AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: Koningin Ellsabstli's Dochter. Cinema Palace, Binnenhaven 2.2Hoofd- nummer: „Het slachtoffer ooner Ver vloeking" en „De Koningin der wil dernis". Eerste Helderache Bioscoop, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: „Pro Patrla". (De redder des Vaderlands.) 17 Jan. Concert KUcka. Casino, 8 uur. 18 en Tentoonstelling, Openbare Leeszaal en 14 Jan. Bibliotheek. MARINE EN LEGER. B(j Kon. besluit van 10 dezer is de kapitein- luitenant ter zee 0. D. de Haes, met 15 dezer, eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms schoener „Zeehond", en hot bevel over dion bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant e O. Hoogenraad. De officier van gezondheid 2e kl. der marine J. M. A. J. H. von Preütag Drabbe is overge plaatst bij het hospitaal te Willemsoord. De machinist U. J. 1'akens is in de directie dor marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Van Speyk". Per particulier stoomsohip „Insulindo" op 6 dezer gorepatrioerd korporaal-bottelier H. J. Klamertorpedist- raadoor J. B. A. de Croos; sergeant-machine- drijver 0. Bosman. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Ambon, uitr., pass. 8 dezer Perim. Prins der Ned., uitr., arrlv. 10 dezer te Singapore. Rotti, thuisrarrlv. 9 dezor te Oardill. Knrlmoon. uitrvortrok 11 dezer van Colombo. Kon. der Ned, thuisr., vertrok 11 dezor v. Sabang. Oranje, tbulsr., pass 12 dezor Bevezier. Rlouw, van New-York naar Auckland, vertrok 11 dezer van Melbourne. Roepat, uitr., vertrok 11 dezer van Port-Said. Boeion vertrok 13 dezer v. A'dam n. Batavia. Jan Pietersz Coon, uitr., vertrok 11 dezer van L Palmas. Rotterdamscho Lloyd. Djobros, uitr, vertrok 10 dozor van 8uez. Tambora, uitr, vertrok 10 dozor van Oulombo. Djocja, uitr, pass, 8 dezer Polnt de Salie. Birma, thuisr, pass. 10 dezor Wight. Merauko, uitr., pass. 10 dezer Gibraltar. Madloen, uitr, pass. 11 dezor Sagres. Koninklijks Hollandscho Lloyd. Frlsia, uitr., vertrok 9 dezer van Pernambuco Drechtorland, thuisr, vertr. 11 dezer v. L. Palmas. Golrla, thuisr., pass. 10 dezer LaB Palmas. Tubaulla, uitr, vortrok 11 dozer van Vlgo. Salland vortrok 12 dozer v. A'dam n. B.-Ayres. Uollandia, thulsr,arriv.ll dezer te 8antos. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem I, pllr, vertrok 10 dezer van Horla i Azoren). Prins Fredorik Hendrik, thuisr.,pas. 12 dezer den Noord-Hinder. Haven te Nleuwediep. MARKTBERICHTEN. Purmerend, 11 Jan. 1916. 0 stapels Fabriokskaas per GO K 0 Boerenkaas GO 0 Commissie GO 0 Middelbare 60 w 0 Goudsche kaas 60 f 62. Aangevoerd 136 stapels. Handol matig. 699 K G. Boter per K.G. f 1.60 k f 1. 426 Runderen: 278 vette per K.G. f 0.78 f 1. 168 melke en geld# f 160.- f 330.- 12 Stieren f 0.- 28 Paarden f 0.- 60 vette Kalveren per K.G. f 1.80 216 nuchtere ld. per etuk f 14.- Slachtkalveren f 0.— Fokkalveren per atuk f 0.- 466 vette Varkene por K.G. f 0.78 67 magere ld. per stuk f 93.- 221 Biggen per stuk f 12.- 880 8chapen f 82.- Overhouden f 0.- Lammeren f 69.- f 69 - f 66.- t 83.- f 48.- Kalkoenen Zwanen r Kipeleren per 100 stuks f Eendeleren 100 f Kievitseieren per stuk f 170 mand Appelen f f 0.- 0 b f 0.- f 0. 1.60 f 30 mand Peren Handel vette koeien etug; melke- koeien stng; vette kalveren matig. kalveren matig: vette varkens vlug: magere varken# vlug; biggen vlug. Broek op Langend(jk, 12 Jan. 1916, 1000 bloemkool, le soort f4.60-ft.20, 2e soort fl.60-f0 -, 8800roodekool f'Z80-fl6, lSTOOgele kool f2.00-f12.10, roode kool J-0.— per 1700 witte kool f 8.00—f 9,10, 000 zak rooi f 0.-, 0 wagon witte kool f -0-f 0.— per wagon, U baal uien f0.-, 00 baal wortelen f-0.-fö.— O rammenas f0.— Schagon, 18 Januari 1916 0 Paarden f 0.- Veulens 0.- Oasen - 0.- 2 8tleren 4 Geldekoe 144 Geldekoelen (votte 11 Kalikoeten Vaarzen Pinken 16 Gniskalveren Nuchtere kalveren Rammen Schapen (magere) 20 Schapen (volte) 969 Overhouden Bok kon en Golton 4 Varkens (mag.) t Varkens (vette) p. K.G UI Blggon *9 Konijnen 124 Kippen 20 Eenden Duiven 1000 Kipeleren p. 100 stuks 0. Benduleren p. 100 stuks 0. Handel mag. ■eldekoelea stug, 1< Matig. Kal(keelea stug, vette Scki Burgerlijke Stand ven Helder, van 11 en 12 Jan. 1916. ONDERTROUWDW. Bijl en J. M. Kramer; P. H. T. Commelteren A. DjjkstaoomF. Wohrmann en E. Oosterwyk. GETROUWD: Tj. Luidinga en R. M. van Genne. BEVALLEN: C. C. Brouwer-Bel- laart, z.J. E. Rooker—Ruckerfc, z. E. Simons—de Vries, d.W. Koke laar—Kruidenier, d.H. Kapitein- Bakker, d.D. Papo-van Eerde, d. M. B. Verschuur-Eackhof, z. OVERLEDENT. Noteboom, wed. J. Zikkenheiner, 65 j.; P. Bakker, 55 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het Oostenryksch-Hongaarsche le ger in Montenegro heeft een zeer belangrijk succes behaald, door de bezetting van den berg Lowtsjen, en van de stad Berane. De Lowtsjen, westelijk van Cettinje, in het kust gebied gelegen, een der hoogste top pen van het Karstgebergte, rijst als een muur uit de zee omhoog. Op den top, 1795 M. boven den zeespiegel gelegen, was een der sterkBte stel lingen van de Qrna Gora, het land der Zwarte bergen, aangelegd. Volgens het Oostenryksche leger- boricht werden daarop 26 kanonnen, van groot kaliber, benevens een groote hoeveelheid ammunitie, ge weren en voorraden buit gomaakt. De bezetting van den Lowtsjen, die niet alleen de kuststrook van Dal- nïatie, maar ook de stad Cettinje boheerssht, maakt het bezit ,-an deze hoofdstad voor do Montenegry- nen zeer onzeker, zoodat de bezet ting dier stad, die trouwens geheel open ligt, door de Oostenrijkers spoe- g kan worden verwacht. De stad Berane, in het Oostelijk deel van Montenegro gelegen, be hoorde tot den Sandjak Novibazar, doch is sedert den Balkan oorlog door Montenegrljnen bezet, en by Qma Gora ingelijfd. Het ligt aan den weg, die over Cettinje naar Niksjitsj loopt. Door de bezetting van deze beide belangrijke punten is de bezetting van Montenegro door de Oostenrijkst)- ~ongaarsche legers bijna voltooid. In het bergachtige binnenland kun nen nog eenige Montenegrljnsche af deelingen zich verzamelen: en door uerilla de Oostenrijkers afbreuk doen, het meerendeel der Montene- grijnsche troepen en der naar Mon tenegro uitgeweken Servische leger macht trek terug op Niksjitsj, dat door de Servisch Montenegrljnsche afdeelingen in staat van verdediging werd gebracht. Uit mededeelingen van Lord Ro- bert Cecil in bet Lagerhuis blykt, dat de Montenegrljnen niet veel hulp te verwachten hebben van de be woners van Noord-AlbaniG, de katho lieke-Mirdieten, dio den Serviërs en Montenegrljnen zeer vijandig gezind 'in. In het zuidelijke deel van Albanië, aan de grens van Noord-Epirus, waar Grieken gevestigd zijn, wint de be weging veld, om zich b(j Griekenland aan te sluiten. Eo in het centrum, waar Essad- pasja hot bewind voert, en waar thans Italiaan sche troepen geland zijn Valona en Duiazzo, bestaat een gevoel van vriendschap voor de-Ea- tente; maar het weinige vertrouwen, dat Essad-pasja verdient, maakt het toch noodig op zyn medewerking niet te veel te bouwen. In elk geval is de toestand in dit w ibied van dien aard, dat daür in de naaste toekomst nog belangrijke din gen kunnen voorvallen. Hoe het aan de Servisch Grisksche grenzen zal gaan is nog niet te over zien. De troepen der Centrale mogend heden hebben aan de Grieksche grens halt gemaakt en staan daar met het geweer bij den voet. En vandezyde der geallieerden, die in Saloniki zich nestelden, wordt geen enkele poging ondernomen, om naar het noorden op te rukken. De eenige strijd, die hier geleverd wordt, bestaat uit be zoeken van vliegers, over en weer; het kamp te Saloniki wordt door Duitsche vliegers bezocht en met bommen beworpe», Engelsche vlie gers gaan noordelijk, over de" grens, en werpen bommen op de steden Stroemitza en Petritsj. De uiterste voorposten linie der En tente machten, die in het Majaga ge bergte stond, is teruggenomende linie is thans over Karasoeli, Kilin- dir en Kockoesj aangebracht. Daar achter werken de Franschen ontzet tend hard, om de versterkingen van Saloniki te voltooien, die in een hal ven cirkel om de stad worden aan gelegd, en zich aansluiten bij een linie naar Orfano. By de 200.000man, die daar waren, zijn sedert de dagen nog 20.000 man te Saloniki, 60.000 man te Orfano aan land gezet. Bovendien worden daar thans gedeel ten der troepen van Kaap Helles verwacht, die waarscbyolyk op Moe- dros van het noodige worden voor zien, en gedeeltelijk voor Grieken land, gedeeltelijk voor Egypte, stemd zijn. In Champagne is sedert een paar dagen weer een hevige strijd geleverd tusschen Mesnil les Hurlu3 en Ville sur Tourbe, in het gedeelte dus, waar reeds meermalen zeer krachtig is streden. De Fransche linie vormt daar nog steeds een saillant, een vooruit springenden hoek, dien de Duitschers klaarblijkelijk willen indrukken. Van daar een aanval, die van beide zijden op dien saillant wordt ondernomen. Een gedeelte der voorste Fransche loopgraven geraakte daarbij in handen der Duitschers. Het Fransche -legerbericht erkent dit, doch verklaart, dat de genomen stelling slechts enkele honderden meters breed is, en dat de Duitschers daaruit door de Franschen, bij onder nomen tegenaanvallen, weder grooten- deels werden verdreven, zoodat zij slechts enkele meters van de meest vooruitgeschoven voorpostenloopgra ven konden behouden. Het Duitsche legerbericht echter zegt, dat alle Fransche aanvallen op de genomen loopgraven in dit gebied werden afgeslagen. Hier dus hetzelfde verschil van op vatting aan beide zijden over bet resultaat van do behaalde overwinning als aan het oostelijke front. Van Duitsche zijde wordt erkend, dat de aanvallen der Russen aan c" van de Boekowina zeer hevig zijn, dat daar de beste Russische troepen onder goede officieren aanvallen, maar dat de resultaten niet veel te bè teekenen hebben. Noch Tsjartorysk, noch Tsjernowitsj werden door de Russen genomen. De strijd bepaalde zich tot hevige aanvallen en artillerie gevechten, zonder dat groote wijzi gingen in de opstelling der beide partijen werd gebracht. Russische berichten geven niet veel bijzonderheden; maar Engelsche bla den hebben uit Petrograd mededeelin gen ontvangen, die den indruk ver sterken, dat de strijd daar zeer hevig is. De daarin medegeneolde cijfers, klaarblijkelijk bedoeld om een goeden indruk te maken, schynen wel wat overdreven. Het is merkwaardig de verschillende oordeelen te overzien, van politici uit verschillende landen, over de wijze waarop ten slotte aan den oorlog een einde zal moeten komen. De Engelsche minister van handel, Runclman, heeft uiteengezet, dat de vergrooting van het Engelsche leger volstrekt onnoo dig is, daar Duitschland door den economischen stryd moet worden ten onder gebracht, niet op het slagveld. De „Temps" heeft nog eens weer uiteengezet, voor de zooveelste maal, naar aanleiding van de ontruiming van Gallipoli door de geallieerden, dat dit alles onbeteekenend en byzaak is, wyl de strijd in Frankrijk de be slissing moet brengen. Daarentegen zegt de .Information", dat daarvan geen sprake zijn. „In Frankrijk beletten de modder en het water iedere belangrijke offen sieve bewegiug. Zy zijn het vooral, die onze soldaten met moed bestrij den, nu zij door onvergeeflijke lang zaamheid en onbegrijpelijke dwalingen daarin zijn vastgeraakt. „Maar de eigenlijke beslissende slag zal by Saloniki worden geslagen". Bij al deze verschillende opvattingen raakt de buitenstaander de kluts kwijt. Hij ziet alleen, dat er een einde aan komen moet, en als er een be slissende slag moet geslagen worden, hier of daar, laat het dan spoedig gebêureu. Want Yoor alle betrokken landen wordt de toestand zoo onhoudbaar I (H.bl.) De gevechten tegen Montenegro. Weenen, 12 Januari. De bladen be spreken met vreugde en voldoening de politieke en militaire beteekenis van de verovering van den Lowtsjen, die zy als een van de grootste pre staties in dezen oorlog kenschetsen. Zij wijzen daarbij °P bet prachtige samenwerken van het leger en de vloot en leggen er don nadruk op, dat de verovering van den Lowtsjen niet enkel een nederlaag beteekent voor Montenegro, maar ook een zware slag is voor Italië. Immers had inder tijd Italië het niet-bezotten van den Lowtsjen door Oostenrljk-Hongarije als voorwaarde gesteld voor de hand having van zijn (Italie's) onzijdigheid. Van het Westelijk iront. Berlijn, 12 Januari. Ten noord oosten van Lo Mesnil hebben de Franschen onze stelling over een breedte van ongeveer 1000 M. aan- >n. De aanval mislukte. De vijand trachtte onder ons vuur Ijlings in de loopgraven terug te keeren. Een herhaling van den aanval werd door ons artillerievuur verhin derd. Binnen de zuidelijke omwalling van Rijssel vloog gisterochtend een in een kazemat geborgen opslagplaats van een geniepark iu de lucht. De aangrenzende straten hebben natuurlijk in hevige mate geleden. Tot gisteravond waren 70 dooden en 40 zwaar go wonde inwoners te voor schijn gehaald. De inwoners van de stad meeneh het ongeluk te moeten toeschrijven aan een Engenschen aanslag. Van het Oostelijk front. Berlyn, 12 Januari. Bij Tenenfeld, ten Zuidwesten van Illoekst, is een aanval van de Russen met groote verliezen voor onze stelling gekeerd. Ten noorden van Kosciucknowka heeft een vliegend vendel Russische voorhoeden op de hoofdstelling terug De strijd In Rusland. Londen, 12 Jan. De „Daily Tel. verneemt uit Petrograd, dat volgens de medeelingen van krijgsgevange nen de Oostenrijkers en Duitschers 100,000 man aan dooden en gewon den hebben verloren, hoofdzakelijk op het Boekowinafront. Duitschers, die van het Fransche front naar het oostfront zijn gebracht, verklaren, dat zelfs de heetste strijd didr niet vergeleken kan woiden met de ge weldige on waanzinnige woede van den strijd om Tsjernowitsj. Enkele bijzonderheden, welke bekend zijn geworden over de' actie bij Kriask, zes mijlen ten noorden van Tsjar torysk, kunnen eenig'denkbeeld geven van den geduchten tegenstand, wel ken de Russen hebben te overwin nen. Na de Styr te zijn overgetrok ken en 't dorp veroverd te hebben, begonnen de Russen zich te - ver sterken in de zuidelijke en zuid westelijke buitenwijken. Terwyldeze arbeid in groote haast werd verricht, verschenen dichte drommen vijan den op de hoogten ongeveer een mijl van het dorp verwijderd en ofschoon zij overstelpt werden met granaat- kartetsvuur door de batterijen, ver borgen in de terreinplooien, trokken zy snel door de vlakte en legden tweederden van den afstand af, welke hen scheidde van de Russeo. Zy verdwenen toen in een terreinin zinking, waar zij op adem konden komen en de gelederen herstellen. Zoodra zy echter uit hun dekking te voorschijn kwamen, werden zij begroet met een geweldig mitrail leur- en infanterievuur, dat hen terugdreef naar hun schuilplaats. Toch werden nog vier pogingen ge daan om vooruit te komen; einde lijk, toen de vijfde aanval was afge slagen, on de Russen met de bajonet een tegenaanval deden en de ter reinplooi schoon veegden, gaven de Duitschers het op om de verloren stelling te heroveren. De Dardanellen. Londen, 11 Jan. Hier volgt de volledige tekst van Monro's historisch telegram Den 7den Januari beproefden de Turken een krachtigen aanval op onze linies bij kaap Helles. Tusschen half twee en drie uur in den namid dag werden onze loopgraven aanhou dend gebombardeerd. Tusschen 3 en 4 uur werd het bombardement intens. De Turken openden een hevig infan terievuur. Om 4 uur brachten zij twee mynen tot ontploffing by den „Westelijken vogelkooi" en „Fuseliers bravoure". Een kwartier daarna zet ten zij tegenover ons heele front de bajonet op, en men zag duidelijk, dat de officieren poogden de mannen er toe te krygen storm te loopen. Daarin slaagden zij echter alleen tegenover de „Fifth Avenue" én „Fuseliersbravoure". De Staffordshires sloegen den aanval volkomen af. Een groot deel van de aanvallende Turken werden bij die gelegenheid gedood of gewond. De verliezen aan onze zyde bedroegen 185 man. Vlieg tuigen rapporteerden, dat het vuur van onze schepen op den linkervleu gel allernauwkeurigst was. Waar schijnlijk heeft de vijand aanzienlijke verliezen geleden. De ontruiming en daarbij behoorende operaties gingen kalm en met succes voort gedurende den achtsten. Het weer was mooi, de zee kalm. Maar om vier uur in den namiddag werd plotseling het weer slechter. Om elf uur woei er een wind van 35 mijl per uur. Te middernacht kon men ternauwernood de steigers en de lichters gebruiken. Onmogelijk was het om, zooals het program was, de troepen in do torpedojagers langs de gezonken schepen in de W baai in te schepen, in de steigers, die waren aan gelegd om dit mogelijk te maken, waren weggespoeld. De inscheping in de „Gulïybaai" werd ook onmo gelijk; een lichter strandde daar en de tioepeu, welke in de nabijheid voor de inscheping gereed stonden, moesten eerst naar de W haai mar- «hei-ren. Deze moeilijkheden ten spijt was om half drie de inscheping aan do W-baai en de Y baai volgens het programma voltooid en om vier uur wareu de afdeelingeu van de„Gully baai" en alle andere baaien mede in gescheept. Den vorigen avond om negen uur was voor kaap Helles een vijande lijke duikboot gerapportoérd. De Tu'rkscbe artillerie was don heelen nacht bijna volkomen rustig geweest. Maar toen wij uh de voltooiing van de inscheping door raiddel van lonten alle voorraden in de lucht lieten springen, ontstaken de Turken plot seling roode lichten on begonnen zij de baaien en de loopgraven van de tweede linie hevig te beschieten. De roode lichten hielden gedurende an derhalf uur aan en het schieten duur de voort tot na net aanbreken van den dag. De Franschen scheepten in met hun eigen vloot, welke ons bovendien ten zeerste hielp met het inschepen van een gedeelte van onze dieren Op zee. Als bij toeval Is in de Eugelsche Staatscourant gewag gemaakt van een krijgsbedrijf ter zee, dat op 22 December j.1. heefr plaatsgegrepen. Luitenant-commandant Kenneth Ja mes DuffDunbar, zoo wordt daarin meegedeeld, heeft de orde voor be langrijke krijgsbedrijven ontvangen wegens het torpedeeren van een Duitschen hulpkruiser op 22 December. Het -schip was omgeven door een „scherm", bestaande uit een torpe doboot. een kleinen corvet, vier treilers, verscheidene lichters kleine vaartuigen. Door dit scherm heen heeft Duff Dunbar met veel be leid het oorlogsschip aangevallen. In de Zwarte Zee. Konstantinopel, 11 Jae. Op 8 dezer is in de Zwarte Zee tusschen het Turksche panterschip Jawoes Selim (Goeben) er het Russische linieschip Keizorin Maria op groote afstand een hevig artilleriegevecht geleverd, dat een half uur duurde. De Jawoes Selim leed geen schade terwijl oon treffer op de Keizerin Maria is waar genomen. Uit België. De Belgische regeoring heeft, naar dé „Times" uit Parijs verneemt, een staat opgemaakt van de verwoesting, die het Duitsche leger in Belgie heeft, aangoricht. Daaruit blykt, dat het geheele aan tal huizen en openbare gebouwen, dat vernield is, 18.207 bedraagt. Met betrekking tot Vlaanderen, Limburg, Henegouwen en Luxemburg ontbre ken echter bijzonderheden. De ver woesting was het ergst te Spontin, waar van de 130 huizen 127 platge brand zijn, en te Dinant, waar 1263 huizen op de 1375 vernield zijn. Te Leuven zyn 1120 van 7438 huizen verwoest en 1000 huizen geplunderd BUITENLAND. Uit Mexico. El Paso (Texas), 12 Jan. De Brit- scbe consul te Chihuahua, Mytes, heeft naar hier geseind, dat 17 per sonen, van welke men gelooft dat het allen Amerikanen zijn, op 50 myl ten westen van Chihuahua door Mexicaansche bandieten uit den trein z^n gehaald. Hun werd alles - ook de kleeren afgenomen. Daarna werden zij doodgeschoten. Uit Luxemburg. Bij de opening der Kamer van Luxemburg heeft de regeering baar vroeger program gehandhaafd, waarop de Kamer zich met 26 tegen 25 tegen de regeering heeft Voor de vergadering begon hadden twee leden van het blok de regee- ringszetels uit het venster op straat Tot president is notaris Hemmer (onafhankelijk afgevaardigde, die ech ter do zijde kiest van het blok) en tot vice-president de ingeneur Faber, lid der rechtsche partij, gekozen. PLAATSELIJK NIEUWS. Ds. H. Buiskool heeft het beroep naar de Herv. Gemeente alhier aan genomen. Dr. G. A. Stutterheim alhier, staat no. 1 op de voordracht voor directeur van den keuringsdienst van Voedingsmiddelen te Deventer. Afloop aanbostadlng. Door de Directie van 's Rykswerf te Willemsoord is Dinsdagmorgen aanbesteed Het ledigen en ruimen gedurende de het jaar 1916, van: a. de vuilnisbakken van de oor logsschepen, het Marine hospitaal, de hoofd- en werfwacht, kazerne, bak kerij, cantine en provoost en van de stoom barkassen nabij de Zeedoksluis. b. do vuilnisbakken op 's Rijkswerf, zoomede een Ijzeren kist voor schilderswerkplaats. Ingekomen waren de volgende bil- letten: P. Selderbeek f 1650.-. J. Zwagerman f 1500.—, E. Makelaar f1200.-, W. Kaan f1190.-, Gebr. f1038.-. Toxols Eigen Stoomboot- Onderneming. Beperkte dienstregeling, aanvam gendo 14 Januari 1916. Vertrek Texel: 7.46 v.m., 10.45 v.m. en 2.50 n.m. Vertrek Nieuwediep: 9.16* v.m., 12.15 midd. en 4.15 n.m. Zondags 10 uur v.m. Door een vletterman is bij de strandvonderij aangebracht een geel naaikistje van een zeeman met in houd on een zilveren horloge mot ketting en de letters C. B. 21 -9-14. Mijnen. Eeu nabij bet observatorium alhier tegen den zeedyk aangespoelde mijn is gisteren onschadelijk gomaakt. Op het Terschellinger strand zyn in de laatste dagen 10 mijnen aan ge dreven die alle onschadelijk zijn ge maakt. Toonkunst-uitvoering. Den leden van „Toonkunst" wacht aanstaanden Woensdag een belangrijk concert, dat naar alle waarschijnlijk heid veel kunstgenot zal schenken. Opgevoerd wordt namelijk een „dra matische cantante", gecomponeerd door den Keulscheu componist Max Bruch en getiteld „Das Feuerkreuz" (Het Vuurkruis). Waar op dit concert hunne medewerking hebben toege zegd Hanua Verbena, sopraan, Am sterdam, on de heer Coenraad Maller, bas, Rotterdam, voor wat het vocale gedeelte betreft, daar is het duidelijk, dat het Bestuur van de plaatselijke afdeeling van „Toonkunst" al het mogelijke doet om van dit werk een eerste rangs uitvoering te geven. Me juffrouw Hanna Verbena is, in binnen- en buitenland, te zeer bekend en ge liefd, dat het nog noodig ware voor haar veel reclame te maken. In den Helder heeft zy by eenzelfde gelegenheid, nl. eeo Toonkunst-uit voering, in Schumann's oratorium Das Paradis und die Peri" gezongen. Coenraad Muller is te Helder nog nimmer opgetreden. HU moet over prachtige stemmiddelen beschikken, blykens verschillende kritieken. Zoo schreef mr. Van -Gigh Jr. in „De Telegraaf" Het geluid was voor al in lyrische richting zeer mooi, uit nemend tochnisch ontwikkeld en de voordrachtskunst een voudig, doch zeer iotelligentHet zal dan ook wel niemand verwonderen als Muller een schitterende tóekomst tegemoet gaat' De heer Sibmacher Zijnen van het „Handelsblad" oordeelde als volgt: Hij heeft een goede school doorloopen, zingt met gemak, draagt zeer duidelijk, met natuurlijke gevoelsexpressie, voor, en bleek de kunst te verstaan om de belangstelling gaande te houden."De heer S.Z. spreekt in zijne verdere kritiek van het „ver ontwikkeld zang talent eu de „zuivere muzikaliteit'" van dezen zanger. W. Landré gaf in de „N.Rott.Crt". als zijne meening weer, dat Muller is een „bas-bai yton van gezonden, sonoren klank", dat hij zijn taak ernstig opvat, enz. An dere critici loven eenstemmig zijn zuiver geluid en zijne beschaving.' Menigeen zal zich afvragen: „wat beteekent die naam Feuerkreuz? Hot Bestuur heeft dit begrepen en gezorgd, dat in een tekstboekje, be halve eon Hollandscbe vei taling van den tekst, ook een korte bc-schrtjviDg van de beteekenis der cantante en haar titel is afgedrukt. De inhoud van deze cantante is ontleend aan een legende, voorkomende in Wal ter Scott's „Lady of the Lake", en het vuurkruis is niets anders dan een symbool, waarmede in de vroege middeleeuwen de bevolking van een „clan", aldus noemt men een graaf schap in Schotland, gewaarschuwd werd dat een naburig graafschap den oorlog verklaard had. Een kruis van eikenhout werd aan het altaar in brand gestoken en daarna gedoofd in het bloed van een offerdier. Na deze plechtigheid werd dit zoogenaamde „vuurkruis" overhandigd aan een ridder die het in allerijl naar een volgende plaats moest brengen, om het daar aan een anderen lidder 'te ovorhandigon, enzoovoort, totdat het, van hand tot hand gaande, in korten tijd het geheele graafschap doorging. Voor iederen weerbareD man was dit hel teeken om zich tot den krijg gereed te maken. De geschiedenis, die zich hier onder het. vuurkruis afspeelt, komt in het kort hierop neer, dat een joDg paartje, op het punt is in het huwelijk te treden, als een lidder met het vuurkruis, en dus met den oproep tot den stryd, komt aan gereden, en zoo den bruidegom weg haalt. De componist had dus alle gelegenheid om verschillende raoedsaandoeningen, vreugde, uitge latenheid, angst, vrees, wanhoop, uit te beelden, die men dan ook alle in het oratorium terugvindt. Hot zal noodig wezen, voor wie recht van het werk genieten wil, zich tijdig een tekstboekjo aan te schaffen. Als men daarmee wacht tot den avond zelf, zal men natuurlijk niet eerst nog eens van den inhoud kennis kunnen nemen. Vooraf wordt door de beide solisten gezongen het recitatief en duet no. 31 en 32 (Adam en Eva) uit het oratorium „Die SchöpfuDg" van Haydn, een der schoonste gedeelten uit dit wonderschoone werk. Alles tezamen belooft dus een be- langwekkenden avond. Lang Is de weg naar 't Dijkje. Ons Raadhuis met 't jaartal 1836 boven don ingang, staat hoog den eigenlijken weg in de huizenrij van 't aardige Dijkje. Voor het ge bouw is de mooiste trap met de mooiste leuningen en de mooiste lan taarns. Daar moeten de menschen op, dl© trouwlustig zijn en zich willen samenbinden met den band des hu welijks. Ze loopen dan maar naar de breede vestibule en een bode wijst den weg naar boven. Op het uur, dat de paartjes met gevolg komen meestal Donderdags staan er veelal een massa lieden te kijken, soms uit alle hoeken en gaten van de gemeente bijeen, om nieuwsgierig te aanschouwenhoe het er bij die plechtigheid toegaat; hoe de bruid en de bruidegom er wel uitzien; welk costuum gedragen wordtof er nog ruikers of seringen by zijnwie alzoo in don stoet meekomen welke koets en welke rijtuigen zijn gono- men, enz. enz. Echter op andere tijdstippen is het er heel stil en er wordt haast geen notitie genomen van hen die voor zaken, voor een boodschap naar de verschillende bureaux gaan. Woens dags of zoo wil men er ook nog wel eens op letten wie gaan aanfeekenen als de vigelanten met één paard er stilhouden. Maar de belangstelling in deze is in den regel gering, haalt niet bij de drukte en opkomst op den trouwdag. Toch trok dit soort ge beurtenis nu eens dc aandacht. Een paartje, dat reeds vele, velo jaren met elkaar „verkeerde", was op weg naar 't stadhuis. Het was een nederige vigelante met een bejaard, mager •aardje er voor. Hij zat met eon rood ïoofd en strakke kuif in z'n Zondag- sche pak van groen laken en zij droeg een dikke wintermantel, een groote winterhoed eD warme winterhand- schoenen. Dat allemaal zag jo door 't raampje, toen ze zachtjes over do Postbrug reden. Maar ach, daar gebeurde bet ook juist dat de duivel iu 't spel, een kink in den kabel kwam. BU de Postbrug begon het paard erg vreemd te doen en het wilde niet verder den Kanaal weg op, doch met kracht en geweld dit windgat in. De koetsier trok aan de teugels, vloekte hardop. Maar het dier sprong links en rechts en z'n pooten gingen o, zoo hoog van den grond. De zweep knalde. Het rij tuigje draaide gevaarlijk. Geschreeuw. Gekerm. En dadelijk veel menschen er bij. Het portier werd opengegooid en de man in het groene pak wrong zich naar buiten. „Wat is er an de hand?" „Ach niks!" „Niks???" „Laat bdér maar oven uitstappen, dan komt alles wel weer torecht." Na een poosje martelen stond paard en wagen op den Kanaal weg en de koetsier zei: „Kruipe jullie er nou nou maar weer in." Zij ging vlug zitten, maar hij bleef onbewegelijk op straat staan. „Kom, stap nou ook in, dan kenne we verder gaan." „Nee", zei by, zijn rood hoofd schuddend, „dat voorspelt allemaal ongeluk - 'k doe het vandaag niet andere week we hebben zoo lang gewacht, dat beetje kan er ook nog wol bij." „Toe maar!" fleemde zij. „Vast niet!" „Halo, stap^ in!" riep do koetsier ongeduldig. „Ja maar niet d&Arhéén - weer terug Daar huis." „Waarom zoo dwaas?" nljdigdezij. „Andere week nou niet!" Hij wilde te voet heengaan, maar zij sprong er uit en greep hem vast. „Vooruit dan maar naar huis". Maar hij zei niets meer, ging met een zuur gezicht naast haar. En het rijtuigje keerde om en de koetsier op den bok keek zoo leelijk alsof by ergens hevige pijn had. Colljnsplaat, wolke aldaar tegen den dijk was aangespoeld, werd in de glooiing een gat geslagen van 2 M. middellijn en li M. diepte. Een gevaarlijk voorwerp. Nabij den Noordwykerhoutschen strandweg spoelde gisteren een groote bus aan (geen myn). De vinders scho ten er op. Er kwamen groote zwarto brokken te voorschijn. In het water geworpen, vlamden ze hoog op *n vulden den heelen omtrek met een verpestenden walm. Verbannen Duitschers. Met de mailboot „Meoklenburg" van de Maatschappij Zeeland werden hedenmiddag te Vlis9ingen ongeveer 600 uit Engelsch Indie verbannen Duitschers verwacht. Met een oxtra- trein wordt do reis naar Duitschland voortgezet. Inbraak. Dinsdaguacbt is er ingebroken in het kantoor van de naamlooze ven nootschap Transport- en Expeditie- maatschappij, aan de Leuvohaven Oz. te Rotterdam. De inbrekers hebben zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang verschaft. Uit een op bet kantoor staande en opengebroken kast zyn gestolen twee ijzeren geld kistjes, tezamen inhoudende ruim f 2200 aan bankpapier, zilvorbons en specie. Ook een lessenaar is openge broken. Maar daaruit is' niets ont- BINNENLAND. Mail in beslag genomen. Naar het „H.bl." verneemt, heeft de Engelsche regeering de post, aan boord van het van Lissabon komende Nederlandsche stoomschip „Euterpe" ia beslag genomen. De brie venzending van Cura^ao voor Nederland bleek bij ontvangst, met De Zeeland-boot te Vlissingen door do Eugelsche censuur te zijn geopend, 15 aangeteekend stuk kén waren in Engeland achtergehouden. Uitvoerverbod op schepen? Onze correspondent te Rotterdam verneemt uit reederskringén dat by de uitklaring van Nederlandsche schepen in de laatste dagen geëischt vrordt de onderteekening eener ver klaring, dat het schip niet zal wor den verhuurd en (of) verkocht. Dit zou, volgens die deskundigen, kun nen wijzen op bij de regeering be staande plantten tot het instellen van een uitvoerverbod op schepen. Het zou echter ook kunnen zljo, dut deze maatregel verband houdt met het aan de regeering toegeschreven plan tot het vaststellen van maxi mum vrachten, waarover met het bestuur der reeders in den laatsteu tijd druk geconfereerd wordt. Dit laatste zou een -uitvloeisel kunnen zijn dat, alvorens wettelijke maat regelen worden genomen, beproefd zal worden om langs vrij willigen weg tot overeenstemming tekoaren, in dezea zin dat de verschillende reederijen een bepaald deel hunner tonnage ter beschikking van de re geering stellen om voor veel lageren prijs, dan op do open markt bedon gen wordt, graan voor de regeering te vervoeren. Da Ford Expsdltla. Hedenmorgen te 10 uur zouden de Amerikaanscbe leden der expeditie vergaderen tot het verkiezen dol leden voor de permante neutrale conferentie. Op een internationale conferentie hield Mej. Anna M. Lindhagen (Zweden) een rede over de annexatie, welke voortkwam uit verlangen van verovering. Dit verlangen leidde tot het lot van Polen, Finland, Jut land, Elzas Lotharingen enz. Haar rede was een pleidooi voor het in stellen van een internationale be weging tegen de annexatie. Het vraagstuk van de propaganda voor de fundamenteele beginselen voor permanenten vrede, werd zeer uitvoerig besproken in een vergadering der Amerikanen en in een algemeene vergadering. Een comité zal worden benoemd om de middelen voor die propaganda vast te stellen. Dinsdag heeft een bespreking plaats gehad tusschen het bestuur van den Nederl. Anti-Oorlogsraad en de leiders der Ford expeditie. Duitsche vliegmachine verongelukt. Men meldt d.d. 12 Januari uit Hedennamiddag viel een Duitsch watervliegtuig, genummerd 505, by het lichtschip „Noordhinder" in zee. De twee inzittende aviateurs werden aan boord van het lichtschip opge nomen. De kapitein van de Zeeland boot, die juist naderde, bood aan, hulp te bieden, hetgeen echter niet noodig was. Nader wordt medegedeeld, dat een torpedoboot do beide vliegers heeft afgehaald. Mijnen. Met de laatste aanhoudende W. on N.W. wind zijn er weer heel wat mijnen op onze kust aangespoeld. Te Texel spoelde Maandag een bijzonder groote mijn aan. Op Vlieland bedroeg het aantal aangespoelde mijnen niet minder dan 9, terwijl er in de Vlie sloot nog een tot zinken gebracht werd door de stoomboot „Volharding". Te Noord wijk spoelde eveneens een mijn aan. De mijnen werden ouder bewaking van den kustwacht gesteld of onschadelijk gemaakt. Bij het opruimen van een 'mijn te Ontaarde moeder. De vrouw van Van Ee, wiens naam nog wel bekend zal zyn uit den ge ruchtmakenden moord op een nog jeugdigen wissellooper te Zeiat, heeft zich tijdens de gevangenschap van haar man in haar lot getroost door een verhouding met haar kostganger. Gaf dit reeds menigmaal stof tot praten in de betrokken volksbuurt, gisteren werd een heel relletje ver oorzaakt, toen men vernam dat moe der en kostganger met de noorderzon waren vertrokken, achterlatende drie jeugdige kinderen, van wie de jongste nauwelijks drie maanden oud. De buren hebben uit modelijden met deze misdeelde kleinen zich hun lot aan getrokken tot op andere wijze in hun verzorging zal zijn voorzien. Da markenkoers aan da Llmburgscho grens. Naar de „Limb. Koer." meldt, is Zondag te Vaals een zeer druk be zochte vergadering gehouden, ten einde middelen te beramen om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand in deze gemeente, veroor zaakt door den lagen markenkoers. Er werd eenparig besloten zich tot de regeering te wenden (waarby de burgemeester zijne medewerking heeft beloofdntet het verzoek Nederlandsch geld disponibel te stellen tegen een boogeren en billyken markenkoei?. Waar tienduizenden marken elke week uit Aken als loongelden inge voerd worden, is de lage markenkoers een ruïne voor deze gemeente. Deze schade bedraagt duizenden per week. Vergeetachtig. De „hoefijzer"-correspond6Dt van het „Handelsblad" schryft: In een der omliggende gemeenten van 's Gravenhage, nl. te Wassenaar, heeft zich Dinsdag het geval voorge daan, dat iemand bij enkele candi daatstelling tot raadslid werd gekozen, doordien de tegenpartij verzuimde, bijtyds haar candidatenlljst in te leveren. Door deze vergeetachtigheid van den secretaris der Vrijzinnige Kiesvereeniging is de candidaat dier vereeniging, de heer Heldring, die door bijzondere omstandigheden juiBt wel eenige kans zou hebben gehad in deze overigens overwegend recht sche plaats, niet in aanmerking ge komen en is de Christelijk Historische coalitiecandidaat, jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland, zonder slag of stoot gekozen. De schuldige secretaris moge zich troosten met de gedachte, dat hij niet de eerste is wien zoo iets overkomt. By de Haagsche Statenverkiezingen van 1910 is het nog voorgekomen, dat de secretaris der Roomsche Kiesvereeniging in den Haag (wij zullen des zondaars naam nu maar niet weder noemen) eveneens vergat, de candidatenlljst in te leveren. En de eenige naam, die daarop voor kwam, was toen nog welde zijne „Weldoen". Een liefdadige instelling liet in Den Haag langs de huizen colloc- teeren. By do telling der ontvangsten ontdekte men een valsch dubbeltje. Een volgende collecte bevatte weer een valsch geldstukje en men kwam tot de conclusie dat in een bepaalde straat steeds 'n valsch geldstukje in de bus werd geworpen. Men giste had vermoedensen besloot bij een dame, wonende op zeer gooden stand, een leege bus te prosenteeren. Het bedrog kwam uit, want het bleek, dat die dame geruimen tijd valsch geld op het altaar der weldadigheid offerde(„N. H. Ct.") Kordaat. Maandagavond, toen waardoor is ons niet duidelijk kunnen worden - de dienst van de stoomtram Voor burg-Den Haag bijzonder ongeregeld was, stond een dame in hot wacht huis bij den Tol aan de Laan van Nieuw-Oost-Indië te den Haag. Ze keek, zooals op alle halte-plaatsen de passagiers, verlangend uit naar de stoomtram. In het wachthuisje stond ook nog een heer en in eon hoek ge doken, leunend tegen het houten be schot, de hand onder het hoofd, hing quasi half slapend, een man. Toen hij zyn kans schoon zag, sprong hij op en trachtte de dame haar tascbje uit de hand te rukken. De dame, die zeer kordaat was, hield stevig vast en "de heer wilde tusschenbeide komen. Echter deinsde hy terug voor een mes, dat de on verlaat trok. De taschroover achtte het toch beter te vluchten, maar zonder buit, daar de dame haar eigen dom niet had losgelaten („Vad.") Sergeant-Inbreker. De politie is er in geslaagd, den dader van de Vrijdag te Hoek van Holland in de torpedo loodsen ge pleegde inbraak, waarbij ongeveer f626 werd ontvreemd, te vatten. Het is een zekere B., se -^«ut btj het korps torpsdisten.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2