HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe Modeblad. No. 4562 DONDERDAG 30 DECEMBER 1915 43a JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct,, franco per post 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2£ cent. in verband met Nieuwjaarsdag zal ons blad van Zaterdag a.s. VRIJDAG verschijnen. In dit nummer worden ook de Nieuwjaars-advertentie 's opgenomen. Te beginnen met 1 Januari a.s. zal het Nieuwe Modeblad, dat tot dusver in 10 pagina's met omslag ver scheen, in 16 pagina's uitkomen. Met het oog op deze uitbreiding en mede In verband met de vele verfraaiin gen en verbeteringen, die, ondanks de toenemende kosten van arbeïdsloonen en grondstoffen, reeds zijn aangebracht, zal de prijs een weinig worden verhoogd en wel, van 1 Januari 1916 af: voor de stad 75 ets. per 3 maanden franco per post 85 3 buitenland 1.126 3 WIJ verzoeken onzen lezers van deze verandering nota te willen nemen. Adm. „Held. Crt." Aan ODze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersch© Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 4de kwartaal 1915 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 Jan. a.s., zullende anders daarover met 5 cents verhoo ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2V, cent beplakt te worden. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. Gemeente-Finantiën. III Wij zijn nog steeds een beschou wiDg verschuldigd over ée dcor mini ster Treub voorgestelde wijziging in de Gemeentewetop het stuk van plaat selijke belasting. Wie de üitkeeringswet, in ons vorig artikel besproken, even nagaat en ziot, dat die hoogstens een paar mil- lioen meer aan het Rijk kan kosten dan de bestaande, wie daarbij weet, dat de verdeeling alleen anders zal zijn, doch geen gemeente minder zal ontvangen dan voorheen, wie in oogenschouw neemt, dat met" twee millioen de flnantieele nood der ge meenten niet is gelenigd; die zal bevroeden, dat die üitkeeringswet alléén lang niet voldoende is. Onverbrekelijk zitten daar aan vast, zeiden wij reeds, andere ontwerpen w.o. het bovengenoemde, en wel buiten Ingezonden Mededeellng. Sint-Vitusdans. Dank zij do Pink Pillan geneest een jong mensch te fllvors spoedig. De heer Forest, wonende te Givors (Rhöne, Frankrijk), 10, place de la Libertë, schrijft ons: „Ten gevolge van een schrik, kreeg mijn zoon, die nu 17 jaren is, den Sint-Vitusdans. Men trachtte hem van deze treurige ziekte te verlossen, maar geen enkele geneeswijze bracht hulp. Vroeger had ik aan een ernstige hersenbloedar- moede geleden en ook verschillende geneeswijzen zonder succes beproefd toen hadden alleen de Pink Pillen mü kunnen genezen. Ik heb nu gedacht dat de Pink Pillen ook aan mijn zoon goed zouden kunnen doen. Inderdaad, daar waar andere middelen zijn kwaal zelfs niet hadden kunnen verlichten, hebben de Pink Pillen dadelijk zijn toestand verbeterd, en door met de behandeling voort te gaan, is hij vol komen genezen." Ieder verzwakt kind tusschen de vijf en de vijftien jaren, kan door den Sint-Vitusdans aangetast worden. De meisjes zijn nog eerder slachtoffers dan de jongens. Ouders, past dus op bij het minste teeken van zwakheid. Versterk uw kind zoodra het treurig wordt, zich van zijne makkers afkeert, geen deel in hunne spelen neemt. Om het kind te sterken, moet gij natuur lijk op zijn voedsel letten, maar gij moet er dadelijk bij toepassen een geneeswijze die het bloed herstelt en het zenuwstelsel versterkt, om daar door zijn herstelling te bespoedigen. Gij kunt geen beter hersteller van het bloed vinden dan de Pink Pillen die bloed geven met elke dosis. De Pink Pillen z(jn onovertroffen tegen de bloedarmoede, de bleekzucht, de algemeene zwakte, de maagpijnen, zenuwuitputting, neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per. doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RÜIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. die wijziging der Gemeentewet een wij ziging van het ontwerp Heemskerk strekkende om opcenten te heffen op de bedrijfsbelasting, van rechtsperso nen, vereenigingen en vennootschap pen geheven. Nu de bedrijfsbelasting verviel in dien tijd en de Rijksinkomstenbe lasting ook de rechtspersonen trof stelt Treub nu voor, die er uit te lichten en speciaal te treffen door een dividend en tantieme belasting, een belasting, die naast veel aantrekkelijks ook haar nadeelen weer zal hebben. Wij den ken aan tal van vennootschappen, uit niet meer dan twee personen be staande, familiezaken e.d., die dezen vorm van zaken doen alleen uit bij zondere omstandigheden kozen, maar overigens daarmee gansch geen grootere winste maken. "Ter zake. Op deze belasting wil de Minister nu door de gemeente opcen ten laten heffen, waarmee vooral Amsterdam danig geholpen zou zijn. Voorts is er nog een wijziging der RljksiDkomsteDbelasting in 't zicht, die bedoelt bij den aanslag rekening te houden, dat de gemeente, of waD neer het inkomen uit meer dan één plaats wordtgetrokken.de gemeenten, daarbij worden gesplitst. Dit is noodig, omdat de gemeenten geheel zullen zijn aangewezen bij de bepaling van hun aanslagen in de plaatselijke in komstenbelasting op de kohieren der Rijksinkomstenbelasting. Waar nu een tweede hervorming-bedoelt, juist de forenzen meer te treffen, n.l. door hen aan te slaan in de plaats, waar hun inkomen wordt gekweekt (dus waar hun grond, bedrijf of beroep is) en bovendien in de plaats hunner in woning, daar moeten die gegevens ook bij 't Rijk eerst bekend z\jn. Dit beoogt dus die wijziging in de Rijks inkomstenbelasting. Wij z(jn nu tevens al aan de op het stuk van plaatselijke belasting noodige besprekingen. Doch laat ons vooraf de belastingen noemen die Treub in Art. 240 Ge meentewet als nieuw in wil voeren „c. Opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. d. Opcenten op andere b|j de wet vatbaar verklaarde Rijksbelastin gen (b.v. Rljksinkomstenbel.) e. Grondbelasting op de gebouwde eigendommen. Bijzondere belastingen negens gebouwde en ongebouwde eigen dommen en bouwterreinen. g. Een zakelijke belasting op het bedrijf. m. Debietrechten op wijn, bier, ge vogelte, wild en voorzoover daar van geen Rijks accijns of debiet- recht wordt geheven, andere genotmiddelen. n. Eene belasting op de verzekering Legen brandschade van in de ge meente zich bevindende onroe rende- en roerende goederen of eene overeenkomstige belasting voor zooveel die goederen niet verzekerd zijn. e. Eene belasting van hen, die ge durende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension binnen do ge meente." De rest der belastingen zijn de reeds bestaande, n.l. opcenten grond- en personeele-belasting, hondoD-, tooneel- vertooniugen- en inkomstenbelasting, de rechten, loonen enz. eri de hand en spandiensten, die waarlijk ook nog blijven gehandhaafd. Laat ons thans zien welke verbe teringen zijn te wachten, ook voor onze gemeente. De opcenten op de grondbelasting, thans 40 voor het gebouwd en 10 voor het ongebouwd, werden door Heemskerk verdubbeld. Treub stelt voor dit 60 en 10 te maken, omdat zijn nieuwe grondbelasting door be tere waardeschatting (schatting naai de verkoopswaarde) en hoogeren aan slag zoowat verdubbelt, wat het on gebouwd en 14 °/0 hooger wordt, wat het gebouwd betreft. De o. i. onbillijke verhouding blijft echter gehandhaafd. De belasting die 't meest opbrengt kan het gemak kelijkst worden afgewenteld op de huren. Maakt onze gemeente dus van die 20 opcenten méér op het gebouwd gebruik, dan zal zij alleen de huren de hoogto in jagen. De 10 opcenten op het ongebouwd zullen de gemeente echter bij de nieuwe grondbelasting tweemaal zooveel als nu opbrengen. Dat is nog geen f500.-. Teel beteekenis heeft deze hervor ming voor ons dus niet. De opcenten op het personeel blij ven ongewijzigd met deze beperking, dat niet eerder boven 80 mag wor den gegaan dan wanneer het maxi mum aantal opcenten op de grondbelasting is bereikt, öf de in art. 240e bepaalde grondbelasting tot het maximum wordt geheven. Deze opcenten vooral, als zij boven 50 en z.g.n. progressief werken, zijn zeer onbillijk verdeeld. Misschien dat de nieuwe wet op de Personeele bolasting hierin verbetering brengt; maar om er genoeg uit te halen moet men de midden-inkomens reeds met 100 opcenten belasten en dat is toch eigenlijk ongehoord. Als het niet strikt noodig is, zou den wü die opcenten op het perso neel in de laatste plaats wenschen te gebruiken.* Van opcenten op andere Rijks belastingen verwachten wij weinig heil. Men slaat steeds dezelfde personen aan en het maakt daardoor de zaak onnoodig omslachtig en inge wikkeld. Anders is het met de 40 opcenten op de Vermogensbelasting. Veel heb ben we er hier echter Diet aan. Het kan ons een drieduizend gulden in de gemeentekas brengen. De gemeentelijke grondbelasting (op het gebouwd) zal even nadeèlig werken dan de desbetreffende opcen- ten. De gemeenten mogen öf 't een öf 't andere. Grondbelasting mag niet geheven worden als men opcenten op die Rijksbelasting heft. Een betere belastiDg, vooral in onze gemeente, is die onder f. Vooral waar die zal treffen de onbebouwde gronden. Art. 242c tot 242f (nieuw) handelen hierover. Bedoeld wordt een belasting te heffen op de waardevermeerdering van den grond, wanneer die buiten toedoen van den eigenaar is verhoogd, ,ls b. v. het geval is van alle onbebouwde gronden die dicht bij de bebouwde kommen der gemeenten liggen of langzamerhand komen te liggen. Het is jammer, deze belasting komt 50 jaar te laat. Grondapeculanten hebben slapende reeds jaren zoete winsten opgestreken, medo door allerlei gemeente-bemoeiingen; en de waardevermeerdering, die na 1 Jan. 1917 nog is te treffen is voor de grootste gemeenten des lands onge veer niets en voor gemeenten als de onze lang niet, wat zij had kunnen zijn, was men vroeger met die be lasting gekomen. (Art. 242c). De onbebouwde gronden binnen een door Gedeputeerde Staten te trekken kring, die aan de beurt van bebouwing zijn, kunnen echter extra worden belast met een Va °/o van de verkoopwaarde. (Art. 242d). De Artikelen 242e en f, maken het mogelijk een z. g. „straatbelas- tiDg" in te voeren evenals onze tegenwoordige Gemeentewet alkent, alleen kunnen nu ook onbebouwde terreinen, die door gemeentewerken 'jn gebaat, worden bezwaard. Wij zeggen niet, dat deze belas tingen voor onze,gemeente onbelang rijk zijn. Voorzoover zij het onge bouwd betreffen is er alles vóór, doch voor het gebouwd maken we eenige reserve. Alleen wanneer krachtig wordt voortgewerkt aan de uitbreiding der woning-reserve, kan ook het gebouwd behoorlijk worden aangeslagen. Over de opbrengst voor onze gemeente valt uiteraard niets te zeggen. De zakelijke belasting op het bedrijf was door Heemskerk bedoeld als een belasting op het groot bedrijf. Zaken, waarin minstens 10 arbeiders bene den f900.— per jaar inkomen werk ten, en geen kantoor, winkel of station waren, zouden er onder vallen. Treub breekt hier meé. BU de ge wijzigde wet op de Personeele belas ting zijn die inrichtingen reeds vrij, 's dus geen reden hen ook vrij te stellen van plaatselijke belasting. Zijn Art. 242\g zegt dus, dat die belasting wordt geheven van zoocia niyt ondernemingeninrichtingen en dergelijke, welke binnen de gemeente zijn gevestigd, en ivaar één of meer arbeiders boven f900.— werken. Maatstaf is verder het aantal arbei ders, de omvang van 't bedrijf, b. v. of er krachtweiktuigen gebruikt wor den, het brandgevaar etc. De belas ting kan hoogstens f 10.— per arbei der zijn. Voorts bepaalt dit artikel Ook publiek-rechtelyke lichamen kunnen in deze belasting worden be trokken". Als dit voor onze gemeente be- tcekeut, dat wij de Rijkswerf met f 10.—.per arbeider beneden f900.— mogen aanslaan is zij inderdaad een uitkomst voor ons. Maar wij zon Wat intusschen met deze clausule bedoeld kan zijn, is ons, eerlijk ge zegd, niet duidelijk. Maar ook zonder dat, zal deze be lasting aan een echte winkeliersgrief tegemoet komen. Tal van depóts filialen oefenen in elke gemeente hun bedrijf uit en doen de plaatselijke winkeliers, die zwaar worden ge drukt, concurrentie aan. Hoogstens wordt de filiaalhouder als hij genoeg verdient, in den Hoofdelüken Omslag aangeslagen, maar de kapitalistische eigenaar woont rustig elders. Alleen met de opcenten is hij eenigszins te treffen. Thans echter valt hij niet alleen in deze zakelijke belasting op het bedrijf, maar moet hij ook voor een deel in de plaat selijke Inkomsten-belasting bijdragen. Artikel 244a zegt n.l. in sub dat in de Inkomsten belasting mede bijdragen, zij, die in de gemeente geen nachtverblijf hebbende, daar onroerende goederen hebben of een boroep, bedrijf, dat in een kantoor, winkel of werkplaats gevestigd is, uitoefenen en wel naar de inkomsten daaruit gekweekt. Terwijl Art. 245c bepaalt, dat wanneer die eigenaar in zijn eigen plaats in de Inkomsten belasting valt, de aanslag bovenge noemd slechts voor */t wordt bere kend. Dit is een der grootste verbeterin gen in het gemeentelijke belasting stelsel. Een uitwonend eigenaar, die ergens grond of huizen heeft wordt voor. 4/i aangeslagen naar die inkomsten in de gemeente, waar die goederen liggen. Iemand, die in een gemeente zijn inkomen verdient, maar elders woont, wordt voor vaa Z1)Q inkomen in de plaats waar h(j 't verdient, aan- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heersn Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. inkomen uit dat filiaal getrokken. Dit alles onverminderd den aanslag in de woonplaats zelf, die natuurlijk verhoudingsgewijs veel minder zal zijn. De gemeenten, die voor een belangrijk deel uit forenzen bestaan, zullen echter in dit nadeel worden tegemoet gekomen door de 40 opcen ten op de Vermogensbelasting vol gens den Minister. De beperkte progressie in de Inkom stenbelasting blijft echter bestaan en dat is zeer jammer. Voor ons is op gemeentelijk belastinggebied deze be lasting de eerste en voornaamste en deze te verbeteren zooveel het kan, dus een zeer begrijpelijk streven. Yeel van al die ingewikkelde dub bele aanslagen zouden kunnen ver-, vallen, indien de progressie in de Inkomstenbelasting meer vrijheid werd gelaten. Het artikel 243IV blijft echter on gewijzigd en waar die wijziging ook "lij Minister Heemskerk reeds achter wege bleef, missen wij ook de moti veering er van, omdat we de toelichting op Heemskerk's ontwerp niet heb ben. Een verbetering is, dat de aftrek voor kinderen tot een maximum van f 200 per kind kan gaan. Hierin is dus nog altijd een middel te vinden, om ook de progressie te verbeteren. Hoeveel of deze nieuwe inkomsten belasting ons kan brengen is ons Diet bekend, maar in elk geval zal het bedrag niet zóó beduidend zijn, dat aan dm flnanc'eelen nood is tegemoet gekomen. Blijven over de debietrechten, be lasting op onverzekerde panden en de pensionbelasting. De eerste kost zooveel "aan admi nistratieven rompslomp dat de meeste gemeenten er niet aan zullen willen. Bovendien art. 241 wordt nu: „Accijnzen word'.x niet geheven." On e gemeente zal haar accijns op het gedistilleerd dus moeten afschaf fen. Onder een anderen naam hetzelfde weder invoeren, ligt, gelooven wij, minder op den weg der gemeente. De belasting onder n. levert hier eveneens Diets op. De onverzekerde panden zullen hier wel te tellen zijn. Eo wat de pension belasting betreft. Als onze gemeent9 de hand aan den ploeg slaat en zorgt, dat Huisduinen een behoorlijke badplaats wordt dan ban het iets opleveren. Thans blijft men bij voorkeur geen week achtereen in den Helder. Ons cordeel samenvattende kunnen wij zeggen, dat voor vele gemeenten dit ontwerp van niet zoo groote be teekenis is. Hope!(jk zullen juist die van de nieuwe üitkeeringswet proll en, waarvan de groote steden, die weer veel meer van de tantième en vermogensbelasting zullen trekken, minder profijt zullen hebben. Voorspellingen te wagen zoude absurd zijn, maar ons eindoordeel zouden wij aldus willen formuleeren. De beide wetsontwerpen met elkaar zullen de gemeentekassen inderdaad meer middelen verschaffen. Aan den financieelen nood, in dezen ziu opgevat, dat altijd nog drukkende plaatselijke belastingen zullen moeten worden opgebracht, zullen zjj geen einde maken, ook niet als er geen oorlogstoestand was, omdat aan 'de stijgende behoeften der gemeenten nu ook meer zal moeten worden voldaaD. Overname door het R(jk van som mige belangrijke takken van algemeen -belang (onderwijs, politie, armenzorg) lijkt ons nog altijd noodzakelijk. Maar voorshands zijn deze hervor mingen het beste wat verkrijgbaar schhnt. M. van een tweetal van zulke posten vermeld. De Russen namen 16 man DE OORLOG. Van meer belang is de mededeeling van den correspondent van het „Journal". Deze meldt dat de Duitschersover het geheele front reusachtige ver sterkingen aanleggen. Het geheele land tusschen Dunaburg en Wilna ligt vol verschansingen. Bij wijze van voorzorg wordt ook do geheele Boeglinie door de Duitscbers ver sterkt. Drie rijen loopgraven zjjn evenwijdig met de rivier aangelegd, betonvloeren voor zwaar geschut in gereedheid gebracht. Alle dorpen die een belemmering voor de artillerie konden vormen zijn onverbiddelijk met den grond gelijk gemaakt. VolgeDS denzelfden correspondent zijn de Duitschers voorzien van een buitengewoon groote hoeveelheid ma chinegeweren. Bovendien worden hoe langer hoe meer troepen met een automatisch geweer uitgerust. Iemand met filialen wordt in elke gemeente, waar een filiaal is geves tigd aangeslagen voor van zijQ Da offlcleale legerberlchten van 27 en 28 Oecember. Van het W e s t e 1 ij k front. Van Fransche zijde zoowel als van Duitsche komen slechts berichten over artillerie- en mijn gevechten, Een enkele maal wordt het resultaat van een beschieting vermeld. Ge vechten van eenigszins grooten om vang vinden niet plaats. Aan Engelsche zijde hebben eenige troepen-verplaatsiDgen plaats gehad. Naar een Engelsch bericht mededeelt zijn alle Indische troepen uit Frank rijk teruggeroepen en naar een a n- der gevechtsterrein overgebracht. Waarheen zij gegaan zijn wordt niet gemeld. Sommige (Engelsche) bladen geven aan dat zij naar Saloniki ver voerd worden, terwijl anderen van meening zijn dat zij naar Mesopotamië zijn overgebracht. De tijd zal wel leeren waar zij te land gekomen zijn. Van het O o s t e 1 ij k front. De gevechten bepalen zich op dit front tot ontmoetingen tusschen ver- kennings-afdeelingen. Een enkele maal slagen de Russen er in een Duitsche post te nemon. In het bericht van den 27aten wordt de vermeestering Op het Z u i d e 1 ij k front hadden ook al geen gebeurtenissen van belang plaats. Van het gevechtsterrein op den Balkan. Naar van Grieksche zijde wordt medegedeeld, hebben de Bulgaarsche troepen bevel ontvangen de Grieksche grens niet te overschrijden. Het leger zal zich beperken tot het bezet houden der stellingen langs de Grieksche grens welke het thans in bezit heeft. Een ander bericht maakt melding van nieuwe gevechten tus3cheni Grieksche en Bulgaarsche troepen. Ook zoude ernstige muiterijen zijn voorgekomen onder de Grieksche troepen in Macedonië. In Montenegro is de toestand on veranderd. Te Saloniki. Een bericht uit Berlijn weet mede te deelen dat de Grieksche gezant te Sofia aan de Bulgaarsche regeering kennis heeft gegeven, dat er bij de Grieksche regeering geen bezwaar bestond tegen het betreden van Grieksch geiled door de Bulgaarsche' troepen, met het doel de geallieerden te verdrijven. Een bevestiging van dit bericht .is tot nog toe niet ont vangen. Door de Entente worden alle krach ten ingespannen om de stad van zoo sterk mogelijke verdediginswerken te voorzien. Een correspondent van de „Vosa. Zeitung", welke te Saloniki is ge weest, zegt dat tot op 19 Dec. te Saloniki 210.000 man geland waren. Hiervan waren nog geen 90.000 man EDgelschen. Van uit Marseille was toen nog een nieuwe transport van 40.000 man onderweg. De voorraad oorlogsmateriaal, was enorm. Meer dan 1200 kanonnen werden ontscheept. Hieronder zijn vuurmon den van de nieuwste constructies en batterijen van reusachtige kanonnen voor den eersten verdedigings-gordel. Toen de correspondent uit de stad vertrok waren de bondgenooten met den eersten gordel gereed gekomen. Deze loopt in een boog op ongeveer 30 K.M. afstand om Saloniki. Do sleutel van deze positie is het dorp Topein (20 K.M. N.W. van de stad) waar de Entente-troepen een geducht versterkt bruggehoofd hebben aan gelegd. De tweede linie loopt ongeveer evenwijdig aan de eerste. Zij loopt echter zoo dicht laDgs de stad, dat als men tot een aanval op deze tweede linie zou overgaan, ook de stad reeds niet meer veilig zou zyn. Toor snelle troepen-verplaatsingen zjjn een groot aantal auto's in de stad aanwezig. De bruggen der spoor wegen zijn reeds alle ondermijnd. VolgeDS denzelfden correspondent zou de bevelhebber der FraDSche troepen, generaal Sartail, verklaard hebben, dat hij de stad niet zou kun nen verdedigen, als hij niet de loofde versterking van 100.000 man ontving. Volgons een bericht aan de „Az Est" uit Saloniki koesteren de entente troepen in Griekenland het plan een 'issenden slag te leveren tegen de Bulgaren en de centralen in heuvelen van Kilkitsj, 40 K.M. noor delijk van Saloniki. In die streek bij Langava en "Wartia zijn sterke EQgelsch-FraDsche troepen-machten saamgetrokken. De plek, waar volgens „Az Est" de groote zou komen, ligt aan de spoorlijn Saloniki—Doiran. Uit Mesopotamië. Naar van Turksche zijde wordt gemeld, is een afdeeling Engelsche troepen, welke oprukte tot ontzet van de Engelschen bij Koet el-Amara, ten O. van laatstgenoemde plaats teruggeworpen. dien ook op die, welke wel eens een anderen kant uit zouden kunnen gaan, nl.- naar Mesopotamieen verder. Begrijpelijk is het dat meD nu naar Egypte zooveel mogelijk de beschik bare troepen zendt. Mag ook een andere richting gekozen worden voor het offensief der Duitschers en Turken in het naburige Oosten, dan zal toch evenmin Egypte met rust gelaten worden. Dit blijkt reeds uit de gevechten welke plaats hadden tusschen de Engelschen en de uit het Westen aanvallende Senoessis en Tripolita nen. Weliswaar worden deze slechts op een totaal van 5000 man geschat, maar toch moet tegenover deze aan vallers een troepenmacht gesteld worden, die zeker aan de] Oostgrens van Egypte beter gebruikt zou kun- >n worden. Over de gevechten wordt van Turksche zijde gemeld, dat'Solum bezet werd. Hier was een bezetting van een kleine afdeeling'Infanterie. Vandaar trokken de Senoessis naar Matruh, waar een Engelsche troepen macht onder generaal Gordon stond. Hier werden de Eugelschen verdre ven, De Oase van Siwahwerd eveneens van Engelschen gezuiverd. Volgens Engelsche lezing werd een Ara bische troepenmacht die 12 K.M. van Matruh lag, uit elkaar geslagen. Z(j sloeg op de vlucht met achterlating van meer dan 200 dooden. Na dien heeft geen gevecht plaats gehad. In dit bericht wordt dus erkend dat de v(jauden tot bij Matruh opgerukt waren, welke plaats 240 K.M. van Kairo verwijderd is. AaD de Dardanellen. Van Turksche zijde was eerst mede gedeeld dat de terugtocht der Engel sche troepen van Gallipoli met groote 'iezen gepaard was gegaan. Thans komt men te Konstatinopol terug op het Engelsche bericht hetwelk meldt dat er juist weinig verliezen geleden zijn. Dit zou zijn oorzaak hebben in het feit dat de Turken de „wetten der menschelijkheid en beschaving" in acht hadden genomen door niet te vuren op plaatsen waar de roode- kruisvlag woei, van welke vlag door de Engelschen gebruik zou zijn ge maakt om hun aftocht te dekken. Met evenveel woorden wordt dus aangegeven dat de Engelsche verliezen inderdaad niet groot waren, hetgeen niet pleit voor de betrouwbaarheid der Turksche berichten. De duikboot- en mljnoorlog. HetZweedschestoomBChip „Nereus" is den 25sten gezonken. Na 3 dagen in de booten te hebben rondgezworven werd de bemanning gered. Van de Fransche mailboot „Ville de la Ciotat" zijn 208 passagiers en leden der bemanning te Malta aan land gebracht. 80 der opvarenden moeten zjjn verdronken. Het Eogelsche stoomschip „Van Styrum" is gezonken. De bemanning werd gered. Voor een Nederlandache maatschappij gebouwd, was het stoom schip in Sept. 1914 door de Engelsche admiraliteit gerequireerd. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat het schip getorpedeerd werd. Naar aanleiding van de actie der Russische oorlogsschepen in de Zwarte Zee wordt thans van Russische zijde gemeld, dat tijdens den aanval op Warna een torpedoboot door twee onderzeeërs werd aangevallen, welke beide een torpedoschot losten. De torpedoboot wist ze echter te ont wijken, en den aanval met artillerie vuur af te slaan. Er is alle reden om aan te nemen, dat één der onderzeeërs Derby heeft niet dat resultaat gehad, hetwelk men er van verwachtte. Volg- gens dit systeem zoudpn eerst de ongetrouwde mannen worden opge roepen en daarna de getrouwden. Tengevolge hiervan deed zich het verschijnsel voor dat er zich veel meer getrouwde mannen hebben aan gemeld dan ongetrouwde. Bovendien hebben velen zich onttrokken door werk te zoeken in die bedrijven, waar in de arbeiders van dienstneming waren vrijgesteld. Van verschillende zijden wordt thans weder op dienstplicht aange drongen. Noodweer. London, 28 Dec. Een geweldige storm, zoo hevig als in jaren niet is voorgekomen, heeft Engeland geteis terd en veel schade aangericht. Tele grafische en telefonische verbindingen zijn verbroken, van honderden huizen door het geheele land werden de daken weggerukt. Berichten vaD tal rijke schipbreuken kwamen binnen; de kust ia bezaaid met wrakhout. De Vredes-expedltle van Ford. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, is het aan de leden der Expeditie verboden in dio stad vergaderingen te houden. Men verwacht dat de expeditie Denemarken spoedig zal verlaten. De ex-minister der Vereenigde Staten, Bryan, welke het plan had zich b(j de expeditie aan te sluiten, heeft zich bedacht en blijft in Amerika. Ean trein ontspoord. Posen, 28 Dec. Hedenochtend te 3 uur 40 ontspoorde een van Berlijn komende trein met militairen, die met verlof gingen, bij het pasaeeren van het station Bentachen. Van de verlofgangers en hunne begeleiders werden er 18 gedood en 47 gewond. De materieele schade is belangrijk. Spoorwegongeluk In Italië. Rome, 20 Dec. Vannacht is op het station van San Lazzaro b(j Bologna een sneltrein, die van Ancona kwam, in botsing gekomen met een goede rentrein. Er werden 12 menschen gedood, 20 zwaar en 50 licht gewond. BINNENLAND. BUITENLAND. Uit Egypte. In Engeland is men ernstig bevreesd voor den aanval op Egypte. De reeds meermalen als bevelhebber der Turksch-Duitsche expeditie gedood verfde Duitsche maarschalk von der Goltz, bevindt zich te Aleppo. De verbinding Berlijn—Constantinopel ia verkregen. Dat alles geeft te denken. Wat echter ook als gevaarlijk moet worden aangemerkt, is, dat de maar schalk te Aleppo het oog kan houden op de troepen die naar Egypte op zouden kunnen rukkeD, maar boven- Oostenrijk en Dnltschland. New York, 28 Dec. Volgens een telegram van de „Associataed Press" uit Washington, wordt daar ter stede verklaard, dat Oostenrijk in zijn ant- woord op de tweede nota in zake de „Ancona" de eischen der Vereenigde Staten niet wil inwilligen en zich voorbereidt op verbreking der diplo matieke betrekkingen. Uit China. Peking, 27 Dec. De militaire gouver neur van Tunnan heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij Yunnan onafhankelijk verklaart. Hij zegt dat Joeansjikai zijn eed als president heeft gebroken en de aanmaningen om de republiek te herstellen in den wind heeft geslagen. Uit het Noorden des lands is een groot aantal troepen naar het Zuiden gezonden (YunDan is de zuidwestelijke provincie van ChiDa.) Een revolutionnair leider uit Japan heeft in een persgesprek gezegd, er op te rekenen dat de andere militaire gouverneurs behalve die van Yun nan zich bij den opstand, waartoe 14 dagen geleden definitief is besloten, zullen aansluiten. Uit Duitschland. Zurich, 27 Dec. De Vorwirta meldt dat te Karlsruhe het proces tegen 10 socialisten, o. w. Klara Zetkin, is be gonnen. Zij staan terecht wegens poging tot hoogverraad. Drie anderen worden vervolgd wegens opruiing tot opstand. Uit Engeland. De dienstplicht kwestie. De recruteeringscampagne van Lord Nederlandache mail. Het aantal zakken, iu de laatsre weken wederrechtelijk aau de Neder - landsche mail onttrokken, bedraagt, naar de „Nieuwe Ct." verneemt, ongeveer twee duizend. Van d« postzendingen, die van boord van de „Frisia" gehaald werden, is slechts een gedeelte naderhand teruggegevenoen ander gedeelte werd achtergehouden. Drie man door een mijn gedood. Men meldt aan het „Handelsblad" uit IJmuiden: Dinsdagmiddag kwam te IJmuiden binnen de stoomtrawler „Acacia" YM. 126 met acht overlevenden van de bemanning van den stoomtrawler „Erin" YM. 88. Deze laatste trawler haalde Maandag op de visscherij bo ven Borkum een mijn in de netton op, welke boven water tegen het voor schip ontplofte en waarbij de drie zich daar bevindende matrozen ge dood werden. Van de overige acht opvarenden werden de schipper, de stuurman en een matroos, die aan dek waren, zwaar gewond, de overige vijf kwamen met den schrik vrij. De overblljvenden zetten de sloep overboord en lieten de stoomfluit uit alle macht werken om de aandacht te trekken van de „Acacia", die in den omtrek vischte. Deze laatste kapte onmiddellijk de vischlljnen en snelde ter hulp. De acht inzittenden werden uit de scheepsboot overgeno- de sloep werd losgelaten en later door de „Clivia", die eveneens te hulp snelde, opgepikt. De „Clivia" zou trachten de „Erin", welke zwaar beschadigd was en met vollen stoom ronddreef, binnen te Blepen. Nader meldt men: De stoomtrawler „Clyvia" is Dins dagavond te IJmuiden itinnengeko men met het lijk van een der opva renden van den trawler „Erin" aan boórd. De „Clyvia" heeft dit lyk van het ontredderde schip afgehaald, doch moest de pogingen, om de overige twee lijken van boord te halen of het vaartuig op sleeptouw te nemen op geven, daar men te dicht in het mlj- nengebied was gekomen. Aldus drijft de „Erin" met beide lijken nog rond. Schipbreukelingen. Door den IJmuider stoomtrawler „Richard" is Dinsdagavond te IJmui den aangebracht de bemanning, drie koppen sterk, van het Deénsche motor-visschersvaartuig „Solon" uit Skagen. Door den storm was het vaartuig ontredderd. De opvarenden werden door de „Richard" overge nomen, waarna het scheepje op sleeptouw werd genomen, doch later nabij Terschelling zonk het, Opgtplkt. Door den stoomtrawler „Hercules" IJm. 196 is Dinsdagmorgen binnen gesleept het Deensche motor-visschers vaartuig, gemerkt L. 36, dat Maandag bij Doggersbank was opgepikt. De vier aan boord zijnde personen werden door de „Hercules" overgenomen, waarna het vaartuig, dat half vol water stond op sleeptouw werd ge nomen en te IJmuidi i binnenge bracht.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1