HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tweede blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER. No. 4604 DONDERDAG 6 APRIL 1916 44e JAK Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2ct i Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Intero. Telefoon 50 Advertentlfin van 1 *ot 4 regels (bij voorultbet) 30 cenL Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regsl meer 15 cenL Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groots letters en clichó's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2Ï cent op Dlnidag 4 «pril 1918. Afwozig de heeren Baak en|Over de Linden. (2 vacatures). Overlijden Bommel. Bij de opening der vergadering doet de Voorzitter mededeeling van de ontvangst van het overlijdens bericht van den heer A. Bommel. De heer Bommel, die op warme wijze de belangen heeft behartigd van velen uit onze burgerij, zoowel hier in den Raad als in tallooze instellingen,.zal in vele opzichten moeilijk te ver vangen z\jn. „Ik ben overtuigd", zegt de Voorzitter, „in uw geest te hebben gehandeld door aan de weduwe een brief to zenden van rouwbeklag na mens den Raad, en ik dank de heeren voor de stille hulde, die zij aan de nagedachtenis betoonen door het ver rijzen van uwe zetels." Beëedlglng Gemeente-Secretaris. De nieuwbeuoemde Secretaris dezer gemeente, de heer Mr. Van Poelje, wordt ter vergadering binnengeleid en legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. De Burge meester complimenteert hierna den befledigde en hoopt, dat hij aan de verwachtingen moge voldoen, die wij van hem koesteren. Notulen. Deze worden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd en vastge steld. Aan de orde zijn thans: Ingekomen stukken sn mededeellngen. Dankbetuiging van P. C. de Wilde Yoor de hem toegekende salarisver- hooging. Goedkeuring op a. de verordening tot wijziging der verordening op de heffing van leges ter Secretarie en van rechten wegens de verrichtingen van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand b. Verordening tot wijziging der verordening ingevolge art. 35 en 37, le lid, sub c, d en e der Pandhuiswet. Goedkeuring kohier hondenbelas ting, dienst 1916. Goedkeuring van het Raadsbesluit betreffende de uitbetaling van sala rissen aan gemobiliseerden. Bericht van aanneming der benoe ming tot: a. leeraar aan de Zeevaartschool van C. de Hart; b. lid der Commissie van Toezicht op het. Middelbaar Onderwijs van C. Aronstein c. leden der Commissie tot wering van schoolverzuim van L. Rumpff, G. Marinus, J. K. Labout en K. de Vries. Idem van den heer P. Post tot gemeente-apotheker. Procesverbaal van opname der boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger op 28 Maart 1916, waar uit blijkt, dat zich op dien datum in kas bevond f 35923.99 en dat de boeken en kas in orde waren. Bericht, dat is ingekomen de nota van kosten van de Techn. Commissie in zake het onderzoek naar hande lingen van den Directeur der Gas fabriek, bedragende f3000. Al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Afschrift eener missive van den Raad der gemeente Nieuw-Leusen inzake betere regeling van de sollici taties van onderwijzers, met verzoek om adhaesie-betuiging. Missive van de afd. Helder van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders inzake den aanvoer per rijnaak van goedkoope steenkool, teneinde ze vanaf het. einde van het Held. kanaal te kunnen overladen in kleinere aken. Worden in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Jaarverslag der Gemeente over 1915. Aanbieding van het beredeneerd verslag van den toestand der Ge meente over 1915. Zal worden gedrukt en rondge zonden. Gasfabriek, waterleiding; enz. Voorstel om de directies van Gasfa briek en Waterleiding in één hand te vereenigen, tot uitbreiding van het kantoor der Gasfabr., het stichten van een nieuw kantoor voor de GemeeDte- reiniging, het overbrengen van be staande kantoren naar andere gebou wen en tot wijziging van salarissen van enkele ambtenaren, met een naar aanleiding daarvan ingekomen voor stel van de heeren Michels en De Zwart. (In ons blad van 28 Maart j.1. pu bliceerden wij het voorstel, benevens het voorstel van de heeren Michels en De Zwart). Nader is hierop inge komen een voorstel van de heeren Grunwald en Biersteker, luidende: De ondergeteekenden hebben de eer voor te stellen 1. Den administrateur voor de Gas fabriek en Waterleiding te doen be noemen door den Raad, hem een zelf standige positie te geven op admini stratief gebied, echter onder toezicht van den directeur der beide bedrijven. Het salaris te bepalen op f2100— f2500.—, met eene borgstelling van f15000.-. 2. Den adjunci-directeur te doen benoemen door den Raad. Het salaris te bepalen op f2100. f2500.-. 3. De salaris-regeling van den ma gazijnmeester te laten op 1816 gulden. 4. De salaris-regeling van den klerk op het kantoor van den gemee ontvanger W. IJbes en van den hoofd commies der plaatselijke belasting niet te verhoogen. Aan de Toelichting ontleenen wij nog het volgende: Het komt den ondergeteekenden voor, dat het in het belang der beide bedrijven is, wanneer de administra teur onder toezicht van den directeur zelfstandig de administratie kan re gelen en behandelendat hij, indien hij meer dan 5000 gulden in kas krijgt, verplicht is dit bij den Ge meente-ontvanger te storten, zonder dat dit over den directeur behoeft te gaan. Waar dit een zoo belangrijke be trekking wordt, achten wij het nood zakelijk, dat een zoodanige titularis door den I^aad wordt benoemd. Het wil ons voorkomen, dat de door ons voorgestelde salaris-regeling voor een dergelijke betrekking noodzake lijk is. Waar de mogelijkheid bestaat, dat de adjunct-directeur in een zoo be langrijken tak van dienst den direc teur moet kunnen vervangen, achten wjj het wenschelyk dezen titularis door den Raad te doen benoemen. Wij meenen echter, waar dit een betrekking is om hooger op te ko men, m. a. w. om te komen tot een benoeming als directeur van een Gasfabriek, zoodat de zekerheid be staat een adjunct-directeur in den „ïl niet lang hier zal blijven, het niet noodig is het salaris te bepalen als door B. en W. wordt voorge steld en achten wij het salaris door ons voorgesteld voldoende om voor 3 betrekking een flinke kracht te krijgen De heer Michels zegt, dat het voorstel, zooals het door B. en W. is ingediend, n.1. de vereeniging van beide bedrijven onder één directeur, ook voor de soc. dem. principieel de beste oplossing is. Hetgeen niet zeg gen wil, dat indien een voorstel ter tafel was gekomen om een aparten directeur der waterleiding te benoe men en de bedrijven voorloopig onder één hoofd te brengen, dit ook niet aannemelijk zou zyn geweest. De min of meer chaotische toestand, die tot dusver aan de waterleiding heerschte, mag niet blijven besten digd. Er is geen commercieele boek houding, de kwitanties loopen over den gemeente-ontvanger, en indien deze toeBtand veranderd zou worden zou de gemeente-ontvanger daardoor tevens van een stuk arbeid worden verlost. Ook voor de invoering van electrisch bedrijf geldt de overwe ging, dat de administratie goed in gericht zij. Ook wat de andere voor stellen betreft, kan spr. meegaan met B. en W. en breDgt hy hulde aan dit college voor de oplossing, die aan de hand gedaan is. Maar hier houdt ook de waardee ring op, want de oplossing van het directeurschap kan ons niet bevre digen. Wij hadden gedacht nu ein delijk aan het hoofd van twee, straks drie, belangrijke bedrijven, een ge studeerd man te zullen krijgen, en wy voelden het als een zeer groot gebrek, dat dit niet kon. ThaDs biedt zich de gelegenheid aan, en het klemt te meer, waar wy noch in den Raad, noch ook in de gemeente beschikking hebben over andere technici. In andere opzichten heeft de gemeente reeds een anderen koers ingeslagenwy hebben als secretaris een meester in de rechten gekregen, hoewel daarvoor een zeer verdien stelijk ambtenaiar, wien wy het al len graag gegund hadden,opzy werd gezet, ook als commissaris van poli tie is een man benoemd die zijne opleiding als zoodanig ontving. Spr. gehoopt, dat ook hier gebroken zou zyn met een oud stelsel van opschuiving. De directeur der gasfabriek/ wien en op het oogenblik hoofd van de twee bedryven wil maken, heeft zyn kennis verkregen uit de praktyk. Spr. wil aan zijn bekwaamheid niets afdoen, maar er kunnen conflicten uitbreken, waarbij de voorlichting van een ingenieur onontbeerlijk is. Men zal my tegenwerpen: de tegenwoor dige directeur der gasfabriek heeft bewezen voor zyn taak berekend te zijn en wat de waterleiding betreft, is het slechts eene kwestie van wat administratie. Maar andere gemeen ten Spr. noemt er op hebben technicus aan het hoofd, en zelfs B. en W. erkennen in hun toelichting bulten beschouwing te laten de „hoogere techniek" van dit bedrijf. Waarom doen zy dat? Die „hoogere techniek" is juist het aller belang rijkste van een bedryf; jarenlang kan het goed gaan tot zich plotseling iets kan voordoen. Juist het gesukkel met den vorigen directeur der water leiding moest toch geleid hebben tot het aanstellen van iemand, die tech nicus is. En niemand van de raads leden zal durven beweren, dat de directeur van de gasfabriek beter de functie voor de waterleiding zal waarnemen dan de vorige directeur der waterleiding. We biyven dus precies even ver als een paar jaar terug, en als de directeur zyn kennis moet opdoen Van een fitter, is dat scbadeiyk voor zyn prestige. Als wy de resultaten van het waterleiding-bedryf nagaan, moeten wy afgaan op de rapporten. Zelf kunnen wy er niet over oordeelen. En wie zegt ons of wy onder tech nische leiding niet nog veel meer uit een bedrijf zouden kunnen halen. Wat de waterleiding betreft, hebben wy steeds den administratieven grond slag gemist om dat te kunnen be- oordeelen. By aanschaffing van machines e. d. hebben we aan een ingenieur meèr. Spr. ontkent niet, dat iemand met practische ervaring ook zoover zou kunnen komen, maar een ingenieur kan door zyn zelfstandige opleiding zelf beslissen en wellicht goedkooper aankoopen. Nu zal men zeggendat gaat voor het waterleiding-bedrijf op, maar waarom dan boven den direc teur der gasfabriek, die bewezen heeft alleszins bekwaam voor zyn taak te zijn, iemand geplaatst die toezicht houdt op hem? Maar voor spr. staat die bekwaamheid Dog niet zoo vast, en waarom gaan tal van plaatsen ertoe over, met groote kosten, een technicus aan het hoofd der bedrijven te plaatsen? Een andere vraag is of wy voor het voorgestelde salaris een dergeiyk man kunnen krygen en spr. j isvan deskundige zyde verzekerd van wel. Spr. bedoeling was niet het werk van den tegenwoordigen directeur te verkleinen. Zijn praktische kennis worde geenszins miskend, maar het gaat om de vraag dat men voor het- "de geld een ingenieur kan krijgen en de gemeente zal goed doen om met dit tot dusver gevolgde voor- wereldlyke systeem te breken en een ingenieur aan te stellen. De heer Krpen gaat de ge schiedenis na van de benoeming van den tegenwoordigen directeur. Uit 300 sollicitanten werd de heer Rijkes aangewezen als de beste, en hoewel spr. niet weet of er ingenieurs op die lyst voorkwamen, is dat zeer wel mogelijk. Het is voor Spr. de vraag of een ingenieur in de praktyk het zelfde doet als in theorie. Het is inderdaad waar, dat in verschillende plaatsen een ingenieur aan het hoofd staat van een bedryf, maar dan staan altyd andere ingenieurs naast hem. Men heeft dan bijvoorbeeld noodig een technisch en een scheikundig ingenieur. Een en ander zou niet zoo weinig kostbaar zijn als de heer Michels meent en het is de vraag of we beter af waren dan thans. Het aantal plaatsen waar een ingenieur aan het hoofd der bedryven staat bedraagt 10 en wat de particuliere bedryven aangaat, leest spr. een ry plaatsen voor, waar dat niet het ge val is. Wij kunnen met den heer Rykes als practicus zeer goed voor den dag komen. De heer Michels heeft ook beweerd, dat we met de waterleiding-op de zelfde hoogte blyven. Dit is niet ge heel juist. Het technisch beheer kan de heer Rykes zeer goed dry ven. Dat heeft hy al bewezen. De heer Grunwald vindt het niet noodzakeiyk een ingenieur aan het hoofd te stellen. Wat het elec triscb bedryf betreft, dat zal uitteraard zich hier beperken tot distributie. Als de bedryven onder één hoofd worden gebracht, is de directeur der gasfabriek daarvoor de aangewezen man. Het gaat niet aan iemand wiens technische kennis onaangevochten is, te passeeren. Zeer weinig ingenieurs hebben verstand van waterinning, dat is hier indertyd wel goed gebleken. Spr. wijst nog op verschillende andere nadeelen. De heer Spruit heeft met ver bazing en teleurstelling kennfs ge nomen van de voordracht van B. en W. Hoé is 't 'mogelyk een man te willen aanbevelen, die op waterlei dinggebied niets praesteert, en volgens het technisch rapport inzake gas fabriek dankbaar mag zy'n, dat hij er zoo genadig is afgekomen. Door deze benoeming, door de liberale fractie in den Raad vastgehouden, zal dit mooi bedryf naar den kelder gaan, zoo goed als dat van de gasfabriek. B. en W. vergissen zich waar zy zeggen, dat de vorige directeur van de waterleiding niet technisch was. De zuigiinstallatie is door den heer Lafeber op eigen initiatief uitgevoerd, en het gaat niet aan om een man, die, naar zich een plaatseiyk blad uitdrukte, i3 „weggepest" nog een trap achterna te geven. Spr. vindt, dat wy door deze benoeming te gronde gaan en waarschuwt om haar niet te doen. Staat de heer Rykes weer achter de deur om een opgeschroefde en onverkwikkeiyke oratie te houden vraagt spr. Neem het voorstel terug en kom met andere voorstellen, vraagt spr. en wijst op verschillende plaatsen, die techDïci aan het hoofd hunner bedryven hebben. De heer Van Breda neemt een heel ander standpunt in dan de heer Spruit. De heer Spruit vergist zich als hy zegt, dat deze voordracht een stuk liberaal werk isook spr. staat aan de zyde van den gasdirecteur. De heer R. heeft getoond bekwaam genoeg te zijn eene fabriek opterichten en zal voor de combinatie stemmen en voor het directeurschap van den heer Rykes. De heer Biersteker merkt naar aanleiding van het door den heer Spruit gesprokene op, dat er in de Tweede Kamer eens een lid was, en toen dat lid gesproken had, ging er een telegram weg„De heer Sluis heeft gesproken". Zoo gaat het ook hier: de heer Spruit heeft gesproken. Neem het voorstel terug, zei de heer Spruit, anders gaan we te gronde. De gasfabriek is al naar den kelder. Bewys dat, vraagt spr. De heer Spruit. Kyk maar naar het winstcyfer. De heer Biersteker, voort gaande, zegt, dat men zich niet moet laten beïnvloeden door zaken, die met de eigenlijke zaak niet te maken hebben. We moeten vasthouden aan het belang der gemeente. Is het al dan niet het belang der gemeente de beide bedryven te combineeren En niet vragenwat is de directeur voor een man, maar alleenis hy geschikt? De heer Spruit haalt aan, dat in een plaatselijk blaadje gestaan heeft, dat de directeur der water leiding weggepest zou zijn. Spr. in druk is, dat de heer Spruit sterk beinvloed is door persoonlijke antipa thie, als hy vraagt of de heer R. weer aan de deur staat om een oratie te hou den. De heer Spruit had den vorigen keer daarover opmerkingen moeten maken. Ook komt spr. er tegen op, dat de liberale fractie die zaak beslist heeft. Zelfs werd al geschreven, dat de zaak al pasklaar gemaakt was. Spr. had niet verwacht van een raadslid zooiets te vernemen. Misschien is er nog wel gelegenheid hier tevens dat Jaap en Tys-achtige pamphletje dat in de gemeente verspreid is, te bespreken, 't Gaat om de vraag of wy op goede gronden kunnen verdedigen, dat voor de gemeente het belang ligt in eene combineering van beide bedrijven met aan het hoofd een bekwaam gasdirecteur, die meermalen zyn technische medewerking verleend heeft bij de uitbreiding van de waterleiding. De heer Spruit: En toen zyn eigen fabriek werd verbouwd, moest de gemeente-bouwmeester dat doen. De heer Biersteker: Als er verbouwd wordt geeft de directeur bet project aan en de uitvoering wordt - opgedragen, zooals dat be hoort, aan den daarvoor aangewezen ambtenaar, den gem.-bouwmeester. De heer Michels komt ons apodic tisch vertellenals je een ingenieur aan het hoofd plaatst, is de zaak beklonken. Maar voor de praktijk is de kennis van veel vakmenschen vaak meer waard dan de theoreti sche bekwaamheid van een inge nieur. De heer Michels stoot er zich aan, dat B. en W. de „hoogere tech niek" buiten beschouwing laten. Wat is die „hoogere techniek"? Daarover is men het niet eens. In Amster dam b.v. is een bekwaam man als Penning, het leven zóó zuur ge maakt, dat hy er uit gezet is. Spr. wenscht niet mee te doen om den Helder te gebruiken voor eene proef neming in den geest als de heer Michels bedoelt, en deelt staaltjes mede, hoe in de praktijk vaak de technici ongelijk hadden en deze het won van de theorie. De heer Adriaanse merkt op, dat betreffende het vraagstuk van een technicus al of niet veel af hangt van plaatselijke toestanden. Hier is een prise d'eau met een zeer eigenaardige ligging, waardoor het gewicht eener benoeming ver hoogd wordt. En als men dit bedryf zoo hoog mogelijk wil opvoeren en de beste man op de beste plaats wil hebben, dan vraagt spr. op welke gronden B. en W. den heer R. heb ben aanbevolen. Het verbaast spr., dat geen onderzoek is ingesteld, dat men geen advies heeft ingewonnen by de bestaande Staatscommissie, en dat men zoo maar als de beste op lossing beschouwt de beide bedryven aan één man te geven. Iets anders was het, als iemand voorgedragen was, die ook van electrisch bedryf op de hoogte is. Is er, vraagt spr., geen -geschikt man voor de water leiding te vinden? De Voorzitter: Dat kan den Helder niet betalen. De heer Adriaanse vindt de taak, om aan het hoofd van drie zulke belangrijke bedrijven te staan, wel groot voor één man en geeft in over weging een afzonderlijken directeur voor waterleiding en electrisch bedryf te benoemen, De Voorzitter zegt door het voorstel der heeren Michels en De Zwart aangenaam getroffen te zyn. Die heeren toonden de portée van de voorstellen van B. en W. te begrypen. De gemeente is niet al te groot en heeft niet al te veel gold. Scheiding der bedrijven heeft zich aan de wa terleiding gewroken. We hebben nu de gelukkkige omstandigheid, dat het directeurschap der waterleiding va cant is en ook, dat de adjunct-direc teur der gasfabriek heengaat, en dit leek wel het psychologisch moment om de beide bedryven te vereenigen. Dè waterleiding is in hoofdzaak een administratief bedryf; de weinige machinerieën, die er aan annex zyn, heeft de heer Rykes wel onder de knie. Ware de betrekking van direc teur der gasfabriek vacant, dan ging spr. onmiddellyk mee met de voor stellen der heeren Michels en De Zwart, maar we kunnen nu den di recteur niet passeeren. De heer Adriaanse wil een directeur voor de waterleiding voor de hoogere techniek. Slechts een paar menschen zouden daarvoor zijn aan te wyzen en wy zouden een hoog salaris moeten betalen, veel hooger <jan wij kunnen geven. Advies van de Staatscom missie is duur en acht spr. voor deze kleine bedryven niet noodig. Ten opzichte van den heer Spruit refereert spr. zich aan de woorden van den heer Biersteker. Het voorstel van de heeren Grun wald en Biersteker is volkomen in de iyn van B. en W., echter gaan wij niet mee met het salaris. De geheele portée van ons voorstel zou aange tast worden door een andere salaris regeling. Gediscussieerd wordt over het al of niet splitsen der verschillende voor stellen. De heeren Grunwald en De Ven willen eerst zien uitgemaakt of tot fusie zal worden overgegaan al vorens een directeur te benoemen. De beer De Ven wil aan den heer R. de tijdelijke waarneming van het di recteurschap opdragen. Spr. had lie ver een voorstel in anderen geest gezien en zal slechts noodgedrongen met B. en W. De heer Adriaanse doet een voorstel om den directeur tljdelftk voor de waterleiding te benoemen. Het voorstel Michels-De Zwart gaat spr. te ver. De heer Spruit protesteert. Het gaat niet aan den directeur der gas fabriek tydelyk te benoemen voor de waterleiding, laten we 't een poosje zoo laten. De Voórzitter protesteert er tegen, dat hier allerlei nieuwe voor stellen ter tafel worden gebracht. De heer K r ij n e n heeft een in genieur der K.E.M. gesproken en een ander inzicht in de zaak gekregen. Voor de qlectrificatie is geen inge nieur noodig, slechts een monteur, terwyl de gemeente de beschikking krijgt over een ingenieur der K.E.M. Het bezwaar, dat wel eens gehoord werd, als zou een gasdirecteur, die tevens directeur van het electrisch bedryf wordt, dit laatste verwa'ar- loozen ten koste van het eerste, noemde die ingenieur een praatje. Dat geschiedde thans niet meer, misschien vroeger. De.heer Michels zegt, dat de voorstelling gewekt wordt alsof de soc. dem. de bekwaamheden van den gasdirecteur in twyfel trekken. Dat is niet zoo, wy trekken alleen in twyfel zijn technische kennis. De voornaamste wetenschap bij gas en water wordt hier en bagatelle be handeld, n.1. de-scheikunde. Deskun digen hebben spr. gewezen juist op dezen tak, b.v. de ontijzeringsinrich- tiDg, die, zooals een oud verslag verzucht, niet deugde. Voor de water leiding hebben wy meer dan eens een deskundig advies gehad waarom kon de heer Rykes, als hij dan zoo geschikt was, dat óók niet geven? Ons doel was juist om geen deskun digen meer noodig te hebben. Apo dictisch noemde men onze bewering betreffende de capaciteiten van inge nieur. Maar even apodictisch wordt hier het electrisch bedryf verkleind. Wie weet voor welke uitbreiding wij in de toekomst komen te staan. Deprecieering van het eene bedrijf boven het andere is niet denkbeeldig. Als de directeur in kwestie iemand is met ruimen blik, hindert het niet, maar ten opzichte van den heer Rykes hebben wy daaromtrent geene zekerheid. Bij den heer Rijkes heelt altyd voorgezéten de gasfabriek te bevoordeelen ten koste van de water leiding. „Ik wil hooge winsten maken" zegt de heer Rijkes altyd. Niet on denkbaar is, dat het electrische bedryf wordt gedrukt. Van een tydelijke instelling als voorgesteld wordt, is spr. geen be wonderaar. Overigens kan spr. zich by de klacht van den Voorzitter aansluiten om schriftelijke voorstellen in te dienen en niet ze maar zoo ter tafel te brengen. Bovendien is er een ander bezwaar aan verbonden, n.1., dat by definitieve benoeming het salaris zou moeten verminderen. Nu de kwestie van het door de gemeente verspreidde „pamphlet", zooals de heer Biersteker zich uit drukte, dat vol onwaarheden zou staan. De eenige onwaarheid, die er in staat, zou deze zijn, dat de zaak van dit directeurschap al een jaar beklonken was. Spr. is de schrijver van dit „pamphlet" en heeft zijne beweringen ontleend aan hetgeen hier in den Raad gesproken is. Toen de heer Rijkes in 1914 te Hilversum benoemd werd, heeft hij die benoe ming aanvankelyk aangenomen en alleen, omdat hem hier beter vooruit-' zichten werden geopend, kwam hy er -op terug. (Geroep: niet waarl) Dit is nimmer weersproken, en daarom kon spr. schrijven, dat de zaak 1 Vs jaar geleden al beklonken was. Spr. beschouwt zich als de vertegenwoordiger van een groep gemeentenaren en wenscht daarom in het openbaar verantwoording om trent zijne houding te geven. Daar door de plaatselijke pers angstvallig vermeden werd de discussies vol doende weer te geven, legden wy in het openbaar eene verklaring hier omtrent af. De geschiedenis van het rapport heeft bewezen, dat de heer Rijkes niet in staat is grootere ver- antwoordelykheid te dragen dan hy doet. En volgens spr. meening dient heer Rijkes eerst te bewijzen, dat hy zijn eigen bedrijf beter k3n be- heeren dan by tot dusver deed. Spr. leest voor wat in de bijlagen van het rapport stond omtrent het scheikundig onderzoek, om te bewijzen dat de heer Rykes niet geschikt was voor zyn taak. Wy hebben, tever geefs, aandrongen op het laten drukken óók van deze bijlagen. De Voorzitter dringt er op aan niet af te dwalen. De heer Michels is te dezer zake aangevallen door den heer Biersteker en heetf zich nu verdedigd, laten we thans niet verder hierop ingaan. De Voorz. acht den heer Rijkes juist de man, die beide bedrijven tot hpn recht zou doen komen, en wat de uitbreiding van het electrisch bedryf betreft, als dat mocht biyken, zullen de bakens verzet worden. De heer Biersteker vindt het nuttig nog even op de kwestio van het geschriftje in te gaaD. Het g.iat over de kwestie van de gasfabriek en waterleiding en over den goeden naam van onzen gasdirecteur. Die dient hooggehouden te worden en de Raad deed goed rehabilitatie te geven De Voorzitter vindt, dat daar toe in de vorige vergadering do ge legenheid bestaan had. Men heeft den heer Rykes lang niet voldoende gerehabiliteerd, en als spr. lid van den Raad was, had hij toen eene motie voorgesteld. De heer Biersteker: Uit de zaak-Rykes worden verkeerde gevolg trekkingen gemaakt, doordat dingen rondgestrooid worden, die met de waarheid in stryd zyn. Maar als u daar thans liever niet op ingaat, be houd ik mij voor er later op terug te komen. Er zyn nog andere dingen gepasseerd ook, dieduikboot aan vallen zyn op den goeden naam van ambte naren. De Voorzitter kan de uit drukking „duikbootpolitiek" niet toe laten in den Raad. De heer Biersteker zal bij de rondvraag op de zaak terugkomen. In stemming komt thans aller eerst: het waterleidingsbedrijf te ver eenigen met het gasbedrijf. Aange nomen met 15 tegen 2 stemmen. Tegen de h.h. Spruit en Adriaanse. Vervolgens het voorstel B. en W. om het Directeurschap over beide bedry ven optedragen aan den tegenwoor digen directeur der gasfabriek. Aan genomen met 13 tegen 4 stemmen Tegen de heeren Spruit, De Zwart, Adriaanse en Michels. Hierdoor komt te vervallen het amendement Michels- De Zwart om een directeur voor de bedrijven aantestellen, die tevens ingenieur is. komt in stemming de aanstel ling van een verantwoordelijk admi nistrateur, die onder toezicht van den directeur de administratie van beide bedryven voert. (Nieuwefunctie, waardoor komt te vervallen de be trekking van boekhouder der gas fabriek). B. en W. stelden voor dezen titularis een salaris te geven van f 1900.- min. tot f2300.- max., do heeren Biersteker en Grunwald stel len voor het salaris te bepalen op f 2100.— min., f 2500.max. De discussies worden heropend. De lieer Grunwald licht hot voorstel toe. Adressanten zagen in den administrateur een belaugryker functionaris dan B. en W. Onze be doeling was hem wel onder den direc teur te plaatsen, maar hem een zoo zelfstandig mogelijken po8t te geven. Hy moet voortdurend met den ge meente-ontvanger in contact blyven. De watei leiding moet zelfstandig worden beheerd, zoodat we de resul taten van dit bedryf kunnen' over zien. De Voorzitter ontraadt de aanneming van dit amendement. De ontvanger verwerkt wel een bedrag van 1 Va millioen en krijgt thans 00.-, men zou zoodoende een inconsequentie begaan. De heer Adriaanse vraagt hoe de heeren aan dit cyfer komen? Het is een geheel nieuwe betrekking, die geschapen wordt en- wat voor maat staf is daarvoor aangelegd? f 1500 zou spr., voor zich al genoeg vinden en B. en W. gaan waarlyk ver ge noeg. De heer Biersteker zegt, dat h. i. de positie van administrateur dezelfde is als van adjunct-directeur. Daarom moeten beide functies wor den gelijkgesteld. Administratieve menschen worden altyd by andore achtergesteld. Na re- en dupliek wordt de rege ling van B. en W. aangenomen. Vóór stemmen de 'heeren Spruit, Zander, Adriaanse, Verfaille, Terra, Bok, van Nuck, De Geus, Krynen, Van Breda en De Ven. Het derde voorstel van B. en W.: de betrekking van controleur der gemeentebelastingen op te heffen en deze contróle te brengen onder den gemeente ontvanger, wordt met al- gemeene stemmen aangenomen. Vervolgens komt aan de orde: de aanstelling van een adjunct-directeur op een traktement van f 22.00 tot f 2800.- met amendement Bier steker—Grunwald om ditte brengen op f 2100.- tot f 2500.-. Dit araendement wordt ingetrok ken, en het voorstel veranderd in f 2400. - tot f 2800. De heer Bok vindt deze verandering nog al van ingrijpenden aard, maar de Voor zitter licht in, dat hier geen reke ning gehouden was met het regle ment, zoodat het voorstel van B. on W. aanvankelyk onjuist was. Met 9 tegen 4 steramen wordt aldus be sloten. Tegen de hperen Boon, Bok, Grunwald en Harjer, buiten stem ming de heer Adriaanse (die even weggeweest was). Verworpeu werd na eenige dis cussie, om do traktementen van den magazynmeester te handhaven, en deze werden vastgesteld als door B. en W. voorgesteld (f 16.—tot f 18.— per week). Tegen de heeren Michels, Terra, Bok, Van Neck, De Geus, Van Breda, De Ven, Spruit, De Zwart en Adriaanse. Besloten werd tot aanstelling van een opzichter distributie. Besloten werd het salaris van den opzichter distributie vast te stellen conform voorstel B. en W. Tegen de heeren Biersteker, Grunwald, Harjer en Zander, tot aanstelling van een boekhouder-magazynmeester (nieuwe functie), op een salaris van f800.— tot f1000. on het tracte- ment van den Gemeente-ontvanger gebracht op f26C0, Voorgesteld was tevens een trac- tements-vëfhooging van den klerk Ubes en den hoofdcommies Jacques. De heeren Biersteker en Grunwald wilden het oude tractement hand haven, op grond, dat de desbetreffende regeling pas kort werkte en men daar niet van afwijken moest. De heer De Zwart vindt dit voorslel van de heeren Grunwald en Biersteker onaangenaam. Nog pas werd g-zegd, dat menschen met ad ministratieve kennis achtergesteld werden by anderen. Hier geldt het iemand, die eigenlijk fungeert als sub-ontvanger, en "hem'eene salaris- verhooging toe te kennen is zeer billijk. Hy staat nu gelyk met een brigadier van politie, een machinist, een fabrieksbaas, etc. De Voorziter meent, dat eene salarisverhooging biliyk is. Als een commandant van een schip eskader- commandant wordt, wordt de verant woordelijkheid van den eersten officier belangrijk uitgebreid. Zoo ook hier. In stemming gebracht, wordt het amendement der beide heeren ver worpen. Vóór de heeren Biersteker, Grunwald, Harjer en Boon. Daarmee is het andere voorstel aangenomen. Aangenomen wordt verder het voorstel tot verbouwing van de kan toren der gasfabriek, om daarin onfier te brengen de waterleiding, alsmede om de verhoogingen der salarissen te doen ingaan met 1 Januari, waarna dit punt afgehandeld is. Reglement Gemeente-Arbeidsbeurs. Voorstel van Burgemoester en Wet houders om goedkeuring te verleenen aan het door het Bestuur der Gem.- Arbeidsbeuis vastgesteld reglement voor die instelling. Op advies van den heer Detiger wordt aan art. 17 toegevoegd, dat niet zal worden gelet op politieke of ker kelijke gezindheid der ingeschrevenen. De heer De Geus vraagt wat dat beteekent? Als' er iemand komt, die intern personeel heeft, en zoo iemand vraagt naar een bepaalde gezindheid, mag de beurs hem dan niet helpen De Voorzitter zegt, dat de bedoeling is, dat de beurs strikt neu traal blyve. Als iemand vraagt naar protestant personeel, krygt h(j dat, maar de beurs zelve onthoudt zich van het vragen naar elke richting. By acclamatie vastgesteld. Conglerge school I. Voorstel van burgemeester en wethouders tot nadere regeliDg van het salaris van de conciërge van school 1, (n.1. tot 250.-.) Aangenomen de heer Biersteker stemt tegeD, op dezelfde gronden als bij de beide vorige regelingen. Lokaal vrijs- en ordaoefenlngon gymnastUk school 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging en uitbrei ding van het lokaal voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek van school 3. Instructie Gemeente-Ontvanger. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wyziglng van art. 4 der instructie van den gemeente ontvanger. (Zie Held. Crt. 1 April.) Beide by acclamatie aangenomen. Cokes. Voorstel van burgemeester en wethouders om de cokes van de gas fabriek na 15 April a.s. niet langer voor de gemeentenaren tegen ver minderden prys ,(van 50 ct. per H.L.) beschikbaar te stellen. De heer De Zwart zou bijna geneigd zyn te zeggen, dat B.en W. de soc.-dem. willen voorzien van propaganda-materiaai. Op het oogen blik, dat voorgesteld werd de cokes goedkoop verkrijgbaar te stellen, waren de prijzen lager dan than3 en door aanneming hiervan kon de raad verwachten, dat door een 'groot ver bruik een verlies kon worden ge constateerd. Nu de winter voorbij is, stellen B. en W. voor den maatregel intetrekken en komen de kleine luyden, die een fornuis stoken voor hun wasch, in 't gedrang. Spr. ont raadt de aanneming en vraagt het voorstel terug te nemen, omdat het hier een hoeveelheid cokes betreft, die niet van zoo groot belang is. De Voorzitter zegt, dat het voorstel gedaan is door spr. partij- genooten voor de wintermaanden. Hoewel de cokes wel wat erg goed koop was in vergelijking met'andere plaatsen, is de maatregel ten behoeve der bevolking genomen. Er moet echter een datum van eindiging zyn, ten opzichte van kolenleverantie is nog eens te meer het gemeente bestuur het mes'op de keel gezet en het verlies der gasfabriek wordt van dien aard, dat overwogen zal dienen te worden of een gasprys- verhooging wenschelyk is. De heer De'Zwart zegt, dat de cokesprijs in de laatste maanden wel met 50% zal stijgen. Maar door die

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5