HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste^Blad. PINK PILLEN. No. 4005 ZATERDAG 8 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ot., franco per post 90 ct, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 fot 4 regels (bij voorultbet) 30 cent Elke regel meer 6 ei Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 7S oeni Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Bowljs-exemplaar 2b oeni Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). ▲pril. op: onder: op: onder: Zondag 9m. 3.42 m. 1.B6 6.17 6.46 11,60 Maandag 10 9.47 2.11 6.16 6.48 0.16 0.26' Dinadae 11 10.69 2.88 6.18 6.60 13 1,86 Woensd. 18 a. 0.11 169 6.11 6.68 120 2.46 Donderd. IS 1.26 S.16 6.9 ft65 8.46 43 Vrjjdag 14 2.40 329 6.6 637 6.- 6.10 Zaterdag 16 3.66 8.42 63 638 6.- 6.- DE OORLOG. De officfeele legerberlchten van 5 en 6 April. Van het W e s t e 1 y k froDt. Het Fransche bericht van den 5en geeft aan dat de Duitschers bij Verdun op Woensdag j.1. geen enkele infan terie aanval hebben ondernomen. Men schrjjft dit toe aan den zwaren tegenslag die de Duitschers gedurende de twee voorafgaande dagen hadden ondervonden. Ten O. van da Maas giDgen de Franschen1 iets vooruit ten N. van het la Caillette-bosch, dat, naar men weet, in Duitsche handen ge weest is. De rust bij de Duitschers is onder- tussehen van korten duur geweest. In het Fransche communiqué van den 6en wordt reeds weder melding ge maakt van groote activiteit der Duit schers bij Verdun. Ten W. van de Maas werd de streek lusschen Béthin- eourt en Avocourt - buitengewoon hevig beschoten, waarna een reeks aanvallen volgden, die met een zeer groote strijdmacht werd ondernomen. Alie aanvallen der Duitschers tegen - het dorp Béthincourt werden, gebro ken door het vuur der Franschen. Terzelfdertljd deden de Duitschers hardnekkige aanvallen op het hart van het dorp Haucourt. Na herhaalde mislukkingen en bloedige offers kre gen de Duitschers in den loop van den nacht vasten voet in het dorp, dat de Franschen met het vuur hun ner hooger gelegen stellingen bestrij ken. Door de Fransehen werden vanuit de versterkingen van Avocuurt aan vallen gedaan teneinde verbinding te krijgen met de verdedingswerken bij de zoom van een bosch ten N. van Avocourt. Dit gelukte volkomen. Het bois Carré werd door de Franschen genomen. 20 Duitschers werden ge vangen gemaakt. O. van de Maas ondernamen de Duitschers een tweetal aanvallen op de Fransche stellingen ten N. van het bois Cailette, welke aanvallen echter beide afgeslagen werden. In dit bericht wordt Verder nog melding gemaakt van de verovering van een Duitsche loopgraaf bij St. Hubert, in Argonne. Het Duitsche legerbericht van den 6en meldt dat het dorp Haucourt en het zeer versterkte punt ten O.daar van, bestormd werden. De Franschen leden zware verliezen. 11 officieren 631 man werden gevangen genomen. Tegen de stellingen der Duitschers in het Gailette-bosch en de stellingen ter N.W. daarvan, (welke op 2 April door de Duitschers werden genomen, (bief is dua de erkenning van een ge- Ingezonden Mededeeling. Geneest uwe schele hoofdpijnen met de Pink Pillen. De schele hoofdpijnen komen meer voor bij vrouwen dan bij de mannen. Dat geeft dus reden te denken dat de storingen, eigen aan het vrouwelijk geslacht, niet vreemd zijn aan deze zoo pijnlijke ongesteldheid. Niets is meer waar; en bij heel veel vrouwen is de terugkeer der schele hoofdpijnen, zoo regelmatig dat sommigen bijna' met zekerheid zeggen kunnen: „Ik zal op dien dag schele hoofdpijn heb ben". Het gebruik der Pink Pillen kan dat alles in orde brengen, omdat de Pink Pillen een volmaakte regelaar der lichaamswerkingen zijn en tege lijkertijd een krachtige herschepper van het bloed en versterker der zenu wen. De schele hoofdpijnen gaan ook samen met slechte spijsvertering, in welk geval evengoed mannen als vrouwen er aan onderworpen zijn. Niet zelden komt men personen tegen die iederen dag aan schele-hoofdpljnen lijden, gedurende 2 of 3 uren na iederen maaltijd. De Pink Pillen kun nen alsdan met succes genomen wor den. Zij genezen de maagpijnen en vergemakkelijken den arbeid der spijs vertering. Men weet dat de slechte spijsvertering voorkomt uit een zwak heid van de maag die niet dan onvol komen haar werk kan doen. Deze zwakheid wordt veroorzaakt door de slapheid van het bloed, en nu bezorgen juist de Pink Pillen rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar 4 f 1.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacoatakade 16, Amsterdam; voor Helder en Omstreken b(jAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68; te Schagen bij J.ROTGANS; te den Burg (Texel) bjj T. RUIS, en verder hij verschillende Apothekers en goede firogisten. deeltelljke terugtocht uit het Cailette- bosch) deden de FraDschen een vruch- teloozen aanval. Van het Oostelijk front. Op het Oostelijk front hebben slechts onbelangrijke verrichtingen plaats. Van Russische zijde wordt' medegedeeld, dat een aanval van den vijand ten W, van Tarnopol werd afgeslagen. Ten N. van Latacz ver overden de Russen het dorp Siema- kowce. De Oostenrijksche en Duitsche be richten geven den toestand als on veranderd aan. Van het Z u i d e 1 y k front. In het Italiaansche communiqué van den 6en wordt melding gemaakt van een verwoeden aanval der Oos tenrijkers op de Italiaansche stellin gen op den Rauchkofel, waarbij zij echter met zware verliezen terugge slagen werden. Volgens het bericht van den 6en onderging een aanval der- Oostenrijkers in het gebied van den bergstroom Larganza, hetzelfde lot. Het Oostenrijksche communiqué meldt dat de loopgraven ten O. van Selz, op de hoogvlakte van Doberdo, thans geheel van vijanden zijn ge zuiverd en in het vaste bezit der Oostenrijkers zijn. Van het Rus sisc h-T ur ksche front wordt dd. 5 dezer van Russische zijde gemeld: In de kuststreek hebben de Turken, gesteund door het vuur van den kruiser „Breslau", onzen rechter vleugel aangevallen. Wij hebben den vijand met groote verliezen terugge slagen. Terzelfder tijd hebben ouze troepen in die streek het vijandelijk centrum aangevallen en een deel van zqn stellingen bemachtigd. In hét bekken van de boven-Tsjorok hebben we den vijand uit een reeks zeer versterkte borgstellingen ver dreven. Het Turkscbe bericht over deze krijgsverrichtingen is daarmede in tegenspraak. Volgens dit bericht werden de Russische troepen dooi de beschieting van de „Breslau" verrast en in wanorde op de vlucht gejaagd. Op denzelfden dag werden twee Russische transportschepen in den grond geboord. Verder wordt nog gemeld, dat de „Breslau" een ont moeting had met de Russische vloot, doch dat 'deze laatste er zich toe bepaalde het schip vanuit de verte te beschieten. Uit Mesopotamie. Van Turksche zijde wordt gemeld dat de toestand onveranderd is. Naar wij reeds in ons vorig nr. mededeelden, hebben de Eugelsche troepen die tot ontzet van de Engelsche te Koet-el Amara oprukken een succes behaald, door zich meester te maken van een sterke stelling der Turken Felahieh. De eerste en tweeöe linie der loop graven werd stormenderhand ge nomen. Een uur later ook de derde. Daarna rukten de troepen verder op. en vermeesterden eveneens de vierde en 6e vijandelijke linie. Op den rech teroever vari de Tigris maakten de Engelsche zich eveneens van een aan tal loopgraven meester. Op het eind van.den dag bezetten de Engelschen de geheele stelling. Deze bestond uit een loopgraven-stelsel waarvan de voorste 9 voet diep waren. Het ge heele door loopgraven doorsneden ge bied had een diepte van 2.6. K.M. Een Duitsche duikboot In den grond geboord. Parijs, 5 April. Het ministerie van marine deelt mede, dat vandaag een Duitsche duikboot door een Engelsch- Fransche en fiotielje in den grond is gehoord. De officieren en de beman ning zijn gered en gevangen genomen. De duikboot- en mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip „Zent" (8890 ton) is zonder waarschuwing in den grond geboord. De kapitein en 9 man zyn gered. 50 personen worden vermist. Het stoomschip „Vesuvio" (1391 ton) is eveneens tot zinken gebracht. 16 personen werden gered. Officieren en bemanning verdronken. Yan bet Noorsche s. s. „Baus" (775 ton) dat aeens getorpedeerd werd, worden 4 der opvarenden vermist. Door de Spaanscho regeering is in een nota aan Duitschland protest aangeteekend tegen het torpedeeren van de „Sussex", waarop zich ver scheidene Spanjaarden bevonden, die er het leven bij hebben verloren. Bovendien wordt geprotesteerd tegen het in den grond boren van het Spaansche stoomschip „Vigo" in de golf van BiBcaye. De Amerikaansche regeering heeft bericht ontvangen dat zich aan boord van het getorpedeerde Engelsche s.s. „Berwindale" vier Amerikanen be vonden. Zeppelins boven Engeland. Van Duitsche z(Jde wordt gemeld dat luchtschepen van de Marine in den nacht van 5 op 6 April een groote ijzerfabriek met hoogovens en uitgestrekte inlichtingen bij Whitby vernield, nadat vooraf een batterij ten N. van Huil met bommen be stookt en buiten gevecht gesteld was. Verder zij n fabrieksgebouwen in Leeds en den omtrek en een aantal stations in het industrie gebied aangevallen, waarbij vele goede uitwerkingen zijn waargenomen. De luchtschepen, die hevig beschoten werden, zijn onbe schadigd geland. Volgens het Engelsche bericht heb ben drie Zeppelins deelgenomen aan dén aanval van Woensdagavond op de Noordoostelijke graafschappen. De ste deed zijn aanval omstreeks 9 uur, doch werd door afweergeschut verdreven, na 5 bommen te hebben geworpen, die schade noch letsel be rokkenden. Naar men meldt, is deze Zeppelin door kanonvuur aangescho ten. De tweede aanvaller verscheen boven een andere plaats om kwart over tienen en wierp geen bomraeD. De derde viel weer een andere plaats en bracht slechts geringe stof felijke schade toe. Er zijn in het ge heel 24 ontplofbare en 24 brandbom men geworpen. Slachtofferseen kind gedood, twee mannen, een vrouw en vijf kinderen gedood, twee mannen, een vrouw en vijf kinderen gewond. Geen militaire schade. De Duitsche Rijksdag. In zijn redevoering in denDuitschen Rijksdag zijn thans door vonBethmann Hoilweg twee der voorwaarden aan geduid waarop Duitschland vrede wil sluiten. De voorwaarden zyn In de eerste plaats regeling van de Duitsche grens naar de zijde van Rusland. „Duitschland en Oostenrljk-Hon- garije hebben niet de bedoeling gehad de Poolsche quaestie aan de orde«.te stellen. Het noodlot der veldslagen i heeft dit gedaan". En dan stelt de Duitsche Rijks kanselier den.eisch, dat PoleD autono mie zal krijgen, want dat dit land niet weer kan worden overgeleverd aan de heerschappij van den Russi- schen Tsjinownik. Maar hij wil ook de Lithauers, de Balten, de Letten bevrijden. Dat wil zeggen, de Russi sche Oostzee-provincies zullen, onder een eigen bestuur, deel moeten uit maken van het Duitsche rijk, evenals Polen, dat wellicht, vereenigd met Gallicie en de Pruisische Poolsche landen, en onder een koning, zal worden opgenomen in den Midden- Europceschen bond. Dit is de vage schets van wat Bethmaun Hoilweg verwacht van de regeling aan de Oostgrens. Vager en nog minder begrijpelijk is wat hij zegt van den toekomsti- gen toestand in h'et westen. „Wij zullea de landen, waarin het bloed van ons volk gevloeid is, niet prijs geven, zonder volledige zekerheid voor de toekomst. Wij zullen ons reeéle waarborgen verschaffen, - dat Belgis geen Fransch- Eagelsche vazalstaat wordt en mili tair en economisch niet tot een ves ting buitenwerk tegen Duitschland wordt ingericht". Dus, Belgis herkrijgt zijn onaf hankelijkheid, maar onder voorwaar den, die nog niet duidelijk genoeg geformuleerd zyn, om te kunnen nagaan, of c(ie onafhankelijkheid geen frase, geen "holle klank wezen zal. Belgis v geen Fransch-Engelsche vazalstaat, geen Vesting-buitenwerk tegen Duitschland maar dan toch ook waarborgen, dat het geen Duitsche vazalstaat worden zal, en dat de onafhankelijkheid geen schijn, maar waarheid zal wezen? Daarmee is slechts te rijmen, de voorwaarde, dat de Vlaamsche volks stam niet weder zal worden prijs gegeven aan verfrauscbing, maar in staat zal worden gesteld zich te ont wikkelen op den grondslag van zijn Nederlandache taal eu zijn Nederland- scben aard. De Soc.-Dem. Arbeitsgemein3chaft (de afgescheiden soc.-dem.) hadden b(j den Rijksdag het volgende voorstel ingediend De Rijksdag moge besluiten tot den Rijkskanselier de volgende verklaring te richten ,Ook voor den duikbootenoorlog moeten de bepalingen van het volken recht gelden. In het bijzonder mag de onbeperkte (rücksichtslose) duikboo tenoorlog, dus de torpedeeriog zonder waarschuwing van bandels- en passa gierschepen van vijandige en neutrale staten onder geen voorwaarden in toepassing worden gebracht. De Rijksdag verwacht, dat de rijks kanselier ten spoedigste door het aan vatten van vredesonderhandelingen de volken tot overeenstemming zal trachten 'te brengen." Dit voorstel was gericht tegen de verklaring van de begrootingscom- missie, waarin aangedrongen werd op een zoo omvangrijk mogelijk ge bruik van het duikboot-wapen, met inachtneming van de rechtmatige belangen der neutralen. Hieraan werd echter toegevoegd dat onrechtmatige verlangens der neutralen zouden worden afgewezen. Bij de voortzetting van de tweede lezing der begrooting verklaarde de afgevaardigde von Payer (vrijz.), dat de verklaring der commissie betref fende de duikbootenoorlog zijn party bevredigde. Volgens spr. heeft de rede van den kanselier in Duitschland voldoening gewekt, daar er de over tuiging uit te lezen is, dat geen macht ter wereld in staat is aan Duitschland te ontrukken wat het reeds verkregen heeft. Het verlangen van de groep I der Soc. Dem. Arbeidersgemeenschap, n.1. dat de Rijkskanselier stappen zal doen ten gunste van vredesonder handelingen, is niet voor inwilliging vatbaar, zoolang de tegenstanders van Duitschland daartoe niet genegen zijn. Met betrekking tot de neutralen zegt spr.Het pad der onzljdigen gaat niet langs rozen. Hun opoffe ringen en hun lijden zullen een af zonderlijke bladzijde in de geschiede nis beslaan. Da druk op Nederland kwam in een stadium, dat niet Nederland alleen meer betreft. Neder land zag zich gedwongen zijn kust te beschermen, niet tegen de centrale mogendheden, maar .tegen de Entente. Nederland ia door het tragisch lot van Griekenland gewaarschuwd. Wij moeten hier uiten, dat wq ons niet alleen aan Nederland stamverwant gevoelen, maar buitengewoon levendig gevoelen dat Nederland niet voor zich alleen, maar werkelijk ook vooi ons lijdt. (Levendige bewijzen van instemming.) Het optreden tegen' Nederland heeft ten doel het Duitsche volk de keel dicht te knijpen. (In stemming.) Ik heb diepen eerbied voor de sterke kracht van het Neder- landsche volk, dat trouw aan zijn geschiedenis, staat voor zijn zelf standigheid en zijn vrijheid. De afgevaardigde Stresemann (nat. Lib.) iegt den nadruk op het feit dat onrechtmatige verlangens van de neutralen van de hand gewezen moeten worden. Hierbij heeft hij speciaal het oog op de houding van Amerika, waar men een uitlegging heeft ge geven van het woord „neutraliteit", die met de Duitsche opvattingen dienaangaande onvereenigbaar is. Het is een ongerijmd verlangen, dat in het oorlogsgebied gewapende han delsschepen ongehinderd spelevaren. (Levendige toejuichingen.) Elke maand brengt Amerika recordcijfers wat be treft de uitbuiting van den toestand van Europa. Over deze opvatting van Amerikaansche neutraliteit heerscht bij ons groote opwinding. Spreker dankt den rykskanselier voor zijn uiteenzettingen over de be veiliging van Duitschland in het Oosten en Westen. Wij beschouwen de Oostzee-provincies als een land van Duitsche kuituur en de Duitsche Balten zjjh ons land steeds trouw ge weest. De Vlamingen wenschen zelf dat hun land niet aan.verwaalsching wordt prijsgegeven. Dit doei van het program van den rijkskanselier moet worden aange vuld. Zal Belgiö niet nogmaals een voorpost onzer vijanden worden, dan moet de militaire, politieke en eco nomische voorrang van Duitschland er verzekerd zijn. Het behoud der Duitsche kolonies moet in het belang van ons gezag en van onze geheele staatshuishou ding worden geéischt (toej.). Graf Westarp (cons.) geeft e6n dui delijker uiteenzetting van de plannen ten opzichte van Belgis. Hij zegt: Wij zijn het eens met de door den rijkskanselier geschetste oorlogsoog- merkea, maar ten aanzien van Bel gis laten zich de werkelijke waar borgen, dat Belgis niet weer een voorpost onzer vijanden wordt," niet door verdragen verwezenlijken, wel echter daardoor dat wij dat met bloed veroverde land vAst in handen houden. De afgevaardigde Werner (Duitsche groep) is van meening dat Engeland door de Zeppelin-aanvallen vermurwd, en tot vrede geneigd zal worden. Spr. wenscht uitbreiding van den be bouwden grond door landkolonisatie. Tegen de anexatie plannen verheft Haase (Soc. Dem. Arb. gem.). zijn stem. Wij zullen ons, zoo zegt hij nadrukkelijk tegen een ver deeling van Polen verzotten. Balten, Littauera en Letten wilden vóór den oorlog ook- Diets van aansluiting bij Duitschland weten. Het onrecht, Bel gis aangedaan moet weer worden goed gemaakt door het herstel van zijn onafhankelijkheid als staat. In 1913 heeft Von Jagow verklaard, dat Duitschland de onzijdigheid van Bel gis in acht zou nemen; des te ver rassender was de mededeeiiDg van den rijkskanselier op 4 Aug. 1914 dat de Duitsche troepen misschien de grenzen van Belgis reeds waren overgetrokken. Hiertegenover merkt minister von Jagow op dat hij, ten tijde dat bij deze verklaring gaf, van meening was, dat Belgis een onzijdig land was. Ook de rijkskanselier kon den I4en Aug. 1914 niet weten, dat Belgis reeds positie gekozen had. Dat is later eerst aan het licht gekomen. Scheidemann (soc.-dem.) meent dat de geheel beschaafde mensebheid zich zou verheugen indien het geknechte Polen van het tsarisme bevrijd zou worden. Als wij de Vlamingen in de mogelijkheid stellen eigen kuituur na te streven, ia dat dan overweldiging Wij weten, vervolgt spr., dat de rijkskanselier in beginsel bereid is in vredesonderhandeling te treden, maar de tegenstanders willen niet. De eisch van Frankrijk, dat voor het openen der onderhandelingen Belgis en Frank rijk moeten zijn ontruimd, ia onge rijmd. Na de rede van Scheidemann wordt het voorstel om de debatten te sluiten aangekomen. De verklaring van de commissie over den duikbootenoorlog') wordt goedgekeurd. Het voorstel van de soc. dem. arbeidersgemeenschap') wordt verworpen. Hierna wordt de begrooting van den rijkskanselier en van buitenlahdsche A.zaken goedgekeurd. BINNENLAND. Zie boven. De militaire verloven. Dinsdag is ter kennis van de troe pen gebracht, dat het de bedoeling der militaire autoriteiten ie, dat de militairen op hun standplaatsen blij ven, zoodat ook een afwezigheid van enkele uren behalve dan natuurlijk voor zeer dringende gevallen Diet meer zal toegestaan worden. Men hieft hier, naar ons bij infor matie te bevoegder plaatse bleek, niet te maken mot een maatregel, die zou wijzen op een 8rastiger worden van den internationalen toestand. Toen besloten werd, voorloopig geen verloven meer te verleenen, was het tevens de bedoeling, dat de militairen hun standplaatsen niet zouden ver laten. Daar hieromtrent b(j de lagere militaire autoriteiten misverstand bleek te bestaan, werd heden de be doeling van hoogerhand verduidelijkt. („H.bld.") Suppletoirs Marlnebegrootlng 1916. (Buitengewoon Krediet.) Nu het eerste kwartaal 1916 is verstreken zonder dat het te voorzien is, wanneer tot demobilisatie kan worden overgegaan, heeft de Minister van Marine het aangevraagde buiten gewone Marine-krediet verhoogd van f 1,200,000 tot f3 millioen, om te voorzien in de bijzondere uitgaven voor het 2e kwartaal 1916, waardoor de Regeering ontkomt aan de nood zakelijkheid om reeds dadelijk een nieuwe verhoogingswet aanhangig te maken. In het hoogere bedrag zyn o.a. be grepen schadevergoeding wegens torpedo ontploffing te Vlissingen f 45,000 en huur sleepbooten en kos ten verbonden aan het onderzoek van het wrak der „Tubantia f200,000. Dit laatste bedrag wordt aange vraagd in verband met verschillende maatregelen, die met het oog op de belangen dor scheepvaart op de Noordzee zyn genomen. Deze maatregelen zijn de volgende a. een sleepboot („Atlas") werd in gehuurd, uitgerust als reddingsschip en gestationpeerd in de Noordzee ter hoogte van het lichtschip „Noord- Hinder; b. twee sleepbooten zijn ingehuurd om Nederlandsche koopvaardijschepen voor te stoomen op het traject tus- schen Noord Hinder en de Galloper- banken, ter beveiliging tegen veran kerde mijnen. Voorts wordt het wenschelljk geoor- eld het .onderzoek naar het wrak der „Tubantia", waarmede door den Koninklijken Lloyd reeds een aanvang was gemaakt, van Regeeringswege te doen geschieden, waartoe het noodige werd verricht. De „Prinses Jullana". Naar het „H.bl." vernoemt is het zoo goed als zeker, dat de „Prinses Juliana" van de Stoom vaart-Maat schappij Nederland, die Donderdag te Falmouth aankwam, om de Noord naar Nederland zal terugkeeren. Een gesprek met den Engelschen gezant. In een gesprek, dat een der leden van de redactie der „Nieuwe Ct." had met den Engelschen gezant, werd nog eens nadrukkelijk de verzekering gegeven, dat Engeland niets zal doen dat de onafhankelijkheid van Neder land aantast. Nu niet eu evenmin ln de toekomst. Immers Eogeland heeft het grootst mogelijk belaDg bij een vrij ©D onafhankelijk krachtig en welvarend .Nederland, erkende Sir Alan JohuBtone. Het beruchte „Avondpost"-bulletin, waartegen de Dinsdag openbaar ge-- maakte nota was gericht, had den gezant zoo hevig ontstemd, omdat het de goede gezindheid tusschen de beide volken dreigde te verstoreD, daar waar hij gedurende de twintig maanden welke de oorlog thans duurt, al het mogelijke had gedaan, op last van zijn Rogeering, om de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Engeland en Nederland te handhaven en te versterken. Hij had den onge- bruikelyken weg van de nota aan de pers gekozen, omdat hij den valschen indruk dien het bulletin bq het Neder landsche volk kon hebben gewekt, terstond wilde wegnemen. Toen de bezoeker opmerkte dat de beperking van den toevoer naar Neder land en bet onderzoek van de mails hoogst onaangenaam was, beriep de gezant zich op de oorlogsnoodzakelijk heid deze incidenten, hoe onaange naam ook, zouden ons land in geen enkel opzicht schaden als de vrede eenmaal gesloten was. De thans, gelukkig, onmogelyk gebleken over winning van Duitschland zou een gestadige bedreiging van de integriteit en onafankelljkheidh van Nederland zyn gebleken en een cardinaal punt in Eügelands politiek was, dat de integriteit en onafhankelijkheid van ons land zouden worden behouden en versterkt. De Engelsche torpedojager „Medusa III". Omtrent de pogingen tot berging van deze torpedojager en het aan den grond loopen bQ Terschelling, deelden de opvarenden van den stoomtreiler „Celestiene Juliette", die den torpedo jager op sleep gehad heeft, het vol gende mede„'t Was 8 April 's morgens, dat wij de „Medusa" aan troffen op ongeveer 55.33 Noord en 6.18 Oost, geheel verlaten. We zetten een boot uit, roeiden er heen en stelden een onderzoek aan boord in. Daar het schip verlaten was, haalden wij de Engelsche vlag naar beneden en zetten er de Nederlandsche vlag voor in de plaats. Later werd ons medegedeeld, dat wij dit niet hadden mogen doen.' We besloten het oorlogschip op sleep te nemen, omdat het daar zeer gevaarlijk voor de scheepvaart en vooral voor de visscherlj lag. De nog aan boord zijnde scheepspapieren, die, naar we gisten, volgens enkele aan duidingen van groote waarde moesten zijn, namen we mede. We konden de ankerketting niet binnen krijgen en hebben dien daarom maar laten schieten. We konden trouwens niet te weten komen of do boot voor anker lag, want we 2&gen behalve de uitloopeode ankerketting toch nog twee ankers aan boord. Den volgenden dag, 4 April, brak onze sleeptros, doch we konden weder opnieuw verbinding krijgen en namen 5 April des morgens peiling op den toren van Terschelling. Na nog eenige uren gestoomd te hebben, werden we ge praaid door het onderzoekingsvaartuig „Stortemelk", dat ons beduidde haar te volgen. Het onderzoekingsvaartuig stoomde ons daarop voor, doch kort daarop liep de torpedojager, die zoo veel dieper stak dan wij, aan den grond. Spoedig daarop verscheen een Nederlandsche torpedoboot, aan welks commandant wij deEngelscbescheeps- papieren overgaven. Wij konden ver der niets doen en vervolgden onze reis naar IJmuiden. Van Terschelling meldt men, dat de „Medusa" iu zinkenden toestand verkeerd. Assistentie wordt alleeD door rijksvaartuigen verleend. De zaak-Schr6der. Door het Openbaar Ministerie van de Amsterdamsche Rechtbank is hooger beroep aangeteekond tegen het vrijsprekend vonnis dier Recht bank in de zaak van den heer J. C. SchrOder, redacfeur v. d. „Telegraaf'. Brand. Donderdagmorgen omstreeks 4 uur heeft er een zware brand gewoed in de bakkerij der brood- en meelfabriek „Ceres" aan de Nieuwe Prinsengracht bij de Weesperstraat te Amsterdam. Het gebouwencomplex der fabriek is samengesteld uit een oud gedeelte aan de achterzijde, dat acht a tien meter van de daarachter gelegen woningen in de Nieuwe Kerkstraat la verwijderd, en een nieuwer ge deelte aau de Nieuwe Prinsengracht, waar ook het kantoor en de woning van den directeur gevestigd zijn. De brand is in het oude gedeelte ontstaan en wel op de eerste ver dieping, waar kneed- en zeefmachines opgesteld zyn. Daarboven bevindt zich een pakhuis, waar op het oogen- blik 4000 balen meel opgeslagen waren. De brandweer, die binnen weinig minuten ter plaatse was, heeft het vuur onmiddellijk met groote kracht aangepakt. Niet minder dan vijftien slangen werden door de htoomspuiten in het werk gesteld, terwijl ook de Jan van der Heljds uit de Nieuwe Prinsengracht uitmuntend werk heeft kunnen verrichten. Een zware taak stond de brand weer aan de achterzijde te wachten. Immers de woningen in de Nieuwe Kerkstraat, een uiterst volkrijke buurt, hadden ernstig gevaar kunnen loopen, doch gelukkig kwam de wind van de tegenovergestelde zijde, zoodat men het vuur eenigszins beperkeD kon. Een leegstaand huis in de Nieuwe Kerkstraat verrichtte goede diensten bij het leiden vau het slangenmate riaal naar de plaats van den brand. Tegen half zeven verklaarde de commandant Gordijn, die persoonlijk het blusschingswerk leidde, dat de brandweer het vuur ineeRter was. .Ten gevolge van het krachtige optre den bleef deschade dan ook tot het oude gebouw beperkt. Van buiten af kon men van het onheil niet veel bespeuren, doch iuwendig heeft het vuur danig huis gehouden. De inventaris van de maal derij, enz. is geheel in de vlammen opgegaan, en ook van de opgeslagen balen meel ls niefs meer overgeble ven. Ook is er aanzienlijke water schade. Naar men verneemt, is een en ander op beurspolis verzekerd. De schade, wordt zeer globaal, geschat op f 100.000. Drie duizend balen meel en 160 vaten krenten werden door het vuur vernietigd. Het gevolg is o.a., dat de consumen ten van Ceresbrood dit jaar geen Paasehbrood zullen krligeD. Familiedrama. Omtrent het familiedrama, dat zich in den nacht van Zondag op Maandag in een woning aan de Heinsiusstraal in Den Haag heeft afgespeeld, ia uit Dadere gegevens gebleken, dat de heer C. inderdaad tot zqn wanhoopsdaad is overgegaan wegens flnancïeelen achteruitgang. PLAATSELIJK NIEUWS. Vereenlging „Heldersche Wijkverpleging". Deze vereeniging hield Donderdag avond in café „De Pool" hare jaar vergadering, die slechts door een paar leden bezocht werd. De heer Grunwald, die de bijeenkomst opende en zijne teleurstelling over de slechte opkomst uitdrukte, deelde mede, dat de direc trice vau het ziekenbuiB bericht had gezonden van verhindering wegens ongesteldheid, en zei dat de heer Kastelen wegens uitstedigbeid afwe zig was. De notulen der vorige vergadering worden gelezeD en goedgekeurd. De secretaris, da. Koster, brengt het jaarverslag uit, waaruit wij hut volgende ontleenen „Ook in het jaar 1916 kon de „Heldersche Wijkverpleging" geregeld met haar werk voortgaan. Van de gemeente werd een subsidie ontvan gen van f 300.—. Het aaotal leden bedroeg 31 Dec. 1915 115, dat der begunstigers 147, terwijl de vereeni ging 2 donateurs beeft. Door de wijkverpleegsters werden dit jaar 4130 gebracht, waarvan kosteloos 1876. Het vorig jaar bedroegen die getallen 2909 en 1960. Het aantal bezoeken ls dus beduidend hooger, toch zijn de Inkomsten f60.- lager. Het nieuwe tarief voor verpleging, dat in zijn resultaat verleden jaar nog niet kon worden beoordeeld, werkt dus in tegenovergestelden zin als het Bestuur had gedacht en te zijner t(jd zullen nieuwe maatregelen moeten worden genomen. De ontvangsten bedroegen f 1086.12$, de uitgaven f 1181.88$, het nadeelig saldo van f76.76 behoeft echter nog geen zorg voor den financieelen toe stand der vereeniging te webken, daar die toestand telkeos verandert door komen en gaan der leden." Het verslag eindigt met eene op wekking om de vereeniging te steunen. Dit verslag wordt, onder dankzeg ging aan den secretaris, goedgekeurd. De Voorzitter spreekt als zyn wensch uit, dat de opwekking aan het slot tot eenige betere flnancleele resultaten moge lelden. Wijkverpleging is hier even noodig als het „Witte Kruis", en daar tal van personen toonen haar te waardeereD, kan men met reden verwachten, dat de financiën ook beter zullen worden. Als rapporteur van de Commissio tot nazien van de rekening en verantwoording van de penniDgmees- teres brengt de heer Biegel verslag uit, constateert, dat de administratie in uitstekende orde is bevonden, dat alles keurig netjes was behandeld en concludeert tot goedkeuring der reke ning en dechargeering van de pen ningmeesteres. Aldus besloten. De beide aftredende bestuursleden, dr. van der Lee en Grunwald, worden herkozen. Nadat de Voorzitter nog heeft medegedeeld, dat omtrent de wijk verpleegster geene klachten zijn in- gekomén en zij haar dienst goed waarneemt, wordt, na gebruikelijke dankzegging, de vergadering gesloten. Opanbart Laaazaal en Bibliotheek. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Maart bezocht door 1547. personen, waarvan 1462 man nen 'en 85 vrouwen. In Maart 1915 bedroegen deze aantallen resp. 1924, 1888 er: 86. Uitgeleend werden: uit de bibliotheek der vereeniging 474 boeken, waarvan 156 siudieboek-n en 818 roman»; uit de Nutsbibliotheek 2463 boeken, waarvan 846 boeken voor de jeugd. De bibliotheek werd uitgebreid mot de volgende werken: Conrad, Almayers Folly, geschenk van den beer A. HangardHeukels, Flora, geschenk van mej. G. de Lint; Onze politieke partyen, nos. 4, 6, 7 en 9, "geschenk van den heer X. W. F. Pot, w.1. Het gebruik en de in richting van onderzeesche vaartuigen, geschenk van den schrijver; Catalo gus van de bibliotheek van het Kon. Insrituut der Marine alhier, geschenk vau den bibliothecaris dier instelling Hoynck van Papendrecht, Het oude Noord-Nederlandsche majolika, enz., geschenk van den schrij erStephan Zenjtn, LevenspuDtjes, geschenk van de firma C. de Boer Jr.; Poelbekke, Woordkunst, geschenk van mfj. J. v. d. Poll; Rademaker, Crematie, ge schenk van den schrijver; Verslag van de Rijksverzekeringsbank over 1914Jaarboekje van den Ned. Voge- tariérsbond 1916Berckenhoff, Kunst werken en Kunstenaar»Hebbel, Herodes en Mariarane. Bovendien werden nog gratis abonnementen toe gezegd door de firma C. de Boer Jr. op het tijdschrift „Het Vliegkamp" en door de firma Malmberg op het tijdschrift „Studiön". Ingezonden Mededeeling. Aambeien. Weinig kwaleD zijn ellendiger, pijn lijker en gevaarlijker dan aambeien, door het hevige jeuken en de steken de pijn, die zÖ veroorzaken. Het on gemak wordt hoe langer hoe erger, ala het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontstekingen verzwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, heeft Foster's Zalf bewezen van uitsteken de hoedanigheden te zyn en de kwaal op afdoende en duurzame wijze te genezeD. Het verdient aanbeveling bij de behandeling tevens slechte ge woonten na te laten, zorg te dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik van kruiden, alcohol en prik kelende voedingsmiddelen te vermij den, doch veel groenten en weinig vleesch te nuttigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkr(jgb. bij Alb, ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco na ontv. T. postw. k f 1.76 p. doos. (28)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1