HELDERSCHE COURANT NIEUWJAARSGROET. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Welkomstgroet Nieuwe Modeblad. No. 4661 DINSDAG 28 DECEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 62'/a 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Oroote letters en clichó's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2£ cent. In verband met Nieuwjaarsdag zal ons blad van Zaterdag a.s. VRIJDAG verschijnen. In dit nummer worden ook de Niouwjaars-advortontlo's opgenomen. Onze lezers, die met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begunstigers in onze Courant een willen plaatsen, worden beleefd uit- genoodigd hunne opgaven tijdig in te zenden. DE UITGEVER. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleef'T verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 4de kwartaal 1915 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 Jan. a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2cent beplakt te worden. Te beginnen met 1 Januari a.s. zal het Nieuwe Modeblad, dat tot dusver in 10 pagina's met omslag ver scheen, in 16 pagina's uitkomen. Met het oog op deze uitbreiding en mede in verband met de vele verfraaiin gen en verbeteringen, die, ondanks de toenemende kosten van arbeidsloonen en grondstoffen, reeds zijn aangebracht, zal de prijs een weinig worden verhoogd en wel, van 1 Januari 1916 af: voor de stad 75 ets. per 3 maanden franoo per post 85 3 buitenland 1.12' 3 Wij verzoeken onzen lezers van deze verandering nota te willen nemen. Adm. „Held. Crt." Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit den omtrok. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De oftlcleeie legerberichten van 22 tot 27 December. Van het W e s t e 1 ij k front. Het belangrijkste gedeelte van het Westelijk front heeft zich thans naar het Zuidelijk deel daarvan verplaatst. In zooverre belangrijk, dat in tegen- stelling met de andere deelen van het front waar nu reeds maanden de artillerie- en myngevechten weer aan den gaog z(jn hier weer eens een grootere aanval is ondernomen. Van Fransche zijde werd reeds medegedeeld, dat een deel der Duit- sche stellingen op den Hartmanns- weilerkopf genomen waren. Hierbij werden meer dan 1300 Duitschers gevangen genomen. Lang hebben de Franschen van het behaalde voordeel niet geprofiteerd. Reeds den 22sten hebben de Duitschers een deel der verloren stellingen heroverd. Later gingen de Franschen weder een weinig vooruit aan hun rechtervleugel. In het bericht van d6n 25sten wordt nog gemeld, dat een tegenaanval der Duitschers werd afgeslagen. In het Duitsche bericht betreffende de herovering van de stellingen op den Hartmannsweilerkopf wordt medege deeld, dat den geheelon top hernomen werd. De Franschen leden hierbij buitengewoon zware verliezen en moesten 23 officieren en 1530 man in handen der Duitschers laten. Vol gens dit bericht bedraagt het aantal Duitschers dat bij den aanval der Franschen op den top verloren ging aan dooden, gewonden en vermisten nog geen 1100 man, en is dus het aantal gevangenen, dat door de Franschen opgegeven werd, sterk overdreven. Verder wordt van Duitsche zyde nog melding gemaakt van aanvallen der Franschen bij Metzeral en by den HilgeD frist, welke béide werden af geslagen. Volgens Fransche berichten werd hier in het geheel geen aanval geslagen. In het bericht van den 253ten wordt medegedeeld dat teD N.O. van Boetsjats de aanvallen der Duitschers afgeslagen werden. Door een overval slaagde een Russische afdeeling erin bij Barantsje een Duitsch veldwerk te vermeesteren en 21 man gevangen te nemen. Door den vijand werden verwoedo pogingeD gedaan om de verloren stelling terug te veroveren, doch zonder succes. Z.O. van Tsartoriak weid een Duit sche post verdreven en eveneens een vijandelijke colonne welke te hulp kwam. Aan de Ikwa werd een vijan delijke afdeeling verkenners gevangen genomen. Ten N. van Boetsjats drongen de Russen onverwachts het dorp Petli kofska binneu. Van de Ooatenrykache post die zich hier bevond werd een gedeelte gedood en de rest op de vlucht gejaagd. Van Duitsche zijde wordt slechts melding gemaakt van verkenniugsge- vechten. Overigens wordt de toestand als onveranderd aanggegeven. In de Oostenrljksc.be commuoi- qué's werden aanvallen der Russen gemeld in de streek van Ragantse en aan het Bessarabische front. Alle aanvallen werden afgeslagen. Twee machinegeweren worden veroverd. Van hét Z u i d e 1 lj k front komen slechts berichten over artillerie ge vechten en enkele kleine aanvallen der Italianen, welke geen succes hadden. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Van Duitsche zoowel als van Oosten- rljksche zijde wordt de toestand als onveranderd aangegeven. In Monte negro hadden kleine gevechten plaats, waarbij 60° man gevangengenomen werden. Volgens een Duitsch bericht werd een Servische divisie door de Alba- neezen uiteengejaagd. Van de Dardans 11 en z(jn er slechts berichten van Turksche zijde. (Volgens deze is de buit, welke bij Ari-Boernoe behaald werd, zeer aan zienlijk. De levensmiddelen, welke gevonden zijn. waren voldoende om een geheel legerkorps geruimen tyd te onderhouden. Volgens een mededeeling van den 26en werden de Turksche stellingen door een Engelsche kruiser en een tor pedoboot beschoten. Nadat do kruiser door een granaat getroffen was, ver wijderden de schepen zich. Omtrent de gemelde landing bij Warua door de Russen, wordt gemeld, dat hier niets van waar is. Voor Warna werd een Bulgaarsche torpedo boot door eenige Russische oorlogs schepen aangevallen. De torpedoboot stoomde daarop naar Warna terug, achtervolgd door do Russen. Toen ook de kustbatterljen aan het gevecht deelnamen, trokken de Russische schepen zich terug. Roemeensche bladen melden, dat er drie kruisers en twee torpedobooten aan het bombardement van de stad hebben deelgenomen en dat er in het geheel 51 granaten in de stad zijn geworpen. Men zag van Baltsjik uit dat er vlammen en rook ujt Warna opstegen. De kruisers en torpedo booten maakten deel uit van een eskader van ongeveer veertig schepen waarbij naar schattiDg dertig transportschepen die Dinsdag ochtend om half tien bij kaap Kaliakra verschenen. Een deel van dit smal deel heeft ook de Bulgaarsch-Roe- meensche grensstrook beschoten en daarbij zijn granaten opRoemeensch grondgebied neergekomen, o.a. in het grensdorp Hamsi. In Mesopotanië. Naar van Turksche zijde wordt ge meld maakt de aanval tegen de En gelsche strijdkrachten te Koet el Amara en de omsingeling daarvan, goede vordingen. De beschieting der vijandelijke stellingen wordt met kracht voortgezet. Het bericht omtrent het tot zinken breDgen van twee monitors wordt van Engelsche zijde tegengesproken. In Perzie. De strijd in Perzie wordt van steeds grooter omvang. Nadat de Russen Koem hadden bezet zijn zij opgerukt tot het dorp Rebat Kerim, (ongeveer 55 K.M. ten Z.W. van Teheran.) Mier ondervondt de voorhoede van de Russen krachtigen tegenstand. Zij slaagde er echter in de vijanden te verstrooien. Bij een aanval dsr ruiterij verloor de vijand 116 man en 12 eieren. Door den Sjah van Perzie is Prins Firma Firman tot minister president benoemd. Dit is voor de geallieerden een groot succes daar deze. prins als een aanhanger van Rusland bekend is. Van het O o 81 e 1 lj k front. Op het Zuidelijk deel van het Oostelijk front beginnen de Russen zich ook weer te roeren. In de streek van Tremblowa namen de Duitschers een hoogte welke door een tegenaanval der Russen weder hernomen werd. De Duitschers ver loren hierbij ongeveer 90 man aan gevangenen. Ten O. van Pednaicy werden de Russische loopgraven her haaldelijk door kleine afdeelingen aangevallen. Zy werden steeds terug- De expeditie naar Egypte. Naar de Temps verneemt is Roest- joek aan den Donau het eerste sta tion van de Turksch-Duitsche expe ditie naar Egypte. Hier wordt al het noodige oorlogstuig ook spoorweg- materieel verzameld, om vandaar te worden doorgezonden naar Turkije, Klein-Azie en Syrië. Moeri bei, de broeder van Enver pasja, beweert dat de Turken onder aanvoering van Duitsche officieren tegen het eind van Januari het Suez- kanaal zullen aanvallen. De duikbootenoorlog. Den 23sten dezer is in de Middel- landsche Zee het Japansche stoom schip „Jasaka Maroe", zonder vooraf gaande waarschuwing in den grond geboord. Dank zij betoonde koelbloe digheid werden alle opvarenden gered. Zij werden door een Fransche kanon neerboot opgenomen en te PortSaid geland. Het aantal passagiers bedroeg "16 waaronder 15 kinderen. De „Jasaka Maroe" was in 1914 gebouwd en mat 12.500 ton. Het schip was op weg van Londen naar Yokohama. Mon schat het verlies voor de assuradeuren op minstens 25 millioen francs. Iu de Zwarto Zee heeft een Rus sische duikboot een groot Turksch zeilschip met steenkolen vernield. Zweedsch stoomschip opgebracht. Naar van Duitsche zijde wordt medegedeeld, werd het Zweedsche stoomschip „Argo" geladen met erts, op weg naar Rusland, in de Zweedsche territoriale wateien aangehouden. Op bevel van hoogerhand werd het echter na opbrenging te Swinnemüode onmiddellijke weder vrijgelaten. Den nacht aan de aanhouding vooraf gaaude was het stoomschip buiten de territoriale wateren door twee Duitsche torpedobooten aangehouden. Het schip z vaaide toen en trachtte de Duitsche schepen te rammen. Deze moesten daardoor afhouden, ge durende welken tijd de kapitein de Zweedsche wateren weer wist te bereiken. Een Fransch stoomschip dat door een duikboot werd nagezet, is bij den mond van de Ebro (Spaüje) op het strand geloopeu. Men hoopt de uit suiker bestaande lading te kunnen reddeD. Duitsche verliezen. In antwoord op een vraag heeft de Britsche onderstaats secretaris van oorlog, de heer Tennant, verklaard: De verliezen gepubliceerd in de officieels verlieslysten van Pruisen, Saksen, Beieren tn Wurtemberg, be droegen tot 80 Nov. 1915 totaal 2,524,460 man. Van dezen waren (volgens de offi- cieele lijsten) 484,218 gesneuveld en aan wonden overleden 384,198 ernstig gewonden; 27,674 overleden aan ziekte 381,149 vermist. De veilïezeu der marine zijn niet in bovenstaande cijfers begrepen. De Engelsche verliezen. LondeD, 24 Doe. Officieel wordt be kend gemaakt, dat de gezamenlijke Engelsche verliezen op alle gevechts terreinen tot 9 December bedragen 119,923 gedood, 338,758 gewond, "",546 vermist: daaronder 7367 offi eieren gedood, 13,865 gewond, 2149 vermist. Tennant, de Engelsche ondermi nister van oorlog, heeft een opgave gedaan van de verliezen aan de Dar- danellen tot 11 December, de marine divisie daaronder begrepen 1609 officieren omgekomen, 2969 gewond, 337 vermist. 23,670 onderofficieren en manschap pen omgekomen, 75,222 gewond, 12,114 vermist. Zoodat 'de verliezen aaD officieren in 't geheel bedragen 4915, die aan onderofficieren en manschappen 108,006. Bijeen112,921. Bovendien zyn tusschen 25 April en 11 Dec. 96,688 zieken in hospitalen opgenomen. Griekenland en de Entente. Naar gemeld wordt zouden de centrale mogendheden de Grieksche regeering ervan hebben verwittigd, dat de Duitsch Turksch-Bulgaarsche troepen naar schatting den 15 Januari Salon iki zoudèn bereiken. Het Griek sche gebied zal door hen worden ontruimd, zoodra de troepen der geallieerden verdreven zullen zijn. Volgens een bericht uit Saloniki is het leger dat tegen Saloniki wordt saamgetrokken ongeveer 500,000 man sterk. Veel zwaar geschut wordt aangevoerd. OostenrIJk-HongarlJe en de Vereenlgde Staten. Parijs, 25 December. De bladen wijzen op een zwenking in da politieke kringen van Oostenrljk-Hongarye, inzake de tweede Amerikaanschenota. Ofschoon in die nota niets anders gedaan wordt dan de oude eiscben herhalen en die verscherpen, geeft minister president Tisza voor, daaruit te lezen dat men (te Washington) nog besprekingen wil. Het ligt voor de hand, dat men zich in Oostenrljksch-Hongaarsche kringen te elfder ure rekenschap heeft gegeven van den ernst van den toe stand en een breuk wil vermijden, De Koning van Servië. Rome, 26 December. Koning Peter van Servië is uit Walona in Italië aangekomen. [Koning Peter heette al reeds eeni- gen tijd ziek en buiten staat de ont beringen van den veldtocht te door staan. Hij is reeds een oude man: 71 jaar]. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Ven af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Da Fransche oorlogslaening. Op de Fransche 5 oorlogsleening is voor 14% milliard ingeschreven. In Engeland schreven 22.000 in schrijvers in voor 600 millioen. In Frankrijk bedroeg hot aantal inschrij vers meer dan 5 millioen. De ontploffing bij MOnster. Naar „de Münsterischer Anzei- ger" meldt brak in een der zljafdee- lingen van het plaatselijk artillerie- depöt brand uit, waardoor ook een doel der aanwezige munitie ontplofte. Veel ruiten werden vernield en eenige nabij gelegen gebouwen licht beschadigd. Van de grens wordt nog medege deeld dat verschillende ontploffingen werden waargenomen, en dat vooral in Telgte de schade enorm is. Het vredssschip. De leider van de vredes-expeditie, Ford, is uit Noorwegen wegens onge steldheid naar Amerika teruggekeerd. Een millioen dollar liet hij ter be schikking der deelnemers om het werk voort te zetten. Onder de deelnemers brak opnieuw oneenigheid uit, waarbij klappen vielen en zelfs revolvers getrokken werden. In Noorwegen voDd de expeditie bitter weinig aanhang. De zorg voor de gewonden. Ee correspondent van de „Daily Chronicle" te Parijs deelt aan zijn blad de resultaten van een onderzoek van den bekenden statisticus dr. Jasques Bertillon omtrent de sterfte bij de gewonden in Frankrijk mede. Er komen volgens Bcrtillons's sta tistiek slechts 18 sterfgevallen op 1000 gewonden voor. In vredestijd stierven in de Parijsche gasthuizen 106 per 1000. Ter vergelijking diene, dat in den Krimoorlog tegenove 1000 herstelden 367 sterfgevallen stónden. Het is bovendien een verblijvend teeken, dat het sterftecijfer by de ge wonden in de Fransche hospitalen sedert het begin van den oorlog steeds lager is geworden. In September 1914 bedroeg het nog 45, in October steeg het tot 53 per 1000, maar sindsdien is het geregeld afgenomen, tot het tegonwoordige lage cijfer was bereikt. Kinkhoestserum ontdekt. Weenen, 25 Dec. De „Neue. freie Presso" verneemt uit Buenos Aires De directeur van het Weensche Bacteriologisch instituut, prof. dr. Rudolf Kraus, heeft een serum tegen kinkhoest ontdekt, waardoor zijn vroegere proefnemingen, te Wee nen gedaan, met succes zyn bekroond. BINNENLAND. Marine-pensioenen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de tijdelijke en voorloopige pensioenen over het vierde kwartaal d. j., die door het Departement van Marine worden voldaaD, gedurende de maan den Januari, Februari en Maart 1916 bij de verschillende Rljksbetaalmees ters kunnen worden in ontvangst genomen. (St.-Ct.) Mail naar Indië. De directeur-generaal der poste ryen en telegraphie ma-ikt bekend, dat, in verband met de gewyzigde dienstregeling van de stoomschepen van de „Nederland" én „Rotterdam- sche Lloyd", de post uit Nederland naar Ned.-Indië, aanv. Januari e.k., zal worden verzonden 1 Jan. en vervolgens des Zaterdags om de 3 weken van Amsterdam per Nederland" 12 Jan. en vervolgens des Woens dags om de 3 weken van Rotter dam per „Rotterdamsche Lloyd". (St. Ct.) Da postpakketten van de Goantoer. Naar het Hbl. verneemt hebben de Engelschen in de Downs de volledige paketpost van boord van het thuis varende stoomschip „Goentoer" van den „Rotterdamsche Lloyd" gehaald en deze ook niet teruggegeven, zoodat het schip zonder postpakketten Woensdagavond te Rotterdam is aangekomen. Balastlng op oorlogswinst. De heer Schaper heeft in een Zater dag te Amsterdam gehouden Kerst rede meegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp is te wachten van de commissie in zake een belasting op de oorlogswinst (waarin ook de heer Schaper zitting heeft.) Dit ontwerp zal, naar de heer Schaper eraan toe voegde, eenige millioenen afhalen van degenen, die extra-winsten hebben gemaakt. Het Dam-hotal. Naar aanleiding van berichten, om trent stagnatie in den"" bouw van het Dam-hotel verneemt het „H.bl." dat er geen reden bestaat voor de aan nemers, om het werk te vertragen of stop te zetten. Intusschen ia het be- caodigde kapitaal voor den bouw nog niet bijeen. Men hoopt echter het nog by elkaar te krygen. Kaasprijzan. De Min. van Landbouw heeft den raaximum-kaasprys voor binnen- landsch verbruik, behalve voor room- en lunchkaas en kaas bereid onder rabbinaal toezicht, gedurende de maand Januari 1916 bepaald: Voor den verkoop in het klein voor volvette Goudsche en Edammer zomer-, September-kaas met Ryksmerk f 0.60 per K.G.voor volvette Goudsche en Edammer Mei-, zomer-, September-kaas f 0.57 per K.G.; voor Mei-, zomer-, September- kaas (40 (Edammer en Goudsch model) f 0 55 per K.G.voor vol vette jonge Goudsche en Edammer kaas met Ryksmerk f 0.48£ per K.G.; voor vol vette jonge Goudsche en Edam mer kaas f 0.45 J per K.G.; voor jonge kaas (40 (Edammer en Goudsch model) f 0.44 per K.G.voorjoDge kaas (30-}-) f 0.36 per K.G.; voor jonge kaas (20 -+-) f 0.30 per K.G.; voor jonge magere kaas f 0.20 per 1 K.G.voor Leidsche en Delftsche komijnekaas (in Zuid-Holland ver vaardigd) f 0 50 per K.G.voor Friesche nagelkaas (in Friesland in de fabrieken vervaardigd) f0.27£ per K.G. Onder kaas gemerkt 40 -f-, 30 -+• of 20 wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 °/0 of meer, 30% of meer of 20% of meer vet in de droge stof bevat. De Min. van Landbouw heeft, in afwijking van zyn besch. van 6 Dec. No. 30161, ing. 1 Jan. bepaald, dat 20% van alle kaassoorten met uit zondering van Leidsche en Delfsche komyoekaas voor het binnenlandsch verbruik beschikbaar moet b[yven. (St.-Ct.), Bedreiging eener industrie. De „N.R.Ct." ontving een schry ven, waarin o.m. het volgende voorkomt: „Een andere (Indische) industrie, n.1. die van alcoholvrije dranken, wordt nu met ondergang bedreigd. De zaak is deze: genoemde industrie betrekt het benoodigde koolzuur van een Nederlandsche fabriek, waartoe stalen cylinders gevuld worden, die heen en weer reizen tus schen Ned.-Indië en Nederland. En geland nu verbiedt de leege, te Rot terdam aangekomen cylinders, eigen dom van Nederlanders, te loss«n om ze daar door een Nederlandsche fa briek te laten vullen met Nederlandsch fabrikaat De Nederlandsche fabriek, voor wie deze cylinders ter vulling bestemd zijn, deelt het blad mede, dat zy al les in het werk heeft gesteld, om de cylinders afgeleverd te krijgen en de bestelling te kunnen uitvoeren. Zy heeft zich daartoe gewend tot de N.O.T., tot de ny verheidscommissie, tot den Minister, tot het Engelsche gezantschap; overal waren haar po gingen vergeefs. De boeken van de onderneming waren reeds tweemaal onderzocht, eenmaal vanwege het Engelgelsche consulaat, de tweede maal door een ambtenaar van de invoerechten en accynzen namens de N.O.T., beide malen met voor de Engelschen bevredigend resultaat. Toch schijnt men nu geen enkele kans te willen loopen, dat de cylin ders de Duitsche grens overgaan om daar wellicht voor vergiftige gassen gebruikt te worden. En de „N.R.Ct." voegt er by: Men weet, wat voor belangrijk ar tikel in Indië het koolzuurhoudend water is. Een lieele nijverheid houdt zich bezig met de vervaardiging daarvan. En deze fabriek kan het daarvoor benoodigde koolzuur niet leveren, omdat Engeland den invoer van de cylinders uit onze eigen ko loniën niet wenscht toe te laten. Gel- deiyke garautiën zyn aangeboden. Zelfs heeft de fabriek zich bereid verklaard een vertegenwoordiger van Engelsche zyde toe te laten by het transport naar en de vulling van de cylinders in de fabriek. Zoover mo gelijk is men dus gegaan, en welke waarborgen had men nog kunnen wenschon? Niets heeft gebaat: Enge land regeert de zee. Zaelledenstaklng. De AJgemeene Nederlandsche Zee mansbond heeft Vrydag de staking afgekondigd voor de stoomvaartmaat schappij „Oostzee", de stoombootmaat schappij „Hillegersberg", de vracht- vaartmaatschappy „Botbnia", de vrachtvaart-maatschappij „Edarn", de Hollandsche Stoomboot Maatschappij en de Hollandsche Scheepvaart My. firma Berghuys. De oorzaak van de staking is de weigering van de directies dt maatschappijen om te voldoen aan verhooging van gage van f10 per maand. De directies van de „Nederland", de „Koninklijke" en de „Kon. Holl. Lloyd" zyn aan dit verzoek te gemoet gekomen, doch de andere maatschap- pyen weigerden, waarop tot staking werd Kranige redding. De stoomtrawler „Zaanstroom II", schipper L. Groen, heeft Zondagmid dag te IJmuiden aangebracht tien mannen en twee vrouwen, vormende alle opvarenden van het te Got- henburg thuisbehoorende Zweedsche 8.s. „Export", kapitein Bengtsson. Na te Groningen hout gelost te hebben, laadde he ite Einden cokes voor Christineham. Na vertrek op Dinsdagmiddag uit Ernden werd het op de Noordzee door een storm beloopen, waardoor het in ontred derden toestand kwam te verkeeren, terwijl de machine defect geraakte en de machinekamer vol water liep. Het was voor de opvarenden een onmogelijkheid het zinkende stoom schip te verlaten, daar de drie booten waren weggeslagen. Viydagmiddag bemerkte de bemanning van den trawler, die toevallig door het slechte weer eenigszins uit den koers was gedreven, het ontredderde stoom schip en stelde dadelijk pogingen in het werk om de schipbreukelingen te redden. By het overzetten van de scheepsboot sloeg deze door de wilde zeeön tegen d^n trawler, stuk, zoo dat men als laatste redmiddel moest trachtten de menschen met lynen van boord te halen. Door het flinke optreden van de visscherlieden, die met leveosgevaar met hun trawler laDgszyde van het stoomschip moes ten trachten te komen en verbinding te krijgen, gelukte het den Zweden de aan een lijn verbonden redding boei, welke door de visschers was uitgeworpen, pp te pikken, waardoor de redding, hoewel hoogst bezwaar- ïyk, toch mogeiyk werd. Des na middags circa één uur had men de menschen overgenomen, die het schip op 55° 45' N.B. en 5° O.L. verlieten. Men wachtte niet af tot het stoomschip zonk, hoewel het naar de meening der zeelieden niet lang meer drijvende kan zyn ge- Stoomschlp gestrand. Vrydag strandde op de Vliehors, tijdens zwaren mist, het Ned. stoom schip „IJsel", op weg van Hernösand naar Rotterdam met een lading hout. De sleepbooten „Achieles" en „Ter schelling" vertrokken van hier tot het verleenen van hulp. Nadat de dek last geworpen was, werd het schip vlotgebracht, waarna het doorstoom- I de naar Rotterdam. Alle eigendommen van de Zweden gingen by deze schipbreuk verloren. Doodslag. Een 22 jarige juffrouw, te "Wage- ningen woonachtig, waar haar man als milicien soldaat in garnizoen is, bracht de Kerstdagen by hare oudera in de Banketstraat te Rotterdam door. Zaterdagavond omstreeks 11 uren stond zy met haar broeders en zusters voor de deur van het ouderlijk huis te praten, toen er twee huzaren voorby kwamen. Een dezer huzaren wilde het jODge vrouwtje, dat hy te voren nimmer gezien of gesproken had, beetpakken. Zij ontsnapte aan zyn greep, liep de ouderiyke woning binnen en sloeg de deur achter zich dicht, waarop de huzaar met zyn vuisten aan het slaan ging. Eenige oogenblikken later, in de meening dat de huzaren nu wel vertrokken zouden zijn, deed juffrouw van D. de straatdeur weder open en kwam nanr buiten. Maar zy waren er nog en de huzaar liep nu op haar af en stak haar, zonder dat er iets voorafging, in koelen bloede zijn knipmes tot het heft in den rug. Wankelend liep zy eenige passeu verder de straat in en zakte ineen. Door burgers opgenomen en binnengebracht in een café op den hoek van de Bankotstraat en Prinsen straat, kon de dokter, wiens hulp men inriep, slechts den dood consta- teeren. Een metaaldraaier, die zyn aaDge vallen zuster, waarmede hij voor de deur bad staan praten, te hulp kwam, werd om die reden door den tweeden huzaar met een mes in den rechter schouder gestoken. Hij is niet ernstig gewond. Beide huzaren namen de vlucht, doch werden door burger# gegrepen en aan de politie overgelèverd. De huzaar ontkende den steek te hebben toegebracht, doch de getuigen legden alle pertinente verklaringen af. Da huzaren waren eenigszins onder den invloed van gebruikten drank. Aanvaring. Donderdagmorgen te 7 uur werd het zeilschip van den veerschipper van Texel op Amsterdam door een melkboot in het Noord-Hollandsch kanaal ter hoogte van het Schouw aangevaren. Het vaartuig zonk onmiddeliyk. De oude Bchipper en zyn knecht werden door de Purmerender boot .Bensgezindheid" gered. Het schip was niet verzekerd. Uitvoarfrauda. Aan het station te Venlo hebben de douaneambtenaren Donderdagavond by de visitatie van een voor vertrek gereedstaanden goederentrein een nieuwe methode tot fraudeeren ont dekt. Aan een der wagens was nameiy k dubbele bodem aangebracht, niet binnen in, doch onder tegen den vloer van den wagen. In deze geheim# bergruimte bevond zich een hoeveel heid van 2 zak maïs, 60 K.G. vet en meel. Ontrouwt Poatbaambte. Uit de brievenpostzending van het postkantoor Rotterdam van 23 dezer, bestemd voor het kantoor te Vlissingen, bleek by aankomst het geleidebiljet met drie anogeteekende brieven te zyn verdwenen. Een dezer brieven bevatte een waarde van f 165. Als gevolg hiervan werd de post-con- ducteur J. van der M. te Ylisaingen, onder wiens toezicht de zending was Voetbal. Voetbal-verslag Kerstdagen. Den lsten Kerstdag speelde H.F.C. I een werkeiyk interessante party tegen A.F.C. uit Amsterdam. H.F.C.'s voorhoede wist driemaal op verdien stelijke wijze, het net der tegenparty te vindeD. iHet combineeren eu het vurig op den bal zitten was bepaald verdiensteiyk. Heyting als voorhoede speler voldeed uitstekend. Keeper en backs bleken zeer betrouwbaar en de half-linie onderbrak menige aan val. Jammer voor de gasten dat zy geen voldoende schutters in bun voorhoede hadden, wellicht was Kwast wel eens te verschalken geweest. Den 2den Kerstdag bracht Schoten tegen H.F.C. I het veld. De Schote naars, hier wel bekend, ontwikkelen direct een vurig spel, vóoral de harde wind, die zy in hun voordeel hadden, werkte daartoe mede. Maar de slechte toestand van het veld belette hen voorloopig hun meerderheid in deze jeriode uit te drukken. De beide jacks bleken weer, evenals den eerste dag, niet te passeeren. Eindelijk heeft hun mid-voor succes met het inzetten ▼an een vry hard schot, dat door keeper Leeuw wel werd opgevangen, maar door de gladheid der bal, hem weer ontglipte en met een kalm rolletje nu, was het eerste punt ge maakt. Zeer verstandig ging H.F.C. nu met vier halfs spelen en bleef de stand 1—0 tot rust. Na ru3t onder een gezellig stortbuitje kreeg H.F.C. het voordeel van de wind, en nu kreeg Schoten's keeper handen vol werk. Doch met diens talenteD, is het niet licht mogeiyk doelpunten te maken. Totdat de Boer van zyn linksbuiten-plaats een prachtschot inzet, dat buiten bereik des keepors, de partyen op gelijken voet brengt. En hoe nu om de leiding werd ge streden, de stand bleef 1 1. Het laatste kwartier verslapte H.F.C. merkbaar. Geen wonder, na twee dagen op zoo'n zwaar veld en onder bijna voortdurende regenvlagen te moeten spelen. Jammer dat het weer zoo tegen viel, want al beviel H.F.C. ons de eerste dag stukken beter, beide dagen lieten de spelers toch zien, dat zy een niet te licht te schatten tegen- party zyn. Mogen wy dit ook bele ven in de competitie. overgebracht, op weg naar zyn woning, in hechtenis genomen en ter besch k king van den officier van justitie gesteld. SPORT. H.F.C. II nestelde zich door haar 2-1 overwinning op Z.F.C. zoo goed als zeker op de kampioen-plaats harer afdeeling. Houdt je flink jongens, tot nog toe ongeslagen, moet gy de ver dere wedstrijden evenzoo ten einde brengen, en zeker zal het u dan aan een grootsche betooging niet ont breken. Wij allen vlassen er al op! Ingexondan Mededeeling. Waterzucht geen ziekte. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een ziekte, maar als een ziekteverschynael. De ziekte zelf zetelt gewooniyk in de niereD. Trage nieren onttrekken nameiyk niet voldoende water aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wyze. En de onnatuuriyke afscheiding uit de bloedvaten leidt tot waterzucht tige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend versehynsel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, nadat men er met den vinger op gedrukt hééft. Als de nieren de oorzaak zyn, treden gewooniyk ook urine-stoornis- sen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwyfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betere behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid brengen, heelen en versterken, en het urinezuur en de andere belemme rende onzuiverheden uit de urineka- nalen verwyderen. Zy verschaffen een vryen uitweg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwellingen verdwynen langzamerhand. Een ge regelde leefwijze, voldoende rust, warme baden en frissehe lucht, alBook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zyn bevorderlijk voor uwe geneziDg. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in gevorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waterzucht, nier- gruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel natuurlijk de beste resultaten verkregen worden by tijdige behandeling en gebruik by het optreden der eerste verschijnselen van nieraandoeningen. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand hurdelsmerk. (61)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1