LDERSCHE COURANT Tweede blad. Laatste berichten. No. 4620 ZATERDAG 13 MEI 1916 44o JAARGANG LUST van Ingekomen en vertrokken personen. W. G. 8. Overboek, J. RuUvotter, 0. J. ThJJsaou, A. Staal, A, Gemaal, H. OerkBen, J. Toortbuüsen, ,J. A. J. v. Horaaon, Wed. P. Verschoor, H. Revier, Wed. C. Bonder, J. MartoUn, .7. H. Pleteree, J. W. K. Tl)l, G. Vlaaer, J. Art», J. Luntor, J. Landstra, A. Koppelmes, p. de Waard, G A. Gal, C. M. Moolenburgli, J. v. Leeuwen, G. W. T. Hoed, T. Butter, H. F. Stoenema, Naam J. O; Dogger, J. J. Dikkers, O. J. N. Wozelniun, INGEKOMEN. BeroepWoonplaats barbier, Trompstraat 7, majoor-timmerman, Koningstraat 81, landbouwer, Schagenstraat 1, majoor-stoker, Binnenhaven 181, modlsto, Koningstraat 28, korporaal mariniers, Dijkweg 88a, korporaal-stoker, ir.„,wr.t.r«a- Insp. magatijnsknecht, zonder, EP"" loneerd, fuitenant ter z Kapperstraat 17, .-sloomv.d., DIJksttaat 16a. Parallelweg 60, Slulsdijkstraat 117, Langestraat 17, 2e Vroonstraat 5, Zuidstraat 10/11, Binnonharen 108, Weltevreden 27, Amaterdam, Baarn, Trlpola (Canada), Schiedam, Zuidlaren, N.-Holvoot, Schagen, •aGravenhage, Amsterdam, Landsmeer, Amsterdam, 's Gravenhage, Amsterdam, Zwolle, Harlingen, l\SK".Mli:65w d, mariniers, Jonkorstraat 48, Alkmaar, lediende, DJjkstraaT 18, Sloten, kantoorbediende, spoorboambte, le Vroonstraat 27, offlc.-macblnlst lekl., Pr. Hendriklaan 11, DUkstraat 16, Butlteratraat'llf KI. Duinstraat 6, Polderweg 61, „Kr ondorwUzer, adm. bond onderol bottelier, VERTROKKEN. BeroepWoonplaat» rijwielhersteller, Langestraat 11, luitenant térzee lekl., Binnenhaven 100, loodsleerling, Achterstraat 68, Rotterdam, Schoten, Oudkarepel, Schoterland, Naar Texel, Soerabaio, Ned.Herv. NedP?forv. Doopsgez Ned. Het' Geen. Ned. Horv. Gereform. Ned. Herv. Geen. Geroform. Remonstr. Nod. Hetv, De algemeens toestand. Op het Oostelijk gevechtsterrein meldden Donderdag de Duitschers een voordeel by Selburg, aan de Duna, stroomafwaarts van Jacobstadt. Of dit een op zich zelf staande bewe ging is geweest, dan Wel een voor spel tot een grooter offensief, blijkt thans nog niet. Het Russische be richt van Donderdag maakte van dit gevecht nog geen melding. Aan de kust van de Zwarte Zee, ten Westen van Trebizonde, hebben de Russen nog eenigen voortgang gemaakt, maar op hetoverige front «in Armenië, dat blijkt ook wel iait de Russische berichten, is'bun op marsch tot staan gekomen, zijn zij zelfs op verschillende sectoren voor- loopig in het defensief gedrongen. De Turken hebben hier nu blijkbaar eindelijk voldoende versterkingen heen kunnen brengen om althans een verderen opmarsch der Russen te beletten, waarbij hun de gesteld heid van het terrein te hulp komt. Maar nu dreigt hen van de Rus sen een nieuw gevaar. Van Perzië uit rukt een Russische kolonne in de richting van Bagdad snel vooruit. De Russen hadden om dezen op marsch volbrengen, een weg af te leggen van Kermandsjah tot aan de grens (de eerste 200 kilometer) door een uiterst woest, en moeilijk gebergte, en dan door de moeras: van de Djiala, een zijrivier van Tlgris. Het moeilijkste deal van weg hebben de Russen nu reeds achter den rug, want z(j zjjn nu leeds o ver de Perzisch-Turksche grens. Belangrijken tegenstand hebben zij evenwel nog nipt Ontmoet. In een bericht uit St. Peteraburg in dit nummer wordt gezegd, dat de vijand z(jn voornaamsten tegenstand waar schijnlijk bij Chanikin zal bieden. Dit komt uit met de mededeeling van onzen correspondent, dat tot aan die plaats de Turken den weg be hoorlijk hebben versterkt, zoodat ook kozakken er niet langs kunnen komen. ^De weg, die de Russen hebben moeten afleggen, om zoover te kó men als ze nu reeds zijn gevorderd, is van dien aard, dat onze corres pondent aanneemt, dat de Russische legermacht voornamelijk uit cava lerie bestaat, in alle geval geen ar tillerie van beteekenis heeft kunnen meenemen. Hoe dat daarmee gesteld is, en hoe sterk de Russische troe penmacht, aie nu zal beproëven te volbrengen, wat aan generaal Towns- hend is mislukt, zal dus alras blijken, als zij bij Chanikin op de Turken stuit. („Jï. Rott. Ct.") Van het Westelijk front. Parijs, 12 Mei. Na een week van verwoeds worsteling, is de slag om Verdun aan het luwen. In den nacht van 10 op 11 dezer is es# aan val des vijands ten W. van Yaux mét hand granaten en de blanke wapens afge slagen. Hen geschut-duel in bet'vak van het bosch yan Ayocourt (len W. van de Maas» en een beschieting van de tweede linie in het bosch van La Caillette (ten Z. van het fortDouau- mont, ten O. van de Maas) hebben het laatste etmaal gekenmerkt. De Duitschers zijn zichtbaar uitge put en blazen nu uit. Ongetwijfeld zullen zü van het bestand nog partij trekken om hun eenheden te herstel len, andere strijdkrachten aan te roeren, hun geschut te verplaatsen en hun schietvoorraad aan te vullen. Daarna zullen de gevechten hervat worden, maar de slag is nu zijn tach tigsten dag ingetrpdpn. Den opmarsch der Duitschers in het begin daarge laten, waarvan de oorzaken in de tos komst zullen blijken, heeft de vijand slechts weinig beteekenende voordee- len behaald. Men kan dus met ver trouwen den uitslag van de nieuwe aanvallen, die verwacht worden, tege moet zien. Berlijn, 12 Mei. Ten Z.O. van het Hohenzollern-werk bij Hulluch be stormden bataljons uit do .Palts ver scheidene linies van de Engelsche stelling. Totdus ver zijn 127 ongewonde gevangenen binnengebracht en ver scheidene machine-geweren buitge maakt. De vijand leèa bovendien aan merkelijk bloedige verliezen, vooral b(j een vergeefschen tegenaanval. In de Argonnen mislukte een Fran- schs aanval in de streek van de Fille Morte. Van het Itallaansch- Oaatanrljksch gevechtsterrein. Rome, 11 Mei. Io het Piezzobekken hebben onze Alpenjagers, na een krachtige voorbereiding door de artillerie, in een ontstülmigen aanval de - krachtig versterkte vijandelijke stelling op den top van den Cuciaberg henomen, alsmede op de Oostelijke helling van den Rornbon. W(j maakten 128 gevangenen, waarbij officieren. Vier machinegeweren, een aanmer-1 kelijk getal geweren en ander oor logstuig werd buitgemaakt, Kleine aanvallen des vijands op onze stellingen op den top van d« Podgorahoogte, op de Noordelijke hellingen vn den Monte San Michele en ten Zuidwesten van San Martino zij door onze troepen dadelijk af geslagen. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein. St. Petersburg, 12 Mei. De aandacht der militaire deskundigen is voor namelijk op het gevechtsterrein in den Kaukasus gevestigd. In bevoegde militaire kringen hecht men groot belang aan het door de Russen in de daar'^de door hen bezette stad Kasri Sjirip een belangrijk kruispunt op den weg naar Bagdad is, dp.t 175 werst van .dit laatste belangrijke Turksche middelpunt af ligt. Men merkt-op, dat .nu de Russische troepen Kasri Sjirin bezet hebben, zij het moeilijkste gedeelte van huu opmarsch naar Mesopotamië achter den rug hebben en geen natuurlij^ hinderpalen meer zullen ontmoeten/De Turken, Oosten rijkers en Duitscher s zullen alle moeite doen, om hun aanval te keeren. Men gelooft, dat de vijand zijn voornaamste verzet bij Chanekin (even over de Perzisch Turksche grens), op 22 werst ten W. van Kasri Sjirin zal bieden Konstantinopel, 11 Mei. De vijand, in het gevecht van den 8sten Mei uit zijn stellingen geworpen en naar het Oosten teruggedreven, spant zich in om ,zich in nieuwe stellingen tc handhaven. Het aantal machinege weren, in deze gevechten buitgemaakt, is tot vijf geklommen. E«n.vraag aan Duitschland an Oostenrijk. Washington, 11 Mei. Minister Lan- sing heeft in een intervieuw mede gedeeld, dat de Vereenigde Staten van plan zijn Duitschland te vragen welke straf den commandant van den onderzeeër, die do „flussex" getorpe deerd heeft, is opgelegd. Lanaipg zeide ook, dat Oostenrijk gevraagd zal worden, welke straf de onderzeeër-kapiteins, die voor de tor pedeering van de „Ancona" en de „Arabic" verantwoordelijk zijn, heb ben gekregen. Hat dlanatpllchtontwarp. Londen, 12 Mei. De behandeling van het dienstplichtontwerp in het Lagerhuis is zolder incident beëindigd. De volgende week zal het ontwerp wet worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Prov. Staten. Door de afdeeling Helder van de S.D.A.P. zijn voor de verkiezing van twee léden voor de Provinciale Staten in het district Helder candidiat w steld, de heeren A. W. Michels en A. G. A. Verstegen. De aftredende leden zijn-. E. J. en G. J. O. D. Dikkers. De heeren J. de Vries, J. Visser en D. Riemers zijn 'gisteren te Haar lem geslaagd voor het akte-examen L. .Hr. Ma. „Noord-Braliant". Blijkens bjj het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Mé. „Noord-Brabant", op reis naar Neder- landsch-Indië, gisteren te St. Helena aangekomen. Karkconeartao. Als eerste eener reeks keikcon- certen, waarvan de opbrengst moet strekken voor een fonds tot aankoop van een nieuw orgel in de Nieuwe Kerk, werd gisterenavond in dit kerkgebouw door den heer A. J. C. Mooy, in samenwerking met den heer G. J. Lingeman, een concert gegeven. De belangstelling was nog slechts gering. Een varieerend programma, be staande uit werken van' Bach, Loca- telli, Handel, Mozart, Beethoven, Larlandp, Nardini, Schubert, Schu- manri en Töpfer werd uitgevoerd. De bedoeling is eene reeks van tien zulke coqceiten te geven, eiken Vrij dag te half 8 aanvangend, te 9 uur eindigend. Hiervoor zijn abonnements boekjes verkrijgbaar, doeh ook af zonderlijke kaarten zijn te krijgen voor eiken avond. Te hopen is het, dat de belang stelling veel grooter wordt: als de medewerking van het publiek niet verkregen wordt, missen de concerteu haar doel. In eiken boekhandel hier ter stede zijn kaarten en boekjes té krijgen. Da Bamaanta-Arbaldsbeurs. Bij de Gemeente-Arbeidsbeurs lieten zich in de maand Maart Inschrijven de volgende werknemers 1 boekhouder, 1 conciërge, 1 kolyn- werker, 1 wit tor, 1 kantoorbediende. In April lieten zich Inschrijven 1 meubelmaker, 1 machinebank werker, 5 werklieden voor de gasfa briek, 2 werklieden voor de reiniging, 1 metselaar, 1 schoenmaker, 1 bakker, 1 kantoorbediende. Geplaatst weiden in dozen maand door bemiddeling dei Beurs: vijf. werklieden aan de gemeente.-gasfa- briek, twee aan de gemeente-reiDiging, een meubelmaker, 1 kantoorbediende. Aanvragen van werkgevers kwa- en in voor een bierbottelaarsknecht, een aankomend boerenarbeider, een timmei rnau. De Gemeente-Arbeidsbeurs is ge vestigd aan de Spuistraat No. 19 en dagelyks geopend van 10-1 en v^o 3 tot 7 uur. Haring, gesp en ansjovis. Op 11 en 12 Mei werd alhier, aan gevoerd 1580 tal baring, prijs per tal f7.— f9.10; 105 tal geep, prijs per tal- f9.50 a f38.50; 29000 stuks an- sjo\ is, prijs per 1000 stuks f 11.85 k f 12.25, De gezamenlijke opbrengst over deze twee dagen is ongeveer f14500.-. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. ï)e laatste buslichting voor de ver zending naar N.O. Indië „via Am-, sterdam" zal plaats'hebben den'18on Mei a.s. te 8 uur 's av., in plaats vmi den 14en de?er te 11.30 'sm. Concert „Heldert Harmonlekapel". Zondagavond, van ö'/s tot 8 uur, zal bovengenoemde .vereeniging een Concert geven ïn Tuindorp. Nieuwe Telefoon-aansluitingen. 271 A. J. Besseling, Kanaal weg. 272 C. W. Gratema, Spoorstraat. H. Uurbanus, Dijkstraat (Huish. aaqsl.). 270* Azn. L. Volkerr- Aanflemer, Woonschip Binnenhaven. Het leven in een Dultscb gevangenkamp. De heer Joh. F. Petri, wonende De Gheinstraat, 53, Den Haag, heeft, onder verdenking van spionagé, zes maanden gevangen gezeten in het krijgsgevangenkamp te Holzminden. De beer Petri, die thans weer in ons land verblijf houjlt, heeft zijne onder vindingen ta boek gesteld (in 'don handel verkrijgbaar tegen den prijs van 20 ct.), en allerwege.in.ons land komt de schrijver lezingen houden over zijne avonturen. Maandag 22 Mei zal hij in „Tivoli" eene lezing over het bovenstaande houden. BINNENLAND. Militaire verloven. Den Haag 12 Mei. Het Departement van Oorlog deelt mede dat tegen om streeks 1 Juni a. s. een nieuwe rege ling van de ver lover) der gemobili- seerden zal worden ingesteld," waar tegenover staat dat het met (klein) verlof zenden der landstorm lichting 1913, dat op 1 Juni was voorgenomen, thans zal worden uitgesteld tot 10 Juli a. 8. In het gewijzigde stelsel zullen ook weder periodieke verloven worden verleend. Oud-floujr.-Bfp. Idonburg. Na een'reis van 50 dagen is gis teren het stoomschip „Goentoer" van den Rotterdamschen Lloyd te Rotter dam aangekomen, onder een zeer groot getal passagiers ook aan boord hebbende den oud-gouverneur-gi raai A. W. F. Idenburg. Hout Naar „Het Volk" verneemt, heeft dë regeering besloten de hier te lande aanwezigevoorraden hout, bestemd voor het bouwbedrijf, te doen inventariseeren, ten einde aldus een grondslag te vinden voor de over weging van maatregelen tot grooteren invoer van hout, om verdere stagnatie in het bouwbedrijf als gevolg van de hooge houtprljzen tegen te gaan. Do „Koningin dor Nodorlandon". Het stoomschip de „Koningin der Nederlanden", van de Maatschappij Nederland, zal bij terugkeer in de Amsterdamscbe haven worden opge legd. Er zullen dan vier schepen van deze maatschappij, n.1. de „Prin ses Juliana", de „Prins der Neder landen", de „Jan Pieterz. Coen" en de „Koningin der Nederlanden" uit de vaart zijn genomen. Vloosob voor graan. Reuter seint uit Londen Heden liep op de vleoschmarkt van Smithfleld het gerucht, dat de Neder- landsche regeéring met de Engelsche regeering onderhandelt over den uit voer van Nederlandsch vleesch naar Engeland, in ruil waarvoor Nederland Engeland vraagt graan te zenden onder toezegging van de verzekering, dat Diets daarvan naar vijandelijke '~nden zal gaan. Da „Zaanatroom", varbeurd vorklaard. Aan belanghebbenden bij de „Zaan- stroom", die indertijd naar Zeebrugge :d opgebracht, is medegedeeld dat de uitspraak van het'„Oberprisedge- richt" te Berlijn vroegere uitspraken heeft beveBtigd. Het schip is verbeurd verklaard met het grootste gedeelte der ladingeen klein gedeelte der lading is nog vrijgegeven. Hat mljnangavaar. In de maand April zijn op onze kust aangespoeld 90 mijnen, waarvan 50 Engelsche, 3 Fransche en 18 Duitsche en 24 onbekende. Sedert het begin van den oorlog zijn in het geheel aan onze kust aangespoeld 1014 mijnen, waarvan 585 Engelsche, 61 Fransche, 198 Duitsche en 225 onbekende. Da Kaaamarkt ta Alkmaar. De aanvoer op de kaasmarkt te Alkmaar was gisteren- belangrijk en bedroeg stellig een 260:000 K.G. De prijs was gelijk aan dien van de vorige week: f 68 per 60 K.G. De markt was evenwel veel vlugger. Ditmaal had de „Zentrale Einkaufs- atelle" aan de kleine kooplui, die tot nog toe voor de levering van een kwart wagon in aanmerking kwa men, geen kooporders meer gege ven. Deze kooplui krijgen hun winst, bepaald is op f 500 per wagon, zonder dat zij behoeven te koopen of te verzenden, uitbetaald. Het is er voor hen dus gemakkelijker op geworden. Deze toestand heeft even wel meer met bedqpüng dan met koopmanschap te maken. Reeds be ginnen vele kooplieden ontevreden te wordep Nachtelijke rooftochten. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben twee beruchte Purmar?nder individuen, genaamd N. R. en J. K., van een motorboot, een zak aardappelen en een l/g zak spinasie gestolen. De veldwachter, Mejjer, die daarvan hoorde, had de dieven al heel gauw te pakken, daar deze het spoor kon volgen even als Klein Duimpje zijn ouders. Er waren n.1. uit de zak spinasie op de straat blaadjes gevallen en deze volgende vond men onder een bed stede de, aardappelen en in -een kast de spinasie. Brutals aanranding. Een handelaar in ijzerwaren, zekere B., te Leerdam, had aan een boer, 'Wonende onder de gemeente Schoon rewoerd, een kaasp8rs geleverd. Toen de koopman korten tijd daarna bij den boer kwam, bloek deze over de geleverde kaaspers volstrekt niet tevreden te-zijn, omdat ze niet van een bepaalde fabriek was. De koop man verklaarde, dat de fabriek inder tijd niet aan zijn aanvrage bad kun nen voldoen, waarom hij de pers •geheel volgons voorbeeld aan een ander adres had laten vervaardigen. De boer praatte van terugnemen, doch men kwam nog niet een besluit. Kort daarop werd B. bij den boer ontboden om vloermatten te leveren. Toen B. zich in huis bevond, begon men weer oyer de kaaspers. Plotse ling werd de winkelier door den boer bjj de keel gegrepen, terwijl een ander hem met een mes te lijf wilde. Zeker zou het voor B. niet .goed zün.afge- loopen, indien de zuster van den boer, het ergste vreezende, den aanvaller niet had tegengehouden. B., zwich tend voor de overmacht, beloofde de geleverde machine terug te nemen, doch men oischte onmiddellijke terug gave der koopsom. Daarop werd B. gedwoDgen, het bedrag, dat hij bij zich had, af te geven. Thans ontkent de boer geld van B. ontvangen te hebben. De zaak is in handen der politie. SPORT. Voetbal. H.F.C. IWast-Frisla I. (2-4 uur) Voor de zooveelste maal staat voor a.s. Zondag de wedstrijd H.F.C.- W.-Frisia op 't programma. We zijn benieuwd of hij nu werkelijk door gaat. Voor H.F.C. is deze wedstrijd in- tuBschen van veel beteekenis wat de plaats in 't competitie-lijstje betreft. Op 't oogenblik staan de Enkhpizers met 6 pt. in 9 wedstrijden vlak onder H.F.C., dat 7 punten in evenveel wedstrijden verwierf. Wint nu W.- Frisia dan komt het door een iets beter doelgemiddelde boven H.F.C. te Btaan. We hebben evenwel genoeg vertrouwen in 't roodwitte elftal om een overwinning te durven voorspelt len. Speelt het team met hetzelfde vuur en dezelfde kracht als in den bekerwedstrijd tegen R.O.H. dan looven we, dat de zwarte verdediging wel in zeer buitengewone conditie zou moeten zijn om Dito en zijn mannen het doelpunten te beletten. Laat De Boer er dan meteen aan denken vlugger voor te zetten niet te wachten tot bij aangevallen wordt. Zoodoende schept hü meer kanseu voor 't binnentrio om te doelpunten. De middenlioie zal weer dorapleet zijn. Dat is toch maar de ruggegraat van ons roodwitte elftal. Ook dezen keer gullen heel wat vij andelijke aanvallen dood loopen op de solide linie Bak -Tiesen- Kikkert. Bü gunstig weer belooft de opkomst van 't publiek natuurlük groot te zün, Laten de spelera er voor zorgen hun laatste competitie-wedstrüd in dit sei zoen door goed spel tot een wedstrijd te maken, waarbü de toeschouwers hun aanmoedigingen en toejuichingen niet behoeven te sparen. Zoodoende wordt 't dan meteen een prachtige oefenwedstrijd voor de volgende week tegen Quick. De opstelling is v. Persoon. v. Arnhem. v. d. Zalm. Bak. Tiessen. Kikkert. Roolvink. Dito. Groots, v. d. Aardweg. De Boer. Terr*\r) Tuindorp. H.B.S. I-Militair alftal. Daar 't H.B.S.-bestuur er niet in slagen kon een ,1e klasscr hier te krijgen met een volledig elftal en ook de 2e klas-vereenigiqgen niet gemak- kelljk een goed elftal kunnen samen stellen door de militaire maatregelen, zoo besloot het den heer Sint te verzoeken een flink militair elftpl samen te stellen. Qnmiddellük was hjj daartoe bereid en hoewel hü zelf niet kan mede spelen, heeft hü zich ajie, moeite gegeven om een werkelük degelük elftal in 't veld te brengen. Hij heeft zich niet alleen tot de veldstelling, bepaald, maar ook spelers van de andere onderdeelen in 't elftal opgenomen, zoodat het er uit ziet ais volgt KeeperVogens (Schoten)achter Reuyen (Genid), Mqenborst (Schoten); half: De Oock (W.F.C.), Dubbeldam (Teldstelling), Hoogeboom (Veldstel ling); voorVan den Eikhof (Schoten), Van Gelder (Veldstelling), Van Ouwer kerk (Feüenoord),Boogaard (Veld stelling), Sterk (Fortuna). De -h§er Sint verklaarde dat het een elftal is dat een uitstekende partü voetbal zal laten zien en 't het H.B.S.- elftal niet gemakkelijk zal maken, zoodat de uitslag niet te voorzien is. Zullen de militairen overwinnen of zullen de H.B.S.-ers 't groen-wlt doen zegevieren Daar de H.B.S.-vooi hoede Zondag vrüwel volledig kan uitkomen ia een een aardige en spannende wedstrijd te wachten In 't doel staat Dam- me, een enthousiast speler. Daar G. ook beschikbaar is, zal 't wel een goede kracht zijn, want G. hoewel nog jong - is een speler waarop te rekenen valt, al maakt hü soms ook nog fouten, die hem niet licht ver geven worden. Het H.B.S.-elftal ziet er uit als volgt Keeper: Damme; achter: Kramer Sr., HofmanhalfStoffels, ten Hacken, VersluüsvoorDe Waard, De Gaaü, Vos, Kramer. Jr., Reüdon. Van het Westelijke front. - Parüs, 12 Mei. Op den linkeroever van de Maas hevig wederzüdsch ge schutvuur in het vak van het bosch van Avocourt. Op den Mort Homme hebben de Duitschers vannacht te vergeefs ge tracht ons uit de stellingen, welke wij eergisteren op de westelijke hel lingen hadden genomen, te verdrü- ven. Twee achtereenvolgende aan vallen zijn door ons vuur afgeslagen. Op den rechteroever van de Maas beschieting in de streek van Douau mont en. van Vaux. Van het Italiaansch-Oosten- rljksche gevechtsterrein. Weenen, 12 Mei. De geschutge- vechten duren voort. Twee vüaude- lÜke aanvallen op den Mrzli Vrh zijn Rome, 12 Mei. Langs de grens van Trente zün de artilleriegevecbten het hevigst geweest in het gebied van den Col di Lana. In het Plezzo bekken heeft de vqand gisteren twee aanvallen beproefd op onze nieuwe Btellingen op denUkla, welke terstond door ons geschut- geweervuur werden gefnuikt. Nog twee lersche opstandelingen terechtgesteld. Londen, 12 Mei. OfficieelJames Connolly en Johan Modesmott, de :twee laatste onderteekenaars van het manifest der „voorloopige regeeriog" te Dublin, zün door een krüsiaad ter .dood veroordeeld én vanochtend dood geschoten. Het torpadaeran san onzijdige schepen. Londen, 12 Mei. Op de ljjst van onzijdige koopvaardijschepen die zon der voorafgaande waarschuwing zijn getorpedeerd, komen drie Zweedsche schepen, een Amerikaansch, drie Deen- sche, negen Noorsche, vier Nederland- sche en twee Spaansche schepen voor. Verscheidene dezer schepen zijn op een grooten afstand van de kust tot zinken gebracht. In één geval zelfs op een afstand van 180 mülen, dat hulp werd verleend. TWEEDE KAMER. (Vervolg 1ste blad). Zitting van Vrijdag 12 Mal. Nadat de vergadering eenmaal ver daagd is wegens het niet-aanwezig zqn van het vereischte aantal leden, wordt de beraadslaging over art. 7 van het wetsontwerp tot heffing van een oorlogawinstbelasting met de daarop ingediende amendementen- Tydeman en van Vuuren voortgezet. De héér Fock (u.1.), acht de door de regeering in ,de tweede alinea ge brachte wüziging geen verbetering, als men de belangen van den fiscus in het oog houdt. Spr. is verder tegen het amendement-van Vuuren en voor dat van dhr. Tydeman. De minister van financiën vindt het amehdement-van Vuuren, ofschoon hü er aanvankelük wel iets voor gevoelde, niet gewenscht. Het amendement-Tydeman acht spr. een besliste vooruitgang en neemt hy over. De heer Kolkman (r.-k.j, meent, dat men te ver gaat, als men met normale accressen rekening houdt. Het zou de deur voor misbruiken openzetten. De heer van Vuuren k.), trekt zijn amendement in. De heer ter Laan (s.d.a.p.), be toogt, dat het normale accres niet uit de toeneming van het aantal werkkrachten kan worden afgeleid. De minister wüst er dhr. Kolk man op, dat deze wet-gelegenheid geeft om aannemeUjk te maken, dat de gemaakte winst geen oorlogs winst is. De artt. 7-20 worden z.h.s. aan genomen. By art. 21 (geen belastingheffing van verkrijging of verhooging van salarissen enz., in dienst van een publiekrechtelijk lichaam genoten) zegt de heer vanVuuren, dater geen fedep is voor deze uitzondering. De minister verklaart, dat er is uitgegaan van de veronderstelling, dat de regeering niemand meer geeft dan hem toekomt. Na re- en dupliek wordt het art. met 54 tegen 6 st. aangenomen. Aan genomen worden ook de artt. 22 - 28. By art. 24 licht de heer Nier-, strasz (vJ.), een amendement toe, om na art. 24 twee nieuwe artt- in te voegen, welke een biilüker regeling moeten waarborgen voor de vennoot schappen, welke in het buitenland aan een oorlogsvrinatbelasting onder worpen worden. De minister verzet zich tegen het amendement, dat z. i. juist tot onbillükheden aanleiding moet geven, in zoover particuliere personen er niet onder vallen. Ook vreest spr. voor moeilykheden. Het amendement wordt, als niet onderteekend door 10 leden, niet in stemming gebracht. De artt. 24—25 worden z. h. s. aangenomen. Bij de regeling van werkzaamheden wordt besloten, de eindstemming over de ouderdomswet Donderdag na pauze te houden en, met het oog op het noodige afdeelingsonderzoek, eerst Donderdag voort te gaan met de afdoening van de agenda voor de openbare vergadering. Aan de orde is art. 26. Door den heer J. ter Laan (s.d.a.p.) wordt een amendement toegelicht. Spr. stelt voor het eerste lid van het art. te lezen als volgt: De belasting wegens vermeerdering van inkomen of winst wordt slechts geheven over het bedrag waarmede die vermeerdering over eenig jaar f1000 te, boven gaat." In het ontwerp was vastgesteld: a. als zy minder dan f2500 beloopt, f 1000 te boven gaat; b. als zü f2500 of meer beloopt, f 2000 te boven gaat. Verder stelt de heer Ter Laan voor het percentage op 50 pet. te b Spr. meent, dat het niet mogelük zal zijn de gelden voor de crisisuitgaven te vinden, indien men vasthoudt aan het percentage van 30, waarbü bü herinnerde aan het ingediende ont werp om 20 milüoen uit te trekken voor verstrekking van goedkoope levensmiddelen. Spr. betoogt, dat dit bedrag ontoereikend zal zün. De heer Ankerman (c.h.), wensebt slechts belasting geheven te zien van het bedrag, waarmede de vermeerdering van inkomen over eenig jaar f 2000 te boven ga Spr. betoogt, dat de minister zün stelsel heeft verloochend en thans den kleinen man en den kleinen middenstand te zwaar treft, terwyl juist de kleine bedrüven dringend behoefte hebben aan bedrijfskapitaal. Voor deze kleine bedrijven is een buitenkansje van f 1000 of f 2000 een welkome gelegenheid om eens een oogenblik van onder den druk uit te komen. In contanten is het bedrag echter niet aanwezig, het is vastgezet in uitbreiding van voorraad of verbetering van het bedrüf- De heer Ankerman zet dan uiteen, dat o.a. bü de Zuiderzee- visscherü de schipper en de matrozen worden getroffen. Toor die visscherü was het de laatste jaren een slechte tijd. Z(j hebben nu achterstallige schuld betaald, en hebben geen con- tabten. De heer De Monté ver Loren acht het stelsel van ,de staatscom missie billijker, inzonderheid ten aan zien van de kleinere bedrijven. De progressie vangt eerst aan by de grootere winsten en men ga dan ook verder dan 30 pet. Spr. geeft den minister in over weging eerst boven de f2000 met progressie le beginnen. De heer De Geer (c.-h.) gevoelt niet veel voor het amendement- Ankerman en wil liever meegaan met den minister, al zal hü zün oordeel Opschorten, totdat hü den minister heeft gehoord. Spr. wyst op het oorlogsverlies, dat vele aandeelhouders hebben geleden door verlies van de waarde van effecten, enz. Werd de oorlogswinst belasting betaald door de aandeelhou ders persoonlük, dan zouden velen niets behoeven te betalen. Dat zü het nu wel moeten doen, vindt spr., evenals de minister, niet erg by de generale ellende, die geleden wordt, maar het is wel een argument, om het percentage binnen zekere grenzen te houden. De heer Marchant (v.d.), is niet bang dat door deze belasting de prikkel voor onze handel en industrie zou worden weggenomen om oor logswinsten te behalen. Men neemt de eDergie niet weg door de helft van de oorlogswinst te nemen. De heer van den Tempel (s.d.a.p.) vindt het volstrekt niet erg als een visscher, die in normale omstandigheden f 800, en thans f2800 verdient, volgens bet stelsel van den minister f100 oorlogswinst moet betalen. De heeren Snoééfr Henckemans en Duymaer van Twist verdedigen het amendement-Ankerman. De minister van financiën beeft achteraf den indruk, dat hü geen gelukkig oogenblik heeft gehad, toen hü de f1000 van de staatscom missie in f2000 veranderde. Later heeft hü het bedrag opnieuw ver anderd in f1000. "Spr. ontkent tegenover den heer Ter Laan, dat de billijkheid mee zou brengen, het hefflngspercentage zoo hoog mogelük te stellen, waar er velen zullen zyn, die belasting zullen moeten betalen van hun verlies. De heer De Geer heeft er terecht op gewezen, dat er een einde is aan den ondernemingszin. Dit is o.a. gebleken by de scheep- vaartmaatachappüen, die niet meer zoo tuk op varen zyn, getuige o. a. het feit,, dat de Holland-Amerikalyn een staking volhield, die ook den minister niet zeer gerechtvaardigd bleek. Spr. meent dus ver genoeg te zün gegaan met 30 pet., dit is nog 5 pet. boven het^cyfer der staatscommissie Den Heer De Monté Ver Loren antwoordt de Minister, dat hü er een oogenblik over gedacht heeft allen aftrek uit het ontwerp te gooien, en alleen een progressie tarief in te voe ren. Maar tegen de progressie pleitte o.a. dat by vennootschappen progres sie feitelijk onmogelük en onbillük is. De heeren Ankerman, de Monté Yer Loren, en Ter Laan repiiceerden. Na dupliek van den Minister, die verklaart reden te hebben om aan te nemen, dat de scheepvaart maatschappijen zouden zeggen, als er 50 pCt.. oorlogsbelasting wordt even: „we leggen er het bijltje bij neer", wordt de vergadering ver- ?d tot Donderdagochtend 11 uur. AGENDA. Cinoma halace. Binnenhaven 8. Hoofd itDe laatate dagen van Pompe», Jagera. TavenuO nummer: De k Witte Bioscoop. Koningstraat. Hoofd nummers: Diamant en De geheim zinnige secretaire. 14 Hol. Concert Marlno-cantlno door de Marino kapel, van 's middags 4 n. tot 680 u. Specialiteiten- en varifité-voorstelllng door het theatre artiatique van Am sterdam, in „Casino", 8 uur- E«n blauwbaard. Omtrent het geval van den blaauw- baard Kiss meldt men nog hot volgende 1 Het staat nu al onomstootelük vast, dat de blikslager Bela Kiss een moordenaar in het groot is geweest. De politie weet nu al van achttien menschen, dat zij met hem i'n ver binding gestaan hebben. Acht daar van staan als vermist geboekt. Ook de andere tien is men nog niet op het spoor. Een intieme vriend van Kiss, de gewezen agent van politie Ragy, alsmede de dienstbode van Kisa, Jakubek geheeten, zeggen, dat zij niets met het geval uitstaande hebben maar zü spreken zich in hun ver klaringen telkens tegen en zijn der halve gearresteerd. De politie heeft een pakje, dat Kiss aan zyn dienstbode ter bewaring had gegeven, geopend. In dit pakje zat een groot aantal minnebrieven. De politie is daardoor achter 23 adressen gekomen, die geschikt zijn om in formatie in te winnen. Op zolder is nog een zak met vrouwenkleeren gevonden. Het parket heeft vier van de blikken trommels laten openen. In drie ervan waren lijk van vrouwen, geheel ge kleed en alle met een strop om den hals. In de vierde trommel waren zeven vrouwencostumes. Do lyken zün vergaan, maar niet onkenbaar. De zooeven genoemde dienstbode en een buurvrouw van KisB hebben in een lyk Katharina Varga herkend. Deze, die vier jaar geleden spoorloos verdwenen is, was de dienstbode van den hotelhouder Adjari in Cinkota. Zij had de gewoonte haar spaarduiten, ten bedrage van 500 kronen, altüd op zak te dragen, welke eigenaardig heid algemeen bekend was. Voorts weet men ook van een van de zeven vrouwencostumes, die in den vierden trommel zün gevonden aan wie het heeft toebehoord, te weten aan een keukenmeid, Toth genaamd, 'welke tien jaar geleden verdwenen is. Zij was toen 26 jaar oud. De moeder van dit meisje, vrouw Stefau Toth, heeft in een ander costuum dat van haar tweede dochter, Margit Toth, herkend. Ook deze dochter was zoek. Een honvedkorporaal, Madja ge naamd, heeft verteld, dat hy met Kiss in het Servische hospitaal te Valjevo heeft gelegen en hem daar heeft zien sterven. Kiss zou te Valjevo be graven zün en wel in Juni 1915. Het is echter wel zeer mogelük, dat dit verhaal een verzinsel is, want andere menschen zün komen ver tellen, dat Kiss in November 1916 nog als soldaat te Rasb diende. Intusschen heeft het onderzoek reeds niet minder dan 74 vrouws personen aan den dag gebracht, aan welke Kiss huwelüksbeloten had gedaan. nODPSfiEZIMDt BEMEEHTE. ZONDAG 14 Mai.'s morgens 10 uur, Da. ERKELENS, van Medemblik. UIT DEN OMTREK. Algtmiana vargadarlng dar ladan van da CoBp. Boerenleenbank ta Texel, gehouden 11 Mei 1916. Aanwezig 30 stemuitbrengende leden, waaronder drie vereenigingen. De Voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. W. Roeloffa, opent de vergadering, en zegt in de geringe opkomst (er zyn thans 426 leden) geen gebrek aan sympathie maar wel een blük van vertrouwen te willen zien. De Bank immers heeft een kolossale vlucht genomen in haar 12 jarig bestaan, daar ei thans büna een half millioen aan spaargelden is ingelegd. Onze Bank heeft op de Centrale Bank f 60.000 meer in deposito dan de eerstaan- volgende. Oorspronkelük begonnen met 18 léden, waarvan de heeren A. Langeveld, C. M. Veeger, B. C. H. Haakman en K, 1'. Bakker nog steeds aan de Bestuurstafel aanwe zig zün, en de heer P. Graaf nog steeds kassier is, kan thans op een ledental van 426 gewezen worden. Alzoo voorziet de Bank wel in een groote behoefte. Met den* wensoh, dat de vergade ring tot verderen bloei mag leiden, wordt ze geopend. De notulen worden gelezen en goedgekeurd, waarna de heer Graaf het jaarverslag voorleest. Hierin wordt gewezen op een zeer goed vervlogen jaar, zooalB 1915 een best jaar voor de Texelsche boeren mocht zün. Er kwam, als het ware, een stroom van geld in. Op 31 Dec. was het ledental gestegen tot 414. De heer Visser van de Centrale Bank heeft gerapporteerd, dat de admini stratie en het beheer uitstekend wa ren. Voor spaargelden werd 8 rente gegeven plus 7/4.% voor be dragen, die een vol jaar bleven. Voor voorschotten werd 4l/8 rente be rekend vanaf 1 Juli 1916. Er werd twee ton meer ingebracht dan er op 1 Jan. 1916 was. Credieten, hooger dan f6000 werden niet verleend. 80

Heldersche Courant | 1916 | | pagina 5