HELDEEISCHE COURANT Pink Pillen AMOR AMANTIBUS. No. 4678 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1916 44* JAARGANG Op- en ondergahg van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). a» SS Fobr. op: onder: op: onder: Zondag m.8.22 a. 95 7M 456 10.- 10.10 Baandag 7 «35 „1051 7.84 45" 10.40 10.45 Dinsdag 8 8.49 1153 752 4.68 11.15 1150 Woensd. 9 9.4 750 6.- 11.60 11.66 Donderd. 10 859 m. 054 759 65 050 Vrüdag 11 9.49 25 757 64 0.80 0.66 Zaterdag 12 10.22 357 7.25 6.6 1.16 150 DE OORLOG. De officleele legerberlchten van 2 en 3 Febr. Van bot W e s t e 1 ij k front. Van Fransche zoowel als van Duitsche zijde komen berichten over aanvallen van den vijand, welke even wel afgeslagen werden. Verder artil lerie- en mijngevechten. Van het Oostelijk front. Ook op dit front hadden geen ge beurtenissen van belang plaats. Van Oostenrijksche zijde wordt gemeld dat de Russen een poging deden om do Oostenrijksche'steyingen ten N.O. van Bojan te overvallen. Zij werden echter teruggeslagen. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Italiaansche legerbericht van den 2en meldt het afslaan van een aanval der Oostenrijkers bij Mori. Bij San Martino werd eoD Oostenrijksche schans vernield. Het Oostenrijksche communiqué van den 3den maakt gewag van eenige terreinwinst in de streek van Santa^ Lucia, jïeel oorlogstuig werd buitgemaakt. De berichten van Italiaansche zijde omtrent de betovering van verloren gebied in de streek van Görz, wordt door de Oostenrijkers tegengesproken. Op deD Balkan. Volgens het Oostenrijksche leger bericht van den Ben hebben de Oosten rijksche troepen de streek ten W. van Kroja bezet. 'ije Waloija zijn 63 notabeleD, welke beschuldigd werden van een samenzweering tegen Essad Pacha, door de Italianen gevangen genomen. Van Duitsche zijde wordt wederom medegedeeld dat een offensief tegen Saloniki aanslaande is. Een bericht uit Saleniki maakt melding van een gevecht tusschen een afdeeling der geallieerden, welke de streek verkende waar de grenzen van Griekenland, Servië ea Bulgarije bijeenkomen, en een afdeeling Buigaren. De aanval van de laatsten werd afgeslagen. Nadere bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. Maandagnacht werden door een Zeppelin bommen op Saloniki .ge- Ingezonden Mededeellng. MAAGPIJNEN. Een slechte spijsvertering is oor zaak van slaperigheid en zwaarheid na den maaltijd, van hoofdpijnen, van gevoel van brand, van walgingenen van hartkloppingen. Een slechte spijs vertering verstoort de eetlust, maakt de maaltijden onaangenaam, drukt de hersenen neer, maakt den arbeid moeielljker en bederft alle genoegens. Dê uitwerking der Pink Pillen tegen do maagziekten is snel en zeker. Zij bewerken merkwaardige resultaten, zelfs in gevallen waarin de ziekte weerstand heeft geboden aan alle be handelingen. De genezing, eenmaal verkregen, is blijvend. De Pink Pillen danken aan hare krachtige werking op het bloedden op de zenuwen, dat zij onovertroffen zijn tegen- bloedar moede, bleekzucht, algemeone zwakte, onregelmatigheden der vrouwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bü J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillemde Apothekers en goede Droej«ten. worpen. 13 mensohen werden gedood en 16 gekwetst. De bank van Saloniki, welke door een bom werd getroffen brandde af. _Als vergelding voor dezen aanval heeft een eskader vliegtuigen der ge allieerden de vijandelijke kampen Petrits met bommen bestookt. Er werd aanmerkelijke schade aange richt. Ten W. van Saloniki werd een vij andelijk vliegtuig naar beneden ge schoten. De twee inzittenden werden gevangen genomen. Van het R u s s i s c h-T urksche front. Het Russische legerbericht van 2 dezer geeft aan dat in het gebied van den Tsjoroch eenige vooruitgang werd verkregen. Iu gevechten bij het Wan meor werd het dorp Norkef door de Russen bezet. InMesopotamie. Volgens Engelsche berichten zijn de Turken overgegaan tot ontruiming van hun stellingen aan het N.W. front van Koet el Amara. Zij werden hiertoe gedwongen door de over strooming van de Tigris die de stelling onder water zette. Bijna twee K.M. moesten zij terugtrekken. Het Engelsche kamp, dat hooger lag, ondervond van het water geen last. Wel daarentegen de ontzettings colonne. Deze kon door de over strooming niet verder oprukken, en nam een versterkte positie in. Door middel van draadloozo telegrafie is het kamp in dagelljksche gemeen schap met de ontzettingstroepen. De duikbootenoorlog. Volgens een Lloydsbericht is het Fransche stoomschip „Belle of France" gezonken. De Europeesche bemanning en 22 Lascaren werden gered. 19 van laatstgenoemden worden vermist. Het s.s. „Köning Albert", van de Norddeutsche Lloyd, indertijd door de Engelschen genomen en aan Italië geschonken, is in de Adriatische zee door een Oostenrijksche duikboot her nomen en opgebracht. Het schip had .300 Servische vluchtelingen aanboord. De „Appam". Wat er met do „Appam" zal ge schieden is nog niet beslist. Van Engelsche zijde beroept men zich op een artikel van de Haagsche con ventie, waardoor het schip aan de eigenaren zou moeren worden terug gegeven, terwijl Duitschland zich be roept up de bepalingen van het Prui- sisch-Amerikaansche tractaat, het welk eischt dat schip en bemanning' geïnterneerd zal worden. Naar een bericht, uit Washington meldt, heeft de Duitsche gezant aan minister Lanbing medegedeeld, dat het schip als prijs te Hampton Roads was binnengebracht onder de be ulingen vau het Pruisisch-Ameri- caansche tractaat, hetwelk haar bezit aan de prljSmakers waarborgt. Een later bericht uit Washington zegt, dat Minister Lansing heeft besloten dat de „Appam" een prijs is. Omtrent het vaartuig dat de „Ap pam" vermeesterde, verkeert inen nog steeds in het onzekere. Het Duitsche oorlogsschip „Möwe" zou te klein en te langzaam zijn voor een dergelijke tocht. Daarbij komt nog aldus merkt de „N.Rot.t.Ct." op - dat' dit schip in Sept. 1914 door een Engelsche hulpkruiser in den grond werd geboord. Het blad veronderstelt nu dat het een schip is van de Dampfsch. Ges. „Argo", te Bremen, welke re'ederij een vaartuig bezit met den naam Möwe", hetwelk met draadlooze tele grafie is uitgerust, en een aanzien lijk snelheid heeft. Langen tijd heeft het schip de ver binding onderhouden tusschen Bre- i en Londen. In vakkringen ge looft men dan ook dat men met dit schip te doen heeft. Merkwaarder- wljze wordt als gezagvoerder van dit schip in Lloyds register C. Berg ge noemd, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat da luitenant welke de „Appam" naar Amerika bracht, diens zoon. is. Volgens berichten uit Amerika was de „Möwe" bewapend met 6 kanon- FEUILLETON. INDISCHE ROMAN DOOR 14) J. S. E. De kit was druk bezocht, en de eigenaar maakte zeker goede zaken dien avond. Lui achterover lagen daar de opi umschuivers. Sommigen zagen den Europeanen onverschillig aan, maar de meeaten lagen met wezenloos Bta „rende oogen. Ze trokken aan hun pijp en de zoetigo rook dwarrelde rond. Karei liep de geheele kit door en niemand stoorde hem. Slechts de eigenaar kwam naar hem toe en vroeg hem zijn begeeren. „Liat aadja,"1) antwoordde Karei en de man liet hem ongemoeid. In elk der benauwde hokjes waren ver scheidene van die uitgeteerde kerels, die met bleeks, slappe, magere ge zichten, achterover zich strekten op de harde rustbanken, genietende het geiot, dat voor allen het verderf zou zijn. Karei voelde zich onwel worden. Hij had tb veel gezien van de nedenstad in dat eene uur. Hij ver liet de kit en toen hij een half uur later in zijn hotel kwam, slaakte hij een zucht van verlichting. J) Kijken maar. HOOFDSTUK IV. In de voorgalerij van een de# kleine officierswoningen, die aan het Waterlooplein staan, zaten twee jonge mannen, Eddy Leegh en zijn vriend. Leegh zag er niet voordeelig uit in zijn slordige slaapbroek en kabaja. Zijn oogen Btonden flets en slaperig. Z(jn baar was slecht gekamd en zijn blonde knevel hing slap neer. Goeuwend rekte hij de armen ach ter z|jn hoofd. Ze waren laat in den nacht van de Japansche wijk teruggekeerd en beiden voelden zich onlekker. Leegh vooral was in een zeer on aangename stemming. Op het grasveld van het Water looplein waren eenige inlandsche fu seliers ia de al felle zonnehitte aan het voetballen. Een compagnie militairo wielrijders was daar bezig zich te oefenen. Aan den kant van de Roomsche katholieke kerk graasden koeien. Het fikscbe voetbalspal hinderde Bddy. „Stom spel in die lamme hitte,' bromde hij. „Niet stommer dan dat gehos op die karren door het gras," was het antwoord van zijn contubernaal. „Dienst I" zei Eddy "honend. „Jij vandaag toch niet?" „Neen, vrij gelukkig!" „Van avond zeker weer na^r je deftige vrienden." j)Hoe meen je „Nu, je vrienden dan, als je zoo nen, vier op de voorplecht, twee achter verstopt achter stalen schotten welke konden worden neer gelaten en een torpedo kanon. Een Engelsch koopvaardijschip, de ClanMactavish", bewapend meteen zesponder, heeft een gevecht tegen de „Möwe" geleverd. Hierbij werden 15 leden der bemanning gedood. Naeen gevecht van een half uur werden door de „Möwe" twee tor pedo's afgevuurd, welke beiden doel troffen. Weinige oogonblikken daarna was het schip verdwenen. Naar uit Berlijn wordt gemeld, weet men daar ook niet welk schip de kaper is, en wacht men met spanning de oplossing van het raadsel afvooral daar het geheel onverklaarbaar is hoe het schipr aan de waakzaamheid der Engelsche schepen heeft kunnen ontsnappen, en er in slaagde zulk een kostbare buit te behalen. Dat de schade welke het schip aan de Engelsche handelsvloot heeft toe gebracht bijzonder groot is, blijkt uit een Engelsch bericht, waarin wordt medegedeeld, dat de „Appam" een waarde van 400,000 gulden ongemunt goud aan4 boord heeft. De waarde vau de verdere lading, bestaande uit cacao, palmpitten en olie, is matig geschat 1,800,000 gulden. Het stoomschip „Corbridge", waar op eveneens een prijsbemanning is gezet, vertegenwoordigde een waarde van 1,200.000 gulden. De zes stoom schepen welke in den grond geboord worden, hadden, volgens de „Times", een waarde van 17$ miliioen gulden. De „Daily Telegraph" erkent in een hoofdartikel, dat de Duitschers een succes hebben behaald. Ten spijt van den gegronden aanspraak der Engel schen op de heerschappij ter zee, heeft de vijand aan de Engelsche handelsvloot een verlies toegebracht dat ettelijke raillioenen beloopt. „Wij kunnen die schepen on ladingen niet al te goed missen. De koopvaardij schepen worden schaarscher, terwijl onze behoeften, waarin van over zee moet worden voorzien niet vermin deren. Ook weten wij niet wat de ,,Möwe" verder zal uitvoeren. Zij'is misschien nog bezig haar strooptocht voort te zetten en de „Emden" naar de kroon te steken. Het ware dwaas heid de feiten te miskennen. Veel beter, ze onder do oogen te zien en, met alle waardeering voor de humor die ev'aan vastzit, toe te geven, dat de toestand allesbehalve pleizierig is." Wat het gebruik van een valsche verschansing aangaat, merkt bet blad op, dat dit een list is die vrij gebrui kelijk is. Echter heeft men alle- gehïuikel(jke internationale regels voor het omzetten van een koop vaardijschip in een oorlogsschip ver zaakt. De „Möwe" was dan ook een kaper, zij het,ook een vrij beleefde kaper." De Zeppelins boven Engeland. De raid van de Zeppelins op EDge- geland's oostkust, en vandaar verder het binnenland in, is van vrij langen duur geweest. Van Maandagsmiddags vijf uur tot Dinsdagochtend 5 uur bleven zij boven het vijandelijk gebied. Het officieele Engelsche communi qué meldt thans, dat er 33 mannen, 20 vrouwen en 6 kinderen werden gedood, en 51 mannen, 48 vrouwen en 2 kinderen gewond. 14 Huizen werden verwoest eh een groot aantal minder ernstig beschadigd. Twee.fa brieken en oen brouwerij zijn zwaar beschadigd, twee of drie andero fa brieken licht. Het aantal bommen dat tot dusver (3 Febr.) ontdekt werd, ging de 300 te boven. Volgens een officieus bericht is de meeste schade aangericht in het ge bied van Staffordsbire. In een stad in de Midlands werden in eeu straat alle huizen verwoest. Vijf leden van een gezin, grootmoeder, grootvader, hun dochter en twee kinderen werden gedood. In een zendingslokaal, dicht bij een kerk was een zendingsbijeenkomst van meer dan 200 vrouwen. Een" zendelinge stond ipet de band bet gehoor toe te spreken, toen een bom tusschen de kerk en het lokaal viel. Op 7 meter afstand van het houten gebouw werd een gat in den grond geslagen van l1/* M. diep en 51/» M. in diameter. De voorgangster werd door een granaatscherf getroffen ea wilt, die handelslui van het Konings plein." „O, de Verloots, meen je? Ja weer dineeren en dan naar don schouw burg. 't Zal weer laat worden." En Leegh zuchtte. Hij geeuwdo weer en dronk zijn kop koffie. „Aardige relatie anders!" meende de ander. „Ja, wel geschikte lui, bom duiten, maar burgerlijk 1" zei Eddy non chalant. „Wat pedant! Je weet toch best van die burgerlui te profiteeren. Zeg apropos, logeert die goudvisch, hoe heet ze ook, Emmy geloof ik, er nog?" „Ja die logeert bq ze. Hoe dat?" „Neen zoo maar. Ik dacht dat je plannen met haar had." „Nooit gehad," geeuwde Eddy, wieii het gesprek verveelde. „Dus blijft die andere de primeurs houden?" vroeg de ander weer, die op de Harmonie en en ander over Eddy's verhouding tot Willy had hooren mompelen, maar hem daar nooit zelf naar had willen vragen, omdat.Eddy bij de minste toespeling daarop, vlam vatte en. onhebbelijk werd. Maar nu voelde Eddy zich te lam om ruzie te maken. „Ik snap je niet," zei hij na een oogenblik stilte, zich uitrekkende. „D'r wordt beweerd, dat die me vrouw Verloot zich zoo bijzonder voor jou interresseert en dat jij Hij voltooide, den zin niet. Leegh sprong plotsoling op. „Zoo wordt dat beweerd?" riep hij Ingezonden mededeellng. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Mlltitair im. peau de Suóde, f 1.25, met garantie. was. op slag dood. Hetzelfde lottrpf een vrouw en een jong meisje. Ook op het spoorwegverkeer oefende de aanval invloed uit. Een machinist van een sneltrein reed 10 K.M. door de gevaarlijke zone en bleef toen een uur in een tunnel schuilen. Een andere trein reed negen uur over 30 KM. Een IreiD werd door Zeppe lins bestookt, gelukkig zonder ge raakt te worden. De „Times" merkt op, dat zoo de Duitschers de bevolking van Eüge- land door deze raids schrik denken aan te jagen, zij zich schromelijk vergissen. In een plaats in Leices- tershire feliciteerden de menschen elkaar met de opmerking „dat het erger had kunnen zijn". Het volk wordt er integendeel door versterkt in de meeniDg dat voor goed aan deze barbaarschheid een einde moet worden gemaakt. Een Zeppelin vergaan. Grimsby, 2 Februari. De hier aan gekomen treiler King Stephen rappor teert Woensdagochtend in de vroegte de Zeppelin „L 19" in de Noordzee, met de goDdels en een deel van het omhulsel onder water te hebben ge zien. De bemanning 17 tot 20 man, zat op den top van het omhulsel eD vroeg er afgehaald te worden. Daar de bemanning van de Zeppelin ster ker was dau die van den treiler, weigerde de gezagvoerder van den treiler het verzoek en keerde onver wijld naar Grimsby terug om de zaak aan de vlootautoriteiten te melden. (De L 19 is hetzelfde luchtschip, dat dezer dagen boven Ameland is geweest en daar door de kustwacht is beschoten.) Stoomschip door een Zeppelin in den grond geboord. Londen, 3 februari. Het stoomschip ,,Franz Fisher" als kolenschip in ge bruik bij de kustvaart, is Dinsdag nacht door eon Zeppelin opweg van Hartlepool naar Londen in den grond geboord. Van de bemanning zijn er 13 verdronken en 3 gered door een Belgisch stoomschip. D^ „Franz Fisher" was een prfjs- gemaakt vijandelijk schip, metende 957 ton. Uit Duitschland. Naar de Vorwarts" meldt, is in de laatste vergadering van de „Baierische Kanalverein" een £>lan geopperd ook de Werra en de Weser onderling en met den Donau in verbinding te brengen, zoodat dan een waterweg van de Noordzee tot de Zwarte zee zou ontstaaD. Hiertoe zou noodig zijn de Werra van München af te kana- liseeren en de verbinding tusschen Werra en Matn door een negen K.M. langen, door het gebergte loopenden, tunnel tot stand te brengen. De aanlegkosten van het Main Werra-kanaal worden op 275,000j000 Mk. geschat. BINNENLAND. De „Artemls". Gelijk wij reeds in ons vorig nr. mededeelden word het s.s. „Artemis" van de Ned. Ind. Tankstoomboot Mij. door een Duitsche torpedoot getorpe- d. Het schip bleef echter drijvende, en kon te Rotterdam worden binnen gebracht. Door de directie van de bovengenoemdo M(j. wordt tb3ns medegedeeld, dat de „Artemis" Dins dagnacht te ongeveer 12 uur op 4 mijl Oost ten N. van dfln Noord- Hinder aangehouden werd door 4 lichtgekleurde Duitsche torpedobooten, waarvan 1 officier en drie man aan boord kwamen, en een bepaalde koers voorschreven. Later werd door middel van seinen bevolen te stoppen. De officier en manschappen werden weder afgehaald. Eerstgenoemde had in het journaal aangeteekend dat het schip was aangehouden, doch daar er niets verdachts werd gevonden, weder werd vrijgelaten. Volgens opdracht der Duitschers luid, „laat ik je dan verzekeren dat ik den eersten den'besten die dat beweert op z'n bek zal slaan." „Goei hemel, wat ma3k je je dik," zei de ander, meer verbaasd daD ver schrikt door die onverwachte heftig heid. Maar Eddy was driftig de kamer ingeloopen. Eenigeoogenblikken later, kwam hij, uiterlijk weder kalm, weer de voorgalerij op. Hij nam plaats in zijn schommel stoel maar sprak geen woord. „Dat praatje lijkt dus meer waar heid te bevatten dan ik eerst geloof de," docht de contubernaal, maar hij wachtte zich wel het onderwerp nog eens aan te roeren. Hij zou er ook niet de gelegenheid toe gehad hebben want nauwelijks was Leegh gaan zitten, toen Karei Morel het erf opkwam. Hij liep stoep op. Leegh beantwoordde zijn groet, maar bleef rustig zitten. „Kan ik je een oogenblik alleen spreken?" vroeg Karei, met een blik naar den anderen officier. Doch deze was al opgestaan en toen Leegh zeide: „Wel zeker, ik heb anders voor hem geen geheimen, maar als je wilt kunnen we even naar binnen gaan," viel zijn contu bernaal hem al in de rede, met de woorden „Doe geen moeite, neemt u mijn stoel, mijnheer Morel, ik wjjde me toch al gaan kleeden." Karei nam plaats tegenover Leegh. „Je zult hot wellicht vreemd vinden, dat ik zee vroeg al big je kom. Maar zou de kapitein 1 uur lang volle kracht Z. ten O. stoomen en daarna ten anker gaan tot 5 uur in den morgen. Op do ankerplaats aaugekomen werd het schip opnieuw, tbans door 2 donkergekleurde Duitsche torpedo booten aangehouden. Van deze kwam het bevel om naar Zeebrugge op te stoomen. De kapitein verklaard» hier niet bekend te zijn en vroeg een officier als loods. Aan dit verzoek werd geen gevolg gegeven. Even daarna kwam het bevel om voor anker te gaan. De kapitein gaf hier aan gehoor en liet het anker vallen, doch toen werd hem toegeroepen dat als hij de gegeven bevelen niet op volgde, zijn schip in den grond zou worden geboord. Door den kapitein werd hierop ge antwoord dat order was gegeven te ankeren en dat hij hieraan gevolg Men hoorde toen eenigen tijd niets, maar eindelijk werd aan het schip toegeroepen, dat een torpedo zou worden afgevuurd, en dat men 5 minuten tijd had om den bodem te verlaten. Nog voordat de bopten gestreken waren, werd een torpedo"afgevuurd het schip maakte onmiddellijk zware slagzij,^dat zich later weer herstelde, dpordat vermoedelijk het middenschot onder den waterdruk bezweken is. Vanaf het oogenblik dat de torpe do werd afgeschoten was er van de twee torpedobooten niets meer ge zien. Gedurende den nacht bleef de bemanning in de booten, doch begaf zich later weer aan btfbrd. Om 2 uur in den middag kon het schip naar Rotterdam opstoomen. Een voorloopig onderzoek bewees, dat het schip midscheeps aan stuur boordzijde getroffen werd en daar is in ruim 4 een gat geslagen, zoo groot dat men er met een roeiboot kan invaren. Twee waterdichte schotten, in dat ruim aanwezig, zijn doorboord, de andere waterdichte schotten, er er negen op het schip, hebben zich goed gehouden. Het ruim, dat getroffen werd was leeg. Vanwege het departement van Mari- werd Donderdag' een onderzoek ir. gesteld. De „Nieuwe Rott. Crt." schrijft: Het gebeurde met de „Artemis" is hoogst zonderling en eischt grondige opheldering. Van vergissing of mis verstand is hier geen sprake, van overijling evenmin. Het schip is aam- gehouden door vier Duitsche torpedo booten een officier van een dier boo ten was met eenige manschappen aan boord van de Artemis" geweest. Er was gelegenheid geweest, om, in dien de Duitschers meenden, dat er contrabande vervoerd werd of iets ongerechtigd3 plaats had met de „Ar temis," nauwkeurige instructies te geven. Niettemin is het schip op korten termijn getorpedeerd, het is bloot toeval, dat het daarmede niet is geëxecuteerd. Na de torppdeering hebben de torpedobooten, die toch gelegenheid moeten hebben gehad, om zich het lot der bemanning van Artemis" aan te trekken, zich ver wijderd, zonder verder naar de „Ar temis" of baar bemanning om te zien. Als een duikboot een schip torpedeert, wordt gewooulijk als verontschuldi ging, dat de bemanning van het schip op volle zee aan haar lot wordt, over gelaten, aangevoerd, dat een duikboot niet in staat is, de bemanning op te nemen. Dat excuus kan in dit geval niet gelden. Vergissing omtrent den aard of de nationaliteit van de „Artemis"<is in dit geval evenzeer uitgesloten. De Duitschers waren immers aan boord van de „Artemis" geweest. Indien het uitvoerig bericht de ge- beurtenissel juist weergeeft, en wij meenen te mogen aannemen, dat het juist is, dan is de torpedeering van de „Artemis" op geene enkele wijze te verontschuldigen, en is zjj vierkant in strijd met hetgeen van Duitsche zijde na het geval met de „Katwijk" mocht worden verwacht. Het feit, dat, zooals het ons be schreven is hier te lande gerecht vaardigde ontroering en zegr ernstig misnoegen verwekken moet, eischt spoedige en afdoende opheldering. In de (Duitsche) Köln. Ztg. komt een bericht vopr van de „Niederl&n- diache Telegraphen Agentur" waar in wordt medegedeeld dat de „Arte- ik heb te acht uur les en daar ik je vóór vanavond nog wilde spreken, beslpot ik maar even bij je aan te gaan." „En wat beb je voor dringende boodschap?" vroeg Eddy gapende. H(j had geen flauw vermoeden van het doel van Kareis komst. Het eenige, wat h\j wel zeer goed wist, was, dat het geen vriendscbapsbé- zoek gold, want de antipathie was wederkeerig. „Laat ik beginnen met je te zeggen dat hot doel van dit bezoek mij zeker niet minder onaangenaam is dan het jou zal z(jn." „Tjonge die inleiding is serieus ge noeg," antwoordde Leegh luchtig. „'t Zal je wel wel blijken, dat dit niet overbodig was. Ik wilde eens even ernstig met je spreken," ging Karei voort. „Neem me niet kwalijk, maar is het daar niet nog wat vroeg voor Karei lette niet op den spottenden toon waarop Leegh sprak, maar de manier waarop hij hem te woord stond, deed hem besluiten zonder verdere inleiding ronduit te zeggen, waar bet op stond. „Ik weet, waar je gisterenavond geweest bent," zei hij Leegh aan ziende. „Och kom, al» ik me niet vergis, waren we samen bij do Verloots," antwoordde deze klampjes. „Ja maar daarna," vervolgde Karei. „Wat 'n wondor, ik meen dat we al wederom samen naar do Harmonie z(jn gogaan." (Wordt vervolgd). mis" werd getorpedeerd door een tor- padoboot, waarvan de nationaliteit onbekend is gebleven De „Prinses Juliana". Door het s.s. „Mecklenburg" zijn te Ylissingen 47 löden der bemanning van de „Prinses Juliana"aangebracht. Door hen wordt medegedeeld, dat het schip door twee loggers naar Harwich werd gesleept en aldaar op een klip werd gezet. Passagiers eu mail werden eerst van bóörd gehaald. Een sleepboot kwam langszij om het schip leeg te pompen, doch ;dit bleek niet mogelijk. De bemanning zou aan dek overnachten, doch des avonds helde het schip zoo sterk dat het verlaten moest worden. Woensdag morgen was reeds zooveel wat6r binnengedrongen dat velen hun eigen dommen niet meer konden redden. Men acht het schip verloren. Het conflict bij de „Telegraaf, Dinsdagavond j.1. heeft in „Krasna- polsky" te Amsterdam andermaal een buitengewone apoedeischende ledenvergadering der Journalisten ver- eeniglng „De Amstferdamsche Pers" plaats gehad, welke vergadering op nieuw gewijd was aan eon bespreking van het conflict bij het dagblad „De Telegraaf". Naar aanleiding van de door dit blad gemaakte opmerkingen omtrent de handelingen van bet bestuur der Amsterdam8cbe pers, worden, al vorens do besprekingen geopend worden, eenige verklaringen afgelegd, le. In de ;Telegraaf' van Maandag 24 Januari (avondblad) wordt het relaas ingeleid met de volgende zinsnede „Het Haagsche Correspondentie bureau, het officieuse orgaan van de Nederlandsche regeering, zendt ons hot volgend verslag": Wanneer deze inleidende zinsnede i de bedoeling heeft b(j het publiek den indruk te vestigen datdeNeder- landBche regeering in deze publicatie de band beeft gehad, dan moet dit worden gekarakteriseerd als een ergerlijke poging tot misleiding. Het relaas is opgesteld door een ter ver gadering benoemde commissie, die van de diensten van het Nederland sche Correspondentiebureau slechts heeft gebruik gemaakt ter verkrijging van een snelle publicatie, zooals doorgaans door veleu, die aan de Pers in haar geheel iets hebben mede te deelen, wordt gedaan. In de tweede plaats verwerpt het bestuur het verwijt van de directie van de „Telegraaf", dat de heeren Holdert en Schrödar vóór de open baarmaking niet zijn gehoord, als ongemotiveerd en ongerechtvaardigd. Bedoeling was alleen openbaarheid te geven aan wantoestanden. Ten derde is de door den heer Sihröder gegeven voorstelling alsof de heer Plemp van Duiveland de hand heeft gehad in do samenstelling van het relaas, in strijd met de waarheid. Mr. Plemp van Duiveland, ter ver gadering aanwezig, komt dit bevesti gen en verklaart zich, namens het Bestuur van den Journalistenkring, aantesluiten bij den oproep tot de Nederlandscbe Journalisten om niet bij de „Telegraaf' te werken. De artikelen in de Telegraaf ver schenen tegen het gepubliceerde relaas der vorige vergadering werden volgens aan eene bespreking onder worpen, waardij geconstateerd werd. dat slechts door de heeren Schröder en Simons pogingen zijn gedaan tot verweer in eigenlijken zin. De be wering van den heer Schröder, dat het z.g. Anti-Smokkelbureau buiten de Telegraaf staat, wordt door de feiten gelogenstraft. Ook dat de heer Schröder gezegd had de verantwoor delijkheid nu eens aan den heer Holdert te willen overdragen, is onjuist. De werkelijkheid is, dat de heer Schrtder steeds meer tot de weten schap was gekomen van het ware karakter van het Anti-Smokkelbureau. Zóó zwaar woog bq den heer Schröder deze wetenschap, dat h(j or toe wilde medewerken om den heer H. M. C. Holdert de voortzet ting zijner praktijken te beletten. Immers met zijn volledige voor kennis, goedkeuring en medewerking, werd op den lOen Januari 1916 een stuk opgesteld, dat aan de Neder landsche regeering overhandigd is en waarin deze van het bestaande bureau op de hoogte wordt gesteld. Men achtte het ter vergadering overbodig, na kennisneming van dit stuk een oordeel uit te spreken over den man, die, medewerkende tot het doel van dergelijke stappen bij de regeering, nog aan „De Telegraaf" verbonden is gebleven, dat blad in bescherming neemt en den staf breekt over menschen, die de broodeloosheid hebben gekozen boven de medeplich tigheid aan dergelijke praktijken. Voorts werd ter vergadering over gelegd eene verklaring van Cornells Veth, waarin medegedeeld werd, dat de heer Schröder hem verteld had, dat 'de heer Simons uit Berlijn met twee Legationsrithe bij den heer Holdert was geweest om voorstellen te doen van de zijde der Duitsche regeering welke de heer Holdert ver ontwaardigd van de hand had ge wezen. Deze verklaring is óók in strijd met wat de heer Schröder in zijn „Pro Domo" schreef. Ten slotte werd nog besproken de komst van den heer Simons op het Amsterdamscbe redactie-bureau. Blij kens verklaringen van den heer Schrödé!r schijnt de heer H. M. C. Holdert een grillig persoon te zijn, en deze had gezegd „het wel eens aardig t» vinden een pro-Duitacher bij zich te hebben". In baar ochtendblad van 4 Februari, zegt „De Telegraaf', in het „nieuwe schotschrift van do collega's" dor „Amsterdamsche Pers" niets ander» te hebbes te zies das 's bizosder onbeholpen poging van hl te Ijverige dienaars, om zich nog zoo veel .moge lijk los te maken uit de malle situatie, waarin ze door de „hazigheid" van hun patroons geraakt zyn. Wat hun tweeden aanval het meest onderscheidt van den eer sten, is, dat het er hun thaas aller eerst om te doen is de positie van den keer Schröder aan „de Telegraaf' onmogelijk te maken". Het blad deelt mede, dat de actiu tegen „de Telegraaf" is uitgegaan van den heer John Coucke, en dat deze de eenige was, van de redac teuren der „Telegraaf", die aan het anti-smokkelbureau" verbonden was. Mijn ontploft. Men meldt uit Westkapel le: Donderdagmorgen te kwart voor tien werd Westkapelle door een hevige ontploffing opgeschrikt. Een mijn, die men reeds sedert den vroegen morgen voor de kust had zien drijven, was op het palenhoofd geslagen en ontploft. Er hadden geen persooulyku ongelukken plaats. In het dorp is een groote verwoes ting aangericht. Overal zijn de ramen ingedrukt. In de woning van den opzichter van deD polder van Walche ren sloeg een groot bazaltblok door bet zinken dak en spatte in de boven kamer in duizenden stukken uiteen. In andere woningen kwamen groote stukken Ijzer tereqfct- In de school ontstond een paniek. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 3 Februari. Men zal zich herinneren, dat de discussies inzake het spoorweg-per soneel de vorige week ^jn verdaagd zij zijn thans voortgezet, doch wij vinden geene aanleidiDg iets te revie- wen voor onze lezers. Liever willen wij een overzicht geven van hetgeen daarna is gespro ken over den staat van beleg, naar aanleiding van wetsvoorstellen tot bestendiging daarvan. De heer Men del s (s.d.a.p.) nl. wenscht de regeeriug te doordriDgen van het besef, dat het hier geldt eene materie, waarin met de uiterste voorzichtigheid dient te worden ge handeld, omdat daarbij exorbitante bevoegdheden zijn gelegd in banden vau 't militair gezag on alle staats burgerlijke rechten afhankelijk zijn gesteld van de willekeur der militaire autoriteit. Alle waarborgen voor do vrije uitoefening van die rechten zijn daarbij opgehevenhet recht van vereenigiDg en vergadering, van druk pers, van briefgeheim, van woonreebt enz. hangt af van de willekeur der militaire overheid. Die staat van be leg, aldus zegt spr., is afgekondigd om den smokkelhandel tegen te gaan, maar wat nu daarmede b.v. de uit zetting van een predikant te maken heeft, verklaart spr. niet te begrijpen. In verschillende streken gaat het militair gezag op dezelfde wijze opi treden als het civiele, en, hoewel he militair gezag de gronden van zijn handelwijzen niet behoeft mede te deelen, komt het spr. toch wer.sche- lljk voor deze regeerders want dat zijn zij inderdaad rekening en ver antwoording van hun handelingen to vragen. Toen de wet op den staat van beleg werd gemaakt, heeft men het oog gehad op een acuut geval, niet op een oorlogstoestand vau IJ jaar. Wij kuunen dus niet maar door gaan kalmpjes de wet toe te passen. Spr. bepleit ten slotte het geval van de uitzetting vau ds. De Ligt en ds. Van Wljhe. Ook de heer Van Nispen (r.-k.) bepleit ^een railder gebruik van do uitzettingen. Laat men de uitgezetteu b.v. na een bepaalden termijn ver gunnen terug te keeren, zooals in Zeeland geschiedt. Ingezonden Mededeellng. Herinnertgiju uw jeugd? Gy werd nooit vermoeid, at goed en sliept goed. Waarom nu niet Herinnert gij u welk een eetlust gij badt in uw jeugd, hoe gij der. ge- heelen dag bezig kondt zijn ?.Hoe gij 'a avonds met tegenzin naar bed ging? Is het doordat gij ouder wordt, dat nu eon maaltijd geen genot meer voor u is; dat gij u altijd vermoeid en zenuwachtig gevoelt? Neen, want de krachtigste men schen zijn volwassenen, die veel ster ker zijn dan jengdige personen. Het is, omdat gij van ge Woont en veranderd zfjt. Want ala kind iiept gij den heeleD dag en waart gij voort durend bezig. Neemt nu meer li chaamsoefening, dan die alleen in loe pen bestaat. Misschien overwerkt gii u, eet gij te veel vleesch, slaapt g(i te weinig. Slechte gewoonten zijn oorzaak dat urinezuur in het bloed achterblijft, verzwakken de nieren en veroorzaken rugpijn, rheumatiache pijnen, water stoornissen ën een dof, slaperig gevoel. Wekt de nieren op door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, laat de slechte gewoonten een tijd na en gij zult ondervinden hoe gij voor uitgaat. Personen op meer gevorderden leef tijd dienen nauwkeurig te letten op verschijnselen van nier- en blaaa- zwakte. want door het spoedig be handelen der eerste verschijnselen van nieraandoeningen worden vele kwalen van den ouden dag voorkomen. Voor oudere menschen zullen Foster's Rug pijn Nieren Pillen een waardevol ge neesmiddel blijken. Te Den Helder verkrijgbaar i 'ij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93.' Toezending geschiedt £r. na ontv. vau postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doosdio niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (55)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1