HELDERSCHE COURANT Prima KAMGAREN Gordijnstoffen, VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tweede blad. S.Coltof,Kanaalwegl42. S.Goltof, Kanaalwegl42. voorMantelsenCostuums. No. 4608 ZATERDAG 15 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et, franco per post 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52«/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbaL) 30 cent Elke regel meer 8 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Bewljs-exemplaar 2} cent LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Beroep: Woonplaats: Van: sergeant mariniers, Tuinstraat 16, werkman. Vinchstraat 1, matr. landsvaartalg, Dl)kw6g 48, onderwijzor, Ruljterstraat 6», matroos, Vijzelstraat 6, i. Weelderem, J. Kalsbeek, W. Bremer, stoker 1* klasse, stoker, werkman, Achtergracht w/z 61, Schagenstraat 85, Spuistraat 16, VERTROKKEN. Woonplaats Ankerpark 23, Naad Beroop A. O. Sandjjck, drnkker, J. L. J. Hoeberlchts, marinier, Molenstraat 140, F. Poelman. sergeant machinedr., Weststraat 23, majoor-machlnedr., Slulsdjjfcatraat 88, sergeant-seiner, gepenslonneerd, gepensioneerd, lompensorceorder, luit. tor zee 2o kl., C. J. de Vuüat, P. Toldhuijzeu, B, van Aanhoudt, J. Klijo, J. Koeman, J. P. Seret, Janzenstraat 16, Koningstraat 34, Dijkweg korpl -machlnedr., stokor lo kl., smid-bankwerker, gepensionoerd, koopman, L. Koenderman, A. P. de Zwart, A. 8cbaap, M. J.Wallast, G. W. J. v. Bierenberg de Boer, machinist, C. AbbsDhuis, korpl. mariniers, J. v. d. Brugge, officier-machinist, i/u&weg ooa. Middenstraat 80, Stationsstraat 9, Piet Helnstraat 61, Goversdwarsstraat 4, le Emmadw.straat 9, Acbterbinnenhav. 60, 8o Eramadw straat 9, Breewat orstraat 19, Spoorstraat 70, Hoogstraat 78. Achtergracht Z z. 61, Keizerstraat 19a, Hellevoetsluls. Abcoude. Rotterdam. Amsterdam. Heil oo. Vries. DulBburg. Naar: Haarlem. Maastricht Groningen. V lissin gen. Haarlem. Terschelling. Scbagen. Dordrecht. Rotterdam. Baarn. Baarn. Leeuwarden. AmBterdam. Amsterdam. Baarn. Twelloo. R.C. N. EL Geref. E. L.' N.H. Geref. 2":-.-r Kapalle Wegens de enorme stijging van de papierprijzen zijn wij genoodzaakt de regelprijs van de gewone advertentiën te brengen op 7 cent. De regelprijs van de handels-advertentiën wordt niet verhoogd. De abonnementsprijs blijft ge- durende d11 kwartaal 65 ct. in de stad en 30 ct. per post. DE OORLOG. De algemeens toestand. Van geen enkel gevechtsterrein berichten van belang. Bij Verdun slechts geschutgevech- ten. Voorloopig zal wel een ieder de thans in deze streek heerachende rust als tijdelijk beschouwen. Ook op het Oostelijk front heerscht, sedert de mislukking van het nieuwe Russische offensief, betrekkelijke rust, die mede in verband staat met de tegenwoordige gesteldheid van het terrein, maar er z(jn eenige aanwij zingen, dat deze periode van rust haar einde begint te naderen. Beide partijen melden ettelijke kleine voor- waartsche bewegingen van de andere. De ondergang van de Sussex en het antwoord van Duitschland op het verzoek van de Amerikaansche re geeringen om inlichtingen te ver strekken, zal aanleiding geven tot een nu dan toch heusch allerlaatste nota. Dit bericht bereikt onsuit Engelsch-Amerikaansche bron, en daar ons van die zijde reeds van zooveel Amerikaansche nota's is ge zegd, dat het onherroepelijk de laatste was, zijn we te dien opzichte wat sceptisch géworden, en of het nu dit keer tot afbreken van de diplomatieke betrekkingen zal komen, laat staan tot een oorlog, staat nog te bezien. De mogendheden der entente heb ben, naar men weet, weer eens een Grieksch eiland „in gébruik genomen" om er een vlootbasis te maken. Ge zien de lijdelijke houding van de Griek- sche regeering in vorige dergelijke gevallen, is het geenszins te verwon deren, dat de entente, telkens als haar dit militair nuttig voorkomt, Grieksch grondgebied „in gebruik neemt." De tegenwoordige Grieksche regeering, die voor het handhaven van de neu traliteit van Griekenland is, heeft van baar voorgangster, die feitelijk voor partij kiezen voor de entente was, een erfenis overgenomen,, die reeds het gevolg was \an een besluit tot meevechten. Vandaar haar netelige en scheeve positie. Maar nu schijnt zij dan toch in geen verdere „inge bruiknemingen" te willen toestem men. Reuter althans seint, dat de houding van de regeering zoo weinig inschikkelijk is, dat de diplomatieke toestand „netelig" is geworden. De regeering, zoo heet verder, wil het volk bewijzen, dat zij niet lijdelijk de eischen der entente aanneemt. Ia een eenigs- zins zonderlinge tusschenzin zegt Reuter dan, dat de meerderheid van de bevolking den geallieerden welge zind blijft en hun nooit eenig teeken van vijandelijkheid gegeven heeft. Als of het noodzakelijk een teeken van vijandelijkheid ware als men zich niet bij eischen van „ingebruikneming" van gebied en voorrechten op de sporen wil neerleggen. Maar dit is maar een kwestie van uitdrukking. Dat de positie van de regeering tegen over de bevolking zwak is, schijnt waar te zijn. Zij kan zich in verband met haar neutraliteitspolitiek niet bij nieuwe maatregelen van de er.tente in de ingeslageD richting neerleggen, En als verzet voor Griekenlandjmet zjjc lange kustlijn al mogelijk is, zal de bevolking dan zoover met de regeering meegaan Dat is zeer de vraagmis schien zijn de laatste dagen van deze Grieksche regeering geteld en zal zij weer plaats moeten maken voor een nieuw kabinet Venizelos.' („N. Rott. Ct.") Qezonken. schepen. Londen, 14 April. (Reuter.) De stoomboot „Orlock Head" (1945 ton), si in de Middellandsche Zee in den grond geboord. Het schip was niet bewapend. De opstand in China. De splijtzwam woekert steeds ver der voort in de ten zuiden van de Yangtse gelegen provinciën van het Chineesche rijk. Van geheel Zuid- China, met een oppervl. van 1,596,600 vierkante K.M. en eene bevolking van, naar schatting, 109 millioen zielen, hebben nu reeds zes provin ciën, met een gezamenlijk.oppervlak van 1,284,900 vierkante K.M. en eene bevolking van 75 millioen zielen zich onafhankelijk verklaard. Alleen Hoenan met 15 millioen zielen en Foekin omstreeks 20 mil lioen bewoners, hebben zich nog niet b(j de beweging aangesloten, eerst genoemde provincie wellicht niet wegens de aanwezigheid van een groot aantal vertrouwde regeerings- troepen. Wat Foekien aangaat is 't bekend, dat Japan het oog op deze, tegen over Formosa gelegen,provincie heeft gericht. Vai) het Westelijk front. Parijs, 14 April. De kalmte, die gisteren aan het Maasfront is waar genomen, heeft aangehouden, maar de Duitschers zijn voortgegaan met het bombardeeren van de stellingen aan beide oevers van de Maas, met name van hoogte 304, waartegen zij Woensdagavond al een aanvallende beweging hadden voorbereid. Onze batterijen verdreven toen de aan vals- kOlonnes, die in het bosch van Malan- court werden samengetrokken. Het Duitsche communiqué schrijft de ver traging in den slag toe aan slechte waarnemingstoestanden. De waarheid is eenvoudiger. De ware oorzaak van het bedaren van den slag zijn de aanmerkelijke verliezen, die zij bij aanvallen van 9, 10 en 11 April )ben geleden, welke hun slechts 500 M. loopgraaf verschaften, terwijl zij bij de eerste gelijksoortige aan. vallen in het einde van Februari 5 K.M. wonnen. De verschrikkelijke wanverhouding tusschen de uitkom sten van beide pogingen van de Duit schers is duidelijk een voordeel voor de Fransche troepen, bij wie men tegenover de verminderde aanvals- kracht van het Duitsche leger een toenemend vermogen tot verdediging waarneemt. Berlijn, 14 April. Plaatselijke, leven dige vuurgevechten daargelaten, die in het Maas-gebied hevig waren, niets van beteekenis. Pogingen om aan te vallen op den linker Maasoever werden door ons artillerie-vuur verstikt. BINNENLAND. Brieven voor Hr. Ms. „Noordbrabant". Aan Hr. Ms. pantserdeks. „Noord brabant" zullen met den trein van 6.40 a. van Amsterdam naar Vlis- singen via Engeland, de navolgende brievenmalen worden verzonden: 18 en 25 April e.k. naar Kaap stad; 2 Mei e. k. naar Durban; 9 Mei e.k. naar Port Louis (Mau ritius). Het verdient aanbeveling de brie ven te voorzien van twee elkander snijdende l(jnep over het geheele adres, van den eenen hoek naar den anderen. („St.-Ct.") Da „Medusa III" Gisteren werd door de Nieuwe Berging Mij. van Maassluis een on derzoek ingesteld op de „Medusa III". Zomertijd. De indiening van een wetsontwerp, strekkende om de klokken een uur te verzetten, wordt thans ernstig overwogen en zal vermoedelijk bin nenkort kunnen worden tegemoetge- zien. Kaasmarkt te Alkmaar. Gisteren was er op de kaasmarkt te Alkmaar de hoogste aanvoer bereikt is geworden, dank zij het besluit der Vereeniging van Kaas handelaren, om weer te koopen. Werd er de vorige week niets ge kocht en ging toen alles tijdelijk naar de pakhuizen van de handelaren, die daarvoor gratis disponibel gesteld waren, gisteren was deze aanvoer ook weder op de markt, waardoor men thans zoo goed als een dubbele markt beleefdo. Zeer zeker bedroeg de aanvoer 250.000 K.G. Alles geraakte verkocht. Ingezonden Mededeeling. Vitrages en Gordijnen. Vloerkleeden. Zeilen. Linoleums. Wel was de handel onder den invloed van den dalenden prijs stug. Gemid deld werd f 71 per 50 K.G. gemaakt. Staatscommissie voor ondarwljs. Het verslag der Staatscommissie, ook wel bevrediginscommissie ge noemd, is thans verschenen. We hebben indertijd in dit blad reeds gezegd dat die commissie be stond uit twee leden van iedere par- tijgroep in de Kamer en dat het rap port werd vastgesteld met de grootst mogelijke meerderheid. Slechts één lid giDg niet mee. 't. Was de heer M. TydemaD, die dan ook aan het verslag een afwijkend rapport toe voegde, wijl hij zich niet kan veree nigen met het voorstel om openbaar bijzonder onderwijs, naar donzelf- den maatstaf uit de openbare kassen te bekostigen. De commissie wijst er allereerst op; dat zij getracht heeft de vraag „hoe kan onder tegenwoordige om standigheden bij de bestaande uiteen gaande opvattingen een einde worden gemaakt aan den staatkundigen schoolstrijd?" bevredigend te be antwoorden. Van verschillende zijden is wat water bij, den wijn gedaan en zoo kwam men tot het compromis. Een nieuwe redactie voor art. 192 der grondwet wordt gegeven. Openbaar en bijzonder onderwijs wordt gelijk uit de openbare kassen bekostigd. Met behoud van vrijheid van rich ting en opvoedkundige zelfstandig heid zullen aan het bijzonder onder wijs eischen van deugdelijkheid wor den gesteld gelijk of gelijkwaardig aan die van het openbaar onderwijs. Bewaarschoolonderwljs wordt in gevoerd, openbaar en bijzonder, te bekostigen door de gemeente. De gemeente sticht openbare en bijzondere scholen en onderhoudt ze. Een onderwijsraad als raad van advies wordt ingesteld. De jaarwedden der onderwijzers, openbare en bijzondere, worden door het Rijk betaald. Zij zijn geregeld naar de klassen der gemeenten. Vrije woning en toeslag vervallen. De opbrengst der schoolgelden, ook die der bijzondere school, zullen in de gemeentekas vloeien. De schoolgelden zullen voor open baar en bijzonder onderwijs gelijk zijn. De opleiding voor onderwijzer ge schiedt in twee deelen. Voorbereiding in Hoogere Burgerschool 3 jaar of daarmee gelijkstaand: dan 5 jaar kweekeling. De eerste 3 jaar 6tudie, de laatste 2 jaar practijk plus studie. De 2 laatste jaren heeten de kwee- dingen adspirant-onderwijzers en krijgen eene toelage. Er is slechts een examen. Het schooltoezicht wordt gewijzigd in dien geest dat onder de inspecteurs één soort van schoolopzieners staan, met niet al te groote districten en minder administratie. Een financieel® beschouwing is aan het rapport toegevoegd bij de verschillende onderdeelen. Indien dit ontwerp te zijner tijd wet wordt, waarop blijkens de groote overeenstemming tusschen de ver schillende partijen zeer groote kans bestaat, dan zal het onderwijs dat zoolang een'twistappel was tusschen de politieke partijen dat niet meer zijn, wat niet anders dan het onder wijs zelve kan ten goede komen. Gevaar voor een trejn. Voor de Rechtbank te Heerenveen stonden Donderdag twee personen terecht. Zij waren 18 Februari met paard en W3gen bij den overweg van de Staatsspoor onder Onnse bij Steen wijk. De 2 uur-sneltrein was in aan tocht en de afsluithoornen waren gesloten. Beklaagden lichtten de hoo rnen op en trokken over de rails. De sneltrein was reeds dichtbijde machinist, den wagen op de lijn ziende, remde uit alle macht en een botsing werd voorkomen. De machine was echter door het krachtige remmen onklaar geworden, een andere moest ontboden worden om den trein ver der te brengen. Het O. M. eischte tegen ieder ander halve maand gevangenisstraf. Een vondeling. Donderdagavond omstreeks balf elf werd bij een bewoner van Heemstede aan de Leidsche Vaart aaDgebeld. Op den drempel van zijn woning vond hij toen een groote kartonnen doos, waarop het woord Klappa. In deze doos was een kind van het vrouwelijk geslacht. Verder vond men in de doos een stel kleeren, 6 bankbiljetten van f 10 en een briefj», waarin de moeder bare verontschuldigingen aanbood en meedeelde, dat het kind op 8 April was geboren en nog niet was gedoopt. Het kindje is naar het Diaconessen- huis te Haarlem overgebracht; het overige ia in handen van de politie gesteld. Een 51-Jarige examinandus. Donderdag is te Leiden een acade misch examen afgelegd, zooals er sinds 1881 geen meer heeft plaats gehad, namelijk het propaedeutisch examen in de rechten. Het herinnert aan den tijd, toen het gymnasium nog uit 5 klassen bestond, en het einddiploma toegang gaf tot alle faculteiten. Was men in het bezit van zoo'n diploma, dan moest men, men in de rechten giDg studee- als eerste examen het propae deutisch examen afleggen, waarbij men werd geëxamineerd in Latijn, Griescb, Rora. Antiquiteiten en al- gemeene geschiedenis. De examinandus van Donderdag was de 51-jarige heer P. de Vries Lzn., uit Den Haag. Hij heeft vroeger te Groningen in de medicijnen ge studeerd, maar hoeft die studie niet voltooid, en gaat nu te Leiden nog studeeren in de rechten. De hoogleeraren examinatoren wa- n over het examen zeer voldaan. (N. Rott. Ct.) Hardhandig optradan. De politie te München treedt op hoogst merkwaardige wijze op, om dames die wat te veel zorg aan haar uiterlijk besteden, op het verkeerde daarvan te wijzen. Dezer dagen werd een erg bepoederde dame, die» over den Bahnhofsplatz wandelde, plotse ling gearresteerd eu naar het politie bureau gebracht, waar zij eerst afgeschminkt en vervolgens weder vrijgelaten werd. De politie is van plan om voortaan regelmatig tegeo alle dames, die wat al te voel zorg aan haar uiterlijk besteden zoo op te treden, teneinde haar het verkeerde daarvan aan het verstand te brengen. Ingezonden Mededeeling. 140 CM. braad, f 2.50. Een babbeltje ven Griet Optimist. IV. 'k Had mijn vierde praatje al heele- maal in mijn hoofd, Ik wilde het op schrijven en aan d6 krant sturen en 'k durfdp niet. Heusch ik durfde niet. De laatste dagen waren zoo vol akelige geheimzinnigheden, je hoorde dit vertellen en dat gissen en 't drukte je. 't Was net of die heldere lente hemel, die toch zoo hoog en licht blauw schitterde, zwaar op je neer hing, als je buiten was. In huis voelde je je nog veel meer beklemd, de stilte hinderde je en het schieten daarbuiten op de forten maakte je- gewoonweg zenuwachtig. En dat een mensch, die in Den Helder bijna haar heele leven heeft gesleten en voor wie in vroegere jaren het kanongebulder beteekende, dat het weer lente werd of zomer was want 's winters rustten de kanonnen. Ik dacht dan al zoowie zal er nu nog plezier in zoo'n praatje van Griet hebben, nu alle hoofden vol zorg en bekommernis zijn? Maar gelukkig we leven weer wat op 't was weer een heeleboel fantasie, wat er alzoo opgedischt werd nu ja, er is wel wat niet in den haak, doch dat er ook Hollandsch kanonnenvleesch zal vallen, is ge lukkig zeer onwaarschijnlijk. Voor ons klein landje zal de duurte wel de grootste ellende blijven, die die beroerde oorlog met zich voert. Nu is dat zeker al een heel ding voor menschen, die van een klein trakte- mentje moeten rondscharrelen. J® kunt 't zoo gek niet noemen, of het is duurder en 't wordt nog steeds duurder, en je zit dikwijls met je handen in 't haar, als je prakkizeert over: „wat zullen we morgen weer eten Groente is er bijna niet, en wat er is, schreeuwend duur. Alleen, nu ja, rapen en nog eens rapen, die schikken wel maar eet nu eens driemaal in de week rapenZe grijn zen je aan van af de groentekar. 't Is dan ook maar heel goed, dat er einde lijk eens een beweging op touw wordt gezet, om de zaak wat goedkooper te krijgen. U hebt bet zeker ook wel in De Courant" gelezen Nu, je moet Griet Diet wezen, om dat te weten en er niet aan mee te doen 1 Dadelijk stuurde ik aan een van de heeren mijn kaartje en dat van mijn Jan. Hij was wel niet thuis en had de krant dus nog niet gelezen, maar ik wist wel, dat hij er ook sterk voor was en wachten tot den avond, was Griet natuurlijk onmogelijk, 't Gaf je wel zoo'n beetje erg anarchistisch idee, aan dien mijnheer Domela Nieu wenhuis een sympathiebetuiging te sturen en 'k dacht ook zoo bij mezelf: mijn liberale JaD zou dat misschien nog wel een bezwaarlijk ietsviDdeD, duszoo gauw mogelijk de kaartjes in zee. Van avond zou ik dat zaakje wel netjes bepleiten. Wat dan ook gebeurde. Ik dacht dan zoo verder, waarom beet ik Griet Optimist en ben ik een optimist, als ik nu niet dadelijk tracht, weqr wat opgewekter stemming in het leven te roepen? Ik kreeg dus ineens weer moed en begonvolljver aan dit vierde babbeltje. 'k Had stellig verwacht, den heer Piet Pessimist dezer dagen in de krant eens te zifllen tegenkomen. Maar neen - geen letter. Hoe is 't durft hij me verder niet aan, of wil h\j Ingezonden Mededeeling. Reclame 140 cM. braad, f 0.74. niets meer metGrietjete doen hebben? Ik geloof toch niet, dat ik hem leelljk behandeld heb, wel? Zou 't kunnen zijn, dat hij hommeles heeft met Paula, of... ja, dat zal't-wezen; de arme man is natuurlijk erg timide in den laatsten tijd. Je heet niet voor nietsPessimist. Och jé, da's waar, die stumper is nog al zwaar op de hand en als je, zooals hij, nog al veel contanten bezit, heb je meer zorg dan wij bijvoorbeeld, die, als de nood aan den man kwam en 't op vluchten uitdraaide, heusch geen safe of zoo iets, op onzen rug mee hoeven te dragen. jZeg, dat safe heb ik ook niet van mezelf, ik wou nu eens erg ge leerd doen, ziet u, en daarom zei ik geen brandkast, 'n opschepper toch, die Griet hé?) En nu ik dan toch met vreemde woorden bezig beD, wil ik even die juffrouw beantwoorden, die me een heel goed bedoeld briefje stuurde (weer aan dat adres van die dame, je weet wel) maar welke juffrouw ik naast mijn dank, eens een paar woorden onder ons wil zeggen. Wat baar raadgevingen betreft, 'k geloof, dat ik het daar in een vorig babbeltjé al over heb gehad. Ze schrijft n.1. „u moest tog es ver- telle dat de vrouwen die nu zoo teege het kiesrecht benne in buis mestal de grooste haaibaaje zijnen" enz. Nu, zoo bout durf ik dat niet be weren, alleen maar eens zoo langs mijn neus weg vragen, of ze nu allemaal zulke lammetjes zullen wezen enz. (Zie vorig epistel) Maar, groote goden, lieve juffrouw, waarom schrijft u toch, en waar om dan nog wel aan die vervelende, vitterige Griet, als u zooveel erbar melijke fouten maakt? Is 't er om gedaan om Griet.op te hitsen en dus een grapje, of kon u 't werkelijk niet beter? Toe, doe me een plezier en bezuinig éen paar kwartjéa In de week voor een beetje les in lezen en schrijven? Misschien is er wel een humane schooljuffrouw cf meester, die u wat voort wil helpen. En dan nog een goede raad! Gebruikt alstu blieft geen vreemde woorden. Mensch- lief, ik stond perplex een oogenblik. Schreef u van „de vrouwelijke seksie", net of er al algemeene dienstplicht voerd, zelfs voor ons, vrouw tjes ook, en dan zegt u weer van „de kwetsie's", enz. Dat doet me ineens denken aan een gesprek met een raadslid, een poosje geleden, (ik be weer volstrekt niet, dat het een Hel- dersch raadslid is, maar wk&r 'ge beurd is het). Die edelachtbare heer dan had zijn hand bezeerd en aan gezien hU nog al veel met die ge wonde hand had verricht, was die hand den volgenden dag erg pijnlijk. „Ja", zei z(jn edelachtbare op mijn belangstellende vraag, „hij is zoo pijnlijk, omdat ik hem gisteren nog al gefakseerd heb". Bü dat def tige woord hief bij 't hoofd fier om hoog en keek me aan, of hij zeggen wou: „en hoe vindt je me nou?Dat ken jij, burgermenscbje, toch maar nietl" Nu, ik dacht dan zoo, toen ik mijn weg vervolgde: hebben ze hier nu in deze plaats (we zullen het stadje maar Nergenshuizen noemen) zoo weinig flink ontwikkelde man nen, dat ze hun toevlucht tot zulken moeten nemen? Ik lees van Nergens huizen ook nog al eens de krant met het raads verslag, maar ik zou zeggen, nog nooit ben ik den naam van dien man met de gefakseerde band er in tegen gekomen. En ik dacht verder aan een man van ge ringe afkomst, die 't ook tot lid van den raad heeft gebracht (ik zou je danken, dat ik zijn naam zei, anders scholden jullie me vast voor „rooie" uit, en dat is Griet beeiemaal niet, verbeeld u en mijn Jan lid van de liberale kies vereeniging) en die zulke kranige, goed gestelde stukken in de krant schrijft, dat een advo caat ze hem niet zou verbeteren. Neen, ik blijf er bij, wil je in 't pu bliek spreken of schrijven, 't zij dat je huisvrouw, matroos, raadslid, schoolopziener of wat ook ben, wees je taal machtig, of houd je anders koest. Zou je nou niet zeggen, dat er een schoolmeester aan 't woord is, in plaats van zoo'n doodgewone werk mansvrouw? Ja, menschen, dat zit me zeker nog in mijn bloed. De vader van mijn vader, dus m(jn grootvader, bad een nicht en de neef van die nicht zou voor schoolmeester leeren, maar er gebeurde iets, wat, weet ik niet precies meer, en er is niets van gekomen. Zoodoende heb ik dan toch nog schoolmeesters in mijn familie b(jna gehad en daarom zeker dat gevit. Wie het bovenstaande nu vervelend gezeur heeft gevonden, moet het in 't vervolg maar overslaan ea aan die wil ik nog gauw even vertellen, welke drukke dagen de Vereeniging „Vrouwenkiesrecht" weldra te wach ten staan. U begrijpt wel, de Grond wetsherziening, dat is 't, waar we onze hoop op gevestigd hebben. Daarom heeft het Hoofdbestuur van onze vereeniging besloten van te voren een grooten optoebt te houden, hoe grooter, hoe beter. Ieder, die nu voelt voor onze leuze: „Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw", mag aan dezen optocht mee doen. En of er aan mee zullen doen't Zal een reuzemeeting worden. Er zijn in ons landje heel wat menscheD, mannen en vrouwen, die vindeD, dat het nu toch maar eens uit moet zijn met de geringschatting van de vrouw in het meeregeeien. 't Moét nu maar eens gedaan zijn met het gelijkstellen van een vrouw, al is ze ook nog zoo hoog ontwikkeld, met een kind of nog erger, met eeD idioot of misdadiger. Alleen als een man minderjarig is of hij heeft eeD onteerend vonnis achter den rug of bij Is krankzinnig, alleen dan mag een man geen kiezer zijn, anders scheelt het al niet veel, of ze zijn het allemaal al. Nog maar een klein stapje verder en het is algemeen mannenkiesrecht. VolgeDS zeggen, zal dat er nu dan ook wel doorkomeo. En, ja, dan beteekent grondwette lijke gelijkstelling van man en vrouw ook algemeen vrouwenkiesrecht. Jon gens, 'k mag er niet aan denken I Zou 't dan werkelijk al zoo kort bij zijn Och, och, wat een leven zal er dan in de brouwerij komen. Menschen help, wat zullen de vrouwtjes hetNdan druk krijgen in de verkiezingstijden Weg alie laksheid, alle Godswater over Godsakker loopen laten. Dan zullen de liberale man netjes ook wel vuriger worden, ge looft u ook niet? Niet meer zooals mijn JaD, die je z(jn zondagsche pak, zijn schoeneD, z(jn hoed, zijn half hemdje voor moet leggen, die je zoowat moet helpen mot aankleeden en kwart voor achten de deur uit moet stroetelen, als het om acht uur lezing is van een bekenden spreker voor de Vrijzinnige KiesvereenigiDg. 'k Ben toch benieuwd, of de dames van de anti-vrouwenkiesrechtbewe ging, dan kalmpjes in haar huis blijven, als ze ons allen naar de stembus zien gaan. Ze kunnen immers daar haar woning niet voor uitloopen, dan ljjdt het huisgezin immers schade en zou de verstandhouding met den pater familias er misschien minder om worden Verbeeld je, Adam met zijn rib tezamen naar de stembus. Te gek eigenlijk om los te loopen i En nu spijt het me wel, ma'ar 'k moet eindigen, mijn huishoudelijke plicht en roepen me. Daar komt Jan, mijn timmerman, en 'k maak er gauw een eindje anl Gblbt. SPORT. Voetbal. Bekerwedstrijden N.V.B. 2® ronde. H.F.C. I-Z.V.V. I (Zaandam) 2-4 uur. Na de 6-1 overwinning opZ.F.C., lootte H.F.C. in de 2e ronde der beker wedstrijden een uitwedstrijd tegen de andere Zaandamsche club Z.V.V. Op verzoek van 't bestuur van H.F.C. heeft echter Z.V.V. er in toegestemd dezen wedstrijd in den Helder te komen spelen. Deze tege moetkomende houdiDg zal door 't Heldersche publiek.zeker zeer gewaar deerd worden. We zijn sterk benieuwd naar het spel der aanstaande 2e klassers, die in 't afgeloopon seizoen zoo'n schitterend figuur gemaakt hebben. Met 27 punten in 16 wed strijden en een doelgemiddelde van 68-9 staat Z.V.V. zoo goed als muur vast op de le plaats. Alleen als z(j de nog te spelen matches (tegen Neerlandia en Rapiditas) verliest kan Z.F.C. eveneens 27 punten behalen, maar dan nog is het doelgemiddelde in ZT.V.'s voordeel. Door toevallige omstandigheden zijn we het vorige seizoen hier niet in de gelegenheid geweest metZ.V.V.'s spel kennis te maken. Wel zal de vereeniging door dezelfde oorzaak als Z.F.C. niet geheel volledig kunnen uitkomen, maar dat de invallers niet te versmaden krachten z(jn, heeft 2e klasser A.F.C. verleden week ondervonden. Hoewel Z.V.V. uitkwam met 6 invallers kregen de roodhem den op hun eigen terrein een 4-0 nederlaag te slikken. We twijfelen er dan ook niet aan of H.F.C. zal een veel zwaarder wedstrijd te spelen krijgen dan verleden week en als er niet veel krachtiger wordt aange pakt dan toen vreezen wij dat zij de 2e roDde niet overleven zal. Gelukkig staat v. d. Aardweg weer op de rechts buiten plaats. Minder mooi is dat hij Tiessen in plaats van Rooi vinck naast zich krijgt. Dat is beelist een ver keerde opstelling. Als 't eenigszins mogelijk is moet de vleugel Aardweg Roolvinck intact gehouden worden. Bovendien is Tiessen als half back veel beter op zijn plaats. Ook kan v. d. Poll dan weer zijn gewone plaats als Techts-back innemen, terwijl Salm naar den linkervleugel zou moeten verhuizen. De meest geschikte opstel ling zou dan worden Fersoon. t.fl. Poll t. Arnhem Tlessan Bak Klkksrt t-d. Aardweg Roolrlnck Dito Groots Salm Wanneer 't weer zich even goed houdt als verschenen Zondag zullen zeker honderden zich opmaken om getuige te zijn van dezeD spannenden, zwaren wedstrijd voor de 2e ronde van den Beker. Zorgt er dus voor, H.F.C.-ers, dat ge door Uw geest driftig spel Uw aanhangers niet teleurstelt,-doch eervol uit deD strijd te voorschijn komt. Zelfs bij een gelijk spel reeds is de 3e ronde al bereikt, daar officieel natuurlijk H.F.C. de bezoekende vereeniging ia. Andere wedstrijden. 10-12 uur H.F.C. III-S.S.8.I (Bondswedstrijd N.H.V.B.) 2—4 uur H.F.C. II-Marine elftal (Terrein Rijkswerf). H.B.S.I - Valditdlllng. Zondag a.s. zal deze wedstrijd op 't terrein „Tuindorp" gespeeld worden; niet 'zoo zeer V3n belang wat den uitslag betreft, als wel het spel dat er vertoond zal worden. H.B.S. is vrijwel volledig en haar spelers, die Zondag j.1. in den wed strijd Zeemacht-Land macht speelden, hebben getoond tot de goede voetbal krachten te behooren. H.B.S. komt uit met: Kramer. Hofman. De Tos. v.d. Dossen, ten Hacken. De Gaay. do Waard. 7o». Reydon. Frohn. Reydon heeft voor H.F.C. (Haarlem) Bespeeld en kon tot heden niet voor H.B.S. uitkomen, daar h(j geen dis- insatie van den N.V.B. kon krijgen. De sterkte van het elftal van de Veldstelling is niét gering; in de militaire competitie heeft het zich bovenaan weten te plaatsen en H.F.C. werd 14 dagen geleden met 8—0 ge klopt. Namen als Sint, Offenberg, de Vries, Houtman en Koreman zeggen genoeg. Het elftal zal zal er als volgt uitzien: Heilig. Glelen. Booy. da Vries. Houtman. Koreman. NUman. Blinkhof. Sint Offenberg. Oldenburg. Een H.B.S. overwinning durven w(j niet voorspellenwèl verwachten we een spaDnenden wedstiyd met goed voetbal en veel publiek. Het H.B.S.-terrein is in 't vervolg uitsluitend te bereiken door 't Tuin dorp, waar de wegen nu goed zijn. De weg op het H.B.S.-terrein is deze week ook in orde gebracht, en uit- piekend begaanbaar. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 13 April. De algemeene beraadslagingen over de Ouderdomswet worden voortgezet. De heer De Meester (u.1.) ver dedigt de houding van de linkerzijde, en wijst erop, dat zij met de behan deling van dit ontwerp slechts haar plicht tegenover do kiezers Dakomt. Spr. ontkent, dat de uitkeering een bedeeling is, en verwijt voorts de rechterzijde haar wijze van bestrijding van het wetsontwerp. Vervolgens behandelt- de heer De Meester het verschil van standpunt tusschen minister Treub en de con centratie met betrekking tot de invaliditeitswet van Talma- De con centratie acht een algeheele herzie ning van de wetten-Talma niet nood zakelijk. Met een verbetering daarvan is men tevreden. Spr. acht het geweqscht, dat de regeeriDg haar standpunt uiteenzet ten aanzien vaD de vraag, of het mogelijk is, gebruik te maken van de bepaling omtrent het samen loopen van renten van deze regeling met die van de Invaliditeitswet Talma. De heer S a n n e s (s. d. a. p.) ver klaart, dat de socialisten zullen trach ten deze wet te verbeteren. De be wering, dat de soc.-democraten de arbeiders met 2 gulden willen af schepen, is absoluut onjuiBt. Zij willen ook invaliditeitsverzekering. De heer Lobman is van meening dat door de-invaliditeitswet meer wel daden worden verspreid dan door de ouderdomsrente. De regeeriog heeft zich beroepen op den volkswil. Een moeilijke zaak als de invaliditeits verzekering kan echter volgens spr. niet door het volk beoordeeld worden. Het kabi net doet echter precies wat de soc. im. willen. Spr. meent dat het een gezond be ginsel is, dat, als een arbeider op een rustigen ouden dag wil rekenenen, bij hard moet werken in zijn jeugd. Dit wetsontwerp zal het volk ver slappen. De volkskracht zal vermin deren als men het volk niet leert voor zich zelf te zorgen, maar het toevoegt daar zal de Staat, daar zullen de Kapitalisten wel voor zorgen. De heer van Idsinga verklaart in geen geval voor het ontwerp te zullen stemmen. De minister van BiDnenlandsche zaken, de heer Cort v. d. Linden zegt in een korte rede dat de regeering Da het aftreden van den heer Treub tot de overtuiging was gekomen dat de Ouderdomswet niet noodzakelijk in verband moest worden beschouwd met de andere wetten. Z(j meende dat zij in hoofdzaak het systeem Tal ma intact kon laten, zoodat er dan ook geen reden meer is om langer te wachten met de voorbereiding der invoering van dat systeem. Voor wijziging is er nu in deze parlemen taire periode geen tijd meer. Een volgende regeeriog zal kunnen be- oordeelen of zij de Talma-wetten al of niet ongewijzigd in wil voeren. De minister van Waterstaat zal zich beijveren, de invoering van die wetten zoo spoedig mogèlijk voor te bereiden. Minister L e 1 y verdedigt het ontwerp in een zeer uitvoerige rede. Spr. licht de bedoeling der regeering toe. De invoering van de Talma- wetten zal worden voorbereid en aangezien daarvoor een vijftigtal be stuursmaatregelen noodig zijn en de arbeidsraden moeten wordeD gekozen heeft de regeering, daarvoor wat ruim rekenend, bij het uitstelwetje

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5