S. COLTOF, KANAALWEG. VOORTZETTING van den GROOTEN UITVERKOOP MAANDAGMORGEN 9 UUR. "R Ingezonden Modedeeling. AGENDA. Claoma Palaco, Binnenhaven 2.2 Hoofd nummer: „Hot slachtoffer eenor Ver vloeking" en „De Koningin der wil dernis". Eorate Heldorecho Bioscoop. Kanaal weg 112. Hoofdnummer: „Pro Patrla (Do redder des VaderlandB.) S Jau. Dansclub „Fcodora". Solréo. Tivoll. 17 Jan. Llefdadlgheids Concort Kllcka, Casino, MARINE EN LEGER. De hoofdofficier van gezondheid der2okl H. L. van Albada van het Marine hospitaal te Willemsoord wordt 12 Januari 1916 gesteld tc-r heschlkktng en is bestemd om op 12 F obruarl 1916 per particulier stoomschip van do 3 -- schappij „Nederland" naar Oost-Indiê te trekken. De offleior van Gezondheid dar le klat Versteeg wordt 10 Januari 1916 overgeplaatst vati Hr. Ms. „Noordbrabant" naar het hospitaal dor Marino to Willemsoord en de officier van Gozondhold der 2e klasso I\ do Moolj op den zelfden datum van het hospitaal dor Marine to Wil lomsoord naar Hr. Ms. „Noordbrabant. De luitenant ter zee le kl. W. C. Cantors wordt 10 dezer in de dlioctlo der inanne te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Noordbrabant". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Kangean, uitreis, pasB 6 Jan. Finisterre. Rotti,thuisreis,pass. 6 Jan. Kaap St Vincent. Billfton, thular.,arriv.6 Jan. t. reede v. Marseillc. Lombok .thuisreis, pass. 7 Jan. Dover. Rotterdamsche Lloyd. Insulinde arriv. 6 Jan. vao Java te Rotterdam. Kawl, uitreis, pass.6 Jan Finisterre. Birma, thuisreis, vertrok 5 Jan. van GibralUr. Malang, thuisreis, vortrok 6 Jan.vanPort-Sald. Morauke,uitreis,pass. 6 Jan Bevezier. Xernate arriv. d Jan. van Now-York te Batavia. Jacatre, tliuisr., arriv. 6 Jau. to Durban, .K'.idioon, uitr.,pass. 7 Jan. Dungonoss. Menadoarriv.6 Jan. van Java to Nc-w-York. Ophlr.arrlv.6 Jan. van R'darn to Batavia. Birma, thuisr., pass. 6 Jan. Sagres. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Ry nland, thuisr., vertr. 6 Janvan Las Pal tnas. Tubantla, uitr,, pass. 6 JanDungeness. Maasland, vertr.7 Jan. van A'dam naar B.-Ayres. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, vertr. 7 Jan. van A'dam naa ramaxibo. Haven te Nieuwediep. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwediep, 7 Jan. Aangebracht door garua- lonvisschers: 64 mandjes schar f2.60 af3.- per mandje. 8 Jan, T,m. 8 uur niets binnen. 7.- a 26.—, grai witte .uwe f20. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 7 Jan. 1916. Heden werden tor graanmarkt aangevoerd 63H.L. Tarwe f 10. - a f0.-, rogge f.- - gerat f0.- a f.-, Id.chev.fll.76af fttfö a 7.-. Bruine boonen f17.- a f23.-, witte idem r2S.-af00, rood mosterdzaad f—spinazioz. f—blauwxnaandzaad f .00-0Q,_gaardeboonen fl8.26af-.-, citroonboonon dulvenboonon f karwolz. gooi mosterdzaad f rogge f9.25 Erwten: groene f17.— a 26.- a vale f Alkmaar, 7 Jan. 1616. KAAS. Fabriekskaas meikaas f-.-. jonge kaas kl. fabriekskaas f70 a f-.-, kleine boerenkaas f68.-, commissie fabriekskaas commis sie boerenkaas f70.—, middelbare fabriekskaas rmiddolbaro boerenkaas C70.-. Aange- voord 660 stapels, wegende 240000 K.G. Handel kleine stug. Broek op Langendyk, 7 Jon. 1616. 9400 bloemkool, losoort f8.20-f6.40, 2e Boort f 1.40 a f 1.60,3700 roode kool f 8.20-f HBO, 7000 gele kool f 1.80-16.—roode koolf-0- 4 baal uien f4.70, 00 baal wortelen 1826 rammenas f(5.40, 1900 wittekoolf3 40a 10.60. Bevsrwyk, 7 Jan. 1916 Groenten- Andüviof2.-f 4.-p. lOOstuks, bloemkool le soort f 12.00-120.—idem 2e soort fü.00—f 10.-, ld. 8e soort f 3.00-f6.- p.lOOstuks, komkomm. le soort f-.0-f0.—2# soort f0.00— f0—3o soort f0.f0.— p. 100 8t., groene kool kool fK-f wmmSm per 100 krop, savoyo kool f .0—f -.00 p. 000 K.G., sporaioboonon fi-OO-faoÓ nor 100 stuks, roodo kool por 100 stuks, posteloln 0—0— ct. pai uon, o. —00 ct. per 100 krop, savoyo kool f2.60—f6. per 100, f .0—f -.00 p. 000 K.G., aporaioboo fOC-fOO per 100 K.G., spinazie 0.-a0.- ct. kist, spinazie 0-0- ct.per ben. wortelen f 0.- f 0.00 per md., spruiten f 0.80-1.40 per mnd., raap stelen f .0—fö.— per 100 bos, boerenkool 26- 40 ct. per kist, knolsoldory f 1—f8 fO—f 10, rndys fO-fO per 100 bos. Seldery f2.00-ffl.— per 100 bos. Burgerlijke Stand van Helder, van 6—7 Jan. 1916. GETROUWDK. Pronk en J. Bak ker, F. C. A. van Anraat en Th. M. Lebbe, J. C. Brauns en G. Teters. BEVALLEN: E. G. Smit-Krutjer, d.; M. Ursem-Schouten, z.; G. Vis ser - Bakker, d.A. E. Buter - Reints, d.; J. G. ScheDkels-Donker, z. OVERLEDENJ. G. Smit, 23 rand. J. Snoerwang, gehuwd met P. Biersteker, Si jaar; M. A. Grunwald, 80 jaar. DE OORLOG. vinden, ieta nieuws is en het gevolg vau een belangrijken vooruitgang. Het ia echter iets, dat maanden oud is, en het, gevolg van den rooien terugtocht der Russen. Desniettemin 'a het volkomen waar dat de Russen „thans" op 4 dagmarschen van Kowel staan, zooals zij reeds maanden doen. Even weinig beteekenis heeft de mededeeling, dat ten Oosten van Czernowitz „thans" het leger van Pflanzer in gevecht is gewikkeld, aan gezien ook dat sedert zeer langen tijd onveranderlijk het geval is ge weest. Aan berichten uit Kief, volgens welke de gevechten aan de Roemeen sche grens in hevigheid toenemen, valt ook geen geloof te hechten, aan gezien het in tegenspraak is met het officieele bericht. „N.Rott.Ct." Van het Oostelijk front. Berlijn, 7 Januari. OfficieelVan het kerkhof teu N. van Tujartorysk, waar zich gisteren een Russische af deeling had genesteld, is de vijaud vannacht weer verdreven, Engelsche verliezen, Volgens een mededeeling van den Eugelschen onderminister van Oorlog, bedroegen de Engelsche verliezen in de gevechten bij Loos van 26 Sopt. tot 8 Oct. - te zamen 2378 officieren en 57,288 man aan doodeu, gewonden en vermisten. Hieronder zijn de ver liezen van alle contingenten ook van de Indische troepen - begrepen. De „Persia". Louden, 7 Jan. Do „P. and O. Com- pany" maakt de volgende cijfers be- keDd omtrent de ramp van de „Per sia": gered 166, verdronken 335 op varenden. Een naklank van de „Emden"-ra|ds. Men herinnert zich zeker het sen- sationeele bericht omtrent den koenen „raid", door de „Emden" onderno men in de haven van Penaug, waarbij dit schip den Russischen kruiser „Zemtschug" binnen vijf minuten in den grond boorde en na en passant te hebben gevochten met de Fransche torpedoboot „Mousquot", weer onver let de haven uitstoomde, schreef de „Java Bode". In de Slraitsbladen vinden we thans het belangwekkende, officieels verslag dor zitting van den krijgsraad, waar voor de commandant vau wljleu de „Zemtschug", baron J. A. Tcherkassoff en de luitena .t-commandant N. B. Kulibin, waren getrokken. In het requisitoir stonden de vol gende punten vermeld: De „Zemtschug" verliet WLadivo- stock op 25 Augustus 1914. met bevel zich te plaatsen onder commando van den Engelschen admiraal Jerram, die de oudste officier was op de Engel sche tflool in de Iadische wateren. Baron Tcherkassoff werd beschul digd van in gebreke te zijn gebleven: aan de orders van admiraal Jerram te voldoen; een rooster aan te leggen voor de wachten aan boord een wisseliug van de wacht onder de bemanningen van het geschut gedurende deu nacht streng toe te Kapitein Tcherkassoff verliest ziju baronstitel en ondergaat bovendien een gevangenisstraf van drio en 6pd half jaar. Luitenant Kulibin kreeg anderhalf jaar gevangenisstraf. De Minister vau Marine stuurde deze vonnissen naar den Czaar, voor de bevestiging daarvan. De dienstplicht quaestie in Engeland. Do arbeiderspartjj verlaat de coalitie. Londen, 7 Jan. Na de vergadering van de gedelegeerden der arbeiders organisatie had een gemeenschappe lijke vergadering plaats van het hoofdbestuur van de arbeiderspartij en de parlementaire arbeidorsfractie uit het Lagerhuis. Hierin werd be sloten, dat de arbeiderspartij de coalitie met de regeering zal opgeven. Al is thans de wet in eerste lezing aangenomen, waarschijnlijk zal dit ook in volgende lezingen geschie den, - daarmede is echter de politieke toestand in'EDgeland niet verbeterd, Na het krasse besluit der arbeiders- conferentie verwacht men, dat thans ook de ministers Mc. Ker Ruuciman, zullen aftreden. In zijn critiek op het ontwerp merkte de gewezen ministér Simon uog cp dat het parlement z. i. het recht miste om de wet aan te nemen. Dit zou wijzen op de wensch om het Huis tp ontbinden en nieuwe verkiezingen te 'noudeu, een denk beeld» dat van conservatieve zijde gesteund wordt. Evenwel werd Don derdag in het Koogerhuis juist de wet op de verlenging van de zittings duur aangenomen. Vrijdag werd er reeds meer over een mogelijke ont binding gesproken, vooral in verband met het besluit, der arbeiders-confe rentie. Echter doet zich de moeilijk heid voor, dat tal van kiezei s aan het front zijn. Voorloopig is evenwel nog niet te zeggen welke de oplossing zal z\jn van het moeilijke probleem waarvoor Engeland geplaatst is. Griekenland endemogendheden. Keulen, 7 Januari. Volgens het „Qiornale d'Italia", hebben de ge zanten van de Entente aau de Grieksche regeering medegedeeld, dat de in Saloniki in hechtenis genomen consuls vrijgelaten waren. De regee ring heeft verklaard, dat zij daarmee tevreden was. De algemeens toestand. Het weerbericht voorspelt van tot dag wind en regen en zoolang dat aanhoudt, is er op het Westelijk front niets van groot belaDg te ver wachten. Op het Oostelijk front is de strijd alweer verslapt, de Russen hebben, ook blfjkens hun eigen officieel richt, geen infanterie-aanval rc beproefd. Waar de toestand aldus is volgens de officieele Russische berichten, ver meerderen nog niet-officieele berich ten, die het willen doen voorkomen alsof de Russen vooruitkomen. Reeds is gebleken, dat Czernowitz niet in handen der Russen is geval len, zooals een Reuter-bericht uit St. Petersburg. wilde doen verwachten. Zoo wordt ook bericht: „De Russen bevinden zich thans op vier dagmar schen van Kowel". Er volgt dan een uiteenzetting over het groote belang van Kowel. Wy spatieerden het woord „thans". Als men dit bericht leest, lijkt het op het eerste gezicht, of de omstandigheid, dat de Russen zich op 4 dagmarschen van Kowel be- Voorts werd de commandant er van beschuldigd de torpedo lanceerbuizen ongeladen en zonder bemanning te hebben gelaten. Hij liet toe dat de kruiser met volle verlichting en met slechts één man op den uitkijk in open reede lag Hij liet toe dat vreemdelingen den kruiser bezochten en zich vrij daarop bewogen. Toen de kruiser in de Philippijn- sche wateren lag, op zoek naar vijan delijke transportschepen, zond de commandant een draadloos telegram naar de „Askold", zonder het telegra fisch bericht in cijferschrift to stellen, waardoor hü den vijand aanwijzingen verstrekte waar zijn schip ergens lag I In een onverdedigde haven nabij de Andaman-eilanden verliet hij zijn schip met vijf officieren en bracht den nacht aan de kust door, terwijl zijn schip kolen laadde. De „Zemtschug" had alle lichten op, doch de kanonnen waren niet bemand en de torpedobuizen waren niet geladen, en dit wel, terwijl hij wist dat de „Einden" drie malen deze plaats was gepasseerd. Hij liet toe dat zijn echtgenoote gedurende de kruisingstochten hem vergezelde; zij volgde hem in een anderen stoomêr van haven tot haven. Op 26 October, na het speuren naar den vijand in de Golf van Bengalen, ankerde de Russische kruiser in de haven van Penang. De commandant gaf last alle gra naton eu patronen naar het magazijn te retourneeren en de torpedobuizen te ontladen. Hij vroeg toen aan den Eugelschen admiraal hem te willen bijstaan, ten einde de ketels te doen reinigen. Dertien ketels weiden geledigd.Slechts een hield stoom op. Hij deed den uitkijkpost niet ver scherpen en gaf aan de bemanning vergunning om zonder eenige wacht, op dek te slapen. Te zes uur namiddag op dien dag ging hij aan wal om daar [den nacht door te brengen. In den vroegen ochtend werd de „Zemtschug" aangevallen |on binnen vijf „minuten door de „Emden" ver- niold. De krijgsraad sprak over beide beklaagden het schuldig uit en in overweging nemende hun zuiver verleden en het feit dat deze officieren in den Russisch-Japauschen oorlog goede diensten hadden bewezen, werd het vonnis aldus bepaald Belde officieren verliezenalle bur gerlijke rechten, worden ontslagen uit deu dienst, mot intrekking van alle verleende decoraties. PLAATSELIJK NJEUWS. Bemanning Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Tot de bemanning vau Hr. Ms. „Hertog Hendrik" behooren nng de korporaals der Mariniers A. F. Mul ler en J. H. Stüte. Engelsche onderzeeër gestrand, Toen Hr. Ms. „Noord-Brabant" Don derdagmorgen naar buiten stoomde, werd in de richting van de Noorder haaks door de wachthebbende» iets bijzonders opgemerkt. Naderbij ge- kómen, bleek men te doen to hebben met den Engelscheu onderzeeër „E17", welke inzinkendentoestand verkeerde. De „Noord-Brabant" liet dadelijk een paar sloepen strijken, die de beman ning van den onderzeeër overnamen. De „Noord-Brabant" keerde naar de reede terug en liet de geredde man schappen aan wal zetten, waar zij ondergebracht werdén in de Marine kazerne. Het spreekt van zelf, dat omtrent deze gebeurtenis tal van lezingen de ronde deden. De een zeide, dat do boot op de Haaksgronden lek geslagen was, de ander kwam met een zeer fantastisch verhaal, maar niemand wist het ware. De grootste stilzwij gendheid werd in acht genomen, bij de 33 manschappen in de Marine kazerne werd niemand toegelaten. En als getrouw verslaggever, wiens taak is de lezers van zijn blad op de hoogte te houden van de gebeurte nissen des dagelijkschen levens, gin gen wij op pad om te trachten al die „on dits" tot de ware proporties terug te brengen. Het pad eens journalisten, die op kondschap uitgaat, is bezaaid met voetangels en klemmen, en te dik wijls, ach 1 raken de vermoeide voe \an den zwerver beklemd en de bloedige sporen, die hij op zijn weg achterlaat getuigen van den wanho- pigen strijd om copy. Copy, copy, copy, dat yoepen de persen van zijn krant hem toe, meer copy, interes santé copy, goede copy, waarheids getrouwe copydeze en meer epi theta worden hem door zijn redactie achterna geroepen als hij de sporen aaDgespt en het fiere rossinant be stijgt. Maar lacy! te vaak keert hij, wat men huiselijk noemt, „van een koude kermis naar huis," te dikwijls wordt ziju streven miskend, hij zelf tegen gewerkt, zijn courant en de heele overige courantenrommel naar de maan gewenscht. Die krantonmen- schen zitten overal met d'r neus vooraanze willen van alles het naadje van de kous weten en dringen zich overal in. Laat ons aanstonds constateeren, dat wij hier te Nieuwediep over de welwillendheid, waarmede men ons ontving, toen w|j trachtten iets over de Engelsche torpedoboot, wier be manning hier aan wal is gebracht, te weten te komen, niet te klagen hebben. Dat wij niettemin niets, abso luut niets te welen kwamen, ligt dan ook niet aan het gebrek aan mede werking van de Heldersche autori teiten dan wel aan het feit, dat deze, zoolang hieromtrent door de Regeering nog geene rapporten zijn openbaar gemaakt, uitteraard niets kunnen mededeelen. Maar een journalist geeft hot niet spoedig op en men bomt dikwijls met vragen en zoeken een eind op streek. Vaak ook helpt het toeval een handje meeook een journalist kau een ge lukkig gesternte hebben. En u zult het niet willen golooven, maar waar is het, dat in dit speciale geval een ongeschoren jantje de gelukster bleek le ziju, die, als de ster van Betblehem, den verslaggever den weg zou wljzeii naar het onbekende, maar daarom juist zoo lokkende en aantrekkelijke land. Weliswaar was het geen ster van do eerste grootte, die onzen jour- nalistioken horizont verlichtte, maar ook het kleinste lichtje wjjst, waar diepe duisternis heerscht, deu weg. En nu is het wel niet uit den opgeschoren mond van dit jantje, dat wjj weten hetgeen wij u vertel len gaan, maar het was dan toch eeu wegwijzerDe rest gaat u, met verlof, niet aan. Het was Woensdagmorgen lluur, toen de fraaie on nieuwe E17, bemand met 38 koppen, waaronder 3 officie ren de Lieutenaut-commander J. R. G. Moncreiffe, R.N. en de Lieuie- nants N. R. Peploc R.N. en C. V. Groves R.N.R. 10 onderofficieren 20 manschappen, hot moederschip teaap de kust van Old Eoglaud verliet, om koers te zetten naar liet Skagerrak on daar te kruisen, en, kop het zijn, nog wat anders te doen ook. Maar helaas! een mijnenveld, dat de E 17 in den weg kwam, was oorzaak, dat zij uit den koers geraakte en ter hoogte van de Haaksgronden averij kreeg. Die averij bestond uit het verlies van een schroefblad, terwijl de andere beschadigd werd, zoodat de „E 17" genoodzaakt was te 'trachten zoo spoedig mogelijk weer in veilige haven te komen. Wat de oorzaak was van de averij, konden wij niet te weten komen; the be3tissilence, want gedachten zijn tolvrij. Hoe het zij, de „E 17'.'moest terug en wendde deii steven, toeu zij plotseling deu wazigen romp zag opdoemen van een kruiser en eenige torpedobooten, die aldaar kruisten. Dat moest een Duitscher ziju, daar was geen twijfel mogelijk en hier was het zaak snel te bandelen, teneinde hem te „soap- pen". De commandant gaf aanstonds bevel te duiken. Maar de „E. 17" wier averij grootor scheen te zijn dan enkel bet gemis vau een schroefblad, dook in een hoek vaD 45°, hetweib een veel te scherpe helling is. De commandant begreep het ge vaar en bereidde zijn mannen voor op hun ondergang. „Eerst die Duit scher, dan wij,"zoo sprak hij, en inmiddels liet hij de voortanks leeg loopen teneinde het vaartuig, dat hoe langer hoe meer in rephtpn stand was gekomen, zóó, dat de bemanning zich vast moest houden weer horizon taal te krijgen. Dit gelukte aanvanke lijk, en toen nu het vaartuig weer boven kwam, had de wacht door |de poris coop iumiddels ontdekt - men wae wat dichter bij eikander gekomen niet te doen te hebben niet een Duitscher, maar met een Hollander, die niets liever deed dan hulp ver- leenen en dit dan ook aanstonds deed. 't Was nog juist op lijd, want bijna onmiddellijk" nadat de Engelscho be manning over was gegaan, zonk de „E 17" weg. Het schip bleek inder daad niet meer te redden. Niet onwaarschijnlijk ia het, dal de commandant van den onderzeeër, bemerkende dat het vaartuig niet meer te behouden was, het zinken bevorderd hoeft door het oponzetten der kleppen. •De plaats waar het ongeluk ge beurde, lag ongeveer 10 mijl buiten de kust, en de Engelschen, die, in tegenstelling met de daarover ver spreide berichten, het vaarwater schenon to kennen, wisten ook de diepte. De Engelsche Jantjes waren blijde den dood ontkomen te zijn. Iu de Mariniers-kazerne, waar ze werden binnengebracht, werden ze aanstonds van het noodige voorziet, zoodat ze de doodsgevaren, waaraan ze nog zoo kort tevoren waren blootgesteld, spoedig vergeten waren. De ,,E 17" is een der nieuwste onderzeeërs der Engelsche marine. De waterverplaatsing is 730 ton boven water en 825 ondergedompeld. De lengte is pl.m. 60 M. De snelheid is 16 mijl boven en 10 onder water. De bewapening bestaat uit 4 torpedo- lanceerbuizen van 53 c.M. en 2 ka nonnen van 7.6 c.M. Er werden 10 torpedo's medegevoerd. In dezon oorlog zijn reeds verschei dene booten der E-klasse vernield. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel verga derde j.1. Donderdagavond ten Raad- huize, onder voorzitterschap van den heer M. A. Kolster. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige zitting, werd aan de orde gesteld, de verkiezing van een voorzitter en vice- voorzitter, tengevolge van de perio dieke aftreding der heerenM. A. Kol ster en W. H. Burgers. Uitgebracht werden voor de vaca ture van voorzitter, op den beer Kolater 4 stemmen en den heer A. Krljnen 1 stem, en voor de vacature van vice-voorzitter, op den heer Burgers 4 stemmen en op den heer J. Graaff 1 stem, zoodat beide aftre denden weder werden benoemd. Beiden verklaarden de herbenoeming aan te nemen. Voorlezing werd gedaaD van een door de Kamer te Alkraaaraan Z.E. den Minister van Oorlog gericht adres waarin verzocht wordt aan de ouder de wapenen zijnde zakenmenscheu meer verlof te verleenen of de plaat sing in een kazerne zoo dicht mogelijk \j hun woonplaats te doen geschie den, waardoor zal worden voorkomen, dat velen, door hun dienstplicht aan het vaderland to vervullen, zelf maat schappelijk ten onder zouden gaan. De Voorzitter deelt mede, dat volo militairen door den langdurigen dienst tijd schade aan hun zaken zagen toegebracht en dat het dus op deu weg lag dit verzoek te ondersteunen, waarom bereids bij den betrokken Minister aangedrongen is het. verzoek van de Kamer te Alkmaar wel in gunstige overweging te willen nemen. Na eenige bespreking hierover werd aan het gezonden ondersteunings- adres algemeen goedkeuring gehecht. Daarna werd door den Voorzitter mededeeling gedaan, dat bij de Kamer een adres is ingekomen van de Ver- eeniging „Ncderiandsch Fabrikaat", waarin te kennen wordt gegeven, dat de heer J. J. Bouvy te Dordrecht zich beschikbaar stelt fabrikanten te helpen aan grondstoffen. Besloten wordt door middel van dit verslag belanghebbenden hierop op merkzaam te ruakeD, terwijl boven vermelde vereeniging verder gaaruo iulichtingen wenscht te verschaffen, te einde te bevorderen, dat meer vraag komt naar fabrikaat van Neder landsche firma's. Ten slotte werd nog onderzocht do door deu secretaris der Kamer opge maakte rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar, welke met algemeene stemmen werd vast gesteld. Nadat nog door den Voorzitter werd medegedeeld, dat yankee Hoofd bestuur der Posterijen een afschrift is ontvangen van eene afwijzende beslissing op een verzoek var. de Kamer te Amsterdam, om toelating in het postverkeer van briefkaarten met omgevouwen adrpsstrook, wordt de vergadering gesloten. Solrée-Pisuisse. Donderdagavond trad de bekende cabaretzanger Jean-Louis Pisuisse in „Casino" op met zijn internationaal „levonslied". De heer Pisuisse, die sedert de mobilisatie zich van de medewerking heeft verzekerd van den fcaritonzauger-piaoist Jan Hem- sing, heeft zich sinds eenigen tijd geassocieerd óók met mejuffrouw Antoinette van Dijk, eene tot voor kort in _Londen wonende zangeres. Deze samenwerking kwam aan de kunstpraestaties van het ensemble zeer ten goede, want de smaakvolle costumes van deze dame en de gees tige voordracht harer geestige liedjes vielen zeer in den smaak. De ontvangst vau het in gering aantal aanwezige publiek was aan vankelijk koel en gereserveerd, en de heer Pisuisse liet niet na zijn sarcas- tischen dank voor de „warme" ont vangst te betuigen, Mejuffrouw Van Dijk trad in oud- Hollandsch (fantasie?) costuura op, om eenige van die geestige liedjes onzer voorvaderen te vei tolkeneen spotliedje uit 1540 van een jong meisje op een oud man, die nog vol jeugdig minnevuur is, een minne liedje: „De nachtegaal die sanc een lied", eveneeDS uit de 14e eeuw, en een Drinkliedje uit den tijd der gildeD. Het bekende „Kwezelken" werd niet vergeten, en mejuffrouw Van Dijk, die deze beidé laatste liedjes in liet Eogelsch vertaald had, liet ons hooron hoe alleraardigst ze in die taal klon ken. Vooral haar mimiek was geestig, en de manier waarop z(j haar „little nun" liet zingen: „I will not sing,I will not dance" maakte effect. Mot den heer Pisuisse, die zich als Bretonschen boer verkleed had, zong mej. van Dijk vervolgens in allerliefst Bretonsch boerinuekostuum verschil lende duetten, chansons ii deus, zoo als de term luidt. De heer Hemsing wisselde een en ander af met zijn sonoren bas en zong, zichzelf bege leidend, Schubert's „An die Musik" (op Hollandsche woorden), een ballade van Löwe en Hullebroeck's „Kos terken". Wat we daarna te zien kregen was een lust en oen jolijt voor de oogen. Een oud, maar och zoo gra cieus, modieus moedertje, uit de dagen "van de cierlijke krullen en de hoepel rok, kwam al breiende binnen en zong een leutig;' geestig, levenslustig liedje aan de jeugd. Zelve kon zij niet meer dausen, oud en stram als zij was, maar zjj raadde het der jeugd aan nog maar zoolang zij kon vau haar jeugd te genieten. En nadat zij zoo een wijle had gestaan, en wij bewonderend hadden gekeken en ge glimlacht, kwam Pisuisse als een heel oud, heel geestig heertje op met vadermoorders en ouderwetsche jas. En mèt zijn „moeder Lustig" haalde „vader yroolljk" de heriuneringen uit hun jeugd op50 jaar geleden „weet je wel, man, hoe verlegen ik was, toen jo mij vroeg De dames achter ons riepen „hoe geestig, hoe verbazend aardig, hoe allerliefsl" -en waar zoo de dames spreken daar zwijgt de kritiek Na de pauze kregen we wat mo derne Engelsche en Hollandsche lied jes, wat mej. Van Dijk betreft, in weer ander costuum. En do heer Pisuisse sloot met Hollandsche en internationale liedjes. 't Was, kortom, allergeestigst en Pisuisse op z'n best: voornaam en beschaafd, en 't was heusch jammer, dat niet meerderen er van genoten. worden gedaaD, welke de slagvaar digheid van de vloot raken; evenmin mogen inlichtingen worden gegeven omtrent de opstelling en verdeeling onzer strijdkrachten, of beschouwin gen gehouden worden over de wijze, waarop de maritieme middelen wor den 'gebruikt. Waar reeds ouder nor male verhou dingen bepalingen zijn getroffen tot verzekering van de noodige geheim houding, spreekt het wel vanzelf, dat in de tegenwoordige tijdsomstandig heden het absoluut noodzakelijk is van iederen militair de meest stipte ge heimhouding te eischen van alle militaire zaken, van hoe geringen eu oogenschijnlijk onbeteekenenden aard en omvang ook. Ik noodig u uit.de commandeerende officieren met het vorenstaande in kennis te stellen en hen uit te noodigen, hun onderhebbend personeel herhaaldelijk en met den meesten nadruk op hunnen plicht in dezen te wijzen, terwijl bij voorkomende over treding de schuldigen zullen moeten worden bestraft. Alkmaarsche kaasmarkt. Op de eerste kaasmarkt in het nieuwe jaar, waar 20 °/0 der aange voerde kaas voor binnenlandsch ge bruik moest gereserveerd worden, was het aantal stapels kleine kaas zóó groot, dat de waagmeester, die reeds 32 jaren in functie is, verzekerde nog nimmer zoo'n markt gezien te hebben. Alle beschikbare ruimte was niet. alleen met kaas bezet, doch ook de hoeken en plekjes die in de na bijheid der markt in aanmerking kwamen, lagen vol. Het aspect der markt week in zooverre af van het gewone, dat er nu tusschen de stapels gele kaasjes ook vele lichtgrijs getint waren door het lange bewaren dei- producten. De „Delfland". IJmuiden, 7 Jan. Uit ruim 1 en 2 van het stoomschip „Delfland" wei den hedenmorgen 500 z. mais ge borgen. Het weer is te slecht om met groot materiaal langszijde te komen. s 5 1 W.F.C. 8 6 2 14 S. H.B.S. 8 4 2 2 10 Holland S 3 3 2 9 Purmersteljn 8 4 1 3 7 Helder 7 2 1 4 5 Hollar.dia 8 2 - 6 4 West Frisia 8 1 1 6 3 H.F.C. en H.B.S. zorgt ei voordat ook dit jaar blijke dat U beiden in den N.V.B. thuis behoort. De eerste wedstrijd die het nieuwe jaar ons brengt is een van de belang rijkste tevens. De beide plaatselijke vereenigingen zullen elkaar op het terrein „Tuindorp" ontmoeten. H.F.C. komt uit met: v. d. Wal. Kikkert. Bak. v.d.Aard-.vcg, Hsytiog. Dito. Rapati. De Boer. Het -H.B.S.-elftal is samengesteld als volgt: Korff. Kramer. Frolin. Vos. De Waard. P. Luycki. Mffiler. Ton Hacken. ,N. N. Kramer. Dijkshoorn. Hoewel het H.B.S.-elftal er op 't papier sterker uitziet, durven wij het toch geene overwinning te voorspel Ion, want H.F.C. zal er alles opzet ten om de 2 kostbare puntjes te ver overen en daardoor haar roem der laatste jaren te heroveren. Het kan spaunen Zondag. Het terrein „Tuindorp" is te be- reiken langs den Brakkeveldweg tor. aan de linie, de linie langs tot de- eerste hulpbrug. Met het oog op don te verwachten grooten tooioop raden wij het publiek aan met gepast geld te betalen. Laatste berichten. Te water gewaaid. Vrijdagmiddag is te Amsterdam een ongeveer 60jarige vrouw dooi den storm in den Amstel gewaaid en verdronken. Het llik is opgehaald. Brand. Vrijdagmiddag werd doorben boek houder brand ontdekt in de kantoor gebouwen van de Gen. Bulb. Comp. aan de Leidschevaart te Haarlem. Met. behulp der politie en toegesnelde voorbijgangers werd het vuur met lumers water geblu3cht. Daar de brand zich onder verdachte omstan digheden heeft voorgedaan, zou hot Haarlemsch parket een onderzoek Op stellen. Smokkelaars. Nabij de grens onder St. Jansteen werdenW oensdaga vond 2 smokkelaai s met de flets aan de hand, waarop zij meel vervoerden, achtervolgd door een kommies en een soldaat. Het niet meer kunnende ontloopeD, wierp een der smokkelaars zijn rijwiel den kommies voor de voeten, waarop deze viel. Zijn revolver, die hij iu de hand droeg, ging af en de kogel doodde- den 17 jarigen C. Aerts, die het rijwiel had neergeworpen. Een gevaarlijk sujet. Men meldt aan de N. Ct. uit Lon- neker Op een eenzamen landweg werd eergisteravond een jeugdig dienst meisje uit Enschede dal op bezoek was geweest bij familie, plotseling door een haar onbekend persoon over vallen en ter aarde geworpen, Het .angstgeschrei trok de aandacht van bewoners uit de buurt die ter hulp schoten, waaróp de aan vallei- vluchtte in het kreupelbosch. Om het luid geschreeuw van het meisje te belemmeren had de onver laat haar de keel dicht geknepen, waardoor zij hevig bloedende doch niet gevaarlijke verwondingen opliep. Aan de politie, die aanstonds met het geval in kennis werd gesteld, mocht het des nachts gelukken den dader te vatten, juist op het oogen- blik, dat hij met een fietslantaarn bezig was de sporen van z(ju daad zooveel mogefijk uit te wisschen. De aanvaller is een verpleegde van Pro Juventute en was boerenknecht op een hoeve.in de buurtschap. Idylle. 't Gebeurde dezer dagen in hot schilderachtige „villa"-dorp Rijswijk. Mevrouw had steenkolen besteld; de kolenmannen gingen door de keuken met 'n half mud beladen om hun vracht naar het kolenhok te brengen. Eensklaps begaf zich de vloer onder hen en beide mannen verdwenen in de diepte. Ze stonden tot aan de kin in het moeras. Men had vergeten den bodem aan te vullenbakjes onder den vloer had men onnoodig geoordeeld, 'n Keuken is immers niet berekend om het gewicht van twee mannen te torsen? Prima geldbelegging! BINNENLAND. Een order van den opperbevelhebber. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft aan de autoriteiten der zeemacht de volgende order doen toekomen „Ik acht het gewenscht, nogmaals onder de aandacht te brengen, dat noch aan de pers, noch in gesprekken en brieven, mededeelingon mogen Van het Oostelijk front. Weenen, 7 Jan. Vanochtend in de vroegte heeft de vijand zijn aanvallen in Oost-Galicië hervat. Turkestanscho infanterie stormde vóór het aanbreken van den dag tegen onze linie ten N.O. van Buczacz en drong op oen smal frontstuk onze loopgraven bin nen. In een snellen tegenaanval i& de vijand er weer uit verdreven en hebben wij tal van gevangenen ge maakt en 3 machinegeweren ver- meesterd. Volgens betrouwbare scbattingeu bedragen de vijandelijke verliezeu iu de gevechten op nieuwjaar aan de Bessarabische grens en de Strypa teu minste 50.000 man. St. Petersburg, 7 Jan. Onze, troepen hebben het vlek Tsartorisk en een hoogte, twee werst ten westen daar van, genomen. Zij hebben daar 3 of ficieren en 76 soldaten gevangen ge nomen en leeftocht en prikkeldraad buit gemaakt. Tegenaanvallen, om ons weer uit Tsartorisk te verdrijven, zijn mislukt. Ford's vredeszending. Kopenhagen, 7 Jan. De vredes expeditie vau Ford is vanochtend met Deensche, Zweedsche enNoord- scbe afgevaardigde over Warnemünd» naar Den Haag vertrokken. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad» Don Haag, 8 Januari. Het Depar tement van Marine deelt mede, dat de Regeering, op grond van art. 13 der 10e Conventie 1907 Roode Kruis- tractaat beslist heeft, dat de opvaren den van den Engelschen onderzeeër „E 17", die op 6 Januari in de Noord zee gezonken is, zullen worden geïn terneerd. De tekst van genoemd artikel luidt .- „Indien gewonden zieken of schip breukelingen aan boord van een neu traal oorlogsschip worden opgenomen, moeten binnen de grenzen van hot mogelijke maatregelen genomen wor den, opdat zij niet meer aan de krijgs verrichtingen kunnen deelnemen". SPORT. Van 't H.B.S.-terrein. Het oude jaar vlood henen na het voetballievend den Helder voorspoed gebracht te hebben. H.F.C.-Helder werd definitief in de 3e klas N.V.B. opgenomeD, terwijl ook S.H.B.S. een plaats naast hare zustervereeniging werd toegekend. Beide vereenigingen hebben getoond hunne plaats in de 3e klas waard te zijn. Wel staat H.B.S. no. 2 en H.F.C. no. 5 vau hare afdeeling, ma'ar dit is ook nog de eindstand niet en waarschijnlijk zal H.F.C. nog een hoogero plaats komen in te nemen. Daar de Hoofdofficier van Ges-, le kl. der Kon. Marine Dr. Borgesius, thans chef van den geneeskundigen dienèt der zeemacht in Ned.-Indië wegens ziekte naar Nederland zal* terugkeeren, zal de Hoofdofficier van Gez. 2e kl. Van Albada thans geplaatst bij het Marine-Hospitaal te Willems oord in de loop van de maand Februari te zijner vervanging naar Indië vertrekken. INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Verzoeke beleefd plaatsing voor onderstaande. Het heeft ergernis verwekt zoowel van de zijde van het publiek als van de zijde van het post-personeel alhier, dat bij gelegenheid der jaarwisseling alhier gewenscht is geworden met kaartjes waarop voorkomt „Nieuw- jaarwensch aangeboden door de Brie venbestellers van de wijk". Beleefd zij het publiek meegedeeld, dat dit niet is geschied door die be stellers, leden van den postboud „Nerva" alhier, doch door een ^>aar niet-ieden, leden echter van een meer vooruitstrevendeu bond. Door ons is reeds vroeger bekend gemaakt, liever Donateurs te bezitten, dan te moeten nieuwjaarwenachen. Aan het publiek het oordeel om trent onze collega's oieuwjaarwen- schers. Met hoogachting en dank aan de geachte redactie voor opname. Het bestuur der Afdeeling Helder van den Bond de Post „NERVA".

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2