Laatste berichten. AGENDA. Wllto Bioscoop, Konlngstrnat.aiIouCil- nummers: ..Schaduwen des levons"ou .Cliarlie's avonturen". Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer „Oordeel nlot lichtvaardig". Sersto Helderecho Bioscoop, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: „Tigm". Bioscoop Tavenu, Spoorgracht. Hoofd nummer: „De ongeziene getuige". IC »ec. Liefdadigheids concert In Casino, 8 uur. 16 Dec. Mobilisatieclub van soc.-dom. militairen. Hulsh. Foostvergadering inTIvoll, half8. 18 Dec. Dansclub „T.O.P.", uitvoering in Tlvoll, 8 uur. 20 Deo. Alg. Nod. Goh, Onth. Bond. Propaganda avond In Casino, 8 uur. 21 Dec- Dansclub „l. M. O." Afternoon-Bal iu CaBlno, 'smidd. half drie. MARINE EN LEGER. Met het op 12 Februari 1910 vertrekkend Stoomschip van de Maatschappij -Nederland", zal een transport raarino nchepeliDgen naar Oost-Indlê worden uitgezonden bestaando uit: "pporechipper, 8 V*n aionstvorband. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bawean, ultr-arriv.U Dcc. te Sabang. Koningin der Noderl. arrlv. 12 Dec. te Singaporo. Oranje, thuler.. vertr.U Dec. van Singapore. Klouw vertr. 11 Dec. van Kaapstad n. AustraliC. Rondo, vortr. 11 Dec. v. New-York n-Philadclpin. Sumatra, thuler., vertr, 11 Dos. van Port-Said. Rembrandt, tliuiar., is 10 Doe. Perim gepass. Karimoen, ultr., arrlv. 10 Doe. te Genua. Java, ultr.,arrlv. 10 Doe. to Sibang. Sumatra, thuler., arrlv. 10,'Doc. te Suez. Prins der Nodorlultr., vertr. 12 Dec, v. Lissabon. '1'Imor, uitr., vortr. 10 Doe. van Suez. Grotius, ultr., pass. 12 Dec. Porlm. Jan Pleterz. Coen, thulsr.,urr. 12 Dec. te i almoulh. Roepat, ultr., arriv. 12 Doe. te Gravesend. Rotterdamsche Lloyd. DJocja, ultr., pass. 9 Dec. Oaessant. Kkwi, arrlv. 11 Dec. van Batavia te B'dim Ternate, van Now-York naar Java, arriv. 10 Dec. te Kaapstad. Besoeki, tliulsr.,pass. 10 Dec. Sagres. Insulinao, tliulsr., pass. 11 Dec. Polnt de Gallo. Bengalen, thuler., vortr. 11 Dec. vanPort-Sald. Malang, vortr. 11 Doe. van Batavia naar R'dam. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gooiland, ultr., vertr. 10 Dec. van Rlo Janeiro. Hollandla, ultr,, arrlv. 11 Doe. to Falmoutli. Amstelland arriv. 18 Doe. van B-Aires te A'dam. Kennemurland arriv. 13 Doe. v.B.-Alreste R'dam. Maasland, thulsr,, vertr. 12 Dec. van Yigo. Gelria, ultr., vertr. 11 Dec. van Pemambuco. BUnland, vertr. 11 Dec. "-nland Kon. West-Indische Maildienst. LodewlJk van Nassau vertr. 11 Dec. van A'dam □aarCoIon. Fauna arriv, 12Dec. van Paramaribo te A'dam. Oranje Nassau, tliulsr., vortr. 12Doe. van Madera. Haven te Nleuwedlep. 12 Dec. Aangekomen van Londen en vertrok ken naar Harlingen, Eng. s.s. „Teal". 18 Dec. Idtm van Harlingen naar Goole, Nod. b.s. „Friesland". Idem van Harlingon naar Londen, Eng. ss. „Stalling". VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwodlop, 1 gebracht: 116 11.80 a fl.BO. 13 Dec. Nlots aangobracht, 11 Dec. Voormiddags 8 uur, MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 18 Doe. 1916. Groenten. Andövie f 160-f 2A0 p. 100 stuks, bloemkool le soort 19.09-118.—, Idem 2e soort 11.00-18-, ld. 8osoortf2,00-f8.60 p.lOOatuks, komkomm. lo soort f-.0—f0.—,2e soort f0.00- ro.—3e soort fO.00—fO p. 100 st„ groene kool fL0O-f2.80 por 100stuks, jroodekoolf 2,00-18, - per 100 stuks, postololu 0-0- ct. por ben, sla 0-0- ct. por 100 krop, savoye kool fL—14.— Kr 100, f -.0-f -.00 p. 000 K.G., spersieboonen 3-fOO por 100 K.G., spinazie OAOa 1.60 ct. per kist, splnazloO-0—ct. por bon, wortelen fO.10— f 0.00 per md., spruiten f 1.10—2.— per mnd-raap stelen f—.0—fö.— per 100 bos, boerenkool 0.— 0.0 ct, per kist, knolselderij f 3-f6 per ICO, prei f6-f 10, radijs fO-fO per 100 bos. Selderij f 2.00—f 6.— por 100 bos. Alkmaar, 18 Doe. 1916, VEE. Aangevoerd 8 kooion en ossen f260 f 160,16 votle kal voren f 60 a f126,— idem per K.G. fl.- a f 1.20, 26 nueht. idom f8a f22, 758 vette achapon f80 a f69, 143 vette varkens per K.G. f0.62 a fO.83. kool f 1.40-f7.-, 2100 witte kool f2J0-l Purmerond, 14 Dec. 1916. 22 stapels Fabrlekskaae per 60 K.G. f 73. 81 Boerenkaas 60 f 70.— 2 Commissie 60 f 69 O Middelbare 60 f 0.- 0 - Goudscho kaas 60 f 0.— M61 K.G. Boter por K.G. f 1.46 k f 1.60 683 Runderen: 363 vette per K.G. f 0.78 f 1.00 180 melke en gelde f 160.- f 860- 14 Stieren f 0.— f 0.- 6 Fanrdon f 0.— f 0.— 26 vette Kalveren per K.G. f 0.95 f 1.16 184 nuchtero ld. por stuk f O.— f 0.— Slachtkalveren f 12.- f 84.- Fokkalveren por stuk f 16.— f 50.— 661 vette Varkens per K.G. f 0.71 f 0.84 il magere ld, per ntnk f 21- f SA— 279 Blggon per stuk f 11.— f 17.— 331 Schapen I 32.- f 67.- Overuoudere f 0.— f 0.— Lammeren f 0.— f 0.- 422 Ganzen f 6.- f 690 Kalkoenen f O.- f 0 80 Zwanon f 7.- 1' 7.6C Klpetoron por 100 stuks f 8.60 f 9.6C Eendeleren 100 f 0.- f 0.- Kievltaoioron per stuk t O.- „f 0.- 100 zak Appolon f 1.26 f 4.— 80 zak Peren f L- f 1.76 Handel: volte-, melke- en geldekoelen stug: vette kalveren matig; vette varkens vlug. Burgerlijke Stand van Helder, van 11 tot 13 December 1916. BEVALLEN; J. J. v. d. Heide- Halsema, z.K. Holman-Griek, d. M. F. Halm van Gilet, z.J. v. Es— Swart, z.J. Veen van der Harst, d.; W. T. Goriasen Heijdenrljb, z. OVERLEDENW. Vroom, 4 maan den; J. O. Timmerman-Kornelissen, 79 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. De toeschouwende wereld houdt haar adem in. De Bulgaren staan op den drompel van het Grieksche huis te worstelen met hun vijanden, die in dat huis hun intrek hebben ge nomen om hen te kunnen aanvallen. Wat zal er nu gebeuren? Zal de Bulgaar zelf het huis van den buur man betreden, en zal die buurman zoo'n vechtpartij in zijn huis toelaten, of, om er spoedig een eind aan te maken, zich bij een van de partijen aansluiten? Het spant, want de Engelschen zijn „met behulp van versterkingen er in geslaagd"... zich terug te trek ken, en de Franschon hebben het zelfde negatieve succes behaald. Een telegram van heden meldt zetfs, dat de Servische grensplaatsen Doiran en Gewgeli zijn ontruimd. Er is oen officieus bericht van Reuter, dat ons het besluit van de geallieerden meldt, niet uit Saloniki te vertrekken. Waarom ook, tenminste nu reeds? Al is er van hulp aan Servié geen sprake geweest, al is voorloopig geen offensief mogelijk, al z\jn de bondgenooten in vollen aftocht naar en over de Grieksche grens („in jammerlijken toestand", zegt hot Duitsche hoofdkwartier), desniettemin blijft de bloote aan wezigheid der geallieerden in Saloniki voor de centralen een voortdurende bedreiging voor hun verbindingsweg naar Konstantinopel. De haven van Saloniki is voorhands nog onvol doende als basis voor een aanzien lijke legermacht, maar zij kan werden verbeterd, en blijven de geallieerden er, dan zullen de centralen voort durend een legermacht moeten af zonderen tegen een gevaar, waarvan zü niet kunnen nagaan hoe groot het is, zoodat zij steeds met de maximale mogelijkheid zullen hebben te rekenen. Om die reden is het te verwachten, dat de centralen hun terugtrekkende vijanden op Grieksch gebied zullen volgen en dat Griekenland zich daar tegen, gezien eenmaal het besluit van de Entente in Saloniki te blijven, niet zal verzetten. Eou andere vraag is of de centralen ook dit werk aan de Bulgaren zullen overlaten, dan wel of zij het hun uit de hand zullen nemeD, waartoe het leger van von Gallwitz, hetwelk wij in Zuid-Mace- donië veronderstelden, zou bunnen worden gebruikt. Tot nog toe blijkt echter dit leger, in tegenspraak met vroegere berichten, daar nog niet in actie te zijn geweest. Gebeurd dit ook iu de eerstvolgende dagen niet, dan zal men de veron derstelling, dat het in Zuid-Macedonië is, moeten prijsgeven. (N. Rott. Ct.) Van het Westelijk front. Parijs, 12 December. Levendig ge vecht met loopgraaf geschut in België, waarbij het geschut der vijand tot zwijgen gebracht werd. Een Engelsch vrachtschip, aan de Bel gische kust gestrand, werd door drie Duitsche watervliegtuigen aangeval len, d i e bom men wi e rponVerscheidene vliegtuigen van de bondgenooten spoed den zich naar de plaats en verdreven de Duitschers. Fransche torpedobooten uit Duinkerken sleepten het stoom schip weg onder het vuur van een Duitsche batterij. Londen, 13 December. Zestien vlieg tuigen hebben de opslagplaatsen te Miraumont en het vliegkamp van Mervilly gebombardeerd. Op beide plaatsen is, naar men meent, aan zienlijke schade aangericht. Een kleine afdeeling bommenwerpers is een sterk bezette Duitsche loopgraaf binnenge drongen bjj Neuve Chapelle en heeft een machinegeweer vernietigd en een aantal vijanden buiten gevecht gesteld. Berlijn, 13 Decsjnber. Niets van beteokenis te melden, Van het Zuidelijk front. Rome, 13 Dec. Rapport vau den generalen stafSchitterende operaties hadden tot resultaat, dat wij de be langrijke hoogten bezetten, welke ons de beheersching verzekeren van het Bezagygebied. De laatste loopgraven en werken werden met de bajonet veroverd. Van het Servische front. Het Duitsche tegenbericht van den 12en geeft aan dat in de laatste dagen ruim 1900 Serviërs gevangen genomen werden. Bij Ip6k werden nog 12 kanonnen buitgemaakt. In Macedonië worden Doiran en Gevgeli door de Bulgaren bezet, zoo dat zich thans geen Duitschers en Franschon op Macedonisclien bodem bevinden. Bijna twee Engelsche di visies werden in de pan gehakt. Griekenland en de Entente. Uit Athene wordt dd. 13 dezer ge meld, dat de toestand zich op nor male wijze ontwikkelt. Onder zeker voorbehoud zijn de eischen van de Entente aangenomen. Een aanvullend bericht uit Londen geeft aan dat dit een eerste succes is van het optreden van den oorlogs raad. Aan den FranBchen en Engel schen gezant te Athene werden lijke instructies gezonden en aan de generaals op do Balkan dezelfde be velen. DSt heeft een grooten indruk gemaakt. Tevens wordt in dit bericht mede gedeeld, dat de Grieksche troepeD, op een divisie na uit Saloniki terug getrokken zouden worden. Uit Mesopotamlë. Konstantinopel, 12 December. Door krachtige aanvallen hebben onze troepen de vooruitgeschoven stellin gen van den vijand bij Kost-el Amara veroverd en hem op zijn hoofdstelling teruggeworpen. De vijandelijke ver liezen waren in dit gevecht r dan 700, de onze aan doodon gewonden nog geen 200. Onze artillerie heeft bij Koet-el- Amara eenige vijandelijke pontons t een monitor tot zinken gebracht, Oe duikbootenoorlog. Het Grieksche stoomschip D. Goe- landis, van Alexandrië op weg naar Engeland meteen lading zaden, katoen en eieren, is op 150 mijl afstand Alexandrië door een Duitschen onder zeeër getorpedeerd. De bemanning werd opgenomen dooreen Eng. stoom schip, hetwelk echter eenigen tijd daarna door denzelfden onderzeer in den grond werd geboord. De beide be manniDgen werden daarna op drie mijl van Alexandië door een Ei schip opgenomen, hetwelk ze aan land bracht. Volgens een bericht uit Londen werd het Engelsche stoomschip Busiris getorpedeerd. Naar van Duitsche zijde wordt meld werden in de Zwarte Zee twee Russische transportschepen kanonnoerboot door Duitsche onder zeeërs in den grond geboord. Troepenverplaatsingen. Een dor correspondenten in België van „Do Tijd" bericht: Reeds drie weken geleden zijn er door Luxomburg en over Luik, vooral bij nacht, ontzaglijke Duitsche troepen bewegingen van het Oosten naar het Westen begonnen. Nog grooter mas sa's schijnen van Metz uit in de rich ting Soissons te zijn gezonden en worden langs het geheele front in het Westen verdeeld. Deze troepenbewe gingen, die met het vervoer van ge weldigo artillerie en groote voorraden ammunitie gepaard gaan, schijnen in verband te staan met ernstige ge beurtenissen, welke op het westelijk oorlog8torrein worden voorbereid. De „Ancona"-nota. De aan Oostenrijk gerichte Ame- rikaansche nota inzake het in den grond boren van de „Ancona" zegt, dat uit de rapporten van de O.-H. admiraliteit gebleken is, dat het schip door een torpedoschot in den grond werd geboord, terwijl nog passagiers aan boord waren, waardoor verschil lende van hen, w. o. Amerikanen het leven verloren. Verder wordt aan de bemanning van de duikboot verweten, dat op het schip en de passagiers is ge vuurd. De regeering van de Vereenigde Staten is van meening, dat de bevel hebber van de duikboot door de be scbieting van het schip, terwijl er nog passagiers aan boord waren, de beginselen van het volkenrecht heeft geschonden. Het gedrag van den commandant noomt de nota een roekelooze slachting van non-com battanten. Er is geen reden om de daad te verontschuldigen. Zelfs als een ander schip te hulp gesneld was, had het niet mogen gebeuren. De regeering van de Vereenigde Staten verlangt dat de Oostenrijk Hongaar- sche regeering het in den grond boren van de „Ancona" zal wraken als een onrechtmatige daad, dat de officier die het bevel daartoe gegeven heeft zal worden gestraft, en dat schade vergoeding zal worden betaald. Het antwoord van Oostenrijk op deze nota, aldus wordt uit Washing ton gemeld, wordt binnen een week verwacht. Mocht dit niet het geval zijn dan wordt een afbreking der diplomatieke betrekkingen zeker f" acht. Ontploffing in een kruitfabriek, Havre, 11 December. Vertraagd. Vanochtend is er in de werkplaatsen van de kruitfabriek der Belgische regeeriDg te Gravilie, een voorstad van Havre, waar granaten worden gevuid, een geweldige ontploffing wecst. Het werk was in vollen ga Behalve fabrieksgebouwen zijn nabij gelegen huizen van het werklieden- personeel vernield. Er zijn 110 dooden, o.w, 103 Beigen, en ongeveer 1000 gewonden, waaronder velen licht. Door de regeering der Vereenigde Staten is thans ook de terugroeping van den „Qostenrijksche consul gene raal Nuber geéiscfrt. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbestedingen. Door het Departement van Marine te 's Gravenhage wordt on Maandag 27 dezer, voormiddag 10 uur besteed lo. Bouwen vau ee» school voor opleiding militaire monteurs te Am sterdam. 2o. Verbouwen kantoren op het Marine-établissement te Amsterdam. 3o. Wijzigen laudhoofden met, bij komende weikon, ten behoeve van den bouw van een Ijzeren ophaalbrug over de Maritieme schutsluis te deu Helder. 4o. Vergrooten gymnastieklokaal voor adelborsten te Willemsoord. 5o. Maken aanlegsteiger, helling voor watervliegtuigen, waterleiding met 2 reservoirs en enkele bijkomende werken ten behoeve van gebouwen voor den vliegdienst op Texel. po. Leveren en leggen houten vloeren in de gebouwen voor den vliegdienst te Tegel. 7o. Verrichten glas- en verfwerk ten behoeve van de gebouwen voor den vliegdienst op Texel. 8o. Leveren en stellen zink- en loodgieterswerk en bliksemafleiders voor de gebouwen van de vliegdienst te Texel. - Door den Bond van Korporaals der Kon. Marine is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ver zoekschrift gericht waarin eenige wij zigingen worden voorgesteld in de tusschen de Kon. PakbetYaartmaat- schappiitej Amsterdam en Z.E den mi nister van Koloniën gesloten overeen komst inzake het vervoer van schepe lingen. gericht voor de jonge mannen, Belgisch vice Consulaat, Besluit van 6 November 1915. Krachtens Besluit wet van 6 No vember 1916, zijn de in don vreemde verblijvende Belgen (geboren tusschen 1 Januari 1890 en 31 December 1896) geroepen om duel uit te maken van de militielichting voor 1916. Degenen,/ die in het ressort van Helder wonen, moeten zich tusschen 10 en 20 December 1015 aanmelden, voorzien van hunne identiteitsbewij zen, op de Kanselarij van het Belgisch Vicc-Consulaat te Helder, waar hun de noodige inlichtingen zulten ver schaft worden. De Belgen hierboven aangeduid, die werkelijk tot het leger zouden behoord hebben, moeten zich niet aanmelden. De vrijwilligers voorden duur van den oorlog nochtans, wier dienstverbintenis werd opgezegd se dert het begin der vijandelijkheden, 'in gehouden zich aan te melden. Helder, 6 December 1915. Mijnen. „Meneer, d'r ligt een mijn in de haven en d'r worden maatregelen omen om 'm.te laten springen". Als een donderslag valt dat bericht in je rustige werk. In de haven, dat is waarlijk geen kleinigheid, want de haven te Nieuwediep is niet bree- der dan een flinke geulen alle groote maritieme gebouwen staan daarlangs gebouwd. Wat wonder, dat de jour nalist dan ook van zijn rustige, wei- verwarmde plaats op zijn bureau opspringt, om er een paar koude voeten en een dito neus aan te wagen, en zelf, wie weet, in stukken en brokken terug te keeren met zijn aanteekeningen. 't Was zoo, in de haven lag mijn, eon Eagelsche, zei de alwetende „men", die, ïd den vorm van schippers op non-actief en zakenmenschen-op een boodschap, aanwezig was. Maar dat was nog niet alles, want.de mijn, die door den feilen noordoosten wind die in den nacht van Zondag op Maandag over het Nieuwediop loeide, hierheen was gedreven, lag oor spronkelijk tegen de steenen be schoeiing van het pantserfort „de Harssena" en was later de haven ingedreven. Een wonder mag hel heeten,* dat de mijn, die telkens de steenen raakte, niet ontploft is. Ware dat het geval geweest, dan had dit zekei het leven gekost aan den schildwacht op het fort. De mijn was langzamerhand door den wind voortgedreven langs den steenen dam, die de overzijde van de buiten haven afsluit en lag dus vlak daarbij. Een stoombarkas van de marine was reeds ter plaatse, en weldra ging ook eon sloep er heen, wier taak was een lijn aan het gevaarlijke ding te be vestigen waaraan het buitengaats zou worden gesleept. Wij, de stuurlui aan den wal, die i noodige commentaren |gaven, be nijdden geenszins de slachtoffers van hun plicht, die daar met hun gevaarlijk werkje bezig waren. Gevaarlijk, want men kan niet weten op welke manier soms zoo'n mijn contact krijgt en ontploft. En dan, wee de arme opvarenden van de sloep en de barkas, wee ook Hr. Ms. „Medusa". Deze laatste intusschen, mijnenleg- ger, was bezig stoom te maken en een onderofficier van de marine, die er aan kwam hollen, kon nog juist roepen „M'n boot gaat er vandoor toen zij al van den walj af was en kleiue stoompufjes uitzond bjj wijze van adieu aan de achtorblij venden. Wat gaat dio „Medusa" beginnen?" vroeg de verslaggever aan een van de veten, die alles weten en die met hem voor het „peperhuisje" stonden, vroeger het kantoor, wa3r de schepen werden in- en uitgeklaard, thans dienstdoend als wachtlokaal voor de marine. De schildwacht, die liep te blauwbekken in den nog altijd snij denden wind, glunderde: nog nooit had hij zoovool meüschen oqi zich heen gezien als hij op zijn eenzamen post stond. „De „Medusa" gaat 'm smeeren," luidde het antwoord, „die bergt zijn lijf voor 't geval zoo'n mijn eens een kuur mocht krijgen." Nog altijd was de sloep bezig met de bevestiging van een lijn en toen eindelijk de lijn stevig vast zat ging een zucht van verlichting op onder' het publiek. „Ze hebben hem; nou brengen ze 'm naar buiten en schieten 'm daar in den grond. Langzaam trok de barkas aan; beneden aan de „Harssena" stond een schildwacht mot de roode vlag.. Woldra zou die vlag gelieschen worden op het ltehte barkasje, dat op de zwaar deinende golven herhaaldelijk golven over kreeg en waar achter aan de mijn heel genoeglijk dobberde. Duidelijk kon men den'kop zien met de gevaar? lijke voelhorens. Enfin,zoo dobbe rende, was ze tenminste nog het minst gevaarlijk. Met de roode vlag in top voer de barkas naar buiten, de sloep met hare bemanning er achter aan. Tot een heel eind den TexelsLroom op werd gevaren: toen werd de lijn ge vierd, zoodat qe mijn op behoorlijken afstand van haar vernietigers kwam. En daarnaniets. Het belangstel lende publiek stond in den feiten wind te wachten, kreeg af en toe, als het wat lager wilde gaan staan om uit den wind te zyn, een zeetje cvsr de voeten, waardoor het haas tig vluchtte naar den hoogeren, win- derigen, maar a rogen oe v.er,en wachtte, wachtte. Totdat ze één vóór één naar huis gingen. Jedereen wist pre cies wat er nu gebeuren zoude „Medusa" zou er om heen stoomen en hem dan vóór den wind in den grond schieten. Maar de „Medusa" stoomde lustig weer de nu Yeilige haven binnen en de barkas, wier roode vlag hoe langer lioe flauwer zichtbaar werd, stoomde verder noordz.ee-maarts. „Ik weet het", zei no. 2, „ze doen d'r elecfriek in en laten 'm zoo springen". Maar er kwam goen electriek on iedereen werd hoe langer hoe kouder. Totdat des middags de hulzen van Nieuwediep op hun grondvesten schudden: de gevaarlijke en onge- wenschte gast was er gewoest. 't Was tenslotte de „Dolfijn" geweest, die het werkje had opgeknapt. Tegenover dep vuurtoren te Huis duinen werd, eveneens door Hr. Ms. „Dolfijn", eene mijn onschadelijk maakt, alsmodo eenige aan de Texel- sche kust. Propagandalezlng Padvinders. Hoewel de padvindersbeweging reeds 5 jaar in ons land bestaat en iedereen wel weet. dat een padvinder door zijn khaki blouse en zijn eigen- aardigen punthoed met vier deuken kan worden herkend, zijn er jammer genoeg nog velen, die omtrent de beteekenis- en moreele waarde van de padvindersbeweging nog weinig zijn ingelicht of zelfs eene geheel verkeerde voorstelling hebben. Et- wordt echter in den laatBten tijd gaandeweg meer propaganda gemaakt door het bestuur der 'Nederlandsche Padvinders Vereenigiog en zoo is de afdeeling in onze gemeente er ook in geslaagd als spreker te verkrijgen den heer J. F. Schaap, troepleider te 's Gravenhage, tevens redacteur van het uitstekende jongensmaandblad ..de Padvinder". De heer S. zal Don derdag 16 Dec. a.s. des avonds ten 8 uur in in de bovenzaal van Café „Central", Kanaal weg, een voordracht over de beteekenis der padvinders beweging houden, waarbij een serie prachtige lantaarnplaten naar op namen van baron van Pallandt van Eerde, Hoofdbestuurslid, zullen wor den vertoond. Allen ouders die hun jongens vroeg of laat tot de „pad vinderij" zouden willen laten toe; treden, alten onderwijzers, die huii leerlingen de ethische zoowel als de practische beginselen der beweging voor willen houden, allen belang stellenden in de opvoeding en ont- rikkeling der jeugd, en ook deze jeugd zelve zij het bijwonen dezer lezing sterk aanbevolen, in de hoop dat onverschilligheid moge worden ver keerd in belangstelling, en belang stelling aangewakkerd tot enthousi isme. „Oefening kweekt Kunst". De praktische toepassing van deze schoone spreuk werd voor de tweede on voorloopig weer laatste maal gedemonstreerd in de groote zaal van „Casino", alwaar Zaterdagavond het tweede deel van de oefeningen aan Introducés en belangstellenden, die in grooten getale waren opgetrokken, gegeven werd onder de gerythmeerde gescandeerde klanken van de „Casino"-piano. Het waren dezen keer de Meisjesklassen A en B, de hoofd- afdeeling en de Damesafdeeüng, die van hunne prestaties kwamen ge tuigen en die de veten deden uitbar- in herhaalde en enthousiaste bijvalsbetuigingen. Er werden sierlijke en elegante bewegingen gemaakt; er werd op waarlijk bevallige wijze ge- knodszwaaid en gehalterdde barren werden spelenderwijs genomen door aanvallige meisjes van B, terwijl deze zelfden ons bekoorden met hare vrije oefeningen (denk aan de e, zetter 1). Het hoogrek en de stok, de halter en de staaf, de barren en de knots, allemaal vreedzame wapens in dezen edelen strijd der elegantie, die deugd doet aan] lichaam en geest, zelfs al zou een van die hoogrekkers hooger willen rekken dan hij kon en er onder luid gelach des wreeden publieks, afvallen nog vóór hij staat. Reiken w\j niet alten hooger dan wfi kun nen Wij willen maar zeggen dat de genoegens vele waren en nog ver hoogd stonden te worden door den Pas de Quatre, de Charmeuse, den Pas des Pütineurs en nog veel meer verleidelijke dansen, die waren aan gekondigd na afloop. BINNENLAND. Te Scheveningen is overleden, 76 jaar oud, de heer C. C. Vermeer, oud zeeofficier en oud-havenmeester te Rotterdam, officier in de orde van OraDje-Nassau. Marlnebegrooting 1916. Als bijlage is aan de Memorie van Antwoord betreffende de marinebe- gróotlng een extract gevoegd uit de beschikking van den minister van «marine van 10 Nov. 1915, houdende nadere uiteenzetting van de voor schriften betreffende het passagieren, zoomede van de voornaamste maat regelen, welke gedurende de laatste twee jaren ten aanzien van het per soneel der zeemacht zijn getroffen. 250-Jarlg bestaan korps mariniers. Op den morgen van den gedenk dag van het 250-jarig bestaan van het korps mariniers heeft de opper bevelhebber van land- en zeemacht, generaal C. J. Snijders, vergezeld door den chef van den generalen staf dei- landmacht, kolonel R. Diifour, en den chef van den marine staf, schout bij nacht W.'C. J. Smit, zich begeven naar het bureel van den inspecteur van het korps mariniers, kolonel C. A. Linckers, op het Departenient van Marine. De opperbevelhebber heeft daar, ook namens leger en vloot, hulde gebracht aan de krijgsgeschiedenis van de ma riniers en aan de uitstekende diensten, welke dit korps heden ten dage, tij dens de mobilisatie, den lande bewijst. Z.Exc. verzocht deze waardeering ter kennis van het korps te brengen. (Hbld.) Mslkquaestle. In verband met een door de vee houders genomen besluit om met ingang van gister geen melk meer aan de melkverkoopers a 9 cent per liter te leveren en ondanks het feit dat de Minister afwijzend had be schikt opi een getjaan yerzoek van den prijs op 10 cent per liter te be palen, hebben verschillende melk veehouders te Alkmaar vanmorgen hun melk naar elders trachten te vervoeren. Door den burgemeester waren maatregelen genomen dat er aan melk voor den vastgesteldeu prijs van 9 cent .geen bebrek zoy zijn, zoodat de melkslljters voldoende melk konden bekomen en de inge zetenen du voor een gedeelte regee- riDgamelk 4ronkeq; Regeling kaasvoorziening In Noord-Holland. Beschikbaarstolling en distributie. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de Noord-Hollandsche com missie vbor de Kaasvereeniging werd o. m. vastgesteld: De Kaasvereeniging, houdt zich op de hoogte van den beschikbaren voorraad en belast zich met de over name en het reserveeren van hoeveelheid kaas voor binnenlandsch gebruik van 40 pet. vet in de droge stof. Alle kaas welke in Noord-Holland, benoorden het Noordzeekanaal wordt geproducesrd, moet op de bekende markten (Alkmaar, Hoorn, Purme- rend, Edam) worden verkocht. Hier van uitgezonderd zijn die fabrieken, die als exporteur zijn ingeschreven, on die waar andere kaas dan in Edammer vorm gemaakt wordt. Ex porteurs, grossiers en anderen mógen niet anders koopan dan op bovenge noemde markten, uitgezonderd van de producenten die zelf als exporteur zijn ingeschreven. Van elke boeveelheid kaas op markten aangevoerd, moet het door don Min. vastgestelde deel worden afgestaan en geleverd aan de Kaas vereeniging. Verder werden bepalingen vastge steld inzake de door de kaasvereeni ging te betalen prijs, de levering enz. De kaas wordt voorzien van een niet weg te nemen, of voor andere kazen te gebruiken merkteeken, aan gevende het procent vet in de droge stof der kaas. Het hoofdkantoor van de commissie is gevestigd te Alkmaar, waar alle orders moeten inkomen, via het kantoor van de kaasvereeniging, te ;n Haag. Smokkelen met centen. lo de gemeente Lonneker werden dezer dagen eenige bekeuringen in gesteld tegen personen, die een groot aantal centen bij zich hadden over de grens te brengen. Aan het verschaffen van centen aan ónze na buren is een niet onbelangrijk voor deel verbonden; ze geven op 1000 centen 15 Mark winst. Ernstig verzot tegen de politie. Zaterdagavond heeft de politie van het bureau Westeratraat te Amster dam 't zwaar te verantwoorden gehad. Eenige agenten wilden op de Linden- gracht een man arresteoren wegens mishandeling van een ambtenaar in functie, doch dit gaf aanieiding tot hevig verzet van de zijde van den arrestant en van het publiek. By het handgemeen, dat hiervan het gevolg was, werd een der agenten de sabel uit de scheede getrokken, doch het gelukte hem dit wapen terug te krij gen. Een tweede agent raakte een wapenstok kwijt, van een derden werd de uniformpet vernield. Toen de agen ten zich met de sabel geen ruim baan konden maken, loste een hunner met de revolver een schot in de lucht. Daarvoor deinsde het publiek even terug, doch ten slotte kwamen een inspecteur en een aantal agenten van het bureau Westerstraat er aan te pas om met charges met de sabel de menigte, op wel 1000 personen ge schat, uiteen te drijven. Ondanks den tegenstand gelukte het de politie, den arrestant naar het bureau te brengen. Een goeds vondst. Door het vinden in de duinen van een pakje, waarin drie cliché'svoor het vervaardigen van valsche zilver bons van f2.50 en een glazen plaat, waarop een afbeelding van een biljet van f 100, is de justitie te Haarlem op het spoor gekomen van drie per sonen, die valsche zilverbons hebben vervaardigd en uitgegeven. In het bezit van een hunner werd een foto grafie-toestel gevonden. Boroovlng. Vrijdagavond bevond zich in een bierhuis te Leeuwarden een boer, die een royale bui had. Hij trakteerde de bezoekers eerst op bier en ten slotte op champagne. Er bleek een warme vriendschap te zijn gesloten, welke echter niet van langen duur was. De boer, uit den Bildthoek afkomstig, kreeg nl. een hoogloopende ruzie met eenige bezoekers, na afloop waarvan hjj tot de ontdekking kwam, dat hem zijn portefeuille met f 17,000 was ontstolen. De boer, onder den Invloed van sterke drank, liep naar het politie bureau en ging daar een verhaal doen op hetgeen hem was overkomen. De recherche trok er op uit en laat in den avond hield zij twee boerenarbeiders, uit de buurt van Beetgum, aan, die met twee Leeuwar der „dams" in een café buiten de stad begonnen waren met het opmaken van den rijkenbuit, die in beslag werd genomen. Beide aangehoudenen werden naar het politiebureau gebracht. („L. Crt.") Bombardement- Terwijl de barbier te Akkerwoude met zijn gezin rustig in de kamer zat, werd een 20 tal revolver- en pi stoolschoten doof' ruiten gelost. De kogels vlogen overal in. Gelukkig werd niemand getroffen. De vermoedelijke daders zijn ge vonden. Varmoord. Te Winschoten zou Zondagavond mej. A. Heikens, onderwijzeres een brief ter post bezorgen, toen ze dicht bij de woning harer ouders dooreen onbekenden jongen man zonder eenige aanleiding met een mes werd gestoken, waarbij een slagader werd getroffen, zoodat zij veel bloed verloor. De doctoren Wartena en Van Olm brachten de hevige bloeding totst terwijl onmiddellijk oen auto naar Groningen vertrok, om den chirurg dr. Takkenberg te haten, wijl de patiënte daarheen niet vervoerd kon worden. Het meisje is echter over leden. De dader is onbekend. Zaterdagavond heeft te Utrecht een 19-jarige jongen op zijn vriend een tweetal revolverschoten getest, waar van hem een in het hoofd drong, waarvan hij aan de gevolgen is over leden. De oorzaak is dat de dader van zijn vriend geld had geleend en toen deze hem daarom vr09g en hij het niet terug kon betalen, daarover is gaan peinzen. Hij kocht in den Franschen Bazar een revolver en ging Zaterdagavond naar de woning van zijn vriend. Binnengelaten zijnde loste hij de noodlottige schoten. De dader heeft zich zelf bij de politie aangemeld. In gevaar brengen der onzijdigheid. Door den raad van Justitie deMedan werd tegen den gezagvoerder en den 4en officier van het te Sabang geïn terneerde stoomschip „Preuszen" twee jaar gevangenisstraf geeischt we|_ het zenden van draadloozen berich ten aan de indertijd op de oceaan kruisende Duitsche oorlogsschepen. Hoewel als verzachtende omstandig heid moet gelden dat de beklaagden bun land wilden helpen, was de Off. van Justitie van meening dat het groote gevaar waaraan zij Nederland en de Koloniën blootstelden niet te licht mocht worden geteld en eischte deze tegen ieder der beklaagden 2 jaar gevangenisstraf en betaling der kosten. De verdediger vroeg vrijspraak. Uitspraak later. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 13 Dec. De Kamer zet de behandeling voort der Staatsbegrooting 1916 en is nog aan de algemeene beschou wingen. Heel veel valt hierover niet te vermelden wat onze lezers zou kunnen interesseeren. Over demo bilisatie wordt, zooals het „Handels blad" opmerkt, niet meer gekikt, en algemeen genoegen genomen met de verklaring van de Regeering, dat zij overweegt of wellicht een stapje verder kan worden gegaan. De heeren De Meester en No- lens gaven den Minister van Fi nanciën den raad om met het oog op den ernstigen tijd niet te gevoe lig te zjjn indien er eens kritiek op de daden der regeering wordt gele verd. De Minister mag de Kamer niet gaan beschouwen als een deel van zijn departement, zeide de heer N o 1 e n s. Des avonds algemeene beschou wingen over Buitenlandsche Zaken. Da v. d. heer Limburg bepleitte 3 democratiseering van ons bui- tenlandsch beleid; een volledige con trole van de volksvertegenwoordiging daarop is noodig om de kans op oorlog te verminderen, zegt hij. Ook bepleit hij nauwere samenwerking tusschen volksvertegenwoordiging en regee ring; o. a. miste men thans in het Oranjeboek de politieke gedachten- wisseling der regeering en hoezeer mon openbaarheid als iets nieuws beschouwt, moge bewijzen dat men reeds in Januari 1915 het praatje over de grensoverschrijding had kun nen tegenspreken. Hij huldigde ove rigens '8 Ministers buitenlandsch beleid. Ook de heer Van Leeuwen (s.d.a.p.) bespeelt deze zelfde snaar van verdemocratlseering, tegelijk hulde brengend aan den Minister. De heer Ter S p i 11 (v.-l.) tenslotte meent, dat het onderwerp, hetwelk de heer Limburg ter sprake bracht niet rijp is voor behandeling, en zou liever een snellere publiciteit wenschen en meer besef ten departemente van de instinc ten die leven in het volk. Deze afgevaardigde erkende echter tevens dat een groot deel van de schuld ligt bij het volk zelf, dat uiterst weinig belangstelling toont in buitenlandsche gelegenheden en het departement daardoor als het ware aanmoedigt in zijn isolement. Minister L o u d o u (die zijn rede aanving door nogmaals le doen uit komen, dat wij steeds streng neutraal zijn gebleven entegen rechtsschennis alleen hebben geprotesteerd als deze ons zelf betrof) meende, dat de regeering over het algemeen toch wel genoeg publiceerde. Herhaaldelijk werden perscommuniqués gepubli ceerd, die als regeeringsmededeelin- gen zeer wel herkenbaar waren. De gewisselde nota's, ja, die konden niet dadelijk worden gepubli ceerd. Want men moest daartoe toch het wederwoord afwachten. De andere quaestie, de vraag of de volksvertegenwoordiging meer in vloed moet hebben op het buiten landsch beleid, en de daarbij rijzende, vraag, of de Grondwet dit zou ge: doogen, zal eerlang afzonderlijk ter sprake komen. Immers, de'heer Van Leeuwen heeft een motie inge diend, waarbij wordt voorgesteld, dat de Kamer een Commissie van Buiten landsche Zaken zal instellen, zooals men in het buitenland ook wel kent. De heer Knobel besprak nog de deelneming aan de wereldtentoon stelling te San Francisco én de heer Van Leeuwen oefende critiek uit op ons gezantschap in Japan. Hiermede is het voornaamste van het gesprokene voor den lezer ge ïnterviewd. Van het Servische front. i, 13 December. Da vervol gingsgevechten in het N.O. van Montenegro maken vorderingen. Bij Koritsa zijn 800 gevangenen ingele verd. Onze vliegers hebben een kamp bij Berane met succes gebombardeerd. Sofia, 13 December. Officieel Bul- gaarsch bericht van den llden dezer Wij zetten heden de vervolging van de Fransch-Engelsche troepen op beide oevers van de Wardar in de richting van Gewgeli Doiran voort. De troepen, die op den rechter oever oprukken, hebben de Franschen op het geheele front aangevallen en hun stellingen, bij de dorpen Milet kowo en Smokanitsa en ten Z.W. van Kowarets, stormerderhand genomen. De Fransche divisie die in dezen sector opereerde, heeft zware ver liezen geleden. De kavallerie, die de flank van ons leger dekt, heeft bjj het dorp Ne- gortsi een Fransch bataljon aange vallen en uiteengeslagen. Onze op den linkeroever van dq Wardar opereerende afdeelingen heb ben door een forschen aanval de Engelsch-Fransche troepen uit de door hen versterkte linie verdreven. De Engelschen trokken naar het Z.O. terug, de Franschen naar het Z.W. De stelling bjj het dorp Foerka is met de bajonet Saloniki, 13 Dec. Ingevolge een overeenkomst tusschen de afgevaar digden van den Griekschen generaieu staf en de generale staven der bondgenooten is de Grieksche leger divisie te Langaza teruggetrokken naar Serres en de zone tusschen Saloniki en Doiran vrijgelaten voor de bewegingen der troepen van de bondgenooten. De militaire overheid der gealli eerden heeft vandaag een deel van den dienst der douane te Salon ik i Parijs, 18 December. De terugtrek king van de Fransche en Engelsche troepen is geleidelijk en vrijwillig ten uitvoer gebracht. De opslagplaatsen te Kriwolak, Demir Kapoe en Gewgeli zijn lang zamerhand leeggeruimd. Alle mate riaal en levensmiddelen in Servië op geslagen ten behoeve van het expe ditiekorps, zijn naar Griekenland over gebracht. De laatste ton materiaal uit het laatste magazijn is wegge voerd. De voorraad uit Gewgeli is vanochtend over de Grieksche grens gebracht. In Mesopotamlë. Volgens een bericht van den bevel hebber der Engelsche troepen te Koet el Awara, werden de stellingen der Engelschen aldaar- 4 dagen achtereen hevig beschoten en aangevallen. De Engelschen wisteq zich échter overal te handhaven. Versterkingen zijn met groote snel heid in aantocht. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 13 December. Blijkens een Lloydsbericht is het Engelsche stoom schip Pinegrove gezonken22 leden der bemanning zijn gered. De „Ancona"-nota. De Amerikaansche bladen zijn het in hun beschouwingen over de Ame rikaansche nota in zake de „Ancona" er over eeDs, dat het als een laatste woord aan Oostenrijk is te beschouwen, waaraan niet te tornen valt. De „Sun" zegt, dat er geen woord te veel in staat. De „World" is van meening, datdenota meer is dan een ultimatum. Het is tevens een aanklacht tegen het Fierste Hof van Europa. Ze kan alleen worden beantwoord met onderwerping of uitdaging.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2