HELDERSCHECOURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4609 DINSDAG 18 APRIL 1916 44e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75" „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2\ cent Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Tweede Kamer. 2. Uit den omtrek. 3. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De offlcieele legerberichten van 14 15 en 16 April. Van het W e s t e 1 (j k front. Bij Verdun. De aanvallen der Duitsche infante rie hebben zich na de 9den nog niet herhaald. Echter duurt de beschieting van het Fransche front regelmatig voort. Een Fransch bericht van den Men meldt dan ook, dat de derde dag na het mislukte offensief der Duitschers tegen Verdun, werkeloos voorbij ging. De kleine aanval op de Fransche stellingen b(j Douaumont is totaal mislukt. Terwijl de Duitsche infanterie zich ongetwijfeld op een nieuwe aanval voorbereidt, gaat de zware artillerie voort stelselmatig de stellingen aan de beide Maas-oevers te beschieten. De Fransche batterijen antwoorden krachtdadig, gelijk het Duitsche com muniqué van 14 dezer, toegeeft. Zoo is de drie en-vljfstigste dag van den slag aangebroken zonder dat de be legeraar door de voornaamste stel lingen heeft kunnen heen breken, terwijl h(j zich zelf meer verliezen berokkend heeft dan den verdediger. Ook de berichteu van den 15en maken alleen melding van artillerie gevechten. Vooral de stellingen der Franschen jn het Caurette-bosch en in hel gebied van Eines, hadden een verwoed vuur te doorstaan. Ook ten O. van de Maas was de artillerie zeer bedrijvig. In het communiqué van den 16en wordt behalve het voortduren der artilleriegevechten gemeld, dat de Frauschen in den avond van Zaterdag ton Z. van Douaumont een levendigen tegenaanval deden, die met succes bekroond werd. Eenige stukken loop graaf werden genomen. 200 man, w.o. 2 officieren worden gevangen ge- Het Duitsche legerbericht van den 15eu maakt ook molding van tegen aanvallen der Franschen. Volgens dit bericht zou de vijand reeds Vrijdag de stellingen der Duitschers op den Mort-Homme en ten Z. van het Bois des Corbeaux en het Bois de Cumières hebben aangevallen, waarbij zij met zware verliezen teruggeslagen werden. In het bericht van den 16en wordt medegedeeld, dat de Franschen aan vielen van over een front, loopende van een punt ten Z. van fort Douau mont, tot aan Vaux. De aanval werd met zware verliezen voor de Franschen afgeslagen. 200 Franschen werden gevangen genomen. Niettegenstaande de rust welke op het front voor Verdun heerscht, ver wacht men toch elk oogenblik nieuwe aanvallen der Duitschers. Een Fransch bericht, dat melding maakt van het rustige verloop van den 54sten dag van den slag voor Verdun, „daar de pogingen tot verovering van den Mort-Homme en hoogte 804 de Duit schers voorloopig hebben uitgeput", zegt verder Deze rust is echter slechts van tljdelijken aard, want sedert 12 April houdt de zwase artillerie van den tegenstander niet op, hét front op beide Maasoevers, Hoogte 804, Mort- Homme. en Esnes hevig te beschieten. Deze punten blijven uog steeds het naastbljliggond doel van den vijand en werden de vooruitgeschoven stel lingen van onze voornaamste ver dedigingslinie, bestaande uit het Woud van Hesse, het bosch van Esnes, Hoogte 310, het Bois Burrus en het Fort Marré. Van het Oostelijk front. Het Russische legerbericht van den Men maakt melding van een poging der Duitschers om in het gebied tusschen het Swenten- en het Ilsen- meer tot het offensief over te gaan. Deze poging werd door het vuur der Russen verijdeld. Na een voorbereiding der artillerie trachtte den vijand op nieuw vooruit te komen. Deze aanval die de Duitschers op zware verliezen kwam te staan werd eveneens afge slagen. Bij de uitmonding van de Strypa h6bben de Russen een hoogte, en daarvan ten Z. liggende loopgraven genomen. Twee tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Meer dan 100 man w.o. 5 officieren werden gevangen genomen. Het bericht van den 16en meldt, dat de Duitschers in de streek van Smorgon op nieuw tot den aanval overgingen. Alle aanvallen werden Ten Z. van het station van Olyk gingen de Russen op verschillende plaatsen vooruit. Volgens de Duitsche berichten deden de Russen ten N.W. van Dunaburg pogingen' de Duitsche stellingen aan te vallen. Zij werden evenwel terug- Ingezonden mededeeling. Wanneer de bloedarmoede komt, gaat de schoonheid weg. Ieder leed groeft een rimpel, men heeft dit dikwijls gezegd en niets is meer waar. Voordat de bloedarmoede in uw gestel te groote verwoestingen aangericht en te veel rimpels in uw gelaat gegroefd heeft, moet gij de Pink Pillen nemen, zij zullen u genezen. De schoonheid is een geschenk der natuur, men moet haar weten te bewaren. Mej. Renée Giraudon, wonend te Parijs, 12, boulevard Saint-Michel, is hevig door bloedarmoede aangegrepen geweest, zjj heeft toen de Pink Pillen te hulp geroepen, en het duurde niet lang of zij zag haar lijden/erdwijnen. „Eenigen tijd geleden, ben ik door bloedarmoede zeer spoedig zwak ge worden. Ik zag er slecht uit en leed onophoudelijk. Als ik geen schele hoofdpijn had. had ik maagkrampen, als de maagkrampen mij met rust lieten, had ik verblindingen of duize lingen. Mijne krachten waren vermin derd en ik kon mijn werk niet meer doen. Men heeft mij voorgeschreven uwe Pink Pillen te gebruiken, en die hebben mij dadelijk heel veel goed gedaan. Al mijne ongemakken zijn verdwenen, ik ben weer sterk gewor den en zie er gezond uit." De ^Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Holder en Omstreken bijAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 98, en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Schagen bij J. ROTGANS; te Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Brogiaten. Van Oostenrijksche zijde wordt nog gemeld, dat den Men door 7 Rus sische vliegtuigen een aanval werd godaau op Czernowits. Na eon lucht gevecht, dat .2 uur duurde, slaagden de Oostenrijksche vliegtuigen er ineen Russische aeroplane tot dalen te dwingen. Do machine viel bij Bojan tusschen de Duitsche en Oostenrijk sche linies, en Werd verder door de artillerie vernield. De toestand wordt overigens als onveranderd aangegeven. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Italiaansche communiqué van den 15en meldt, dat in het Sugana- dal de steling van Santo Osvalde, ten W. van de Larganza-stroom, stormen derhand werd genomen. 74 Oosten rijkers, w.o. 3 officieren werden ge vangen genomen. Ondanks eeu hevig artillerie vuur slaagden de Italianen erin zich in destellingen te versterken. Behalve het afslaan van zwakke vijandelijke aanvallen op verschillende punten van het front, meldt het communiqué van den 16en dat de Oostenrijkers gedwongen werden hun stellingen ten Z.O. van LeviCo te ontruimen. Oostelijk van Selz werden weder eenige loopgraven op den vijand veroverd. Omtrent- den toestand aan het Zuidelijk frout zegt een mededeeling van den 16en de Italiaansche liuies strekken zich tot 30 K.M. ten Z.O. van Treiitè uit. Aan de Isonzo en op de Karst zijn de dalen van de Etsch en de Sugana 30 dorpen in Italiaansche handen overgegaan. Aan het Garda-meer zijn 8 Oosten rijksche forten omsingeld. Revereto en Tolmino (Tolmein) staan onder Italiaansch vuur. Het Oostenrijksche legerbericht van den 15en meldt daarentegen het af slaan van vijandelijke aanvallen in het Sugana dal en tegen de stellingen "j den Mrzli Vrh. Ook in het bericht van den 16en wordt niets medegedeeld, omtrent het door de Italianen behaalde voor deel. Alleen wordt gewag gemaakt van eenige verhoogde activiteit op verschillende punten van het front, bij Selz. Van het R u s s i s c h-T u r k s c h e front. In tegenstelling met de Turksche berichten, die de toestand op de Turksche fronten al eenigen tijd achter een „niet noemenswaard veranderd" noemen, wijzen de berichten uit Petersburg op door de Russen be haalde voordeelen. Het legerbericht van den Men April meldt, dat de Turken, na zes dagen achtereen de stellingen der Russen ten W. van Erzeroem te hebben aangevallen waarbij z(j steeds met zware verlie zen werden teruggeslagen overal in wanorde terugtrekken, achtervolgd door de Russen. Behalve in het centrum behaalden de Russen nog een succes in het kustgebied. Hot legerbericht van den 16en zegt daarover: In het kustgebied en meer naar het Zuiden hebben onze troepen na een zeer verwoed gevecht, waarbij door artillerievuur te land en ter z gesteund werden, de Turken uit de geweldig versterkte stelling op den linkeroever van de Karadere, 25 werst ten Oosten van Trebizonde, geworpen. Wij vervolgen den vijand krachtig. Herhaalde aanvallen van den vijand in de richting van Bayburt zijn alle met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Uit Egypte. Door Australische troepen werd in den ochtend van den Men een vijan delijk kamp bij Jiflaffa aangevallen, en na een hevig gevecht bezet. 34 Turken en een Oostenrijksch luitenant werden gevangen genomen. De Katia- Oase werd eveneens door de troepen bezet. Uit Mesopotamië. Volgens Engelsche berichten gaan de troepen aan den rechteroever van de Tigris langzaam vooruit. Eenige vijandelijke stellingen werden van Turken gezuiverd en bezet. De Turken leden hierbij zware verliezen en moesten bovendien een groot aantal gevangenen in handen der Engelschen laten. Oe duikboot- en mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip „She- nandoah" (3886 ton) is op een mijn geloopen en gezonken. Twee der op varenden worden vermist. Het ss. „Fairport" is in den grond geboord. Een Engelsche paketboot, waarmede de nieuwe ondèrkoniDg van Britsch Indië en zijn gezin, naar Indië ver trokken was, is onderweg door eon Duitsche duikboot aangevallen, doch wist te ontkomen. Het Noorsche ss. „Pusmantaff" is in den grond geboord. De bemanning werd gered. Volgens een bericht van de Engel sche admiraliteit bedraagt het aan taf vrouwen en kinderen, dat omgekomen is bij de torpedeering van de „Lusi- tania," „Ancona," „Falaba" en de „Maloja" resp. 325 en 145. Vliegeraanval op Konstantinopel. Naar van Turksche zijde wordt medegedeeld, vlogen Zaterdagnacht twee vijandelijke vliegtuigen boven KonstaDtinopel. Op twee voorsteden werden eenige brandbommen gewor pen, doch er werd geen schade aan gericht. Volgens het Engelsche bericht wer den een kruitfabriek en luchtschip loodsen aangevallen, en werd boven dien door een der vliegtuigen een be zoek gebracht aan Adrianopel. Het station werd met bommen bestookt. Alle vliegers keerden behouden terug. Dultschland en de Vereenigde Staten. De verhouding tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, wordt, er niet beter op. Algemeen wordt de antwoord-nota van Duitschland on voldoende geacht. De pers in de Westelijke Staten, die tot dusver ten opzichte van Duitschland ge matigder was dan die in de Oostelijke, wijdt thans ook scherpe artikelen aan het Duitsche antwoord. Reeds den löden werd door den correspondent van de „Evening News" uit New-York gemeld, dat het ant woord van de Vereenigde Staten op de laatste Duitsche nota gelijk zou staan met een ultimatum. Echter, is de mailboot „St. Paul", die de be scheiden en rapporten aan boord had, welke door de Amerikaansche ge zanten te Londen en te Parijs, in verband met het torpedeeren van de „Sussex" waren opgemaakt, den 15en te New-York aangekomen. Deze rapporten moesten eerst nog bestudeerd worden. Zoodoende leek het bericht van den 15en wel wat voorbarig. Thans wordt dd. 16 dezer uit New- York gèmeld, dat pres. Wilson van Duitschland een strenge bestraffing van de verantwoordelijke officieren van duikbooten en schadevergoeding voor verliezen zal verlangenen in dien voor de toekomstige voering van den duikboot-oorlog niet onmid dellijk waarborgen worden gegeven, zullen de betrekkingen met Duitsch land dadelijk afgebroken worden. Oe Vereenigde Staten en Mexico. Naar een bericht uit Washington meldt, heeft pres. Wilson besloten aan Carranza voor te stellen, dat de Amerikaanscbe troepen niet verder zullen doordringen opMexicaancsh ge bied, en spoedig teruggeroepen zullen worden, aangezien de vervolging van Vüla beter door de Carranzisten kan geschieden dan door de Amerikanen. Een millioen Armeniërs vermoord. De correspondent van „de Tijd" te Keulen meldt: De katholieke kerkelijke overheid in Duitschland heeft van bevoegde zijde uit het katholieke missiegebied de volstrekt betrouwbare mededeeliug ontvangen, dat meer dan een millioen Armeniërs door de Turken zijn ver moord, hetzij door uithongering, hetzij door mishandelingen. Tot de millioen behoorden nagenoeg 100,000 katho lieken, waaronder vier bisschoppen. In Armenië was de volksstemming tegen de Turken opgestookt door de Epgelschen. Dreigende zeeliedenstaking te New-York. New-York, 16 April. Tengevolge van arbeidersonlusten is het vertrek van het zeilschip „Mongolia" verschei dene men vertraagd. Ook de paket boot op Portorico kon niet uitvaren. Naar verluidt is een algemeens staking der zeelieden ophanden. BINNENLAND. Grondwetsherziening. Det commissie van rapporteurs Tweede Kamer over de voorstellen betreffende de Grondwetsherziening op Vrijdag 21 dezer (Goede Vrijdag) en Zaterdag 22 d.a.v. bijeenkomen. Belemmering van tarwe-aanvoer. Van betrouwbare zijde wordt aan het Haagsch Correspontiebureau me degedeeld, dat bericht is ontvangen, dat het stoomschip „Itteraum" van de Stoomvaartmaatschappij „Oostzee", bestemd naar Buenos-Aires om met regeeringsgraan naar Nederland terug te komen, thans te Bunderland ligt om een lading kolen in te nemen, doch de Eugelsche regeering de leve ring van bunkerkolen weigert, tenzij de maatschappij zich verplicht deze boot met lading van La Plata naar Engeland te doen terugkomen. Terwijl dus de Nederlandsche re geering gezorgd heeft èn voor het koopen van tarwe èc voor het beschik baar stellen van scheepsruimte voor het vervoer, schijnt de Engelsche re- peering hetthausonmogelijk te maken tarwe in Nederland in te voeren voor zoover de booten, voor den aanvoer daarvan bestemd, in Engelsche havens zouden moeten bunkeren. Mali aangehouden. Het stoomschip „Prinses Juliana", dat 17 Februari van Batavia is ver trokken, heeft de post in Falmouth moeten lossen. Deze post kan nu over Vlissingen worden verwacht. De „Tubantla". Te Katwijk aan Zee zijn Zaterdag verschillende van de „Tubantia" af komstige voorwerpen aangedreven. Militaire verloven. Aan de troepen is, naar de „Asser Crt." meldt, het volgende telegram van den opperbevelhebber van land en zeemacht bekend gemaakt: Regeering en ik verliezen geen oogenblik persoonlijke belangen van de militairen uit het oog, maar. zoo lang de regeering schorsing - der periodieke verloven in staatsbelang noodzakelijk acht,, moet particulier belang hiervoor wijken. De soldaten vertrouwen hebben inregeo- ring en opperbevelhebber en hierin berusten. Commandanten moeten hun duidelijk maken, dat de tegenwoordige toestand niet langer zal duren dan regeering in landsbelang beslist on vermijdelijk acht." De „Elzina rieiena". De sleepboot „Blankenburg" is Za terdagmiddag den Waterweg binnen gekomen met een wrak op sleeptouw. Het Ijzeren schip, dat geheel onderst boven lag, bleek de op 3 dezer ge torpedeerde Nederlandsche schoener „Elzina Helena" te z(jn. Het schip werd naar Ylaardingen gesleept. Schipbreukelingen. De stoomtreiler „Louis Groen Jr.", heeft Zaterdag te IJmuiden binnen gebracht 7 schipbreukelingen, zijnde de geheele bemanning van den Deen- schen driemaster „Pröven", kapitein Schmidt, van de reederij Jens Carlssen Marstal, met een lading zout van St. Ubos naar Gothenburg, welke schoener Woensdagmorgen 7 uur op 22 mijl afstand van het vuurschip „Smitkool" door een Duitsche duik boot met brandbommen tot zinken is gebracht. Men kreeg 10 minuten tijd om het schip te verlaten. De duikboot-kommandant weigerde de boot naar het vuurschip op sleeptouw te nemen. Nadat de bemanning 56 uur in de open boot had rondgedreven, werden zij totaal uitgeput door stoomtreiler opgepikt.. Post uit da „Sussex". Aan het strand te Noordwljk aan Zee zjjn aangespoeld en door kustwacht naar het postkantoor te Noordwljk Binnen overgebracht twee postzakken, bevattende brieven aangeteekende stukken bestemd voor Engelsch-Iudië en Egypte. De stukken waren geheel doorweekt, maar de adressen waren voor het meerendeel goed leesbaar. Vooral die van de binnenste brieven, daar de zakken stijf waren vastgebonden. De aange teekende stukken waren volgeDS de bljbehoorende lijst alle aanwezig. Men vermoedt dat de zakken afkomstig zijn van de getorpedeerde „Sussex". Ook te Hoek van Holland spoelden brieven en poststukken aan. Een Zeppelin. Een Zeppelin, komende uit bet Oosten, verdween na een paar uur in de buurt van Vlieland gekruist te hebben, in Noordelijke richting. De lompenhandel en het uitvoerverbod. Het uitvoerverbod van katoen heeft groote stagDatie gebracht in den lom penhandel. De prijzen zijn terstond zeer gedaald, wat voor velen een be langrijk verlies beteekent, want ver schillende handelaren zitten, figuur lijk gesproken dan, tot over de ooren in de ongesorteerde lompen. Men wil pogingen doen om uitvoerconsenten te verkrijgen. Wat op de briavenpostarij. De kantonrechter te Amsterdam heeft een kruier wegens overtreding van de wet op de brie ven pos ter lj veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Hij had gefrankeerde post stukken, bestemd voor verzending met de mailboot van den Rott. Lloyd, tegen betaling van Amsterdam naar Rotterdam vervoerd cn op de boot te Rotterdam gepost. Niat per spoor... De beperkende bepaling in de nieuwe verlofsregeling: verboden per spoor te reizen, heeft niet kunnen tegen houden, dat een zeer groot aantal onder de wapenen zijnden Zondag in den familiekring heeft doorgebracht. De aan de grens van Noord-Bra bant garnizoen houdenden wisten zich zoowat van alle vervoermid delen meester te makenalle rijtui gen, auto's enz. waren verhuurd, en dan... de tram viel immers niet onder het verbod. Aan de Oostgrens zal het wel evenzoo zijn gegaan. Een 400-tal militairen uit Alkmaar wist de kaasstad te ontvluchten door een groote boot te huren. Met muziek kwam ze naar Amsterdam en Zondag avond halfacht werd evenzoo de terug tocht ondernomen. Ze konden dan nog op het avondappèl in de kazerne zijn. Hazardspel. Op de bovenzaal van „CaféNeuf', Overtoom 31, te Amsterdam heeft de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag een onderzoek ingesteld in verband met het vermoeden, dat er roulette werd gespeeld. Inderdaad werden een roulette en het bijbe- hoorende groene laken gevonden en in beslag genomen, doch er werd bij het binnentreden der politie niet ge speeld door de in de bovenzaal aan wezige lieden. Wel verklaarde een hunner dat er vroeger wel eens rou lette gespeeld was, volgens den café houder was het hem niet bekend dat de club aan welke hij de zaal had verhuurd, dit hazardspel beoefende. Berooving? Een Duitsch koopman, verblijf hou dende in een hotel aan de Warmoes- straat, te Amsterdam, deed Zaterdag middag op het politiebureau Singel aangifte, dat hij in den nacht van Woensdag op Donderdag vijf En gelsche banknoten, van 100 elk, was kwijt geraakt. Hij had dien nacht verschil lende café's in het centrum der stad bezocht, doch kon verder omtrent de vermissing geen mededeeling doen. Zaterdagmiddag kreeg de koopman op het, Rembrandtplein een zenuw toeval; hij werd naar het Binnengast huis gebracht en, na daaruit ontslagen zijn, kwam hij aangifte van de vermissing doen. PLAATSELIJK NIEUWS. Sociaaldemocratische Vrouwendag, Alom in den lande was de dag van Zondag 16 dezer bestemd voor een „Vrouwendag", een dag ter propagee ring van Vrouwenkiesrecht, nu de voorgenomen Grondwetsherziening de beletselen daarvoor althans uit den weg ruimt. Ook de afdeeling Helder dor s.d.a.p. had zoo'n vrouwendag georganiseerd. Hli was aangekondigd als „interna tionaal", omdat ook in andere landen, oorlogvoerende, de vrouwen op dezen Zondag bijeen zouden komen ter propageering van de gelijkstelling van man en vrouw. En zoo liep, tegen half drie, de groote zaal van „Casino" geleidelijk vol. Als reserve had nien óók nog beslag gelegd op „Tivoli", maar deze lokali teit behoefde geen di9nst te doen. Voor een volle zaal, opende mej. Blaauboer, de presidente der s.d. Vrou wenclub, met een rede, waarin zij er op wees, dat, door het grondwets ontwerp het vrouwenkiesrecht in een nieuw stadium is gekomen en het noodig was de vrouwen voor de laatste maal nog eens te zamen te brengen. Een maand lang is overal in het land jropaganda gemaakt voor vrouwon- ciesfecht, en die propaganda wordt s besloten met deze bijeenkomst. Als de vrouwen nu maar niet denkeu, hiermee het werk geschied is; i, nu juist moet hot vuur niet verflauwen, moet gezorgd worden den Ijver op peil te houden, en moet met dubbele kracht aan het werk worden middelen, dat hij opkwam voor de belangen van het gansche land en zij slechts voor de hare. De-vrouwen moesten geen verbittering kweeken, zei hij. Dat beteekent dus: houd de vrouwen zoo laag mogelijk. De melk- oorlog in Amsterdam is het beste bewijs wat Posthuma voelt voor den arbeider. Zeker, de regeering heeft iets gedaaneen Steuncomité opge richt, er zijn tal van regeerings- voedingsmiddelen gekomen, maar alles gebeurt half; pas is het aan den gang of de aanvoer staat weer stop. Is het wonder, dat de bedeeling te Amsterdam en elders zoo toeneemt, dat aan melk b.v. 60.000 liter minder is geleverd in het afgeloopen jaar dan vroeger? Spr. besprak de woningtoe- tanden. De vrouw lijdt daaronder het meest; zij moet gemeentekiesrecht hebben, opdat het vraagstuk ter hand worde genomen. O n d e r w ij s. Voor wie is dat het slechtst? Voor de arbeiders. Aan onze kinderen wordt niet naar aanleg gevraagd of roepingzij moeten zoo spoedig mogelijk de lagere school afloopen en medé-verdienen in 'tgezin. Daarom, als de vrouwen het kiesrecht demonstreeren, is dat in de eerste plaats om de kinderen. De zuigelingen sterfte is onder de arbeidersklasse het grootst. Spr. wijst op landen als Zwitserland, Italië, Zweden, Oosten rijk, waar in den een of anderen vorm iets voor moederschapsverzekering gedaan is. Wie betaalt naar verhouding de meeste belasting? Alweer de arbei dersvrouw. Reeds door de dure levens middelen dragen wij daaraan bij. Achtereenvolgens behandelt spr. verschillende argumenten voor vrou wenkiesrecht. Zij zou in 't huisgezin hooren, zeggen tegenstanders. Zeker, ook w(j willen niets liever. Maar sluit dat uit, dat wij niet mee mogen doen aan verbetering van maatschap pelijke toestanden? De vrouwen in fabrieken werken thans med§ aan de vervaardiging van oorlogsmateriaal. En men buit ze uit door hun minder loon te geven dan ,n de mannen. Ook in Nederland neemt de vrou wenarbeid toe. Er zijn thans meer dan 514000 vrouwen, die arbeiden; 400.000 hiervan zijn gehuwd, dus die moeten, behalve hun dagelijksch werk, óók nog hun huishoudelljken arbeid doen. Is het op die manier wonder, dat zij vaak voor dien laatsten onver schillig worden? Jarenlang is de vrouw achteraf gezetthans is de tijd gekomen om die zoogenaamde onge schiktheid te overwinnen. Zij eischen thans het Kiesrecht naast de mannen. Het is een onrecht niet te mogen medewerken aan de totstandkoming van wetten en ze wel te moeten Mevrouw Kamp—Compas (Amster dam) kreeg thans allereerst het woord. Zij wees op de groote verandering, die bereids in het leven der vrouw heeft plaats gehadvroeger was het eene exceptie een vrouw op een vergadering te zien, tegenwoordig raankeeren ze nooit. Evenals de na tuur, na een winterslaap van lange maanden, in de lente tot nieuw leven ontwaakt, zoo is ook in het vrouwelijk bewustzijn de lente gekomen. Met dit verschil, dat haar Blaap er eene was van lange jaren. Mogen zij, die nog niet haar groote belangen inzien, thans eens wakker worden om met ons te ötrljden 1 De spr. besprak de belangen, die ook de vrouw heeft bq den kiesrecht strijd. In de eerste plaats de huis vrouw zij moet zien rond te komen met het loon van den man. Deze laatste heeft in vele gevallen een veel te lange arbeidsdag, die schadelijk werkt op de huisel^ke samenleving. Hebben wij, vroeg spr., niet ook belang bij sociale wetten Immers ja, want wij zijn óók bezitloozen en wij deelen niet in het loon van den man, door dat wij huisarbeid verrichten. De duurte der levensmiddelen isj schrik barend en waar is het eind? De schuld daarvan is zeer zeker de oorlog, maar ook de regeering gaat niet vrij uitzij stond alle uitvoer maar toe, dacht alleen aan de belangen van de bezittende klasse. Minister Posthuma zeide, toen de vrouwen kwamen met hun maximum-prijzen van levens klachten te berde, dat is de weg. Het is begrijpelijk dat de aandacht van de honderdduizenden, die nu ge mobiliseerd zijn, gevraagd wordt voor nijpender dingen dan die van Vrou wenkiesrecht. En het is begrijpelijk, dat af en toe een woord moet worden gesproken. Als we 't niet deden zouden we in de kaart spelen van 't behoud, dat 't liefst maar den Godsvrede zag gehandhaafd. Lobman vroeg met het oog op den „ernst der tijden," uit stel van de ouderdomaverzekerings wet. Gelukkig ging Duljs daar flink tegen in en toonde de slechte politiek daarvan aan. Neen, laat ons tegen dat werken optredenmisschien doen we monniken werken misschienkomen we toch nog in den oorlog, maar enfin, thans is de gelegenheid er al thans. De bezittende klasse heeft bij el- ken politieken strijd te verliezen. Het staatspensioen moet zij betalen, en de grondwetsherziening is een aan slag op haar macht. Maar omdat men de wassende macht van de arbeiders klasse ziet en voelt aan sommige eischen te moeten toegeven, daarom wordt zoo langzamerhand de strijd wat beter. Ten opzichte van staats- pensioneering gaan de Bond v. St. en de S.D.A.P. samen. Iu 1899 nog werd men voor gok uitgemaakt als Spr. betoogt, dat door de Grond wetsherziening het vrouwenkiesrecht er nog niet is. Slechts de beletselen zijn weggenomen. „De regeering houdt rekeniDg met den Volkswil" heet het. Maar die volkswil is ook het vrouwen kiesrecht, dat blijkt wel uit het petitionnement. Uitvoerig ging spr. in op de gru welen van den oorlog. Zouden wq den moed verliezen, vraagt ze, v zelfs uit de oorlogvoerende landen de vrouwen bijeenkomen? De Inter nationale der vrouwen leeft nog. Met eene opwekkiDg aan de nog niet overtuigde vrouwen om mede te doen eindigt spr. De tweede spreker was de heer C. Thomassen. Deze begon met te constateeren, dat men de vorderingen, die eene zaak maakt, kan bekijken door een rooskleurige of donker kleurige bril. Als men de rooskleurige opzet, ziet de toestand er gunstig uit, maar voor wie de donkere bril opzet, blijkt h6t, dat we er nog lang niet zijn. Wat Vrouwenkiesrecht betreft, zqn we reusachtig opgeschoten. Spr. gaat in 't .kort het historisch verloop hier van na. De verkiezingen van 1918 hebben de zaak wel vooruitgebr&cht, toch is aparte propaganda nog noodig. Er -zijn thans andere dingen, die onze aandacht allereerst in beslag nemen. D8 internationale en binnen- landsche toestanden maken, dat men er licht toe komt te zeggen "waarvoor ma3k je je druk Als er oorlog komt, alles wat we bereikt hebben toch weer weg. Wie zóó spreekt, komt er licht toe in 't geheel niets te doen. Ons wordt verweten, dat we den oor log niet konden tegenhouden, neen, dat'konden we ook niet. We hebben 't oók nooit beloofd. We hebben alleen gezegd we zullen zoo hard mogelijk tegen den oorlog strijden, helpt ons. En dat wij niet sterker waren is de schuld van onze tegenstanders, die ons tegenwerkten. Laat men een politieke partq noemen, die thans voor den vrede werkt! Spr. behandelt in 't kort de gebeurte nissen in Leiden en elders (ook den Helder), waar opstandjes, in de kazerne uitbraken. Spr. zou dén militairen overheden alhier willen toeroepen de woorden van Min. PosthumaGij moogt geen ergernis wekken. Als men dat bedacht, zou misschien de geest wat beter worden. Men meene niet, zegt spr. dat ik verdedig hetgeen te Leiden en elders gebeurd is. Ik zeg alleeo tegen de militaire autoriteiten: hei ziet u zeiven, maakt het uw menschen niet noodeloos lastig. En tot de militairen zegt spr.wat voor heil ziet gij in het aldus handelen? Wat denkt gij er mee te bereiken? Versterkt liever uw mobilisatieclub, brengt daar uw De kieswet Van Houten bracht in 196 de oplossing van het kiesrecht- vraagstuk, meende men. Toen de s.d.a.p. in 1897 kwam met een nieuwen eisch van algemeen kies recht voor mannen en vrouwen, zeide dat zij geen benul van politiek hadden. Toch zijn we langzamerhand wat opgeschoten. De vrijzinnigen hebben een stootje noodig om het alge- q mannen- en vrouwenkiesrecht ook in hun program te zetten. Wij zullen hun dat stootje geven. Wij werken nog niet hard genoeg. De Bond voor Vrouwenkiesrecht werkt op 't oogenblik goed. Ook hetV.V.V. Maar merkt gij iets van steun van eenige politieke party Van een kies recht-actie der vrijzinnigen, vau de unie-liberalen? Wel van de oud-libe ralen, in de verkeerde richting. Drion, de woordvoerder van de o.-l. heeft het gezegd: „als je 't kiesrecht aan de slampampers geeft, moetje't ook de vrouwen geven". Maar niet aan alle vrouwen wil hq 't geven er schijnen onder de vrouwen nög erger individuen te zijn dan onder mannen. Hier en daar, werkt vrouwenkiesrecht goed. 't Schijnt van den breedtegraad af te hangen. In de noordelijke landen toch schijnt het aan den band van het huisgezin geen afbreuk te doen. Wel als men Zuidelijker komt, misschien komt het door de hitte van den evenaar, dat die band dan smelt. Daar de zaal om 5 uur ontruimd moet zijn, moet spr. eindigen. Hij herinnert er aan. dat de vorige spreekster de argumenten die tegen vr.kiosr. worden aangevoerd, al heeft ontzenuwd. Met een voorbeeld, hoe, de vrouw afhankelijk is van den man, eindigt spr. De zangvereeoiging „Kunst aan 't Volk", onder leiding van den heer Joh. Brands, luisterde de bijeenkomst met eenige nummers zang op. De vergadering werd op do ge bruikelijke wijze gesloten. Ingezonden Mededeeling. Waterstoornissen. Waarom wordt het water zoo nauw keurig onderzocht bij ieder genees kundig onderzoek? Omdat de urine aantoont of de nieren verzwakt of ziek zijn. Al3 het water dik en bewolkt is, sterk verkleurd, van een scherpen, doordringenden reuk of branderig, ia dit een zeker teeken van nieraan doening. Sommige patiënten moeten's nachts dikwijls opstaan om het water te loozen - dit kan wijzen op niergruis, blaassteen of gevorderde nierkwaal. In normalen toestand worden om streeks l1/* liter urine per dag ge loosd, maar onder enkele vormen van nieraandoening is d6ze hoeveelheid veel grooter. Daarentegen kan de hoeveelheid ook beperkt zijn en het water branderige pijn veroorzaken. Anderen kunnen hetjwater niet op houden en het komt ook voor, dat dc urineloozing verstopt raakt. Al deze verschijnselen zijn ernstig, niet alleen door den last dien zij ver oorzaken, maar ook doordat zij dui delijk ernstige kwalen aanduiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken rechtstreeks op de nieren en blaas, en geven spoedig baat in de meeste gevallen van waters t oor nis sen, doordat zij de natuurlijke wer king der nieren en blaas herstellen. Vele moeders spraken ook hare te vredenheid uit over de werking van dit geneesmiddel in gevallen van blaas- zwakte bij kinderen (bedwateren). Te Den Helder verkrijgbaar hq Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. ta ont.v. van postwissel h f 1.75 voor één, of f10.- M voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (52)

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 1