Laatste berichten. AGENDA. Cioema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd- nummer: De Zeeroovera. Eersto Holderache Bioscoop. Kanaalwog 112. Hoofdnummer, Abnlino. Bioscoop Tavenu. Spoorgracht. Hoofd nummer Lord Listor of De verdwenen handschoenen. 1? Febr. nH: W, N." Uitvóorfag In Casino, 8 uur. r. „Dageraad" afd. He! gadurlng, Casino, 8 19 Fobr. Solréo Dansclub T.O.P. Tlvoli. 22 Febr. Hel Haagsche Blijspel-Eosemble, Dlr. Louis Bouwmeester Jr. „DeLandstorm opgeroepen!!!" Casino-gebouw, 8 uur MARINE EN LEGER. Bij besch. van den Minister van Marino is de officier-machlnlBt le kl. B. J. Velderman mot 2(5 dezer goplAatst aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Met den lCdon Febr. 1916 wordt de machinist H. W. J. Maas van Hr. Ms. „Schorpioen" ge detacheerd aan boord Hr. Ms. „Koningin Emma". De machinist D. H- Pjjsel van Hr. Ms. „Koningin Emma" en B. do Krefl van de kern bemanning Hr. Ms. „Zeeland", worden SI Febr. 1916 geplaatst aan boord van het Gouverne- STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Banda, uitreis, pass. 18 Fobr. do Noord-Hinder. Banka, thuisreis, pass. 12 Febr. Ouessanc. Oranje, uitr., pass. 13 Febr. het Galloper vuurect). Krakatau, thuisreis, vertrok 11 Febr. van Callcut. Kambangaii, thuisreis, arriv. 18 Febr. te Suez. Kongean.ultrelp, arriv. 13 Febr. te Singapore. Sumatra, uitreis,arriv. 18 Febr. te Barxy. Tlmor, "thuisr., vertr 10 Fobr. van Padang. Vondel, thuisreis, vertrok 18 Febr. van Deal. Bllliton arriv. 10 Febr. van Maraoille te Norfolk. Rotterdamscha Lloyd. Madioen, uitreis, arriv. 11 Fobr. te Padang. Jacatra arriv. 12 Febr. van Java te Botterdam. Bandoeng, thulsrJarriv.12Febr.ter roedev.Deal. Besoeki, uitreis, pass. 13 Fobr. Wight, 'Bitma van Rotterdam nanr Newyork passeerde 18 Fobr. den Noord-Hinder. Insulinde thuisr., vertrok 12 Fobr. v. Las Paraas, llena'do van Newyork naar Saigon, vertrok 12 Febr. van Barbados. Merauke.nisreis.arnv. 13 Febr. te Padang. Rlndjani, thuisr., arriv. 13 Febr ter reedo v. Deal. Tambora, thuisreis, vertr. 12 Febr. van Padang. Wille, uitreis, vertrok 18Fohr. van Gibraltar. Goentoer, uitreis, vortrok 11 Febr. van Durbau. Koninklijke Hollandscho Lloyd. Amstellanil vertr. 8 Fobr. van B.-Ayresn. A'dam. Gooiland, vertr. 13 Febr. v. R'dam naar B.-Ayros. Kennemerland arriv. 11 Fobr. van Amsterdam te BuenoB-Ayies. Maasland arriv. llFebr.van A dam teB.-Ayres. Frisia, thniar., verlr. 12 Fobr. van Lissabon. Salland, uitreis, vertr. 12 Fobr. van Pernambuco. Eemland, uitreis, pass. 18 Febr. Bevezier. Tubantia, thuisr., vertr. 18 Fobr. v. Pernambuco. Zeelandla, uitr., vertr. 11 Fobr. jan Santos. Kon. Wost-lndischa Maildienst. Prins der Nederlanden, thuisreis, pass.11 Fobr. 12 u. "h middags DungoneBS. Niokerie, thuisreis, vertrok 18 Febr.,van Horta. Orion vortr. 11 Febr. v. Nowport News n. Ouragao Haven te Nleuwedlep. 12 Febr. Aangekomen van Harlingen en v trokken naar Huil „Minister Tak 13 Febr. Id. van Huil naar Harlingen Ned. „Prof. Bu«b". Id» van London nnar Harlingen Eng. e.s. „Starllng", li Febr. Id. van Lyth naar Harlingen Eng. „Araulot"'. 16 Febr. Id. van Methyl maar Harlingen Nod. s.s. „Gaasterland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nleuwedlep, 12 Februari. Aangebracht door 1 Motorbottor H.». 160 80 stuks tong, 3 stuks kabeljouw, 4 mand stortschol, 2 mandwutlng, besomming f76.—. Aaagebracht door 11 korders4 mand stort schol, por mand f10.—14 mand kleine schol per mand f0.— a f8. 14 mand schar, mand f3,60 a f4.60. »oor garnalonvlsschers aangebracht 2 mand kleine schol, per mand f6.—, 2 mand schar per mand f4.—. - 14 Februari. Van garnalenvisschers2 mand kleine schol per mand f9.-, 6 mand schar per mand f4.—. 16 Februari. V.m. 8 uur niets binaen. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 14 Febr. 1916. VEE. Aangevoerd 11 koelen en ossou f 220 f 860, 8 votto kalTeren f 70 a f170, - Idem per K. f LflO a f2,00, 125 nuoht. idem f12 a f80,71ma schapen f 18 a f40, 457 vette varkens per K. f0.66 a f 1.02, 10 magere varkens f28.- af84.— Broek op LangendUk, 14 Febr. 80 Bloemkool f 6-, 1600 Roodekool f2.10 5.10,1100 Gele kool f 18.40. Beverwijk, 14 Febr. 1916. •ROENTïN. Andilrie f0.00-f0.-, bloemkofcl leaoort f 00.00—f 0.00, Idem 2e soort f0.00-f0.00, idem 8e soort f0.00-f0.- (allos per 100 Btuke) boeren kool f0.20-f 050 (per kist), knolselder! f0.00—f0.00, groene kool f2.00-f6.-, roode kool f6.00—f 10.00, savoye kool f8.00-f8.00 (all 100 stuks),prei fKOO-f 12.00,selderij f4.00- Peterselie tZ- a f6,-. (por 100 bos), spruiten f2.00—f280 (per mand), wortelen f0.60-f0.60 (per mand). Purmerend, 15 Febr. 1916. Middelbare 60 f u Goudsche kaas 60 f 274 K.G. Boter por K.G. f 1.86 4 f 284 Runderen: 202 vette 72 molke 11 8tioron "0 Paarden per K.G. f 0.80 f 1.06 gelde f 180.- f 860. f 0.- f f 0.- f 25 vette Kalveren per K.G. f -.1.80 f 040 nuchtere id. per stuk f 16.— f 42.- Slachtkalveren f 0.— f 0.- Fokkalveren per stuk f 14.- f 80.- 277 vetto Varkens per K.G. f 93.- f 108.- 92 magere 167 Biggen Orst houders Lam moren Ganzen Kalkoonen Zwanen Kipeioren per 100 atuks Eendeleren 100 Kievitseieren per stuk 39 mand Appelen mand Peren per stuk f 26.- f 46.- per stuk f 18.— f 28.- f 42.-'. f f 0.- f f 0.- f 0 f 6.76 f 7.26 I 0.- f 0.- f 0.- f a- f o.- f a- Burgerlijke Stand van Helder, van 12 tot en met 12 Febr. 1916. BEVALLENC. van Beekhoven PreuDiger d., A. Breen-Kater z,, H. G. Grollé Bender d., A. v. Twuyver— van Straaten z., M. Goes—Moorman d., J. M. Brandhoff-Duiker z., M. C. E- Willemsen van Dijk z. OVERLEDEN: J. Mieldp, 8 weken, C. W. Reitb, 78 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indie Versendingsveg. Psr: Datum der ter post bezorging. Tijdat. der laat. busl. 8/h Postk. zeepost vla Amsterdam i 8 en 24 Mrt.| 8. zeepost via Rotterdam I 22 Feb.l Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland. .telken Dinsd.l. 8.40'e Naar Guyana (Suriname) zeepost vla Amsterdam I 21 Feb.l B.-'aav. mail vla Qneenstown 28 Fob. 8.40 's FYinii vla 8outhampton 21 Feb. 8.40 'e (alleen op verl. d.aft.) Naar Cura^ao, Bonaire en Aruba of Queenstown dagen Dond.J 8.40 Naar St. Martin, St. EustatiuB en Saba: ^TiSleei it vla Amsterdam 24 Feb.l 8.—-'sav. ien opvorl. d.nft.) mail via Engeland 21 Fob, 8.40 Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal el kon Donderdag, 3.40 'i DE OORLOG. De algemeene toestand. In het Westen heerseht buitenge woon groote levendigheid, in het bijzonder in Artois en in Champagne. De toestand gelijkt er veel op die er heerschte in het najaar vau 1914, toen de groote bewegingsoorlog er nog pas tot een poaitieoorlog begon vast te stollen. Zou de leveudigheid van denjong- sten tyd een aankondiging van bet einde van den positieoorlog zijn Hebben we met het eerste stadium te doen van pogingen om aaii diep stilstand, die toch maar niet onbepaald kan worden verlengd, als er ooit iu het Westen een beslissing moet vallen, te breken? Het heeft er stellig alleu schijn van, dat beide partijen bezig zijn elkander op alle deelen van het front, die in de eerste plaats voor een offensief in aanmerking zouden komen, zoo druk mogelyk bezig te houden, ten einde voorbereiding tot oen grooten aanval te belemmeren. Op verscheidene plaatsen zijn de strijdende partijen elkanders voorste loopgraven binnengedrongen. "Voor- deelen van belang zijn aan geen van beide zijden behaald. Uit AlhaDiö weer eenige berichten, die de aandacht waard zijn. Do Oostenrijkers melden, dat zij ten Westen van TiraDa door Italiaan- sche troepen zijn aangevallen. Duraz- zo zal dus waarschijnlijk wel worden verdedigd. Intusschen komt nu eerst de officieele mededeeling dat de Bul- jaarsche troepen Elbassan hebben )ezet. „Gisteren", staat erbij, waardoor de zaak geenszins duidelijker word). Immers was reeds lang geleden van beide zijden gemeld, dat do Bulgaren deze plaats hadden bezet. In alle geval hebben we nu de eerste officieele be vestiging, dat do Bulgaren aan den Albaneeschen veldtocht meedoen. Volgens eeu Atheensqh bericht zyn de Bulgaren al in Fieri, hetgeen niet ver van de kust en ten Zuiden van de Ergeni ligt. („N. Rott. Crt") Van het Westelijk front. Parijs, 18 Februari. Do Duitschers hebben een reeks aanvallen gedaan in Artois. De eerste kwam des 'och tends ten Wesren van heuvel 140 en had geen resultaat. In den namiddag de Duitschers na een geweldig artillerievuur vier aanvallen op ver schillende plaatsen. Drie daarvan lie pen door ons artillerievuur op niets uit. De vierde deed hen vasten .voet vatten in de eerste loopgraaflinie ten Westen van heuvel 140, maar een tegenaanval, die hun zware verliezen kostte, wierp de Duitschers er ter stond weer uit. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 13 Februari. In den sector van Riga hevige artilleriege- vechten in de streken van Olai en Bersemünde. In de streek van Jacobstadt heeft een Duitsche afdeeliDg een poging gedaan om onze loopgraven ten wes ten van Lievenhof te naderen, doch onze troepen hobben ze teruggeslagen. Een poging van de Duitschers om het dorp Garboenowka, dat wij pas(. hebben bezet, te omsingelen, is door' ons kruisvuur gestuit. De verscherpte duikboot-oorlog. New York, 14Eebruari, De bladen alhier bevatten telegrammea vau hun correspondenten te Washington, waar in de meening wordt geuit, dat Wilson waarschijnlijk zal betrokken worden 111 een eindeloos heen en weer gepraat, zulks tengevolge van de door Duitschland aangekondigde wijziging van den duikbootoorlog en tengevolge vaa de nota van Lansing 3an de mogendheden, waarin de ontwapening van koopvaardijstoomschepen werd aangeraden De correspondent van de New York Tribune veronderstelt dat president1 Wilson het Congres in een moeilijke positie zal brengen.door het de ver antwoordelijkheid te laten dragen van de intrekking van de bescherming voor Amcrika-anscbe passagiers op gewapende schepen van stoomvaart- ijnen. Spoorwegongeluk. Op den spoorlijn MoskouWindau - Rybinsk is door 't weigeren van de luchtrem een uit W-tebsk komende sneltrein op den St. Petersburgschen exprestrein geloopen. Er zijn 16 men seden, 10 passagiers en 6 beambten, gedood, 12 gewond, o.w. 4 zwaar. Dc stoffelijke schade is zeer-aanzienlijk. Een generaal majoor werd gedood. Generaal Sjoewalof word zwaar ge wond. PLAATSELIJK NIEUWS. In Albanië. Athene, 14 Febr. De Bulgaren hebben Fieri bezet, vijf-en-twintig KvM. van Valona. Sofia, -14 Febr. Het hoofdkwartier meldtDe - Bulgaarsche troepen be zetten gisteren El Bassan. De bevol king ontving hen zeer goed.- De stad is in vlaggentooi. De Duitschers naar Turkije. Londen, 14 Febr. De „Times" ver neemt uit Boecharest, dat op 11 Febr. 25.000 man Duitsche troepen te Roestsjoek aankwamen; zij giDgen naar Sjoemla en waren waarschijnlijk op weg naar Turkije. Er moeten thans te Soomla 50.000 Duitschers samengetrokken zijn. Te Monastir bevinden zich 16000 Duitschers. Van het Russisch-Turksche front. Petrograd, 18 Febr. In de gevechten die geleverd werden in de streek van Erzeroem in diepe sneeuw bij een koude tot 25 gr., namen de troepen ontoegankelijke passen. Zy maken nog steeds vorderingen. Zij namen eenige tientallen officie ren en meer dan 700 Askaris gevan gen, maakten ook zeven kanonnen, mitrailleurs, artilleriewagens en een munitiedepót buit en bovendien meer dan 1000 stuks vee. Iu een sterk fort bü Erzoroem had na een beschieting een hevige ont ploffing plaats. De Russische troepen wierpen de Turken uit de stellingen in de buurt van Khnyss en bezetten na een ge vecht de stad K-hop. In Perzié hebben de Russen de stad Doeletabat in de streek van Ha- In Mesopotamlë. Uit Athene wordt dd. 14 Februari bericht, dat aanzienlijke Turksche troepenmassa'a naar Mesopotamié worden gezonden. In Oost-Afrlka. Londen 14 Febr. De „Daily-Télegr. meldt uit Havre, dat in het Belgische communiqué betreffende de operatien aan het Tanganjikameer wordt mee gedeeld, dat de Duitsche kanonneer boot „Hedwig von Wismann" bij Albertville in den grond is geboord. Twee Duitschers werden gedood, twee officieren, tien matrozen en negen inlandsche zeelieden werden gevangen genomen. De Belgische en Britsche flottiljes hadden geen verliezen. De „Suffren" niet gezonken. Parijs, 13 Febr. De minister van marine meldt, dat het slagschip „Suffren" dat blijkens Duitsche berichten aan de Syrische kust in den grond zou zyn geboord dooreen Duitsche duikboot - zich te Touloo bevindt. Hr. Ms. „Kortenaer." Hr. Ms. pantserschip „Koitenaer", onder bevel van den kapitein ter zee •L. P. W. van der Waly is 13 dezer van Bermuda vertrokkén. (St.c,t.) Begrafenis J. Havers. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van den korporaal-machine drijver J. Havérs, die iiet slachtoffer werd van het ongeluk mot de torpedo op Dinsdag j.1. te Vlissingen, van het lijkenhuis op de Algemeene begraaf plaats naar het station overgebracht met militaire eerbewijzen. Aan den wagen hingen kransen van den vice admiraal-commandant in Zeeland on de officieren van Hr. Ms. Zeemacht te Vlissingen van de état major van Hr. Ms. onderzeedienst te Vlissingen van den ondeizeedienst, met opschrift „Rust Zacht" v.m de korporaals en minderen van den onderzeedienstvaD Hr. Ms. Torpedo booten, met opschrift„In plicht gebleven Rust zacht", en" van de quigage van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck". De stoet, die ruim een-uur noodig had om het station te bereiken, trok veel belangstelling. Op het perron, waar voor de £'•-< wagen gereed stond waarmede het lijk naar Dim Helder vervoerd werd, waren nog aanwezig de hmenant- kolonel Van Lessen, commandant van de Marine to Vlissingen en meerdere officieren ec schepelingen. Nadat de kist in den wagen was geplaatst, dankte do comccandaut van het detachement allen voor de laat ste eer aan den overledene bewezen. Velen brachten hierop inden wagen een laatsten groet aan den op zijn post gevallen kameraad. Maandagmiddag had alhier de begrafenis plaats. De belangstelling was enorm'op don Huisduiner weg was het zwart van de scheu. Het ïy'k dat Zondagmiddag van Vlissingen te Nieuwediep was gearriveerd, was naar het Marine- hospitaal vervoerd. Vandaar uit had de begrafenis plaats, doch inplaats van den -gewonen weg langs Kanaal- weg en ouden Helder, passeerde men den Polderweg, langs de De Wetstraat, waar de weduwe woonde. Begeleid door een tamboer en pijper, officieren, onderofficieren, {uariniers en matrozèn der Kon. Marine, be reikte de stoet te ruim twee uur het kerkhof, en na de gebruikelijke salvo's te. hebbèn afgegeve: allereerst het woord de kapitein- luitenant ter zee P. C. Coops, die namens Z. E. den opperbevelhebber van laud- en zeemacht, generaal Snijders, de oprechte deelneming be tuigde met het groot9 verlies, dat de familie van dezen jongen man ge troffen heeft. Havers heeft allen een voorbeeld gegeven door tot op het laatste oogenblik z(jn plicht te ver vullen by de posten aan de grenzen, ter handhaving van ons onafhanke lijk volksbestaan. Wij hopen van harte, dat geen meerdere offers zul len vallen, en geven de weduwe de verzekering, dat zyn naam nog lang in de herrkiering zal blijven van allen dio hem kenden. Kapitein-luitenant Wijt, chef van den onderzee-dienst sprak veyvolgens. Ook hij schetste Havers als eon die gevallen was als het slachtoffer van zijn plicht ter plaatse waar dikwijls het geluid van den strijd doordringt. Een onberekenbaar ongeluk ver spreidde droefheid, niet alleen bij de nabestaanden, maar ook bij het per soneel der marine. In het bizonder het personeel van den onderzee dienst gevoelt dubbel watwemooten missen. Ieder, die hot leven aan boord van een onderzeeör heeft meegemaakt, weet, hoe men daar aan elkander gehecht raakt. Toen hij gereed stond om weder zijn plicht te gaan ver vullen, is hij 'als slachtoffer geval lenwij allen gevoelen diep het gemis van onzen jongeu kameraad. Maar te meer gaat onze droefheid uit naar de nabestaanden, aan wie een goed huisvader, een goed echtgenoot ia ontvallen. Moge de wetenschap, dat het eon Hoogere Macht was, die hem wegnam, de familie troosten! D3. C. J. Warners, de marine pre dikant, wenscht de gedachten even van deze donkere groeve naar om hoog te voereD. Het is aandoenlijk zoo'n groote massa belangstellenden hier rondom ons te zien. Vooral waar er zooveel vrouwen en moeders on der die allen zijn. Wat vermogen hier woorden van troost; spr. is bij de jonge weduwe geweest, een zware taak voorwaar, troosten vermocht hij haar niet, slechts haar opdragen aan Hem, die alles weet en. alles ten be3te leidt. Ik. hoop, zegt'spr., dat gij allen een stil gebed doet, opdat haar dubbele kracht worde geschon ken voor hare kinderen. Aandoenlijk ook is het den ouden vader hier aan wezig te zien, die meegekomen is. En de 'broers'? Zouden zij niet een heiligen eed willen zweren te worden zooala hij? Want hij was werkelijk een voorbeeldig kind, een vooi beeldig echtgenoot, een voorbeeldig vader. En nu zullen we nu weer dit raadsel wegbergen, - begraven onder een handvol zand en er niet verder over denken 7 Dat zou niet ernstig zijn, en de ernst van dezen stond eiïCht, dat we eeu oogenblik stilstaan en ons afvragenhad God dit onge luk niet in zijn macht? Kon Hl) dit niet verhinderen? Wie nu m6ent,-dat dit niet het geval is, dat. we maar niet verder moeien denken over het raad sel van den dood en op good geluk moeten voorleven, dien zegt spr., dat zulk pessimisme ons niet mag overmeesteren. Want achter den ernst vau dit ongeluk komt toch voor den optimist de zon van God's goedheid naar .voren. Maar we moeten dat goede ook goed weten te con- strue'eren. Niet peuteren aan enkele Op zich zelf staande gevallen, maar iu zyn geheel bezien. En als We dat doeu, begrijpen we ook beter dit raad selachtige. Spr. eindigde met een op wekking om lot het optimisme van het Evaagelie in te keeren. De heer W. Havers, oom van den overledene, voorzitter van de Ver- eeniging ,„De Dageraad", dankte voor de betoonde belangstelling. De over ledene deed zijn plicht op een van de nieest verani,woordelijke plaatsen vau ons laud. Spr. hoopte, dat de Regeering mocht beseffen war zij aaa zijne familie verschuldigd is. Spr. bracht allereerst dank aan Hare Majesteit öe Koningin, dio van hare belangstelling blijk gaf, aan de ver schillende officieren, die hier tegen woordig waren, dank ook aan den prediker v&n God's woord, die op zljno wijze heeft gemeend te moeten, vertolken wat er iu hem omgiüg. Tot spr. zijn deze woorden niet door gedrongen hoewel erkennende het raadsel des levens, gelooft spr. niet dat dit door een predikant is op te lossen. „Arme, arrae Kobus, arme jongen", eindigde spj., „moest je op zóó'n wijze sterven Je waart zoo'n goed huisvader, zoo'n goed zoon, wie, dio het beter beoordeelen kan dan ik Arme jongen, hier lig je nu, we moeten berusten, 't is niet anders"... Verscheiden aanwezigen,ook kame raden van den o.erledece, weenden 'twas ecu diep-treffend oogenblik. De kist, gedekt door de vaderland- sche driekleur, was onder bloem stukken bedolven. Behalve de reeds genoemde mari tieme autoriteiten, merkten we nog op den inspecteur van den marine- si oom vaartdienat, overste J. Verschoor en de luitenant ter zee H. M. Manikus, commandant Hr. Ms. „Medusa". Bond voor Staatspensioneering. Voor de afdeeling Helder van boven- genoemden Bond trad gisterenavond op de heer Jhr. R. R. L. de Muralr., lid van de Tweede Kamer der Staten- Ganemal, nu-t het onderwerp: „Houdt uw Kruri dioog". Medewerking ver leende „Helder'8 Mannenkoor". De aanvankelijk niet zeer druk bezochte vergadering werd in don loop van don avond drukker, zoodat de zaal van „Casino" ten slotte vrij goed bezet was- De Voorzitter der afdeeling, de heer W. de Bóer, opende de bijeenkomst, heette de aauwezigen welkom en in troduceerde den spreker van den avond. Na den val. van Minister Treub is de belangstelling voor dit onderwerp er vooral niet minder op geworden. B(i ontstentenis wegens ongesteld heid van den directeur van „Helder' Mannenkoor" werd te dezen opzichte de clementie ingeroepen voor den zang. Deze zangvereeniging opende vervolgens met Wierts' fraaie „Lied van den Arboid" (gedicht van René de Clercq) dat frisch en zuiver ge- zoügen werd, waarna de spr. het podium betrad voor het eerste deel zijner rede. Spr. ving aan met een enkel woord te wijden aan den oorlogstoestand. De Regeering, het hoofd koel houdend in de eerste dagen van deD oorlog, won het vertrouwen van het volk en de volksvertegenwoordiging. Haar eeDig doel was: de éénheid te be waren en de -neutraliteit te hand haven. De verschillende maatregelen genomei}, zoowel in het binnenland als in het buitenland, dwingen eer bied af. Al z(jn er fouten gemaakt, toch dient hulde te worden gebracht aan haaj beleid. In het bizonder wijdde spr. woorden van erkentelijk heid aan Minister Posthuma. Het spreekt vanzelfdat ook Minister zaken heeft geregeld, die aan rechtmatige kritiek zijn bloot gesteld, maar niet vergeten moet worden, dat deze Minister Voor ge heels nieuwe toestanden werd gesteld waarvan niemand ervaring had. De heer Schaper heeft térecht in de Tweede Kamer opgemerkt, dat in geen enkel neutraal land de econo mische aangelegenheden zoo goed zijn geregeld als ia ons land. Spreker is er van overtuigd, dat'de heer Pos thuma als het er op aankomt de zwaarste taak heeft te vervullen van alle Ministers en. dikwijls onrecht vaardig den meesten ondank krijgt, hetgeen ook al weer duidelijk is, omdat hij tal van tegenstrijdige langen heeft te behartigen. Spreker aebt een woord van hulde voor den heer Posthuma hier op zijn plaats en is overtuigd, dat de geschied schrijver over het economisch leven dat wij nu doormaken, den eerepalm aan dezeü bewindsman niet zal ont houden. Spr. besprak het politieke bestand, door den oorlogstoestand in het leven geroepen, waardoor noodzakelijker wijze het vraagstuk der Staatspensio neering op don achtergrond kwam. Maar nu wy tenslotte het buitengewone gewoon gaan.vinden, kan dit vraag stuk in de eerste plaats weder ter hand worden genomen. De rechterzijde heeft van dien gods vrede een eigenaardige opvattingzij wilde alles laten rusten wat niet in haar kraam te pas kwam. De zwak ken hebben het altijd het beste by een compromis. Spr. zet nader uiteen hoe inen tenslotte genoeg kreeg van het bestand en de oorlog thans weder in vollen gang is. Spr. geeft van den stand van het vraagstuk der Staatspensioneering allereerst eene korte uiteenzetting. Verschillende regeeriugen hebben ge tracht de door. wyien den heer Heldt aan de orde gestelde zaak op te lossen. Thans zijn we zoover, dat de wet voor 't grijpen ligt, we zien haar dooi de tralies der Eerste Kamer. Spr. zet het ontstaan van de iiiworking-treding van het artikel 365 uit de wet Talma uiteen, waardoor aan de 70 jarigen thans pensioen wordt verleend, dank het amendement-Duljs. De ver kiezing van 1913 stond in het teeken vau het staatspensioen, en in den uitslag van de verkiezingen is de volkswil naar boven gekomen, die, bewerkt door den Bond voor Staats- jensioneering, staatspensioen eischte. )at na de inwerking treding van art. staatspensioen niet meer kan worden gekeerd, spreekt wel vanzelf. 6 Febr. 1914 werd door Minister Treub de ouderdomswet ingediend. Het voorloopig verslag verklaarde zich vrijwel tegen uitsluiting, daar door kwam Treub mot een eenigszins gewijzigd ontwerp en de Regeering verklaarde zich bereid tothetplegeu van overleg. Spr. beschouwt persoon lijk staatspensioneering als een nood zakelijk kwaad; daar de maatschap pelijke toestanden het eenmaal on- noodig moeten' maken. Spr. beschouwt nu ach toreen volgens do tegenstanders vau staatspensioen. Allereerst Lobman, de fijne tacticus, die het eene'weelde noemde, die wij wegens onzen slechten finan- tieelen toestand niet kunnen veroor loven.' Dat er geen geld is, laten we ons niet meer wijsmaken. Thans zijn de belastingen met f 26 millioeD verhoogd en wordt f 60 millioen in uitzicht gesteld. Zijn we achteruit gegaan in welvaart? Het tegendeel Bovendien is staatspensioen niet duurder dau diaconie of armhuis, ge vangenis etc., en zelfs zalfde admini stratie veel eenvoudiger en goedkooper kunnen geschieden.- De tweede vyand is dr. de Visser, die het betreurde, dat de wet-Talma uiet zal komen, want ze kunnen niet wachten, zeide hij, geen dag! (De nacht van Kuyper i3 er al af!) Van de cbr.-hist. kuDnen w\j dus niets verwachten. Daar mag een voorstander vp,n staatspensioen, zelfs als hij overigens chr.-hist. is, niet op stemmen. De katholieken staan wat dichter by het staatspensioen en zijn, hoewel ook tegenstanders, minder gevaarlijk dan de chr.-hist. De antirevolutio nairen zyn geen hadr beier en hébben verklaard scherp tegenover ons te zullen staan. Na een pauze, waarin het Mannen koor een tweetal liederen zong, ver volgde spr. zyne rede. Allereerst ontzenuwde hij de argumenten der tegenstanders als zou staatspensioen bedeeliDg zijn. Willen ze 't bedoeling" noemen, ons is het goed, als ze maar vóór stemmen. Maar is art. 365 uit de "wet-Talma dan geene bedeeling Dat mocht toen wel, omdat het een overgangs maatregel was. Maar spr. gaf voorbeelden van pensioenen zon der storting, o.a. Indische officieren, de toelage die het Rijk geeft aan studenten, etc., dat toch niemand bedeeling zal noemen. Bovendien be houden de pensipentrekkers al hun burgerschapsrechten, het is dus heel wat anders dan bedeeling. En welke anti-revolutioDair zal die f2.- pen sioen, oud geworden, ooit weigeren wegens gemoedsbezwaren Het ongelukkige van art. 365 is, dat het aan tal van menschen pen sioen geeft, die het niet noodig heb ben. Dat is het wat wy er tegen Esn schadepostje. Terwijl de heer B. de H. gisteren middag by eeu klant aan de Bassin gracht op bezoek was, geraakte zijn ket, dio niet goed vastgemaakt was, met een wagen kruideniers- en giqit- ierswaren in de gracht. Ket en wagen werden spoedig zonder averö op het droge gebracht, maar de manden met goederen' die opgovischt werden, waren grootendeels door het water bedorveu. Gevaarlijk. Toen de heer J. v. R. gisterenavond een kijkje op den Zeedijk zou nemen, viel hq op de trap in de Poststeeg voorover met het gevolg dat hy een arm brak. Oorzaak van het ongeluk was dat een der treden doormidden is gebroken en de trap zoodoende, vooral bij avond, voor het publiek gevaar oplevert. thans verwoeste afdeeling de wacht had, is door den geweldigen luchtdruk weggeslingerd, en werd op ongeveer een 100 M. afstands aan de haven met een groote, gapende wonde aan de zijde gevonden. Overi gens hebben er' geen persoonlijke on gelukken by plaats gehad. Overreden. Nabij de spoorburg over Kanaal- dyk te Gouda ontdekte-Zondagmor gen de machinist van een uit de richting Rotterdam binnenkomenden trein een schier onherkenbaar lijk op irails De politie herkende aan de klee ding het ïyk van den 47 jarigen on bezoldigd rijksveldwachter A. C. Hoogendoorn te Gouda. De ongelukkige, die zich Zaterdag avond op survèillance begaf, is ver- moedeiyk door een der avondtreinen overreden. De toestand In den Anna Paulowna Polder. Het water in den West Polder is gedurende de laatste .2 dagen slechts enkele centimeters gezakt. De stoom gemalen konden niet in werking gebracht worden. Alleen door de Molen vaart is eenig water ufgeloopen. Maandagmiddag zijn beide machines weder begonnen te malen. Kan hier mede doorgegaan worden, dan is eenige verlichting te verwachten. Aan de bekisting langs de Van Ewyksvaart wordt met ruim 100 arbeiders gewerkt. Wij vernamen vau bevoegde zijde, dat Donderdag a.s. de zwakke plaatsen voldoende versterkt kunnen zijn. Het tweede zlckstuk in den door braak aan den Zeedijk kén Zaterdag jl. niet neergelaten worden, omdat het niet vlot te krijgen was. Dit werk zal geschieden, zoodra daartoe ge legenheid is. Om het water te verwyderen. dat onder den spoordijk doordringt, heeft men thans 3 centrifueaalpompon met locomobielen in werking gebracht. Dit water is men thans voldoende machtig. Spr. zet vervolgens de voordeelen der wet-Trëub uiteen. Wie betaalt het pensioen? Minister Treub wilde een pensioenbelasting. Daar is niets tegen als men de grens zoo hoog neemt, dat wie ze noodig hebben, er niet aan behoeven te betalen. Spr. komt nu op Treub's val; die hy uiteenzet. Medewerking aan de vastkoppeling van de pensioenbe- 'lasting aan de ouderdomswet zou niet goed geweest zqn, omdat Treub zelfs geen amendeering aanvaarden wilde en verklaarde dan niet de wet in de Eerste Kamer te zullen ver dedigen. En dan was de crisis töch gekomen en wel in Augustus als de Kamer op reces ging. Het was dus tactisch om niet mee te gaan met Treub. In 1909 heeft Treub mooie woorden gesproken over volksmis leiding e. d., als hy werkeiyk vóór staatspensioen was geweest, had hq dat onverbrekeiyk verband niet moe ten handhaven. Ten slotte het fraaie adres vau heeren Van Aalst c.s. Als proletariërs zoo anarchistisch wa;en opgetreden als deze heeren, zou men eens wat gehoord hebben. Niet één dezer hee ren is lid van den Bond v. Staats- Spr. eindigde met eene opwekking om lid te worden van den Bond. Verbetering van de maatschappelijke toestanden brengt ook verbetering van den menscta. En wij moeten stemmen vóór mannen, die voor staatspensioen zyn. Nadat de zangvereeniging als laatste nummer Lüser's „De liefste plek'" had gezongen (woorden van De Genes- tet), sprak de hoer de Boer een slot woord. Allereerst woorden van dank aan spr., zangvereeniging en aanwe zigen. Verder constateerde spr. dat het ledantal van de afdeeling voor eene plaats van 28.000 zielen te gering is, en wees er op hoe noodig aan eensluiting is, om de barricade, die thans de wet nog tegenhoudt, de Eerste Kamer omver te loopen. De secretaris van de afdeeling, de heer Coppens, le Wilhelminadwars- straat, zal gaarno de aanwezigen als lid inschry ven. 18 meldden zich reeds aan. Brand. Gisterenmorgen onstond een begin van brand in het perceel Cornelis Ditostraat 28. De kinderen, die alleen thuis waren en vormoedeiyk met lucifers gespeeld hadden, werden op het zien van rook en vlammen ang stig en luid schreeuwende liepen zy naar buiten om hulp. Eenige bureü drongen daarop naar binnen en wisten het vuur, dat hoofdzakeiyk in de bedstede verwoesting had aangericht, door middel van emmers water te blusechen. BINNENLAND. Koningin en Prinses naar geteisterd Noord-Holland, Naar wij vernemen, is het doel van de reis van de Koningin naar Amsterdam op heden een nader be zoek to brengen aan sommige door de overstroom ing geteisterde deelen van Noord-Holland. Hare Majesteit zal by gunstig weder vergezeld zijn van de Prinses. Da geheimzinnige „Speculant", Men seint uit Enkhuizen Zaterdagmiddag, ongezeer 12 uur, is-in het Snouck van Loosen zieken huis alhier opgenomen de kapitein van 't door de „Jhr. v. Geusau" alhier binnengebrachte motorschip „Specu lant", welk schip totaal uitgebrand op de Zuiderzee werd aangetroffen, De maD, die Klaas Evert Seven heet, is geboren te Veendam, doch woon achtig te Rotterdam, Kolendwars- straat 36. Hij is zoo ernstig gewond, dat geen verhoor kan worden afge nomen. Door iemand (vermoedelijk een dei- opvarenden van het motorschip) is hy naar het ziekenhuis gebracht en die persoon heeft, zonder iets te zeggen, zich onmiddellijk verwijderd. Alles is zoo geheimzinnig in het werk ge gaan, dat niemand hier weet,hoede gewonde te Enkhuizen is geland, noch dat hij het ziekenhuis was opgenomen. Eerst Maandagmiddag te 12 uur lekte dit pas uit. Het verhaal van den kapitein. Ds kapitein van het motorschip „Speculant" heeft medegedeeld, dat hy Vrijdag 1.1. voor anker is gegaan in het vaarwater Urk Enkhuizen. Hij was zich van geen enkel onraad be wust. Aan boord bevond zich, behalve de kapitein, nog de stuurman A. Hut, wonende te Rotterdam. Samen maak ten zy de geheele bemanning uit. Om acht uur 's avonds hebben zij een schok gevoeld. Zy meenden echter, dat die door de golven veroorzaakt was. Om negen bespeurden zij echter damp en openden zij de ruimluiken, om de oorzaak op te sporen. Er ont stond onmiddellijk een hevige ontplof fing en de vlammen sloegen het ruim uit. Zy probeerden de vlammen té blusschen.doch zonder resultaat. Toen kon men alleen aan eigen redding denken. Noodseinen werden gegeven en men blies op den hoorn, maar geen hulp kwam opdagen. Toen de vuur gloed op het voor anker liggende gloeiende schip te hevig werd, zyn de beide mannon in de vlet gegaan, die gelukkig onaangetast was geble ven en tot het aanbreken van den morgen zijn zy biyven ronddryven om het brandende vaartuig om tb zien of er nog hulp van voorby varende schepen te wacbteü was. Toen die echter uitbleef, dreven zy met wind en stroom mee en kwamen te Ven huizen aan den dyk. Veeuitvoer. Thans zyn ongeveer 18,000 stuks rundvee, afkomstig uit het over stroomde deel van ons land, naar Duitschland uitgevoerd. Van de zyde van verkoopers wordt medegedeeld, dat dé opbrengst de verwachtingen verre heeft overtroffen en ongeveer een vierde meer bedraagt dan de som, waarop het vee door de aangewezen taxateurs was geschat. Geen hoogovenwerk. Naar men aan de N. Rott. Ct. be richt, is het uit het Handelsblad overgenomen bericht, inzake de op richting van een hoogovenwerk, van allen grond ontbloot. Ontploffing te Schiedam. Omtrent de ontploffing in de Oxi- geniumfabriek te Schiedam wordt nader gemeld, dat de slag zelfs te Rotterdam gehoord werd. De muren zijn door den luchtdruk naar buitengoweken en het dak is in het midden van de fabriek neer gestort, alles onder het neerstortend puin bedelvend. Volgens gewoonte bevindt zich 's nachts in iedere afdeeling een man, die de wacht houdt. De man, die in 1 Luitenant-generaal J. P. MIchielson.1 Luitenant Ter Poorten, t Het „Handelsblad" ontving het vol- iade Reuter-telegraiu uit Batavia: „Luitenant-generaal Michielsen, com - manóant van het leger in Neder- landsch Indié, steeg gisteren in een aeroplane nabij Krawang, ais passa gier, op met den lui tenant-a viateür fer Poorten. De machine kwam te vajlen. Generaal Michielsen. werd ge dood, terwyi luitenant Ter Poorten ernstig gewond werd." Van zyn correspondent te Batavia ontving het blad een overeenkomst ig bericht met de nadere mededeeling dat luitenant Ter Poorten aan 74jne kwetsuren overleed. De nog in hare kinderschoenen staande Iudische militaire aviatiek is wel zeer ongelukkig. Nadat de tweo voor Indié aangeschafte hydroplau-os daar aangekomen waren, werd luite nant Ter Poorten door koortsen aan getast, na eenige wclgeslaagde vjieg- tochten met kapitein Visser. 'Toen deze zelfstandig met een der bydrp planes was. opgestegen, had hij ,het ongeluk, dat bij het dalen zljuo machine ernstig beschadigd werd. Luitenant Ter Poorten was intus schen reeds zoover hersteld, dat er sprake was om hem nogruaaia, met kapitein Visser, naar de Vereenigde Staten te zenden voor de aanschaffing van nog een aantal vliegtuigen. En nu dit ongeluk dat het Indiech leger vau zijn commandant en van' zijn eenigen militairen aviateur in Indié berooft. Luitenant-generaal J. P. Michielsen werd in 1S62 geboren en ontving zijne opleiding tot officier aan de KoniDklyke Militaire Akademie te Breda. Opgeleid voor het Noderlandsche leger, ging by evenwel over by het Indische leger, waarby hij achtereen volgens in 1887 tot len luitenant, in 1894 tot kapitein, in 1903 tot urnjoor, in 1905 tot luitenant-kolonel, iu 1909 tot kolonel en in 1911 tot generaal- majoor werd bevorderd en tevens benoemd werd tot chef van den generalen staf. Na het aftreden van luitenant-ge neraal Van Daalen als commandant van het Indische leger werd de thans overledene tot die hooge waardigheid geroepen. Het Indische leger verliest in luite nant-generaal Michielsen een even humanen als bekwamen chef. De le luitenant der infanterie H. ter Poorten werd in 1887 geboren en den 25en Juli 1908 aangesteld tot 2en luitenant en op 29 April 1911 in zyn tegenwoordigen rang bevorderd. Luitenant Henri ter Poorten was onze eerste militaire aviateur. Hij was één der aviateurs, die op 22, 23 én 25 Sept. 1911 als luchtverkenners deelnamen aan de manoeuvres inde Betuwe. Luitenant Ter Poorten is na dien weer naar Indié teruggegaan. Hy heeft zich daar zéér verdienstelijk gemaakt voor de aviatiek van ons leger. En nog maar kort geleden konden wy in ons blad melding maken van een reis van luitenant Ter Poorten naar Amerika, waar hij heengezonden was door het gouver nement, ten einde machines aan te koop'en. Luitenant TerPoorten vloog in Amerika nog al eens en hij wekte de bewondering der Yankee's door zijn dikwyis stoutmoedige vluchten. Eerst sedert kort was hy weer in Indié terug. (H.blad.) De Engelsche kruiser „Arethusa" op een mijn geloopen. Londen, 14 Februari. De kruiser „Arethusa" is op de üoskust van Engeland' op een myn geloopen. Men vreest dat bet schip geheel verloren is. »Er zyn 10 opvarenden verdronken. [De „Arethusa" iu 1913 van stapel geloopen, mat 3560 ton, de maximum snelheid is 29 knoop, de bewapening bestaat uit 2 kanonnen van 15 c.M., 6 van 10 c.M. en 4 torpedolanceer- buizen. De bemanning bestond uit 400 koppen.) De „Amiral Charner" verloren. Parijs, 14 Febr. Het verlies van den kruiser „Amiral Charner" wordt bevestigd. Uit de Syrische kust iq een vlot aangetroffen, met 15 matro zen, waarvan er nog maar één in leven was, die verklaarde dat het schip op 8 Februari, des ochtends om 7 uur, is getorpodeerd. De kruiser zouk binnen enkele minuten zónder booten te kunnen uitzetten. Het gevecht In de Noordzee. Naar aanleiding van de Engelsche mededeeling, dat het schip, dat by Doggersbank in den grond geboord werd, voor Engeland niet veel waarde heeft, verklaart het „Beri. Tagebl." dat het bewuste schip ia een van Engelands nieuwste schepen, die ge bouwd werden voor den diénst van afweer van mynenleggers en lucht schepen. De schepen zyn van het

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2