Laatste berichten. verschillende atroomingen in «na hedendaagsch protestantisme, histo risch toegelicht door A. Priester, Ned. Herv. Predikant te Heenvliet. (Uit gever J. Waltman, Maassluis). Prijs Bedoeld, gelijk de schrijver in zijn voorwoord zegt; voor wie in den gods- dien3tigen richtingsstrljd onzer dagen- belangstellen en van zijn ontstaan in het verleden gaarne althans de hoofd zaak willen weten. Beschrijvingsbrief voor de Algemee ns Vergaderidg van den Bond v. Kor poraals der Kon. Marine, te houden op Zaterdag 1 en Zondag 2 April 1916 in Café „De Pool" alhier. AGENDA. Wltto Bioscoop. Konlogati. Hoofd nummer: Cahirla. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: Eeu Raadselachtige Ver- dwUning. Eer «te Heldorscbo Bioscoop Kanaal- weg 112. Hoofdnummer: Op loven en dood. Tavenu-Bioscoop. Spoorgracht. Hoofd nummer: Het Gestolen Kind. testanteniKina, j ivou, o uur. N.V. Toonoelvorooniglug dir. Horman HeUermane, l76ato opvoering van „De Held", in „Casino" 30 Maart. Uitvoering Geheel-Onthouderszang- koor „Ons Doel" In „Casino". MARINE EN LEGER. Bti beschikking van den minister van marine Is de ofllcler machinist der le klasse G. A. Gall met 1 April as. geplaatst bil 's Rijks werf le Willemsoord. De officier van administratie 2de kl H. F. Beekkerk van Ruth wordt 1 April a.s. In <le directie der marine to Willomsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructiescbip Heptanus. De luitenant ter zee 2o kl. R. Verdonck wordt l April ».s. In de directie der marine te Helle- voetaluis geplaatst aan boord van Hr. Ms. Das. De offic. t. adm. le kl. P. H- Sluijter wordt 27 dezer geplaatst by het departemont van marine en aan boord van Hr. Ms. Kortenaoi in de directlo der marine te Willemsoord vangen door den offic. .lobsls. De offic. y. gezondheid le kl. der kon. marine S. O verdiep zal eerlang wegens langdurigen dienst op zijn aanvrage worden gepenstonneerd. De machinist A. Pezio wordt 6 April overgeplaatst aan boord van Hr. Ms Koningin Emma in de directie der marine te Willemsoord Met ingang van 25 dezer is de zeemillcfen- machinedi ijver E. Nooidzjj bevorderd tot ser- geant zeemlliclen-macbinedrijver en de zeemlli clen-machinedrüver J. G. Donker bevorderd f-* korporaal-zeamillcien-machlnedr ijver. De luitenant ter zeo der le klasse G. J. Winkel, thans anngewozon commandant* yr A. adm. 2e kl. G. J. ..r ter icderle kl. aangewezen commandant van Hr. Ms. zeeland wordt opgedragen aan den kapt.-lait- ter zee C. D. de Haes. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Timor, arrlv. 26 dezer van Java'le A'dam. Ambon, thulsr.. vertr. 24 dezer v. PortSald. Banda, uitr., pass. 24 dezer l'erlm. Celebes, arrlv. 26 dezer v.R'dam te Galveston. Rottordamsche Lloyd. Beeoeki,mU.,arriv. 28 dezer te Padang. Morauke, thulsr., vertr. 28 dezer van Padang. Djocja, thulsr., pass. 26 dozer 8a gr es. Tuba Dan, ultr., vortr. 26 dezer v. Durban. (ioentoer, thuisrvertr. 84 dezor v. Padang. Kedlri, uitr., vortr. 26 dezer r. Suez. üoerakarta, thulsr., vertr. 22 dezer v. Port Said. Tambora, thulsr., vertr. 26 dezer v. Falmouth en arrlv. 26 dozer te Plymoutli. Djember, vertr. 24 dezer v. Batavia n. R'ds Koninklijks Hollsndschs Lloyd. HoUandia, thuisr., vertr. 22 dozer van Santos. Urechterland, thuisr., arrlv. 28 dezer te Bah la Kernland, ultr., vortr. 24 dozer v. Bio Janelro. f'risla, uitr., vertr. 26 dezor v, Santos. Gelrla, thuisr., vertr. 26 dezer v. Falmouth. Kon. Wsst-lndisohs Maildienst. VISSCHERIJBERICHTEN. 26 Maart.Aangebrachtdoor Mkordera tezamon 40 mand kl. schol, per mand f6.- a 18.-, 12 mand scharron, per mand f8 - a fi.—10 mid del tongen, per stuk f0.70, 10 kleine longen, per stuk fo.26. 27 Maart. 1 Korder met 4 maud kleine schol, per mand f8.-. 28 Maart. Voormiddag 8 uur nieta. MARKTBERICHTEN. Alkmaar. 25 Maart 1916. VEE. Aangevoerd 46 koeion on oasen f 76 x f860, - vette kalveren r00af-0,-Idem p.pond f -.0 a f-.0, 4?leucht. idem 110a f 30,164 mag schapen f30 a f48, - vette varkens per pond fO afO—189 magere vnrkons f87- ,a f 66- 6 paarden f800 a Ï400, 2l« biggen rlB a 137, kipeieren 7 cl. a VI, ct,, boter 10.76 lammeren fü.- a flO.— Broek op Langendfik, 27 Maart 1916. 000 bloemkool, le soort f0.00-10 2e soort 10.0-10—0 roodekool f0.f--. -- gel kool fSJM-f 0.—0— zak witte kool, f -O.-fO. per zak, -0 witte kool f --0-f0 -, per zak ge) kool fS99-fO.-, 0- baal uien f 10.35-f1810 p« K.Guien (stek) f2.70-(8.16, - baal wortelen 0.f0.-. Purmerend, 88 Maart 1916. 24 Btapela Fabriekskaai per 60 K.G. f 76. 49 Boerenkaas 60 1 78.- 0 Commissie 60 f 0.-3 1 Middelbare 60 f «0.- 0 Goudsche kaae 60 f 0. 611 K.G. Boter por K.G f LB6 If 1 «5 716 Bundoren: S20 votle per K.G. f MS f LI 896 melk# tn gelde f 19a- f 460. 6 8tieren f O- f O 12 Paarden f 0.- f O 28 vette Kalveren por K.Q. f 13) f 13) 1141 nuchtere ld. per stuk f 0.- f 0.- Slachtkalveren f 16.- f 88.- Fokkalveren per «tuk f 14.— f 82.- 118 vette Varkens per K.G. f 0.90 f 1.- 66 magere ld. per stuk f 36.— f 60.- S01 Biggen per stuk f 14— f 26— 1163 Schapen f 32.- f 4». Overhoudore f 0.— f 0. - 14 Lammeren f 0.— f 0.— Ganzen f 0.f 0. Kalkoenen f 0.— f 0 Zwanen f <X— f 0.— Kipeleren per 100 stulu f 73) f 8 Eendeloren 100 836 f 0— 80 Klevitaeioren per stuk f 0.40 t 0.- mand Appelen f 0.— f 0— mand Peren f 0.- f 0.- Handel votte kalveren matig, slacht- en fok- Burgerlijke Stand van Helder, van 28 -27 Maart 1916. BEVALLENT. Schenk - Bruinsraa, d. M. Verbeek-de Groot, z. P. de Wolf-van Rosmalen, d. A. C. Boa-Lading,'z. J. van Cooten-Kre- OVERLEDEN: G. Wegman, 24 j. M. Makelaar-Verhage, 26j.W. Ben der-wed. J. Knol, 77 j. E. T. Rufjge- wed. W. Dekker, 77 j. M. Molenaar— wed. J. Kikkert, 88 j. DE OORLOG. 0a algemeene toestand. Toen 65 vliegtuigen der bondge- nooten Zeebrugge hadden aangevallen heeft de „luchtvertegenwoordiger" Pemberton Billing in het Eogelach Lagerhuis de hoop geuit, dat nu ook spoedig de Luchtachiploodsen, „die zulk een goed mikpunt voor vliegers vormen", zouden worden aangevallen. Die hoop is thans reeds vervuld. Engclsche vliegers heblien een aan val gedaan op dc Zeppelinloodsen in Noord-SIeeswfjk. Hoeveel er van de moederschepen, die hon in de Dabfiheid van het doel hadden gebracht, zfjn opgestegen, laat het Engelsche bericht in het midden maai het Duitsche zegt, dat het er vijf waren. Drie daarvan gingen ver loren, daarin stemmen de weder- zijdsche berichton overeen. Zij hebben blijkbaar ten Oosten van het eiland Sylt moeten landen. De verliezen aan Duitsche zijde waren, volgens hun eigen bericht twee, volgens dat van de Engelsche tien bewapende treilers en voorts een torpodoboot. Het Engelsche bericht spreekt over die Duitsche torpedo- boot niet, maar meldt nog hot verlies van den Engelschen torpedojager Medusa. Volgons Berlijn zijn er slechts bommen geworpen bij Hoyersiuisen werd er geeu schade aangericht. Dit beele krijgsbedrijf schijnt vau slechts geringe militaire beteekenis. Voor Verdun in de laatste dagen aan boide zijden van de Maas zwaar geschutvuur, waarmee de Dnitschers waarschijnlijk een nieuwen aanval voorbereiden. Deze verwachting sche mert ook in de Fransche berichten door. De Duitschers schieten vooral ten Westen van de Maas, op deiink- sche ilankdekking van de vooruit stekende stellingen van de Franschen tusschen Malancourt en Béthlncourt. Vooils is de stad Verdun in brand geschoten. Dat de Maas dé stellingen van Ver dun in tweuön scheidt, is eep om standigheid, die voor de Franschen natuurlijk niet voordeelig is. Dit inconvenient wordt natuurlijk grooter als de Maas, zooals tegenwoordig het geval schijnt te zijn, buiten zijn oever is getreden en wordt nog grooter, als de bruggen over de rivier onbruik baar worden. Dat de Duitsche artil lerie dei halve zal trachten de bruggen over de Maas to verwoesten, spreekt vanzelf. De voornaamste bruggen over de Maas liggen m Verdun en deze stad vormt zelf de trait d'union tus schen de twee deelen van de vesting. Als de stad in brand staat verliest zij als trait d'union vim baar waarde. Aldus is niet te verwonderen, dat de Duitsché artillerie dit hooft trach ten uit te werken. Het is jammer van de aardige oude bisschopstad. Het hooge gedeelte met zijn nauwe en bochtige straten was schilderachtig. Het is het Virodunum der Romeinen. In 843 werd er een verdiag gesloten, waarbij het rijk van Kaïel den Groote tusschen zijn di ie kleinzonen Karei den Kale, Lodo- wljk den Duitscher en Lotharius werd verdeeld. Later is Verdun met Toul en Metz als bisschopszetel bekond geworden. In 1648 deed Oostenrijk bij den vrede van Munster afstand van deze bisdommen ten behoeve van Frankrijk; zij waren in 1562 door Hendrik den vierde veroverd. In 1792 viel de vesting na een kort bombar dement in handen der bondgenooten, maar werd door de Franschen na den slag van Valmy hernomen. In 1870 viel Verdun na een heldhaftigen tegenstand. In bet stadhuis, dat van 1623 is, was een verzameling van schilderijen en beeldhouwwerken en een museum van voorhistorische voorwerpen. Op het Oostelijk gevechtsterrein zetten de Russen hun aanvallen voort. Tot. nog toe hebben zij, afgezien van eenige plaatselijke voordeelen, nog geen vooruitgang van beteekenis gemaakt. N. Rott. Ct Ven het Oostelijk front. Berlijn, 27 Maart. Officieel. Tegeu het front dat onder bevel van Hinden burg staat, hebben den Russen giste ren hun aanval met bijzondere hef tigheid hernieuwd. Zij trokken b.v. met in het Oosten totnogtoe onge hoorde troepen massa's en hoeveel heden munitie tegen de Duitsche linies ten N.W. van Jacobstadt op. Z\j leden dienovereenkomstige verliezen,zonder eenig voordeel te behalen. Bij Welikoje Selo ten Z. van idzy, hebben onze vooruitgeschoven troepen den Russen in een voorspoedig ge vecht, 57 gevangenen afgenomen en 2 machine-geweren buitgemaakt. Herhaalde pogingen van den vijand tegen onze stellingen ten N.W. van Postawy mislukten geheel. Nadat ten Z. van het Narocz meer herhaaldelijk krachtige aanvallen van gedeelten van het Sde Russische leger corps afgeslagen waren, ondernamen W.-Pruisische regimenten bjj Mokzsice een tegenaanval om een waarneminga- post vau de artillerie, die bij het terugbuigen vau ons front op 20 Maart verloren gegaan was, te heroveren. De dappere troepen vervulden hun taak ten volle. Hierbij en by het af slaan van aanvallen van den vijand werden 21 officieren en 2140 man gevangen genomen. Een aantal ma chinegeweren zijn buitgemaakt. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 27 Maart. Het -Fransche stoomschip „Hébé", het Engelsche stoomschip „Arno", het Engelsche visschersvaartuig „Khartoem" en het Engelsche stoomschip „Minneapolis" zijn gezonken. De „Sussex". Londen, 27 Maart. Men gelooft, dat de psycholoog Baldwin, een van Amerika's groote geleerden, onder de dooden van de „Sussei" is. Er zjjn te Dover 72 overlevenden aan land gebracht en 250 te Boulogne. Er zijn nog ongeveer 100 menschen niet terecht. Onder de namen van degenen, die te Dover geland zyn, klinken de volgende NederlandschD. Hollander, Costa, L. en A. Stevens. G. H. Julius, waarvan nadrukkelijk gezegd wordt, dat hij een Nederlander is, iB veilig te Partje- Verscheidene Amerikanen bevesti gen, dat zij de bellenbaan van een torpedo hebben gezien. Een Ameri- kaansche journalist van de „Sun" is onder de overlevenden. Hij zegt dat het moeieljjk zou zijn de verontwaar diging welke aan boord onder de Amerikanen werd, te overdrijven. Het feit dat het schip volstrekt ongewa pend was en zelfs geen kanon voor seinen aan boord had, dat het geen munitie geladen bad en er onder de lading mets was, dat den troepen van de geallieerden van dienst had kunnen zfjn en verder de omstandigheid, dat men wist, dat het «en boot was waarvan vrouwon cn kinderen dio don overtocht over het Kauaal moesten doen, onvermijdelijk gebruik moesten maken, maakt dat er voor de handel- van hen, die haar troffen, geen verontschuldiging is aan te voeren. De Amerikanen, die daar de menschen met bleek gezicht, de huiverende vrouwen in de lange uren van angst en gevaar zagen staan, tot er schepen opdaagden, en die luisterden naar het huilen van kleine kinderen, die in sommige gevallen, daar hun moeders het leven verloren hadden, door vreemdelingen vergeefs tegen de sner pende koude beschut werden, moesten wel kóken van verontwaardiging. Alle Amerikanen aan boord van de „Sussex" zijn gered. Een torpedo van Berlijn. Het „Handelsblad" schrijft: De „man in de straat" heeft het met altijd mis en de vox populi kan wel eenB inderdaad een vox dei zijn. Het onderzoek, door onze torpedo deskundigen gehouden, heeft duidelijk aangetoond, dat de torpedo, waardoor het stoomschip „Tubantia"" tot zin ken is gebracht, i3 een torpedo met bronzen luchtkamer eu dus een Schwartzkopff-torpedo, die, meenen wfj, uitsluitend gemaakt werden in de werkplaatsen van die firma te Berlijn. In het sobere bericht, namens het Departement van Mariue.gepubliceerd, missen wij één mededeeling. In dat bericht toch lezen wij: „Hierbij wordt opgemerkt, dat, voor zoover bekend, slechts enkele soorten torpedo's van ouderen datum bestaan, welke van bronzen lucht kamers zijn voorzien". Nu is het uitnemend, dat onze re geering zoo sober en voorzichtig mogelijk is in het nemen van con clusies en in een dergelijk commu niqué in de eerste plaats feiten noemt. Doch dau hadden deze feiten, naar wfj weten onzen kundigen torpedo- officieren uitnemend bekend, toch ook wel vermeld mogen worden: Torpedo's met bronzen luchtkamers worden uitsluitend geleverd door de firma Schwartzkopff te Berlijn. Schwartzkopff torpedo's hebben Uit sluitend behalve Duitscblaud - Holland, Spanje en Japan en enkele Zuid-Amenkaansche staten. Waarom heeft de regeering nu toch deze zeer belangrijke feiten niet tegelijk met de resultaten van het onderzoek gepubliceerd Waarom heeft de regeering niet, nu zij nog niet openlijk aan Duitscbland wil .verklarenwij hechten geen waarde aan de resultateu van uw te haastig gehouden onderzoek, naar den schul dige aau de „Tubantia"-mi3daad, niet althans zeer duidelijk geopenbaard, welke zeer sterke aanwijzingen er bestaan om den misdadiger in Duitach land te zoeken. De Whitehead torpedo's, het model bij de Fiansche en Engelsche marines in gebruik, hebben evenals de nieuwe in eigen ateliers vervaardigde Duit sche torpedo's stalen luchtkamers. Wij wachten met spanning af, wat de rugeéring, met deze bewijsstukken in banden, thans doen zal. Wat de Duitsche regeering zou doen, indien Nederlandsche torpedo booten, eens Duitsch eigendom aan randden, kan blijken uit wat de „Kolnische Zeituug" schrijft naar aan leiding van het denkbeeld om in ruil van door Duitscbe wapens weder rechtelijk vernietigde Nederlandsche handelsschepen Duitsche handelssche pen, die zich in onze havens bevin den, als schadevergoeding te vragen. Het blad schrijft: „Als echter Holland de in zijn vens liggende Duitsche schepen zou wegnemen, zich aan Duitsche eigendommen zou willen vergrepen, dau zou men zulk een handelwijze zeker bij den naam uouwen, die haar toekomt en in ourdeel vau het Duitsche volk zou Nederland tot dezelfde diepte dalen als Portugal". Wie „vergrijpt" zich aan Nt landsch eigendom? Een deskundige wijst ons op de mogelijkheid, das de torpedeering is geschied door een der waarschijnlijk te Ostende gestationneerde Duitsche kleine torpedoboooten. Wij vragen ons thans af, zal Nederland zich aansluiten hg de Ver- eenigde Staten, wanneer deze eischen, dat de Dultschen marine geen han delsschepen zonder onderzoek zal tor- pedeeren. Welke gedragslijn zullen Duitsche torpedoboot commandanten nu tegen handelsschepen, welker nationaliteit niet boven allen twijfel vaststaat, volgen Is dat onze regee ring zelf wel bekend? Stelt zij daar belang in? Een jong meisje veroordeeld. De landraad te Oldenburg heeft een jong meisje (Ella Bartling te Resse), die een Belgische krijgsgevangene eieren, tabak, sigaretten etc. toege zonden had, tot 100 mark boete of 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld, Dit vonnis is aangeplakt. PLAATSELIJK NIEUWS. Arbeidsbeurs. De directeur van de Arbeidsbeurs te Amsterdam, de beer Detiger, zal op Maandag 3 April, des avonds te 8 uur, op het Raadhuis alhier, over de werking van de Arbeidsbeurs een voordracht houden. Naar wij vernemen, zullen werkgevers worden uitgenoodigd deze voordracht by te wonen. A. Bommel, fj Zaterdagmiddag te 3 uur had op het crematorium „Westerveld" de crematie plaats van het stoffelijk overschot vsd den heer A. Bommel. Nadat ten sterf huize door den heer D. H. Grüawald namens het Bestuur der Ambachtsschool eenige piëteit volle woorden aan den overledene gewy'd waren, werd het lijk per auto naar Westerveld vervoerd. Aldaar waren verschillende corpo raties en vrienden van den overledene aanwezig. Allereerst het Dagelgksch Bestuur dezer gemeente, vertegen woordigd door den heer G. d« Ven wethouder, die.«enige woorden sprak. Namens Kerkeruad en Kerkvoogdij sprak Ds. Poort, namens de Loge W. F. K. Ü9. Onnokes, Do Armenraad werd vertegenwoordigd door den heer Rumpfl', het Bestuur van de Nut§ spaarbank door den heer E. Bok, die allen waardeerende woorden aan de nagedachtenis wijdden. Tenslotte sprak als vriend de heer Kastelljn, terwijl de heer A. Bakker Dz. namens de familie bedankte voor de betoonde belangstelling. De plechtigheid werd door een 30 tal belangstellenden bijgewoond. In de Nieuwe Kerk herdacht Zon dagmorgen Ds. Buiskool den over ledene van den kansel, als president kerkvoogd. Benoemd tot hoofd der school te Marken-Binnen, gem. Uitgeest, -de heer A. C. Boekweit, onderwijzer alhier. Zsngvireeniglng „Ons Ooal". Gaarne vestigen wij de aandacht op de uitvoering van het Geheel- Onthouders-Zangkoor „Ons Doel", directeur de heer Rusting. Protastantanbond. Het bestuur van de afd. Helder van den Ned. Protestantenbond heeft op verzoek Ds. M. Biversluisvan Groningen uitgenoodigd om a. s. Woensdag, 's avonds 8 uur in „Tivoli" eene lezing te houden over „Spiri tisme en Christendom". Deze spreker is in ons land een zeer bekend pleit bezorger van het spiritisme, terwijl de vorige spreker, Ds. Eldering van Rotterdam, eonige weken geleden de wetenschappelijke beteekenis van het spiritisme heeft trachten te bestrijden. De reden, waarom het bestuur op het yerzoek van velen is ingegaan, is, dat men zoodoende gelegenheid krijgt om zoowel het vóór als het tegen te hooren uiteenzotten. Er zal verlof gegeven worden tot debat en het stellen van vragen. De wetenschap pelijke naam van Ds. Bevereluis is een waarborg, dat het onderwerp, dat in onze dagen in beteekenis blijkt te winnen, zakelijk en grondig zal worden behandeld. Schakan. De wedstrijd tusschen de tientallen van de HS.V. „Morphy" eu de A.S.C. is in meerdere opzichten een succes geweest. Vooreerst voor de Noord- Hollaudsche Schaakbond, door wiens initiatief de wedstrijd tot stand kwam. In de t.weede plaats voor onze plaatse lijke club, die *nu weer eens meerdere Helderscbe schakers, die niet by haar zijn aangesloten, gastvrijheid kon verleenen. Verder wat het geheele verloop van den wedstrijd betreft. Maar dat kon ook haast niet anders schakers toch weten gewoonlijk de capaciteiten van hun tegenstanders te waardeeren. Aan het eind van den strijd kon „Morphy's" voorzitter, de heer H. A. de Carpentier, dan ook gerust zeggen, dat alle deelnemers een prettige herinnering eraan zullen bewaren. Ten slotte wat de uitslag betreft: de H.S.V. kan tevreden zijn. Zij heeft de overwinning behaald, doch 't heeft er om gespannen. Ze begon 2 winst punten te boeken voor er nog ge streden was, doordat de A.S.C.-spelers aan het 6de en iOde bord ontbraken. Van de 8 werkelijk gespeelde partijen werden er 3 dpor de A.S£. gewonnen, 1 werd remise gespeeld en 4 door „Morphy" gewonnen. Hierbij mag echter niet vergeten worden, dat 2 dezer winstpunten behaald werden, doordat de Amsterdammers zich door een overzien lieten mat zetten. De volledige uitslag, die hier volgt, is dus inderdaad zeer geflatteerd;" de A.S.C. volledig kunnen uitkomeD, of had CaiBsa zich tegenover haar wat vriendelijker getoond, dan was zij stellig als winnares uit den strijd gekomen. De A.S.C. kreeg door loting wit aan de oneven borden, speelde hier door aan 5 borden met wit cn aan 3 met zwart, hetgeen als een klein voordeeltje kan worden beschouwd. Wellicht zullen binnenkort een of meer der Zondag gespeelde partijen, eenigszin8 geanalyseerd, in de „Hel- der8che Courant" kunnen worden opgenomen. A.8.0. II: „Morphy": 1 Trotsonburt 9 Geus 2 H- G Reed mi 0 Dr. J. Chi. Reeders 1 3 Tulp 1 Poortman 4 Kulwi -h Zegel 6 HetUlingh i Eek *6 M. Buwe 0 Roelof» 7 v. d. Loot 0 De Osrpenller 8 Dijkman 0 Rueck 9 Ligthart 1 Reldema *10 W. «uwe 0 Groof 834 Verloren voor A.S.C wegens niet opkomen. Dt bsdselden en de ouderdomsrente. Door den Armenraad te Amsterdam is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin verzocht wordt de bepalingen van het behandeld wetsontwerp ouder domsrente, waardoor bedeeldeD van de rente worden uitgesloten, uit wet te verwijderen. De Armenraad heeft principieele en praktische be zwaren tegen de uitsluiting, want, hoewel de Armenzorg in de eerste plaats berust bij de Kerk en de par ticuliere liefdadigheid, is dit nog geen reden om juist de bedeelden uitte- sluiten. In de tweede plaats merkt de Armenraad op, dat de verwachting der Regeering, dat zij door toeken ning eener ouderdomsrente aan bedeel den, in strijd zou komen met voor standers der kerkelijke armenzorg, naar de verklaring der kerkelijke vertegenwoordigers in den Armen raad, ongegrond is. In de derde plaats acht de Armenraad de uitsluiting der bedeelden strijdend met de grond gedachte van het onderwerp zelve. De praktische gevolgen van de uit sluiting .zullen, naar de meening van den Armenraad zijn, dat de armver zorging er zeer op achteruit zal gaan. De beboeftigen zullen ervan worden afgeschrikt zich te wenden tot de diaconieën of andere instellingen, wijl ze dan immers de rente verliezen. Er zullen allerlei misbruiken ontstaan om de uitsluiting te voorkomen, de bereidwilligheid der instellingen om mede te werken tot de vorming van een register van ondersteunden zal zeer verminderen. Tenslotte zal de bepaling, dat alleen by doorloopende bedeeling uitsluiting plaats zal vinden, t«rwyi deze niet plaats vindt bij tijde lijke bedeeling, giften ineens, e.d., aanleiding geven tot talrijke onzeker heden en twistgedingen en het ont slaan van allerlei wijzigingen in de tot nu toe toegepaste, methoden van bedeeling, die op zichzelf ongewenscht zfjn. De Armenraad te Helder heeft een adhaesie adres met het bovenstaande aan de Tweede Kamer verzonden. Gecombineerde uitvoering. Zooals men weet, vertrekt de heer H. Denker, directeur van de zang verenigingen „Helder's Gemengd Koor" en „Morgenrood", binnenkort naar Indie, en bij wijze van afscheids voorstelling gaven beide zangvereni gingen Zaterdagavond eene gecombi neerde uitvoering in „Casino", voor eene behoeft het nog gezegd? volle zaal. Een veelzijdig programma weid afgewerkt en het gemengd koor, door deze combinatie tot een sterke vereniging aangegroeid, had voor de noodige afwisseling gezorgd. Al dadelijk werd geopend met een paar fraaie nummers: Bethoven en Gounod moesten deze leveren en zoowel het Nieuw Leven" als het „Ave Verum' klonken frisch en zuiver op. De helder en fraaie sopraan van mejuffrouw Oudyk, begeleid door vlugge vingers van de pianiste, i juffrouw Leewens, zong vervolgens een liedje, waarvan woorden en muziek gemaakt waren door onzen stadgenoot W. F.| Sprinkhet „Yisschèrsbruidje", bleek een aardig melodieus liedeke te zijn, en zangster bracht er de hooge tonen goed af. Een tweede nummer, „Aan mijn Vaderland", van Harting, volgde, en het applaus noodzaakte beiden dames een toegiftje te geven, totdat de zangeres, tenslotte, met bloemeD beloond werd. Na een aardige voordracht voor heer en dame, „De huisbaas", en na een paar laatste nummers van het koor, was het groote oogenblik aan gebroken, dat op het programma geheimzinniglljk met was aange duid. Toen het scherm opging, traden allereerst negen jonge dames, in witte kleedjes, op, en zongen een voor deze gelegenheid door den heer Ph. B. Polak expresselljk vervaardigd lied, „Afscheidsklanken", - voordracht, die zeer in den smuak viel en die sympathie en hulde bracht aan den scheidenden leider. En het scherm daalde en rees weer. En toen stonden daar diezelfde negen jonge dames, in apotheose geschaard op het tooneel. De een droeg een bordje met „vaarwel", de ander riep „tot weerziens", en boven op een tafel stond er een met een bazuin énallemaal zongen ze het weemoedige lied van „Vaarwel mijn dierbaar vaderland". De heer Denker stond er bij. vlak bij de reuzenkrans, die'men hem straks omhangen zou. En' de heer Van Loo trad naar voren en sprak den heer Denker toe, vertelde, hoe zeer het vertrek van den jeugdigen sympathieken directeur elk der leden ter harte ging, en hoe vooral „Morgen rood", door den heer Denker opgericht, dat verlies voelt. Maar ook aan „Helder's Gemengd Koor" heeft de heer Denker veel sympathie bewezen, en steeds was hij de leidende kracht, die respect wist af to dwingen. Toen voor eenige jaren „Helder's Gemengd Koor" de leiding aanvaardde van den heer Denker, had niemand vermoed, dat deze zoo gauw de Vereenigiug en de stad zijner inwoning zou ver laten. Zij, die weten welke moeielljk- heden de leiding van eene groep menschen meebrengt, die voor het overgroote deel geen van allen muziek- kennis bezitten, want de op dit gebied meer ontwikkelden komen niet, weten ook wat wij fa hem missen. .We zien hem met leede oogen vertrekken, kunnen hoch mogen hem natuurlijk terughouden. Spr. bood den heer Denker thans de fraaie krans aan, die een der dames gereedhield, en gaf zijne echtgenoote, mejuffrouw Van Struys, een prachtig bloemstuk, waar va d zij den tijd, dien zij nog in het moederland doorbrengt, genoegen moge hebben. Vervolgens kwam een meer blij vende huldiging in den vorm van een omlijstte photo der leden van „Helder's Gemengd Koor". („Morgen rood" had reeds op eene vorige uit voering zoo'n souvenir gegeven). Ten slotte werd, anoniem, van een onbe kende, een klein bloemstuk aange boden. De heer Denker, die getroffen was door deze blijken van sympathie, dankte met eenige woorden voor de betoonde hulde. Op zijne beurt werd de feestrede naar, de heer Van Loo, hierna ge huldigd door den Voorzitter van „Gemengd Koor", den heer Conneman. Deze vereeniging was, zoo zeidr spr., nooit in de gelegenheid geweest haren onvermoeiden medewerker te huldigen, en greep thans de gelet heid aan. Wat „Helder's Gemengd Koor" in de 20 jaar van zijn bestaan geworden is, heeft het voor een groot deel aan den Ijver en de toewijding van den heer Van Loo te danken. Trouw heeft hij haar gediend, hij is een paal geweest, een sterke stut, die niet te verwrikken was. Nog by de laatste uitvoering is gebleken, dat wij zonder Van Loo niets konden. „Waar is hij? Waar blijft hij toch?" zoo riep men. Moge hij nog vele jaren lid blijven! En de heer Van Loo óók ontving eene photo van alle leden. Onnoodig te zeggen, dat daverend applaus ook by deze huldiging toonde, hoe het publiek er mee aecoord ging. De heer Van Loo dankte met eenige goedgekozen woorden. De afwerking van het programma ging hierna verder en het slot, een blijspelletje enhet bal, was vooral niet het minste. Onze zeevoort. Naar van de zijde van de „Vereeni ging van Gezagvoerders en Stuur lieden ter koopvaardij" wordt mede gedeeld, zijn de stoomvaartmaatschap pijen M\j. „Nederland", Koninklijke Hollandscbe Lloyd, De Weat-Indische Maildienst en de Koninklijke Neder landsche Stoomboot M|j- met groote bereidwilligheid .'aan de verlangens van het gezagvoerend personeel tege moet gekomen. De directies bleken vau oordeel, dat haar gezagvoerend personeel allorminst uen conflict had uitgelokt, dat ten deze geen sprake kan zijn van loonactie en dat de wensch van voormeld personeel om hun na te laten betrekkiugen behoor lijk verzekerd te weten, in de gegeven omstandigheden allerminst onredelijk is te achten. De „Prins der Nederlanden" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de „Tambora" van de Rotterdam- sche Lloyd zfjn Zaterdag van Falmouth naar Plymouth vertrokken om daar kolen in te nemen. Vandaar keeren zij om de Noord naar Nederland terug. Gerekend wordt dat met deze reis vijf dagen gemoeid zullen zijn. Naar men weet zullen beide booten door een sleepboot aan de Noorsche kust worden opgewacht. Da „Dulvaland." Het van Londen naar Sunderland op reiB zijnde Nederlandsche stoom schip „Duiveland" is volgens een te Rotterdam ontvangen telegram ver moedelijk Zaterdag jl. verongelukt. Het telegram behelst alleen, dat de bemanning te Sheerness was geland. Hoe en waardoor het schip is ver ongelukt en door wie de bemanning te Sheerness werd geland, is niet bekend. De „Duiveland" groot bruto 1297 en netto 770 register ton, in 1909 op de werf der firma Rijke k Co. te Rotterdam gebouwd, behoorde aan de Scheepvaart- en steenkolen maat schappij aldaar. Men meldt uit IJmuiden: Vandaag voor 14 dagen is van hier naar de Noordzee visscherlj ver trokken de stoomtreiler „Oceaan I", van de N. V. Stoomvisscherijmaat- scbappij Oceaan I, directeur de heer L. Allard, schipper J. Darphorn. Of schoon voor langer dan 8 dagen voor zien van leeftocht en steenkolen, werd toch op een gewone reis van 8 of ten hoogste 10 dagen gerekend. Tot heden is de treiler nog niet teruggekeerd; het stoomschip is het laatst gezien Zondag 19 Maart dpor een van IJsland thuis varenden stoomtreiler. Men maakt zich onge rust over het lot* van schip en be manning. BINNENLAND. RIJktptrtontal. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Personeel in dienst van openbare lichamen en bedrijven, heeft Vrijdag in een audiöntie by Min. van Gijn o. m. den duurte toeslag besproken en er op aangedrongen, dat in dien toeslag ook zouden worden begrepen, behalve de kostwinners, de vele laag gepensionneerde rijksamb tenaren en werklieden, weleer in dienst van het Rijk (marine, oorlog, enz.). Lichting 1916. Naar wij vernemen zullen van de lichting 1916 worden ingelijfdvan 1-5 Mei 1916 de helft van de ge tallen der dienstplichtigen, toegewezen hetzij aan de regimenten-veldartillerie, hetzij aan het korps rijdende-artillerie; en van 16 20 Mei 1916 de dienst plichtigen, toegewezen hetzij aan het korpa pantserfort artillerie, hetzij aan het korps torpedisten. Staatsleenlng. Op Maandag, den eersten dag dei inschrijving, was bfi het speciaal bu reau te 's Graven hage, waar des avond3 de telegrammen inkomen, het bedrag van de op de verschil lende kantoren ingekomen biljetten zeer geriDg. Van de bankierskantoren waren nog geen inschrijvingen inge komen. Alleen de Ned.-Ind. Handels bank had voor 9 ton ingeschreven. H. M. de Koningin heeft gisteren een bezoek aan Utrecht gebracht. Zij bracht o.m. een bezoek aan de Vak school voor de Typografie aldaar. Slosp met patronen- De door den logger Scb. 252 te Scheveningen aangebrachte sloep, waarin zich o.m. patronen bevonden, is, naar de „Nieuwe Ct." meldt, een groot model met koper beslagen Duit sche marinesloep. Een oude geephladenle. Directeuren van Teyler's Stichting te Haarlem zijn thans gedagvaa&rd ten verzoeke van den heer Gerrit Olthof te Nijmegen, om rekening en verantwoording te doen van het be heer over de helft van de nalaten schap van Elisabeth van der Hulst en na goedkeuring daarvan aan eischer af te geven alle tot de nalatenschap behoorende en daarvan afkomstig goederen, gelden, effecten enz. met de vruchten en interessen. De dagvaarding deelt het volgende mede Gerrit Olthof treedt op voor Louisa Catharine van Det, die ten behoeve van Olthof afstand heeft gedaan van haar rechten. Zü is, volgens de dag vaarding, de eenige naaste erfgenaam van Catharina Olthof, die in 1784 te Haarlem overleed. Catharina Olthof was de eenige naaste bloedverwante van Elisabeth van der Hulst en het eenige kind van de volle nicht van Pieter van der Hulst. Het Hof van Holland besliste in het jaar van het overlijden van Catharina Olthof in een vonnis tegen de executeurs van het testament van Pieter Teyler van der Hulst, dat Catharine Olthof ge rechtigd was tot de helft van de na latenschap van Elisabeth van der Hulst, met inbegrip vau een legaat van f 100.000. De dagvaarding deelt voorts mee dat deze halve nalatenschap, behalve de f 100.000, nooit is uitgekeerd en steeds in bezit en beheer is gebleven van de elkaar opvolgende executeuren. SPORT. Voetbal. Landmacht-elftal - Marine-elftal Vlieland. Terrein Tuindorp. Donderdag 30 Maart a.8., v. m. te 9 u. 30, zal een voetbalmatch gespeeld worden tusschen een elftal der land macht en het marine-elftal van Vlie land op het terrein Tuindorp. Dasr het Vllelandsche elftal als sterk bekend staat, belooft deze wed strijd interessant te worden. Van het Westelijke front. Parijs, 27 Maart. Officieel bericht van hedenmiddag: In Argonne een voor de Franschen voordeelig mangevecht bij Fille Morte en een gevecht met handgranaten in den sector van Courte Ghaussée. Ten Oosten van de Maas ononder broken artillerie-gevechten aan het front van Douaumont en Vaux. In Woévre vrij hevige beschieting, vooral in den omtrek van Moulain- ville en Chatillon. Geen infanterie gevechten. Van het Oostelijk front. Weenen, 27 Maart. OfficieelNiets van belang. St. Petersburg, 27 Maart. Officieel De gevechten ten westen en feu zuiden van Augustinhof, op het front in de streek van Jacobstadt, duren voort. In de streek ten N.W. van Postawy hebben onze troepen na een verbit terd gevecht twee vijandelijke loop graven vermeesterd. Ons offensief in de streek tusschen het Narotsj- en het Wisjoieuw-meer is op hardnekkigen tegenstand gestuit. De vijand heeft bommen geworpen op het station Stolbtzi en Kaidanowo, ten Z.W. van Minsk. Op de rest van het front ontwik kelen zich de vijandelijkheden. Van het Italiaansch-Oosten- rijksche gevechtsterrein. Weenen, 27 Maart. OfficieelGis teren is op verscheidene plaatsen van het front hevig gevochten. Bij het bruggehoofd van Görz h ebben onze troepen de geheele vijandelijke stelling op het noordelijk gedeelte van de Podgora-hoogte veroverd, en daarbij 525 gevangenen gemaakt, o. w. 3 officieren. In den Plöcken-sector heeft de vijand onder aanvoer van versterkingen, zich vruchteloos ingespannen om de hem ontnomen schansen te heroveren. De gevechten hebben zich uitgebreid en den geheelen nacht geduurd. Pruisisch* vsrlieslijstsn. Tengevolge van eenige onregelma tigheden in de toezending van de Pruisische verlieslijsten zijn ouzo opgaven van de door het Pruisische leger geleden verliezen eenige weken achterwege moeten blijven. Thans hebben we alle nummers van de lijsten ontvangen en vullen wij onz« opgaven duB weer aan. Vermeld waren op de Pruisische verlieslijsten tot en met 439 een getal van 2,877,378 gesneuvelden, gewon den en vermisten. De lijsten 440-449bev. 19,010 namen. 450-459 19,777 460-469 21,349 470-479 20,044 Op de lijsten t/m. 479 staan dus 2,467,558 namen vermeld. Daarbij moeten nog gevoegd worde» de namen van 254 Beierscbe, 355 Wurtemburg8che, 262 Saksische lijs ten, en van 67 lijsten van de marine. Onze opgaaf loopt tot het nummer van 15 Maart, zoodat de lijsten *nog geen betrekking hebben op het offen sief bij Verdun. („N. Rott. Crt.") Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Amsterdam, 28 Maart. De AraBtei - dam sche Rechtbank sprak beden den heer J. C. Schröder, hoofd-redacteur van „De Telegraaf", vrjj, overwe gende, dat niet bewezen is, datdoor het bewuste artikel de neutraliteit van ona land In gevaar wordtgebracht. (De eisch was 1 jaar). Zwolle, 28 Maart. Een remmer is van nacht bf) het oversteken van de rails door den laatsten personenti ui» uit Utrecht overreden. Zjjn kameraad werd eveneens gedoodbeiden komen uit Utrecht. Da toestand In den Anne Paulownapoldar. De West-Polder is thans geheel droog, zoodat de stoomgemalen voor- loopig stop gezet zijn. Het verkeer langs alle wegen heeft hier weder op de gewone wijze plaats, ook langs den Boermansweg. Het gat, dat dooi den fell«n stroom in dezen weg ont staan was, heeft men weder dicht gemaakt. De palen, waarop de fundeering van 't hulpgemaal moet komen, zijn alle ingeslagen. Het zal echter nog wel drie weken duren, voor dit go- maal kan werken, daar eene fun deering van gewapend beton moet aangebracht worden. Zaterdagavond jj. heeft men benoodigdheden voor deze machine per schuit In den Oost- Polder gebracht. Deze schuit is ge varen door een gat, dat men ge maakt heeft in de Kade laDgs het Schor. Het hulpgemaal bestaat uit eene zeer groote centrifugaalpomp gedre ven door een gasmotor. Niet minder dan 350 M*. kan deze pomp per minuut uitmalen, door eene buis van 1V» M. middellijn, 't Is de bedoeling, dat de centrifugaalpompen.diein don West-Polder dienst hebben gedaan voor 't verwijderen van bet dring- water, ook voor 't leegpompen van den Oost-Polder gebruikt 'zullen wor den. De eigen stoomgemalen ver zetten te zamen per minuut 270 Ms. Kan men dus aan 't leegpompen van den Oost-Polder beginnen, dan zal dat betrekkelijk vlug opscbieteo. Men gaat steeds voort de Kade van kl«i In de doorbraak te ver zwaren. Hiervoor wordt thans ook klei gebruikt, die afgegraven wordt

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2