Laatste berichten. AGENDA. Cinema Palaco. BlnnonhaTen 2. Hoofd nummer: De Gooatonbezweordor. Eerste Heldersche Bioscoop. Kanaal weg 112. Hoofdnummor: Luitenant Shannon (Do beid van het 6e regiment). Bioscoop Tavenu, Spoorgracbt. 2 Hoofd nummers De verstoot enen en De brand stichters. lOFebr. Dep. Helder der Maatscb. tot Nnt van 't Algem. Toordracht door mevr. Leli- tnan-Bosch over "Woninginrichting, Casino, 8 uur. 12 Febr. Optreden van Jacob Kelder, Tlvoll,8u. 14 Febr. Bond voor Staatspensionneericg. Open bare vergadering in Casino, 8 uur. 18Febr. „Dageraad" afd. Helder. Openbare ver- J—CaBlno. 8 uur. ^adëriD|^( MARINE EN LEGER. De offlcier van adm. 2o kL J. C. N. Walter wordt In do directie der marine te Willemsoord geplaatst aan boord vau Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik". Bij boRchikklng van den minister van marino ls de offlcier van gezondheid der 2e kl- J. W. F, M. do Smit, met 16 dozer, geplaatst aan boord Hr. Ms. „Zeehond". (St.ct.) De lult. ter zee der le kl. H. C. Louworse zal op 16 Maart 1916 per particulier Stoomschip „Bindjani" van de Maatschappij Botterdamsche Llord naar Oast-Indié vertrekken. Bij K. B. ia, ing. 16 Febr-, kap.-luit t. z. J. W. F. J. de Wal eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Wachtschip" te Sellevoetsluls, en dit bevel opgedragen aan den kap.-lult. t.z. J. J. H. Commü'B. Bü K.B. is, tng. 16 Fobr., aan kap. t.z. S. F. Nolst Trenltö, op verzoek, en in verband met het hem verleende eorvol ontslag als lid v/h. Hoog Mil. Gerechtshof, wegens langd. dienst eervol ontslag uit deu zoedienst verleond onder toekenning van een pensioen vanf3260'8Jaars; hóordofflclor v. admin. dor 1ste kl, b/d. zeemacht N. J. J. van Bljn van AJkemade, benoemd lid van het Hoog Mil. Gerechtshof, eervol ontheven van züno betr. van hoofdintendant der zee macht; belast met do waarn. v/d. betr. van hoofdintendant der zeemacht hoofdoff. v. adm. 2e kl. J. F. de Hart;zljn mot dienzelfden datnm bevorderd: tot hoofdoff. v: adm. 2e kl. de off. v. adm, lsto kl. L. J. Menton, tot off. v. adm. Isto kl. do ld. 2e kl. W. H. Heeris. Naar wü vernemen zal de ka pitein-luitenant ter zee J. W. F. J. de Wal worden belast met het bevel i over het pantserdekschip „Noord- brabaut"' STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". *",arrlv.7Febr.van A'dr— - - - thulsr., vertr. 7 Febr. 4 Boepat, arrlv. 7 Febr. van A 'dam te Batavia. Banka, thulsr., vertr, 7 Febr. van Glbral' Java, thulsr., vertr. 7 Fobr. van Coohin. Lombok, ultr.,arrlv. Febr. to Gravesoud. Kambangan, thuiar., nasa. 8 Febr, Perim. Nias. van Java naarNew-York, vfertr.8 Febr. van Kaapstad. Sumatra, van A'dam naar Cardiff, pass. 9 Febr. den Noord-Hinder. Vondel, thulsr., pass. 8 Febr. Ouessant Rotterdamscho Lloyd. Noordam, vortr.7Febr. van N.-York naar B'dam. Palembang, thuisr., vertr. 7 Febr. van rort-Said. Goentoer, uitr., vertr. 7 Febr. van Kaapstad. Insullnde, uitr,, pass. 7 Fobr. Bevezier. Bandoeng, thuisr., pass. 8 Febr. Flnistorro. Kediri, arrlv. 9 Febr. van Java to Rjdam. Insuiinite, uitr., pass. 8 Fobr. Pinisterro. W1118, yltr., vertr. 8 Fobr. van Dover, Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gooiland, arriv. 7 Febr. van B.Ayxes to B'dam.- Konnemorlaud,uitr..vortr.6Febr. van Santos. Gelrla, uitr., vertr. 8 Febr. van Vigo. Amstolland, vortr. 8 Febr. v. B.-Ayrce n. A'd»m. Zaanlaad, arriv. 9 Febr. van B.-Ayres te A'dam. Zeelandla, uitr., vertr. 7 Febr. van Balila. Kon. West-Indische Maildienst. Oriomvortr^^eb^^O^rl^^ewportNewa. Haven te Nleuwediep. 9 Febr. Aangekomen van Harlingen on vertrok ken naar Goolb, Ned. a.e „Friesland", liom van Harlingon naar Londen, Eng. sa. „Falcon". Idem van Huil t as. „Min. Tak". r Harlingen, Ned STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 8 Februari-, 5e Klasse 14e Lijst. No. 7714 f 25.000. Nos. 7785 10768 20464 elk f1000. Nos. 52 7977 11820 12784 2 elk f400. Nos. 8679 11578 17926 18581 20980 elk f200. Noa. 2023 3671 6657 8348 12017 12090 18098 13434 137421579417161 elk f100. Trekking van Woensdag 9Februari. Be klasse 15e ltfst. No. 861 f 15,000. No. 18817 f 10,000. Noa. 300, 1760, 9770 en 12694 elk f 1000. Nos. 611, 2644, 9978, 12980 en 20338 elk f 400. Noa. 1884, 9190 en 13488 elk f200. Noa. 1587, 2948, 3482, 4879, 6894, 7895. 9304, 10994, 11386, 12031, 18469, 13555, 17502, 18573 en 18775 elk f 100. -o.- SA- a- o.- MARKTBERICHTEN. Broek op Langendjjk, 9 Febr. Koodokoo) ftt-, 7400 gele f2.10 a f670, 4700 witte kool ttiO a f680, 81 zak witte kool flJl a fS.W. Schngen, 10 Februari 1916. 6 Paarden 1180.- A 600.- Veulens 0.- 0.— Oa^en 0.- 0.- 4 Btioron 200.- 400.- 18 Goldokoeien (magere) 200.- 280.- 167 Geldekoelen (vette) 9:0.- 600.— 10 Kalfkoelen 230.- 400.- Vaarzen 10 Pinken - Graskalvereo 118 Nuchtere kalveren Kammen o. Schapen (magere) 0. 9 Schapon (vette) 67.- 27G Overhoudors 86.- 39.60 Lammeren o.— o. 4 Bokken on Gelten 6.— 9. 40 Varkens (mag.) 26.- 40, Varkens (vette) p. K.O. 0.- 0, 43 Biggen 16.- 20. 40 Kontlno» 0.80 3 173 Kipnen L— 1.60 14 Eenden O80 1.90 Duiven O— 0. Ganzen 0.— o.. Zwanen a— 0.- 66 K G. Boter L86 0.- 40 Kaas 0.80 U.- 2881 Kipeloren p. 100 etuke 6.60 7.( Bendeleden p. 100 stuks.1 0.- Hundel mag. geldekoelen stug, vette golde- koeien matig, kaïfkoeien stug, nuchtero kalve- len ving, ovorhouders vlug. Hoorn, 10 Februari'l916. 20 stapels fabriekskaaa f8L—7 stapels boo- ronkaas f78.-, 0 stapels fabrieks commissie- kaan föO.— 14 stapels boeren commisslo kaas f76.60, 00 mlddolbare kaas f00.—Totaal 41 stapels, wegende 48370 K.G. Handel ving. DE OORLOG. De algemeens toestand. Kononel House, een vriend van President Wilson, was door dozon naar Europa gezonden, in een geheime zending, doch waarschijnlijk in ver band met den oorlog, ten einde te trachten de stemming der oorlog voerende mogendheden tepolsen, over de mogelijkheid om vrede te siuiten. Over de resultaten van dit bezoek van kolonel House, die na Berlijn bezocht te hebben en daar met ver schillende autoriteiten te hebben ge sproken, en te Qenève een conferentie te hebben gehad met den Amerikasn- schen gezant te Weenen, van Parijs naai- Londen vertrok, is natuurlijk nog niets bekend. Het is duidelijk, dat kolonel House eerst na zijn terugkeer te Washington aan don president der Ver. Staten verslag zal doen van zijn bevindingen. Eu hü kan dat eerst doen, na zijn conferenties te Parijs en te Londen te hebben gohad. Het is ondenkbaar, dat de resultaten van zijn gedeeltelijke enquê te nu reeds bekend zouden *ijn. Toch weet de „Morning Post" nu al mede te deelen, dat, naar kolonel House gemeld heeft, Duitschland bereid is over vredesvoorwaarden te onder handelen, doch dat de geallieerden onder de tegenwoordige omstandig heden tot geen vredesonderhandelin gen bereid zijn. Nieuw is dat niet, en de „Morning Post" behoefde dat heuach niet in telegrammen uit Lugano en Washing ton te melden. De redevoering van den Duitschen Rijkskanselier in de Ryfesdagzitting, in antwoord op de interpellatie der sociaal-democrateu, was een voldoend bewijs, dat Duitsch land geneigd is, vrede te sluiten, onder de door Duitschland te stellen voorwaarden. Maar tevens is bü de besprekingen over die redevoering genoegzaam gebleken, dat de Entente niet geneigd is daarop in te gaan. De „Morning Post" weet echter verder, uit het nog onbekende, waar schijnlijk nog niet opgemaakte verslag van kolonel House mede te deelen, dat Duitschland vrede wil sluiten op voorwaarde van herstel van den toe stand voor den ooriog bestaande, dus met ontruimiDg vau Frankrijk en Belgie, en met teruggave zijner ko loniën. En in een ander bericht, dat de zonderlinge reis gemaakt heeft van Lugano over New-York—Washington naar Londen, wordt gemeld, dat hooge financieele kringen in Duitschland voor een Krach vreezen, zoo de oorlog nog langer duurt, en b regeering ernstig aandringen op het sluiten van vrede. Daarbij zou Duitsch land alle bezette gebieden willen ontruimen, en slechts van Polen een autonoom koninkrijk willen maken, als bufferstaat, tusschen Duitschland en Rusland, met een Duitvcheo prins als koDing. De kanselier zou stappen gedaan hebben, om die voorstellen aan de geallieerden mede, te deelen. Het blad weet dan nog verder mede te deelen, dat zoo deze aanbie ding verworpen wordt., Duitscblaud den oorlog nog ontzettender zal ma ken, door middelen, die nog geheim worden gehouden. Ook dit zou aan kolonel House bü zijn bezoek te Berlijn zjjn medege deeld. („H.bl.") Van het Westelijk front. Berlijn, 9 Fiebruari. Officieel. Ten westen van Vimy hebben onze troepen de eerste Pransche linie over nen uitgestrektheid van 800 meter be stormd. Zij namén meer dan 100 gevangenen ea 5 machinegeweren. Ten zuiden van de Som me drongen de Franschen 's avonds weer in een klein stuk Duitsche loopgraaf door. In het Priester-bosch is door onze infanterie een vliegtuig van den vijand neergeschoten. Het viel bran dend neer. De twee inzittenden waren dood. Luchtbombardement. Berlijn, 8 Febr. Het oorlogsppers- kwartier meldt over het luchtbom bardement aan het Itaüaansche front Gisteren vlogen drie watervliegtui gen bü zonsopgang over de reeds klaarlichte Adriatische Zee naar Gergo bü Grado en richtten in het aldaar aanwezige Italiaansche vlie^ gerpark een groote verwoesting aan. Het onheil was geschied voordat de Italiaansche afweerkanonnen in wer king traden. De Iqodsen stonden in lichte laaie. Eén er van stortte als een kaartenhuis in elkaar. Do vlieg tuigen keerden ondanks het heftige vuur der afweerkanonnen onverlet terug. De blokkade. Londen, 9 Februari. De „Daily Express" zegt in een hoofdartikel Het is te hopen, dat de Regeering ernstige aandacht wil wijden aan den toonemenden, invoer van üzererts naar Duitschland door Nederlandsche havens. Lord Devonport, die lop dit gebied een vrijwel ongeëvenaard gezag heeft, deelde mede, dat van den aanvang van den oorlog af tot einde December 1915 1.500.000 ton ijzererts in Rot terdam is aangekomen. Wü erkennen ten volle de rechten der neutralen; wij zijn geenszins onkundig vau de groote moeilijkheden, waarmede het departement vau buitenlandscho za ken te rekenen heeft; want daar ijzererts niet. officieel tot contrabande is verklaard, kan het niet beletten dat het door Nederland wordt heen gevoerd. ODze slapheid in deze maakt hei. (voor Duitschland raogelük partü te trekken van het groote water wegen-net, dat zooveel tot zün (Duitsehland's pflorspood heeft bij gedragen. Maandag wordt in de City een ver gadering gehouden onder voorzitter schap van lord Devonport. Wü staan ten opzichte van ijzererts aan den vooravond van een dergelijke agitatie die, welke de Regeering had ge dwongen tot haar ingrüpen in den katoenhandel. Een aanklacht tegen Duitsche consulaire ambtenaren. Washington, 8 Februari. Aan het departement van justitie is bericht ontvangen, dat Bopp, consul-géneraal van Duitschland te San Franclsco, is aangeklaagd in verband met de zaak van Crowley, die in November j. 1. in staat van beschuldiging werd 'eld wegens het zenden van geld ter bevordering van de vernieling van schepen, geladen met munitie voor de geallieerden. De vice-consul von Schack te San Francisco is eveneens aangeklaagd. Hij wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij het complot om tun nels van de Canadoesche spoorwegen in de lucht te laten vliegen én het vervoer vaD ladingeu tarwe naar Engeland te belemmeren. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer L. Franken, vroeger ontvanger der Dir. Bel., enz. alhier thans te Maastricht is als zoodanig benoemd te 's Hertogenbosch. „Flentje Beulemans". Dat hel Amsterdamsche en idere publiek avond aan avond de kassa van de N. V. „Het Tooneel" bestormde om dit blijspel te gaan zien, prouveert voor zün smaak en bewüst, dat het volk nog wel ontvan- keiyk is voor goede kunst. En dat hier ter stede de hoer Royaards weer met een slechts half gevulden buidel' vertrok, bewijst niets tegen het Heldersche publiek, doch ïs vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat zoo weinig reclame ge maakt was. Men wist noch van het stuk, noch van de vertolkers iets af, zag allerlei Vlaamsche namen, en nu gaf de naam Royaards wel cachet, maar jo kon toch niet weten „Fientje Beulemans" is een gewone geschiedenis uit het Vlaamsche volks leven, dat kalm en nuchter tegenover de gebeurtenissen van het leven staat en in lust en humor, vaak onbewust, zich uit. Maar het is alles echt, zonder bijgemaakte franje." Aldus vermeldt, in tamelijk slecht Hollaudsch, het programma, dat de N. V. „Het Tooneel", Dinsdagavond aan do „Casino"-bezoekers verstrekte. En daarmede is vrijwel het stuk gekarakteriseerd. Het Vlaamsche volkskarakter is, leert men ons, goedhartig, opper vlakkig, luidruchtig, levendig. Zoo is „Fienije Beulemans", niet Fientje zelf, een „fijn, gevoelig zieltje", zooals „Mijnheer Al bert van Parijs" zegt, maar haar blijspel. Oppervlakkig; wat is er alledaagscher dan een ge geven, waarin de rijke brouwer Beulemaos het baantje najaagt van Kamerlid, denkt gq? Of lid van Provin ciale Staten of Gemeenteraad Mis het eerelidmaatschap van de brctu- wersvereenigiDg, dat is het, waarnaar zijn eerzucht uitgaat. Daarom draait het gansche blijspel. Ja, en om nog wat anders. Want vermeldt het pro gramma al niet iets vaneen „heelen roman", dien we beleven vóór papa Beulemans zü'n eore-voorzitterschap krijgt? Een roman, met Fientjo en Seraphien, Fientje's vrijer en meneer Al bert, die bij Beulemans op het kantoor is. Ed wat is nu banaler en alledaagscher d3n de liefde O, die Fientje, die verrukkelijke, innig§, heerlijke, eenvoudige, leven dige, fiinke Fienije 1 Als dat het doorsneö type is van de Vlaamscho vrouw, dan'heil gelukkig Vlaanderen 1 En haar zoetgevooisd Vlaamsch I „De Vlaamsche tale is wonderzoet Voor wie heur geen geweld en doet." aldus zong Vlaandcrens groote dichter Gezelle. En Fientjs en deed heur geen geweldFientje liefkoosde haar, Fientje liet haar, meestal in zeer verstandige volzinnen, vloeien van de lieve lippen on 't wps A\ deugd wat ze deed en jolijt dat ze bracht. En ook een tikje ernst en weemoed en sentiment; zagen wij nietFientjes lieve, trouwe oogen vol tranen als ze dacht aan 't „kionneke" (kindje) van Seraphien? Neen, oppervlakkig was dit stuk toch niet, al werden er geen ingewikkelde levenskwesties in naar voren gebracht, al vloeide allee kalmpjes ycof.t, zooals honderd duizenden levens dagelijks hun weg gaan. Maar dat is juist de groote bekoring van dit stukde eenvoudige, onopgesmukte geschiedenis. Zeide niet Longfellow dat „in all things the Bupreme ejeeellence issimpllclty T Dat het Hollandsche publiek de deur platliep bü Royaards om Fiontje te zien, geeft hoop op de toekomst voor wat betreft de volksopvoeding. En dat Royaards dit stuk op zün repertoire heeft, geeft hem recht op onze dankbaarheid. Moge het nog jaren en jaren eea kasstuk voor hem zün! 't Is waar, hij zal niet steeds een geheel of nagenoeg geheel Vlaamsch gezelschap aan zijn troep kunnen verbinden als thans hot geval ja. En „Fientje 'Beulemans" kan niet d.cor Noord-Nederlanders gespeeld worden. Alleen al niet om de taal. Hier moet het echte Vlaamsch van. de planken klinken en geen namaak-dialect mag de bekoring ver breken. En wij weten niet in hoever deze bezettiBg anders was dan in groote plaatsen, wü weten alleen dat, voor wat Fientje en haar mama betreft, die rollen niet in betere handen konden zijn dan ze waren bij de dames Julia de Gruyfer en Marie Verstraete. Julia de Qruyter, kleine, gezette, levendige VJusmsche, met prachtige opgen en aller innemendste maniertjes, wist van haai" rol iets subliems te maken, $&&r moeder had zich tor een geestig type gemaakt en- het was ook een geno,t naar haar te zien. De heerenrollen waren ongelijk Albêrt Pelpifcre (bet programma ver meldde twee namen, doch wij weten niet öf Johan Gob3U dan wel Co Balfoort deze rol vervulde), hield uitstekend den rol van Parljzenaar, die sieebta zeer gebroken 'ollandsch klapte, vo?r beter dan -zü'n vader, August Meyers, die waarsehü'nlyk N.-Necierlander was. Beulemans' vader (Karei van Ryn) was uitstekend In bfiheersebt, kalm spel, jammer, dat hü zün uiteriyk niet mee had. Alleraardigst was hot tooneelfje in het tweede bedrüf, als Fientje Sera phien en Al bert beiden onderhanden neemt, en bet geheele dorffe 'bedrijf, de verkiezing van den eerepregident, as lovondlg en vol" actie. Kortom, „FieDtje Beulemans" is n van de beste stukken, die voor het tooneel geschreven zyn; de op voedkundige waarde, die er voor het volk in zit, is niet te schattenhet een diamant van het zuiverste water. Zangavond—Leewens. De Inzamelingscommissie voor den Watersnood verzpekt ons, met ver wijzing naar de iu djt nummer voorkomende advertent ie, te,^berichten, dat de R.K. Vereeniging voor Volks zang (afd. Heldeij, onder leiding van den Heer A. J. Leewens op Dinsdag 15 Februari a.s. een zangavond geeft in „Casino", waarvan de bate geheel ten goede komt van genoemde com missie. Door het Kinderkoor (180 personen) en het Propaganda-koor (60 personen) zullen verschillende liederen worden vertolkt, met de bedoeling niet alleen enkele bekende liederen door het publiek mede te laten zingen, doch ook andere aac te leeren. Op het afwisselend programma komen zeer mooie liederen voor van C. vau Hennes, terwfjl ter afwisso- ling door het koor wordt gegeven „SI. Nicolaasfeest", cantate voor kin derkoor en solo, van Bernard Zweers. De hoofdpersonen treden gecoatu meerd op. Met het oog op het groote succca, dat de Heer Leeweii reeds meerma len met züno Vereeniging voor Volks zang heeft gehad, en tevens op het nuttig? doel, verwachten- wij een mooien avond en ook zeer veel publiek. De .entrée bedraagt slechts 50 ct. voor den lsten en 25 ct. voor den 2den rang. Chr. Bakkersgezellen-organisatie. Woensdagavond werd vanwege de Chr. Bond van Bakkersgezellen een vergadering belegd ln het gebouw „Irene"' Hoogstraat alhier, met hot dpel om tb komou tot oprichting eener afdeeling. De Bondssecretaris A. Hanemaaijer van Rotterdam sprak over de nood zakelijkheid van vakorganisatie voor den arbeiders in het bakkersbedryf, tevens op duidelyke wqze aantoonen- de waarom de Christelijke arbeiders zich bij1 eun Chr. Vakorganisatie be- hooren aan te sluiten. Na eenige besprekingen traden een 13tal aanwezigen als lid toe; als bestuur werden gekozen P. A. Lei dekkers voorz., C. Pieters Secretaris en J. Wiering penningmeester. Van enkele gezellen was bericht ingekomen dat zij door werkzaam heden verhinderd waren de vergade ring bü to wonen, maar ook zij zich in de komende dagen b(j de organi satie zullen aansluiten. BINNENLAND. Oe Crisis. H. M- de Kóningin heeft gisteroch tend te kwartier voor tienen den nieuwb'enoemden Minister van finan ciën, mr. dr. Anton van Gü'n, ter beöediging ontvangen. Nadat Minister Treub in den loop van den ochtend van de verschillende chefs der afdeeliogen van zijn depar- ment afscheid had genomen,'neefc htj des middags omstreeks 12 uur het beheer van het departement aan zyn opvolger opgedragen. Bü het Koninklijk Besluit, waarbfi mr. dr. A. van Gijn benoemd wordt tot Minister van Financiën, is aan mr. M. W. F. Treub op diens verzoek «en eervol ontslag verleend als Mi nister van FinanciëD, met dankbetui ging voor do véle en zeldzaam belangrijke diensten, den lande in deze moeilüke tjjden bewezen. De belasting-ontwerpen. Op goede gronden wordt aange nomen dat de door Minister Treub ingediende belasting-ontwerpen in hoofdzaak door zü'n ambtsopvolger zullen worden gehandhaafd. Met name schynt het ontwerp-Pensioenbelasiing niet te zullen worden ingetrokken, zÜ het ook dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat het tarief vau hef fing wüzigiug zal ondergaan. (Hbld.) Torpedo-ontploffing. Gistermiddag te ruim 2 uur, is door een nog niet verklaarde oorzaak een torpedo weggeschoten uit de Onderzeeboot no. 5 liggende in de haven van Vljssingen, welke torpedo tegen de ponton is ontploft. Hierbij is genood korp.-macbine- drijver der 2e kl. J. Havers. Voorts zijn gewond: Pijper, der le kl. H. Bonhoffer, niet levonsgevaariyke hoofd- eji beenwon den korp.-monteur D. P. van Diejen, niet ernstige geaehtswosd; korp.- macbioedrijver "dei" 2e kl. F. J. Koek, ernstige doch niet levensgevaarlijke hoofdwond; korp.-torpediet J. F. L. Daane, niet ernstige voetwond; machi- nedry ver-majoor M. Beets, ernstige doch niet levensgevaarlijke voetge- wrichtswond. De getroffenen Havers, Koek en Daane, waren alhier woonachtig. Nader meldt men: Het ongeluk had pteats naby de aanlegplaats van de booten der Maat schappij „Zeeland". De ponton is een groot eind ver zakt, een brandspuit is op de hellende ponton geplaatst en door pompen houdt men deze drijvende. Het Ijzer werk, dat de ponton van den 'wal afhoudt, is afgebroken. Van personen, die op het oogenblik van het ongeluk ter plaatse aanwezig waren, vernamen wü, dat men eerst dacht aan het werpen -van een bom uit een vlieg tuig. Do slag was bijzonder hevig. De onderzeeër lag met dén kop naar de getroffen ponton, waarop zich op het oogenblik, dat de torpedo afging, juist één landingsdivisie van een der oorlogsschepen bevond'in afwachting van het embarkeeren. Een groQt wonder mag het dus genoemd worden,dat niet meer slacht- offeiB to betreuren zjje.. Het lijk van den gedooden korpo raal-stoker was ontzettend verminkt; het hoofd was byua geheel van den romp gescheiden. Aan een der booten van deu pro vincialen stoombootdienat op de Wes- tersehelde is ook vrij groote schade aangericht; een stuk van het projectiel ging dwars door de boot heen. Alom was men bezig de gesprongen ramen diebt te timmeren. Ook-werden hier en daaf kozü'nen beschadigd. Van andere zyde wordt nog gemeld, dat de korporaal-machinèdrü ver J. Ha vers uit d6n Hélder, door een stuk van de torpedo in den hals yrerd getroffen en onmiddellijk dood was, terwyi don sergt.-majoor machine drijver Beets, uit Viissingen, een ge deelte van een been werd afgeslagen. De pljpor van bet detachement sche pelingen kreeg ook een kwetsuur aan het hoofd, terwyi verschillende perso nen onder den hals en op andere plaatsen in de omgeving getroffen en bloedend verwond werden door glas scherven van de honderden ruiten, die door den luchtdruk sprongen. De getroffen ponton verkeerde direct in zinkenden toestaud, nam de ponton van de provinciale boot gedeeltelijk mee ouder water en ontwrichtte de verbindingsbrug met den vasten wal. Aan de kleine ponton 'lag de ..Zeeuwsch-VIaanderon" van den Prov. Stoombootdienat. Dit schip werd op drie plaatsen zoo erg getroffen door wegvliegende stukken staal, dat de reis, die omstreeks 4 uur gemaakt moest wordén, kwam to vel val len. Een stuk ging cr aan den eenen kant in en kwam er aan den anderen kant uit. Vérdor vlogen stukken Ijzer tot over de buitenhaven, zonder echter iemand te treffen. De gewonden werden ter plaatse j zoo goed mogelük verbondenook in het kantoor van de maatschappij „Zeeland" werd een drietal personen met hoofd- en beenwonden hulp ver leend. Het ïyk van den gedooden korporaal en de ernstig gewonden werden Daar het ziekenhuis vervoerd. De stoffeiyke schade is zeer groot. In het kantoor van de maatschappij Zeeland zijn 90 ruiten vernield, ter wijl van het station en het kantoor van den Prov. Stoombootdienst de ruiten aan de zuidzüde bijna alle, soms met sponningen en al zün uit gerukt. Ook' van de visitatie zaal zijn verscheidene ruiten vernield,' terwijl van de ruiten in deh voormuur van de hal er bijna niet een is heei bleven. Op het eilaud zün de woningen van de sluiswachters ernstig getroffen, alsmede verder opstaande gebouwen. Het groote glas van ae peilschaal heeft het eveneens begeven. De gemeente stoomspuit en een handspuit van de infanterie weiden aangewend om do ponton, die ge deeltelijk op zijn waterdichte schotten drijft leeg te pompen. Een daarop staande bergplaats van fietsen werd geheel tot scherven geslagen. Zij, die toevallig ter plaatse of dicht er bü waren, hebben behalve den enorrnen luchtdruk ook een zachte warmte gevoeld. De onderzeeër zelf is niet bescha digd ook de menschen die aan boord waren, hebben geen letsel gekregen. Omtrent de juiste oorzaak van het ongeval, ontvingen wü tot op dit oogenblik geen bsneht. Vermoedelyk is het te wijten aan groote onvoor zichtigheid. - De latere berichten maken geen melding omtrent het verwonden van burgers en het vermissen van twee personen; zooals het eerste telegram, dat wij gistermiddag ontvingen, ver meldde. Db Engelsche duikboot „H 6". Men meldt, dat er geen sprake van is,(' dat de pogingen om de Engelsche duikboot „H 6", die in het Friescbe Zeegat gestrand' is, af te brengen, zouden zijn opgegeven. De pogingen om het vaartuig vlot te krijgen worden voortgezet. Do „Telegraaf". In het zoogenaamde verdedigiugs- artikel van „De Telegraaf" leest men o.m. ten bewijze van de vader landslievende bedoeling en werking van het befaamde auti-smokkelbureau: „Mot de militaire bewaking wordt het thans eindelijk zoowat overal ernst, en in een vereerend schrijven dankt 'de Opperbevel hebber van onze land- en zee macht den heer. Heldert voor zijn optreden in 't belang der natie." Eh iets verder in hetzelfde geschrift: „Over de felicitaties van gene raal Snijders spraken we reeds". Het is ons met zekerheid bekend, dat ook deze mededeelingen leugeDS zyn en dat van de züde van den Opperbevelhebber aan Holdert nim mer eenige lof is toegezwaaid of hulde betuigd. (N.Ct.) Telefoongebruik door militairen. De opperbevelhebber van land en zeemacht heeft, naar de „Avond post" meldt, aan de commandee- rende officieren geschreven: Herhaaldelijk ontving ik klachten over de vertragingen, die het parti culier telefoonverkeer in toonemende mate en tn vele gevallen noodeloos ondervindt door het voeren van „militaire gesprekken." De directeur-generaal der poste rijen, en telegrafie vestigt er de aan dacht op, dat die vertragingen eens deels hieraan te wyten zijn, dat zeer vele gesprokken worden gevoerd over niet spoedeischende aangelegen heden, die evengoed per brief of dienstkaart konden worden behan deld; anderdeels daaraaD, dat de militaire gesprekken dikwyis nóode- loos'Jang duren, doordat zij gevoerd worden door minder ontwikkelde personen, c|je de geschiktheid missen om een onderwerp in enkele minu ten af te handeleD, en bovendien zich in vele gevallen niet onthouden van het daaraan toevoegen van par ticuliere mededeelingen, die met de te behandelen dlensui angelegen hold in geen verband staan. Het landsbelang vordert, dat bü de beschikking over de telefoon voor de behandeling van militaire dienst aangelegenheden. met de economi sche belangen zooveel mogelük reke ning wordt gehouden. Dientengevolge verzoek ik u er voor to waken en uw ondprhebbend per soneel er met nadruk op te wijzen, dat v$n do rjjkstelefoon voor mili taire aangelegenheden aljeen gebruik mag worden gemaakt in die go val len, waarin het noodig is voor het beoogde doel, en dit door gebruik to maken van de post of de telegraaf niet zou worden bereikt, en voorts dat bij het vooren vau militaire ge- sprékken steeds de meest mogelijke kortheid moet worden betracht. Daar door zullen tevens de militaire be langen worden gediend, aangezien het thans dikwijls voorkomt, dat de bespreking van inderdaad spoedei schende militaire aangelegenheden vertraagd wordt, doordat de telefoon voor niet spoedeischende besprekin gen in beslag' j? genorben. „Het particuliere telefoonverkeer" zal Generaal Snijders zeer dankbaar zijn voor de „opmerking". Nog dank baarder zaj het zijn, wanneer aan de uitnoodiging gevolg ypordt ge geven Die komt niet! Den jachtopziener in de gemeente Winterswyk vond deze week in een der buurtschappen eene portemonnaie met circa f6. Hü heeft daarvan bij de politie aangifte gedaan, wellicht mocht de verliezer zich aanmelden. Of dit zal gebeuren', valt te betwijfelen, want in de portemonnaie zat een briefje met de woorden „Vergeet niet een gufden draad voor hazenstrikken ee te brengon." Wreed I Da eigenaar van eea St. Bercards- hond liep gistermorgen met zijn hond op de Heerengracht te Amsterdam, toen naby de Oude Spiegelstraat het dier afsprong op een fox-terrier, het eigendom van eon bewoner dier gracht. De laatste, die met den eigenaar van £Jt-. Bernardshond oneenigheid heeft, "ontstak zoo'in wcede, dat hü een mes trok en er mee naar het dier stak, dat schier onmiddellijk dood was. Tegen den man werd wegens „opzettelijke vernieling van goederen" proces-verbaal opgemaakt.' De toestand In den Anna Paulowna Polder. Het is er voor den West-Polder niet beter op geworden. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het buiten water gestegen tot 90 cM. boven A.P. De Oost-Polderliep geheel vol, de kaai langs 't schor stroomde bijna over hare geheele lengte over en by de Van Ewljcksvaart stroomde op verscheidene plaatsen het water in groote golven over den weg langs de Van Ewijcksvaart in den West- Polder. Te Kleine Sluis ïees het water 30 cM., tusschen Kromme Tocht en Zandvaart liepen vele erven, die reeds boven water waren, weder geheel onder. Een boer, die zün veé daar weder op stal had gebracht, zag zich verplicht de dieren weder elders in veiligheid te brengen. De weg naai de Van Ewycksluis, die al veel ge leden heeft, is op verscheidene plaat sen büDa geheel weggespoeld. Komt er biDnen korten tijd weder zulk een hoogen waterstand, dan is men be vreesd, dat in dezen weg op meer dan een plaats een doorbraak komt. Wel is. men bezig met kistdammen de zwakke plaatsen te versterken, doch om alle bedreigde plekken te voorzien, zal eenigen tyd eiscben. De heer Oldenburg, de aannemer van dit werk, werkt hier met verscheidene ploegen volk. Blijft het weder kalm met Zuideiyken of Oostelijken wiud, dan hoopt men in korden tyd hier den toestand in zijn macht te hebben. Dinsdagmiddag was van Kleine Sluis de Vau Ewycksluis te voet onmogeiyk te bereiken, door het over den weg bruisende water en Woensdag middag stond op sommige plaatsen van den weg Station-Kleine Sluis ongeveer 10' cM. water. Gelukkig zün de volgeDde watergetyden niet zoo hoog geweest. Volgens offlcieele ge gevens stond te Van Ewycksluis het water Maandagnacht 90 cM. A.P., Dinsdagnacht 65 cM. -f A.P. en Dinsdagmiddag 42 cM. +A.P. Een ver schil tusschen den eersten en laatsten stand dus van bijna M. Uw verslag gever heeft Woensdagmiddag verlof weten te verkrijgen, om langs den zeedük té gaan van af Ewljcksluis lot du doorbraak in den zeedijk. De verwoesting en vernieling, die men daar te aanschouwen heeft, is moei lijk to beschryven. De binnenkant van den dijk is bijna geheel weg geslagen. Op sommige plaatsen heeft de dyk van af de steenglooiing nog geen hal ven meter kruin, terwijl de bin nenzijde steil is, alsof zij met een spade is afgestoken. Mén is diuk bezig deze plaatsen te versterken met zakken zand, hooge rü'sbeddingen en krammen met stroo. Nog dagelijks voeren voor dit werk een aantal Wieringer schui ten zakken zand aan, wel een bewys welk een kolossale hoeveelheid van dit materiaal men noodig heeft. Gelukkig is de steenglooiing aan de buitenzijde onbeschadigd. De beide einden van de doorbraak heeft men mpt, zakken zand flink versterkt. Groote hoeveelheden rijs, palen, stroo, zinksteery enz. zün reeds aangevoerd en buiten den dyk heeft men een zinkstuk bijna voltooid. Te Van Ewljcksluis is men bezig een groote keet in elkaar te slaan, om te dienen tot woning voor de vele werklieden die men noodig beeft. Een hoogst treurigen aanblik leve ren de vele meubelen, gereedschappen, enz. op, die op den dijk liggen, alles weggeslagen, uit. de huizen, die in den Oost-Poldér staan of gestaan hebben. Verscheidene personen waren hier op onderzoek of zy ook iets van hun eigendom konden vinden. Bij verscheidene boerderijen waren Wie- riDgers met hua schuiten bezig oogst te bergen. Om een strooschelf, die van 't begin van de overstrooining in den Oost-Pólder heeft gestaan, lagen 3 Wieringer schuiten te ladeq, Een andere schuit zagen wü met een reuzensnolheid door het gat naar buiten varen. Door do eb was er d.1. een sterke stroom van binnen naar buiten. Hoe lang zal deze toestaud nog zoo blijven. Men zal zich alleen weder veilig gevoelen, wanneer het gat ia den zeedyk is hersteld. Mon ia bezig op het laad van den heer St.ins bij hel draaibruggetje over de Molen vaart, een barak op te slaan, waarin i huisgezinnen kunnen ge huisvest worden. Deze barak is het eigendom vau het Rijk. Dinsdagmiddag viel te Van Ewyck sluis een schippersknecht in het ruim van een ledig schip. Ernstig aan het hoofd gewond werd hij naar Wieringen gebracht-om geneeskundige hulp. UIT DE PERS. De nieuwe Minister. De hoefijzer-correspondent van het Handelsblad zegt dat het geluk de Tweede Kamer, het ministerie en het land heeft gediend. De uiterst moeilijke puzzle is in tien dagen op gelost. De correspondent is echter van meening dat dit slechts te "danken is aan de zelfopoffering van een man, 'ton nieuwen minister: In 1913 heeft de thans benoemde de portefeuille van financiën gewei gerd, en ook na het ontstaan van de crisis heeft hy tegenover vrien den stellig te kpnnen gegeven, zich ook thaps nipt beschikbaar te stellen. Het zal hem dus ongetwijfeld heel wat zelfoverwinning hebben gekost en er zal heel wat aandrang op hem moeten zün geoefend, om hem te doen besluiten zyn weerzin toch op te geven. De nieuwe minister begint dan ook zijn publieke loopbaan met een schoone daad: hü heeft 's lands-be lang gesteld boven persooniyke voor keur. \yant 's Jands belang is met deze benoeming ongetwijfeld gebaat. Welke gave de heer Van Gyn zal toonen te bezitten als bestuurder, als leider van het wetgevend financieel initiatief en als spreker in het par lement, zal nog moeten biyken, maar voorshands zouden wij niet weten te zeggen hoe men een betere keuze had kunnen doen. Binnén den parle mentairen kring kon men niet zooken zonder het extra parlementaire karak ter van het Kabinet in gevaar te brengen. Ja, zelfs is uit het minister schap' van den hoer Treub gebleken dat ook een keuze uit' politieken kring buiten het parlement tot wrüving kan leiden. Wathe. ex tra-parlementaire karak ter van het Kabinet belangt, dit wordt dus door de persoonswisseling nog versterkt. Aan persooüiijke kracht m er daarentegen - de heer Vau Glju zelf zal ongetwijfeld de eerste zlja om dit te eikeDDen verlies. Van het Westelijk front. Parijs, 9 Februari. Gisteren tegen het eind van den middag lieten de Duitschers twee zwaar geladen mynen ten westen van La Folie springen en slaagden er in enkele gedeelten onzer loopgraven, die door de ontplof fing overhoop waren geworpen,binnen te dringen en voet te krügen op enkele punten van onze parallel-loop graaf, waaruit wü hen vannacht door een aanval met handgranaten weer hebben verdreven. De gevechten duren voort. In Albanië. Weenen, 9 Febr. De voorhoede van de O.-H. troepen zü'n de rivier Ismi overgetrokken, hebben het dorp Praza en de heuvels ten N.W. daar van bezet. De vü'and, bestaande uit overblijfselen van Servische troepen, Italiaansche afdeelingen en soldeuiers van Essad pasja, heeft een gevecht vermeden en is in zuidelijke en Z O. richting teruggetrokken. Slechts bij de bezetting van het dorp Waljas (acht K.M. ten N.W. van Tirana) is het tot een kort gevecht gekomen, wdarin do vijand is teruggeslagen. Nog een Grleksch eiland bezet. Parijs, 9 Februari. Een bizondere berichtgever van de Petït Parisien meldt, dat een afdeeling Frausche troepen het Grieksche eiland Fatjo (Othonoij, ten Noorden van Korfoa, heeft bezet. Duitsche watervliegtuigen op de Engelsche kust. Londen 9 Februari. Het departement van oorlogmaakt het volgende bekend: Vanmiddag om half vier zün twee Duitsche watervliegtuigen de kust van Kent genaderd. Enkele minuten daarna hebben zij 3 bommen geworpen in een veld buiten Ramsgate en 4 bommen nabij een school te Broad- stairs, waarvan er 3 zijn ontploft. Er is geen persoonlijk letsel veroo'- zaakt en geen schade aangericht. Uit Japan. Tokio, 7 Febr. Graaf Okoema, de Japansche minister-president.' heeft verklaard dat Duitschland aan Japan en Rusland een afzonderiyken vreto heeft voorgesteld, doch dat beide regeeringen met een stellige weige ring hebben geantwoord. Salonikl. De ententetroepen to SalonIki heb ben bij verkenningen de aankomst van* sterke Duitsche strijdkrachten, infanterie, kavallerie en artillerie! waargenomen. De correspondent van de „Petit Parisien", die dit meldt, voegt erbij dat de Turksche en de Bulgaarsche consuls Kawala hebben verlaten. Hun vertrek wordt, be schouwd als een teeken, dat het o f- fensief tegen Salouiki op handen is. De Pruisische verliezen. De Pruisische verlieslysten nom- mers 420 t/m. 429 bevatten de na men van 19,339 gesneuvelden, ver wonden en vermisten, de no.'s 480 t/m. 439 behelzen 18,349 namen. Het totaal der op de Pruisische Ki sten vermelde verliezen t/m. no.439 beloopt 2,877,378. Hierby komen dan nog voor het Duitsche leger 335 Wurtembergscbe, 247 Beiersche, 248 Saksische verlieslysten, een zestigtal lÜsten van de marine, ea eenige ïysten van in Turkscnen dienst zijnde Duit sche officieren en onderofficieren. Den Haag. 10 Febt. De Directeur van Scheepsbouw bij de marine, da heer J. F. van Beek, heeft met 1 Mei s. eervol ontslag aaugevraagd. Hr. Ms. „Kortenaer". Hr. Ms. „Kortenaer" is gisteren te Bermuda aangekomen. TWEEDE KAMER. Zitting van 8 Februari, Ia de zftting van Dinsdag S dezer kwam in behandeling '.-enu motie van den heer Kleerekoper, c.s., lui dende „De Kanjer, van ooi deel, dat het diet op don wog der regeering ligt om de uitgave van „De Soldaten- courant" te subsidieeren, gaat over tot de orde van den dag". De heer Drion (v.d.). vindt de Soldatencourant" van uitnemende beteekenis voor ons leger. Zonder die courant zou de geest en de belang stolling minder goed ontwikkeld zyé dan thans/Bovendien brehgt de cou rant entspanning, én verstrekt zy nuttige inlichtingen. Het blad moet blijven bestaan, bepleit spr., en het moet gesubsidieerd worden ook, an ders kan het niet. „Het Volk" schreef dat het een oud-liberaal blaadje was, maar dat is onjuist. Het blad is neutraal vin den allerbusten zin, on ook niet anti-socialistisch. De heer Juten (r.k.) zal daarem tegen vóór de motje stemmen, omdat spr. ondervonden heeft dat meu (o.a. in Bergen op Zoom) aan de couranten-nü verheid niet de vrije baad laat, en één enkoio particuliere courant niet met staatsgeld mag worden gesteund. De heer De Savornin Lohman (c.h.), heeft zich verklaard tegen hut subsidieeren van de „Qazetto de Bol'- la'nde", maar heeft geen bezwaar tégen de „Soldatencourant". Hij kan dit blaadje niet rekenen tot de pers, liy vindt dit zoo een onschuldige zaak- en heeft zooveel medelyden met de gemobiliseerden, dat hij hun dit nut tige blaadje niet wil onthouden. De heer Kleerekoper (s.d.a.p.) zegt, dat de rede van den heer Lob man de beste weerlegging is van de gestemde orgeltonen van den heer Drion op dit blaadje. Welk pae dagogisch element in' dit blaadje zit, dat in hoofdzaak een afdruk is van het. „Algemeen Handelsblad", km spr. niet inzien. De poezie, die eiin voorkomt, is de poezie van een ule- vellenfabriek, Vool boter ware het

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2