Laatste berichten. Kostelooze ^inenting en herinenting. Heldersche Bestuurdersbond. AGENDA. Cinema Pa la co. Binnenhaven 2. Hoofd nummer Cleopatra. Eerste Heldoreche Bioscoop. Kanaal- weg 112. Hoofdnummer: Smokkelaars- leven. Tavenu-Biosooop. SpoorgraeUL Hoofd nummer: De kleine bedolnre9. ,_j» Bakkersge co lade- on Suikerwerkers, ln het ge bouw „Irlno", Hoogstraat, 9 uur. 9 April. Variété- on SpocialiteitenToorstelling in Casino, 8 uur. 11 April. Soc. Dom. Arb. Partij. Openbars Ver gadering tn Casino, 8 uur. 13 Aprü. H.W.N. Üitrooring in Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. Da officier van gez. 2e kl. J. M. A. J. H. von Prektag Drabbe is ln de directie der marine te Willemsoord overgeplaatst aan boord v" Bk beschikking van den Minister van Marine is de lult. ter ree 2e kl. A. H. N. Schrcgardu eet 6 dezer, geplaatst aan boord Schorpioen. B() Kou. besluit ls. li marine, Groningen. 4 April, benoemd voor kerlngsbsnk. bt) de Kou. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Sumatra, ultr.,arrlv. 1 dezer te Durban. Vondel, uitr., arriv. 2 dezer te Durban. Bllüton arriv. B dezer van New-York tc R'dam. Oranje, nitr., arriv. 3 dozer te Sabang. Re inbrandt, thuisr., vertrok 3dozer v. Singapore. Rottsrdamsche Lloyd. Ternate, thuisr., pass. 2 dezer Sagres. Tambora arriv. 4 dezer van Batavia te R'dam. Djember, thuisr., vertrok 31 Maart vap Sabang. DJebrea, thuisr., arriv. 2 dezer to Falmouth. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gooiland vertrok 27 Maart v. B.-Ayres n. A'dam. Kennemerisnd, thuisrpas. 2/3 dozer Dungeness. Kernland, uitr arriv 3 dezer te Montovideu. RkDlaud, thuisr., vertrok 1 dezer van Vlgo. Salland, thuisr., vertrok 1 dezer van 8t vincent. Friala, thuisr., vertrok 1 dezor van Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Ktekorie arriv. 31 Maat!, v, A'dam toParamarlbo, Jan v. Nassau, v. A'ditm n. Hampton Roads, pass. 4 dezer doa uaclitB 1 uur KuntiBh Knock Luim, v. A'dam naar Wost-Iud16, pasH. 4 dezer des nachts 1 uur Kentlsh Kuocfc. Commewyne arriv. Büezer v. N.-Tork te R'dam. Haren te Nieuwedlep. 4 April. Aangekomen van 8kiec en vertrokken naar Harllngen Nederl. motorschoener 8irra (kapt. Hamerstein). i April. Idem van Huil naar HarlingenNederl. s.8. Prof. Bu(js. Idem van Harllngen naar Londen Eng. b.s. Falcon. VISSCHERIJ BERICHTEN. Nlenwedlep, 4 April. Door 5 korders aange bracht: 8 mand kleine schol, per mand fi-, 2 man tl schar, per mand f 4.—. Door trekkers: 110 tal haring, per tal f7.76 a 16.76. 6 April. Door 12korders: lOstuksmiddeltong, oor stuk 76 at.. 10 stuks kloino tong, per stuk 30 et., 28 mand kloino schol, por mand f7.— f8.---, mand schar, por mand f4.—. Door trekkors: 176 tal haring, per tal f6.60 f8.-. MARKTBERICHTEN. Hoorn, 6 April 1916. Geen aanvoer. Geen markt. 8cbacsn, 6 April 1616. - i 0.- 3 Stieren 60 Geldekoeian (magere 160 Geldekoeian (rotte) CO Kal/koeien Vaarzen 21 Pinken - Graakalveron 264 Nuchtere kalveren 0-- 0.— 380.— 300.- 220.- 330.- 2WX- 497.60 240.- 420.- a-a- 186.- 166.- o.- o.- 12.- 30.- tf» Overhouders Schapen (magere) *■-*-1 (votto) iders en Geiten Varkens (mag.) 8 Varkens (votto) p. K.G. 8:: Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 4 April. In gevech ten op den 2en dezer hebben wij nog nog twee compagniëu. In de streek van Moesj en Biltis maken wü vorderingen in Z.W. rich ting.- 0e Zeppelin-aanvallen op Engeland. Londen, 6 April. Reuter'verneemt officieel, dat geen van de Duitsche luchtaanvallen schade hebben toege bracht aan munitiewerkplaatsen of fabrieken in Groot-Biitannië. De luchtaanval op Ancona. Weenen, 4 April. De bezoeken van Italiaanscbc vliegers aan Laibach, Adelsborg en Triest zijn gistermiddag beantwoord met een bezoek van oen O.-H. eskader van 10 watervliegtuigen aan Ancona, waar het station, de gasfabriek, de werven en de kazerne- wijk met vernielend gevolg zijn ge bombardeerd en verscheidene branden gesticht. Tegenaanvallen van twee vijande lijke afweer-vliegtuigen zijn met ge mak door machinegeweervuur afge slagen. Het hevige vuur van drie afweer-batterijen heeft een onzer vliegtuigen door tweo volle treffers van granaatkartetsen gedwongen voor de haven te dalen. Een tweede vliegtuig, bestuurd door den vlieg- meester Molnar, streek bij dit toestel neer, nam de iwee inzittenden aan boord en voltooide de vernieling van het toestel. Tengevolge van een be schadiging van zijn vliegtuig bij 't neerstrijken kon Moluai echter niet weer opstijgen. Een vijandelijke tor pedoboot eu twee vaartuigen voeren dadelijk uit om het beschadigde vliegtuig to vermeesteren, doch wer den door eenige onzer vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur toL den terugtocht gedwongen, wa n op het twee vliegtuigen, bestuurd door den adelboiat Varoosenden kapitein ter zee Sténta gelukte alle vier in zittenden te bergen en hot beschadigde vliegtuig te verbranden. Dit reddings werk geschiedde onder het machine- geweervuur van twee Italiaansche watervliegtuigen, die slechts 100 M. boven dc onzen vlogen. Er zijn dus twee onzer vliegtuigen verloren ge gaan, de aDdere zijn onbeschadigd en al onze vliegers ongedeerd terug gekeerd. De Versenlgde Staten en Mexico, New-York, 5 April. Uit San Jero- nimo iu den staal; Chihuahua (Mexico) is bericht ontvangen, dat op 1 April 200 man Amorikaansche ruiterij een even sterke strijdmacht, bestaande uit aanhangers van Villa, heeft ver slagen, van welke laatsten or 30 zijn gedood. De Amerikanen hadden geen verliezen. Villa was niet bij dit ge vecht aanwezig. Uit Ouitschland. De sociaal-democratische partljbe ambtau te Koningsbergen hebben, naar de Vorwarts meldt, met over groots meerderheid een motie aan genomen, waarin zij zeggen: „Wij keuren de parlemeutaire gedragslijn van onzen Rijksdagafgevaardigde Haase goed en teekenen er beslist verzet tegen aan, dat de meerder heid van de partü hem on zijnen geestverwanten partijrechten ontzegd heeft, die elk in den Rijksdag geko zen partijgenoot toekomen en;daarom door de partü in den Rijksdag niet verkort mogen worden. Handel magere geldskosleD stug; geldekoolen vlug; kalf koelen stug. Burgerlijke Stand <an Helder, van 4 en 6 April 1916. ONDERTROUWDH. J. E. Denker en N. v. d. Struijs. BEVALLENA. v. d. Vliet - Cassee, d.; M. BakkerKroon, z.; A. Markus— Boon, z.A. Ie Mabieu- Smits, z. J. B. H. Jager-Bussemakor, d.J. Elderhorst-Servaas, d. OVERLEDENM. Rougoor,Sdagen. DE OORLOG. Van het Westelijk front. Berlijn, 6 April De artillerie-, vechten in Argonne en het Maas gebied duren met onverminderde hevigheid voort. De toestand is niet veranderd. Links van de Maas beletten wij de Franschen den molen ten N.O. van Haumont opnieuw te bezetten. In de streek van de vesting Douau- mont zijn ook gisteren voor onze linies ten Z.W. van de vesting en onze stellingen in het noordelijk ge deelte van hot Callotte-bosch her haalde tegenaanvallen van den vijand bloedig gekeerd. Parijs, 5 April. Na een betrekkelijk kalmen nacht heeft de vijand Dinsdag op beide oevers van de Maas bijna tegelijkertijd aangevallen. Op den linker oever mislukte zijn poging om uit het dorp Malancourt vooruit te komen en zich van het aangrenzende gehucht Haucourt mees ter te maken, volkomen. Om 3 uur ondernamen de Duit- schers na een hevige voorbereiding door de artillerie een zeer krachtigen aanval tegen de eerste linie op onge veer 300 M. ten O. van Douaumont, ten einde hét bosch van La Caillette opnieuw te bezetten, waar de Fran- sche troepen hen juist uit verdreven hadden. Daarna trachtten de Duit- schers opnieuw de stellingen op de hoogvlakte van Douaumont om te trekken, maar het schieten van de artillerie maaide hen op de plaats neer. De overlevenden namen de vlucht naar het bosch van Chauffour, waar de artillerie hun nog afgrijselijke verliezen toebracht. De verliezen van den vijand zijn nog nooit zoo bloedig geweest als in de jongste gevechten bij Avocourt, Douaumont en Vaux. De tegenaanvallen der Franschen hebben de nitkomsten, die de vijand de laatste dagen.bereikt had, teniet gedaan. PLAATSELIJK NIEUWS. - Ds. C. C.G. Visser, Evang. Luth.Predikant alhier, is als zoo danig beroepen te Pekela ca. Gemeenteraad. Tot lid van het Bestuur van hét Gemeentelijk Werkloozenfonds (Vaca ture Versiegen) (zie raadsverslag) werd benoemd de heer J. Zander. Pokken. Het is bekend, dat te Amsterdam zich verscheidene gevallen van pok ziekte hebben voorgedaan, somtijds met doodelüken afloop. Dank zü bet energiek ingrüpen van den Genees kundigen dienst aldaar is de uitbrei ding dezer gevreesdo ziekte tot staan gebracht, hetgeen vooral ook te dan ken is aan het feit, dat een groot deel der bevolking zich heeft laten Ons gemeentebestuur heeft in deze evenmin stil gezeten, en zijn maat regelen genomen. Voor den Helder is dit zeker niet overbodig, omdat zoo velen af en toe te Amsterdam vertoeven en vaak aldaar logeeren. Daarom heeft het op ruimen schaal de gelegenheid opengesteld, voor vol wassenen, om zich kosteloos te laten inenten. Het wordt gemakkelijk genoeg ge maakt. In een zestal openbare scho len, op Vrijdag 7 April, des avonds van half acht af, kan iedereen, die zich aanmeldt, spoedig worden ge holpen. Men zie verder de adverten tie in dit blad. Haring. De aanvoer van haring bedroeg Dinsdag 110 en Woensdag 175 ta De prijzen liepen nog iets terug nl. tot f6.60 f8 per tal. Voordrachtan over O.-IndlB. Dinsdagavond was de Marine-Cantine weor vol belangstellenden, die kwa men luisteren naar de 4e voordracht van den heer W. J. Giel, die ditmaal sprak overHet Bestuur over Ned. Tndie. Uitvoerig behandelde spr. de ge schiedenis onzer vestiging iu Indië onze strijd daarvoor met Portu- geezen en Spanjaarden, later qietde Engelschen. De eerste expeditie van vier schepen onder admiraal de Hout man was twee jaar weg en keerde terug met verlies.van een schip en de heeft der bemanning. Wel een be wijs dat een dergelijke reis vele ont beringen met zich bracht, 't Was zuiver koopmanschap dat men dreef. De Oost-Indische Compagnie keerde 400 rocent uit. Die Compagnie, in 1602 door Prins Maurits opgericht, kreeg het monopolie, den alleenhandel en had een kapitaal van 6 millioen gulden, een enorme Som in die dagen. Verschillende bijzonderheden deelde spr. tnee over die Compagnie, haar Ijze van handel en bedrijf en over- vers chillonde gouverneurs-gene raals. De geschiedenis onzer vestiging te kennen is daarom van belang om dat daaruit ons tegenwoordig koloni aal systeem geleidelijk is gegroeid en opgebouwd. De heer Giel deed hierbij uitkomen, hoe, wij oorspronkelijk door een voor zichtige koopmanspolitiek zeer voor deelige handelsbetrekkingen aan- knoopton en geleidelijk vasten voet in den Archipel verkregen, doch later, door oen meer baatzuchtige politiek, medewerkten tot. verarming der uit gestrekte Buitenbezittingen. De Oost- J ndische Compagnie, die in het mid den der 17e eeuw in het toppunt van haar macht en bloei stond, was op het einde der I8e eeuw blijde, hare bezittingen aan de Staten van Holland te kunnen delegeeren. Corruptie, misplaatste baatzucht en de Engelsihe oorlogen hadden haar ten val ge bracht. Najdoze inleiding vertoonde spreker eenigo lichtbeelden, waarbij wij de atooro figuren van voorheen op het doek zagen,;en waarbij ook menige berinnering aan vroegere expeditièn en oorlogen in beeld gebracht werd. Als slot vertoonde bij het kerkhof te Batavia, waar zoo^ menig dapper strijder rust en hij noodigde de aan wezigen uit een stil eeresaluut te brengen aan den dapperen. (Applaus). Spr. schetste vervolgens het cul- aiurstelöel, een systeem waarbij de inlandsche bevolkiug werd verplicht om op: Vt harer gronden producten voor de Europeeache markt te kwee- ken suiker, indigo, peper, tabak, cacao, the8 en kaneel. Deze moesten tegen vasten prijs aan het gouver nement geleverd worden. Het stelsel, hoe goed ook bedoeld, stierf door opdrijving zijn natuur lijken dood. Na de pauzo zette de heer Giel hot huidig bestuurs sljsteem uiteen, waarbij de inlandsche bevolking ondur het recbtstreekscb^ bestuur barer eigen hoofden staat, waarnaast en waarboven controleer endeen besturen de ambtenaren zijn geplaatst. Spr. wees hierbij op de zonderlinge op vatting die de Oosterling van ge zags' uitoefening hoeft n. 1. dat het ambt hoofdzakelijk strekt tot persoon lijk voordeel vau hem, die het uit oefent Ook werden de scheeve rechtsbe grippen verkbard volgens welke de inlander veel meer hecht aan een stelsel van schadevergoeding, zelfs bij de zwaarste misdaden, naast het. ver- geldings en wraakbeginsel. Onze Europeeschc rechtspraak wordt veelal niet begrepen zij bevredigt, het rechts gevoel van den inlander niet. Een strikt eerlijk en rechtvaardig bestuur met strenge controle tegen oneerlijkheid en tegen vexatie van de kleinen man achtte spr., naast een systeem van opvoeding tot zelf bestuur in de toekomst., de aange wezen richtiDg. Ten slotte schetste spr. de tegen: woordige verhouding van het moeder land tot de Koloniën en besprak bij de middelen, die konden strekken tot versterking van den band tus- scben beide landen en tot bevestiging en eerbiediging van ons gezag zoo wel naar binnen als Daar buiten. De lezing werd besloten met een serie lichtbeelden van regeerings- gebouwen, regeeringspersonen, zittin gen van gerechtshoven enz. De heer Giel spreekt met sober heid en toch met een diepe kenDis van Indië, opgedaan ter plaatse zelf, waardoor zjjne uiteenzettingen wer kelijk boeiend zijn. De heer de Boer bracht spr. dank voor het gegovene en deelde mee dat de volgende lezing gehouden wordt op 11 April en wel over: „hetleven en werken der Europeanen in Ncd.- Indië", neel" konden verwachten, grondig verzorgdde regie had zelfs de auto in het tweede bedrijf meegebracht en op het Casino tooneel in elkaar a. En de cosluums, waren smaakvol, de mise en scène goed, de vertolking schitteren'd. Louis Grim berg was een prachtige Tanner, de rol is voor hem bü uitstek geschikt, Emma Morel behoeft het ge zegd stond hem als Ann White- fteld waardig ter zijde. Heerlijk was ook Van Warmelo als Roebuck Rams- den. Een paar damesrollen waren verwisseld. Zoo werd de vertooning van dit blijgeestige stuk, die in vlot tempo gespeeld word, tot een Koninklijk genot. Het was wel jammer, dat de zaal niet geheel vol was, maar dat zijn we hier al gewend. Schilderavondcursus. Vrijdag 31 Maart is de schilder avondcursus v. d. A. B. S., waar voor schilders gelegenheid bestaat het schilderen grondig te leeren, alsmede het nabootsen van hout- en marmer te beoefenen, geëindigd. De cursus werd bezocht door 12 jongelui, waarvan niet allen tot het oinde toe de lessen bloven volgen. Bij het sluiten van den cursus werd door gezamelijke leerlingen den onder wijzer een paar fraaie en nuttige boeken, waaronder dat van J. D. Ros, „Het ontwerpen vaD vlakornament" aangeboden als blijk van hun toewij ding. De heer Meerholz dankte allen hartelijk voor dat prettige bewijs van waardeering waarmee hij zeer vereerd was en beloofde een nuttig gebruik van de geschenkea te zullen maken. Hij wees er op hoe aangenaam het hem was dat er leerlingen bij waren, die reeds van de oprichting der cur sus, nu 4 ja,ar geledon, de lessen hadden gevolgd on sprak den wensch uit dat allen voort zouden gauu zich in hun vak te bekwamen, opdat zij dé vaklieden in de toekomst zullen blijken, waarop de Ambachtsschool met trots kan wijzen, dan kunnen zij wanneer ze hun plichten kennen, ook van hun rechten spreken. Hij hoopte dat nog vele jongelui, nu de .gelegenheid daartoe opengesteld is, hun voorbeeld zullen volgen, opdat het schildersvak in den Helder op nog wat hooger peil moge komen en de waardeering ervan door het Hel- dersche publiek zal toenemen. Hij rekende er verder op dat zeer zeker allen den komenden cursus terug zouden komen. Uit het scheikundig onderzoek was ook gebleken, dat het gevonden me taal absoluut overeenkwam met onze Schwartzkoff-torpedo's bij de marine in gebruik. Teu slotte werd nog melding ge maakt van den uitslag van het dui- keronderzoek. Hieruit was gebleken dat de „Tubantia" een gat heeft van 12 M. lengte. De raad zal later uitspraak doeD. De torpedojager „Medusa". De Engelsebe torpedojager „Medu sa", die volgens rapport van een te IJcauiden binnengekomen stoomtraw ler dd. 28 Maart 1.1. in de Noordzee drijvende was gezien, is gisteren door een anderen stoomtrawler in de Noordzee drijvende gevonden, op sleeptouw genomen en naar Ter schelling gesleept, waar de „Medusa" aan den grond is gezet. Volgens een Engelsch bericht was het vaartuig in zinkenden toestand door de bemanning verlaten. De oorsprong van een sensatie- bericht. Vrijdag j.1. werd .door een boek handelaar te Amsterdam gebulleti- neerd, dat Engeland onze legeering een ultimatum gesteld had. Dit bericht blijkt thans afkomstig te zijn geweest van het Duitsche consulaat te Amsterdam. De Duitsche consul-generaal te Amsterdam, deelde mede, dat hij het bericht uit Den Haag had vernomen, en alle aanleiding meende tehebbeu om de juistheid ervan aan te nemen. De boekhandelaar, van wien hierboven sprake is, vernam bet bericht van den kanselarij-secretaris van het Duit sche consulaat Later had de heer Van Humboldt vernomen, dat het alleen ging over de mogelijkheid van een ultimatum en dit ook aan verschillende personen BINNENLAND. „Mentob en Oppermensch". Gistereuavond had in „Casino" de aangekondigde vertooning plaats van Shaw's „Man and Superman". Shaw verwerkt iu dit stuk minder den „oppermensch", dan wel het Don Juan-motief, maar plaatst dat onder ste bovenDon Juan is niet de ver volger, maar de nagejaagde. Humor ist das u mgekehrt er habene" zegt Jean Paul en de ware humor heeft steeds een ernstigen onder grond. Dit amusante blijspel heeft dan ook een veel dieperen onder grond dan dien van een gewoon lief- desgeschiedeniBjeShaw laat hierin eenige vuurpijlen op van zijn ver nuft, raketten van geest, in de hoop, dat ze ergens zullen inslaan. We hebben dus in Jack Tanner niet te zien den ladieakiller, die ditmaal in de strikken eener vrouw gevangen zit, maar den verkondiger van nieuwe ideeën, den oppermenscb dus in zekeren zin. Behalve amuseeren, wil dit blijspel ook stichten, er is allicht, van de uitgestrooide zaadjes een, dat ontkiemt tot eene Idéé, een Daad. Shüws oppermenscb haalt den neus op voor alle huidige achijn-idealen van recht, plicht, eer, en wat dies meer zü- En waarom zou Ann, het „opper"-meisje, die Jack beter kent dan hü zichzelven kent, niet mogen trachten Jack voor zich te wiunen? Zij weet, dat uit hun samenleving het ideale huwelijk ontstaan zal, en dat, indien zij de traditie volgt, er drie menschen ongelukkig zullen worden. Want de romantische Tavey is vooral geen portuur voor haar. Die kan haar niet „aan". ArmeRickey, Tickey TaveyOok hü vertegen woordigt een ideaal, het dichterlijke, dat in de ruwe menschenwereld leelyk in bet gedrang komt, en noch tans, als elk goed ideaal, intact blijft. Ook dit heeft Shaw zoo psychologisch juist ingezien; dat de kunstenaar in de eerste plaats kunstenaar, en eerst daarna monsch is. En de schün- bare tegenstrüdigheid in Tavey, die zoo spoedig na Ann's afwüzing ge troost wordt, die schijnbare karakter loosheid, is in wezen de opper-men- schelükheid van den kunstenaar. Jammep, dat de jonge A. van Dalsum ietwat eene caricatuur van Tavey maakte, door te zeer romantisch en opgewonden te doen. Shaw zelve heeft dit niet gewild, integendeel, er een sympathieke figuur van gemaakt. Behalve deze aanmerking, zouden wü van de vertooning niet dan lof willen zeggen. Zij was, zooals we van de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Too- Vaarten om da Noord. Naar het oordeel der directie van de Maatschappij Nederland -zal het veiligst voor onze groote scheepvaart maatschappijen zijn, dat de schepen tot benoorden do Doggersbank wor den geconvoyeerü door sleepbooten. Overwogen wordt, zooveel mogelijk in convooi te varen. Daaromtrent zal overleg worden gepleegd tusschen de Maatschappij Nederland, den Rotter- öamsche Lloyd, den Kon. Holl. Lloyd, de Holland-Amerikaljjn en den Kon. West-Indischen Maildienst. Ds reis van de „Prins der Nederlanden". De „Prins der Nederlanden" van de stoomvaartmaatschappij „Neder land" is Dinsdag te Amsterdam aan gekomen. Uit de mededeelingen, welke kapi tein Versteegh van de „Prins der Nederlanden" aan de directie gedaan heeft, is gebleken, dat zoowel de kapitein van dit schip als die van de „Tambora" de route om den Noord verkieslüker hebben gevonden, dan den weg door het Kanaal, gezien het groote mijnengevaar. Beide schepen zijn in elkaar's nabüheid gebleven. De „Tubantia". De Raad voor de Scheepvaart stelde gistermorgen een onderzoek in naar het zinken van het stoomschip „Tu bantia" van den Koninklüken Holland- schen Lloyd, in de nabijheid van het lichtschip de „Noord-Hinder", op 16 Maart. Kapitein-luitenant ter zee G. Canters, chef van den torpedodienst, woonde als deskundige de zitting bü. Uit de getuigen-verklaringen bleek hoe de 4e machinist ternauwernood aan den dood is ontkomen. Hü was met een tremmer in een der bun kers aan stuurboord, daar een schuif, die door kolen geblokkeerd was, ge opend moeBt worden. Er werd ge werkt bü 't licht van een olielampje. Eensklaps zag get. een zwak licht schijnsel en daarna 'n hellen glans als van een bliksemstraal. Tegelijk dreunde een hevige knal, naar get. meende, in den bunker. De olielamp werd daardoor gedoofd. De kolen, die op 't kruis lagen, stort ten naar beneden on vielen tusBchen en op de ketels. Er moet dus een gat ontstaan zijn, dat get. echter niet gezien heeft. Van onder op kwam, naar hü vermoedde, water op, waar door de tremmer geheel en get. half doorweekt werden. Hü slaagde er in de kolen die voor esn luikje lagen weg te halen en kwam zoo op het tweede rooster der stookplaats. Hij heeft den tremmer er door geholpen. De verdere in de getuigenverkla ringen opgegeven bijzonderheden zijn vrijwel bekend. Van groot belang zün de mede deelingen van Overste Canters. Volgens hem was uit op het torpedo-atelier te Amsterdam, gehou den onderzoek gebleken, dat de stuk ken. brons in de sloepen gevonden ongetwüfeld afkomstig waren van een Schwartzkopff-torpedo-luchtkamer. De Voorzitter: Was het dus een Duitsche torpedo? Overste Canters: Ik durf geen conclusies te trekken, daar op stukken geen merk stond. Schwartz- koff torpedo's zün geleverd aan Japan, Holland, Griekenland, Spanje en oenige Zuid-Amerikaansche staten. Mün conclusie is, dat de „Tubantia" zeker door een Schwartzkoff-torpedo getrof fen is. De nationaliteit er vaD kan ik niet meedeelen. Wel heb ik juist van het departement nog gehoord, dat er nu weer een stuk metaal in een der sloepen is gevonden.. Ook had hü vernomen, dat er op de Wadden een bronzen torpedo gevonden was, die blijkens het daarop voorkomende merk een Duitscho torpedo was. Een en ander zal nog onderzocht worden, geslagen oiu den oorlog eene gunsti 'e wending te doen nemen, als ccd plun voor een inval uit. Men is er echter in het algemeen van overtuigd, dat den Engelschen, zoo zy aan de onder vinding te Saloniki nog niet genoeg mochten hebben, te Walcheren een nieuw lesje wacht. Kooplieden van den Beneden-Rijn, die gisteren uit Nederland kwamen, deelen bovendien mede, dat in de laatste dagen in Nederland de stemming vóór Duitsch- land is en dat men daar in wijde kringen er van overtuigd is, dat de „Tubantia" door de Engelschen getor- jedeerd is, met het doel vijandschap ;e zaaien tusschen Duitschland en Nederland." De meeste Duitsche bladen blijven beweren, dat er moeilükheden zün gerezen tusschen de Nederlandscbe regeering en de geallieerden. Het „Berliner Taggeblatt" verklaart, dat Nederland den militairen eiseh der geallieerden heeft afgewezen, doch dat er over den economischen eisch nog steeds wordt onderhandeld. Ook de andere bladen blijven over de (gebeurtenissen der laatste dagen spreken, alsof het reeds volkomen zeker was, dat de geallieerden eischen hadden gesteld en dat de Nederlaud- sche regeering zichj dientengevolge verplicht had gezien, militaire maat regelen te nemen. Havas seint uit Parijs„De snelheid en de eenstemmigheid, waarmede de Duitsche pers den nieuwen militairen maatregel, door de Nederlandsche regeering genomen, tegen de Entente exploiteert, wüst op een zorgvuldig georganiseerde perscampagne." De „Temps" schryft„De Duitsche offleieusen zouden te 's-Gravenhage gaarne het geloof wekken aan een ontscheping van troepen door Enge land. Dit bedenksel is zoo onwaar- schünlijk, dat het wel den een of anderen valstrik zal verbergen." Varhooglng abonnementsprijzen enz. Op de Dinsdag te Arnhem gehou den algemeene vergadering van uit gevers van een of meer malen per week verschijnende bladen en tijd schriften „De Periodieke Pers", is met algemeene stemmen besloten, de nood zakelijkheid uit te spreken om van deze periodieken de abonnements- en advertentieprijzen te verhoogen, ge zien de buitengewone stijging der productiekosten. Kaas. De Vereeniging van kaashandelaren in Noord-Holland heeft in baar gis teren te Alkmaar gehouden vergade ring besloten goen kaas te koopen, noch direct, noch. indirect, zoolang geen consenten tot uitvoer verstrekt worden. In vebrand hiermede'heeft zij tot de kaasproducenten in Noord- Holland per circulaire het verzoek gericht geen kaas aan de markten aan te voeren. Het dlenstwalgerlagsmanifest. Door het gerechtshof te Amster dam werd gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen do predikanten- onderteekenaars van het Dienst weigeringsmanifest. Door de Alkmaarsche rechtbank vrijgesproken was het O. M. in hoo ger beroep gegaan. Het Gerechtshof bevestigde het vrijsprekende vonnis ten aanzien van ds. Boenders. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof ds. Teriet en ds. Boeke, ieder tot f 10 boete of vüf dagen hechtenis. Ds. Schermerhorn eii ds. Menno Huyzinga werden ieder veroordeeld tot f 75 boete of 15 dagen hechtenis. Familiedrama. Iu een woning in een der straten van Duinoord in 'sGravenhage zün dood op bed gevonden de heer des huizes, zijn vrouw en een 4jarig kind. Door het ontvangen van een brief bij de politie is de daad ontdekt. Maandag in den loop van den dag ontving de politie n.l. van den beer C., van beroep fotograaf, in de An- tonie Heinsiusstraat, een brief, waarin hü mededeelde, dat hü ten einde raad en om zün gezin voor schande te bewaren, zün vrouw en kind en daarna zichzelf door revolverschoten van het leven zou berooven. De heer C. verzekerde, dat hü noch krank zinnig, noch overspannen was, zoo dat zün vreeselljke daad meer als een wanhoopsdaad moet worden beschouwd. Toen de politie naar aanleiding van dezen, blükbaar Zondagavond na de laatste buslichting geposten brief, aan de aangewezen woning kwam en zich aan de achterzüde met be hulp van een ladder toegang verschaft, vond zü in een der slaap vertrekken inderdaad de lyken van den heer C., zün vrouw en kind, Tegen het ledikant, waarin het drama had plaats gevonden, was een stuk papier bevestigd, waarop in getypt schrift de waarschuwing te lezen stond, dat 'de browning nog geladen was, en voorzichtigheid duB was ge boden bü bet aanraken van het vuur wapen. Op de straatdeur was een briefje met: „afwezig" aangeplakt. In zijn brief aan de politie ver wee de heer C. haar voor verdere gegevens naar een in zün safe geborgen brief. De buren hebben van het schieten niets gehoord. Zü oor deelen zeer sympathiek over den heer C. en zün gezin. Van huiselüke oneenigheid viel nooit iets te bespeuren. Integendeel, men kreeg den indruk van een zeer gelukkig huwelük. Zondagmiddag nog was de heer C. met vrouw en kind gaan wandelen en des avoDds was er nog familiebezoek geweest en was er piano gespeeld. In de naaste omgeving van den heer C. die lüdende was aan een hartkwaal wordt vermoed, dat deze de ontzettende daad beging uit wanhoop, waarscbynfijk wegens flnan- cieelen achteruitgang. lijke bedoeling was het aanvangs salaris voor hon .die akte M. O. be zitten te stellen op f35 en voor de overige leeraren op f25 per weke- Ujkscb lesuurdat genoemde ver ordening steeds overeenkomstig die bedoeling is toegepast en haar be woordingen toelaten haar in dezen zin op te vatten dat de. bevoegdheid moet verkregen zijn voigena de wet tot regeling van het Middelbaar On derwijs, namelyk door eeno in die wet omschreven akte; en dat er on der deze omstandigheden geen reden is om de verordening van 27 April 1915, die de bedoeling ondubbelzinnig we.ergeeft., niet goed te keuren. Brand to Sohagen. v Hedennacht te 1 uur brak brand uit in de bakkerij bewoond door H. J. de Leeuw op de Loet. 't Perceel brandde geheel uit. Van den inboedel is niets gered. Oorzaek onbi kend. Persstemmen. In de „Frankfurter ZeituDg" vinden wy het volgende merkwaardige be richtje d.d. 2 April: „De gisteren verspreidde berichten omtrent werkelyke of vermeende bedoelingen der Engelschen, om in Holland te dringen, werden aan den Ben eden-Rijn zeer kalm opgenomen. Weliswaar legde men de ln den loop dezer week vermelde uiting van eenen Engelschen militairen deskundige, dat er een andere weg moet worden in- TWEEDE KAMER. •Zitting van Woensdag, 5 April. Do algemeene beraadslaging over de Ouderdomswet wordt voortgezet. De "heer de Visser (c.-h.) hervat zün rede. Sprekers hoofdbedenking tegen het staatspensioen is, dat het in strijd is met de historische ont wikkeling van ons armenwezen en ook met onze armenwet. Hy ontkent voorts, dat armenzorg een vernede rend karakter moet hebben en armen zorg. tegenover pensioen staat als gunst tegenover recht. Het staatspen sioen wordt mechanisch uitgekeerd, terwijl de armenzorg zich naar de behoeften richt. Spr. noemt het ontwerp een anti nationale regeling, welke niet histo risch is, omdat zy met het aanvullend karakter van de staatsarmenzorg in strijd is. Zy verbreekt het compromis van 1912 en denigreert de kerkelijke en particuliere armenzorg ten bate van de staatsarmenzorg. Behalve anti nationaal acht spr. de wet nog anti- kerkelük en anti sociaal. De heer K ooi e n (r.-k.) heeft over wegend bezwaar tegen de uitvoering van de wet door de gemeentebesuren, en acht het onverantwoordelük de hooge kosten der wet op de schouders van de belastingplichtigen te leggen. Zün ergenis betuigt spr. over de wijze, waarop thans de ouderdoms rente wordt verleend. De heer Snoeck Henk em (c.-h.,) noemt het voorstel 'anti sociaal. De heer De Muralt (u.-l.) zegt: dat staatspensioen geen by uitstek Socialistische instelling is, dat de onderhavige regeling bij de rechter zijde weinig in den smaak valt. We kunnen, nu het amendement. Duys een uitkeering gebracht beeft, niot meer t),an een regeling ontkomen. Spr. zal stemmen vóór de opneming van bedeelden. De Duitsche Rijksdag. Bij de tweede lezing van de be grooting in den Rüksdag meld de rijkskanselier een rede. Hü betoogde, dat de schuld van de voortzetting van den oorlog rust op Duitschlands vijanden. Wat vroeger was, is thans niet meer. Terugkeer is niet moge- lyk. Wü zullen waarborgen scheppen, dat België niet wordt gemaakt tot een Fransch—Engelschen vazalstaat en een oeconomische en militaire voorpost tegen Duitschland. Ook den lang verdrukten Vlaamscben stam zal Duitschland niet weder aan waalsching prijsgeven. Het lpt heeft het Poolsche vraag stuk te berde gebracht. Het wacht op een oplossing. Duitschland Oostenrük-Hongarije moeten en zul len het oplossen. Niet ten tweede male mag Rusland zyn legers doen oprukken naar de onbeschermde grens van Oost- en West-Pruisenniet ten tweede male mag Rusland met Fran- sche geldmiddelen het Weichsel land inrichten tot een invalspoort in het onbeschermde Duitschland. De kanselier eindigde met den uit roep, dat Duitschland den oorlog niet gewild heeft, dat het refrein is van elke rede. Qezonken schepen. Londen, 5 April Volgens een tele gram uit Malta is het stoomschip „Clan Campbell" 5800 ton,indeMid- deilandsche Zee door een Duitschen onderzeeër zonder waarschuwing ge torpedeerd. De bemanning is gered. Uit Mesopotamlë. Londen 5 April. Het ministerie van oorlog deelt mede dat generaal Lake vannacht om 5 uur heeft ge seind Vandaag heeft het Tigriscorps de verschanste vüandelüke stellingen te Ummelkannah aangevallen en vermeesterd. De krügsverrichtingen nemen een bevredigenden loop. Beslissing inzake jaarwedden aan de Burgeravondschool. De Raad van State verleende zyn goedkeuring aan het besluit van den Raad der gemeente Heldor van 27 April 1915 tot wüziging der verorde ning tot regeling der jaarwedden van leeraren der burgeravondschool alhier, met vernietiging van het desbetreffend besluit van Gedep. Staten van Noord- Holland van 8 Sept. 1916, op grond van de overweging, dat het blykens de toelichting van de verordening van 7 September 1909 deuitdrukke- Advertentiën. RIKA DENKER-VEENTJER eu W. DENKER, betuigen, ook nameus wederztjdsche familie, hun hartelijken dank voor de belangstelling bij hun huwelük onder vonden. Bussuni, 4 Apiil 1916, Heden overleed, na een lang durig lijden, onze geliefde Echt- genoote en Moeder. AA0TJE KRAMER, geb. KRAMER, in den ouderdom van bljra 31 jaar. M. KRAMER, J. KRAMER. P. KRAMER. M. KRAMER. A.. KRAMER. Heldor," 4 April 1916. Weder trof mfi een zwaren slag door bet smirtslük over- lyden van inljce zoo dierbare Dochter AA0TJE, in den nog jeugdigen loeftüd vau bQna 31 jaar, door ons allen diep betreurd. Haar diepbedroefde Moeder, de Wed. J. A. KRAMER- Kramer, Kinderen en Behuwdkinderen. Heden overleed onze inDig ge liefde Dochter en Zuster 8RIETJE BAKKER, in den ouderdom vau 28 jaar. R. BAKKER Dz. N. BAKKER—Wuis. M. BAKKER. Verzoeke goen rouwbeklag. Hiermede vervullen wü den treurigen plicht kennis te geven, dat na een kort, doch smartelijk lÜden, in het Ziekenhuis te Helder 1b overleden, onze innig geliefde Vrouw en Moeder, Mej. WILHELMINA CORNELIA BOSMAN, in den ouderdom van 29 jaar, na voorzien te zün van de H.H. Sacramenten der Stervenden, Uit aller naam, R. v. d. LINDEN en Kindesen; Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bü het ovcr- lÜden van onzen geliefden Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader, LODEWIJK CHRISTIAAN FILZ, betuigen wü onzen weigsmeenden dank. Ede. Wed. H. O. T. FJLZ—GALLia. Den Helder. G. L. R0M8WINCK EL FILZ. H. A. ROMSWINCKEL. Kamp van Milligen. P. TH. FILZ. Amsterdam. H. R. FILZ, cn Kleinkinderen. Burgemeester en Wethouders- van Helder vestigen nogmaals on mot nadruk de aandacht van alleen vol wassen ingezetenen op d9 gelegenheid tot kostelooze inenting en her inenting, zoomede op de wenschelük- heid om daarvan in dezen Mjd gebruik te maken met het oog op hot drukke verkeer met Amsterdam, alwaar pokken heerschende zijn. Voor die inenting en herinenting zal zitting worden gehouden In de Scholon Nos. 3 (Sohoolstraat), 4 (Paral lelweg), 5 (Weststraat), 6 (Vlschmarkt), 7a (OosUlootstraat) en 8 (Hoofdgracht), op Vrijdag 7 April a.s., des na middags 7VS uur precies. Later zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze Inenting en herinenting van kinderen. Helder, 6 April 1916. De Jaarvergadering van voornoemden Bond zal VRIJDAG 7 APRIL a.s., avonds 8 uur, worden gehouden in het Marlne-Qebouw, Leden van de aangesloten organisaties hebben het reoht deze vergadering bij te wonen. De beBturen hebben evenwel alleen stemrecht, dus niet de leden der aangesloten organisatiea. HET BESTUUR.

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2