HELDERSCHE COURANT Os bedriegelijkhejii der praatjes. COLTOF, KANAALWEG. No. 4576 DINSDAG I FEBRUARI 1916 44e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Sport. 2. Uit do pers. (Het hoofddoel van de .Telegraaf' beweging.) 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Oe officleele legerberichten van 28, 29 en 30 Januari. Van het Westelijk front. Het Pransche bericht van den 28sten geeft, aac, dat de Duitschers gelijk tijdig aanvielen op het front ten Z. van Givenchy en bü den weg van Neuville, St. Vaast naar la Folie. Aile aanvallen werden afgeslagen. Een nieuwe mijntrecher werd door de Franschon heroverd. In het bericht van den 299ten wordt melding gemaakt van nieuwe aanvallen der Duitschers ten Z. van de Somme. Over het geheele front werd de aanval afgeslagen behalve bij Frise. Hier drongen de Duitschers in de Fransche stelling door. Door tegenaanvallen wisten de Franschen 'eenige der loopgraven te heroveren. In de streek van Lihons werd een aanval afgeslagen. Volgens latere berichten gaan de Franschen in Artois voort met de herovering van de verloren loopgra ven. Een aanval van den vijand bij La Folie werd afgeslagen. Datum 30 Jan. wordt nog gemeld, dat de Duit schers een aanval deden ten Z. van de Somme bij Dompierre, doch dat deze eveneens werd afgeslagen. De berichten van Duitsche zijde geven een eenigszins andero lezing van de aanvallen. In oen legerbe| richt van den 29sten wordt medege deeld, dat ten N.O. van Neuvillq de Fransche stellingen over een front van 1500 M. bestormd werden. 1 offi cier en 234 man werden gevangen genomen en 9 machineweren buit gemaakt. Tegenaanvallen van de Duitschers zijn mislukt. Ten Z. van de Somme werd het dorp Frise en ongeveer 1000 M. van de daarbij naar het Z. aansluitende stelling veroverd. 12 officieren en 927 man werden gevangen genomen on 13 machinegeweren en 4 mijn- werpers buitgemaakt. Volgens do mededeeling van den 30sten worden de gevechten om de bij Neuville veroverde stellingen voort gezet. De ten Z. va/i de Somme door de Duitschers veroverde stelling, is 3500 M. breed en 1 K.M. diep. 17 officieren en 1270 man werden ge vangen genomen. De Franschen boden slechts matigen tegenstand. Verder artillerie ge vechten Een bericht uit Bazel meldt, dat de Duitsche overheid de dorpen om Mülbausen in Elzas heeft laten ont ruimen. De bevolking van 15 dorpen was verplicht hare haardsteden te verlaten. zy moest haar' huisraad achterlaten en mocht alleen het noodige ondergoed meenemen. Ingezonden Mededeeling. Ahindien ik buiten woonde, zeg gen de stadsmenschen, zou mijn ge zondheid wel beter zijn! Het is mo gelijk, maar het is niet zeker. Indien de inademing van de buitenlucht zulk een uitwerking had, zouden er geen lijders aan bloedarmoede op het land zijn, en toch weet de hemel dat hun aantal groot is. Wij vermelden van daag den brief van Mej. Rose Spring, op de boerderij „les Champs", bij Vrécourt (Frankrijk). Dat adres duidt voldoende aan, niet-waar, dat dit jonge meisje midden in de zuivere lucht woont, ver van den besloten en zwaren dampkring der stad. Toch is het niet minder waar dat Mej. Spring, ondanks de zuivere lucht van haar woonplaats, door bloedarmoede verviel en dat de krachtige hulp van de Pink Pillen is noodig geweest om de kwaal tegen te houden. „Ik heb eenige tijd gewacht om u bericht te zenden van mijn genezing door uwe Pink Pillen, schrijft zij. Ik kon aan mijne genezing niet gelooven en daarom heb ik gewacht. Ik heb eenige jnaanden laten voorbijgaan om te zier/of de terugkeer van mijn ge zondheid blijvend was. Ik ben wel genezen, ik heb er nu zekerheid over; maar zonder de hulp van uwe Pink PilleD had ik de kwaal niet kunnen overwinnen, daar alles wat ik te voren had beproefd, nutteloos was geweest. Ik zou dan dat bestaan van een zieke die alle dagen zijne krachten al meer voelt afnemen, nog voortslepen. Ik heb mij in der daad voelen heengaan ik at bijna niet meer, leed aanhoudend aan maagpijnen, aan schelé hoofd pijnen, aan benauwdheid, aan oorsui zingen, aan hartkloppingen. In die omstandigheden was ik nutteloos ge worden, doordat ik niet meer kon werken, noch iemand helpen. Men zeide mij dat ik geen bloed meer had en dat was waar, want ik was heel bleek en heel kouwelijk. De Pink Pillen hebben mij spoedig bloed en klem- weergegeven, evenals krachten. En nu ben ik volmaakt gezond." Bloedarmen uit de steden en van het land, er is maar één middel om uw bloedarmoede te genezen, dat is op nieuw bloed te maken. Om op nieuw uw bloed te maken, om er de hoedanigheid en de hoeveelheid van te vermeerderen; is er maar eer keren weg te volgen, dat is de Pink Pillen in te nemen, die met iedere pil bloed geven. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1176 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAxb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Van het O o s t e 1 Ij k front. Volgens de Russische berichten hadden geen gebeurtenissen van be lang plaats. Hier en daar kwam het slechts tot ontmoetingen van "ver- kenniDgsafdeelingen. Verder artille riege vechten. De Duitsche en Oostenryksche ba- richten daarentegen maken melding van nieuwe aanvallen der Russen aan Strypa en Dnjestr Zij werden evenwel steeds teruggeslageu. De toestand is onveranderd. Van het Z u i d p 1 y k front. Het Italiaansche communiqué van den 28sten meldt dat de Oostenrijkers herhaaldelijk storm liepen tegen de Italiaansche stellingen aan de boven- Isonzo. Met zware verliezen werden zij teruggeslagen en ten slotte op de vlucht gedreven: De Italianen slaagden erin een deel van hun verloren stellingen te her overen en zich daarin te versterken. Van den 29sten Jan. wordt slechts het afslaan van kleine aauvallen van den vijand gemeld. - De berichten van Oostenrljksche zijde zeggen dat er geen gebeurtenis sen van belang plaats hadden. Op den Balkan. Volgens Rassische berichten zullen de in Bulgarije §n Thracié samenge trokken Turksche troepen, ter sterkte van ongeveer 150,000 man, zich bij de Bulgaren op hat front Monastir GevgeliDoiran Stroemitsa-Petrits voegen. Zij zullen Saloniki van het N.O. aanvallen. De Bulgkren en Duitschers van uit het N. W. Vliegtuigen van de geallieerden hebben het vijandelijk kamp ten N. van het meer van Doiran gebombar deerd. Er werd aanmerkelijke schade aangericht. Te Saloniki. Datum 29 Januari wordt uit Salo niki gemeld, dat mariniers van Engel- sche, Fransche, Russische en Itali aansche oorlogsschepen den 28sten bij het aanbreken van, den dag op het schiereiland Kara-Boernoe, ten O. van den ingang van den golf van Saloniki zijn geland. Onder bescherming der kanonnen van de oorlogsschepen werd het Grieksche fort bezet. Door den commandant werd hiertegen geprote steerd. Men neemt aan dat de gealli eerden het fort wenschten te bezitten, omdat men meent dat Duitsche duik- booten in de nabijheid van. de kust voorraden krijgen. Van het R u s s i s c h-T u r k s c h e front. Turksche berichten melden, dat in het centrum een sterke stelling der Russen door. de Turken hernomon werd. Aanvallen der Russen werden afgeslagen. Daarentegen wordt'van Russische zijde medegedeeld, dat vorderingen werden gemaakt in de richting van Erzeroem en de Turken hier uit ver schillende dorpen verdreven werden. In een gevecht ten W. van Melas- gert. werd een Turksche colonne geheel vernietigd, 17 officieren en 274 man werden gevangen genomen. Veel enen, caisons en tienduizenden geweerpatronen werden buitgemaakt. de vervolging werd de stad Knys- kala 70 K.M. ten Z.O. van Erzeroem, aan den weg van Erzeroem Daar sj bezet. Hier weiden opnieüw een groot aantal Turken gevangen genomen en groote voorraden levens behoeften en munitie buitgemaakt. De achtervolging wordt voortgezet. Uit P e r z i Volgens Duitsche berichten onder vinden de Russen groote tegenstaud by bun opmarsch in Perziê. Uit Loeristan komen steeds versterkin gen. Thans hebben zich weder 3000 man bij de Turksche troepen aange sloten. Volgens Russische berichten echter werden de Turken ten Z. van het Oermia meer verslagen en moesten zij vele gevangenon in handen der Rus sen laten, Veel wapens en munitie werd buitgemaakt. Ten Z.O. van Hamadan werd de vijand eveneens terugge dreven. Een Zeppelin boven Parijs. Gebruik makende van een boven de Fransche hoofdstad hangenden mist, heeft een Zeppelin kans gezien, boven de stad te komen. Echter niet geheel onopgemerkt. kwart voor tien werd het sein gegeven, hetwelk eeü luchtaanval aankondigt, en oogenblik- kelljk was Parijs in duister gehuld. Te 10 uur was de Zeppelin boven de stad. Dertien bommen werden naar beneden geworpen, welke terecht kwamen in en met arbeiders dicht bevolkte wijk. 24 menschen werden gedood en minstens 28 gewond. Negen huizen stortten in. Door de mist werd het zoeken naar het luchtschip met zoek lichten en de beschieting ervan ten zeerste bemoeilijkt. Verschillende vliegtuigen stegen onmiddellijk op en achtervolgde» de Zeppelin. Als antwoord op het - bombarde ment door Zeppelins van dorpen in de streek van Epernay op 26 Jan., heeft een luchtschip Freiburg in Breis- gau gebombardeerd in den nacht van 27 op 28 Jan. Er z{jn achttien bom men van 15.5 en twintig van 9 c.M. op het station en de militaire ge bouwen geworpen, die ernstig be schadigd zijn. Het Duitsche bericht hierover zegt dat de schade onbeteekenend was. Wilna in brand. St. Petersburg, 22 Jan. Sedert enkele dagen staat Wilna in brand. Het vuur vernield do stadswijken waar de huizen van hout zijn. Oe duikboot- on mijnoorlog. Van Duitsche zijde wordt medege deeld, dat 18 Jan. een gewapend Eugelsch transportschip, de „Marere", in de Middellandsche zee en 23 Jan. een Eogelsch troepentransport in de golf van Saloniki in den grond ge boord werd. Verder wordt nog gemeld, dat een duikboot op 17 Jan. in de Middel landsche Zae een stoomschip aan hield dat de Nederlandsche vlag voerde. Het schip stopte op het daartoe gegeven sein. Toen de duikboot echter naderde, opende het schip waarvan nog steeds de Neder landsche vlag woei, plotseling uit kanonnen bet vuur op de duikboot, die slechts door snel te duiken wist te ontkomen. Het schip droeg den 'naam „Melamie". In de'golf van Biscaje heeft men ook last van duikbooten en mijnen. Twee Spaansche schepen zijn ge zonken. De „Appam". Gelijk wij reeds in ons vorig nr. mededeelden meent men in Engeland dat het s.s. „Appam", van de Elder- Dempsterlyn als verloren moet wor den beschouwd. Volgens Engelsche berichten waren met passagiers en bemanning 301 menschen aan boord. Onder de pas sagiers waren behalve een aantal Duitsche krijgsgevangenen uit Kame roen, ook een aantal hooggeplaatste Engelsche autoriteiten aan boord, w. o. de gouverneur van Siërra Leone. Men vermoedt dat de „Appam" in de nabijheid der Canarische eilan den door een storm werd overvallen en vergaan is. Omtrent het vinden van de sloep wordt nog gemeld, dat het een nog nieuwe boot was, in staat 40 menschen te vervoeren. Waarom ze verlaten zou zijn bleek niet. In de nabijheid werd geen wrakhout gezien. De Vereenigde Staten en de duikboot-oorlog. New-York,29 Jan. De correspondent van de „Associated Press" te Was hington zegt dat Lansing's nota aan de oorlogvoerenden nopens den duik boot-oorlog voorstelt dat zij de vol gende formule goed zullen keuren Ten eersteNon combattanten hebben het recht de volle Zee te bevaren aan boord van een koopvaardijschip onder de vlag van een oorlogvoeren den staat en kunnen voor hun be scherming vertrouwen op deregelen van het internationale recht en van menschelijkheidten tweede tegen geen koopvaardijschip van welke nationaliteit ook, wordt een aanval uitgevoerd zonder waarschu wing ten derde: een koopvaardijschip van een oorlogvoerende natie moet onmiddellijk gehoorzamen aan het bevel om by te draaien; ten vierde: op een koopvaardijschip mag niet gevuurd worden, tenzij het tegeu- stand tracht te bieden, maar zelfs dan moet de aanval ophouden, zoodra de vlucht en het verzet ophouden ten vijfdealleen wanneer het onmo gelijk is een prljsbemanning op het koopvaardijschip over te brengen, is een in den grond boren van het schip gewettigd, in welk geval pas sagiers en bemanning naar een veilige plaats gebracht moeten worden. Een later bericht meldt dat ook aan de oorlogvoerenden is medege deeld, dat, tenzij zij zich aan de door de Vereenigde Staten opgestelde beginselen onderwerpen, de toegang tot Amerikaansche havens aan ge wapende koopvaarders kan worden ontzegd, behalve onder de voorwaar den, die ook voor oorlogsschepen gelden. De Vereenigde Staten en Oultschland. Naar de Washingtonsche bladen melden, zou Duitschland definitief aanzegging hebben ontvangen dat het de in-den-grond-boring van de Lusitania" moet wraken. Een correspondent, die doorgaans goed is ingelicht, verklaarde dat de gestelde termyn 5 Februari afliep. BINNENLAND. werkzaamheden moeten worden ver richt. Vah Purmerend zou een kade moeten worden aangelegd naar den Pürmerringdyk, terwijl een tweede dam in den Purmerringsloot nabij Edam, het inundatie verkeer geheel van de Schermerboezem zou afslui ten. Het verder deel van de afdam ming zou vanaf Edam tot aan de Zuiderzee worden gelegd. Naar de hoofdingenieur meedeelt d op die wijze een poging worden gedaan om het overige deel van NoordHolland tegen overstrooming te vrijwaren. Echter legt hy er den nadruk op, dat het niet moge- lyk is «met eenige zekerheid te voorspellen dat bet plan slagen zal. Tal van omstandigheden zouden er toe kunnen leiden dat alle moeite en kosten nutteloos ge weest waren. Echter waren Gedepu teerde Staten van meening, dat men met de mogelijkheid van goeden uitslag voor oogen beter doet te handelen, dan niet te handelen uit vrees dat de pogingen zouden kunnen mislukken. Bij snel optreden bestaat althans de kaDs dat het overig deel van Noord-Holland gespaard blijft. Omtrent de kOBten merken Gede puteerde Staten -op dat er op het oogenblik geen andere weg is dan dat de Provincie deze voorloopig voor schiet. Daar elke dag uitstel gevaar opleverde, zagen zij zich genoodzaakt in dien geest reeds op de vergadering van 19 Januari toezegging te doen. Het ligt niet in het voornemen dat i kosten geheel voor rekening van der Provincie zullen blijven. Voor een groot deel dient hierin bijgedragen worden door hen, die door de aanleg van de noodwaterkeering vermoedelijk voor overstrooming zjjn gespaard. De kosten der noodwaterkeering worden zeer globaal op 250,000 gulden ge schat. Echter ook voor den Anna Paulownapolder zyn gelden noodig voor het transformeeren van den spoordijk in een noodwaterkeering. Ook deze kosten wilde de Provincie voorloopig voor haar rekening nemen. Door Ged. Staten zou er daarom prijs op worden gesteld, indien door de Prov. Staten een krediet van 500,000 gulden werd toegestaan. Van de wijze waarop de gelden zijn besteed zal later een overzicht worden gegeven. Voor dringende betalingen is reeds een bedrag van 30.000 gulden uitge trokken. Provinciale Staten van Noord-Holland. Door Gedeputeerde Staten werd aan de Provinciale Staten medegedeeld, dat, onmiddellijk na ontvangst der noodige gegevens omtrent de over strooming, overwogen werd, wat ge daan kon worden om het overstroom de gebied binnen zoo eng mogelijke grenzen te houden. Daarbij moest men rekening hou den met het feit dat voorloopig niet op het dichten der gaten in den zeedijk gerekend kon worden. Wel is met de werkzaamheden daarvoor een aanvang gemaakt, doch het zal zeker geruimen duren eer men met het werk gereed is. Zonder echter het groote belang van het spoedig herstellen der dijken uit het oog te verliezen moest men er vooral op bedacht zijn een verder doordringen van het water te belet Thans, nu het op verschillende plaatsen reeds met de Schermerboe zem in gemeenschap staat, kan het Noord Holland vrijelijk doorstroomen, tot aan den Helder toe. Ten einde dit tegen te gaan is het noodig om aan de West- en Noordzijde van Water land een noodwaterkeering aan te leggen. Door 'dên hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat is een plan hiervoor gemaakt. Volgens dit plan zal de noodwater keering worden aangebracht langs Oost-zijde van de Zaan, om vervol gens tot nabij Purmerend de spoor baan van Oostzaan tot aan die ge meente te volgen. Zoolang echter aan dien dijk niet de noodige voorzieningen zijn aangebracht, zou de dijk van de Wijde Wormer als waterkeering dienst moeten doen, in vérbam waarmede daaraan de noodige Ingezonden mededeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 HEllDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltitair im. peau de Suóde, f 1.25, met garantie. In verband met de aan te noodwaterkeering blijkt de bevoegd heid tot onteigening niet voldoende te zijn. Door Ged. Staten wordt daar om voorgesteld de volgende verorde ning vast te Btellen: .Ingeval van overstrooming, van* dijkbreuk of van dreigend gevaar voor dit een of ander zijn beheer ders van waterstaatswerken ver plicht te gedoogen het nemen van zoodanige maatregelen den aanleg van tijdelijke werken daaronder be grepen als waardoor, naar het oordeel van Gedeputeerd? Staten, uit breiding van overstrooming of van dijkbreuk tegengegaan, dan wel ge vaar daarvoor gekeerd öf verminderd kan worden. Het bepaalde in dit artikel geldt niét ten aanzien van waterstaats werken onder beheer van het Rijk." Zoutgehalte van het'water op de landen in Watertand. De heer L. Prinsen Geerligs, apo theker O. I. L-, schrijft aan het „Hbl.": In de bladen zien we telkens be spiegelingen over den ipvloed van het zeewater op het ondergeloopen land, maar nog nergens zag ik dat men de moeite genomen had om het zout gehalte te bepalen. Het blijkt mij nu dat op Maandag 24 Jan. jj. het overstroomingswater een zoutgehalte had van 7.7 gram per litei; (chloor als keukenzout be rekend). De monsters waren op drie verschillende plaatsen genomen. Het zoutgehalte bedraagt dus nog niet een vierde van dat uit de Noordzee. Mali aangehouden. De mail voor Ned.-Indiö, 22 Jan. van Amsterdam met het stoomschip Rembrandt" van de maatschappij ..Nederland" verzonden, is door de Engelsche autoriteiten aangehouden. Ook de mail welke 19 Jan. van Amsterdam naar Zuid-Amerika is gezonden met het stoomschip „Zee- lanöia", is in Engeland aangehouden, Do West-Indische maildienst. Het Kamerlid L. N. Roodenburg heeft d.d. 28 Januari de volgende vragen aan den Minister van Water staat gericht: 1. Is het juist dat van 10 December 1915 tot 7 Januari 1916 door den Kon. West-Ind. Maildienst geen mail is vervoerd naar West-Indie, 2. Zoo ja, hoeft de Minister dan termen gevonden tot toepassing van art. 16 van het met de vennootschap aangegane contract, of is Z.Exc. van meening dat (niettegenstaande art. 1 van bedoeld contract) in casu in het uit vallen van een vaart naar West- Indie zonder meer moet worden be rust. 3. Is het juist dat tegenwoordige vrachtbooten van de Kon. Ned. Stoom boot Mfj. gebruikt worden voor de vaart op West-Indiö, terwijl door den Kon. West-Indischen Maildienst dezer dagen drie nieuwe moderne mailbooten de „Ecuador," de „Vene zuela" en de „Columbia" naar het buitenland verkocht zijn en twee andere nieuwe schepen dezer ven nootschap, de „Jan van Nassan" en de „Lodowijk van Nassau" door haar worden gebruikt in de wilde vaart. 4. Is de Minister van meening dat op deze wyze door de vennootschap een behoorlijke uitvoering wordt ge geven aan het bepaalde by art. 2 van meergenoemd contract en dat onder de tegenwoordige omstandig- heden door den Kon. West-Indischen Maildienst naar behooren wordt-voor- zien in een veilig en geregeld ver voer vao passagiers en post naar W^st-Iodié. (N.C.) Vergaan. In verband met het aanbrengen van het iyk van een zeeman door den stoomtrawler „Elie Cbenivière" te IJmuiden, werd door een der opvaren den medegedeeld, dat op pl. m. 30 mijl van IJmuiden de kabels en de netten van den trawler stieten op een zich onder water bevindend voorwerp. Toen de netten werden opgehaald, vond men daarin het l(jk van een zeeman, waarop naar IJmuiden Myerd teruggekeerd. Hier werd het herkend als dat van den 18 jarigen te IJmuiden woonachtigen Willem 't Hart, welke als kok voer op den Woensdagmorgen van IJmuiden uit gevaren trawler „Plejaden" van de maatschappij „Praktisch". Met vry groote zekerheid kan thans worden verondersteld, dat het Bchip Woensdag, kort na het uitvaren, op een mijn geloopen en met man en muis is vergaan. Indien alleen de kok was verongelukt zou het vaartuig naar IJmuiden zijn teruggekeerd, daar het lyk slechts op een afstand van 4 uur varens van IJmuiden werd gevischt. Dat het ongeluk slechts kort na het uitvaren moet hebben plaats gehad maakt men op uit het feit dat de kok nog zijn gewone kleeding aan had, en niet zijn zeemans- kleeding. i Naar alle waarschijnlijkheid was het voorwerp waarop het net van den trawler vastraakte het wrak van de „Plejaden". Het vaartuig had elf man aan boord. Daar de stoomtrawler „Catabfe" IJ. M. 89, ook Vrijdag en Zaterdag niet van de reis is teruggekeerd, moet iedere hoop op terugkeer worden opgegeven. Het schip is waarschijnlijk met man en muis vergaan. Uit Havre wordt zonder verdere opgaaf gemeld, dat een Nederlandsche schoeyer by Dragor in een Duitsch mijnenveld geraakte, en metmauen muis verging. Da „Maasdijk". Bij Lloyd's te Londen is een be richt ingekomen, dat het Nederland sche stoomschip „Maasdyk", van de firma Solleveld, Van der Meer en Van Hattum te Rotterdam, een on geval is overkomen. Het schip is op strand gezet daar het snel water maakte. Twee leden her bemanning zijn gedood. De „Maasdyk" ïb een nieuw stoomschip van bruto 3556 ton. Het schip vertrok Zondagmorgen van Rotterdam met bestemming naar Portland. Rubbarsmokkalarij. De „Tel." maakt melding van een rubbersmokkelarij in brieven. Aan het postkantoor te Amsterdam sloeg een ambtenaar, toen hij een alsaan- geteekend aangegeven brief afstem pelde, te hard, het papier liet dien tengevolge los en 'c bleek, dat de inhoud van den brief uit rubber be stond. Die brief maakte deel uit van een groote postzending, die sinds ge- ruimen tyd iedefen dag naar Weenen werd afgezonden. De afzender bad een goed systeem van verzending. Aan de verschillende kantoren kwa men bijv. nooit 10 brieven voor mijnheer X, maar aan elk kantoor 1 brief voor mijnheer X, een voor Y, iz. De brieven waren van groot for maat en soms voorzien van f3.— ahn post zegels. De hooge portkosten waren geen bezwaar, aangezien de rubber in Ne derland f4 iif 5 kost on in Oosten rijk f30 ii f40.—. Toen het ontdekt werd was er nog niets aan te doen. De zaak bleef tot in de vorige week een uitvoerverbod van rubber kwam. Daarna werden alle rqbberbrieven bijeen gezameld, en naar den afzender gezocht, aan van kely k zond er resul taat doch bij nader onderzoek bleken bet twee Duitsche heeren te zijn die in een hötel te Amsterdam logeerden. Ongelukken. De vrouw van den werkman D. v. B. te Wassenaar, die op den Haag weg aldaar, per fiets reed, is daar dopr een auto aangereden en meege sleurd. Vreeselljk verwond, is zij aan de gevolgen overleden. Een 85jarige, oude dame te Am sterdam wilde haar dochter bezoeken en maakte daartoe gebruik van dè Gooische stoomtram. Toen zij aan een halte wilde afstappen, deed zij dit aan den rechterkant, waardoor de conducteur, die aan de andere zijde stond, haar niet kon zien en het sein voor vertrek gaf, vóór de da heel uitgestapt was. Zy kwam te val len, met het gevolg dat een volgende goederenwagen over haar beide beenen reed. Deze werden geheel verbrijzeld. Een terstond gewaarschuwde genees heer moest, al spoedig den dood con- stateeren. Treinbotsing. Zaterdagmorgen te acht uur liep, tengevolge van dikken mist, een goederentrein uit Zutfen door een onveilig sein en kwam terecht op een rangeerenden goederentrein nabij Olst, waardoor een viertal goederen wagens werden verbrijzeld en belang rijke materieele schade werd aange richt De machinist en stoker spron gen van de machino, waardoor per soonlijke ongelukken werden voor komen. Het verkeer was eenigen tijd gestremd. Besmettelijke nekkramp. In het gezin van den veldwachter F. te Aerdenhout heeft zich een Ingezonden Mededeeling. OPRUIMING val van besmettelijke nekkramp voor gedaan. De patiënt is geïsoleerd in het Diakonessenhuis te Haarlem. UIT DE PERS. De Kamer laat zich niet dwiDgen. Ziedaar het eenige wat 14 socia listen, 22 vrijzinnigen, 7 roomechen en 2 anti revolutiotpiren, in geza meolljke onsamenhangendheid aan het land duidelijk hebben gemaakt. PLAATSELIJK NIEUWS. Treub's val. Het gebeurde met Minister Treub geeft natuurlijk in de pers aanleiding tot veel commentaren. Wy zullen eene bloemlezing samenstellen uit de gemaakte opmerkingen. Zoo merkt het „Vaderland" (u.1.) op, dat de regeoringsmeerder- heid nooit moeilyker plicht te ver vullen heeft gehad dan met haar votum, dat Treub tot heengaan dwong. Het „Nieuws van den Dag" (lib.) schrijft over zyn finan cieels politiek, dat het moeiiyk te ontkennen is, dat daarbij onderQeelen waren, zooals de vóórnamen-belasting, die op 'schilderijen enz., die in bree- kring ergenis en spot wekken moesten. De houdiDg van den heer-' Treub noemt het blad ten eenemale onbegrijpelijk. „Het Volk" (8.d.) laat zich aldus uit: Het is eeu pijnlijke operatie, die i Kamer gisteren heeft moeten verrichten. Een lid wegzenden van een kabinet, dat als het nu regeerende een pro gram moét uitvoeren, dat in de fijn ligt van de democratie, is op zichzelf reeds een hoogst ogaangename ge beurtenis. Vooral onaangenaam, om dat dit ministerie toch reeds zit voor een zeer moeilijke taak en door de oppositie van rechts aanhoudend wordt bestookt: Maar bovenal is er een pynlyke kant aan, als het een man betreft als mr. Treub. Deze behoort onge- twyfeld tot de meest beduidende figuren in ons land en was in zeker opzicht een voorname kracht in het kabinet-Cort v. d. Linden. Ook had de heer Treub wel eenige goede din gen voor de arbeiders gedaan. Echter, de operatie, hoe pyniyk ook, was noodzakelijk en moest wor den verricht. Voor de soc.-dem fraktie in het bizonder was het onmogeiyk geworden hem te handhaven, en voor de ganscbe linkerzijde was het plicht, zich van hem los te maken. De heer Treub moge een groot man genoemd kunnen worden, wanneer deze man een despoot dreigt te worden en zich onbetrouwbaar toout in datgene, wat van hem mag wordon verwacht, dan is het plicht hem niet te ontzien en .van hem te eischen, wat redeiyk en noodig is. De „Nederlander" (c.-h.), het blad van den heer De Savornin Lobman, zegt: Waarlijk,het beleid der meerder heid is al heel droevig geweest. Ge heel de politieke leidiog van ons land in deze beoarde tyden wordt door de aanneming der motie in groote moeiiykheid gebracht. De zoo noodige afdoening der belastingwetten wordt belemmerd en uitgesteld. Het Kabi net, toch altijd een Kabinet „van links", wordt verzwakt. En dat allesomdat eenige so ciaal-democraten, die de kunst ver staan van schreeuwen en razeD, den minister willen wegjagen zoodra deze niet naar hun pypen danst. De „Rotterdammer" (a.-r.): Vraagt men naar de oorzaken van Treub's val, dan liggen die deels by hem zelf. Minister Bertling ging heen door gebrek aan kracht, minister Treub's val werd verbaast door een overvloed van krachtsbetoon, dat soms de grens van de roekeloosheid naderde. Het is politiek van de platste soort, welke Minister Treub deed vallen, meent de „Tyd" (r.-k,). De linkerzyde heeft zich niet tevreden gesteld met de tegemoetkomende houding van den Minister en de motio werd ingediend door de politieke BlimmelingeD, die zeiden er geen afkeuring in te willen uitdrukken, hetwelk door den Minister wel als afkeuring is opgevat. Men mag dan ook, meent het blad, niet spreken vao den zelfmoord van Treub, want zyn dood was reeds daagB te voren besloten door de vier groepen der linkerzyde. De „Residentiebode" (r.-k.) meent, dat Treub's nederlaag niet aan zyn eigen stroefheid is te danken, maar ook aan den ouderlingen naijver, die het moeiiyk zetten kan, dat een groot man, niettegenstaande zyn groote gebreken, groot is en misschien gelegenheid komt, groot werk te verrichten. De „Nieuwe Ct." (v.l.)'is van oor deel, dat een meerderheid van de Kamer zonder noodzakelijkheid of eenig deDkbaar gewin een bekwaam en ervaren Minister van Financien heeft afgemaakt, een krachtige figuur uit het ministerie losgescheurd en midden in een wereldcrisis zich ten koste van het land het nuttelooze genot van een ministercrisis ver schaft heeft. De Regeering heeft, voor 't oog van het buitenland, een knauw ge kregen, waarvan de oorzaak zeer zeker ernstig gevaar loopt misver staan of misduid te worden en die het beiderzydsche vertrouwen in haar strikt neutrale gezindheid allicht zal verzwakken. Als men zich rekenschap tracht te geven van de mogeiyke, neen hoogstwaarschyniyke gevolgen van bet votum van gisteren, dan staat men versteld van de roekelooze on bezonnenheid, hier door het grootste deel der linkerzyde aan den dag ge legd. Geheel naar Fransch-pa tairen styl den Franschen styi van voor den oorlog! werd hier eenvoudig iets kapot gemaakt. Padvinders-Uitvoering. Hadden de Padvinders Dante ge kend neen, dat is niet juist, zy zullen hem, eenmaal groot geworden, leeren kennen; - alzoo: had Dante do padvinders gekend, voorzeker ware hy zyn Inferno niet aldus begonnen „Op onze levens reizo balver- wegen Hervond ik my een zwart [woud ingeslagen Zóó, dat daar 't rechte pad was (af gelegen". Immers, een padvinder is altjjd behulpzaam, moet minstens één goede daad per dag verrichten, en voor zeker ware Dante weer op den goeden weg gebracht door de padvinders, in overeenstemming met één der tien artikelen, die hun geloofsbeiydenis vormen. Maar omgekeerdindien Dante öf niet verdwaald öf door de padvinders weer terecht gebracht ware, zouden wy de goddeiyke Kome die niet hebben gehad. En zoo baart elk kwaad zijn eigen goed. Overigens kregen we de praktyk van die tien artikelen j.l. Zaterdag, by de herdenking van 't vijfjarig be i der Heldersche afdeeling, over vloedig voor oogen; gedemonstreerd werd, in een padvindersschets hoe de p.v. elkander en hun medemensch helpen, hoe ze goed en vriendeiyk zyn voor dieren, hoe ze opgewekt en vroolijk zyn en nog veel meer seltsaeme ende sonderbare stucxens ter oirbaar van 't ghemeyn. En een gebeurtenis in twee bedry- ven met de noodige couleur locale en een snoezig meiske in 't Nooitf- Hollandsch verhaalde van een span- le en boeiende spionneojacht in de duinen by den vuurtorenspion-' neDjacht met een buitenlandschen kunstschilder en id. commensaal, een groote dosis romantiek, vermoedelijk aangebrande bessenvla en vergiftigde "e. Een gebeurtenis waarby do jadvinder alles in practyk kon >rengen wat hem in zyn p.v. carrière van pas komt en die dus zeer adrem was en zeer instructief. Wy hebben nog niet verteld, hoe by de opening eon salut au drapeau plaatsvond, hoe het padvinders-orkest de muzikale illustraties leverde, en hoe het Wilhelmus staande aange hoord werd, toen de leider, de heer jhr. Rannefr, den ban deed openen. Ook vertelden wy U niet, hoe in de fraai met vlaggen versierde zaal een kleine tentoonstelling gehouden werd van foto's,artikelen enz. die op de Heldersche afdeeling betrekking had den. Op die tentoonstelling zag mon tot welken vernuftigen arbeid do jongelui in staat zyn; men zagkun- stig-gedraaide knoopen,touwen, strik kou wee hem, wien de p.v. een strik zet! brugmodellen, zelfs een ontvangstation voor draadlooze tele- grapbie; men aanschouwde kunst zinnige specimina van schilder-,smeed- en andere kunst. Er lagen exotische padvinders uitgaven, zelfs een Spaan sche handleiding voor Exploradores; >oze photos van padvinderlljke avonturen, enz. enz., te veel om op noemen. Na de pauze kwamen nog tal van heeriykhedenlantaamplaten uit het leven der Heldersche padvinders, naar opnamen van den heer Slingervoet Ramondt, „Een kampvuur scène", ,Een avond in een Padvindorskamp", net eene apotheose tot slot. Wat ons betreft - wy zijn met Dante begonnen en willen met hem eicdigeD. Overtuigd, dat daar in die fraai versierde Casino-zaal door tal van jongelui genoten werd, dat daar warm werd geloopen voor 't ideaal des trouwens, padvinders, dat daar deugd gedaan werd aan tal van eigenschap den oprechten p.v. eigen, zagen wy voor de laatste maal om, jToen wij 't verliete' om wéér te zien de sterreu". Vertaling J. K. Itensburg, Ingezonden Mededeeling. Wat is de oorzaak? De meesten onzer houden van ver- poozing, maar offeren dikwijls hua geld, nachtrust, spysvertering en kracht er aan. Het is niet altijd goed om medianen te gebruiken by het eerste teeken v3n kwalen. Een verkeerde gewoonte kan er de oorzaak van zyn. Houd daar mede op en gy voorkomt dikwyls den oorsprong. Als uw maag,ingewanden, geest ot zenuwen- om rust vragen, geeft hun dan rust in plaats van medicijnen. Maar als gij u dof, slaperig en zenuw achtig biyft voelen, als gy lijdt aan hoofdpijn, duizeligheid, rugpijn, en waterstoornisaen, vragen uw nieren om hulp en dienen zy behandeld te worden met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Met behulp daarvan en een eenvoudig dieet, meer rust, slaap en voldoende lichaamsoefening, en door het vermyden van te veel inspanning, zorgen en buitensporigheden, kunt gy spoedig uw normale gezondheid her- krygen, en hebt gy minder behoefte aan medicynen. Het is niet moeiiyk om zich aan een geneesmiddel te wennen,maar Fostor's Pillen werkeD spoedig en het is niet noodig om haar altyd te blyven ge bruiken. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk. (46)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1