Laatste berichten. Advertentiên. Oproeping. Nutsspaarbank. mg Fotografisch Atelier een HEEREN-HORLOGEKEÏIINÊ. Staatsloterij S. MANHEIM, Koningstraat, DeSchoenmakerij van R. DE BOER, Schagenstraat 58. Door het opwerpen van sneeuw van «ie kleine op de groote straat, was de passage hier en daar inder daad niet voldoende en er waren menschen voor bun brood langs den weg, die over deze sneeuwlast klaag den en meenden, dat de gemeenle wel eens maatregelen had kunnen nemen in navolging der groote steden namelijk om de hinderlijke sneeuw door particulier volk te laten oprui men, inplaata vau alles maar te laten liggen totdat het dooien zou ingrijpen. Zeker, wy vinden zoo een actief op treden van gemeentewege als in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Leiden en Haarlem ook een goed idóo en het mag de gemeente aardig sommetje kosten, doch dit kwam stellig terecht in de zakken ▼an arme drommels, die thans bij de een of ander medelijdend burger een klein straatje mochten schoon vegen voor een kwartje en zoodoende nog meer kwaad deden, want alles ging maar op die groote straat. De groote straat was overal goed voor. Zware karren en paarden zouden het boeltje wel plat werken. JawelMen moest gadeslaan hoe sommige van onze zakenmenschen, die geen sleden hadden, moesten martelen. Bakkers, melkboeren en nog een aantal vld- ter3 hadden nu twee paarden voor hun wagen, eenige helpers in dienst, doch het ging niet makkelijk het onpractische ophoopen van sneeuw in toch al nauwe straten leverde voor velen groote moeilijkheden .op en het is dan ook best ie begrijpen, dat zü, die haast het meeste belaug bij den openbaren weg hebben, hard' gaan verlangen naar het oogenblik als het weêrglas dertig, veertig graden dooi zal teekenen. BINNENLAND. Boleedlging van minister Postuma. De vijfde kamer hoeft gisteren in behandeling gekomen de zaak tegen J. C. S., beklaagd dat hij op of om streeks 18 Nov. j.1. opzettelijk den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer V. E. Posthuma, heeft beleedigd, door met het oog merk om de eer en den goeden naam van dien minister aan te randen in de „Telegraaf, in het Ochtendblad vau genoemden datum, van welk blad bekl. toen hoofdredacteur was, in de rubriek Stadsnieuws een door *em. geschreven artikel onder het opschrift Het Melkachandaal" te doen plaatsen en openbaar te maken. Wegens boleediging van eèn ambte naar in do rechtmatige uitoefening van zijn ambt, werd geeischt f100 boote of 20 dagen hechtenis. Hierna stond terecht E.P.Journa list aan „Het Volk", die onder het zelfde opschrift een artikel in ,Hot Volk" had geschreven, ongeveer van gelijken aard als in de „Telegraaf". Tegen hem werd geeischt f300 boete of CO dagen hechtenis. Bondweversstaklng. Gistermorgen hebben alle arbeiders ▼an de Hengeloscbe Bond wever het werk neergelegd. Da fabriek is stop gezet. Douwu Dekkar gearresteerd. Naar het „Handelsbl." uit Soerabaja verneemt, is Douwes Dekker, de ge wezen leider der Indische party, te Singapore gearresteerd wegens ver spreiding van oproerig» pamflet hierbij zou hij in Duitscben dienst staan. Waarschijnlijk zal by naar Australië worden opgezonden. Op het feit waarvoor Douwes Dekker werd ge arresteerd, staat volgens de te Sin gapore geldende krijgswet een straf van 20 jaar zware gevangenisstraf. Raadsoverzicht. He^restantje van de zalm dat npg te verorberen was, en dat gisteren avond, onder hoogst genoegelykén kóut, is verschalkt, kan gevoegiyk in drie deelen worden verdeeld. Nummer één een reuzenmoot van het Kanaal, overvloedig gekruid met specerijen. Nummer twee een woning wet-debat hoeveel zullen nog vól gen? nummer drie een „dokters- dilemma". Behalve dat verraste Voorzitter den Raad nog met een hors d'oeuvre, bestaande uit eenige complimentjes aan verschillende leden van den Raad en een Seitenhieb aan het socialisme. De heer De Geus, door de benoeming van den - heer Verstegen als directeur der Arbeids beurs ontheven van zijne tydelyke functie van agent dier instelling, werd ▼oor de vele en gewichtige diensten in die betrekking gepraesteerd, gecom plimenteerd, de heer Verstegen plech- tiglijk, hoewel zijn lidmaatschap van do bedoelde socialistische partij g deugd mocht heeten, geïnstalleerd als nieuwe directeur, en wegens zijn lidmaatschap van de distributie-ver- eeniging beloond met eene gratificatie van f 100.— per maand. De heer Adriaanse werd als nieuw lid want de heer Verstegen treedt nu als lid van den Raad af - in die commissie benoemd. Zoo verdwijnt de heer Verstegen binnenkort van het politieke raads- tooneel, een ledige stoel achterlatend. Want de heer Verstegen was in den Raad een persoonlijkheid, al is het dan ook waar, dat hij beter lid van de oud-liberale party had kunnen zyn. Dat is fatsoenlijker. De Kanaalraoot werd een reus achtige moot. En daar wjj over ge ringe plaatsruimte kunnen beschikken zullen wij de moot heel in 't kort samenvatten aldus. B. en W. meen den, dat het plan-Krynen, hoewel destyds door de commissie aan dien heer toegezegd, niettemin ter uit voering opgedragen moest worden aan den gemeente - bouwmeester, omdat deze krachtens zy'pe betrek king de aangewezen man ervoor is. Maar de meerderheid van den Raad was van meening, dat de uitvoering van een werk als regel steeds wordt opgedragen aan den ontwerper, en in casu de heer Krijnen alzoo belast moest worden met de uitvoering der kanaal werken. Afgescheiden daarvan stond de vraag: mag de heer Krynen, dit doend*, lid van den Raad blijven? D* Voorzitter meende, en terecht, dat de Raad dit heeft uit te maken. Wat er nu nog allemaal te berde werd gebracht door voor- en tegen standers, vindt de lezer in het ver slag; even werd nog gedebatteerd over de kwestie van het auteurs recht, n.1. wie de eigenaar is van het plan-Krijnen: de gemeente of de heer Krijnen zélf. De heer Van Neck vond het onjuist, dat de Commissie zich heeft laten voorlichten door een deskundige, - den heer Krynen wien later de eventuele uitvoering kan worden opgedragen. Maar de heer Biersteker vertolkte, als steeds, wel de meening van de meerderheid, toen hy zeide, dat de heer Krynen het zedelijk recht had op de uitvoering der plannen. De architecten, die lid zijn van de Maatschappy voor Bouw kunst', zullen er feestelijk voor be danken werken uit te voeren van een hunner mede-architecten. - O, interrumpeerde de heer Michels, maar daaraan stoort de heer Krynen zich niet. Die is boven dien geen lid van die Maatschappij. De hoer Verfaille vroeg of de heer Krijnen soms genoegen nam met de eer, alleen- verstoffefljkt, b.v. in een buste in het Krijnen-plantsoen. Waarop ze allemaal meesmuilden en gnuifden van leut. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. gesplitst. Het eerst zou worden gestemd over de vraagZal het werk opgedragen worden aan den heer Krijnen? Toen niemand meer iets to zeggen had kwam de heer De Zwart met een heel klein spijkertje, dat hy in zijn hand had. Er zat een heel klein kopje op en de heer De Zwart sloeg dat kleine spijkertje precies op het kleine kopje. Toen zei de heer De Zwart: Dank u, meneer de Voorzitter, en de Raad zat paf. De heer De Zwart zoide n.1. vóór het eerste deel van dit advies te zullen stommen, daar de volle ver antwoordelijkheid voor het mislukken van dit plan dan op dien heer rust. Want spr. is tegen het plan-Krijnen en wil daarover dus absoluut geene verantwoordelijkheid op zich nemen. En dejj heer Krynen werd de opdracht verleend. Later zal de Raad uitmaken of de heer Krynen lid kan blyven. Ook de woningwetmoot dijdde nog al uit. Hét waren de hh. Spruit aller eerst en De Zwart, die de kat de bel opnieuw aanbonden en aandrongen op eene betere uitvoering der wet. Bouwen, boüwen, bouwen van ge meentewege, was hun refrein. Met slechts éép stem meerdèrheid werd het advies van B. en W. nochtans aangenomen. Frappez, frappez tou- jours. Een volgende maal is ook die eene stem om en gaat de raad onbewoonbaai verklaren. Tenslotte het staartmootjede dokterskwestie. Vroeger had de meente vier artsen, toen drie, thans slechts twee. Toen de vierde wegging, hebben de drie anderen zijn salaris en zijn praktyk gedeeld, en nu de derde ook weg is, willen de twee anderen de flBOO.— in tweeén ver- deelen. Daartegen kwam de heer Spruit op en de heer Michels bepleitte de armenpraktijk in handen te geven van,, één enkelen arts, die dan als gemeente-arts benoemd zou worden. De heer Biersteker wilde verder gaan en dien arts ook de schoolpraktijk enz. opdragen en tepslotte werd be sloten voor proef voor een jaar een armendokter aan te stellen. Dat was het einde. Buiten was de wereld wit, de straten glad, de zee donker als een gat in de aarde. Ons gemoed was licht en vroolyk: het werk was verricht. En dankbaar legden wy ons moede, vroede hoofd neder: slapedoe, slapedoe. het werk niet belommert, zal men blijkbaar met bet dichten van het gat flink opschieten. Aan den spoordijk wordt nog steeds gewerkt, om de beschadigde plaatsen te herstellen. De dikke sneeuwlaag, die op het water dtyft, maakt dat er bijna geen golfslag is. Dit komt den spoordyk ten goede. Ook werken nog steeds de centrifugaalpouipon, om het dringwater te verwydeten. Dit heeft men thans in zyn macht. Wel zijn de slooten tot den rand met water gevuld, doch het land is weder droog. Algemeen hoopt men, dat de wind Oost biyft, maar dan minder krachtig als de laatste dagen. Woensdagnacht is door den hevl- gen wind de motorschuit van schip per Hartland uit Schagen gezonken nabij de boerdery „Welgelegen". Vrydag was men bezig de schuit te lichten. Dinsdagmorgen j.1. is een partje uit Breezand per roeiboot gebracht naar de Kleine Sluis, om in den echt vereenigd te worden. Dit was wel een zeer eigenaardige trouwparty. De telefoon geleiding, tusschcn Kleine Sluis en van Ewycksluis is door den hevigen sneeuwstorm der laatste dagen vernield. Vrijdagmid dag was men bezig eene nieuwe geleiding aan te breDgen. De toestand In den Anna Paulowna Polder. De wind blijft gunstig voor het water in den Polder. Vrijdagmiddag was het water zooveel gezakt, dat men te voet weder kon gaan van 't Station naar de Kleine Sluis, hoewel op enkele lage plaatsen van den weg nog enkele centüners water stond. Ook heeft onze verslaggever zich te voet begeven van Kleine Sluis naai de Van Ewycksluis. Hier was op ver scheidene plaatsen het gaan uiterst moeilyk, op en langs den weg heeft de hooge vloed van de vorige week allerlei dingen gevoerd. Wij zagen er verscheidene bruggetjes, kruiwagens, strooschelfjes, stukken van daken, duuren, ramen euz. Hout, riet, stroo enz. lag somtijds en zulk een groote hoeveelheid op-den weg, dat verder gaan hoogst bezwaariyk was. Het breede terrein by opzichter Dekker te Van Ewycksluis is één chaos van allerlei dingen, die aangespoeld zijn. De dikke sneeuwlaag, ivaarmede alles bedekt is, maakt den aanblik nog treuriger. Men kan hier alleen pas- seeren langs een smal pad, dat tos schen al die dingen is gemaakt. De bekisting- langs de van Ewycksvaart is geheel verdwenen. Hier en daar staan alleen nog maar enkel paaltjes in den grond, die er op wyzen, dat er een kistdam gewenst is. De weg is vreeseiyk gehavend. De verwoe sting is het grootst n abij de boerderij van den heer A. Blj.au boer. Gaten zijn hier in den weg van ruim een halve Meter diepte. Midden in één van die gaten is het onderstel van een ierkar gezet, en vauaf dit steunpunt zyn planken op den weg gelegd. Op deze wijze kan men over deze geïmprovi seerde brug over de gevaarlyke plaats komen. Langs de Molenvaart zyn van bijoa alle huizen door het ronddrij vende hout de ruiten vernield. By 2 woningen zagen we hier, daar muren waren omgovallcn, de meubels in huis ronddrijvon. In den Oost- Polder storten steeds meer huizen in. Geheele muren zyn omgevallensoms rust het dak alleen nog op bet vier kant. Van een boer zfn in een nacht ingestort 2 dubbele arbeiderswonin gen en 2 schurenv Iemand die dage- Ijks met een schuit in den Oost polder rondvaart, verzekerde dat als het weder nog lang stormachtig blyft, in den Oostpolder niet veel huizen ongeschonden zullen", blijven. Van nieuwe boerderyen zyn nu reeds muren ingestort. Vrydagmiddag is met succes bet vierde zinkstuk neergelaten in het gat in den zeedyk. Aan den buiten kant van den zeedijk is men bezig nog 4 zinkstokken iin gereedheid te brengen. Als ongunstig weder hier Een babbaltja van Giiel Optimist. Waar was ik ook gebleven den vo- rigen keer? O ja, 'k zou dan eens vertellen, hoe ik zoo gauw mijn zin kreeg en lid werd van „Vrouwen kiesrecht". Op een middag om een uur of drie dan werd. er bij ons gebeld, 'k Had net myn keukentje netjes, thee gezet en mezelf wat opgeknapt en wou er es gezellig wat gaan zitten naaien. Nieuwsgierig liep ik gauw haar voren. By ons soort menschen heb je om dien tyd nooit veel geloop aau de deur. Toeu ik open deed, stond er zoo'n lief jong dametje, ze zag er zoo jong uit, dat ik juffrouw zei, maar later toen ik hoorde, wie ze was, maakte ik 't gauw goed en mevrouwde er dapper op los. Ze vroeg me dan of ik zin had om op de lijst te teekenen. „'t Kost niets", zei ze „en dat heb je niet veel van lysien hé? 'tls eeD petitionnement ('k hoop, dat 'k het goed schrijf) voor Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw". „Wat zegt u vroeg ikK„nou, komt u dan maar alsjeblieft gauw biDnen. - of ik teekenen wil en wat graag ook 1" Nu, veel tyd had ze niet, zei ze, ze moest nog een heeleboel havens bezeilen dien middag, maar nu zaken zóó stonden, ik zoo'n voor standster bleek, zou ze 't toch maar eventjes er af nemen. En ze nam in myn knappe voorkamertje plaats. En stelt u nu mijn blydschap voor, toen dat mevrouwje me vertelde, dat het van Vrouwenkiesrecht uitging en zij zelf een van de bcstuursdaraes was. Jongens, wat moest ik een hoop weten en wat had ik een boel te vertellen, de tijd vloog om. Ik tee konde natuurlijk en liet me meteen maar als lid opschrijven ook, en toen was 't ys heelemaal gebroken, 't Me vrouwtje keek zoo door de glazen deuren naar achteren en vond, dat ik zoo'n keurig, lekker zonnig huisje had en nu hield ik niet op, ze moest achter myo mooie bloemen waar ik zoo dol óp ben en toen waarempel, niets grootsch was ze, dronk ze een kopje thee bij me tot besluit. Ik was nog wel een beetje bang, dat het zoowat allemaal van de grootheid zouden zyn, maar ze stelde me geheel gerust. Zeker, er waren heel deftige dames by uit de hoogste standen, en dan weer deftige burgermevrouwen, burgerjuffrouwen en menschen van myn slag ook, ge wone werkmansvrouwtjes. Ik moest bepaald komen, zoodra er vergadering zou zijn, dan kon ik het zelf zien. Misschien ontmoette ik dadelijk wel kennissen", zei ze. En of ik het dééd! Toen ik dan mijn eerste convocatiebiljet thuis kreeg, was ik wel wat zenuwachtig. Ik kwam zoo weinig in 't publiek en dat wist ik al, van mijn vrouwe- iykekennissen (ik heb er gelukkig niet veel) was er geen een lid. Ik zou me daar zoo'n beetje als een kat in een vreemd, pakhuis voelen. Wat zouden ze me aankijken! Ja, gerust hoor, de dappere Griet was bleu. Maar 't viel mee! Ik had me natuur lyk zoo netjes mogeiyk aangekleed myn galakostuum, zwarten rok met zwartfluweelen blouse en myn nieu wen winterhoed op. Net sloeg de klok van de Nieuwe kerk acht uur, toen Griet Tivoli binnenstapte. Eerst verkeerd natuuriyk, kwam ik in de siytery terecht (wat weet ik ook van zulke gelegenheden af) maar daar vertelden ze me dan, waar ik moest wezen. Och menschen wat was ik zenuwachtig. Zoo'n raar koud gevoel in myn beenen en hartkloppingen kreeg ik ook en zoo gauw mogelyk zocht ik maar een zitje uit, niet zoo vlak bij de anderen. Zoo'n beetje schemerig (ik durfde niet zoo goed kijken) zag ik een heel lange tafel met aan weerskanten vrouwen en vooraan zaten er een stuk of wat dwars. Dat was dan het bestuur. Even loerde ik, gauw keek ik weer voor me. Och, wat een ridder van de droevige figuur was ik toch! Maar gelukkig, 't duurde niet lang. „Komt u hier zitten", noodde een vriendelijke stem, „da's veel gezel liger, kort b|j elkaar", en een dame, die een eindje van me af zat, wees me een stoel vlak naast haar. Met een bl\j gezicht schikte ik zoo stil mogelijk nader, 'k Yoelde me al dadeiyk meer op m(jn gemak. „Doet uw mantel wat los of uit, 't is hier nog al warm" sprak myn buurvrouw weer, en ja, nu zag ik 't ook, de meeste dames hadden hoeden en man tels uit. Ik keek zoo eens rond, daar ont dekte ik aan de bestuurstafel dat lieve mevrouwtje, ze zag my ook en knikte me lachend toe. 't Is gek, maar ineens voelde ik me toen burger. De werk zaamheden begonnen en ik luisterde met allebei m(jn oorenmaar u be- grypt wel, er was een massa, waar tic niets van snapte, zoo ineens. Je valt er zoo midden in, nietwaar? Soek na afloop trek, ik de stoute schoenen aan en vroeg ik 't een en ander en ze gaven me een heeléboel mee om te lezen en zoo al meer. En iedere maand kiyg je als lid een maandblad thuisgestuurd, dat je zoo goed op de hoogte houdt, en waar soms zulke aardige brieven vau een Mareike in staan, een boerinnetje uit Waterland (de stakker, ze zal het nou misschien ook taai genoeg gehad hebben met dien watersnood) en dat alles kost een gulden per jaar. Is dat niet goedkoop Mijn man is nu hëelema&l er mee verzoend en als er wat van Mareike in staat, lees ik hem dat voor, 't is Noordhollandsch dialect, (menschen help, wat leer ik toch een vreemde woorden tegenwoordig) maar ik kan aardig boersch praten als ik wil, 'k ben niet voor niks in Barregorn ge boren, en Jan vindt dat allemachtig aardig. Zie je, met zoo'n man moet jesan beginnen, niet te bar ineens eerst de lichtste kostjes en als dat smaakt, geef je wat ste viger eten. Nee hoor, de harmonie' tusschen Griet en Jan is er Diets minder om geworden, integendeel. Die stuk of wat dames, die dan nu- zoo'n ïyat ergens hebben neergelegd om tegen vrouwenkiesrecht te teeke- kunnen gerust wezen. Die zyn er op hua manier juist tegen, omdat ze bang zyn, dat de verhouding in 't gezinsleven er schade van zal hebben. Och, heerejé, jo moet er om lachen 1 Raakt in een echt gelukkig huishou den. de boel zoo gauw in de war? En zouden nu al die dames, die van vrouwenkiesrecht niets willen weten, in buis de zachte, gehoorzame lam metjes zijn, die alles, alles willen, wat haar lieve mannetje wil, nooit haar eigen zinnetje doorzetten, zich altijd als de nederige dienstmaagd" van haar hoogen meester beschouwen Iq oot moed zyn kinderen baren, liefst een dozijntje, niets vrageD, dan die kin deren eu hun hoogstdeszelfs vader te mogen dienen, altyd door, dag en nacht. Zich niet geiyk achten met een man, maar lager, veel lager zooals een rib betaamt? Gelooft u't? Ik niet. Nou dan, myn Jan vindt het al heelemaal niet gek meer, dat ik zoo'n enkele keer een paar uurtjes 's avonds naar een vergadering ga, dat ik in plaats van romannetjes lezen, van 't Vrouwenvraagstuk wat meer zie te weten te komen, in plaats van thee visites met vriendinnen, waar ieder een veer moet laten, liever praat over Vrouwenkiesrecht en geen mensch benadeel er mee. Nee, mijn man is trotsch op me. Hy weet, dat myn zorgen voor hem eu myn jongens er niets minder om zijn geworden, hy ziet, dat atles in huis even knap is en op tyd gereed, en als je dan als eenvoudige vrouw nog lust en tijd vindt je te ontwik kelen en mee te helpen om een betere toekomst van je land te ver krijgen, dat vindt hij mooi, zegt hij. Hy is er zelf ook heelemaal dgor wakker geschud. Wat wil je, he? Een liberaal is nu eenmaal wat laks. Maar nu Griet zoo vol vuur werd, deed Jan niet voor haar onder en is ook lid van de Kiesvereeniging ge worden. Zie je heeren, dat hebben jullie nu toch maar aaa Grietje te danken en als je me latei dan ook geen lid van de raad maaktI Misschien is de een of ander, die dit leest, nog niet overtuigd en zou hij willen weten, wat we ons voor stellen van ons Vrouwenkiesrecht, of we werkelyk denken, dat dan alles veel beter zal worden? Dien zou ik willen beantwoorden met een weder vraag: Denkt u, dat als in die oorlogvoerende landen, vrouwen hadden geregeerd, die vreeseiyke, alom vernielende wereldbrand zou losgebroken zyn Dat vrouwen, met in zich het rechte moederinstinct zouden kunnen gedoogen, dat al die jonge, veelbelovende mannen, al die zoons en vaders, allemaal kinderen door vrouwen gehaard, door vrouwen verzorgd en grootgebracht, in't ryke, volle leven moesten sterven den gruweldood? Kan er in de wereld één rechtgeaarde vrouw zyn, die dat zou wenschen Neen Dus, al was 't dan alleen maar om dien oorlog <jat Vrouwenkiesrecht zegevierde, dan was haar waarde niet te schatten. Eu er is nog zooveel meer. Gevangenissen, bordeelen, kin derverzorging, huizenbouw, weet ik al. Maar dat weet ik wel, 'k schei gauw uit. Anders komt mijnheer de Boer en zegt\,Griet, je maakt mis bruik vanjemands goedheid, je krijgt voortaan geen plaatsje meer." En dat zou ik toch waarempel niet graag willen. En u, dames? Gribt. AGENDA. Serste Heldorscho Bioscoop. Kanaalweg X1S. Hoofdnummer Maria Panaa, het klolne meisje. Bioscoop Tavenu, Spoorgracbt. Hoofd nummer: De swarto vlek. 27 Febr. Melachini's Eden Theater, Casino, 8 88 Febr. Openbare vergadering, in het Gebouw voor Evangelisatie, Palmstraat, 8 uur. SS en 89 Febr. Opvoering van een Oratorium in het Gebouw B -K. Volksbond, Molengr. Maart, Gymn. en Ezc.-vereen. .Pro Patria". FoesteUjke vergadering, Casino, 8 uur. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Binda, uitr., pass. 82 deser Kaap St. Vincent. Prins der Ned., thuisr .arriv. 38 derer toDuiban. Rotterdamscha Lloyd. Tabanan, uitr., pass. 21 deser 't Galloper vuurscb. Wills, uitr., vertrok 32 doser van Suei. Palembang arrlv. 31 dotor van Batavia te R'dam. Djebres vertrok 22 deser van Batavia te R'dam. Koninklijks Hollandsche Lloyd. Gelria, uitr-, vertrok 28 deser v. Rio de Janelro. Eemland, uitrvertrok 23 dezer van Lissabon. Tubantia, thuisr„ vertrok 28deser v Lissabon. Holland la, uitr., vertrok 81 deser van Vigo. Zeelandia, thulsr„ vertrok 31 deser v.Bio Janoiro» Kon. West-lndltche Maildienst, Nickeriaarriv. 84 deser v- Paramaribo te A'dam. Jan van Mnseau arrlv. 28 deser van West-Indlê te New-York. Palembang arriv. 21 deser van Batavia te R'dam. Prins der Nederlanden vertrok 26 deser v. JL'dim aar Paramaribo. Java Bengalen-Lijn. OalcutU vertrok 31 deser van Java naar Oaleutia. Haven te Nieuwedlep. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 21 Februari. Niets binuen. 86 Februari. Aangebracht door 2 korders2 mand stortschol, per mand f 11.-, 1 mand kleine schol, per mand f6.-. 26 Februari., v.m. 8 uur. Niets binnen. MARKTBERICHTEN. Beverwijk, 26 Febr. 1916. •ROENTQN. AndUvio f0.00-f0.-, bloemkool i soort f00.00-f0.00, idem Se soort fOOO-fO.OO, idem 8® soort f0.00-f0.- (ullos per 100 stuks), f 6.00f 15 00, savoye kool f 8.00 - f 10 00 (alii- 100 stuks),prei f 7-f 13.00, selderij f6.00-f 10.00, Peterselie r3.— a f8.—, (per 100 bos), spruiten Alkmaar, 26 Febr. 1916 Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 110 HL. Tarwe f 11.66 a f—rogge f—af gorst f-.- a f—.—, idem ohev. f 12,28 a f-.— haver f7.80 a f 0.-. Bruine boonen f26.— a f36.-, witte boonen f28.- a f rood mosterdsaad f «f-,-. spinasiezaad f a f blauw maandsaad f—af .karweisaadfO.— atpaarde- boonen f—a f cltroenboonen f—a ffduivenboonen f af—.—, geol mosterd- aad f a f Erwten: groene f-.— a t-.—, grauwe f-.— f vale faf——, witte f -.- af—.— Alkmaar, 26 Febr. 1916. KAAS. Jonge kaas kleine fabriekskaai f 88.60 - f 0.—kleine boerenkaas f80.00—f0.—commissie fabrlekskaas fOO.OO-fO. -, commissie boerenkaas f 73.00-f 0.-, middelb. fabriokskasa f -.00-f 0.-, mtddelb. boerenkaas fOO.OO—f0.—Aangevoerd: 110 stapels, wegende 19S54 K.G. Handel kleine goed. per kool f -0—f0.-, 12 baal uien f8.10—f0.-, 000 baal wortelen fè.— a f0.— Naar Oost-Indiê: Vatton dlngfiweg. Por: Datum der tor post bezorging. T(j dat. der laat. bual. a/hPostk. MARINE EN LEGER. B(j Kon. besluit van 12 dezer, No. 29, is, met don Ion Maart, de schout bU-nacht-titulair E. E, Dullemond eervol ontheven van de betrekking van commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het onderwjjs aldaar; de kapt. ter zee J. J. Oudemans eervol ont heven van het bevel over Hr. Ma. pantserdek- schip Noordbrabant en hem opgodragen de be trekking van commandant van het Kon. Insti tuut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het onderwhs aldaar do kapt.-luit. ter zee J. W. F. J. de Wal op gedragen het bevel over Hr. Ms. pantsbrdekschip bevel over Hr. Ms." Hertog Hen?*"'"' °"1 h6t De ofT. van adm. der 1ste kl. J. H. M Nittei, leeraar in het militair recht aan hot Kon. In stituut voor de marine-te Willemsoord, wordt binnenkort bovorderd tot hoofdoff. vsn admln. der 2de kl. By beschikking van den Minister van Marine z(jn geplaatst: luit. ter zee der 2e kl. J.C.H. H. Mackay 11 Maart a. b. DenobA. J. Dulfer 26 dezer a.b. AtjahJ. F. Wessollng 28 dezer a.b Schorpioenoff van adm. der 2e kl. P. J. Dik kers 7 Maart a.b. Neptunus; D. B. A Franken 1 Maart a.b Zeehond; H. J. Eenhoorn 1 Maart a. b. Wachtschip te Hellevoetsluis en'G. J. Jobsis 1 April a. b. Koningin Do luit. ter zoo der 2de kl. J. H Bax wordt binnenkort uit Oostlndie terugverwacht De hoofdofficier van adm. der 2e kl. O. Flaes, intendant der zeemacht in de dir. der marine te Willemsoord, zal binnenkort den zeedienst met pensioen verlaten. De offlcleren-macli. der 2de kl. H. G. L Jaux en J. van der Broggon, van Hr. Ms. Koningin Emma, worden met den 18en Maart as. gesteld ter beschikking, torwjjl zij respectievelijk op 16 en 6 April per particuliere gelegenheid naar Oost-Inaifi zullen vertrekken. Aan de verschillende inrichtingen van mili tair onderwijs bij de Kon. marine zijn thans de volgende aantallen leerlingen in opleiding voor den officiererang: a. Kon. Instituut voor de marine: adelbor sten 2e kl.lo afdeeling (aorgoaant) 21, 2o af- dooiing (korporaal) 16 en 8eafaoeling21adspl- rant-adminlstrateursle afdeeling (korporaal) 1 en 2e afdeeling 4. v Machinistenschool: le afdeeling geene;2e Van het Westelijk front. Parys, 25 Februari. In de streek ten noorden van Verdun is het we- derzydsche geschutvuur voortgezet de hevigheid ervan is afgenomen. De Duitachera hebben geen aanval gedaan op de Fransche stellingeD. Vannacht hebben de Franschen zich opgesteld in de versterkte verdedigingslinie achter Beaumont, n.1. op de hoogten die zich ten Oosten van Champneu- ville (ten Zuiden van Samogneux) en ten Zuiden van Omes uitstrekken. Tusschenpoozend geschutvuur tus schen Malancourt en den linkeroever van de Maas. Parys, 25 Februari. De ochtend bladen schryven over het offensief tegen Verdun. De Matin zegtSedert 2j maand stollen de Duitschers tegen over Verdun alle beschikbare 42 c.M.-, Oosten rij kBche 80.5 c.M,-kanonnen en andere zware artillerie op, die heeft meegewerkt aan de verplettering van Ser vie. Zij hebben daar de beste troepen 'van den keizer, het derde Branden- burgsche legerkorps, dat als garde korps een grooten naam heeft en het 16e legercorps onder generaal Deim- ling. Ontegenzeggelyk zet de vyand het puik zyner strijdkrachten en het beste materiaal dat hy bezit, tagen de vesting in. Reeds hebben wy lr divisies onderkend. In Albanië. Weenen, 25 Februari. Onze troepen hebben gisteren de Italianen, die den vorigen dag ten Oosten en tón Z.O. van Durazzo waren verslagen, op de landtong ten Westen van het kust- meor teruggedreven. De havenwerken zyn nu in het bereik van ons geschut vuur en de inscheping van soldaten en krygsvoorraden wordt met goed gevolg belemmerd. Het optreden van eenige Itaiiaansche oorlogsschepen is zonder invloed gebleven op den gang van zaken. Wy hebben in deze gevechten tot duB verre II Itaiiaansche officieren en meer dan 700 man gevangen genomen, vy-f kanonnen en een machinegeweer buitgemaakt. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Berlyn. 26 Februari. (Officieel). De pantservesting Douaumont, de noord- ooStelyke hoeksteen van permanente hoofdverdedigingslinie van Verdun, is gisterenmiddag door het 24e Bran- denburgsche Infanterie-regiment stor menderhand genomen en vast in ons bozlt. Petrograd, 26 Februari. (Officiéél). De Russen hebben In Perzié Ker- mansjk genomen. Tijdstippen van varzahdlng dar Brievenmalen. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland eiken Wnad. AIO n. Naar Guyana (Suriname) 9 Mrt. 38 Feb. 8.40 's n Naar Curagao, Bonaire en Aruba: of Queenatown .1 dag en Wnad. Naar St. Martin, St. Eustatius en laba: eepostria Amsterdam I 9Mrt.| 'aay. (alleen op verL d. alk.) oail Tia Engeland 28 Feb. 8.40 'sn. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal: eiken Woensdag, 8.1* 'e n. Burgerlijke Stand van Halder, van 24 en 26 Februari 1916. GETROUWD: H. Helder en M. WilnerR. W. Moor en G. Th. Lo- BEVALLENJ. Brons—Tang, z. H. Dykman- Leeuwenkamp, z.M van Hees-Schriever, d. OVERLEDEN: M. H. Klerk/84 jaar; C. Breet, 80 jaar; J. Boon, 9 maanden. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het verslag der vergadering van den Bond van Zeemiliciens tot een vol gend nummer blyven liggen. Getrouwd L L HERMAN en A. C. JANSEN, die, mede namens wederzydsche fa milie hunnen hartelijken dank zeggen voor betoonde belangstelling. Helder, 23 Febr. 1916. Heden ontsliep in z(jn Heer en Heiland onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd-, Groot en Overgrootvader, de Heer C0RNELIS BREET Az., in den oufierdom van ruim 80 jaren. Uit aller naam Wed. M. BREET—V188CHBB. Helder, 24 Februari 1916. Vyzelstraat 15. P. S. De begrafenis zal D. V. plaats hebben op Maandag 28 Februari, des nam. te 1 uur, uit het Evangelisatielokaal in de Vijzelstraat, waar vrienden en belangstellenden uitgenoodigd worden deze b(i te wonen van 12-1 uur. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te ge ven, dat na een ongesteldheid van vyf dagen is overleden onze geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader, Broeder Behuwdbroeder, de Heer PIETER BRAAF, in den ouderdom van 63 jaar. Uit aller naam Wed. P. BRAAF Schaap, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Amsterdam, 24 Febr. 1916. Tasmanstraat 127. Hiermede vervul ik den treu rigen plicht U kennis te geven van het verlijden 'van mijn ge liefden Echtgenoot, den Heer PIETER KAAN, in den ouderdom van bijna 57 j. Helder, Februari 1916. Zuidstraat 78. Namens de Wed. P. W. KAAN-Kor. Eenige kennisgeving. Wegens bultenlandsche betrekking eerst beden geplaatst. Door een noodlottig toeval werd ik diep getroffen door het verlies van myne geliefde Vrouw en Dochter, MAARTJE VAN TWUIVER, 1 oud 65 jaren en JANNETJE H008V0RST, oud 28 jaren. Haar diepbedroefde Echtgenoot en Vader J. HOOGVORST en Familie. Eenige en algem. kennisgeving. Breezand, Febr. '16. Wie te vorderen heeft van-, ver schuldigd is aan- of borgtochten bezit geteekend door den Heer C0RNELIS MULDERS, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden, wordt verzocht daarvan vóór 1 April a.s. opgave of betaling te doen aan den Executeur- Testamentair, den Heer W. C. VAN BREDA, Hoofdgracht No. 49, te Helder, of ten kantore van Notaris STAMMES. Gelegenheid tot hot bijschrij ven van rente op MAANDAG 28 FEBRUARI vm 10-12 u. v. m. van 7—B 0. n. m. De Boekhouder, VAN DIR LIE, 'De Griffier der Arrondlssements- Rechtbank te Alkmaar roept op PIETERNELLA MARIA CATS, wier ver blijfplaats is onbekend, om te ver schijnen in bet Gerechtsgebouw tc Alkmaar op Woensdag 3 Mei 1916, 's middags 12 ure, teneinde gehooid te worden op een rtquest, iDgediend door haar echtgenoot WILLEM VAN DER VEER, korporaal te Helder, strek kende tot het bekomen van echt scheiding. Alkmaar, 21 Februari 1916. VAN DER FEEN DE LILLE. nn ladln van het Comité van het voor „HELDER" op WOENSDAG 1 MAART, des avonds te 8 uur, In het Militair Tehuis, Kanaalweg no. 91-95. Do vergadering is toegankelijk voor CHEF KREUGER, 88 Koningstraat. 88 Dagelijks geopendook Zondags van 9 tot 4 uur. Onderscheidingen Binnen- en Buitenland. Engelsche lessen gevraagd m mobilisatietijd, onder opgaaf v. lesgeld. Brieven onder No. 333, Bureau van dit blad. Een stoker-olieman vraagt Ruiling voor de „Noord-Brabant". Br. no. 886, bureau van dit blad. Verloren Tegen belooning terug te bezorgen. Adres: Bureau van dit blad. Mevrouw SCHUTTE vraagt niet 1 Maarteen flinke Dagdienstbode. Zich aan te melden Dykstraat 11. Wordt direct gevraagd een flinke Dienstbode tegen hoog loon. Adres H. v. PRAAG, Nieuwsti4 Gevraagd een net Meisje, niet beneden 17 jaar. Wasch buitenshuis. Te adresseerenStationstr. 5, alhier. Gevraagd een Loopmeisje. Adres: Weststraat 59. Gevraagd bekwame NAAISTER. Adres: Hoofdgracht 9. Werkvrouw gevraagd voor 1 heele en 2 halve dagen p. week. Adres: Mevr. BODE, Hoofdgr. 57. Een nette vrouw vraagt een paar Burgerwasschen aan huis. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een Jongen of Meisje, voor de bezorging van een Dagblad. Adres: Boekhandel MAAS. Een nette Jongen gevraagd, leeftyd 16 jaar. Loon f3.— per week en verval. Adres: Hoofdgracht 43. Gevraagd een Smidsleerling of Halfwas, by S. KUIPER, Blauwe Keet, Koegras. Administratief persoon, goede band schrijvende, vraagt schrijfwerk. Tevens Vioolles dangeboden voor 25 cent per uur aan eerstbeginnendon. Adres: Boekhandel EGNER, Keizerstraat 87. Een Smidsknecht gevraagd. Adres: Firma P. J. LAFÈBER. Zich aan te bieden: Werkplaats, Bakkerstraat 2. BANKETBAKKERIJ. Gevraagd, om Zondags bestellingen te bezorgen, een net persoon. Adres: W. HEIJMAN, Hoofdgracht. H.H. Banketbakkers. Gevraagd een bekwaam le Bediende. Salaris f 50.- per maand, (eenlgszlns met de kokerij bekend). AdrssMalson VAN ALPHEN, Dijkstraat 34. Aan hetzelfde adres een LOOPJONGEN gevraagd. STOKER, gepensionneerd, van de ^larine, kan als Werkman geplaatst woideD. Brieven met opgaaf van leeftyd igeren graad onder No. 332, van dit blad. Zoo spoedig mogelyk een huis te huur gevraagd, bevattende min stens 5 Kamers en Keuken. Brieven met volledige inlichtingen onder -No. 335, Bureau van dit blad. TE KOOP. Wegens vertrek naar elders te koop aangeboden een modern Burgerwoonhuis, vorig jaar gebouwd, op goeden stand. Brieven onder No. 384, Bureau van dit blad. Te koop 6 Kippen (aan den leg), 1 een 2-pers. Ijzeren Ledikant. Adres: Van Hogendorpstraat 18, 's Maandags na twaalf uur. Vanaf Maandag 28 Febr. zijn bij zoolang do voorraad atrakt heele en gedeelten van loten varkrljgbaar. Callfornlestraat 5, Is van af 21 FEBRUARI VERPLAATST naar

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 6