van de notulen zegt de Heer A. Tiel Gz., dat het Bestuur op de vorige vergadering ge machtigd is, den melkrijder 15 cent verhooging te geven, als hij een staat van een jaar overlegde, waaruit bleek, dat Ifet hem toekwam. Hy vraagt, of dit geschied is. De Voorzitter ant woordt, dat Ambuul met een staat kwam van de maanden Juli, Augustus en September. Dit vond het Bestuur niet voldoende, waarom het weigerde. Later, toen er een halve cent ver booging voor de melk kwam, is hot hem toegestaan. Hierop geeft de secretaris verslag van de vergadering te Helder ge houden. Naar aanleiding van die vergade ring stelt het Bestuur voor: a. Den prys van de melk te ver- hoogen, welk voorBtel met algemeene stemmen wordt aangenomen; b. om de melk tot één Mei 1916 te verkoopen tegen 10V3 cent per Liter en dan ook tot Mei eenmaal daags te leveren. Ook hier is niemand tegen, indien de voerprUzen niet meer rijzen. Tevens wordt besloten den melkrijder de 15 cent extra vergoeding tot dien datum te laten behouden, maar by mogelUk verkazen van de overgeschoten melk geen tegemoet koming te geven. c. Een boete op te leggen, groot f 100 aan de leden die zich niet hou den aan de besluiten van de vei- eeniging. Dit voorstel wordt eveneens aangenomen. Voorzitter zegt, dat do Vereeniging nu sterk staat. Niet allen, dat ze hier ongeveer veertig leden telt, maar ook te Helder en Texel zUn onderafdelingen. De heer A. Tiel Gz. informeert of zij, die hun melk aan L. Vader verkocht hebben maar hier donateur zyn, omdat Ambuul hun melk mee neemt, zich ook aan de besluiten van de vergadering moeten onder werpen. Geantwoord wordt dat ze volgens het reglement daartoe ver plicht zijn. Voorzitter zegt dat ©en quitantis geweigerd is. Hij vraagt hoe do ver gadering hier over denkt. Mag zoo iemand blijven leveren? Besloten wordt dat het lidmaatschapsgeld moet betaald worden. By de nu vol gende rondvraag wyst de heer C. Smit op de wenschelykheid om beter toezicht te houden op het bewaren van de melk. Blijkt het, dat alles goed in orde is, dan is de risico voor den melkrUder. Tot leden dier com missie worden benoemd de hoeren Jb. Kranenburg en Jb. Pranger. De heer A. Tiel Gz. vraagt, of de boete voor de leden, die niet ter vergade ring zUn, geheven wordt. Besloten wordt dit wel te doen. De heer Wyker stelt voor op de agenda van de voorjaarsvergadering te plaatsen het voorBtel zich aan to sluiten bij een fabriek, die op vetge halte uitbetaald. Aldus wordt besloten Daar de rondvraag verder niet oplevert sluit de voorzitter.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5