AGENDA. Witw Bioscoop, Koningstraat. 2 Hoofd nummers: „Schaduwen des levens" en „Charlle's avonturen". Cinema Palace, Binnenhaven 2.Hoofd- >r„Oordeel niet lichtvaardig". 112. Hoofdnummer: „Tigi Bioscoop Tavonu, Spoorgracht. Hoofd nummer: „De ongeziene getuige". Ili Doe Mobilisatieclub van soc.-dem. militairen. Huiab. Pcestv6rgadering in Tlvoli, half8. 18 Dec. Dansclub „T.O.P.", uitveering in Tivoli, 20 »ec. Alg. Ned. Geli.Onth.Bond Propaganda- avond in Casino, 8 uur. 31 Dec. Dansclub „I. M. O." Afternoon-Bal in Casino, 's mldd. half drie. Kon. Ver. „Het Nederl. Toon." Opvoering van: „Paria", in Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. B|j beschikking van don minister van mar ï(jn de navolgendo plaatsingen, enz. gelast 3 Januari t. v kapitein lultenaut J. L von Lescheu geplaatst te Vlissingen; kapitein-lnitenant P. A. Bik, thans lste oflicier aan boord Hr.Ms .Holland". Ïesleld ter beschikking; deze zal den 29sten anuari 1916 por particulier Stoomschip „Oran je" van de Maatschappij „Nederland" naar Oost-IndiQ vertrekken; kapitein-lnitenant F. H. baron van Dedem geplaatst aan boord Qr. Ms „Holland", als lste olflcier; luitenant ter zee lste klasse J. J. Roog eervol ont heven van het bevel ovor Hr. Ms. .Sperwer" en geplaatst te Rottum; luitenant ter zee lste klasse b(j de Koninklijke Marinoroserve R. L. Dijkhuis belast met het bevel over Hr. Me. „Sperwer"; luitenant ter zee 2o klasse J. P. Seret goplaatst bü do Marlne-macliloistenschool te Dordrecht. Luitenant ter zee 2e klasse P.D. de Veer geplaatst bij de kweekschool voor de zeevaart to Leiden. 6 Januari kapitein terzeeW.H. von Leschon, thans geplaatst te Vlissingen, gesteld ter be schikking. De luitenant ter zee 2o kl. L. A. C. M. Door man, werkzaam geweest bil hot expluitatle- detachomoDt in Nieuw-Oulnea, wordt binnen kort uit Oost-IndiO terugverwacht État-majoor van Hr. Ms. pantser schip „Hertog Hendrik". De état-major van Hr. Ma. pant serschip „Hertog Hendrik", dat uit Oost Indië wordt terugverwacht, be staat uit: kapitein ter zee J. F. Hosang, commandant, luitenants t. z. Ie kl. J- J. de Vries (le officier), J. A. Brouwer en J. C. P. Eeftiock Scbattenkerck luitenants ter zee 2e kl. H. van Nie, J. W. Langcler, M. C. de Jong, J. Abbinga en L- F. Klaassen; officier van gezondheid le kl. J. F. Hulk; officier van administratie le kl. W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten officier-machinist le kl. W. K. L. A. van Bommel en officier mach 2e kl. W. G. Jacobs- Met dezen bodem koeren de adel borsten van het jongste jaar van hst Kon. instituut, der marine terug, die in October met Hr. Ms. pantserschip „De Ruyter" naar Colombo zyn ver trokken. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Prins dor Nederluitr.. U13 Dec. Gibraltar gep. Rondo arrlv. 13 Dec. v.Ncw-Vork t. Phlladelpuli Oranje, thulsr., vortr. li Dec. van Sabang Blimon.thuisr., vertr. li Dec. van Napels n.mka vertr. 14 Dec. van Colombo naar Durban. Floresarriv. 16 Dec. van Buenos Ayrea te A'dara. Koningin derNoderlandon arr. li Dec. van A'dam Rembrandt.thuisr, arrlv. 14 Dec. te Suer. Boeton, tliulsrpass 14 Dec Dover. Jan Pletersz. Coen, thulsr., vertr. 16 Pee. vi van Falmouth. Rotterdamsche Lloyd. Ophir.uitr., pass. 10 Doe Kaap 1 Hamarinda vertr. 12 Dec vanCoronel naarR'dam. Djucja, uitr., paaa. 18 Dec. Gibraltar. Menado van R'dam naar Norfolk, pass. 16 Uk.den Noord-Hindor. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gelria, uitr.,vortr. 12 Dec. van Bahia. Holland ia, uitr., vertr. li Dec. van Vigo. Gooiland, uitr., vertr. 14 Dec. van Santos. Kon. West-Indische Maildienst. i .odewijk van Nassau, van A'dam naar Colon, pass. 18 Dec. Dungeness. Jan van Nassau arriv. 13 Doe, van R'dam te New York. Java-Bengalen-Lijn. Calcutta arriv. 11 Dec. van Java to Calculta. Haven te Nieuwediep. MARKTBERICHTEN. Broek op LangendtJk, 16 Dec. 1916. 12800 bloemkool, le soort f 10.f 17.80.2e aoort f2-, 8100 roode kool f231-f 12.70, 16600 gele kool f 1.60-f680. 6200 witte kool f860-f 12.80, 30 baal uien f620. d0 baal wortelen f 1.60-f2.—, IK» het vuur der' Bulgaren, werd be sloten, dat de Engelschen van do tweede in de derde verdediginglinie zouden terugtrekken. Twee compagniën van de Innis- hilliDgs de bekende Iersche troepen, hielden een positie vast, en offerden zich geheel en al op, om de Bul garen den geheelen morgen tegen te houden. Bijna geen man van deze beide compagnieën ontsnapte; maar hun krachtig standhouden belette den opmarscb der Bulgaren ondaar door konden de andere Engelsche troepen den terugtocht zonder al te zwaren verliezen volbrengen. Het is nu de vraag, nadat de Fransch- Engelsche troepen over de Grieksche grens zijn teruggetrokken, of de Bul garen dan wel de Duitscb Oostenryk- sche troepen hen op Grieksch grond gebied zullen achtervolgen. Want duidelijk is het wel, dat de Duitsch Oostenrljksche bevelvoering niet kan toestaan, dat de geallieerden zich in Saloniki vastzetten om daar een gunstige gelegenheid af te wacb ten voor een flankaanval op de ver bindingslijnen van de centrale mogend heden en Turkije. De afstand tus- schen de Grieksche grens en Saloniki is ongeveer 60 K.M. Zelfs vechtende kan deze afstand worden afgelegd in een tijd, waarin niet veel versterkin gen te Saloniki kunnen geland wor den, zoodat dus dc centrale troepen macht slechts rekening behoeft te houden met het leger, dat thans te Saloniki aan wal is, en dat volgens de berekeningen van generaal Lacroix in den „Temps" niet meer dan 160.000 man bedraagt. Plannen, die de „Times" oppert tot versterking van Saloniki wijzen er wel op, dat de geallieerden niets anders verwachten. Do berichten van alle andere oor- logstorreinen zijn van zoo weinig be- teekenis, dat slechts de gebeurtenis sen in den Balkan de aandacht vragen. („Hbl."). Van het Servische front. Parijs, 15 December. De terugtocht van ons leger in het Oosten duurt in volmaakte orde voort. Een aanval van de Bulgaren op de achterhoede is gemakkelijk afgeslagen. Al onze afdeelingen zijn nu op Grieksch ge bied. De Bulgaren zijn de grens niet overgetrokken. De artillerie is zeer bedrijvig. In de Mlddellandsche Zee. Malta, 14 December. De maatrege len, die de Eugolsche admiraliteit, in samenwerking met de Fransche en Italiaansche marine, heeft genomen, om het duikbootgevaar in de Middel- landsche Zee af te wenden, zfjn blijkbaar zeei afdoende geweest. Iu de jongste 10 dagen is niet een enkel ongeluk met een schip gemeld, of schoon het gewone aantal schepen aangekomen en vertrokken is. In de Egeïsche Zee. Berlijn, 15 December. Uit Mitylene wordt, via Athene, aan de „Vossische Ztg." geseind, dat. op een afstand van enkele zeemijlen van het eiland t.we< Engelsche hulpkruieers liggen, die patrouillediensten deden, op een mijn gestooten en met de bemanniog gezonken zijn. De Duitsche sociaal-democrati sche partij. Berljjn, 15 December. Volgens de „Vorwarts", zijn van de sociaal democratische partij in den Rijksdag 65 leden voor de goedkeuring van het wetsontwerp betreffende bet oor- logscrediet van 10 milliard mark en 41 ertegen. PLAATSELIJK NIEUWS. Behagen, 16 Docomber 1916. 6 Paarden f 180.— Yenlens 0.— Ossen 0.— Stieren 7 Geldokoe 116 Geldakoeion 8 Kalfkoelen 6 Vaarten Pinken 10 Graskalveren 80 Nuchtere kalveren Kammen Schapen (magere) 610 Schapen (vette» 2490 Overbouders Lammeren Bokken en Geiten Varkens (mag.) 14 Varkens (vette» p. KG 120 Blggon 70 Konijnen v«-< 100 Kippen 0.76 1.60 Eenden 0.— 0.— Duiven O— 0.- Ganzen 0.0. Zwanen 0.— 0.— 260 K.G Boter 1.86 1.46 60 Kaas 0.60 0.70 760 Kipeieren p. 100 stuks 8 - 10.- Eendeleren p. 100 stuks 0.- Haudel magere galdekoelen matig ld vette geldekoelen goed; ld. kalfkoelen matig Hoorn, 16 December 1916. 20 stapols fabriekskaas f78.—, 23 stapels boe ronkaas f72.00, 0 stapels fabrloks commissie kaas f90.- 27 stapols boeren commissie kaas f74.-, 00 middelbare kaas f00.-. Totaal 70 stapels, wegende 62442 K.G. Handel vlug. 0.71 0.79 13 - 20.- Burgerlijke Stand van Helder, van 14 en 15 December 1916. ONDERTROUWD: J. Kramer en D. Kwak. GETROUWD: W. Koningstem en M. J. Bras. BEVALLEN M. G. Vllegenthart- Gelauf, d. OVERLEDEN: J. Gorter, 65jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Omtrent de gevechten in Zuid- Macedoniö zijn de berichten nog steeds zeer tegenstrijdig. De Fransche en Engelsche berichten melden, dat de Bulgaarsche aanvallen steeds door de achterhoeden konden wordeu af geslagen, en dat de Bulgaren daarbij groote verliezen leden.' De Bulgaren melden, dat'de troe pen der geallieerden steeds worden teruggedreven, en dat twee Engel- sohen divisies werden vernietigd. In de Engelsche berichten wordt dit voorval tot andere en kleinere afmetingen teruggebracht. Toen het bleek, dat de positie van de Engel sche troepen onhoudbaar was door Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Weenen, 16 December. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan den Amerikaaoschen gezant, onder dagteokeniDg van 14 December eene nota toegezonden van ongeveer den volgenden inhoud: In verband met de nota van Ame rika omtrent het tot zinken brengen van het Italiaansche stoomschip „An- cona" wordt voorloopig, ongeacht eene nadere grondige behandeling van deze kwestie, opgemerkt, dat de scherpte waarmede de Ver. Staten den Commandant van de duikboot, die de „Ancona" getorpedeerd heeft, heeft gemeend te moeten berispen en de houding waarmode tot de Oosten rijk3ch Hongaarsche Regeering ei- schen worden ingebracht met reden doen verwachten, dat de Amerikaan sche Regeering de feiten waarop zij steunt juist zou aangeven niettegen staande de waarschijnlijkheid, dat, indien deze zaak aan de strengste rechtsopvatting werd getoetst zij geen voldoenden grond zou bieden om die schuld ten laste te leggen. De Vereenigde Staten lieten ook na de personen op te geven op wier uit spraken zij zich beroept en waaraan blijkbaar meer waarde gehecht woidt dan aan die vaD den opperbevelheb ber der K. K. Marine. Ook omtrent, het aantal, de namen en het verdere lot van de Amcrikaansche burgers, die zich toen aan boord van de „Ancona" bevonden, ontbreekt in de nota elke toelichting. De O.-H. Regeering is echter met het oog op het feit, dat de Ameri kaansche Regeering positief heeft verklaard dat onderdanen der Unie schade hebben geleden bij het ge beurde in principe bereid met de Amerikaansche Regeering van ge dachten te wisselen. De O.-H. Regee ring moet evenwel vragen waarom de Regeering te WashiDgton de in haar nota vervatte eischen niet op juiste grond en heeft toegelicht, maar verwezen heeft naar eene nota welke in andere aangelegenheden met eene andere Regeering is gewisseld. De Minister verzoekt den gezant zijne regeering te verzekeren, dat de O.H. Regeering niet minder dan de Amerikaansche het lot der on schuldige slachtoffers betreurt en dat haar leedwezen onder alle omstan digheden oprecht is. (w. g. Burian.) (Ongecorrigeerd.) VERGADERING van dan Raad der Gemeente Helder, op Dinsdag den 2len December 1915, des avonds ten 7l/a uur. Onderwerpeu. ter behaudoliug: Ingekomen stukken en mededeelingen. Wijziging besteksbepalingen. Verhuring strand te Huisduinen. Tijdelijke geldleening. Verordening heffing opcenten porso- neele belasting. Wyziging reglement Zeevaartschool. Overname wegen en straten. Wijziging leges verordening. Verbetering Heldersche Kanaal. Benoemingen. Reclames. Concert Kilcka. Door zeer ernstige ongesteldheid heeft de heer Klicka op bevel van den geneesheer het concert van gister moeten iif-telegrafec-ren, met de be lofte dat hij over een maand zijn woord gestand hoopt te doen. De kaarten blijven dus voor den nog nader aan te kondigen avond geldig, terwijl, wie zulks verlangt, natuurlijk zijn geld kan terug ont vangen bij de boekhandelaren, Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Dinsdagmiddag ten Raadhuize aanbesteed de levering van kantoor behoeften ten behoeve van verschil lende gemeente bureaus, gedurende 1916. Ingeschreven werd door: J. 0. Duinker f928.72'; N. V. Boekh. v/h. A. J. Maas f941.03'. Aanbesteding. Door het bestuur vau het Algem. Weeshuis alhier werd Woensdag 15 December aanbesteed de levering van verschillende benoodigdheden voor het Gesticht. Iogeschreven werd voor: Perceel I (Brood). J. Bruin Jzn. 7. voor f 679.20 Fa. W. Lammere 679.60 A. M. Witsenburg. „900.- Perceel II (Erwten, etc.). D. Hubbeling voor f 193 56 L. Buter287.98 J. de Vries 255 96 J. Korver Jr. 265 06 F. van Peperzeel 285.30 Perceel III (Kruidenierswaren). D. Hubbeling voor f 429.94 L. Buter443.54 J. Korver Jr. 458.15 A. J. de ViieB 483.80 Perceel IV (Melk). P. Keetvoor f 610.— M. Tesselaar. 620. Perceel V (Aardappelen). Jb. van Os voor f 158.40 Perceel VI (Rundvleesch en vet). Jb. de Blank voor f 256.- P. Wit„271.20 Perceel VII (Spek, etc.). P. Witvoor f 430. F. Kroon466.50 Perceel VIII (Brandstoffen). P. Bandamavoor f 126. Perceel IX (Manufacturen). Fa. S. A. Kannewas- ser en Zn. voor f 392. I. Grunwald. „421.10 Oud kerk van Praag 483.50 Perceel X (Garen en Band). L. Rumpff voor f 157.23 Oudkerk van Praag 160.27 Nederlandsch Tooneel. Zooals eene advertentie in dit num mer aankondigt, zal de Kon. Ver. Hot Nederlandsch Tooneel hier Dins dag 21 December een voorstelling komen geven van „Paria" (Outcast), tooneelspel in 4 bedrijven naar het Engelsch van Hubert Henry Davies. Hier volgen eenigepers beoordeelin gen over dit stuk. Arnbemscho Courant" Het Shaw idee, dat een vrouw van de straat opgeraapt in den grond fatsoenlijker en moreel hooger staande i3 dan een van de Society, die zich voor geld en een titel verkoopt aan een man, dien zij niet liefneeft, is een van de mo tieven, die de auteur in Miriara be lichaamt haar figuur is goed gezien en Mevrouw van der Horst heeft haar voortreffelijk uitgebeeld. Hetbrutaal- cynische der van de straat geroepene was er zonder vulgariteit, de in spraak en uiterlijk op een hooger niveau ge- koraene vond io haar schakeeringsrljk spel, een rake typeering waarby het een enkele maal terugvallen tot den ouden toon heel mooi werd gedaan; de angst, dat zy in den steek gelaten zal worden, het vechten voor haar geluk, was uitnemend van intonatie en gereserveerde passie. „Prov. Geld. en Nljm. Courant" „Paria" dat geen paria is onder de tooneel werken, werd uitmun tend vertoond. Het schonk ons de voldoening de vroeger hier zoo ge vierde actrice Mevrouw van der Horst van der Lugt Melsert terug te zien in de rol vau Miriam (de paria, waarin zij al haar dramatisch talent wist ten toon te spreiden, terwijl zfj tevens het luchtige, het humoristische in deze van de hand in den tand levende figuur scherp belichtte. Roerend was haar spel in III wan neer het tot een scheiding met G9- offrey iireigt te komen én in IV wist zij ook ten zeerste te treffen. Wij kunnen niet anders dan het Ned. Tooneel gelukwenschen met de aanwinst van deze eminente tooneel- kunstenares. Ia den heer Gimberg had zij een flinken partner Het is een dankbare rol voor Gimberg. Door den drank. Gisterenavond sprong de 27-jarige B. de V., in beschonken toestand aan de Kerkgracht. te water en wilde zich daar moedwillig verdrinken. Eerst werd by door een paar kame raden op het droge gebracht, doch liep even later weer in de gracht, waarop hy nogmaals werd gered en met behulp van eenige soldaten naar huis gebracht. Op hol. Aan de Molongracht sloeg gisteren avond een paard en wagen op hol. De koetsier, J. K., viel van den bok en bezeerde zich ernstig aan het hoofd en werd met bloedende wonde opgenomen. Het paard werd aan de Keizersbrug door G. Brands gegrepen en aan den eigenaar teruggegeven. BINNENLAND. J. C. Jansen/ Dinsdag j.1. herdacht de heer J. C. Jansen, lid der Tweede Kamer en Wethouder van 'sGravenhage, oud Minister vau Marine en oud Hoofd ingenieur der K. M. zijn 75sten ver jaardag. In goede gezondheid heeft hy dezen dag gevierd. Van verschillende zijden ontviDg hij gelukwenschen er. harte lijke bewijzen van belangstelling. Nederland en de oorlog. Aan liet Noorderstrand van Ame- laad is gisteren een geladen torpedo gevonden. Ze is 6 meter lang. De Holl. mail a/b van de „Frltia." Wat het gebeurde met de mail a/b van de „Frisia" te Deal betreft, ver namen wij van de Kon. Holl. Lloyd dat.,, hel doorzoeken van de Nederl. mail door de Eogelsche autoriteiten aan boord van haar schepen reeds sinds maanden gewoonte isHetgeen met de „Fi isia" gebeurde is dus nieis bijzonders! Onder „weghalen" heeft men natuurlijk slechts het openen en doorzoeken der postzakken te ver staan, waaruitdan van de voorDuitsch- land bestemde correspondentie alles (of wat den ceneor goed ljjkt) wordt geconfisqueerd. Het isjeen verkwikkelijke toestand maar hij raakt althans onze Neder- landscbe correspondentie in den regel niet. (Nieuwe Ct.) Melk in beslag genomen. Op last van den burgemeester is gisteren te Alkmaar, door de politie van verschillende veehouders 397 L. melk in beslag geuomec. In het ontbrekende werd voorzien door melk van de fabriek van melk producten. Nog steeds wordt ge poogd de melk naar Amsterdam t,e vervoeren. Naar Indië om do Kaap. Da directies der Stoomvaart-Maat schappijen „Nederland" ea „Rotterd. Lloyd" maken bekond, dit z\j, met goedkeuring van de ministers van Koloniën en Waterstaat, besloten hebben hunne maildiensten op Ned. Oost-Iodie te wijzigen en de schepen van dezen dienst voorloopig om de Kaaf» de Goede Hoop te expedieeren. Aanleiding daartoe is de toenemende onzekerheid om op de daarvoor in aanmerking komende steenkolen- statiODS eene voldoende hoeveelheid steenkolen te kunnen verkrijgen. Wegens den langeren reisduur, die daarvan het gevolg is, zal de uit gaande maildienst met ingang van 1 Januari a.s. een 10-daagsche worden. Voorloopig echter, en wel tot- 8 Maart 1916, zullen de schepen „van" Java op de gewone vertrekdata doch via Kaap de Goede Hoop afvaren. Na dezen datum wordt ook de thuisvarende dienst een 10-daagsche. De „vrachtbooten" der beide maat schappijen echter zullen voor zoover den uitg landen dienst betreft, zooveel mogelijk via het Suezkanaal worden geëxpedieerd. Wegens de steeds afnemende uit gaande lading kunnen aan deze schepen by vertrek uit Holland zooveel steenkolen worden verstrekt, dat zij daarmede vrij wel het geheele traject Holland Colombo kunnen af leggen. Op gelijke wyze zal met de thuis komende vrachtbooten worden ge- handold, indien althaus in Indië door de schepen een voldoende hoeveelheid steenkolen aan boord kan worden genomen om' daarmede „Algiers" of „Gibraltar" te bereiken. Een verdachte geschiedenis. Een agent van politie bemerkte Dinsdagas'ond dat de deur van het Koloniaal Etablissement, aan den Westerdoksdljk te Amsterdam open was. Toen de agent met den conciërge van het gebouw een onderzoek wilde instellen en daartoe door hem de deur van de binnenzijde werd dicht gedaan, werd deze van buiten af weder opengeduwd door een man, die, toen hij den politieman zag, een mes trok. De agent trok zijn sabel, waarop de man haastig de vlucht nam. Niette genstaande de agent hem terstond achtervolgde, wist hy tusschen de spoorwagens door te ontkomen. Bij de geopende deur werd een rol laken dienstplichtigen als gevangenen in geleverd. Uit Mesopotamië. Konstaütinopel, 15 December. Onze troepen hebben 13 Dec. do laatste huizen van Koet el-Amara op den rechteroever van de Tigris stormen derhand genomen. Van twee vijandelijke monitors die in oostelijke richting trachten t.e vluch ten, is een door ons geschutvuur in den grond geboordde andere is naar zijn oude plaats teruggekeerd. Londen. 15 Dec. Een hevige aanval op een dorp aan den rechteroever (van de Tigris) is teruggeslagen. Op 13 dezer was alles rustig. Ver sterkingen worden voortdurend de rivier op gezonden zoodra zij aan komen. Griekenland en de Entente. Uit Saloniki wordt dd. 17 Dec. ge meld, dat de terugtocht der Engelschen en Franschen voltooid is. Het terug trekken der Grioksche troepen uit Saloniki eu de zóne tusschen de stad en Doiran is den 14den begonnen. De Grieksche divisie van Langaza is naar Serres teruggetrokken, zoodat nu feitelijk het O. deel vau Grieksch Macedonië aan de Entente is over gelaten. In de kringen der Entente heeft dit ontspanning en veel voldoe ning veroorzaakt. Naar een part. bericht uit Saloniki mededeelt, blijven de Bulgaren aan de Grieksche grens en zijn zij niet van plan de Ententetroepen verder aan te vallen. Bovendien zal het aanvoeren van zwaar geschut door de Duitschers,ten einde tegen Saloniki te worden gebezigd, zoo goed onmogelijk zijn door den slechten toestand der wegen. Over de verliezen der Engelschen wordt gemeld, dat deze 900 bedragen w. o. 500 gewonden die medegenomen zijn. De verliezen der Bulgaren waren zeer groot. Italië en de Balkan. In militaire kringen te Rome ver wacht men, volgens het Parljsche Petit Journal, dat de Italianen weldra 80,000 man troepen in Albauie zul len landen. Een expeditie naar Egypte? Te Rome is opnieuw bericht ont vangen, ditmaal uit een Duitsche bron te Athene, dat een Turksch Duitsche expeditie naar Egypte op til is. De noodige Duitsche artillerie en ander oorlogsmateriaal moet al in Konatantinopel zijn aangekomen. Middelerwijl zijn de Duitschers druk in de weer met het leggen van een dubbel spoor naar de bestaande lijnen in Kleia-Azië. Laatste berichten. Droevig ongeluk. In de Weesperstraat te Amsterdam bad Woensdagochtend een droevig ongeluk plaats. Uit de Kerkstraat kwam een wagen met tweepaarden en door de Weesperstraat reed de tram. Een botsing werd voorkomen doordat de tram stopte en de wagen er voo- langs heen ging. De wagen kwam echter nu in botsiog meteen handkar, waardoor de lieer Abas, ruim 70 jaar oud, tegen het trottoir werd opgeworpen, met het gevolg, dat hij spoedig overleed. Het droevige ongeval werd buitengewoon pynlyk, toen de te hulp geroepen geneesheer in het slachtoffer zijn vader herkende. Verduistering. Het H.bld meldt, dat de recherche to Amsterdam op het spoor is ge komen van een reeks omvangrijke verduisteringen, waavan verschillende groote magazijnen van kleediogstuk- ken daar ter stede het slachtoffer z|jn geworden. Aangehouden z(jn 9 man nen en een opkooper. De waarde der verduisterde goede ren loopt in de duizenden. Er is slechts een klein deel van opgespoord. Van het Servische front. Weenen, 15 Dec. De vau uit Plewlje oprukkende troepen hebben gisteren ook de Moatenegrfjnsche stellingen ten Zuiden van de Wrana Gora over de geheele linie genomen. Andere troepen hebben Graï» bereikt. Op de hoogten ten oosten van Berane wordt nog gevochten. Gisteren zijn 340 soldaten en 150 TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 15 December. Na voorlezing van het eindverslag nopens de Marine Begrooting, welk verslag niet ty iig meer gedrukt kon woiden waarin de verwachting wordt uitgesproken dat de Min. zijn denkbeelden zal herzien ten opzichte van den Duurte toeslag, wordt eerst het contract 'met de pakketvaart maatschappij aan de orde gesteld. Na eenige besprekiDg wordt het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Aan de orde is dan de MARINEBEGROOTING. De Min. van Marine beantwoord eenige opmerkingen die in het oind- verslag waren gemaakt. Ten opzichte van den duurte-toeslae refereert hy zich aan het algemeen standpunt van het gouvernement. Wat de subsidie van het algemeen tehuis voor militairen te Helder be treft, merkt de Min. op, dat reeds onder het Ministerie Colijn de subsidie was toegezegd. Op het laatste oogen blik had men echter een gebouw noodig op een andere plaats. De minister handhaaft nu de ge dane toezegging. Do heer Hagenholtz (s.d.a.p.) dat het schijnt, wat de vioolbouw aangaat, dat al etende de honger komt. Men vraagt thans om een vlootwet. Het zal niet moeiiyk zijn voor den Minister om met een plan ne'je te komen. Echter zal men er weinig aan hebben en er steeds van moeten afwijken tengevolge van de zich steeds ontwikkelende techniek in den vlootbouw. Men kan ook een wet eischen in den zin van een vlootfonds, maar thans reeds kunnen onze werveu de bei Je kruisers nau welyks bouwen. Ea mocht men erin slagen een vloot uit den grond te stampen, dan zou deze nog weer spoedig verouderd zyn. Spr. hoopt dat het den Min. aan geld moge bUjven ontbreken om nieuwe schepen te bouwen en te komen tot een vloot wet. Spr. acht het voor de kleine naties verkeerd in het zog der groote mogendheden te gaan varen. Trou wens, de twee kruisers zoudeu door de Kamer uiet zijn toegestaan als de Min. de Kamer niet het mes op den keel gezet had. Er was haast bij het werk. In September zou de kiel moeten wo~den gelegd, maar nu blijkt, dat de Kamer by den neus is genomen. In Mei zal men nu eerst met den bouw kunnen beginnen, daar er aller lei vertragingen ontstonden. Ook de teekeningen kunnen eerst in Januari gereed zijn. Spr. vraagt of hier geen misleiding in het spel is, en zoo niet, of hier dan niet moet gesproken wor den van grove onkunde, daar men toch verwachtte, dat de part.werven zoo spoedig gereed zouden zijn voor den bouw. Spr. meent, dat dit een nieuwe les is voor de Kamer. Hij acht controle door de Kamer op het Dep. van Marine meer dan ooit noodig. De Kamer weet niets van de Marine, van de techniek, noch van de organisatie. Alleen weet ze, dat er millioonen voor noodig zijn. Als de Marine geld noodig heeft, weet ze de Kamer wel te vinden, maar als deze de gelden verwerpt, dan wordt door de Marine geklaagd over schrielheid. Volgens spr. is de Marine nog steeds een heilig huisje. Da vraag om een vloot commissie wordt dooi den Minister nog altyd afgewezen. Voor het leger bestaat zulk een com missie reeds lang. De Kamer moet de credieten voor de Marine weigeren tot de Minister wat handelbaarder wordt. Voortgaande, bespreekt de heer Hugenholtz het personeel. Een duurtetoeslag acht hy niet voldoende, maar legt er zich bij neder, hy be pleit voedingsgeld ook voor de ver plichte reservisten evenals voor de vrijwilligers, met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden. Ook wenscht hy soldij-verbetering voor de zeemiliciens, die than3 vakarbeid verrichten, waarvoor de vrywilligers aanmerkeiyk beter worden bozoldigd. Dat zet kwaad bloed. Bovendien moeten ook dezen voedinggeld bij verloven ontvangen. Spr. betoogt vervolgens, dat de Minister het in de hand had gehad grootere ploegen naar huis testuren dan hij gedaan heeft als men de lich ting 1915 maar in ty'ds had opge roepen. De huisvesting van de kust wacht laat verder te weuschen over, de dienst is zwaar, eentoonig en zij hebben geen ontspanning. De stelling- commandant van den Helder heeft den toestand onderzocht, maar of schoon bij dezen onvoldoende achtte, stuitte verbetering af op flnantieel bezwaar. By het verleeuen van verloven wordt geknoeid, inzake passagieren was de regeling te Hellevoetsluis te streng; dit is echter thaDS verbeterd. Vervolgens bepleit spr. de instelling van een tuchtraad, die den comman dant van 't schip adviseert bij de toepassing van het tuchtrecht. Daar door behoeft aan het gezag van den commandant geen afbreuk te worden gedaan. Spr. wijst verder op den toestand in het marine-hospitaal te Soerabaja, waar gevaar dreigt voor onderlinge besmetting. Laat men dezen toestand eens ter plaatse onderzoeken. Hij be- strydt de repressieve maatregelen van den minister inzake de bestrijding van venerische ziekten, waardoor het een straf wordt voor den man, door dat men zijne ziekte dagen van de promotie aftrekt. Dit leidt tot ver hei melyking van de ziekte. Spr. acht dan ook de weigering van een officier van gezondheid om op grond van zijn beroepsgeheim opgave te ver strekken van het aantal dlenstvrije tengevolge van venerische infectie, zeer sympathiek. De minister heeft hier eene fout begaan. komt verder op tegen het op leggen van provooststraf aan jongens, die in kort diensrverband worden opgeleid. Ge9f hun eenigon arbeid te verrichten. In dit verband wijst spr. er op, dat de minister, door de door- s'rooming in de marine te bevorderen, niet ontkomt aan het vereenigings leven, getuige de oprichting van den Bond van Zeerniliciens, die reeds 1400 leden telt. De minister vreest van dat vereenigingsleven nadeelen voor de goede orde aan boord, maar dat is veeleer een gevolg van de ge prikkeldheid ontstaan door het tegen gaan vau het vereenigingsleven. De Minister heeft getracht den Bond van Minder Marinepersoneel te nekken. Het is hem echter niet lukt en de goede gee3t aan booid blijkt duideiyk uit de dankbetuiging van den commandant van do „Ko ningin Regentes" aan het personeel, dat het schip van een klip had af geholpen. Eo aan dat personeel wordt het vereenigingsleven belet. Spr. zegt tot personeel: „Werkt voort aan uw positieverbetering door uw prachtige organisatie, maar daar naast hebt gy een politieke taak to werken aan de versterking van de sociaaldomocratie in de Tweede Kamer, totdat er een marineminister zal komen, die zich verbindt, niet alleen om steeds meer nieuwe sche pen aan te vragen, maar bovendien om de rechten van het personeel te hoeveel extra toelage de besturen der militaire tehuizen ontvangen iu deze buitengewone omstandigheden De Minister deelde hedenochtend iets mede over plannen, om aan het vrij zinnig militaire tehuis te Helder f 335.000 te geven. Wat is dat voor een bedrag? Is het kapitaal? Ea hoe heeft men dat bedrag berekend Da geheele zaak is spr. niet duidelijk. Aan de bloote mededeeling van den Minister„dit bedrag zal worden gegeven" hebben wij niets. De Mi nister verstrekke daarover dus uit voerige inlichtingen aan de Kamer. De heer Jansen (u.1.) verklaart zich, mèt den Minister, tegen eeno vloot-commissie. Van detacheering van marine-ingenieurs in den vreemde verwacht spr. niet te veel. Hij be pleit verder geheimhouding van de aanteekeningeu der wegens geheime ziekten dienstvrije dagen. Thans zijn die aanteekeningen open en bloot. Daarentegen is de heer Van der Voort van Zijp (a.r.) door de af- wyzing van eene vloot-commissie teleurgesteld. Door zoo'n commissie zou de belangstelling voor onze ma rine vermeerderen. Spr. betreurt, dat de Minister niet komt met eene vlootwet. Hij vraagt inlichtingen over de voorgenomen verwapening der oude schepen en critiseert den lang- zamen aanbouw der beide kruisers. (De Minister van Marine is in druk gesprek met den heer de Savornin Lohman en luistert niet, hetgeen den heer Duymaer van Twist aanleiding geeft uit te roepen: „Hij hoort niet, hy luistert niet, hij is hoorend doof!" en den spr. om zijne rede even af te breken). Voortgaande, constateert do heer Van der Voort vanZijp, dat het feit, dat de bouw van een der krui sers opgedragen is aan een Amster- damsche werf zonder eenige erva ring op dit gebied onze schatkist een kwart raillioen meer zal kosten. (Dezelfde scène van zooeven herbaalt zich eenige malen, waarop deVoor- i 11 e r den leden der Kamer ver zoekt den Minister in staat te stellen naar den spreker te luisteren. Hierop stuift de heer de Sa vor in Loh man boos op en roeptDat slaat op mij! Dat is ongehoord!" Na oen oogenblikje, als het weer rustig geworden is, zet de heer Van der Voort vanZyp zijne rede voort. Hy bepleit verstel king van het korps marine iDgenieurs. Hij dringt vervolgens aan op maatregelen ter voorkoming van rampen door my'nen en van een ramp als die van de defensiosloep iu 't Brielsche gat, waarby noodeloos het leven der man schappen is gewaagd. Men heefteen jongen reserveluitenant op de Maas vlakte uitgezonden in den nacht, terwyl de barometer hard daalde. Dat is ouverantwoordeiyk. (Zie voor het vervolg het nummer van Zaterdag a.s.) Do beer Duymaer van Twist (A.R, Steenwyk) mist in de marine- politiek van den Minister vastheid van beleid. Welk vlootplan heeft de Minister? De groote lynen worden door hem niet aangegeven. Hij laat de Kamer dienaangaande in onzeker heid. Wel is hy voorstander van regeling der samenstelling en der sterkte van de vloot bij de wet, maar hij verschuilt zich achter tech nische moeilijkheden daartegen, zon der mede te deelen hoe hij deze dsnkt op te lossen en welk materieel het oude materieel zal moeten ver van gen. Op andere punten geefc de Minister enkele toezeggingen, die spr. met genoegen heeft gelezen. Dj Minister ziet het nut in van de detacheering van marine iogenieurs op buitenlandsche werven, van ver sterking van het korps dier ingenieurs en aanstelling van marine-attaché's aan sommige Nederlandsche gezant schappen, maar de Minister maakt hel eerste punt afhankelyk van de uitbreidiog van het korps marine- ingeniours en wat het laatste punt aangaat, ware het niet beter geweest daarmede wat vroeger te komen? In de tweeie plaats wenscht spr. iets te zeggen over do instelling van een Vloot commissie, waarop in het Voorloopig Verslag is aangedrongen. Het hoofddoel daarvan is niet, zooals de Minister zegt, om zich een onaf hankelijk oordeel te vormen over de doelmatigheid der bepalingen om de Marine aan haar doel te doen beant woorden, maar alleen den sluier op te heffen, die het geheele marine wezen verbergt voor het oog. Visites aan de vloot, welke de Minister den Kamerleden aanbiedt, zijn daarvoor niet noodig en hebben daarmede niets te maken. De positie van het personeel laat nog veel te wenschen, in'tbyzonder van de onderofficieren. De verhoudingscyfers van de ver schillende rangen houden een be hoorlijke doorstrooming vaD het kader tegendaardoor is de toeloop van leerling-onderofficieren onvoldoende en is de toestand ongezond. Door het in dien3t houden van oude onder officieren in den hoogsten rang, wordt de promotie zeer geschaad. Zulke toestanden mogen bij een behoorlijke marine niet voorkomen. De onder officieren, die de leeftijdsgrens bereikt hebben, moeten den dienst verlaten. Thans een woord over den geest by het personeel. O ver het algemeen is deze goed. De Minister acht daar aan o. a. steun aan militaire tehuizen bevorderiyk. Gaarne verneemt spr. nu echter LANGS DE STRAAT. door Nobma. Vier uur. De korte, ongewoon zachte Dacember-dag naakt ten einde. Naast een petroleum wagentje, daaraan vast gebonden, staat bezyden den grooten weg een hond, een ruige, grijze hond met. echte hondenoogen, trouw en goeielijk. Het helder geluid vau een bel dringt door de stilte en uit de wijd geopende schooldeuren stuwt de jeugd naar buiten vechtend, hollend, schreeuwend, daarmee uiting gevend van hun, twee volle uren in toom gehouden, dartele levenslust. Lachend, druk pratend vervolgen groepjes kin deren hun weg, ook vooi by het kaï retje met den trouwen wachter, die stil en rustig zyn plicht doet. Daar naderen een paar jongens, groote jougens al, wu.arschynllik uit de hoogste klasse, houden halt bij het vriendelijk kykend dier, gaan vlak by hem staan, trachten door allerlei gekke geluiden het beest op te hitsen, schieten eindelijk een pistooltje met. klappers af, vlak bij den kop van den hond. Het dier, dat zich tot nu toe, als de verstandigste, rustig heeft gehouden, schrikt en geeft door een luulc-n blaf zijn onge noegen te kennen. Hevig gegrinnik der dierenplagers als het weerlooze, gebonden beest dan toch cindelyk in actie geraakt. Heviger gchits, weet de noodige klappers opgeladen - dan krijgen de brave knapen ineens een bondgenoot in den vorm van een kwaadaardig uitzienden woesten dog, die, aangelokt door 't geblaf van 'l getergde dier, de deur zijner woning uitstormt en den vastgebonden stakker met luid geschreeuw bespringt. Het enthousiasme van de deugnieten stijgt ten top, hun geschreeuw vermengt zich met het geblaf van den eenen en 't gejank van den anderen hond. Als groote menschen toeschieten, de eigenaar van den wo&sten hond met reuzeninspanning het monster aan zyn kort staartje wegtrekt en hem met trappen .het huis injaagt, de petroleum man en medelijdende om standers, veel kinderen, den armen, verwonden hond trachten te troosten, zyn de stichters van al dat onheil heel stiekem verdwenen. En het stumperige slachtoffer, staande op drie pootjes, terwyl uit het slap neer hangend vierde staag dooker, dik bloed druppelt, dringt zich zacht kreunend tegen de knie van zyn meester aan. „Zyn poot is gebroken", zeggen lieve kinderstemmen vol medeiy en warme jongenshandjes streelen het arme dier over rug en kop. Ik spreek van „even willeD verbinden" en oen barmhartige juffrouw wil naar binnen om schoone lappen te halen, maar de eigenaar weert het af met zachte moede stem vol berusting, de stem vau iemand, die al heel vtel ellende heeft meegemaakt „geeft toch niks, zakt er toch weer af, 'k zal 't thuis zelf wel doen" en een groote hand strykt even langs den hondenkop. En als we dan langzaam ods ver wijderen, vraag ik me af, of vanavond als die jongens in hun bed liggen, alleen en in donker, in dat geheim zinnig nachteiyk duister, wanneer het tikkertje van binnen soms zoo vreemd duideiyk hoorbaar is, of zo dau, wanneer ze zich dit voorval zullen herinneren, nog met een gryns van voldoening er aan zullen denken, of misschien een gloeiend rood ovor

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2