Laatste berichten. AQENDA. Clnotnn Palace. Binnenhaven 2. Hoofd- nummer: De Roode Club. Bereto Heldereche Bioscoop. Kanaal- weg 113. Hoofdnummer-. De Kroog 14 Maatt. N.V. Internationale Toon.vereenlglng van hot Centraal-Theater te Amster dam. „Ksïornelucht", Casino, S uur. 13 Maart. Toonuol-voroen. „Juetus van Maurllt". Uitvoering In Tlvoll, 8 uur. MARINE EN LEGER. De „N. R- Ct." verneemt dat de vice-admlraal F. Plnke, sedert 1912 commandant dor zeemacht in Ned.-Indiè, eerst na de demobilisatie lr, ïJJd tegenwoordige betrekklDg zal worden vervangen. De ofBcieren math. Ie ki. J. A. J. van Horssen 'sgenheld shlkking De offlclor-mach. Ie kl. J. M. Madsen wordt 26 do/.ur ter beschikking gesteld. De hoofdofficier van gezoudh. lo kl. (titulair) dr. E. J. Borgeeius, afgetreden chef van den geneeskundigen dienst der zeemacht In Oost- IndlO, is per particuliere gelegenheid hier te lande teruggokeord. De officier van gezondheid le kl.D.B. Jochems wordt 8 April a.s. geplaatst aan boord Hz. Ma. Gelderland. De officier v 6 Mei a.s. naar Oost-Indlö vortrekkende FreUtag Drabbe, thans ter beschikking, wordt 3 April a s. geplaatst aan boord Hr. Mb. Noord brabant, terwijl de officier van gezondheid Zo kl. L. Hendriks op 16 dezer wordt overgeplaatst van Hr. Ma. Kortenaer naar Hr. Ma Bellona. De machinisten L. C. Kooien e aljn overgeplaatst i ■chip Gelderland. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland' Booroe, ultr.,vortrok 12 dezer yan Londen. Lombok,-ultr., paas. 9 dezer Perim. Oranje, ultr., vortrok 11 dezer van KaapBtad. Prins der Nederl., thuisr., bo vond zich 11 dezer op 9gr.40'NB. onl6gr. W.L. Alles wel. TImor, thuisr-, vertrok 10 dezer van Napels. Ba wean, thuisrpass. 12 dezer Wlght. Jon Plet. Coen vertr. II dezer v. Batavia n. A'dam. PrlnBes Jullana, thuisr., vertr. 12 dezer v. Durbau. Rembrandt, ultr.,arrlv. 11 dezer te Singapore. Rotterdamscho Lloyd. Ophir, thuisr.. pass. 10 dezor Finisterre. Dell, v. Batavia n. N.-Y., arrlv. 11 dezer te Durban. Medan, uitr., pass. 9 dezer Gibraltar. Djobres, thuisr., pass. 12 dezer Perim. Kedlri, uitr., arrlv. 11 dezer Genua. Koninklijk* Hollandsche Lloyd. Amstelland, thuisr, verUok U dezer v. Lissabon. Qelria, thuisr., vertrok 9 dezor v. Rlo Janeiro. Hollandia, ultr., vertrok 8 dozer v. Bahia. Kon. West-Indische Maildienst. Atlas vertrok 11 dezer v.New-York n. Haïti. Haven te Nleuwedlep. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 13 Maart 1916. VEE. Aangevoerd 12 koelen onossen f 200_a Broek op Langendljk, 13 Aangevoerd 280 gele kool f150, gele kool per zak f6.12, uien (stek) f3.06. Purmerend, 14 Maart 1916. 22 stapels Fabrlekakaas per 60 K.6. f 80.— 37 Boerenkaas 60 f 76.— I Commissie 60 f 67.— 0 Middelbare .60 f 0 Goudecho kaas 60 - f 0.- 068 K.G. Boter per K.G. f 1.76 4 f 1.6 464 Bundoren: 204 vette per K.G. f 0.78 l l.j 186 melke en gelde f 180.- I 880.- 6 8tiuron f 0.- f 0.- 14 Paarden f 0.- f 13 vette Kalveren per K.G. f 1.40 f 1160 nuchtere ld. per stuk f 0.- f Slachtkalveren t 18.— f 40.- Fokkalveren per stuk f 13- f 83- 163 vette Varkens per K.G. f 8X- f 09" 62 magere ld. por stuk f 26.— f «6.- 169 Biggen por stuk f 14- 1414 Schapen f 27.- Over houders f 0.- - - Lammoren f 0.— f 0. f 0.- f 0.- v a- Ganzon Kalkoenen Zwanon Kipeleren per 100 stuks Eendeleren .100 Kievitseieren per etuk mand Appelen mand Peten Handel vette kalveren matig. f 0.- f 0.- f 0.- f 376 f 7.26 t a- f o.- f 0.- f 0.- r a- r o.- VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwedlep, 18 Maart Door 38 korders aange bracht: 10 mand kleine schol, por mand 17.— p (3-, 4 mand schar, per mand 13—. Door 7 trekkers7 tal haring, per tal f1360 f 17.— 14 Maart, v.m. 3 uur- Niets binnen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indiö: Verzendlngaweg. Datum der Tijdst.der ter post- laat. busL bezorging. a/bPostk. Naar Atjeh en onderhoorigheden on de Oostkust van Sumatra: over Engeland 1 eiken Wnsd.| 8.40 's Naar Guyana (Suriname) zeepost vla Amsterdam I 28 Mrt 3—'sa m.-ili vla -Queenstown 27 Mrt. 340 'a i m»n via Southampton (alleen op vorL<Lafc.) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba zeepost vla Amsterdam I 23 Mrt. j 3- 'sa mail via Southampton eiken Maan- of QueenstowndagenWnBd. 3.40 's Naar St. Martin, St. EuBtatius en 23 Mrt 3- 20 Mrt. 340 'a n. zeepost vla Amsterdam (alleen op verl. d.afz.) mail vla Engeland Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal elkon Woensdag, 8.40 's Burgerlijke Stand van Helder, van 11 t.m. 18 Maart 1916. BEVALLEN: C. de Vries-Hoog kamp, d.; G. Cnossen—Beukenkamp, z.; B. Erich—Pheifer, z.; A. M. Taan- man—de Koek, d.;T.Schoemacker- Byl, d.; H. Kerkmeer—Oosterman, z. M. Izaksaon Bais, d.; E. van der Heide—van Urk, d. OVERLEDENM. Rougoor, 10 j. J. D. P. Bakker, 5 mnd. CORRESPONDENTIE. Dirk Hollander, albier. Stukken, waarvan de afzenders ons niet be kend zjjn, worden niet geplaatst. Dit in antwoord op uw briefkaart van 12 Maart. Red. Held. Cit. schappen, die gelukkig nog in ruime mate in ons lacd worden aange troffen maar die per slot van rekening, ten gevolge van omstan digheden, waarop de ver wervers van die iukomsten geen schijn van in vloed hebben kunnen uitoefenen, buiten verhouding zijn komen te staan tot het tentoongespreide talent, den verrichten arbeid, en het ge dragen risico. Er is niets tegen, zoo de staat, .die door den oorlog in be narde flnancieele omstandigheden is geraakt, een deel van die bizondere conjunct uurwinst tot zicb trekt. De belasting is te vergelijken met eene belasting op de toevallige baten, als b.v. de successie belasting. Over het bedrag der heffing kan worden getwist. Elk cijfer is ten slotte willekeuring, omdat niemand kan zeggen, hoeveel van de winst nu eigenlijk als vergoeding voor ar beid, als compensatie van geleden risico kan worden beschouwd, hoe veel gevolg is van omstandigheden, die buiten den wil of den invloed van den verwerver der winston zijn gebleven'. Slechts dit kan worden, dat, zoolang het water Diet de lippen is komen te staan, d.w.z. zoolang Nederland buiten den oorlog blijft, de belasting niet al te hoog opgevoerd mag worden. Geen oogenblik mag wordeii ver geten, dat een zeer groot gedeelte van dio zoogenaamde oorlogswinsten van buitenaf niet slechts van uit oorlog voer endo landen, doch van de ;ansche wereld rondom naar ons and toegevloeid is, en dat het een gioot geluk is, dat dit geschied is. Indien in Nederland geene oorlogs winsten wareD behaald, zou ons land er nu tydens den oorlog heel wat slechter aan toe zijn, dan nu het ge val is, en wezen zal. De mannen, die door hun werkzaamheid en hun durf, door hun handelsinzicht en onder- nemerslust, in dezen tijd van oorlogs- malaise het hunne hebben gedaaD, om het nationaal inkomen en ver mogen te vergrooten, hebben zonder twijfel een algemeen nuttigen dienst gedaan, die ons land in vollen om gang bljjvend ten goede komt, omdat de nationaleoeconoinische weerkracht er door is verhoogd. Men behoeft deze menschen niet als nationale helden te bezingenzij hebben ontegenzeggelijk in de eerste, zoo niet eenige plaats gewerkt en ge waagd ten bate van hun eigen zak. Maar deze wetenschap mag ons niet weerhouden, de oogen toch ook opeD te sperren, om het algemeen maat schappelijk nut te blijven zieD, dat zy hebben verricht, en te onthouden, dat de maatschappij het dan toch ook per slot van rekening moet hebben van hetgeen de individuen, gedreven door den prikkel yan het eigenbelang, tot stand weten te brengen. Wie deze waarheid verzuimt kennen, zal groot gevaar loopen, bij de belasting op oorlogswinst de kip met de gouden eieren te slachten. De regoering stelt voor 30 pet. te heffen, hetgeen al 5 pet. meer is, dan' dooi de staatscommissie was voorgesteld. Het zal in de Kamer niet ont breken aan pogingen, om de 30 in 40, in 50 of misschien nog hooger te wijzigen. Dit is een gevaarlijk spel. Er zjjn er in ons land velen misschien, die een enorm risico, groote inspanning en veel arbeid en verdriet zich willen getroosten, zoo lang bij welslagen van de onder neming groote winst daaartegenover staat. Dit ligt in den aard van den mensch. Het is echter ook niet an ders dan bloot menschelyk, dat de lust om dit alles te dragen afneemt met elk percent, dat de staat van de winst zich toe eigenen gaat. Als ik kans heb, dat ik, bij succes van mijne onderneming, 100 verdienen zal, dan waag ik het erop; als ik weet, dat bij welslagen de staat mij 30 of 40 van mijn 100 mij in den vorm van belastiug weer afnemen zal, dan wil ik mij nog wel eens ter dege be denken, of ik mij in het gevaar ken zal. Neemt de staat mij het grootste deel van mijn winst toch wed6r af, dan onthoud ik mij liever. Zoo kan in het algemeen gezegd worden, dat naarmate de oorlogs winstbelasting hooger zal' zijn, de oorlogswinst kleiner zal wordeD, .d.w.z. de toeneming van het natio naai vormogen binnen eDger grenzen zal worden gehouden. En indien, tengevolge van het belastingsysteem het bovenstaande geld Diet uit sluitend ten aanzien van eene oor logswinstbelasting, al komt het daarbij wegens de hoogte der heffing zeer scherp uit, de energie van de burgers, en met name van den ondernemersstand, wordt vermin derd, zoo niet gedoofd, dan dragen daarvan zeker een aantal individuen eerst, maar op het eind iedereeD, en de staat niet het minst, den last. Oorlogswinst. De „N. Rott." schrijft: Tegen het denkbeeld zelf, eene be lasting op oorlogswinst te leggen, bestaat geen bezwaar. Er zijn ten gevolge van den oorlog in handel en bedrijf winsten behaald, die zéker niet zonder moeite, energie, niet zon der inzicht in zaken en niet zonder risico zijn verkregen, en dus onge twijfeld de vrucht zijn van persoonlijk talent en van persoonlijke eigen- DE OORLOG. De algemeene toestand. Op het voornaamste deel van het front voor Verdun is weer rust inge treden. Een rust, die, naar men moet aannemen, Blechts tijdelijk zal zijn. Deze pauze in de infanterie-gevech- ten is gevolgd op den forschen aan val, dien de Duitschers in den nacht van den 8sten op den 9den hebben ondernomen tegen het front tusachen Douaumont en Vaux. Over het resul taat van dien aanval waren, gelijk bekend, reeds Zaterdag de weder- zijdsche berichten in zoover tot over eenstemming gekomen, dat zij beide constateerden, dat het fort Vaux niet in Duitsche handen was, afgezien van de kwestie of ooit de Duitsche infanterie er voet heeft gevat. Er was nog verschil blijven bestaan omtrent de andere voordeelen, dio de Duit schers op den 9den Maart hadden gemeld te hebben behaald. Het dorp Vaux en eenige tusschengelegen for ten hadden zij als door de Duitsche troepen bezet aangegeven, en op die mededeeling ïb het Duitsche hoofd kwartier ook niet meer teruggekomen. De Franschen evenwel, zijn in hun officieel bericht van Zaterdagmiddag de Duitsche opgaven eenigszins ge naderd, door toe te geven, dat de Duitschers het Oostelijk gedeelte van het dorp Vaux hebben bemachtigd en eenigermate vooruit zijn gekomen op den heuvel, waar het fort Vaux op staat. Dit zou dan op den lOden moeten zijn geschied, terwijl voor dien datum van Duitsche zijde alleen tegenaanvallen van de Franschen worden gemeld. Dat is nu maar een chronologisch verschil. Daar het voor deel, dat door den vijand wordt toe gegeven. als volstrekt vaststaand moot' worden beschouwd, kan dus nu worden vastgesteld, dat de Duit schers, hetzij dan op den 8Sten of den lOden, een gedeelte van het dorp Vaux hebben bezet, en voort gang hebben gemaakt op de hellin gen van den heuvel, waar het fort Vaux op staat. Op den lOden hebben de Duitschers uog gezegd, dat zij hun troepen had den vooruitgeschoven door een bosch ten Zuidoosten van Datnloup. Men vindt deze mededeeling bevestigd in het Fransche middagbericht van den 12den, waar te lezen staat, dat de Duitschers den Franschen een kleine schans hebben afgenomen op den weg van Ëtain naar Eix. De verdere berichten van Zaterdag en Zondag geven alle te kennen, dat de gevechten van de infanterie (afge zien van een onbeduidend gevecht( bij den Peperheuvel) zijn opgehouden, maar de artillerie van beide zijden haar werkzaamheid voortzet. Nu doet wel een beschouwing van het nieuwsbureau van Havas het voorkomen, of hiermee de gevechten om Verdun zjjn afgeloopen, en het uitsluitend resultaat voor de Duit schers uitputting is, daar zij niet in staat zijn de gapingen in hun gele deren aan te vullen, maar die oor deelvelling schijnt ons lichtelijk voor barig toe. Het officieele bericht van gisternacht uit Parijs immers spreekt van de beschieting van vijandelijke troepen, die ten Noorden van don Peperheuvel werden samengetrokken. Ons inziens is dit artilleristisch inter mezzo niet een begin van het einde van den strijd om Verdun, maar is deze veeleer nog maar pas goed be gonnen. Wij hebben al eenigen tijd geleden de verwachting uitgesproken, dat er eerlang ook op andore punteD vay het front gevechten zouden ontbran den .van gelijken aard als die bij Verdun, maar tot nog toe zjjn er slechts partieele gevechten voorge komen, met name in Champagne. Daar hebben de Duitschers Zaterdag weer eeu aanval gedaan, dio hun eenig voordeel opleverde, maar een offensief op groote schaal schijnt hier toch nog niet in hun voornemen te liggen. (,N. R. Ct."). Van het Westelijk front. Parijs, 12 Maart. In den loop van den dag heeft geen infauterieactie ten noorden van Verdun plaats gehad. Vrij hevige beschieting aan beide oevers van de Maas. Fransche artillerie beschoot vijande lijke- troepen, die zich verzamelden aan het ravijn ten noorden van de Cöte de Poivre en Duitsche batterijen ten westen van Louvemont. De Franschen openden een ver nielend vuur op de vijandelijke ver sterkingen ten zuiden van da Somuie en tusschen de Oise en de Aisne, verwoestten verscheiden observatie posten van den vijand in het Cheppy- bosch in Argonne en schoten loop graven van den vijand bij SeunoDes plat. Bij Bau-de Sapt werden twee Duit sche aöroplanes naar beneden 'ge schoten, die daarop in de Fransche linies neervielen. Alle inzittenden waren gedood. De Fransche lucht escadrilles lever den heden 18 gevechten in de streek van Etain, waarbij zjj den vijand op de vlucht joegen. Parijs, 13 Maart. Deze zóó bewogen oorlogsweek is in rust ten eiDde geloopen. Ook den Zondag bleef de verslapping in de operaties aanhouden en was merkbaar in de infanterieactie, terwijl van weerszijden artilleriebe schieting plaats vond. De Duitsche generale staf geeft dan ook, zooals dat zijn gewoonte is bij afwezigheid van eenig bepaald succes, een opsomming van de krijgsgevan genen, aan de Maas gemaakt. De thans ingetreden rust bewijst de noodzake lijkheid voor den vijand om zijn ge duchte verliezen aan te vullen, door ons artillerievuur veroorzaakt, en om zijn voorraden munitie ea levensmid delen aan te vullen. Uitputting is dus het einde van de geweldige krachts inspanning tegen Verdun. Een Duitsche lezing, WashiDgton, 11 Maart. De corre spondent van de „World" seint uit Berlijn dat de Duitsöhers in het be zit zijn van het fort bij het dorp Vaux en dat de Fransche soldaten den moed verloren hebben. Hij beschrijft een paniek en eindigt hoogst ernstig met de verklaring dat de operaties rondom Verdun zich ge heel en al volgens het vastgestelde program ontwikkelen. De Amerikaansche pers protesteert fel tegen de onjuistheid van dedeolingen en voegt er by dat het een beleediging is voor het gezond verstand en de neutraliteit der Ver- eenigde Staten. Uit Engeland. Londen, 13 Maart. Er zijn gisteren weer verscheidene groote protest vergaderingen van duizenden voor het leger ingeschreven gehuwde mannen gehouden. Allen verlangden hetzelfde, namelijk dat men de on gehuwde mannen uit de gereserveerde bedrijven zou „uitgraven" enz. en ten aanzien van jonge gehuwde mannen conscriptie zouden toepassen. Deze week zal de leger begrooting in het Lagerhuis aan de orde komen en zal daarbij natuurlijk de positie van de gebuwde mannen ruimschoots besproken worden. De „Times" zegt, dat de commissie uit het kabinet, die benoemd is, om de kwestie te behandelen, besloten heeft groote groepen industrieën, die vroeger onaantastbaar geacht werden, van de lijst af te voeren en ook on- gehuwden uit andere bedrijven te lichten. Deze maatregelen-worden toe geschreven aan den druk dien Lord Derby op de regeering heeft uit geoefend. - Een Engelsch soldaat, die zestien maanden aan het front was geweest, kwam te Moss bij Wrexham thuis en had aio aandenken een bom mee gebracht. Donderdagavond gleed de bom hem uit de hand en ontplofte. Drie kinderen werden gedood. Van den soldaat werd een been weggeslagen, het andere zal misschien afgezet moet6n worden. Vau een vrouw zullen belde beenen moeten worden afgezet, van een andere vrouw is een voet geheel en de andere ten deele weggeslagen. PLAATSELIJK NIEUWS. Taptoe. Hedenavond bij gunstig weer Taptoe, Havenplein om 8 uur. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal Donderdag 16dezer des namiddags 8 uur ten Raadhuize vergaderen. Stukken voor die vergadering be stemd kunnen vooraf worden inge zonden aan den Voorzitter, aan een der leden of aan den secretaris (Dijk- 8traat 45). Zaterdag slaagden te'si-Graven- hage voor het examen in de Nuttige Handwerken, de dames M. de Ruy- ter en S. Zu(jderhoudt, leerlingen der Chr. Normaallessen, alhier. Maandag slaagden de dames J. de Broekert, T. A. M. Corporaal en M. Hackenitz alhier. - By het gisteren alhier gehouden examen slaagden voor het diploma betreffende de internationale regelen ter voorkoming vau aanvaring op zee de heerenJ. Corbee, G. Wezel man, L. v. d. Harst, G, Plug, M. v. d. Niet, J. van Loosen, J. Keus, P. Porupert, H. v. Duijn, J. Pronk en G. Pronk, allen alhier. Vyf candidaten werden afgewezen. „Harmonie". De zang- en reciteervereeniging „Harmonie", onder leiding van den heer P. Pieters, en onder bescherm heerschap van den heer ds. W. B. 0nneke8, gaf Zaterdagavond eene uitvoering voor leden en donateurs, waarby door mejuffrouw R. Noor, piano en den heer G. Snaphaan, viool, welwillend medewerking werd verleend. De zahl was goed gevuld. Nadat de Voorzitter het welkom aan allen had toegeroepen, ook aan de oud-leden, werd met de afwerking vaD het programma een aanvang gemaakt en verschillende bekende zangnummers op verdienstelijke gezongen. Het koor toonde op hoog peil te staan en leverde fraaien samen zang. Een paar vioolsolo's met piano begeleiding van mej. Noor vonden een dankbaar gehoor; de bekende Drdla-serenade, Jan Kubelik's geliefd nummer, was daarvan lang niet de minste. Daarna volgden nog afzonder lijke nummers voor het vrouwen koor, terwijl na de pauze eeu tooneel- stukje hec waardig slot vormde van den avond. Maar na dit slot begon pas het heusche: 6en bal, dat de avond waar diglijk besloot. BINNENLAND. Het Oera Llndabqck. Het geheim van het „Oera Linda- bock" zal nu kunnen worden ont huld, schrjjft de „N. Rott. Crt." Dit houdt verband met het overlijden van den letterkundige Joban Winkler. Op 14 Januari 1908 schreef deze aan dr. C. P. Burger Jr. „Ik sta weer midden in de bewe en weet daar alles van zoo van vroeger als van nu. Ik heb alles wat ik betreffende die zaak reeds van het begin af in mijn bezit had, en naderhand, door trouw verzamelen, verworven had, in een kistje bij elkaar gepakt, en dit ten geschenke gegeven aan het Friesch Genoot schap, onder bedingdat men dat kistje (gevuld met allerhande be scheiden, brieven-(ook door yerwljs aan my geschreven), couranten- en tijdschriftartikelen, enz. enz.), zou bewaren, om bet eerst na mijnen dood te openen, en alsdaD, naar be lleven, met den inhoud te baDdelen, Dat kistje is op die voorwaarde door het Genootschap aanvaard." Pokton. Te Amsterdam hebben zich een aantal gevallen van pokziekte voor gedaan. Tot Zondag waren in het Wilhelminagaathuis 19 patiënten op genomen, waarvan 8 ala genezen waren ontslagen en drie zijn overleden. Voor de inrichting tot kostelooze inenting in de Prinaenhofsteeg te Amsterdam verdrongen zich gisteren meer dan duizend menschen, die ingeënt wilden worden. Eenige vrouwen vielen door het gedrang flauw. Meer dan de helft kon niet worden geholpen. Java-Paciflc-IIJn. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt. uit San Francisco Op den achtsten Februari arriveerde te San Francisco het Nederl. „Arakau" der Stoomvaartmaatschap pij Rotterdamsche Lloyd onder bevel van kapitein S. van Ronkel. Dit feit is daarom van beteekenis omdat hiermede de eerste uitreis was vol bracht in de onlaDgs opgerichte Java- Pacific Lijn. De drie deelnemers aan dezen nieuwen stoomvaartdienst z(jn de scheepvaartmaatschappijen Rotter damsche Lloyd, Nederland en Java— China-Japanlljn. De Groote- of Stille Oceaan was tot op heden de eenigste Oceaan die niet door Hollandsche schepen in geregel- den dienst werd bevaren, de „missing link" in onze Hollandsche zeevaart en nu kan voortaan een patriotisch aangelegde Nederlander de reis om wereld maken onder zijn eigen vlag. Voorwaar een prestatte om trotsch op te mogen zijn. Dat deze nieuwe ljjn in een bestaan de behoefte voldoet is zekersedert de Amerikaansche „The Pacific Mail' in einde 1915 werd opgeheven was de goheele scheepvaart tusschen de „Far East" en Amerika in handen der Japanners. Do reisroute der nieuwo lijn is Java -Makassar- Manilla - Nagasaki -San Francisco. Tusschen Java en de Philippljnen was tot nog toe vrij wel geen verbinding en voerde den weg over Singapore of Honkong: wat natuurlijk een reusachtige omweg beduidde. Te Manilla was men dan ook zeer verheugd over deze nieuwe verbin ding en de Phllippflnsche gouveraeur- jeneraal Harrison on onzo consul te ifanilla P. K. A. Meerkamp vau Embden hebben zich veel 'moeite hiervoor gegeven. Vermeldingswaard is nog de bij zonder hartelijke ontvangst die het eerste schip te Nagasaki ten deel viel. De autoriteiten aldaar waren zeer ingenomen met het feit, dat hunne haven in het reisplan was opgenomen en daar Nagasaki zoowel op de uit- als op de thuisreis bunker haven is, is dit voor hen van niet geringe beteekeois. Twee schepenjn maand die ieder gemiddeld 1500 ton steenkolen innemen, maakt een aardig bedrag per jaar. Na aankomst van de Arakan bega ven zich burgemeester en wethouders aan boord om den kapitein te com plimenteeren. De waarnemende bur gemeester, de heer H. Fukada, voerde het woord in het Japanach, hetgeen in het Engelsch werd vertaald door den gemesnte secretaris Qutaka Ota. Namens het gemeentebestuur werden den kapitein een paar kostbare Ja- pausche vazen aangeboden. Daarna voerde het woord de hr. Sawayama, president der Kamer van Koophandel te Nagasaki, die namens dit lichaam aan kapt. van Ronkel twee antieke bloempotten met Japan- sehe dwergboomen kwam aanbieden. In zijn rede deed genoemde heer de historische belangen uitkomen, die zijne stad aan de Hollanders verbon den. Zoo vertelde hy o.a. dat van het jaar 1637 af tot 1859 de Hollanders 'ge vreemdelingen waren aan wien het vergund was in Japan han del te dry ven en dat hun als vesti gingsplaats Nagasaki was aangewezen en dat in genoemd tijdperk van ruim 200 jaren de Hollandsche vlag steeds aldaar had gewapperd. Verder zeide hij, dat toen het Tokogawa Gouver nement zyn eerste scheepswerf aldaar vestigde in 1856, het koainkhjk be sluit vermeldde dat uitsluitend Ne- derlandsche ingenieurs daaraan ver bonden mochten worden en dit bleef van kracht, tot in 1877 deze werf werd overgenomen door de tegen woordige eigenaarsde „Mitsu Bishi Dockyaid." Sinds menschenheugenis was er echter geen Hollandsch schip meer in deze haven geweest en het Neder- landsche consulaat aldaar wordt dan ook waargenomen door den Engel- schen consul ter plaatse. De llZeeland"booten. De mailboot „Prins Hendrik" van de stoomvaartmaatschappy „Zeeland'" is na' te Rotterdam te hebben gedokt, te Vlissingen teruggekeerd. Deze week zal nu ook de „Koningin Wllhelmina" naar Rotterdam om te dokken. Beide booten zullen by het her vatten van den dienst op Tilbury Docks op 18 dezer de reizen maken. Vooraf worden beide booten in de ruimen gevuld met ieder ongeveer 2500 ledige vaten. Deze maatregel wordt getroffen om by evedtueele ongelukkan het Bchip dryvende te kunnen houden, De dienst is zoo geregeld, dat de booten van Vlissingen zullen ver trekken des morgens tusschen 5 en 6 uur en des avonds te 5 uur te Tilbury Docks zullen aankomen. In tegenover gestelde richting is het vertrek be paald op 6 urn' en de aankomst te Vlissingen te 5 uur. Het stoomschip „ZaaAdljk" kan als behouden worden beschouwd, althans de directie der Hol!. Amerika-lijn od tving bericht, dat het Zondagmiddag half zes Sheerness is gepasseerd, be geleid door twee Nederlandsche sleep- booten. Veroordeald. Acht Katwijker visschers, die elk een leerplichtigen jongen hadden meegenomen aan boord, zyn veroor deeld tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Ter terechtzitting bleek, dat zoo'n jongen, door aan boord niets anders te doen dan de reep vast te houden, in 13 weken tyds f 600 had verdiend. Fraude met postzegels. Op den avond van 29 Januari kwam iemand bij de firma M. Z. Booleman, op het Rokin te Amster dam, die meedeelde, ongepeiforeerde 1 cents-postzegelvellen te koop te hebben. Hij vroeg er eeu lagen prys voor. Zouden deze ongetande postze gels langs offlcieelen weg, maar bij vergissing uitgegeven zyn, dan den ze voor de verzamelaars groote waarde. Den firmant den heer S. J. Weenig, kwam de aangeboden prys echter verdacht laag voor. Hij vroeg den man terug te komen en stelde zich inmiddels in verbinding met de ryks- contióle aan de drukkery van de firma Enschedé te Haarlem. Het bleek, dat de bewuste ongetande 1 cents postzegels niet langs den offl cieelen weg de drukkery konden ver laten hebben. Ook de recherche werd nu gewaarschuwd en het partytje postzegels, op 31 Januari aangebo den, in beslag genomen. In Haarlem werd daarop een huis zoeking by een der werklieden ge daan, met het gevolg, dat ook daar nog eenige gelijke ongeperforeerde feilen aangetroffen werden. Het kwam uit, dat een der werk lieden op frauduleuze wyze eenige afgekeurde ongeperforeerde vellen machtig was geworden en daarvoor goed geperforeerde vellen in de plaats had gelegd. De bedoeling was, deze ongetande postzegels aan handelaren als „zeldzaamheden" te verkoopen, wat echter mislukt is. De werkman bekende en werd ge arresteerd. De zaak is thans in han den van de Haarlemsche justitie. („Hdbl.") Ook de dieren verdreven. Evenals de menschen zyn ook de dieren door den watervloed uit hun woonplaats verdreven. De binnenvis- schers in Waterland vangen spiering, bot, schar en andere zeevisch. Bij opening dezer visschen bleken zy zich gevoed te hebben met wormen, die dus uit den grond gekropen zyn. Te Durgerdam houdt zich op de erven een witte hermelyn op. In den Waterlandschen dijk ver zamelen zich legio mollen. Hoe nut tig deze dieren anders zyn, voor het verder behoud van den dyk zal het noodzakelijk zijn, ze te verdelgen. (N.v. d. D.) Qoedkoop schoeisel. Te Druten is opgericht de Eerste Ned. Fabriek van waterdicht schoei sel, dat niet uit leer wordt vervaar digd. De bovendeelen van dit schoei sel bestaan uit een soort bruin ge prepareerd zeildoek, de zolen zyn van gebogen hout. In vergeiyking met leeren schoeisel is het goedkoop. Men meldt uit Maastricht aan „De Tyd" In de Kleine Looyerstraat hadden 3 personen van Russische nationali teit een kamer gehuurd als zooge naamde Belgische uitgewekenen. Zij worden verdacht van het maken van bommen, althans de politie heeft materialen, benoodigd voor het maken van dergeiyke gevaarlijke instru menten, op de kamer gevonden en in beslag genomen. Twee ervan zyn met de Noorderzon vertrokken, de derde, dien men verleden Woensdag terug verwachtte, is tot heden niet verschenen. Het huis wordt door de politie bewaakt Ook de dochter van den verhuurder, met wie een der Russen, naar men vertelt, omgang id, is niet teruggekeerd. Een modol-slachteri]. Inzake een slagery te Uithoorn rap porteert de Gezondheidscommissie, zetelende te Alsmeer het volgende: „By een gehouden inspectie was juist een knecht, van top tot teen met bloed bevuild, bezig een pink te slachten. Het dikke bloéd werd op gevangen in een houten bak. Dit bloed werd gebezigd voor het mesten van varkens, naar hy ons mededeelde. De vloer der slachtplaats was bevuild met bloed, meststoffen, modder enz. Aan deurknoppen en haken hingen pensen en levers. Het slachten ge schiedde in het voorste gedeelte der slachtplaatsin,het achterste gedeelte hing in stukken of onverdeeld, een achttal koeieD, terwyi een achttal vilde koeienkoppen een hoek der slachtplaats stoffeerden. In een ande ren hoek stonden eenige kuipen op elkaar gestapeld en vol met verzameld bioed. Op de mestvaaltachter de schuur lagen enkele pensen of ingewanden van koeien, aan weer en wind bloot gesteld. Om de slachtplaats een mod derpoel moet bloed en water. Naast de mestvaalt een open bak met been deren. De wagenschuurnaastde slacht plaats herbergde 12 uitgemergerde koeien, die op den dood stonden te wachten. Op een halven meter hoogte boven deze koeien hingen aan den zolder pl.m. honderd worsten. Daar geen voldoende toevoer van frissche lucht kon plaats hebben, hoerschte in dit verbiyf een ondragelyke lucht, wy vernamen, dat de worsten daar heel best hingen en moesten bester ven en dat het vleesch naar verschil lende plaatsen, maar 't meest naar Amsterdam, en ook wel voor'worst- fabrieken werd uitgevoerd. Het eenige wat wy bier konden doen, was het Gemeentebestuur te adviseeren, den eigenaar van de slachtsplaats krach tens de Hinderwet en het bepaalde in do Algemeene Politie-verordening nadere voorschriften op te leggen, overeenkomende met de eischen die wij in 1906 voor particuliere slageryen vaststelden. Rijkstoezicht op derge lijke 8lachtplaalson is zeker niet over bodig. Een nieuw hötel te Rotterdam. In opdracht van het bestuur van eeu combioitie, die een nieuw groot hötel aan het Van Hogendorpsplein te Rotterdam zal laten bouwen, is de firma Wed. J. W. Wolff en Zonen aldaar bezig aan het vervaardigen van een Imaquette van dit gebouw, dat ontworpen is door den heer Al- bert Otten, architect. Het hötel krijgt een oppervlakte van ongeveer 3000 vierk. Meter, de voorgevel wordt 40 k 42 moter breed, de lengte zal ongeveer 70 k 75 meter bedragen. Het hötel is berekend op 200 kamers en 100 badkamers. In het begin van de maand Mei wordt ter plaatse met het afbreken vau de huizen begonnen; de bouw zal dan eenige maanden later kun nen beginnen. (N. R. Ct.). u brief van Beriyn naar Pots dam zal voortaan dus kosten vijftien pfennig voor een afstand van nog geen dertig kilometer. Van Beriyn naar Honolulu twintig pfennig. Nog sterker: naar het uiterste puntje van HoDgarye tien pfeunig. Deze belasting is natuurlyk voor het geheele publiek, maar vooral voor handelswereld enorm drukkend. Het is tot vervelens toe gezégd, maar blijft daarom toch waar, dat belastingen op het verkeer, van eco nomisch standpunt, slechte belastin gen zyn. Duitschland heeft deze on dervinding opgedaan met de belas ting op spoorkaartjes, waaraan echter nog een goede sociale gedachte ten grondslag lag. De voorgestelde be- astingen op post en telegrafie treffen echter rijk en arm. Een sociaal even wicht is in het voorstel niet gebracht, omdat dit niet doenlijk was. Het gevolg van de prysverhooging voor brieven en telegrammen moet zyn, dat er minder geschreven en geseind wordt. En al zal Duitschland er niet onder kwy'nen, indien er min der prentkaarten verzonden wordeu, de handelswereld, die na den oorlog al haar best moet doen, al haar krach ten inspannen om de oude relaties te herstellen en nieuwe aan te knoo- pen, zal het dauig merken, dat zij alleen op het conto post en telegraaf en telefoon twintig procent meer be talen moet. De handelsman kan zich niet beperken in zyn correspondentie, zyn reclame-zendingen, zyn seinen en telefoneeren. Deze onkosten veroor looft hij zich niet voor zijn plezier. Een particulier kan voortaan menig groetje en vriendeiykheidje minder zenden per post of draad. Maar de zakenman zal gedwongen zyn na den oorlog nog meer brieven en druk werken te frankeeren, nog meer te seinen en te telefoneeren. Deze belas ting is dus een zeer eenzydige, die voornamelyk handel en industrie drukken, juist dus de factoren dieJn de toekomst den minsten druk kun nen verdragen. BUITENLAND. DeVireenlgde Staten an Mexico. Door een bende van 200 man, aan hangers van Villa, is een aanval ge daan op Osborn hoeve, een spoorweg- knoop in Arizona. Een bericht uit New-York, dd. 12 dezer meldt nu dat de strafexpeditie naar Mexico Zondagmorgen vroeg be gonnen is. Het departement van oorlog heeft geen aankondiging gedaan, maar ter stond drie regimenten cavalerie naar de grens gezonden. De minister van oorlog kenschetst de expeditie naar Mexico als van verdedigenden aard, Nieuwe belastingen in Duitschland. De Duitsche regeering houdt niet van halve maatregelen. Behalve tal van nieuwe belastingen, stelt zy nu voor een verhooging van de post- telefoon- en telegraaf-tarieven, waar uit) zy twee honderd millioen wil halen. De tarieven worden zoodanig verhoogd, dat, zooals de Berlynsche correspondent van het „Handelsblad" schrijft, niet alleen zakenmenscheu maar ook particulieren de haren te berge zullen rijzen. Wie een stadsbrief of briefkaart wil schry ven, moet voortaan in plaats van vyf, zeven pfennig port betalen. Voor binnenlandsche brieven wordt het tarief van tien tot vijftien pfennig verhoogd, voor drukwerk tot 50 gram van drie tot vier, voor postwissels beneden de 50 Mark van 20 tot 25, van 50 tot 100 Mark van' 20 tot 30, boven de honderd Mark van 30 tot 80 tot 50 - 80 pfennig. Ook postpakketten zullen voortaan van 20 tot 26 procent duurder wor den. Telegrammen in de stad zyn onderworpen aan een toeslag van 15, buiten de stad van 26 pfennig. Het abonnement op de telefoon wordt 20 prpcent duurder, stygt dus te Berlijn van 180 Mark in het jaar tot 216 Mark, terwyi de intercom munale gesprekken eveneens twintig procent duurder worden. Dit zijn de voornaamste bepalin gen. Die niet gelden voor het inter nationale verkeer, indien de tarieven strydig zyn met international® ver dragen. Van het Westelijk front. Berlijn, 13 Maart. OfficieelBij gun- igb w-aaiufcmiugsoiuaiuiidighcdeu is de werkzaamheid van de artillerie aan weerszijden op een groot ge deelte van het front zeer levendig geweest. Aan beide zyden van de Maas en tot aan de Moezel bleef zy zeer hevig. Behalve patrouille-gevechten aan de Sornme en het mislukken van kleine aanvallen van de Franschen in het Bois Ie Prêtre, niets by'zondera. Na uitvoerige verkenningen hebben onze vliegers met succes spoorweg emplacementen van den vyand en plaatsen van onderkomen aangevallen, met name aan den spoorweg Cler mont-Verdun. Er werden 3 vyande- lijke vliegtuigen vernietigd, waarvan 2 in Champagne en 1 in het gebied van de Maas. Parys, 18 Maart. Officieel bericht van hedenmiddag: In de streek ten N. van Verduu heeft geen enkele infanterie-aanval plaats gevonden. Iu den loop van den nacht is de beschieting van Béthincourt en de streek van Douaumont, eveneens het bombardement in Woevre, in de sec toren van Moulainville en Rouvaux, voortgezet. De Fransche artillerie heeft aan het geheele front groote levendigheid getoond. In het Prie9terbosch, byCroix-des- Carmes, is een afdeeling Fransche troepen doorgedrongen in de Duitsche loopgraven, over een front van on geveer 200 meter; ep heeft de sap pen schoongeveegd; na eenige ver liezen te hebben toegebracht aan de Duitschers, keerden de Franschen met 20 gevangenen naar hunne linies terug. Van het Oostelijk front. Weenen, 13 Maart. OfficieelOp het BessarabischÊ front en aan den Dnjestr zijn aanvallen der Russin afgeslagen. Overigens niets van belang. St. Petersburg, 18 Maart. Officieel In den sector van Riga het gowone geweervuur en verkenningstochten. Een gepantserde auto der Duitschers, die op onze loopgraven trachtte te schieten, is door ons geschutvuur ver jaagd. Tydens een geschutgevecht in de streek vad Ukskuul hebben wy ont ploffingen van onze granaten te mid den der vyandelyke batteryen waar- In den sector van Jacobstadt hebben de Duitschers den omtrek van het nieuwe station Selburg beschoten. In de omstrèken van Tannenfeldt, op den sector van Dunaburg, hevig geschut-, geweer- en mynwerpervuur. In Galicie hebben wy in destreek ten Z.O. van Kolji en aan de midden- Strypa tal van gelukkig afgeloopen gevechten geleverd met vijandelijke patroeljes. By een dier gevechten zyn we er in geslaagd een vyandeiyken veldpost van 30 man gevangen te nemen. Van het Itallaansch- Oostanrljkscha gevechtsterrein. Weenen, 13 Maart. OfficieelDe verhoogde bedrijvigheid der Itallaan- sche artillerie heeft zich tot het geheele front aan de Isonzo uitgebreid. Gistermiddag is een vyandelyke aanval by Selz afgeslagen. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Amsterdam, 14 Maart. Voor de 4e Kamer der Recbtbatik alhier kwam hedenmorgen in behandeling de zaak van J. 0. Scbröder, redacteur van „de Telegraaf', beklaagd van overtreding van art. 100 strafwetboek. Gecischt werd ljaar gsvaugeni3straf. Oe toestand In den Anna Peulownapolder. Het blijft te Anna Paulowna goed gaan. De beide stoomgemalen kuDnen dag en nacht blijven doordraaien, waardoor het water in den Wes Polder voortdurend lager wordt. LaDgs den spooriyo komt het water niet meer tegen den voet van den spoordyk. De treinen mogen daardoor met by'na ge-

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2