AGENDA. Cinema PalateBinnenhaven 2. 2 Hoofd aummeraOnder gepast gelelde en De Eerste Helderache Bioscoop. Kanaal weg 113. HoofdnummerMaria Panaa, bet kleine molsje. Bioscoop Tavonu, Spoorgimcbt. Hoofd- nummer: De awarto vlek. 1 Maait. Gymu. en Exc.-vereen. -Pro Patrio FeeatoilJko vergadering, Casino, 8 uur. 4 Maart. Dauaclub „Feodora", Solréo, Tlvoli 8 u. i Maart. Mauple Staal, Casino, uur. MARINE EN LEGER. Bevordering 1 Maart 1916. Broek op Langundljk, 29 Febr. 1916. 000 bloemkool, le soort f0.00-10.—Se soort fO.O-fO.-,OOOOroodekoolf-.O-fO-, 0000 gele kool f-.00-f0.-?00zak roode kool f-O.-IOi- Ear zak, 600 witte kool f IM-t 70, 86 sak gele 001 17.40—10.—, «7 baal uien 1930-10-, 000 baal wortelen 16.— a 10.-. 1 Maart. 100 baal uien 1930 a 110.10. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwodlep, 29 Februari. Door garnalenvis- sobers aangebracht: 4 mand kleine schol, per mand 18.- on 4 mand schar, per mand 18.60. 1 Maart. Door 8kordera aangebracht: 30mand kleine schol, per mand 18.— a 19.— en 12 mand schar, per mkud 13.— a 13.60. 8cht«v.-Maj. M. Muilwijk Sergt-Schrijv. H. M. Naerebout Idem G. Gerritsen Idem B, J. Pont Sergt.d.Mars. B. M. Woasels Kwartlerm. C. Moederzoon KorpL Koost. H. A. Wille idem G. Jansen i. M. Plooster F. J. ten Hoope A A. van Dorst K. Korver T.J.M.H.v.d. Putte M. B. Bulsbroek J. Brasser G. J. Knobel Krpl.-Torp.m Krpl.-Tlmm. Krpl.-Scbr. Idem idem Ketpl.-Kok Oppersi.hr. Schrljv.-Maj. 8ergt.-Maj. Bootsman. Sergt-Konst. Idem Sergt.-torp.m. Sergt.-tlmm. 8ergt.-Schr. Idem idem SergU-Kok. idem Krpl. d. Mars. t. J. A. v. d. Pol Sergt. d. Mars. Bevordering 16 Maart 1916. Marln.lekL K. Ekhart Matr.-Bott. Bevordering 81 Januari 1916. Burgerlijke Stend van Helder, van 29 Febr. tot en met 1 Maart. ONDERTROUWDA. H. Popper en E. Jonker, G. Klein en A. Rak, F. van der Kelen en J. C. Wyma. GETROUWD: H. Boerdijk en H. Veen, E. Woud en M. E. van Baaren. BEVALLEN: J. C. vanderVliet- Keljzer z., G. C. Er kelens—Verboom z., H. Steeman van Oosten z., G. Kleerekooper—Muller d., Tb. M. van Anraat-Lebbe z. OVERLEDENJ. Bouthoorn, 7 jaar, D. Strop,. 78 jaar, M. Kerkhof, 63 jaar. Matr.-Torpm. J. G. Kuljper Ëtck.-Ollem. W. Uansen Idem O. W. Hen idem EL A. Broei man Idem C. W. Drooger Bevordering 29 Febru: Matroos le kl. C. H. F. Wllkens Matr.-Torpm. C.J.Schnatmeler Matr.-Tlmm. A. Haak Matr.-Schrljv. J. Jansen Idem A. H. v. d. Veen Idem D. A. Scharn idem J.K.A.V. Llng Matroos 3e kl. A. Lelie idem J. Deutx Idem M. C. v. Buck Idem J. Zwep Matroos-Kok D. de Graad Idem M. J. Meneert Marln.lekL W. Maarsen idem Sekl. J. Schotmans Stok.-Oliem. A. van Eek Krpl.-Torp.m. Krp-M.DSekL Idem Idem idem iri 1916. Kwartlerm. KrpL-Torp.m. Krpl.-Tlmm. Krpl.-Sclir. idem idepi Mstr.-Scbr. Idem Idem Idem Kxpl.-Kok. Idem Kleermaker, idem Krpl.Mach.dr. 2e kl. De kapt. ter aee f. l. Rambounet en de lult. ter aee dar le klasse O. J. W. rutman Cramer sollen binnenkort per particuliere gelegenheid oaar Oost-Indl» vertrekken. Door den Minister van Marine Etl» de navol' genda overplaatsingen gelast: van Hr. Ms. Heemskerck: hoofdmachinist J. Vader, 8 Maart naar Hertog Hendrikmachinisten B. Zlotse en J. C- van Pappelendam, 6 Maart naar Koningin Emma; machinist W. T. H. Rieckor, 8 Maart naar Hertog Handrikmachinist J. C. riek, 8 Maart gesteld lor Waahikking en 22 Maartop Noord-Brabant, adjunct-machinist J. Moerer,8 Maart naai Hertog. Hendrik. Machinisten D. W. Kramer, van Kon. Emma, en A. I. KuijBae, vaa Holland, op 22 Maart ge steld ter beschikkingG. den Hartog, 22 Maart land; A. van StrU, 22 Maart van Noord-Brabant maar HollandW. F. Hoedemakor, 22 Maart Noord-Brabant naar SchorpioenH. van L I Maart van Noord-Brabant naar Holland G- TV. J. van 8ler#nberg de Boor. van Van Spoyk, H. G. van Nlel en A. Govers, van Holland, J. Maas, van Gelderland, 8 Maart gesteld beschikking en 22 Maart goplaatst aan bo Noord-Brabant; M.J.A. van Ioisel, 8 Maart van Koningin V-mma naar DenebC. Stadthouders, V Maart van Hartog Hendrik naar kern-beman ning Zeeland en A. J Gelderblom, 22 Maart van Schorpioen naar Kon. Emma en gedetacheerd bfl den onderaeedienst. Bi) beschikking van den minister van marine zijn de volgende plaatsingen, enz. gelast: luitenant ter zee late kl.J.T.C. van Schreven 18 dezer gepl. aan boord Hr. Ms. „Schorploun" luitenant tor zoo 2de kL G. P. Wouter», ge plaatst aan boord Hr. Ms. „Schorpioen". De officier van administratie le kl. J. Dolk la bestemd om te worden geplaatst bij het departement der marine te Batavia, waarhcoa hij eerstdaags per particuliere gelegenheid aal vertrekken. De officier van administratie 2e kl. H. Benheorn ia overgeplaatst aan boord van Ma. „Buffel", wachtschip te Hollevoetsluls. De officier-machinist 2e kl. H. L. Yaur ls aaagewezen voor den dienst bi) het eskader ln •ost-lndid, waarbeen hU 16 April per stoom schip „Grotlus" zal vertrekken. De officier-machinist J. van der Biyift bestemd voor het eskader ln Oost-Indi*. ii heen hij 6 April a.s. per n „Sindoro" sal trokken. De bij de zeemacht benoemde officieren gezondheid W. J. Bronsveld en H. E. van ■eer wordeD 6 dezer geplaatst b|j het maritiem hospitaal te Willemsoord. Per s.s. „Koningin der Nederlanden" zijn Uit •oat-Indi» naar Nederland teruggekeerd t»'»"- gekeerd de luitenants ter zoe 2e kl. J. H. W. H. C. Hoog. J. C. Backer Overbeek, A. M. Hekking, J. W. Termijtelen, W. F. V. J. Riet, A- H. N. Schregardus en de officier gezondheid late kl. D. B.' Jochems en de offi cier-machinist 2de kl. J. A. Rietdijk. Op 28 Febr. 1916 gerepatrieerd per particulier stoomschip „Koningin der Nederlanden": Schrövermaloor J. G Boe termeer, raatrozen schrijver W. F. F. Former en W. C. Bedorf, Matroos der Se kl. KD. EL J. Appels en Korpo raal macbinedrijver der 2e kl A. DaniêlBche. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Kambangan, tliulsr., pass. 27 Febr. Ouessant. Banda, uitr., arrlv. 37 Febr. te Genua. Boeroe, vertr. 29 Febr. van A'dam naar Java. Kambangan, thulsr., paBS 29 Febr. Dover. Sumatra, ultrvertr. 29 Febr. van Cardiff. Ba waan, thulsr., arrlv. 37 Febr. te Suez. Prins der Nederlanden,thulsr.,vertr. 28 Febr. van Kaapstad. Rotterdamacha Lloyd. IJesoeki, thulsr., vertr. 27 Febr. van Port-Sald. Soeraksrta.vertr 28 Feb. van Batavia naar R'dam ▼la Suez. Tambora, thulsr., arrl». 27 Jebr. te Durban. Ternate, tbuisr., vertr. 29 Febr. van Padang Malang, ultr., pass. 29 Febr. Bevezler. Semarinda, van R'dam naar N.-York,pass.29 Feö. Bevezler. 8lndoro, thulsr., pase. 29 Febr. Bevezler. Koninklijke Hollandscht Lloyd. Gooiland, uitr., pass. 26 Febr. Teneriffe, Hollandia, ultr., pase. 28 Febr. Teneriffe. TubaDtia, arrlv. 29 Febr. van B.-Ayres te A'dam. AmsteUand, thulsr., yertr.24 Febr. y. St.Vlnoent. Frlsla, vertr. 1 Maart van A'dam naar B.-Ayrea. Java Bengalen-LIJn. Ceylon, arrlv. 26 Febr. van Java te Calcutta. Haven te Hleuwedlep. iscgokomen van Harllni .rokken naar Huil, Ned. i Tak". Idem van Harllngen naar Lyth, Eng. s.s, „Amulet". 2 Maart. Idem van Londen naar Harllngen, Eng. MARKTBERICHTEN. Behagen, 2 Maart 1916. 3 Stieren 16 Geldekoe: 147 Geldekoeien (re Kalikoeten 6 Pinken Graskalveren 380 Nuchtere kalveren Rammen Schapen (magere) Schapen (vatte) «86 Overneudera t 236.- i 636 0.- a- a- a- 800.- «ax- wa- 2#a- 9uo.— «aa- WO.- 890.- 0.- 0.- isa- i«o.- »a- V- Bokken en Geiten 20 Varkens (mag.) Varkens (vette) p. K Biggen 100 Konijnen <8 Kippen xi Benden Handel magere geldekoelea ea kalikoeten trekkend. Hoorn, 9 Maait 1916. 98 stapels (hbrlekakaoa f 81.60, 8 stapels boe- reakmas f8L—0 stapels fhbrleks commissie- haas foa-, 10 stapels boeren commissie kaas f80.-. 00 middelbare kaas f 00.—Totaal 34 slapets, wetende 08888 K.O. Handel matig. DE OORLOG. De algemeens toestand. DiDsdag reeds luiddeu de berich ten gunstiger voor de Franscüen. Thans is dit nog in veel grootere mate het geval. Daarvoor hoeft men slechts het Duitsche bericht van Dinsdag na te gaan. De gunstige gevolgtrekkingen, welke men uit de mededeelingen des vtjands kan maken, vormen immers steeds het minimum, wat als vast staand kan worden aangenomen. Geen van de partijen zal immers den .toestand voor zijn tegenstander gun stiger voorstellen dan hü ia. Beschouwen wij nu het Duitsche communiqué nauwkeurig, dan treft in de eerste plaats, dat .er verder met geen woord meer over den aan val in Champagne gesproken wordt, zoodat het onwaarschijnlijk mag wor den genoemd, dat de bezetting van de hoeve Navarin het begin was van een groote offensieve beweging ook in dit gebied. We hebben hier veel eer met een kleinen stoot op zich zelf te doen, wellicht mede beoogend de aandacht des vtjands voor een oogenblik wat af te leiden. Zoo komen we tot het Noorden van Verdun, en we vinden als voor naamste mededeeling, dat nieuwe pogingen van den vijand om in deze streek aan te vallen, reeds in de outwikkeling zijn gestuit. Hieruit volgt, dat de Duitschers op het Noorderfront zich nog in het defen sief bevinden. Hun aanval aan dezen kant mag dus als voorshands ge stuit worden beschouwd, te meer, omdat wtj ook niets meer vernemen van het voorwaarts brengen van hun front langs den Oostelijken oever van de Maas, zoodat ook de omzwenking van hun front aan die zijde in de richting van de vestingwerken als geëindigd moet worden opgevat. De naededoeling dat er nog een klein pantser werk is genomen wijzigt dezen algemeenen indruk niet. We hebben hier waarschijnlijk met een plaateeiyk gevecht te doen. Deze gevolgtrekkingen, die uit de Duitsche mededeeling te trekken zijn, bevestigen voor zoover het Noorder front van Verdun aangaat, wat de Franschen zeggen„Ten Noordoosten van de stad zijn de Duitschers vast genageld." „Zy graven zich in", zoo vertellen de Franschen ons verder, wat mede op een nieuwen stilstand wijst. Ten Oosten van Verdun zijn Duitschers nu ook zeer dicht bij den voet van de heuvelen, waar de ves tingwerken van Verdun op liggen. Zij zullen aan dien kant hun zware artillerie neg wel niet in stelling hebben gebracht, en daar voorloopig ook nog wel niet mee gereed z|jD, maar toch is hun aanwezigheid daar, al ia dan vooreerst het directe gevaar voor Verdun afgewend, een reden voor de Franschen om nog niet heel gerust te zijn. De Franschen vertel len ons, dat de Duitschers Manheulles konden bezetten, en er zelfs oogenblik voorbij konden komen, maar een tegenaanval, zoo luidt het verder, bracht de Franschen onmid dellijk weer tot aan den Westelijken zoojn van het dorp. Is Manheulles pu hernomen? Neen, de Duitschers kwamen van het Oosten en de Franschen staan nu aan den Weste lijken zoom. Dit wordt echter in het telegram niet al te duidelijk gezegd. De Duitschers sommen een aantal plaatsen op, die zij ten Oosten van Verdun hebben bezet, wy moeten afwachten hoe zich hun ilaukaanval van die zijde' zal ontwikkelen. Op het oogenblik laat het zich aan zien, dat deze hun wel een zekere uitgestrektheid terrein en een buit aan kanonnen heeft opgeleverd, maar toch in het minst niet de vijande lijke linie heeft kunnen doorbreken. De Fransche linie is wat achteruit gedrongen, maar schijnt zoo vast als te voren. Verdun en daarmee de Oostelijke verdedigingsmuur van Frankrijk, staan pal. De Duitschers hebben ten slotte slechts een plaat selijk voordeel behaald. Dit alles natuurlijk onder voorbehoud dat de eerstvolgende dagen ons geen nieuwe verrassingen brengen, hetgeen vol strekt niet uitgesloten is. („N. Rott Ct.") Van het Westelijk front. Parijs, 29 Februari. In de streek van Verdun heeft op het Noordelijk front het bombardement met minder hevigheid dan de vorige dagen voort geduurd. Gedurende den loop van den dag geen werkzaamheid van de infan terie gemeld. De Duitschers graven zich in op de Noordelijke helling van den Peperheuvel, waarvan de voorste top door ODze troepen wordt bezet gehouden. Wij hebben Samogneux onder hevig artillerievuur genomener had zich daar een vijandelijk bataljon samen getrokken. Op verschillende punten in Woevre beeft ons artillerievuur aanvallen tot staan gebracht. Na voorbereiding door groote be drijvigheid van de artillerie heeft een tegenaanval der Franschen de Duit schers uit een deel van de loopgraven gedreven, dis zy des ochends in de tuurt van Ssppois hadden bezet. De strijd bij Verdun. Berlijn, 1 Maart. Een medewerker van bet „Berliner Tageblatt" meldt uit den vuurkring van Verdun ud. 27 Februari, op welken dag hij zich bevond in de hoeve Ormmont nabij Haumont Hier is voor mijn oogen een nieuwe bladzijde van de geschiedenis open geslagen. Een tienvoudige vergroo ting van den slag bij Sédan. Slechts een deel van de gevechten om Verdun is hier te zien en ook reeds dit gedeelte is reusachtig van afmetingen. Vandaag is het - hier overal zeer modderig. De sneeuw smelt. Wij hopen op droge dagen. Ik spreek met manneu van de troepen, die deu 23sten de goed versterkte en be- heerèchende hoogte 344 hebben ge nomen. Toen onze kranige artillerie den heuvel er geheel onder had, gin gen de onzen er door de in lettel- lijken zin opgestapelde moeilijkheden op in. Op dil oogenblik brak er een geweldig vuur los uit de batterijen, die op verren afstand in de flank stonden opgesteld. De ontploffende granaten van doze batterijen maakten van het terrein, waar de troepen over heen moesten tot een schaak bord. Deze echter stormden met on gelooflijke doodsverachting verder, tot zy op den heuvel waren. Nu kwam echter nog het moeilijkste werk. De Franschen namen de hoogte, welker bezit tevens over dat van het omliggende land moest beslissen, onder een zoo geweldig concentrisch vuur, dat de onzen twee dagen lang als op een eenzaam eiland volkomen af gesneden moesten wachten. Van het opbrengen van veldkeukens was geen sprake, maar desniettemin sloegen deze helden stormloop op stormloop af en hielden stand totdat het heele terrein vast in het bezit der Duit schers was. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 29 Februari. In de streek van Dunaburg bij het dorf) Garbonofka en ten N. van den spoor weg naar Poniewiecz hebben onze afdeelingen de Duitschers verdreven en zijn eenigszins vooruitgerukt. Tus- schen de meren vanHzeu en Medmoes en ook ten Zuiden van het laatste meer zijn de Duitschers in dichte gelederen tegen onze schansen opge rukt. Ons hevig vuur wierp hen echter terug. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 29 Februari. Da admirali teit heeft vanmiddag een lijst uitge geven waarop, met de data, de namon staau vanvyertig ongewapende Engel- sche schepen, die tot 31 December 1915 door vijandelijke duikbooten zon der waarschuwing zijn getorpedeerd, en eeD gelijke lijst van veertien on zijdige schepen. De admiraliteit teekent er bij aan Buitendien zijn er verscheiden ge vallen, waarin er geen redelijke twijfel bestaat, dat het schip in den groad is geboord door een zonder waar schuwing afgeschoten torpedo van een duikboot. Maar bij het ontbreken van een vast bewijs, aangezien er geen overlevenden zijn, of óm een andere reden, zijn die gevallen van deze lijsten A.s. Vrijdag 3 Maart sullen in Den Helder de luudaiormpllchtigen voor aanvullingstroepen van het 20e, 21e en 27e bataljon landweer-infan- terie arrtveeren. Dit is de jaarklasse 1913, welke in den tijd van 4 maanden in Haarlem is afgericht en nu is overgeplaatst naar de verschillende L.W.bataljons. Dienstregeling Hollandsche spoor. Door de directie van de H. IJ. S. M. wordt medegedeeld, dat in verband met den waterstand in den Anna Paulownapolder de vertrekuren der sneltreinen 104 (7.40 's morgens) en 120 (7.40 'savoDds) zijn vervroegd. De vertrekuren zijn thaus vastge steld resp. op 7.20 'smorgeus en 7.20 's avonds. Verder blyfl de dienstregeling on- Berlijn, 1 Maart. Onze duikboot N heeft twee Fransche hulpkruisers, die elk met vier kanonnen gewapend waren voor Havre en een gewapend Engelsch bewakiDgsschip in den mond van de Theems in den grond geboord. In de Middellandsche Zee is, voIl een officieel bericht uit Parijs, de Fransche hulpkruiser La Provence, die met een troepentransport van 1800 man naar Saloniki op reis whs, in den grond geboord. Slechts 696 man moe ten gered zijn. Het op 8 Februari aan de Syrische kust in den grond geboorde Fransche oorlogsschip was, naar uit een bericht van de teruggekeerde duikboot blijkt, niet het linie-schip Suffren, maar de gepantserde kruiser Amiral Chamier. Een ultimatum aan Portugal. Madrid, 1 Maart. De bladen melden uit Badajoz: Duitschland heeft een ultimatum gesteld aan Portugal, eischende de teruggave van de in beslag genomen schepen, binnen 48 uur. Vele Duitschers, Portugal ver latende, zijn te Vigo aangekomen. (Ter toelichting diene, dat verschei dene Duitsche schepel!, die bij het uitbreken van den oorlog in Portu- geesche havens een toevlucht gezocht hadden, door de regeoring van Por- tpgal in beslag genomen waren, en met Portugeezen bemand). PLAATSELIJK NIEUWS. Schout-bij-nacht Dullsmond. Met den trein van 12 uur-heeft gis teren de schout-bij-nacht-titulair E. E. Dullemond, die met 1 Maart eervol ontslagen is uit den zeedienst en ont heven van z(jn functie als comman dant van het Instituut der Kon. Marine te Willemsoord, met zijn echt- genoote de plaats onzer inwoning verlaten. Vele militairen van zee- en landmacht, en ook vele burgers deden aan het station den vertrekkenden uitgeleide. Ook het korps adelborsten was aanwezig. De Stafmuziek dei- Kon. Marine luisterde het afscheid op. (Dagblad.) De heer dr. H. C. Redeke, alhier, is toegelaten als privaat docent in de hydrobiologie en de visscherijkünde aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam. - Onze plaatsgenoote, mej. J. van de Póli, bibliothecaresse'der Openbare Leeszaal, is benoemd tot leerares in de Nederland8che taal en letterkunde aan het Gymnasium en de H. B. S. 5 j. c. te Tiel. - Tot conciërge aan gemeente school no. 4 is benoemd de heer P. N. van Reems, alhier. Den heer W. ViBBer, alhier, is op aanvrage eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Rijksnormaal lessen. Naar wij vernemen, ls de con ducteur Wagener, welke eenige weken geleden op het station Anna-Paulowna door een messteek levensgevaarlijk gewond werd, gisteren als hersteld uit het Gemeente Ziekenhuis alhiar entnlagen. R.-K. Vereeniging voor Volkszang. Het concert,'"dat Maandagavond in het Bondsgebouw gegeven-werd, werd Dinsdagavond herhaald. Evenals den eersten keer, was ook thans de zaal gëheel gevuld. Wij verzuimden den vorigen keer te vermelden, dat de heer Van der Maden, onze stadgenoot, het kapwerk voor zijne rekening heeft gehad. Een ieder, die het concert bijgewoond heeft, zal het met ons eens zijn, dat personen met veel zorg en toe wijding waren behandeld en smaak vol gegrimeerd waren. Do mail van de „Rembrandt". Het Engelscbe schip, waarmee de mail, op 22 Januari j.1. verzonden met het stoomschip „Rembrandt", is doorgezonden, is de „Nagoya", die den léden Febr. van Suez ia ver trokken. Ook van de „Tubantia" van den Kon. Holl. Lloyd is de mail van boord gehaald. Mail voor Ooat-lndlfi, Zuld-Afrika, enz. De dL-ecteur van het postkantoor te Amsterdam maakt bekend, dat op 4 Maart met het stoomschip „Vondel" van de Maatschappij „Nederland", brievenmalen zullen worden verzon den naar Ned. Oost Indië, Singapore, Kaapstad en Las Palmas. In de beide laatstgenoemde zendingen wordt uit sluitend correspondentie opgenomen op verzoek van de afzenders, blijkens aanwijzing op het adres. De aandacht woidt erop gevestigd, dat het zeeposttarief alleen van toe passing is op de stukken, bestemd voor Nederlandscbe koloniën, overigens is het internationaal tarief van toe- De toestand In den Anna Paulowna Polder. In den Westpolder is het water nog langzaam zakkendein den Oost polder gaat het water met het geti; op en ueder. Aan de bekisting van Kleine Sluis naar Van Ewijcksluis, die door den laatsteu hoogen vloed geheel is weggeslagen, werd de laatste dagen niet gewerkt. Thans is de uit voering van dit werk, een afstand vau ongeveer 3600 M., gegund aan de heeren G. Boltje, te Heereuveen, en Oldenburg, te Bergen. In 4 weken moet dit werk gereed zijn. De bekisting zal hooger gemaakt worden dan den vorigen keer. Deze waterkeering zal, bij moge- lijken hoogen vloed, moeten voorko men, dat het water uit den Oost polder in den Westpolder vloeit. In de doorbraak in den zeedijk is Woensdag het achtste zinkstuk neer gelaten. Een zandzuiger zal spoedig ter plaatse zijn om op de zinkstukken zand te spuiten. De dwarsleggers langs den spoor dijk heeft men thans met kettingen aan elkander verbonden. De verbin ding met Ijzerdraad is niet voldoende gebleken. Men verwacht, dat de nu aangebrachte verbinding een flinken storm kan doorstaan. Breezand. Alhier zal a. s. Maandag de 2de barak geplaatst worden, groot 33 bij 11 M., op het terrein achter !café Borst. De barak aan de Molen vaart zal dan weer geheel in orde zyn, gezinnen van elders kunnen dan daarin gehuisvest worden. De gaten in het nooddijfeje langs de Zandvaart zijn haast geheel dicht. Spoedig zal nu overgegaan worden tot tlroogmalen van het Westelijk deel. Drie locomobielen zijn reeds langs de Zandvaart geplaatst. Het Provinciaal Bestuur vau Noord- Holland heeft een rapport uitgebracht over den toestand van de dijkwerken in de verschillende polders. Betreffende den A. P. Polder geeft dit rapport het volgende overzicht: In don Anna Paulownapolder zijn in het gat in den Amsteldljk thans in totaal 9 zinkstukken aangebracht, terwijl 4 zinkstukken' gereed liggen, daardoor is dq doorbraak over een lengte van ruim 50 M. tot laagwater beteugeld en iB verdere uitspoeling van het gat tegengegaan. Het polderbestuur heeft b' sloten de reeds herhaaldelijk bezweken nood- keering langs de Van Ewijekavaart weder met kracht te doen herstellen, om zoodoende meer veiligheid te ver krijgen voor den Westpolder gedurende den tijd, dat de werken aan de zwaar beschadigde zeedijken nog niet vol tooid zyn. Het werk is met het oog op eene spoedige uitvoering verdeeld over twee aannemers, die reeds mat de hun opgedragen werkzaamheden zyn begonnen. Verder wordt eene noodvoorziening aangebracht langs het binnontalud van den Oostdijk. De spoorbaan Alkmaar—Helder heeft aan den aanval van het water weerstand geboden, z|j is door tijde lijke middelen tegen afslag voorzien, welke voorzieningen Log worden ver sterkt. BINNENLAND. De oorlogswinstbelasting. Men. meldt uit 's-Gravenhage aan het „Hbl." Ter aanvulling van het meegedeelde omtrent de oorlogswinstbelasting (zie le pag.), kan nog worden vermeld, dat de belasting niet aileen over de vermeerdering van inkomen in 1915, maar ook over de vermeerdering in de oorlogsmaanden van 1914 zal worden geheven. De belasting blijft van kracht zoolang deze wet niet is ingetrokken, zoodat eventueel later ook belasting zal worden geheven over vermeerde ring van inkomen in 1916 enz. De bewijslast, dat de vermeerdering van inkomen niet een gevolg is van dd oorlogsomstandigheden, rust op den belastingschuldige. Wij vernemen nóg, dat in den boezem der staatscommissie verschil van meening bleek te bestaan, over de vraag, of alleen de vermeerdering van inkomen dan wel ook de vermeer dering van kapitaal moest worden en getroffen. In het aan den minister van flnanciëD! aangeboden verslag is een ider uitvoerig uiteengezet. Wat het percentage aangaat, kan nog gemeld worden, dat een vermeer dering van inkomen van f 1000 is vrijgelaten. Daarboven neemt het percentage voor elke 1000 gulden met 1% toe, te beginnen met 6% en eindigendo met 25 Dit laatste per centage is dus verschuldigd voor een vermeerdering van f 20,000. Boven dat bedrag blijft het percen tage gelijk. Een Duitsche vlieger geland. Maandagavond heeft een Duitsche militaire vlieger met een tweedekker vaneen hoogte van ongeveer 4000 me ter een noodlanding moeten doen by Bergharen, in het Land van Maas en Waal. 't Vliegtuig was de tweedekker B 60, die in Krefeld was opgestegen. Het was een militair vliegtuig met hut Duitsche kruis, op beide vleugels. Er was slechts een inzittende, de 20 jarige korporaal R. Wamzien, die door den rijksveldwachter uit Horsen naar het gemeentehuis te Bergharen werd overgebracht, vanwaar hy 's avonds per auto door dé militairen naar Nij megen werd vervoerd. De Duitsche vlieger was gedaald wegens een gebrek aan het kompas. Een Duitsche ballon. Onder Koudekerke, op Walcheren, is vlak bij de grens van Middelburg, een groote Duitsche ballon neerge komen, die door militairen in be slag is genomen. Vermoed wordt, dat er in de mand onder den ballon een persoon is ge weest. Deze is echter niet gevonden. (Reeds ln een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen.) Tegenspraak. Het Haagsche Correspondentie- bureau meldt: Een bericht, dat ovor de stad Vlis- singen gistermorgen een vliegeskader werd waargenomen van 12 vliegtuigen koersende in westelyke richting, kan beslist worden tegengesproken. Wel is er, naar wij vernemen, giste ren door een torpedoboot te Nieuwe- diep geschoten op een vliegtuig (ver moedelijk een Duitsch vliegtuig) dat zich boven de territoriale waren al daar bewoog. Verlegging van de schsspsroute. Naar net „Hdbld." verneemt is bij de Nederlandsche reeders ernstig de vraag in overweging, of men mot het oog op het mijnengevaar by het Galloper vuurschip en omgeving, niet zal overgaan tot' een verlegging van de route der uitgaande en thuisko mende schepen, benoorden Schotland om. De zooveel langere reisduurtnet daaraan verboDden kosten, weegt, meent men, niet op tegen het risico, dat tegenwoordig wordt geloopen. Tot een beslissing is het tot nu toe niet gekomen, omdat men even zeer laat gelden de overweging, dat men van den toestand, waarin de andere route verkeert, niets weet. Ook daar zal, meent men, wel gevaar voor mijnen aanwezig zijn. Boven dien is een belangrijke factor, die pleit tegen de eventueele nieuwe route, dat, terwijl men in het Kanaal, naar de ervaring bewees, dadelijk hulp by de hand heeft, dit in de Noordzee twijfelachtig is, zoodat wan neer men door een ongeval wordt getroffen, men geheél op zichzelf is aangewezen. Het is dus nog niet zeker, dat de oude route verlaten wordt. Pokkan in Amsterdam. En.hebben zich te Amsterdam op nieuw vier gevallen van pokken voorgedaan. Zaterdagavond werden uit een gezin in de Kinkerbuurt drie patiënten naar het Wilhelmina gast huis vervoerd. Een van de zieken, de dochter des huizes, gevoelde zich sinds 16 Februari onwel, men meende dat zij lijdende was aan waterpok ken, Intusschen werden de vaderen een broer door haar besmot. Behalve de drie patiënten, zjjn ook de moeder en drie zoons naar het gasthuis gebracht, waar men ze durende enkele weken iu observatie zal houden. Zondagavond werd uit een ander gezin in hetzelfde stadsgedeelte we derom een pokken patiënte naar het gasthuis gebracht, alwaar men den echtgenoot en drie kinderen in obser vatie nam. Staking ta Patten. Van arbeiderszijde wordt medege deeld Op de eergisteren gehouden vergadering van de stakers aan de Hondsbossche Zeewering werd met algemeene stemmen besloten de sta king onverzwakt voort te zetteD, daar de eischen van de stakers zoo waren gesteld, dat het bestuur van de Honds bossche deze ook bij eventueele aan besteding voor den aannemer bindend zou moeten verklaren en de vastleg ging van die arbeidsvoorwaarden ook voor langen tijd na afloop van deze aanbesteding werd geëischt Er werd geen enkele reden aanwezig geacht waarom het bestuur van de Honds bossche buiten staat zou zyn als nog met de organisatie 8er arbeiders tot overeenstemming te geraken. Een zware brand te Amatardam. Gisteravond omstreeks halfacht werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren brand in het pakhuis van den groothandel in verlichtingsartikelen en glaswerk van de naaml. vennootschap H. C. Hey- broeck Wzn. en Co., Keizersgracht 248. Het voorhuis, waarin kantoren en magazijnen gevestigd zijn, heeft van het vuur betrekkelijk weinig ge leden. In het achterhuis, dat dwars op het voorhuis staat en daarmede onmiddelijk aansluit, moet de brand ontstaan zijn. Het vuur heeft zoo snel om zich heen gegrepen, dat dit achterhuis, dat van onder tot boven vol kratten pakstroo en ander brandbaar pakmateriaal zat, in en kele minuten over alle verdiepingen in lichte laaie stond. Van voren zoo wel als achteren sloegen de vlammen door de vensters en ook hoog boven het dak uit, zoodat de vuurzee door een groot gedeelte van de stad koa orden waargenomen. Door de groote snelheid, waarmede het vuur zich aan alle verdiepingen van het pakhuis, dat geheel uitgebrand is, heeft medegedeeld, is het onmoge Hjk geweest, de oorzaak vast testellen. Het heeft ongeveer anderhalf uur ge duurd voordat de brandweer het vuur meester was. Een holbewoner. Voor de rechtbank te Almelo stond Dinsdag terecht een boerenknecht, laatstelijk in Duitschland werkzaam, beschuldigd van verschillende dief stallen gepleegd te Almelo op 18 Januari. Bekl. werd Dinsdag 18 Januari door den onbezoldigd rijksveldwach ter Kolthof aangetroffen in het Nlj- reesboBch onder de gemeente Almelo, terwijl hij daar bezig was te graven. Kolthof, die bekl. kende en niet veel goeds van hem dacht, sprak hem aan en verzocht hem mede te gaan naar het politiebureau. Hij wilde daaraan wel voldoen, maar vroeg eerst even zijn jas te mogen aan trekken. Kolthof vond dit goed en zag dat bekl. zich daarop in een in de nabijheid zich bevindend hol be gaf en dat hy er inderdaad met een overjas weer uitkwam. Nadat bekl. op het politiebureau was gebracht, werd het hol eens geïnspecteerd en toen bleek, dat er zich een groote voorraad gestolen voorwerpen in be vond. Een wagenvracht van die voorwerpen werd er uitgehaald, welke voorwerpen alle door de eigenaars werden herkeDd. Bekl. ontkende die goederen ge stolen te hebbenhij heeft in den morgen, dat hy door den veldwach ter Kolthof is gearresteerd, het hol in het Nyreesbosch zoo aangetroffen als het ook door de politie is bevon den. Hij is den 15 Januari uit Duitsch land aangekomen by den grenscom- missaris te Venlo en is den volgen den dag per trein gereisd tot Hen gel®. Op het oogenblik, dat de dief stallen werden gepleegd, waB hy niet te Almelo. Twee getuigen echter verklaarden hem in den avond van Zondag 16 Januari te Almelo te zyn tegengeko men, terwyi" hij kwam uit de rich ting Borne. Bekl. ontkende dit ech ter teu Btelligste. De officier v^n justitie achtte het bewijs geleverd en eischte tegen bekl., die reeds vyf maal vpor dief stal is veroordeeld, twee jaar gevan genisstraf. De verdediger, uir. P. S. Noyon, pleitte vrijspraak. SmakolIJk «tan. Sedert eenigen tyd bemerkte men aan het gemeentelijk abbattoir te Arnhem, dat uit de vergaarbakken van de darmenafval, welke afval als mest werd verkocht, telkens een hoeveelheid verdween. Het bleek, dat werklieden, die be last waren met het schoonmaken der darmen, de vuiligheid meenamen. Zij werden gevolgd en toen constateerde men, dat de rommel gïng naar den slager A. B. W. De keurmeester stelde een onder zoek in en ontdekte toen onder een hoeveelheid schoongemaakte darmen 52 K.g. afval, gedeeltelijk reeds een ondrageiyke stank verspreidende en in viezen toestand. De slager verklaarde dit goedje in de worst te verwerken. De ambtenaar van het O.M. heeft tegen dezen bekl. f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis geëisebt, doch de kantonrechter veroordeelde hem tot 3 dagen hechtenis. Smokkelaar doodgeschotan. Door de grenswacht ia weer een bekend smokkelaar,' J. Mol van het Heike, neergeschoten. Dertien smok kelaars, vervoerende 360 kilo vet, werden aangehouden. Een andere smokkelaar werd in den voet geraakt, doch deze ontkwam. Ook oan aanklacht. By de gezondheidscommissie, zete lende te Oldenzaal, is tegen het ge meentebestuur van Losser een aan klacht ingediend doortwee smokkelaars. De aanklagers werden door de grenswacht te Losser eenigen tijd opgesloten in het arrestanten- lokaal, waarvoor dienst doet het benedengedeelte van een alleenstaan den kerktoren, toebehoorende aan de gemeen to Losser. Adressanten zeggen in hun aan klacht, dat deze gevaugenis niet is iDgericht, overeenkomstig de wet, omdat zij te koud en te vochtig is, eD omdat het noodzakeiykste „meu belstuk" er niet in aanwezig is. menschen gedood, 20 gewond en er wordou er nog eenige vermista^le slachtoffers zyn militairen. Oodtr de omgekomenen bevindt zich generaal- majoor Dymsja, de organisator van de munitie-aanmaak in Rusland. Een Duitsch complot. Rlo Janeiro, 1 Maart. Het politie onderzoek naar de jongste ontploffing aan boord van het Britsche schip „Teunyson", waarbij drie mannen omkwamen, toontdattwee Duitschers schuldig zijn aan die ontploffing. Een van hen is de agent van Siemens. Beide Duitschers zijn verdwenen. BUITENLAND. Uit Zwitserland. Voor het divisiegerecht te Zürich is de zaak behandeld van twee officieren van den generalen staf, de kolonels Egli en Wattenweil,' beschuldigd van het mededeelen van berichten omtrent een oorlogvoerende mogendheid aan de attaché'8 van mogendheden welke met eerstgenoemde in stryd waren. Beide beklaagden in deze zaak, die naar het schijnt erg is opgeblazen, zyn vrijgesproken, en voor diciplinaire bestraffing naar hun superieuren ver ezen. Oproer in Madrid. Madrid, 1 Maart. Er is een staking uitgebroken ten gevolge van de duurte van het brood. Alle bedrijven staan stil. Da gendarmerie nam eenige lieden gevangen. Er zyn vele gewonden De ongeregeldheden namen een ernstig karakter aan. De gendarmerie is machteloos. De burgemeester is af- Brand ta Montraal. Montreal, 1 Maart. Een maga2yn van de Grand Trunk Railway Cy te Bonaventure is vanochtend afgebrand. Het vuur verspreidde zich ontzaglyk snel. Het hoofdgebouw was in minder dan een uur in de asch gelegd. De schade wordt op 300,000 dollar ge raamd. Spoorwegongeluk. Op de spooriyn Moskou-Rybinsk zyn by Windawa twee treinen in volle vaart op elkaar geloopen. Beide treinen werden verbrijzeld en raakten gedeelteiyk in brand. Er zyn 16 Laatste berichten. Van het Westelijk front. Parijs, 1 Maart. Bericht van heden middag: In de streek ten Noorden vau Verdun evenals in Woevre geen enkel belangryk feit te vermeldeD. In den loop van den nacht kreeg het bombardement op verschillende punten van het Fransche front een tusschenpoozend karakter. Ten Oosten van Pont-a Motsson, tusschen Regniéville en Rémiréville, hebben de Franschen de tweede en derde Duitsche linie beschoten. In den Elzas beschieten de Fran sche batterijen de Duitsche verbin dingswegen in de buurt van Armny. Een der inzittenden van een Franse b vliegtuig met twee motoren heeft by Bassée een Duitsch vliegtuig neer geschoten, dat in de Duitsche loop graven viel en by het raken van den bodem vuur vatte. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 1 Maart. Volgons een Lloyds telegram is het Engelsche atoomschip „Thornaby" (1782 ton) gezonken. De geheele bemanning ls gedood of verdronken. Havre, I Maart. Een Duitsche duikboot, van kanonnen voorzien, die Zaterdag werd gesignaleerd, toen ze tevergeefs een koopvaardijschip heeft aangevallen, is daarna tot tweemaal toe door den mynveger „Au Revoir" (1058 ton) waargenomen. Den eersten keer wist de mynveger dank zy zyn snelheid te ontkomen; de tweede maal dook de periscoop in de nabij heid van den mijnveger op en word deze door een torpedo getroffen. De mijnveger is spoedig gezonkende bemanning kon worden gered; er waren twee gekwetstea. China en Japan. Japan heeft, naar uit Tokio aan de Nöwoje Wremya wordt geseind, een nieuwe waarschuwing tot Joe- arvsjikai gericht om niet over te gaan tot het herstel van de monarchie in China en tot overeenstemming te ge- raker) met de revolutionaren in het Zuiden. Wil Joeansjikai aan deze eischen niet voldoen, dan zai Japan de revolutionairen steunen. SPORT. Haar de vereeniging Purmersteyn te Purmerend door den watersnood in de onmogelykheid verkeert om haat- programma te vervolgen, werd gun stig beschikt op haar verzoek om zich uit de Westelijke derde klasse F terug te mogen trekken. Hierdoor vervallen alle door deze vereeniging gespeelde en nog te spelen wedstryden. Advertentiën. H. BOERDIJK en H. VEEN, die, mede namens wederzydsche fa milie, hartelijk dank zeggen voor de belangstelling, by hun huwelijk on dervonden. Helder, 1 Maart 1916. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, Mej. de Wad. 0. T. LUND-SCHOUTEN. J. C. A. HOUBEN-Luhd. Amstei< J. HOUBEN. dam. M. ARPEAU-LUND. L ARPEAU. Helder. E. J. SCHOUTEN. Amsterdam, 28 Febr. 1916. Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te geven van het overfljden van ons ge liefd Zoontje a JAN, in den nog jeugdigen leeftyd van 7 jaar en 2 maaiiden. Namens de diep bedroefde Ouders, G. BOUTHOORN en Echtgenoote, de Kinderen: TREINTJE, LENA, GIJSBERT, en verdere familie, Grootmoeder, Ooms en Tantes. Helder, 29 Februari 1916. De ter aarde bestelling aal plaats hebben Vrijdag voorm. 11 uur, van het ster/huis Walvischstraat no. 8. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te geven van het overiyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer MEIJERT KERKHOF, in leven gep. Fabrieksbaas aan de Gom. Gasfabriek alhier, in den ouderdom van 68 jaar en 9 maanden. Namens zyn diep bedroefde Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Wed. E. C. KERKHOF- db Klerk. Helder, 29 Februari 1916. 8puistraat 13.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2