Laatste berichten. Volgens bet bericht van den 2'2sten ondernamen de Duitschers Maandag avond een hevigen aanval tegen de Fransche stellingen bij Givencby. Door een hevige beschieting waren de voorste Fransche loopgraven totaal vernield, zoodat de Duitschers hier in vasten voet kregen. Ook drongen zij door in eenige der parallel-loopgraven. Door een tegenaanval werden zij echter uit een groot deel der loopgra ven verdreven. De vijand, die met 7 bataljons aanviel heeft geweldig zware verliezen geleden. In de streek van Verdun slaagden de Duitschers er eveneens tijdelijk vasten voet in de Fransche loop graven te krügen. Ook hier echter werden zij weder verdreven. Door een Zeppelin werd Luneville gebombardeerd. Zij werd door Fran sche vliegtuigen achtervolgd en vluchtte Daar Metz. Het Duitsche legerbericht van den 22sten meldt de verovering van 800 M. loopgraaf ten O. van Souchez. Hier werden 7 officieren en 319 man ge vangen genomen. Ten N. W. van Tahure werd een aanval der Franschen afgeslagen. Van het Oostelijk front. De Russische mededeelingen maken sléchts melding van artillerie- en mljngevechten terwijl ook gezegd wordt dat door vliegtuigen verschil lende plaatsen bestookt werden. Naar van Duitsche zijde wordt be richt, verloren de Russen een belang rijke stelling ten W. van Tarnopol. Van het Z u i d e 1 Ij k front. De artillerie gevechten aan de Isonzo, voomamolyk in de streek van Plava, worden met kracht voortge zet en nomen in hevigheid toe. Aldus zegt het Oostenrijksche com muniquévan den 22sten dezer. Verder wordt nog gemeld dat door vlieg tuigen eenige fabrieken in Lombardije gebombardeerd werden. Enkele toe stellen deden verkennipgen tot boven Milaan. Van het R u s s i s c h-T u r k s c h e front. Het Russiche legerbericht van don 21sten meldt, dat in de kuststreek van de zwarte zee de Turken uit het dal van de Witse verdreven, en teruggedrongen werden tot achter de Boyoek. In de streek van Erzeroem werden nog eenige honderdon Turken vangen genomen. In de bergen werd een afdeeling Turken door Kozakken uiteengeslagen. Zij vermeesterden hierbij drie batterijen veldartillerie en een groote hoeveelheid munitie. In de streek van Chnya werd eveneens een Turksche afdeeling verstrooid. Nu eerst wordt ook van Turksche zijde een bericht openbaar gemaakt over den val van Erzeroem. Het luidt als volgt: Ons leger fa uit militaire over we gingen zonder verliezen teruggetrok ken in stellingen, gelegen ten Westen van Erzeroem, na stellingen vernield te hebben, die z'oh op 16 kilometer ten Oosten van de stad bevonden, evenals vijftig oude kanonnen, die niet konden worden vervoerd. Het fantastisch bericht,] door de R verspreid, volgens hetwelk zij te Erzeroem duizend kanonnen zouden hebben buitgemaakt en tachtigduizend gevangenen gemaakt, is in strijd met de waarheid. In werkelijkheid heeft geen enkel gevecht plaats gehad in de omBtreken van Erzeroem, behalve de gevechten, die zich in bedoelde stellingen hebben ontwikkeld. Eigen lijk gezegd was Erzeroem geen ves ting, maar was 't een open stad. De oude forten, die zich in den omtrek bevonden, bezaten niet de minste militaire waarde. Om die reden kwam het behoud van die stad niet iü aan merking. In verband hiermede is merk waardig, hetgeen majoor Morath in het „Berliner Tageblatt" schrijft. Hij zegt: „Wij willen hopen, dat het Turksche legercommando dezelfde grondstelling voor de berichtgeving bezit, die den centralen mogendheden eigen is, die niet schromen, ook tegenslagen openlijk te vermelden. Ons volk heeft met Turkije te veel belangen, dan dat het niet het recht zou hebben de waarheid te hooren. De Russische berichten over feiten, die den val van Erzeroem voorafgingen, zijn waar gebleken. Reeds begin Februari, aldus majoor Morath, was de situatie aan het Kaukaaus front van dien aard, dat men een Russischen aanval op de eenige vesting moest verwachten En verder: „De verovering vso c vesting Erzeroem is natuurlijk in strategisch en politiek opzicht van beteekenis. Als eenige versterkte lègerplaats op het reusachtig gebied van Noord-Klein-Azië was Erzeroem eehe gewichtige operatie basis. waarvan slechts de spoorweg verbinding met bet achterland van Klein-Aziö ontbrak. Reeds den 16en Fobruari kon het niet meer twijfel achtig zijn, dat de Turken zich, na don val van negen forten, tot een defensieve houding moesten bepalen. In dezen tijd wist he Turksche legerbericht slechts van „verliezen d Russen" te spreken, maar nog niets van de gebeurtenissen bl Erzeroem." De betrouwbaarheid der Turksche berichten schijnt dus al niet zeer groot te zijn. Volgens een bericht uit Parijs, dd. 22 dezer, zou een Turksch leger, onder bevel van Enver Pasja in de richting van Erzeroem vertrokken zijn. Door Fransche vliegtuigen, staan door Engelsche oorlogsschepen werden de verdedigingswerken van S m y r n a en het groote hoofdkwar tier der Turksche troepen in Syrië gebombardeerd. Romeinscho bladen melden, dat het aangekondigde Japansche eskader zijn bestemming in de Middelland- scho Zee heeft bereikt. Het heeft veel vliegtuigen aan koord. Van het Itallaansche-Oosten- rljkscha gevechtsterrein. Rome, 22 Febr. De Italianen hel> ben den berggordel yan Collo tus- schen de bergstroomen Larganza en Ceglio vermeesterd. De nieuw stel lingen beschermen de kom van Borgo en de door de Italianen bezette districten Ronci en Roncegria. Van het Russlsch-Turksche front. Londen, 23 Februari. De „Times" verneemt uit Petersburg d.d. gisteren De opmarsch der Russen in het kust gebied van Turksch Armenië brengt de Russische kolonnea op een of twee dagmarschen van de haven van Rizeh en vormt daarom een rechtstreeksche bedreiging voor Trebizonde. Het ver lies van de belangrijke havenplaats Trebizonde zou de Turken van het eenige goed versterkte punt berooven, dat in staat zou zijn meer of minder ernstig tegenstand tegen den op marsch van de Russen op dit oorlogs- tooneel te bieden. Een ruwe schatting stelt het verlies van de Turken bij de operaties om Erzeroem op tusschen de 85.000 en 40.000 man op een totaal van 100.000. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 22 Fobruari. Hot Engel sche stoomschip „Dingle" (698 ton) ia in den grond geboord. Vermoede lijk is er maar een man levend af gekomen. De duikboot der geallieerden In den Bosporus. Londen, 22 Februari. Do „Times" verneemt, over den aanval van een duikboot der geallieerden in den porus uit Saloniki dd. 20 dezerEen duikboot der geallieerden is Dinsdag den Bosporus in gevaren en heeft vroegere Fransche sleepboot „Rhó en zes Turksche zeilschepen met munitie getorpedeerd. Een jaar dulkboctenoorlog. De duikbootenoorlog,- 4 Februari 1915 door Duitschland aangekondigd en 18 Febr. d.a.v. in werking getre den, heeft in een jaar tijds van 670 schepen het bestaan gekost. Hieron der waren 439 Engelsche, 44 Fran sche, 29 Russische, 28 Italiaansehe Belgische. Van de neutrale lau den verloor Noorwegen er 54, Zwe den 14, Denemarken 12, Griekenland 4, Spanje 8, Portugal 1 en Japan 3. Nederlandsehe schepen werden 3 maal getroffen. De „Medoa"en de „Katwijk" zonken. De „Artemis" werd behouden. Verder zjjn er nog eenige schepen vernietigd waarvan de nationaliteit niet bekend wer<L Aan oorlogsschepen (onder de op gave begrepen) verloor Engeland door de duikbooten - er 31 (5 kruisers, 12 hulpkruisers en transportschepen, 5 torpedobooten, 2 kanonneerbooten, 4 onderzeeërs, 2 mljnenleggers en 1 adviesjacht). Frankrijk verloor er 10 (2 krui sers, 1 hulpkruiser, 1 torpedoboot, 3 onderzeeërs en 2 transportschepen). Voor Rusland bedroeg hèt aantal 9 (1 torpedoboot, 2 mij nonleggers, 3 kanonneerbooten en 3 transport' schepen), terwijl Italiö er 9 kwijt raakte (3 kruisers, 2 torpedobooten en 4 onderzeeërs). Het totaal aantal handelsschepen dat in den grónd geboord word, be draagt 611. Voor zoover men heeft kunnen na gaan verloren in de genoemde ge vallen 14.000 menschen het leven. 10.000 hiervan behoorden tot troepen transporten en de Marine. Londen, 23 Februari. De „Times" verneemt uit New-York- van giste ren Jagow, do Duitsche staatsse cretaris van buitenlandsche zaken, heeft aan de Vereenigde Staten door bemiddeling van Karl von Wiegand, den correspondent van de „New-York World", laten weten, dat het het on veranderlijke voornemen van zijn regeeriDg is, om van den aangebon- digden datum, namelijk 2 Maart, af, gewapende koopvaardijschepen als hulpkruisers te behandelen. De ontploffing op het stoomschip had plaats in het achterdek, dat vferd ingedrukt. Het schip was geladen met huiden en stukgoederen. (Het telegram voegt hierbijMen vermoedt dat de Duitschers hier de in het spel hebben). PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Kortenaer". Hr. Ms. „Kortenaer" is gisteron van Fayal (Azoren) aangekomen on zal 24 dezor vandaar vertrekken Het lag in het voornemen van den commandant der 24sten d.a.v. van daar te vertrekken. De heer R. Th. de Cock, onder wijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan de O.L. School 2 te Amsterdam. Bij Kon. Besl. is aan~mevr. C. Cleyndert, wed. W. Bakker, in leven havenmeester alhier, et verleend ten bedrage van f 'sjaars. - Aan den heer W. F. L. Ouden hoven, postdirecteur, is een pensioen toegekend van f 2725.- per jaar, - sneeuwbal ten behoeve van wariüe kloeding voor de krijgsge vangenen in verschillende landen, heeft alhier opgebracht f 102.80, waaronder f19.— van Texel, De Sneeuwstorm. Door den sneeuwstorm is de treinen loop gestoord. De eerste trein van Amsterdam kwam alhier, eerst na 11 uur aan, in plaats van te 8.86 uur. - Ook de stoombootdienst Enk huizen-Stavoren is geheel in de war. De „H 6." Door de sleepboot „Volharding' werd Woendagmorgen de in het Amelandsche gat gestrande Engelsche onderzeeër „H 6" alhier binnenge sleept. Het vaartuig ligt voorloopig in de buitenhaven. Een Zeppelin neergeschoten. In een Fransch bericht van den 22sten wordt gemeld, dat een Zeppe lin, van St. Méuénould op weg naar het Zuiden, bij bij Revigny dooreen afdeeling automobielkanonnen naar beneden geschoten is. Een brandbom vloog dwars door het luchtschip. Dit viel daarop in vlammen gehuld naar beneden en kwam terecht in den om trek van Brabant le«Roi. Nadere bericbten melden nog dat de Zeppelin de „Z. 77" was, een luchtschip van nieuwe constructie. Toen de ballon den grond raakte, kwamen de meegevoerde bommen tot ontploffing. Da naakte lijken van de inzittende officieren en soldaten werden in den gondel gevonden. Van Duitsche zijde wordt eveneens medegedeeld dat een'luchtschip vér- loren ging. De „Appam". Londen, 28 Febr. De „Daily Tele- gr." meldt: Gewoonlijk welingelichte kringen te Washington zijn van meening, dat minister Lansing zal beslissen, dat de „Appam" een willige prijs is van de DuitBcbers, maar dat de Veroenigde Staten niet blijvend toevluchthaven er voor kunnen zijn, zoodat het schip dus het Ameri- kaanscb gebied moet verlaten. Luite nant Berg zwoer toen hij Hampton Roads binnenkwam, dat bü liever het schip zou laten zinken, dan het bezit er van opgeven, maar thanBis luitenant Berg feitelijk van bet bezit ontheven, daar twee gerechtsbeamb ten zich aan boord bevinden, krachtens een bevel tot beslaglegging, op ver zoek der Brltache eigenaars uitge vaardigd. Een ontploffing op een Engelsche schip. Rio Janeiro, 21 Febr. De „Tenny- son" van de Lamport-Holt-l(jn, van de Rio Plata naar New-York, is Maranhoo binnengekomen, ernstig beschadigd door een ontploffing in den morgen van 18 Febr. Drieman nen zjjn gedood, n.1. een Engelachman, een Amerikaan, en een Nederlander, die waarschijnlijk tot de bemanning behooren. Het Haagsch Blijspel-ensemble Een keurig troepje trad Dinsdag avond in „Casino" op. 't Was het Haagsch blijspel-ensemble van het Bouwmeester-theater uit den Haag, onder directie van1 Louis Bouw meester Jr. „De Landstorm opgeroepen" ft zal wel oorspronkelijk iets anders hebben geheeten) is een militair blijspel van den Belgischen schrijver Wtcheler eigenlijk zonder inhoud, licht en luchtig van het Fransche genre, ieta dat bepaald niets zegt, doch als oog- en ooren verheuging kostelijk is, Louis Bouwmeester Jr., als ordon- nance Gaspar vaü kommaudant Relan, had zich als Fransch piou- plou een snuit gemaakt, die je ai deed lachten bü -zün eerste verschijning. Op hem rust feitelijk hot heele stuk. En zooals by het speelt met ^jn ge zicht, zijn gebaren want die vullen bij Bouwmeester een groole rol is 't eenig. Daar is gelachen van 't begin tot het einde. De verwikkeling is dolkomisch. De oppasser, van het gewone type, moet beurtelings dienst doen als commandant, generaal, minister van oorlog. En zóó gewiekst is de piou- piou wel dat hij zich in zün nieuwe, rol telkens kan indenken. Hy beeft de eigenaardigheden van' wie hy ver vangt gauw gezien en inmiteert die prachtig. De natuur is sterker dan de leer en zoo valt hü wel eens uit de rol 't wordt er des te vermake- lüker om. Hü kent de bünamen van al de officieren van hoog tot laag on ge bruikt die ongezouten, soms tot eigen- a&rdigen schrik van de eigenaars. De aankleeding was tamelyk wel. Een paar hadden meer werk gemaakt van hun „kop". Bouwmeester natuur- lük, maar' b.v. had ook een zeer mooien kop kommaudant Nicole (de heer Specht), - een Napoleon Hl-type. De aanwezigen hebben wel schik gehad. Ze hebben den heelen avond gelachen dat de lever schudde. En dat is gezond in deze dagen. Oratorium-uitvoering. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie wordt op 28 en 29 Fe bruari in het gebouw van den R.-K. Volksbond een Oratorium uitgevoerd, bevattende fragmenten uit het leven vau Christus op aarde. Over de 1ste uitvoering van dit Oratorium, te Roermond, schreef de „Limburger Koerier" De componist dirigeerde. De indruk van het geheel was overwel digend schoonde diepzinnige en voelvolle woorden1- van den dichter waren uitgebeeld door een muziek, die beurtelings ernstig, levendig en jubelend, de hoorders brengt tot een rein genieten der schoonheid, door dichter en componist in dit indruk wekkend stuk neergelegd. En verder: Met de meeste zorg waren de beel dengroepen geordend; eon kreet'van bewondering ontsnapte onwillekeurig bü den aanblik van zooveel schoonB. Da Melachlni's in „Casino". Zondag a.8. geeft 't Melachlni's Eden-Theater een interessante' voor stelling in „Casino". Wat Melachini - die hier reeds vroeger met buiten gewoon succes optrad - presteert op het gebied van goochelen en het werken mot zyn mysterieuse appa raten grenst aan het ongeloofelüke. Men staat eenvoudig verbaasd van zün toeron en de manier waarop hü deze verricht is even amusant als raadselachtig. Verder treedt op Miss Lilly, vermaarde gedachtenlezeres, waarvan de „ApeldoornBche Courant" sterke staaltjes vertelt. 't Is onbegrypelük hoe zü alles - nooit falendo weet te raden. Dit alles wordt afgewisseld door den heer Leon Bonné, de bekende Rotterdam- scho humorist (genre Dumas) en Witzenkonin# Dat het een interes sante en tevens amusante avond be looft, blijkt eveneens uit de beoordee ling in bovengenoemd blad. Belasting op oorlogswinsten. De eindredactie van het verslag der Staatscommissie inzake de hef flng van een tijdelüke belasting op oorlogswinsten is j.1. Maandag vast gesteld en het verslag met een wets ontwerp en daarby behoorende me morie van toelichting gisteren aan den minister van financien uitge bracht. Kissrscht sn militairen. Aan de Tweede (Kamer is een adres gericht door den Bond van Korperaals der Kon. Marine, den Bond van Minder-Marine-Persorieel, den Bond van Zeemiliciens en de Helder- sche Soc.-Dem. Mobilisatieclub, naar aanleiding van het door de Regeering ingediend ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een voor van verandering in het Ilde, Hlde en IVde Hoofdstuk en der Additioneels Artikelen der Grondwet, waarvan de tweede alinea van art. 80 luidt„De wet bepaalt in hoe verre de uitoefening van het kies recht wordt geschorst voor de mili tairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht voor den tijd, gedurende welken zy zich onder de wapenen bevinden". Adressanten verzoeken deze alinea uit de Grond wet te verwijderen. Militairs rondvlucht uitgestald. Wegens de ongunstige weersge steldheid is de militaire rondvlucht, die gisteren te Soesterberg zou be ginnen, uitgesteld. Wanneer het we der het toeliet, zou heden gevlogen worden. Kon dat niet, aan wordt de rondvlucht uitgesteld tot na 5 Maart, De ramp te Vllssltigen. Do toestand van de by de torpedo ontploffing te Vlissingen gewonde mannen van de marine is vooruit gaand. De korporaal stoker, een der verpleegden uit het St. Joseph Zieken huis, heeft dit gesticht reeds verlaten. Het s.s. „La Flandre" op een mijn geloopen. Het Engelsche stoomschip'„Ouser Dinsdagavond fan Liverpool te Rot terdam aangekomen, had aan boord den tweeden machinist en een ma troos van hetNederlandsehe tank- sioomschbip „La Flandre", dat op reis van New-York naar Rotterdam by het Galloper-vuurschip op een mün is geloopen en gezonken. Het onheil is Dinsdagmorgen ge beurd. Het schip is, nadat het op de mijn was geloopen, dadelijk gezonken. De betoanning bestond uit 30 man, van wie waarscbynlük 28 zyn ver dronken. De geredde machinist en matroos weten ten minste niets van de overige equipage Het schip was met petroleum ge BINNENLAND. van partijeu om een schikking te beproevende poging tot schikking is mislukt, daar de eischeres niet toe wilde geven. Maandag heeft de rechtbank daarop vonnis gewezenzü besliste, dat de gestelde overeenkomst: het tegen geld verleenen van assistentie ten einde een huwelük te bevorderen, geen onzedelijke oorzaak had; de overeen komst zelf was niet volledig bewezen immers de door gedaagde afgegeven schuldbekentenis vermeldde als oor zaak „voor geleende gelden", welke oorzaak, zooals vaststond valsch was; echter was uit de erkentenissen van judaagde, in verband met verschil lende andere omstandigheden, een vermoeden te putten, dat de werke- lüke oorzaak was de door eischeres bü dagvaardiog gestelde, nl. de boven genoemde, door gedaagde als onzede- Hjk bestempeld, welk vermoeden kon aangevuld worden door een aanvul lenden eed van eischeresaan eische res werd alzoo opgedragen het door haar geleverd^ bewys volledigste maken door het afleggen van een suppletoir eed. („N. R. Crt.") Ontploffing. In de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Munnikebureu is Maandag een ongeluk gebeurd. Terwijl men met het onder zoek der monsters melk bezig was, sprong plotseling het apparaat met een hevigen slag uit elkaar, .waardoor een drietal werklieden min' of meer ernstig werden gewond en hun klee- ding gedeeltelük verbrandde. De werkman K: P. Oosten werd hot ernstigst getroffen; zyn onderkaak werd gedeeltelük verbryzeld. De con troleur Strampel kreeg een ernstige koel wond, ter wül een derde werkman mindier ernstige kwetsuren opliepen De ontploffing was zoo hevig, dat de ruiten in het fabrieksgebouw werden verbrijzeld-en gaten in de muren wer- De „La •Flandre" was groot 2018 ton bruto en 1278 ton netto, het eigendom van de American Petro leum Co. te Rotterdam en in 1888 gebouwd. „De Maasbode" was in de gelegen heid een onderhoud te hebben met de beide geredden. Het zün de 2de machinist H. Volkers, uit Amster dam en de matroos D. den Heyer. De 2e machinist deed bet volgend verhaal van het gebeurde. Te half twee Dinsdagmiddag ver lieten we Deal om koers te zetten naar Rotterdam. Alles ging goed tot ongeveer 5 minuten voor half 6, toen ik op oDgeveer een mül afstand van het vuurschip „Galloper" een vreese- lijke ontploffing hoorde, die de boot geweldig deed schokken. In een oog wenk was ik beneden om m'n zwem vest te halen en kwam daarmede "boven doeft tyd om het aan te doen was er niet. Nauwelüks was ik weer aan dek of de. „La Flandre" verzonk in de diepte. In twee minuten was bet met petroleum geladen schip, dat geen dryfvermogen had, in de diepte verzonken. Op het oogenblik, dat het zonk, zoo verhaalde de machinist verder, sprong ik van boord er het geluk een stuk hout te pakken te krygen waaraan een lün was ver bonden bovendien zag ik op enkele afstand een ladder dryven. Inleen oogenblik had ik de ladder bereikt en de lijn er aan gebonden. Ongeveer een uur had ik op de lün tusschen het stuk hout en de ladder rondge dreven, in het üskoude water, toen een boot van de „Ousel", die in de buurt was en dadelük na de'ontplof fing een boot hqd uitgezet, me op pikte. Door de sterke stroom ing had deze reddingboot circa 3 kwartier noódig gehad om op de plaat onheils te komen. Na ongeveer 20 minuten zoeken werd ook de matroos Den Heüer op gepikt. De ongelukkige, die nog maar pas z'n kooi had verlaten, lag in bewus- teloozen toestand en geheel verstyfd van de koude op een ladder, die hü gelukkig had weten te bemachtigen. Met beide geredden aan boord werd toen nog eenigen tyd rondgevaren om te zien of er nog meer schipbreuke lingen te redden waren. Doch van de overige leden der bemanning, die uit 80 koppen bestond, werd niets gezien. De machinist vertelde verder, dat hü 10 minuten, nadat het schip ge zonken was, nog rondom zich hoorde roepen en schreeuwen, doch dat daarna alles stil was geworden. Ook had hü geen andere boot gezien dan de „Ousel" en in de verte dc lichten van het vuurschip „Galloper". Of de overige leden der bemanning dronken zün of dat er nog van gered zyn, is nog een onopgeloste quaestie. Door de reddingboot van de „Ousel" zün slechts deze twéé menschen gered. Bü hun aankomst te Rotterdam hebben zü zich naar het. zeemanshuis begeven, waar ze in staat gesteld werden om zich van nieuwe kleederen te voorzien, daar de arme menschen natuurlük heel hun hebben on houden kwütgeraakt zün. Onzedelijks oorzaak. In een procedure, waarbij de eische res de haar beloofde f 8000 voor te verleenen hulp voor 't tot stand komen van een huwelük van bajr vriendin, do gedaagde, vorderde, is voor de rechtbank te Rotterdam ge pleit 10 December en destüds door ons vermeld. De rechtbank beval daarop de persoonlüke versctrijning Ministers-traktement I De openbare onderwüzers te Val kenburg hadden verhooging gevraagd. Een der wethouders verklaarde, dat i onderwijzers te Valkenburg trak tementen als een minister hebben. Eu hy vroeg: Zouden wij de centen der arme belastingbetalers aan de rüken geven? De rijken hebben geen verhooging, gekregen. („Hsgz.") Smokkeleer doodgeschoten. Door een militaire patrouille wer den Dinsdag onder Wouw zes smok kelaars betrapt. Zy werden aange roepen vüf bleven er staan, docb de zesde ging er van door. Een schot werd hem nagezonden, dat hem direct doodde. Het bleek de 30-jarige P. van Gastel uit. Rozendaal te zün, een be rucht smokkelaar. Een serie inbreken. In den nacht van Maandag op Dins dag werd te Wageningen op vüf ver schillende plaatsen ingebroken of pogingen daartoe gedaan. Slechte in drie gevallen slaagde(n) de inbreker(s) erin het huis binnen te komen en iets van hun gading te vinden. In totaal wordt niet meer vermist dan f60.-. Nekkramp. In het militair hospitaal te Assen is een' militair aan nekkramp over leden. Het was een soldaat van het regiment grenadiers en jagers, die op de doorreis naar Smilde zich te Assen onwel gevoelde en naar het militair hospitaal werd overgebracht, Er zijn voorzorgsmaatregelen getrof fen om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Diefstal van koffie. Ten nadeele van de firma de Erven de wed. J. van N. te Rotterdam zijn uit een pakhuis in de Rivierstraal 46 balen Santoskoffie gestolen. Nadat op het politiebureau van dezen diefstal kennis was gegeven, zyn rechercheurs van dat bureau te weten gekomen, dat een gevestigde Duitsche expediteur van uit een huis aan den Goudschenrüweg 80 balen koffie naar t Enschede -heeft vervoerd. Men vermoedde, dat de gestolen 45 balen zich daaronder be vonden; bü telegrafische navraag van den commissaris den heer T. Alberda bleekevenwel.dat de wagen met koffie al te Gronau, dus over de greDzen was. Yan beslagleggen op de koffie was derhalve geen sprake meer. IntusBchen was ook aan het licht gekomen, dat de gestolen koffie vóór de verzending van hier reeds in han den van ten minste vüf koopers was uur deelde de dy'kgraaf' mede, dat besloten was om het werk aan den laagstee inscbrüver te gunnen. Nog vernamen wü, dat het bestuur zich er niet meer toe zal laten be wegen om het werk ook in de toe komst in eigen beheer te nemen. Met het besluit vau den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, om aan aannemers het werkvolk alleen te verschaffen, indien het bestaande conflict uit den weg werd geruimd, meende het bestuur niets meer te maken te hebben. De aannemer heeft nu voor de benoodigde arbeidskrachten te zorgen, terwül het bestuur er thans alleen op heeft toe te zien, dat het' werk overeenkomstig de bepa lingen wordt uitgevoerd. fgHet besluit, om het werk niet meer n eigen beheer uit te voeren, was jenomen, omdat het bestuur baas op het werk wilde blüven. Men had den arbeiders een weekloon van f 14 en 16 gegarandeerd en met het nieuwe tarief konden velen daarboven f3 4 per week maken. Nu wenschten de arbeiders een wijziging in het nieuwe tarief en het bestuur van de Hondsbossche zeewering wilde hier over wel met hen confereeren, doch erde om over de arbeidsvoor waarden een contract met het hoofd bestuur van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders af te sluiten. Wel kon het bestuur er zich mede ver- jen, dat deze eon uniform-loon voor steenzetters en arbeiders aan de zeeweringen vaststelde voor het ge- heele land; doch voor het overige wenschten zü met hun^igen arbei ders een en ander te regelen. Zü deelden dit dan ook aan den heer Achterberg mededoch deze bleef de eis'chen handhaven, waardoor het bestuur, mede omdat het over deze dingen niet steeds wenschte te ver gaderen, besloot om het werk voor taan aan te besteden. Voor het dorp Petten, met zyn arbeider bevolking, werkzaam aan de zeewering, is dit te bejammeren, aangezien gevreesd wordt, dat de aannemers zullen komen met werklieden van elders die keten worden ondergebracht. („Telegraaf") Thans zün als verdacht van mede plichtigheid aan dezen diefstal aan gehouden de winkelier A. N. R., uit de Raephor8tatraat, en de lorrenkoop- man S. S. T., uit de Qouvernestraat. Hot staat vrywel vast, dat zy de gestolen koffie voor f2700 verkocht hebben. Hiervan hebben zy f 1100 als hun winstaandeel behouden en f 1600 is gedeeld door de tot nog toe onbekende medeplichtigen. Een aanbestedingskwestie. In een Dinsdagmiddag te Alkmaar gehouden vergadering, belegd door het bondspestuur van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, waarbü verschillende aannemers tegenwoor dig waren, die naar de Woensdag te houden aanbesteding van het onder houd der Hondbosscbe Zeeweering wenschten "mede te dingen, is door het bestuur het bestaande conflict over tarieven en erkenning van het vereenigingsrecht .uiteengezet en den aannemers duidelyk gemaakt dat, wanneer zy het werk aannamen, dit niet zou beteekenen dat zy personeel zouden kunnen krügen, tenzü bet be stuur Hondbosscbe Zeewering de' staande moeilükheden uit den v weet te ruimen. Da Hondsbosscha zaawarlng. Gisteren had te Alkmaar in het hotel „De Toelast" de aanbesteding plaats van het onderhoud der Honds bossche zeewering voor den tüd van 9 maanden.Het bestuur van de Honds bossche zeewering was tegenwoordig. Ingekomen waren drie biljetten en wel van de heeren J. J. de Groot, te Barsingerhorn, voor f 82.900, Chr. Rozendaal, te Eakhuizen, v. 1187.100 en van H. Wyker, uit den Helder, voor f 95.000. Na een beraadslaging van een half In ieder geval bestaat nu zekerheid iu deze zaak, die zoolang onopgehel derd bleef. Daar de torpediaten hier nu geen diensten meer te verrichten hebben, zün de 3 sloepen met bemanning naai Den Helder teruggekeerd. Dins dag 2 en van morgen (Woensdag) de 8de. Daar de tocht door den West polder en verder langs Van Ewück- sluis bezwaarlük was door den reeds lagen waterstand, zijn de sloepen met behulp van rollen bü den oier- weg halte Breezand overgehaald in in de ZandvaarL De tocht ging dan verder door de Zandvaart, Molen vaart, Westeinde (schutten) en door het Nootd-Hollandsch kanaal naar Helder. Zeer tevreden waren de soldaten over de wü'ze, waarop zij hier ontvan gen werden en onderdak werd ver strek tOok de burgerij was wederkeerig jegens hun adjudant en hen hoogst dankbaar, voor hetgeen ziehier ver richt hadden. De overstrooming. De storm uit het Noorden van Dinsdagnacht heeft in de Buiksloter- meer groote verwoestingen aangericht. Vele huizen zün weder verdwenen. De Chr. Ger. kerk te Nieuwendam is geheel uiteengeslagen. Van de Geref. kerk te Buiksloot is de achtermuur ingeslagen. Woensdag vielen nog steeds meer huizen ineen. By Nieuwendam en Schellingwoude is het al niet beter. In de Belmermeer zün wederom drié huizen verdwenen. Het kerkhof te Nieuwendam, zoo wel als dat te Holyaloot, is met zand zakken en zeildoek beschermd. Overal drijft wrakhout en meubelen. Hier en daar ziet men een zolder of een heel dak ronddrüven. Te Durgerdam is de verwossting door den storm aangericht ook zeer aanzienlük. Dg toestand In den Anna Paulownapolder Door don Oostenwind der laatste dagen is het water in de Zuiderzee laag, waardoor een massa water uit den Polder is weggeloopen. Daardoor is het water steeds dalende. Bü de doorbraak in den zeedijk wordt zoo hard mogelyk gewerkt. Wü vernamen van een ploeg werkvolk, dat van 's morgens 4 tot 's avonds 10 uur heeft gewerkt Maandag j.^ is het derde zinkstuk met succes neerge laten. De zinksteen, in groote aken aangevoerd tot nabij den Helder in het Noord-Hollandsch Kanaal, wordt met groote -zolderschuiten door het Amsteldiep naar de plaats van be stemming gebracht. Hierby doen drie sleepbooten dienst. Aan het versterken en herstellen van den spoordyk wordt nacht en dag doorgewerkt. Aan den binnen kant van den spoordük zün dwars leggers aangebracht, aan 'elkander verbonden door ijzerdraad. Door den sterken Oostenwind, die rechthoekig op den spoordük staat, zün van deze dwarsleggers losgeslagen. Men gaat deze weder aan elkander verbinden en tevens worden op de waterlün zakken met zand gelegd. Al deze maatregelen dienen om te voorkomeD dat de spoordijk door de golven niet verder wordt ingekalfd. Ook aan de bekisting langs de van EwüQksvaart wordt met spoed gewerkt. De felle Oostenwind en de hevige sneeuw buien zün den werklieden echter hinderlük. Breezand, Woensdag. Onze correspondent te schrüft nog: Sedert Maandag is het water steeds zakkende geweest. Sedert van morgen was echter weer ryzing waarneem baar, denkelük toe te schrijven den feilen wind van thans. De laagste stand is geweest 0.18 M. boven A.P. thans wijst de peilschaal 0.25 M. boven A.P. Enkele huizen staan reeds droog, maar met het teruggaan zal nog wel wat gewacht worden. Den eersten keer heeft men een te goede les hiervoor gehad. Door den Oosten wind kan de spoordük het wel eens te kwaad krügen. Er worden allerlei voorzorgsmaatregelen genomen.Voor- al in de vroegte voeren treinen ma terieel aan, om den dyk zooveel mogelük te versterken. Na lang zoeken is het lük van dochter van den heer Hoogvorstook gevonden. Maandagmiddag had adjudant der torpediaten last gege hooivorken mee te nemen, teneinde de hoopén hooi on stroo, die heggeD, dammen, enz. aangedreven waren, te onderzoeken. Circa half drie vond A. Voorthuizen het lük °P het erf van den heer Tjittes, één woning verder dan die van den heer Hoog- vorst tegen een dam, onder wat stroo. Ook nu bleek weer, evenals Zondag, dat de adjudant Ruimgaard goed gezien had. Woensdagmiddag zün beide lüken teraarde-besteld. Het was een droeve stoet, 2 lijkwagens achter elkaar langs den besneeuwden weg te zien trekken, om 2, op zoo'n treurige wijze om 't leven gekomen menBchen, naar hun laatste rustplaats te brengen. Voor den man en vader der slacht offers voorwaar een zwaren gangl De berichten van hedenmorgen. Uit de ZIJpe. Het polderbestuur heeft oa. be sloten, met het oog op overstroomings- gevaar, alle vergunningen van door- ritten door de dijken in te trekken tot de dijkkruin te dichten de sluis te Oudesluis aan een grondig onderzoek te onderwerpen en nood- deuren aan te brengende coupures in de dyken te voorzien van droge sluizen met stevig metselwerk en afsluitheken, de H. S. M. aan te schrüven. een dergelijke afsluiting in den spoordyk te maken de huurders van het grasgewas van de dyken te verplichten deze van mollen te zuive ren en vrye jacht op de'dyken toe te staan, om ze vrü to houden van konynen. Een ingenieur z$l het toezicht houden op de uitvoering van de werken. Uit Landsmeer. Opnieuw woedt de N.-O. storm en wild slaan de golven, de dorpen Schellingwoude, RaDsdorp, Nieuwen dam, Buiksloot, Landsmeer en Oost zaan met algeheele vernietiging be dreigend. Met woest geweld slaan de golven over den Waterlandsehen zeedijk heen, die op drie plaatsen tusschen Durgerdam en Schelling woude dreigt te bezwykeu. Vele huizen aan den Waterland sehen dijk zün bezweken. Buiksloot is grootendeels vernield. De Nieuwendammermeer gelükt een ruïne. Van het huis van De Zwart zün alleen het dak en eenige stutpalen overgebleven. Wild slaan de golven door de woningen. Ramen, deuren, meubelen, alles vernielende. Uit de scholen en de kerk is men bezig de banken te verwüderen, want straks zullen zü door de golven wor den weggespoeld. De boerenplaats van Olie is verdwenen eu van die van Van Schalk zyn slechts een paar palen overgebleven. Te balf acht stortten met groot geraas nog twee huizen ineen. De stórm neemt steeds in kracht toe. Morgen zal wellicht de geheels Buiksloter- en Nieuwendammermeer een ruïne zijn. Van Ransdorp en Zunderdorp is in den donkeren nacht niet veel te be speuren, alleen het vele wrakhout van daken en schuren duidt aan, wat daar plaats vindt. Fel blaast de wind uit het Nocyd-Oosten en stuwt zün golven door de waterkeering te Buiksloot, Soldaten en burgers zyn in de weer om te redden wat nog te redden valt. Deuren,hokken, wanden van hulzen, zelfs geheele daken spoelen langs den dük aan, afkomstig van Landsmeer en wy vragen ons af, hoe het daar thans is gesteld. Nog zün daar men schen aanwezig. Over de vlakte jagen losgeraakte schuiten en jollen en él aan stuk tegen den dijk. Reeds is de helft van den dyk aan de binnen- züde weggeslagen en mocht de storm aanhouden, zoo zal ze geheel bezwü- ken. Uit Zaandam Ten gevolge van den storm uit het oosten, dié met kracht het water in westelijke richting dreef, was gisteren de Oostzüde opnieuw ondergeloopen. De stand was 35 cM. boven A.P. De kistdammen waren nog niet hersteld en boden op verschillende plaatsen geen weerstand meer. Ware terBtond overgegaan tot het .weder in orde bréngen der kistdammen, door ze op nieuw te vullen en te versterken, dan had men nu het water nog wel binnen de perken kunnen houden. Daarvoor zouden echter heel wat meer werk krachten noodig geweest zün, dan er thans in dienst zün gesteld. Bovendien worden thanB alle krach ten ingespannen voor de tersterking van de Westzüde, terwyl de overige beschikbare arbeidskrachten bezig zyn om de schade te herstellen aan de Oostzyde tusschen de Noorderbrug en de Hal verschool, waar de schade het grootst is. Uit Buiksloot. Men meldde uit Buiksloot gis teravond De Oostelüke sneeuwstorm houdt aan. Het sneeuwt in dichte vlokken. 'Drommen menschen staan op den dijk en staren naar het schouwspel van ellende en vernietiging. Opnieuw 8torten huizen iner staan nog slechts een twintigtal huizen aan den Meer weg. De boerderü van Schalk is van onderen weggeslagen en dreigt elk oogenblik in 'elkaar te storten. Ook dreigt instorting van hetgeen van 't gebouw der Gereformeerde kerk nog overeind staat. De golven slaan huizenhoog en er stroomt een onafzienbare hoeveelheid wrakhout aan. De smederü en de wagenmakery staan nog, maar de tusscbenliggende woningen zün vernield. Buiksloot is wel het zwaarst getrof fen, vooral aan den Mee weg heeft men zeer te lüden gehad. Aan het Westelijk front. Dultsch offensief tegen Verdun. Partjs, 38 Februari. In Artois her- overden wü eenige stukken loop graaf. In de streek ten Noorden van

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2