Laatste berichten. •eb ter myn van drie jaar genomen. Intusachen zal, als de Ouderdoms wet is aangenomen, op twee puDten een kleine wljzigiug van de Invalidi teitswet zijn voor te stellen. De eene is eene flnancieele en beoogt, de kosten niet ten laste van een fond3 maar vau de gewone begrooting te brengen (houdt dus met de Ouder domswet eigenlijk geen verband), de andere zal wellicht het eenvoudigst zyn te vinden in de richting die de heer Limburg aanwees, nl. iu een kleine aanvulling van artikel 133 der Invaliditeitswet, waardoor de regeling ten aanzien van cumulatie van uitkeeringen zich ook uitstrekt tot de uitkeering krachtens deze Ouderdomswet. Men behooft dezë laatste niet juist voor de helft in mindering te brengen (zooals thans mit art. 183 zou volgen), het kan ook voor een minder percentage zijn. En de premies van de Invaliditeits wet-Talma, moeten natuurlijk worden verminderd met zoodaDig bedrag als overeenkomt met een ouderdoms rente vau twee gulden per week. De heer v. d. Voort van Zijp vraagt of de minister-President meent, dat de oppositie aan de overzijde van het Binnenhof een andere houding zal aannemen dan de oppositie hier, naar aanleiding van de handelwijze der regeering, die de wet-Tal ma on uitgevoerd liet. Spr. ban zich dat niet indenken. De regeering tast nu het recht van duizenden arbeiders aan. Geen overwegiug van het recht van anderen, voor' wie men ook een regeling wil treffen, kan dat goed maken. Voorop moet staan de iuvaliditeits verzekering en daarnaast zoo noodig, voor hen, die er buiten vallen, een aanvulling. De beer de Visser repliceert. De rede van minister Lely, heeft spr. met gemengde gevoelens aangehoord. Wat denkt de minister te doen met de Radenwet Wat komt er terecht van de vrije verzekering? VoortB is bij spr. al dadelijk eeü bezwaar gerezen. Blijven ouderdoms wet on invaliditeitswet-Talma naast ëlkaar voortbestaan, met de premie verzekering, komen we dan niet tot een uitstervingsproces vau plichte verzekering, aangezien het staatscadeau zal toenemen? Is dit juist, dan wenscht spr. den eersten stap op dien weg niet mede te zetten. De beer Snoock Henkemans (c.-b.) is bereid totj repliek, al is hij onvoorbereid, maar hij acht het on mogelijk deze zaak aldus te behande len, als men de gegevens van den minister van waterstaat, met name wat art. 369 betreft niet voor zich heeft. Verder voortgaan is aldus on vruchtbaar en niet in het belang der zaak. Men moet althans wachten tot dat men de woorden van don minister voor zich heeft. Spr. doet hiertoe een voorstel. Dit voorstel wordt door den Voor zitter en de heer Limburg be streden, era verdedigd door den heer Rutgers. Volgens laatstgenoemde zouden de algemeene beschouwingen Vrijdag toch niet afloopen. De Voorzitter zegt echter wel deillusie te koesteren dat dealgemeene beschouwingen Vrijdag zullen afloo pen. Hij is voornemens Vrijdagavond te vergaderen tot dat de algemeene beschouwingen zijn afgeloopen. Hierna wordt de vergadering ver daagd tot Vrijdagmorgen. Vergadering van Vrijdag 14 April. Nadat het voorstel Snoeck Henke mans, om de beraadslagingen over het ontwerp ouderdomswet te schorsen, totdat de gisteravond ge houden rede van den minister van waterstaat zal zijn gedrukt, met 54 tegen 21 stemmen verworpen is, worden de beraadslagingen over ge noemd ontwerp hervat. De heer Buoeck Henkemans (c.-b., Apeldoorn) verklaart, dat hij en de zijnen desnoods bereid zijn mede te werken tot verbetering van de invaliditeitswet. Zijn er dan nog arme ouden van dagen over, dan wil ook hy doen wat mogelijk is om dezen te helpen.'Maar de basis moet de invaliditeitswet zijn ene" moet worden begonnen. Men moet z. i. niet de invaliditeitswet laten aaü sluiten aan een slecht gebaseerde ouderdomswet. Het zal dus nog hoogst moeilijk zijn voor linker-* en rechter zijde om tot elkaar te komon. Overigens houdt de rechterzijde vast aau onveranderde uitvoering van de invaliditeitswet, ook van de raden- wet. Spr. meent, dat de regeering zich niet-kan onttrekken aau de ver plichting om de radenwet vóór medio 1917 in te voeren, ten einde haar in het begin van het daaropvolgende jaar in werking tekuDnendoon treden. B|j de regeling van werkzaam heden deelt de voorzitter mede, voor nemens te zlin de Kamer Woensdag 26 April weer bijeen te roepen, stelt voor Woensdag- en Vrijdag avond te behandelen, in de eerste plaats den duurte-toeslag, waartegen over de heer de Savornin Lohman (c.-h.) voorstelt voorloopig geen avond vergaderingen te houden en op 26 April voor de ouderdomswet urgen ter outwerpen te behandelen. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 50 tegen 25 stemmen (links tegen rechts op den heer Bichon ua), waarmede het voor stel Lohman is verworpen. De heer De Geer(c.-h.) verklaart tegen het ontwerp te zullen stemmen. Door den heer De Muralt wordt het goed recht van den Bond voor Staats- pinsioneering verdedigd, om candi- daten te stellen naast liberalen die tegen staatspensioen waren. Spr. be strijdt de rede van den heer Brum- mel kamp, waarin deze het staats pensioen als een premie op de luiheid, de werkeloosheid en de zorgeloosheid voorstelde. In z(jn repliek zegt de heer Teen stra (v.-d.) niet bevredigd te zyn door de redevoeringen van achter de ministertafel gehouden. Hy zal de bewindslieden, die deze zaak bespra ken, niet volgen. Ook spr. maakt dit ontwerp los van de invaliditeitsver zekering, maar overigens was wat de regeering zeide hem een teleur stelling. Wy zitten met de sociale verzekering in een slop, in een moeras, waaruit we den wagen niet gemakke- iyk zullen kunnen trekken om hem in het goedo spoor te brengen. Da minister heeft gezegd, dat de regee ring de uitvoering van de Talma- wetten zal voorbereiden. Dat betee- kënt dat er niets zal komen. Het volgend jaar komen de verkiezingen, de Grondwetsherziening. Het nieuwe Kabinet zal de gereed gemaakte be stuursmaatregelen moeten beatudee- ren en dan zal het weer jaren duren, eer er iets van komt. Maar spr. wil deze wetten niet uitvoeren. By de verkiezingscampagne, in 1913 heeft spr. gezegd, op grond van het con centratie program, dat de Talm a wetten niet zullen worden uitgevoerd, tenzij zoo gewijzigd aat wij er ons mede kunnen vereenigen. Spr. zal zich dus tegen invoering van de Tal ma-wetten verzetten. Spr. geeft den raad een commissie, in den zin van die voor het onder- wys, in te stellen, welke commissie dan zal hebben na te gaan welke wyzigingen in de wetten Taliua moe ten worden gebracht, en op welke wijze aansluiting i3 te zoeken lus- schen dit wetsontwerp en de inva liditeitswet. Spr. beveelt de instelling van een dergelyke commissie bij de regeering aan. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Bands, uitr., arrl v. 18 April le Slngapoii. Karimats, thular., vertr. 12 April van Gibraltar. Roepat, t&uisr.,pass. 13 April KaapSt Vincent Tlmor. Tertr. 13 April T*n A'dam naar Jata. Rotterdamaehe Lloyd. lljebrss, thuier,, vertr. 13 April van Kirkwall. Djomber.thulBr., pass, 13 April Perim. D.jocja, thufsr., vertr, 13 April van Kirkwall. Inaullndo, vertr. 12 April van Batavia n. R'dam. Malang,arrlr. 13 April van R'dam te Batavia. Menado, atiiv. 18 April van New-York te Saigon. Rindjani,ultr., vertx-18 April van Oorban. Merauke, thoiar„arriv. 12 April te 8uec. Goentoer, thutsr., vertr. 12 April van Kaapstad. Madioc-n, Ui ulsr., vertr 12 April van Port-Bald. Medan, arrlv. 18 April van R'dam te Batavia. Tabanan.arrlv. 18 April van B'dam te Batavia. Samarind.i, van New-York naar R'dara, arrtv. 13 April te Kirkwall, Koninklijke Hollandeche Lloyd. Amstelland, vortr. 12 April v. A'dam n. B.-Ayrea. Gooiland, thufsr., vertr. 11 April van Bahla. Hollandla, thuisr.; arriv 18 April te Falmonth Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, vertr. 6 April van Paramaribo naar A'dam. Java Bengalen-Lijn. Coylon, vertr. 11 April van Java ni Avondvergadering. De heer T y d e m a n (V. L.) is door de door de regeering gegeven inliph- tingen niet bevredigd. Hy kon echter geen verwijt maken aan de regeering voor de door haar getroffen regeling harer werkzaamheden, want., zelf mi nister zijnde, zou spr. zelf niet weten, te het anders te doen. Spr. wenscht de regeering tc vra gen, of de wetten van minister Treub niet zullen worden ingetrokken. Wat is de regeering van plan te doen met de wetten Treub? Spr. zou het jam mer vindon, als dia wetten van de baan geraken. Na de repliek van de hoeren Rutgërs, Kooien en Beumer, verdedigt de heer Duyszich tegen de beschul diging van de heer Rutgers dat spr. onjuist zou hebben geciteerd. Spr. waarschuwt, vervolgens den minister met nadruk, by het deen van con cessies het staatspensioen niet los te laten, want dan zouden zijn sterkste verdedigers, h e m los moeten laten. Als de heer Duymaer van T wist (a.-r.) zijn rede begint, is er rumoer. Hij zegtals u niet bedaart, dan schei ik er uit. GeroepGa je gang maai' t De heer Duymaer van Twist: Dan doe ik het voorstol om de debat ten te verdagen tot; Woensi April. De heer O 11 o (u.-l.)Dat was al klaar voor u begon De heer Duymaer van Twist: Myn voorstel wordt ondersteund door de heeren v. d. Voort van Zyp, Beu mer, Rutgers, v. d. Vëlde en Vau Vliet. De Voorzitter: Ik wil die heeren vóór dat het voorstel in be handeling komt, wel eens eerst zien. Ik heb hier een voorstel van één lid. Wordt het ondersteund? De heeren v. d. Voorst van Zyp en nog twee leden van rechts kwamen daarop de zaal binnen en gaven te kennen het voorstel-Duymaer van Twist te ondersteunen. De Voorzitter: Het voorstel wordt niet voldoende ondersteuud en maakt dus geen punt van behande Iing uit. De Duymaer van Twist ver zoekt dan de heeren van lin^s, die wat re praten hebben, naar de koffie kamer te gaan. De Voorzitter ondersteunt dit ver zoek inatanteiyk. En laten de heeren met zware stemmen vooral wat zachter spreken. De heer Duymaer vanTwist vervolgt zyn repliek.* Hy komt op tegen tegen de degrineerende wy'ze, waarop de heer Duys tegen.de rechter- zyde optrad. De Voorzitter: Mag ik u op merken, dat we niet over den heer Duys discussieeren, maar over Ouderdomsrentewet. De heei Duymaer van Twist .zegt, in de houding van den heer Duys aanleiding te vinden, voor te lezen, wat „Het Volk" over dien afgevaar digde zegt. VISSCHERKJBERICHTEN. 13 April. Aangebracht door 2 kor- ders, 10 middel tong, p. stuk f0.65, 10 kleiue tong, p. stuk f 0.25,4 mand kleine schol, p. mand fS.-. 14 April. Aangebracht door 14 kor- ders, 20 mand scharren, per mand f3.- a f4.-. Door trekkers, 32 tal haring, per tal f 10.80 a f 11.35. MARKTBERICHTEN. Beverwijk. U April 1916. Peterselie per ico bos 18—6, prei per 100 bos 19—14, raapstelen per 100 bos 12-350, rabarber oer 100 bos 14-10. radijs per 100bos 16-8, sel- deiij per 100 bos f6-9, sla per 100 stoks 13-6, sptnazóe por ben 86—46ct., idem per kist 11.60— 12.00, zuring per ben 10—16ct. Alkmaar, 14 April 1916. KAAS. JongekaaB kleine fabriekskaas 171.60- 0.-, kleine boerenkaas 170,00—10.-.commissio, fabriekskaas 100.00—10. oommissie boorenkaas 169.60-10.-, middelb. fabriekskaas f -.00-10.-, middelb. boerenkaas 169,00-10.—. Aangevoerd; - - - K.G. AGENDA. Eerste Heldorsche Bioscoop. Kanaal- weg 112. Hoofdnummer: De toren der Verschrikkingen. Tavonu-Bloscoop. Spoorgracht, Hoofd nummer: Noctarno of De Koning dei Detectlven. 16 April. Oponbare Vergaderingen voor Alge meen Vrouwenkiesrecht In „Casino" en „TlvoU". des middags 2.80 u 16 April. Buitengewone voorstelling door Louis Contran in Casino, 8 uur. 17 AprU. Georg Braun's Wiener Operette. Op voering van: «Rund ura die Liebe Casino, 8 uur. 1T April. .„Nieuw MaHhuslaanecheBond",Open- pare Vergadering in Tivoli, 6 u MARINE EN LEGER. Bi) Kon. Be?l. van 81 Maart 1916 No. 26 is met ingang van 1 Mei 1916: a. de kapitein ter zee F. M. van Gelsdorp eervol ontheven van de betrekking van Inspecteur van het loodswezen enz. in het 8e district te A'dam dragen aan den kapitein ter zee C. A. Domi- nlcus, onder eervolle ontheffing uit zijne tegen woordige betrekking van Inspectour van het loodswezen enz. ln hot 66 district to Vllssingen onder eorvol ontslag als Noderlandsoh Per- nent Commissaris voor bet gemeenschappe lijk toezicht over de betonning, bebakening en het loodswezen op de Schelde; II. mot in gang van den le Juni 1916; a. de betrokking van Inspecteur van het loodswezen enz. ln het 6e district te Vllssingen is opgedragen aan den kapitein ter zee titulair A. J. Gooszen. onder eervolle ontheffing uit zjjno tegenwoordige be- tiekking van Inspoctour van hot loodBwezen in het 2o district te Hsrltngon en die Hoofd officier in zjjne hoedanigheid van Inspecteur het loodswezen enz. to Vlissingen Is benoemd tot Nederlandsch Pormanout Com missaris voor het gemeenschappelijk toezicht r de botonnlng, bebakening en het loods en op do Scheldeb. don Kapt.-Luit. ter W. F. vau Erp Taalman Kip Is opgedragen do betrekking van Inspecteur van hot loods wezen enz. In het 2o district te Harllngen en dien Hoofdofficier verleend de titulaire rang van kapitein ter zee; c. de kapt.-lalt. ter zeq, C. L. van Buuren, Directeur van de Kweek school voor Zeevaart te Leiden, bevorderd tot kapitein ter xeo. De Luit. ter zee der 2e U. B. Zahn, thans toegevoegd aan den Plaats. Comm. to Heldor, wordt 17 April a.3. goplaatst bij de afd. Mate rlöol aan het Dep. van Marine terwijl met dion datum wordt werkzaam gesteld op hot bureau van den Plaats. Comm. te Helder de buitenge woon Adelborst Marine-Reserve C. P. van Diest. 14 April 1916. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 677 HL Tarwo f13.65 a f 14.26, rogge f-.- af-.-, gerst f a f idem chev. f 18.- a f14.60, haver f8.- a f&fiO. Bruino boenen f25.- a f80.-, witte boonen 37.- a f80.-, rood mosterdzaad f-.- a 1—.—, kanariezaad f a f blauw mwtndzaad 166.— a 10.—kaïwolzaad 1'a f-.—paarde- boonen f22.— a f23.-, oltroenboonon 125.— a f20.—, dulvenboonen f 28.- af geel mosterd- lad f—af—.— Erwten: groene f27.—a f8L—grauwe f30.« f3160, vale f—af - witte f -.- a -.- Hoorn, 18 Maart 1916. 26 stapels fabriekskaas 173.—, 24 stapels boe renkaas 178.—, 2 8tapols fabrleks commissio- kaas 167.-, 40 stapels boeren commissie kaas 170.-, 00 middelbare kaas 100.-. Totaal 91 stapels, wegende 101166 K.G. Handel vlug. koIicrsvoreenigiDg, dat door zijn energie en volharding zooveel heeft bygedragen tot de instandhouding en den bloei van de inrichting en wenscht hun toe, dat het hun gegeven mag zijn, nog velo jaren met dezelfde liefde on toewyding aan den verderen uitbouw van den Handels Avondcur sus te mogen doorwerken. Duurtstoeslag. De afd. Helder van tien Ned. Bond van R.-K. Personeel in dienst van Openbai e Lichamen en Bedr ij ven, nam in haar vergadering van 13 April de volgende motie aan „De afd. Helder enz., byeen in hot gebouw'van den Ned. R. K. Volksbond, ten einde te bespreken den toestand van h^t personeel in dienst der ge meente Helder, spreekt haar teleur stolling uit over de wyze waarop de verschillende verzoeken om duurte- toeslag te verleenen aan ambtenaren en werklieden, in dienst der gemeente, zyn behandeld; draagt aan het bestuur- op, om nogmaals spoedig en met alle geoor loofde middelen, pogingen aan te wenden by het bestuur dezer gemeente om alsnog, in deze dure, abnormale tyden, in den nood welke in de be-, trokken gezinnen heerscht, te voor zien, hetzy door middel van een duurte toeslag op het loon, een kin dertoeslag, een vervroegde periodieke verhooging van saTaris of anderszins te voorzien „draagt hut bestuur op deze motie ter kennis te brengen van B. en W. en den Raad der gemeente en die in de plaatselijke psrs te publiceeren." Haring. Slechts 32 tal haring werd in de laatste twee dagen aangevoerd' Prijs f 10.80 a f 11.35 per tal - Op het Donderdag te Haarlem gehouden examen voor ouderwyzer slaagden de heeren N. Kistemaker en S. de Ruljter, alhier. Aan het strand by paal 9 is beschadigde torpedo aangespoeld, gemerkt 27. Door het vaartuig No. 3 van de landtorpedisten, is gisteren by den vuurtoren een witte sloep zonder merken opgepikt. In de vlet bevonden zich drie riemen. alleen de identiteit van de torpedo die de Tubantia trof, vast te Btellen, maar indien de firma Sckwariz kopf en de Duitsche Regeering daar toe,- zooals na het officieels bericht uit Berlyn niet te betwijfelen valt, bereid zijn ook de geheele geschie denis van dat projectiel. Met behulp van het nummer is uit te maken de vraag of bedoeld projectiel aan de Duitsche Marine is afgeleverd dan wel aan eenige andere; iu het eerste ge val, aanwelk oor looga vaar tuig het af gegeven was en natuurlijk of dit vaar tuig op 17 Maart nog tol de Duitsche Marine behoorde. Vervolgens, in dit laatste geval, of het op dien datum dit projectiel nog aan boord had dan wel het reeds vroeger (zonder effect) afgeschoten had of verloren had. Het vinden van het nummer is niet zulk een' buitengewoon toeval als een leek geneigd zou zyn te denken. Tal van onderdeelen van een torpedo toch plegen genummerd le zyn wor den er dus een aantal stukken ge vonden, dan is or licht een bij dat een nummer draagt. Burgerlijke Stand van Helder, van 13 èn 14 April 1916. ONDERTROUWDW. de Jongjen M. J. W. Dissou. GETROUWD: A. Korma era J. Harms. G. Grande Bikkelenberg C. Niesthoven. M. J. v. d. Heuvel en H. de Vries. J. Kapitein en P. v. d. Oord.,G. Vrijdag en A. Groot. BEVALLEN: T. Janse-Ham; z. OVERLEDEN D. den Dry ver, 19 j. PLAATSELIJK NIEUWS. Haven te Nieuwedlep. 14 ApriL Aangekomen van Londen ca vertrok ken naar Harllngen, Eng. s.s. Folcoa Idem van Huil naar Harlingen, Ned. s.8. Frof. Buija. 16 April. Idem van New-Oaetle naar Harlingen, Ned. »,e. Friesland. Handels-Avondcursus van de Held. Winkeliersvereniging. Deze week werd in de Zeevaart school aan de jongelui van de hoogste klasse van den Handelscursus het eind examen afgenomen. Donderdagavond werd, vóór dè diploma's werden uit gereikt, een openbare les gehouden, tot het. bijwonen waarvan autoritei ten op onderwysgebied waren uitge- noodigd. Van deze uitnoodiging had den velen een door het Bestuur-zeer gewaardeerd gebruik gemaakt. Wy merkten, behalve het geheele Bestuur en de Heeren Leerareh, o.a.op: den heer Burgemeesterden Wethouder van Onderwys; den Secretaris van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys en den Arron- dissements-8chool Opziener. Het onderwijs in de hoogste klasse van den Avondcursus was dit jaar ge volgd door een 12tal leerlingen. Aan zeven dezer kon het einddiploma worden uitgereikt, n.1. aan de dames C. van Breda, J. J. v. Brederode, D. Feijen, C. G. Korff, G. Luidinga en B. Prasa, alsmede- aan den heer Mahieu. Alvorens tot de uitreiking over te gaan, sprak de heer Jb. Bakker Dz., de voorzitter der Held. Wink.ver., de autoriteiten en de leerlingen toe. Het is thans voor de tweede maal, zoo zei hy, om einddiploma's uit te reiken aan jongelui van den Handels-Avond cursus. Dat er dezen keer zoo weinigen zyn, aan wie het diploma kan worden uitgereikt, moet. ook voor een groot deel worden toegeschreven aan de treurige tijdsomstandigheden. Verle den jaar deden 26 leerlingen eind examen, waarvan aan 22 het diploma kon worden uitgereikt. Drie jaar ge leden begon deze klas met 28 leer lingen, maar in den loop van den tyd zyn er een 14-tal vertrokken, 't zy door den militairen dienst, 't zij door verhuizen als anderszins. Dat er slechts aan 7 van de twaalf candidaten een diploma wordt toege kend. spyt ons voor de niet geslaag den, maar is het bewys, dat het di ploma ook slechts aan hen wordt uitgereikt, die daar werkelijk voor in aanmerking komen, zoo door betoonde viyt als door gemaakte vorderingen. Vervolgens schetst spreker het groote nut van dit onderwys voor den handelsstand; gewaagt van de uitbreiding, die men aan het onder wys hoopt te geven, door by den volgenden cursus ook de vakken Fransch, Engelsch en Typen op te nemondankt de autoriteiten namens het Bestuur der Winkeliersvereeni- ging voor de betoonde belangstelling brengt den directeur, alsmede H.H. leeraren een woord van hulde voor hun yver en toewijding, ook dit jaar weder aan de school betoond, en fe liciteert de geslaagde jongelui met dit resultaat van hun onderwys. Hy wenscht hun verder alles goeds toe in hun verder leven en spreekt de hoop en de verwachting uit., dat het hier geleerde, alsmede het behaalde diploma, hun van veel nutmagzy'n. Ook de heeren VrieBlander, Korver en Adriaanse voeren nog het woord. De Burgemeester dankt het Bestuur voor de uitnoodiging, waarvan hy gaarne gebruik bad geinaakt, en de directeur' brengt een woord van hulde aan het Bestuurder Heldersché Win- INGEZONDEN. Reddingsschip „Atlas". De sleepboot „Atlas" is gisteren weder naar zijn bestemmingsplaats vertrokken. Het schip is thans voor zien van een inrichting om eventueele zieken eu gewonden voorloopig te verplegen. De „Deneb". Het gou vern6ments3toomschip De- neb" is 12 April van Port Saïd ver trokken. Speelplaats voor kinderen? Gistermiddag staarden we, wereld- vergeten, aan den Polderweg de groote smookende, roekende locomotieven na en beluisterden het traag gedender der rangeerende waggons, het. ryth- misch geklikkl'k der wielen, het gillend stoomfluitgesnerp. Op de brug, waar de locomotieven richting Amsterdam worden gedraaid, was men bezig met zoo een machine, iets wat we dikwyis met genoegen kunnen gadeslaan. Maar vreemd was hel te zien, dat by dit werk, op deze plaats een aantal jongens present waren om zoogenaamd een handje te helpen. De machinist joeg de rakkers weg, doch ze waren brutaal genoeg om te biyven en toen de locomotief wegreed maakten zy zich meester van de brug en nu begon hun dat lang duurdo en steeds i kinderen lokte, die zoo maar van de, straat op den spoorweg liepen alsof het hier vryen toegang was. Aan het begin van de spoorbaan, by het Koningsplein, kan mèn byna iederen dag jongens en meisjes vinden die d3ar als 't ware vrij spel hebben. Doch verderop, voorby het station, waar nu de sloot wordt gedempt, ïykt de weg waar de treinen heen en weer vliegen, wel in handen van kryschende, tierende, schreeuwende wezens, die men straatjongens noomt. Ze scharrelen dicht by de rails en gaan alleen 66n eindje achteruit wanneer een trein in aantocht is en het is wonder boven wonder dat het een en ander tot nog toe zonder ernstige ongelukken afloopt. Kinderen hooren volstrekt niet op een zoo gevaarlyken weg waar treinen rijden', en het wordt hoog tyd dat hier afdoende maatregelen worden genomen. Operette-gezelschap Georg Braun. Maandag 17 April geeft het Wiener Operette-gezelschap, directie Georg Braun, hier zyn afscheidsvoorstelling. AlBdau wordt opgevoerd de nieuwe operette „Rund urn die Liebe", van Robert Bodansky en Friedrich Thelen, muziek van den bekenden componist Oscar Strauss. Waar deze opentte- opvoeringen van Georg Braun's gezel schap hier steeds veel succes hadden, behoeven wy ook deze laatste voor stelling verder niet aan te bevelen alleen er op te wijzen, dat ook nu weder de hoofdrollen worden vervuld door Georg BrauD, Kalman, Knaack, Marga Graf, Else Heinrich en Hansi Klein. Wat de operette zelve betreft, wordt ons verzekord, dat deze door geestigen inhoud en lieve melodieën overal enorm succes heeft. Wie dus nog een laatste maal in dit seizoen van een goede operette-vooistelling wil profiteeren, ga Maandag naar Casino". Nieuwe Telefoon-aansluitingen. 293' Arbeidsbeurs en Keurmeester. 58 Gooszen A. F., Hoofdgracht. 253* Stok L. A. van der, Binnenh. 251 Taverne Empire. J. Wiersma, Spoorstraat. Mynheer de Redacteur! erzoeke beleefd voor onderstaand stukje een plaatsje in Uw veelge lezen blad. By voorbaat myn dank. Meermalen is het my, onderga- teekende, en met mJj waarschynlijk meerdere bewoners, opgevallen, dat in het sinds vele maanden druk be woonde Tuindorp geen gelegenheid bestaat tot het verzenden van brieven en dergelyke, om de heel eenvoudige reden, dat er geen brievenbus aan wezig is en dus de bewoners ver plicht zyn om, wanneer zy iets te posten hebben, dit in de stad te doen, hetgeen minstens tien minuten loopen vereischt. Nu is dat niet erg, wanneer het mooi weer is afgezien van het feit, dat een ieder niet altijd in de gelegenheid is zich aau te kleeden en Daar de stad te gaan, om aldaar iets op de bus te brengen maar wanneer het ongunstig weer is, ïykt' het mij minder aangenaam. Het plaatsen van een brievenbus in bovengenoemd dorp is dus, in verband met de bezwaren, die, naar ik meen, voldoende naar voren zyn gebracht, wel wenscbelljk. Dat hieraan spoedig gevolg moge worden gegeven. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, teeken ik Een Bewoner. De „Tubantia." Wat het verrassende officieele be richt van Marine omtrent het vinden van nog meerdere stukjes metaal in een Tubantia-sloep die op 1 April door een onzer torpedobooten op Terschel ling is aangebracht, voor de oplossing van het Tubantia-geheim zoo belang- ryk maakt is het volgende, schryft de „Nieuwe Courant." Het nummermerk, op een der stuk ken (een arm van het zinktoestel) aangetroffen, maakt hel mogelijk niet Van het Westelijke front Parijs, 14 April. Op den linker oever van de Maas zijn vannacht de eerste Fransche liniön ten westen van heuvel 304 hevig beschoten. Op den rechteroever hebbsu de Duit- schers- gisteren laat in den avond een kleinen aanval gedaan op de Fransche stelling ten zuiden van Douaumont, die volkomen werd af geslagen. De nacht ia betrekkelijk kalm ge weest, behoudens een vrij hevig bom bardement in de streek ten zuiden van Haudromont. In Woëvre een artilleriegev'echt in den sector Moulainville. Van het Oostelijk front. Weenen, 14 April. Gisteren hebbeD onze linies aan den beneden-Strypa, aan den Dnjestr en ten N.O. van Czernowicz onder hevig geschutvuur gestaan. Vannacht is het in den hoek aan de uitmonding van de Strypa in den Dnjestr en ten Z.O. van Buczacz tot hevige voorpostgevechten geko men, die hier en daar nog voortduren. In het Zuidelijk deel van het gevechts terrein is de bezetting van een vooruitgeschoven schans op de hoofd stelling teruggetrokken. Ten N.O. van Jaslowiec is de vyand eveneens een onzer voorste stellingen binnengedrongen, doch er dadeiyk door een snellen tegenaanval weer uit verdreven. Daarby hebben wy 1 officier, 3 vaandrigs en 100 man gevangen genomen. Aan den weg Buczacz—Czortkow heeft een Oostenryk-Hongaarsche vliegende kolonne bij overrompeling een Russische vooruitgeschoven i ling bemachtigd. Ook tegen het front van het leger van aartshertog Jozef Ferdirand heeft het vy'andeiyk geschut verhoogde be- dryvigheid ontwikkeld. By de legergroep Hindenburg in de streek van Karbonofka ten N.W. van Dunaburg en ten Z. van hetNarocz- meer begrensde voorwaartsche be wegingen van de vijand, die bloedig zyn afgeslagen. Evenzoo bleven by de legergroep Leopold van Beieren ondernemingen van Russische afdeelingen tegen stellingen aan de Serwetej, ten N.O. van ZireD, vruchteloos. Van het Zuidelijk front. Woonen, 14 April. Op den Mzli Vrh hebben onze troepen een vooruitge schoven stelling bemachtigd en tal van tegenaanvallen onder groote ver liezen voor de Italianen afgeslagen. Op het Tiroolsche] front is de vy and op tal van punten tot den aan val overgegaan. Zyn pogingen om in het Sugana dal onze stellingen op de hoogten ter weerszyden van No- valedo te bemachtigen- zyn afge slagen. Aan den weg naar Tonalo hebben onze troepen vannacht den verde- digingswal ten Zuiden van Sperone ontruimd en zich in de daarachter liggende stelliug genesteld. In het Adamello-gebied hebben Alpini den grensrug Dosson di Genova bezet. Ten Zuiden van het Stilfser Joch is een vyandeiyke aanval op den "onte Scorluzzo mislukt. Rome, 14 April. In het gebied van den Adamello hebben onze vermetelde troepen op 11 dezer tydens een woes- ten wervelstorm de vy&ndeiyke stel lingen op den scherpen kam van den Loffi Alta en den Dosson di Genova, welker gletschers zich tot boven de 3800 meter verheffen, aangevallen. Den avond van den 12en waren de stellingen in haar geheel stormender hand genomen.Ze werden onmiddellijk door de onzen versterkt. Er werden 31 gevangenen gemaakt, waaronder een officier en een machinegeweer vermeesterd. In het Plezzobekken heeft de vyand gisternacht zyn aanvallen by Ravnilaz herhaald, maar is weer teruggeslagen. Op den Mrzli (Monte Nero) heeft een gevecht, met een vljandeiyken aanval begonnen, gisteren den gehee- len dag met wisselde kansen geduurd, 's Avonds hebben onze troepen in een laatsten stormloop en krachtig gesteund door doeltreffend geschut vuur, den vyand voorgoed van de omstreden loopgraven teruggedreven. In Misopotamlli. Londen, 14 April. Generaal Lake seinde Woensdagmiddag: Onze troepen op den rechter Tigris- oever hebben de voorste vyandeiyke linies over een afstand van ander half tot drie mijl teruggeslagen. Daartoe hebben onze troepen moeten waden door een overstroomd terrein, doorsneden met diepe modderpoelen, dat zich over een breedte van 500 tot 1200 meter uitstrekt van den Tigris tot aan de moerassen van Oem-el-brahim. De duikboot- en mljnoorlog. Parya, 14 April. Het Engelsche stoomschip Owl (117 of 169 ton) is door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Van de bemanning zyn er 28 opgenomen door een SpaaDsch stoomschip. Het stoomschip Langes is in de Middellandsche Zee in den grond ge boord. Er zyn 5 officieren en 21 matrozen gered. Van het lot der vermisten is niets bekend. Het Engelsche stoomschip Cortehead is getorpedeerd. De bemanning is gered. Het Fransche stoomschip Wega in den grond geboord door een duik boot, die even 'tevoren een Engelsch stoomschip en een Russisch zeilschip had getorpedeerd. Van de bemanning zijn er 33 opgenomen door de postboot van Barcelona. Londen, 14 April. Lloyds'meldt dat het stoomschip Ohio (8719 ton) door een duikboot in den grond ia geboord; een deel der bemanning is gered. UIT DEN OMTREK. Texel, 14 April. Ook het verbouwen van suikerbieten in onze polders zal dit jaar op uitge breide schaal plaats hebben. E:- moe ten reeds contracten zyn afgesloten voor meer dan 200 Hectaren. Dit alles zal ten gevolge hebben, dat veel meer werkkrachten benoodigd zullen zijn dan anders, zoodat er voor*de veldarbeiders ook dit jaar in deze gemeente heel wat zal vallen te ver dienen. In den loop dezer week zyn van hier uitgevoerd 116 koeien, 78 kalve ren, 82 schapen, 2 lammeren, 2 paar den en 9 varkens. Het koude weer der laatste dagen maakt nog al slachtoffers onder de pas geboren lammeren. Voor de vee houders is dit natuuriyk 'n niet on- belangryke schadepost, wat nog te meer gevoeld wordt by de tegenwoor dige duurte van het wol vee. Burgerlijks Stand van Taaal, van 7 tot en met 14 April 1916. GEBORENWillem Reyer Hen- dricus, zoon van Andreas Ran en Margaretha van Elburg, den Burg Gerardus, zoon van Cornelis Hin en Anna Cornelia Witte, Zuidhaffel Adriana, dochter van Gysbert Kiljan en Betje Barhorst, den Hoorn. ONDERTROUWD: Klaas Bylsma, Finsterwolde, en Klaasje Kuperus, den Burg. GEHUWD Geene. OVERLEDEN: Anna HelenaDaal der, 62 jaar, wed. van Martinus Langeveld, de Koog; Cornelia Maas, 32 jaar, echtgen. van Gerrit Smit, Molenbuurt. Brsazand, Vergadering V. P. N. Donderdagavond vergaderde de af- deeling der V. P. N. te Anna Pau- lowna ifi Café „Borst". De voorzitter, de heer S. KoBsen, opende de vergadering en heette allen welkom. De secretaris, de heer W. Komen Jr., las de notulen, die onveranderd goed gekeurd werden. Van het Hoofdbestuur was mede- deeliDg ingekomen, dat watersnood- ïydenden dit jaar van contributie vrij gesteld zouden worden. Als afgevaardigde naar de Alge meene Vergadering werd gekozen de heer J. de Vries. Genoemde verga dering zou reeds gehouden worden Zaterdag 15 April in „Krasnapolsky'" te Amsterdam De afdeeling Noord-Holland stelt voor artikel 17, alinea 4 van de sta tuten der vereeniging als volgt te wijzigen Alle leden hébben het recht deel te nemen aan de beraadslagingen der afgevaardigden. Iedere afdeeling zal voor elke 1000 leden (een onderdeel van 1000 voor een 1000-tal gerekond) één stem kunnen uitbrengen, tot een maximum vau 3 stemmen. Hetbiykt namelijk, dat het aantal leden der afdeelingen aanmerkelyk verschilt. Waar enkele afdeelingen 4000 en meer leden tellen, daartegenover staan andere, welker ledental beneden de 1000 biyft. Dat geringere ledental is niet altyd toe te schryven aan mindere levensvatbaarheid, maar aan plaatselyke toestanden. De eene ver eeniging kan zich beter ontwikkelen echter mag geenszins een kleinere afdeeling als een „noodzakeiyk toe voegsel" beschouwd worden. Boven genoemd artikel brengt hen leeiyk in 't gedrang. Wanneer 2 of 4 der grootste af deelingenzich vereenigen, zouden zy hun invloed zóó kunnen doen gelden, dat de rest slechts goed te vinden had en moeten berusten in wat de anderen besluiten. Het komt wel niet vaak voor, maar toch is het wenscheiyk tydig maatregelen te nemen, die zullen bevorderen, dat ook met de belangen der kleinere afdeelingen rekening zal worden ge houden. Een maximum van 3 stem men waarborgt dien grooteren toch altyd nog overwicht. De heer Wilms, die afwezig is heeft verzaakt de contributie te ÏDnen die reeds vóór 1 Februari binnen had moeten zyn de ramp van den Polder zal ook hierbij baar parten hebben gespeeld. Om den pluimveetoestand in de afdeeling zoo spoedig mogeiyk te her stallen, zal men zich wenden tot het Proefstation te Amersfoort, om tegen den kostenden prijs hennen te ver- krygen. Indien dit toegestaan wordt, zal het gepubliceerd worden, zoodat de leden kunnen bestellen. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de voorzitter de vergadering. Ook de formulieren voor invulling van schade zyn aan de bewoners van den Oostpolder toegestuurd, die bin nenkort hun ïyst ingevuld zullen kunnen terugsturen aan het Waters nood Comité. Naar wy vernemen kunnen zij, die aanspraak meenen te hebben op een formulier en er door omstandigheden geen ontvangen hebben, zich ver- f voegen by het Comité, door hetwelk er dan een zal worden verstrekt. Koegras. J.l. Zondag 9 en Dinsdag 11 April werd bij den heer Bijvoet, te Juliana- dorp, een uitvoering gegeven door de Tooneelvereeniging „Klein Begin". Opgevoerd werd „Mottige Janus", het alom bekende tooneelstuk van den heer M. Spree. Wy kunnen niet nalaten, die Vereen, dank te zeggen, voor het genot dat zy ons verschaft heeft. Op verdienstelijke wyze werd het stuk weergegeven. Wij zullen niet in by zonderheden treden over de ver schillende rollen, maar toch, een woord van lof komt toe aan de twee personen der hoofdrollen, n.1. den heer Tigchelaar en mej. G. Keppel, wier spel zeer goed waB. Voorts gaven allen blyken van ernstige stu die, zoodat het geheel goed van stapel liep. Ook de grimage van den heer v. Wilsum was goed. Na afloop der uitvoering hield de heer Noorden tot het talryk publiek een toespraak en riep den gasten een tot weerziens toemaar wy kaatsen dien bal terug en roepen „Klein Begin" een tot weerziens toe. Na afloop het gebruikelyke bal, waarna iedereen dankbaar huiswaarts toog. BUITENLAND. Gerechtelijke moord? Eene cause célèbre te Manilla (iu de Philippynen) ia de veroordeelibg van den advocaat Amzi B. Kelly, tot gevangenisstraf en de ontzegging van het recht om in den Philippynschen Archipel de rechtspraktyk uit te oefenen. Deze zware straf werd den betrokkene opgelegd door liét Su prème Court te Manilla, wegens be- leediging van dit hof en lasterlyke - aantijgingen van de Philippynschö rechterlyke macht en anderen in een geschrift, dat door de justitie in beslag werd genomen. Eenigen tyd geleden stond een gewezen aanvoerderderPhilippynsch» rebellen uit den tyd van den opstand, Marieno Noriel met 4 anderen terecht, beschuldigd van moord. Noriel [en twee anderen werden ter dood ver oordeeld en ondergingen die straf, terwyl twee medebeklaagden tot levenslange gevangenisstraf werden verwezen.) Vóór de terechtstelling van Noriel en de beide andere ter dood veroor deelden, welke op 27 Januari 1915 des middags te 12 uur was vast gesteld, kwam Kelly een en ander ter oore, waaruithy 't bewys van de onschuld der veroordeelden meende te mogen afleiden. Hij vroeg derhalve een onderhoud met den Chief Justice Arellano aan, dat hem op 27 Januari deB morgens te 9 uur wsrd toege^ staan door de autoriteiten werd hierop het uur der terechtstelling op 6 uur 's morgens gesteld, zoodat zyne tusBchenkomst in geen geval meer ten goede kon komen aan de ter dood veroordeelden. Kelly liet toen zijn rechtspraktijk in den steek, om zich geheel aan het onderzoek van de zaak te wijden, waaruit hij de overtuiging verkreeg, dat Noriel en zy'ne medeveroordeelden slachtoffers geweest waren van een toeleg van personen, 'die nauw ge parenteerd waren aan een Philip- pynsch lid van de rechterlyke macht. Hy vatte de uitkomst van zijne onderzoekingen samen in een boek, dat in de Engelsche en Spaansché taal werd gedrukt, en gaf, toen by met dien arbeid gereed was, zyn voornemen te keRuen, om op de in- vryheidstelling van de beide tot gevangenisstraf veroordeelde lieden en de rehabilitatie der anderen aan te dringen. Toen volgde een onderzoek te zijnen bureele, waar beslag gelegd werd op de daar aanwezige exemplaren van z|jn boek, terwyl een weinig later zyne inhechtenisneming en eene klacht volgden, met het hierboven genoemde resultaat. Nog denzelfden dag waarop zyn vonnis werd uitgesproken, circuleer den lijsten voor een verzoek om onmiddeliyke invryheidstelling van, Kelly te Manilla, op welke lijsten daags d. a.;v. reeds door duizenden Philippyners en Amerikanen, was geteekend, o. w. Aguinaldo, wiens naam op eene der lijsten als eerste voorkwam, Hj) wou zijn vader opzoeken Naar de „Kownoer Ztg." meld), werd in een vertrekje voor de nood rem van een spoorwagen op het stationaemplacement te Kowno een 14 jarige knaap ontdekt, die de reis van Midden-Duitschland naar Kowno als geheim passagier in een militaire trein, die verlofgangers naar het front moest terugbrengen, had meegemaakt. Toen de knaap voor de politie was gebracht, verklaarde hy, dat hy af komstig was uit Döberis by Theizen, kreitz Weizenfels, dat hy Willy Yogt heette, en dat het doel zijner zonder linge reis was, om zyn vader, die aan het front by de Beresina vertoefde, op te zoeken. Van zyn geboorteplaats tot Berlijn had. hy voor zyn spaar- duiten een reisbiljet kunnen koopen. Daar in Berlyn zyn geldmiddelen waren uitgeput, had hij, zonder opge-

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 6