ELDERSCHE COURANT COLTOF, KANAALWEG. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4579 DINSDAG 8 FEBRUARI 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruttbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeeilngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 eent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25% hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 2} cent Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. ingezonden stukken. 3. Feuilleton, enz. De Arbeidsbeurs. Wij zijn thans in onze gemeente weder een instelling rijker n.1. de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Als gevolg van het reeds gestichte Werkoloozenfonds, in welks reglement verplicht is gesteld, dat de werke- looze, om in aanmerking te komen voor bijslag uit het fonds, zich moeten hebben aangemeld bü de Arbeids beurs, zoodoende deze inrichting dus verkrijgende de noodige contróle op de Werkeloozen verzekering, is dan ook hier, hoewel de behoefte niet bepaald naar voren kwam, óók een dergelijke inrichting verrezen. Iets hiervan te zeggen, kwam ons niet ondienstig voor. In 't algemeen 1 is men gewoon,, om niet verder na te denken over allerlei dingen, waar- meê men niet persoonlijk te maken heeft, en zoo gaat het woord „Ar beidsbeurs" de meeaten onbewogen -voorbij, waardoor het meerendeél de juiste beteekenis niet eens snapt. Vraagt men wat een beurs is, dan heeft men wel eens van de A mater-* damache beurs gehoord, waarvan men dan in* den regel alleen weet, dat deze inrichting op het Damrak staat en velen het een leeljjk gebouw vinden. Wat daar echter geschiedt binnen zijn muren, daar bemoeit men zich verder niet mede en men weet 't in den,regel ook niet. Vagelijk hebben Sommigen wel eens hooren gewagen 'van een koren beurs, zelfs is er hier dichtbij in Anna Paulowna een „Vlas- en Koren beurs", maar die zich al een oogen- blik kunnen indenken in eer. geld beurs, omdat deze twee woorden soms in nauw verband met elkaar staan, vlas of koren en een beurs daarvan ontgaat heD dat verband weer even spoedig. Heel enkelen hebben ook wel eens vernomen vanschoolbeurzen en weten dan ongeveer, dat dit een soort pri vilegie is voor arme joogens die zich onderscheiden en daarmede op hoo- gere onderwfjs-inrichtingen komen. Maar daarmee is voor groote scha ren dan ook elke bemoeiing met beurzen afgeloopen. Laat ons dan dit direct mogen zeggen, dat de Beurs in 't algemeen het noodzakelijk uitvloeisel is van de ontwikkeling onzer maatschappe lijke productie, die tengevolge had Ingezonden Mededeellng. Voor erge kwalen een klein middel. Een kleine pli geneest een erge bloedarmoede. Mej. Ernestine Quérlaquand, wo nende bij den heer Pelletier, te Her- menault (Frankrijk), leed aan een erge bloedarmoede die dreigdo haar 23ste jaar te bederven. Die jongè dame heeft den gelukkigen inval ge had de kleine Pink Pillen ter hulp te roepen, die in weinig tijd haar groote kwaal overwonnen hebben. „Sedert langen tijd leed ik aan erge bloedarmoede, schrijft zij, ik was zoo zwak dat ik niet meer op mijne beeoen kon blijven staan en dan ook dikwijls genoodzaakt was mijn arbeid op te geven. Ondanks mijn zwakte, wilde ik toch werken dan werden mijne zenuwen overge- prikkeld en gebeurde het dat ik 's nachts den slaap niet kon vatten. Zoo was ik des morgens als gebro ken. Ook heb ik veel geleden aan maagpijnen en aanhoudende schele hoofdpijnen. Een vriendin die zelve zeer tevreden was %eweest over de Pink Pillen en die zag hoe zeer-ik verviel en dat ik geen de minste baat vond bij de middelen die men mij deed innemen, heeft mij de Pink Pillen aangeraden. Ik heb de Pink Pillen genomen en tot mijn groote voldoening hebben uw pillen mij spoedig kracht, eetlust en een goede kleur weergegeven. Sedert ik de Pink Pillen gebruikt heb, ben ik volkomen gezond." Drie kleine Pink Pillen per dag zijn voldoende om zulk e6n resul taat te bereiken, is te zeggen van een langzaam maar aanhoudend ver val over te gaan tot het volle bezit van krachten en gezondheid en de Pink Pillen verkrijgen dat resultaat door haar zeiven, zonder dat het noodig is zich aan welken strengen of saam gestelden leefregel ook te onderwerpen. Gij leeft uw normale leven, maar aan ieder van uwe voor naamste maaltijden neemt gü een kleine pil in, die even gemakkelijk te gebruiken is als een bonbon. Dat heel kleine middel overwint de groot ste kwalen. De Pink Pillen genezen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpij nen, zenuwuitputting en neurasthenie. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63; te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. de goederen en de geldhandel. In de primitieve tijdperken onzer voorouders, toen die productie nog individueel was, de arbeid minder ingewikkeld en de ruiling onderling der geproduceerde goederen zeer eenvoudig, wijl overzichtelijk, waren beurzen niet noodig. Zij kwamen langzamerhand tot stand, eerst in eenvoudiger vorm, later meer en meer volmaakt, naar mate die productie minder individueel en meer kapitalistisch, d.w.z. met het oogmerk om winst te maken, werd. Eigenlijk zijn de beurzen een meer en meer vervolmaakt systeem van markten. Markten, waarin men door behoorlijke administratie en statistiek overzicht verkrijgt over de productie en distributie der goederen. Dat die volmakiug het eerst en het meest in de geld- en goederen handel plaats greep, is niet toevallig. De behoefte deed zich in die branche het eerst gevoelen en de lijnen, waar langs zich die behoefte moest bevre digen, waren vrijwel zichtbaar. Anders is dit met een Arbeidsbeurs. Wie aan een beurs deDkt in den vorm bovengeschetst en aan het element wat er verhandeld wordt, n.1. '„Arbeid",die moet. eerst even nadenken, voor hij tot een goed be grip van een dergeljjken handel komt. Eigenlijk is het ook geen arbeid maar „arbeidskracht" die op deze wijze wordt gekocht en verkocht, gevraagd en aangeboden. Er zijn jarenlange kapitalistische ontwikkeling noodig geweest, om het begrip „arbeidskracht is koopwaar" nog maar ten aeele in de gedachten der menschen te doen doordringen. En zooals wij ilater zullen zien, was het niet -eens dit begrip, dat tot stichting van arbeidsbeurzen leidde maar de nadoelen aan ons productie stelsel verbonden, die tegelijk mede hielpen, dat begrip goed te vestigen, n.1. de - gedwongen werkeloosheid en daarmede broodeloosheid van die categorie van menschen, die niets als hun arbeidskracht bezitten. Zooals do koopmansbeurzen dus de plaatsen zijn waar in den handel „vraag" en „aanbod" elkaar ontmoe ten en zoo (zoo goed en zoo kwaad als 't dan gaat) medehelpen de pro ductie te regulariseeren, zoo is ook de arbeidsbeurs de instelling waai de kooper (werkgever) en de verkoo per (werknemer) de patroons en de arbeiders dus, elkaar ontmoeten, om zaken te doen. De productie, eenmaal uit handen var. de individu, die alleen in eigen behoefte voorzage, genomen eD in handen van „ondernemers" ge bracht, moest leiden tot onteigening, tot degradatie van degenen, die geen kapitaal bezaten. Vooral niet, omdat de bezitters van kapitaal door steeds betere werk methoden, eindelijk machines en steeds betere machines, in staat waren te blijven heerschen ook over hen die misschien nog bezitters waren van werktuigen ei) hulpmiddelen, die in staat waren geweest, in eigen behoefte te voorzien, maar niet, om voor de markt te produceer en. De concurrentie bad tegelijk met de productie om winst haar intrede in onze maatschappij gedaan en de vrije concurrentie bedoelde alleen de beletselen in vroegere maatschappij- vormen ontstaan, weg te nemen. Wat dan .ook gelukt is, zoodat onze productie de laatste eeuw tot een ontzaglijke hoogte is opgevoerd. In dit opzicht is de profetie der liberale staathuishoudkundigen precies uitge komen, Niet echter (hetgeen zij trouwens zelf meer en moer erkennen) dat die grootere welvaart ten goede is ge komen óók aan de Diet-bezitters. Zij toch, die alleen hun arbeidskracht hadden en daarmede het grootste aandeel in die welvaart bijdroegen, bleven behoeftig... Het is juist dit groote vraagstuk, dat vele hoofden reeds lang bezig houdt, maar waarvan wij nu, om niet buiten de orde te gaan, afstappen. Nu ia arbeidskracht een raar arti kel. Goederen, die men vandaag niet verkoopt, kan men bewaren tot andere tijden. Soms is 't zelfs voordeelig, ze te bewaren. Maar een arbeider, die één dag zijn arbeidskracht bewaart, heeft ver lies. Hij kan 't niet opsparen en b.v. als hij vandaag niet werkt, morgen voor 2 dagen werken. Ieder voelt dus, dat de koopman in arbeidskracht in een zeer onvoor- deelige positie staat. Hij moet ver- koopen, want elke dag is verlies. Natuurlijk zijn er ook op de arbeids markt bijzondere omstandigheden mogelijk, die een enkele keer den arbeider in een gunstige positie plaat sen. Maar als regel geldt, dat hij absoluut met zijn „waar" verlegen zit. En dit geldt te meer, waar hij, als hij een dag arbeidskracht niet heeft verkocht, hij geen enkele ver goeding erlangt. Hierin voorzien nu meer en meer de Werkeloozen-fondsen, waarover wij reeds eerder een uiteenzetting gaven. Maar juist daardoor is scherp het licht gevallen ook op andere midde len, om werkeloosheid zoo mogelijk te voorkomen. Dit kan door verschillende midde len, als daar zijn regulariseering van den arbeid, werkverschaffing van staats- en gemeentewege, ontginning en in cultuur brengen van woeste gronden, dus uitbreiding van het productief vermogen, emigratie naar gebieden waar gebrek aan arbeids kracht is en als slot arbeidsbemid deling. De Staatscommissie voor de werke loosheid wijdt aan dit onderwerp een groot deel van haar beschouwingen. Zij zegt o. m. „De moeilijkheid voor weikge- vers om geschikte (cursiveeringen van mij M.) arbeidskrachten, en die voor werkzoekenden, om pas sende werkgelegenheid te vinden, roepen de behoefte aan arbeids bemiddeling te voorschijn. De be hoefte bestond reeds in vroeger eeuwenzij is echter in de laatste honderd jaar aanhoudend toegeno men en wordt nog steeds grooter." Hierna zet zij de oorzaken daarvan uiteen, als daar zijn, vermeerdering van het aantal bedrijven en beroepeD, maar vooral de veel lossere band tus schen werkgever en werknemer, die dagelijks nieuwe loonver houding en veroorzaakt. Hierdoor is de behoefte aan orga nen, die als bemiddelaar optreden, verklaard. Zijn die er niet, dan blijft den werk zoekende alleen 't persoonlijk zich aanbieden over, zooals vroeger het z. g. n. „trekken" van stad tot stad een veel voorkomend verschijnsel was. Dat dit, trouwens nog niet geheel is verdwenen bewijzen meer dan één vak vereen iging die er 't instituut „verstrekking van reisgeld aan werk zoekendeni" op na houden. Nu is er èn van werkgevers- èn van arbeiderszijde meer dan eens getracht, zelf in die bemiddeling te voorzien. Veel opgang schijnt dat soort be middeling echter nooit gemaakt te hebben. (Wordt yervolgd). DE OORLOG. De officieele legerberichten van 4, 5 en 6 Febr. Van het W e s t e Hj k front. Van Fransche zoowel als van Duitsche zijde wordt slechts gemeld, dat de artillerie- en mangevechten voortgezet werden. Het Duitsche bericht van 'Ben 5en meldt alleen nog een kleine voor- waartsche beweging der Engelschen bij het kanaal van la Bassóe welke werd afgeslagen. Van het O o s t e 1 Ij k frorf'. In het Russische legerbericht van den 6en wordt van talrijke verken niügsgevecbten melding gemaakt. In de streek van Nowo Alexinats drongen de Russen door de versperringen tot op het terrein tusschen de late en tweede loopgravenlinie en vernietig den een vijandelijke afdeeling. Het Duitsche legerbericht maakt nog melding van een aanval op de verdedigingswerken yan -Dunaburg, door een Zeppelin. Van het Z u i d e lij k front. Het Itallaansche communiqué van den 5en meldt het afslaan van een Oostenrljkschen aan val op de stellingen in het gebied van Tolmein. Begunstigd door dikken mist waren zij erin ge slaagd naderbij te komen. Echter ontvingen de Italianen tijdig verster king, waardoor z(j erin slaagden den vijand met gevoelige verliezen te doen afdeinzen. Verder wordt melding gemaakt van een eveneens afgeslagen - aanval ten W. van Görz. Van den Balkan. Een Fransche medcdeeling geeft aan dat door een eskader vliegtuigen, welke meer dan 20 minuten boven Petrits gevlogen hebben, 200 bommen op een kamp werden geworpen. Vol gens een Bulgaarsch bericht zoo zegt tenminste het Fransche com muniqué werden 470 man gedood. Met de gewonden bedroegen de ver liezen ongeveer 1000 man. Bij Saloniki is ook een Duitsch vliegtuig naar beneden geschoten. Na een gevecht in de lucht, dat meer dan een half uur duurde, -moest h£t Duitsche toestel een nieuw, geheel gepantserd „Albatros"-vliegtuig dalen. Naar Oostenrijksche berichten mel den is het in Montenegro thans rustig. Overal neemt de bevolking een tege moetkomende houding aan. Echter kan nog niet tot onderhandelingen worden overgegaan, aangezien er geen regeering meer is en de achtergeble ven personen geen voldoende vol macht bezitten. De Duitsche en Oostenrijksche be richten geven den toestand op den Balkan als onveranderd aan. Van het Ru sa i sc h-T u rksche front. Van Russische zijde wordt gemeld dat de achtervolging der Turken met kracht wordt voortgezet, ofschoon veel hinder wordt ondervonden van het vriezende weer en den sneeuw val. Alle pogingen der Turken om het offensief te hernemen, werden verijdeld. Aan de Dar dan ellen. Naar een Turksch communiqué van den 5en meldt hebben een kruiser Ingezonden Mededeellng. NOG STEEDS PRIJSVERMINDERING Waterproof J <las*en Gummi j Mantels Oliejassen, Capes. en eenige torpedobooten aan den in gang van de Dardanollen eenige ver sterkingen beschoten, zonder eenig succes te behalen. In de Zwarte zee beschoten Rus sische torpedobooten eenige kust- batterijen. Daarbij werden zij door een onderzee» aangevallen. Door handig te manoeuvreeien wisten zij evenwel te ontkomen. In Mesopotamiö is de toe stand vrijwel onveranderd. De ontzet tingscolonne is nog niet vooruit gekomen. Echter is het weer verbe terd, en is het water van de Tigris gezakt, zoodat eerstdaags tot een verder oprukken kan worden over gegaan. In Perzié hebben de Russen de Turken in de streek van Hamadan teruggeworpen Daar Nokowend. Kameroen is thans geheel in handen der geallieerden. Eeu bericht uit Madrid meldt dat 900 Duitschers en 14.000 inboorlingen over de grens van Spaansch-Guinea zijn gekomen. Zij zijn ontwapend en geïnterneerd. Da duikbootenoorlog. LondeD, 6 Febr. Het Engelsche stoomschip „Balgownie" (1061 ton) is gezonken. De bemanning is gered, behalve één officier. Do „Möwe". Over de thans reedB bijna legen darische „Möwe", die het stoute stukje met de „Appam" en andere schepen van de enteate-mogendheden beefc uitgehaald, vinden wij in de Engelsche bladen nog enkele ver klaringen. Zoo heeft kapitèin Harrison, de gezagvoerder van de „Appam", o.m. nog medegedeeld dat het vaar tuig, 't welk de „Appam" op ong. 8 mijl van Madeira vermeesterde, van 4 tof 7 groote stukken voerde en twee 18 duims torpedolanceer- buizen had aan de voorplecht. Het schip mat 4000 a 5000 ton en had een snelheid van 13 knoop. Commandant was graaf Dohna, een reservekapitein van de Duitsche marine. De Zeppelins boven Engolond. In een nader rapport van het Engel sc&e ministerie van oorlog worden eenige nadere bijzonderheden mede gedeeld over de aan fabrieken etc. toegebrachte schade. Deze mededeelin- gen zijn van weinig beteekenis. Be langrijker is echter de opgave van het aantal menscheD dat in Engeland gedood is sedert het begin van den oorlog. In totaal werden door Zeppe lins 29 tochten ondernomen. Hierbij werden 183 mannen, 90 vrouwen en 48 kinderen gedood. Het communiqué noemt dit aantal bijzonder klein en beschouwt het als een teleurstelling voor hen die deze tochten organiseeren. De „Köln. Ztg." weet nog te ver tellen dat bij den jongsten Zeppellnaan- val op Engeland de kleine kruiser „Caroline" op de Humber door een bom werd getroffen. Met groot verlies aan menschenlevens is het schip ge zonken. De Zeppelin „L IS." William Martin, de schipper van den treiler „King Stephen", uit Grimsby, die bq de verongelukte \Zeppelin „L 19" is geweest zonder de bemanning te reddeD, wordt door den correspondent der „Daily Mail" te Grimsby. beschreven als een jonge zeebonk. Hij vertelde dat hij Zaterdag was uitgevaren voor een tiendaagschen vischtocht. in de Noordzee met een bemanning van negen koppen, zoDder kanon of andere wapens. Woensdag ochtend b(j 't krieken van den dag hadden ze tusschen de 70 en 80 manden visch aan boord en de netten waren buiten. Het was een prachtige ochtend, vertelde hij verder. We konden tot op 15 mijlen zien. Er was geen wind en de zee was zoo glad als deze tafel. Ik kreeg iets in 't oog wat op een witte wolk op 't water leek, maar begreep dat 't dat niet kon zfjn, bij zulk weer. Daarom liet ik er met volle kracht heensturen, want ik dacht, dat 't wel een wrak kon wezen, dat de moeite loonde om naar de haven te sleepen. Toen we naderbij kwamen, zag ik dat 't een Duitsche „Zep" was. Ik kon mij niet vergissen, want ik heb al te veel Zeps gezien om nog kunnen twijfelen. Hij was Oostelijk van ons toen ik er heen stoomde. Toen we niet meer dan 120 voet er vandaan waren, zagen we eerst den scherpen houten neus van den boeg boven 't water uitkomen, en toen een stuk van het omhulsel. Ze richtte zich uit 't water op als 't ware als een olifant, die op z'n voorpooten overend rijst. Toen we er bij kwamen, leek-ie geweldig hoog; hij stak wel 40 voet boven water uit, naar il( schat. N Ik kon er een man of 15 boven op zien, sommigen op hun knieön, die telkens heen en weer gleden andere bij mekaar met hun hoofden door de kajuitstrap gestoken, hun armen eraan vastgeklampt. Ze zagen er uit of ze van de Noordpool kwamen, want ze droegen fluweelen bulzen en hoeden en allerlei ander zwaar spul wegens 't koude weer. Ik riep: „Wat is eraan de hand?" „Zend ons een boot, ik zal er je 5 pond sterling voor geven", was 't antwoord en hij trok z'n jas uit, waardoor z'n koperen knoopen kwa men te zien. Ik herkende hem dade lijk als éen marine officier en den kapitein van 't schip. Hij zag or uit als onze eigen marine-officieren, een jonge kerel, misschien even dertig, slank, een rood gezicht, erg verweerd, ên een bevelerige manier van doen. Toen een paar van z'n bemanning, die Engelsch sprakea, er wat tusschen wilden zeggen, bad-ie hen gauw den mond gesloten, 't Was een fheneer en hij gedroeg er zich ook naar. Netjes en beleefd. Ook sprak iegoed EDgelscb. Maar ik hooide ze hameren in de Zeppelin en af en toe doken er andere koppen op, totdat er een dertig bij elkaar waren. Ik dacht 'ns even na en zei toen„Wel, als er niet zoo veel van jullie waren, zou ik*je er af halen, maar er zijn er te veel." De fofficier zette een borst op en zei, dat daar niets in stak. Ik dacht nog eens na en zei: -„Maar stel nu eens we halen jullie er af en je smijt ons overboord en vaart met den treiler naar Duitschland Dat bezorgt jullie weer een kruis, maar voor ons is 't niets gedaan." H(| zei„Ik geef je m(jn woord, dat we niets van dien aard zullen doeD." Hij zwoer bij hoog en laag, dat hij ons friet rust zou laten en dat ik een flink stuk geld kon ver dienen door hen te redden. Ik weer aan 't denken zij waren met z'n dertigen, wij met, z'n negenen zij gewapend en wij hadden zelfs geen pistool aan boord. Ik dorst 't er niet op te wagen. Was er een ander schip "e buurt geweest om mij te helpen, dan had ik 't kunnen wagen, maar er was niets in zicht. Bovendien wist ik wat de Hunnen hadden gedaan en wat ze wel eens opnieuw konden doen. Ik moet er bij verteilen, dat ik drie ijzeren kruisen op de Zeppelin geschilderd zag. Ik begreep dat 't was voor stoute stukjes, die ze hadden uitgehaald, en ik wou niet graag, ik en m'n bemanning iets met 't vierde zoudon hebben uit te staan. Ik stoomde 's ochtends om half tien weg. De gezagvoerder van den Zep pelin riep me toe, dat ze zinkende waren en vroeg mij, zijn woord van eer nog eens gevend, hem op te nemen. Toen wij ons verwilderden riepen eerst eenigen van de Duitsche bemanning „genade", toen ze zagen dat het piet hielp, schuddden ze de vuist tegen ons. Ik zou zo hebben opgenomen vervolgde de schipper - als ik niet bang was geweest dat ze ons zouden overweldigen. In vredestijd zou ik z.e natuurlijk allen in eeu ommezien hebben gered. Toen we wegstoomden konden we den Zeppelin op en neer zien dob- iren. Tegen etenstijd stak er een stevige bries uit het ZW. op. Het werd dik en heiig en 't begon te motregenen. Om half elf 's avonds stond er een harde wind en 't was zoo dik van regen, dat ik geen vuurpijlen kon oplaten. Zoodra ik tegen 't aanbrékon van den dag op de rivier k^wam rappor teerde, ik de feiten en dadelijk ver trokken twee torpedojagers om het luchtschip te zoeken. Wat sedertdien is gebeurd weet ik niet. Naar mijn meeniDg kon de Zeppelin, als hij niet tevoren is opgepikt, het in dat weer niet hebben kunnen uithouden. Onze treiler, een zeevaardige boot, had het *8 nachts hard te verantwoorden met de zware zeeön die over dek spoelden. De verslaggever heeft ook de an dere leden der bemanning gesproken. Zij bevestigen het verhaal van den kapitein en voegden «r bij, dat deze hen naar hun meening had gevraagd, of 't gewaagd kon worden de Duit schers te redden. Maar allen hadden gezegd: „Laat ons wegstoomenals ze aan boord komen, maken ze om dood". De stuurman vertelde nog, dat de Duitschers, ziende dat de treiler wegvoer, hun toeriepen„Gott strafe ;Iandl" Gevraagd waarom ze de Duitschers niet aan boord hadden genomen, zeide de stuurmanNatuur lijk was de schipper niet zoo gek. Had hij z'n boot Daar hen toegezon den, dan zouden de mannen die er in zaten zijn gegrepen en door de Duitschers als gijzelaars vastgehouden en dan waren de bordjes verhangen. We hebben kort beraad gehouden wat we zouden doen. Ons gevoel van menschelijkheid zei ons de Duitschers te reddeD, maar de voorzichtigheid verbood 't. De Duitsche pers is natuurlijk ten zeerste verontwaardigd over de hou ding van den kapitein van den Engel schen trawler, die weigerde de Duit schers yan het wrak van den Zeppelin to? halen. De „Lokal-Anzeiger" zegt „I nieuwe schanddalad moge voor ons bevestigen, dat deze oorlog voor ons een ruwheid van de Engelsche volks ziel openbaart, die ons „barbaren" zoo vreemd was, dat wij langen tijd noodig gehad hebben, om haar moge lijk te achten". De „Voss. Ztg." noemt het een schandvlek op het schild der de zee beheerschende Brittania, evenals het geval van de Baraloug, terwijl de Kreuzzeitung de handeling in dit geval nog wreeder noemt, daar de bemanning van de Baialong den Duit schers tenminste een snellai dood bereidde. Dat bet de vrees voor overmees tering door de Duitschers zou zijn geweest, welke de Engelsche zeelieden zou hebben weerhouden van het red den der- bemanning, noemt het blad ongeloofelijk. Dit toch zou een bewijs van ondenkbare lafheid zijn geweest. Rechtstreeks hiertegenover staat natuurlijk de meening van de En gelsche bladen. Een bericht uit Lon den zegtDe ongelukkige manier waarop zich de Duitschers in dezen oorlog hebben gedrageD, heeft de ge allieerden geleerd, dat het onmogelijk is hun woord te gelooven of er staat op te maken, dat zij de gewone be ginselen van menschelijkheid zullen in acht nemen. In dezen geest liet de bisschop vaD Londen zich uit. Hij voegde hier nog aan toe, dat indien de Duitschers gered waren gewor den, en er in geslaagd zouden zijn de bemanning van den trawler te overmeesteren, de Duitsche pers dit zeer zeker als een stukje slimme strategie zou hebben toegejuicht. De Duitsche pers over de beschieting van de „L 19" door de Nederlandsche kustwacht Kapitein Persius schrijft in het Berliner Tageblatt"Hoe betreurens waardig ook het verlies van de „L19" met het grootste deel van haar be manning ia, het blijft toch altijd een kleine troost, dat het luchtschip niet den vijand ten offer is gevallen, maar door de beschieting van neutralen te gronde ging. De „L 19" zalnaaralle waarschijnlijkheid door de mist wat te dicht bij het Nederlandsche eiland zijn gekomen. Ook kan het door den wind zijn afgedreven. Het spreekt geheel vanzelf, dat de Nederlandsche kustwacht het recht had, het lucht schip te beschieten. Daar de „L 19" zeer dicht langs den grond vloog waarom is niet bekend konden de schoten natuurlijk gemakkelijk doel treffen. Op groote hoogte zou het luchtschip boven Nederlandsch gebied waarschijnlijk even onkwets baar geweest zijn als bo< BUITENLAND. Duitschland en de Ver. Staten. New York, 6 Februari. Het nieuws agentschap Associated Press verneemt uit WashiDgton, dat de onderhande lingen over de „Lusitania"-quaestie een gunstiger wending nemen; of schoon het woord „onwettig", waar tegen Duitschland bezwaar heeft, niet gebezigd is in de mededeeling, die gezant Bernstorff aan minister Lansing heeft doen toekomen. Men neemt echter aan, dat in die mede deeling betoogd wordt, dat de bedoe ling om door het torpedeeren van de „LuaitaDia" ook Amerikanen te doo den, niet aanwezig is geweest, omdat het in den grond boren van dat schip een daad van represaille was geweest. Ea Duitschland geeft. toe, dat repre sailles niet gericht mogen zfjn tegen neutralen. Daarom betreurt Duitschland het, dat b(j het vergaan van de „Luaitania" Amerikanen zijn omgekomen en biedt het vergoeding aan in den vorm eener schadeloosstelling. Uit Canada. Omtrent de brand in het parlements gebouw te Ottawa, wordt gemeld dat het gebouw met uitzondering van de bibliotheek en een nieuw gebouwd deel v tn den westelijken vleugel geheel werd vernield. Hoewel velen van meening zijn dat brand werd aangestoken, acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de brand aan een ongeluk te wijten zou zijn. Echter hebben nog twee branden plaats gehad, welke eveneens aan brandstichting worden toegeschreven. Een bericht van 6 dezer meldt dat te Hespeier de munitiefabriek in brand staat, terwijl dd. 6 Febr. het afbranden van een kleine fabriek van uniformen voor het leger bericht. Ook is een aanslag gedaan op de Victoria brug, de belangrijkste in Canada. In den nacht werd tweemaal een verdacht individu bq de b opgemerkt, waarop door de wacht geschoten werd. Naar men vermoedt wilde men de brug vernielen. De verbittering tegen d« Duitschers neemt toe. Skoda. ParijB, 6 Februari. Men meldt, dat de bekende fabriek van oorlogsmate riaal van Skoda (Oostenrijk) door een ontploffing gedeeltelijk is vernield. BINNENLAND. Mlnlttsr Troub. Door de heeren Van Aalst, president Ned. Handels-maatschappij, en' een groot aantal bekende Nederlanders zal een adres worden gericht aan de Tweede Kamer der Staten GeDtraal waarin z(j als hunne overtuiging Ingezonden mededeellng. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 HELDER. Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Mlltitalr im. peau de Suède, f 1.25, met garantie. uitspreken, dat Nederland esn men als minister Treub niet kan missen en er prijs op stellen van deze over tuiging aan de Kamer te doen blijken. „Een zeer merkwaardig adres" noemt het „Handelsblad" het, een adres dat blijkbaar geheel buiten de politiek staat. En het blad voelt veel voor hun standpunt, doch meent dat voorioopig eene samenwerking tus schen minister en Kamer nog niet buitengesloten is. Dat de concentratie- partijen buiten de vrq-liberalen aan het votum hebben meegewerkt, acht het blad te betreuren, maar het vestigt er de aandacht op, dat de stemming achteraf gebleken zoo valscb mogelijk is geweest, daar een deel der afgevaardigden om per s o o n 1U k e redenen medegewerkt heeft om minister Treub te doen vallen. Voelen de liberalen van alle richting, vtelen zelfs de sociaaldemocraten zich in het gezelschap van hen die aldus oordeelen thuis? Moet een minister, die nog zulk goed werk voor ons land verrichten kan, om zaken, die geheel buiten de politiek liggen, uit de regeering treden Uit het feit, dat nog steeds H. M. de Koningin het ontslag van minister Treub heeft aangenomen, valt af te leiden, dat raadgevers van de Konin gin een mogelijkheid zien, om minister Treub in de regeering te behouden. Het adres van de vijftig Nederlan ders, aldus besluit het blad, geeft uiting aan een meening, die in zéér wijde kringen bestaat. Os „Telegraaf'. Naar aanleiding van de verklarin gen, in de pers verschenen nopens de zaak van de „Telegraaf', hebben de Britsche en Fransche gezanten den Minister van Buitenlandsche Zaken eeo bezoek gebracht en hem de volgende verklaring gedaan: „In tegenspraak met de verdacht makingen van zekere organen, is bet volstrekt onjuist, dat de Britsche en Fransche gezantschappen eenigerlei aandeel zouden hebben gehad in de totstandkoming, de organisatie en de Werking van het „Anti Smokkelbu- reau", dat aan de „Telegraaf zou hebben bestaan. „Indien de Britsche en Fransche gezantschappen inlichtingen vau dat bureau gekregen hebben, kan-dit niet anders beschouwd worden dan als een volstrekt normaal feit, aangezien het niet op den weg van vreemde zendingen ligt om berichten te wei geren, die haar spontaan worden toe gezonden." Het „H.blad" teekent hierbij „Ons is geen orgaan bekend, dat zou hebben beweerd, dat de Britsche en Fransejjg gezantschappen eeniger lei aandeel zouden hebben gehad iu de totstandkoming, de organisatie en de werking van het Anti Smokkel bureau. Overigens merken wij op, dat de gezanten niet ontkennen, dat zij In lichtingen van het Anti-Smokkelbu reau hebben ontvangen." Ingezonden Mededeellng. Waterstoomissen. Waarom wordt het water aoo nauw keurig onderzocht bq ieder genees kundig onderzoek? Omdat de urine aantoont of de nieren verzwakt of ziek zijn. A1b het water dik en bewolkt isr sterk verkleurd, van een scherpen, doordringenden reuk of branderig, is dit eeo zeker teeken van nieraan doening. Sommige patiënten moeten 's nachts dikwijls opstaan om het water te. loozen - dit kan wijzen op niergruis, blaassteen of gevorderde nierkwaal. In normalen toestand worden om streeks 1V*. liter urine per dag ge loosd, maar onder enkele vormen van nieraandoening ia deze hoeveelheid veel grooter. Daarentegen kan de hoeveelheid ook beperkt z(jn en het water branderige pqn veroorzaken. Anderen kuonen het water niet op houden en bet komt ook voor, dat de urineloozing verstopt raakt Al deze verschijnselen zqn ernstig, niet alleen door den last dien zij ver oorzaken, maar ook doordat zij dui delqk ernstige kwalen aanduiden. Foater's Rugpijn Nieren Pillen wer ken rechtstreeks op do nieren en blaas, en geven spoedig baat in de meeste gevallen van waterstoornis sen, doordat zij de natuurlijke wer king der nieren en blaas heratellen. Vele moeders spraken ook hare te vredenheid uit over de werking van dit geneesmiddel in gevallen van blaaa- zwakte bij kinderen (bedwateren). Te Den Helder verkrijgbaar b(j Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eiscbt de echte Foster'a Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (52) 1

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1