E«rste Heldaracho Bioscoop, wee 112. Hoofdnummer, wan volkeren strijden. Bioscoop Taveuu. Spoorgractit. Hoofd nummer In handen van hel gerecht. 7 Maart. AJg. Ned. 8eh. Onth.Bond. Openbare vorgadering, Casino, 8 uur. 8 Maart. Geref. Ver. v. Drankbestrijding. Open bare vergadering, in de Geref. Kerk, Spoorstraat, 8 uur. Maart. Openbare vergadering in hetgebouw Palmstraat, 8 u., lezing Ds. A. Verwaal. 11 Maart. Uitvoering zangvereeniging „Harmo nie" In „Casino", 8 uur. 14 Maart N.V. Internationale Toon.vereenIging van het Centraal-Tbeater te Amster dam. Een buitengewone voorstelling, Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. Bi) Ken. Besluit ie, met 16 dozer, aan Uoot'd-offlclor van administratie 2e kl. bij de zeemacht C. Plaos, op verzoek, wegens laugdu- rigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van een pensioen van f3425 's Jaars, en zijn, met dien zeilden datum, bij de zeemacht bevorderd tot hoofdofficier van adm. 2e kl. de off. van adrn. Ie kl. J. IL M. Kittel en E. G. de Wüs, en tot off. van adm le kl. de off van adm. Zo kl. J. H. A. Boertje en P. H. Sluyter. lo. 3 goede diensten door hem aan den Lande be wezen; 2o bevorderd tot directeur van scheeps bouw de hoofdingenieur der marine J. 8. Veen. Bi) Kon. Besluit is aan den luit. ter zoc 2e kl. P. A. Boom met 16 dezer eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van tijde lijk pensioen; het bedrag van bet pensioen is bepaald op f 300 "sisara, te genieten voor den t||d van één Jaar. Bjj beschikking van den minister van marine ziln de benoamde officieren van gezondheid 2de klasse bi) de zeomaolil W. J. Bronsveld en H. H. van dor Meer met li dozer geplas i et bij bet hospita's] der marine te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van m z|jn de volgende plaatsingen gelast- Officieren machinist 1ste klasse r J. T. Cam- i boord van Hr. Ms. Noordbrabaut-. J. M. Madsen van Hr. Ms. Noordbrabant op 26 dezer gesteld ter boschikklng; J. C. van der Ben van Hr. Ms. Koningin Emma op 12 dezer gestold ter beschikking. officieren machinist 3do klasse: R H. Was- terwal 16 dezer aan boord Hr.Ms.Noordbrabant; P. Loekemeijer 16 dezer aan boord Hr. Me. SchorpioenJ. H. Klingen 18 dezer aan boord ■r. Ms. Medusa; L. G. R. va- aan boord Hr. Ma Gelderland. MARKTBERICHTEN. Brook op Langondijk, 3 Maart 1916. J bloemkool, le soort f0.00-f 0.2e soort 10.0-10-, 100roodokoolf 0-f60.-. 1800 gele kool f2.10-16.70, - zak roode kool f0.10.- per zak. 000 witte kool f -.0-f 0.-. 26 zak gele :ool {7JS&—i0.—20 baal uien fl0.-f0.-, 000 baal wortelen fo.— a f0.-. fik a f86,49 mae. scbapon f 20 a f 40, 867 vette varkens per K.G. f0.70 a f 1.09, - magere varkens f-.- af-.-. f 68.- l Middelbare 60 f 69.- 0 Goudscbe kaas 60 f 0.- 499 K.G. Boter per K.G. f 180 4 f 186 484 Runderen: 246 vette per K.G. f 189 melks en gelde r 16 Stieren f 1 Paarden f 16 vette Kalveren por K.G. f 1319 nuchtere ld. per stuk f 0.- Slachtkalveren f 18.- - Fokkalveren per stuk f 18.- f 34.- 244 vette Varkens per K.G. f 1.- f 78 map-ars ld. oer stuk f 30.- f stuk f 14.- f 36.- 180.- f 310.- 0.- f 0 - f IS, f 26.- f 44 - - Lammeren f a- r o.- f o.- f o.- f o.- - iTpeioren per 100 stuks f - Eendeleron 100 1 - Kievitseieren per stuk f 36 mand Appelen f 10 mand Peren f Handel melke- en geldekoeien m.; vette kalveren matig; slacht- en fokkalveren vlug; vette var kens vlug; magere varkens vlug; biggen vlug schapen vlug. VISSCHERIJBERICHTEN. 4 Maart. Aangebracht door 18 korders rnaad kleine echol, p. mand f8.— a f6,— en 1 mand schar, p. mand f8.— a f2.60. 6 Maart. Niets. 7 Maart. V. m. 8 u. niets. n Schle 18 dezer De luitenant ter zee le kl. J A. Brouwer wordt 1 April as. te Amsterdam belast mot de betrekking van hoofd van onderwijs bij de opleiding van monteurs. De machinist M. J. A. van Ierael wordt 8 dezer geplaatst aan boord van het gouverne- montsstoomBoblp Denob, dat 16 dezer naar Oost- Indlé vertrekt. U beschikking van den miniBter van marine van Hr. Ms. van Speyk, JH. G. Hr. Ma Holland, A. Govers, van Hr. Ms. Hol land en H. J. Maas v. Hr. Ms. Gelderland worden met I dezer tor beachlkkii dezer geplaatst a.b. van E De officieren-machinist dor 2e klaBse B. C. de Groot van Hr. Ms. Koningin Emma en A. P. Noorlander van Hr. Ms. Medusa worden 10 dezer gesteld ter beschikking en zullen op 28 April per particulier stoomschip Tambora van de Rotterdamsche Lloyd naar Oost-Indtt vertrek ken. Luitenant ter zee der Se kl. A. C Wftkerlin 8 dezer overgeplaatst van Hr.Ms.Noordbrabant naar Hr. Ms. Atjeb, idem Jbr. G. L. Wlchers 16 dezer van Kazerne Amsterdam naar Hr.Ms. Neptunus, Adelborst der le kl. Marine Reserve H. Jonkman 8 dezer van Hr. Ms. Heemskerck naar Hr. Mn. Wachtschip te Willemsoord idem V. H. Augspurg 8 dezer van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord naar Hr. Ms. Her- Per s.a Prinses Juliana zal op 6 Mei a.s. dstaobement onderofficieren, korporaals tn n schappen naar Oost-lndie worden overgevoerd De te Groningen tot semi-arts bevorderde student In de geneeskunde H. W. Bremer is bestemd tot reserve-sfficier van gezondheid bij hst leger bier te lande. De kapt.-lult. t. z. K. F. Sluüs ie in de direc tie der marine te Willemsoord geplaatst als le •Beier aan boord van Hr. Ms. pantserscblp Hertog Hendrik, ter vervanging van den luite nant ter zee le kl. J. J. de Trits, die 16 dezer als le officier wordt geplaatst aan boord Hr. Ms. pantaerdekschlp Gelderland. De uit Oost-Indil teruggekeerde officier adm. P. J. Dikkers is In de directie der marine t« Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip Neptunus. Ds officior-machlnlst Se kl. D. M. Bot is ln de directie der marine te Willemsoord goplaatst aas boord van Hr. Ma. instructleschlp Konin gin Emma. Burgerlijke Stand van Helder, van 4 Maart 1916. BEVALLEN: H. M. de Vries Wallast, z.; W. E. van der Hert. a, z.; J. Landman Bas, d.; J. Hol Dekker, z.; E. C. Mulkens Venzelaar, d.; J. Ravenstyn Henne man, zG. Koning—Brouwer, d. ONDERTROUWD: C. J. E. Brutel de la Rivière en M. H. Descovicb. OVERLEDEN: K. Hagenaar, 49 j ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". KarlmaU, thuler., vertr. 29 Febr. v. Padang. Tondel, vertr. 4 dezer v. A'dam n. Batavia vla de Kaap de Goede Hoop. Boeroe, ultr., arriv. 8 dezeT te Gravesend. Kambangan, arriv. 4 dezer v. Java to A'dam Arnbon, thuiar., vertr. 8 dezer v.Sabang. N las, v. Java a. N.-York, vertr. 6 dezer v. Barbados. Rondo, t hulsr., vertr. 6 dezer v. Carthagenu. Boeton, ultr,, arriv. 4 dezer te Sabang. Tlmor, thulsr., vertr. 4 dezer v. Fort Said. Lombok, ultr., vertr.4 dezer v. Suez- Rotterdamsche Lloyd. Jacatra,uitr., pass. 6 dezer Dungenesss. Bandoeng, thulsr., vertr. 8 dezer v- Graveiond. Gorontalo.amv. 2* Febr. v. N.-York te Batavia. Kediri,ultrn pass. S dezer Prawlepoint. Slndoro, thulsr., vertr. 8 dezer des mlddsgs va: de „Downs". Diebres, thotsr., pass. 2 dezer Polnt ds Galis, ■slang, ultr., pass. 4 dezer Oltavos. Medan, ultr., pass, 4 dezer Dungenoss. Sooraknrlii, thulsr., vertr. 2 dozer v. Padang. Tabaüsn, ultr., vertr. S dezer v. Las PalmaH. Tambora, thuliir., vertr. 2 dozer v. Kaapstad. Koninklijke Hollsndscha Lloyd. Kennemerland, vertr. 1 dez. v. B.-Ayras n. A'dam. Frlsla, ultr., arriv. 4dezer te Falmoutli. Gelria, thulsr., vertr. 4 dexer van Montovldoo. Rijnland, vertr. 4 dezer v. B.-Ayree n. A'dam Haven ta Hleuwedlep. 4 Maart Aangekomen v. Harllngen en vertrok ken n. Londen hot F.ng. e s. „Btarling". 6 Maart Aangekomen v. Londen en vertrokken n. Harllngen bet Eng. e.s. „Falcon". Briiven vsn een Helderschen Mopperaar II. Van Commissies. Ik houd van commissies I Het zou mij een eer zyn zitting te nemen in een commissie, die een rapport zou moeten uitbrengen over bet groote nut van commissies, maar omdat ik vrees eerstens, dat zulk een instelling misschien nog lang op zich zal laten wachton, en tweedens, dat het nog zeer de vraag zou zijn of Uw onder danige dienaar daarin zou worden benoemd, acht ik het toch van hoog belang in de „Helderscbe Courant" het goed recht en de groote ver diensten van commissies op allerlei gebied te verdedigen.; En die ver dediging is noodig, want een deel van het publiek is minder ingenomen met deze colleges, bewerende le. dat commissies zijn uitgebrande kraters, physiek alleen nuttig, omdat zij de leden leeren klimmen, 2e. dat het zijn kapstokken, waaraan onderwer pen van verschillenden aard voor onbepaalden tijd worden opgehangen, anders gezegd: doofpotten, waarin wordt weggemoffeld wat het daglicht niet kan verdragen, 8e. dat de com missies alleen worden opgericht, als de betrokken autoriteiten zelf geen raad met het geval weten, of als de autoriteiten, beladen met werkzaam- hed«a als ze zijn, voor de behandeling DE OORLOG. De algemeens toestand. Een merkwaardige tocht is die van het Duitsche schip „Möwe", dat ondanks de strenge bewaking der zee door EDgelsche oorlogschepen, er in slaagde de Duitsche haven weer te bereiken, na maanden lang op zee te hebben rondgezworven. Het telegram, dat van dezen terugkeer melding maakt, zegt, dat zich aan boord van de „Möwe" als gevange nen bevinden vier Engelsche officie reu, 29 manschappen, 166 man van koopvaarders, benevens een aantal buitgemaakte goederen, waaronder een millioen Mark aan goud. Een aantal Engelsche schepen, een Fransch en een Belgisch schip waren geduren de den kruistocht aangehouden, deeltelijk werden deze schepen tot zinken gebracht, doch sommige sche pen, zooals de „Appam" en de „West- burn" waren met een prljsbemanning aan boord en met een aantal gevan gen genomen Engelsche zeelieden, als prijzen naar neutrale haven zónden. De Appam" bevindt zich in een Amèrikaansche haven; de „Westburn' werd in de haven van Santa Cruz, op Teneriffe, nadat de aan boord aan wezige bemanningen waren aan wal gebracht, in den grond geboord. Tot dusver is het nog niet moge lijk geweest vast te stellen, wat voor schip de „Möwe" is, en hoe het in den Atlantischen Oceaan te recht kwam. De „Times" meende in dertijd, dat het een Duitsch koopvaar dijschip was, in een Zuid-Amerikaan- sche haven geïnterneerd, dat zich in 't geheim gewapend bad en uitge zeild was. Uit het bericht van den Duitsdhen staf zou men nu opmaken, dat het inderdaad een Duitsch oor logsschip is, onder bevel van den korvetten-kapitein von Dohna-Scblo- dien staande, dat uit een Dnitsche haven vertrokken, de blokkade heeft gebroken, en thans weer in een Duitsche haven is teruggekeerd. Klaarblijkelijk is de „Möwe" ver momd en langs de Skandinavische kust varend, hoog in 't noorden den Atlantischen Oceaan ingevaren, en op dezelfde wijze, weer in een Duit sche haven teruggekeerd. Dc „Franf. Ztg." vermeldt, dat „Möwe" aan de Scbotsche kust mij nen heeft gelegd, waarvan het En gelsche slagschip „Edward VII" het slachtoffer is geworden. De strijd -om Verdun wordt nog steeds met hevigheid voortgezet, voor- voornamelljk in het gedeelte tusscben het fort Douaumont en het dorp van dien naamhet dorp Douaumont is geheel in elkaar geschoten, en bleef, volgens het Duitsche bericht, in han den van de Duitschers. Het is der zaak geen tijd kunnen vinden. Dat zijn drie vlekken, geworpen op 't smettelooze kleed der commis sies, waarvan ik ze wil trachten schoon te wasschen. Een uitgebrande kraterEen dood ding, niet meer in staat zijn krachten te ontplooien! Denk even na, laat de vele com missies, waaraan ook onze gemeente gelukkig zoo rijk is, do revue pas- seeren en ge grijpt er drie, vier uit, om 't tegenbeeld te leveren van wat door de bestrijders wordt beweerd. Ge neemt de Gezondheidscommis sie, die met angstvallige zorg waakt voor de gezondheid der Heldersche burgers, binnen de kom. Weo de mestvaalt of de gierput, die hun speurende blik bemerkt, al is zij ook nog zoo handig op een verborgen plaatsje aangebracht. is ten doode opgeschreven. Onbestrate wegen en stegen, bij regen modderpoelen vormen, „wat zeer ten nadoele der gezondheid van de bewoners kan zijn", vinden al evenmin genade in hun oogen en met ongeëvenaard doorzettingsver mogen wordt zoo lang aangehouden tot de toestand verbeterd is. Even scherp als het gezicht der commissie is, even fijn is haar reuk orgaan, dat door het Kanaal op geuren van verschillenden aard geoefend! is. Geen bijzonder reukje kan over de gemeente strijken of de commissie heeft 't in den neus en toea dan ook der drie belangrijke punten van de Douaumont stelling, die bestaat uit het dorp, de redoute en het fort. Het dorp was in Duitsche handen op 25 Februari in den loop van het gevecht werd het door de Franschen genomeu. Duitsche tegenaanval verdreef de Franschen er weer uit, doch op nieuw werd het door de Franschen bezet. Uit de jongste berichten zou men opmaken, dat het dorp thans in niemands hand is, doch dat het waarschijnlijk tusschen de linies in- ligt. Het Duitsche legerbericht meldde dat de Franschen na het artillerie vuur krachtig te hebben opgevoerd, een aanval op het dorp Douamont en de aangrenzende stellingen deden, die echter onder groote verliezen werd ;en. Het Fransche boricht méldde, dat de rand van het dorp nog in FraDSch bezit is, en dat de Duit schers met groote kracht aan de Fran schen bet bezit van het dorp betwis ten, voornamelijk door de hevige be schieting der Fransche linies tusschen het bosch Hardaumout en het fort Douaumont, doch zonder dai zij er in slaagden vooruit te komen. Is de juiste positie van het dorp moeilijk aan te geven, nog minder vast staat de toestand in het fort Douaumont. In dat fort zijn een aantal soldaten vaD het 24e Branden- burgsche regiment, het is niet bekend hoeveel. De „Times" zegt, dat zij feitelijk in het fort omsingeld zijn, wat de Duitsche berichten echter geen van allen doen denken. Want zij blijven voortdurend in verbinding met de Duitsche troepen, wat, naar de „Times" meent, daardoor veroor zaakt wordt, dat zij in het volkomen verwoeste terrein een verbindingslijn hebben gevonden, waardoor zij van voedsel cn ammunitie worden voor zien en met hunne buiten staande makkers in aanraking blijven, Uit do Duit3che berichten zou men opmaken, dat door de bezetting van het terrein westelijk en zuidelijk van het dorp Douaumont de bezetnng van het fort en die van de redoute bij Haidoumont geheel vrij is. Ook Besonvaix, dat verleden week nog in handen der Franschen was, werd door de Duitsche troepen bezet. Over de gevechten bij Yperen en het kanaal van La Bassée molden de Duitsche mededeelingen, dat de Engelschen den begrijpelijken wensch koesterden de verliezen, die zy veer tien dagen geleden leden, weder goed te makenzij hebben de stellingen, t „Bastion" worden genoemd, in de vorige week zoo met zwaar geschut onder vuur genomen, dat de Duitschers die stellingen moesten ontruimen. Het resultaat van het gevecht is dan ook geweest, dat de Engelschen het „Bastion" hebben hernomen, zoodat de verliezen, die zij voor veertien dagen leden, zijn teruggewonnen. Het is deze stelling, die in de Eugelsche berichten ook als „international trench" wordt aan gegeven, en die op 14 Februari door de Duitschers was bezet. Nu de Italianen Durazzo hebben ontruimd is de concentrische op marscb naar Valona begonnen. De Oostenrijkers uit het noorden, de Bulgaren uit het oosten rukken op Valona aan. Essad-pasja heeft reeds Albanië verlaten en bevindt zich in Italië. Thans is een besluit genomen, dat naar de „Frankf. Ztg.', meent, van groote beteekenis is. De bezettiüg van Valona is van het omliggende gebied, dat tot dus ver onder het departement van oor log stond, is volgens een telegram uit Rome, onder de directe bevelen van den chef van den generalen staf geplaatst. Hierbij teekent de „Frankf. Ztg." aan Zoolang de Valona- onder het departement aan oorlog, als deel van het geheele kabinet, stonden, waren zij afhankelijk van politieke eischen, die allicht hadden moeten leiden tot een soort van zelf opoffering. De bedoeling van het plaat sen dier divisies ouder de directe bevelen van den chef van d ralen staf wil zeggen, dat zij in de eerste plaats volgens de militaire gezichtspunten zullen moeten wor den behandeld én dat zij dus wel last zullen krijgen Valona, dat dan toch een verloren post is, niet te verdedigen, maar zich, evenals de bezetting van Durazzo, bijtijds in te schepen. Binnen enkele dagen zal het wel blijken, of deze opvatting juist is. Hblad. en de dokken daar ruimschoots met bommen bestookt. Goede uitwerking werd waargenomen. De luchtschepen zijn hevig, maar zonder succes be- schoton en zijn alle teruggekeerd. Luchtschepen boven Engeland, Londen, 6 Maart. Gisteravond zyn er twee vijandelijke luchtschepen langs de Oostkust gevaren. Eenige bommen zjjn bij de kust in zee ge vallen. Er is nog geen bericht te krijgen of er aan wal schade is gedaan. Berlijn, 6 Maart. Een gedeelte van onze marine-luchtschepen heeft in den nacht van 5 op 6 Maart het marine steunpunt Huil aan de Humber de krabbenmeelfabriek met al den aanklevejvan dien werd gesticht, rustte zij niet of deze geurende inrichting moest verhuizen en werd cadeau gedaan aan de boeren in Koegras. De woningen werden even nauw gezet nagezien en 't aantal leegstaande huizen zorgvuldig nageteld. 't Water der watorleiding geana lyseerd alsmsde dat uit acht r bakken, waaruit aarts conservatieven, zooals er hier helaas ook nog zijn, steeds droDken en daaruit 1' dat zeven ervan niet voldeden aan de eischen, die men aan goed drink water mag stellen. Levens- en genotmiddelenmelk, karnemelk, brood, margarine, bessen sap, limonade, cacao, worst, snoep goed, ze moeten er alle op hun tijd aan gelooven en menig knoeier heeft den sterken vuist der commissie op zijn schuldig hoofd voelen neerdalen. Zoozeer is de commissie met werk overladen, dat zij haar onderzoekingen alleen kan uitstrekken tot de bouwde kom. Dat valt ernstig te bejammeren, want ik vermoed dat in Huisduinen en in Julianadorp bij regenweer ook ware modderpoelen zullen ontstaan, maar misschien zijn die van ongevaar- lijken aard en kunnen zij „de gezond heid der bewoners niet schaden". Ook het water uit de regenbakken aldaar, 't eenige drinkwater voor heel den polder Koegra», ia waarschijnlijk y&r zoe goede samenstelling dat een PLAATSELIJK NIEUWS. Van het Westelijk front. Parijs, 5 Maart. Onze batterijen hebben een vernietigend vuur op de versterbing3werken van den vijand ten Noorden van Soissons gericht eu de verdedigingswerken van den vijand op verschillende plaatsen in Argonne beschoten. Het hevigst was de be schieting ten Noorden van Verdun, in het bijzonder tusschen het bosch van Haudremont en het fort Douau mont. De vijand heeft echter zijn aanval niet hernieuwd. In het dorp Douaumont, waarvan wij den buiten kant bezet houden, geen wijziging. Eeq aanval van de Duitschers op ODze vooruitgeschoven stellingen in het bosch ten Oosten vau Vacherau- ville is geheel afgeslagen. Hevig bombardement in Woövre, in de streek van Fresnes en ten Oosten van Haudremont. Onze artillerie is over hot geheele front zeer bedrijvig. Wli beschoten den vijand, die ten Noorden van Vacherau ville bij het Bois de3 Fosses en den buitenkant van Louvemont oprukte. Fransche vliegtuigen hebben gister nacht tal van bommen op het station Conflans geworpen, waar'de grootste bedrijvigheid heerschte. Berlijn, 6 Maart. Levendige myu- gevechten ten Noordoosten van Ver- melles. Engelsche infanterie, die da tr herhaaldelijk voor kleine aanvalleu opbrak, is door ons vuur afgeslagen. Op den Oosteiykc-n Maasoever is de dag in het algemeen kalmer verloo pen dan totdusver. Met dat al werden bij kleine operaties gisteren en eer gisteren aan gevangeneu 14 officieren en 934 man binnengebracht. Londen, 6 Maart. De „Times" pu bliceert een relaas van den slag by Verdun, van de hand van lordNorth- cliffe, die een bezoek brengt aan het gevechtsfront der geallieerden in Frankrijk. Northcliffe verklaart, dat de verliezen der Franschen onbe- teekenend zyii geweest, terwijl daar entegen bekend is, dat het Duitsche 13de en het 18de legerkorps totaal zijn vernietigd, terwijl het 7de re serve-korps de helft van zijn effectief heeft verloren, eu het 14do het drie kwart. Dit was de toestand op den avond van den 3den Maart. De 113de divisie en het 5de reser ve- korps en van de Beiersche aanvul- liugsdivisie zijn ook gedeeltelijk ver nietigd. Onder de gevangen genomen Duit schers zijn er uit alle deelen van het Rijk. Een der gevangenen deelde mee dat zijn compagnie op den 21sten Februari 200 iufanteristen en 4 of ficieren telde; op den 22sten was de compagnie geslonken tot 70 soldaten en 1 officier. Geen van de gevange nen schatte de eigen verliezen op minder dan een derde van het totaio effectief. Veilig mag worden aange nomen dat de Duitsche verliezen op zijn minst 100.000 man hebben be dragen. De gevangenen gruwden er van. De ellendb die zij te doorstaan hebben gehad, is hun zoo duidelijk van het gelaat te lezen, dat er geen verdere bewijzen noodig zijn voorde tragedie, die zy hebben beleefd. Northcliffe brengt hulde aan de prachtige vechtwaarde, de goede voor bereiding en de groote voorraden granaten en andere munitie van de Franschen. Op één weg alleeD had hij een convooi gezien bestaande uit 2000 auto's. Duitsche verliezen. De „Daily Mail" schrijft, dat de laatste 25 Pruisische verliezen-lijsten, de nummers 443 tot 467, over Febr., de namen bevatten van 37.839 offi cieren en manschappen gedood, ge wond of vermist, waardoor het totaal der Pruisische verliezen 2.374.925 wordt, behalve 252 Beiersche, 257 Saksische, 349 Wurtembergsche en 67 lijsten der Marine. De laatstbedoelde lijsten vermelden de namen van 43 vliegers gedood, 27 gewond, 13 gevangengenomen en 1 vermist. De namen van 4 gedoode gene raals en van prins Oscar van Prui- sen, als gewond, komen daarop voor. Wijziging vertrekuren Holi. Spoor. Wij vestigen nogmaals de aan dacht van belanghebbenden op de wijziging in het vertrekuur der och tend- en avond treinen, die resp. te 7.20 's morgens en te 7.20 's avonds van hier vertrekken. De Openbars Leeszaal v (Breewaterstraat, hoek Californiestr.) werd in de maand Februari bezocht door 1126 personen, waarvan 1051 mannen en 75 vrouwen. In Februari 1915 bedroegen deze aantallen resp. 1850, 1786 en 64. Uitgeleend werden in Februari 3040 boeken, waarvan 185 studieboeken, boeken voor de jeugd en 2039 romans. De bibliotheek werd uitgebreid met de werken van Schiller, Wielaud, Les sing, Richter, Herder, Körner, Kleist, Seume, BQrger, Gellert, Lenau, Voss, alles geschenk van Dr. H. C. Redeke G. Hermaan, Henriette JacobyNed. Staatsalmanak 1916. De Militaire autoriteiten berich ten, dat op Woensdag 8 Maart a.s. n.m. 1 uur een schietoefening met oefeningskanonnen, vanaf het fort Harssens zal worden gehouden. De onveilige sector loopt van de lijn Harssens - Horntje tot hetBalgzand. De uitloop afstand bedraagt 4500 meter. „Pro Patrio". „Pro Palria" gaf Zaterdagavond weer haar periodieke uitvoering voor een overvolle zaal. De vereeniging sukkelt momenteel aan de voorjaars kwaal: influenza, en vele leden moesten helaas thuisblijven toen het op optreden aankwam. Maardeover- blljvenden redden zich, redden zich op waarlijk schitterende wijze en toonden, dat nog steeds de gymnastiek de prima-prima sport is, die de spieren staalt en de gewrichten lenig maakt. Er waren jongens, 'die kranig werk leverden op het paard; er waren er, die over zich zelve heen- duikelden en toch weer op alle vier pardon twee de voeten terechtkwamen, dank zij tijdige hulp. En de meisjes ze maakten de sierlijkste evolutién op de brug, en de onder den invloed der zwaartekracht gekomen blonde bruine vlechtjes met allerlei sierlyke lintjes coquetlijk gesmukt, hingen loodrecht naar omlaag, al3 de eigenares in minder gewone horizon tale houding hing aan het houten gevaarte Fraaie standen, door - In Pruisen moeten alle land- stormpliebtigen, die in Februari j.1, 17 jaar zijn geworden, zich onmiddel lijk bij de militaire overheid aanmel den. In deze maand wordt op alle aan wezige voorraden chemicaliën in Prui sen voor oorlogsdoeleinden beslag ge- onderzoek overbodig is. Misschien ook zyn de boeren minder gevoelig voor de nadeelige invloeden van slecht drinkwater. Zouden de bakkers daar brood leveren, dat voldoet aan de eischen zouden snoepgoed, cacao, worBt, enz. daar steeds ideaal zijn? Zouden de woningen, van ouden datum vaak, daar zonder uitzonde ring bewoonbaar zijn en zou daar van woningnood geen sprake wezen Zie, dat alles voor oogen houdend en lettend op hetgeen deze commis sie reeds heeft gedaan, is dunkt my duidelijk bewezen, dat de bewering van uitgebrande kraters, gewoonweg een insinuatie is. Of wilt ge een ander voorbeeld? Sla de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs gade, zie haar alle scholen in de gemeente afloopen, lokaal na lokaal zich overtuigend van den ijver der onderwijzers en den viyt~der leerlingen, zie hen de prljsuitdeeliDgen houden met of zon der toepasselijke toespraken 1 En nu was er onlangs nog wel zoo'n nurksche schoolmeester, die geloofde, dat de commissie nog bestond. Maar ik vraag mij afheeft die man dan nog nooit gelezen dat kernachtige, tot in bijzonderheden af dalende rapport, dat telken jare door de commissie wordt uitgebracht, een rapport, waariD men het bruisende jonge leven voelt? Kapatokkea ef Doefpotte» wat de Steld, volgden elkander opmarchee- ren en exerceeren en paradeeren, en kl maar speelde de heer Polak de opwekkende, zwaar-gerhythmeerde muziek, waarop je zoo fijn marcheeren kunt En een slot, een eigenlyk slot was er niet. "Wel kwam er een voordracht uit het jaar 2000, van meisjes, die tenauwemood het jaar 1900 gekend hadden, in de veldgrljze uniform en met het gemobiliseerde geweer aan den riem. En dat was nog maar het einde van het begin. Het begin van het einde kwam eerst veel later, toen er nog allerlei evolutién waren vertoond en nog was voorgedragen. Maar dat einde was het heerlijkste van alles. Daarvoor waren tallooze witte kleedjes uit de kast gebaald, blauwe en rose en groene lintjes opgestreken, en blanke halsjes omhangen met het kostbaarste wat in dezen duren tyd te krijgen is. En daarvoor óók spande zich het Casino orkest in en speelde walsen en polka's en galops en al die andere dansen, die op een recht geaard bal niet mogen ontbreken. En eindelijk, heel laat, was dat het einde: droomen onder witte lakens met gloeiende wangen en kloppende harten, van het bal en p.p., p.p. en het bal. En des Zondags eën gat in den dag. Etat major van „Hr. Ma. Kortanaar." De état major van Hr. Ms. pantser schip „Kortenaer,"datuit West-Indie Zondag alhier is teruggekeerd, bestaat uit: kapitein ter zee L. P. W. van der Wal, commandantluitenants ter zee le kl. J. C. P. Hooykaas (le offi cier) en J. Bosma; luits. ter zee 2e kl. jhr. O. van den Brandeler, H. van Rootj, jhr. H-. P. Coertzen de Koek, P. J. Feteris en J. Huygens; luite nants ter zee 3e kl. A. Scheffelaar, W. Harmsen en P. Kronenbergoffi cier van gezondheid le kl. H. R. Vorstofficier van gezondheid 2e kl. L. Hendriksofficier van administratie 2e kl. P. H. Sluyterofficier van adm, 8e kl. J. Evertsofficier-machinist le kl. J. T. Campagne (hoofd der machinekamer! en officier-machinist 8e kl. F. Damare. Het machinekamer-personeel be staat uit de machinisten W. Moree, A. D. Jongkees, P. C. A. Schuier, J. N. Gons en F. Huisman. Chef der equipage is de opperschip- per J. W. Davidse. BINNENLAND. Men meldt van Vlieland aan de ,N. Rott. Ct. Een Zeppelin en circa 25 Duitsche oorlogsschepen, komende uit het noord - oosten en koersende om de west, zijn hier gisteren gezien en later in noor delijke richting verdwenen. Gisterochtend is ten noorden van Ameland een Zeppelin gezien, gaande in Westelijke richting. Opkomst militie en landetorm. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, om de dienstplichtigen van de militie, {lichting 1916, toege wezen aan de Ile bataljons of aan het tweede gedeelte van den genie- autodienst, ter inlijving op te roepen in het tijdvak van 16-20 April e.k. De voorgeoefenden worden twee maanden latei ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen (ook studie- belaugen), kan uitstel van eerste oefening worden verleend. De dienstplichtigen van den land storm, jaarklasse 1911, zullen als volgt worden opgeroepen: Z(j, die bestemd zyn voor de genie, ten deele omstreeks 20 April en overi gens omstreeks 31 Mei e.k. zij, die bestemd zijn voor de infan terie, ten deele omstreeks 31 Mei.en overigens omstreeks 10 Juli e.k. zij, die bestemd zijn voor den auto- dienst-, omstreeks 81 Mei e.k.; zij, die bestemd zyn voor de ves ting-artillerie, omstreeks 10 Juli e.k. zij, die bestemd zijn voor de wiel rijders, omstreeks 20 April e.k. Hit geschil aan ds Hondtbossche Zeewering opgeheven. Op verzoek van den aannemer, den heer De Groot, had te AmBterdam tusschen het bestuur van de Honds bossche Zeewering en het bondsbe- stuur van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders een bespreking plaats, waarbij men inzake het geschil tot een oplossing kwam. Bij het bestuur van de Hondsbossche Zeewering kwam volgens afspraak schriftelijk in, hetgeen mondeling overeengekomen. De arbeids voorwaarden voor de jaren 1916 en 1917 zyn ook voor de eventueele aannemers bindend gesteld. Zooals was afgesproken, hield de schriftelijke bevestiging van het over- eengekomene van de zyde van het bestuur van de Hondsbossche Zee wering in opheffing van de staking. Maandag werd deze bevestiging ver zonden, zoodat de staking tot het verleden behoort. Zondag had er tusschen de arbei ders en den aannemer reeds een be spreking plaats, waardoor het werk reeds Dinsdag kon worden voortge zet. In zake de bepaling van bet storten van een bedrag in de zieken fondskas berichtte de dijkgraaf even wel, datdeze zaak in de Mei vergadering beslist zal worden, aangezien het dagelyksch bestuur tot het inwilligen van dezen eiscli niet bevoegd was. Verkeer met Engelend. Naar men aan de „N. Rott. CL" meldt, bestaat bij de Maatschappij Zeeland het plan, half Maart den dienst op Engeland te hervatten en wel met de raderbooten „Prins Hendrik" en „Koningin Wilhelmina". Op de „Bandoeng" geschoten. Naar de „N. Rott. Ct." vtrneemt, is in de Middellandsche Zee, zonder voorafgaande waarschuwing, door een duikboot van onbekende nationaliteit, van een afstand van vijf mylen onge veer, geschoten op het stoomschip „Bandoeng", dat op de thuisreis van Indie was. Een paar reddingsbooten en een luchtkoker van de „Bandoeng" zijn geraakt. De „Bandoeng" is, gelijk gemeld, Zondagavond te Rotterdam aange komen. De militaire rondvlucht Gisterenmorgen heeft de reeds een paar malen uitgestelde militaire rondvlucht plaats gehad. Onder veel belangstelling vertrokken de negen deelnemers van Soesterberg. De eer ste steeg op te half negen, de laatste te even voor half tien. Het weel was zeer gunstig, hoewel het, zooals later bleek, in de lucht buitenge woon koud was. Temperaturen van 12 tot —20 graden Celsius wer den waargenomen. De tocht ging over Gilse Rijen, waar geland werd; vervolgens naar het strand te Scheveningen, waar de vliegeniers werden opgewacht door H. M. de Koningin en Prins Hendrik, benevens door een groot aantal auto riteiten. Dichte menschendrommen waren naar Scheveningen gekomen, om getuige te zijn van de aldaar te houden demonstraties. Te half vier vertrok ten slotte het laatste vliegtuig, over Leiden, Zand- voort, Amsterdam, enz. naar Soester berg, waar de laatste om half vijf arriveerde. De tocht is zonder ongelukken af- geloopen. Alleen moest luitenant Versteegh door een defect aan don motor teHeudrik-Ido-Ambacht en later nog bij Utrecht, een noodlan ding doen. Een aanklaoht. In „De Telegraaf" komt het vol gende voor: ,Onze directie heeft zich genood zaakt gezien by den officier van justitie een aanklacht wegens opliebtmg in te dienen tegen den heer John Coucke, tot voor kort lid onzer redactie. Na zijn ontslag zijn verschillende ff en aan het licht gekomen, die onze directie tot het nemen van dezen stap hebben genoopt." Dlafstal van portamonnales. en nog onbekend gebleven per soon, waarschijnlijk een militair, ver schafte zich in den nacht vau Vrij dag op Zaterdag toegang tot een der onderofficierskameis in de Nieuwe Kazerne te Harderwijk. Vau dö.daar slapende militairen wisi hij de porte- monnaies uit de kleederen te rollen. Voor de dader zich in veiligheid kon brengen, werd hij betrapt. Een wilde jacht volgde, zonder dat echter de dief kon worden gegrepen. Zaterdag morgen werden in een tuin nabli de kazerne een twaalftal portemonnaies gevonden met een gezamenlyken inhoud van ruim f200. Verschillende aanwijzingen wetti gen het vermoeden, dat de dief spoe dig in handen der politie zal zijn. tweede grief. Moge het elders misschien waar zijn, dat commissies de zaken op de lange baan trachten te schuiven of willen verbergen, wat niet aan groote klok mag komen, wij kunnen bogen op een kanaal- en een gasfa briek-commissie. Hoe lang 't geleden is, dat de eérste is ingesteld, weet ik niet, maar oude Helderschen beweren, dat zij er altijd geweest is en vaak voegen zij er lachend bij, dat die commissie steeds is geweest een der bljzonderh van de gemeente, zoozeer samenge groeid met onze stad, dat het een leegte zal geven, als zij haar eigen bestaan overbodig heeft gemaakt. Maar ik vraag u, kan dit anders Benoem eens een commissie om te onderzoeken op welke wijze men het best kan aantoonen, dat 2 X 2 5 is en zie hoe lang werkelijk geleerde mannen daarvoor noodig hebben. Nu, iets dergelijks had deze com missie op te lossen. Zy toch moest trachten den stank uit het kanaal te verdrijven zonder het te dempen. (Nu mogen de Heer Over de Linden leeraren, dat niet het kanaal stinkt, maar de riolen, 't doet er niet toe, stank is er, de Gezondheidscommissie met den meergemelden fijnen neus constateerde 't ook). En dat probleem heeft deze com missie opgelost in een naar verhou ding der moeilijkheden, zeer korten t{jd en op oen wijze, die we naar Da toestand In den Anna Paulownapolder De laatste dagen zijn Anna Pau- lowna gunstig geweest, dank zij het kalme weder en de gunstige wind richting. Alle dagen wordt te Van Ewycksluis gespuid en malen de stoomgemalen het water uil. den Westpolder in de Van Ewycksvuart. Het water wordt daardoor in den Westpolder eiken dag eenige centi meters lager. Als alleen de stoomge malen het water moeten verwijderen, zal dat nog verscheidene dagen duren. In gewone omstandigheden toch, al» het veel en langdurig regent, gebeurt het dikwijls dat beide stoomgemalen 5 soms 6 weken nacht en dag moeten doorwerken, alleen om het hemel water te verwijderen. Er zal dus een geruimen tijd noodig zijn om deze groote hoeveelheid water te verwer ken. Wie 'per fiets Van Kleine Sluis Daar Van Ewljcksluis wil, zal dikwijls moeten afstappen, om zich met zijn rijwiel door de kuilen en gaten iu den weg te werken. Zelfs is men verplicht de fiets enkele malen op den rug te nemen, omdat de weg door allerlei dingen geheel is versperd. Te Van Ewljcksluis heerscht eene bijzon dere bedrijvigheid. Binnen en buiten de sluis ziet men een groot aantal schepenaken voor aanvoer van materialen, woonschuiten, 'sleepbou ten, een zandzuiger, een baggermoleu enz. Op de kade van de haven en.op den zeedijk bergen van rijshout, latten, palen, stroo en planken. Allw ii langs een glibberig, smal paadje kan men zich langs den dijk naar de doorbraak begeven. Hier is men laatste week met het werk best op schoten. Er liggen thans 11 zinkstuk- ken in het gat. De bodem is er geheel mede bedekt, terwijl men reeds is begonnen, vanaf het eene einde van de doorbraak kleine zinkstukken aan te brengen. Ook zal men hiermede aan het andere einde beginnen. Aan de zeezijde wordt eene verhooging van zinksteen aangebracht. Blijft het weder gunstig dan hoopt men op het einde van de week met zandspuiten te beginnen. Om een dyk van zand aan te brengen, die boven de hoog waterlijn komt, denkt men eene week noodig te hebben, zoodat, zondor tegenspoeden, men over 14 dagen den toestand in zijn macht denkt te alle waarschijnlijkheid later zullen ruiken, maar dan zal wellicht Heer Over de Linden weer gelyk krygen en de riolen 't euve! veroor zaken. Voor de doofpottenkwestie verzoek ik u te letten op de commissie inzake de Gasfabriek. Is die niet op tijd klaar gekomen met een verbluffend rijk gedocumenteerd rapport, waarin letterlijk Diets is achterwege gehou den en alles met de grootste open hartigheid openbaar is gemaakt. Lang hierover uitweiden is onnoo- dig, waarom we overgaan tot het derde gunt dat n.1. commissies worden ingesteld als de autoriteiten zelf geen raad weten met het geval of door hun vele werkzaamheden zich er niet mee kunnen bemoeien. 't Eerste deel ia te dwaas om los te loopen, autoriteiten weten voor alles raad, weten overal wat op te vinden, anders worden ze geen au toriteit en wat het tweede deel betreft wagen we het bescheiden op te merkeD, dat het groote publiek geen flauw besef heeft van wat in onze tegenwoordige dagen van een autori teit wordt gevergd. Dat in verschil lende gevallen de commissies daarbij de behulpzame band bieden, is loffelijk en prijzenswaard in de hoogste mate. Daar hebt ge bijv. de inzamelinga- commlssie voor 't Steuncomité eD voorden Watersnood. Wat een reuzen werk hebben de Heeren verricht voor aH de opgehaalde gelden aan den Om met geladen bakken den dyk te kunnen bereiken, is men bezig met een baggermachine eene geul tema ken. Een vlot is tegen den dijk gelegd, waarop zinkstukken gemaakt worden. Daardoor kunnen deze vlot komen. Met hetzelfde doel' is tegen den dijk eene helling van plauken gemaakt, waarop zinkstukken worden gemaakt. Aan de binnenzijde van den dyk zijn de plaatsen, die het ergst gehavend zijn, voorzien van zwaie rljsbeddingen, waarop zakken met zand zijn gelegd. Hier zal de toestand spoedig zoo worden, dat de binnenkant van den dijk een vry zware golfslag kan weerstaan. Ziet men vanaf den dyk den Oost polder in, dan bemerkt men verschei dene boerderijen, waarvan muren zijn weggeslagen, terwyl arbeiderswonin gen bijna niet meer worden opge merkt. Aan de bekisting tusschen de Van Ewljcksluis en Oude Sluis en aan de penningmeester konden afdragen. Had het door de autoriteiten zelf moeten worden verricht, geloof, me ze waren er nog mee bezig. Ik geloof met dit alles het goed recht der commissies te hebben aan getoond. Zij zyn in onze tegenwoordige maat- schappy onmisbaar, zo zyn ornamen- tieke figuren in ons gemeenteleven en verzamelplaatsen voor lieden met Meestentijds toch is het bevattings vermogen van het groote publiek ge ring en voor iemand, die omtrent een of andere kwestie een mooie logische oplossing meent gevonden te hebben, iB 't om tureluursch te worden, steeds weer te moeten ervaren, dat men niet begrepen wordt. Maar in de commis sie, waarin menschen zitten met door zicht, met gezond verstand, met vol doende technische kennis, daar kan men aankomen (O Schoeffelenberger), met wat men op 'thart heeft, daar wordt met kennis van zaken ge- of veroordeeld en wanneer der commis sie de juistheid en uitvoerbaarheid van 't denkbeeld blijkt, wordt het uitgewerkt en is de verwezenlijking in den kortst mogeiyken tijd |ver- zokerd. O, ik houd zoo van commissies

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2