HELDÉRSCHE COURANT PinkPillen No. 4566 ZATERDAG 8 JANUARI 1916 44e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel) Maan Zon Jan. op: onder: op: onder: v.m.: n.m. Zondag 9 m. 10.4 a. 10.8 S.» 4.8 11JS 11.10 Maandag 10 10.10 11.28 8,9 4.4 11.46 11.60 Dinsdag 11 10.29 8.8 4.6 0.26 Woensd. 12 10.43 m 0.42 8.8 4.6 0-30 1.10 Donderd. 13 10.69 1.68 8.7 4.8 1.10 L55 Vrydag 14 1121 8.11 8.7 4.10 2.6 2.66 Zatsrd. 16 11.49 4.22 36 4.12 3.16 4.6 LIJST vad Ingekomen en vertrokken personen. VEBTROKKEN. Naam BeroepWoonplaatsNaarGel. J. L. J. ran Roten daal, asa.-apotli Zuidstraat 10/11. Alkmaar. RC. Wed. P. Kroon, z8poorstr. 13, Vlaardingen. Ger. Wed. KBest,z., Buitenh. 87, Amsterdam. N.H. JF. Linde, bloemist, Basstr. 35, Arnhem. Ger. M. S. ten Cate-Jager, z., Parallelw 41, Vllsaingen. Geen. C.P.d#Troome,magaz.kn,Vuzelatr.41,Beorta. R.C. J. C. J. v. d. Veer. zZuidstr. 69, Dordrecht. O.K. D.v.EIdert,achipp.K.M.,J in'tVeltstr.SO.Alkm.R.C. J. E. Wentlnk,slager, Schagenatr. 16, Hoorn. fN M. Roos, stoker, Hoogdw.str. 8, Amsterdam. P- v. Assen, marn., Aohterstr.64, id. Geen. P.J. Mangel, werkm, Vlachstr. 22, Maasdyk. R.C. C. B J. Wassonaar, matroos schrijver, Kulperdw.str. 4, Amsterdam. R.C. D.Ondkerk, bediende, Langestr. 81, Meppol. N.l. M.H.M.M#yer,a.-apoth .Kanaalw,87,Woerden. E.L. V. C. Roep, modlste, WeBtatr. 130, Schagen. N.H. A- J.Th. v, Kerkhoff, bloemist, Gravenetr. 22, Leidon. N.H. G.v. Leuven, malr., Koningdw.Blr. 68, A'dam. R.C. H.W.BuUs, schilder, Binnenh. 129, Alkmaar. N.H. A. Vrind, korp. mam., Dykstr.84, Lelden. J. Timmerman, pallnirv., Bln.h.81, Apeldoorn. J. Groene woud, gep., P.Krugerstr. 49a, Drk. R.C J.K-Buiïs, schild..Langestr. 103,Arnemuidon. N.H. T iLv. Ryn, schlld.,Wachtstr., 49, Haarl.meer. R C. A A.Klik,timmorm., Breew.atr.82, Velson. N.H. E. Smldt, machin., Oostalootstr. 66, Apeldoorn. C. M.Niemeijer, bokleedor, Gasstr. 28, Hilversum. G. A. Lexmond,stok., Jonkorstr. 4, Nymegen. H. C. Vonk, schilder, Hoogatr. 3, Voorburg. Ger. DE OORLOG. De officlbele legerberichten van 5 en 6 Januari. Aan het W e s t e 1 y k front ia de toestand onveranderd. Van beide zijdeu bomen alleen berichten be treffende artillerie- en mangevechten, en aanvallen van vliegtuigen. Van het O o s t e 1 ij k front. Van het front te N. van de Pripet komen slechts weinig byzonderhedon. Zuidelijk daarvan echter worden de operatie^ met kracht voortgezet. Datum 5 dezer wordt medegedeeld dat in de streek van Czernowitz de Russen 18 officieren en 1048 soldaten gevangen namen en 4 machinege weren veroverden. In het Russische bericht van den 6en wordt gemeld dat het kerkhof van Tsartorisk door de Russen werd bezet, eu dat ten N.O. van Czerno witz de Russen in de Oostenrijksche stellingen- zijn doorgedrongen. Een poging der Oostenrijkers om in de streek van Bojan tot het offensief over te gaan werd verijdeld. Over den strijd op dit deel van het oostelijk front wordt van Russische zijde nog medegedeeld, dat do ge vechten eon uiterst verwoed karakter aannemen. De strijd is vooral hevig aan het front Tarnopol Trembowia, waar meer dan 800,000 man met meer dan 3500 kanonnen in gevscht zijn gewikkeld zonder een oogenblik van respijt. Krijgsgevangenen schatten do verliezen van den vijand op tien duizenden. Lange verplegingstreinen van de Oostenrijkers en de Duit- schers verlaten dagelijks het terrein op weg naar ver verwijderde plaat sen, waar .klinieken zijn ingericht. Op tal van plaatsen zyn de Russen reeds tot in de vijandelijke linies doorge drongen en de Russische legers ruk ken langzaam, maar onweerstaanbaar, vooruit. Zij hebben ontzaglijke moei- lljkhoden te overwinnen. Soms tref fen zij 24 voudige prikkeldraadver- sperriugen aan, waardoor electrische stroomen loopen. Er ztjn daartoe bijzondere installa ties door den vijand gebouwd. De Russische soldaten weten er echter wel weg mee. Zij werpen stevige touwen met loopénde knoopen in de Ingezonden Mededeeling. Slechte spijsvertering. Bij een slechte spijsvertering is het lichaam niet alleen van voedsel ver stoken, maar verstoppen de niet ver teerde spijzen de ingewanden en bren gen, door hunne ontleding, gassen voort, die het bloed vergiftigen. Een slechte spijsvertering is oorzaak van zwaarte en slaperigheid na de maal tijden, van hoofdpijn, gevoel van branding, walgingen en hartkloppin gen. Een slechte spijsvertering doet de eetlust verdwijnen, maakt het werk vermoeiender en bederft alle genoegens. Als middel tegen maag pijnen en een slechte spijsvertering is niets meer afdoend dan een be handeling met de Pink Pillen. Dezen zetten de spijsvertering in gang, te gelijkertijd dat zij de maag opwekken, versterken en zuiveren, totdat dit orgaan weer in staat is zonder, hulp zijn werk te verrichten. De uitwer king van de Pink Pillen is snel on zeker. Zij verkrijgen merkwaardige uitslagen, zelfs bij gevallen waarin de ziekte aan alle behandelingen weerstaan heeft. Bovenal is het op merkelijk, dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is. De eenmaal verkregen genezing is blijvend. Door hare werking op het bloed zijn de Pink Pillen ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.76 per doos, eu f9.- per zes doozen by het Hootddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb, TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. richting van de draadversperringen en slagen er in de-hindernissen de een na de ander omver te trekken. De Russen bevinden zich thans op vier dagmarschen van Kowel. Het belang van dit spoorwegkruispunt, dat om zoo te zeggen de 69nige schakel vormt tusschen het centrum der Oostenrljksch-Duitache legers en hun zuidelijken vleugel, is ontzaglijk hetgeen dan ook de verbittering van den stryd in dat gebied verklaart. Aan de Midden Styr is de positie der Russen aanmerkelijk verbeterd, door geslaagde operaties 27 mijl ten N. van Tsartorisk. Hier raken de Russen uit het moeras-gebied, waar door zij kans krijgen gebruik te kun nen maken van verschillende wegen naar het N,W., W. en Z.W. Naar Czernowitz worden door den vijand krachtige versterkingen ge zonden. Men schat dat er thans aan het Oostelijk front 120 Oostenrijksche en Duitsche divisie3 infapterie vech ten en bovendien nog 28 divisies cavalerie. Achter het front in Oost-Galicïö zijn op de linie Kolomea Haliecz geweldige verdedigingswerken door de Oostenrijkers aangelegd. De Oostenrijksche berichton maken daarentegen melding van een merk bare verflauwing van de gevechten. Gebeurtenissen van belang zijn er althans niet te melden. Omtrent het door de Russen ver spreidde belicht aangaande do ontrui ming van Czernowitz wordt gemeld, dat het leven in die stad zijn gewonen g gaat en dat er van ontruiming geen sprake is. De Russen zijn nog in dezelfde posities als eenige maanden Van ;Duitsche zijde wordt nog ge meld dat een verkenningsafdeeling, welke in de streek van Jacobsstadt opereerde, door een overmacht van vijandelijke troepen gedwongen werd terug te trekken. Bij Tsartorisk werd een Russische vooruitgeschoven post teruggeworpen. Van het Z u 1 d el tj k front wordt gemeld dat de Italianen pogingen deden om de veroverde stelling bij Dolje te hernemen. Alle aanvallen werden door de Oostenrijkers afge slagen. In het Italiaansche legerbe- richt wordt melding gemaakt van een aanval der Oostenrijkers indestreek van den Monte San Michele, welke aanvul niet het minste succes had. Van het gevechtsterrein op den al kan. Van Oostenrijksche zijde wordt omtrent de gevechten tegen deMon- tenegiljnen gemeld, dat het offensief goeden voortgang maakt. In de streek van Catorro weid van beide zijden een levendig artillerie-vuur onder houden. Uit Parijs wordt gemeld, dat aan de Noord-Oost grens van Griekenland belangrijke Turksche troepenconcen traties werden waargenomen. In de ZwarteZee beeft een Russische torpedoboot bij Stoermin elf Turksche niet geladen zeilschepen vermeesterd. 40 leden der bemanning, welke ten deele bewapend was, werden gevangen genomen. Griekenland en de entente. Zooals indertijd reeds werd mede gedeeld, werd tijdens de aanhouding van een Engelsch officier en een afgevaardigde van het Engelsche lagerhuis, aan boord van een Grieksch stoomschip, door de Oostem Ijkers een depecbonzak opgevischt, welke over boord geworpen was. Hieruit worden nu verschillende stukken openbaar gemaakt, waarin Engelschen zich op minder vleiende wijze over de Grieken uitlaten. Zoo wordt o. a. gemeld, dat een Engelsche officier in een briof deed uitkomen, dat men meer bevreesd was voor een overval van de Grieken dan voor de vijanden. Verder wordt een Ecgelsch stuk openbaar gemaakt, waarin dé Grieken hot canaille van Europa werden ge noemd, die steeds er op loerden, zonder opofferingen het een of ander voordeel te behalen. Van Engelsche zijde wordt echter ontkend dat dit stuk door den man die als schrijver daarvan genoemd werd, geschreven zou zijn. De Grieksche pers is evenwel over deze openbaarmakingen slecht te spreken, en geeft aan haar veront waardiging lucht. Zoo schrijft de jEmbrös"Er is niets ergers dan deze beschaafde barbaren, die de stem van hen, die zij worgen, willen ver stikken. Een Roemeensch pro-Entente manifest. Parijs, 6 Jan. Hier is een adres ontvangen, geteekend door Roemeen- sche oud-ministers, 4 senatoren, afge vaardigden, leden der academie en den president van het Roemeensche nationale verbond. Het manifest be pleit deelneming aan den oorlog aan de zijde der entente. De dienstplicht-kwestie In Engeland. De Engelsche bladen zijn het in hun hoofdartikelen erover een3 dat de dienstplicht tot het hoogst noodige is beperkt, en alleen dient om de bo lofte, door Asquith in het lagerhuis afgelegd tegenover de gehuwde man nen in het Koninkrijk na te komen. Moeilijk had het opleggen van dwang gematigden vorm kunnen het eenige (foei, dat parlement en land steeds voor oogen zullen houden bij de behandeling der wet. De scherpe critiek van den afge treden minister Simon heeft intus- schen meer kwaad gesticht dan men eerst zou verwachten. Verscheidene liberale afgevaardigden welke nog weifelden, werdeu er door bekeerd, en zouden hun stem tegen het ont werp uitbrengen. Van de zijde der arbeidersafgevaardigden dreigde e veu- eens gevaar, terwijl verschillende af gevaardigden mededeelden, dat zij togen het ontwerp waren. Hierdoor kreeg de politieke toestand een ernstig karakter, zoo zelfs dat in een bericht uit Londen, dd. 6 dozer, reeds gesproken werd over nieuwe verkiezingen. Veel hing intusschen af van de be slissing welke de arbeidersconfereutie zou nemen. Op deze vergadering, waar alle arbeiders, behalve de mijn werkers vertegenwoordigd waren, werd een resolutie ingeleid door den afgevaardigde der - arbeiderspartij, Hodge. Hierin werd verklaard, dat hoewel de arbeiderspartij tegen het invoeren van den dienstplicht was de afgevaardigden vrij mandaat zou worden gegeven. Zijn rede werd herhaaldelijk door de onverzoenlijke tegenstanders onderbroken. Het ru moer was het ergste op het oogen blik dat minister Henderaon (arb. partij) zeide zich niet tegen het ont werp te zulken verzetten. Niettegenstaande de verklaring van Henderaon, Roberts on Brace, dat zij af zouden treden indien hen niet de vrije hand werd gelaten, is ten slotte een motis van den vakbond van spoor wegpersoneel met 1.715.000 stemmen n 934.000 aangenomen, waarin werd aangespoord zich tegen het ont werp te verzetten. Na een bespreking van den toestand Rebben ioen de drie afgevaardigden der arbeiders welke zitting Ijadden in het kabinet, besloten af te treden. Het besluit van de conferentie, is ook in het Lagerhuis behandeld. Door kolonel Ward, liberaal arbeidersaf- gevaardigde werd opgemerkt, dat het besluit niet geldig is daar meer dan derde zelfs bijna de helft van de vakvereenigingsmannen aan het front ztjn of zich gereed maken er heen te vertrekken. De uitspraak vertegenwoordigt dan ook niet de meerderheid. Na verdere besprekingen werd het ontwerp tot in voering van den beperkten dienstplicht in eerste le zing aangenomen met 403 tegen 105 stemmen. De «Times" schreef, dat de wet volkomen Asquith's belofte vervült. Het is een praktische maatregel, strikt beperkt tot wat noodzakelijk gebleken is. Dat deze noodzakelijk heid dringend is en zelfs gebiedend, is overtuigend vastgesteld door de cijfers van lord Derby's rapport. Het doel ls den oorleg te winnen; dit is Ingezonden mededeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER. Militair Glacé, f 1.00, 2.25, 3.50, Mlltltair lm. peau de Suède, f 1.25, met garantie. Door het Hoogerhuis werd het wetsontwerp tot verlenging van de zittingsperiode van het tegenwoordige Lagerhuis in tweede lezing aange nomen. Uit Duitschland. In de „Tag" beantwoordt graaf Kospoth, lid van het Pruisische Hoerenhuis, de vraag wat de toekomst voor Duitschland brengen zal, d.w.z. aan belastingen, om de rente van de oorlogsleeningen en de pensioenen van de oorlogsinvaliden te bekos tigpn. In de eerste plaats, meent hij, zal er verhooging van de belasting op tabak, bier en alcohol moeten komen. Twee sigaren, een glas bier en twee borrels kan iedereen van zijn dagelljksch verbruik schrappen. (Als iedereen dat echter schrapt, zal de verhooging van de belasting niet veel baten). Nu de directe belastingen zij zullen zwaarder drukken, omdat men er zich niet vrijwillig aan kan onttrekken. Men spreekt van ver dubbeling van de inkomsten- 'en ver mogens belastiDg. Die komt zeker, maar zal, vreest de schrijver, een druppel, z\j het ook een groote drup pel, in de zee zijn. Dan zal datgene komen, waarvan de belasting ineens ten bate van leger en vloot een voor spel is geweest, namelijk verbeurd verklaring van vermogen. Het woord „inbeslagneming", waaraan men ge wend is geraakt, klinkt niet beter. Maar ook dat moet men dragen. Ge lijk bij het uitbreken van den oorlog een ieder den roep van zijn Keizer onder de wapenen volgde, zoo zullen nu alle Duitschers komen, om te geveD, wat het vaderland noodig heeft, «om na een gewonnen oorlog groot te zijn". Zulk een verkleining van het ver mogen zal natuurlijk een algeheelen omkeer in de levenswijze van het geheole volk meebrengen, want ook de arbeidersstand zal het merken, als de goudstroom minder rijkelijk vloeit. Wij moeten vervolgt graaf Kos poth tot de eenvoudiger levens wijs van onze voorouders terugkeeren en ons herinneren, dat in de vrij heidsoorlogen Frederik Willem III aan den kroonprins als eenig ver jaarsgeschenk voor twee «gute Gro schen" fruit kocht, en zijn uniform liet keeren, toen de goede kant te al geworden was. Ik herinner mij den tijd van voor 70 jaar, toen wij als kinderen 's ochtends pap kre gen en er alleen 's Zondags wijn op tafel kwam en wel een soort, waar voor tegenwoordig een deftig chauf feur dankje zou zeggen. De schrijver geeft nog allerlei an dere bezuinigingen aan, zooals het reizen in een lagere klasse met het spoor, het afschaffen van per soneel, van jachtvermaak enz. Het antwoord op de in den aanhef gestelde vraag is: offers en nog eens offers, maar ten slotte een groot, eensgezind vaderland. Oe „Baralong". Washington, 6 Jan. De regeering, die een politiek van non-interventie wenscht te blijven volgen, heeft te kennen gegeven, dat Amerikaansche zeeofficieren geen vergunning zouden kunnen krijgen deel te nemen aan een onderzoek van de Baralong- quaestie, gelijk sir Edward Grey in overweging heeft gegeven. Vrede... maar welke vrede? De „Van Dag tot. Dag" schrijver van het „Handelsblad", zegt in een artikel over de vredes-propaganda in de neutrale landen Het is mjj niet. mogelijk te vatten hoe hot propaganda makeu in onzijdige landen voor het sluiten van vrede de oorlogvoerenden kan nopen of helpen den oorlog te eiDdigen. Maar wel zie ik zeer duidelijk in, welk gevaar deze propaganda oplevert in een land als het onze, dat nog in zoo groot gevaar verkeert van mede- gesleept te worden in den oorlog, vooral wanneer deze ten einde loopt. Want wij sluiten gaarne het oog voor wat onaangenaam ia,... wij houden ons liever alsof wij hot ge vaar niet zagen... al babbelend over vrede en verzoening zijn w(j ver gevensgezind voor rekening van anderen... Wij vleien ons met den waan, dat vrede aanstaande is en wij verzuimen intusschen ons met alle krachten civiel en militair ge reed te maken tegen den tijd, dat wy zei ven haard en eer te verdedigen kunnen hebben! Dat wij niet geheel ongereed waren om de grenzen te bewaken toen de oorlog uitbrak, is alleen te danken aan het fiere verzet van een aantal Nederlanders van verschillende par tijen tegen, het verslappende, in slaap wiegende preek\_: èer lichtgeloovige, optimistische vredesvrienden alhier, die maar niet konden beseffen in wel ken toestand Europa verkeerde en wat in Europa begeerd en voorbereid werd. En daar het gevaar, dat ons dreigt, nu minstens even groot is als toen, zoodat inspanning van alle krachten tot versterking onzer weorbaarheid en onzer organisatie noodig is, maakt het hernieuwde preekon van vrede mij ongeduldig en ongelukkig. Wij kunnen niets doen om dien door de oorlogvoerenden to doen sluiten, maar het gepraat er over hier kan wel onze aandacht afleiden van onzen heiligen plicht, om hier alles in orde te hebben en te brengen. ✓Zelfs met een stoomschip van dui zend duiveDkracht vermag een Ame- rikaansch millionnair geen indruk te maken op hen, dio voor hun leven en toekdftnst strfideu Wat zullen wy dan vermogen Maar Amerika is ver van het oorlogsterrein. Doch w(j z(jn er door omgeven. Het kirren en roekoeén der vredes duiven is hier gevaarlijker dan elders. Ik zou hun, die in onzjjdige landen zich aanstellen, als konden zy het sluiten van vrede bespoedigen, wel eens eenige vragen willen doen. Zljt gij het eens, dat de oorlog voerenden als ze vrede sluiten slechts één ^hoofddoel kunnen hebbenhet verkrijgen van zekerheid voor de toekomst Terwyi ze oorlog voeren pogen ze het doel te bereiken door den vijand zoo veel mogelijk te verzwakken, zullen ze dus natuurlijk niet pogen tot dit zelfde doel den vrede te doen dienen Gesteld dat wijze staatsmanskunst den overwinnaar belet z(jn nederge- worpen vijand te zeer te vernederen en geheel te verlammen, zal hy dan toch Diet pogen hervatting-van den oorlog in de eerste veertig jaren te beletten, door hem zijn geld, zijn vloot, z\jn kolonies te ontnemen en hem tot ontwapening te dwingen? Hoe kan iets, dat in onzijdige landen over de wonschelijkheid van vrede gezegd wordt, invloed hebben op hen, die hun bloed plengen als water om de toekomst van hun kinde ren, hun ras te verzekeren Maar willicht meent ge, gelijk ik reeds eens hoorde opmerken, dat het mogelijk zou zijn een blijvenden vrede te sluiten door alle oorzaken van strijd weg te nemen, door geen vraag stuk onopgelost te laten, waarover men zou kunnen vechten. Maar hebt ge, zoo ge dit meent, wel een juist inzicht van de grootheid, ik wil niet zeggen der vraagstukken, maar der machten, die bevredigd zouden moe ten worden, doch wier wenschen en behoeften met elkander in strijd zijn? Hoe kan men elk vraagstuk, dat vijandschap zou kunnen kweeken, oplossen Men neme Duitschland. Dit Rijk heeft zich sinds 1870 rusteloos ont wikkeld tot de grootste en krachtig ste organisatie, welke ooit bestaan heeft om absoluut over vrede en oorlog te beschikken. De Entente- mogendheden zien in de ongoschokt- heid van die macht een groot en blijvend gevaar. Gebeel Europa hangt af, meenen ze, van wat de meester ddr legioenen beslist. Zijn sic volo, sic jubeo trad in de plaats van wet, en van tractaten. Hoe kunnon de Entente-mogendheden, op aandrang van onzljdigen, een vrede sluiten, die dit ontzettende gevaar voor Europa in het vervolg handhaaft, ja versterkt Hoe stelt ge u voor, dat men zon der krasse vredesvoorwaarden Europa weer vrij kan laten ademen? En daar hebt ge Engeland. Het beheerscht de zeven zeeén der wereld. Volgens de overtuiging van Duitsch land belemmert bet zijn economische ontwikkeling en de uitbreiding zijn gezag in andere werelddeelen. De Duitschers willen overMesopo- tamié, willen over Turkije gebieden en in het Oosten, dat het dichtsby is, een ander IndiO n,aken. en er do macht in handen krijgen. Wilt ge een vrede maken, welke zoowel Duitschland als de Entente- mogendheden bevredigt? Maar boe stelt ge u voor, dat zulks mogelijk is? Hoe kunt ge Engeland tot een vrede overhalen, welke zijn macht op zee breken zou? En als de oorlog on beslist bleef? Is er een vrede denk baar, na een oorlog welke noch een overwinnaar, noch een overwonnene achterlaat, die zou kunnen beletten, dat alle krachten werden ingespannen en opgegaard voor hervatting van den strijd? Kunt ge u een vrede voorstellen, welke langer duurt dan de volkomen uitputting, welke op een ontzottenden oorlog volgt, als Belgié, als Sarvie, als Polen niet bevrijd en hersteld worden? als geen gehoor is gegeven aan Frankrijke recht om onaange- rand en onbedreigd 'slajuls eenheid te handhaven? Zij, dio in onzijdige landen roepen om vrede vrodo l en intusschen de aandacht aftrekken van het gevaar voor oorlog van hun eigen <land, mogen deze vragen wel eens over wegen. Goed! Ze zijn voor vrede I Maar voor welken vrede BINNENLAND. Hef mijnengevaar. Gedurende de maand Decembor van het vorige jaar zyn op de Nederland sche kusten aangespoeld 28 mijnen, waarvan 8 Duitsche en 13 Engelsche, terwyi van 7 de oorsprong niet bekend werd. Thans zyn sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten 755 mynen aangetroffen, zijnde 394 Engelsche, 57 Fransche, 120 Duitsche en 184 van onbekenden oorsprong. Da „Leto". Volgens een door de directie van de Batavier-iyn te Rotterdam ont vangen telegram zyn de drie men- schen, welke weder op het in zin kenden staat verkeerende stoomschip .Leto" waren teruggekeerd, Donder dagochtend door het van Rotterdam naar Londen uitgaande stoomschjp Batavier IV in zee opgepikt. De nu geredde menschen deelden mede, dat zy het stoomschip zin kende hebben verlaten. Met zekerheid is het dus niet te zeggen, of het schip reeds gezonken is. De „Leto" was tegen molest ver zekerd. Da „Dalfland". Door de Sleep- en Bergingsdienst L. Smit en Co. werd Donderdag met de berging Yan het stoomschip begon nen. Veel bergingsraateriaal is naar Ymuiden onderweg. Met het lossen van de lading is reeds een aanvang gemaakt. Onge veer 300 vaten vet, welke uit de ruimen zyn gespoeld, alsmede luiken en houtwerk spoelen aan het strand te IJmuiden aan. Dezs goederen worden naar Amsterdam verscheept. De visschersactie ta Schevenlngen. Donderdagmiddag 12 uur vergaderde in het Nieuwe Verkooplokaal en de groote zaal van Volksbelang te Scheve- ningen de Chr. Matrozenvereeniging, om het antwoord af te wachten van deReederijvereeniging.De zalen waren stampvol. Het antwoord der Reedery luidde, dat zy niet genegen is verdere loon- wenschen der zeelieden in te willigen, zelfs niet een loonsverhooging voor het werken op de erven van f 10. - tot f 12. >ze absolute weigering werd met groote teleurstelling ontvangen. De voorzitters brachten den zee lieden hulde voor hun houding. Zy maanden voorts tot groote kalmte aan. Na afloop der byeenkomsten meldden zich 150 nieuwe leden aan. De staking te IJmuiden geëindigd. Men meldt uit IJmuiden: In een door de „Vereenigde ree- ders" te IJmuiden gehouden vergade ring is met algemeene stemmen be sloten de door de zeelieden gestelde eischen in te willigen. Naar aanleiding daarvan hebben de zeelieden Donderdagavond vergaderd en het besluit genomen, de actie als geëindigd te beschouwou, eu onmid dellijk in zee te gaan als de reddings middelen en andere maatregelen ter meerdere veiligheid op zee door de reederyen zyn uitgevoerd. De eisch der schippers om loont verhoogiDg is door de reedors van de hand gewezen, daar zy daarop onmogelijk konden ingaan. Daar nu aan de zeelieden is toege geven, hebben de schippers eveneens besloten de actie te eindigen. Echter zullen zij later op hun eischen bij de reedors terugkomen en hebben zy zich by den „Algemeenen Zeemans bond" aangesloten. Door de reeders is nog een belang- yk besluit genomen, door de schip pers te verbieden in hot door my non gevaarlijk gemaakte gebied to mogen visschen en zullen zy by overtreding daarvan vervolgd worden. Wat de uitbreiding van het aantal opvarenden der schepen betreft, zal elk vaartuig één man moer mee krijgen, voor zoover daarin kan worden voorzien. Zoelledsnstaklng. Langzaam breidt do zeeliedensta king te Amsterdam zich uit. Met elk binnenkomend schip van de betrokken reodorljen voegen zich een paar man bij de stakers. Naar van werkliedenzyde werd medegedeeld, is het stoomschip „Rijn land" met een onvolledige bemanning van bier naar IJmuiden vertrokken. Daar heeft het schip de bemanning aangevuld en het is met een vertra ging van 24 uur naar zee gegaan. De „Rhenut 30". Donderdag bevatte ons Wad de mededeeling als zou op 'ïenus r. 30", to IJmuiden liggende, door de douane een hoeveelheid lynolie zijn gevonden, welke olie bestemd zou zijn om in Duirschland te worden binnengesmokkeld. Het is gebleken dat dit bericht geheel bezijden de waarheid is. De ladiag haring was bestemd voor het gemeentebestuur van Keulen. Een nieuwe brug over het Hollandsoh Diep. Omtrent de plannen tot het bouwen van een nieuwe spoorbrug over het Hollandsch Diep wordt nog mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt om-binnen afzionbaren 11jd de be staande brug by do Moerdijk te ver- breeden cn geschikt te maken voor verkeer van porsonen en wagens. Meer naar den kant van Lage Zwalu we zal dan de nieuwe brug gemaakt worden, welke ingericht zal worden voor dubbel spoor. By Koizersyoer N.W. vau Raams- donk is het veer over de Amer reeds vervangen door een brug welke door militairen is gemaakt. Hier zal ook eerlang een vaste brug komen. Auto-woestelingen. Donderdagnaraiddag kwamen acht fletsryders, achter elkaar rydende, in de richting naar Amsterdam, in bot aing met een automobiel, van Amster dam komende. De auto, welke gees lichten ophad, reed de vier voorste fietsen onderstboven, zoodat ze totaal vernield werden. De berijders kwamen er, wonder boven wonder, nogal goed af, behalve één, een militair, te Weesp in garnizoen, een zekere R. Bok, van Diemen afkomstig. Deze werd in de auto geslingerd, maar viel er weer uit, met het gevolg, dat hy overreden werd en een been brak. De juist passeerende Gooische stoomtram nam de fietsrijders met hun gebroken fietsen op en bracht ze naar Diemen, waar door den ryksveld wachter van een en ander proces- vertaal werd opgemaakt. De auto was doorgereden, maar letter en nummer zijn bekend. Een belangrijk tekort. Men meldt uit Rotterdam Voor eenigen tyd is do penning meester van de Nederlandsche Hau- delsreizIgers-Vereeniging. plotseling overleden. In verband met den plot- selingen dood van den penningmeester waardoor de jaarlljksche verificatie niet kon plaats vinden, werd door het bestuur der vereeniging iu de jongste vergadering medegedeeld, dat het financieel beheer niet in orde is bevonden. Het bestuur kan echter nog geen cyfers noemen, daar de zaak nog door bestuur en commissarissen wordt onderzocht. Naar wy vernemen, zou het tekort meer dau f15,000 be dragen. Een In- en uitbreker. De Groningsche Rechtbank eisehte Donderdag tegen den inbreker-ultbre ker, Pieter Boerema, 19 jarige schil dersknecht te Groningen, wegens verschillende inbraken, o. a. by mevr. de wed. prof. F. J. van Calker en mr. J. Z. Mazel, officier van justitie aldaar, vier jaar gevangenisstraf. Zooals men weet, wist Boerema onmiddeliyk na zijn arrestatie, waarbij een rechercheur ernstig met een bfjl gewond werd, door eeu raampje van nauwelijks 2 decimeter breedte uit het politiebureau te ontsnappen en zich etteiyke maanden schuil te hou den, totdat hij onlangs te Haarlem werd gevat. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is Don derdag 6 dezer van Malaga vertrok ken. Padvinders. We vernemen, dat.de padvinders afdeeling hier ter stede Zaterdagavond den 29sten Januari in „Casino" haar vijfjarig bestaan hoopt te berdenken met eene uitvoering. Tevens wordt daarmee ingewyd de onlangs tot stand gekomen samensmelting tusschen de Padvinders Organisatie en den Pad- viuders Bond, die hunne onderlinge geschillen hebben opgelost en samon- getreden zijn tot de Nederlandsche Padvinders Vereeniging. De sinds lang gewenschte eenheid is daarmede bereikt. Op het programma van genoemden avond komt o. m. voor een tooneel stukje, dat een spionnenjacht behelst en in rie buurt van den Helder en op Falga speelt. Verder een kamp- vuur-seëne, lantaarnplaatjes uit het padvindorsleven te land en te water, en verdere verrassingen. We vernemen ook, dat de kas van de afdeeling er treurig uitziet, zelfs een belangrijk tekort aanwyst. Ieder een, die den 29sten de voorstelling komt bijwonen, helpt dus die kas weer eenigermate normaliseeren. Wij sporen gaarne iedereen daartoe aan. Zeekrijgsraad te Willemsoord. Aanranding van een schild wacht. Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord stonden terecht vier matrozen ter zake dat ieder van hen opzetteiyk en in vereeniging met meerdere marine schepelingen in den nacht van 14 op 16 November 1916 de schild wacht voor het Marine-paleis te Willemsoord gewelddadig heeft aan gerand althans door geweld of be dreiging met geweld heeft gedwongen tot het nalaten van eon rechtmatige ambtshandeling, althans pogingen daartoe. Een der vier beklaagden is dit feit tweemaal ten laste gelegd. Uit de getuigenverklaringen blykt, dat de schildwacht als speciaal con signe had te zorgen, dat geen dronken personen daar over de straat, geen openbaren weg, passeerden. Toen dan ook een troep z. i. dronken matrozen van elf man daar wilden passeeren, heeft hy hen met geveld geweer met bajonet gesommeerd een onderen weg te volgen. Tóen de troep hieraan eerst niet voldeed en een der matrozen later terugkwam onder bedreigingen, heeft de schildwacht, In het nauw gedreven, dezen matroos een steek met de bajonet iu de borst tiegeven, die zeer ernstig is aangekomen. De fiscaal acht de ten laste gelegde feiten ten opzichte van drie der vier beklaagden, bewezen. De groote vraag is echter wellc recht op deze feiten moet worden toegepast, daar art. 101 van het Crimineel Wetboek strafbaar stelt een gewelddadigu aanranding. De vraag of hier van zoo'n handeling sprake is, moet. volgens den fiscaal bevestigend worden beantwoord. Op grond van een en andor komt de fiscaal tot de conclusie dat drie der vier beklaagden moeten worden veroordeeld ter zake van bet booger aangegeven misdryf. Ten overvloede wyst hij cr nog op dat zij overigens ook nog zullen kunnen worden ver oordeeld ter zake van de misdrijven vermeld in art 179. 141, 180,182 en 284 W. van Strafr. Een gestrenge straf is voor de be klaagden noodig en daar zy reeds een of meer keeren terzake van militaire delicten zyn veroordeeld, acht de fis caal hen ongeschikt om langer in den militairen dienst te blijven. H(j vor dert voor 2 der beklaagden een jaar en voor den 8e vyftien maanden mili taire gevangenisstraf, voor ieder met ontzegging om bij de gewapende macht to dienen voor Ücd tijd van driejaar. Voor den vierden beklaagden vraagt hij vrijspraak. De verdediger mr. Leesberg, pleitte vryspraak met onmiddelljk ontslag Uit arrest, op grond dat'z. i. niet van aanranding sprake is, wyi do voor geweld vereischte physieko daad niet aanwezig ia. Na in raadkamer te zyn geweest, weigert de krijgsraad bet gevraagde ontslag. Een dolleman. Toor denzolfden krijgsraad stond terecht een matroos le klasse, be schuldigd dat hij op Zaterdag 23 Oc- tober 1915 to 'a-Gravenhage in de Korte Molenstraat de deur van een perceel heeft ingetrapt, daarna in een woning van perceel Torenstraat 86 la binnengedrongen en, na aldaar de ruiten te hebben ingeslagen, een groot gedeelte van het in de kamer aan wezige meubilair en vaatwerk uit het raam op straat beeft stuk ge gooid, en, ton slotte door de politie gearresteerd, zich krachtdadig tegen zyne aanhouding heeft verzet. Bekl. is dezelfde persoon die het vorig jaar voor den krijgsraad terecht stond Ier zake van diefstal vrtn een binocle met braak in de woning vau den adjunct-loodecommisa tris te Hel der, welke diefstal in dronkenschap onder zulke vreemde omstandigheden was gepleegd, dat de krijgsraad bekl.'s opzet niet bewezen achtte en beift vrijsprak. Bekl. geeft op den 28en October 1915 eenige borrels te hebben ge bruikt en daarna, in de stad loopen- de, plotseling zijn zinnen te zyn kwijt geraakt, hetgeen hy weet doordat hy zich wel herinnert een brug te zyn opgegaan, maar niet meer dat hij er vanaf is gekomen. Hy weet niet wat er sindsdien met hem is gebeurd. De fiscaal vorderde twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Prins, bepleitte ontoerekenbaarheid. Hy wyst op ver schillende feiten, die z. i. hiervoor pleiten, o. a. op do vreemde manier van doen van bekl., op de groote t oogen, die bekl. had toen men hem aaotrof in het. perceel waar de ver nieling plaata had, etc. en conclu deerde tot vryspraak. Een onderwijzer vraagt een zin, waarin voorkomt het woordje „niet tegenstaande". Een van do kinderen zegt daarop «Myn vader draagt altyd liggende boorden, by kan niet tegen staande". Ingezonden Mededeeling. Een gevolg van da leefwijze. Terugkeer tot verstandige gewoon ten zou meer voor de algemeene ge zondheid doen dan allo geneesmid delen van de wereld. De raeesten onzer, hoewel slechts eer» betrekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wy ons, maken wy ons steeds zorgeD, drinken wy te veel, nemen wy niet voldoende lichaams oefening en slapen wy te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urinaire ver giften. De inspanning om het zware, met sehadeiyke stoffenbezwangerde bloed te flltreeren verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nierzwakte to vestigen, zendt de natuur' rugpyn, duizeligheid, neerslachtigheid, zenuw kwalen, watc-rstoornissen, verlies aan gewicht en een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwalen tc vrij waren is het noodig, dat men ver standig wordt, zijn slechte gewoonten laat varen on de «leren helpt met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Poster's Rugpyn Nieren Pillen voor komen, dat de afgewerkte nierstoffen on hot overtollig urinezuur te lang in het gestel achterblyven en ver drijven de prikkelende stoffen, die de nier- en urineorganen doen ontsteken. Foster's Pillen werken niet op de in gewandendit geneesmiddel diont alleen voor nier- en blaaskwalen en dat is de roden, dat hot zoo succes vol ls. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. vau postwissel kfl.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien ïb van nevenstaand handelsmerk. (51)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1