Laatste berichten. AGENDA. Cinema Palace. Binnenhaven 2- Hoofd nummerDe Roode Club. Eerste Heldersche Bioscoop. Kanaal- weg 113. Hoofdnummer: De Kroeg. 18 Haart. Tooneel-vereen. „Justus van Maunk". Uitvoering in Tivoli, 8 uur. der MARINE EN LEGER. Gisteren heeft de vice-admiraal W. Naudin ton Cate, commandant dor marine te Willemsoord, belast met het opportoezlcbt over de oploiding rnn leerling-onderofficier bil do zeemacht, ver gezeld van zijn adjudant, lult. ter zee der le kl. B. P Prillevltz, on don len luit. der artillerie W. P. Hu bert van BJyenburg, adviseur in aken Tan Zweedsche gymnastiek bij de Kon. Marine, een bezoek gebracht aan de Kweekschool voor Zeevaart te leiden, ter inspectie van de afdee ling leerling-onderofficieren, wolke 1 April por Noord-Brabant oen oefeuingsrois naar Nederl.- Indlö en terug gaat maken. Do schout-bU-nacht F. Buuduin, commandant vun het Nederland8cli eskader in Oost-IndlB, zal 1 April worden afgelost door den kapt. ter zoo J. Albarda. Scbout-bü-nachtBauduin zal daarna repatrieeren. De luit. ter zeo der le kl B.J. Heilbron ia in de directie der marine te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip Kortenaor. De luit. ter zee der lekh J.T.C. van Schreven, onlangs uit Oost Indib teruggekeerd, is lu de directie der marine te Hellevootsluie geplaatst aan boord van Hr. Ms. lorpodo-instructiesohlp Schorpioen, De'luit. ter zoo der2o kl. J.Huose, laatstelijk dlononde bij hot eskador in Ooat-Inalë, is hier te lande teruggekeerd. Bil Kon. besluit is aan den officier vsd gez. der le kL hij de zeemacht A. H. F. Craanen, wegens ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den roll- dienst, ton gevolge van lichaamsgebreken, mol 26 dezer eervol ontslag Uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een tijd. pensioen van l'660.-, te genieten voor den tijd van 1 jaar. Do bjj Ken. besluit van 13 dezer, No. $6, mot Ingang van 16 dezor bil de zeemacht benoemde officier van gez. der 2e kl. J. A, van Huize- wordt met dien datum geplaatst bti hetMarli Hospitaal te Willemsoord. De officieren-machinist dor 8e kl. J. H. Klingen ou L. G van Schie zijn rosp. geplaatst aan boord Tan Hr. Ms. Medusa en van Hr. Ms. Gelderland. De plaatsing aan boord Hr. Ms. Noordbrabant op 16 dezer van den officier machinist derSekl R. H. Wasterval is ingetrokken. ae macnimsien o-noiiema, u.a. ermeuiu» ou P. B. Behage, allen laatstelijk dienende bii het oskader in Oost-lndlS, zijn por particuliere ge legenheid hier te' lande toruggofceord, Men den 16don dezer wordt do adelborst dor la kl. marine-reserve H. Jonkman overgeplaatst, van Hr. Ma. Wachtschip to Willemsoord den onderzookingsdienst te Vllssingen. Op 12 dezer is gerepatrioerd per particulier stoomschip Drollus, van de Maatschappij Neder land, de sergeant-kok J. F. M. Slinger. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" Jan P. Coen, thuier.. vertr. 18 dezer v. Singapore Banka vertrok 16 dezer van A'dam naar Java. Vondel, uitr., vertrok Hdozer van Las PalmaB. Krakatau, thutsr., pass. 16 dozorS uur 80 nam. h Galloper vuurschip, en zon In den nacht 1 den Noord-Hinder ankeren. Rottsrdamsche Lloyd. Kawi, thuisr., arrl v. 18 dezer to Durban. Djocja, thnisr., arri v. 14 dezer te Suez. Malangi uitr., vertrok 14 dezer van Port-Sald. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Frlsla, uitr,, pass. 12 dezor Tonoriffe, Zoelandia, thuisr., vertrok 14 dozor v. Falniouth. Gelria, thuisr., vertrok 18 dezer van Pernambuco Tubantia vertrok 16 dezor v. A'dam n. B.-Ayres. Kon. Wsst-lndische Maildienst. Colombia vertr. 13 dezer v. N.-York n. Bal timore Prins Frederik Hendrik arriv. 18 dezer van Wast Indieto New-York. Java Bengalen-Lijn. Coram vertrok 12 dezer van Java naar Calcutta. Haven te Nleuwediep. 14 blaart. Aangekomen v. Londen en.vertrokken n, HarllDgen Eng. s.8. „Starling". Idem v. Sundorland D. Harlingen Ned. s.s. „Moordrecht". 16 Maart. Idem v. Harlingen n. Lytb Eng. sa. „Amulet". Idem v. Huil n. Harlingen Ned. „Prof. Buils". MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 16 Maart 1916. 000 bloemkool,'le soort f0.00-f0.—2e soort 10.0-f0.-, 000 roode kool f .0-f 1400 gele kool fL60-f 10.60, zak witte kool f0.— f 0.- per rak, 000 witte kool f .0—f0.—00 zak gele kool f—O.-fO.-, 14 baal uien fiaiO-f—.- 10 JLG., uien (stek) f3.66,0 baal wortelen f f 0.-. Behagen, 16 Maart 1916. 4 Paarden - Yenlens Ossen 3 Stieren 24 Geldekoolen (magere liB Geldekoolen (vette) 60 Kalfkoelen Vaarzen 6 Pinken - Graakalveren 388 Nuchtere kalveren 1176.- 4 460, Schapen (magere) Schapen (vette) «96 Overhoudere 176.- 290.- 200.- 34a- 0.- -. 146.- 166.- 0.- 0.- 12.- 82.- a— o.- - Bokken en Gelten 0.- 16 Varkens (magj 25.- - Varkens (vette) p, K.G. 0.— 86 Biggen 14.— 84 Konijnen 'L— 80 Kippen 0.76 Eenden 0.— Duiven 0.— - Ganzen 0.— Zwanen Q-— 876 K G. Boter L60 60 Kaas 0.90 26027 Kipeleren p. 100 stuks 6.76 1000 Eendeieron p. 100 stuks 7.— Handel magere geldekoeien trekkend vette goldekoeien matig, ving; kalfkoeien trekkend. Hoorn, 16 Maart 1916. 16 stapels fubrlekskaas f80.00, 0 stapels boe renkaas roa-, 0 stapolB fabrieks commlssie- tl. W UXIUUOIU^O 1 W.AVW.O tupels, wegonde 26002 k.G. Handel stug. VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 14 Maart. Door 10 korders aange bracht: 40 mand kleine schol, per mand 16.— - f8.-, 80 mand schar, per inana f8.— Door trekkers: 6 tal haring, por tal f 11.60 i'13.50, 16 Maart. Door S korders20 mand kleine schol, per mand f7.— af 8.—16 mand schar, per mand fS.- a f4.- Burgerlijke Stand van Helder, van 14 tot en met 16 Maart 1916. BEVALLENA.deGooijer-Verweij z.; A. Luidinga-de Zeeuw, z.; C. Snel—Bruning, z.; T. Vlaming Schendelaar, z. ONDERTROUWD: P. H.Koelemelj en N. Buisman; W. C. v. Kalken en T. van EsA. G. C. Hajje en J. Baljeu G. v. Dok en W. Winkel; P. Selder beek en A. M.KochtikH. H. Fronczek en E. G. B. H. Ham. DE OORLOG. De algemeene toestand. Bjj Verdun heeft weer een infanterie- geveebt plaats gevondeD, en wel ten Westen van de Maas. Tusschen Béthincourt en Cumières strekken zich daar de stellingen uit, waarop de FraDschen als een gevolg van de gevechten uit den jongsten tijd zijn teruggetrokken, en op deze stellin gen, zoo leert ods het offlcieele Fran- sche bericht van gisteren, hebben de Duitschers, na een hevig bombarde ment, een .zeer krachtigen aanval" gedaan. Deze aanval, zoo zegt het Fransche bericht verder, werd „in het alge meen" afgeslagen. En in het bizon- „Alleen" op twee punten kregen Duitschers voet in de Fransche loopgraven tusschen Béthincourt en Mort Homme, zoo luidt het antwoord van het officieele bericht op die vraag. Een officieuss toevoeging van het Havasbureau zegt nu wel, dat het waarschijnlijk is, dat de Duitschers er nu al weer door een tegenaanval uit verdreven zijn, maar het blijkt niet, waarop die veronderstelling be rust. Als hetzelfde bericht dan ook gebeurtenissen van eergisteren samenvat in de woorden, dat de vyand geen voortgang heeft gemaakt, dan is dat alleen juist, als men voor- noemdé veronderstelling, die voor- loopig in tegenspraak is met het officieele Parljsche bericht, toch als juist aanvaardt. „Zoodoende", daar mede besluit het commentaar van Havas, „komt gaandeweg het voor deel aan Fransche zijde". Dit kan zijn, maar dan moet tocfl „gaandeweg" als „gaande langs eén omweg" wor den opgevat, want een snellere weg om in het voordeel te geraken, dan dat de vijand telkens eenigen voort gang maakt, schijnt toch te zijn dat men zulks zelf doet. Maar berichten van dat soort als wij daar zooeveu bespraken zijn niet bestemd om feiten objectief mede te deelen, maar om een bepaalde door de overheid ge- wenschte opvatting over de gebeur tenissen te verspreiden, of vaker nog, een door de overheid niet gewenschte opvatting van de gebeurtenissen by het publiek tegen te gaan of te voor komen. Het zijn dus stemmingsbe- richten en zij moeten als zoodanig worden opgevat. Zy leeren ons niets anders dan welke stemming, welke opvatting, de overheid noodig vindt te verspreiden in binnen- en buiten land. maar als zoodanig zijn zij toch altijd interessant. In Frankrijk, althans te Parijs, heerscht een stemming van vertrouwen, en hot spreekt vanzelf, dat de regeering het hare doet om te voorkomen, dat uit een minder gunstig bericht overdreven pessimis tische gevolgtrekkingen zouden wor den gemaakt, die dat, vertrouwen zouden schade doen. Wat nu het voet vatton van de Duitschers op twee punten in de Fransche loopgraven tusschen Béthin court en Mort Homme betreft, het schynt voorshands inderdaad geen groot voordeel, dat de Duitschers hier hebben behaald, maar wat de tegenaanval der Franschen aangaat, die het bureau van Havas al van te voren als geslaagd aannam (er is evenveel kans, dat dit terecht is, als niet), zeker is, dat er voor de Fran schen veel aan gelegen is, dat deze tegenaanval wordt ondernomen, en dat hij slaagt. Want böt voordeel, hier door de Duitschers behaald, zij dau nog zoo gering, het gaat bier om stellingen, die voor de verdedi ging van Verdun van het grootste gewicht zijn. Tusschen Béthincourt en Mort Homme, dat is aan den weg van Béthincohrt naar Chattancourt, en men zal zich herinneren, dat het Fransche opperbevel de loopgraven aan dezen weg, die toen als heroverd konden worden gemeld, „belangrijk" heeft genoemd. En ongetwijfeld, iedere vooruitgang der Duitschers aan den Westkaüt van de Maas, is voor de heele verdedigbaarheid van Verdun als zeer nadeelig te beschouwen. Men kan er wel zeker van zijn, dat eergisteren aangevangen gevechten in de buurt van de Mort Homme nog niet gedaan zijn. Daarvoor is het voor de Duitschers van te groot be lang, te trachten het verkregen suc ces uit te breiden, voor de Franschen om het verlorene te herwinnen. („N. Rott. Ct."). draagt nu 1 nik. 83, die van eetbare vetten van allerlei aard met 100 pet. vetgehalte 2 mk. 16. De kleinhandel- prijs is voor margarine op 2 mk. en voor de andere vetten op 2 rak. 82 per pond gobracht. Van het Westelijk front. Parijs, 14 Maart. Offlcieele mede- deeling van hedenavond Ten Westen van de Maas is bombardement met zwaar geschut tegen onze stellingen, die zich uit strekken van Béthincourt tot Cumiè- ros, verdubbeld. In den namiddag heb ben de Duitschers een zeer krachtigen aanval op dezen sector gedaan, aanval is over het algemeen met groote verliezen afgeslagen. Alleen op twee punten vatten de Duitschers voet in onze loopgraven tusschen Béthincourt en Mort Homme. Ten Oosten van de Maas en in Woévre is de werkzaamheid van de artillerie levendig geweest, maar de infanterie niet in actie getreden. Berlyn, 15 Maart. Officieel Nieuty Kapelle (Neuve Ghapelle) heb ben w'ij een vooruitgeschoven Engelsch verdedigingswerk met de bezetting in de lucht laten springen. De Engelsche artillerie richtte een' zwaar vuur op Lens. De Fransche artillerie was zeer bedrijvig tegen onze nieuwe stelling bij Villo au Bois en tegen verscheidene sectoren in Champagne. Links van de Maas hebben de Silezische troepen met krachtig élan hun linie uit de streek ten W. van het Ravenbosch (Bois des Corbeaux) naar de hoogte van den Dooden Man (Mort Hommel vooruitgeschoven officieren en meer dan 1000 man van den vijand werden ongekwetst gevan gen genomen. Viermaal herhaalde tegenaanvallen brachten den Fran schen geenerlei succes, wel echter gevoelige verliezen. Op den rechteroever van de Maas en aan de Oosteiyke helling van de Cötes streed de artillerie ter weers zijden verbitterd voort. In de Vogezen ten Z. daarvan heb ben de Franschen verscheidene1 klei nere aanvallen ondernomen, die afge slagen werden. Luitenant Leffers heeft ten N. van Bapaume zyn vierde vyandefijke vliegtuig neergeschoten, een Engel- schen tweedekker. Bij Vimy ten N.~ van Atrecht enjblj Sivry aan de Maas, ten N.O. van Verdun, zijn twee Fransche vliegtuigen door onze ver dedigingskanonnen tot landen ge dwongen. Boven Haumont ten N. van Verdun viel een groot Fransch vliegtuig, een luchtgevecht. De inzittenden z(jn gevangen genomen. Margarlnaprljzen in Duitschland, Ten gevolge van het duurder wor den van de grondstoffen zijn de prijzen van margarine en eetbare vetten Duitschland met ingang van heden van overheidswege verhoogd. De groothandelsprijs van margarins be- PLAATSELIJK NIEUWS. Wij vestigen gaarne de aau- dacht op de in dit nummer voor komende advertentie van „Helders Beiaug", dio allen pensionhouders en kamerverhuurders' zal iuteresseeien met het oog op de samenstelling van een pensionlljst. De in ons vorig nummer ver meldde leerlingen, die geslaagd zfju voor exumen nuttige handwerken i.l. de dames de Broeckert. Corporaal en Hackenitz, waren leerlingen van de Rijks Normaallessen alhier. Alsnog slaagde mej. C. Breiner te Koegras. Aan den Vice-Admiraal, den aannemer A. Krjjnen, den Comman danten van de „Nautulus" en de „Atjeh" werd door het Watersnood comité alhier dank betuigd voor de medewerking ondervonden bij het onderbrengen der vluchtelingen in de exercitieloodsen. Het schrijven aan den Commandant der „Atjeh" luidde: Namens het Comité voor huisves ting van watersnoodlijdenden heb ik de eer U hartelijk te danken voor Uw vriendelijke medewerking bij de in gebruikname van de exercitieloods ten behoeve van de Vluchtelingen uit de door den watersnood geteisterde streken. Tevens wordt U beleefd verzocht ook den dank over te brengen aaD de onder uw bevelen staande man schappen, inzonderheid den opper- schipper Zonderwijk, den bootsman van Ansem on den kok, die zich voor bovengenoemde zaak hebben geïnte resseerd. De secretaris, enz.' Op 1 Maart zijn 32 vluchtelingen naar het weeshuis gegaan daar zijn er heden nog 12. Bij particulieren zijn nog een aantal anderen, 't Grootste deel! is echter reeds teruggekeerd naar den Poldér. N.V. „Internationale Tooneelver- eenlglng". Bovenstaande vereenigiug, spelend in het Centraal-theater te Amster dam, trad Dinsdagavond alhier vopr 't voetlicht met een militaire klucht, getiteld „Kazernelucht". De klucht is een klucht.het eerste bedrijf een opeenstapeling van de allerzotste verwikkelingen, waar door tenslotte Liane Tourbillon, café chantaut-zangeres, die een wed denschap heeft aangegaan, waarbij de Parljsche armen 50.000 francs krijgen als zij gedurende vier-en- twintig uur als soldaat in'de kazerne kan doorbrengen, - als recruut Gas ton Lebardien, het millionairszoontje, In de kazernelucht komt. De gevolgen laten zich raden: Liane brengt alle hoofden én harten op hol, en een oude kolonel, vol spionnenvrees, mag later al die zotte verwikkelingen uit zoeken. Het ding navertellen is on doenlijk het publiek bleef den heelen avond in een goedlachsche stemming eb schaterlachen klonken herhaalde lijk door de zaal. Vooral kwam dit ook door het goede spel van Kreeft. Kreeft als de millionair-chocolade- fabrikant Lebardieu, was kostelijk, zijn wederhelft (mevr. Bouwmeester- Clermont) stond hem waardig ter zijde. Mej. Chr. van Meeteren was een bekoorlijke Liane, later een piquant soldaatje; Paul Rolapd, componist (PI. la Roche, de zoon van den grooten Hubert La Roche) en zijn vrouw (Cath. Kinsbergen) vertolkten mede een der hoofdrollen. Die van Paul Roland, die ook voor recruut werd aangezien en de noodige douches warme en koude kreeg en later in een hemd gewikkeld achter de kachel te drogen werd gelegd, was waarlijk geen sinecure. Zoo zorgde, elk voor zich, voor het vlot verloop dezer klucht, en gingen we met den glimlach nog op de lippen, de avondlijke mist in. week de beschikking over 500. Enfin, nog beter dan hier, hier hebben we heelemaal niets. Vaklui verzekerden ons dat de toe stand van thans slechts een veertien dagen duren zou. Nog een volle week t deze dus. De corresp. van het „Hdbl." te Winterswijk deelt aan zijn blad mee, dat de oorzaak der stagnatie gelegen iB in de hooge binnenlandsche prijzen. De „Vereeniging van exporteurs", de zoogenaamde Inkoopscombinatie, heeft thans in overeenstemming met de VarkensvleeschveieenigiDg beslo ten maximum-prijzen in te voeren. Deze zijn f 1.10 voor varkens bene den 80 K.G. en daarboven f L.15. Wanneer dus voor deze prijzen ge leverd kan worden zal de distributie hervat worden. De „Telegraaf" acht het waarschijn lijk, dat de maatregel in verband staat 'met onze buitenlandsche han delspolitiek. Het is algemeen bekend, dat de Engelsche regeering ons den eisch heeft, gesteld, dat. we naar En geland dezelfde hoeveelheid varkens- vleesch zullen leveren als er naar Duitschland gaat. Geven we aan dien eisch niet toe, dan zal de maïsaan- voer naar ons land worden stopgezet. Hangende deze onderhandelingen is voor een paar weken reeds door de regeering de uitvoer van klle var- kensvleesch stopgezet, zoodat noch Duitschland nóch EDgeland iéts ont ving. Deze toestand kan echter niet blijven bestaande varkensproductie hier te lande is veel te groot voor eigen gebruik; we moeten op den duur ergens met dio varkeus naar toe. Tot dusver hadden wij ten on zent goedkoop varkensvleesch, omdat Duitschland duur betaalde. Moest er echter ook na3r Eogeland varkens vleesch, dan kon de oude regeling niet voortduren, omdat Engeland niet zulke hooge prijzen wil betalen. De prijs, dien Engeland geven wil, is zelfs nog lager dan de productieprijs bedraagt. Leveren naar Eogelaod moetea we, omdat we anders geen maïs krijgenwelnu, dan zat er niet anders op, dan door den zuren appel heen te bijten en het. publiek eraan te wennen voortaan voor varkens vleesch weer den workelljken kost prijs te betalen, d.i. circa 50 °/0 hooger dan het den laatsten tijd be taalde. Het sommetje, uit den afkoop van den leveringsplicht van de expor teurs verkregen, stelt de regeering in staat over een paar weken met de levering van regeeringsvarkens tegen 50 °/0 hooger dan te voren door te gaan het publiek betaalt dan precies den productieprijs van de var kens - terwyl tegelijkertijd de ex port naar Duitschland en Engéland beide weer in werking treden, op de Engelsche voorwaardenNederland ontvangt, als gewoonlijk maïs (die we ook voor onze koeien erg noodig hebben), mits Engeland 50 van onzen export van varkensvleesch krijgt. Prottig is de zaak niet, maar er wordeu nu eenmaal den laatsten tijd erg weinig „liever broodjes" gebakken. fracties in de Tweede Kamer is zeker in onze parlementaire geschiedenis een evenement. En voor ons land van groote be teeken is. Krijgsraad te 's-Bravenhage. De krygsra3d heeft gister veroor deeld C. van D., milicien dor pantserfort- artillerie, afkomstig uit Den Helder, ter zake van 2de desertie, tot 6 weken militaire detentie, in te gaan 4 Februari. Het gouvernementsstoompchip „Deneb" vertrekt heden van Am sterdam naar Oost-Indié. Nóg duurder varkensvleesch, 't Was met de regeeringspryzen al hoog genoeg, nu is 't nog erger geworden. Wegens 't niet verstrekken van z.g. regeeringsvarkens heeft de Hel dersche slagersvereenigiDg de prezen van vleesch, spek en vet met circa 15 h 20 cent per pond verhoogd. Enkele bladen vermeldden eind der vorige week al, dat er waarschijnlijk weer stagnatie zou komen in het verstrekken van regeeringsvarkens. Ook in onze. gemeente hadden sommigen er de lucht van gekregen dat 't met het regeeringsvleesch wel weer eens mis kon loopen. En als by 't begin der mobilisatie liep 't Zaterdag en Maandag druk in de slagerswinkels. Vet en spek werd (tegen de oude pryzen) bij groote hoeveelheden in geslagen. De voorraad daarvan schijnt niet al te groot geweest, te zijn want Dinsdag was bij de meeste slagers geen spek of vet meer te krijgen. Misschien een enkel pondje voor een vasten klant. Hooiden wy niet dat de vorige week van hier nog een groote hoeveelheid spek naar het regeeringsbureau in den Haag was gezonden? Wel jammer. Wie nu spek of vet wil hebben moet het duur betalen. De oorzaak der hooge prijzen? 't Verluidt dat door de hooge prij zen in het binnenland in den laat sten tyd weinig was geëxporteerd en dus de regeering geen voldoenden voorraad „regeeringsvarkens" ter be schikking had. Amsterdam b.v. dat een 1100 var kens noodig heeft kreeg de vorige BINNENLAND. De Bevredigingscommissie. Bij Kon. Besluit van 31 Dec. 1913 werd een Staatscommissie ingesteld, genoemd Bevredigingscommissie om dat zy tot taak had te onderzoeken in hoeverre overeenstemming te ver krijgen was tusschen de verschillende politieke partijen wat betreft art. 192 der grondwet (regeling lager onder wijs.) In deze.commissie werden benoemd tot lid en voorzitter Dr. D. Bostot onder-voorzitter Jhr. Mr. A. F. de Sa- vornin Lohman, en voorts Mr. W. H. de Beaufort. Th. H. Ketelaar, K. ter Laan, Mr. Th. H. de Meester, J. v. d. Molen Tz., Dr. W. H. Nolens, A. Rooöhulj'zen, Mr. P. J. Troelstra, Mr. M. Tydeman, Jr. Mr. R. v. Veen, C. v. d. Voort van Zyp" en Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen. Van de 14 leden behooren 8 tot de linksche partijen, 6 tot de Rechtsche (van elke partij 2.) De uitslag der onderhandelingen werd met groote belangstelling te ge- moet gezien. Zaterdag heeft de com missie eindrapport uitgebracht en Zaterdagavond meldden de groote bladen „dat de gezichten ernstig ston den, men verwachtte dus dat geen overeenstemming verkregen was" en een ander „aan de gezichten der com missieleden te merken meenen wij te mogen zeggen't staat or goed voor." Begrijpelijkerwijze lieten de commis sieleden niets uit vóór het rapport bij de Regeering was ingediend. Dat is thans geschied en de regee ring deelt thans in een communiqué mede, dat in de commissie„over eenstemming is verkregen omtrent een nieuw artikel 192 der grondwet met bljbehoorende toelichting omtrent de wetsontwerpen met de memories van toelichting tot uitvoering van dat grondwetsartikel en omtrent het eind rapport zelve. De vaststelling van een en ander is geschied met de grootst mogelijke meerderheid Drie wetsontworpen zijn neergelegd Het eerste dier ontwerpen betreft in hoofdzaak de geldelijke voorziening in de kosten van het openbaar en het bizonder lager onderwas, en bevat voorts voorstellen tot verbetering van de salarieering der onderwijzers, tot wijziging van de bepalingen omtrent schoolgeldhefflng en tot reorganisatie van het schooltoezicht. Het tweede wetsontwerp is aan de opleiding der onderwijzers gewijd. Iu het derde wetsontwerp is een wettelijke regeling van het bewaar school-ouderwijs neergelegd. De grootst mogelijke meerderheid beteekent alle leden min één. Nu de commissie tot overeenstem ming gekomen is, is het als nagenoeg zeker te beschouwen dat men het ook in de Kamer eens zal worden. Dan zal de onderwijsstrijd, die onze politieke toestanden zoolang beïnvloed heeft, uit zijn. De overeenstemming sluit ook in, dat ook omtrent de kiesrechtregeling tot overeenstemming te komen is. Gezien de samenstelling van ons par lement. zou zonder wijziging van het onderwljs-artikel van een grondswet- herziening niets gekomen zyn. Een dergelijke overeenstemming tusschen de leiders der verschillende Beschikking over sohepen. Do Tweede Kamer heeft aangeno men het wetsontwerp, houdende maatregelen, die waarborgen dat Nederland in voldoende mate de be schikking blijft houden over schepen. Medeplichtigheid aan smokkelarij. Wegens medeplichtigheid aau po ging tot verboden uitvoer had zich Dinsdag voorde Rechtbank te Arnhem te verantwoorden de soldaat van de grenswacht H. Jacobs te Beek bij Nijmegen. Beklaagde was door smokkelaars omgekocht om hen behulpzaam te zijn bij het over de grens brengen van rijst. De militair verrichtte patrouille- dienst en moest in den avond van 16 Januari op wacht staan bjj de Holle Deurne. Hij heeft evenwel zijn post verlaten en zich naar de plaats van bijeenkomst der smokkelaars begeven, gelegen achter de school te Berg en Dal. Er waren drie of vier smokkelaars, die ieder een zak rijst van 37JK.G. droegen. Bekl. liep voor hen uit. De kommiezen, die van de afspraak tus schen bekl. en de smokkelaars gehoord hadden, hadden echter hun maatrege len genomen. Toen er eenige malen achtereen „halt" werd geroepen, maakte de beklaagde zich uit de voeten. Daarna vielen er eenige schoten. Twee der smokkelaars bleken gedood te zyn. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde feit. Ü6 subst.-off. v. justitie wees er in zijn requisitoir op, dat beklaagde een der vele militairen is, die de smok kelarij in de band werkten. Verschil lende militairen hebben zich doen omkoopen door smokkelaars. De af spraak was dat, mocht een aanhou ding door kommiezen volgen, de om- gekochtte soldaat zou kunnen zeggen „ik heb ze al gepakt". Het door bekl. gepleegde feit is zeer ernstig en heeft treurige gevolgen gehad. Het eenige wat voor bekl. pleit is zijn bekentenis, overigens is alles in zijn nadeel. De eisch luidde 6 maanden gevan genisstraf. Spoorwegongaval. Maandaga vond omstreeks half twaalf zijn op het rangeerterrein bij het Engelsche Werk te Zwolle drie goe derenwagens van den trein Utrecht— Groningen in elkaar gereden, waarbij één wagen totaal vernield en de twee andere' ernstig beschadigd werden. De oorzaak van het ongeluk is het breken van de koppeling tusschen twee wagens. Die koppeling moet by het oprijden van de IJselbrug aan den Gelderschen kant, misschien door een ruk of een schok, gebroken zijn. De noodkoppeling bleef nog intact, maai die is waarschijnlijk bij het afrijden van de brug losgeraakt, zoo- dat een gedeelte, bestaande uit 51 wagens, vrij liep. Op de helling reed de niets ver moedende machinist, als altijd, lang zaam naar beneden. De achterge bleven trein van 51 wagens kwam Ochter in volle vaart naar beneden en haalde het overige deel van 9 wagens in. De schok was zóó gewel dig, dat de laatste 3 wagens van den trein op en over elkaar reden. In ervan werden paarden vervoerd. De voorste van de drie, die leeg was, kwam er nog het beste af. Die wa£en stond naast het spoor, het achterschot in elkaar geduwd. Met de andere was het erger. Ze lagen naast elkaar, schuin tegen elkaar op. Eén was tot splinters gereden, de andere was er iets beter afgekomen. In den versplinterden wagen had den vier paarden gezeten. Bij het opruimingswerk moesten ze onder de brokken weggehaald worden. En, wonder boven wonder, slechts één paard was gedood, de andere hadden zelfs niets gebroken. Enkele lichte kwetsuren is alles wat ze opliepen. De zes paarden in den laatsten wagen hebben het er alle goed af gebracht. De wagen is gekanteld, zoo dat een schot uitgezaagd moest wor den om de angstige dieren te be- vrijden. Natuurlijk zyn de rails op de plek geheel verbogen. Tot half drie's mor gens bleef het hoofdspoor, dat naast het spoor loopt waarop het ongeluk gebeurde, versperd. Dinsdag is den geheelcD dag hard gewerkt, om de verongelukte wagens op te ruimen. („Zw.Ct") Pokkan te Amsterdam. Gister is een nieuw geval van pokken geconstateerd in de omge ving van de Bilderdljkstraat. De pa tiënt is naar het Wilhelminagasthuis gebracht, evenals zijn huisgenooten, die ter isoleering ter observatie wor den gehouden. Het huis is door de gezondheidsdienst ontsmet. Nieuwe sterfgevallen waren tot gisteren nog niet voorgekomen. Varkensvleesch. Heden was in heel Amsterdsm geen varkensvleesch te krijgende varkensslagers hadden gesloten, De gestrafte Engelsche geïnterneerden. Lord Robert Cecil heeft in het Engelsche Parlement opnieuw een vraag, tbaus van den heer Malcolm, over de bestraffing der Engelsche geïnterneerden moeten beantwoorden, Het antwoord luidde aldus: De inlichtingen waren per brief gevraagd en na ontvangst daarvan te Den Haag, was den Commodore te Groningen gevraagd een rapport op te stellen, dat nu ontvangen was. Vier van de betrokken mannen had den nu hun vonnis van 14 dagen celstraf uitgediend. De overigen waren vooiioopig vrijgesteld, in afwachting van verder onderzoek, maar hij kon niet 'zeggen hoeveel van hun straf zy uitgezeten hadden. Zyner M.vjesteits gezant te Den Haag richtte vertoogen tot de Neder- landsche regeering. De heer Malcolm Beteekent dat, dat Z. Ma. regeering een volledige verklaring van deze onrechtvaardige veroordeelingen zal vragen en een schadeloosstelling voor de onbillyk gestraften Lord R. Cecil antwoordde daarop, dat hy die vraag niet zonder verdere inlichtingen kon beantwoorden, maar dat «en onderzoek wérd ingesteld. Voetbal. Beksrwsdstrijdsn N. V. B. De loting voor de le ronde der Bekerwedstrijden heeft deze week plaats gehad met het gevolg dat H.F.C. al weder het geluk had een thuis wedstrijd te treffen. Dezen keer gaat de strijd tegen Z.F.C. uit Zaandam, van de sterkste 3e klassers uit de afd. G. Dat belooft een spannende strijd te worden. De le ronde wordt gespeeld op April. Van het Westelijke front. Parys, 15 Maart. Officieel bericht van 'hedenmiddag Ten Westen van de Maas hebben de Duitschers in den loop van den nacht geen enkele nieuwe poging tot een aanval op het Fransche front tusschen Béthincourt en Cumières gedaan. Door tegenaanvallen zijn de Fran schen er in geslaagd een deel der stukken ioopgraaf, die de Duitschers gisteren op hoogte 265 hadden bezet, te hernemen. De Franschen zjjn in 't bezit van Béthincourt, de hoogte Mort Homme, de ZuideUjke strook van het Bois de Cumières en het dorp Cumières. In den heelen sector is het bombarde ment met hevigheid voortgezet, krach tig beantwoord door het Fransche geschut. Niets te melden van den rechter Maasoever en Woevre. Parysi 15 Maart. Op hetoogenblik dat de nieuwe zitting van den Ryks- dag wordt geopend, lyden de Duit schers nog steeds gevoelige verliezen aan het Fransche front, waar zij ander maal een aanval ondernemen. In de Figaro vraagt Joseph Reinach zich af of de nieuwe pogiDg minder hevig zijn dan de voorafgaande, dan wel of, daarentegen, de verwoede teleur stelling heviger zal wezen. Wy zullen het, schrijft hij, morgen of overmor gen weten. Men heeft reeds gezegd, dat een slag, die om 3 uur verloren werd, somtijds om 4 uur was gewon- doch de bliksemsnelle slag die Duitschland voor Verdun bad ver wacht, de slag die hem de volle zeker heid der eindoverwinning moest geven en de wereld opnieuw in duisternis hullen, deze slag is onherroepelijk verloren. Clemenceau, lid der legercommissie, schryft in zyn Homme ^ncbaïné De heele wereld zegt terechtde ver meestering van Verdun ware slechts een episode in den oorlog zonder ander gevolg dan, b.v., de overgdaf van Maubeuge, terwyl een Duitsche neder laag voor Verdun voor hen zou gelijk staan met het voorspel van de doods klok, die het min of meer nabij maar onvermydelyk einde inluidt. Het offensief bij Verdun. SPORT. Parijs, 14 Maart. Na drie dageu respijt is het offensief by Verdun vandaag met verdubbelde hevigheid hervat en het derde bedryf van den slag begonnen. De vijand spande al zijn krachten in ten Westen van de Maas over eeD front van 4 tot 5 tusschen Béthincourt en Cumières. De Duitschers trachten de hoogte die den uitgang van Béthincourt be- heerscht en een hoekpljler van onze verdedigingslinie in dien sector vormt, te vermeesteren. Na een voorafgaand bombardement met zware projectielen ondernam de infanterie een zeer weldigen aanval en kreeg voet op twee punten van ,onze loopgraven. Het is waarschijnlijk dat zy er nu door een tegenaanval uit verdreven is. Aan het overige front werd de vyand met ernstige verliezen afgesla gen. Ten O. van de Maas en in Woévre is een roerige kanonnade onderhouden, met het doel om onze troepen onbe- weeglyk te houden. Kort samengevat, is de dag bevre digend geweest en heeft de vyand ondanks ernstige verliezen geen voort gang gemaakt. Gaandeweg komt zoodoende het voordeel aan Fransche zyde. Van het Itallaansch- Oostenrijkscha gevechtsterrein. Weenen, 15 Maart.' Officieel: De aanvallen der Italianen op het Isonzo- front duren voort. Gisteren is op de hoogte van Podgora verwoed gevoch ten. Onze troepen hebben er den vyand, die hier en daar onze schansen was binnengedrongen, in een hand gemeen weer uitgeworpen. Even vruchteloos is een nachteiyke aanval, door den vyand na oen voor bereiding van verscheidene uren door de artillerie tegen den sector ten Z.W. van San Martino ondernomen, geble ven. Voor onze stellingen' op sector liggen uit de gevechten van de laatste dagen nog meer dan 1000 vyandelijke lijken. Op verscheidene andere plaatsen van het front in de kuststreek is het tot hevige geschut- en mynwerper- gevechten gekomen. In het Karinthische grensgebied heeft de vijand onzen Feil sector, in Tirol den sector van den Col di Lana fel onder vuur genomon. Italiaansche vliegers hebben, zonder schade aan te richten, bommen op Triest geworpen. Von Tlrpltz afgetreden. Beriyn, 15 Maart. OfficieelVon Tirpitz heeft zijn ontslag genomen. Als zyn opvolger is admiraal Capelle bestemd. Groot-admiraal Alfred von Tirpitz is den 19en Maart 1849 geboren en is dus byna 67 jaar. Dereden van Von Tirpitz' heengaan wordt in het officieele bericht niet opgehelderd. Zijn opvolger, Ed. Capelle, is in 1865 geboren en dus 60 jaar. De benoeming van v. Capelle tot opvolger beteekent een onveranderde voortzetting van het beproefde vloot beleid zooals dat totdusver is gevolgd. Vooral beteekent ze dat de duikboot oorlog overeenkomstig de in de be kende memorie tot de onzydigen ge richte aankondiging zal worden voort gezet. Een Portugeesch oordeel ever den toestand In Duitschland. Parijs, 15 Maart. Sodonia Paes, de van zyn post teruggekeerde Poitu- geesche gezant te Berlijn, heeft op zijn doortocht te Parijs aan eeu redacteur van de „Matiu" eenige in drukken uit de Duitsche hoofdstad meegedeeld. De oeconomische toe- staud in Duitschland wordt steeds slechter. De bevolking klaagt steen en been over de dezer dagen inge voerde aardappel-rantsoeneering, die op de broodrantsoeneering is gevolgd. Wat de boter betreft, het kwart pund, dat eiken Duitscher per week is toe gestaan, ontbreekt maar al t.e vaak. ^aes had sedert enkele maanden een treffende verandering opgemerkt in den geest dio er heerschte in dezelfde salons, waar men den oorlog tevoren als 8en onderneming placht te bo schouwen; thans heerschte daar on voldaanheid en spytigheid. Hét denk beeld dat Duitschland een land is, voorbestemd om de menschheid te herscheppen, wordt niet meer ver kondigd. Wanneer de keizer de hos pitalen bezoekt, bezigt hy steeds de zelfde fraze in antwoord op de klach ten der patiënten: „Ich habe das nicht gewollt". Men hoort nu meer spreken over de noodzakelykheid om vrede te sluiten. Wanneer het zoo is gesteld in de kringen waar men tegenover den vreemdeling de waar heid 't liefst verbloemt, kan men zich voorstellen hoe het elders in den lande moet zyn. Ik heradem besloot de gezant sedert ik te Parijs ben aangekomen. Ik vind hier een volk dat in het vooruitzicht van overwinning leeft, en de opge wektheid die hier heerscht verschilt ook veel van den geest in ambte- ïyke kringen te Beriyn. De „Tubantia". Den Haag, 16 Maart. By het Depar tement viin Marine is hedenmorgen bericht ontvangen dat de „Tubantia", van de Kon. Hollandsche Lloyd, hedennacht by de Noord Hinder ge torpedeerd of op een mijn geloopen De opvarenden zyn In sloepen gered. Het schip is drijvende, dezue kajm. Amsterdam, 16 Maart. De kapitein van de „Tubantia" heeft radiografisch d: „Passagiers in booten, de kapitein met eenige officieren en ge deelte bemanning nog aan boord." Een telegram van 6.05 meldt: „Do kapitein en de marconist zijn de laat sten, die van boord gingen". Nader wordt geseind: Vlissingen, 16 Maart. Een drietal torpedobooten uit Westkapelle zyn naar het schip vertrokken ter assis tentie. De sleepboot „Oostzee" is hedenmorgen 3 uur uit den water weg derwaarts vertrokken, terwyl da sleepboot „Cycloop" mot een reddings boot eveneens derwaarts is ver trokken. Amsterdam, 16 Maart. VolgeD9 nadere berichten, welke by de directie der Koninklijke Hollandsche Lloyd ingekomen zyn, is de „Tubantia" hedenmorgen half zes gezonken. Hot schip werd hedenmorgen 2.25 aan het achterschip getroffen, hoogstwaar- schyniyk door een torpedo. De „Tu bantia" lag op dat oogenblik vermoe- deiyk voor anker. Het schip is daarna 3 uren drijven de gebleven, zoodat alle Opvarenden ruimschoots gelegenheid hadden in de sloepen te gaan. Er waren in 't geheel 87 passagiers en ongeveer 350 leden van de bemanning aan boord. Te 8 uur zijn twee booten met pas sagiers aan de Noordhinder aange komen. Andere geredden moeten zich aau boord van het thuisvareud stoomschip „Krakatau" van de Maatschappy Nederland bevinden. Genoemd schip is op weg naar Amsterdam en komt hedenmiddag 5 uur te Ymuiden aan. Een Zweedsch en een Nederlandse!) schip bevinden zich in de nabyheid van de plaats, waar de „Tubantia" getroffen is. Een boot is uit Vlissin gen ter assistentie vertrokken, en uit eenige torpedobooten. 3 uur is de sleepboot uit den Waterweg ter as sistentie uitgevaren. Wy vernemen nog, dat zich aan boord van de „Tubantia" Amerika nen bevonden. Aan boord van de „Tubantia" be vond zich de Amerikaansche consul Schilling, echtgenoote en dochter, op weg van Stuttgart naar Riode Janeiro. Amsterdam. Het staat thans vast, dat de „Tubantia" hedennacht over eenkomstig de daartoe gemaakte be palingen om 's nachts niet. te varen, bij het Noordhinder vuurschip rustig geankerd lag, ook in veroand met de heerschende mist, toen de nood lottige gebeurtenis plaats had. Men neemt thans als vaststaand aau, dat de „Tubantia" getorpedeerd is. Het eerste telegram van den kapi tein, te 3 uur hedennacht ontvangen luidde„Tubantia" in zinkenden toestandweest niet ongerust. Het tweede telegram hedenmorgen te 6 uur van hem ontvangen, luidde „Tubantia" getorpedeerd en ver loren. De „Tubantia" is in 1914 op do werf van de firma Alex Stephuu k Sons, te Glasgow van stapel geloopen, en is ,een der mooiste schepen tor wereld, wat betreft de passagiers- inrichtingen. Het heeft een bruto- inhoud van 14.200 ton en een water- verplaatsing van 20.700 ton.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2