HELDERSCHE COURANT No. 4569 ZATERDAG 15 JANUARI 1916 &RGAI Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). SS J»n. op: onder: op: ondor: v.m.: n.m. Zondag 16 a.0,26 m.6.28 8.6 1.14 4,80 6.1G Maandag 17 LU 6.21 8.4 4.16 6.40 6.16 Dinsdag 18 2.18 7.8 83 4.18 6.40 7.5 Woensd. 19 821 7.48 8.2 4 30 7 25 7.45 Donderd. 20 4.86 8.8 8.1 4.22 85 8.16 VrUdag 21 6.18 8.28 8.0 4 24 8.40 8.60 Zatordag 22 7.8 4.22 7.69 4 26 9.20 9.20 DE OORLOG. Da offlcleele legerberichten van 12 en 13 Januari. Van het W e 81 e 1 ij k front. Htjt Fransche bericht van den 13en geeft aan dat de Duitschers tusschen Somme en Aisne getracht hebben een Franschen post te overrompelen. In Champagne deden zij aanvallen met handgranaten. Geen van deze aanvallen had ook maar eenig succes. Van Duitsche zijde wordt mede gedeeld dat de Franschen in Cham pagne bij le Mesnil wederom aan vielen. Ook beproefden z(j een aan val op de loopgraven bij Maison de Champagne. Beide aanvallen werden afgeslagen. N.O. van Armentières werd een aanval van een Engelsche afdeeling afgewezen. 4 Engelsche vliegtuigen werden naar beneden ge schoten. Van de acht inzittenden werden er 6 gedood en 2 gewond. Van het O o s t e 1 ij k front. Het Russische leger bericht van den 12en geeft aan dat een kleine afdeeling in de streek van Olay trachtte de Missa over te trekken. Door het vuur der Russen werden zij evenwel ver strooid. In de streek van Ponewiesj werden de Duitschers door een Rus sische verkenningsafdeeling uit hunne loopgraven verdreven. Van Duitsche z(jde wordt eveneens slechts melding gemaakt van ver- kenningsgevechtec. By Nowo Solbi werden de Russen uit een Voorste loop graaf verdreven. Overigens is er op het front geen verandering. Op den Balkan. Door de Franschen en Engelscheu is de brug over de Stroema, bij Demir Hissar bij wijze van voorzorgsmaat regel opgeblazen. Hoe lang het nog moet duren voor tot een aanval op Saloniki zal worden overgegaan is nog niet te zeggen. Volgens een Duitsch bericht worden te Saloniki nog voortdurend troepen en levensmiddelen ontscheept, en heb ben de geallieerden meer vertrouwen gekregen in den tegen woordigen toe stand. Bovendien zouden 2000 Ser vische soldaten by het Fransche leger zijn ingelijfd. De «Daily News" weet mede te deelen, dat de Duitsch Oostenrijkscbe troepen aan de Griekscbe grens 4 divisies sterk zijn. Volgens dit blad zou de algemeene aan-val op Saloniki DiDSdag begonnen zijn met een be schieting der Engelsche stellingen, in de streek van Doiran. Aan den aanval nemen Duitsche, Oostenrijk- sche, Bulgaarsche en Turksche troe pen deel. De operaties worden geleid van uit het Duitsche hoofdkwartier te Monastir. De westelijke vleugel der aanvallers wordt gevormd door de Duitschers, het centrum door de Oostenrijkers, terwijl de oostelijke vleugel door de Tursen wordt inge nomen. In de Zwarte Zee. Volgens een Russisch bericht heb ben twee torpedobooten een Turksche duikboot welke aan de kust bij den Bosporus gestrand en gezonkeu was, vernield. Bovendien werden nog twee Turksche schepen met kolen in den grond geboord. De bemanningen wer den gevangen genomen. Ingezonden Mededeeling. [en kleine pil geneest een gtoole bloedarmoede. Bij de bloedarmoede heeft een aan zienlijke vermindering van roode bloedbolletjes plaats. Deze bolletjes die juist aan het bloed zijn roode kleur geven, zijn de dragers van de zuurstof die zü opnemen wanneer zij door de longen gaan. Ziedaar waarom hij die geen rood bloed heeft, geen gezond heid kan bezitten. Iedereen weet dat het lichaam niet kan leven zonder zuurstof. Dus, wanneer de roode bol letjes verminderen, vermindert de op genomen hoeveelheid zuurstof in ge lijke mate en de gezondheidstoestand volgt dezelfde beweging. Dan komen de karakteristieke ver schijnselen voor den dag, als luste loosheid, bleekheid der lippen en van het gelaat, verlies van eetlust, hart kloppingen bij een eenigzins hevige oefening. Indien de ziekte wordt ver waarloosd, vermeerderen deze ver schijnselen heel natuurlijk in aantal en in krachtener komt een oogen- blik dat alle hoop om het kwaad te herstelleD, verloren is. Bij tijds aan gevat, is het kwaad zeer gemakkelijk te genezen en het middel dat gebruikt moet worden, is een versterkend ge neesmiddel, dat de kracht heeft de roode bloedbolletjes te vermeerderen en de zuurstof naar de weefsels en spieren over te brengen. De Pink Pillen zyn dat versterkende genees middel en in de geneeskundige weten schap is er niets zoo zeker als de genezing der bloedarmoede door de Pink Pillen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hooiddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken büAlb. TEN XLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschilleude Apothekers en goede Drogisten. Griekenland en de Entente. Griekenland wordt het vuur nu wel heel na aan de schenen gelegd. Het eiland Korfoe tijdelijk in bruik genomen door de entente 1 Dit eiland behoort, gelijk bekend tot de Ionische eilanden, welke van 1815 af een statenbond vormden onder protectoraat van Eugeland, en door dit rijk in 1863 aan Griekenland afgestaan zijn. Den léden November werd lus- schen Engeland, Oostenrijk, Frankrijk, Pruisen en Rusland over die eilanden een plechtig tractaat gesloten. In het eerste artikel van dat ver drag staat te lezen, dat de contrac- teerende mogendheden den afstand van de eilanden aari Griekenland goedkeuren. In het tweede artikel echter staat het volgende: 8 De Ionische eilanden, zullen na hun vereeniging met het koninkrijk Griekenland, de voordeelen genieten van een voortdurende neutraltieit derhalve zal nimmer een gewapende macht, hetzij van een vloot, hetzij van een leger, worden verzameld of gestationneerd op het gebied of in de wateren van deze eilanden, be halve het getal, dat volstrekt onont beerlijk is voor do handhaving van de openbare orde of tot verzekering van de inning van de openbare in komsten. De Hooge Verdragsluitende Partijen verbinden zich het beginsel van neu traliteit, in dit artikel gestipuleerd, te respecteeren. Den 25sten Januari werd bij een protocol door dezelfde mogendheden als bovengenoemd, de neutraliteit van de' Ionische eilanden beperkt tot Korfoe en Paxo (om Griekenland tegemoet te komen). De landing van een Fransche troe- denafdeeling, het hljschen van de Fransche vlag, het onderbrengen van het overschot van het Servische leger, vormen een inbreuk op het door Frankrijk en Engeland mede onder- teekende neutraliteitsverdrag. Hadden zij die neutraliteit ook ge waarborgd (hetgeen niet het geval dan zouden we hier met een even grove traktaatschennis te doen hebben, als die door Duitschland tegenover België is begaan. Wat moet Griekenland nu doen? Als het zich gewapend verzet, kan het er zeker van zijn, dat het in een minimum van tijd ook zijn andere eilanden kwijt zal zijn. Verzet het zich niet en bepaalt het zich wederom tot een protest, dau is er echter ook geen reden, waarom de entente niet nog andere stukken Griekscb gebied ,,in gebruik zou nemen", en de vraag is, of Griekenland dan nog langer zijn neutraliteit tegenover de andere groep van mogendheden, de centra- len, kan volhouden. We kunnen dus gerust de bezetting vau Korfoe be schouwen als de inleiding van ge beurtenissen van verdere strekkiüg. (N.Rott.Ct.) De Pruisische Landdag. In opdracht van den keizer en koning werd door minister-president Von Bethmann Hollweg de Pruisische Landdag in de Witte zaal van het koD. paleis te Berlijn geopend met een troonrede. In de aanhef zegt de min.-president „Terwijl gij u hier voor den arbeid verzamelt, wordt op de slagvelden de bloedige strijd voortgezet. En evenals onze vijanden ons den oorlog hebben opgedrongen, dragen zij de schuld voor de voortzetting ervan, en de verantwoordelijkheid voor het feit, dat dè volken van Europa elkaar verscheuren. Dj voorzienigheid stelt ons volk voor een zware beproeving, en groote dingen worden ^gevraagd, maar ook groote dingen volbracht. De plannen onzer vyanden, om ons door het afsnijden van de overzee- sche verbindingen tot toegeven te dwingen, zijn mislukt". De arbeid van den Landdag zal voor alles moeten gewijd zijn aan de nooden, door den oorlog ontstaan. De Pruisische financiën zijn niet geschokt maar toch is versterking der inkomsten noodig, ook voor het herstel van Oost Pruisen. Voorstellen tot verhooging van den toeslag op de inkomstenbelasting en een aanvullingsbelasting zullen wor den ingediend. Het spoorwegbestuur zal niet mogen rustenvoor aanschaffing van rollend materieel en uitbreiding van het spoorwegnet zullen belangrijke bij dragen noodig zyn. De president hield vervolgens een toespraak waarin hy wees op het het succes der wapenen in den stryd dien hij „ods opgedwongen" noemde. Ook de met Duitschland verbon denen hadden een wapensucces, dat trots bewondering afdwingt. Van het succes aan de Dardanellen gewagende merkte hij op, dat als de jelschen dit voor zich een succes noemen z(j al zeer bescheiden zijn geworden. De president sprak de hoop uit op een eendrachtige samenwerking tot de zegevierende vrede zal zijn vochten. Het Huis stemde geestdriftig in. De minister van financiën diende de Pruisische begrooting in. Ook hij gaf een overzicht van de schitterende posities der Duitsche troepen. Duitsch- land's financieele kracht is niet broken. De hooge inteekeningen op de Duitsche oorlogsleeningen bewijzen dat. De voorziening van brood is in Duitschland gedurende den oorlog verzekerd tegen dragelijke prljz Ook voor andere producten zal regeering verder maatregelen moeten blijven nemen. Het begrootingsjaar sluit met sen tekort van 116 millioen, ook voor 1915 wordt op een tekort gerekend. De verhooging der directe belastingen zal 100 millioen opbrengen. De nieuwe belasting geldt slechts voor den tijd van den oorlog. Bij inkomens 24™ bMt gen progressief toenemende opcenten. Voor iDkomens van 100,000 Mark en daarboven wordt de belasting verdubbeld. Voor Oost-Pruisen is 350 millioen uitgegeven. De vernielde deelen ver rijzen thans uit hunne asch. Uit de begrooting blykt nog, dat de inkomsten in vergelijking met hot loopende jaar 6 millioen Mark minder bedragen. De begrooting is in evenwicht ge bracht zonder leeningen. Voor tijde lijke versterkiDg dar geldmiddelen zullen drie milliard Mark kasaanwij zingen kunnen worden uitgegeven. Het Huis is uiteengegaan tot 17 Januari. Ingezonden mededeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltitair im. peau de Suède, f 1.25, met garantie. 0INNENLAND. Zeemilitie llohtlng 1916. De Minister van Marine brengt ter kennis, dat de inlijving van de adn üe zet militie toegewezen dienstplichtigen van de lichting 1916, behoudens onvoorziene omstandigheden, zal ge schieden in de gewone, bij de Mil'tiewet vastgestelde tijdvakken, alzoo die van de eerste ploeg in het tijdvak 16-20 Maart- en die van de tweede ploeg in het tijdvak 6-10 Aug. Oe Interneerlng der bemanning van de „E. 17". Reuter -seint uit Londen, d.d. 13 Jan. In het Lagerhuis vroeg de afge vaardigde Swjft Mac Neill: le. of de bemanning van den Eogelschen onderzeeër „E 17" door de Neder- landsche regeering geïnterD3erd is, en 2e. indien dit .zoo is, of dan die interneering strijdig js met d-j inter nationale wetgeving era of de Haag sche Conventie, hoofdstuk X, artikel 13, waarin het interneerings/raag- stuk behandeld wordt, slechts ietrek- kiDg heeft op mannen, cö^ich aan boord van door den vijand vernielde schepen beviuden; 3e. of Engeland de onmiddellijke invryfieidafolling zal eischen van deze mannen-'die aan Engeland behooren uitgeleverd te worden, onder voorwaarde, dat zij niet verder deel zullen nemen aan de vijandelijkheden. Sir Edward Grey antwoordde, dat de bedoelde bemanning door de Neder- landache regeering geïnterneerd is. De plaats waar de mannen zich bo- vindeD, is op het oogenblik nog niet bekend. Art. 13 van de Haagsche Conventie maakt geen onderscheid tusschen schepen, die door den vijand in den grond geboord zijn en zulke, die ten gevolge van gewone scheeps ongevallen ten onder gingen. De mi nister zou er voorts voor zorgen, dat de verdere wenken van Mac Neill ernstig overwogen worden. Geïnterneerde Duitsche officieren. Donderdag zijn ae Duitsche offi cieren, die te Bergen waren geïn terneerd, naar hetinterneeringsdepöt te Wierikerschans overgebracht. De commandant van dit interneo- ringsdepót-, majoor baron Van Boecop, geleidde hen van Bargen naar Wie rikerschans, waarheen ook een der geïnterneerde officieren werd overge bracht die in het hospitaal te Utrecht vertoefde. De „Maashaven" op een mijn geloopen. Het van New-Orleans naar Rotter dam bestemde Nederlandsche stoom schip „Maashaven" is Donderdag ochtend ten Westen van de Galloper op een mijn geloopen en in zinkenden toostand door de bemanning, be staande uit 23 personen, verlaten. Het schip bleef drijvende, met brand in het voorschip. Veertien man van de. bemanning werden gered door het stoomschip „Goentoer", dat ook de journalen en papieren aan boord nam, en S man werden opgenomen door de Juliana", vao de maatschappij Zeeland. (De „Maashaven", groot bruto 2609 en netto 1689 register ton, werd in 1906 gebouwd. Het behoorde aan de N.V. Maatschappij Stoomschip Maas haven, directie firma Gebroeders Van Uden, te Rotterdam.) Mijnen. Een mijn, die zeer gevaarlijk op het strand te Callantsoog lag Ijjj de remise, is Dinsdagmiddag 3 uur door den kapitein Van Ea vernietigd. De bewoners van het dorp werden verzocht hun ramen open te zetten voor het springen der ruiten. Ondanks dezen goed opgevolgden maatregel zag het er in het dorp treurig uit. Bijna geen huis was gespaard ge bleven, ontelbare ruiten waren met houten roeden in zijn geheel naar binnen gesmakt, dakpannen waren opgetild en een meter verder op het dak weer neergeworpen. Een houten loods in de onmiddel lijke nabijheid der myn was aau de voorzijde geheel ingedrukt, terwijl de splinters der mijn diep in het hout waren gedrongen, Het treurigst was er aan, toe het hotel van den heer P. Vos, een hoog huis, tegen den duinrand aan. In den breeden voogevel waren van 10 groote ruiten en het groote spiegel glas, niets heel gebleven waardoor minstens voor f1550 schade is aan gericht. (Alkm. Ct.) Uitvoerverbod van schepen. Het Haagsche Correspondentie bureau schrijft: In enkele bladen komt het bericht voor, dat er aanwijzingen waren dat er bij de Regeering plannen bestaan tot het instellen van een uitvoer verbod op schepen. Die aanwijzingen zouden worden gevonden in het feit, dat bij de uitklaring van Nederland sche schepen in de laatste dagen een verklaring wordt geëischt, dat het schip niet zal worden verhuurd en (of) verkocht. Van bevoegde z(jde deelt men ons mede dat roo^o verscherpte orders dienaangaande uit te vaardigen. De eerste order schijnt dus zeer slap geweest te zijn. Kort geleden bevatte het „Handelsblad" een staat van de in 1915 in aanbouw zijnde schepen en van die welke in dat jaar naar het buitenland verkocht zijn. Dat aantal was niet gering, en naar wij meenen tot een gezamenlijk bedrag van meer dan 200.000 tonnen inhoud. De order zal wel zijn uitge vaardigd, doch oen strafbepaling is vermoedelijk niet gesteld. (Red. H. Ct). Nederlanders In Duitschland. Men schryft uit Enschedé: Door den steeds slechter wordenden oeconomischen toestand in Duitschland komen dagelijks Hollandsche arbei dersgezinnen over de grens en melden zich alhier om steun en onderdak aan. Nagenoeg allen zijn van alle midde len ontbloot en hebben in de laatsten tijd groote ontberingen moeten ge troosten. Tot nu toe slaagde men er in den meesten werk en onderdak te ver schaffen, thans echter is geen woning meer te krygen en zlju allen plaatsen in slaapgelegenheden en volksloge menten bezet. Als gevolg hiervan heeft het gemeen tebestuur zich reeds genoodzaakt ge zien de voormalige school no. 1 aan den Zuiderhagen in orde te brengen, teneinde hierin dezen slakkers onder- dab te verschaffen en zijn daarin reeds eenige gezinnen opgenomen. Naar wij vernemen wonen in West- falen nog duizenden Nederlanders, die binnenkort gedwongen zullen worden door den honger hun toevlucht tot hun vadeiland te zoeken en zal het noodig zijn van Rijkswege maatregelen te nemen, dat onderdak wordt ver schaft, daar dit bij een grooten toe loop voor de grensgemeenten niet mogelyk zal blijken te zijn. Treinbotsing. By Tiel zijn Donderdag twee goe derentreinen in botsing gekomen. Men meldt daarover de volgende bijzonder heden uit Tiel: De goederen-treinen 3801 en 3822, de eerste van Rotterdam, de andere van Arnhem, kruisen elkander te 3 uur bij het station Tiel. Alle signalen stonden en alle wissels lagen, zooals bij het vooronderzoek gebleken is, goed. De machinist van trein 3822 moet echter doorgereden zyn waar door hij met vaart botste op trein 3801. De schok was zoo geweldig dat men ze over heel de stad hoorde. De buf fers van de locomotief werden geheel vernield, waardoor de pypen der ma chines elkander bliDa raakten. De ten der van 3801 is orrfgevallen, de ba gagewagen en de eerste veewagen zijn in de bermsloot terecht gekomen, in hun val al de draden der telephoon meenemende, waardoor het telepho- nisch verkeer geheel verbroken was. De telegraaf werd niet verstoord. Vier koeien moesten worden afge maakt en een paar verdronken. De tweede veewagen en een tankwagen met 16,000 liter petroleum van de AmerikaaDSche Petroleum Compagnie werden uit de rails geworpen. De olie liep weg. De machinist kreeg een lichte arm- wond, do remmer Van logen moest worden uitgezaagd en is met gebroken heupbeen naar het St. Andreasgesticht vervoerd. Zijn toestand is gunstig. Van trein 3822 werd de bagage wagen opgetild en zwaar beschadigd. Enkele andere wagens ontspoorden. De materieele schade is dus zeer groot. De weg heeft weinig geleden, waar door te half een de eerste trein uit de richting Rotterdam gewoon kon passeeren. Van de vroegere treinen moesten de reizigers overstappen. Ter waarschuwing I Een 80 jarige kindervriend schrijft uit Haarlem aan de „Haagsche Crt.": Een bekende van mij, wonende in Haarlem, had met de Kerstdagen een Kerst- of hulstboompje in huis voor de kinderen. Twee kinderen, een van 6 en een van 8 jaar, zyn ernstig onge steld geworden: hevig braken enz. De dokter werd gehaald, zag het roode braaksel en vroeg wat zij hadden gegeten. De kinderen vertelden toeD, dat zij van de roode kessen van den hulstboom hadden gegeten. 's Avonds stierf het meisje van 6 jaar. Het jongetje van 3 jaar ligt nog heel bedenkelyk ziek. Moord. De 14 jarige J.U., fabrieksarbeider te Windschoten, die, beschuldigd van moord op de onderwijzeres mej. A. Heikens aldaar, op 12 Dec. jl., naar het huis van bewaring te Groningen werd overgebracht ter nadere obser vatie, heeft een thans een volledige bekentenis afgefegd. Naar overstroomde streken. Toen we gisteren, Vrijdagmorgen, op weg naar 't station waren, zwiep ten de hooge boomen in de laan als masten die, zoo de zeilen niet bytijds geborgen waren,, met krakende splin teren zouden nederploffeu. Lange, hangende nat-zwarte takken werden omhoog en weer omlaag geslagen en maaiden wild door de lucht, als ver weerden ze zich tegen van alle kanten aanzwermende vijanden. De storm wind suizelde en siste er door en als vlaat? na vioao ai wjider en wilder e oude dikke van wanhoop, stonden hier en daar eeDzame jonge stiljdende boomeD, kronkelend en worstelend met den orkaan. Ze waren een prooi van den geweldigen Noordwester en verweerden zich als de groote, krachtig levende reuzen van een bosch. In de vestibule van 't station stond een handje vol menschen voor het loket HIe klas te wachten op het oogenblik dat de kaart „gesloten" zou verdwijnen. Een metselaar, een tim merman, een paar jonge onderwijzers, een leerling voor Alkmaar, werklui voor Koegras allemaal bekende liedeD, die iederen morgen voor hun werk naar -buiten trekken. Maar het stuk karton bleef achter het glas staan, lang zeer lang en de onge- duldigen die daar klopten met hun geld in de hand gereed, kregen niet eens gehoor. Daar binnen hadden de heeren het druk met telegra feeren en er werd geheimzin nig gepraat. Eindelijk vernamen we, dat er dezen dag geen enkele trein zou loopen, misschien één voor militairen die hulp moesten ver leenen bij den zeedijk aan de Van Ewycksluis, welke naar men weerde, doorgebroken was, met het gevolg dat een groot deel van den Oostpolder onder water stond. Deze speciale trein kwam inderdaad aan stonds voor en terwijl de chef en- het personeel daarvoor druk in actie waren en de vice admiraal en andere militaire - autoriteiten ter plaatse kwamen, duurde het niet laog of honderden soldateD, met schoppen en ander materiaal gewapend, vul den de wagens. Alles ging vlug en prachtig hier toe en weldra gilde do locomotief haar snerpend geluid uit en met spoed verdween de lange trein over de rails in het duister. Het was al ver over zevenen toeif de lijn voor het reizend publiek werd geopend en met dezen trein kwamen we, na een ongewoon oponthoud vóór de Spoorbrug, te Anna Paulowna. Hier stond de militaire trein van zooeven op de tweede lijn, leeg en verlaten door de soldaten die reed8 op weg waren naar het geteisterde rant. In de groote, sombere wacht- camer van den Polder was het op merkelijk vol van allerlei menschen, die daar als landverhuizers met pak en zak byeen waren. Mannen en vrouwen en kinderen krioelden stil ernstig en verslagen door elkaar en tegen den witten muur stonden een stuk of wat kinderwagens met slapende zuigelingen. Op de lange banken rondom zaten bejaarde lieden met het hoofd gebogen, strak op den grond starend en enkelen keken ietwat angstig-bezorgd door de ramen naar buiten, naar het water dat spoelde en woelde aan de Spoorbuurt en naar de boomen in deze omgeving, die weerloos en lijdelijk te keer gingen. En terwijl het geluid -van den storm veelstemmig en vermoeiend klonk om dit gebouw van de H.IJ.S.M., zaten mannen en jongens met elkaar te redeneeren over het vreeselljke weer van den afgeloopen nacht, op de kleinere banken rond den kachel, die lekker warm brandde. Ze waren al van twee, drie, vier uur 'snachts in de kleeren, hadden thuis alles achtergelaten, alleen noodzakelijke dingen meegenomen en nu waren ze hier heengegaan om naar familie elders te gaan. Al deze menschen maakten den treurigen indruk van vluchtelingen die in het uur des gevaars hun leven hadden willen redden. Toen de burgemeester van Anna Paulowna des nachts alle ingezetenen had doen waarschuwen dat de dyk aan de Van Ewijcksluis was doorge broken en dat ieder nu op zijn hoede moest zijn voor mogelijke ernstige gevolgen, was de heele Polder in rep en roer gebracht. Je kon langs den weg, gaande van 't station naar de Kleine Sluis, duidelijk observeeren hoe de bewoners deze boodschap hadden ontvangen en welke maat regelen zij hadden genomen. We kon den aanvankelijk niet gelooven, dat de toestand van dieu aard was om zich zoo bezorgd te maken en moes ten onwillekeurig lachen om een moedertje dat ons tegemoet kwam en vertelde dat ze den heelen nacht op zolder had gezeten en dat baar boeltje daar stond gepakt en dat haar kamertjes leeg waren. Kom, kom - de ochtendzon scheen zoo prachtig aan den hemel om werkelijk het een en ander niet zoo donker iu te zien, om integendeel hoopvol en gelukkig gestemd te worden. Doch -neon, nie mand was in den Poldor opgeruimd. Het stoere, vrije volk daar, dat an ders vroolljk en gezellig kan schort en dikwijls komiekerig dan men schen uit de stad, leek heolemaal wanhopend, droef en stil. Geen ster veling keek glunder en tevreden en je hoorde niet het joviale „morgen, vriend ook al wakker?" Het was alsof ieder treurde om iets dat hem plotseling was overkomen iets dat niet meer te herstellen was. En de huizen en huisjes aan twee kanten van de vaart. Die hadden ook al een treurig aanzien. Hier waren de luiken gesloten, daar was alles potdicht en ginds zag je dat gordijnen en meu belen in haast waren weggebracht, zoodat de kamers kil en koud en leeg van den weg af gezien werden. Sommigen hadden een lapje goed voor de ramen laten hangen, maar daar achter was de kale vloer en de kale wanden en de menschen die er thuis hoorden zaten veilig bij vrienden en kennissen in andere oorden, waar ze niet zoo dadelijk last zouden krlj- gen van het wator. Aan de Kleine Sluis dacht men over het algemeen als het zeewater stijgt en het komt over het land van den Oostpolder naar het Oude Veer, dan komt het volle gewicht op den dijk er langs en we zyn voor de haaien daarom uitkijken en bij tijds zorgen dat je weg bent vóór het te laat is. Er waren ook men schen die hun boeltje maar hadden laten staan en die bij elkaar hok?sn om af te wachten wat er in Gc naam zou gebeuren. En dan ineens die stilte in de bedrijven. Er kloDk geen smidshamer. De timmerlui had den het bijltje er by neergelegd. De schilders staakten. De metselaars werkten Diet. De schoenmakers lap ten niet. De kleermakers deden geen steek. De krantendrukker van het dorp was er vandoor. Eu de winkels en winkeltjes waren maar gesloten. De meestén waren er uit, op den weg, den Oostpolder in, naar de Van Ewycksluis. Ieder wilde weten hoe de zaken stonden. En bij de Wipbrug was het druk en vol. Vlak voor je stroomt het water van de Oude Veer. Eq dan zie je onmiddellyk de uitgestrektheid van den Oostpolder. Hier stonden belanghebbenden en belangstellenden te turen naar die oneindige vlakte. Welk een schouw spel van verwoesting 1 Waar vroeger zoo dikwyls de h6mel lichtend blauw was hingen de grauwe wolken laag en de wind huilde en loeide uit een angstwekkend verschiet. Waar voor heen het uitzicht altijd verrukkeiyk was om de kleurrijke velden van den Oostpolder met zyn bloeiende hofste den en zijn vriendeiyke boerenhuisjes, had je thans een verschrikkelijk tafereel. Vruchtbare gronden, geheel aan den landbouw gewijd en die een veelbelovende, een zeer beduidende rol speelden als een welvarende en ryke streek, waren overal verzwolgen door den stormvloed. De Oostpolder de beste in zyn soort van Noord- Holland lag daar als in 't niet gezonken. Dit fraaie en uitermate belangrijk gebied stond blank van zeewater, dat nog steeds met onbe dwingbare kracht doorschoot. Vaarten en stroomen en plassen waren één geworden met het wei- en hooiland en van de oppervlakte der bouw gronden was geen droog plekje meer te zien. Het schuim van de zee dreef over akkers en tuinen. De hulzen en schuren met run deren en schapen waren weggezakt in plassen en meren. En eenige paar den liepen tot den buik in het water en holden nu en dan woest en wild rond. Een paar geiten stonden weer loos en lydelijk in een klein kanaal en een massa kippen zeilden schreeu wend heen en weer. Daar waren vletten en zelfgetimmerde vlotten met mannen er op die er op uit gingen om te redden wat te redden viel. Menschen met kinderen en kleeren en koffer's en manden kwa men naar het droge gedeelte van den Polder. Ontelbaar waren de _ens met huisraad, de fletsryders en zy die te voet gingen. Het was vreeseiyke drukte. Burgemeesters, politieagenten uit omliggende dorpen waren present. Auto's van zee- en landmacht renden en die maar dach ten dat er iets gedaan kon worden tot redding, liepen hard. Eu honder den trokken in de richtiDg van de Van Ewycksluis, naar de plek van den dyk, by den Lotweg, waar het gat was geslagen, waar de nacht storm had gebulderd en met een wondere kracht had gebeukt. Vele soldaten deden hier hun uiterste best om den geweldigen vijand tekeeren er het lek te stoppen. Maar het was een ijseiyk gedruisch van golven die in deze nood, in dezen wateroorlog, met een orkaan tot bondgenoot, naar het scheen wilden triomfeeren. Van onzen gewonen correspondent ontvingen wy nog de volgende bij zonderheden over: den doorbraak van den zeedijk te Anna Paulowna. Donderdag, in den laten avond, stond het water buitengewoon hoog tegen den zeedijk. Hoewel 't eigeniyk eb moest zyn, rees het water voort durend door den hevigen storm uit het Noorden. Toen daarop den hoogen vloed volgde, brak ondanks de genomen voorzorgsmaatregelen - in den Oost Polder de dyk over een af stand van ongeveer 150 M. door, of boter -gezegd het bovendeel van den dyk schoof weg. Te ongeveer uur in den nacht werd ieder gewekt in den Oost-Polder moesten al spoedig allen de wyk nemen, daar de wegen reeds blank stonden. Ver scheidene boeren hadden geen tyd hun vee in veiligheid te brengen, zoodat deze dieren nog in de stallen staan vastgebonden. Èr zijn bcferde- rijen, waarin zich* nog 50 stuks vee bevinden. Vrydagmiddag te 12 uur stond in den Oost Polder het water reeds zóó hoog, dat het ruim half de muren der boerderijen stond, en nog steeds stroomt het water met geweld binnen. De geheele Oost Polder, tot aan Oudesluis, is een zee. Met roeibooten gaat men naar de boerderyen, om te trachten het vee uit de stallen te krygen en nog te redden. Paarden ziet men, soms wadende, soms zwemmende in het land. Te Van Ewijcksluis bracht men eene- koe aaD, zwemmende achter eene roeiboot. Per telegraaf hulp gevraagd van de gemeente den Helder, arriveerden hier Vrydag- morgen vroeg 1000 manschappen, Wegens den hoogen waterstand en den slechten toestand van den dijk, kon Vrydag aan den doorbraak niets gedaan worden. Men is thans bezig zakken met zand gereod te maken en den weg langs den Van Ewyck- vaart op te hoogen. Hierdoor hoopt men den West- Polder voor overstroomiog te vrijwa ren. Gaat het buitenwater echter niet aanmerkeiyk zakken, dan vreest men dat de geheele polder onder zal loopen. Ook in den West Polder hebben reeds vele huisgezinnen de gemeente ver laten. Anderen hebben huisraad en kleedlngstukken op den zolder ge bracht. Vereeniging tot bestryding der tuber culoBe. Het werk dezer vereeniging is ge noegzaam,'bekend en by onderscheiden gelegenheden' bleek het ook zoodanig te worden gewaardeerd, dat elke poging tot steun harer kas mocht slagen niet alleen, maar dikwyls ren succes had, dat alle verwachting over trof. Het zou dus overbodig geacht kun nen worden nog eens de aandacht Uwer lezers op die uitvoering te ves tigen, indien er niet een byzondere reden bestond om deze by onze plaats- genooten aan te bevelen. Algemeen bekend is het, dat onze Vereeniging lighallen bezit, waarin een tiental patiënten, dageiyks ge legenheid vinden onder gunstige om standigheden kosteloos een rustkuur te ondergaan in de open lucht. Deze hallen zyn minder bestemd voor lijders aan de gevreesde ziekte, maar meer voor hen, bij wie de ge- neesheeren aanleg er voor vermoeden, en by wie alzoo het weerstandsver mogen er tegen moet worden ver hoogd. Zulke patiënten zijn dan ook in staat den afstand van hunne woning tot de lighallen zonder te groote ver moeienis af te leggenzelfs werkt de verplichte dagelijkeche wandeling mede om hun herstel te bevorderen. Voor hen bleken de lighallen uitmun tende hulpmiddelen, en talrijk zyn de gevallen, dat personen, die er eenige weken of maanden ii} doorbrachten, weer geheel in staat kwamen om hun dagelyksche bezigheden te hervatten. De vereeniging tracht echter ook het lot te verzachten van ïyders, die niet in staat zyn den afstand naai de lighallen af te leggen en in hunne woning worden verpleegd, dikwyls in een klein vertrek, dat niet op vol doende w(jze kan worden geventileerd en weinig geschikt is om hun tot verblyfplaats te verstrékken. Welk eene weldaad kan aan zulke ïyders bewezen worden door hun op het erf hunner wooing eene geschikte gelegenheid te geven om volop fris- sche lucht In te ademen 1 De meeste Inwoners onzer gemeente hebben het voorrecht, dat by huntfë woning daarvoor voldoende ruimte aanwezig ia, en indien deze ontbreekt, dan tracht onze VereenigiDg door een toeslag op de huur verhuizing naar gunstiger gelegenheid mogelyk te maken. Zy verstrekt reeds lang aan Ïyders, die dit noodig hebben: ruststoelen, ledikanten, matrassen, dekens en verdere benoodigdheden en het was een lang gekoesterde wepsch daaraan te kunnen toevoegen doelmatige één persoons-tenten, die naby de woning kunnen worden opgeslagen. Tot heden bon by de velerlei be hoeften, waarin zy had te voorzien, aan dien wensch niet worden voldaan. Er mag echter niet langer worden gedraald. Ia overleg met de geneeshoeren alhier heeft het bestuur besloten tot de aanschaffing van eenige tenten over te gaan en het durfde dit be sluit te nemen in het vertrouwen, dat ook nu weder de algemeene steun ons wel zal worden verleend. De uitvoering op 20 dezer in Casino geeft daartoe een goede gelegenheid. Belangeloos vereenigden zich eenige heeren om ten voordeele der tuber culose bestrijding op te treden. De naam van den lsten Luitenant Sickens, die by onderstheiden gelegen heden tydens zyn verbiyf in deze ge meente reeds door zyn buitengewone talenten den grootsten byval inoogstte, strekke tot waarborg, dat den aan wezigen een genotvolle avond zal wachten. Verschillende dames verklaarder! zich bereid lysten voor dit doel aan te bieden. Verdere adressen tot het bekomen van kaarten vindt men in advertentie. Het Bestuur der Vereeniging tot bestryding der tuberculose te Helder. INGEZONDEN. Geachte Redactie l Reeds werd door U medegedeeld, dat op Donderdag 20 Januari a.s. in „Casino" eene uitvoering zal worden gegeven ten bate van onze plaatselijke Ingezonden Mededeeling. Angst ral 0 niet beter maken, Weest opgewekt en grijpt de oorzaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Aogst werkt op de zonu- wen en maakt kleine kwalen grooter. Als gy rugpijn hebt, weest dan niet onmiddellijk bevreesd voor niergruis, waterzucht of Bright's ziekte. Als gy last van rheumatische pynen hebt, weest dan niet dadeiyk bezorgd voor chronische rheumatiek. Als gy hinder hebt van waterstoor nissen, vreest dan niet onmiddellyk blaasontsteking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadelijk voor zorgen, dat myn nieren genezen eD als ik dan verstandig leef, biyf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed vry te laten circuleeren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gy te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behooriyke nachtrust neemt, is het gemakkeiyk genoeg om dozè kwade gewoonten een tijdje na te laten en de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge nezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn enkel voor de nieren en blaas, en by tydig gebruik zuiveren zy de urine wegen, wekken zij de nieren tot groo ter werkzaamheid op en bevrijden zy het lichaam van de nadeelige stoffen, die zooveel kwaad kunnen veroorza ken. Tobt niet te veel, opgewektheid en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn de twee beste geneesmiddelen. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1