COURAP37 VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Missdiiin maakt uw dagelijkscb werk i /iet. Ho. 4688 DINSDAG 29 FEBRUARI 1916 44e JAARGANG Abonnement per'3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 W/, 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 2.9 - Interc. Telefoon 50 Advertentlfin van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 oent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent AdvertentiSn op bepaald aangewezen plaatsen worden-25°/9 hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. Bewljs-exemplaar 2h cent Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Di officieels legerberichten van 26 en 27 Februari. Van het Westelijk front. In ona vorig nummer deelden wij onder .Laatste Berichten" nog mede dat volgens een officieel Duitsch ber richt een der hoofdforten van Ter- dun, het fort Douaumont, door de Brandenburgers was bestormd. Het bericht luidde: De vesting Douaumont, de noord oostelijke hoekpijler vandepermanente hoofdverdedigingslinie van de vesting Verdun, is Vrijdagmiddag door het 24ste Brandenburgsche regiment in fanterie stormenderhand genomen en is vast in Duitsche handen. In een later bericht van den 26en meldden de Duitschers: Ten O. van de Maas zijn, in tegenwoordigheid van den Keizer, belangrijke voordee- len behaald. De heuvels ten Z.W. van Louvemont en de groepen verster kingen ten W. daarvan zija bemach tigd. In stormloop drongen de troepen daarop door tot in het dorp en het fort Douaumont. In de Woövre-vlakte is de tegen stand der Franschen op het geheele front tot aan Marcheyille (15 K.M. ten Z. van Etain) gebroken. De vijand trekt hier terug op de hoofdstellingen. Naar dd. 27 dezer wordt medege deeld, beproefden de Franschen door vijfmaal achtereen met versche troe pen storm te lbopen, hot fort te hernemen. Zij werden bloedig; terug geslagen. Ten W. van het fort werd nu ook Champneuville en de Hak- heuvel veroverd. De Duitschers dron gen door tot den Zuidelijken rand van het bosch, Noordoostelijk van Bras. Ten O, van Douaumont namen de Duitschers de versterkingen van Hardaumont. In de vlakte van Woêvre zijn zij reeds doorgedrongen tot aan den voet der Lotharingsche heuvelen. Voor zoover kon worden vastgesteld zijn reeds 18.000 ongewonde Fran schen gevangen genomen. De berichten van Fransche zijde geven hoewel het teruggaan der Fransche troepen wordt erkend, een eenigszins andere lezing van den strijd. Het bericht van den^6sten zegt, dat de vinnige strijd om Verdun met onverminderde hevigheid voortduurt. Onafgebroken zetten de Duitschers hun aanvallen voort onder een onaf gebroken beschieting met een dichten hagel van granaten van zwaar kali ber. In de streek van Douaumont vooral hebben de gevechten een ge weldig verwoed karakter aangenomen. In dit bericht wordt ook medegedeeld, dat de Fransche posten, van Ornes tot Warcq teruggenomen zyn. Dit geschiedde uit strategische overwe gingen. Het avondbericht van denzelfden datum deelde nog.mede: Ten Noorden van Verdun duurt het bombardement zonder ophouden voort, zoowel ten O. als ten W. van de Maaa. Alle aanvallen van den vijand worden met krachtige tegen aanvallen beantwoord. Een verbét terde strijd wordt gevoerd om het fort Douaumont, dat voor de oude verdedigings organisatie van Verdun ligt. Na hevige gevechten werd de stelling die de Duitschers des och tends hadden bereikt niet alleen her nomen, maar ook overschreden. In het middagbericht van den 27en wordt aangegeven dat de Franschen ten N. van Verdun de Versterking van hun stéllingen gedurende den nacht voortgezet hebben. Zaterdag avond ondernamen de Duitschers nog eenkrachtigen aanval tegen den Peperheuvel, in de streek van Hadrau-, mont. Deze aanval werd echter ge broken door het vuur der Fransche artillerie en machinegeweren. Verder worden nog eenige opmer kingen gemaakt over de Duitsche berichten omtrent den slag bij Ver dun. Zoo werd in een Duitsch bericht van den 25sten medegedeeld, dat Champneuville genomen was. Dit was echter nog steeds in Fransche handen. (Zooals boven vermeld, heb ben de Duitschers thans het dorp inderdaad vermeesterd). Op denzelfden dag werd ook gezegd, dat meer dan 10.000 man gevangen genomen waren. Dit aantal kan ternauwernood half zoo groot zijn. Over de vermeestering van het fort Douaumont wordt gezegd, dat het fort geenszins de beteekenis heeft die de Duitschers er aan toeschrijven. Het is gedurende de eerste maanden van den oorlog gedeclasseerd, en er was geen kanon en geen infanterist meer in. In de tweede plaats is het fort zoo stevig in Duitsche handen, dat de Fransche linie thans weer voor het fort langs loopt. Naar men ziet zijn de Fransche en Duitsche berichten op enkele punten met elkaar in tegenspraak. Nadere berichten zullen wel uitwijzen hoe de werkelijke stand van_zaken is. Behalve bij Verdun zijn ook op andere plaatsen van het front gevech ten geleverd. Zoo wordt dd. 25 dezer van Fransche zijde gemeld, dat in Champagne de Duitsche stellingen hg St. Marie au Py bestormd werden en een deel er van in handen der Fran schen viel. Deze namen hierbij 300 Duitschers gevangen. Dit wordt van Duitsche zijde erkend. Volgens een ander Fransch bericht werd een aan val der Duitschers bij Celles (Voge zen) afgeslagen. Ook deze aanval werd door een geweldige beschieting voorafgegaan. Zuidoostelijk van Yperen sloegen de Engelschen aanvallen der Duit schers af. Volgens een Duitsch bericht echter werd hier een aanval der Engelschen afgeslagen. Bovendien wordt nog aan de „Köln, Ztg." gemeld, dat de Duitschers in den Elzas wederom voordeelen behaald hebben. Ten W. van Heidweiier werd de Fransche stelling over een breedte van 700 M. en ter diepte van 400 M. stormenderhand genomen. Het is echter vreemd dat zoowel van Duit sche als van Fransche zijde nadere berichten over deze gevechten ont breken. Van het Oostelijk front. Op het front hadden geen gebeur tenissen van belang plaats. De Rüs- sische berichten maken geregeld mel ding van patfouillegevechten. Maar is slechts een punt waar de strijd een heftiger karakter draagt,, en wel Illuxt. Hier trachten de Duitschers nog steeds de door hen verloren stel lingen te hernemen. Overigens geven de Russische, zoo wel al8 de Duitsche en Oostenrijksche berichten den toestand als onver anderd aan. Van het Zuidelijk front. Het Oostenrljksche communiqué van den 27sten irieldt dat op het front in de kuststreek verscheidene kleine doch hevige infanterie gevech ten plaats vonden. Door de Italianen werd een poging gedaan om de Oosten- rijksche stellingen op de hoogvlakte van Doberdo te bestormen. Zij wer den evenwel met bloedige verliezen teruggeslagen. 125 man en 6 officieren werden gevangen genomen. In Albanië. In een bericht van den 26aten werd van Oostenrljksche zijde reeds gemeld, dat de troepen tot aan Durazzo waren voortgedrongen. In een aanvullend bericht van den 27sten wordt mede- 3eld, dat de dag te voren een der Oostenrljksche colonnes tot op den N. landtong was doorgedrongen. In den loop van den dag trokken zij over het. meer op 8 K. M. ten N. van Durazzo* De troepen die over den Z. landtong vooruit gingen, moesten halt houden wegens het vuur der Italiaan- sche oorlogsschepen. Echter gelukte hetaan talrijkeafdeeliDgenzwemmend en wadeDd naar den brug'ten O. van Durazzo over te steken en deze te vermeesteren. Tegen het vallen van den avond werd de hier staande Italiaansche achterhoede verdreven. Naar een bericht uit Rome meldt, hebben de Servische en Albaneesche troepen die zich> nog in Albaniö be vonden, het land verlaten. Van het R u s s i s c h-T u r k s c h e front. Naar een bericht uit St. Petersburg meldt hebben de Russen bij hun operaties tegen Erzeroem 235 Turk- sche officieren en 12,753 manschap pen gevangen genomen en 9 vaandals, en 323 kanonenbuitgemaakt. Bovendien hebben zij in Erzeroem, een eerste-rangs-vesting, een groot wapen- en munitie-depot genomen, benevens voorraden levensmiddelen en verschillende benoodigdheden voor het troepenverkeer. Op 50 wersten van Erzeroem, aan in weg naar Trebizonde, hebben de Russen de achterhoeden der Turken terruggedreveu en het dorp Asjkala bezet. Do vervolging der Turken wordt nog steeds met kracht voortgezet. Vorder wordt nog gemeld dat de Russen de1 Turken uit eenige berg- stellingen verdreven en de stad Sachne bezet hebben, 4 kanonnen werden door hen buitgemaakt. Iu Perzié werd de stad Kermands- jah bezet. De duikboot- sn mljnoorlog. Door de duikbooten en de mijnen zijn gedurende de laatste dagen weer een groot aantal schepen tot zinken gebracht. Uit Marseille wordt dd. 25 dezer torpedoboot is do haven binnen- geloopen met een boot van het zeil schip „Roubine" op sleeptouw. De „Roubine" is Woensdag in de Middel- landsche Zee door een vijandelijke duikboot getorpedeerd. De scheepsboot bevatte, toen de torpedoboot ze vond, zes overlevenden der bemanning en twee lijken van matrozen, die door geweervuur van de duikboot waren gedood toen de bemanning in de boot trachtte te ontvluchten. Van Engelsche zijde wordt medege deeld, dat de stoomschepen „Denaby" (2987 ton) en „Tummel" (581 ton) in den grond geboord werden. Van de bemanning van de .Tummel" werden 5 opvarenden gered. 7 man worden vermist. De stoomschepen „Fastnet" (2227 ton) en .Dldo" (4769 ton) zijn gezon ken. De bemanningen van deze sche pen werden gered. Passagiersschip gazonken. Yolgens «en bericht van den 27en «it Londen, ia da Sngelsche mailboot „Maloja". een schip van 12 400 ton, ter hoogte van Dover op een r geloopen. De ramp had op twee mijl van Dover plaats. De slag was zóó geweldig, dat de huizen in de 9tad ervan trilden. Naar gemeld wordt, is het raeeren- d'-el der opvareuden gered. Het En gelsche stoomschip „Empress" (21.810 ton), dat de „Maloja" te hulp snelde, liep zelf op een mijn en zonk. De bemanniDg van dit stoomschip werd gered. De .Maloja" was op weg naar Bombay. Het schip had 67 passagiers aan boord. Drie lijken van opvarenden van de „M3loja" werden reeds te Dover aan wal gebracht. Volgens een Uoyds bericht is ook het Zweedsche stoomschip „Birgït" (1117 ton) voor Dover gezonken. 17 leden der bemanning werden gered. Verdun. De algemeene positie van Verdun is zeer belangrijk. Bfet zeer krachtig versterkte plaatsje ligt op den lin kervleugel van de groote vesting linie, die in het Zuiden bij Belfort- groep begint, en zich langs de Moe zel naar Epinalvoortzet. Tusschen Epinal en Naney is een opening, die gedekt wordt door het sperfort Manon- villers, oostelijk van de Moezel gele gen. Nancy en Toul vormen met hun tallooze forten en batterijen een bij zonder sterk gedeelte. Ten Noorden van Toul liggen weer een aantal sperforten lhngs de Maas;"van deze is het fort bij St. Mihiel sedert ge men t(jd in Duitsche handen. Het noordelijkste gedeelte dezer sterke verdedigingslinie vormt Verdun met zijn dubbele fortenketen. De stad Verdun ligt op 237 meter hoogte, in het dal van de Maas, die in verschillende armen door de de stad stroomthet stadje is gohoel door met bosch bedekte heuvels omgeven en op die heuvels liggen de forten, die in twee linies z\jn aangelegd, de oudere in de bin nenste liuie, de moderne forten in de buitenste linie, die 8 h 10 K.M. van de stad verwijderd is. De omtrek der vesting om de buitenste forten linie gemeten is ongeveer 43 a 45 K.M. Binnen dezen gordel kruisen de beide groote spoorweglijnen Metz Parijs en Nancy-Sedan elkaar. Metz is 55 K.M., Parijs 277 van Verdun. De stad zelf bestaat uit een om walling met citadel. Het fort Douaumont ligt op 8 K.M. van de stad, en beheerscht met de aansluitende batterijen de straatwegen van Stenay, Montmédy en Mózières. Drie K.M. meer naar het Zuiden ligt het fort de Vaux met een batterij, die den spoorweg en den. straatweg naar Metz beheerscht. Ten Zuiden van den spoorweg liggen de forten de Tavannes, de Moulainville, én du Rozellier, Moulainville beheerscht den spoorweg, en den straatweg naar Etain, Rozellier den weg naar Vion- villeGravelotte—Metz. Deze forten vormen herzeer krach tige naar hot Oosten gerichte front van Verdun. Dit front wordt doer tusschengelegen redouten nog ver sterkt, die op ongeveer 45 K 55 K.M: van de stad liggen. Bij het fort Rozel lier buigt de vestinglinie naar het Westen om en vormt dan, over de redouten Haudainville en Dugny, die op d KM. van de stad gelegen zijn, de verdediging van het Moezeldal. Het westfront, dat met het fort Landrecourt in het zuiden begint, loopt over de plaatsjes Fronéreville en Germonville, eD sluit zich bij het fort Bois Bourus aan het noordfrout aan, dat een aanval uit het noorden moet tegenhouden; hst bestaat uit een gedeelte westelijk van de Maas, met werken op de hoogten die de Maasbuiging veroorzaken, en een ge deelte ten oosten van de rivier, tus schen de forten bij,Bras en Douau mont, waar waarschijnlijk een sterk front tusschen Bras en Vaux Is aan I, en die bovendien nog be schermd werd door de ver vooruit geschoven stelling bij Samognieux en Beaumont, die de Duitschers in den loop dezer week hebben genomen. De vesting Verdun is met een groot aantal zeer moderne kanonnen ge wapend, waarvan het aantal wel óp duizend wordt geschat. De slag bij Verdun. De strijd bij Verdun, ontbrand na langen tijd van stilstand, woedt nu lenigen tijd met onverminderde hevigheid. Naar het schijnt hebben de Duitschers het er op gezet de vesting het koste wat bet kost, te ver overen, en zoo mogelijk, het Fransche front te doorbreken. Is dit inderdaad het geval, dan laat het zich aanzien dat bi«r een bloedbad zal worden aangericht, afgrijselijker dan tot nog toe in dezen oorlog is voorgekomen. Duizende mannen zoowel aan V}e eene zijde als aan de andere, maar bij den aanvaller toch wel het meest, zullen hun leven moeten laten bij dé bestorming en verdediging van dé geweldige versterkingen waarmede de Franschen het strategisch zoo belangrijke punt Verdun hebben om ringd. Nu reeds leest men hoe ge heele brigades, die in gesloten colon nes oprukten, door verborgen opge stelde batterijen, die plotseling hun dood en verderf uitbraken, geholpen door de machinegeweren, als het ware van den aardbodem werden weggevaagd. Dergelijke berichten mogen overdreven zijn, men denke aan de reeds verscheidene malen „vernietigde" Pruisische garde doch dat verliezen enorm zullen z||n 1 is wel zeker. Ingezonden mededeollng. HERMAN NYPELS, Spoorstraat 41 - HELDER. Militair Glacé, 1 1.90, 2.25, 3.50, Miltltalr im. peau de Suède, f 1.25, met garantie. Natuurlijk volgt men in heel Fran krijk met spanning het verloop' van de geweldige worsteling. Naar de correspondent van de „Times" te Parijs zegt, „tótevenveel spanning, doch met miudef vrees dan men indertijd cio slag aan de Manie volgde". De inneming van-een zoo belangrijk punt zou misschien alleen een geo-, phisch en geen strategisch succes kuqnen zijn, de moreele invloed daarvan zou zich en wel het meest in Duit-schland, - geducht doen ge voelen. Door de Duitschers is dan ook niets verzuimd, wat waarschijnlijk tot het bereiken van het succes zou kunnen bijdragen. Alle berichten van het front zijn het er over eens, dat zelfs het geweldige artillerievuur bij het offensief in Champagneals het afsteken van een handvol voetzoekers was, vergeleken bij het meedoogeDlooze bom bardement, welks donder geduren de de afgeloopen week door de Maas heuvels heeft gedaverd. De beroemde 30 c.M. en 42 c.M. kanonnen, die van de Russische en Servjsche fronten zijn teruggebracht om het koor te versterken, zetten meerdere kracht bij, aan de geweldige houweelslagen van de artillerie, die het gansche gebied hebben verdraaid en uil zijn verband gerukt, de loopgraven en veldver- sterkingen openrijten, atukscheurend en uitwisschena heuvels opwerpen en afgronden slaand met de barstende granaten. Nooit tevoren is een veldslag zoo tot in alle kleinigheden voorbereid of is een leger zoo overvloedig voor zien geweest met de stoffelijke hulp middelen ter overwinning. De Kroon prins, die in den sector tusschen Vauquois en Etain twee legerkorpsen te zijner beschikking had, kreeg niet minder dan 5 veriche legerkorpsen aan versterkingen;-dis van het front in het Oosten waren weggenomen en gevormd waren uit het leger van Metz. Onder die troepen waren een aantal van de beste vechtelementen van het Duitsche Rijk, zooals het 3de Brandenburgsche korps, bijna de gelijke van de Pruisische garde, en het 16de Straatsburgsche korps onder het commando van Von Deimling. De „Times" zegt, dat Verdun, voor hot oogenblik tenminste, Colais als doel van de Duitsche militaire opera ties heeft vervangen, en dat de strijd om die vesting in bun macht te brengen thans met kracht wordt voortgezet. De verdedigingswerken van Verdun, dio een volslagen les vormen in de versterkingskunst van de middeleeu wen tot de joDgste tijden, zijn zeer sterk. De stad zelfs- is voorzien van wallen, grachten en verdedigings werken. In het omringende terrein, op de toppen der omringende heuvels liggen de forten, die in 1914 als modern werden beschouwd, maar die nu gewijzigd zijn eD in de verdedi gingslinle opgenomen, die mijlen verder van de stad, in de heuvel massa van de Maashoogten ia aange legd, en die een vesting op zich zelf geworden is, ee» uitgebreid en samen hangend stelsel vestingwerken, waar tegen de beste troepen van het Duitsche leger tot nog toe tevergeefs gestormd hebben. In dit gebied begon de strijd Maandagmorgen met een hevige be schieting van beide zijden. Maandag avond vielen de Duitschers de Fransche vooruitgeschoven posities aan de Maashoogten, Oostelijk van h'et dorp Brabant-sur-Meuse aan, dat ongeveer 12 13 K.M. ten Noorden van Verdun ligt. De eerste loopgravenstelling werd iri storm genomen, wat na een krachtige artillerievoorbereiding op het Westelijk front steens kan gebeu ren. Dinsdag namen de Duitschers het bosch van Haumont. Een aanval di«nzelfden dag gedaan bij Tromezey, ten Zuiden van Moge- ville werd afgeslagen. Woensdagmorgen werd de strijd voortgezet over een front van 40 kilometer, van Malancourt, ten Westen van de Maas„ tot Etain, dat ongeveer 35 K.M. van de vesting Metz ligt. Aan beide zijden werd de artillerie beschieting krachtig ter hand geno men; in het centrum gingen de Duitschers spoedig tot den aanvql over, waarbij zij de Fransche linies binnendrongen 07er een front van 10 K.M. en ter diepte van ongeveer 3 K.M. Zij drukten toen het Fransche front in, waar dit als een saillant in den vorm van een halven cirkel naar het noorden boog, maar konden die linie niet doorbreken. Donderdag liep de Fransche lijn over Champneuville, Louvemont, Chambretles naar Ornes. De Duitsche berichten verklaarden, dat alle tus schen die'HjnendeljjnConsenvoye— Ornes gelegen dorpen en versterkte hoeven in storm waren genomen, dat de Fransche verliezen buitenge woon hevig waren, en dat meer dan 10.000 gevangenen waren gemaakt. De Fransche berichten, die wat de terugtochtslijn aangaat, vrijwel met de Duitsche overeenstemden, betoog den slechts dat zij waren terugge trokken, om noodelooze verliezen te voorkomen. De Duitschers waren dus toen tot op enkele kilometers van de fortenlinie vooruitgekomen. Vrijdag werden de aanvallen voort gezet; de artilleriebeschieting wierp een ijzeren mantel over de infanterie- bewegingen, die onder bescherming van een doorloopend artillerie-vuur werden voorbereid. Krachtig boden de Franschen tegenstand, en uit het betrekkelijk groot aantal gevaagenen kan men afleiden, dat zij vaak'stonden totdat op geen uitweg, geen terug tocht meer open was. In den namiddag was de artillerie beschieting zoover gevorderd, dat de infanterie tot den aanval bon over gaan. Het Brandenburgsche infanterie- regiment No. 24 ging tot den aan- vsd over en nam het fort Douaumont, het noordoostelljkste van de forten, die de engere versterbingsliuie van Verdun vormen. Een bergrug, die in de richting van zuidwest naar noord oost loopt, en bij Douaumont tot 388 M. hoogte stijgt, was bekroond door een reeks werken en batterijen, die het voorgelegen gebied tot op grooten afstand beheerschen konden. Het fort zelf had twee pantser torens, nabij de middenlinie van het front, waarin mitrailleurs waren op gesteld, verder torens voor twee snelvuurkanonnen in eiken toren, aan de schouderhoeken, flankkazo- matten met snelvuur-geschut voor de bestrijking der tusschenruimte en gepantserde waarnemingstorens. De ammunitie wordt geborgen in de benedenverdiepingen der torens en. kazematten. De pantsertorens hebben slechts zeer geringe middellIjD, zoodat zij moeilijk te treffen doelen aanbieden. De lage wallen en de geringe binnen ruimte der forten verhoogen deze moeilijkheid nog. Tegen een onmid- dellijken aanval is het fort gedokt door een glacis, met een diepe gracht, met steile helllingen, die nog bestre ken kan worden uit grachtbatterijen. De aanval kon dus alleen plaats hebben, nadat zeer krachtige artille riebeschieting de verdedigingsmid delen van het fort had vernietigd onbruikbaar gemaakt en de ver dedigingskracht was gebroken. Toen bon de infanterie tot den aanval overgaaG, die -ook in dit geval tot inneming van het fort leidde. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat ondanks de ernstige gebeurtenissen bij Verdun, men volkomen vertrou wen heeft in den einduitslag. In militaire kringen is men vol komen gerust en zelfs blij dat de "aug gedreigd hebbende aanval einde- lijk gekomen is. Zij meenen dat Frankrijk volkomen gereed is om met geschut en ammunitie indere beweging van den vijand togen te gaan. De militaire medewerker van de „Temps" zegt, dat men zich moet herinneren, dat de Duitschers geen belegering verrichten, doch dat z(j slagleveren tegen een der Fransche legers. Het garnizoen van Verdun en de forten is slechts een cijfer in deze gevechten, een der elementen van den tegenstand. Zelfs zoo de Duitschers een plaatselijk sucees behalen, zou dat voor hen zonder effect zijn. Wat kunnen zij doen, met hunne troepen, dio uitgeput zijn door een strijd, die nu al meer dan veertien dagen voort duurt? Laat ons het volkomen en ongeschokt vertrouwen bewaren in den einduitslag. De berichten van Duitsch* zijde zijn tot nog toe heel sober gesteld. Over den behaalden buit werd nog niets medegedeeld. Naar de Köln. Ztg. verneemt geschiedt dit opzette lijk, om te vermijden dat door ver schillende troepenafdeelingen dezelfde buit wordt opgegeven. Verder ver' neemt het blad nog: Door de bestorming van Douamont is de heele Noordoostelijke veating- stelling van Verdun sterk bedreigd. Door het succes, dat in de vlakte van Woevre is behaald, i3 het Fran sche front over een buitengewoon grooten afstand aan het wankelen hebracht. De Duitschers zijn daardoor in de gelegenheid gesteld de Maas heuvels ook van den Zuidweatkant aan te vallen. Het „Berl.Tageblatt" verneemt van zijn correspondent in het groote hoofd kwartier De Fransche militaire schrijvers hebben Verdun de best aangelegde, onneembare vesting genoemd. Eerst daags zal men echter misschien kunnen lezen, dat Verdun verouderd en van geringe beteekenis was. Douaumont is altijd als het sterksto deel van de vesting beschouwd en is door zijn ligging inderdaad hoeksteen van het Noorderfront. Het reusachtige blok van pantserstaai en beton ligt in puin. Een tweede fórt, niet ver van DouaumoDt verwijderd, ging door één zwaar projectiel, dat het van boven af, door alle verdiepingen heen tot in de munitiekamer doorboorde, even als indertijd het fort Loncinbjj Luik, de lucht in. De organisatie van den aanval op het Noorderfront van Verdun opzichzelf een meesterstuk. Arbeid van ongehoorden omvang moest eerst in volslagen verborgenheid worden verricht als de strijd tegen de „on neembare" stellingen zou gelukken. Afstanden, die de zware artillerie buiten de spoorwegen om moest af leggen, waren door het aanhoudend slechte weer en den toestand, waarin Ingezonden Mededeeling. ALGEBRA «n MEETKUNDE. Voor ontwikkelde vaklieden, opzichters, patroons in het kleinbedrijf is kennis van bovengenoemde vakken zeer gewenscht, dikwijls brood nood ig. Wij vestigen daarom hun aandacht op het nieuwe weekblad voor Algebra en Meetkunde, Weekblad voor zelfstudie, waarin beide vakken op eenvoudige, practische wijze worden behandeld. Van de vele onderwerpen, die daarin aan de orde komen, noemen wij de twöede-en derde machtsworteltrekking, quadraten, rechthoeken, driehoeken, trapeziums, cirkels, drie- en meerzijdige prisma's, kegels, cylinders, hoeken enz. enz. Proefnummers wórden gratis en franco gezonden. Zjj liggen ter verzending gereed. Bestudeert dus aandachtig No. 1, dat U als proefnummer wordt toegezonden en gij zult U spoedig als abonné opgeven. Prijs I 0.50 per maand. A. F. Q. LEIDERITZ, Hoofdonderwijzers, Witte de Wlthstraat 23, Amsterdam.' 0. H. SCHENK, Telefoon Zuffi 4072. dientengevolge de wegen verkeerden, tot een groote moeilijkheid. Honder den menschen moesten eerst de noodige verbeteringen aan de wegen ten uitvoerleggen. Verder was het moeieltjk om goede fundeeringen te maken, waarvan de nauwkeurigheid van het geheel afhangt. Hoe fabel achtig juist daarop werd geschoten, is thans bekend. Het gelukte blijkbaar ook de telefoonverbindingen van ver schillende waarnemers voor de artil lerie te vernielen, want de artillerie van Verdun bleef dikwijls op zeer gewichtige oogenblikken zwijgen en kwam soms te laat. Gisteren was geen vuur van artillerie te hooren. De gevangenen waren het er over eens, dat het in het vuur van de Duitsche artillerie niet om uit te houden was, ze waren blikbaar ver heugd uit die hel verlost te zjjn. BINNENLAND. De „Mecklenburg" op aon mijn geloopsn. Het atoomschip „Mecklenburg" van de Maatschappij „Zeeland", op weg van Engeland naar Vlissingen, is Zondagmorgen half elf, bjj het lichtschip „Galloper" op een mijn geloopen eu gezonken. Alle opvaren den werden gered. Een gedeelte ervan werd opgenomen door het as. „Wes terdijk" op weg naar Rotterdam. De „Samarinda" van de Rott. Lloyd, welk stoomschip eveneens in de na bijheid was, heeft passagiers aan boord genomen. Ook de mail werd gered. Het stoomschip „Mecklenburg" mat 2885 ton. Het was een dubbel- schroefstoomschip, gebouwd In 1909, voorzien van draadlooze telegrafie en een onderwaterkloksignaal. De maatschappij „Zeeland" beschikt nu nog slechts over één schroef stoomschip. Wel zijn er nog raderbooten, doch het varen hiermede wordt nog gevaar lijker geacht, door de zuiging welke door de raderen ontstaat. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de dienst op Engeland geheel worden gestaakt. Ernstigs beschuldigingen tegen hat Hoogheemraadschap Waterland. Door het Watersnood-Comité te Broek-in-Waterland is het volgende adres verzonden aan den minister van Waterstaat Geeft eerbiedig te kennen het be stuur van het Watersnood-Comité te Broek-In-Waterland, dat het in de vergadering van dat Comité op Maandag 21 Februari 1916, naar aanleiding van de ontzettende ramp, waardoor deze streek zoo zwaar wordt geteisterd, de opdracht ontvi Dg Uwe Excellentie op het volgende te wijzen, n.L dat, zyns inziens, de wijze van samenstelling van het hoogheemraad schap Waterland geen waarborgen bracht voor een oordeelkundig en krachtig optreden van dat bestuur, en dat ook het reglement, dat voor schrijft hoe men in gevallen van dijkbreuk en dergelijke moet hande len, dringend herziening behoeft. H^t is een bekend feit, hoe bij de verkiezing van leden van het bestuur van het hoogheemraadschap alleen- op landbezit gelet wordt, en familie relaties en landbezit daarbij meer den doorslag geven dan kennis, be kwaamheid en geschiktheid. Onder het tegenwoordig bestuur, en ook bjj de vroegere benoemingen van dijkgraaf en hoogheemraden, komen op de voordracht menschen voor, die ternauwernood hun naam kunnen zetteD, laat staan een behoor lijken brief of rapport schrijven, of, zoo deze door hen worden ontvangen, kUDnen lezen en waardeeren. Wat het bedoelde reglement be treft, dit is zeer zeker verouderd. Volgens dat reglement krijgt, in geval van nood eerst de hoogheemraad bericht, die op zijn beurt den voor zitter van de banne (in casu de banne Broek-in-Waterland) op de hoogte brengt, terwijl deze laatste weer ver plicht is o.m. den burgemeester te waarschuwen Dat hiermede veel tijd verloren gaat, als men bedenkt, dat het be richt aan eerstgenoemde niet per telegraaf of door eenig ander modern middel wordt overgebracht, doch op andere wijze, blijkt duidelijk uit bij gaand schrijven in „De Telegraaf' (Ochtendblad van Woensdag 9 Febr. 1916), waarnaar wij de vrijheid nemen Uwë Excellentie te verwijzen. Naar ruwe schatting was des nachts om 2 uur in Monniken dam, de hoofdzetel, van het bestuur van het waterschap, bekend, dat de d\jk bjj Katwoude was doorgebroken, en dat de Waterlandsche dijk niet meer te behouden was. Toch werd eerst om vijf uur de hoogheemraad gewaarschuwd en duurde bet tot kwartier over zevenen eer de alarmklok te Broek-in-Waterland werd geluid, dat is ongeveer zeven u u r, nadat de opzichter van Water land het hopelooze van den toestand constateerde, ('s Nachts 12 uur). Het gevolg was, dat bijv. in do Belmermeer, waar men onbewust van èenig gevaar, zes uren nadat het vee op den dijk te Katwoude stond te loeien, bezig was do kooien te melken en te voederen, toen plot seling het water don polder binnen golfde en alles bedolf, zoodat voel vee verdronken is, ja, door enkele boeren al hun vee werd verloren en ternauwernood eigen lijf en leven kon gered worden, hetgeen bij vroe gere waarschuwing voorkomen zou zijn. Ook de melkboot naar Amsterdam vertrok op den gewonen tijd, des morgens zes uur uit Broek, onbe wust als de melkalijters waren vau het dreigend gevaar, waarvan zo reeds veel later in de stad kennis hebben gekregen. Naar aanleiding van de.laatst opge maakte voordrachten voor de benoe ming van hoogheemraden vreezen wij, dat de heeren van Waterland de zaak op den ouden voet wenschen voort te zetten. Z\j zijn zich natuur lijk niet bewust van hun ergerlijk jjebrek aan plichtsbesef, om niot te spreken van plichtsverzuim, ergerlijk en onverantwoordelijk, neen m i s- dadig, waar het geldt het leven en de bezittingen van duizenden menschen. U moet het met ons eens zijn, Excellentie, dat zoo groote belangen niet meer toevertrouwd mogen wor den aan colleges, die zoo weinig be rekend zijn voor hun taak, en die kunnen'worden samengesteld zonder dat de zekerheid bestaat, dat des kundige en energieke personen met de leiding worden belast en daarin overwegenden invloed uitoefenen. Zonder in bepaalde beschuldigingen te willen treden hebben wil ons ver plicht geacht Uwe Excellentie op deze wantoestanden te, wijzen, en doen wij met vrijmoedigheid een beroep op uwe bekende doortastend heid en groote kennis van water- schapszaken, om daaraan voor goed een einde te maken. Door den trein gedood. Te Zaandam is Zondag de 18-jarige hulpbrievenbesteller L. de Bruin, terwijl hij langs de rails liep eD voor een naderenden trein wilde wijken, door een anderen uit de tegenover gestelde richting komenden trein ge grepen en terstond gedood. Ingezonden Mededeeling. Sr «ifn veel ambachten, die de nieren te veel inspannen. Sleept gij u naar en van uw werk, u afvragend wat die pijnen ;n den rug, dat vermoeide gevoel, dio hoofd pijn, duizeligheid en urine-atooi nissen veroorzaakt Misschien hebt gij aan een nier kwaal gedacht, maar vraagt gij uzelf af waarmede g(j u te bulten zoudt gegaan zijn, dat uw nieren aange tast zijn. Welnu, vele ambachten die bin nenshui» moeten worden verricht, in gebogen houding, in wisselende tem peraturen, op vochtige plaatsen, te midden van chemische stoffen, of op schokkende voertuigen, werken na- deelig op de nieren. En wanneer de nieren eenmaal van streek zijn, komen zij niet van zelf tot rust. Gij kunt haar helpen door uw werk lichter op te vatten, door minder zwaar te «ten, door alle buitensporig heden en zorgen te vermijden, door toe te zien dat gij voldoende lichaams oefening en rust krijgt, .en door Foster's Rugpijn Nieren Pillen te ge bruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hel pen ontstoken en verzwakte nieren, en staan haar bij in haar gewichtig werk, het flltreeren van het bloed. Zij verwijderen opgehoopt water bij waterzucht en voorkomen dat de urine de erin opgeloste vaste stoffen neerslaat, zoo&ls bij nier gruis, nier steen en rhenraatiek. Foster's Pillen dienen alleen voor de nieren en blaas zij kunnen volkomen veilig door ieder een, mannen en vrouwen, oud en jong, gebruikt worden. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat- 98. Toezending geschiedt fr. naontv. van postwissel k f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eiacht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (58)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1