Oudkerk v. Praag ^Laatste berichten. Wiegen Luiermanden Bébé- uitzetten onze minister geweest, ik had het gekocht en wo hadden hom opge peuzeld en onschadelijk gemaakt Daarvan geett u de verzekering Grikt. Naschrift. Och ja, waarom zou ik er omheen draaienik ben niemand anders dan Griet. Griet-zelf ontkent het nu wel, praat van haar man en haar jongens, van allerlei vrouwelijke dingen waar ik geen verstand van heb, maar dat is allemaal maar om de goe-gemeente zand in de oogen te strooienik ben het zelf, menschen, in hoogst eigen persoon. De bewijzen hiervoor zijn voor 't grijpen. Ten eerste Griet's stijl is mijn stijl. Dat ziet direct ieder duidelijk in, ten tweede is het ondenkbaar, dat wer kelijk twee menschen tegelijk het de moeite waard zouden vinden over zoo iets onbeteekenends te schrijven als een bijeenkomst van socialisten, ten derde, vierde en vijfde, als ik de scbryver niet was, zou een ander het moeten zijn, en aangezien het geen ander kin wezen, moet ik het zijn. Dat is logisch. Ten zesde vind ook ik Thomassen een goeie lobbes - wat-ie dan ook is! bovendien vind ik den heer d. Geu. een Robertus Nuiks in 't kwadraat, met een heel klein, heel bekrompen wereld beschouwinkje, waarin zich zijn gedachtetjes be wegen, wat ie ook is! ten zevende en achtste ben ik nog veel meer, maar zeg liet lekker niet. Maar dkt weet ik wel, dat ik een straatje omloop als ik den heer d. Geu. tegenkom en ik heb myn roode das voor, die ik toch heusch eerlijk gekregen heb, want deze edelacht bare heer is net als wijlen de kal- koensehe haan in mijn vaders kip penhokhij vliegt je aan bjj het zien van een rood lapje! Baou. AGENDA. Cinema Palace. Binnenhaven 2. Hoofd nummetB: „Nelly" en .Liever lui dan moe". Eerste Heldorscht Bioscoop. Kanaal- weg 111 Hoofdnummer: .De Tonde- linge". 6 Hei. Tereenlglng .De Dageraad". Openbare vergadering. Casino, 8 uur. Mei. .Vaderland en Oraaje", Feestvierende vergadering in Casino, balf negen. MARINE EN LEGER. De lult. ter ses der 2e kl. C. C. F. Jager van Hibs. Bellona, J. HuUgens van Hms. Kortenaer n A. J. Dulfer van Hms. Atjeh worden 16 Mei -ra *1. «i. n. vogelzang, op nen 9don Juni 1916 per particulier stoomschip Kern- braadt van de Maatschappij Nederland, naar Oost-Indio vertrekken. Kapitein ter zee Ombgrove wordt den 22aten dezer werkxaam gesteld aan het bureau marine- ■staf van het departement van marine. B(j Kod. Besl. ib roet ingang van 3 Mei, ue gepenslonneerde lult. ter zee der le kl. titulair j. w. Bloem t|jdelUk belast met do waarneming der betrekking van hydrographisch teekenaar bU de afd. hydrographlo van het Dep. van Marine. Te A'dam Is Dinsdag ovorleden, 69 jaar oud, de gepem. kapitein ter zee L. O. Rovers, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Zondag Is te Soerabaja overleden, «6 Jaar oud, de heer B. Nu mans, officier van gazon" le kl. bU de Kon. Marine. De lult. ter zee 2e kl. H. van Eeghen Is in da directie der marine te Willemsoord belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerb. Wodam. Re minister van marine heeft inlichtingen verstrekt op de adressen van A. Oh. van der Drussen. luitenant ter zee lste klasse aan Hr. Ma. Holland, houdende ver zoek om herplaatsing In de ranglijst op zijn oudo plaats of althans een nieuw onderzoek naar zijn bezwaren te doen instellen. De Minister is van oordeel dat er geen leiding bestaat om aan het verzoek te voldoen STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nsdsrland". Biwean, arriv. 1 Mei vaD A'dam te New-York. Eambangan, uitr., paas. 30 April Qlbraltar. Baljaa, thulsr., vertr. 1 Mei van Padang. Grotlus, vertr. 2 Mei van A'dam naar Batavia. Rionw, vertr. 29 April van Norfolk. Koningin der Nederlanden,vertr.2 Mol van A'dam naar Batavia. Rondo, van A'dam naar Java, arriv. 1 Mei Kirkwall. Jan Pleteraz. Coen, thulsr., arr. 2 Mei te Kirk walL Boeton, thulsr., vertr. 1 Mei van Port-Ssid. Tlmor, uitr., pass. 2 Mei Ksap Roca. Rottordamsche Lloyd. Bandoeng, uitr.,arriv. 1 Mei te Kirkwall. Madioen, thulsr., vertr. 2 Mei van Falmoutb Menado, arriv. 29 April van 8algon te Hatphong. Merauke, thulsr., vertr. 1 Mol van Plymouth. Rtndjant, arriv. 30 April van R'dam te Batavia. Ophlr, vertr. 3 Mei van R'dam naar Java. Blndoro, vertr. 3 Mei van R'dam naar Java. Wllls, thulsr., vertr. 1 Mei van Port-Said. Gorontale, thulsr., arriv. 2 Mei te Suez. Koninklijke Hollandsche Uoyd. Rijnland, ulU., pass. 30 April Kaap Ver cl. BU. iava-Paclflc-Ujn. Aarimoen^vertr. 27 April van San Franclsco naar Haven te Nleuwediep. 3 Mei Aangekomen von Harlingen en vertrok ken naar Huil, Ved. s.s Rijnstroom. Idem van Harlingen naar Lyth, Eng. s.s. Amulet MARKTBERICHTEN. Broek op Langen dijk. 2 Mei 1916. 1380 bos rabarber per 100 bos f6.70 a f6.—, 300 K.G. rabarber per 100 K.G 1680 Hoorn, 3 Met 1916. Melkkoeien Geldekoeien 1 Varekoeien Tette Koelen ld. p. KM. Stieren Pinken Kalfkoeien Nuchtere Fokkalvnren Nuchter 81achtkalf Vette Kalveren Vette Varkens, p. K.G. Zeugen Magere Varkens Schrammen Menschapen met lammeren Weeren Overhouders Jonge Lammeren Weflammerm Paardon Veulens Melkgelten Jonge Geiten Bokken Jonge Konijnen Duiven Plopkuikens Kippen Kandel varekoeien, f o - k t a- L— 03} 03). ft- Loeien 'en vette varkens vlug; melkgelten, jonge geiten, bokken, jenge konijnen en aalven goed; ovorhouders en Jonge lammeren matig; nuchter slachtkalf Behagen, t Mei 1916. 9 Stieren 230 Geldekoeien (magere) 120 Geldekoeien (vette) 172 Kalfkoeien Vaarzen 88 Pinken GraBkalveren 90 Nuchtere kalveren Rammen Schapen (magere) 90 Schapen (vette) 399 Overhouders 133 Lammeren Bokken en Geiten lil Biggen 28 Konijnen 10 Kippen - Eenden Duiven - Ganzen Zwanen 690 K.G. Boter f 300 - k 460.- a- a- o.-a- 180.- 8ia- ara- ssa- 8XX- 666.- 16.- ara oxo ft- VISSCHERIJBERICHTEN. Nicuwedlep, 2 Mei. Door 16 korders aange bracht 40 stuks middellong, per stuk f0.60, 20 stuks kleine tong, per stuk f026, 30 mand kleine schol, per mand (6 a f6.-, 30 mand schar, per maud f3 - a (360. Door trekkers aangebracht 120 tal haring, per ui re.- a rusa 3 Mei. Door 28 korders aangebracht IC tut 20 stuks tong, per stuk 1080, 20 tot 100 stuks middeltong, per stuk f 0.40 a 10.60, 10 tot 60 stuks kleine tong, per stuk f0.20, 1 tot 2 mand stortschol, per ruund f10. - 1 tot 6 mand kleine schol, per mand fö.- a f6—, 1 tot 2 mand Bchar, per mand f8.—. Door roggevieschers aangebracht 60 9tuka Ke, per stuk f096 a fl.90. or trekkers aangebr Ul f736 a f9.76, 6 tal SOOOansjovis. ;,B85'n Burgerlijke Stand ven Helder, Van 2 en 3 Mei. ONDERTROUWD: J. Bakker en M. W. Touw. M. J. Grommel en C. M. Zijp. GETROUWD: W. J. de Jong en J. W. Disaer. BEVALLENM. Dissel geb. Fur- stenberg, z. A. F. de Beurs geb. Duin, z. E. P. M. Boots geb. Ruiteq- burg, z. OVERLEDEN: P. van .der Heide, 74 jaar. DE OORLOG. Van het Westelijke front. Londen, 2 Mei. Gisteravond is een aanval der Duitschers, volgende op een urenlang bombardement, onder ons vuur in elkander gezakt zonder onze linies te hebben bereikt. Een tweede poging van den vijand ten Noorden van Albert is door ons vuur verijdeld. Parijs, 2 Mei. De togenaanvallen der Franscheu volgen elkandor zege vierend op. Onzejongste herovering van terrein op de andere helliug van, den Mort Homme op den 29sten en 30sten April, bracht ons in het bezit van de vijandelijke stellingen op een front van 1 kilometer breed en 300 tot 600 meter diep. Wij hebben dit terrein stevig in handen niettegenstaande de tegenaanvallen der Duitschers erf het voortdurende"bombardement. Op de andere zijde van de Maaa hebben wij den eersten Mei over een breedte van 600 meter de voorste loopgraaf van den vijand genomen ten Zuiden van Donaümont. Berlijn, 3 Mei. Ten W. van Dixmui- den drongen Duitsche afdeelingen, in aansluiting opeen vuuroverrompeling, in de Belgische liuie. Zy namen eenige dozjjnen manschappen gevangen. Aan weerskanten van de Maaa is toestand onveranderd. V?n het Zuidelijk front. Rome,2 Mei. In het Adamellogebied hebben onze bergafdeelingen na een worsteling van twee dagen stormen derhand de stellingen Crozzon di Far- gorida (3086), Crozzon di Laces (3854), Col di Lares (3255) en Cavento (8195) Men heeft den vyand 103 gevange nen afgenomen, waarbij 3 officieren waren, voorts 2 machinegeweren, ge weren en munitie. ^PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij gunstig weder hedenavond half negeb concert op 't Weatplein door de muzi6kvereeniging „Win- nubst." Bjj het examen voor te Haarlem slaagde de heer H. de Haan, leerling der R. K. kweekschool te Beverwijk, vroeger alhier. Da „Noord-Brabant". Blijkens by het departement van marine ontvangen berich t is de «Noord- Brabant" 1 Mei te St. Vincent aan gekomen en dien zelfden dag weder van daar vertrokken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indie. 0a „Danab". Hetgouvemementsstoomschip „De- neb" is I Mei te Colombo aangeko men. Haldar's Mannenkoor. Dinsdagavond gaf „Helders Mannen koor", directeur de heer C. W. Rusting, een concert, waarby medewerking verleend werd door mejuffrouw Nelly Kaan van Anna Paulowna, en den heer Joh. Brands, alhier, alsmede door het dubbel mannen kwartet Door Mobilisatie vereenigd", Dir. Job. Brands. Het programma, met zorg en smaak samengesteld, bevatte fraaie nummers, en het koor, hoewel niet kunnende beschikken over uit blinkende stemmen, wist hier en daar een fraai timbre te bereiken, vooral waar het het medium der stemmen gold. Zoo viel ons bijvoorbeeld het bijzonder goede crescendo in Kreut- zers Nachtlied op, en in Andriessen's Psalm 84 bereikte men een groote klankschoonheid. In bet prachtige koornummer van Iar. Olman, „De Viaschera", werd het glanspunt van den zang bereikt inde woorden „Het noodsein der mannen op zee", terwijl de onmiddellijk daarop volgonde regel „Zoo kwam de morgen" inderdaad den glanzenden dageraad glorieus vertolkte. Wy konden het geheele programma niet hooren, doch meenen onzen indruk te kunnen samenvatten, het „Mannenkoor", blijft het op dit peil, een schitterende toekomst Orgelconcerten. Te dezer stede heeft zich een com missie van dames en heeren gevormd, welke het plan heeft gedurende de zomermaanden, Augustus uitgezon derd, ecne reeks kerkconcerten te organiseeren. De bedoeling is om zoodoende een fonds te stichten, waaruit de restauratie van het oi gel Nieuwe Kerk der Herv. Ge meente bekostigd zal kunnen worden. De heer Mooy, hier als uitstekend organist algemeen bekend, heeft zijn medewerking reeds toegezegd, terwijl buitendien op elk coheert. een solist zal optreden. Verscheidene goede krachten zijn reeds uitgenoodigd. Als concertavonden zijn uitgekozen de Vrijdagavonden van 8-9 uur. Wat de kaarten verkoop betreft, volgt de commissie een niet onaardig systeem. De kaarten zullen nl. worden verkocht in boekjes, bevattende 10 stuks, elk recht gevende tot het bij wonen van één concert. Ze zijn niet persoonlek, noch zijn ze aan een be paalden datum gebonden. De prijzen der boekjes zyn al naar gelang van de plaatsen f 5.-, f 2.50 of f 1.50, dus 50, 25 of 15 ct. per kaart. Weldra zullen aau de huizen lijsten worden gepresenteerd, waarop men voor boekjes kan inteekeuen. Mevr. G. Naudin ten Cate— Gébel is Eere- Presidente van het Comité, terwijl het Dag. Bestuur bestaat uit den W. de Boer, pres. kelk voogd der Herv. Gemeente, Mevr. A. van Maanen Martin en Mevr. F. Dell-Kamps, respectievelijk als voorzitter, secre taresse en penningmeesteresse. Boekjes zfju ook te bekomen by de boekhandelaren Duinker, Egner, Maas, Michels, Spruit en De Wit. Oefening kweekt Kunst Zondag jj. werd door de Dames- afdeeling van bovengenoemde ver- eeniging hare eerste afstandsmarsch gehouden. De weg ging van hier over Westeinde en Anna Paulowna naar Oudesluis. De totale afstaud bedroeg 20.1 K.M. en werd afgelegd in 4 uur 15 min. (rust inbegrepen). Alle deelneemsters (totaal 14) heb ben de geheele marsch medegemaakt en waren in goede conditie. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal werd gedurende de maand April bezocht door 1670 per sonen, waarvan 1605 mannen en vrouwen. In April 1915 bedroegen deze aantallen rèsp. 1854,1782 en 72. Uitgeleend werden uit de bibliotheek der vereer.iging 397 boeken, waarvan 127 studieboeken en tydscbrlften en 270 romans. Uit de Nutsbibiiotheek werden uitgeleend 1977 boeken, van 660 boeken voor de jeugd, Haring en ansjovis. Diusdag en Woensdag werden hier aangebracht 820 tal haring, prys f 7.35 a f 11.30. De aanvoer van ansjovis bedroc-g 5000 stuks, prijs 8.60 psr 1000. Afloop publlske verkooptng van huizen, teu overstaan vau notaris C. Stammes op Woensdag 8 Mei j.1. Het buis met boet en erf aan de 2e Vroonstraat no. 96, groot 1 are 72 centiaren. Kooper J. Duinkor qq. f 1680. Het buis en erf aan de le Vroon straat no. 22a, groot 1 are 14 centiaren. Kooper P. Kreyger f 1880. Het huis en erf aan de le Vroon- straat no. 24, naast het vorige pereeei, groot 92 centiaren. Kooper C. Kos qq. f 1260. Het buis en erf aan de Jan in Veltstraat no. 96, groot 94 centiaren. Kooper A. van Pelt qq. f 1450. 5 huizen en erven aan de Basstraat 3, 5, 7, 9 en 11, reep. groot 85, 88, 82 en 82 centiaren. Kooper heer A. Wljker qq. f 6830. Verbetering. Door het wegvallen van een regel in het artikel, handelende over het bouwen van het nieuwe Algemeene Tehuis voor militairen is een vergis sing ontstaan, die wy bij deze her stellen. Aau het slot gelieve men te lezen Begunstigers betalen minstens f 0.50, leden minstens f 2.60, donateurs min stens f 10 per jaar. BINNENLAND. ?.60 Mejuffrouw Nelly Kaan is een sopraan met een fraai geluid, be schaafde uitspraak en een prachtige voordraeht, alle drie eigenschappen, die het' luisteren naar zoo'n zangeres tot een puur genot maken. Zy zong vóór de pauze een drietal nummers, van Hendr. van Tussenbroek op alle Heldersche programma's wordt deze naam hardnekkig met sch ge schreven een allerliefst, teeder kinderliedje, zooals het alleen een vrouw kan doorvoelen en vertolken. Haar glanspunt bereikte zy in Hulle- broeck's „Hemelhuis". Hier isHulle broeck op zijn best, maar hier was ook de zangster goed gedisponeerd, en haar sublieme vertolking het niet na indruk te maken bij het publiek. Enthousiast werd zij bedankt, en dit woord is hier heusch geene frase: de geestdrift kwa/n zóó uit het hart. Haar werd het traditioneel bouquet Tenslotte het dubbel Mannenkwar- tet. Dit trad op met de verplichte nummers vau den zangwedstryd te Amsterdam op 80 April, die wegens niet doorgaan der verloren door dit kwartet niet kon worden bygewoond. Een Meiliedje van Olman eu Witt's Ave Maria. Vooral dit laatste werd uitstekend gezongende verschillende stemmen klonken hier goed samen Mr. P. J. Troelstra. De beer Troelstra was gisteren voor het eerat weder in de vergadering van de Tweede Kamer aanwezig. Van verschillende zijden werd hij met een handdruk begroet. Naar de „Telegraaf" verneemt moet de heer Troelstra zich nog zeer in acht nemen en eerst geleideiyk zy'u oude bezigheden kunnen hervatten. Broodkaarten. De minister van landbouw heeft tot'de burgemeesters een circulaire gericht,' waarin hy to kennen geeft, dat hem gebleken is dat in vele ge meenten het aantal broodkaarten met een derde is toegenomen, terwyl verdubbeling van het aantal niet zeldzaam is, en dat nu reeds kan worden geconstateerd, dat de hoeveel heid ongübuild meel, welke het Ryk voor de goedkoope broodvoorziening beschikbaar stelt, wekeiyks met millioen kilogram zou moeten worden vermeerderd, hetgeen een verhooging der onkosten met f 140,000 per week met zich zou brengen. De minister verzoekt den burgemeesters daarom in het vervolg slechts broodkaarten af te geven of opnieuw af te geven aan diegenen, van wie bij onderzoek is gebleken dat zy den gewonen broodprijs niet zouden kunnen betalen. Staking mslklsvering. In een gisteren te Utrecht gehou den vergadering van den Melkvee- houdersbond in óe provincie Utrecht, is met algemeene stemmen besloten tot staking van de melkle vering, zoolang de oisch van den bond, den productieprijs der melk te bepalen op 10 cent, niet is ingewilligd. Het hoofdbestuur zal zorg dragen dat de ziekenhuizen voldoende melk krijgen. Leelfjke val. Dinsdagmiddag is te Ede een ern stig ougoluk voorgevallen. Een mili cien-soldaat van het 11e regiment infanterie was bij een velddienstoefe ning in een boom geklommen als observatiepost, doch viel er uit, met het gevolg, tot de bajonet van zijn geweer, dat onder den boom stond, hem aan de achterzyde in het lichaam drong en er aan de voorzyde mot de punt weer uitkwam. Gestikt. Men meldt uic Weert aau de „Ms'o In het gehucht Bosch over-Beek onder deze gemeente begaf een landbouwer zich in den beerput by zyn huis om daar eenig werk te verrichten. Onge rust over zyn lang uitblijven, ging zijn vrouw insgelijks in den beerput, docb keerde evenmin terug. De doch ter, later eveneens op onderzoekuit- gegaan, werd ook niet terug gezien. Inmiddels te hulp gekomen buren vonden moeder en dochter dood, ten gevolge van verstikking, terwyl de man in zeer zorgwekkenden toestand verkeerde. Da Duitacha geïnterneerde deserteurs. De commissie te Bergen, die in December van het vorige jaar, haar door 2500 Nederlanders gesteunde adres tot vryiating van Duitsche geïn terneerde deserteurs, aan de regeeriug zond, heeft gisteren van den minister van oorlog bericht ontvangeD, datzy van wie inderdaad bewezen kan wor den dat zij deserteurs zyn, zullen worden vrygelaten. Bezoek van H. M. da Koningin aan dan Anna Paulownapolder. Somber was de lucht en dreigend deed de hemel, toen wy Woensdag" morgen op weg gingen naar Anna Paulowna, waar te tien uur Hare Majestoit zou arriveeren om de ver woesting in de ondergeloopen polders te bezichtigen. Van den toren en het Raadhuis woei de vlag, HarerMajes teit ter eere, maar die slaagde er niet in de troostelooze ellende, die aller wegen zichtbaar is, om te too veren in vrooiykheid en blyheid. In ondergeloopen streken, die thans weer droog zijn, is alle vegetarisch leven verwoest; wat vroeger bloeiende eu welvarende landouwen waren, waar thans welig het jonge gras behoorde te groeien, en waar de madeliefjes en boterbloempjes zoo geestig tus schen de velden behoorden te doen, is het één gryze, motonone vlakte ge worden, zonder leven, zonder kleur, zonder gloed. Grauw is alles, voor zoover het oog ziet, dikke lagen klei liggen nog allerwegen; groote, for- sche boonjen liggen ontworteld ter aarde, huizen zijn ingestort. Het is een gezicht om te huilen, om u van af te wenden, teneinde al die ellende niet meer te zien. Overal waai het zeewater geweest is, heeft de dood zijn voetstappen gezet. Keurige, zorgzaam-aargelegde tuintjes voor de vau welvaart getuigende huizen, zyn vies-grauwe cirkel!jes en slingertjes geworden, waar de gryze, doode hees tors pog overeind staan, als keken ze op ,al dip treurigheid neer. vruchtboomen, die fhaus in vollen bloei moesten staan, bezitten welis waar bloesems, docb zullen geen vruchten dragen: zij zyn ten doode opgeschreven, hun levenssappen zyn verwo.st. Waar gij gaat, in dit Oos- teiyk deel van den Polder, komt een benauwde, scherpe lupfit van rottend gras u tegemoet; stukken huisraad llggon nog overal verspreid Ter bezichtiging van dit droevig tooneel arriveerde Woensdagmorgen Hare Majestoit- Koningin aan de halte Oudesluis, per extra trein, be staande uit een salon wagen en twee goederenwagens. Ter begroeting wa ren de burgemeesters der gemeenten Anna Paulowng. ep De Zijpe op bet perron aanwezig. I)e koninklijke auto's, voor het geval Hare Majesteit daarvan gebruik wilde maken, als mede het stalpersoneel met de paar den der Vorstin waren eveneens aan de halte gearriveerd. Te 10.16 arriveerde de Jroninkiyke trein. Nadat Hare Majesteit was uit gestapt en door den heer WydeDes Spaans, burgemeester van Anna Pau lowna, het perron was uitge." steeg Hare1 Majesteit en Haar gevolg, bestaande uit de heeren C. A. baron Bentinck, opperstalmeester, A- baron Schimmelpenninck, kamerheer buitengewonen dienst, en Jonkvroüwe Taets van Amerongen, haar paard en begaf zich aldus naar het dorp (de kapt. ter zee Jbr. Hooft Graaf land, adjudant van H. M., die mede tot het gevolg der Vorstin behoorde, begaf zich aan boord van een stoom- barkas). By het kerkje van Oudesluis ge komen, waar in de dagen van watersnood vele gezinnen eene schuil plaats vonden, hield H. M. een oogen- blik stil. Vervolgens reed zy langs den kistdain aan het Oude Veer tot den Grasweg, bezocht den z.g. „Leeu wenkuil", alwaar zy eene woning bezichtigde, om langs Molenvaart naar Kleine Sluis fe gaan. Hier lag een stoombarkas van de Kon. Marine gereed en het hooge gezelschap begaf zich aan boord daarvan, om naar de Van Ewycksluis te gaan. Het weer waa langzamerhand wat opgeklaard, en ofschoon geen zonnetje dezen tocht bescheen, was het vry goed weer geworden. Aan de Kleine Sluis stonden vele inwenprs, die der vorstin een vrien delijken afscheidgrqet toeriepen, - attentie, die door Hare Majesteit met een hoofdknik werd beantwoord. Ook aan de Van Ewycksluis waren ver schillende. bewoners ter begroeting aanwezig; w(j waren daar getuige van een aardig tooneeltje. Een jonge vrouw otend met haar kindje naai de barkas te kyken, waarin het hooge gezelschap zyn tocht vervolgde. De koningin, die een zwart amazone- rykleed aan had, - viel daardoor niet dadelijk in het oog. De moeder echter plaatste baar kindje op den kistdam, en do kleine begon naar hetbootje te wulven. Terstond wuifde koningin terug. Aan de Van Ewycksluis onderhield Hare Majesteit zich eenige oogenblikken met den eigenaar van het café aldaar, het- een het publiek aanleiding gaf tot de opmerking „wat is ze eenvoudig!" Ook bij andera bewoners van den >older informeerde Hare Majesteit jelangatellend naar hunne omstan digheden. Te voet begaf de koningin zich op den Zeedyk. Hare Majesteit ging echter niet naai' de plaats der door braak, doch slapte, na de woning van den heer Holtis bezichtigd te hebben, aan den Veerwög in de ge reedstaande auto, die haar den Oost- polder in bracht. Deze gansche tocht was één tooneel van jammer en el lende. Langs (Jen zeedyk lagen ge heele inboedels te vergaan, terwijl verschillende huizen niet meer dan ruïnes waren. Met een extra-trein vau 4.07 ver trok Hare Majesteit van de halte Oudesluis. Vau onzen gewonen correspondent ontvingen wy nog de volgende bizon- derheden omtrent dit bezoek Woensdag 3 Mei j.1. is de geteisterde Anna Paulownapolder voor de tweede maal bezocht door H. M. de Koningin. Gold het eerste bezoek hoofdzakelijk het bezichtigen van de gehavende dyken, thans wilde H. M. in oogen- schouw nemen de verwoestingen door wind en golven aangebracht aan de huizen on landerijen van de bewoners dezer gemeente. Met een extra trein arriveerde het hooge gezelschap 'morgens te 10 uur 18 min. aan halte Oude Sluis. Aan den burgemeester van Anna Paulowna werden uitvoerige inlich tingen gevraagd omtrent den toestand der gemeente. Den vorigen dag waren te Oude Sluis gearriveerd 8 paarden uit de Koninkiyke stalleu. Het hooge gezelschap ging te paard door Oude Sluis, waar vele inwoners zich ver zameld hadden, om H.M. te begroeten. Vervolgens ging men laugsOude Veer, Grasweg, Nieuwe Weg en Molenvaart tot Kleine Sluis. Onderweg reed HM. met gevolg op het erf van den heer D. Schenk, aan wien er bijzonder heden werd gevraagd, in hoeverre hy door de overstrooming is getroffen. In den Nieuwen Weg werd do heer J. Groet door H. M. toegesproken en aan de Molen vaart de knecht van den heer Blankevoort en de echtge- nooten van de heeren M. Denys en H. Visser. Te Kleine Sluis hadden zich velen verzameld, die H. M. luide toejuichten. Hier lag een stoombarkas van de marine gereed, Waarmede de tocht werd gemaakt naar do Van Ewycksluis. Ook hier toonde H.M. hare groote belangstelling in alles wat de be woners heeft getroffen. Toegesproken werd o.a. de heer J. Keuris. Langs een modderigen weg begaf H.M. zich naar eene arbeiderswoning om die te bezichtigen en zich te onderhouden met de twee vrouwen, die bezig waren de woning schoon te maken. Langs den zeedyk werd gewandeld naar den Diesel-motpr, die iq oogenscbonw werd genomen en waarvan byzonder- heden werden gevraagd. Op bet eind van den Veer weg stonden twee auto's gereed. Hiermede zyn alle wegen in den Oost Polder bezocht. Gereden werd: Veerweg, Kerkweg, Middelweg, Kruisweg, Achterweg, tot in de on middellijke nabijheid van de door braak in den Zeedyk. Op dozen tocht zyn verschillende gehavende boerde- ryen van nabij door de Koningin beziphtigd, o. a. die van de heeren C. Komen, J. A. Waiboer, J. Geerligs en D. de Jong. Deze laatste, in zijne woning aanwezig, werd door H. M. terstond berkend. Het is voor de derde maal, dat de heer D. de Jong de eer heeft H. M. in betrekkelijk korten tijd te ontmoeten. Op hot einfi van den Achterweg had de Burgemeester vooraf een brug laten maken, waarover men den Zeedijk kon bereiken. Over deze brug ging de Koningin met gevolg naar den Zeedyk, waar langs eene trap de herstelde dyk werd bestegen. Hier werd de aannemer van het werk, de heer Van der Valk, aau H.M. voor gesteld. De dyk was door de zorgen van den aannemer met planken belegd. Hierover voortwandelende. betuigde H.M. hare groote ingenomen heid met de flinke vorderingen van het herstellingswerk. Op 19 Februari j.1. heeft de Koningin op den kant van de doorbraak ge staan, toen woeste golven den Polder instroomden. Thans werd diezelfde plaats bereikt, doch wandelende over den herstelden dyk. H. M. aanschouwde tot Hare groote vreugde dezen verbeterden toestand. Met belangstelling werd het werk, o. a. het inspuiten van zand, geslagen. Bij het verlaten van deze plaats ontving de heer Van der Valk den dank van H. M. voor zijne goede maatregelen, genomen, om Haar hier het werk te doen bezichtigen. Alvorens den tocht te vervolgen, werd in de auto's de lunch gebruikt. Het noodige hiertoe was enomen. Hier werd nog toe- toegesproken de echtgenoote van molenaar Keuris. De tocht ging daarna langs Achterweg, Kerkweg, Knees- weg, Kneeskade, Molen vaart, Kromme Tocht, Meerweg, Ewycksvaart, Stoom- weg tot Zand vaart, fligr werd uitge stapt, om te voet te gaau naar de 2 doorbraken in don nooddyk, waar door bloembollenvelden zyn over stroomd. Een groot aantal bewoners van Breezanü was toegestroomd, waarvan weder sommigen werden toegesproken, met belangstelling in- formeerende in hoeverre zy door de ramp zyn getroffen. Ook de overstroomde bloembollen- vel4en werfien bezichtigd. De tocht ging verder langs verlengden Stoom- weg, Schorweg, Koningsweg tot Zandvaart. Pit laatste dee} is piet door overstrooming getroffen, zoodat men hier ging langs frissche weiden prachtige bloembollenvelden. Men was gekomen by de woning, waar by familie gehuisvest is, de oude heer Hoogvoret, waarvan by do overstroo ming vrouw en eenige dochter zyn verdronken.H.M. wenschtedezen ouden heer toe te spreken, doch hy was afwezig. De Koningin informeerde naar den toestand van den ouden man verzocht de familie hem uit naam van U- M. te condoleeren. Qe tocht ging verder langs Zandvaart en Molen vaart, naar West-Einde waar een oogenblik werd vertoefd. Met belangstelling informeerde de Koningin naar Julianadorp te Koegras, waarvan in de verte huizen en kerk toren zichtbaar waren. Had de tijd het toegelaten, dan zou de Koningin zeer gaarne dit dorp, genoemd naai Prinses Juliana, hebben bezocht. Langs de bloembollenvelden, gele gen langs Molenvaart en Kromme Tocht ging men, verder, om langs Grasweg, Nieuwe Weg, Molenvaart en Oude Veer Oude Sluis te bereiken, vanwaar het Hooge Bezoek met den trein van 4 uur 7 minuten naar bet Zuiden vertrok. By het afscheid verzekerde H. M. den Burgemeester dat zij met leed wezen had in oogenschouw genomen het droevige te Anna Paulowna, doch ook verheugd was, dat het gespaarde gedeelte zooveel schoons te zien gaf, hopende dat spoedig weder de geheele gemeente in bloei mag komen. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 3 Mei. De beraadslaging over art. 5a van de ouderdomswet met de op het artikel ingediende amendementen wordt voortgezet. De heer Snoeck Henkemans (c.-h.) geeft de regeering in overweging het geheele artikel terug te nemen, aangezien het een onrechtvaardigheid (norm van f 5 voor het genot" van de rente) bevat, welke de auiendemenLen niet kunnen wegnemen. De minister van waterstaat is van meening, dat het onmogeiyk is hier een billijke grens te trekken en trekt het artikel in. Art. 6 reeds ingetrokken zijnde, worden nu de art. 6a en 6b z. h. s. aangenomen. Alsdan komt in behandeling art. 7 met de daarop door den heer Saunes en Duys en door den heer Rutgeis ingediende amendementen. De minister, verklaart, dat de amendementen Sannes Duys (die strekken tot verhooging van de rente) vallen onder zyn beschouwingen bij art. 1 en verwacht, dat zij zullen worden ingetrokken. De heer Sannes (s.d.a.p.) ver klaart om de dreigende intrekking van het ontwerp zulks te doen. De heer R u t g e r s (a.-r.) licht zyn amendement toe (by ontbinding van het huweiyk door echtscheiding na het 65ste levensjaar door den jongste der echtgenooten voor het bedrag der renteals echtgenooteu beschouwd.) Na bestryding door verschillende leden en door den Minister wordt het amendement verworpen met 36 tegen 23 stemmen. Aan dG orde komt art. 8, zoo mede een reeks amendementen van 'den heer Van Veen, om het hooger beroep van de beslissingen te bren gen bij de raden vap beroep. Besloten wordt eerst art. 33, lste lid, te behandelen (beroep by Ged. Staten.) Verschillende Bprekers bestrijden het amendement. De heer Limburg verdedigt het standpunt der regeering. Bij de regeling van werkzaamhe den wordt besloten, om, indien thans de behandeling van de ouderdomswet niet afloopt, de volgende week Dins dag en Donderdagavond} te vergade ren. Aan de agenda wordt toegevoegd de verdedigingsbelasting I en II en het voorstel-Bos tot een heffing ineens. Het oorlogsmolestverzekeringsont- werp wordt z. h. s, aangenomen. De behandeling van de ouderdoms wet wordt voortgezet. De heer Sannes acht het amende ment Van Veen sympathiek. De heer Limburg vindt, dat het systeem van dit ontwerp niet vereenigbaar is met rechtspraak der Raden van Beroep in appèl. De heer B.«umer is bang dat de Raad van State te veel te doen zal krygen. Is de zaak niet op andere wijze te regelen? vraagt spr. De Minister zegt, dat de nor male weg is, dat van beslissingen van het gemeentebestuur beroep is op Gedeputeerde Staten en vandaar op de Kroon. Een andere weg is: Rijksverzekeringsbank - Raden van Beroep - Centrale Raad. De vraag ie welke weg de meest logische is. Het amendement-Van Veen wordt verworpen met 56 tegen 13 stem men en art. 33 aangenomen zonder hoofdelijke stemming. By art. 17 (vergoeding aan ge meenten) licht de heer Duys den amendement toe, om de kosten der ouderdomsvoorziening, welke rijks zaak is, ook geheel ten laste van het Ryk te laten blyven. De heer Snqeck Henkemans wil de ingewikkelde berekening van dit artikel veranderen en licht daar toe een amendement toe. De heer De Wyckerslooth heeft een amendement op art. 19 om ook door 't Ryk aan de gemeen ten de kosten te kunnen doen terug geven, wanneer die gemeenten op zichzelve voldoende draagkrachtig zyn. Dit laatste amendement neemt de Minister over, doch hy verklaart zich tegen de amendementen Snoeck Henkemans en Duys. Daarna .wordt de vergadering ver daagd tot Donderdag. Van hat Westelijk front. Parys, 3 Mei. In de Argonne heb de Duitschers gisteren een kleine aanval met 3 compagnieën gedaan op de Fransche schansen tusschen Harazee en Four de Paris. Zy slaagden er in tijdelijk voet te krijgen in ge deelten onzer vooruitgeschoven loop graven, maar konden er zich niet handhaven en hebben, zwaar geteis terd door ons vuur, moeten terug trekken. Van het Oostelijk front. Een Russisch bericht vandunSen, meldt het afslaan van aanvallen der Duitschers, ten Oosten van Widzy en teu Westen van Postawij. Bij Olijk gingeu de Russen vooruit. Van het Russlsch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 8 Mei.Officieel: In het dal van de boven-Tsjoroch hebben onze troepen door een nachtelijken aanval een belangryken sector der vljandeiyke troepen bezet en zich daar versterkt. In de richting van Diabekir hebben wy den vijand opnieuw in westelijke richting terug gedreven. Zeppelins boven Engeland. Londen, 3 Mei. Vyf of zes lucht schepen hebben deelgenomen aan een luchtaanval op plaatsen in Schotland en de Noordkust van Norfolk. Onge veer 100 bommen zijn geworpen. Slechts in, één plaats is schade toe gebracht. Er zyn 6 mannen en 3 vrouwen gedood, 19 mannen en 8 vrou wen gewond, 18 huizen beschadigd. Vliegeraanval op Deal. Londen, 3 Mei. Lord French maakt bekend, dat een vijandelijk vliegtuig vanmiddag om 1 minuut voor vieren Deal heeft bezocht, komende van de richting Ramsgate en 6 bommen heeft geworpen op het spoorstation. Er werden 2 mannen en 1 vrouw ge kwetst, 2 buizen zyn zwaar geteisterd. De opstand in Ierland. Londen, 3 Mei. Birrell, de chief secretary voor Ierland, is afgetreden. Dublin, 3 Mei. In de hospitalen zyn slechts 188 personen overleden, n.1.66 soldaten en 122 opstandelingen en burgers. Door brand zyn 179 gebouwen be schadigd of verwoest. Eerste minister Asquith deelde in het Lagerhuis mede, dat drie van de Iersche rebellen, n.1. Pearce, Clark© en Macdonagh, die de republikeinsche proclamatie hadden geteekend, dooi den krijgsraad schuldig bevonden zyn. Zij zyn hedenochtend doodgeschoten. Drie andere opstandelingen zyn ver oordeeld tot driejaar gevangenisstraf. Oe dienstplicht In Engeland. Londen, 3 Mei. Asquith heeft heden het nieuwe ontwerp op den militairen dienst bij het Lagerhuis ingediend. Het bevat de bepalingen van het dea 27en April ingetrokken ontwerp met toevoeging van dienstplicht voor ge huwde mannen tusschen 18 en 41 j4ar. In eerste lezing werd het wetsont werp in het Lagerhuis met algemeene stemmen aangenomen. Dultschland en de Vereenigde Staten. Beriyn, 3 Mei. Naar de „Lokal- Anzeiger" verneemt is de nota vau antwoord der Duitsche regeering aan Amerika in hoofdtrekken gereed ea- zal zij, tenzy er wijziging komt in de totdusver vastgestelde puüteD, reeds morgenmiddag aan den Ame- rikaanschen gezant worden over handigd. New-York, 3 Mei. Aan de Associated Press wordt draadloos uit Beriyn geseind dat de Duitsche regeering den definitieven aard der door haar aan de duikbootcommandanten te- geven voorschriften en andere gege vens zal meedeelen, waarnaar de Amerikaansche regeeringden toestand zal kunnen beoordeelen. Liabknechfc vervolgd. Beriyn, 3 Mei. Naar wij vernemen behoort onder de negen betoogera, die op 1 Mei tydens een betooging op de Postdamer Platz gevangen zijn genomen, ook de afgevaardigde Lieti- kneeht. Daar Liebknecht, die by de arrestatie burgerkleeding droeg, tot het leger behoort, gelastte de be trokken militaire autoriteit een on derzoek en vaardigde op grond der reeds verkregen aanwyzingeu een bevel tot gevangenneming tegen Liebknecht uit. De aoc.-dem. Ryksdaggroep heeft bij den Ryksdag een voorstel inge diend om den rijkskanselier te ver zoeken de gerechtelijke vervolging tegen Liebknecht voor den duur der parlementszitting op te schorten ex- hemjuit de voorloopige hechtenis te ontslaan. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moest het. verslag H. B. S.—Holland, tot; een volgend nummer blyven liggen. Speoiallteit in

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 2