HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4586 DINSDAG 22 FEBRUARI 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct, franco per post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den Omtrek. 2 Feuilleton, enz. DE OORLOG. Da offlclaele legerberichten van 18, 19 en 20 Februari. Van het W e s t e 1 Ij k front. In het Fransche -communiqué van den 18en wordt gemeld, dat de Duit schers ten N. van Largitzen, in den boven-Elzas, een aanval deden, waar bij zij er in slaagden tijdelijk in de Frausclie loopgraven door te dringen. Door een tegenaanval werden zü evenwel weder verdréven. Een aan val bij Frise, in Artois, werd door het Fransche geschutvuur verijdeld. Volgens berichten van Eogelsche zijde werden de verschansingen bij Gommecourt door de Duitschers aan gevallen. Hierbij maakten zij eenige gevangenen. Verder wordt de toestand als on veranderd aangegeven. ,Het Duitsche legerbericht van den 19en maakt melding van het afslaan van een' door geschutvuur voorbe reiden aanval der Engelschen ten Z.O. van Tperen. De Fransche stelling by Combres werd door het doen spriDgen van een groote mijn vernield. Over het gevecht in den boven-Elzas wordt gemeld, dat de Duitschers, na ver schillende verdedigingsmidden ver nield te hebben, en met medevoering van een aantal gevangenen, weder naar hun oude stelling terugtrokken. Volgens de berichten van den 20en werden de Engeische stellingenten N. van het Yserkanaal over een front breedte van 350 M. bestormd. Alle pogingen der Engelschen om door tegenaanvallen welke ook des nachts werden voortgezet destel ling te hernemen, werden verijdeld. Van het Oostelijk front. Naar van Russische zijde d.d. 17 dezer wordt gemeld, ondernamen de Duitschers een aanval op Garboenow- ka, doch werden teruggeslagen. In de streek van Riga en Dunaburg wor den de verkenningstochten der Duit schers met Zeppelins en luchtvaar tuigen menigvuldiger. Aan den Dnjestr werden de Russi sche stellingen Usziosko aange vallen. De vijand werd evenwel teruggeslagen. Volgens Duitsche en Oostenrljksche berichten hadden geen gevechten van belaDg plaats. Alleen bij Wischnew liep een aanbal der Russen op mis lukking uit door het vuur der Duit schers. Volgons een bericht ontleend aan de „Az Est" verwacht men aan de grens bij Czerhowitz belangrijke ge vechten. Er zijn namelijk aan de Bessarabische grens, bij Nowo Silica groote troepenbewegingen waarge nomen. Dag en nacht komen daar groote treinen met troepen aan. Den 14en Februari arriveerden uit Lipkani 50 motorwagens. Tal van automo bielen, en groote troepen cavalerie ®n artillerie komen van Lipkani aan en worden naar de grens van Noord- Beasar.abiö gedirigeerd. Welke bedoe ling de Russen hiermede hebben is nog niet bekend. Echter wordt in de streek van Nowo-Silica reeds hsvig gevochteD. Van het Z u i d e 1 ij k frent. Naar «en Italiaansch bericht van den löen meedeelt heeft een escadrille vliegtuigen een aanval gedaan op Laibach. Hoewel hevig beschoten slaagden de vliegtuigen erin de stad te bereiken. Bommen werden naar beneden geworpen. Een der vlieg tuigen werd door zes Oostenrljksche aeroplanes omsingeld, en moest op vijandelijk gebied landen. Alle overige keerden behouden terug. Op den Balkan. Volgens de mededeelingen van Oostenrljksche zijde werd bij Durazzo een voorstelling der Italianen ge nomen. De bij de Oostenrijkers aan gesloten Albaneesche stammen maak ten zich meester van Berat, Ljusna en Peking (Z.W. van Elbassan). In den Kaukasus. Over de vermeestering van de ves- Erzeroem wordt van Russische dd. 18 Februari nog het volgende Sfe, Advartentlën van 1 tot 4 regels {bij voorultbet) 30 cent Effe regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25*/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 2£ cent Het offensief tegen Erzeroem was buitengewoon moeielijk. Do Russi sche troepen waren verplicht, door dikke sneeuw en bij een storm, dien een temperatuur van 25 graden vorst vreeselijk maakte, buitengewoon steile hoogten te beklimmen. De onver schrokken moed van de Russische regimenten was zooveel te opmer kelijker, daar sommige forten, die met geweldige kanonnen gewapend waren, bijna zonder voorbereiding door de artillerie werden vermees- terd. De loodrechte hellingeh maakten het namelijk onmogelijk andere, dan bergstukken naar boven te brengen. De bestorming duurde van den ochtend tot den avond en werd daar na in den loop van den nacht bij zonder verwoed. Beurtelings wa» het een verwoed vuurgevecht en een bloedig handgemeen. Nadat op 15 Februari de centrale fertengroep va* de eerste linie genomen waS, zetten de Russische troepen hun voorwaart- sche beweging in westelijke richting naar de kern van de vesting voort en openden zij den aanval op de flankforten. Andere troepenafdeelin- gen ontplooiden zich reeds in het da! bij Erzeroem aan do Noordzijde, waar een bajonetgevecht ontstond. De Turken boden met onbeschrijfe lijke hardnekkigheid tegenstand, voor al bij het aanbreken van den dag, toen zij verwoede tegenaanvallen deden, maar ten slotte werden zij verslagen, trokken terug en sloegen als verdwaasd op de vlucht. Tegen den namiddag van den 16en was de vesting reeds in de macht van de Russen. Hun ruiterij kwam Erzeroem het eerst binnen, gevolgd door de infanterie. Do stad viel bijna onbeschadigd in hun handen, op en- iele regeeringsgebouwen na, die door de Turken in brand gestoken waren. De Russen maakten zich van het meerendeel van do kanonnen mees ter, daar de vijand, wegens de snelle vermeestering van de vesting,, slechts een klein aantalonbruikbaar had kunnen maken. De Turken leden ontzaglijke ver liezen. Sommige loopgraven voor de forten lagen boordevol met lijken. De Russische troepen vervolgen'' de Turken krachtig. Eeu poging van deze laatsten om zich op de hoogten op 15 werst van Erzeroem te her stellen mislukte en de vijand, die voor een oogenblik stand had ge houden, hervatte zijn wanhopige vlucht. Over den behaalden buit zijn nog geen voile :ige gegeveus bekend. Dat deze bijzonder groot is staafcwel vast. Bovendien werden een groot aantal Turken gevangen genomen. Een be richt van den 18den meldt nog, dat ten N.W. van Erzeroem bij de ver volging de 84ste Turkscjie divisie omsingeld en gevangen genomen werd. 13 kanonnen, machinegeweren, caissons met granaten en patronen werden buitgemaakt. Bij de bestor ming van de forten werden door een legercorps 240 kanonnen buitgemaakt. Behalve bij Erzeroem hebbsn de Russen ook in de kuststreek van de Zwarte zee en bij het Wan-meer voordeelen behaald. In eerstgenoemd werden de Turken uit een feeks stellingen verdreven. Een groot aantal Turken werd gevangen geno- i, munitie, levensmiddelen en technisch materiaal vermeesterd. In de streek van het Wan-meer werden steden Moesj (125 K.M. ten Z. van Erzeroem) en Ahlat (70 K.M. ten O. van Moesj, aan het Wan-meer) door de Russen hezet. De Turken vluchtten naar bet Zuiden. Uit alles blijkt dat de Russen de Turken een verbijsterende nederlaag hebben toegebracht, waardoor de plannen der Duitschers en Turken, met betrekking tot de operaties in het Oosten, voorloopig wel in de war zullen zijn gestuurd. Voornamelijk zal dit het geval zijn voor zoover het de plannen ten opzichte van Egypte betreft, terwijl de Turken geen Ver sterkingen naar Mesopotamie kunnen zenden, waar de Engelschen voortdu rend versterkt worden. Bovendien is het zeer waarschijnlijk, dat de naar de streek van Erzeroem gezonden troepen onttrokken zijn aan de legers in Thra- ciö, welke op den Oostelijken vleugel van de, voor operaties tegen Saloniki bestemdlegermacht van Duitschland en zijn bondgenooten. Niettegenstaande al deze tegensla gen weten de officieele Turksche berichten niets anders te melden dan dat jer niets bijzonders is voorgevallen. Voor de Turken mag dit voldoende zijn, in het buitenland echter zal gevoeld worden dat ,de Turken een nederlaag hebber, geleden, waarvan de gevolgen zich ver zullen uitstrekken. Aanvallen van Duitsche vliegers In Engeland. Londen, 20 Februari. Twee Duitsche tweedekkers hebben vanochtend een aanval op Lowestoft gedaan en van een groote hoogte 17 bommen gewor pen. Zij zijn daarna verdwenen. Menschen werden niet f gedeerd. De uitbouw va-u een restaurant entwee woonhuizen werden beschadigd. Twee watervliegtuigen van de marine stegen op en vervolgden de aanvallers ver- tefs. Een Duitsch watervliegtuig heeft bommen laten vallen in de nabijheid van het lichtschip Kentish Knock. Een ander vliegtuig wierp zes bommen op Walmer (Kent). Twee bomnjen vernielden daken van huizen, eeu andere viel dicht bij een kerk en vernielde een venstér, terwijl de congregatie een Te Deum zong. Een vierde bom viel bij het strand en doodde een burger en een matroos. Het geheele verlies bedroeg twee mannen en een jongen gedood en een matroos gewond. Twee Engeische vliegtuigen, die te Dover opstegen, ver volgden de aanvallers, maar konden ze niet inhalen. De Möwe. De Times zegt dat er alle reden is aan te nemen dat de Möwe oor spronkelijk als fruitboot was ge bouwd. In 1914 werden voor reke ning van de firma F. Laiesz te Ham burg twee fruitbooten op stapel ge zet, de Pungo en de Ponga. De Pungo is volgens Lloyd's register een stalen stoomschip met 4 dekken, metende 4000 ten, gebouwd te Geestemttade. De Ponga was bij het uitbreken van den oorlog nog niet te water ge laten. Men zal zich herinneren dat kapitein Barton, van de Corbridge, die door het kaperschip in den grond was geboord, het Duitsche schip als gloednieuw beschreef. Hij vertelde, dat sommige van de stalen platen aan den binnenkant nog niet waren geschilderd én dat op een der platen onderaan de naam Ponga was ge krast, een naam die ook voorkwam op papieren in de kapiteinshut. De Pungo en de Ponga wareu be stemd voor den fruithandel op West- Afrika. Er wordt op gewezen dat de ont snapping van de geïnterneerde Duit sche schepen Bahrenfeld en Turpjn uit Buenos Aires en Punta Aren as en de pogingen tot ontsnapping van do Asuncion uit Belem samenvielen met de verschijning van de Ponga of Möwe in den Atlantlschen Oceaan. Dit wekt het vermoeden, dat het kaperschip geschut uit Duitschland heeft meegebracht voor de geïnter neerde schepen en dat er geen plaats van samenkomst was afgesproken, waar de kanonnen aan boord zouden worden gebracht. Er is nu sedert 6en maand niets van het kaperschip vernomen. Brand te Genua. Rome, 19 Febr. Er is ind8n afge- loopen nacht een hevige brand uit gebroken in de kolen- en vetpakhuizen in de dokken te Genua, die is over geslagen Daar een Engelsch en een Italiaansch schip. Men hoopt het vuur weldra onder bedwang te hebben. Twee verdacht uitziende buiten landers werden- onder beschuldiging don brand te hebben veroorzaakt gearresteerd. Gemeenteraad. (Vervolg.) Verschenen is het Rapport van de Commissie benoemd in de Raadszitting van 24Nov. 1914, naar aanleiding van de beweringen in den Raad van Hilversum over den Heer S. Rijkes geuit. De commissie lieeft gemeend een antwoord te moeten zoeken op de volgende vragen: 1. Is het waar, dat. de heer Rijkes provisie geniet of genoot van de aan de gasfabriek te Helder ge leverde kolen en andere benoo- digd'heden? Zijn aan de gasfabriek te Helder de juiste soorten kolen gebruikt, was de prijs dier" kolen gemoti veerd en was de exploitatie te- duur door den aankoop van dure kolen? Teneinde op defee vragen, als zijnde vooral vraag 2 van teehnischèn aard, eerf zoo juist mogelijk antwoord te erlangen heeft de commissie, over eenkomstig de haai" verleende bevoegd heid, de voorlichting gevraagd van eene commissie van deskundigen. Na verschillende te Hilversum'gehouden conferenties, bleek, dat de geuite be weringen ten aanzien van den heer Rijkes, afkomstig moesten zijn, in elk geval zijn gedaan op gezag van de - of althans van één der deskun digen, dig den Hilversumschen Ge meenteraad hebben geadviseerd. Uitdrukkelijk wijst de commissie er op, dat in .den Hilversumschen Raad slechts „vermoedens" zijn uit gesproken en dat geen enkel „feit" is genoemd. Geen enkele der nog verder door haar gehoorde personen was in staat eenig bewijs te leveren en bij niemand kon bevestiging erlangd worden van de tegen den heer Rijkes uitgesproken „vermoedens", terwijl, niet name de deskundigen die .te Hilversum hebben geadviseerd, verre van zich wierpen de veronderstelling, dat de geuite .vermoedens" op hun gezag zijn uit gesproken. Het komt de commissie, na ge houden onderzoek, dan ook voor, dat de in den Raad van Hilversum geuite beweringen: „dat er een zeer sterk vermoeden bestaat, dat de heer Rijkes zich laat vinden bij leveranties pro visie aan te i\emen", door geen aan wijzing, veel minder door eenig feit zijn gestaafd. Derhalve meent zij, dat men in den Raad van Hilversum zeer onvoorzichtig is geweest met iets te beweren, waarvan men niet in staat is, eenig bewijs te leveren. Op vraag 1 moet als antwoord worden gegeven: „Daarvan is totaal niets gebleken". De commissie meent, dat den heer Rijkes dienaangaande geen blaam kan en mag treffen. Wat aangaat de beantwoording van vraag 2 meent de commissie te kun nen volstaan met de verwijzing naar het rappbrt van dè technische com missie, hetwelk bij het rapport wordt overgelegd. Omtrent de samenstelling van de technische commissie deelt de com missie mede, dat zij zich in verbinding lïeeft gesteld met het bestuur van de vereeniging van gasfabrikanten in Nederland, om naast den heer J. Rutten, adjunct-directeur der '•'Ge meente-gasfabrieken te 'sGravenhage, die als deskundige was uitgenoodigd, 5 andere deskundigen aan te wijzen. Door gemeld bestuur werden hier voor aangewezen de heeren W. K. N. Qeerling, fabrieksdirecteur der Ooster gasfabriek te Amsterdam, en M. Levert, directeur der Geraeentegas- fabriek te Apeldoorn. Genoemde dria heereu bebbou zich Ingezonden médedeeling. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 HELDER. 'Militair Glacé, f 1.90, 2.25, 3.50, Miltitair lm. peau de Suède, f 1.25, met garantie. welwillend bereid verklaard bij het onderzoek te adviseeren. Met de conclusie in het rapport van de technische commissie: „dat „de resultaten van de uitsluitend ver kerkte Mickley en Towneley-main „gaskolen niet rechtvaardigen de be langrijk hoogere prijken, welke voor „die kolen ten opzichte van de'overige „als goed bekend staande Engeische „en van do Duitsche kolen zijn be- „steed en allerminst rechtvaardigen „een uitsluitend gebruik dier kolen", kan de coramisse, zich volkdmen ver eenigen. Het is daarom dau ook, dat zij den Raad voorstelt: „Burgemeester „en Wethouders uit te noodigen voortaan bij aanbesteding van gas kolen te laten inschrijven voor „Duitsche zoowel als Engeische gas kolen en niet uitsluitend aan de Mikley en Towneleymainkolen de ..voorkeur te verleenen, doch te letten „op de concurreerende prijzen". Voorts geeft het rapport der tech nische commissie aanleiding om voor te stellen ook de voorwaarden van levering van gaskolen ruimer testel len, met name om te breken met de uitsluitende voorwaarde: „inschepen in de haven het Nieuwediep en verder franco wal gasfabriek". Het komt ons voor, in overeenstemming met de meening der technische commissie, dat aan de leveranciers van kolen volkomen vrijheid van aanvoer moet worden gelaten. Bij de exploitatie van de.gasfabriek moet gestreefd worden om goede be- noodigdheden te verkrijgen tegen de meest concurreerende prijzen. Dit moet voor den aankoop van gaskolen zeker wel allereerst gelden. Naar de overtuiging der commissie zal het financieel resultaat door een andere wijze van aankoop van de voor de gasfabriek benoodigde kolen be langrijk kunnen worden gebaat. Ten slotte stelt de commissie voor, in het vervolg in.h/t jaarverslag van de gasfabriek de kolenprijzen gede tailleerd te doen vermelden en niet te volstaan met de vermelding van middelprijzen. De commissie brengt ten slotte een woord van dank aan allen, die haar inlichtingen gegeven hebben, speciaal aan de technische commissie. Als bijlage bevat het rapport een uitvoerige missive van de commissie van deskundigen. Op de eerste conferentie, ten kantore der gasfa briek te Helder gehouden, bleek, dat de commissie niet dan met lof ge- wagenwkan over de wijze waarop de heer Rijkes de technische admini stratie heeft ingericht en bijgehouden. De commissie besloot tot schrifte lijke gedachteuwissèliug met den heer Rijkes en legde hem een aantal vragen voor. Dé antwoorden daarop', ook op latere vragen, konden der commissie niet ln alle opzichten be vredigen. De heer Rijkes heeft een sterke voorkeur voor Micklex en Towneley- main-gaskolen. Deze voorkeur is ge grond op de volgende motieven: I. „De kwaliteit van het gasisin 't oog te houden." De commissie concludeert, dat de cijfers omtrent de kwaliteit van het gas, als vermeld in de jaarverslagen, geen aanleiding geven aan de Mickley enTowneley-mainkolen een bijzondere waarde toe te kennen boven andere, goede" bekend staande Engeische en Duitsche gaskolen. II. „de kwaliteit yan de bijproducten is in 't oog te houden." „De Engeische kolen geven harde cokes, alzoo weinig vergruizing (pag. „2 notulen); „het aschgehalte van de Engeische .kolen is belangrijk kleiner dan van ,de Duitschedit wordt natuurlijk ook „weder teruggevonden ii; de cokes ,(pag. 3 notulen); „hot hittogevend vermogen van „Engeische cokes is belangrijk hoo- ,ger dan van Duitsche (pag. 3 notulen); „de vuren blijven bij gebruik van .Engeische cokes veel beter optem- .peratuur (pag. 3 notulen); „de slakkenvorming is bij het ge- ,bruik van»Engelsche cokes niet zoo „geweldig groot (pag. 3 notulen); „bij gebruik van Duitsche cokes moeten de vuren der ovens meer malen per etmaal schoongemaakt worden, bovendien bakken deze sin tels ontzettend aan de zijwanden van den generator en moeten (be nhal ve 'reeds do meerdere werkzaam heden) meermalen ten koste van „het vuurvast materiaal met geweld verwijderd worden (pag. 3 notulen); „de ammoniak-opbrengst van En- „gelsehe gaskolen is grooter dan by „de Duitsche" (pag. 4 notulen).. De commissie is ook van meening, dat in het algemeen de cokes van de betere Engeische kolen harder is en tot minder vergruizing aanleiding geeft dan de cokes van de hier te lande gebruikte betere Duitsche (West- phaalsche) kolen; en ook, dat, als gevolg van deze mindere vergruizing, het hittegevend vermogen dier betere Engeische cokes, practisch als iets hooger kan worden aangemerkt dan dat van de betere Duitsche cokes. Dat ia het: algemeen het aschge halte - en de slakvorming van de Engeische cokes belangrijk lager zou zijn dan c)at van de Duitsche cokes kan zy niet toegeven. De commissie neemt volgaarne aan, dat de ervaring van den heer Rykes hem de bedoelde overtuiging geschonken heeft, maar moet tevens opmerken, dat die overtuiging geba seerd is op het gebruik van slechts zeer weinige Engeische en. Duitsche kolensoorten en dat zyne zeer slechte ervaring met Düitsche cokes oene „toevallige" kan zijn geweest. Te meer reden meent zy te hebben om van eene „toevallige" ervaring te spreken, daar de heer Rijkes, waarschijnlijk geleid door die slechte ervaring, tijdens de. distillatie van Engeische en Duitsche kolen, toch zooveel mogelijk de cokes van En geische kolen in de generatoren ge bruikt, en hij dus de voortdurende ervaring miste. Ook op verschillende andere op merkingen wordt de heer Rykes weerlegd. 111. „De resultaten en tevens voor „de gasstokers aangenaam wer ken met deze laatstgenoemde „kolen (Mickley en Towneley „main) heffen zeer zeker dit „prijsverschil ruimschoots op". Ook hierop gaat het rapport uit voerig in orn te concludeeren Het gemengd gebruik van Duitsche en Engeische kool heeft op het gas- rendemeut geen tastbaar ongunstigerr invloed uitgeoefend;nemen wij echter het voor de Engeische kool (Mickley) gunstigt en voor de Duitsche kool ongunstigst resultaat aan, dan zou, gezien de resultaten der Heldersche fabriek, de Mickley kool uit dien hoofde per ton eene méérwaarde mogen hebben van f 0.23 In het algemeen, zoo gaat het rapport verder, is de vergelijking tuéschen kolenprijzen Helderen elders vertroebeld door 2 factoren en wel: 1°. de inrichting der „Voorwaarden voor de leverantie" welke verschil lende bezwarende bepalingen be vatten 2°. de toepassing van den z. g. n. „overgangsmaatregel": de kolen te doen aanvoeren per zeeboot ongeacht de inschrijving op andere wijze (per lichter) lager was -, een en ander in verband niet het bekende feit, dat het transport boot lichter een monopolie was. Uit die vergelijking blijkt overtui gend, zöoals trouwens door den direc teur grif wordt toegegeven, diens besliste voorkeur ondanks groote prijsverschillen voor Mickley en Towneley main gaskolen. Bij de beoordeeling nu van de onderlinge waarde van kolen moeten spreken de door den directeur ge noemde factoren, welke approxi matief in cijfers zijn om te zetten en mogen eenigermate in aanmerking komen andore factoren, voor welke dit niet diroct mogelijk js, als bijv. -meerdere of mindere last met het bedrijf. Aan beide reeksen factoren is door den directeur bij diens keuze van de kolen, een te groote waarde toegekend. Dat hij aan die factoren eeu te groote waarde heeft toegekend, laat zich, van objectief standpunt, eenigs- zins verklaren mit het navolgende De heer Rijkes is in de gaspractijk geschoold door zijn schoonvader en wel te Hilversum, waar hij een groote vergruizing van cokes heeft waarge nomen; dergelijke indrukken uit de leerjaren blijven een ieder het meest krachtig bij. Komende in den Helder, waar de Engeische kool en dus ook de Engeische cokes was ingeburgerd, maakte hij kennis met de goede eigenschappen' dier kolen, o.a. de grootere hardheid der cokes. Echter bleek hem ook, doch hier heeft de kwestie der onvoldoende zuiverings capaciteit der fabriek zyn oordeel vertroebeld -, dat die Engeische kolen aan enkele euvelen mank gingen: het grootere zwavelgehalte van het gezuiverde gas en meerdere last met de teer. Over dit zwavelgehalte,of beter gezegd over de onreinheid van het gas want er bevond zich ook te veel ammoniak in heeft, hij veel klachten moeten aanhooren, terwijl natuurlijk klinipijpverstoppingen en teerverdikkingen het personeel niet aangenaam stemmen. Toen de directeur daarop, waar schijnlijk geleid door advies van col- ,'s, in 1905 in een geheel nieuwe fabriek - kennis maakte met de Mickley kool en hij, eendeels door de beweerde voordeelen dezer kool, anderdeels door het gemakkelijker bedrijf in een flinke nieuwe goed uit geruste fabriek, betere resultaten be reikte en van veel onaangenaamheden verschoond bleef, zette, zich bij hem vast de idee, dat de Mickley kooide gaskool bij uitnemendheid is. Daarby zag hij te veel over het hoofd: dat zijn ervaring met Engeische kool zich beperkte tot heet soorten, de South Moor Pelton'én de Lén- donderry en dat de resultaten van de Mickley ten opzichte van die met de hierboven genoemde soorten reeds daarom'zoo- veel gunstiger moesten wezen, omdat de South Moor Pelton en Londonderry gedistilleerd werden in een oude ge brekkige fabriek, terwijl de Mickley verwerkt word in een nieuwe fabriek. Op de voordeelen van de Mickley en later ook van de Townely main - gaskolen staarde d« Directeur zich Ingezonden Mededeellng. HET IS VOLSTREKT NIET NOODIG, dat ge levenslang d8 gevolgen ondervindt vaD een onvoldoende opleiding in Uw jeugd. Het is niet noodig, dat ge in brieven, nota'e en rekeningen groote taalfouten maakt on dat ge b{j eenigszins lastige berekeningen met do handen in het haar zit. Een prachtige aanvulling vöor te weinig genoten schoolonderwijs, een grondige herhaling van het in Uwe jeugd geleerde vindt ge in „De Herhalingsschool", Weekblad voor Taal en Rekenen. Vraag van dit blad, dat slechts f 0.35 per maaVid kost, een proefnummer by ondergeteekenden. In dat proefnummer komt een afdeeling Nad. Taaien een afdeeling Rekenen voor, evenals in volgende nummers. Proefnummers gratis en franco. Verzending dadelijk. Telefoon Zuid 4072. A. F. 0. LEIDERITZ, Witte de Wlthstraat 23, Amsterdam. D. K. SCHENK, Hoofdonderwijzers. blind en .kwam hij er niet meer toe zich door becijfering voldoende reken schap te geven van de werkelijke financieele gevolgen zijner voorliefde. Men zal naar. aanleiding hiervan opmerken, dat het voor den leider van een gemeentebedrijf niet te pas kqpnt dergelijke stokpaardjes te be- rijÓen, vooral niet als zij der gemeente geld kosten. Maar men verlièze hierbij niet uit het oog, dat in de p'ractyk welhaast niemand is aan te wijzen, die niet door leerschool of latere ervaring ten opzichte van het een of ander bezield is, hetzij met niet geheel gerechtvaardigde vooringeno menheid, hetzij met evenmin gerecht vaardigde voorliefde en dat het ver schillend oordeel van overigens hoogstaande technici over eenzelfde vraagstuk maar al te vaak te wyten is aan een idéé fixe aan één dei- zijden. Natuurlijk kunnen bij zoo'n voor liefde ook overwegingen van eigen, geldelijk, belang in het spel zijn, doch in dit geval hebben wij daaromtrent geenerlei aanwijzing. Resumeerende heeft de commissie de eer als haar eindoordeel te kennen te geven: De resultaten vau de te Helder, uitsluitend op advies van dén Direc teur der Gasfabrief en althans vol komen met diens goedkeuring ge kochte en in de geheel volgens zijn inzichten gebouwde fabriek verwerkte Mickley en Towneley main gaskolen rechtvaardigen niet de belangrijk hoogere prijzen, welke voor die kolen ten opzichte van de overige als goed bekend staande Engeische- en van de Duitsche kolen zyn besteed en recht vaardigen allerminst een uitsluitend gebruik dier kolen. Aan het slot van haar rapport ge komen, acht dé commissie het alsnog der vermelding waard te constateeren, dat zij, in haar conclusién en eind oordeel, volkomen eenstemmig is geweest, zoodat van een afwykende meening eener minderheid in geen enkel opzicht sprake kan zijn. De Overstrooming. Vreesde men Vrijdagnacht te Zaan dam door den hoogen stand van het Zaanw&ter nog voor uitbreiding van het overstroomde gebied, Zater dagmorgen was het gevaar vrijwel geweken. In de Oostzijde van de stad. lag de straat des morgens op sommige plaatsen weder geheel droog. In den nacbt was het water niet minder dan 86 c.M terruggeloopen. Duidelijk was de verwoesting te zien die het water had teweeg gebracht. Op vele plaatsen was al het zand uit de kistdammen gezogen en had zich over de straat verspreid. De straat zelf was op verschillende punten ondermijnd. Op de plaatsen waar de kistdammen doorbroken werden had zich een geul van 1 M. diepte gevormd. In don kistdam be noorden Zaandam, werden niet min der dan 5 doorbraken waargenomen. Brdag werd nog krachtig voortge gaan, de kistdammen aan de westzijde' te versterken, door welke dammen het westelyk deel van Zaandam en geheele Westzaner polder worden beschermd. Zondag werd asn het herstel van dé kistdam aan de Oostzijde met kracht begonnen. Vooral het gedeelte tus- schen Noorderbrug en Kal verschool moest hoognoodig voorzien worden. Het water stroomde hier nog met kracht over den weg, terwijl de kist dammen tot aan de overzijde van de straat verschoven waren. Tweehonderd man, burgers en millitairen, hebben in 4 ploegen, die om de 6 uur werden afgelost de geleden schade hersteld. Zondag is bet water gedaald van 35 c.M. -f A.P, tot 27 c.M. -f A.P., zoodat de Oostzydé op de meeste plaatsen weder goed begaanbaar was. Met het op de verzakking in den straatweg, werd het verkeer echter stopgezet. Zaterdagavond, met den opkomen- deu vloed stroomde weder een groote hoeveelheid water in de .stad Pur- merend, zoodat aan de beschadigde kistdammen niet verder gewerkt kon worden. Zondagmiddag echter begon het water t9 zakken. Met kracht stroomde het water door het gat in den dijk. By de melkfabriek „Hollan- dia", waar het gat in den kistdam werd geslagen, stond het water 2.70 M. boven den grond. In de stad zijn verscheidene straten echter weer droog. De dijk van de Wijde Wormer is buiten gevaar. Hij moet evenwel krachtig worden versterkt. In de Nauernasche vaart was het water Zaterdag ook byzoDder hoog. Daar hierdoor ook de polder Westzaan be dreigd werd, wae de vrijwillige dijk- wacht den geheelen nacht in de weer »m de kistdammen - waar het water reeds doorsijpelde te versterken. Ook hier ls nu het water een flink stuk gezakt. Te Monnikendam heeft men een waren strijd tegen het water gevoerd. Juist toen de plaats ongeveer droog begon te komen, begon Wosne- dag de strijd opnieuw. 4CO burgers waren in gevecht op de vestingen tegen den gezamenlljkon aanval van wind en water. Toen Donderdag zoo wel binnen als buiten bet water reee, werd den geheelen dag aan de ver sterking van de dyken gewerkt. Hier toe werden 26,000 zakken zand ge bruikt. Het mocht echter niet baten. In den noorderdam ontstond een gat, Twee uur heeft men met ongeloofely k« inspanninggetracht het gat te 'stoppen, doch het wilde niet gelukken, 's Avonds te kwatt voor elf stroomde het water binnen. Direct weid Mon nikendam in duisternis gehuld, daar de vurén van de gasfabriek onder ken, door middel van een kabel, welke tijdens de mobilisatie was gelegd ter verlichting vau jSdam, van electrisch licht'geprofiteerd wor den. Zoo spoedig de toestand het toeliet werd met de noodige herstellingen begonden. Ir zullen verschillende pompen met groote capaciteit worden geplaatst, waarmede men in totaal 8 i 5 millioen kub. meter per et maal zal kun*en wegpompen. Echter zal het wel na 1 Maart worden, eer daarmede een aanvang kan worden gemaakt. In de streek van Durgerdam is het herstellingswerk van de Zu>- derzeedijken met kracht hervat. Met eeD groot aantal werklieden is men bezig den dyk op te hoogen. De plaat sen tusschen het Kinselmeer en de Zuiderzee zyn bijzonder zwak, en zonder afdoende vorsterking zullen deze geen tweeden storm kunnen weerstaan. In dezestreek van Water land hebben vooral de huizen veel te lijden gehad. Verscheidene zijn er in de golven verdwenen. Andere zijn geheel verzakt en staan op instorten. Zondag is evenwel ook hier het water aanmerkelijk gezakt. In de Buikslotermeer, welke polder zeer Jiep ligt, zijn niet minder dan 8 boerenhofsteden totaal verdwenen. Aan het Durgerdaramerdiep zijn er twee ingestort. Zaterdagmiddag werden te Nieu we n d a m in den overstroomden polder twee menBchen ln een praam gezien. Deze schijnt met water vol geloopen te zijn, want de inzittenden verlieten het bootjo en klommen in een telefoonpaal, terwijl de praam afdreef. Plotseling vielen beide per sonen, te water en verdwenen in de diepte. Met een motorbootje werd naar de plaats waar het ongeval ge beurd ia, gevaren. Dan geheelen mid dag heeft Men gedregd, doch te ver geefe. Uit verschillende plaatsen van ons land, gelegen aan de groote rivieren komen berichten over hoogen water stand. De Beersche overlaat werkt over een lengte van 8000 M. Ingezonden Mededeellng. Gij koot ir loot lijn aangetast wonitr het te weten. Nierkwalen bekruipen uonverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust is en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden^ Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn izelfs licht en voorbijgaand), troebele urine,, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofdpijn, duizeligheid, moeite bjj bukken, opzwelling der voeten en eenalgemeen onwelzijn verschijnselen, dlo men vau het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster'8 Rugpijn Nieren Pillen her stellen de goede werking der nieren en blaas, reinigen de urinewegen en verdryven het urinezuur de groote oorzaak van rheumatiek, jicht, ischias, nierBteen enz. en eveneens het overtollige water, dat waterzucht veroorzaakt. Zij kunnen zonder ge vaar door iedereen, manLen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Den Helder verkrijgbaar taj Alb. ten Klooster, Keizerstraat 88. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. A «0f lischt de echte Foster's Rugpijn JPX,KfcfflA Nieren Pillen ;wei- gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand' mm!» tm.<el««erk.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1