HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna FRANSCH,DUITSCH,ENGELSCH. No. 4567 DINSDAG 11 JANUARI 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 62'/2 0.85 Modeblad Jf 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25hooger berekend. Broote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2} cent. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Boekbespreking. 2. Ingezonden. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Da officieels legerberichten van 8 en 9 Januari. Van het W e s t e 1 ij k front. De Fransche berichten maken slechte melding van artilleriegevech ten en een bijzondere bedrijvigheid der Duitschers bij de HartmanDS- weilerkopf. In de Duitsche berichten wordt .daarentegen medegedeeld, dat ten Z. van den Hartmannsweileikopf bij verrassing een stuk loopgraaf genomen werd, waarbij 60 Franschen in handen der Duitschers vielen. Datum 9 dezer wordt bovendien gemeld, dat de Duitschers erin slaag den ten Z. van den Hartraanns- weilerkopf de laatste loopgraaf te her overen welke de Franschen sedert 21 December in handen hadden gehouden. Hierbij werden 20 officieren en 1083 man gevangen genomen en 15 mi trailleurs veroverd. Van het Oostelijk front. Werd in een vorig Oostemljkseh bericht gesproken over een verslap ping van den strijd in Oost-Galiciö, dd. 9 dezer wordt gemeld, dat deze opnieuw met groote hevigheid is ontbrand. De Russen begonnen des morgens aan de Strypa aan te vallen. Zij werden evenwel teruggeslagen en verloren daar 700 man aan gevange nen, w.o. 11 officieren. Ook aan de grens, in de streek van Czernowitz hebben de Russen hunne pogingen om door te breken voort gezet. De gevechten waren hier buiten gewoon verbitterd. Op enkele gedeel ten van het front slaagden de Russen erin een deel der voorste loopgraven binnen te dringen, doch door tegen aanvallen werden zij weder verdreven. Hier worden 1 officier en 260 man gevangen genomen. Een poging der Russen om het kerkhof van Taartorisk te hernemen, Ingezonden Mededeeling. In afwachting van de genezing. Deze afwachting wordt zoo kort mogelijk gemaakt, indien de zieke, zelfs na vruchtelooze proeven met andere geneesmiddelen genomen te hebben, er toe is overgegaan de Pink Pillen te nemen. Laten wij even mogen zeggen dat de Pink Pillen niet be schouwd kunnen worden als een mid del tegen alle kwalen. Zij gaan.niet verder dan de genezing van die ziek ten waarvoor zij in heLbljzonder zijn saamgesteld. Dit zijn de ziekten die de verslapping van het bloed en de zwakte van het zenuwstelsel tot oor sprong hebben. Alzoo zijn zij zeker door de Pink Pink te worden genezen, die aan bloedarmoede lijden, de bleek zuchtige jonge meisjes, zij die, ten gevolge van overmatigen lichamelij- ken of geestelijken arbeid, door ver val van krachten of algemeene zwakte zijn aangetast, zij wier zenuwstelsel is uitgeput, die neurastheniek zijn. Wy zijn zeker van de hooge genees krachtige waarde van ons middel maar daar wy meenen dat een goed bewijs meer waard is dan tien ver zekeringen, geven wy, zonder dat wy daartoe kiezen onder vele betuigingen die ons dagelijks gezonden worden, iederen dag een getuigschrift van ge nezing. Van daag brengen wij onder uwe oogen het getuigschrift van Mejuffrouw Marguerite Benazet, wo nende te Clermont by Venerque le Vernet (Frankryk). „Ik heb het genoegen u te berich ten, schryft deze jonge dame, dat ik van myne vreeseiyke bloedarmoede door uwe Pink Pillen zeer goed ge nezen ben. Ik heb langen tijd aan die ziekte geleden en ik was zoo zwak, zoo uitgeput, dat ik er sombere ge dachten door gekregen heb. Ik was zoo krachteloos dat ik niet meer kon werken, zelfs geen klein huiswerk meer kon verrichten. Het scheen mij alsof ik geen bloed meer in de aderen bad en mijne beenen konden my niet meer dragen. Ik gevoelde dat ik met den dag een weinig minder werden verviel zoo tot een staat van treurig heid. Ik had zeer dikwyis schele hoofd pijnen, hartkloppingen, duizelingen en door mijn toestand van zwakte maakte de minste onaangenaamheid my bovenmatig zenuwachtig. Toch was ik met alle zorgen om geven en heb ik versterkende en andere geneesmiddelen in overvloed ingenomen. Maar myn gezondheids toestand bleef altijd even treurig en ik wachte hopeloos op myn genezing. Eindelyk heb ik uwe Pink Pillen, nomen, die alleen krachtig genoeg geweest zyn om my te genezen." De Pink Pillen zyn verkrygbaar h f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen by het Hoolddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) by T. RUIS, en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. werd eveneens verydeld. In het bericht van den 9en wordt medegedeeld, dat de Russen na deze mislukte pogingen niet moer aan vielen. Thans trekken zij verster kingen samen. Aan de Kormiu-beek werden Russische verkenningafdee- lingen terruggeslagen. Het Duitsche legerbericht geeft den toestand als onveranderd aan. Volgens het Russische legerbericht van 8 dezer werden de Russen wel uit Taartorisk verdreven werden, doch er wordt by gemeld, dat zy het spoedig hernamen, waarbij 3 officieren en 50 man der Oostenrijkers gevan gen genomen werden. Aan de midden-Strypa maakten de Russen zich meester van enkele stellinggedeelte der Oostenrijkers. In deze streek werden -17 officieren en meer dan 1000 man gevangen genomen. In de streek van Czernowitz wer den door de Oostenrijkers wanhopige tegenaanvallen gedaan om het offen sief der Russen te stuiten. Zy leden hierbij zware verliezen. 14 officieren, man en 2 machinegeweren vielen in handen der Russen. Van het Z u i d e 1 y k front. Aan de Zuidelyke helling van den Monte Sperone,; hebben de Italianen bij verrassing de stelling van San Giovanni genomen. Aldus zegt het Italiaansche communiqué van den Verder wordt nog gemeld, dat in de streek van den Col di Lana de Oostenrijkers verschillende vruch telooze aanvallen ondernamen. In het Oostenrijksche bericht van den 8sten wordt medegedeeld, dat het bruggehoofd van Tolmino en de stellingen ten N. daarvan hevig be schoten werden. Tot een aanval gin gen de Italianen evenwel niet over. Overigens wordt de toestand als onveranderd aangegeven. Het gevechtsterrein op den B a 1 k a n. Een Montenegrynsch communiqué van den 6en dezer meldt, dat de Oostenrijkers met aanzienlijke stryd- krachten tot het offensief overgingen op het Noórdelyk front. Vooral io de richting van Berane werden ver woede aanvallen ondernomen. De ge vechten die ook des nachts werden voortgezet, kostten den Oosten- rykers een groot aantal manschappen. De verliezen der Montenegrijnen waren eveneens belangryk. De dorpen Godoesja en Godnewo. en de stelling op den linkeroever van den Toeriak werden door de Oosten rijkers bezet. Overigens konden de Montenegry'nen zich in hunne stel lingen handhavon. In het bericht van den 7en wordt de voortzetting van den strijd ge meld. De Oostenrijksche vloot verliet de haven van Cataro en bombardeerde posities der Montenegrijnen op den Löwstjen. De Oostenryksche mededeeling van in 9en meldt, dat de Montenegrijnen ten N.O. van Berane opnieuw staDd hielden. De hoogten welko Zij hier bezetten, werden stormenderhand genomen. Aan de grens van Herze- gowina en in de streek van de Löwstjen zijn eveneens gevechten aan den gang. In Mesopotamiö. Moet men de berichten van Turk- sche zyde omtrent den toestand in Mesopotamiö gelooven, dan ziet het er voor de Engelsche dien zich te Koet-el Amara bevinden alles behalve roos kleurig uit. In het Turksehe bericht van den 9en wordt aangegeven, dat de ver sterkte plaats geheel door de Turken is ingesloten en dat deze reeds de hoofdverdedigingslinie hebben bereikt. Men verwacht dat de stelling spoedig in handen der Turken zal vallen, hetzy door de herhaalde stormaanvallen, hetzy door uithongering. /eneens van Turksehe zyde wordt egedeeld, dat een Engelsche divisie welke de ingesloten afdeeling te Koet- el Amara te hulp wilde komen, de Turksehe stelling tusschen Kort en Iman Alligabo aanviel. De Turken beantwoorden dit met een tegenaan val, waarbij zy een aantal Engelschon gevangen namen. De verliezen der Engelschen worden op 3000 man ge schat. Galllpoll geheel ontruimd. Uit Londen wordt dd. 9 dezer ge meld, dat Oallipoli geheel werd ont ruimd. Alle kanonnen en houwitsers werden medegenomen, op 17 versleten stukken na, welke eerst werd opge blazen. Omtrent de verliezen wordt mede gedeeld dat de Engelschen 1 man verloren, terwijl de Franschen in het geheel geen verliezen hadden. Van Turksehe zyde wordt een andere lezing van de ontruiming ge- iven. Het bericht van den 9en luidt Vandaag hebben de Engelschen als gevolg van een hevig gevecht onder groote verliezen Sed-uI-Bahr geheel ontruimd. Er is niemand achterge bleven. De vertegenwoordiger van het nieuwsagentschap Milli aan de Dar- danellen meldt, dat do Turksehe troepen den vyand geheel van Sed- ul-Bahr verdreven hebben. Het schier eiland Gallipoli is thans van den vijand gezuiverd. In een later bericht wordt nog Ingezonden mededeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER, Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Mlltitalr im. peau de Suède, f 1.25, met garantie. medegedeeld, dat het centrum der Turksehe troepen negen kanonnen en een groot tentenkamp heeft buitge maakt. Bovendien zou een transport schip met troepen van de geallieerden in den grond zyn geboord. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht is het Noorsche stoomschip „Fridtjof Nansen", geladen met super- phosphaat, en bestemd voor Rotter dam, by de Duins op een mijn loopen en gezonken. Twee der opva renden verdronken. De overige leden der bemanniDg zijn te Deal geland, Een Itallaansch transportschip gezonken. Cettinje, 7 Jan. Een Italiaansche stoomboot van BriDdisi komend met voorraden en 425 MontenDgry'nsche recruten uit Amerika, stiet gisteren in de buurt van San Giovanni di Medua op een myn en zonk dadeiyk. Tweehonderd passagiers kwamen om. Het slagschip „Klng EdwardVM' gezonken. Londen, 9 Januari. Officieel. Het slagschip „King Edward VII" ia op een myn geloopen en moest wegens de zware zee verlaten worden. Het zonk korten tyddaarna. De bemanning werd gered. Er gingen geen menschen- levens verloren. Slechts twee maDnen liepen kwetsuren op. De „King Edward VII" behoorde tot de pré-dreadnought-klasse van dien naam, waartoe ook behooren de ,Zealandia", „Britannia", „Dominion", .Commonwealth", „Hindustan, „Afri- ea" en „Hibernïa". De „King Edward VU" werd in 1904 op stapel gezet en was in 1906 gereed. Het schip mat 16,350 ton, had een lengte van 425 voet en liep ruim 19 knoopen. De bewapening bestond uit vier 30.5 c.M. kanonnen, vier van 23 c,M., tien van 15 c.M., twaalf 12 ponders en twaalf 3 ponders. Er waren vier torpedo lanceerbuizen. De acht zware kanonnen waren in gepantserde.' koepels gemonteerd. De complete bemanning teld6 820 koppen. De totale kosten van het schip be droegen 1,450,000 p. st. Griekenland en de Entente. Datum 8 Januari werd uit Athene jemeld, dat de consuls van Duitsch- and, Oostenrijk en Turkye op het eiland Mytilene gevangen genomen waren door de troepen der geallieerden. De verklaring der geallieerden dat het eiland Melos voor den duur van den oorlog door hen bezet zal worden gehouden heeft in Griekenland groot opzien gebaard, aangezien er uit zou blijken dat de Entente maar doet wat zy wil en het zelfs niet meer noodig oordeelt haar verontschuldigingen over dergeiyke maatregelen aan te bieden. Dultschland en de Vereenlgde Staten. De Duitsche gezant te Washington, Bernstorff, heeft aan de Amerikaan- sche regeering een nota overhandigd, waarin Duitschlacd aanneemt schade vergoeding te betalen voor de Ame rikanen, die op de „Lusitania" zijn omgekomen. Bovendien wordt hierin de verzekering gegeven, dat Duitsche duikbooten in de Middellandsche zee geen onbewapende koop vaardy schepen zonder voorafgaande waarschuwing in den grond zullen boren. De kwestie aangaande het in den grond boren van de William P. Frye" ook nog niet opgelost. Door Duitsch- land wordt geweigerd afgevaardigden naar Washington te zenden en voor gesteld de andere aangelegenheden langs schriftelijken weg te behandelen. Voorts wordt arbitrage volgens het Pruisisch-Amerikaansche verdrag voorgesteld. De gevallen zouden dan komen voor een byzonder hof van 5 personen, dat op 15 Juni te den Haag zitting zou houden. Engeland en de Vereenlgde Staten. De Amerikaansche regeering heeft een nota gezonden aan Engeland, gegrond op de klachten over de censuur, welke door de Engelsche regeering wordt uitgeoefend op de mails van Amerika naar onzijdige landen. Uit Dultschland. Een toekomstbeeld. Hoe hoog de lasten zullen zyn, die Duitschland in de toekomst te dragen zal hebben, is nog niet by benadering vast te stellen, maar zooveel weet men wel: er zullen jaariyks eenige milliarden meer moeten worden op gebracht dan tot dusver. De „Frankf. Nachr." heeft een waar- schyniykheidsberekening gemaakt, die het volgend beeld geeft „Het waarechyniyke totale bedrag van de oorlogskosten en de kosten tot herstel zal 40 k 50 milliard be dragen, met dus een jaariykschen rentelast van 2000 a 2500 millioen. Met inbegrip van de rontebedragen zouden ryk, staten en gemeenten een blijvend hoogere belasting van ten minsts 3500, wellicht 4000 mil lioen hebben te dragen... In vredestijd zou het Rijk naar schatting aan zuivere uitgaven een bedrag van 2100 millioen hebben hebben bereikt; daarvan zouden ongeveer 1700 millioen voor leger en vloot en 200 millioen voor den schuldenlast bestemd zyn. Neemt men de vroegerre uitgaven als onge veer gelykblijvond aan, dan zou het Ryk in de toekomst aan renten alleen ongeveer 4000 miilioen moeten opbrengen, bij totale uitgaven van ongeveer zes milliard. Hoe dit bedrag ook verkregen zou worden: de hoogte ervan moet op de inwendige structuur van het Ryk invloed hebben. Tot den oorlog waren totale uitgaven van de bondsstaten hooger dan die van het Rijkwas er vrede gebleven, dan zouden zy on geveer geiyk zyn geworden. Voortaan zou de begrooting van het Ryk ten minste twee en een half maal zoo hoog zyn dan die der bondsstaten. In plaats van een reeks van afzon- derlyke staatshuishoudingen meteen bekroning van gemeenschappeiyke uitgaven, zouden we krygen een reus achtig finantiegebouw van het Ryk, met zy vleugels waarin de kleine af- zonderiyke bedryven der bondsstaten zyn ondergebracht. Dat resultaat heeft niets te maken met de consti tutie van het Ryk, maar volgt auto matisch uit de onvermydelyke ver schuiving van de geldmarkt. De grootte der bedragen vereen voudigt in zekeren zin het probleem zal de milliarden nemen, waar ze te krijgen zijn. Dus directie be lastingen en indirectiebelastingen op oorlogswinst en belasting op andere vermogensvermeerdering. Het bedrag der zuivere oorlogskosten alleen (zon der renten) zal zoo groot zyn, als het vermogen van alle Duitsche milionairs te zamen. De jaariyksche belasting groot als het gezamenlijk inkomen van alle Duitschers met meer dan 20,000 M. jaariyksch inkomen. De be lasting alleen van de rijken te halen is dus onmogelijk. De last zal over het geheele volk verdeeld moeten wor den. Hoe: dat zal te zijner tyd zeker wel met voldoenden yver besproken worden." Aldus de „Frankf. Nachr." De „Vor- wirts" teekent hierby aan „Wij vree- i, dat de berekening van het Frank- fortsche blad nog by de werkeiykheid achter blijft, want het staat reeds vast, dat de kosten van de interesten veel hooger zullen zyn dan in deze berekening is aangenomen". De Duitsche soc.-democraten. Berlyn, 9 Jan. De sociaal-demo cratische partijraad, die gezameniyk met het partybestuur te Berlijn heeft vergaderd, heeft ten aanzien van het gebeurde in de s.-d... Ryksdaggroep en van de goedkeuring der oorlogs kredieten met 28 tegen 11 stemmen een besluit genomen, waarin het heetDe Ryksdaggroep heeft op 21 Dec. volkomen terecht v<5ór het oor logskrediet gestemd. Dat was de juiste voortzetting van de op 4 Aug. 1914 aangenomen gedragslyn, die ook thans nog door de omstandig heden wordt gewettigd. De tegen standera toonen nog geenszins geneigd heid tot vredezy volharden veeleer by hun voornemen om Duitschland en zyn bondgenooten economisch en militair te vernietigen. De tegenwerking der politiek onzer Ryksdaggroep door het optreden van de 20 leden, die met inbreuk op het ;roepabesluit tegen het krediet heb- >en gestemd en daaromtrent een verklaring hebben afgelegd, moet ten zeerste worden gewraakt. Met name de houding van party- genoot Haase verdient ten sterkste afkeuring. Verder constateert de partijraad, dat de „Vorw&rts" zyn plicht als centraal orgaan der party niet heeft vervuld, pogingen om de p irty vaneen te scheuren he»ft bevorderd en daar door het recht om als centraal orgaan der partij te gelden, heeft verbeurd. Ontevredenheid bij Krupp. De „Vorwirti" deelt mede, dat er onder het kantoorpersoneel der firma Krupp te Essen groote ontevredenheid heerscht. Terwyi de werklieden ten minste nog door loonsverhooging eene vergoeding voor de duurte der levens behoeften kregen, zoodat die hen niet zoo zwaar trof, moet het overige personeel maar zien, boe het met het oude salaris van 150—170 Mk. per maand rondkomt. Van dit salaris gaan bovendien nog 15 Mk. per maand voor allerlei fondsen af. Overwerk, dat gedurende den oorlog veel voor komt, wordt niet extra betaald. Herhaaldelyk hebben zy de directie om salarisverhooging gevraagd, doch niets anders bereikt, dan dat hun in November en December het salaris in twee veertiendaagsehe termynen in plaats van, zooals anders, eenmaal per maand werd uitbetaald. Zelfs in gewone tijden, merkt de „Vorwarts" op, moet een salaris van 150 Mk. per maand voor gehuwde personen, die reeds jarenlang by de firma in dienst zyn, als te laag be schouwd worden. Nu ia zulk een inkomen zelfs niet - voldoende om het allernoodlgste te Het blad Bslgliche dienstplichtigen. De koning van Belgiö heeft een besluit uitgevaardigd waarby de Bel gische miliciens, die zich onttrekken aan de oproepingen tot inlijding by de militie, beschouwd zullen worden als deserteurs, hetgeen ook geldt voor miliciens, die naar Belgiö terugkeeren. Stakingsonlusten In Amerika. New-Tork, 8 Jan. Bij een oproer in de staalfabrieken te EastyouDgs- town, hebben de stakers zes groepen van gebouwen in brand gestoken en vele andere geplunderd. Er 7.yn 3 dooden en 19 gekwetsten. Om de stakers te beletten naar een aDder gedeelte van de stad te trekken, is een brug verbrand. De oproerlingen maakten zich mees ter van 400 pond buskruit en lieten verscheidene gebouwen in de lucht vliegen. Zy dreigen andere huizen te vernielen. De stakers hebben zich dronken gemaakt met gestolen whisky. Tal van inhechtenisnemingen zyn wyst er dan op, dat Krupp niet tot de firma's behoort, die door den oorleg geleden hebben. Integendeel werd er in het eerste oorlogsjaar een winst gemaakt van 87 millioen, welk bedrag dubbel zoo hoog zou geweest zyn, indien er niet eerst de kosten van den bouw van 35 nieuwe fabrieks gebouwen afgegaan wae. Voortdurend yerschynen er mede deelingen omtrent de oprichting van instellingen, waaruit het sociaal ge voel der firma moot biyken. Het personeel is daarom verbaasd, dat van beel den zegen die de firma ten deel viel, niets, letterlijk niets voor hen kon overschieten. OprulTng In Birma. De Britsch-Indische bladen melden, dat op 14 December te Mandalay een politiek opruier, Sehan Lall, ter dood is veroordeeld. Lall was eeDigen tyd peleden uit Amerika gekomen en was beschuldigd pogingen te hebben ge daan muiterij te wekken onder de troepen van een bergbattery in Birma. Hij werd evenwel door een In- landsch officier gearresteerd en toen hy gefouilleerd werd, werden behal ve eenige revolvers ook oproerige ge schriften bij hem gevonden, die te Konstantinopol waren gedrukt en een recept voor het vervaardigen van bommen. BUITENLAND. Drie regimenten militie hebben daarop EastyouDgtown en andere fabrieksvoorsteden van Toungstown bezet. Toen hadden nog slechts eenige opstootjes van weinig beteekenis plaats. De schade welke door de stakers aangericht wordt op een millioen dollars geschat. Uit China. Naar medegedeeld wordt, heeft de Chineesche regeering besloten in vier tijdperken, welke over tien jaar zullen worden verdeeld, algemeenen dienst plicht in te voeren. Een rooverbend», Een gewapende bende van 100 man, z.g. revolutionairen, heeft een douane post te Yintin, ongeveer 8 K.M. van Jjatotok, overvallen. De post werd geheel uitgeplunderd. Een Engelsch- man en een Deen werden gevangen genomen. De overige Europeanen werden gedwongen Yintin te verlaten zich naar Hongkong te begeven. Da Noorsche koopvaardijvloot. De Noorsche reedersbond schat de winst door de Noorsche koopvaardy- vloot in het jaar 1915 gemaakt, op 400 milioenen kronen, d. i. ongeveer de waarde van de geheele vloot by het uitbreken der vyandeiykheden. Het winstgevende bedryf heeft tot veel nieuwen bouw geleid. In 1915 zyn 59 stoom- en motorschepen met 99,780 ton inhoud by de vloot gevoegd, en thans staan nog 127 stoom- en motorschepen met een inhoud van 150,000 ton op stapel. BINNENLAND. De expeditie van Ford. De veel besproken Amerikaansche vredes-expeditie, uitgerust door den millonair Ford, is Zondagmorgen met een extra-trein uit Bentheim in den Haag aangekomen. Het gezelschap bestaat uit 158 personen waaronder ongeveer 60 dames. In'de met bloemen versierde eet zaal van de 2de klasse wachtkamer bevonden zich het regelingscomité en een aantal dames en heeren, die allen als herkenningsteeken om den arm een strook droegen, waarop in groote letters het woord „Peace" te lezen stond. Voorts was daar nog tegenwoordig de heer Kliefoth, die tot het nemen van eenige maatrege- van voorbereiding was vooruit- gereisd en reeds Zondagmiddag in Den Haag was aangekomen. Toen de trein voor het perron stil hield, werden de gasten geestdriftig toegejuieht. In de eetzaal van de wachtkamer werd het gezelschap toegesproken Joor het comité lid, den heer Knobel, lid van de Tweed# Kamer. Na de lange moeiiyke reis (ta-t gezelschap was Vrijdag om 10 uur 's morgens ptr spoor u.' 'Kopen- h' vertrokken) zou *r- ch be Ingezonden Mededeeling. G(j kent van deze talen niets en voelt het gemis biervan, of gij hebt in Uwe jeugd een of meer dier talen geleerd, doch zyt het geleerde grootendeels ver geton. Gaarne wilt gy alles nog eens grondig repeteeren. Gy zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Wat staat U nu te doenProefnummers aanvragen van „Ons Studieblad", weekblad voor zelfstudie, waarvan spoedig een nieuwe cursus aanvangt. Voor elke taal een afzonderlijk weekblad. Prijs per maand f 0.35. Proefnummers gratis en franco. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwyzers, Witlede Wlthatraat 23, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. palen tot een kort welkomstwoord. In zyn rede, in de Engelsche taal gehouden, wydde spr. allereerst een warm woord van sympathie aan de Vereenigde Staten Van Amerika, heette het gezelschap hartelyk wel kom en sprak de hoop uit dat dit laatste verblyf in'Europa zou beant woorden aan het edele doel, waar mede de reis werd ondernomea doch zelfs al mocht dit niet zoo zyn, als werd gewenscht en begeerd, ook dan nog biyven zeker de daad en het initiatief nobel en lofwaardig. Ten slotte sprak de heer Knobel zyn beBte wenschen uit voor den heer Henry Ford. Langdurig applaus volgde op deze toespraak. Nadat mevr. Ramondt, mede in de Engelsche taal, den gasten nog eenige aanwyzingen had gedaan betreffende de verdeeling over de hotels en een kop bouillon was genoten, verliet het gezelschap het station nam, door een aantal dames begeleid, in een 26 tal auto's plaats, die hen naar de hotels vervoerden. Eenige achterge bleven leden van het gezelschap zullen nog later in Den Haag aan komen. In de groote zaal van hst hotel „De Witte Brug" kwamen de leden der expeditie des avonds bijeen. Onder de aanwezigen werden de letterkun digen Frederik van Eeden en Henri Borel opgemerkt, eenige rechteriyke autoriteiten en een Haagsch gemeen teraadslid, de heer Yaz Dias. Er werden verschillende redevoeringen gehou den. Ten aanzien van de houding, die tegenover het programma der conferentie zal worden aangenomen, openbaren zich twee richtingen: die zuivere optimisten, die gelooven, dat een pelgrimstocht, waarop de vrede wordt gepredikt, voldoende Is om de oorlogvoerende volkeren in Europa tot het besluit te brengen bet zwaard weder in de schede te steken en anderen, die meenen, dat slechts door noesten arbeid resultaten zullen zyn te bereiken. Ook mr. Ford Is deze laatste meening toegedaan eD_ gelooft, dat de expeditie zal moeten eindigen in een permanente confe rentie van neutralen. Buitengewoon Congres 8.D.A.P. Zaterdag en Zondag werd in „Mu- sis Sacrum" te Arnhem een buiten gewoon congres der s.d.a.p. gdhoudeo. Behandeld werd allereerst een reso lutie inzake Ziekte-wet en Invalidi- teits-wet. Inleider was deheerDuys. De resolutie, strekkende om aan de Regeering steun te verleenen, werd resolutie inzake ouderdoms pensioen van dezelfde strekking, en resoluties inzake de belastingen, de eerste ingeleid door den heer Schaper, de laatste door mr. Nieboer, werden zonder eenige verandering aange nomen. Zondag werd de resolutie inzake de grondwetsherziening behandeld. De eerste inleider was de heer Vliegen, daarna kwam mevr." Wibaut, die het speciaal had over vrouwenkiesrecht. Camille Huyamann, secretaris van i Internationale, op het congres aan wezig, zoide, dat men niet moest denken, dat de Internationale dood was. H(j zette dit zeer uitvoerig uitten. Daarna werd het congres gesloten. Kaasprljzen. De Min. van Landbouw heeft onder intrekking van zyne besch. van 24 Dec. den maximum-kaasprys voor binnenlandsch verbruik, behalve voor room- en lunchkaas en kaas bereid onder rabbinaal toezicht, gedurende het tydvak van 10 tot en met 31 Jan. 1916 aldus bepaald: Voor den verkoop in het klein: voor volvette Mei-, Zomer-Goudsche en Edammerkaas met Ryksmerk f 0.66 per K.G.volvette MeiZo mer Goudsche en Edammerkaas f0.64; volvette September-, Octoberkaas met Ryksmerk f0.68; volvette September-, October kaas f 0.56Mei-, Zomerkaas (40 -f) (Edammer en Goudsch model) f0.69; September-, October kaas (40-f-) (Edammer en Goudsch model) f0.53; volvette jonge Goudsche- en Edam mer-kaas met Ryksmerk f0.50; vol vette jonge Goudsche- en Edammer kaas f 0.48jonge kaas (40 -f) (Edam mer en Goudsch model) f0.46; jonge kaas (30 f0.37J; jonge kaas (20 -f) f0.32j; jonge magere kaas f 0.20; komyne kaas (Leidsche, Delft- sche of Frieache met ten minste 12 pet. vet in de droge stof) f0.50; na gelkaas f0.23 per J K.G. („St.Ct.") GaTntornoerden. De Engelsche officieren, die geïn terneerd waren op het fort te Wie richeschans, zyn gisteren van daar vertrokken. In het laatst van deze week nemen de Duitsche officieren uit Bergen hun plaatsen in. Uitbralding statlonsemplacemont te Schagen. Het emplacement by het station te Schagen zal worden uitgebreid. Er komt een 6e spoor bij. Vorder gaat het watergebouw weg. Aan de West- zyde komen dan 2 lynen voor binnen komst van de Alkmaarsche tram. Ook komt er een seinhuis, waardoor het roepen en schreeuwen overbodig wordt. („Schager Ct.") Typhus te De Rijp. Het aantal typhuaiyders in de ge meente De Ryp is gestegen tot 36. Twee personen zyn aan de ziekte be zweken. Een tweede barak met 12 bedden is thans in gebruik genomen. Het bacteriologisch onderzoek naar de oorzaak der epidemio wordt met kracht voortgezet. („N. v. d. D.") Dienstweigering. Da. Schermerhorn van N. Nicdorp en ds. Huizinga van Schagerbrug moeten 18 Januari te Alkmaar te recht staan inzake de onderteekening van het dienstweigeriogs manifest. De eerste, die zichzelf zal verdedi gen, moet bovendien terechtstaan, omdat hy te Hoorn in een openbare vergadering het manifest heeft voor gelezen en het heeft bekrachtigd, dooi de volle verantwoordelykheid van zijn handteekenlng te aanvaarden. Hieruit zal dan moeten biyken, dat door hem het manifest is openbaar gemaakt, iets wat voor de rechtbank te Assen t.o.v. de. Bahler niet ia be wezen. Inbraak. In den nacht van Vrydag op Zater dag ia er ingebroken in het kantoor in bet torpedomagazyn te Hoek van Holland. Uit een geldkist werd onge veer f 660 ontvreemd. De dader heeft zich vermoedelyk laten insluiten. Inbraak en brandatlchting. By het onderzoek in de kantoren van de fen. Bulb Comp. te Bonne broek ia gebleken, dat aan de brand stichting een mislukte poging is voorafgegaan om de brandkast te openen. Doodgevallen. Te Mook is M. M., uit Cuyk, die, aangezien hy op zyn bellen aan het veer om over de Maas gezet te wor den geen gehoor kreeg, over de spoor brug naar zyn woonplaats wilde loopen, van het viaduct gestort. Hy kwam met het hoofd op den klinker weg terecht en overleed spoedig daarna. De man was gehuwd en vader van nog kleine kinderen. Ban ongeluk? Terwyi een draaiorgel Vrydag- middag in de Brouwerstraat te Schie dam werd gedraaid en daaromheen zich eenige kinderen hadden geschaard, viel eensklaps een schot, dat een ISjarig meisje io den slaap trof. De toeetand van het meisje is zorgeiyk. Een 14jarige jongen ia als de vermoedelyke dader aangehouden. Brandstichting In Middelburg. 3e gemeentepolitie vaa Middelburg heeft Zaterdag de hand gelegd op een bode van het provinciaal bestuur, verdacht van de brandstichtingen de laatste weken aldaar voorgekomen. Naar wy vernemen wordt de aange houdene ook verdacht van brand stichtingen te Goes op 13 Decomber en is hy ter confrontatie onder ge leide daarheen geweeBt. (H.bl.) Hoogs zes. De Zuiderzee steeg Zaterdag be langryk; een gevolg der buien, uit het Noordwesten. By Edam rees het water tot 1.38 -f- A.P. Het ha vin licht wordt niet ontstoken. Alle buitenpolders staan onder. Ingezonden Mededeeling. Eczeem. Eczeem begint gewoonlijk met kleine puntjes, vaak optredend tus schen de vingers, in de oksel enz., die aan de huid een helderroods kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Zy kunnen zich spoedig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur. Andere huidkwalen, die den lyder veel ongemak en last bezorgen, zyn gordelroos, vurigheid der huid, dauw worm, netelroos, winterhanden, huid uitslag enz. De martelende jeuk en prikkelende pyn van eczeem, gordelroos en alle jeukende huidziekten worden ver zacht door de eerste aanwending van Foster's Zalf en zelfs hardnekkige gevalleD, die jarenlang weerstand boden aan andere behandeling, moes- ten spoedig zwichten voor de gone- zende eigenschappen van deze zalf. Foster's Zalf (let op den julaten naam) is te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Tt»efjnding geschiedt franco na ontv. stw. k f 1.75 p. doos. (29)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1