extra fijne SPRITS, THEE E. Brandsma. en KUNSTTANDEN i OOSTENDORP ZOON REKENING-COURANT. DE HELDERSCHE BANK. FEESTAVOND Bekendmaking VERK00PING van KOFFIEHUISINVENTARIS enz. De Notaris H. M. BEECKMAN, K. ACKEMA, 's WOENSDAGS Stationstraat 11, W. VERHAGEN, Middenstraat 16, Thee Voor Reclame Keizerstraat 90. HET VLIEGKAMP Winterdienst Hollandsche Spoor, AMOR AMANTIBUS. op ZATERDAG 12 FEBRUARI a.s., in „CASINO". Aanvang 8 uur. Aanvragen om introducties te rich ten tot ondergeteekende (liefst, schrif telijk of anders tusschen 5 ui 6 uur). S. J. J. LUIJCKX, waarn. Secretaris, Weststraat 60. Zaterdag worden beslist geen in troducties meer verstrekt. Intercommunale Afbeids-heiiiiildeling. Door onderstaande personen wordt een passende werkkring gezocht Een Bloembollen-arbeidoreen Ver zekeringsagent twee Vlsscherlieden een Timmerman een Veldarbeider; een Schoenmaker. Nadere inlichtingen verstrekt de Agent voor Intercommunale Arbeids bemiddeling te Helder, waartoe da gelijks (uitgezonderdJZondags) zitting wordt gehouden ten Raadhuize, des morgens van II tot 12 uur. Aanvragen zoowel als aanbiedingen van arbeidskrachten kunnen dagelijks worden behandeld. De Agent voornoemd, P. DE GEUS. OP Woensdag 9 Febr. 1916, 's namiddags 1 uur, ten huize van Mej. Wed. S. VAN HALM^ aan de Zuid straat 17, wegens opheffing van bedrijf: van den geheelen inventaris van het KOFFIEHUIS, w.0.: 6 tafels, 24 stoelen, kachel, spiegel, schilderijen, een zoo goed als nieuwe PIANINO (merk Cuijperf). een best biljart (Roelofs) met toebehooren, glaswerk, een Priesche klok, enz. VOORTS DEN INBOEDEL, w.o. tafels, stoelen, linnenkast, pitch pine- slaapkamer-ameublement, veereu- en kapokken bedden, dekens, gordijnen, porcelein, glas- en aardewerk, keu- kenbenoodigdheden enz. Te bezichtigen 's morgens vóór verkooping, vanaf 10 uur. Deurw. W. BIERSTEKER. Speciaal adres voor OVERHEMDEN naar maat. OVERHEMDEN met piqué borst f 2.75, prima kwaliteit. SPECIALITEIT VAN HET MAGAZIJN,DE 5TER" ta NIEUWEDIEP (den Helder), zal op DONDERDAG 17 FEBRUARI 1916, aanvangende dos voormiddags ten tien ure, in de Schouwburgzaal TIVOLI, aldaar, in het openbaar verkoopen, wegens vertrek en opheffing der huis houding, diverse goed onderhouden waaronder i- en Huiskamer Ameublement (met leer bekleed), compleet slaap kamerameublement met Lits-ju- meaux, waschtafel met marmereu blad, spiegel, nachtkastjes, spiegel kast, tafels en stoelen, eikenhouten buffet met dito tafel en stoelen, ma honiehouten meubelen, bonheur du jour, linnenkast, salontafels, bekleede stoelen, spiegels, schilderijen, antiek tafeltje, theetafel, etagère, gaslamp, fornuis, kachels, tapis- beiges, kleeden, matten, loopers, glas en aardewerk en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Vooraf: eenige slagersgereedschappen. Te bezichtigen daags te voren van 2 5 uur. HANDWERKLESSEN aangeboden. Mei. RUIJGH, acte L.0.,Spoorstr. ZAANDAM. Spreekuur te HELDER: van 1-4 uur, p/a. Wed. BUIKES, niet Stationsweg of Spoorstraat. Op aanvraag zend ik gratis een nuttig boekje met inlichtingen en wenken. aanspreker, beveelt zich beleefd aan. P.S. Do bediening heeft plaats In Unlform-Costuum. 3 perceelen BOUWTERREIN te koop, ook zeer geschikt voor Hotel, vlak tegenover het Station. Adres: Aannemer WIJKER. R. M. onovertroffen van kwaliteit en zeer waterhoudend, 70, 80, 90 en 100 oent per pond. Pakjes van '/t - 1 2x/a ona. In het oude Victualiehuis. R. MAALSTEED, Oykilnit 22. Uk. Waderverkoopors provisie. geven wij DEZE MAAND voor 12 cent p. ons. Firma P. VERFAILLE, KEIZERSTRAAT. In- en Verkoopvan Te koop en te zien: des morgens van 10 tot 12 en des avonds van 6 tot 8 uur. betalen vanaf heden de volgende prijzen: Rood koper 145 ct. p. K.G. Brons koper 85 Zwaai paal kaper B5 Licht aeei kaper 50 Zink 55 Laad 32 Goede vedden met gebreide wal 23 Vedden zander wal 15 Enkel gebreide wol en Oude wollen dekens j Matrashaar 60 Oude boeken en couranten 2 gonja 2 tapijten 4 lamme Konijnenvellen 15 tot 20 „stuk. W Weeg eerst uw goederen en overtuig u dan en ga n E. OOSTENDORP ZOON, LANGESTRAAT 29 - HELDER. Elke hoeveelheid wordt van huis gehaald. Het goedkoopste on degelijkste adres voor nieuwe en twsode-hands rijwielen en reparatie, is: G. KOEDIJKER, BINNENHAVEN. Wij openen rekening-courant en chequerekening met koop lieden, winkeliers, landbou wers en particulieren. - Wordt gedronken door menschen met smaak. Vo! schenen bij C. DE BOER Jb. te Helder:, MAANDBLAD VOOR belanbstellenden in de vliegsport. Onder Redactie van den len luitenant vliegenier F. van Heyst, den luitenant ter zee Karel Mul ler, den 2en luitenant J. Duinker. Abonoeminlspfijs 11.50 pii kwartaal. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Vèrgadering van het Polderbestuur van Anna Paulowna, op Zaterdag 5 Februari, des middags te 12 uur. De dijkgraaf, de heer J. Stammes, is afwezig, omdat hij den Commissaris van de Koningin vergezelt b(j T be zichtigen van de doorbraak en de herstellingen. De heer D. C.'Rezelman, heemraad, opent de vergadering, waar na de notulen van drie vergaderingen worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De heer Rezelman deelt mede 1. Op advies van iDgenieur Nieuw- dorp, die de leiding bij de- voorbe reidende werkzaamheden in handen heeft gehad, is tot opzichter voor alle werken in den Polder benoemd de heer Joh. Nieuwdorp, op een salaris van f3000. tol 81 Dec. 1916. 2. Aangekocht is 90.000 K.G. recht- stroo, voor de bescherming van den binnenkant van den dijk. 3. Het lossen van de stortsteen bij het Noord-Hollandsch Kanaal is aan- 4. Aanbesteed is de levering van de noodige lijs, palen, latten, enz. Aannemer is geworden de heer Van- der Valk voor f34710. 5. Aangekocht is 10.000 ton stort steen il f6.— per ton. In't bestek is opgenomen 6000 ton stortsteen, om dat deze voorradig was. De overige 4000 ton moet nog uit Belgie komen. 6. Het raak^n van den ki3tdam van Oudesluis tot Van Ewijcksluis zal ongeveer f30 000.— moeten kos ten. Aannemer ia geworden de heer Oldenburg. 7. Het gat bij de Van Ewijcksvaart is zoo goed als dicht. De heer Wijdenes Spaans vraagt inlichtingen omtrent waterloozinguit den West Polder. De heer Rezelman antwoordt, dat dit kan dbor de dui kers en door het maken van eene openiDg in eene onschadelijke plaats bij de Molenvaart. Volgens opzichter Dekker is hevelen onmogelijk, en loozen op den Oost-Polder kan ook niet. Dinsdag a.s. zal iemand komen die over een zandzuiger beschikt, waarmede veel water kan afgevoerd wordenongeveer 100 Ms. per minuut. 8. Scborkado en Kneeskade zijn in zooverre opgehoogd en versterkt, aat buitergewone vloed uitgezonderd deze kaden eene voldoende water- keering vormen. De kruin ligt 10 c.M. boven volzee. 9. Vr(jdag, 4 Februari, heeft de aanbesteding plaats gehad van de herstellingen aan den zeedijk. De gunning heeft nog niet plaats gehad, doch hoogstwaarschijnlijk zal aanne mer worden de heer J. van dej Valk, te Amsterdam, voor f 309870. Borgen z(jn de beide directeuren van de Zeeuwsche Landbouwbank. De inge nieurs achten den heer Van der Va,lk alleszins geschikt het werk uit te voeren. De 6000 ton zinksteen ia onder deze aanDemingssom begrepen, Wat over is blijft voor den Polder. In 7 weken moet het werk zoover gereed zijn, dat de dijk op 2 M. -f- A.P. gebracht is. Maandag a.s. gaat deze tijd in. Voor te late oplevering is boete gesteld, voor vervroegde zal premie worden betaald. De dijkgraaf komt ter vergadering en neemt de leiding van den heer Rezelman over. De heer A. P. Sipman informeert wat later met de Kistdam zal ge schieden. Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet gezegd kan worden. 10. Van Gedep Slaton is de goed keuring ontvangen omtrent de geld leening van f 100.000.— DereDtezal 4£ bedragen. o Het dagelljksch bestuur stelt voor opnieuw eene geldleeniDg aan te gaan van f200.000.-, kasgeld inbegrepen. Op voorstel van den heer Wijdenes Spaans wordt besloten deze leening aan te gaan voor de buitengewone werken en bovendien 50.000 gld. voer kasgeld. Hiervan behoeft niet meer gebruikt te worden dan noodig is. Bij de rondvraag vraagt de heer C. Geerligs of men spoedig zal begin nen met het weghalen vau het water uit den West-Pulder? Do dijkgraaf antwoordt, dat de meerderheid in het Dagelijksch Bestuur er voor is hier mede te wachten tot de zwakste plaatsen langs de van Ewijcksvaart van kistdammen zijn voorzien. De heer L. C. Sipman, heemraad, meent, dat besloten is, zoo spoedig mogelijk te beginnen. Da heer Rezelman wil eerst het overtollige water, uit de van Ewijcksluis afspuien. De heer de Graaf meent, dat best met malen uit den West-Polder kan begonnen worden. Komt er te veel water in de van Ewijcksvaart, dan kunnen de machines stopgezet wor den. De heer de Graaf wijst op de groote schade, die er geleden wordt aan landerijen en huizen. Ook de neringdoenden zijn tot werkeloosheid gedoemd. Spreker stelt voor zoo spoe dig mogelijk - zoo 't eenigszins kan, nog vandaag met uitmalen te be ginnen en tevens alle middelen in 't werk te stellen om zoo spoedig mo gelijk ook kunstmatig uit te malen. De heer P. Kaan zegt dat de persoon, die Dinsdag a.s. zal komen, 1 zand zuiger heeft die 't water in den Oost- Polder kan malen en 1 die het in de zee kan brengen. Nadat ook nogan deré- ingelanden aangedrongen heb ben op spoedige uitmaling wordt het voorstel van den heer do Graaf aan genomen. Opzichter Dekker deelt mede, dat hy.het overstroomde deel van den West-Polder schat op 1300 H.A., zal hiervan 75 c.M. water moeten afgemalen, dan zullen de 2 stoomge malen hiervoor 19.etmalen moeten werken. Een bezwaar is dat voor af koeling van de machines zoutwater moet gebruikt worden. De heer Wij denes Spaans zegt hiervoor zoetwater beschikbaar te,"hebben, doch de heer Dekker antwoordt dat de benoodigde hoeveelheid te groot is, om aange voerd te worden. De heer de Graaf dringt er nog eens opaan zoo spoedig mogelijk met uitmalen te beginnen, zeo mogelijk reeds na afloop van deze vergadering, en ook allen spoed te maken met het verkrijgen van de noodige krachtwerktuigen voor de kunstmatige uitmaling. De heer Wijdenes Spaans wijst er op, dat later bij het uitmalen van den Oost Polder de beide stoomge malen moeten helpen. De noodige maatregelen zullen ge nomen moeten wordeD, om te voor komen, dat dit water door de duikers den West-Polder niet weder over stroomt. Opzichter Dekker antwoordt hier reeds zijn' aandacht op gevestigd te hebben. De heer Wijdenes Spaans zegt, in zijne hoedanigheid als burgemeester, ""van den vice admiraal te den Helder een schrijven te hebben ontvangen inhoudende de vraag of na 9 Februari a.s. de hulp der militairen nog noodig is? De vergadering oordeelt," dat na clien tijd deze hulp gemist kan worden. Besloten wordt den militairen harte lijk dank te betuigen voor de ver leende hulp. Voorzitter leest voor een schrijven van een landbouwer, wonende ten Noorden van de Zandvaart, inhou dende het verzoek goed te keuren, dat de nooddljk langs de Zandvaart zoodanig wordt verzwaard en ver breed, dat zij later kan worden ge bruikt als rijweg. Tevens wordt fihantieelen steun gevraagd voor de uitvoering van dit werk. De heer Wijdenes Spaans wijst er op, dat dan ook bij de brug van «Halfweg" eene waterkeering in het Balgkanaal gemaakt moet worden. Besleteivwordt dat het polderbestuur zooveel mogelijk in dezen zal mede werken. Het Dagelijksch Bestuur zal met de betrokken personen overleggen, Later zal de vergadering eene beslis sing nemen, ook wat de finantieele bulp betreft. De heer Van Stipriaan brengt Breezanders hulde, voor hun krachtig optreden bij b et opwerpen van den nooddijk langs de Zandvaart. Was dit niet geschied, dan was Breezand tot aan de Kooi overstroomd. Door applaus betuigt de vergadering hare instemming. 0 Hierna sluiting. x Door de militaire autoriteiten zijn enkele wachtposten ingetrokken, o.a. bij de pont aan de Kooi en bij halte Breezand. INGEZONDEN. Mlj'nheer de Redacteur, Mag ik naar ik boop, voor het laatst, nog een plaatsje in uw blad, betreffende het Heldersche kanaal? Een verrassing! Hoewel mij de tijd ontbreekt een tegenbiochure te schrijven tegenover die des heeren Over do Linden, inzake het Heldersche kanaal, wenschte ik toch gaarne daarop een antwoord niet schuldig te blij eu. N 17 jaar lang is de kanaalarbeid nu in voorbereiding, 17 jaar is daarover gewerkt, gezocht naar eeu oplossing door vër8cbillende Collegé's en Raads leden en wie weet meer, totdat men thans iu 1916 zoover is gevorderd, dat het werkplan daarvoor zijn beslag heeft gekregen. Doch daar komt gelijk een bom uit de lucht, onze geachte plaatsgenoot, de heer Over de Linden, met dé heugelijke tijding, ons vertellen, in zijn brochure, datja, dat het Heldersche kanaal niet stinkt. Wat ezelsi toch, dat Heldorsch publiek, ziet gij wel dat uw reukorganen abnor maal zijn en gy niet het minste besef bezit, daarover te kunnen oordeelen. Niet het kanaal, doch de riooluit mondingen, zegt de heer O. veroor zaken den stank. Prachtig! En, aangenomen, dat u gelijk heeft, dan toch, geachte heer, is uw houding, gelijk met die der andere vóórstemmers, orn een verbin dingskanaal te gaan maken, met een kanaal, dat niet stinkt, raadselachtig. Dan kunnen wij er voor een koopje afkomen. Luister Maak dan bij elke uitmonding (zeg dat er 200 zijn) een onderatort van gewapend beton, welke niet duurder zal zijn dan f 40 per stuk. Dat wordt dus een gezamenlijke uitgaaf van f 8,000 en stort dan het restant bedrag dat uitgewonnen is in de kas van het watcrsnoodcomilé. Dat is- een ideetje. Maar het gebeurt niet, geachte lezer, maak u maar geen illusies. Maar daarom is het een reden te meer, zich af te vragen, wat nu toch eigenlijk den heer O. en het grootste deel onzer Raadsleden heeft bezield, een plan uit te gaan voeren, waarover de vóórstemmers zoo duidelijk lieten uitkomen in hun oordeel dat zij, ten einde raad, er dan maar voorstem men zouden, terwijl de heer O. toch zeker al lang met zijn studieplan rondliep. Toch zou men beter f 8000 op het rad van avontuur kunnen werpen dan f60 k 70.000. Want die f70.000 zijn absoluut nutteloos straks besteed, uitgezonderd een deel aan arbeids- loonen, hetwelk den werkman ten goede komt. Dan heeft die er ten minste wat van. Wij leven dus weer, na bet uitkomen der brochure, in een ander stadium en wel in een, dat er nu niet meer behoeft gezocht te worden naar een middel om den stank van het kanaal te verwijderen, doch wel die van het rioolstelsel. Nu geachte heer O... ik zeide al 7 jaar geleden, dat het 'rioolstelsel in onze gemeente, de kiem der ziekte is van het Heldersche kanaal. Juist is ons kanaal daardoor geworden, wat het thans is. Ons kanaal is de hoofdbuis vau ons rioolstelsel en die hoofdbuis moet gereinigd en ver- verscht worden. En dat krijgt gij, noch met Uw plan, noch met het plan dat; uitgevoerd zal worden. U vraagt den lezer Uwer brochure, dezê te bewaren, opdat hij later-kan oordee len. Ik verzoek den lezer, mijn be wering te onthouden, om later te kunnen zien, wie het dichtst bij de waarheid zal zijn. Men is in den Raad geïnspireerd, anders niet. Is dat een houding, een Raadslid waar dig, te stemmen vóór iets, waarover men niet de minste zekerheid heeft. Zwijgen is dan beter. En het is den Heer De Geus ook in het minst niet gelukt, den verslaggever in zijn Raadaverslag, over de wonderlijke manier in deze, te weerleggen of die goed te praten. Ook filosofeert de Heer O verderop in zijn brochure, over een demping van het kanaal. En nu is zijn rekening in deze, wel eenigszins foutief, omdat hij het water uitpompen geheel vergat en dat loopt toch uit zijn eigen óók niet weg. Doch laten wij het eind cijfer maar eens aanhouden en dit ia f 466.000. Is om te duizelen, belastingbetalers. Maar ik heb obk nog eenig rekenen geleerd en mis schien een beetje economischer. Luister I Wij zijn nu aan het dem pen hoor. Lengte van het kanaal 3200 M. Vanaf het Westplein tot aan- het Molenplein, maken wij een boulevard waar de Hagenaars als zij met den pleiziertrein in den Helder komen, van staan te watertanden rest dus 2500 M. lengte. Gaat af voor het doortrekken der verbindingsstraten, laten wij eens aannemen. 100 M. alzoo over 2400 M. Men benut deze 2400 M. voor 2 rijen bouwterrein, (b. v. voor Volkshuis vesting) elk breed 5 M., dan verkrijgt men 960 perceeltjes bouwterrein. Zeg als minimum f 300 per stuk, wordt tezamen f288.000.—. Van de f 466.OOO.7-, alzoo een uitgave van f 178.000. Men ziet mijnheer O. het kan nog wel even voordeeliger. En, dan heeft men radicaal werk, niet waar Dus met één ton, uitgave meer, krljgeu wij een pracht boule vard, een reuzenwerkverschaffing, een prachtig Keldertje en geen woning nood meer. Alweer iets om te onthouden, lezl-r. Men ziet, de demping is nog niet ge heel weg te gooien. Men kan het toch ook bij gedeelten uitvoeren, naar ge lang de floancieele draagkracht onzer gemeente, dit toelaat, Diet waar Hoe hot ook zij, tot heden is niemand er in geslaagd, noch mijn plan te weer leggen, noch met eenige gezonde argumenten de daden inzake het Heldersche kanaal, goed te praten.' Dit is niet voor mij, doch voor de belastingbetalende burgers onzer Ge meente van een groot belang, en een moment om te onthoudeü. Hiexblj basta Hoogachtend, Uw. Dw. Dn., J. J. schoeffelenberger. Aan de Redactie Heldersche Courant. Wil U s.v.p. zoo goed zijn onder staande een plaatsje te geven in Uw veel gelezen blad, b. v. b. mijn har- telijken dank. Het saldo der uitvoering op 27 Januari in „Casino", ten behoeve der Wed. Hammer alhier gegeven, bedraagt f80.19. Welk bedrag haar wekelijks Ji f4.— zal worden uitgekeerd. Tevens hoopt de commissie, dat deze opbrengst geen aanleiding zal zijn, voor gemeente of armbestuur om dit gezin in hun onderhoud te gaan korten, daar zij anders weer spoedig in de handen der liefdadigheid terecht zullen komen. Nameds de Commissie M. BONARIUS. LIJST van onbestelbarè brieven en briefkaarten. Brieven Binnenland. Bakker—Hofman Mej. D., Helder Caffrey Mc., den Haag.; Claassen Mej., den Haag; Directe Belastingen, Helder, geweigerd; Gemeente Belas tingen, Helder, idem; idem, Helder, idem; Iterson R., Heerlen; Kikkert G., Helder; Steger C., Amsterdam Raalte C. van, Helder; Roosendaal A. M. van, ScheveningenSmalle- gange B., Schoten geweigerd; The saurie Chef afdeeling, Amsterdam, geweigerd. Briefkaarten Binnenland. Aggelen N. van, Amsterdam Hof land Mej., AmsterdamJong A. de, Helder; Schalm Wed., den Haag; Verhagen Mej. A., den Haag. Vertrek van Helder 5.10 Aankomst te Amsterdam 7 2Q Maandags en daags na feesta., doch niet op 35 Doe-, en 24 Apr. 6.24 7.40 sneltroln 9.11 9.11 nlet^op 9.36 12.— 12.— 2.19 1.05 2.02 3.09 4.37 alleen op Zaterdag 3.06 4.10 5.35 6.05 alleen op Zaterdag 7.40 anoltroln 9.17 8.27 10.54 Bovendien loopt eon trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar; vertrek 6.58, aankomst 8.07. En op Donderdagmorgen een trein van: Helder naaf Schagen vertrek 7.48, aankomst 8.51. Vertrek van Aankomst ta Amsterdam Hatdar 5.57 8.35 a»:! 7.55 an.ltx.lo 9.23 9.14 11.29 1.04 3.43 3.38 6.09 5.26 7.33 n- 9.04 is.lirela 10.40 10.38 19 2R alleen or Ifi.OO zondag Bovendien van Alkmaar naar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 9.07, aankomst 10.14, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.08, aankomst 11.16. FEUILLETON. 15) INDISCHE ROMAN DOOR J. S. E. „Ik schjjn nog niet duidelijk ge noeg te zijn. Ik heb je gezien in de benedenstad." „Zoo, was jij daar ook?" vroeg Leegh onverstoorbaar. „Ja ik was daar ook en wou nu wel een eens graag weten, wat je daar uitvoerde!" vervolgde Karei, wien Leeghs optreden irriteerde.. Maar toen was deze zijn drift niet langer meester. Hij kon zich niet meer beheerschen en ruw viel hy uit „Ben je dol Met welk recht speel je hier voor inquisiteur? Wat deed jij in de benedenstand vannacht, als je beweert mij daar gezien te hebben „Dat wil ik je met alle genoegen vertellenik ben jou gevolgd," antwoordde Karel. „Dus voor spion gespeeld I" zei Leegh minachtend. „Ja, voor spion gespeeld 1" zei Karei nu ook driftig wordende, „en ik zal je wel zeggeD waarom ook. Ik weet, dat je mijn zuster hebt gevraagd. En nu wil ik je eens voor goed verzekeren, dat ik bij de minste peging van jou kant om mijn zuster te krijgen, haar en myn ouders alles ronduit zal meedeelen wat ik van je weet. Van je immoraliteit, van je schulden Maar Leeglf liet hem niet uitspre ken. Bleek van woede was hij opge sprongen. Bevend hield hij het mar meren blad van de tafel omklemd. _Er uit! oogenblikkelljksiste hij tusschen zijn tanden. „Je weet het dus," riep Karei halfluid. Een oogenblik later was Leegh alleen. Met groote stappen liep hij de voorgalerij °P en neer. „Ellendeling, ploert, -burger, aap," mompelde hij. Doch van lieverlede herkreeg hij zijn' kalmte. Hij ging naar de bijge bouwen om te mandiön, daarna ont beet hy, kleedde zich en slenterde de leeszaal van Concordra binnen. U nam een boek en liet zich lui achterover vallen in een der gemak kelijke stoelen. M&ar hij las niet, hij had genoeg om over na te denken. Veel succes had hij bij Emmy nooit gehad. Toen ze hem - weigerde, had hy inderdaad gemeen-3, dat ze. later nog wel van meening zou ver anderen maar nu zag hij wel, dat de kans voor goed verkeke n was. Er was één, die hij liel'gekregen id, Willy. Haar te beziitten leek hem het hoogste, wat er was, en het ideaal scheen, hem nfiet onbe reikbaar. Hij vleide zich. met het d.enkbeeld, dat Willy zljngevuelensL1 ean twoordde, en inderdaad, ze had hem wel aan leiding daartoe gegevain, ja ze moe digde hem voortdurend nog aan. Ook was Willy geen kiDd meer, ze kende het leven voldoende om te kunnen begrijpen, dat bij geen heilige was, evenmin als andere mannen. Vooral de Indische niet, meende hij. Al zijn woede keerde zich tegen Karei, die hem doorzien had. Het hinderde hem, dat hij de eerst volgende dagen telkens in zijn gezel schap zou moeten zijn. -Immers, zoo lang Poppy bij de Verloots logeerde, zou Karei daar dagelijks komen en Leegh hadin het minst geen plan om hem te ontwijken door weg te blyven. Zijn plannen met Willy namen te vaster vormen aan, nu hij zag, dat de kans de rijke en mooie Emmy ooit de zijne te zullen noemen, bij den dag kleiner werd. Hij zou de eerste de beste gelegen heid aangrijpen om Willy ronduit, zonder "omwegen te zeggen, hoe lief hij haar had. Hy was toch immers altijd nog de knappe luitenant, de Don Juan. Hij twijfelde er niet aan of Willy zou toegeven. Ze moest zich laten scheiden; hij rekende op een behoorlijke uitkeering die Verloot, millionair immers, zou moeten doen. Dan sneed het mes aan twee kanten. Want het werdtijd, dat er geld kwam. Het kon zoo niet laDg meer gaan. Zoowel de Hollandsche als de In dische schuldeischers werden hoe langer hoe lastiger. Leegh zat tot over de ooren in de beer, en er be hoefde maar een kleinigheid te ge beuren, of de bom barstte, en een failissement was onvermijdelijk. En dan was het uit voor goed. Hij dacht niet vaak over zyn nancieelen toestand na, maar op oogenblikken als deze, kon hy de toekomst wel eens duister inzien.. Inderdaad, Willy was in alle op zichten zijn eenige uitkomat. Hij kon dien avond niet wegblijven. En zoo geschiedde het dat Karei en Eddy elkaar dien avond weer by de'Ver bots ontmoetten. Ze groetten elkan der beleefd, maar stijf, en daar ieder wist dat ze elkander niet konden uit staan, viel de nog iets verkoelde houding niet zeer op. Bovendien had Karei het te druk met Poppy, terwijl Willy onmiddelijk op Leegh beslag legde. De avond ging vroolljk voorbij. In den schouwburg trok het groepje van zes, dat de laatste dagen in Batavia telkens bijeen werd gezien, nu eens in een automobiel, dan vooi een der café's, de aandacht. Willj had zich zeer jeugdig gekleed en ze was zeker niet de minst knappe van de drie. Ook Emmy en Poppy waren in keurige avondtoiletten en de hee ren hadden hun smoking aange trokken. Het was een vroolljk stuk, dat in Europa veel opgang had gemaakt en vrij goed werd opgevoerd. Poppy was uitgelaten, en toen een paar uitdrukkingen, die volstréSt niet grappig waren, maar die tot het repertoire van Kareis citaten be hoorden, gebezigd werden, lachte ze zoo luid, dat een grijze dame, die al meer dan eens verstoord naar het vroolljke troepje had omgekeken, zich nu geheel omdraaide en „st" riep. „Gunst, Karei, wat 'n feeks," pruilde Poppy. Emmy maakte met haar dwaze invallen Verbot voortdurend aan het lachen. Ze critiseerde iedereen en haar opmerkingen waren gewoonlijk zeer juist. Van Leegh nam ze niet de minste notitie, terwijl deze van zyn kant ook' geen poging tot toenade ring deed. Hij zat naast Willy. en was voort durend met haar in fluisterend ge sprek en ook gedurende de pauze wareii ze op de galerij voortdurend samen. Hij bestelde ijs voor haar en deed alsof hij met haar alleen in den schouwburg was. Tegen middernacht viel het scherm voor goed. De menschen verlieten de zaal en de menigte verspreidde zich over de breede stoepen van het ge bouw. Op verzoek van Willy had Verloot de rijtuigen naar huis gezonden. Ze wilde zoo graag eens in huurrijtuigen yog wat toeren, had ze gezegd. Willy was met Eddy Leegh voor uit gegaan en op haar verzoek had hij drie ebro's aangeroepen, die in een lange file voor het plein op Pas- sar Baroe stonden te wachten. Vóór de anderen kwamen, had hij al met Willy in het achterste rijtufg plaats genomen. „Eén voor Karei en Poppy en één voor Emmy en Willem," riep Willy op de rijtuigen wyzende, die voor het bare stonden. Verbot was met de regeling niet. zeer ingenomen. De houding van Leegh beviel hem allerminst. Hij was zichzelf echter te zeer meester om daar iets van te laten merken en bovendien was hij te beleefd om niet den schijn aan te nemen dat hem het gezelschap van Emmy even Karei had Poppy nog niet alleen gesproken dien dag en toen ze nu langs MeDteng reden, den mooien boomenrijken weg, vertelde hy haar een en ander van het gesprek, dat hij dien ochtend met Leegh had gehad., „Zijn houding is van avond ook weer zoo miniem," meende Poppy. „Verbot ziet alles zeer goed, ik behoef hem niet te waarschuwen. Ik zou me zeer vergissen, als Willy daar van avond niet nog meer over zal moeten hooren. En ik vind, dat ze een goeden uitbrander ruimschoots verdiend heeft. Ze brengt zichzelve er mee in opspraak. Ze behoeft waar lijk nog niet als een heilige te leven, maar ze moest zichzelf te goedvin den Yoor zoo'n spelletje met iemand als Leegh." „Als het spelletje maar geen ernst wordt," antwoordde Poppy weer. „Daar acht ik Willy toch te dege lijk en te fatsoenlijk voor. Zij weet niet, wat ze doet, maar Leegh heeft zijn plannen, geloof ik. Ik ken dat heer „Vind je Emmy niet veel opge wekter vanavond, Karei IlT geloof zeker, dat ze zich dat verhaal over George nog wel aantrok gisteren." „Ik kan uit Emmy niet wys wor den." Karei haalde de schouders op. „Eerst dacht ik, dat het de oude kwestie zou worden. Ein Jüngling, George, liebt ein Madeben, Emmy dasz hat sich einen andren erw^hlt, toen Eddy Leegh ten tooneele ver scheen. Den Audre liebt eine Andre, Willy, maar verder zou het wel nooit komen, dacht ik. En nu begin ik er aan te twyfelen of Emmy den Andren wel liefheeft. Ik geloof eer, dat ze van den eersten Jüngling houdt, maar öf die nu nog voor haar te krijgen zal zijn, dat is een andere kweBtie." Als ze in 's hemelsnaam dan maar niet uit ergernis de eerste de beste man die haar in den weg komt neemt, dat zou al een heel treurig slot zijn," zuchtte Poppy. Inderdaad dacht Karei niet te slecht van Eddy Leegh. Dat rljtoertje na afloop van de voorstelling was een idee van hem geweest. Hij had het Willy voorge- gesteld en zij was zwak genoeg ge weest om zich te leenen tot het doen van dat voorstel. Willy was oppervlakkig en ijdel. Het streelde haar trots, dat iemand als Leegh, bij zooveel Bataviaaschu jonge dames gevierd, zoo zeer werk van haar maakte. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 4