De Nieuwe Courant - Alkmaar. ALBERTBOL Si „KUNST AAN 'T VOLK" en THEATER ARTISTIQUE, Heer en Mevr. LEGRAND Clouron Gorti Robinson Laatste berichten. Kostelooze Inenting en Herinenting. Advertentiën. CONCERT Zaterdag 1 April 1916 BAL. Afhalen van Attestatien da llita en Casino-Gebouw Zondag 2 April 1916, Anetta Graham. De controle van het brood gaf gunstige resultaten. Dit was niet het. geval bij margarine, waar herhaaldelijk tegen te hoog watergeh the en ongewensehte con serveermiddelen moest worden opge treden. Wegeus dc moeilijkheden in den handel konden de eischen voor bakolie niet worden gehandhaafd. De uitkomsten voor .bessensap en limonaden waren niet guustig. Meer malen was het extractgehalte te laag of waren saccharinc of saponine aanwezig. Eenmaal werd lood in spuitwater aangetroffen, afkomstig van de buizen der machine. Deze werden door andere vervangen. Wegens ongewenschte usances in den mee'lhandel werd, op voorstel van Dr. Stutterheim, door B. en W. in de plaatselijke bladen bekend gemaakt, dat onder den naam boekweitemeel of gruttenmeel alleen zou mo worden verkocht meel van zuivere boekweit en onder den naam van „gemengd meel", meel van ryst, mais of tarwe, waaraan minstens 50 °/0 meel van boekweit is toegevoegd. Dit voorschrift treedt in werking op 1 Januari 1916. Alle monsters gemalen kruidnage len bleken te bestaan uit piment. De toestand van cacao en chocolade bleek sedert 1914 verbeterd, ofschoon een groote partij naar Amsterdam moest worden teruggezonden. De hier ter plaatse door de slaget s gemaakte worst bleek bij een voor- loopig onderzoek zeer slecht. Het ge- btuik vau andere conserveermiddelen dan zout en salpeter werd terstond verboden een meet uitgebreid onder zoek zal in 1916 plaats hebten en de toevoeging zal dan tot een minimum beperkt worden. Thans was de hoe veelheid vleeech en vet in de lever worst van sommige slagers vaak niet meer dan 15 a 20 °/0 van de droge stof. Opgericht 1875. Directeur-Uitgever: JOH. D. APPEL. Opgericht 1875. Voor Adverteerders is eene advertentie in „De Nieuwe Courant" de doeltreffendste reclame. Onze advertentie-prijs blijft, trots de groote stijging der kosten, onveranderd en kost per regel slechts zes cent. «p AGENDA. Cinema Palace. BInnenbaveD 2. Hoofd nummer Een Raadselachtige Ver dwijning. Eerete Heldereche Blpecoop. Kanaal weg 112. Hoofdnummer: Op leven en dood. Tavenu-Biosooop. Spoorgracht. Hoofd- Het Gestolen Kind. 30 Maart. Uitvoering Geheel-Outhouderszang koor „One Doel" In „Casino". 1 April. Concert derArbolders nangvereenlging „Kunst aan 't Volk", in _Casino",8u. 2 April. Openbare vergadering van den Algem. Nederl. RUkewerklledenbond e - „Casino", 3.30 uur. Specialiteiten- en Onbarot voorstolling door hot Theater Artlstlque va" sterdam, ln „Casino", 8 uur. 0 April, Kon. Vor.„Hot NodorlandschTooneol' opvoering Van „Monsch en Opper mensch" in „Casino", 8 uur. 1 April. Groote openbare vergadoring v, Chr. Bond van Bakfcoregezdlleo, Cho colade- en Suikerwerkers; in het ge bouw „Irlne", Hoogstraat, 9 ur~ MARINE EN LEGER. Behoudens unvoorzieno oiustandlghudon zal wet het op 27 Mei 1916 vortrek kende stoom schip van do Maatschappij Nodorluud oen tran sport MarineBchepeli ngeu naar Oost-1 udilj worden uitgezonden, bestaande uil: Torj>edisten-majoor C. Smit aergL-torpedomaker li. Bock ore, soi_ H. J. Engel, aorgt.aolner J. van der Moer, korp.-konetabels, 1 korp.-selner, 2 korp.-zleken- vorplegerMkorp. toipedoinakersenSl matrozen. De luitenant Haremaker, thans bü den oodorzoeklngsdlonsl t* Willemsoord, wordt 3 Apnl a.9 belast met het bevel over Hr. Me. Dolbjn, idqrn H. Rego. op 3 April a.H, ouder ontheffing van het bo' over Hr. Me. Dolfijn, copluatnt b(i do goroed- making van dn Volharutng, idem .1 W. do Jong van Hr. Ms. Koningin Emma op 31 Maart - overgeplaatat naar Hr. Ms Wachtschip te i lemsoord en godetachoord bij don onderzoekinga dienst te Wlllemaoord, do Buitengewoon adel borst Marine-Reserve A. J. H van Kappei April 1916 van Wachtschip Willemsoord in Vlieland en de idem H. Panjor 18 April a.s. v_ Vlieland naar Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland' Prins der Medorlanden, thuler., vortr. 27 dozor Rotterdamscha Lloyd. samarlnda, veitr.33 dezer v. N -York n.R'dam. Merauke, tbulsr vertr. 27 dezer v. Sabang. Beeoeki, arrlv. 36 dezer v. R'dam te Batavia. Madloen, thulsr., pass. 27 dozer Point de Galle. Tambora, thufsr., vertr. 27 dezer v. Plymouth. Koninklijke Hoilandsche Lloyd. Kennemerland, thuler., pass. 26 dezer Madera. Gelrla, thuler., pass. 27 dezer Dover. Zaanland, vertr. 27 dezer v. B.- Ayree n. A'dam. Java-Bengalen-Lijn. Ceram, arriv. 33 dezer van Java te Calcutta. Haven te Nleuwedlep. 0 Maart. Aangekomen -v. Huil et n: Harllngon hot Nod.j „Tak". MARKTBERICHTEN. Behagen, 80 Maart 1916. Ossen 8 8tleren 60 Geldekouien (magere) 262 Geldekoelen (vatte) 70 Kalfkoelen 1 16 Vaarzon 20 Pinken Graskalvoren 372 Nuchtere kalveren Rammen Schapen (magere) Schapen (vette) 678 Overhouders Lammeren Bokken en Geiten' Varkens (mag.) Varkens (vette) p. K.G 181 Biggen 8 Konijnen f 0.- X 0-- 0.- o.- 18.- a- o.- Handel magere goldekooien matig; i geldekoelen matigkalfkoelen matig. Hoorn, 80 Maart 1916. IK stapels rnbrlokskaaa f74.60, 12 stapels renknas f72.-, 0 stapels fabrloks commissie- kaas f00.—13 stapels boeren commissie ki f70.—, 00 mlddolbaro kaas f00.—Totaal stapels, wegende 68386 K.G. Handel goed. Burgerlijke Stind van Helder, van 28 en 29 Maart 1916, ONDERTROUWD; G. Vrijdag en A. Groot; G. Grande Bikkelenberg en C. Niesthoven M. J. van den Heuvel en H. de Vries; J. Kapitein en P. v. d. Oord. GETROUWD: H. H. Fronczek E. G. B. H. HamW. Denker H. Veentjer. BEVALLENJ. de Groot-Poot, z. P. Mink de Kroon, z.M. van der Pol Coster, z.G. R. Jansen- ker, z. OVERDEDENO. J. Liedmeier, 5j. z(jn gered. Ingezonden Mededeeling. DE OORLOG. De algemeene toestand. De laatste telegraafkabel, die ons met Engeland verbond is gebroken de telegrafische gemeenschap met Engeland is dus verstoord en 't ziet er niet naar uit dat deze spoedig zal kunnen hersteld worden. Dientenge volge zijn wij verstoken van alle telegrammen die over Engdland ko men, van de Italiaansche, Russische, Fransche en Engelsche berichten, van de mededeelingen dus over de ver richtingen der Entente. De nieuwsbron wordt daardoor niet alleen zeer ver minderd, maar bovendien hoogst eenzijdig. Wat er overschiet is slechts hetgeen de Centraal-Europeesche mo gendheden ons willen mededeelen. Het wordt daardoor al niet gemak kelijker te vertellen, wat er in de wereld omgaat. Eergisteren ontvingen wij, naast-het Duitsche legerbericht, nog een Fransch, en konden daaruit zien, wat er op het Westelijk oorlogs- terrein gebeurdenaast het Duitsche en Oostenrljksche ook een Russisch, om te kunnen opmaken, hoe de toe stand op het Oostelijk terrein was. Gisteren niets meer van dat alles. De kabel is verbroken, en daardoor elke telegrafische verbinding met een groot deel van de wereld. De postver binding is bovendien al sedert ge ruimeD tijd slecht, door de onveiligheid in de Noordzee en in het Kanaal. Op het Westelijk front had de strijd eergisteren, volgens het Duitsche legerbericht, weinig te beteekenen het Fransche maakte melding van een verrassenden aanval in het Parroy bosch. De Duitsche bezetting werd over de kling gejaagd of gevangen genomenhet werk werd daarna vernield, waarop de Franschen zich weer naar hun vorige stellingen begaven. Uitvoeriger dan do mededeelingen an het westelijk front zijn die van het Russische gevechtsterrein. De „Times" zet uiteen, dat de Rus sische legers thans sterker moeten zijn dan verleden jaar bij het, einde van den Russischen terugtocht. Hiu- denburg moge, eü terecht, aannemen, dat de oude kaders konden worden aangevuld en geen nieuwe eenheden gevormd wordenhet Eogelsche blad acht dit een voordeel, en te meer, daar ammunitie volop in Rus land te krijgen is. De maanden Ja nuari en Februari hebben in de werk plaatsen duchtig meegeholpen, om de munitie voorraden te doen aan groeien. De drie legergroepen vau noord naar zuid staan nu onder bevel van de generaals Koeropatkin, Evert en Ivanof; alle drie zijn zij uit den terslaap ontwaakt, en tot aanvallend optreden overgegaan. En deDuitsch- Oostenrljksche legers zullen dit, nu weldra merken, zegt de „Times". Het ligt natuurlijk niet op den weg van een Engelsche couAnt, mede deeling te doen van de plannen, die de geallieerden hebben gemaakt voor den nieuwen campagne-tijd in Rus land, die tegen Mei zal beginnen. Dan zal ook het Duitsch Ooslenrijk- sche leger onder Von Falkenhayn pogen het werk af to tnaken, dat in 1916 begonnen, doch niet voltooid is. Ook de Duitschers hebben den win ter goed gebruikt. Hunne spoorwegen en straatwegen hebben zij aangelegd tot aan het Dwina-front; zij verza melen troepen en geschut in Schavli streek, ou aan de kust der Golf van Riga hebben zij zwaar marine geschut gebracht, om een aanval te land te steunen en tevens een Duitsch offensief ter zee te hel pen. Want de „Times" verwacht, dat ditmaal de Duitsche marine een be langrijk aandeel zal hebben by de aanvallen, zoodra de Golf vrij is van Ijs in het zuidelijk deel, eu terwijl de Russische schepen door het Ijs nog in het noordelijk deel zullen worden vastgehouden. (H.blad). Sedert het Handelsblad dit schreef, zijn toch telegrammen uit Frankrijk en Engeland langs indirecten (ver moedelijk draadloozen) weg in ons land ontvangen. Zie o.a. de laatste berichten). Van het Westelijke front. Berlijn, 29 Maart. OfficieelTen Z. van St. Eioi is aan de Engelschen in een gevecht met handgranaten door hen bezette ontploffingstrechter weer ontnomen. Op den linker Maasoever hebben onze troepen met geringe eigen ver liezen de verscheidene linies diepe stelling van de Franschen ten N. van Malancourt over een breedte van 2000 M. bestormd en zijn ook in het noordwestelijk gedeelte van het dorp binnengedrongen. De vijand liet 12 officieren en 486 man aan ongewonde gevangenen en een kanon en 4 ma chine geweren in'Onze handen. Hiei door is met zekerheid het inzetten van twee nieuws divisies op dit ge vechtsterrein vastgesteld. Van het Oostelijk front. Berlijn, 29 Maart. OfficieelTerwijl de Russen hun aanvallen in de noor delijke sectoren gisteren niet herhaal den, hebben zij ten Z. van het Narocz- meer dag en nacht hun vergeefsche inspanningen voortgezet. Zevenmaal hebben onze troepen den vijand terug geslagen, gedeeltelijk in een bajonet gevecht. Duitsche vliegeskaders hebben met succes bommen geworpen op de vijan delijke spoorwegemplacementen, met name op het station Molodeczno. Bezonken schepen. Het Engelsche stoomschip „Eagle Point", groot 5220 ton en hetDeen- sche stoomschip „Harriet" groot 1372 ton, zijn gezonken. Do bemanningen Dc- Duitsche commissie voor vetten, oliën, enz. van hot Berlijnsche bureau lo.t vaststelling van de prijzen, maakt bekend, dat een slaolie-surrogaat, dat een Hamburgsche firma in den handel bracht, voor 99.48 pet. uit. water bestaat en- „dus in geen enkel opzicht geschikt is om slaolie te vervangen." )e kosten voor het bereiden bedragen ten hoogste enkele penningen den liter, de gebruikswaarde is gelijk nihil. Men schrijft van de Oostgrens Wij vernemen uit goe,de bron, dat. in verschillende Duitsche grensplaat sen de mannen van 45 tot 50 jaar worden opgeroepen, om dienst te doen als grenswacht, daar de tegenwoordige grenswacht bevel heeft gekregen, naar het front te vertrekken. PLAATSELUK NIEUWS. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. stoomschip „Deneb", onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse A. M. Kan, 25 dezer te Malaga aan gekomen. N.V. „Tooneolvoreenlglng". Het gezelschap Heijermans trad gisterenavond voor het voetlicht met De Meid", tooneelsp'el in 2 bedrijven, dat voor een vrij goed gevulde zaal gegeven werd. In dit tooneelstuk, door Heijermans oorspronkelijk „ko medie van haat" genoemd, wordt een echt Heljermanniaansch gegeven ver werkt: het tragische conflict, dat ontstaat, indien de meid bij toeval iets uit het leven van een der beide echtgenooten weet en daarvan partij trekt door haar meester(es) te haren voordeele te exploiteeren. Dit conflict bereikte aan het eind van het tweede bedrijf zijn hoogste punt, waarna het ju de eenig mogelijke oplossing over ging: die van de biecht. De schuldige vrouw biecht den iyan, de spanning, waarin zij gedurende eenjge maanden heeft geleefd, en die haar tot een immer dreigender obsessie werd, wordt verbroken, en de vrouw voelt zich bevrijd en doortinteid van een wonderlijke blijheid, een lichtheid, vroolykheid schier, nu zij weet, dat zij dien ontzettenden last vaD te moeten zwijgen en destilzwijgeadheid van de meid te moeten koopen.niet langer behoeft te dragen. Dit zielkundig proces dus is het, waar het in dit stuk om gaat en Henrietje v;jn Kuijk had d't te ver tolken. Zij was de wanhopige, ver nederde vrouw des huizes, die zich, gedwongen, do pantoffel der meid moot laten welgevallen zij was de troostelooze, tragische echtgenoote, die in duizend angsten zit voor de ontdekking en later, als haar misstap gebiecht is, van vreugde glimlacht. Henriet,te van Kuljk was subliem in haar spelzij gaf relief en diepte aan de overigens niet zooveel be teekenende rolzij deed Heijermans' figuur leven. - Mevrouw de Boer-van Rijk was „de meid", de brutale, cynische, slonzige meid, die den brief, waarin Stans aan haar man haar misstap biechtte, heeft gestolen en dien tegen haar meesteres uitspeelt met een ijzingwekkend cynisme, met een koele berekening, een geraffiaeerden haat, hopend haar tenslotte door dien brief ten val te kunnen brengen. De creatie van mevr. de Boer was van een zeldzame sterkteieder ge baar, iedere actie, ieder woord was af, gaaf als de geschreven rol zelve. Prachtig b. v. haar dronkenschap! Men kan over de waarde van het stuk twistenHeijermans heeft betere en waardiger geschreven, een feit is het, dat z(jn figuren menschen zijn en zijn levenstragiek sterk en van groote innigheid. Het slotwoord van de meid, als zy ziet, hoe, niettegen staande alles, man en vrouw zich weer verzoend hebben„God, God, wat 'n vuile karakters I" is, in zijn snijdende juistheid, zou psychologisch waarzoo redeneert de groote opper vlakkige massa van de koffietafelen den Stammtisch. Charles Gilhuys vertolkte den echt genoot door aantrekkelijk spel en aantrekkelijk uiterlijk zijn spel, aan vankelijk sober, steeg tot een paroxys me van hartstocht, van smart, van vergiffenis, van liefde. De overige rollen waren van minder beteekenis een aardig bakvjscbje was Greta G(jsw(jt, met de kleine vlechtjes en de roode koontjes. Als nastukje ging een Falklandje „Brief in Schemer", actueel lever-de- rideau, dat in soberen inhoud de vox populi verkondigde van het oorlog voeredt ^lier was mevrouw de Boer - van Rijk de blinde, die de levens dingen van binnen uitzag, Charles Specht do onbeduidende schoolmees ter, die goedhartig een blinde vrouw helpt met een brief aan haar jongen, die aan de grenzen ligt, doch van al die woelingen en gedachten in dat oude hoofdje niets begrypt. Een propaganda stukke tegen den oorlog, aangrijpend van soberheid. Mevrouw de Boer werd ter gele genheid van haar tooneel jubileum een bloemstuk aangeboden. Naar het Hbl. verneemt, heeft de directie van den Kon. Holl. Lloyd besloten, voorloopig geen harer sche pen te laten vertrekken. De directie wenscht eerst vap de Nederlandsche regeering een geruststellende verkla ring te ontvangen, dat de vaart «door onze regeering veilig wordt geacht in verband met de dienaangaande door vreemde regeeringen afgelegde verklaringen. Het blad verneemt verder, dat ook de directie van de Stoomvaartmaat schappij Nederland besloten heeft, hare schepen voorloopig niet te laten varen, in weerwil van de maatrege len, door de Nederlandsche regeering genomer. ter bevordering van de vei lige vaart. De maatschappij over weegt, haar schepen om den Noord te laten varen, wauneer voor die route vau.de Nederlandsche regeering de verzekering is ontvangen, dat zij .haar veilig acht op grond van door onze regeering bij de betrokken vreemde regeeringen in te winnen inlichtingen. De Prins der Nederlanden en de Tambora, in den nacht van Maandag op Dinsdag van Plymouth vertrokken en uitgeklaard naar Amsterdam en Rotterdam, hebben den waarborg ge kregen, dat zij niet door de Engel sche vloot zullen worden aangehouden. Van den maatregel door do Re geering genomen om het reddings schip „Atlas" te stationneeren in de Noordzee is kennis gegeven aan de Regeeringen van Duitschland, Enge land en Frankrijk. Het stoomschip „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn, dat Dinsdag avond naar New-York zou vertrekken, zou niet uitvaren, omdat de stokers en tremmöls weigeren te varen, dien hun gage niet wordt verhoogd. De directie, die reeds de hoogste gage betaalt, kan dit verzoek niet inwilligen. De „Tubantla". Wolff seint het volgende offlcieele bericht uit Berlijn Naar aanleiding van de door Reuter overgeseinde verklaring dér Engelsche admiraliteit, over in de Noordzee opgevischte, naar 't heet Duitsche, torpedo's en bestanddeelen van tor pedo's, wordt van officieele Duitsche zijde verklaardzoodra de gevonden stukken metaal worden overgelegd, zullen ze van Duitsche zijde zoo I nauwgezet mogelijk worden .onder zocht. Zoolang dit, onderzoek niet is geëindigd, moet het oordeel over het materiaal borden opgeschort. Een officieele vei klaring van den chef van den marisestaf heeft reeds vastgesteld, dat Duitsche zeestrijd krachten geen "torpedo op de „Tu- bantia" hebben afgeschoten. DE ZEEVAART. De groote Nederlandsche zee sleepboot „Roode Zee" (van de firma L. Smit Co.) is gisterochtend naar het punt 10 mijl Zuidwest van het Lille Fysten vuurschip, tyj Stavan- ger, vertrokken om aldaar de om Schotland thuisvarende Nederlandsche stoomschepen „Tambora" (Rotter- damsche Lloyd) en „Prins der Neder landen" (Maatschappij Nederland) op te wachten en deze langs den 5den meridiaan van Greenwich de eenige veilige route naar het Terschellingerbankvuurschip to be geleiden. BINNENLAND. De nieuwe staatsieening. Het juiste cijfer van de inschrijving op de nieuwe staatsieening zal eerst vandaag kunnen worden bekend gemaakt. x Gistermiddag tegen 5 uur bleek reeds voor meer dan 182 millioen gulden te zijn ingeschreven, waarvan voor ruim 91 millioen uit Arasterdam, ruim f25.800.000 uit 's-Gravenhage en ruim f23.800.000 uit Rotterdam. Boter. De maximumprijs voor boter zal van 3 tot 30 April bedragen voor verbruikers 35 cent per pond. Groote winsten. De Holland-Amerika-Liju zal over het boekjaar 1915 vijftig procent divi dend uitkeeren. Telegrafische verbinding met Engeland verbroken. Volgens aan het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie verkregen in lichtingen omtrent de onderbreking van het telegraaf verkeer met Enge land, is nog niet te zeggen, hoe lang de storing duren zal. Telegrafeeren naar -IndiG is moge lijk via Duitschland, Denemarken of ZwedeD, Rusland, Kiachta, Hongkong, Singapore. De prijs van telegrammen langs dezen weg bedraagt f3.28 het woord, uitgestelde telegrammen f 1.64 het woord. Voor telegrammen, die via Enge land moeten worden verzonden, bijv, naar Frankrijk, Italië, Rusland, Spanje en Portugal, is alleen de verzending per post Daar Engeland mogelijk. Het „Hdbl." meldt, dat er gister avond een duizend telegrammen van Amsterdam naar Vlissingen' zouden gaan, om per boot naar Engeland overgebracht te worden. Van het Westelijk front. Parys, 28 Maart. Avondcommuni qué. In de Argonnen is de artillerie voortdurend werkzaam gebleven tegen de vijandelijke stellingen ten Noorden van La Louyette, in de sec toren van Fontaine aux Charmes, van Haute Chevaucbée, eveneens in het gebied ten Oosten van Argoüne. Het vuur, door de vyandelyke batterijen tegen het bosch van Montfaucon ge richt, heeft een hevige ontploffing teweeggebracht. Ten Westen van de Maas is het bombardement op onze stellingen van Avocourt en Béthinóourt in den loop van den dag in heftigheid toegeno nomen. Tegen 3 uur namiddags ondernamen de Duitschers een hevi- gen aanval op ons front Haucourt— Malancourt. Hun op elkaar volgende aanvallen zijn alle met zware ver liezen door ons afeluitings- er fanterie vuur afgeslagen. Ten Oosten van do Maas is ouzo tweede linie gebombardeerd. In Woevre heeft onze artillerie haar yuïn saamgetrokken op voor uitspringende punien van het vijati- tlölljke fiout. In de Vogezen heeft een vrij leven dig artillerievuur plaatsgevonden in in het gebied van Stossweiler, Mühl- bach eu den Hartmannsweilerkopf. Parijs, 29 Maart. Officieel bericht van hedenmiddag In Argonne hebben do Fransche batterijen Duitsche veldwerken ten Noorden van Haute Ohevauchée en aan de Zuidzoom van het Cheppy- bosch beschoten. Een handgranatengevecht, in sa menwerking met aanvallen in den aangrenzenderi sector geleverd, heeft de Franschen ln staat gesteld aan merkelijk vooruit te komen in de onderaardsche gangen der Duitschers ten Noorden van Avocourt en eenige gevangenen te maken. Ten Westen van de Maas hebben de Duitschers in den afgeloopen nacht geen enkelen nieuwen aanval op de Fransche stellingen bij Haucourt en Malancourt ondernomen. Aan het Fransche front Bèthin- court—Morthomme—Cumiére heeft het bombardement een heviger ka rakter aangenomen. Vanochtend hebben de Fransche troepen, na een geduchte voorbereiding door de artillerie, een vinnigen aan val gedaan op h/st bosch van Avocourt. Zij hebben den Zuidoostelijken uit- looper van dit bosch over een diepte van 300 meter, zoomede een belang rijk werk, de SchaDS van Avocourt geheeten,die de Duitschers geweldig versterkt hadden, genomen. Èen Duit sche tegenaanval, met een versche brigade ondernomen, die enkele dagen geleden was aangekomen, is volslagen gekeerd. De Duitschers hebben ge voelige verliezen geleden en een 50 tal gevangenen in de handen der Franschen gelaten. Gevecht van Engelsche kruisers en Duitsche torpedojagers Berlijn, 29 Maart. .Reuter seint uit Londen Zaterdagavond zijn kleine Engelsche kruisers -op een divisie Duitsche tor pedojagers gestooten. Een dezer jagers is door den kruiser „Cleopatra" geramd en in den grond geboord. Van de bemanning is niemand gered. Londen, 29 Maart. De Engelsche Admiraliteit deelt mede: „Al onze schepen, die deel hebben genomen aan de actie tegen de Duitsche kust, zijn thans teruggekeerd, met uitzon dering van den torpedojager „Medusa", die ten onder is gegaan, nadat de geheels bemanniDg hem bad verlaten. Terwijl onze torpedojagers in ge vecht waren met vijandelijke voor postsehepeu, werden zij door vliegeis aangevallen. Schade weid hun echter niet toegebracht. Van de door onze schepen in den grond geboorde patrouillebnoten wer den krijgsgevangenen gemaaktvier man van de „Ottc Rudolf" en 16 van de „Braunschweig". Zaterdagavond stieten onze kleinere kruisers op e*n divisie Duitsche tor pedojagers. Een dezer werd door den kruiser „Cleopatra" geramd en den grond geboord. Van de beman ning werd niemaDd gered. gebruik door den voorsprong te ver- grooten (0—2). De Off. voorhoede komt voortdu rend térugVos verdeelt het spel good en De Gaay geeft goede voor zetten. Even voor tijd zorgt Vos dan ook voor een derde doelpunt (0-3). Bij de Off. was de achterhoede goed, met v. d. Dussen en Versluys als uitblinkers, terwyl Dljxhoorn zijn gewone spel te zien gaf. In de voor hoede leverde de rechtervleugel goed werk. Bij H.B.S. was Kramer als altyd >ed. In de middenlinie deden Bol i de Vos goed werk. Frohn zal na een paar keer wel weer de oude zijn. A.s. Zondag moet S.H.B.S. in A'dam tegen A.D.W. I spelen (bekerwedstrijd N.H.V.B. Ie ronde). De Gaay kan weer geregeld voor H.B.S. uitkomen. En Korf? Kan by niet op zijn be sluit, om de voetbalschoenen aan den kapstok te hangen, terugkomen Toe Korf, je hebt H.B.S. zoo vele jaren trouw gediend; en we kunnen je nog niet missen Gaat H.B.S. met een goed elftal, en dat willen alle 11 spelers immers, dan verwachten we een overwinning. UIT DEN OMTREK. Texel, 29 Maart. Onze vroegere plaatsgenoot, de vuurstoker B. Backer, herdenkt op 8 April a.s. zijn zilveren dienstjubileum, bij de Maatschappij „Alkmaar Packet." Tróuw en Ijverig heeft de jubilaris steeds zijn werk volbracht, 't Zal hom dus op zijn jubeldag wel niet ontbreken aan waardeeriog. SPORT. Betaalde scheidsrechters I De Sport meldt „Naar wij vernemen zal het Bonds- bestuur Zaterdag een spoedvergade ring houden, in verband met door 3 lecen ingediend voorstel om scheidsrechters voor hua moeite te doen betalen. In de Ie klas flO, in de 2e f5 en in de 3e f 2.50 wedstrijd, natuurlijk buiten reis en verblijfkosten." We kunnen dit bericht aanvullen met de meededeeling, dat de uitbc taling der loonen eens per jaar zal geschieden en wel telkens op den lsten Aprilt (N.Rott.Ct.) Voetbal. 8. H.B.S.-OfficIsr.n-Combinatie (0-3). Even half drie stellen beide elftallen zich als volgt op: 6.H.B.S.: G. Kramer Schut Treffers Bol Da Toa t. Prooyen De Waard v. Hoek Frohn Hoogers Grove Vos JObais De Gaay Brouwer v. d. Dussen Kuypors Verslude De Jongh Off.-Comb.: Dljxhoorn S.H.B.S. speelt eerst met den vrjj sterken wind mee, maar profiteert er niet van. De Off. ondernemen tal van aanvallen, meestal geleid door Vos; terwyl De Gaay goed werk verricht en Gfeve zich onderscheidt door flink doorzetten. Nog geen 10 minuten zijn gespeeld, als Vos met een laag schot doelpunt (0-1). Nu pakt H.B.S. beter aan, en leeft het Off.-doel benauwde oogen- blikken. Als Dljxhoorn uit moet loopen, plaatst Frohn den bal in het verlaten doel, maar Versluijs weet nog bijtijds te redden. Even later schiet De Waard tegen de bovenlat en ook v. Hoek is niet gelukkig als de bal juist langs den buitenkant van den paal gaat. Na de rust wegen de partijen aan vankelijk tegen elkaar op, maar dit is slechts van korten duur. De Off. komen voortdurend op hst H.B.S. doel aanstormen daarbij krachtig ge steund door den wind. pe voorhoede is gevaarlijk, maar G. weet voorloo pig zijn doel schoon te houden. Jöbsis heeft werkelijk pech met zyn schoten. Greve en Dljxhoorn verwisselen van plaats; en de laatste maakt hiervan Burgemeester en Wethouders van HELDER vestigen de aandacht van alleen volwassen ingezetenen op de ge legenheid tot kosteloeze inenting en herinenting, zoomede op de wen soheHjkheid, om daarvan in dezen tijd gebruik te maken, met het oog op het drukke verkeer met Amsterdam, alwaar pokken heerschende zijn. Voor die inenting en herinenting zal zitting worden gehouden in de School No. 5 (Weststraat), in de School No. 6 (Vlschmarkt), in de School Nd. 7a (Oostslootstraat) en in de School No. 8 (Hoofdgracht), op Zaterdag 1 April a.s., des namiddags 2 uur precies. Later zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze Inenting en herinenting van kinderen. Helder, 29 Maart 1916. JUBILEUM. Zaterdag, 1 Aprir a.s., hoopt onze t geachte Vader, KAREL AUGUST ENGEL, 1 den dag te herdenken, waarop I I hij vóór 25 jaar in dienst trad i 1 bij den Sleepdienst van de firma I ZÜR MÜHLEN. Zijne dankbare Kinderen. Ondertrouwd GERAROUS VRIJDA6 en AGATHA GROOT. Huwelijksvoltrekking Donderdag 13 April. HeideiKoningstraat 4. 30 Maart 1916. Kanaalweg 106. Geen Receptie. Algemeene kennisgeving. M. J. VAN DER HEUVEL en H. DE VRIES, Wed. J. BOOTSGEZEL, hebben de eer kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben Donderdag 13 April a.s. Helder, 29 Maart 1916. Coi-d. Ditoatraat 7. Heden overleed, na voorzien te zljo van d-; H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwd broeder, WILLIBRORDUS HENRIKUS KLAASSEN, in den ouderdom van 21 jaar. Uit aller naam, D. KLAASSEN. E. KLAASSEN-Baumeisteb, en Kinderen. Helder, 29- Maart 1916. Heden overleed te Vlieland onze innig geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgroot moeder, in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam, A. MOLENAAR. E. MOLENA AR-Snooij. Helder, 28 Maart 1916. Hedun overleed te Vlieland mjjn geliefde Zuster, Mej. da Wad. B. SNOOIJ, geb. BREET, in den ouderdom van 78 jaar. Wed. J. BREET- Bierehbboodspot. Helder, 28 Maart 19iö. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij het overlyden van onze lieve vriendin, Mejuffrouw MARIA PETRONELLA BURGERS, betuigen wij onzen hartolijken dank. Uit aller naam: Wed. B. W. VAN BÜUREN - Oudijk. Helder, Maart 1916. Mevrouw VAN MOORSEL zal voorloopig geen vasten ontvangdag houden. Msvrouw DE VRIES-VAN DER KLUGT verzoekt wegens vartrek met 1 April, zoo spoedig mogelijk inzending van REKENINGEN. Binnenhaven 65. ARBEIDERS-ZAHGVEREEHIGING (Afd. v.d. Bond v. Arb. Zangv. in Nederland) Directeur: JOH. BRANDS. op in „CASINO". Zaalopening 7 uur. Aanvang 8 uur. INTRODUCTIES verkrijgbaar b(j BORKERT in het Marine Bonds- gebouw. P.S. Gedurende de pauze bestaat voor de genoodigden wederom gele genheid loe te treden als werkend of kunstlievend lid onzer Vereeniging. HET BESTUUR. De Burgemeester van Helder brengt ter kennis van belanghebbenden A. dat de Attestatien de Vita, ter verkrijging van PENSIOENEN, ter Gemeente-Secretarie kunnen worden afgehaald op Zaterdag 1 April 1916, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 1 uur. B. dat de uitreiking der aan vragen ter bekoming van postwissels aan hen,, die delegatie trekken, ter Secre tarie zal plaats hebben als volgt: op Maandag 3 April 1916, van des voormiddags 9 tot 11 uur aan hen, wier geslachtnamen beglpnen met de letters A tot en met G op Maandag 3 April 1916, van des namiddags 1^ tot 3J uur aan hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters H. tot en met Q op Dinsdag 4 April 1916, van des voormiddags 9 tot 11 uur aan hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters R. tot en met Z. Helder, den 30 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, W. HOUWING. 's avonds 8 uur te geven door hot AMSTERDAM. Impressario JAC. SMITS. Optreden van Neorlands grootste Humorist in zijn hoogst komische Boeren-type: HANNES SU D( UNDVEER ei HANNES SU Dl NACNTVEILIGHEIQSDIENST. Do boste Hoilandsche Transformatie Duettlsten. SCHITTENEND SUCCES HOU AMSTERDAM De man met de wonderkoffer, een kwartiertje onbedaarlijk lachen. NIEUW NIEUW NIEUW Indische en Engelsche zang- en dans-soubrette. ENZ. ENZ. NA AFLOOP GROOT BAL. Prijz.n der plaatsen: Stalles f 0.50, Ie rang f 0.35, 2e rang f0.25. Plus Auteurswet en Stedelijke belasting. Vanaf heden kaarten verkrijgbaar in het Sigarenmagazijn „Nederland" van den Heer A. K. KOKELAAR en 's avonds aan het loket. Plaatsbespreking van 2 3 uur aao Gebouw „Casino". Ondergeteekende biedt zich beleefd aan tot het verrich ten van alle voorkomende METSEL- en WITWERK. C. DE WIJN, 3e Emmadwarsstraat II, HELDER. Dienstbode. DAG-DIENSTBODE gevraagd. AdresMej. VEEN, Kanaalweg 9 Gevraagd een flinke Dienstbode, v. g. g. v. bfj A. COLTOF, Binnenhavèu 1. Gevraagd een flinke DAG-DIENSTBODE. Adres: Mej. KREUGER, Koning straat 88. Gevraagd een nette Dag-Dienstbode. Adres: Mej. N. GRAAFF, Spoorstr. 76'. Mevrouw LANZ vraagt voor direct een net Dagmeisje. Zich aan te melden Hoofdgracht 80. Wordt gevraagd een net en- zindelijk DAGMEISJE. Groote wasch buitenshuis. Loon f 130.—. Adres: Mej. HOOGENBOSCH, Weststraat 08 Gevraagd een DIENSTBODE. Adres: Hotel „den Buig".

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2