HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4600 DINSDAG 28 MAART 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Qroote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2£ cent. Aan onze abonné's buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldersche Cou rant, Zondagsblad en Modeblad lste kwartaal 1916 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 1 April a.s., zullende anders daarover met 6 cents verhoo- ging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent beplakt te worden. De prijs van het Nieuwe Modeblad is thans 75 ets. per kwartaal voor de stad, 85 ets. fr. per post. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Boroep: Woonplaats: Van: Gel. C.ScIiollaart,korp.m.dr.,SeWilh dw. 6, A'dam. E.C. B v d.Berg,80hipp_K.M.P.Krug.atr.S4,NUmeg. J K.Kraut.rolAlKer.Oadekerkatraat 20, 'sHage. H.R.J.GroothoU",slager, Draaisteog 1, A'dam. N.H. P.Gabriolso.krp.trp.L v.Berkstr.8, v lissmgen. G.Nouda Spanjaard/. ,KoegrasS2ab, Kromm. D G. H J.Wander,blikslager,Wagenetr.28, A'dam. RC. T.81esllng,kaa8m.,Wagen8tr.U,Gladbeck(D.).E.L. M. Baars, veerman, Weateinde, Scbagen. VERTROKKEN. Nanm BeroepWoonplaatsNaarGel. A.G J Kalkman,zeeman,leVrsLr^6,Maarssen.Ger B.Rüskamp.srgt.bott Bothastr.46,Beesd(G.)GeeD. t'. W. Goedhart, arb., Vischmarkt 8a, A'dam. U Landsmanjrb Koegras 91ad, Callantsoog. N.H. G J.v. Baar, Btoker, Brakkevold weg 6, A'dam. R.C. M.A.v.d. Gulik, arbeider, Molonert 2, Zijp-;-. O.R. J.J. Adrlaanae.ond.w.Spooratr .80/82, Waterg. Ger. G.T.v Berkum.seigl.macli ur ,Nieuwstr.l6, vlissingen. N.H. HBa8telinga,korpjnach..Bloem8tr.9, R'dam. O.R. E E Dnllemond,8ch.b.nacbt,Bult€nh.7A'dam -NJI. E.E.Groenowog,serg zlek.v.pl Wlin.3tr.8l, Hellevoetsiuis. J.Duller.electiicien, Spoorstraat 14, A'dam. R.C. P. Duif, stoker, Breewaterstraat 15, N.H. CJ.F.v. Westen, keUner, Spoorstr. 1, Mepp6l. Gsr. I.P M.KIeef.sergjnaj^eTroonstr 103,d.Haag. N.H. J.J.Haker,steenh Trompstraat L Alkmaar. RC. A. Egeter, gepnd., Trompstraat 8, 's Hage. NB. H.C.v.RiJssen doGroot,z.,J.ln'tVeltstr.l29, Hellevoetsiuis. E.C Roo8-Kooman,z.^eVr.str.26, Wonbrugge. L.MNoorlük,krp.kn8t.,Bloemstr. lS,Vlis8lng. RC. B. Braggaar, conduot., Parallelweg 60,R'dam. N.H. B. Pielt, stoker, KroonaUaat 23, Muiden. G. Stlua arbeider, Koegras 25a. N.Nledorp. DE OORLOG. Ten N.W. van Postawy hebben wy door goed gericht geschutvuur de pogingen van den v|jaDd om tijdens een sneeuwstorm zijn vernielde ver schansingen te herstellen, verhinderd. "ser naar het Zuiden tot de Rokitno-moerassen en in die streek wisseling van vuur, dat in sommige sectoren zeer Ijevig was. Het Duitsche legerbericht van den zelfden dag meldt, dat alle aanvallen der Russen zijn afgeslagen. Het bericht van den 26sten Maart zegt: De Russen hebben gisteren hunne aanvallen aan het bruggehoofd van Jacobstadt en ten Noorden van Widsy niet herhaald. Verscheiden in den loop van den dag ten Zuidwesten en ten Zuiden van Dunaburg gedane aanvallen liepen reeds op grooten afstand van de Duitsche versperringen dood in het Vuur. Gedurende den nacht, hernam de vijand met een talrijke troepenmacht den strijd tegen het Duitsche front ten Noordwesten van Postawy en tusscben Narotsch en het Wiszniew- meer. De aanval mislukte en de vijand sd zware yerlïezen. Ten Noordwesten van Postawy namen de Duitschers een officier en 155 man gevangen. Het Russische legerbericht van 26 dezer luidt in hoofdzaak als volgt: In de streek van Riga heeft de Duitsche artillerie Schlock en het bruggehoofd van Ukskuul onder vuur De officieels legerberichten van 24, 25 en 26 Maart. De Fransche zoowel als de Duitsche berichten van 24 Maart omtrent den toestand rond Verdun melden niet veel bijzonders, en zijn meer bespie gelend. Het Duitsche bericht, meldt geen «verandering van beteekenis, terwijl de Pranschen een beschouwing hielden over de enorme verliezen, door de DuitBche troepen aldaar ge leden. Dat zal wel waar zijn, doch de verliezen aan hun kant zullen evenmin gering zijn. In de berichten van denr25sten en 26sten Maart wordt weer melding gemaakt van grootere aktiviteit aan weerszijden. Het Fransche bericht van 26 dezer meldt: Ten westen van de Maas gedu- durende den nacht zeer hevige be schieting van de sectoren Malancourt, Esdcb en heuvel 304. Geen infanterie- actie. Ten Oosten van de Maas verliep de nacht betrekkelijk kalm. Eenige artillerie-activiteit in Woévre en het Le Pêtre-bosch. Twee onverhoedsche aanvallen der Duitschers op de loopgraven van Croix de Carmes werden door geweer vuur afgeslagen. De Duitschers moes ten met achterlating van eenige dooden terugtrekken. In de Vogezen beschoten de Fran sehen proviandeerings-colonnes der Duitschers by Wattwiller. Het Duitscht bericht van denzelfden datum luidt in hoofdzaak Tpn Noordoosten van Neuvilleliet een kleiDe Duitsche afdeeling een mijn springen en deed daarna een verkenning in een vijandelijke stel ling. Zij keerde terug met een aan tal gevangenen. Een poging der Franschen om een gasaanval te doen op de omgeving van het fort de la Pompelle (ten Zuidoosten van Reims) mislukte. In Argonne en het Maasgebied werd het artilleriegevecht om sommige plaatsen weder zeer hevig. Nachtgevechten op korten afstand in het Caillette-bosch (ten Zuidoosten van het fort Douaumont) hadden een voor de Dnitschers gunstig verloop. Door een groot aantal mijnen te laten springen ten Noordoosten van Celles in de Vogezen berokkende de vijand - zichzelf belangrijke schade. De Duitsche stelling bleef ongedeerd. Van het Oostelijk front. Het Russische bericht van 25 Maart bevat weder een opsomming van gevechten op verschillende plaatsen langs het groote front. Het meldt o. a. Op het front van Riga is geschut- en geweervuur gewisseld. In den sector van Jacobsatadt hebben onze troepen de behaalde voordeelen Z.O. van Augustinhof uitgebreid na een verbitterd gevecht de versterkte streek bij het dorp Lepoeka bezet, waar zij verscheidene hevige tegen aanvallen der Duitschers hebben af geslagen. Op den linkervleugel inde streek van Jacobsstadt, ten Zuiden van Lievenhof, is ook een gevecht geleverd. Op het front bij Dunaburg blijven onze troepen, hier en daar het ge wonnen terrein bevestigend, vooruit komen. In de streek ten Noorden van Widzy hebben onze troepen een vijandelijke stelling in den sector ten N.W. van het Sekly-meer aangevallen en on danks het vijandelijk gordijnvuur tal van versperringen geforceerd. In den sector van Jacobstadt zijn Duitschers in de streek van den spoorweg naar Mitau tot het offensief overgegaanzij zijn door ons vuur teruggedreven. Op enkele andere punten van dezen sector is levendig vuur gewisseld. In de streek ten N.W. van Postawy i tusschen het Narotsj en het Wisjniew-meer duren de verwoede gevechten voort. De Oostenrljksche berichten melden niets van eenig belang. Ten slot.te de bijna stereotype mede- deeling, dat op de overige fronten niets bijzonders is voorgevallen. De duikboot- en mljnoorlog. De Fransche passagiersboot „Sus- dx" is in het Eng. kanaal getorpe deerd. Zij voer in geregelden dienst tusschen Dieppe en Folkestone en had 350 passagiers aan boprd. Het schip is drijvende gebleven en later naar Boulogne gesleept. Ten gevolge van de ontploffing en het begin van paniek, dat aan boord ontstond, vielen er slachtoffers. Men schat hun aantal op ongeveer 50. Tot de geredde passagiers behooren 36 Engelschen, 28 Franschen, 21 Italianen, 13 Amerikanen, 45 Belgen, zes Spanjaarden en twee Russen. Zy werden gedeeltelijk naar Boulogne en vooreen ander gedeelte naar Engeland overgebracht. Enkele passagiers, meest vrouwen, werden uit het water gehaald, toen de booten omroeiden. De waterdichte schotten van d6 „Sussex" werkten irachtigzij beletten dat het water linnenstroomde. De kapitein gaf bevel, dat allen aan boord zouden terug- keeren, die helpen konden bij het redden van de bagage, en waarden. De draadlooze toestellen waren be schadigd daarom werd een hulpmaat opgericht en hoewel de antenne klein was slaagde men er in Boulogne te waarschuwen, dat het schip getorpe deerd was en de plaats aan te wijzen waar het lag. Des avonds 11 uur, na acht uur van angstige spanning, kwam de trawler „Marie Tbérèse" uit Boulogne, deze nam bijna alle passagiers aan boordkort. daarna werden de anderen aan boord gebracht van een Engelsche boot, en een derde sleepte de „Sussez" naar Boulogne. Opmerkelijk is het, dat de machines van de .Sussex" bleven voortwerken na de ontploffingdaardoor bleef het electrlsche licht branden, wat veel bijdroeg om de passagiets op te beuren, terwijl zij op hulp moester, wachten. Van de gewonde passagiers zijn er eds drie overleden. Een later bericht meldt dat er 26 Amerikanen aan boord waren, waar van er 8 worden vermist. Ook de Engelsche passagiersboot „Englishman" en het Engelsche stoomschip .Saint Cecilia" zijn gezon ken. De bemanningen werden gered. Hat torpedeeren van neutrale schepen. De ,Times"-correspondent te Kopen- igen seint aan zijn blad „Het dagblad „National Tidende" bevat' een in krachtige bewoordingen gesteld artikel over de schending van de rechten der neutralen. De verstoord heid op Duitschland om de aanhouding van het stoomschip „M. Davidsen", bal in woede verkeeren, wanneer koopvaardijschepen systematisch zon der waarschuwing getorpedeerd wor den. Het is niet toevallig dat een zoo groot aantal neutrale schepen in den grond worden geboord. Deze nieuwé wijze van oorlogvoeren noemt het blad absoluut schandelijk en het gevolg daarvan zal zijn, dat Duitschland na den oorlog alleen blijft staan. Het blad hoopt, dat de Skan- dinavische staten gemeenschappelijk zullen optreden, waarvoor thans de gelegenheid bestaat. De „Köbenhavn" eischt een krach tig protest tegen de torpedeering van de „SkodBborg". Een luchtaanval in Duitschland. Berlijn, 26 Maart. (Officieel bericht uit het Groote Hoofdkwartier.) Van twee door een kruiser-eskader en een torpedojagersflot-tilje begeleide moe derschepen zijn gisteren vroeg in den ochtend vijf Engelsche hydroplanes opgestegen om een aanval te dóen op de Duitsche luchtvaart-inrichtingen iD Noord-Sleeswljk. Niet minder dau drie daarvan, waaronder één gevechts vliegtuig, werden door den tijdig ge- waarschuwden afweerdienst op en ten Oosten van het eiland Sylt ge noodzaakt te landen. De inzittende vier Engelsche officieren en een onder officier, werden gevangen genomen. Bommen werden slechts in dé streek van Hoyer-Schleuse geworpen. Londen, 26 Maart. (Officieel.) Engelsche hydroplanes hebben gis terochtend een aanval gedaan op de Duitsche luchtschiploodsen in Slees- wijk-Holstein ten Oosten van heteiland Sylt. De hydroplanes werden naar de laats van aanval dicht bij de Duitsche rust begeleid door een escorte van lichte kruisers en torpedojagers. Drie hydroplanes worden vermist. 1 De torpedojagers „Medusa" en „La verock" zijn met elkander in aanva ring gekomen. Men vreest, dat de „Medusa" ten gevolge van het storm achtige weder verloren is gegaan. Omtrent de veiligheid der bemanning behoeft men zich echter niet ongerust te maken. De Engelsche torpedojagers hebben 10 Duitsche gewapende patrouille-sche pen in den grond geboord. Er is nog omstandig bericht ontvangen omtrent den aanval, uit de Deensche >ers-telegrammen valt echter af te eiden, dat het doel ervan bereikt is. Het zeegevecht van 29 Febr. (Zie onder laatste berichten in ons vorig nummer.) Londen, 25 Maart. De admiraliteit deelt mede, dat op 29 Febr. een gevecht in de Noordzee is geleverd tusschen den gewapenden Duitschen hulpkruiser Greif, die als Noorsch koopvaarder was vermond den Engelschen hülpkruiser Alcan- tara. Het gevecht had het verlies van beide schepen tengevolge. De Greif is door geschutvuur in den grond ge boord, de Alcantara waarschijnlijk door een torpedo. Vijf Duitsche offi cieren en 115 man zijn gered onge vangen genomen. Men meent dat de geheele Duitsche bemanning 300 kop pen telde. De EDgelsche verliezen bedragen 6 officieren en 69 manschappen. Ongemerkt moet worden,.dat. op zijde van de Greif de Noorsche kleuren waren geschilderd en de v{iand dus boven die kleuren vuurde. Dit wordt openbaar gemaakt, nu uit de Duitsche berichten is gebleken, dat de vijand reeds heeft vernonjeD, dat de Greif, juist zulk een schip als de Möwe, vernietigd is voor het er in geslaagd was onze patroelje-linie passeeren. (De Alcantara, in 1913 gebouwd, mat 13.800 ton en behoorde aan de Royal Mail St. Packet Cy. te Belfast. De Greif, het Duitsche schip, mat 1165 ion en behoorde aan de Stoomv. Mij. Argo te Bremen). Londen, 25 Maart. Uit de bizonder- heden, die omtrent het gevecht in de Noordzee worden meegedeeld, blijkt dat het gevecht buitengewoon ver woed is geweest. De Alcantara was wanhopig in de minderheid wat het geschut aangaat, doch de bekwaam- ïeid van kanonniersenzeelieden maak te dit weer goed. Het schijnbare vreed zame Noorsche koopvaardijschip ont blootte zfn kanonnen op de manier van zeeroovers. Beide schepen schoten verwoed. De Alcantara had het hard te verantwoorden, doch hield zich goed, totdat ze blijkbaar door een torpedo was getroffen. De schepen schoten elkaar korten klein. De Greif verging het eerst. Kort daarna zonk de Alcantara. Engelsche torpedojagers snelden ter hulp en namen de over levenden op. Zij hebben, naar gemeld z*ordt, meteen een Duitsche duikboot in den grond geboord. De overlevenden zijn naar Edinburgh gebracht. Er is er één gestorven. Hij is met militaire eer begraven. Berlijn, 26 Maart. Naar aanleiding van het Reuter-bericht over het ge vecht in de Noordzee, op 29 Februari, volgens het welk de Duitsche hulp kruiser Greif tijdens het geheele ge vecht onder de Noorweegsche kleuren heeft geschoten, meldt het Wolff- bureau .Natuurlijk heeft de Greif, als het schip zich ook misschien vooraf van een geoorloofde krijgslist bediende, bij het begin van het gevecht de Duit sche oorlogsvlag geheschen." Tevens meldt Wolff, dat het Reuter- bericht over het doen zinken van Duitsche duikboot in het zeegevecht van 29 Februari door een Engelsehen torpedojager, onjuist is. Volgens mede deeling van gezaghebbende zijde kan dit „Reuter"-bericht worden tegenge sproken. Uit de Russische Doems. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken heeft de leider der oppositie in de Russische Doema, Miljoekof, eene uitvoerige rede gehouden. Hij constateerde aller eerst, dat de Duitsche regeering de oorzaak is van het ontzaggelijke bloedbad in Europa en besprak den wensch der verbondenen om het Pruisische militairisme te vernietigen, Wie zou durven zeggen, dat alleen ons volk tegen zijn wil in den oorlog ging De afgevaardigde Tsjeidse wees Ingezonden Mededeellng. op Belgiö, Serviö, Polen, Armeniö als diverse voorbeelden van onver diend lijden, maar wij zjjn niet schul dig aan de rampen en wij zullen niet schuldig zijn tenzij wij den oorlog beéindigen zonder deze landen alles wat ze verloren hebben, teruggegeven te hebben, tenzij we bet oude Europa doen terugkeeren, met zijn bewape ningen, zijn minachting voor de nationale rechten, zijn denkbeeldig volkenrecht. Miljoekof zeide, dat Rusland den oorlog niet zou eindigen alvorens een toegang tot de vrije zee verkregen te hebben. Aau nieuwe gebieden heeft Rusland geen behoefte. Duitschland wil een centraal rijk van de verbon denen Duitschland en Oostenrijk, dat zwaar op den Balkan zou drukken en zich door Turkije een weg naar het oosten zou verzekeren. Het gaat hier niet om de vraag of de zee engten Russisch of Turk3ch zullen worden, maar dat zij niet Duitsch zullen worden. Vervolgens besprak hij de Russi sche politiek in den Balkan. De Rus sische diplomatie trad te weinig krach tig op, waardoor de centrale mogend heden hooger konden bieden en den voorrang kregen. Zoo Rusland voor nemens is Bulgarije weer in zijn sfeer van invloed to brengen, moet het de gevolgen van het vredesver drag van Boekarest ongedaan maken en aan Bulgarije teruggeven, wat aan dezen staat werd ontnomen. In de toekomt zal Rusland te maken hebben met het zeer buigzame en inschik kelijke Bulgaarsche volk. De val van Erzeroem maakte een jeweldigen indruk in de geheele duzelmanache wereld, maar in een voor Turkije ongunstigên zin. Het Armenische volk, door de Turken bedreigd met algeheele uitroeiing, moet worden beloond met autonomie. Na de liquidatie van Turkije, die reeds aan den gang is, j.i die van een anderen parasitischen staat,Oostenryk- Hongarlje, aan de orde. Wij zijn overtuigd, dat de talrijke nationali teiten, welke deel uitmaken van dit keizerrijk, de vrijheid zullen ontvan- m uit Rusland's handen. Tenslotte verklaarde hij, dat Rus land's eeuigen doodsvijand was Duitschland, en dat niet mocht wor den toegegeven aan Duitschiand's innigsten wenachvrede, daar het de doodelpe uitputting ziet naderen. Ook voor afzonderlijken vrede is Rusland, krachtens de overeenkomst der geallieerden, niet te vinden. De rede verwekte een donderend applaus. DE ZEEVAART. Een reddingsschip. Het Departement van Marine deelt rede Het stoomschip „Atlas", van de sleepdienst Zur Mühlen, dat door de Regeering is uitgerust als reddings schip in de Noordzee, ia Maandagmor gen van Nieuwediep naar zee vertrok ken. Het is voorzien van draadlooze telegrafie en van al het noodige voor het verleenen van hulp aan in nood verkeerende schepen, en aan schip breukelingen. Het voert, behalve de Nederlandsche vlag, alskenteeken van zijn speciale bestemming een oranje vlag, metgroen kruis aan den voortop, terwijl op beide boorden in witte letters het opschrift „reddingsschip Atlas" is aangebracht. Dit opschrift zal des nachts worden verlicht. Het schip zal zich ophouden in de nabijheid van het lichtschip „Noord- hinder". Aan boord bevindt zich een zee officier, die belast is met de leiding van het reddingswerk. De Zaterdag te Rotterdam gehouden gecombineerde vergadering van de Vereenigingvan Nederlandsche Gezag voerders en Stuurlieden ter Koop vaardij en van den Bond van Machinis ten ter Koopvaardij heeft met algemeene (266) stemmen het volgende besluit genomen dat door de gemonsterden by die reederljen zal worden gevaren, die reeds hebben gedaan en nog zullen doen de toezeging voor de verzorging der eventueel na te laten betrekking ten minste op denzelfden voet als zulks is geschied bij de Maatschappij Zeeland en dat, wat niet gemonsterden betreft, zulks bij die reederljen eerst zal plaats hebben, indien de regeering de in uitzicht gestelde veiligheids maatregelen inderdaad heeftgenomen. Van dit besluit is telegrafisch aan de Scheepvaart-vereeniglng, die niet hierbij aangesloten reederijen mede deeling gedaan. In verband met de actie der gezag voerders en officieren ter koopvaardij deelt men aan het „Handelsblad" uit Rotterdam nog het volgende mede Eenig verlangen naar een hoogere uitkeerlng aan nabestaanden dan door de Oorlogszee-ongevallen wet gewaar borgd werd nooit echrifteiyk noch mondeling, aan de reeders kenbaar gemaakt. Eerst jj. Vrijdag bleek in een conferentie tusschen den Minister -van Landbouw en enkele leden_van de Commissie van Toezicht der ver- eeniging „Zeerisico", dat de organisa ties der gezagvoerders en scheeps officieren zich tot den minister hadden gewend met verzoek eeu wijziging der Oorlogszee ongevallenwet te be vorderen. Daar zulks om verschillende redenen niet wel mogelijk was, zegde do minister aan de organisatie zijne medewerking toe ten einde met de reederijen tot overstemming te geraken omtrent een vrijwillige verhooging uitkeeringen aan nabestaanden. De medewerking van de zijde der reederljen, voor zoover noodig, werd onmiddellijk op bovengenoemde con ferentie in uitzicht gesteld, mits niet verkregen onder de bedreiging van niet te zullen varen van de zijde der officieren, met name op enkele atoom Bchepen wier route volstrekt geene meerdere gevaren bood dan gedurende de laatste zes maanden het geval was geweest. Op de conferentie van Zaterdag waar mede de voorzitter der Scheepvaart Vereeniging tegen woordig was, bleek den minister, in tegenstelling met de bewering der organisaties, dat wel degelijk een bepaalde eisch werd gesteld, zonder dat te voren eenig overleg met de reeders was gepleegd en zonder dat de organisaties het resultaat van de stappen van den minister hadden afgewacht. Onder die omstandighedön verklaar de de minister namens de Regeering dat, indien onder de huidige omstan- heden een looneisch werd gesteld onder bedreiging van bij niet onmid dellijke inwilliging niet te zullen varen, de Regeering zich geheel zou stellen aan de zijde der reederljen. Het jongste besluit der organisatie laat omtrent de werkelijke bedoelingen der organisaties geen twijfel. Na gepleegd overleg met de Regee ring zou de Scheepvaartvereeniging hare houding met betrekking tot de by haar aangesloten reederljen bepalen een vergadering, die gisteren (Zondag) zou gehouden worden. De kwestie van de meerdere of mindere veiligheid van het vaarwater naar het Kanaal staat overigens ge heel buiten verband met het boven staande en is een zaak waaromtrent de Regeering, zooals bekend, bepaald toezeggingen heeft gedaan. De „Tubantia". Het departement van marine deelt mede dat in twee sloepen, af komstig van het stoomschip „Tubantia", welke door een stoomschip van de Batavier- lijn in zee drijvende zonder beman ning zijn aangetroffen en te Rotter dam zijn aangebracht, stukken metaal zfin gevonden, welke ter onderzoek aan de marine zijn afgestaan. De ter onderzoek overgelegde stukken metaal bestaan uit lo. een stuk S vormig gebogen brons, lang circa 250 m.M. en breed circa 85 m.M., dik 5.2 tot m.M.; 2o. '11 stukjes brons, waar van op sommige nog een weinig tin 3o. 2 stukjeB vertind brons waarin nog eenige halfronde gaatjeB voorzien van schroefdraad-, 4o. 8 reepjes zink en een klein stukjs rood koper. Het onderzoek naar de herkomst dezer stukken metaal in het torpedo- atelier der marine te Amsterdam in gesteld, heeft het navolgende opge leverd De kleur van het sub lo. genoemd stuk brons en de vorm doen ver moeden, dat het afkomstig is van een bronzen luchtkamer van torpedo. Op treksterkte werd be proefd een proefstaaf van het groot ste stuk brons, 6 c.M. lang, doorsnede 44.6 m.M., totale belasting 2920 K.G. per mM®, 65 5 K.G.; rek 3J mM., dus 5.8 De zeer hooge treksterkte versterkt, het vermoeden, dat het brons af komstig is van een luchtkamer van éen torpedo. Hierbij wordt opgemerkt dat, voor zoover bekend, slechts enkele soorten torpedo's van ouderen datum bestaan, welke van bronzen luchtkamers zijn voorzien. Van de herkomst der overige stuk ken is niets met zekerheid vast te stellen. In verband hiermede meldt Reuter uit Londen d.d. 26 Maart: Naar aanleiding van de verklaring van het Nederlandsche Departement van Marine, heden door Reuter ge seind, heeft de Secretaris van de Admiraliteit een verklaring gepubli ceerd, waarin hij zegt, dat van volgende feiten nota dient te worden genomen lo. Gedurende dezen oorlog zijn zes complete Duitsche bronzen tor pedo's opgevi8cht in de Noordzee en het Kanaal. De afmetingen, de gaatjes, voor zien v:<n schroefdraden en de opge geven sterkte en trekkracht wijzen er alle op, dat het gevonden metaal deel heeft uitgemaakt van de lucht kamer van een bronzen torpedo. 3o. Er is geen deel van een Fran sche of Engelsche torpedo of mijn, dat bestaat uit metaal van die grootte, di)cte of sterkte. 4o. Voor zoover wy weten, werden in alle gevallen (behalve één) waarbij een schip door Duitschers werd ge torpedeerd, bronzen torpedo's ge bruikt. De „Timor", een vrachtboot van de stoomvaartmaatschappij „Nedor- land", iB Zaterdagmorgen behouden te Amsterdam aangekomen. Dit schip heeft nog de route langs het licht schip Noord-Hinder gevolgd. Er ge beurde onderweg niete bijzonders, alleen zag men aan boord van de ,Timor" ODder de Engelsche kust Engelschen trawler, een mijn- veger, in de lucht vliegen. Vermoe delijk was dit schip op een mijn ge- löopen. (Hbld.) Da moordenaar op het apoor. De „Telegraaf" schrijft: Wy vernemen uit goede bron, dat er gegronde hoop bestaat, dat het onderzoek van het wrak der „Tuban tia" tot resultaat zal leiden. In ieder geval zijn de moeilijkheden, waar mede het duiken gepaard gaat, niet zoo groot, als men aanvankelijk had vermoed. Men heeft kunnen vaststellen, dat het schip, terwijl het zonk, Is ge kanteld en wel op zoodanige wijze, dan het gat in de romp thans naar boven ligt. Zooals men weet, is de zee op de plaats, waar de „Tubantia" is gezonken, ODgeveer 32 meter diep. Daar bet schip zelf 22 meter breed is, bevindt zich dus het gat Rechts 10 meter beneden den waterspiegel. De torpedo heeft het schip in de kolenbunkers getroffen pn het is dus daar, dat men naar de overblijfselen van het projectiel zal moeten zoeken. De Kou Holl. Lloyd heeft een on gelimiteerd bedrag uitgetrokken om het onderzoek te bekostigen. Was de directie aanvankelijk van plan het onderzoek te laten aannemen, thans ia ^lj van dit voornemen terugge komen en zal zij zelf de leiding in handen nemen. De terugkeer van de Wodan" staat met deze gewijzigde houding in verband. In scheepvaaitkringen is gedurende i laatste dagen herhaaldelijk de vraag besproken of het niet op den weg van onze regeering gelegen had het wrak te leiden. Tamelijk alge meen beantwoordt men deze vraag bevestigend, maar merkt tevens op, dat nu een particuliere kapitaalkrach tige onderneming deze zaak in handen heeft, de waarborgen, dat de naspo ringen grondig zullen geschieden, ten minste even groot zijn als wanneer eenige ambtenaren met deze taak zouden zijn belast. Da Rotterdam van da Holland- Amarlka-IIJn. De directie van de Holland Ame- rika-lijn heeft het belangrijke besluit geoomen, de Rotterdam op te leggen, omdat zij geen kans ziet, dat voor haar lijn zoo belangrijke schip in ;eval van een ongeluk binnen 8 li 5 .aar na het sluiten van den vrede t,e vervangen, aangezleü een schip van dien omvang uitsluitend op bui tenlandsche werven gebouwd kan worden. BINNENLAND. Da „J. P. Coan" ta Durban. In de „Volksstem" vertelt de heer F. Poatma uitvoerig van het eerste bezoek van de J. P. Coen" aan Dur ban. In zijn relaas deelt by o.a. mede dat aan boord een dejeuner werd aan geboden aan verschillende autoriteiten en dat bij deze gelegenheid druk ge- tooBt werd. Hij vertelt: De heer Henderson L.U.V. toastte de voorspoed van de maatschappijen „Nederland" en de „Rotterdamache Lloyd", en zeide interalia, dat men hier in Z.A. tot nu toe altijd gemeend had dat de Engelschen voorop hadden gestaan op 't gebied van scheeps bouw, maar dat 't bezoek aan dit prachtige zeekasteel ongetwijfeld die mening ruw geschokt had, en dat men tans weer had kunnen onder vinden dat men by zyn buren nog wel eens iets kan leren. Tevens voegde de heer Henderson er aan toe dat hij hoopte dat de Union C&stle vertegenwoordiger die aan wezig was, goed zyn ogen de kost zou geven ten einde nieuwigheden hier en daar over te nemen. Kapi tein Uilkens sprak op uiterst be kwame wyze in antwoord op de toast van de heer Henderson. Ik kanhisr niet anders dan toegeven aan myn verlangen om kapt. Uilkens te kom plimenteren voor de vloeiende wyze waarop hy zich bediende van 't En gels. Smokkelen. In den nacht van Trydag op Zater dag heeft de militaire grenswacht te Coevorden aangehouden 2800 pond spek, verborgen onder turfstrooisel in een wagen aan de Spoorhaven en bestemd om frauduleus naar Duitsch: land te worden uitgevoerd. In ver- il daarmede zyn 2 personen ge vangen genomen en ook een ambte naar is in arrest gesteld. gevouwen papiertje tusschen de klepel van de schel en een van de schei- schalen steken, zoodat die klepel niet bewegen kan en de schel dus niet kan overgaan (opmerking e). Dat de schel by dengeeu die oproept niet over zou gaan, wanneer de opgeroe pene zyn telefoon van den haak ge nomen heeft, iB een dwaalbegrip; de schel van den oproepende'gaat zélfs nog. over als de lyn van den opge- roepene geheel onderbroken zou z\jn. Niet alleen dat door het afnemen van de telefoon de battery begint te werken, en dus naar gelang van den tyd, gedeelteiyk of geheel afwerkt, zoodat het toestel, wanneer het latei- weer gebruikt moet worden, niet. bruikbaar blykt; maar bovendien is de kans groot, dat het toestel door dep vergeefsch en dus heftig-bellende abonné wordt stuk gebeld, on later dus gehéél onbruikbaar blykt. Ten slotte loopt men de kaD8,dat de tevergeefsch bellende toch hoort loopen en praten ln het huis van dengene, die de telefoon van den haak genomen heeft (zooals een enkele keer overdag by vergiseing of door nalatig heid voorkomt), en hoe dan des joe lenden gemoedstoestand worden kan, aal zich denken. U voor de plaatsing by voorbaat dankend, verbleven wy Hoogachtend, De Directie van den plaatseiyken Telefoondienst. Waarschuwing aao oudera an jonge melajaa. Binnen enkele weken staat Mei voor de deur, en we weten wat dat zegt in de W6reld dergenen, die haar •brood moeten verdienen. Hoe menig jong meisje gaat dit jaar voor het eerst buiteu haar ouderiyk huis aan den arbeid hoe menige maakt plannen van verandering, en naar ze vast overtuigd is van verbete ring. Ouders en jonge meisjes I eer er toe overgaat uw dochter» of üzelven in een betrekking te ver binden, bedenkt al wat dat zeggen wil. Hoofdzaak is toch niet of ge meer of minder geld zult verdienen. Vraagt toch vooruit wódr ge komt, in welke omgeving uw kind verder zal ontwikkelen. Ge weet het moge- ïyk niet, aan hoe groote zedeiyke ge varen de jonge meisjes bloot staan, vooral in de groote steden. Allerlei genoegens zyn daar om ze te lokken op wegen, die voor haar gevaar op leveren. Tracht ook vooruit na te gaan of uw kind in haar betrekking een goed thuis zal vinden, en be langstellenden, die zich ook om haar geesteiyk welzyn bekommeren, die baar zullen wyzen op geoorloofde genoegens. Weet gy niet hoe die gewenschte inlichtingen te verkrijgen, weet dan, dat ondergeteekende, lid der Ver eeniging Ur behartiging van de be langen der jonge meisjes ten allen tyde bereid iB u die inlichtingen te verschaffen. Voor den Helder: Mevr. SCHOKKING-Baltesen Middelbeek. Maart 1916. Nieuw» Uitgaven. Wy ontvingen ter aankondiging: Pensiongids der Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenver keer te Bergen, N. H-, bygewerkt tot 1 Maart 1916. Hedendaagsche Protestantisme in Nederland. Eenvoudige Schets van de INQEZONDEN. Mynheèr de Redacteur. Waar biykens een verslag in Uw blad van den 28 1.1., onder meer, te recht of ten onrechte, in een open bare vergadering beweerd is, dat abonné's 's nachts hun telefoon van den haak nemen om niet opgescheld te kunnen worden, verzoeken wyu beleefd dit scbryven ook in uw blad te willen opnemen. Wy willen er n.1. hier&y nogmaals nadrukkeiyk aaD herinneren dat het ten strengste verboden is, wanneer een toestel niet gebruikt wordt, den (linker) telefoon van den beweegbaren haak te nemen en te laten, (zooals op iedere Ujst onder „Opmerkingeö" letter d te lezen is.) Wie niet gebeld wensebt te wor den kan een oeuige rnaleu dubbel Ingezonden Mededeellng. Wordtgijte spoedig oud? Waakzaamheid kan jaren aau ons leven toevoegen. Sommigen zyn oud op zestigjarigen leeftijd, anderen joDg als zy tachtig zyn. Uw leefwyze maakt dat gy gezonde of zwakke nieren hebt - goed ol slecht bloed - want zwakke nieren zyn oorzaak, dat urinezuur zich in uw bloed ophoopt en uw gezondheid verwoeBt; Zorgt dat uw nieren altyd goed werken en vooral na den middelbaren leeftyd. Dit voorkomt rbeumatlsche, zenuw-en wateratoornissen, styveen verlamde gewrichten, verzwakking van het gehoor en gezicht, en ver harding der bloedvaten. Houdt uw nieren ln rust door over werking, zorgen en het gebruik van sterken drank te vermyden, door re gelmatige gewoonten, dageiyksche wandeling, door niet te zware voeding en voldoende slaap. En gebruikt b|j het eerste teekeri van rugpyn, rheu- matische pynen en waterstoornlssen Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zy zyn een speciaal niergeneesmiddel, dat de nieren helpt om uit het bloed het overtollige urinezuur te flltreeren, hetwelk rugpyn, spit, waterkwalen, waterzucht, rheumatiek en nlergruis of -steen veroorzaakt. Gy zoudt weten hoe goed zy werken, alB gy spraakt met menschen, die Foster's gillen gebruikt hebben. Te Den. Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. ca outv. van postwissel b. 11.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handü;-merk. (49)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1