ËLDERSCHE COURANT Pink Pillen No. 4575 ZATERDAG 29 JANUARI 1916 44e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). üaan Zon ^°°gr Jjn. o'p: onder: op:onder:rni-n-in. Zond.\is 30 m 4 33 m. 11.31 7 48 IW 2.15 3.6 Muandeg 81 „632 a. 0.22 7.47 4.42 3 45 436 Febr. Dlliadaa 1 6.B7 1.40 7.16 1.44 6.15 6.- Woensd. 2 7.6 3.11 7,46 4.44 636 7.6 IJonderd. S m. 7.33 4.44 7.42 4.48 7.40 7.66 VrUdag 4 7.64 6.81 7.40 4 60 836 9.40 Zaterdag 5 8.9 7.84 7 88 4.63 9.20 9.25 OEOORLOG. De offfcieele legerberichten van 26 en 27 Januari. Van het W e s t e 1 ij k froat. Vau Fransche zijde wordt d.d. 26 dezer gemeld, dat de Duitschèrs ten N. O. van Neuville (Artois) eon aantaj mljuen tot ontploffing brachten. De trechters werden door hen bezet, doch spoedig werden zij weder daaruit verdreven. In het communiqué van den 27sten wordt medegedeeld, dat de Franscben bij Neuville geleidelijk vooruitgaan met de herbezetting der buitenposten ea mtintiechters waar de Duitschèrs vasten voet in hadden gekregen. Er werden eenige Duitschèrs ge vangen genomen. Volgens een Engelsche mededee- ling had op 25 Januari een gevecht plaats tusschen Engelsche vliegers ea niet minder dan 27 Duitsche vlie gers. De Engelschen vielen'drie kabel ballons vau den vyaud aan. Alle Engelsche vliegtuigen kwamen ongedeerd van het gevecht terug.' Twee Duitsche vliegtuigen en twee kabelballons werden tot landen ge dwongen. Naar het Duitsche legerbericht van den 27aten meldt, hebben de Duitsche troepen, na het doen springen van mijnen aan beide zijden van den weg Vimj Neuville een Fransche stelling ter lengte van 5 a 600 M. bezet. De Franschen deden vruchteloos tegen aanvallen. Als gevolg daarvan wor den thans levendige gevechten met handgranaten geleverd. Het Duitsche blad „Germania" weet mede te deelen dat tijden den vlieger aanval ,op Dover een bom op een loods met mijnen viël. Deze bom ontplofte eorst een kwartier na den val. Daardoor sprongen ook de mijnen. Er werden ver in den omtrek ver woestingen aangericht. 39 menschen, w. o. 1 officier en 24 soldaten, werden gedood. Een andere bom viel op een klein transportschip, dat dadelijk na de ontploffing zonk. Hoe het blad aan deze bijzonder heden komt wordt niet gemeld. Van het Z u i d e 1 ij k front. In een Italiaanseh bericht van den 26sten wordt de bevestiging gegeven van het Oostenrljksche succes bij Oslavia. Medegedeeld wordt dat den vijand onder begunstiging van dikke mist - er in slaagde eon aanval te doen. De voorste afdeelingen der Italianen moesten voor de overmacht op de tweede linie terugtrekken. Hier werden de verdere aanvallen van den vijand afgeslagen Verder geen bijzonder». Op den Balkan. Van Oostenrljksche zijde wordt medegedeeld dat het in de streek van Skoetari, zoowel als in geheel Montenegro rustig is. Het grootste deel 'der troepen is ontwapend. Een Italiaanseh blad meldt dat San Qiovanni di Medua door Oosten rijkers bezet is. Volgens berichten vaa Montene- g rijnen zou Essad-Pasja de stad Ingezonden Mededeelhig. Tigm di zenuwsmarten wat ti daan Het voornaamste verschijnsel der zenuwsmarten is de veranderlijkheid van haar plaats. De oorzaak er van is gebrek aan voedsel der zenuwen. Er kunnen twee dingen gedaan wor den om de zenuwsmarten te bestrijden 1° I»ts warms aanbrengen en vast binden op hot smartelijke lichaams deel: 2° De zenuwen ondersteunen door een versterkend middel te nemen dat de grondstoffen bevat Waaraan zij gebrek hebben. De warmte die kan worden aangebracht door flanellap pen, door warme baden, verzacht de ontsteking der zenuwen en brengt een tijdelijke rust te weeg, maar zoolang de voeding van het zenuwstelsel niet is verzekerd, zullen de ontsteking en de prikkeling blijven aanhouden. De Pink Pillen leveren aan het bloed het noodige voedsel. Het bloed dat door geheel het lichaam omloopt, brengt dat voedsel naar de zenuwen. De eenige weg waarlangs een genees middel of voedsel naar de zenuwen kan worden gebracht, is door middel van het bloed. Denkt daaraan voort durend wel. ZeEuwsmart is een al gemeen woord dat zeggen wil ont stekingvan een zenuw. Naar de zenuw die aangetast is, verandert denaam. Heupjicht is de smart van de heup zenuw. De warmte-aan brengende zaken kalmeeren de zenuwsmart en de .Pink Pillen genezen die smarten door bet gebrek in de voeding der zenuwen le herstellen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bü J. ROTGANS; te den Burg' (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillends Apothekers en goede Drogisten. Durazzo in staat van verdediging hebben gebracht. Daar te Bari schepen met Italiaan- sche troepen uit Walooa aankwamen, neemt men aan dat de stad door hen wordt ontruimd. Uit Mesopotamié. Door den Engelschen opperbevel hebber werd gemeld, dat de Turken hunne stellingen aan de landzijde van de veratorkingeu van Koet-el- Amara ontruimden, en eén mijl zijn achteruit getrokken. De toestand der ontzettingstroepen is onveranderd. Uit Egypte. Volgens een bericht van de Engel sche admiraliteit, zijn 95 overleven den van den Engelschen hulpkruiser „Tara" in handen der Öenoessi's ge vallen. Zij worden evenwel goed be handeld. De (Duitsche) „Lokal Anz." ver neemt van een reiziger, welke door hot Suez-kauaal gevaren is, dat op verschillende punten draaibruggen werden aangebracht, zoodat de Engel schen hun strijdkrachten spoedig kun nen verplaatsen. Tal van forten zijn gd, die door duizenden Indische en Canadeesche soldaten zijn bezet. Van Suez naar Ismaila is een spoor weg aangelegd en op de Roode Zee kruisen onophoudelijk eskaders van snelvarende Engelsche eu Fransche oorlogschepen, welke van snelvuur geschut zijn voorzien. Uit Engeland. De blokkade. de bespreking van de ver scherpte blokkade in het Engelsche Lagerhuis heeft Min. Grey de maat regelen der regeering verdedigd tegen de kritiek die van Engelsche zijde daarop uitgeoefend werd.-Hij ver klaarde dat Eogeland het recht niet heeft om de handel der neutralen stil te leggon, of te verhinderen dat zij hun gewone aanvoer kregen. Hierbij is het onvermijdelijk dat een en ander naar den vytmd doorsijpelt. Dit is echter een zeer geringe hoeveelheid, welke niét bepaald kan worden uit de cijfers van vermeerderden invoer. Wanneer men deze cijfers raadpleegt dient men rekening te houden met het feit, dat de neutrale landen (in dit geval speciaal Holland, Zweden, Denemarken en Noorwegen) dat deel van hun verbruik, dat vroeger uit Duitscbland of Rusland afkomstig was, thans uit Amerika moeten betrekken. Door een der afgevaardigden was een onderzoek ingesteld naar de doorvoer naar den vijand vanuit de Skandinaviscbe landen. Het rapport hieromtrent was zeer bevredigend. De strekking van het rapport is dat alles gedaan wordt om de handel van Duitschland te belemmeren. Echter moet men ook rekening houden met de belangen der neutralen die even goed hun rechten hebben als de oorlogvoerenden. Het is niet mogelijk de geheele neutrale handel over het Engelsche prijsgerecht te laten loopen. Had men dat gedaan, dan zou de oorlog reeds lang uit geweest zijn, en wel omdat de geheele neutrale wereld tegen Engeland en zijn bondgenooten in verzet zou zyn gekomen. Thans „filtreert" Engeland den handel, en houdt den uitvoer tegen." Het beginsel der voortgezette reis wordt toegepast. Met de toepassing van de oude blokkade methode voor gesteld in de motie Lesslie Scott (zie ons vorig nr.) zou men veel meer schepen en goederen kunnen verbeurd verklaren, maar de vraag is of de neutralen daarmede genoegen zouden nemen. Engeland wil thans zooveel moge lijk overlast voor de neutralen ver mijden. Echter kan het geen afstand doen van het recht om zich met den handel van den vyand te bemoeien. De neutralen kunnen hiertoe veel medewerken door onderscheid te maken tusschen neutrale en vijan delijke goederen. Omtrent de nota van de Yereenigde Staten merkte Min. Grey op, dat als Engeland al de daarin vervatte eischen inwilligde, het niet meer zou kunnen verhinderen dat zelfs op groote schaal contraoande Duitschland bereikte. Over het antwoord op deze nota wordt nog met de Fransche regeering, welke daarbij eveneens betrokken is onderhandeld. Grey eindigde zijn /ede, welke een groot succes was, en ongetwijfeld de positie der regeering in hooge mate zal versterken met een warm toegejuichte peroratie, waarin hij aangaf dat Engeland besloten was den oorlog tot het einde toe voort te zetten. Hst congres der arbeiderspartij. Londen, 27 Jan. Op de heden ge houden zitting van de arbeiders conferentie te Bristol werd met 1,796,000 stemmen tegen 219,000 een motie tegen conscriptie aange nomen. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk uit te maken, wat het ge volg zal zijn van deze beslissing, die een geheel anderen geest ademt dan het besluit van gisteren. Het zal echter misschien leiden tot het af treden van de drie tot de arbeiders partij behoorende leden van dé re geering HendersQn, Roberts en Brace, en volgens de méening in sommige kringen tot een algemeene verkiezing. Verder behandelde de conferentie de volgende motie: „De conferentie besluit een beweging te beginnen ten gunste van intrekking van de wet op den dienstplicht." Deze motie werd verworpen met 649,000 tegen 614,000 stemmen. De toestand schijnt nu deze te zijn Terwijl de conferentie opnieuw hare afkeuring van het beginsel van dienstplicht te kennen geeft, ver klaart zij zich bereid zich neer te leggen bg den huidige» toestand i» overeenstemming met de verklaring van een der vergaderden, dat hij wel tegen voortdurende conscriptie was, maar de thaus iDgediende tijde lijke wet als een noodzakelijken maatregel steunde. De duikboot- en mijnoorlog. Volgens een bericht uit Krisiiania werd de Nooische lichter „Florida", geladen met mynhout, welke werd gesleept, over de Noordzee, den 21sten door een Duitsche duikboot in brand gestoken en daarna in den grond geboord. De bemanning kreeg een half uur tyd om zich te bergen. Naar de kapitein mededeelde werden nog twee brandende schepen gezien. an de NoorBche Zuidwest- èn Westkust spoelen zooveel mynen aan, dat men veronderstelt, dat door den storm een heel Engelsch mtjnveld werd losgerukt. Criekenland en de Entente. Een Duitsch bericht meldt dat de verbinding tusschen Griekenland en Konstantinopel sedert drie dagen gerekend vanaf den 24sten ver broken is. Telegrammen noch brieven worden ontvangen. De toestand in Griekenland wordt als zeer ernstig beschouwd. De opstand in China. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat de daar verschijnende dagbladen merkwaardige bijzonder heden weteD mee te deelen over de militaire toebereidselen van de op standelingen in de provincie Joen- nan, welke toebereidselen door hulp uit onbekende bron mogelijk waren gemaakt. De opstandelingen beschikken over 90,000 geweren en 650,000,000 klein- geWeer patronen, verder over' tal rijke machinegeweren en stukken berggeschut. De' toon der Japansche pers in baar beschouwingen over de toestan den in China is weinig optimistisch. Die bladen wekken de Japansche re geering op zich voor te bereiden op alle mogelijke gebeurlijkheden. Daar staat tegenover, dat de re geering te Peking vol vertrouwen verzekert, in staat te zyn, binnen een half jaar zyn macht ten volle te hebben doen gelden. Ingezonden mededealing. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltltair im. peau de Suède, I 1.25, met garantie. BINNENLAND. De gestrande Engelsehe duikboot. De pogingen om de in het Friesche Zeegat gestrande Engelsche duikboot H. 6 af te brenge» zijn Woensdag voortgezet, tot dusver echter nog steeds zonder resultaat. Visscherijschool. De gemeenteraad van Wostdougera- deel heeft besloten tot de oprichting van een visscherijschool te Wierum. Nog een geredde van „De Maashaven". De Londensche correspondent vay het Hbl. meldt dat aan boord van de .Maashaven", die 13 Januari op een mijn liep, iemand van de bemanning door onbekende omstandigheden is achtergebleven. Eenige dagen lang heeft hij op het ronddrijvend wrak vertoefd, totdat hy gered werd, toen de „Maashaven" te Calais op het strand liep. De man is thans van de empties bekomen en weer in staat naar het vaderland terug te keeren. Zijn ge-1 zondheidstoestand is uitstekend. Drie loggers vergaan. Na een afwezigheid van 14 dagen, is ook de hoop Ijdel op terugkeer van de volgende vóór den storm uitge varen loggers: Sch. 126, reeder C. v. d. Toorn en Co., schipper Spaans Sch. 258, reeders D. v. d. Zwan en Den Duik, schipper A. Roeleveld en Sch. 270, reeder A. v. d. Ende, schip per Kramer. Door deze ramp is het leven ver loren gegaan vau 35 opvarenden, die behalve hun weduwen een groot aan tal kinderen nalaten. De personender bemanningen waren meerendeels aan elkander verwant, varende op wat men te Scheveningen noemt: familieschuiten. Verkoop van stoomvlsschers- vaartulgen. Men meldt uit IJmuiden aan de ,N. Rott. Ct.": De groote moeilijkheden met het personeel hebben onderscheidene di recteuren van StoomvisscherIj Maat schappijen doen besluiten, zich niet te verzetten tegen een besluit of een voorstel van commissarissen en aan deelhouders, om de schepen, waar voor thans buitengewoon hooge prij zen worden geboden, van d6 hand te doen. Reeds in een gecombineerde ver gadering van de commissie uit de reeders en vertegenwoordigers van de Schippersvereenigingen heeft een directeur van een der grootste stoom- visscberlj-maatschappyen gezegd, dat een zeer aannemelijk voorstel was gedaan, om de geheele vloot, be staande uit ruim 20 schepen, tever- koopen, en dat, in aanmerking ge nomen de buitengewone eischen door het opvarende1 personeel gesteld en het terrorisme, uitgeoefend door de besturen der zeeliedenvereenigingen, er ernstig werd over gedacht, het aanbod te aanvaarden. Een tweede reeder deelde toen mee, dat hij kort geleden de onderhandelingen over den verkoop van zijn schepen had afge broken, met het oog op de belangen der opvarenden en ander personeel, doch dat hij de onderhandelingen weer had aangeknoopt, nu men deze actie, z.i. enkel een zucht naar nog meer, het bedrijf weer had stop gezet. Het optreden van de zeelieden had hem en andere reeders alle animo voor het bedrijf ontnomen, en de zeelieden zouden het zich zelf te wijten hebben, als sommige reederijen hare schepeir verkochten en alle nevenbedrijven ophielden. Dat voor 't overige de gelegenheid tot verkoop voor hooge prijzen door sommige maatschappijen wordt aan gegrepen eu vit groots financieel© moeilijkheden te geraken, en dat pressie van sehuldeischers daarbij niet geheel is uitgesloten, wordt allerminst ontkend. Donderdagmorgen is het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond op audiëntie geweest bij minister Posthuma, teü einde den minister te vragen om een uitvoer verbod van visschersschepen, zulks in verband met den voorgenomen verkoop vau schepen in het buiten land. Minister Posthuma heeft aan de deputatie medegedeeld, dat hy geen bepaalde toezegging ten opzichte vau een uitvoerverbod kón doen, doch dat maatregelen in dergelyke richting worden overwogen. Do minister kan echter nog niet mededeelen, waarin die maatregelen zouden bestaan. Rooken door kinderen. De heer S. Berman, burgemeester van Alblasserdam, heeft in de scholen in die gemeente een onderzoek doen instellen naar het rooken van manne lijke scholieren. Hierbij bleek, dat van de 463 jongens er 262 zich in mindere of meerdere mate aan tabaksgebruik schuldig maakten. Er is nu een circu laire aan de ouders gezonden. Beroovlng. Woensdagnacht heeft men in een café in de Stuiteinakersstraat te Gro ningen iemand van ruim f 8000 aan bankbiljetten, rijksdaalders en guldens beroofd. De beroofde was uit Assen gekomen, om voor zijn patroon ver schillende bedragen van Groningsche firma's te innen. De man was in den avond in „goed gezelschap" Verzeild geraakt, waarvan het gevolg was, dat op de vriendschap een stevig glaasje werd gedronken. Zbo kwam men ook in het bovenbedoeld cafétje, wa&r de beroofde, een 19 jarig jong- mensch, aan een ieder die het hooren wilde vertelde, dat bij duizenden gul dens aan bankbiljetten bij zich droeg. Niet altijd is de vriendschap van langen duur, er kwam ruzie tusschen hem en zyn kameraden, 't Werd een klopparty, waarbij de jas van het jongmensch, waarin de portefeuille met bankpapier en zilvergeld, hem van 't lyf getrokken werd en door tot dusver onbekend gebleven dader(s) meegenomenlater in den nacht is het kleedingstuk door de politie op het A kerkhof gevqnden. Het geld was verdwenen. De beroofde, die in. dronken toe stand verkeerde, werd aan het hoofd bureau van politie opgeborgen. (N. Gr. Ct.) UIT DE PERS. Da „Telegraaf'-onthullingen. De „Nieuwe Rott. Ct."schrijft: Aan den heor Schiöier van de Telegraaf' is het veroorlpofd ge worden in dat blad een artikel Pro domo te plaatsen. Het eenige kolom men lange pleidooi ad9mt voor een gedeelte den geest van het millieu Holdert-Belgischeavonturier-Duitsche spion-en nog eenige Nederlanders van minder allooi, en komt voor de rest neer op een liétoog, dat bij de „Tele graaf" de heer Schröder de père noble voor de redactie-leden is, en een toonbeeld van zelfstandigheid hetgeen heel aangenaam is voor degenen aan dat blad, die nog geen ontslag hebben gekregen. Over de verklaring van den heer Schröder dat hij het bewuste artikel zelf en voor eigen verantwoordelijk heid had geschreven, wijst de „N- Rott. Ct." naar een door haar ge plaatst bericht, dat door den advocaat van den heer Schr. was medegedeeld. 3 zeidf daarin dat de heer Schr. ontkende dit bericht geschreven te hebben, en dat hij zich moest hebben beroepen op het verantwoordelijk adviseurschap van den heer Holdert. Het verschil in deze verklaringen moet de heer Schr. dua nu verder .r met zijn advocaat uitvechten. Het is ons om het even wie op dit stuk gelijk heeft. Het „Handelsblad" beeft een schrii ven ontvangen, waarin de direc teur van dat blad-wordt uitgenoodigd, mede te werken tot het vormen van een eere raad. Het blad is echter van meening, dat waar de feiten gegrond zijn op het rapport van do vereeniging „De Amsterdamsche Pers" de „Telegraaf" zich tot die vereeniging moest wenden, en zegt verder: Aan de lugubere soort reclame die uit een miserabele zaak als deze nog geslagen kan worden, kan misschien naar de meening van de „Telegraaf directie de medewerking van ons blad een zeker cachet verleenen. Daar doen wij eehter niet aan mee. Over het vorweer van den (gewe zen?) hoofdredacteur Schröder zegt het blad, dat dit- wegens de vele scheldwoorden aaD het adres der Nederlandsche journalisten voor over neming ongeschikt is. Slecht wordt aangeteekend dat de verklariDg van den heer Schr. wat betreft de mutaties en zijn ontslagname in tegenspraak is met het communiqué vau de „Amsterdamsche Pers", en met wat ook latere, mondelinge mededeelingen van toenmalige medewerkers van de „Telegraaf' bevestigen, dat de heer Schr. herhaaldelijk openlijk verklaard heeft. Wat het artikel van den heer Simons aangaat, verwijst het blad naar de in het communiqué opgeno men zin, n.1. „dat de heer Hob dert indertijd verzekerde, dat hij (de' heer Simons) indertijd vergezeld was van twee Duitsche heeren, werkzaam bij het Dnitecke ministerie van bnl- tenlandsche zaken. De heer Simons had in opdracht de heeren bij de directie van de „Telegraaf' te intro- duceeren, met de bedoeling een voor stel te doen tot het plaatsen van artikelen of mededeelingen, waarin het Duitsche standpunt zou worden uiteengezet". Het „Handelsblad" geeft daarom den heer Simons in overweging eerherstel te vragen aan den „ver antwoordelyken adviseur" vau de Telegraaf". Bovendien merkt het blad op dat de heer Simons „op eere woord" kan verklaren, welke „bedoelingen" agen ten van de Duitsche regeering in Holland hadden. De „NieuweCourant"bespreekt het instellen van een eereraad. Hier omtrent wordt door het blad opge merkt Men schijnt alzoo in bet directie kantoor niet in te zien, dat men na de onthullingen, omtrent het bedrijf en de verhoudingen in en buiten de bureau's van die courant, ter vergade ring van De Amsterd. Pers gedaan, aan een uitspraak die iets met eer te maken höeft, zelfs niet meer het recht heeft te denken. Slechts de Justitie of de Regeering zouden tot bemoeiing in dezen ge roepen kunnen zijn. Of daartoe ter men bestaan, hebben zij uit te maken. Het door de „Telegraaf' als ano- noieme laster qualifleeeren der ar tikelen in de bladen noemt het blad een nieuwe truc ter misleiding/van het publiek. Ook het publiek weet dat de hoofd redacteurs, die bij eerlyke Nederland sche bladen tenminste een positie hebben, welke geen fictie is en wel degelijk de verantwoordelijkheid dra gen, en verantwoordelijk zijn. Wellicht zegt het blad ver der, zal Holdert omtrent dit on- betéekenende onderdeel van de onderneming, hetwelk hem bij al zyn ervaring blijkbaar vreemd ia gebleven, door Schröder kunnen worden inge licht. Tegenover de verklaring van den heer Schr. dat het anti smokkelbureau buiten de Telegraaf' staat, legt het blad een gedrukte circulaire, welke de redactie van een der lezers ontving. Ia deze circulaire, waarschijnlijk gericht aan een der binnenlandsche correspondenten, van de „Telegraaf' wordt verzocht betrouwbare en zoo uitvoerig mogelijke berichten, te zen den omtrent smokkelen. Doze moes ten worden gezonden aan den heer Holdert, Lomanstraat 75 Amsterdam, het adres van het anti-smokkel bureau. Bij de gewone nota over gezonden berichten moest een afzonderlijke van de arpokkelberichten gezonden worden daar het in de bedoeling lag berichten ook al werden zy niet geplaatst te honoreeren. De cir culaire was onderteekend door „de Redactie van de Telegraaf'. Sprekende over den door den heer Holaert gewenschten eereraad, merkt H e t V o 1 k" op Overigens komt het er heeiemaal niet op aan, of een eereraad oordeelt of niet tusschen genoemde bladen en den beer Holdert. Het'eenige wat van belang is, is of de feiten, namens de vereeniging „De Amsterdamsche Pers" gepubliceerd, juist zyn. Indien de heer Holdert oen nader onderzoek daarnaar wil bevorderen, zal hy meer indruk maken danK doorzijn nood kreet om een eereraad. Daarbij zyn dan drie punten te onderzoekende, of het ontslag van de paar stellen redacteurs die in den laatsten tijd aan den dijk worden gezet, verdiend was, of noodig met het oog op den toestand van de krant; 2e. wat het optreden van den hoofdredacteur bij die ontslaggeverij is geweest; en3e. in de voornaamste plaats, zal de heer Holdert volledige inlichtingen moeten verschaffen omtrent het ontstaan, de fioaocieering en de gestie van zijn anti-smokkelbureau. Dit zyn de quaesties in het geding. Alle pogingen om ze onzuiver te stellen, zljo pogingen om aan de doorwerking van de waarheid te ont komen, en als zoodanig halverwege erkenning van schuld. nemelljk, dat de rechterzlJdo dat niet zou kunnen hebben bestudeeren. De heer S c h a p e r (s.d.a.p.) ver klaart namens zyne partij bereid te zijn de regeling te aanvaarden, al had hy die wol gaarne hiar en daar anders geweDScht. Nadat neg van gedachten is ge wisseld en de "Voorzitter een en ander heeft recht gezet, wordt het voorstel—Van der Voort van ZUp in stemming gebracht en verworpen met 51 tegen 38 stemmen, zuiver links tegen rechts. De beslissing der Cen trale sectie blijft dus gehandhaafd. Ook een tweede voorstel van dien heer, om de grondwetsherziening niet in de afdeelingen te onderzoeken al vorens tegelijk art. 192 kan worden onderzocht, wordt verworpen. De heer De Meester (u.l.),afge vaardigde van den Helder, houdt hierop, naar aanleiding van de correspondentie tusschen den Minister van Financien en den Voorzitter over de Ouderdomswet, eene rede om te betoogen, dat het den MiDister er om t.e doen schijnt de Tweede Kamer de zweep te doen voelen. „Zoekt de Minister een conflict?" vraagt spr. zich af. De Minister vreest blikbaar dat de zoo hoognoodige versterking van de middelen op de lange baan zal worden geschoven. Eene vrees, waarvoor geene reden bestaat, want de Kamer beeft thans, na deze stemmiDg, wel getoond den noodigen ernst te hebben om met spoed af te werken. Daaruit blijkt zonneklaar, dat de Kamer het groote tekort ten spoedigste wil dekken. Niemand ter linkerzyde verlangt een insoliede floancieele politiek te volgen en de Ouderdomswet in te voeren zonder dat het geld ervoor aanwezig is. Verder dan die onomwonden verkla ring mogen we niet gaan. Dat ver biedt de waardigheid der Kamer. Een zweep of 'èe» voer hooi voor den disselboom hebben we niet noodig. De meerderheid is bereid tot samen werking met den Minister, maar blyft de Minister weigeren met ons de Ouderdomswet te behandelen, dan lokt hij willens en wetens een conflict uit en handelt tegen 's lands belang. Toor ons, evenals voor den Minister, staat 's lands belang bovenaan. Da heer Lohman betoogt, dat men eerst de financiën in orde be hoort te hebben alvorens aan eeu Ouderdomswet te kunnen denken. De Kamer heeft met de politieke berekeningen niets hoegenaamd to maken. Het landsbelang gaat daar boven. De heer Schaper protesteert namens zijne fractie tegen de pijnlijke positie waarin de Minister ie Kamer gebracht heeft, door haar het mes op de keel te zetten. Hierop zet de Minister van Financiën, de heer Treub, z(Jn standpunt uiteen. Daar de Kamer grootendeels heeft toegegeven door mede te gaan met een besluit der Centrale Afdeeling om reeds aanstaan den Woensdag de urgente belastings- ontwerpen in de secties te onder zoekon, laat de Minister nu ook in hoofdzaak den door hem gestelden eisch vallen. Alleen ten aauzien van de Pen- sioonbelasting moet hy dien, eisch handhaven, omdat hy die belasting, als dekkingsmiddel voor de Ouder domswet, onafscheidelijk m»t die wet verbonden rekent. Komt er een on gunstig Voorlooplg Verslag over de Pensioenbelasting, dan zal de Minister deswege toch niet in staking gaan, doch de Ouderdomswet in openbare behandeling laten nemeu. Daarna echter kan de Pensioenbelasting ln openbare behandeling komen en wanneer dat ontwerp mocht worden verworpen, dan eerst zal de Minister den verderen loop der Ouderdomswet stuiten, door n.1. het ontwerp dan terug te nomen uit de Eerste Kamer. Het ls dan ook daartoe, ten einde geen monnikenwerk te verrichten, dat hij tijdig de Pensioenbelasting weDscht te zien voorbereid. De zitting wordt hierna verdaagd. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 27 Januari. Nadat de Voorzitter der Kamer heeft medegedeeld, dat de heer Van Bylandt om gezondheidsredenen ont slag neemt als lid der Tweede Kamer en hem, den veteraan, eenige woorden van waardeering wijdt, krijgt de. minister vatf Waterstaat het woord ter beantwoording van de gemaakte opmerkingen betreffende het spoorwegpersoneel. De Minister zegt zich te moeten plaatsen op het standpunt van de draagkracht der maatschappijen» en kan van geene toezeggingen omtrent loonaverhoo- ging doen. De S.S. heeft het afge- loopen jaar een millioen onverplicht aan het personeel gegeven en de H.S.M. heeft met ingang van 1 Jan. een vaste verhooging gegeven, die 6 ton per jaar kost. Nog op andere punten beantwoordt de Minister de sprekers. Eene regeling van werkzaamheden veroorzaakt veel discussie. Men kent de geschiedenis: Minister Treub heeft verklaard eerst zijne belasting-ont werpen te willen zien behandeld al vorens de sociale wetten te behandelen en hiertegen verzette zich aanvanke lijk de Kamer. De heer Lobman verklaarde nu, dat dg. rechterzijde feitelijk belet wordt bm behoorlijk van de ontwerpen kennis te nemen. Natuurlijk moet er geld zijn, maar waartoe die spoed? Dat is om 1917. Ook de heer N o 1 e n s (r.k.) verzet zich tegen den datum van onderzoek, desgelijks de heer Van der Voort van Z y p (a.r.) die voorstelt 15 Febr. met het afd.onderzoek te beginnen. Daarentegen verdedigt de heer De Meester (u.1.) het voorstel der centrale seeMe en vindt het enaan PLAATSELIJK NIEUWS. Tournée Arnold Spoal. De heer Arnold Spoel is leeraar aan het Koninklijk Conservatorium voor muziek te 'sQravenbage en dus eeu man van positie. De heer Arnold Spoel is een Nederlandsch componist, en dus eeu man vaD beteekenis. De heer Spoel is gedecoreerd door H.M. de Koningin en dus een man van aanzien. Dit alles geeft ons aanleid iog om te zeggen, dat de heer Arnold Spoel een serieus man is. Daar de heer Arnold Spoel een serieus man is, mogen wy van hem verwachten, dat hy oen serieuze tournée maakt door Nederland, met het eenige doel: het Nederlandsche volk zingen te leeren. Hy zeide het zelf in zyn toespraak, dat hy leeraar in den zang was aan bet Kon. Con- serv. te 's Gravenhage, dat hy niet was cabaret- of liedjeszanger, en dat, wat hy gaf, geen café ehantant- kunst was. Laat ons hier met de hand op ons hart plochtigiyk verklaren, dat wy de serieusheid van den heer Arnold Spoel hansworstery vindendat wij niet gelooven in zyn ernstig streven het Hollandsche pnbliek zingen te leeren. Groote goden, een „open- are les" noemde het de heer Spoel, maar hy durft voor die openbare les te vragen fl.~ entrée voor de eerste raDg. Terwyi wy op grond van de affiches met recht mochten verwach ten een „zangavond" van den heer Spoel. Welnu, de heer Spoel heeft, als wy goed geteld hebben,' twee liedjes gezongenverder heeft hï nu eens één regel, dan -eens twee, ge zongen, en het publiek, dat door hem genoodzaakt werd tot zingen, ver beterd en gedirigeerd. Zyne partnerin, (zyne dochter Martba Spoel, was on gesteld, zoodat eene andere Haagsche Jonge dame dit werk overnam) slaagde er evenmin in den avond ep te voeren tet een van knnstgenet. Was er dus geeu kaustgqnot op 's heeren Spoel's zangavond, .pret hebben we gehad. O Erato, o Euterpo, o goede moeder Mnemosyne, wat hebben we een lol gehvlAllereerst kwam er een jonge dame- me», eon fraaie sopraan, di- eon Jïe.ije \óór- zong, dat zy niet kende, en dat wy vervolgenR na moesten zingen. Ach- tereenvolgensjkwamen nu eer. schorre teuor en een mislukte bariton met hun talenten schitteren. En ze zóogeb - o godenhoe ze zpugen. Tot wij ten slotte allemaal, meegesleept door zang enthousiasme, hebben gebruld van de historische blauwgeruite kiel en het groote wiel, en bo jo, en ach ach en hoe de andere refreinen mochten luiden „met ge voel" gezongen hebben. Dit was de canon, dien wy, vier stemmig zorgen, teneinde Jzin^n te leeren „De groote klok (bis), Van Haarlem (bis) Die luidt zoo (bis), Van boem (bis) Van tingeling (bi»)". D. O. En onder de tonen van den schooneu grenadic-rsmarsch van „Turref in je ransel", dansten we de zaal uit. Eerst werd a/leen gezongen, toen werd ge zongen éa' getrapt, (alles op verzoek van den heer Spoel) daarna werd ge zongen én getrapt èn gemarcheerd, van „Turref in je ransel" tot en met het fraaie slot „Sergeant, seigeant, je broekie staat in brand" (tweemaal niet de brand, maar het refrein). Nu voLde nog, ondorwyi het publiek aan 't hossen bleef, een solo zang van een verkouden matroos zonder stem en de „zang"-avond van den heer Arnold Spoel, leeraar enz. (zie boven), behoorde tot het verleden. O Zeus, o Jupiter, o Terpsiehore en Polyhymmla, zaagt gy niet den rimpel op het gelaat vau uwe echt genoot en moeder Mnemosyne? Zo was boos op den heer Arnold Spoel, serieus zanger en componist. Liefdadigheids-uitvoering. Ten voordeele van het gezin der weduwe Hammer hadden eenige da mes en heeren dilettanten zich de medewerking verzekerd van „Helders Harmoniekapel" teneinde eene uit voering te geven op Donderdagavond. De execütanten hadden pech gehad, want trots het Ijverige werken met lysten, trots alle moeite, was het resultaat poover, de zaal ten doelo gevuld, de onkosten groot. En t.o ooi- deelen naar wat men ons mededeelde, schenen velen hunne Ktilp op te vatten als een by verdienste, althans van alle kanten kwamen de rekeningen en kwitanties: f 2,50 voor dit, f 6, voor dat... „'t is verdrietig, meneer. Dat is nu het resultaat van al je werkon." Verdrietig was het zeker, waDt door al deze manipulaties zal er niet veel zyn overgebleven voor het be doelde noodlijdende gezin. „Harmonie kapel" gaf een zestal zeer goede muzieknummers. Eeu fraaie „Tripoli-marsch" van Bauwens opende het programma, eene ouver ture „Bona Fortuna" volgde. Nö. 4 was een Concert polka, gecomponeerd en uitgevoerd als trompet-solo door den heer L. van den Bogaerde, die terecht veel applaus verwierf. Een karakterstuk „De Wereldoorlog 1914" van E. Wéry trof ons doortle interes aan te karakteristiek dér verschillende afdeelingen. Zoo werd zeer juist het geweer- en kanonvuur nagebootst, en het begraven der gesneuvelden werd gekarakteriseerd door een fraaien treurmarach. Tot slot een „patrouille- rnarsch", „Heldeia Harmonie-kapql" gaf weder biyk nog altlid 'te kunnen mededoen op muzikaal gebied en volstrekt niet, nu door don oorlog haar werkkring is beperkt, te zyn ingeslapen. Na de pauze ging „de Sleutel van de Secretaire", een kluchtspel in- 3 bedrijven door J. Hubertus Jansen. Het was een lust om hier de mede- spelenden te zien en te hoorenalles ging als van een leien dakje. De heer Langmoed was een typische, ietwat hardhoorende oude heer; zyne vrouw een mopperende xantippe, Elise een bevallige dochter, Kaatje een snoezige, by de pinken zijnde, brutale keuken fee. Hun spel was eenvoudig schit terend, vooral de beide damea, me vrouw Langmoed en Kaatje, verdienen een pluimpje voor hun uitstekend, beschaafd, natuurlijk en ongedwongen spel. Verder waren er nog twee andere heeren rollen, die ook zeer goed vertolkt werden; kortom, het was prima dilettantenwerk, dat wy te zien kregen. Een bal besloot den avond. let» erg naars 1 Iets erg naars? Een Hagenaar, als ambtenaar, ach ter den lessenaar in Zevehaar. Ingezonden Mededeellng. Aambeien. WeiDig kwalen zyn ellendiger, pyn- lyker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeuken en de steken de pijn, die zy veroorzajten. Het on gemak wordt hoe langer hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontsteking en verzworing kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Foster's Zalf bewezen van uitsteken de hoedanigheden te zyn en de kwaal op sfdoende on duurzame wyzo te genezen. Het verdient aanbeveling by de behandeling tevens slechte ge woonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik van kruiden, 3l«ohol en prik kelende votdingsmiddelen te verme den, doch veel groenten en weinig vleesch te nuttigen. Foeter's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrygb. by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Totzending geschiedt franco na ontv. v. peetw. k f 1.75 p. does. (28)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1